Trombóza hlbokých žíl je stav, v ktorom sa v žilách tvoria krvné zrazeniny (tromby), ktoré narúšajú normálny prietok krvi. V klinickej praxi je hlboká žilová trombóza dolných končatín bežnejšia než venózna trombóza iných miest. Medzi klinické príznaky hlbokej žilovej trombózy patrí bolesť v oblúku, opuch, cyanóza kože, povrchná hypertermia, citlivosť na palpáciu postihnutej žily, opuch povrchových žíl. Konečná diagnóza sa uskutočňuje podľa ultrazvuku žíl dolných končatín a duplexného skenovania; reovasografia sa uskutočňuje s cieľom vyhodnotiť mikrocirkuláciu. Liečba hlbokej žilovej trombózy sa vykonáva heparínom pod kontrolou koagulogramu; ak je to potrebné, chirurgickým odstránením výsledného trombu.

Trombóza hlbokých žíl

Trombóza hlbokých žíl je stav, v ktorom sa v žilách tvoria krvné zrazeniny (tromby), ktoré narúšajú normálny prietok krvi. V klinickej praxi je hlboká žilová trombóza dolných končatín bežnejšia než venózna trombóza iných miest.

Krvné zrazeniny sa môžu tvoriť nielen v hlbokých, ale aj povrchných žilách, ale trombóza povrchových žíl (povrchová tromboflebitída) sa zriedka stáva zdrojom vážnych problémov. Na rozdiel od tromboflebitídy, hlboká žilová trombóza vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť kvôli riziku vzniku život ohrozujúcich komplikácií pre pacienta.

Príčiny hlbokej žilovej trombózy

Pre vývoj choroby si vyžaduje kombináciu viacerých faktorov:

 • poškodenie vnútorného obloženia žilovej steny v dôsledku vystavenia účinkom mechanického, chemického, alergického alebo infekčného činidla;
 • porušenie systému zrážania krvi;
 • spomaľuje tok krvi.

Za určitých okolností sa zvyšuje viskozita krvi. Ak sú steny žily bránené normálnym prietokom krvi, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvyšuje. Malá krvná zrazenina, ktorá sa tvorí na žilovej stene, spôsobuje zápal a ďalšie poškodenie steny žily, čo spôsobuje tvorbu iných krvných zrazenín.

Preťaženie žíl dolných končatín prispieva k vzniku hlbokej žilovej trombózy. Príčinou stagnácie sa stáva dlhodobá nehybnosť alebo nehybnosť človeka.

Východiskové faktory pre hlbokú žilovú trombózu:

 • zranenia, chirurgie, nadmerného fyzického stresu;
 • infekčná choroba;
 • predĺžená nehybnosť v podmienkach po operácii, neurologické a terapeutické ochorenia;
 • popôrodné obdobie;
 • užívanie orálnej hormonálnej antikoncepcie;
 • zhubné nádory (najmä - rakovina žalúdka, pľúc a pankreasu);
 • DIC syndróm.

Riziko rozvoja ochorenia sa zvyšuje pri dlhodobej nehybnosti s nohami dole. Na Západe sú teda pojmy "syndróm ekonomickej triedy" a "televízna tromboflebitída". V prvom prípade hovoríme o ľuďoch, ktorí po dlhom letu vyvinuli hlbokú žilovú trombózu. V druhej - o starších pacientov, u ktorých sa choroba objavila po dlhom sedení pred televízorom. V obidvoch prípadoch bol východiskovým faktorom dlhodobý pobyt v sediacej polohe s ohnutými nohami, čo vytvára prekážky pre normálny venózny odtok.

Návrat krvi cez žily je z veľkej časti zabezpečený svalovou kontrakciou. Po operáciách a pri niektorých chronických ochoreniach pacient dlhodobo zostáva takmer nehybný. V dôsledku toho dochádza k preťaženiu v dolných končatinách, čo vedie k hlbokej žilovej trombóze.

Pri užívaní perorálnych kontraceptív, krvných ochorení, malígnych nádorov je trombóza v značnej miere spôsobená hyperkoaguláciou (zvýšené zrážanie krvi). V niektorých prípadoch môže poškodený prietok krvi v hlbokých žilách indikovať Buergerovu chorobu (tromboangiitídu obliterans alergického pôvodu).

Zvyčajne sa v dolných končatinách objavuje hlboká žilová trombóza. Avšak niekedy sa pozoruje hlboká žilová trombóza v rukách, ku ktorej dochádza pri vystavení nasledujúcim spúšťacím faktorom:

 • katetrizácia žíl horných končatín. Katéter, ktorý dlho trvá v žilách, spôsobuje podráždenie žilovej steny a vedie k tvorbe krvnej zrazeniny;
 • implantovaný kardiofibrilátor alebo kardiostimulátor;
 • malígny novotvar v oblasti žily;
 • nadmerné zaťaženie horných končatín u športovcov (baseballový hráč, plavec, vzpierač). Choroba sa vyvíja v dôsledku kompresie hlbokých žíl horných končatín pomocou vycvičených svalov ramenného pletenca.

Symptómy hlbokej žilovej trombózy

Príznaky závisia od umiestnenia krvnej zrazeniny. V približne polovici prípadov preteká krv cez systém komunikujúcich žíl do subkutánnych žíl, prietok krvi sa čiastočne obnoví a hlboká žilová trombóza je asymptomatická. U zvyšných pacientov sa pozoruje jeden alebo viac z nasledujúcich príznakov v rôznych kombináciách:

 • - vyklenutie bolesti v postihnutej končatine;
 • - bolesť s palpáciou, ktorá sa zvyšuje pozdĺž žily, v ktorej sa tvorí krvná zrazenina;
 • - opuch;
 • - lokálna hypertermia;
 • - bledosť kože postihnutej končatiny;
 • - opuchnuté povrchové žily.

Vyvinuté venózne kolaterály v dolnej časti brucha, v oblasti bedrových kĺbov, stehien a holennej kosti môžu naznačovať trombózu.

Komplikácie hlbokej žilovej trombózy

Výsledkom hlbokej žilovej trombózy môže byť chronická venózna insuficiencia, v dôsledku čoho vzniká edém dolných končatín a trofické poruchy (lipodermatoskleróza, ekzém, trofické vredy).

Najnebezpečnejšou komplikáciou hlbokej žilovej trombózy je pľúcna embólia. Oddelené kúsky krvných zrazenín sa spolu s prietokom krvi presúvajú do pľúc, vstupujú do pľúcnej tepny a spôsobujú jej embólia (oklúzie). Prerušenie prietoku krvi v pľúcnej tepne vedie k rozvoju akútneho respiračného a srdcového zlyhania a môže spôsobiť, že pacient zomrie. V prípade, keď je malá vetva pľúcnej artérie zablokovaná kusom krvnej zrazeniny, vzniká pľúcny infarkt.

Diagnóza hlbokej žilovej trombózy

Moderná flébológia má dobrú technickú základňu na hodnotenie žilového krvného toku a diagnostiku hlbokej žilovej trombózy. Diagnóza je spravidla stanovená flebologom. Vykonáva test postrojov (elastické obväzy nohy špeciálnou technikou) vrátane pochodového testu, pri ktorom sa na nohu pacienta aplikuje elastický obväz z prsta do slabín. Potom pacient chodí na chvíľu. Bolesť v bolesti a saphenózne žily, ktoré sa po vyšetrení nezaznamenali, naznačujú trombózu.

Na stanovenie prietoku krvi v hlbokých žilách sa používa flebografia, duplexné vyšetrenie a USDG žíl dolných končatín a rádionuklidové skenovanie. Posúdenie stavu mikrocirkulácie sa uskutočňuje podľa reovasografie dolných končatín.

