V tomto článku sa dozviete o výskyte krvnej zrazeniny v nohe: príznaky, prečo sa vyskytuje a aké liečby sa používajú. Komplikácie ochorenia a prognóza na celý život.

Pojem "trombus v nohe" zahŕňa niekoľko typov chorôb, ich základ - tvorba zrazeniny v cievach. K dispozícii sú:

 1. Venózna forma patológie: je to tromboflebitída (lézie saphenóznych žíl) a flebotrombóza (alebo hlboká žilová trombóza).
 2. Arteriálna trombóza.

Pre venóznu trombózu je charakteristická tvorba zrazeniny "na mieste": pod vplyvom kauzálnych faktorov sa tvorí krvná zrazenina na stene cievy, ktorá sa môže rozpadnúť na fragmenty a migrovať cez cievy.

Arteriálna trombóza charakterizuje migráciu zrazeniny z veľkých ciev do malých, kde úplne blokujú prietok krvi.

Princípy trombózy sú rovnaké pre celý cievny systém bez ohľadu na lokalizáciu zrazeniny (končatiny, srdcové cievy atď.).

Tromby v nohách v závislosti od typu postihnutej cievy majú rôzne klinické prejavy:

 • Tromboflebitída sa vyskytuje na pozadí zápalových zmien v kŕčových žilách. Posilnenie syndrómu bolesti, výskyt sčervenania kože na zväčšených cievach - hlavné príznaky ochorenia.
 • Jednorazové krvné zrazeniny v hlbokých žilách pod kolenom sú poprvýkrát asymptomatické. Celkové prekrytie lúmenu žíl spôsobuje bolesť, opuch a cyanózu kože.
 • V prvých minútach sa arteriálny blok prejavuje ako silná bolesť pod léziou, koža bledá a pohybová funkcia je narušená.

Nebezpečenstvom sú zrazeniny v tepnách a hlbokých žilách. Porušenie toku krvi pri vypnutí tepny vedie k strate končatiny, ak krvný prietok nie je obnovený v priebehu 1 - 1,5 hodiny (v závislosti od sezóny). Asymptomatické a pohyblivé zrazeniny v žilových cievach spôsobujú blok pľúcnych artérií. Prerušenie prietoku krvi v malých vetvách vedie k zápalu pľúcneho tkaniva a úplnému odstaveniu veľkých kmeňov - príčine náhlej smrti.

Cievni chirurgovia (angiológ, flebológ) sa zaoberajú liečbou patológie v regionálnych centrách - všeobecných lekároch.

Kompletná liečba je možná s krvnými zrazeninami v tepnách a hlbokých žilách nohy, tromboflebitída na pozadí kŕčových žíl je náchylná k častým recidívam. Príčiny, symptómy a liečba všetkých typov krvných zrazenín v nohách sú uvedené nižšie.

dôvody

Vzhľadom na mechanizmy tvorby sú príčiny tvorby zrazeniny v arteriálnych a žilných kanáloch rôzne.

Venózna trombóza

Skupinové dôvody a podrobnejší popis:

Porušenie vývoja venóznych ventilov v prenatálnom období

Kompresia veľkých žilových kmeňov zvonku (tehotenstvo, objemové procesy v malej panve, lymfadenopatia)

Ťažké formy dehydratácie (infekčné procesy, zneužívanie alkoholu);

Onkologické ochorenia (charakteristické pre nádory pankreasu, žalúdka)

Prijatie predformovaných antikoncepčných prostriedkov

Infekčné-zápalové procesy v štruktúrach okolo nádoby

Tvorba zrazenín v žilovom systéme dolných končatín sa zriedka vyskytuje v jedinej, izolovanej príčine, často faktory pôsobia spoločne.

Arteriálna trombóza

Skupinové dôvody a podrobnejší popis:

Infekčné a zápalové lézie vnútorného obloženia srdca (endokarditída)

Poruchy ventilu, najmä po chirurgickej korekcii

prejavy

Znaky krvnej zrazeniny v nohe závisia od typu cievy a stupňa bloku lúmenu. V prípade neúplného prerušenia krvného obehu v žilách nie sú žiadne klinické prejavy, iba vzniknuté komplikácie choroby umožňujú podozrenie a diagnostiku patológie. Arteriálna trombóza je vždy sprevádzaná špecifickými príznakmi.

S vylúčením asymptomatického priebehu prítomnosť zrazeniny v cieve má niekoľko charakteristických znakov.

 • necitlivosť a zníženie lokálnej teploty pod úroveň lézie;
 • bolestivý syndróm (trvalý, rastúci).
 • strata pocitu;
 • porušenie a úplnú stratu pohybu v končatine;

3 stupeň: výrazný opuch tkanív, ich nekróza.

Veľká bolesť pri dotyku

Sčervenanie kože cez žilu a okolité tkanivá

 • mierne opuchy;
 • modré zafarbenie kože;
 • pocit ťažkosti v končatinách (bolesť chýba alebo nie je vyslovená).

Lesion iliofemorálneho regiónu:

 1. Náhla silná bolesť.
 2. Pallor a potom modrofialové sfarbenie kože.
 3. Zvyšujúci sa opuch končatín s prechodom do oblasti panvy.
 4. Rozsiahle oddelenie povrchovej vrstvy pokožky tvorbou tekutých bublín.
 5. Syndróm celkovej intoxikácie s dysfunkciou vnútorných orgánov.

Pri aterosklerotických léziách dolných končatín u 70% pacientov klinické prejavy chýbajú dlho. 20% zaznamená progresívnu povahu patológie s postupným porušovaním bežnej kvality života. Pri 10% arteriálnej trombóze končí amputáciou končatín.

U 90% tromboflebitídy - komplikácie kŕčových žíl, zostávajúcich 10% sa vyskytuje na pozadí tvorby zrazenín v hlbokých žilách a je posttraumatické. Celkové zdravie netrpí. Tromboflebitída spojená s chronickou nedostatočnosťou žilovej cirkulácie sa často opakuje a je komplikovaná prechodom tvorby trombu do hlbokých žíl.

Tvorba krvných zrazenín v hlbokých žilách, spojená s krátkodobým účinkom príčinného faktora (operácia, tehotenstvo atď.), Podliehajúca včasnej liečbe, môže byť vyliečená. Dedičinové a chronické príčiny (trombofília, onkoproces) vedú k relapsu choroby, vysokému riziku masívneho poškodenia ciev v pľúcnom tkanive. Pri trombóze ciev nohy zostáva celkový zdravotný stav uspokojivý. Tvorba zrazenín vo veľkých žilách oblasti femuru a panvy od prvých hodín dopĺňa závažný stav. Každý rok zomrie 1 osoba na 1000 obyvateľov sveta z krvných zrazenín v pľúcnych cievach.

Ako obvykle krvná zrazenina na nohe vyzerá ako: jeho zloženie je zmesou krvných doštičiek, fibrínových vlákien, bielych a červených krviniek. Voľná ​​hmotnosť tvarovaných prvkov je náchylná k dezintegrácii počas prvých 10 dní tvorby (maximálne riziko migrácie zrazeniny cez cievne lôžko), v trombu sa vyvinú vlákna spojivového tkaniva a husto sa prilepia na stenu cievy.

