Poruchy pohybu sú najčastejšie komplikácie mŕtvice. Sú pozorované u viac ako 80% pacientov. Z nich je len 20% úplne obnovených. Účinnosť rehabilitácie závisí od aktuálnosti lekárskej starostlivosti na začiatku mozgovej príhody, ako aj od toho, ako rýchlo začala rehabilitačná liečba. Najefektívnejší bude prvých šesť mesiacov po mŕtvici a ukončení intenzívnej starostlivosti.

Prečo je chôdza narušená?

Počas ischemickej mozgovej príhody zostávajú oblasti mozgu, ktoré sú zodpovedné za motorické funkcie, bez elektriny. Sú to časti pyramídového systému, pomocou ktorých človek vykonáva vedomé (dobrovoľné) pohyby. V závislosti od miesta ischémie a rozsahu lézie sa vyvinie úplná paralýza alebo pareza určitých svalov.

Špeciálne mozgové bunky generujú impulzy na začiatku pohybu, ktoré sa vedú do svalov pomocou komplexného systému neurónov. Keď je časť z nich vypnutá, sval nedostáva príkazy "zhora" a zostáva stacionárny. Zároveň sa v "spisovacej skrini" spodného motora uloží všetky možné programy motora.

Úlohou rehabilitácie motorov je obnoviť stratené spojenie medzi mozgom a svalmi, pomôcť telu "pamätať" si potrebné programy motorov a obnoviť schopnosť mozgu ovládať ich.

Od jeho zotavenia?

Prvá vec, ktorá sa vykonáva po zdvihnutí, aby sa zabránilo strate pohybu v kĺboch ​​a šľachách, je ošetrenie polohy. Za týmto účelom je noha pripevnená v narovnanom postavení s miernym otočením dovnútra a noha sa zastaví v zadnej časti lôžka. Fixácia sa vykonáva v priebehu 1,5 - 2 hodín.

Pasívne cvičenie

Obnova chôdze po mŕtvici začína výcvikom jednotlivých svalov a kĺbov. Typicky mŕtvica postihuje jednu oblasť mozgu. V tomto prípade hovorí o hemiparéze alebo hemiparalise - jednostrannom porušení motorických funkcií. Obnovenie pohybov v bolesti začína pasívnymi cvičením.

Vykonáva ich špecialista na fyzikálnu terapiu, postupne sa začleňuje do procesu, tj postupne prevádza pasívne pohyby do aktívnych (kontrolovaných). Komplex cvičení zahŕňa:

 • ohyb, rozšírenie a otáčanie chodidiel;
 • ohyb a rozšírenie kolena;
 • ohyb, rozšírenie a únava v bedrovom kĺbe.

Ak si pacient dobre uvedomuje, čo sa od neho vyžaduje, jeho vedomie musí byť zapojené do procesu. Musí sa naučiť vyslať pulz do nehybného svalu. K tomu je cvičenie vykonávané nezávisle so zdravou nohou a potom je pohyb mentálne prenesený na postihnutú nohu. Použitie svalovej pamäte je snáď najdôležitejšou súčasťou celého rehabilitačného procesu.

Prenos pohybu do aktívnej fázy

Premýšľavý sľub by sa nemal hodiť len v čase určenom pre gymnastiku. Osoba, ktorá sa snaží rýchlo zotaviť a získať stratené zručnosti, by sa mala venovať školeniu počas celého dňa s krátkymi prestávkami na jedlo, toaletu, procedúry a spánok.

Keď sa svaly vrátia do sily prostredníctvom pasívnych cvičení, pacient musí byť stimulovaný k samostatnému pohybu. Asistent nastaví amplitúdu pohybu a pacient sám musí vykonať. Pohyb by mal byť pomalý a musí sa vykonávať čiastočne.

Chôdza po zdvihu sa obnoví pomocou nasledujúcich cvičení:

 1. Ohyb a rozšírenie nohy na kolenách. V tomto prípade je nožička na posteli. Vykonáva sa striedavo chorá a zdravá noha.
 2. Posúvanie nohy Nohy sa ohýbali na kolenách, nohy ležali na posteli. Zdravá noha by mala byť hodená nad pacienta a potom naopak.
 3. Podobné cvičenie, ktoré má iba jednu nohu, aby sa dal na koleno, tlačí ho na stranu, potom zopakujte cvik s druhou nohou.
 4. Cvičenie "bicykel".
 5. Zastaví zastavenie. Nohy sú ohnuté na kolenách, nohy sú na lôžku. Otočenie nožičiek von a dovnútra.
 6. Ležať s narovnanými nohami striedavo držať pätu jednej nohy pozdĺž prednej časti nohy druhého.
 7. Zdvíhanie a odstránenie nohy boku.
 8. Zvyšovanie panvy, ležiace s kolenami ohnutými.
 9. Ležať na žalúdku, ohýbať a unbending nohy na kolenách.
 10. Leží na boku, aby zdvihol nohu.
 11. Otočí sa na boku (obnoví zručnosť prevrátenia v posteli). Ležiace na chrbte, znížte ohnuté kolená na stranu a potom dokončite otáčanie s trupom.

Všetky cvičenia začínajú zdravou nohou. Nemali by ste okamžite požiadať o množstvo prístupov k vykonaniu jedného cvičenia. Počet opakovaní závisí od stavu pacienta a zvyšuje sa s veľkou opatrnosťou.

Sediaca pozícia

Veľkým úspechom je schopnosť pacienta sedieť na vlastnom posteli, a čo je najdôležitejšie - udržať si túto pozíciu. Preložte ho do zvislej polohy, musíte postupne a opatrne vyhnúť sa závratom a zvýšiť tlak.

Po zvládnutí zručnosti prevrátenia pacienta ležiaceho na jeho boku musí byť pomaly usadený - nohy spadajú z postele, zdravá ruka sa od neho odpudzuje. Jeho nohy by mali byť opreté na podlahe a mierne od seba, telo mierne naklonené dopredu, aby sa udržala rovnováha.

Získanie

Ďalšia fáza začína. Na výcvik sa používa niekoľko cvičení:

 • zdvíhanie lôžka - najprv s pomocou inštruktora, potom postupným prechodom k nezávislému zdvíhaniu;
 • pohybujú sa pozdĺž okraja lôžka späť dozadu - pohybujú sa nohy na podlahe a transplantácia pacienta smerom od bodu otáčania nohy tak, aby ich vytiahol samostatne.

Po dlhom tréningu sú svaly a vedomie pacienta pripravené postaviť sa a držať telo vo vzpriamenej polohe. Je dôležité zabezpečiť jeho bezpečnosť, pretože pád môže vydesiť a priviesť pacienta, aby sa dlho vzdal ďalšieho pokusu. Stúpanie by malo nastať s dodatočnou podporou a pomocou cudzinca. Školenie je sprevádzané vysvetleniami, ako vykonať určité pohyby. Pacient si ich duševne spomenie, stimuluje mozog, aby posielal impulzy.

Predtým ako pacient vykoná prvé kroky, zručnosti postavenia sú stanovené cvičením:

 1. Trampling je posun ťažiska z jednej nohy na druhú, ako keby osoba prešla z jednej nohy na druhú. Po prvé, cvičenie sa vykonáva bez oddelenia chodidiel od podlahy, potom je potrebné ich mierne zvýšiť.
 2. Prechádzanie ponožkami do päty.
 3. Prekročiť prekážku - najprv to môže byť ceruzka, potom zvýšiť výšku. Pri výkone kolena by sa mala zvýšiť. Kroky sa vykonávajú tam a späť.
 4. Únos nôh (noha umiestnená na špičke).

Zotavovací chod

Asistent pomáha svojmu oddeleniu tým, že ho podporuje zo zdravých strán. Zdá sa, že robí joggingové pohyby, čo prinúti pacienta k usporiadaniu bolavých nôh a potom sa naňho oprie.

Ak je ťažké, aby sa jedna osoba vyrovnala s učením sa, ako chodiť po inzulínovej pacientke, ešte jedna osoba bude potrebovať pomoc pri usporiadaní bolavého ramena pacienta. K tomu dochádza, keď pacient nie je celkom adekvátny alebo má veľa váhy.

Denné cvičenie chodí dobre striedať s cvičením na koberci:

 • otočenie zo strany na stranu;
 • valcovanie z jedného okraja koberca do druhého;
 • hlava stúpa;
 • dostať sa na všetky štvorky a pohybovať sa v tejto pozícii;
 • v plameňoch.