Liečba hlbokej žilovej trombózy

Kvôli riziku vzniku nebezpečných komplikácií musia byť hospitalizovaní pacienti s hlbokou žilovou trombózou. Pridelené na prísny odpočinok v posteli. Ovplyvnená končatina je vyvýšená. Aby sa zabránilo tvorbe nových krvných zrazenín, je pacientovi predpísaný heparín (obvykle do týždňa). Potom sa pacient prenesie na "mäkké" antikoagulanciá (warfarín). Priebeh liečby warfarínom trvá 6 mesiacov. Na monitorovanie stavu systému zrážanlivosti krvi sa pravidelne odoberá koagulogram od pacienta.

Trombolytické lieky sú účinné iba v počiatočných štádiách tvorby trombu. V neskorších obdobiach je trombolytická liečba nebezpečná z dôvodu možnej fragmentácie krvnej zrazeniny a vývoja pľúcnej embólie. Pri výrazných poruchách obehu v končatinách je indikovaná trombektómia.

Prevencia hlbokej žilovej trombózy

Opatrenia zamerané na prevenciu trombózy hlbokých žíl spočívajú v eliminácii rizikových faktorov, používaní elastických pančúch, v ranej fyzickej aktivite pacientov v pooperačnom období. V niektorých prípadoch po operácii sú predpísané malé dávky kyseliny acetylsalicylovej a heparínu, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi.

Podrobnosti o liečbe hlbokej žilovej trombózy dolných končatín

Dnes je mimoriadne naliehavá otázka metód a liečebných režimov u pacientov so zavedenou diagnózou - hlboká žilová trombóza dolných končatín. Je to spôsobené častým vývojom ochorenia v aktívnom produktívnom veku.

Osobitne sa týkajú lekárov je postihnutie veľkej časti pacientov po utrpení ochorenia a následného vývoja post-trombotického syndrómu, progresie chronickej venóznej insuficiencie a hlavne vysokého rizika úmrtia pacientov s akútnou pľúcnou embóliou.

Prístup k terapii

Hlavné úlohy, ktoré sú riešené aktívnou liečbou pri hlbokej žilovej trombóze, sú tieto:

 • zabránenie vzniku pľúcnej embólie, ischemickej mozgovej príhody a infarktu myokardu v prípade roztrhnutia embólie;
 • prerušenie tvorby abnormálnych krvných zrazenín;
 • zníženie miery zrážanlivosti krvi;
 • obnovenie rekanalizácie a vaskulárnej priechodnosti;
 • vylúčenie faktorov tvorby krvných zrazenín;
 • prevenciu posttrombotického syndrómu.

Konzervatívna terapia

Hlavnou metódou liečby akútneho trombotického procesu je konzervatívna terapia, ktorá sa uskutočňuje na oddelení chirurgie, kde pacient vstúpi. Pacient s hrubými krvnými hmotnosťami v žilovom lôžku od momentu prijatia do nemocnice sa považuje za potenciálneho pacienta s rizikom vzniku pľúcnej embólie.

Ak je stanovená diagnóza, liečba sa začne ihneď. V závislosti od závažnosti symptómov, štádiu ochorenia, sa vykonáva buď v nemocnici (v štádiu I) alebo na ambulantnej báze (počas stabilizačného obdobia).

režim

Režim pred vyšetrením:

Pred ultrazvukovým vyšetrením a určením formy a lokalizácie trombu, ako aj pri identifikácii hrozby embolizmu v prvých 5 dňoch, sa pacientovi pridelí prísny odpočinok v posteli.

Zároveň je potrebné povinné stlačenie postihnutej končatiny elastickým obväzom. Na normalizáciu venózneho odtoku sa koniec lôžka zdvihne o 20 ° alebo je noha upevnená v špeciálnom vodiči na imobilizáciu.

Potreba fyzického pokoja a stavu psychologického pohodlia pre pacienta počas tohto obdobia je spôsobená:

 • hrozba tesnej zrazeniny a rýchly prenos z krvného obehu na akýkoľvek orgán;
 • možnosť pľúcnej tromboembólie, po ktorej nasleduje smrť.

Režim po vyšetrení:

Pacient sa môže nechať vstať a pohybovať sa, ak sa diagnostikuje trombóza nasledujúcich foriem počas ultrazvukového angioskopického vyšetrenia:

 • parietálna forma, keď telo z krvnej zrazeniny tesne prilieha k stene cievy;
 • okluzívna, keď trombotické hmoty blokujú lumen žily.

To znamená, že flotácia (pohyb) krvnej zrazeniny v žilovom lôžku chýba. Avšak aj za týchto podmienok, ak sú bolesti a opuchy nohy, je indikovaný odpočinok v posteli.

Keď sa prejavy týchto príznakov zmenšujú, aktivita sa vyrieši pozorovaním obviazania končatiny až do slabín až 10 dní. Tento čas zvyčajne stačí na to, aby hrozba pľúcnej embólie klesala a trombus sa pripevnil na stenu žily. Pacienti, ktorí stimulujú prietok krvi v žilách, môžu vstať, chodiť trochu.

Pacienti môžu vstať a pohybovať sa len po vykonaní aktívnej terapie a úplnom odstránení ohrozenia ich života.

Lieky a liečebné režimy

Liečba trombózy zahŕňa predovšetkým použitie priamo pôsobiacich antikoagulancií a predovšetkým heparínu, ktorý rýchlo znižuje zrážanlivosť krvi, deaktivuje enzým trombínu a inhibuje tvorbu nových patologických zrazenín.

Liečba heparínom v nemocnici

Najskôr sa pacientovi intravenózne podá jedna dávka heparínu - 5 000 jednotiek.

Ďalej, na zavedenie lieku za hodinu použite kvapkadlo (rýchlosť podávania až 1200 IU / hod). V nasledujúcich dňoch liečby sa heparín podáva subkutánne v dávke 5 000 jednotiek až 6-krát denne. Použitie heparínu v čistej forme je možné len v nemocnici, kvôli možným komplikáciám pri použití v správnom dávkovaní a potrebe neustáleho monitorovania.

Účinnosť liečby heparínom je potvrdená indikátorom trvania koagulácie krvi, ktorý by mal byť 1,5 - 3 krát vyšší ako primárny indikátor.

Vo všeobecnosti primeraná liečba heparínom poskytuje denné podanie 30 000 až 40 000 jednotiek liečiva. Pri tejto liečbe sa riziko re-trombózy zníži na 2 - 1,5%.

Pri pozitívnom trende 4-7 dní v tomto liečebnom režime sa namiesto bežnej formy heparínu používa nízkomolekulárny fraxiporín v hotových injekčných striekačkách, ktoré sa injikujú subkutánne do brucha len 1-2 krát denne.

Reologická liečba

Držané do 15 dní, odoslané:

 • zmena viskozity krvi a plazmy;
 • na korekciu hematokritu (počet červených krviniek v krvi schopných preniesť kyslík);
 • proti zhlukovaniu červených krviniek.

Poskytuje intravenóznu alebo kvapkovanú infúziu liekov, ako sú:

 • Reopoliglyukín (kvapkajte, 400 - 800 ml v dennej dávke). Plazmatická náhrada, ktorá normalizuje hemodynamiku, zlepšuje krvný obeh v cievach, zvyšuje objem tekutiny v krvi a zabraňuje priľnutiu krvných doštičiek a červených krviniek.
 • Pentoxifylín je protidoštičkový liek, ktorý znižuje viskozitu krvi, aktivuje mikrocirkuláciu v oblastiach, kde je narušený prívod krvi. Liečivo sa podáva intravenózne alebo kvapka s použitím roztoku chloridu sodného (0,9%) a trvaním do 180 minút.
 • Kyselina nikotínová, ktorá sa podáva intramuskulárne 4 - 6 ml denne a má vazodilatant a slabý antikoagulačný účinok.

antibiotiká

Liečba je indikovaná pre výrazné zápalové symptómy hlbokej žilovej trombózy dolných končatín, trvanie je 5-7 dní. Používajú sa antibiotiká: ciprofloxacín - v tabletách; cefazolin, linkomycín, cefotaxim - vo forme intramuskulárnych injekcií.