Vonkajší (vonkajší) trombus nie je vôbec viditeľný, pretože je vnútri cievy.

diagnostika

Diagnostický štandard pre podozrenie na trombus v nohách zahŕňa:

Ak máte podozrenie na poškodenie hlbokých žilových ciev spodnej časti nohy, vykoná sa séria testov, pri ktorých sa zistí bolesť (maximálne ohnutie nohy dozadu, kruhový tlak v spodnej časti dolnej končatiny atď.),

Coagulogram: zvýšenie hladiny fibrinogénu, posun ukazovateľov smerom k zvýšeniu zrážanlivosti

Stanovenie zvýšenia D-diméru: špecifický marker trombózy

Rozhodnutie o možnosti endovaskulárnej liečby

liečba

Liečba akejkoľvek trombózy je potrebná v chirurgickej (vaskulárnej) nemocnici. Časom a úplne vedie terapia k resorpcii krvných zrazenín. Úplné vyliečenie je možné bez prvej poruchy obehu a dobrú odpoveď na liečbu. Pri chronickej nedostatočnosti cievnej funkcie (arteriálnej alebo venóznej) existuje vysoké riziko recidívy choroby.

Arteriálna trombóza

 • Odstránenie chirurgickej zrazeniny (trombektómia) je primárna metóda. Vykonávajte otvorené a endovaskulárne zákroky.
 • Liečte kauzálne ochorenie.
 • Lieková terapia je zameraná na zlepšenie zásobovania tkanivami krvou (liekmi, ktoré dilatujú cievy, ktoré zabraňujú priľnutiu krvných doštičiek) a zabraňujú tvorbe nových zrazenín (heparín a jeho deriváty, warfarín).

tromboflebitída

 1. Lieky sa používajú na zníženie zápalu v stenu žily, zníženie viskozity krvi (Detralex, Troxevasin, masť heparínu) - topické a tablety.
 2. Používajú sa protizápalové lieky (Nimesulid, Ketorolac).
 3. Vykonajte kompresiu dolných končatín pomocou špecializovaných úpletov.
 4. Urobte polovicu alkoholických náplní na noc.
 5. Liečiť príčiny choroby.

Trombóza hlbokých žíl

Čo robia pre terapiu:

 • lieky sa používajú na rozpustenie zrazeniny a zabránenie tvorbe nových (skupina s heparínom, warfarín);
 • vedie liečivú korekciu podvýživy tkaniva kvôli zlepšenému prívodu krvi (Trental, Reopoliglyukin atď.);
 • robiť intravenózne tekutiny na zriedenie krvi;
 • je nainštalovaný filter - zachytávač zrazeniny - do dolnej dutej žily, keď sú zistené motilné krvné zrazeniny alebo epizódy migrácie zrazeniny do pľúcnych tepien;
 • vykonávajú operáciu na odstránenie trombózy - trombektómie - z veľkých žilových kmeňov, ak je to technicky možné.

výhľad

Pri absencii chronického poškodenia prietoku krvi v cievach nohy dosahuje 70-80% chorých úplné vyliečenie a zvyšok v prvom roku po zotavení sa rozvinie po trombotickom ochorení, čo si vyžaduje ďalšiu liečbu.

Blok pľúcnej artérie sa vyskytuje v 20% prípadov, v prípade 3-5% je smrteľný.

Trombóza ako komplikácia chronickej vaskulárnej insuficiencie sa často opakuje a úplné vyliečenie je nemožné. Liečba zahŕňa pokračujúcu prevenciu tvorby krvných zrazenín.

Efektívne metódy liečby tromboflebitídy dolných končatín doma

Tromboflebitída je vaskulárne ochorenie, ktoré vedie k venóznemu zápalu. Pri tejto chorobe dochádza k silnému zrážaniu krvi, krvný obeh je narušený a dochádza k opuchu končatín. Zápal krvných ciev vzniká v dôsledku krvnej zrazeniny, ktorá blokuje cievy.

Je možné vyliečiť túto chorobu doma s ľudovými prostriedkami? Je to nebezpečné? Čo môžu lekári používať?

Pomôže to?

Liečba tromboflebitídy dolných končatín s ľudskými liekmi doma je dosť účinná. Ale je potrebné začať liečbu bylinami a odvarmi len v počiatočných štádiách, s príznakmi, ktoré sa prejavujú ako bolesti pod kolená a teľatá, ako aj s výskytom edému v dolných končatinách.

Tradičná medicína pomáha zastaviť progresiu ochorenia. Ale ak začnete bylinnú liečbu, keď choroba vstúpila do plnej fázy, potom nebude možné ju úplne vyliečiť, aj keď sa dá uvoľniť.

Možné riziká

Tromboflebitída je v akútnej fáze nebezpečná. Komplikáciou tejto choroby je krvná zrazenina, ktorá je voľne pripevnená k stene cievy. Časť krvnej zrazeniny môže kedykoľvek vypadnúť s prietokom krvi preniknúť do srdca a spôsobiť upchatie pľúcnej tepny. V závislosti od priemeru trombu a hladiny zablokovanej cievy môže choroba viesť k pľúcnemu infarktu, šoku, smrti alebo asymptomatickému.

Akútna tromboflebitída sa vyvíja za niekoľko hodín. Jeho príznaky sa týkajú väčšiny ciev. Pacient môže mať horúčku, kŕče a opuch dolných končatín.

Pri akútnom priebehu ochorenia je prísne zakázané vykonávať akékoľvek mechanické manipulácie v oblasti postihnutej oblasti. Nerobte masť ani krémy do bolesti. Pacient je potrebné položiť a zavolať lekárovi.

Ľudské lieky na akútny priebeh tromboflebitídy je lepšie odložiť a pokračovať v ňom hneď, ako sa z hlavnej liečby prejaví pozitívny účinok. Lepšie v tomto prípade z ľudských prostriedkov nebude, potom riziko odlúčenia krvnej zrazeniny sa výrazne zvýši.

Bezpečné recepty

Jeden sa môže zbaviť tromboflebitídy dolnej končatiny alebo aspoň zmierniť chronický priebeh ochorenia pomocou takých populárnych metód liečby, ako sú rôzne kompresie, bylinné infúzie, strava a aktívny životný štýl.

diéta

Pri tromboflebitíde je nevyhnutné zriedenie krvi. K tomu prispievajú tieto produkty:

 • Ľanové a olivové oleje;
 • Cesnak a cibuľa;
 • Slnečnicové semená;
 • Jablkový jadrový ocot;
 • Zelenina - najmä repa a paradajky;
 • Melón, melón;
 • Obilniny - kaša a ovsené vločky
 • Ovocie - sladká čerešňa, brusnica, citrón;

pijavice

Akútny stupeň tejto choroby možno liečiť pijavicami. Sú prekrývajú nad poškodenou časťou nádoby. Ak ich umiestnite do žily, pijavice môžu spôsobiť krvácanie.

Najlepším spôsobom je umiestnenie pijavice na oboch stranách chorého plavidla vo vzdialenosti dvoch centimetrov. Mali by byť umiestnené v rozloženom poradí, ktoré je od seba vzdialené 6 centimetrov.

V závislosti od zložitosti tejto choroby môže byť potrebná až pätnásť pijaviek na sedenie.

Nemali by sa nachádzať pod kolenom a starostlivosť sa musí venovať pijaviciam v oblasti slabín. V prípade hnisavého priebehu choroby sú pijavice zakázané.

rubdown

Dobré osvedčené tlmenie s tromboflebitídou. V postihnutých oblastiach nohy môžete trieť tinktúru Kalanchoe. Pripravuje sa takto:

 • Vodka - 200 ml;
 • Kalanchoe - 2 lyžice. lyžice listov. Rastlina musí byť staršia ako 5 rokov.

Infúzny roztok počas 5 dní. Postup stierania sa vykonáva na tri mesiace.

Pomáha urýchliť proces regenerácie mastí so slaninou, ktorý by mal byť aplikovaný na postihnuté miesta a nezmizol do 24 hodín. Na prípravu masti budú potrebné:

 • masť;
 • Niektorý med;
 • Mydlo na prádlo v tekutej forme;
 • Ichthyolová masť;
 • Cibuľová šťava a šarlátová.

Všetky prísady sa pridávajú do roztavenej bravčovej múčky a zmiešajú sa. Zmes sa pred použitím musí ochladiť.