Pri týchto cvičeniach bude mať inštruktor aj asistenta.

Masáž pre obnovenie chôdze

Je ťažké preceňovať úlohu masáže na obnovenie všetkých funkcií tela po zdvihnutí. To platí najmä pre poškodenie motora. Skúsený masážny terapeut neuplatňuje určité prísne obmedzené techniky. Vždy vychádza z ich stavu pacienta a nájde individuálny spôsob masáže pomocou empirických metód.

Nie je to len paralyzovaná noha alebo rameno, ktoré sú vystavené masáží. Celá poškodená strana tela sa masíruje, počínajúc od pokožky hlavy, ktorá končí na prstoch. Procedúra účinne obnovuje krvný obeh v upokojenej koži a svaloch, ako aj citlivosť nervových zakončení. Masážne kurzy začínajú 3 až 4 dni po cievnej mozgovej príhode a majú trvať až do nasledujúceho roka alebo dokonca dvoch rokov. Zvyčajná manuálna masáž úspešne doplní hydromasáž a podvodnú sprchu.

Ako zabezpečiť bezpečnosť pri obnovovaní prechádzky?

Pád po porážke je plný zranenia. Najčastejšie takíto pacienti porušujú stehno bolavých nôh. Dôvody môžu spočívať nielen v nedostatočnej udržateľnosti pacienta, ale aj v nedokonalosti životného prostredia. Môže to byť klzká podlaha, príliš dlhá hromada na koberci, zle namontované zábradlia v kúpeľni a toalete a jednoducho nedostatočná kontrola chorého človeka.

V počiatočnom štádiu, keď sa pacient nedokáže presvedčiť, pomôžu špeciálne pomôcky - trojčlenná alebo štyri podporné berlí, chodci. Aby sa zabránilo spätnému ohnutiu kolenného kĺbu, použije sa ortéza na upevnenie kolena v požadovanej polohe.

Zvyčajne ošetrujúci lekár predpisuje pomoc. Určí podmienky ich odmietnutia. Niektoré svietidlá by mali byť používané neustále, napríklad zábradlia v kúpeľni.

Ako dlho bude trvať zotavenie?

Schopnosť rehabilitovať chôdzu po mŕtvici a čase zotavenia závisí od mnohých faktorov - počiatočnej závažnosti poruchy motora (napríklad paralýza v akútnom štádiu cievnej mozgovej príhody), zvýšeného svalového spazmu alebo oproti jeho hypotrofii, súbežných porúch svalov a kĺbov.

Významne inhibuje obnovenie poškodených kognitívnych funkcií, zníženie duševnej aktivity, stratu záujmu o život a depresiu. Na druhej strane, včasný a pravidelne spustený komplex rehabilitačných opatrení významne urýchľuje obnovenie stratených funkcií. Špecifické podmienky obdobia na zotavenie sú individuálne.

Prečo je chôdza dôležitá pre celkové zotavenie po mozgovej príhode?

Obnovením schopnosti chodiť samostatne je osoba pripravená na ďalšiu sociálnu rehabilitáciu. Ďalším je postupné obnovenie schopnosti samoobslužných a potom každodenných zručností.

Obnova pohybu poskytuje impulz pre obnovenie ďalších funkcií tela. Úspechy, ktoré pacient robí a ktoré nevyhnutne zdôrazňujú ľudia okolo "urážky", prispievajú k obnoveniu psycho-emocionálneho stavu. A to na druhej strane podnecuje voličné úsilie, bez ktorého je jednoducho nemožné plnohodnotná rehabilitácia.

Postavte sa po mŕtvici

Naučím sa znova vstať po mŕtvici. Skutočnosť, že sme sa naučili sedieť a robiť gymnastiku sedieť, bolo veľmi užitočné, keď sme sa začali pokúšať vstať. Začal tým, že sedel na okraji postele a pustil nohy na zem. Moja žena a syn mi dali ruky a pomohli mi vstať.

Prvýkrát mojou úlohou bolo chytiť ruky a držať sa na nich pevne. Práve som sa postavil, zobral som zadnú časť postele asi o 10-15 centimetrov a potom som sa vrátil na sedenie. Bolo lepšie pomôcť môjmu synovi, lebo si vyžiadal silu, aby som zobral mŕtvola. Ja sám som sa mohol len držať svojich rúk.

História spoločnosti

S veľkými ťažkosťami sa mi podarilo napnúť kolená a postaviť sa. Počas týždňa sa nám podarilo naučiť sa postaviť a držať si stojacu pozíciu na dve alebo tri sekundy. Na neho padla ďalšia slabosť a jeho kolená sa začala oslabovať, zložená ako slamka. Posaďte sa na posteľ. Krátky zvyšok troch minút, približne, a opäť vstali.

Najskôr sme vykonali 3-5 opakovaní, potom sa zvýšili o 2 opakovania denne. Pridané toto cvičenie na gymnastiku. Zostaňte po mŕtvici

Po mesiaci prešiel mesiac. V ďalšej fáze ste sa museli naučiť, ako vstať bez pomoci, sami. Najťažšou vecou bolo udržať rovnováhu v procese stúpania a státia. Moja hlava sa valila a búrka, ako po dvoch fľašiach vodky. To znamená, že pokusy udržať rovnováhu a odolať boli, ale neboli úspešné.

Potom sme si kúpili chodičku. Morálne ťažké, od toho, že pred mesiacom som bola silná chyba a teraz som si kúpil chodca. Ale to sa ukázalo byť "peklo gadget")) Veľmi užitočná vec. Vďaka nim som sa naučil stáť a začal chodiť. Walkeri si zaslúžia samostatný príbeh. S podporou v podobe chodítka sa začalo ukázať, že sa postaví a oprie sa o to, aby stáli.

Dostať sa na chodca bol takto: držali sa, chytil som ich a ťahal som sa vzpriamene.

Držte chodca veľmi silno. Inak, s mojimi rukami, spadla som späť na posteľ. Bud ich roztrhali. Bola to chyba. Potom som si uvedomil, že by som ich nemal pretiahnuť smerom k sebe, musel som sa na nich spoliehať.

Technika stúpania:

 • presunuli sa na samý okraj postele, chodci boli umiestnení predo mnou a držali sa (na začiatku chodca som sa musel držať tesne, vtiahol som ich k sebe),
 • nohy sa rozložili na šírku ramien, nohy sa posunuli bližšie k posteli, "pod ním",
 • sa posunul dopredu k chodcovi, hlavnou vecou nie je, aby sa tiahli smerom k vám, musíte presunúť svoju telesnú hmotnosť dopredu.
 • presunúť telo dopredu, ohnúť a mierne znížiť hlavu nadol.
 • akonáhle sú ramená v blízkosti chodítka, opierajúc sa o chodcu s rukami, pomaly a starostlivo sa postavte na nohy.
 • Vzhľadom k tomu, nohy sú blízko k posteli, je možné oprieť teľatá nohy na posteli, to môže byť použité pri stoji.

Chyba bola, že som tlačil nohy dopredu, od postele až po chodca. Situácia sa stala nestabilnou a spadla som späť. Niekedy ma zachránila pred spadnutím na posteľ, lebo si na lôžku odpočívala teľatá.

Ďalšou chybou je vytiahnuť chodičku k sebe, keď sa snažíte vstať. Chodci, to je podpora s tlakom zhora nadol, na zem. Sú zbytočné a nestabilné, ak je sila aplikovaná zo strany alebo pod uhlom.

Neskôr vložili návštevníkov s reklamnými nálepkami, z ktorých sa veľa nahromadilo. Vôbec sa nestali nemocničnou formou. Stal som sa ako skúsený športový simulátor. Keď odmietli, predávali na Avito. Takže nie je zvyknutý na to, že je to moje. Povedal si, že toto je dočasná pribluda, ako je trojkolka, je skvelá, naučil sa a premiestnil na dvojkolesový. Predal som. Ako keby neboli.

Mŕtvica úplne zničila prístup k informáciám v mojej hlave, kde to bolo o tom, ako vstať. Ale je možné obnoviť a znovu sa naučiť. Overenie)).

Naučím sa vstať.