Kompresia a obväzy

Elastická kompresia je zahrnutá ako nepostrádateľný prvok terapie trombózou. Za týmto účelom sa používajú elastické obväzy, ktoré pokrývajú bolavú končatinu od prstov až po slabín. Pri tomto type terapie:

 • venózny odtok zlepšuje;
 • sieť aktívne sa rozvíja, čím sa zabezpečí odtok žilovej krvi namiesto hlavnej blokovanej žily (tzv. kolaterály);
 • zabraňuje zničeniu venóznych ventilov;
 • zvyšuje rýchlosť prietoku krvi cez hlboké žily;
 • zlepšená funkcia lymfatickej drenáže.

O výbere kompresného spodného prádla sa môžete dozvedieť z tohto článku.

Ako liečiť: základné lieky

antikoagulanciá

Asi 6-10 dní po začiatku liečby heparínom režim liečby zabezpečuje prechod na nepriame antikoagulancie a dezagreganty - látky, ktoré zabraňujú adhézii krvných doštičiek.

Warfarín sa označuje ako dlhodobé antikoagulanciá, ktoré inhibujú syntézu vitamínu K, čo je silný koagulant.

Užíva sa jedenkrát denne v určitom čase. Pri používaní warfarínu je potrebné sledovať indikátor INR, aby sa určil, ktorý krvný test sa vykonáva každých 10 dní. Warfarín má veľa kontraindikácií, preto sa používa až po tom, čo lekár zvolí konkrétnu dávku a pod prísnou laboratórnou kontrolou.

Západné farmaceutické spoločnosti v súčasnosti vedú výskumy o ešte viac cielených antikoagulačných liekoch, ktoré nevyžadujú neustále testovanie. To umožňuje použiť heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou na ambulantnú liečbu.

antiagregačné lieky

Kyselina acetylsalicylová užívaná v dávke 50 mg denne pomáha udržiavať viskozitu krvi dostatočne nízka, aby nedošlo k žiadnej prestavbe patologických krvných zrazenín. Pri problémoch s gastrointestinálnym traktom je v závislosti od dynamiky ochorenia potrebné poťahovať tablety po dobu 4 až 8 týždňov.

Odporúča sa užívať venotoniku, ktorá pomáha zlepšiť tón žíl, posilniť cievne steny, zlepšiť mikrocirkuláciu a normalizovať prietok krvi: escuzane, detralex, flebodia.

Flebotoniki

Výsledky kompresnej terapie, ktorá pokračuje na ambulantnej báze, sú výraznejšie, ak je miesto zápalového procesu namazané špeciálnymi flebotropnými masťami a gélmi: Troxevasin, Venoruton, Venitan, Eskuzan, Lioton-gel, Reparil-gel. Tieto látky majú vynikajúci veno-tonický a protizápalový účinok.

Operatívny zásah

Výber terapie trombózy je priamo závislá od stupňa jej "embolizácie", teda z možnosti plávajúcej krvnej zrazeniny oddeliť sa od steny a preniknúť do pľúc, srdca alebo mozgu krvou a spôsobiť embolizmus.

Chirurgická liečba sa zvyčajne uvádza v dvoch prípadoch:

 • s plávajúcou krvnou zrazeninou a hrozbou pre život pacienta;
 • s segmentálnou formou trombózy a nedávnym obdobím vzniku krvných zrazenín v neprítomnosti pacienta so závažnými patologickými stavmi.

Typ operácie závisí od umiestnenia trombu, ktorý prekrýva plavidlo. platí:

 • Chirurgický zákrok na odstránenie krvnej zrazeniny alebo chirurgickej trombektómie extrakciou hustého krvi z žily cez malý rez. Postup sa používa iba pri závažných formách choroby, keď sa zistí pravdepodobnosť nekrózy tkaniva.

Odborníci sa však domnievajú, že trombektómia vykonaná po 10 dňoch tvorby krvných zrazenín je neúčinná kvôli jej tesnej fúzii s cievnou stenou a deštrukciou ventilov.

 • Ligácia žily.
 • Prekrytie arterio-venózneho skratu. V súčasnej dobe sa používa veľmi zriedkavo kvôli postupu v rámci celkovej anestézie, nemožnosti jeho aplikácie s výraznými trofickými zmenami v tkanivách a ťažkosťami s opakovaným prístupom kvôli vývoju jazvového tkaniva.
 • Inštalácia samozamykacieho filtru cava. Je to zariadenie na udržanie pohybujúcich sa krvných zrazenín (embolií) na ceste k dôležitým orgánom (pľúca, srdce, mozog). Implantuje sa do lumen žily endovaskulárnou metódou (cez nádobu). Metóda sa používa len vtedy, keď nie je možné použiť antikoagulanciá.
 • Blikajúca alebo plynovacia nádoba. Používa sa, keď nie je možné použiť filter cava. Pri tomto postupe je stena vena cava šitá kovovými svorkami.
 • Rozpustenie trombotických hmôt alebo trombolýza.
 • Trombolýza je postup, pri ktorom sa resorbuje krvná zrazenina. Cievny chirurg vstúpi do žily, blokovaný hustou zrazeninou, do ktorej sa podáva špeciálny rozpúšťací prostriedok, trombolytikum, pomocou katétra.

  Mám sa obrátiť na tradičnú medicínu?

  Liečbu choroby je možné doplniť receptami tradičnej medicíny, ale len na odporúčanie flebologa.

  • Rybí olej Zloženie rybieho oleja zahŕňa glyceridy a špeciálne mastné kyseliny, ktoré majú vlastnosti na ničenie fibrínu - proteínu, ktorý sa podieľa na tvorbe krvnej zrazeniny. Okrem toho prispievajú k zriedeniu krvi.

  Aby sa zabránilo rybímu oleju, vypite 1 lyžicu dvakrát až trikrát denne. Ale racionálnejším spôsobom je použitie rybieho oleja v kapsulách, ktoré nemajú nepríjemný zápach a sú oveľa pohodlnejšie na používanie. Zvyčajná dávka 1 - 2 kapsúl až trikrát denne s jedlom. Kontraindikácie: alergické reakcie, žlčové kamene a urolitiáza, patológia štítnej žľazy.

 • Kúpele z infúzie močiarnej ženské nohy. Suchá tráva o hmotnosti 150 g sa naleje do vriacej vody v objeme 10 litrov. Trvať 60 minút. Po pol hodinu pred spaním držte nohy v teple.
 • Pleseň alebo hlinené kompresie. Denná masáž podpätkov pomocou tvarohu alebo hlinky má veľmi dobrý účinok na venózny prietok krvi. V miestach zápalu a bolestivých oblastí nohy nie sú masírované, ale jednoducho používajú teplý tvaroh alebo hlinkou vo forme kompresie na 2 až 3 hodiny.
 • Čo robiť?

  Neporušujte určený režim. Predčasný vzostup a cirkulácia v prítomnosti plávajúceho trombu v žilách dolnej končatiny môže viesť k jej oddeleniu a rýchlemu rozvoju pľúcnej embólie.

  Nepoužívajte žiadne lieky a bylinné infúzie bez konzultácie s lekárom. Prijatie antikoagulancií, schopnosť krvi rýchlo zrážať a tvoriť krvné zrazeniny spôsobuje určité obmedzenia akýchkoľvek postupov a liekov.