Povrchové žily, ktoré sa objavujú na koži, môžu byť vyliečené ich rozotrením s tinktúrou z akáciového liehu.

Dobrá pomoc a bodyaga. Kompresie z neho sa aplikujú na postihnuté oblasti a je potrebné ich uchovávať jednu hodinu. Pre kompresiu trvá 2 polievkové lyžice. lyžice bodyagi, ktoré sú riedené pohárom vriacej vody. Zmes sa má infúzi najmenej dve hodiny.

Osvedčená masť s múmiou. Táto látka sa zriedi vazelínou v pomere 1 až 5. Zloženie sa aplikuje na postihnuté miesta dvakrát denne. Mumiyo sa užíva aj vo forme tinktúry s 20 kvapkami pred jedlom: rozpustite 8 g produktu v 0,5 l vody.

Jablkový jablkový oct sa často používa proti kŕčové žily. Dozviete sa všetko o jeho použití v tejto situácii.

Ako vyrobiť včelí vosk krém na kŕčové žily? Pokyny v tejto publikácii.

Zárodky a infúzie

Infúzia medu a cesnaku. Na jeho prípravu budete potrebovať olúpaný a nasekaný cesnak v množstve 250 g a 300 g medu. Cesnak zmiešaný s kvapalným medom sa má podávať jeden týždeň pri izbovej teplote.

Vezmite zmes, ktorú potrebujete, aby ste jedli šesť týždňov v množstve jednej lyžice. Tieto zložky obsahujú tie stopové prvky, ktoré majú protizápalový účinok na cievy a žily a posilňujú steny ciev.

Odvar z chmeľových šištičiek. Pri príprave vývaru sa odoberie 2 polievkové lyžice. lyžičky kužeľov, ktoré sú naplnené 2 šálky horúcej vody a 15 minút zohrievané vo vodnom kúpeli.

Odvar sa užíva na prázdny žalúdok na pol pohára po dobu 20 dní, trikrát denne. Látky obsiahnuté v kužeľoch majú protizápalový a analgetický účinok na steny krvných ciev.

Odvar z dubovej kôry.

Ak chcete pripraviť, vezmite lyžicu suchej kôry, ktorá sa naleje do pohára s vodou a varíme na nízkej teplote 30 minút.

Bujón je naplnený do pohotovosti na hodinu, potom musí byť vyčerpaný.

Prijaté na lyžicu na prázdny žalúdok až 4 krát denne po dobu 14 dní.

Odvar listov a kvetov ďateliny a ďateliny. Príprava požadovaných 2 čajových lyžičiek byliniek, naplnených 300 ml vriacej vody. Zmes sa musí variť pol hodiny. Vezmite vývar trikrát denne po jedle po dobu jedného mesiaca na 100 g.

Byliny majú protizápalový a analgetický účinok na žily, zlepšujú zásobovanie tkanivami krvou.

V tejto videokonferencii sú prezentované aj ďalšie recepty:

Zlučiteľnosť s tradičnou liečbou

Ľudové lieky na tromboflebitídu dolných končatín sú dobre kombinované s použitím tradičnej medicíny. Čo je najdôležitejšie, všetky postupy by sa mali vykonávať pod dohľadom ošetrujúceho lekára, najmä ak je ochorenie akútne.

Liečba sa môže uskutočňovať ako v ambulantnom prostredí, tak prostredníctvom chirurgického zákroku - to všetko závisí od závažnosti ochorenia.

Liečba choroby konzervatívnym spôsobom spočíva v predpisovaní nasledujúcich liekov:

 • Nesteroidné protizápalové lieky;
 • anestetiká;
 • Phlebotonics (skupina liekov, ktoré zvyšujú tok venózneho krvného obehu z dolných končatín);
 • Rozpúšťadlá (lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín a znižujú riziko infarktu myokardu).

Prečítajte si viac o konzervatívnej liečbe tromboflebitídy v nohách v samostatnom článku.

predpovede

S prihliadnutím na všetky odporúčania lekára je prognóza na liečbu tromboflebitídy priaznivá. Pri prvých príznakoch a prejavoch ochorenia by ste mali okamžite konzultovať s lekárom, nerobiť nezávislé rozhodnutia v prípade akútneho vývoja ochorenia a podstúpiť liečbu pomocou liekov, ktoré zvyšujú žilný krvný tok.

Ochorenie je vždy jednoduchšie zabrániť, než vyliečiť. Prevencia tromboflebitídy je celkom jednoduchá - je to správna výživa a aktívny životný štýl. Riziká by mali nosiť kompresné spodné prádlo, vyhýbať sa v saune a netrápiť veľa času na slnku.

Ako sa prejavuje a lieči trombóza dolných končatín

Trombóza dolných končatín je charakterizovaná léziou žíl, keď sa z ich radu tvorí krvná zrazenina (trombus) z mnohých dôvodov. Patológia môže ovplyvniť povrchové aj hlboké cievy.

V každom prípade je táto choroba vždy spojená s porážkou žíl: najskôr sa menia s kŕčovými žilami a vyvinutá forma sa vyvíja vo forme tromboflebitídy a potom trombózy.

Ale nemusí sa nevyhnutne objaviť trombóza v zapálených žilách, môže sa objaviť v zdravých. V 70% prípadov sú postihnuté cievy nohy, najmä dolné končatiny. V medicíne, keď hovoríme o trombóze, znamenajú porážku hlbokých žíl (DVT), v nich sa najčastejšie vytvárajú krvné zrazeniny. Napriek asymptomatickým účinkom sú dôsledky ochorenia ťažké. Každá štvrtá osoba má trombózu a každý piaty človek má lézie v nohách. V dôsledku fyziológie dochádza k trombóze 5-6 krát častejšie u žien. Krvná zrazenina takmer vždy spôsobuje zápalovú reakciu v mieste jej výskytu. To vedie k tvorbe nových krvných zrazenín.

V priebehu 3 rokov môžu byť ľudia trpiaci trombózou postihnutí 35 až 70% prípadov alebo majú komplikáciu vo forme pľúcnej embólie (PE). V Rusku každoročne chorých trpí trombózou 240 000 ľudí a každoročne z tejto choroby zomrie 60 000 pacientov. Každú minútu sa táto diagnóza stanovuje pre jednu osobu (podľa WHO). Treba pripomenúť, že tvorba krvnej zrazeniny je ochrannou reakciou tela na akékoľvek poškodenie, ak by to nebolo - ľudia by zomreli z krvácania aj s mikroúrazmi. Krvné zrazeniny pozostávajú z krvných doštičiek a kolagénu a ucpávajú poškodenú cievu, čím zabraňujú vzniku krvácania. So zdravými cévami sa po uzdravení zranenia samy rozpúšťajú. Ale keď existuje nerovnováha medzi koagulačnými a antikoagulačnými systémami, vzniknú problémy.

Príčiny patológie

Príčiny trombózy môžu byť nasledovné:

 1. Najčastejšou príčinou je dedičnosť (slabosť žilovej steny, slabý výkon ventilu, kŕčové žily).
 2. Procesy tumoru. Keď sú zlomené krvné zrazeniny, zahustia sa, zvyšujú krvné zrazeniny.
 3. Hormonálne poruchy počas tehotenstva, cukrovka, myxedém, ženské hormóny (estrogén a progesterón) tiež prispievajú k trombóze.
 4. Obezita. Keď metabolický syndróm vytvára estrogénový analóg - leptín, prispieva k vzniku krvných zrazenín.
 5. Rôzne zranenia, zlomeniny a operácie s krvácaním spôsobujú zvýšenú hladinu tromboplastínu, zahusťujú krv a urýchľujú tvorbu krvných zrazenín.
 6. Paréza a ochrnutie nohy. Atrofia svalov spomaľuje venózny prietok krvi, krvné doštičky sa držia spolu.
 7. Septické stavy: krvné infekcie, popáleniny, hnisavé procesy, osteomyelitída, tuberkulóza - produkujú toxíny, ktoré prispievajú k tvorbe trombotických hmôt.
 • fajčenie;
 • nedostatok pohybu;
 • tehotenstva;
 • pokročilý vek;
 • diabetes mellitus;
 • mimoriadne ťažké bremená;
 • dlhé letecké lety;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • dlhé obdobie rehabilitácie s posteľou;
 • užívanie určitých liekov, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi;
 • pevné typy práce spojené s nedostatkom aktívneho pohybu.