Naučím sa znova vstať po mŕtvici. Skutočnosť, že sme sa naučili sedieť a robiť gymnastiku sedieť, bolo veľmi užitočné, keď sme sa začali pokúšať vstať. Začal tým, že sedel na okraji postele a pustil nohy na zem. Lena alebo Nikita mi dali ruky a pomohli mi vstať. Prvýkrát mojou úlohou bolo chytiť ruky a držať sa na nich pevne. Práve som sa postavil, zobral som zadnú časť postele asi o 10-15 centimetrov a potom som sa vrátil na sedenie. Lepšie bolo pomôcť Nikítovi, pretože si vyžiadala silu, aby som zobral mŕtvol. Ja sám som sa mohol len držať svojich rúk. S veľkými ťažkosťami sa mi podarilo napnúť kolená a postaviť sa. Počas týždňa sa nám podarilo naučiť sa postaviť a držať si stojacu pozíciu na dve alebo tri sekundy. Na neho padla ďalšia slabosť a jeho kolená sa začala oslabovať, zložená ako slamka. Posaďte sa na posteľ. Krátky zvyšok troch minút, približne, a opäť vstali. Najskôr sme vykonali 3-5 opakovaní, potom sa zvýšili o 2 opakovania denne. Pridané toto cvičenie na gymnastiku.

Po mesiaci prešiel mesiac. V ďalšej fáze ste sa museli naučiť, ako vstať bez pomoci, sami. Najťažšou vecou bolo udržať rovnováhu v procese stúpania a státia. Moja hlava sa valila a búrka, ako po dvoch fľašiach vodky. To znamená, že pokusy udržať rovnováhu a odolať boli, ale neboli úspešné. Potom sme si kúpili chodičku. Morálne ťažké, od toho, že pred mesiacom som bola silná chyba a teraz som si kúpil chodca. Ale to sa ukázalo byť "peklo gadget")) Veľmi užitočná vec. Vďaka nim som sa naučil stáť a začal chodiť. Walkeri si zaslúžia samostatný príbeh. S podporou v podobe chodítka sa začalo ukázať, že sa postaví a oprie sa o to, aby stáli.

Získanie podpory s chodcom sa ukázalo takto. Lena alebo Nikita ich držali, chytil som sa na nich a vytiahol som sa vzpriamene. Držte chodca veľmi silno. Inak, s mojimi rukami, spadla som späť na posteľ. Bud ich roztrhali. Bola to chyba. Potom som si uvedomil, že by som ich nemal pretiahnuť smerom k sebe, musel som sa na nich spoliehať.

Vypracovali sme práve takúto techniku:

- presunuli sa na okraj postele, chodci boli umiestnení predo mnou a držali sa (na začiatku chodítka som sa musel držať pevne, odtiahol som ich k sebe)

- nohy sa rozložili na šírku ramien, nohy sa posunuli bližšie k posteli, "pod ním"

- sa posunul dopredu k chodcovi, hlavnou vecou nie je, aby sa tiahli smerom k vám, musíte presunúť svoju telesnú hmotnosť dopredu. Posuňte telo dopredu, ohnúť a mierne spustiť hlavu.

- akonáhle sú ramená v blízkosti chodítka, opierajúc sa o chodcu s rukami, pomaly a starostlivo sa postavte na nohy.

-Vzhľadom k tomu, nohy sú blízko k posteli, je možné oprieť teľatá nohy na posteli, to môže byť použité pri stoji.

Chyba bola, že som tlačil nohy dopredu, od postele až po chodca. Situácia sa stala nestabilnou a spadla som späť. Niekedy ma zachránila pred spadnutím na posteľ, lebo si na lôžku odpočívala teľatá.

Ďalšou chybou je vytiahnuť chodičku k sebe, keď sa snažíte vstať. Chodci, to je podpora s tlakom zhora nadol, na zem. Sú zbytočné a nestabilné, ak je sila aplikovaná zo strany alebo pod uhlom.

Neskôr vložili návštevníkov s reklamnými nálepkami, z ktorých sa veľa nahromadilo. Vôbec sa nestali nemocničnou formou. Stal som sa ako skúsený športový simulátor. Keď odmietli, predávali na Avito. Takže nie je zvyknutý na to, že je to moje. Povedal si, že toto je dočasná pribluda, ako je trojkolka, je skvelá, naučil sa a premiestnil na dvojkolesový. Predal som. Ako keby neboli.

Mŕtvica úplne zničila prístup k informáciám v mojej hlave, kde to bolo o tom, ako vstať. Ale je možné obnoviť a znovu sa naučiť. Overený))

Umenie byť zdravý

Avtolikbez

Metódy obnovenia po mŕtvici. Naučte sa sedieť, stáť, chodiť

Autor: Golovkov Alexander Vladimirovich, herbalista a špecialista na zdravý životný štýl, [email protected]
Zdroj: posleinsulta.narod.ru

Naučiť sa sedieť

Ak ste strávili veľa času ležať, potom sa ležalý životný štýl stal normou pre vás.

Začnite sa učiť vertikálnym životným štýlom.

Najprv sa musíte naučiť sedieť v posteli: ležať na chrbte, pod trupom a hlavou, asistent položí vankúš, ktorého počet sa postupne zvyšuje.

Zároveň by vaše telo malo byť vedené veľmi dobre asistentom a na každej strane by mali byť vankúše.

Prvýkrát môžete sedieť nie viac ako pol minúty (alebo menej).

O niekoľko dní neskôr - minútu. Ovládajte seba a s ťažkým závratom znovu položte na posteľ.

Každý deň zvyšujte o niekoľko minút čas, ktorý strávite.

Keď sedíte, kontrolujte polohu nohy a snažte sa ich neohýbať.

Pociťujte zaťaženie, keď sa nohy dotýkajú podlahy, pokúste sa ovládať toto zaťaženie a rovnomerne rozložiť hmotnosť na obe nohy.

Potom sa musíme naučiť posadiť sa z postoja na boku so spodnými nohami z postele.

Po prvé, táto činnosť musí byť vykonaná s podporou na lakeť, a potom - na rozšírené rameno.

Keď sa naučíte sedieť s nohami na podlahe, mali by ste pravidelne vykonávať cvičenie "sedieť chôdza".

Jeho podstatou je, že musíte sedieť, dať nohy na podlahu, fixovať (s vankúšmi) telo vo vzpriamenej polohe. A peretaptyvayutsya nohy sem a tam, simulujúce chôdzu.

Naučiť sa stáť

Keď sa po dlhom pobyte v stave chrbtice najprv pokúsite postaviť, treba poznamenať, že svaly postihnutej nohy po mŕtvici sú veľmi slabé a väčšina z nich je atrofovaná.

Treba tiež poznamenať, že svaly nedotknutých nôh sú veľmi slabé a niektoré z nich môžu byť atrofované.

Začať sa dostať na nohy je potrebné len s asistentom, pretože to bude veľmi ťažké a nebezpečné, aby ste to urobili sami.

Naučiť sa premiestniť na vertikálnu pozíciu sa deje nasledovne. Štartovacia pozícia - sedenie. Vaše nohy sú na podlahe pri šírke ramien.

Asistent sedí naproti. Vaše kolená spočívajú na kolenách pomocníka, ktorého dlane sú pod bokmi.

Vy, opretý o ramená asistenta, s jeho pomocou vstať.

Keď stúpate, okamžite nezaviazať postihnutú nohu.

Najskôr opatrne postavte na zdravú, potom postupne naplňujte a druhú.

Sledujte svoju pohodu. Ovládaním sa postupne zvyšujete čas strávený na nohách.

Naučte sa rovnomerne rozložiť hmotnosť na obidvoch nohách.

V priebehu času sa na anatomickej úrovni začnú objavovať zmeny - svaly začínajú plniť svoju priamu zodpovednosť, prírastok krvi do dolných končatín sa zvyšuje a neurochain sa začína zotavovať.

Všetky tieto procesy sa nemôžu vyskytnúť bez povšimnutia, preto buďte opatrní a pripravení na zlé zdravie, závraty, svrbenie nohy.

Naučiť sa chodiť

Ak váš stav už umožňuje, aby ste stáli na nohách, môžete začať robiť prvé kroky.

Bude veľmi ťažké urobiť prvé kroky a zostať na nohách, takže začnite chodiť len s asistentom.

Pomocou je podpora od postihnutej strany. Pomocník vám hodí okolo krku ruku a podporuje koleno s kolenom, čím upevní kolenný kĺb. Táto metóda je dobrá okrem niektorých odtieňov.

Je veľmi ťažké držať sa asistenta s postihnutou rukou, hlavne preto, že citlivosť ruky je stále veľmi nízka a nesprávne vyhodnotíte silu, s ktorou sa spoliehate na asistenta.

A z psychologickej stránky, slabá citlivá ruka vytvára veľmi nepríjemné pocity.