  Napríklad mnohé lieky znižujú účinok warfarínu alebo naopak zvyšujú, čo znamená, že existuje vysoká pravdepodobnosť krvácania, hemoragickej mŕtvice alebo naopak - krvné zrazeniny a preformovanie krvných zrazenín. To isté platí pre všetky tradičné opravné prostriedky. Veľmi užitočná žihľava obsahuje veľa vitamínu K a nekontrolovateľné odvarové nápoje môžu prispieť k silnému zhrubnutiu krvi.

  prevencia

  Treba mať na pamäti, že po dlhšiu dobu je možný opakovaný výskyt trombózy (od 1 do 9 rokov). Podľa štatistík po troch rokoch 40 až 65% pacientov s nedodržiavaním prevencie a predpísanej liečby má postihnutie v dôsledku chronickej žilovej insuficiencie.

  V tomto ohľade nezabudnite:

  • dodržiavanie všetkých lekárskych predpisov a liekov;
  • použitie stláčacieho pančuchového tovaru;
  • skríning krvnej zrazeniny pri užívaní perorálnych kontraceptív (u žien v reprodukčnom veku);
  • pravidelné laboratórne testy na zrážanie krvi INR;
  • odvykanie od fajčenia;
  • dodržiavanie správneho režimu fyzickej aktivity nie je povolené: dlhé státie na nohách, sedenie, ostré prechod z intenzívnej fyzickej námahy na dlhodobú fixáciu končatín (napríklad po športovom tréningu - dlhá jazda v aute, keď sú nohy takmer stacionárne);
  • používanie určitých výrobkov (cibuľa, jablká, zelený čaj, pomaranče, prírodné červené víno v malých dávkach), v ktorých sú chemikálie, ktoré pomáhajú predchádzať výskytu trombotických útvarov.

  Hlavnou úlohou modernej medicíny v oblasti liečby a prevencie hlbokej žilovej trombózy dolných končatín (holennej kosti, bedra alebo inej cievy) je zabrániť alebo v krátkom čase zastaviť rozvoj tohto nebezpečného ochorenia, ku ktorému dochádza pri dlhšom odpočinku v posteli u starších ľudí a mladých žien, užívanie antikoncepčných prostriedkov, tehotné ženy, ženy v práci a dokonca medzi mladými študentmi, ktorí zneužívajú fajčenie.

  Prevencia tvorby a rastu krvných zrazenín v hlbokých žilách významne znižuje riziko srdcového záchvatu, embólie, mozgovej príhody a preto - šetrí život a zdravie.

  Užitočné video

  Sledujte video o tom, ako rozpoznať chorobu a čo robiť, aby ste zachránili život:

  Ako liečiť venóznu trombózu dolných končatín

  Trombóza hlbokých žíl je pretrvávajúca patológia, pri ktorej sa v dutine hlbokých žíl v malom panve, dolných a horných končatinách vytvárajú zrazeniny koagulovanej krvi.

  Trombus zhoršuje proces krvného obehu, ktorý je plný cievnej oklúzie, trofických porúch, nedostatočnosti srdca a dýchacích ciest a dokonca aj smrti.

  Zákernosť priebehu tejto choroby je, že sa už dlho nemôže prejaviť. Počas tohto obdobia je dôležité uznať jeho prvé príznaky.

  Typy hlbokej žilovej trombózy

  V závislosti od klasifikačného systému sa rozlišuje niekoľko typických typov hlbokej žilovej trombózy.

  Patria medzi ne:

  • Phlebotrombóza je predchádzajúca fáza, počas ktorej je pravdepodobnosť vzniku krvnej zrazeniny pomerne vysoká, pretože je pripojená k vnútornej stene cievy, je krehká;
  • Tromboflebitída je chronický zápal žíl. Pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín v krvi je nízka.

  V závislosti od zdroja môže byť hlboká žilová trombóza:

  • Stagnant - vyskytuje sa v dôsledku komplikácií kŕčových žíl, dlhotrvajúcej nehybnosti, stlačenia zvonka.
  • Zápalový - vyvíja sa po úraze, injekcii alebo alergickej reakcii;
  • Homeostatická - spojená s abnormálnym zrážaním krvi;

  Pokiaľ ide o vývoj:

  • Hlboká žilová trombóza;
  • Dolná časť nohy;
  • Invinálne žily;
  • Malá panva;

  Podľa trvania a formy ochorenia:

  • Chronické - s obdobiami remisie a náhleho zhoršenia;
  • Akútne - ostrý prejav príznakov.
  Hlboká žilová trombóza k obsahu ↑

  Príčiny hlbokej žilovej trombózy

  Choroba sa vyvíja kombináciou nasledujúcich faktorov:

  • Zníženie rýchlosti prietoku krvi;
  • Patológie koagulačného systému;
  • Poruchy obloženia žilových stien.

  Najčastejšia trombóza hlbokých žíl, lokalizovaná v nohách. Po prvé, choroba sama o sebe nemusí ukazovať, potom je nepohodlie a opuch žíl pri chôdzi alebo statické stojace. V pokročilých prípadoch dochádza k opuchu, bledaniu a lesklosti kože.

  Na dotyk sa končatina môže zdať chladnejšia než zdravá. Často pacient trpí stratou sily, ospalosťou, výkyvmi telesnej teploty, sprevádzanými zimnicami.

  Diagnóza hlbokej žilovej trombózy sa ročne robí na 12 miliónoch ľudí. 4 z 5 pacientov nemajú žiadne typické príznaky.

  príznaky

  Hlboká žilová trombóza sa prejavuje v dôsledku koincidencie viacerých faktorov. To zahŕňa genetickú predispozíciu a vonkajšie vplyvy, ktoré vedú k čiastočnému zastaveniu venózneho odtoku pri zachovaní arteriálneho prítoku.

  Symptómy závisia od polohy lézie:

  • Stehná trombóza. Doprevádzaný syndrómom silnej bolesti, pocitom preplnenia žíl, zvýšeným objemom končatín, sčervenaním kože v postihnutej oblasti.
  • Hlboká žilová trombóza nohy. Bolestivé pocity vznikajú pri pohybe svalov lýtka. Z vonkajšej strany môže noha vyzerať rovnako, ale opuchy členku a modrosť kože nie sú vylúčené. Príležitostne nárast teploty.
  • Trombóza svalov. Existuje zápal inguinálnych lymfatických uzlín, bolesť počas palpácie, opuch spojený so zhoršenou lymfatickou drenážou.
  • Malá panva. Bolesť brucha, stuhnutosť bedrových kĺbov, nepríjemné pocity po chôdzi a sedení, opuch povrchových žíl, lokálna hypertermia (nad 37 stupňov).

  Choroba sa vyvíja u starších pacientov, pacientov s predĺženým spaním v posteli, tehotných žien, ľudí s nadváhou, fajčiarov a žien užívajúcich antikoncepčné pilulky.

  Stagnácia sa môže vyskytnúť pri fyzickej nečinnosti, onkológii, metabolických poruchách, nadmernom cvičení. "

  Trombóza femorálnej žily

  Trombóza femorálnej žily - stagnácia a trombóza v hlavných cievach stehna. Najviac ohrozujú všetky možné lokalizácie krvnej zrazeniny. V 60% komplikácie je plná smrti.

  Jeho príznaky sú:

  • Bolesť a opuch vnútorného stehna;
  • Bledožltá farba kože;
  • Vyrážka v dôsledku menších krvácaní.
  V prvej fáze sa femorálna žilová trombóza prejavuje bledosťou kože v postihnutej oblasti.

  Druhý stupeň je charakterizovaný akútnou bolesťou a cyanózou nohy. O niekoľko dní neskôr sa v mieste trombu zapálila stena postihnutej žily. Tento proces sa nazýva tromboflebitída.