Mechanizmus rozvoja

Základné princípy krvných zrazenín sa nazývajú triadou R. Virchow, po nemeckom doktorovi, ktorý ich formuloval:

 1. Po prvé, vnútorná stena žily je poškodená, alebo skôr jej endotel - zmena.
 2. Zvýšené zrážanie krvi. Existuje látka, ktorá urýchľuje adhéziu krvných doštičiek.
 3. Porušenie a spomalenie toku krvi podporuje trombózu.

Hlavnou príčinou trombózy je zvýšená krvná zrážavosť, ak trvá dlhší čas, riziko vzniku krvných zrazenín sa mnohonásobne zvyšuje.

Čo je vlastne trombóza ciev dolných končatín? Žilová trombóza je závažnejšia fáza, ktorej kŕčové žily prechádzajú bez liečby. V dôsledku postupnej konsolidácie ciev a vývoja zápalu v nich sa objavuje tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín. Jeho symptómy sa na začiatku takmer nelíšia od kŕčových žíl, cievy sa zužujú, prietok krvi sa spomaľuje, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín av dôsledku toho dochádza k trombóze. V dôsledku toho môže byť krvný prietok lokálne narušený alebo postihnutý celý systém krvných ciev.

Klasifikácia trombózy

Pripevnením plaku na stenu môže byť trombóza:

 • parietálny - krvná zrazenina je pripojená k stene, neinterferuje s prietokom krvi, je menej nebezpečná;
 • okluzálna - žila je úplne zablokovaná;
 • zmiešaná - krvná zrazenina sa pohybuje nahor a nadol cez žilu;
 • Plávajúca - krvná zrazenina, ktorá prechádza pozdĺž steny, jej špička sa vznáša v lúmeni žily, je ľahko schopná odísť a vstúpiť do malých ciev a zablokovať ich;
 • multifokálna trombóza - na všetkých miestach sa objavujú krvné zrazeniny.

Existujú aj určité typy trombózy na dolných končatinách: porážka povrchových a hlbokých žíl, trombóza tepien nôh, ileofemorálna trombóza nôh.

Symptomatické prejavy

Vo väčšine prípadov je choroba asymptomatická, diagnostika sa zistí v neskorších štádiách prítomnosti komplikácií. V patológii dolných končatín sú príznaky trombózy u polovice pacientov detekované ako klasické, to znamená, že sa objavujú náhle, ale sú často rozmazané. Spočiatku to môže byť ťažkosť na nohách, hyperémia, pocit tepla, bolesť pozdĺž postihnutej žily, najmä počas fyzickej námahy, často s prasknutím. Teplota sa môže zvýšiť na 39 ° C, nočné kŕče.

Boľavá noha je horúca na dotyk, bolestivá pri palpácii, o niečo neskôr sa začne napučať, koža pod trombóza sa stáva bledá, začne svietiť, zmení sa na modrú. Pod kožou sa objavujú žily zväčšené vo forme kábla: sú zapečatené, modré, obkolesené modrou sieťou malých ciev a bolesť a akákoľvek zmena počasia. Získanie ráno a v noci sa stáva bolestivo ťažké: nemožno okamžite stáť na nohách z dôvodu bolesti. Je potrebné zahriať sa a chodiť, aby sa rozptýlil tok krvi. Vo večerných hodinách sa znova zvyšuje ťažkosť v nohách, dochádza k vyklenutiu, lisovaniu, bolestiam a zášklbám.

Časté parestézie dolnej končatiny (pocit necitlivosti a "mravcov"). Zdá sa, že v dôsledku výrazného opuchu nohy sa objem zväčšuje, citlivosť chorého ramena je znížená. Na postihnutej strane je koža riedená. Pri chôdzi po schodoch a dokonca aj na rovnom povrchu sa bolesť zintenzívňuje.

Na diagnostikovanie správania sa vykonávajú špeciálne funkčné testy na určenie HVT:

 • Homans test - bolesť sa objaví pri ohýbaní nohy v dolných končatinách;
 • Lovenbergov test - keď bol tonometer natiahnutý manžetou tonometra, bolesť v postihnutej nohe je už zrejmé pri približne 80/100 mm Hg a na zdravé nohy nie je žiadna bolesť ani pri 150 mm Hg.

Ak sa tvorí trombóza vo femorálnych tepnách, prejavy ochorenia sú výraznejšie. Často je ovplyvnený gastrocnemiusový sval dolnej končatiny, náhly opuch členku a zjavné rozšírenie svalov nohy. Často sa stáva, že zdravá noha bolí namiesto pacienta.

Trombóza často postihuje ľavú nohu. V tomto prípade dochádza k čiastočnej obnove toku krvi v dôsledku kolaterálov, takže príznaky sa nezobrazia okamžite. Pri trombóze femorálnej žily sú príznaky rovnaké, ale ich lokalizácia je vyššia a sú výraznejšie.

Vysoké krvné zrazeniny sú z hľadiska embólie nebezpečnejšie. Ak sú ovplyvnené femorálne a iliakálne žily, vzniká ileofemorálna trombóza. On zvlášť často volá TEL. Pri takomto ochorení sa prvé príznaky náhle a náhle objavia: vyhladzujú záhyby tkaniva, tkanivá dolných končatín sú kožné, koža je lesklá, žilová sieť je posilnená rozvojom kolaterálov a edémy nohy sa vyvíjajú: od zastávky do slabín.

Bolesti sú vyklenuté a môže byť teplota. Patológia sa vyznačuje odfarbením kože nohy:

 1. Môže sa stať mliečne biela, objaví sa pri malých arteriolických kŕčoch. Nástup tohto procesu je náhly a násilný, ostrý bolesť, ostrý, necitlivosť a chlad na nohách, zdurenie sa zvyšuje, prsty strácajú citlivosť, pulzácia tepien zmizne
 2. Modrastá farba je spôsobená pretekaním malých kapilár (Gregoireova choroba). Neexistuje pulzácia tepien na postihnutej strane, ostrá bolesť v nohe, roztrhnutie, veľmi silná. Celá noha je opuchnutá, koža je tmavo modrá alebo čierna a na nej sa môžu objaviť hemoragické pľuzgiere. Keď je žila úplne zablokovaná, vyvinie sa gangréna. Arteriálna trombóza nastáva, keď krvná zrazenina prechádza z žily počas jej migrácie, s aterosklerózou a poškodením tepien. Vo vývoji prejavujú príznaky trombózy dolných končatín s léziami tepien v niekoľkých fázach: od bolesti, zníženia citlivosti na úplnú imobilizáciu.