S nohou nie je situácia jednoduchá. Vo väčšine prípadov, ak chcete urobiť krok, hodíte nohu na stranu a noha asistenta, s ktorou sa pokúsi opraviť vaše koleno, jednoducho zasiahne.

Situácia, keď vás asistenta podporuje z nepoškodenej strany, je pohodlnejšia a predstavuje väčšiu voľnosť pohybu.

Ale aj tu sú nejaké nevýhody - kolenný kĺb nie je čokoľvek pevný a nie je tu možnosť držať sa zdravej ruky na stene alebo nábytku.

Hlavnou úlohou počas pohybu je poučiť pacienta, aby ohnúť postihnutú nohu vo všetkých troch kĺboch ​​tak, aby sa noha nedotýkala podlahy špičkou.

Za týmto účelom asistent, podporujúci pacienta, dá príkaz "zdvihnúť nohu čo najvyššie, ohýbať ju v bedre, kolene a členkovom kĺbe."

Na uľahčenie koordinácie pohybu nohy počas chôdze sa odporúča použiť špeciálnu cestu s označením chodidiel.

Aby pacient nezabudol zvýšiť nohu vyššie, medzi "stopy" sú umiestnené tyče, cez ktoré je potrebné prekonať.

Aby sa zabránilo prehýbaniu postihnutého ramena a výstupu humeralovej hlavy z kĺbovej dutiny počas pohybu, táto ruka by mala byť pripevnená na šálku.

Počas tréningu by pohyb mal monitorovať stav kardiovaskulárneho systému a prísne regulovať odpočinok v sede.

Keď zvládnete pohyb s asistentom a závraty už nebudú, začnite zvládnuť nezávislý pohyb - držte múr alebo prestavte stoličku pred sebou alebo s palicou.

Nesnažte sa ušetriť bolestivú nohu a niesť hlavnú záťaž na zdravú nohu.

Naopak - všetkým možným spôsobom trénujte stranu tela poškodenú mozgom.

Ďalší vývoj motorických funkcií nohy, jej pevnostných charakteristík a rýchlosti obnovenia bude závisieť od vášho tréningu a od vytrvalosti.

Zároveň si pamätajte, že nohy stratili zvyk chodiť, preto v oblasti členku sa noha často ohne a krúti.

Preto sa odporúča zvládnuť chôdzu v topánkach s vysokými vrchmi, ktoré zabezpečujú členok. Vhodné topánky alebo topánky.

Čas, počas ktorého sa musíte naučiť chodiť samostatne, je pre každého pacienta odlišný. Vzhľadom na množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú rýchlosť zotavenia, skúste sa učiť sami sa pohybovať nezávisle od jedného do troch mesiacov.

Prirodzene, vaša prechádzka nebude perfektná, bude ťažké prekonať kroky, ale stále môžete chodiť bez asistenta.

Teraz musíte vyvinúť a vylepšiť minimum, ktoré ste dosiahli.

Rovná podlaha v byte alebo asfaltovej ceste prestane poskytovať potrebnú záťaž vašej nohe.

Jedným zo spôsobov, ako nahrať nohu, je presunúť sa do viskózneho média, čo bude zaťaženie.

V najjednoduchšom prípade môže byť prostredie, ktoré zaťaží nohu, silná vysoká tráva a v zime silný sneh.

Tiež médium, ktoré dáva zaťaženie, je voda. Veľmi zaujímavý účinok sa dosiahne pri chôdzi vo vode s malou hladinou vody - okolo kolena alebo menej.

Tiež vykonávajte cvičenia, ktoré zahŕňajú celé telo.

Otočí sa, drepy, bočné ohyby a dopredu. Pamätajte však: v prvých mesiacoch po mŕtvici je veľmi nebezpečné nakloniť hlavu pod panvu.

Preto sa nakláňa na podlahu veľmi rýchlo.

Ako vstať po mŕtvici

Obnova motorickej aktivity po mŕtvici

V prvom týždni alebo dvoch po mŕtvici sa práca na obnovenie motorickej aktivity zvyčajne obmedzuje na masáž. Každý deň (s povolením lekára!) Jemne masírujte pacientove ruky a nohy: zdvihnite, jemne a jemne natiahnite svaly. Masáž nielenže pomôže udržiavať svaly v "pracovnom" stave, ale bude slúžiť aj ako vynikajúca obrana proti takémuto zlu ako je trombóza.

Okrem masáže od prvých dní po mŕtvici je užitočné začať tzv. "Ošetrenie polohy". Hovorili sme už o tom, aké dôležité je pravidelne meniť postavenie pacientovho tela, pokiaľ ide o prevenciu rakovín, pneumónie a trombózy. Ale je lepšie nielen pohybovať ruky a nohy imobilizované paralýzou z miesta na miesto, ale dať im rôzne polohy, ktoré prispievajú k obnoveniu svalovej aktivity. Ak je jedna alebo druhá skupina svalov napnutá, pacient by mal byť umiestnený tak, aby sa tieto svaly roztiahli a uvoľnili. Ak napríklad pacient má paralyzovanú pažu (a paralýza znamená svalové napätie), musíte ju narovnať a dať ju, ukazujúc pacientovi v pravom uhle na telo (ak šírka lôžka to neumožňuje, postavte vedľa neho stoličku, položte malý vankúš na svoje miesto), dlaň hore, prsty narovnať. Aby sa ruka nemohla ohýbať, musí byť pripnutá k niečomu spoľahlivému: napríklad k pásu preglejky alebo veľmi hrubej lepenky (nezabudnite ju zabaliť mäkkou handričkou!). Pri ďalšej fixácii ruky v takejto "vyrovnanej" polohe položte na dlani malé zaťaženie - vrece s pieskom alebo soľou s hmotnosťou približne 500 gramov. Umiestnite malý valec pod rameno pacienta.

Po "liečbe pozíciou" je možné pokračovať v "liečbe stojacim". Prechodná fáza medzi týmito dvoma spôsobmi liečby sa môže považovať za "sediacu liečbu". Stane sa to možné, akonáhle je pacientovi umožnené sedieť. Pomôžte pacientovi, aby sa posadil, položil vankúš pod chrbát (alebo niekoľko vankúšov, ale nie príliš mäkký), a znížil nohy z postele a nahradiť nízku lavicu pod nimi. V tejto pozícii pacient najprv trávi len niekoľko minút denne, postupne sa trvanie "cvičenia" zvyšuje na hodinu. V očiach zdravého človeka tu a tam nie je žiadne cvičenie. Ale pre pacienta, ktorý sa zotavil z mozgovej príhody, je to veľký krok vpred: jedna vec je ležať v posteli nekonečne, aj keď niekedy ste mierne vychovaný ("sedieť"), zastrčiť vankúš pod ramená a úplne iný - sedieť tak, a cítiť oporu. Koniec koncov, teraz si dokážete predstaviť, že príde deň, kedy sa môžete postaviť na tie nohy!

A tu prídete na ďalšiu cestu: pacient je pripravený nakoniec vstať. Spočiatku mu pomáhate z postele s veľkou starostlivosťou; pevne držal pas. Samotný pacient musí držať ruky na čelo. Keď sa pacientovi podarí zobrať vertikálnu pozíciu, uistite sa, že sa rovnako spolieha na obe nohy, zdravé aj paralyzované (aby sa chorá noha zostala narovnaná, zaistite ju v tejto polohe: je to najlepšie to urobiť, položte si koleno na pacientovo koleno a tým neumožňuje ohýbať nohu). Pacient, ktorý sa prvýkrát zdvihol na nohy po cievnej mŕtvici, by nemal trvať dlhšie ako tri minúty, zvyčajne za prvú chvíľu stačí minúta; postupne stúpa čas, ktorý strávi na nohách.

Keď sa pacient učí udržať si nohy viac-menej stabilné, musíte sa naučiť pohyb. Tu všetko, znovu, začne malé. Prvá vec, ktorú sa pacient musí naučiť, je presunúť hmotnosť svojho tela z jednej nohy na druhú. Musí však stále pevne držať čelo a musíte sa naďalej uisťovať, že jeho bolavá noha nie je ohnutá (ak je to potrebné, ako predtým, fixujte kolenný kĺb).

Ďalšou etapou práce zameranej na obnovenie motorickej aktivity je "pešia liečba". Teraz ste sa zmenili na akýsi "LIVE berle", bez ktorého si pacient nemôže dovoliť. Stojte vedľa neho a dôkladne ho obopínajte okolo pásu a pacient by mal objať krk paralyzovanou rukou (pomôžte mu, aby mu dal správnu pozíciu). Začnite pomaly; Prvé takéto povolanie by malo byť samozrejme pomerne krátke, postupne sa zvyšuje zaťaženie.