  Počas tejto doby zrazenina zrazenej krvi nakoniec tuhne a je pripojená k stene cievy. V budúcnosti vyvoláva vznik viacerých krvných zrazenín.

  Akútna tromboflebitída sa vyvíja rýchlo, sprevádzaná silnou bolesťou, opuchom končatiny a zvýšenou telesnou teplotou. Po objavení sa prvých symptómov v postihnutej oblasti sa môžu objaviť opuchnuté žily. Liečba ochorenia sa vyskytuje v nemocnici, kde sa podieľa na farmakoterapii a chirurgických metódach.

  Trombóza ileálnej žily (veľká nádoba bez ventilov lokalizovaná v oblasti kĺbového kĺbu) je obzvlášť nebezpečná. Nebezpečenstvo vzniku krvnej zrazeniny je v tomto prípade pomerne vysoké kvôli intenzívnemu prietoku krvi. Trombóza na ľavej strane je o 30% vyššia ako pravostranná.

  Trombóza ilickej žily je centrálna (vývoj z panvových žíl) a stúpa (trombóza v žilách nohy). Znaky ochorenia: edém končatín, modrá koža, výrazný obraz žíl v hornej tretine rebrá, silná bolesť, zvýšenie tkaniva lymfatických uzlín.

  Trombóza nôh

  Najčastejšie sú postihnuté žily dolných končatín. Ten člen trpí prvý. Takže, ako presne táto časť tela má najväčšiu záťaž pri chôdzi.

  Trombóza nohy je sprevádzaná cyanózou, prejavom povrchových žíl, bolesťou lýtkových svalov, ktorá sa zvyšuje námahou a tlakom.

  Trombus v slabín u žien

  Ženy sú náchylné na kŕčové žily a trombózu trikrát častejšie ako členovia opačného pohlavia. V tomto prípade ochorenie ovplyvňuje nielen končatiny.

  Krvná zrazenina v slabinách žien je často diagnostikovaná lekármi. V tretinách prípadov dochádza k takémuto porušeniu počas nosenia dieťaťa, keď je kardiovaskulárny systém tela vystavený vážnemu stresu.

  To tiež prispieva k rýchlemu prírastku hmotnosti, dysplázii spojivového tkaniva, používaniu hormonálnych liekov, dedičnej predispozície, nedostatku vitamínov, nadmernému cvičeniu.

  Známky krvnej zrazeniny v slabín u žien:

  • Bolesť brucha, horšia pred začiatkom menštruácie;
  • Porucha moču;
  • Nepohodlie počas dlhšieho státia alebo sedenia;

  V počiatočnom štádiu vývoja ochorenia sa používa pravidelná fyzikálna terapia, zmena pracovného režimu, kontrastná sprcha a príjem protizápalových liekov - venotoník. V prípade exacerbácie sa aplikuje chirurgická intervencia a laserové "lepenie žíl".

  Tromboflebitída panvy

  Trombóza hlbokých žíl je plná vývoja panvovej tromboflebitídy alebo stehných svalov. Vyskytuje sa v dôsledku komplikácií po operácii, zápalových procesoch a pôrode. Symptómy: bolesť v konečníku, močového mechúra a pohlavných orgánov.

  Pacienti sa často sťažujú na pocit ťažkostí na končatinách a parestéziu (porušenie vnímania, skreslenie citlivosti, v ktorej sa pacient sťažuje na mravčenie, plazí "hrdzavé hrbole"). Intraosézna venografia sa používa na stanovenie presnej diagnózy.

  Diagnóza trombózy

  V súčasnosti flebológia dosiahla dostatočnú úroveň vývoja na vykonanie kompetentného hodnotenia venózneho krvného toku.

  Moderná diagnostika sa vykonáva pomocou:

  • Test popruhu - odhadovaný stupeň plnenia žíl počas cvičenia;
  • Ultrazvuk žíl nohy a stehna

  Ultrazvukové zobrazovanie - ultrazvuková štúdia štruktúry žíl a charakteristiky toku krvi. Pravdepodobnosť určenia krvnej zrazeniny je 90%;

 • Flebografia - zavedenie farbiva, ktoré inhibuje röntgenové žiarenie, do žily. Umožňuje určiť prítomnosť malých krvných zrazenín. Špecialista diagnostikuje ochorenie výsledkom röntgenového vyšetrenia;
 • Réovasografia - hodnotenie mikrocirkulácie v dolných končatinách.
 • Štúdia hladiny bielkovín v moči - nová technika od holandských vedcov. Zvyšovanie hladiny bielkovín v moči, podľa odborníkov, je znakom vývoja hlbokej žilovej trombózy.
 • Trombózu možno diagnostikovať aj krvným testom.

  Stáva sa to:

  • Imunoenzým - odhaľuje prítomnosť protilátok a hormónov v tele, najmä imunoglobulínov M, A, G. Jeden z najefektívnejších metód, ktoré umožňujú spoľahlivú diagnózu.
  • Koagulologické - stanovenie úrovne zrážania krvi podľa jej hlavných ukazovateľov. Čas koagulácie, plazmový fibrogén a protrombínový index sú analyzované. Vyžaduje predchádzajúcu abstinenciu z potravy.
  • Molekulárna genetika - identifikácia dedičnej náchylnosti na trombózu.
  na obsah ↑

  Odporúčania pre liečbu

  Liečba hlbokej žilovej trombózy by sa mala komplexne zaoberať.

  Tento proces zahŕňa nasledujúce činnosti:

  1. Liečba bez použitia liekov je prípustná iba v prvej fáze vývoja patológie. Pacientovi je zabezpečený úplný odpočinok s pevným nadhodnotením nohy;
  2. Užívanie liekov, ktoré znižujú viskozitu krvi. Ak sú prítomné zrazeniny, užívajú sa lieky na ich odstránenie. Účelom tejto liečby je zabrániť oddeleniu časti krvnej zrazeniny, ktorá môže vstúpiť do pľúcnej tepny krvným prietokom;
  3. Chirurgický zákrok, pri ktorom je odstránenie krvnej zrazeniny alebo jej rozpustenie pomocou katétra.

  V počiatočnom štádiu hlbokej žilovej trombózy sa môžete uchýliť k tradičnej medicíne. Toto by sa však malo robiť pod dohľadom špecialistu. Liečivé účinky majú infúzie: dubovej kôry, propolisu, ďateliny, akácie, liečivého vervaínu, chmeľových šištičiek, cesnaku a medu. Priaznivý vplyv na priebeh chorobného kúpeľa s trieslovým koreňom a hirudoterapiou.

  Oficiálna medicína odporúča tradičnú liečbu - užívanie liekov, ktoré znižujú stupeň zrážania krvi, ako aj trombolické - enzýmy, ktoré rozpúšťajú fibrín, hemorheologické lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh, protizápalové lieky.

  Počas obdobia liečby je pacientovi poskytnutý odpočinok po dobu 3 až 12 dní. Aby sa predišlo opuchu počas tohto obdobia, odporúča sa uloženie elastického obväzu.

  U pacientov s trombózou a rizikových pacientov sa odporúča používať antikoagulanciá. Mechanizmus účinku týchto liečiv pereparatovom je zníženie hladiny trombínu v krvi.

  Antikoagulanciá sú priame (vo forme injekcií) a nepriame (perorálne - narúšajú tvorbu protrombínu v pečeni). Perorálne lieky sa majú užívať len v počiatočnom štádiu ochorenia, pretože nerozpúšťajú vytvorené krvné zrazeniny a nerozvádzajú krv.

  Často sa v lôžkovom prostredí predpisuje IV. S jeho pomocou sa zavádzajú venotoniká na báze heparínu. Priame podávanie lieku v krvi zabezpečuje jeho rýchlu absorpciu.

  Kapkať na tromboflebitídu má pozitívny vplyv na celkový vaskulárny tonus, zmierňuje ťažkosti v nohách a zabraňuje tvorbe opuchov.