Diagnostické opatrenia

Na potvrdenie diagnózy HBT sa vykonáva:

Obojstranné skenovanie

 1. Radiologická flebografia je najpresnejší spôsob detekcie trombózy. Táto metóda presne identifikuje všetky problémy v prítomnosti plávajúceho trombu.
 2. Radionuklidové skenovanie je zavedenie špeciálnej rádioaktívnej látky do žíl nohy, ktorá sa hromadí v trombu a tieto zóny vyzerajú, akoby chýbali.
 3. Impedančná pletyzmografia je určená rýchlosťou prívodu krvi do žily nohy a nárastom ich objemu zmenou elektrického odporu tkanív.
 4. Zlatým štandardom pre diagnostiku je Dopplerov ultrazvuk a duplexné skenovanie. Takéto výskumné metódy umožňujú určiť lokalizáciu a typ trombu, jeho pohyblivosť a dĺžku, aby sa zhodnotil stupeň zúženosti žíl, povaha spojenia zrazeniny na stenu žíl.
 5. Počas vyšetrenia CT a MRI sa detegujú všetky oblasti s krvnými zrazeninami a poškodenou plnenou žilou - od nich nie je prijatý signál.

Na potvrdenie diagnózy sa vykonávajú rôzne funkčné testy: symptóm Homans, Moses, Lovenberg, Lisker, Louvel, pochodový test atď. Ak existuje podozrenie na pľúcnu embóliu, vykonajú sa röntgenové snímky pľúc s rádioaktívnym markerom.

Možné komplikácie

Tieto komplikácie nie sú určené na zastrašovanie, ale ako pripomienku, že trombóza sa musí liečiť nevyhnutne, najlepšie v počiatočných štádiách a len pod dohľadom lekára. Nebezpečenstvo vytvára plávajúci trombus s vývojom pľúcnej embólie a smrteľným výsledkom. Ak sú blokované malé vetvy arteriae pulmonalis, vzniká DN a hemoragický pľúcny infarkt. V iných prípadoch dochádza k chronickej venóznej insuficiencii. Príležitostne môže byť okluzívna trombóza, ak nie je liečená, komplikovaná gangrénom nohy, absces žíl je možný, keď sa trombus purulentne roztaví.

Potrebná liečba

Mnohí veria, že liečba trombózy dolných končatín je podobná liečbe kŕčových žíl. Toto je nesprávne na koreni: v prípade kŕčových žíl nie je žiadny trombus a je možné použiť masti, masáže, kompresie, pleťové vody, v prítomnosti krvnej zrazeniny je to zbytočné.

Liečba trombózy je len zložitá:

 • používanie antikoagulancií a trombolytiká môžu byť injikované priamo do žily;
 • používanie radikálnych metód - odstránenie krvných zrazenín pomocou chirurgických zákrokov - trombektómia alebo vytvorenie filtrácie cava v žilách.

Kava-filter vytvára prekážku pre migráciu krvných zrazenín a nedovoľuje im, aby boli pascemi. Ich založenie je určené najmä tým, ktorí nemajú užívať antikoagulanciá.

Chirurgické metódy sa používajú v nasledujúcich prípadoch:

 • s hrozbou pľúcnej embólie;
 • so vzostupnou tromboflebitídou;
 • keď sa troska zrieti hnisavým výlučkom;
 • v prítomnosti plávajúcich krvných zrazenín, keď konzervatívna liečba nie je účinná;

Po operácii musíte čo najrýchlejšie začať chodiť, aby ste predišli opakovaniu krvných zrazenín. Rozhodnutie o tom, ako liečiť trombózu v každom prípade rozhodne lekár spolu s chirurgmi.

Hlavným cieľom konzervatívnej liečby je zabrániť následnej trombóze, znížiť zápal a zlepšiť mikrocirkuláciu. Na tento účel sú predpísané priame antikoagulanciá, hlavne často je to heparín. Okrem toho sa používajú predĺžené antikoagulanciá - Fraxiparin, Clexane. Priraďte angioprotektory na zlepšenie mikrocirkulácie - Pentoxifylline, Flexital, Trental. Ako trombolytiká injektovali enzýmové látky - urokináza, streptokináza.

Na zlepšenie reologických vlastností krvi použite Reosorbilakt, Reopoliglyukin. Tieto liečivé roztoky zlepšujú mikrocirkuláciu krvi, znižujú jej viskozitu a schopnosť zrážať sa. Protizápalové lieky (Voltaren, Indometacin, Aspirín) znižujú bolesť, zmierňujú krv, zmierňujú opuchy a zápalové procesy. Lieková terapia je doplnená elastickým bandážovaním.

Preventívne opatrenia

Na preventívne účely je potrebné:

 • odvykanie od fajčenia;
 • kontrola hladiny cukru v krvi a cholesterolu;
 • elastické bandáže;
 • vylúčenie perorálnych kontraceptív;
 • nosiť pohodlné topánky s výškou päty maximálne 3-4 cm, môže to zahŕňať aj mierne cvičenie;
 • denné prechádzky najmenej 30 minút denne;
 • užívanie antikoagulancií;
 • dodržiavanie dňa.

Všetky opatrenia by mali byť monitorované ošetrujúcim lekárom. Je nemožné začať chorobu - má to nebezpečné následky.

Ako liečiť tromboflebitídu dolných končatín

Tromboflebitída je zápal žilovej steny, čo vedie k zahusteniu krvi a tvorbe ťažkej zrazeniny - krvnej zrazeniny. Pri raste sa môže zväčšiť trombus a čiastočne alebo úplne zatvorí lumen venózneho odtoku. Tromboflebitída je najčastejšie pozorovaná v akútnej alebo chronickej forme. Často sa choroba vyskytuje na pozadí kŕčových žíl. Tromboflebitída môže byť veľmi nebezpečná, pretože rozbitá krvná zrazenina môže zablokovať tok krvi do životne dôležitých orgánov. Ak krvná zrazenina vstúpi do pľúcnej artérie, objavia sa akútne poruchy dýchacieho systému a ak krvná zrazenina zasiahne srdcovú chlopňu, môže sa vyvinúť cievna mozgová príhoda. V tomto prípade závisí život pacienta na veľkosti krvnej zrazeniny, ktorá sa vyskytla, ale najčastejšie neočakávané rozpoznanie symptómov a nedostatok okamžitej odbornej pomoci je smrteľné.

Prečo sa vyskytuje tromboflebitída?

Najčastejšie sa na dolných končatinách objavuje tromboflebitída, pretože nohy majú maximálny tlak a zaťaženie. Ale prečo sa môžu niektoré ženy až do veľmi starého veku pochváliť krásnymi, hladkými a zdravými nohami, zatiaľ čo iní vo veku 30 rokov majú vážne problémy s žilami? Tu sú niektoré dôvody, ktoré vyvolávajú vývoj tromboflebitídy.

 1. Zvýšená zrážavosť. Toto je jedna z najčastejších príčin tromboflebitídy. Zvýšená zrážanlivosť je riziko vzniku krvných zrazenín. Tento stav krvi môže spôsobiť hormonálne poruchy, prerušenie pečene, ako aj dehydratáciu. To znamená, že ak pijete malú vodu, krv sa kondenzuje, čo vedie k možnému vzniku krvných zrazenín.
 2. Zápal. Ak sa steny žily začnú zapáliť, krv sa môže na tomto mieste zahustiť. Úrazy na dolných končatinách, autoimunitné procesy, akékoľvek zápalové alebo infekčné procesy v tele môžu viesť k zápalu.
 3. Gény. Tromboflebitída, ako aj kŕčové žily, je často dedičné ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku geneticky slabých krvných ciev.
 4. Stagnácie. Veľmi často sa vyskytuje tromboflebitída v dôsledku venóznej stazy. To sa môže prejaviť u ľudí, ktorých povolanie súvisí s neustálym stáčením na nohách. Kaderníci, predajcovia, kuchári sú nútení stáť celý deň, čo vedie k nedostatočnému prekrveniu dolných končatín. Situácia sa zhoršuje, ak pacient má nadváhu, čo spôsobuje ďalšie zaťaženie. Venózna kongescia sa často vyskytuje počas tehotenstva v dôsledku rýchleho prírastku hmotnosti a hormonálneho nárastu.
 5. Vonkajšie faktory. Fajčenie, alkoholizmus, sedavý životný štýl, nezdravá strava - to sú vonkajšie príčiny, ktoré zhoršujú stav krvných ciev obehového systému. Preto sú tiež považované za provokujúci faktor, ktorý spolu s predispozíciou organizmu vedie k tromboflebitíde.