Pre mnohých ľudí, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu, nielen schopnosť pohybovať sa, ale aj zhoršená koordinácia. A v každom prípade, po dlhom období nehybnosti je veľmi ťažké ovládať svoje telo. Na druhej strane, tak ako v prípade malého dieťaťa, nadobudnuté zručnosti budú čoskoro dostatočne dobre zavedené. A preto, od prvých krokov, ktoré urobil zotavujúci sa pacient, je dôležité zabezpečiť, aby vytvoril správnu "presnú" chôdzu. Tu je len jedna jednoduchá metóda: priamo na podlahe (alebo, ak je podlaha škoda, na veľkom listu papierového papiera položeného na podlahe) nakreslite "kontrolný a stopový pás". Aby ste to urobili, jednoducho musíte niečo poškodiť (najbezpečnejšia krieda je pre vás a pre interiér najbezpečnejšia) a postupujte podľa cesty, ktorú pacient trvá v pravidelných "prechádzkach". Potom kruľte stopy oveľa jasnejšie - a "simulátor" je pripravený. Úloha pacienta je jednoduchá (prinajmenšom z pohľadu zdravého človeka) a je pochopiteľná: mal by sa snažiť, aby kráčal striktne na vašich cestách.

Vo všeobecnosti, s malou predstavivosťou, tieto malé prechádzky po miestnosti môžu byť premenené na skutočné "zábavné štarty" (samozrejme vzhľadom na schopnosti ich účastníkov). Pomocou jednoduchých cvičení budete trénovať koordináciu pacienta, dostane príležitosť rozvíjať rôzne pohyby. Rovnaké stopy môžu byť zobrazené v rôznych intervaloch: pacient bude musieť chodiť niekoľko krátkych krokov vo veľmi malých krokoch, na ďalšej ceste cesty budete musieť chodiť trochu širšie. Vďaka rozvoju jeho motorických zručností môžete premýšľať o malých prekážkach: rozložte zápalky alebo kocky pred stopy na podlahe, ktoré bude pacient musieť prekonať a postupne zvyšovať výšku týchto "bariér". Môžete dokonca ponúknuť pacientovi "hrať futbal", zatiaľ čo tlačiť dopredu s prstom, tlačiť malú guľu.

Dokonca aj keď pacient urobí skutočne závratný pokrok a každodenný pohyb sa stáva čoraz dôležitejšie, v žiadnom prípade ho nenechávajte sám počas všetkých týchto cvičení: mali by ste ho vždy poistiť. Okrem toho sa uistite, že pacient trvá prestávky v čase a odpočíva. Radosť z novo nájdenej schopnosti pohybovať sa môže byť taká veľká, že pacient sám sa nechce zastaviť, kým sa doslova nezhasne bez sily. Vašou úlohou je varovať takéto "excesy".

Obaja s vaším oddelením budú cítiť, keď príde čas, aby ho oslobodili na nezávislej "ceste". Je pravda, že je stále nemožné, aby pacient urobil bez akejkoľvek podpory. Teraz však už nemusíte držať pevne a smerovať; pacient sa môže pokúsiť ísť bez podpory, spoliehať sa na stoličku (tam sú tiež špeciálne dospelé "chodci", ale bohužiaľ, nie každý si to môže dovoliť). No, potom, čo je možné nahradiť kreslo jednoduchou palicou, obaja budú mať plné právo oslaviť jednu z najväčších víťazstiev vo vašej bitke o zdravie.

Okrem chôdze existuje veľké množstvo pohybov, ktoré človek, ktorý utrpel mŕtvici, bude musieť zvládnuť. Na rozvoj jemných motorických zručností (to znamená malé a presné pohyby prstov) nie je nič lepšie ako všetky detské vývojové aktivity: modelovanie z plastelínu, maľovanie (najmä kreslenie prstami, teraz môžete kúpiť farby pre tento účel v špecializovaných detských predajniach umyté z rúk a umyté z odevov), konštruktérov. Všetky tieto aktivity majú veľký význam a prinášajú veľké výhody z viacerých hľadísk: prispievajú k rozvoju presných pohybov, rozvíjajú inteligenciu a predstavivosť a navyše sú dobrým psychoterapeutickým nástrojom. Psychológovia už dlho vedia, že modelovanie a kreslenie sa môžu zbaviť stresu, "vyhadzovať" nahromadenú agresiu a podráždenosť. Mimochodom, môžete s pacientom urobiť niečo také: toto je dobrý spôsob, ako tráviť čas s prínosom a potešením, relaxovať a baviť sa. Možno sa najskôr budete cítiť trochu v rozpakoch tým, že "padnete do detstva", ale čoskoro dostanete chuť.

V priebehu času môžete začať pripojovať pacienta k každodennému životu rodiny. Akonáhle si uvedomíte, že už je schopný vykonať aspoň tie najjednoduchšie akcie, začne sa "zaťažovať" kúsok po kúsku svojimi domácimi povinnosťami. Už sme hovorili o tom, aké dôležité je zabrániť tomu, aby sa pacient ponoril do choroby a "fixoval" jeho utrpenie. Musí byť najprv presvedčený, že je možné obnoviť, že sa každý deň približuje k plnohodnotnému životu. Nech ho najprv zvládne základné zručnosti samoobsluhy, potom mu zverte najjednoduchšiu "spoločensky užitočnú prácu" (napríklad vyčistite prach z tých plôch, ktoré môže ľahko dosiahnuť alebo napojiť na kvety). Je dôležité, aby bol pacient v priebehu ozdravenia čoraz viac zapojený do rôznych povinností a nie je záťažou, ale plnohodnotným členom vašej rodiny.

"Obnova motorickej aktivity po zdvihu" z časti Stroke

Prihlásiť sa na odber správ

urážka

Požiadajte obeť o SMILE.

Požiadajte o rozhovor. Požiadajte o jednoduchú vetu. Pripojený. Napríklad: Vonku slnka svieti.

Požiadajte ho, aby si vzal obe ruky.

Varovanie! Ďalší spôsob, ako rozpoznať inú mozgovú príhodu ako je uvedené vyššie: požiadať obeť, aby vytiahla jazyk. A ak je jazyk pokrivený alebo nepravidelne tvarovaný a spadne na jednu alebo druhú stranu, je to tiež znakom mŕtvice. Ak ste si všimli problém s obeťou ktorejkoľvek z týchto úloh, ihneď zavolajte sanitku a opisujte príznaky lekárom, ktorí prišli na miesto.

Jedenie bazalky pikantnej trávy značne znižuje riziko vzniku mŕtvice (pozri časť "Mäkké tkanivá" - v článku Rescue from komnaty)

Je potrebné odlíšiť ischemickú mozgovú príhodu od hemoragickej, t.j. cerebrálne krvácanie. Ak dôjde k strate vedomia na pozadí vysokého krvného tlaku. V takomto prípade nie je možné riediť krv, musí sa naliehať na ambulanciu.

Existujú predsudky mozgovej katastrofy. Ak sa objavia, je naliehavo potrebné kontaktovať svojho lekára. Predchodcovia zahŕňajú konštantné bolesti hlavy, závrat. Pravidelne a krátko porušuje videnie, reč, pocit necitlivosti končatín, nestabilný tlkot srdca, zmätenosť. Mŕtvica je ľahko diagnostikovaná - ak je táto bolesť sprevádzaná slepotou v jednom oku, obraz vidlíc, slabosť v ruke alebo nohe, necitlivosť je mozgová príhoda. Pravá hemisféra je najviac postihnutá, pacient ignoruje všetko, čo je vľavo. Ak je pacient vyzvaný, aby nakreslil, povedzme, kvetina - nakreslí iba pravú stranu kvetu a bude si istý, že všetko namaľoval. Liečba vykonaná do šiestich hodín prináša dobré výsledky.