  Táto metóda má preventívnu vlastnosť zameranú na všeobecnú podporu tela.

  Pri akútnej trombóze vnútorných žíl je potrebná okamžitá intervencia.

  V tomto prípade sa lekári môžu uchýliť k:

  • Endovaskulárna chirurgia - inštalácia filtru cava. Implantované pre život alebo dočasne. Najviac účinná pri prevencii pľúcnej embólie;
  • Plenenie nižšej vena cava - uloženie mechanického stehu na nádobu na rozdelenie lumen do samostatných kanálov. Tým sa zabráni podpore veľkých krvných zrazenín krvou. Plícenie je predpísané v prípade, že lekári zakážu implantáciu filtru cava;
  • Paliatívna trombektómia je úplné odstránenie trombózy z venózneho lôžka. Je plný vedľajších účinkov.
  • Ligácia žíl - umožňuje čiastočne blokovať žilový prúd. Zabraňuje vniknutiu trombu do femorálnej žily, čo znižuje riziko embolizácie (blokovanie, úplné uzatvorenie cievy cudzími predmetmi - hmoty trombov, cholesterolové plaky, vzduchové bubliny atď.). Prienik do karotickej alebo pľúcnej tepny znamená smrť.
  Aplikácia hlbokých žíl s obsahom trombózy ↑

  Cava filter

  Ukázalo sa, že endovaskulárna chirurgia je najúčinnejšia spomedzi vyššie opísaných metód liečby, menovite zavedením filtru cava. Utrpenie trombózou by nemalo zostať bez pozornosti.

  Kava-filter (v translácii cava-dutina) umožňuje zabrániť smrti v prípade exacerbácie ochorenia.

  Kava-filter funguje na princípe sita, ktorá je inštalovaná v dolnej vene cava.

  Toto zariadenie je navrhnuté tak, aby zabránilo pohybu krvných zrazenín do srdca krvou.

  Výsledkom je, že krv cirkuluje voľne a husté častice pretrvávajú. Táto technika bola vyvinutá lekármi pred viac ako 40 rokmi.

  Výhody filtru cava:

  • zabezpečenia;
  • Jednoduchá inštalácia;
  • Podpora hemodynamickej stability;
  • Zachytenie krvných zrazenín.

  V závislosti od situácie je zariadenie nainštalované:

  • Navždy (prístroj je pevne pripevnený k stenám);
  • Dočasne (po dátume exspirácie sa filter odstráni pomocou vodiča umiestneného pod kožou).

  Inštalácia kava filtra je indikovaná pre pacientov:

  • Individuálna intolerancia antikoagulancií;
  • Prežívaný recidivujúci tromboembolizmus po liečbe;
  • Pri prítomnosti zúženia lumenu dolnej dutej žily.

  Inštalácia filtrov cava sa vykonáva pomocou katétra. Upevnenie do vena cava je riadené ultrazvukovým senzorom alebo röntgenovým prístrojom. Trvanie procesu nie je dlhšie ako pol hodiny. Po operácii je pacientovi predpísaný trojdňový odpočinok a užívanie antibiotík.

  Trombóza hlbokých žíl trombózy

  Dôležitý vplyv na priebeh choroby má strava a strava pacienta. V prítomnosti trombózy by ste mali upustiť od vyprážaných potravín, mastných mäsov, múky, slabosti, údeného mäsa, nakladania, strukovín a alkoholu.

  Môžete jesť štíhly druh mäsa (kurča, morčacie), kefír, jogurt, pečené, varené a dusené jedlá, morské plody, sušené ovocie, riasy, čerstvé ovocie, dušené ovocie, chudé ryby, väčšina zeleniny a ovocia.

  Všetky schválené produkty prispievajú k zriedeniu krvi, čo zabraňuje trombóze. Aby sa zabránilo dehydratácii, je nevyhnutné dodržiavať režim pitnej vody. Jedlo rozdelené na malé časti, ktoré zabraňujú prejedaniu.

  prevencia

  Trombóza hlbokých žíl je často zdedená, ale spúšťačom jej vývoja sú zlé návyky a vonkajší vplyv. Ľudia v ohrození a chronicky chorí musia starostlivo sledovať svoj životný štýl, vyhýbať sa alkoholu, fajčiť, konzumovať potraviny s vysokým obsahom cukru a cholesterolu.

  Pravidelné cvičenie, bez preťaženia, kontrola indexu telesnej hmotnosti, vyvážená strava, samostatný príjem vitamínov E, K, C a D, denná chôdza, masáž chodidiel, kontrastná sprcha - najlepšie pomocníci v boji proti trombóze. Je potrebné zabudnúť na príliš chudnutie a stláčanie odevov, horúce kúpele.

  V každodennom šatníku musia byť prítomné kompresné pančuchy a lekárske úplety. Ženy majú lepšie opustiť podpätky v prospech ortopedickej obuvi. Pri cestovaní lietadlom dlhé výlety pravidelne robia jednoduché cviky pre nohy.

  Video: Hlboká žilová trombóza dolnej končatiny - príznaky, prevencia a liečba.

  výhľad

  Všetky vyššie uvedené typy hlbokej žilovej trombózy sú plné rozvoja pľúcnej embólie. Táto komplikácia je jednou z najčastejších príčin smrti.

  Najčastejšie tvoria krvné zrazeniny vo vnútorných žilách nohy. Krvné zrazeniny vo femorálnych, iliacových a popliteálnych žilách predstavujú významné zdravotné riziko. Najnebezpečnejším je plávajúci trombus, ktorý je voľne pripevnený k stene cievy a má heterogénnu štruktúru.

  Preto liečba vaskulárnej patológie vyžaduje integrovaný prístup a predovšetkým záujem pacienta o víťazstvo nad chorobou.

  Trombóza hlbokých žíl

  Trombóza hlbokých žíl je ochorenie charakterizované tvorbou krvných zrazenín (tj krvných zrazenín), ktoré vytvárajú prekážky pre normálny prietok krvi.

  Podľa pozorovaní lekárov je trombóza hlbokých žíl dolných končatín bežnejšou patológiou než venózna trombóza, ktorá je lokalizovaná na iných miestach. Vzhľad krvných zrazenín je možný v hlbokých a povrchných žilách. Ale povrchná tromboflebitída je menej závažným ochorením. Súčasne sa musí urgentne liečiť hlboká žilová trombóza, pretože komplikácie vyvolané touto chorobou môžu byť pre človeka veľmi nebezpečné.

  Príčiny hlbokej žilovej trombózy

  Trombóza hlbokých žíl dolných končatín sa u človeka vyvíja pod vplyvom kombinácie určitých faktorov. Najskôr ide o poškodenie vnútorného obloženia žilovej steny, ktoré vzniklo ako dôsledok chemického, mechanického, alergického alebo infekčného účinku. Tiež proces rozvoja hlbokej žilovej trombózy priamo závisí od porušenia systému zrážania krvi a pomalého prietoku krvi.

  Za určitých okolností môže dôjsť k zvýšeniu viskozity krvi. Ak sa na stenách krvného obehu pretrvávajú určité prekážky, dôjde k zhoršeniu krvného toku žily, čím sa výrazne zvýši možnosť vzniku krvných zrazenín. Po objavení sa malého trombu na stenu žily vzniká zápalový proces, ďalšia poškodenie steny žily a v dôsledku toho sú predpoklady pre vznik iných krvných zrazenín.

  Priamym predpokladom pre manifestáciu hlbokej žilovej trombózy je prítomnosť kongescie v žilách nohy. Takáto stagnácia vzniká kvôli nízkej mobilite alebo dokonca nehybnosti osoby počas dlhého časového obdobia.