Ak zistíte príčinu tejto choroby, môžete problém riešiť oveľa efektívnejšie. Ale aké sú príznaky tromboflebitídy? Ako identifikovať chorobu v počiatočnom štádiu?

Ako rozpoznať tromboflebitídu

Mnohí pacienti nevedia o chorobe v počiatočnom štádiu vývoja, odpisujú ťažkosti v nohách na normálnu únavu po náročnom pracovnom dni. To je v podstate nesprávne, pretože včasná diagnóza a dodržiavanie lekárskych opatrení neumožnia vývoj choroby. Tak aké sú príznaky tromboflebitídy?

 1. Na samom začiatku ochorenia sa venózna stena zapáli, zatiaľ čo bez tvorby krvnej zrazeniny. To vedie k nerovnomernej stene nádoby, môže byť ťažká noha, opuch dolných končatín, bolestivé pocity po náročnom dni. V takýchto štádiách ochorenia je liečba najúčinnejšia.
 2. Keď sa tromboflebitída postupuje, dochádza k nárastu zápalu, zväčšené časti žíl sa objavujú viditeľne v oku, bolesti sú bolestivé na dotyk a na mieste zápalovej žily sa objavuje začervenanie. Bolesť môže byť akútna, ťažná a bolestivá.
 3. Často, v mieste zapálených žíl, miestna teplota stúpa, len zriedka sa objavuje všeobecné zvýšenie telesnej teploty.
 4. Po dlhej prechádzke a postavení na nohách je pre človeka veľmi ťažké pohybovať, bolesť nohy, pacient trpí akútnym nepohodliem.
 5. Navyše, bolesť môže byť nielen v nohách, ale aj v dolnej časti brucha, v dolnej časti chrbta a v sacrum.

Keď sa objavia takéto príznaky, je veľmi dôležité vyhľadať lekársku pomoc a nie "utopiť" bolesť pomocou liekov proti bolesti.

Liečba tromboflebitídy

Liečba zápalu stien krvných ciev predpísaných iba lekárom je nepopierateľná. Poskytneme vám však základné zásady liečby tejto nepríjemnej choroby.

 1. Protizápalové lieky. Nesteroidné protizápalové lieky dokážu zvládnuť najdôležitejšie - zápal cievnej steny. Medzi ne patria aj Ibuprofen, Diclofenac, Nimesil.
 2. Anticoagulants. Antikoagulanciá sú látky proti vysokej krvnej zrážanlivosti (Heparin, Enoxaparin, Clexan). Používajú sa na zabránenie tvorby nových krvných zrazenín. Takéto nástroje majú množstvo kontraindikácií, pretože môžu spôsobiť krvácanie. Preto by sa lieky mali predpisovať po dôkladnej histórii a povedomí o chronických ochoreniach.
 3. Enzýmy (Flogenzym, Wobenzym). Prispievajú k odstráneniu edému, vytvárajú protizápalový účinok a hlavne pomáhajú rozpúšťať už existujúce krvné zrazeniny.
 4. Antibiotiká. Ak sa tromboflebitída vyskytla na pozadí poranenia, operácie alebo má post-injekčný charakter, odporúča sa používať antibiotiká.
 5. Trombolytiká. Trombolitiká sa používajú na resorpciu už vytvorených krvných zrazenín a môžu sa používať len pod dohľadom lekára (v nemocnici).
 6. Lieky proti bolesti. Sú potrebné na odstránenie bolestivého príznaku a zníženie teploty.

Toto sú hlavné lieky, ktoré môžu byť užitočné pri tromboflebitíde. Len lekár má právo predpisovať a korigovať liečbu kvôli vysokému riziku roztrhnutia krvnej zrazeniny.

Ďalšie odporúčania
Okrem hlavnej lekárskej liečby je pacientovi predpísané používať kompresné pančuchy a pančuchy. Vytvorením určitého tlaku, lekárske spodné prádlo zvyšuje odtok krvi z žíl, čo zabraňuje jeho stagnácii. Nosenie takýchto pančúch by malo byť počas celého dňa, zatiaľ čo pacient je vo vzpriamenej polohe.

V akútnej fáze tromboflebitídy sa pacientovi ukáže úplný odpočinok a odpočinok v posteli. Vankúš alebo niečo jemné by ste mali umiestniť pod nohy, aby ste zlepšili tok krvi z dolných končatín. Pacientovi sa odporúča, aby pili veľa vody, aby pomohol riediť krv.

Je potrebná vonkajšia liečba tromboflebitídy. K tomu je potrebné predpísať rôzne masti a gély, ktoré zmierňujú zápal, zvyšujú krvný obeh, rozpúšťajú krvné zrazeniny. Medzi ne patrí masť Heparínu, Troxevasin, Ketoprofen, masť Višnevskij.

Pozor! V žiadnom prípade nemôžete masť dôkladne pretrepávať do žíl, masírovať alebo trieť. Aktívna fyzická expozícia môže viesť k oddeleniu krvnej zrazeniny a smrti!

V počiatočných štádiách tromboflebitídy môže byť fyzioterapia užitočná, napríklad Dorsonval. Nízkofrekvenčné prúdy stimulujú nervové zakončenia, zvyšujú krvný obeh a podporujú resorpciu krvných zrazenín.

V závažných štádiách ochorenia sa lekári môžu uchýliť k chirurgickej liečbe tromboflebitídy. Pri tvorbe veľkých krvných zrazenín sa vykoná operácia s cieľom určiť odstránenie zrazenín. V prípade vážnych lézií žíl sa odstráni časť chorého žíl.

Spolu s hlavnou liečbou tromboflebitídy je veľmi dôležité sledovať stravu a dodržiavať diétu, ktorá vám pomôže normalizovať krv, znížiť množstvo toxínov a toxínov, čím sa zníži riziko tvorby krvných zrazenín. Musíte jesť viac čerstvej zeleniny a ovocia, chudého mäsa, obilnín. Odmietajte z nevyžiadanej a tučnej stravy. Ak je nadváha - musíte sa ho zbaviť, pretože to je obrovské zaťaženie nohy. S tromboflebitídou sa na čistenie krvi aktívne používa lekársky pôst - dva dni len kvapalná šťava, odvar, čaj, voda.

Ľudové lieky proti tromboflebitíde

Použitie domácich receptov by malo byť len ako dodatočné ošetrenie paralelne s konzervatívnymi opatreniami. Pred použitím tejto alebo nejakej rady sa musíte poradiť so svojím lekárom o možnosti jeho použitia vo vašom konkrétnom prípade.

 1. Soda. Soda má silný protizápalový a rozlišovací účinok. Môžete vyrábať sody - rozpustite pohár prášku v piatich litroch teplej vody a nechajte nohy v tekutine najmenej pol hodiny. Okrem toho môžete vyrábať soda-zelná kompresie. K tomu je potrebné listy kapusty miesiť s valčekom na doske, sóda zmiešaná s octom. Sójová kaša sa aplikuje na zapálené žily, ktoré sú pokryté kapustovým listom, zabalené fóliou a izolované. Kompresia by sa mala uchovávať až do rána.
 2. Shilajit. Altai múmia je vynikajúci prostriedok na zriedenie a čistenie krvi na posilnenie imunitného systému. 10 gramov prostriedkov je potrebné rozpustiť v dvoch pohároch vody a piť čierny roztok dvoch polievkových lyžíc ráno na prázdny žalúdok.
 3. Vlašské orechy a olivový olej. Zelené vlašské orechy by mali byť nakrájané a vložené do sklenenej misy. Nalijte teplý olivový olej. Je potrebné trvať na tom, že liek trvá jeden a pol mesiaca, necháme ho na studenom mieste a pravidelne pretrepávame kompozíciu. Po uplynutí tejto doby sa má kompozícia vysušiť a namazať boľavé nohy dvakrát denne.
 4. Lilac listy. Listy ľalia majú dobrý protizápalový účinok. Mali by sa posúvať cez mlynček na mäso a buničinu pripojenú k zápalom žíl. Po pol hodine si všimnete výraznú úľavu.