"Pri hypertenzívnej kríze pre prevenciu takej hroznej komplikácie ako mozgovej príhody rozpustite v tablete 3 tablety glycerolu (pravdepodobne glycín - NT) 3 krát v intervale 30 minút. Ak máte pocit bolesti za hrudnou kosťou, umiestnite pod jazyk jazyk nitroglycerín. Veľmi dobre, keď trieš oblasť krku so zmesou rastlinného oleja s terpentínom. "

Každoročne sa robí diagnóza mrtvice na takmer pol milióna Rusov. Jedna štvrtina z nich zomrie v prvom mesiaci, ďalších 30% v nasledujúcom roku. Tragické druhé miesto mŕtvice (po koronárnej chorobe srdca) z hľadiska počtu úmrtí možno považovať za legitímne prvé. Pozostalí rodinu predčasne potrebujú starostlivosť o zdravotne postihnutú osobu, ktorá nie je schopná samoobsluhy. Menej ako 20% postihnutých ľudí sa dokáže vrátiť do normálneho života. Ale v roku 2007 v televíznej show "Bez predpisu" lekár ubezpečil, že plasticita nervového systému je veľmi vysoká a po mŕtvici sa môžete úplne zotaviť v priebehu 1 až 6 mesiacov, ak je pacient tvrdohlavý a pracovitý.

Pri údere je potrebné volanie na záchrannú službu. Pred príchodom musí byť pacientka sviečkovaná a položená so zdvihnutou hlavou. Naneste chlad do hlavy, alebo bublina s ľadom, a na nohy - horúcej vody fľaše. Ústa by mala byť očistená od zvracania a hlienu.

Dobrá prevencia mŕtvice - malé dávky alkoholu. Americký inštitút alkoholizmu a cievnych porúch zistil, že profylaktická dávka je 200 gramov silných nápojov (vodka, brandy) týždenne. Najlepšie je preložiť ho do suchého červeného vína (dostanete fľašu) a rovnomerne ho užívať počas siedmich dní.

"Mama mala pretrvávajúcu hypertenziu, a keď mala 75 rokov, utrpela mozgovú príhodu. Ľavá polovica tela bola ochrnutá, tlak bol stále vysoký, ambulancia bola nazývaná denne: injekcie, veľa piluliek. Mama nevstala a my s celou rodinou sme sa rozhodli, ako by mala žiť?

Myslela som si, že ak sú naši muži triezví na uvoľnenie svojho stavu, možno sa pokúsia dať mame niečo alkohol? Plavidlá sa rozširujú, prietok krvi sa zvýši a pravdepodobne to bude pre matku jednoduchšie, hlavne preto, že nemáme čo stratiť - ambulancia sa volala denne a drogy nepomáhali.

Stručne povedané, rozhodol som sa jej dať polovicu šálky teplého čerstvého čaju s 1 lyžičkou cukru a 1 lyžičkou brandy 10 minút pred jedlom ráno a večer (moja matka nikdy nepil alkohol). Zároveň sme zrušili všetky zbytočné pilulky, ktoré si vzal, a prestali volat na sanitku. Výsledok bol úžasný! V priebehu mesiaca moja matka nikdy nemala žiadny tlak. Postupne sa telo zbavilo drog a moja matka začala vstávať. Prešiel som na jednorazový príjem čaju s brandy a neskôr ju úplne odmietol. Máma žila ďalších 12 rokov a zomrela na 87 rokov. A všetky tieto roky mala normálny tlak. "

Keď mŕtvica pomáha imortelle. Na infúziu 2-3 lyžice kvetov varené dvoma šálkami vriacej vody a trvať 30 minút. Vezmite trikrát denne na 0,5 šálky pol hodiny pred jedlom.

"Môj otec je 78 rokov. Na jar mu utrpel mŕtvicu. Susedec mi priniesol knihu od profesora A.E. Lyubetsky "V prírode, liečivá sila", v ktorej som čítal, že čerstvé vajcia v dedine pomáhajú s mŕtvicou. V máji poslala otca z mesta do svojej sestry. Jedol, ako sa odporúča v knihe, každý deň dve surové vajcia ráno a večer. Po mesiaci liečby sa otec pridal k životu, začal chodiť, reč a pamäť boli takmer obnovené. Môj otec strávil celé leto mimo mesto, dal si váhu, a teraz sa cíti dobre. "

"Manžel trpel mŕtvicou. Vykonala dva spôsoby liečby peroxidom vodíka. Výsledkom je chôdza, noha je pustený, pravá ruka stále nefunguje dobre, ale chuť sa zlepšila. Začal chodiť von, jeho nálada a orientácia sa výrazne zlepšila. "

"V roku 2002 sa stala katastrofa - žena utrpela mozgovú príhodu. Bez toho, aby som premýšľal dvakrát, chytil som si tinktúru zlatého chĺpka pripravenú pre mňa (na liečbu alergie) a začala si tŕňa moju ženskú telo od hlavy až po päty. Pomohlo to - úst sa narovnal, pohyb nohy bol takmer normálny. "

Vedci z Kalifornie tvrdia, že predpisovanie malých dávok ženských hormónov môže pomôcť znížiť poškodenie mozgu počas cievnej mozgovej príhody.

Z internetu: na liečbu a prevenciu ischemickej cievnej mozgovej príhody (a to sa stáva trikrát častejšie ako hemoragické), potrebujete 1) normalizovať tlak, udržiavať mierne nad normou, urobiť to, piť nadbytočnú vodu, 2) poskytnúť telo glukózu (okrem diabetikov) prístup kyslíka, 4) odstránenie arytmie liekom, 5) držanie hlavy vzpriamené, 6) užívanie aspirínu 100 až 300 mg, 7) užívanie antikonvulzíva (fenytoín), 8) zníženie edému mozgu dexametazón, ktorý sa používa v počiatočnej dávke 10 mg a potom 4 mg každých 6 hodín. Spravovaná hyperventilácia pľúc sa tiež vykonáva na zníženie edému mozgu.

Pre prevenciu mŕtvice je kombinácia aspirínu a dipyridamolu účinnejšia ako monoterapia s jedným z týchto liekov.

Ak kombinované použitie nie je možné, malo by sa ako prvá voľba lieku predpísať nízke a stredné dávky aspirínu (50 - 325 mg denne) na prevenciu recidivujúcej mozgovej príhody. Glycín je veľmi užitočný (voľne predávaný). Namiesto nootropilu sa teraz používa fenotropil, zlepšuje lepšie vstrebávanie kyslíka a glukózy do mozgu. Fenotropil sa užíva do 30 dní v dávke 50-100 mg 1-2 krát denne (ráno a uprostred dňa).

Klopidogrel je účinnejší ako ASA pri prevencii aterotromboembolizmu. Môže sa tiež prisudzovať liekom s prvou voľbou, ktoré sa majú použiť v prípade intolerancie na ASA, s vysokým rizikom recidivujúcej mozgovej príhody, ako aj po druhej mŕtvici počas liečby ASA.

Pacienti s potvrdenou kardioembolickou mozgovou príhodou a vysokým rizikom recidivujúcej cievnej mozgovej príhody (fibrilácia predsiení, reumatické srdcové ochorenie, srdcové zlyhanie, kardiomyopatia, defekt predsieňového septa alebo ová otvorenie s potvrdeným by-passovým chirurgickým zákrokom) sa majú liečiť antikoagulanciami. Hodnota MNO3 by sa mala udržiavať v rozmedzí 2,0-3,0.

Pacienti s umelými srdcovými chlopňami vo všetkých prípadoch vyžadujú dlhodobú antikoagulačnú liečbu. Hodnota INR by sa v tomto prípade mala udržiavať v rozmedzí 3,0-4,0.

Akademik Chazov, 50, pracuje na probléme aterosklerózy. Odstúpil od kómy z cievnej mozgovej príhody pred viac ako 40 rokmi maršál Žukov - pomocou trombolýzy, t. J. držal rozpustenie krvných zrazenín.

"Brat trpel mŕtvicou. Bol ošetrený lekármi. A potom jeho žena priniesla liečebníka. A brat povedal, že dlhuje najmä jeho zotavenie: liečiteľ údajne porazil svoju chorobu. A v dievčatách som bol veľmi trýznivý bolesťami hlavy. Mama priniesla čarodejnici. Prikázala, aby zaklopala kĺby na bolestivých chrámoch. Snažil som sa! Predstavte si, že bolesť ustúpila. V lete na lekárskom úrade profesor povedal o tejto liečbe, že s takouto liečbou sa zvyšuje kapilárny prietok krvi, svaly sa masírujú a dochádza k uvoľneniu. To je užitočné aj pre tých, ktorí utrpeli mozgovú príhodu. "

Malý periwinkle - znižuje oblasť ischémie pri mozgových mŕtviciach, zlepšuje krvný obeh v ischemických oblastiach mozgu.