  Faktory, ktoré sú schopné "spustiť" vývoj tejto choroby, sú teda infekčné choroby, prítomnosť zranení a operácií, príliš veľa fyzického stresu. Trombóza hlbokých žíl sa často vyskytuje u pacientov, ktorí boli dlhodobo nehybný po operácii, u niektorých neurologických a terapeutických ochorení, u mladých matiek v poporodenom období. Zhubné ochorenia a používanie perorálnych hormonálnych kontraceptív sú často provokujúcimi faktormi, v dôsledku ktorých dochádza k zvýšeniu zrážanlivosti krvi nazývanému hyperkoagulácia.

  Ak je človek príliš dlhý čas, drží nohy v pevnej polohe, pravdepodobnosť náhleho nárastu ochorenia sa prudko zvyšuje. V západných krajinách dokonca definujú termíny "televízna tromboflebitída" (výsledok dlhého sedenia pred TV) a "syndróm ekonomickej triedy" (dôsledok častých a dlhých letov). V obidvoch prípadoch sa hlavným faktorom v rozvoji choroby stáva dlhodobý pobyt človeka v póze s ohnutými nohami.

  V niektorých prípadoch je prietok krvi v hlbokých žilách narušený manifestáciou Buergerovej choroby.

  Vo väčšine prípadov trombóza postihuje dolné končatiny. Stáva sa však, že trombóza sa rozvíja v hlbokých žilách rúk. V tomto prípade sú príčinou tohto stavu prítomnosť dlhého obdobia v žilách katétra, prítomnosť implantovaného kardiofibrilátora alebo kardiostimulátora, výskyt malígneho nádoru v žilách, príliš veľký tlak na ruky (prejavuje sa hlavne u športovcov).

  Existujú aj ďalšie dôležité rizikové faktory, ktoré predisponujú k hlbokej žilovej trombóze. Medzi nimi je potrebné poznamenať anestéziu. Existujú štúdie, ktoré dokazujú, že používanie všeobecnej anestézie so svalovými relaxanciami je oveľa pravdepodobnejšie, že vyvolá hlbokú žilovú trombózu dolných končatín ako regionálne metódy anestézie.

  Ďalším dôležitým faktorom je obezita. Ľudia, ktorí majú nadváhu, majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že trpia prejavmi pooperačnej trombózy.

  Vekový faktor v tomto prípade zohráva aj jednu z definujúcich úloh. Napokon, čím starší človek sa stáva, tým viac jeho celková mobilita klesá, a tým je narušený prietok krvi, nádoby sú menej pružné.

  Ak má pacient v minulosti trombózu, možnosť jeho opätovného prejavu sa zvyšuje niekoľkokrát.

  Symptómy hlbokej žilovej trombózy

  Symptómy hlbokej žilovej trombózy sa prejavujú komplexom symptómov, ktoré naznačujú prudké narušenie venózneho odtoku, zatiaľ čo tok arteriálnej krvi zostáva.

  Bez ohľadu na to, kde sa presne nachádza trombóza, môže sa u pacienta vyskytnúť cyanóza a edém postihnutej končatiny, prejav bolesti v oblúku, zvýšenie teploty kože, ktorá sa prejavuje lokálne. Človek môže mať pocit, že saphenózne žily sú preplnené a bolesť sa môže vyskytnúť aj v priebehu cievneho zväzku.

  Príznaky hlbokej žilovej trombózy nie sú charakterizované tuhosťou v kĺboch ​​a zmenou citlivosti. U väčšiny pacientov s trombózou sú príznaky periflebitídy a aseptickej flebitídy.

  Pri porážke hlbokých žíl nohy je diagnostika zvyčajne najťažšia, pretože klinické prejavy tejto choroby sú obzvlášť zriedkavé. Vo všeobecnosti, ochorenie nemôže spôsobiť obavy pre pacienta a niekedy pre lekára. Najčastejšie, ako symptóm hlbokej žilovej trombózy, sa objaví len slabá bolesť svalov tela, ktorá sa môže počas chôdze alebo intenzívnejšie pohybovať v zvislej polohe. Za prítomnosti edému v distálnom končatine sa uľahčuje diagnóza ochorenia. Spravidla sa objavuje edém v oblasti členku. Trombóza všetkých hlbokých žíl nohy spôsobuje silné porušenie venózneho odtoku, preto sa symptómy prejavujú výraznejšie.

  Symptómy, ktoré sa vyskytujú počas trombózy femorálnej žily, závisia od toho, ako sa zúžil lúmen cievy a krvné zrazeniny. Vo všeobecnosti sa pri tejto forme ochorenia objavia jasnejšie príznaky. U pacienta vzrastá objem stehna a holennej kosti, objavuje sa cyanóza kože a saphenózne žily sa vyvíjajú v tibii a v distálnej časti stehna. Inguinálne lymfatické uzliny sa môžu zvýšiť, hypertermia sa vyvinie na 38 stupňov.

  Akútna trombóza hlbokých žíl je charakterizovaná prevalenciou a trvaním patologického procesu. V tomto stave je lokalizácia krvných zrazenín pozorovaná nielen tam, kde je poškodená stena cievy, ale aj v lúmeni cievy. V tomto prípade je odtok krvi blokovaný.

  Často, v približne 50% prípadov, s vývojom hlbokej žilovej trombózy preteká krv cez komunikujúce žily do saphenóznych žíl, a preto sa pozoruje asymptomatický priebeh trombózy. Skutočnosť, že osoba trpí trombózou, je niekedy indikovaná prítomnosťou viditeľných žilových zárodkov v dolnej časti brucha, dolnej časti nohy, stehna, bedrových kĺbov.

  Komplikácie hlbokej žilovej trombózy

  Ako komplikácia hlbokej žilovej trombózy môže pacient nakoniec prejaviť chronickú venóznu insuficienciu, v dôsledku ktorej sa objaví edém nohy, je narušený trofizmus. Zasa to vedie k ekzému, lipodermatoskleróze, výskytu trofických vredov.

  Pľúcna embólia sa považuje za najnebezpečnejšiu komplikáciu hromadnej žilovej trombózy u ľudí. S rozvojom tejto choroby sa kúsky krvných zrazenín prerušia, ktoré sa presúvajú do pľúc s prietokom krvi, a dostanú sa do pľúcnej tepny, vyvolávajú jej embólia. Kvôli zhoršenému prietoku krvi v pľúcnej artérii dochádza k rozvoju akútneho respiračného a srdcového zlyhania. Je to smrteľné. Ak dôjde k upchatiu malej vetvy pľúcnej tepny, má pacient pľúcny infarkt.

  Diagnóza hlbokej žilovej trombózy

  Diagnózu hlbokej žilovej trombózy vykonáva flébológ. Spočiatku po vykonaní prieskumu a vyšetrení pacienta sa vykoná špeciálny zväzok s použitím elastického obväzu. S cieľom primerane posúdiť charakteristiky prietoku krvi v hlbokých žilách sa používa metóda venografie, duplexné skenovanie a ultrazvuková diagnostika žíl nohy. Na získanie informácií o stave mikrocirkulácie sa používa reovasografia dolnej končatiny.

  Liečba hlbokej žilovej trombózy

  Pri liečbe hlbokej žilovej trombózy je potrebné vziať do úvahy jej polohu, prevalenciu, trvanie ochorenia, ako aj závažnosť ochorenia.

  Cieľom terapie trombózou je niekoľko definujúcich momentov. Po prvé, dôležitou úlohou v tomto prípade je potreba zastaviť ďalšie šírenie trombózy. Pri tejto diagnóze je mimoriadne dôležité zabrániť vzniku tromboembolizmu pľúcnych artérií, zastaviť vývoj opuchov, čím sa zabráni pravdepodobnej gangréne av budúcnosti aj strate končatiny. Nemenej dôležitým bodom by malo byť zváženie obnovenia priechodnosti žíl, aby sa predišlo vzniku posttromboflexickej choroby. Je tiež dôležité zabrániť opakovaniu trombózy, ktoré má negatívny vplyv na prognózu ochorenia.