Ľudské lieky nie sú kompletnou liečbou, ale vám pomôžu zmierniť bolestivý príznak a urýchliť zotavenie.

Tromboflebitída je bežná, ale veľmi zákerná choroba. Skrýva sa za každodenný opuch, pálenie a bolesť v nohách, môže sa rýchlo rozvinúť a viesť k nebezpečným a smrteľným následkom. Starajte sa o svoje zdravie, poraďte sa s lekárom včas, aby ste nezabránili chorobe, ale aby ste zabránili jej vývoju v čase.

Čo je krvná zrazenina v nohe - ako rozpoznať a liečiť patológiu?

Viac ako 70% populácie trpí trombózou dolných končatín. Choroba je častým spoločníkom kŕčových žíl a postihuje hlavne ženy staršie ako 40 rokov. Neschopnosť liečiť môže mať za následok smrť alebo postihnutie 3-5 rokov po vzniku krvnej zrazeniny. Zvážte, čo je krvná zrazenina v ľudskej nohe, metódy diagnostiky a liečby patológie, pravdepodobnosť nebezpečných komplikácií.

Mechanizmus krvných zrazenín

Trombus je hustá zrazenina pozostávajúca z krvných buniek a fibrínu, proteínu s vysokou molekulovou hmotnosťou koagulačného systému krvi. Za normálnych podmienok sa formácia formuje v dôsledku poškodenia cievy a zabraňuje smrti tela masívnym krvácaním.

V mieste narušenia integrity endotelu (vnútorná obkladová vrstva žíl a tepien) dochádza k rozpadu krvných doštičiek spolu s uvoľňovaním trombínu - látky, ktorá katalyzuje proces zrážania krvi. Jedným z reakčných produktov je fibrín, ktorého vlákna tvoria skelet budúceho trombu. Priestor medzi polymérnymi reťazcami proteínu sa postupne naplní krvnými doštičkami, bielymi krvinkami a červenými krvinkami, ktoré sa transportujú cez krvné cievy. Po úplnom hojenie rany sa tromby rozdelia nezávisle alebo zapadajú do endotelu, spoja sa s cievnou stenou.

Príčiny hyperkoagulácie

Niekedy sa objavia krvné zrazeniny v nohách bez ohľadu na poškodenie tkaniva v dôsledku hyperkoagulácie - patologicky zvýšené zrážanie krvi. Tento jav je spojený so spomalením toku krvi a zvýšením jeho viskozity. Medzi hlavné rizikové faktory trombózy patria:

 • Vrodené abnormality žíl a artérií (nedostatok venóznych chlopní, endotelová dysfunkcia, fistuly medzi cévnymi stenami);
 • Ochorenie kŕčových žíl;
 • nadváhou;
 • Onkologické ochorenia a chemoterapia v anamnéze;
 • Hormonálne poruchy spôsobené patologickými stavmi vaječníkov, štítnej žľazy, tehotenstva a menopauzy, predĺžené užívanie perorálnych kontraceptív;
 • Prenesené zranenia a operácie na dolných končatinách;
 • Sedavý životný štýl, predĺžená imobilizácia, paralýza;
 • Nadmerná fyzická námaha
 • Niektoré infekcie (pneumónia, purulentné zápaly).

Druhy krvných zrazenín a ich lokalizácia

Zaoberajúc sa otázkou, prečo a ako tvoria krvné zrazeniny, zvážte ich hlavné typy a najpravdepodobnejšie miesta lokalizácie:

 • Červené krvné zrazeniny - pozostávajú hlavne z červených krviniek a infikujú veľké a malé žily. Charakterizované rýchlym rastom a predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre telo;
 • Biele krvné zrazeniny - sú tvorené z krvných doštičiek, leukocytov a fibrínu. Najčastejšie sa tvoria v tepnách s pomalým prietokom krvi;
 • Hyalínové zrazeniny - pozostávajú z rozbitých krvných buniek a malého množstva fibrínu, ktoré vo vzhľade pripomínajú hyalín - sklovitú želé podobnú látku s vysokou hustotou. Zvyčajne ovplyvňujú mikrovosky v hrúbke tkanív vnútorných orgánov a svalov.

V 75-80% prípadov tvoria krvné zrazeniny v žilách dolných končatín, ktoré sa najčastejšie nachádzajú v vreckách žilových chlopní alebo slepých procesoch suralových ciev. Vo kŕčových žilách trombóza zvyčajne postihuje povrchové cievy v dolnej oblasti nohy.

Najnebezpečnejším je porážka hlbokých veľkých ciev - femorálna tepna a žilové žily. Ochorenie je charakterizované rýchlym vývojom a vysokým rizikom vzniku krvnej zrazeniny s následným tromboembolizmom.

Symptómy trombózy

Proces tvorby krvnej zrazeniny v nohe môže trvať 1-2 týždne až niekoľko mesiacov. Patológia sa zvyčajne vyznačuje miernym klinickým obrazom, čo sťažuje včasnú diagnostiku. Najčastejšie pacienti idú na lekára v neskoršom štádiu ochorenia, keď je takmer úplné zablokovanie lúmenu postihnutej cievy.

Prvé príznaky krvnej zrazeniny v nohe zahŕňajú pocit únavy, ťažkosti a roztrúsenia, ktoré zvyčajne zmiznú po krátkom odpočinku a nespôsobujú výrazné nepohodlie. Výskyt patológie sa zvyšuje so zvyšujúcou sa oblasťou lézie. V neskoršom štádiu sa rozlišujú nasledovné príznaky krvnej zrazeniny v nohe:

 • Bolesť v tele a členku, aspoň - v stehne alebo z popliteal fossa;
 • Neustály pocit ťažkosti a napätia v končatine;
 • Opuch okolo postihnutého plavidla;
 • Cyanóza kože, viditeľný hematóm v mieste krvnej zrazeniny;
 • Brnenie a svalová slabosť;
 • Miestny nárast teploty.

Trombóza femorálnej artérie sa prejavuje porušením chôdze, bledosti pokožky. Obvykle noha s krvnou zrazeninou bolí z vnútorného povrchu stehna. Akútna patológia je často sprevádzaná zvýšením celkovej telesnej teploty na 37,5-38,0 ° C. V priebehu niekoľkých dní sa vytvorí fibrínový trombus v stehne nohy a pri absencii včasnej liečby sa rozpadne, čo vedie k zablokovaniu životne dôležitých ciev a k smrti.

Zvážte, ako trombus na nohe vyzerá, umiestnený v popliteal fossa. Najčastejšie sa tvorí patologická forma v saphenóznych žilách, takže sa dá ľahko detegovať nezávisle. Choroba je sprevádzaná pocitom roztrhnutia, bolesťou a silným opuchom v hornej tretine tela. Na fotografii trombus na nohe vyzerá ako mierne vyvýšenina modrej farby alebo sčervenania v mieste postihnutej žily. Koža je riedka a lesklá. Často je postihnutá končatina mierne odlišná od zdravého.

Správne odpovedať na otázku, či je možné cítiť krvnú zrazeninu v nohe, len doktor dokáže. Symptomatológia patológie závisí od typu a veľkosti krvnej zrazeniny, jej polohy, veku a celkového zdravotného stavu pacienta. Najčastejšie sa trombus cíti sám po poslednej fáze ochorenia a iba v prípade poruchy povrchových žíl a tepien.