"V roku 1998, v dôsledku mŕtvice, bola polovica môjho tela ochrnutá. Väčšina mozgu utrpela, rovnováha, zrak a prerušenie reči.

... Boj by mal začať od začiatku. Teraz si spomínam, ako sa pokúšali ma uväzniť a držali ma pomocou lán zo všetkých strán, pretože som padol ako sneh na podlahe. A po každom zlyhaní začalo všetko.

Predpokladá sa, že zvyšok neporušeného mozgu je schopný naučiť sa prenášať potrebné impulzy do paralyzovaných častí tela. Ale je to možné iba vtedy, keď si nútite premýšľať novým spôsobom, s neustálou nádejou na zlepšenie vášho stavu a snažiť sa nepoužívať vonkajšiu pomoc. Pre mňa sa v mojom živote mimoriadne ťažké obdobie naučilo ako prehĺtať tekutiny, jesť jedlo, kontrolovať močový mechúr a žalúdok. Ale rozhodol som sa, že sa nevzdám, ale každodenne, každú hodinu, bojujem za svoj život, ako to stojí za to.

Postupne som sa naučil ísť po schodoch, držať sa na zábradlí, späť, bez použitia tyče. Prvý krok musí byť vykonaný s paralyzovanou nohou. Je tiež potrebné vyhnúť sa ohýbaniu. To je, snažte sa vždy držať rovno.

Je mimoriadne dôležité, aby ste vopred určili, v akej pozícii bude vaša noha vstať. Faktom je, že paralyzovaná noha pri zdvíhaní z kresla nie je schopná udržať telesnú hmotnosť, ale akoby sa ohýba. Sme zvyknutí na skutočnosť, že máme druhú podporu, ale nie. Trvá to čas naučiť sa oprieť sa o paralyzovanú nohu a udržať telo vyvážené.... Vždy môžete nájsť cestu, ako vyriešiť tento alebo ten problém. Dokonca aj s jednou rukou alebo jednou nohou.

... Ak je rameno opuchnuté kvôli zlému obehu lymfy, pomôže mi tekvicová kaša, ktorú ja na niekoľko dní jesť až kým opuch nezostane. Okrem toho môžete užívať diuretiká, ale keď je človek paralyzovaný, nie je to veľmi výhodné.

Je tiež užitočné roztiahnuť ruku a každý prst na paralyzovanú ruku niekoľkokrát denne a je potrebné dbať na to, aby nerušili kĺby kvôli nedostatočnej citlivosti.

Od samého začiatku po mŕtvici som mala nezvyčajnú reakciu na náhle zvuky a aj keby som sedel, bol som vyhodený z kresla. Musel som sa naučiť šplhať sám po páde. Aby ste stúpali bez pomoci, musíte sa pokúsiť obrátiť telo na zdravšiu stranu, potom sa dostať k stabilnému objektu (pohovka, stolička) a pri zachytávaní na ňom získať silu a opatrne stúpať. Postupom času to dopadne.

V súčasnej dobe sa môžem pohybovať na invalidnom vozíku aj bez pomoci ruky, len s pomocou jednej nohy. Okrem toho používam kočík iba vtedy, keď som unavený, alebo keď cítim, že strácam rovnováhu. Snažím sa chodiť, vstávať zo sediacej pozície bez spomalenia, vždy sledovať polohu nohy. A tiež: Svojou silou sa snažím byť nezávislý a myslím, že to dosiahnu.

Oplámam ústami roztok peroxidu vodíka. V Amerike je to jej hlavná destinácia. 3% peroxid musí byť rozpustený vo vode 1: 1 a opláchnuť úst po dobu najmenej jednej minúty, potom pľuvať. Osobne tento recept používam dlho, pretože zvyšky jedla a snažia sa usadiť sa v ústach.

Mŕtvica zasahuje ako modrá skrutka. Avšak predchádza príznaky: bolesti hlavy, slabosť rúk, nestabilita chôdze. Obzvlášť nebezpečný je závrat pri ležaní. Ak je jedna ruka chladnejšia než druhá, je to signál mozgových ťažkostí. Veľká výživa. Nahraďte živočíšne tuky rastlinnými tukami. Vylučte pečeň, mozog, kaviár, smotanu. Konzumujte veľa zelených plodov. Pokúste sa znížiť viskozitu krvi (pozri súbor "Nádory, krv"). 300 g jabĺk za mesiac každý deň vám ušetrí zo sklerózy šesť mesiacov. Výťažok z kôry z kôry vylieči sklerózu: 200 g kôry varí 2 hodiny v pol litri vody, trvá 20 až 30 kvapiek pred jedlom trikrát denne. Čistí plavidla tieto prostriedky: 1 šálka semien feniklu a 2 lyžice mletej koreň valeriány naplňte 2 litre vriacej vody v sklenenej nádobe. Trvajte na deň, zabalené v teplej deke. Pridajte 2 šálky medu. Pijte 1 lyžicu 3 krát denne 20 minút pred jedlom. Táto metóda môže zlepšiť stav liečby mŕtvice. Hot-bath kúpele zlepšujú cerebrálny obeh. Dajte ruky do lakťov v horúcej vode a držte ich 10 minút pri pridávaní horúcej vody. Po kúpeli musíte odpočívať v posteli pokrytú dekou minimálne 40 minút. Venózna kongescia v oblasti hlavy sa znižuje, spánok sa zlepšuje. Veľmi užitočnou šalát z varenej repy s cesnakom a orechmi (200 g za deň po dobu jedného roka bude čistiť steny ciev a dať mu pružnosť. Taktiež použiteľné proso kaša, esliza niekoľko minút, kým varené v ňom pridajte olúpané a nakrájané jablká, marhule, a všetky sušené ovocie. Cukor, maslo a mlieko sa do tejto kaše nemusia pridávať.

Obnova reči po mŕtvici. Bude to trvať libru medu a 2 kg obyčajnej cibule. Oba produkty musia byť kvalitné: skutočný med, silná cibuľa, s bielym džúsom. Liečba trvá tri týždne.

Zmiešajte polovicu pohára medu a pol pohára cibuľovej šťavy. Zmes sa skladuje v uzavretej nádobe v chladničke. Ak chcete trvať na tom, aby kompozícia nie je potrebná, naopak, tým je čerstvejšia, tým lepšia.

Vezmite zmes v lyžičke trikrát denne 20 minút pred jedlom. Po skončení prvej časti prejdite na druhý. Prvý priebeh liečby bude trvať týždeň. Potom si prerušte 7-10 dní, potom opakujte kurz - kópiu prvého. Nebojte sa, ak v prvých dňoch bude žalúdok trochu rozrušený.

"Môj otec mal mŕtvicu. Je ťažké povedať. Nútil som nahlas čítať príbehy Puškin vo veršoch. Prečítajte si ráno a večer. Ďalej. Podmanil si, podobne ako Alpy, "Eugene Onegin". Prebrali si všetky básne Tvardovského. V dôsledku toho otec začal hovoriť oveľa lepšie ako ja. Hrozí, že sa bude hýčkať. "

Mäta piepornej stimuluje dodávanie krvi do mozgu (nezabudnite, urážka!).

Pozri vyššie "Bolesť hlavy so šumom v hlave" - ​​obnovenie reči po mŕtvici.

Pamätajte, že také lieky ako cavinton, nootropil, amtroptillyn sa opitú v kurzoch 2-3 mesiace, nie viac. Pokúste sa dodržiavať odporúčania založené na vývoji oddelenia neurologie ruskej štátnej zdravotníckej univerzity:

- glycín 1 t 3 krát denne a hlohu 15 kvapiek tiež 3 krát denne po jedle;

- Mildranat 250 mg dvakrát denne

- Xanax 1 mg. Za ½ t dvakrát denne.

Zmes pre noc: Corvalol, motherwort, valerián (liehovinové tinktúry) sa zlúčia do jednej injekčnej liekovky. Vezmite 1 čajovú lyžičku cez noc - 2-3 mesiace.