  Pre konzervatívnu liečbu hlbokej žilovej trombózy pacienta je žiaduce umiestniť sa na špecializované oddelenie nemocnice. Pred vykonaním úplného vyšetrenia by mal prísne dodržiavať odpočinok v posteli. V súlade s odpočinkom na lôžku by mala byť končatina postihnutá trombózou vždy držaná vo vyvýšenej polohe. Ak neexistuje možnosť komplexného a kompletného vyšetrenia pacienta, predpíše sa antikoagulanciá, ako aj lokálna hypotermia pozdĺž projekcie cievneho zväzku.

  V niektorých prípadoch sa odporúča používať elastické obväzy, avšak iba lekár, ktorý ich ošetruje, by mal rozhodnúť o ich použití.

  Liečba hlbokej žilovej trombózy lekárskymi prostriedkami zahŕňa vymenovanie troch hlavných skupín liekov. Po prvé, sú to antikoagulanciá, po druhé, fibrinolitiká a trombolytiká, a po tretie, dezagreganty.

  Aby sa zabránilo výskytu nových krvných zrazenín, pacientovi sa zvyčajne podáva heparín, po ktorom je predpísaný na užívanie "mäkkých" antikoagulancií (warfarínu) asi šesť mesiacov. S cieľom monitorovať stav zrážanlivosti krvi musí pacient pravidelne vykonávať koagulogram.

  Liečba hlbokej žilovej trombózy s použitím warfarínu môže byť ovplyvnená liečbou rôznych súbežných ochorení s inými liekmi. Nepoužívajte protizápalové lieky ani lieky proti bolesti, ktoré môžu mať vplyv na zrážanlivosť krvi bez súhlasu lekára. Je tiež dôležité koordinovať s lekárom, ktorí užívajú antibiotiká, perorálne antidiabetiká.

  Je dôležité vziať do úvahy skutočnosť, že užívanie trombolytických liekov má správny účinok iba na počiatočné štádiá trombózy. V neskorších štádiách používania tohto typu lieku existuje určité nebezpečenstvo v dôsledku pravdepodobnej fragmentácie krvnej zrazeniny a následnej pľúcnej embólie.

  Ak je porucha postihnutej končatiny veľmi výrazná, pacient má naplánovanú trombektómiu. Táto metóda zahŕňa chirurgické odstránenie krvnej zrazeniny z žily. Takáto operácia sa vykonáva iba vtedy, ak existujú život ohrozujúce komplikácie hlbokej žilovej trombózy.

  Prevencia hlbokej žilovej trombózy

  Aby choroba nedosiahla pokrok, niektoré opatrenia na prevenciu by mali byť známe ľuďom, ktorí už majú trombózu.

  Jedenie pacienta s hlbokou žilovou trombózou zahŕňa zavedenie do stravy veľkého množstva surového ovocia a zeleniny obsahujúcej vlákno. Z vlákien sa syntetizujú vláknité vlákna, ktoré posilňujú žilové steny. Nesmiete jesť veľmi korenené a slané jedlá, ktoré môžu prispieť k zadržiavaniu tekutín, čo zase zvýši objem krvi. Takisto sa neodporúča predávať tie výrobky, v ktorých je vysoký obsah vitamínu K, pretože pôsobia proti liečbe. V tomto prípade hovoríme o pečeni, káve, zelenom čaji, zelenom šaláte, špenátovi, kapusty.

  Nesprávnym názorom je, že pacienti s hlbokou žilovou trombózou by mali neustále stráviť čas v posteli. V skutočnosti je lôžko na opaľovanie predpísané iba pri vysokom riziku pľúcnej embólie. V iných prípadoch, dávkovanie chôdze, naopak, znižuje pravdepodobnosť ďalšieho rozvoja trombózy a jej relapsu.

  Súčasne pacienti s trombózou nemajú navštevovať saunu, kúpeľ, robiť žiadne tepelné procedúry, masáže. Všetky tieto činnosti vyvolávajú aktiváciu prietoku krvi, preto sa plnenie venózneho systému zvyšuje s krvou. Kúpanie tiež nie je vítané: chorá trombóza je lepšie sprchovať. V akútnom stave by nemali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu, používať horúci vosk na epiláciu.

  Aby sa zabránilo prejavom hlbokej žilovej trombózy, zdraví ľudia by sa mali pokúsiť odstrániť všetky možné rizikové faktory: zlá diéta, nízka hladina aktivity. Rovnako dôležitý je aj boj proti obezite a fajčeniu. To platí najmä pre ľudí, ktorí sú náchylní na tromboflebitídu. Niekedy je vhodné, aby takíto ľudia nosili špeciálne elastické spodné prádlo. Pacienti v pooperačnom období by mali venovať osobitnú pozornosť zabezpečeniu včasnej motorickej aktivity. Niekedy po závažných chirurgických zákrokoch, ktoré predpisujú malé dávky aspirínu a heparínu, ktoré pomáhajú znižovať zrážanlivosť krvi.

  Veľmi dôležitá v prevencii trombózy je pravidelné cvičenie a šport. Tento moment je mimoriadne dôležité zvážiť ľudí, ktorí väčšinou vedú neaktívny životný štýl. Ľudia, ktorí sú náchylní na žilovú trombózu, sa však nemusia venovať športu súvisiacemu so záťažou na nohách.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  MCV v krvných testoch: normy a možné príčiny odchýlok

  U praktického lekára nebol vždy k dispozícii ukazovateľ ako MCV v krvnom teste. Jeho výskum bol možný s rozsiahlym zavedením hardvérových analytických metód a automaticky sa vydáva, keď je do biochemického analyzátora vložené určité množstvo krvi.

  Čo je ultrazvukové vyšetrenie brachiocefalických artérií (BCA)?

  Kardiovaskulárne ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtnosti. Aby sa zabránilo takýmto ochoreniam, je potrebné diagnostikovať a používať včasné opatrenia, najmä jeden z nich je podrobený ultrazvukovému vyšetreniu brachiocefalických artérií (ultrazvuk BCA).

  Znížená hodnota ESR

  Diagnóza patológie začína krvným testom. Definícia ESR je jej neoddeliteľnou súčasťou.Údaje o rýchlosti sedimentácie erytrocytov dávajú predstavu o tom, do akej miery ide ochorenie a pomáhajú mapovať spôsoby ďalšieho lekárskeho zákroku.

  Prečo sú neutrofily znižované v krvi, čo to znamená?

  Neutrofily sú najväčšou skupinou bielych krviniek, ktoré chránia telo pred mnohými infekciami. Tento typ bielych krviniek sa tvorí v kostnej dreni. Penetrujúc do tkanív ľudského tela, neutrofily ničia patogénne a cudzie mikroorganizmy metódou ich fagocytózy.

  Bolenie na žalúdku bolo bez akéhokoľvek dôvodu. Zlomeniny na tele bez dôvodu. Čo je to?

  Zanechať komentár 6,950Stáva sa, že sa modriny objavujú na tele bez akéhokoľvek dôvodu - samy o sebe. Zvratky po zraneniach, modrinách, úderoch sú bežnou vecou a všetci sa stretli s týmto javom.

  Echokardiografia a ultrazvuk srdca - rovnaké alebo rôzne metódy?

  Len málo ľudí vie, že okrem štandardnej elektrokardiografickej procedúry existujú aj iné metódy na vyšetrenie srdca, napríklad ultrazvuku, CT, MRI, ktoré nám umožňujú hodnotiť prácu srdca neinvazívnou metódou.