Čím je zrazenina v nohe vyššia, tým väčšia je pravdepodobnosť vzniku embolusu. Pri detekcii patológie je potrebné okamžite začať liečbu.

diagnostika

Najčastejšie je nemožné rozpoznať krvné zrazeniny na nohách doma. Ak máte podozrenie na patológiu alebo ste ohrozené, musíte podstúpiť lekársku štúdiu, ktorá zahŕňa nasledujúce opatrenia:

 • Vizuálna kontrola a palpácia dolných končatín;
 • Dopplerovská sonografia - štúdium veľkých ciev pod pôsobením ultrazvuku;
 • Radiografická flebografia - posúdenie anatómie a funkčnosti žíl a artérií zavedením kontrastného činidla;
 • Radionuklidové skenovanie - monitorovanie stavu tkanív postihnutých trombózou pôsobením rádiofarmaka;
 • Röntgenové, MRI, CT a iné inštrumentálne vyšetrenia;
 • Kompletný krvný obraz na identifikáciu indikátorov zápalu.

Zvážte, ako určiť krvnú zrazeninu v nohe pomocou funkčných testov bez použitia špeciálneho zariadenia a vykonania analýz:

 • Priebežný test. Na stehno postihnutej končatiny je umiestnený elastický obväz alebo manžeta a pacient je požiadaný, aby chodil 5-7 minút. S poklesom napätia a viditeľným kolapsom žíl sa dá hovoriť o zachovaní funkcií hlbokých ciev;
 • Homensov test. Výskyt bolesti pri ohýbaní nohy v členkovom kĺbe je známkou trombózy;
 • Symptóm Lowenberg. Krvný tlak sa meria na dolnom konci (manžeta prístroja sa aplikuje nad koleno). V prítomnosti krvných zrazenín sa pozoruje citlivosť v oblasti tela už pri hodnote približne 80 mm Hg. Art. A v zdravých končatinách dokonca pri 160-170 mm Hg. Art. nepríjemné nepríjemné pocity.

Ak chcete skontrolovať žilu v nohách na krvné zrazeniny, musíte sa obrátiť na phlebologistu alebo terapeuta.

Liečba trombózy

Zvážte, ako liečiť krvné zrazeniny v nohách v závislosti od štádia ochorenia. Všetky metódy terapie sú zamerané na obnovenie priechodnosti cievy (rekanalizácia krvnej zrazeniny) a zabránenie vzniku nových zrazenín.

Nežiaduce liečba

Pri potvrdení krvnej zrazeniny dolných končatín sú všetkým pacientom predpísaná nasledujúca neliečiaca liečba:

 • Dodržiavanie odpočinku v posteli. V prípade trombózy holennej kosti je potrebné byť v horizontálnej polohe po dobu 3-4 dní s léziou femorálnej artérie - nie menej ako 10 dní;
 • Nosenie elastického obväzu na normalizáciu práce žíl. Noha je fixovaná denne ráno predtým, ako sa dostane z postele. Trvanie liečby sa nastavuje individuálne.

Liečba liečiv

Liečba krvných zrazenín v žilách v nohách zahŕňa užívanie nasledujúcich liekov:

 • Antikoagulanciá (Heparin, Clexane, Fraxiparin) sú látky, ktoré inhibujú proces zrážania krvi, čo umožňuje odstránenie krvných zrazenín z ciev nohy a zabrániť ich ďalšiemu výskytu;
 • Trombolytiká (streptokináza, urokináza) - lieky zamerané na rozpustenie krvných zrazenín v dôsledku dodávania plazmínu v tele - enzým, ktorý podporuje rozklad fibrínu;
 • Angioprotektory (Trental, Flexital) - lieky na zlepšenie mikrocirkulácie. Tieto prostriedky nie sú schopné rozpustiť krvnú zrazeninu v nohe, ale môžu významne znížiť syndróm bolesti sprevádzajúci patológiu, odstrániť opuch a zápal;
 • Lieky na normalizáciu reologických charakteristík krvi (Reosorbilakt). Fondy znižujú viskozitu krvi a jej schopnosť trombózy. V počiatočnom štádiu patológie lieky tejto skupiny môžu rozpustiť krvné zrazeniny v žilách dolných končatín.

Chirurgická liečba

Hlavné údaje o operácii sú:

 • Vysoké riziko tromboembolizmu;
 • Nedostatočná účinnosť farmakoterapie;
 • Vývoj zápalu žíl a okolitých mäkkých tkanív;
 • Nedostatok fixácie zrazeniny na žilovej stene (vagálny trombus).

Existujú dva typy operácií:

 • Zavedenie filtru cava. Zariadenie je pasca umiestnená v žilách, aby sa zabránilo migrácii krvnej zrazeniny. Táto metóda nedokáže rozpustiť krvné zrazeniny v cievach, ale vytvára priaznivé podmienky pre ďalšiu farmakoterapiu bez rizika komplikácií;
 • Trombektómia je chirurgické odstránenie nebezpečnej formácie. Ak chcete zbaviť krvnej zrazeniny v nohe s minimálnymi poškodeniami, operácia by sa mala vykonať v prvom týždni od okamihu jej vzniku, kým sa zrazenina pripevní na stenu cievy.

Chirurgický zákrok by sa mal uskutočniť vo výnimočných prípadoch, pretože akákoľvek operácia na cievach zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín.

Najnebezpečnejšie dôsledky krvnej zrazeniny na nohe zahŕňajú zablokovanie vitálnych žíl a tepien, čo vedie k smrti. Včasné liečenie nám umožňuje zabrániť nielen tromboembolizmu, ale aj tvorbe nových zrazenín.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prehľad blokátorov kalciových kanálov: všeobecný opis, typy drogovej skupiny

V tomto článku sa dozviete o blokátoroch kalciových kanálov a zoznamoch týchto liekov, pre ktoré sú predpísané ochorenia. Rôzne skupiny týchto liekov, rozdiely medzi nimi, ich mechanizmus účinku.

Zlomeniny: vzhľadové faktory, kedy sa obávať, typy, liečba

Zdá sa, že nedošlo k žiadnym zraneniam a nikto sa nikomu nestretol a odkiaľ sa objavili modriny na tele... Časom sa stávajú žlté, zmiznú a iné sa objavujú.

Príznaky a prvé príznaky mŕtvice u žien, pravidlá prvej pomoci

Z tohto článku sa dozviete, aké sú príznaky prekurzorov a hlavné príznaky mŕtvice u žien. Prvá pomoc pre mozgovú príhodu pre seba a cudzinca.

Mŕtvica v detstve - mýtus alebo krutá realita

Po dlhú dobu problém CMP bolo diskutuje len u dospelej populácie, ale potom, čo Európska medzinárodnej konferencii v roku 2000, začal študovať mŕtvice u detí, a čo je najdôležitejšie, jej prvotné príčiny, metódy včasnej diagnózy, bezpečné a účinnej liečby.

Môže dôjsť k tachykardii v dôsledku žalúdka

Príčiny tachykardie po jedleSrdce zdravého človeka pracuje s frekvenciou 60 až 90 úderov za minútu so správnym rytmom a sériou kontrakcií. Ak sa tieto indikátory z akéhokoľvek dôvodu porušia, dôjde k poruche alebo arytmii, ktorej jedným z druhov je tachykardia alebo zvýšenie srdcovej frekvencie nad normou.

Porušenie venózneho odtoku mozgu

Pri probléme s prívodom krvi do mozgu sa viac pozornosti venuje tepnám. Prinášajú kyslík, plastové materiály, ktoré vytvárajú energiu a vykonávajú neuróny svojich funkcií.