"Utrpeli som ischemickú mozgovú príhodu. Po nemocnici, keď som vstala, som odišiel domov. Vyrobil som kompozíciu, veľa známych: vzal som 200 gramov hrozienok, sušených marhúľ, vlašských orechov, 2 citróny, otočil som sa cez mlynček na mäso a pridal som 200 gramov medu. Predpokladá sa, že na obnovenie sily musíte túto zmes na jednu čajovú lyžičku. Ale ja som pil čaj toľko, koľko som chcel - zvyčajne 3-4 čajové lyžičky. Je to veľké potešenie - po príjemnej príjemnej teplo sa šíri cez telo. Po dvoch týždňoch som úplne prestala cítiť bolesť v mojom srdci. Je pravda, že hlava stále bolí, pravá ruka a noha zostali necitliví. Ale jasný nárast sily sa už cítil. Robila cvičenia, jemne vykríkla z bolesti, ale krok za krokom obnovila obe ruky, nohu a hlavu. Pozrel obľúbený čaj: kvetenstvo nechtíka, citrónový balzam, čakanka, púpava, pastierska kabelka, rašelina, černice a čerešňové listy. Pridal si ľubovník bodkovaný, oregano, matka. Čaj je taký aromatický, že jeden zápach už je radostný. Robila kúpele s eukalyptom, vavrínom, listami vlašských orechov, s knotweedom a trekla sa bežnou soľou namiesto mydla (pre jeden postup - jeden balík). Dali mi tiež veľmi jednoduchý recept na čistenie nádob: 1 šálka kôprového semena a 2 polievkové lyžice valeriánového koreňa nalejte 2 litre vriacej vody, zabaľte jeden deň. Potom pridajte dve poháre medu, miešajte a pijte 1 polievkovú lyžicu 20 minút pred jedlom. Obnova je veľa práce. Ale keď prešla skúškou, urobila vyšetrenie, lekár povedal: "Počúvaj, máš oveľa lepšie ako zdravý!". Obnovené! "

"V lete 2001 utrpela mikroúraz: jej tvár bola skrútená, jej ľavé oko bolo takmer zatvorené. Začal som piť vodku s 30x30 oleja trikrát denne. Po 10 dňoch som začal chodiť, zastavil sa mi zuby. Predtým ruky neposlúchali - teraz je všetko takmer normálne, ústa sú stále krivé a oko je napoly uzavreté, ale vidí to v dĺžke paže. Ale čo je najdôležitejšie - chodím po byte sám bez pomoci. Zmes sa užívala trikrát denne počas šiestich mesiacov, potom sa preniesla raz. "

Zotavenie po cievnej mozgovej príhode pomáha užívaním škorice trikrát denne, 2-3 gramy pred jedlom (alebo ranný čaj s prídavkom škorice).

INSULT - PRVÁ POMOC NA INSULT

Na ochrnutie končatín v dôsledku krvácania do mozgu je potrebné kúpiť 60 g amoniaku (chloridu amónneho) v lekárni, zabalené v množstve 0,5 g, čo je 120 práškov. Odoberte prášky malým množstvom vody podľa nasledujúcej schémy: odoberte prvých 40 práškov s 3 prášokami denne, ráno, večer, 15 minút pred jedlom. Druhých 40 prášok obsahuje 2 prášky denne (ráno a večer). Vezmite si posledných 40 prášok jeden po druhom ráno, tiež 15 minút pred raňajkami. Súčasne je potrebné urobiť energickú masáž postihnutých končatín niekoľkokrát denne. Všetky ošetrenia by sa mali vykonávať pod lekárskym dohľadom.

Ak lekárne nemajú chlorid amónny (prášok amoniaku v prášku), môžete kontaktovať sklad chemických reagencií, v ktorom je chlorid amónny s označením "HCH" - chemicky čistý alebo "ChDA" - čistý na analýzu.

Ak je chlorid amónny zakúpený v kryštalickej forme, mal by byť rozomletý na prášok v drevenej alebo porcelánovej malte.

Chlorid amónny (NH 4 Cl) má silný diuretický účinok a tým prispieva k odstráneniu srdcového edému, ktorý sa u pacienta veľmi rýchlo vyvíja v dôsledku nečinnosti. Znížením intersticiálneho tlaku zabraňuje pretrhnutiu kapilárnych ciev, čím sa ďalej rozširuje zdroj krvácania a tiež napomáha obnoveniu narušenej acidobázickej rovnováhy v tele.

Ale kvôli prevencii mŕtvice je potrebné piť čaj z Potentilla husí a Potentilla vzpriamený (kalgan) každý mesiac po dobu 3-4 dní.

Čaj vyrobený z cinquels: 1 polievková lyžica. l. drvené byliny Potentilla husi a 1 polievková lyžica. l. drvené kalgan korene (Potentilla vzpriamené) naliať 0,5 litra vriacej vody, kresliť, zabalené, 20 minút, odtok. Ide o dennú dávku, ktorá sa má v malých dúškami opitý, rozdelená na dve dávky - ráno a večer.

Hlavnými nepriateľmi

1. Patologické držanie tela

Príbuzní by mali vedieť, že pacient po mŕtvici často zvyšuje svalový tonus postihnutého ramena alebo nohy. Tesnosť svalov vedie k neustálemu ťažkostiam pri ohýbaní kĺbu.

Ako bojovať. Sledujte pozorne prsty a prsty, rovnako ako predlaktia a stehná, ktoré predlžujú dolnú časť nohy, najmä na strane "zranených". Ak sa začínajú objavovať komplikácie, svaly sa neoddychujú, pacient má patologickú pozíciu, ktorá podľa vhodne populárneho výrazu vyzerá pri chôdzi: "ruka sa pýta, noha kosenie".

Aby sa tomu zabránilo, v prvých dňoch a týždňoch po mŕtvici musí byť pacient položený tak, aby zranená ruka alebo noha bola úplne uvoľnená. Dajte ho na chrbát tak, aby svaly, v ktorých sa zväčšil tón po mŕtvici, boli natiahnuté.

Po udržaní tejto polohy počas 1,5-2 hodín sa pacient prenesie na zdravú stranu počas 30 až 50 minút.

V prvých dňoch po ochorení je potrebné urobiť to čo najčastejšie, akú trpezlivosť má pacient a tí, ktorí sa o ne starajú. V ideálnom prípade môžu byť prestávky prijaté len v čase jedla, nočného spánku alebo lekárskych procedúr. Okrem toho je potrebné vykonať špeciálne relaxačné cvičenia pre bolesť ramena alebo nohy. Je tiež užitočné použiť teplo na paralyzované časti tela (napríklad vyhrievaný parafín) alebo jednoducho vytvoriť teplé kúpele na 10-15 minút.

Chybe. Niekedy "informovaní" susedia odporúčajú pacientovi, aby pravidelne tlačil guličku alebo prsteň. V žiadnom prípade to nie je možné!

Bolesť po mŕtvici môže byť pomerne malá: napríklad bolesť pri pohybe alebo stláčaní postihnutého kĺbu. Ale môžu byť silné, horiace bolesti, ktoré zachytia polovicu tela. Stáva sa to vtedy, keď je postihnutie mozgu lokalizované v oblasti takzvaného vizuálneho kopca, kde sa zbiehajú senzorické nervy. Takéto bolesti sa objavujú náhle, niekedy sú výrazne zintenzívnené a stali sa neznesiteľnými. Stlačenie postihnutých častí tela (niekedy dokonca ich dotýkanie), zmena počasia a negatívne emócie ich môžu spôsobiť. U väčšiny pacientov sa tento typ bolesti vyskytuje 3-4 mesiace po mŕtvici. Niekedy sú podozrivé: došlo k druhej mŕtvici? Pacient môže tiež pociťovať nepríjemné pocity, ako je "zmrazenie", "plazenie husacích bokov" alebo "uťahovanie" pokožky. To všetko vedie k výraznému zníženiu nálady.

Ako bojovať. Ak v prvých dňoch po mŕtvici sa pacientovi podarilo urobiť počítačovú tomografiu mozgu, počas ktorej sa našla lézia v oblasti pahorku, môžete sa pripraviť na budúce problémy vopred. Ak bolesť nie je silná, teplo pomáha - parafínové alebo ozoceritové kúpele, teplé kúpele. Aplikujte hormóny, ktoré zlepšujú výživu postihnutých tkanív, rovnako ako lieky proti bolesti, fyzikálnu terapiu - diadynamické prúdy.

Ak to lekár považuje za potrebné, môže predpisovať nielen analgetiká, ktoré priamo znižujú bolesť, ale aj antidepresíva, založené na výsledkoch počítačovej tomografie.

Chybe. Nedovoľte, aby sa všetky záujmy pacienta sústreďovali okolo bolesti. Z tohto dôvodu by ste najskôr nemali najať zdravotnú sestru. Je lepšie, aby sa blízky ľudia starali o obeť, rozprávali sa s ním, utišovali ho, podelili sa o svoje skúsenosti, ale súčasne odvrátili od myšlienok o tejto chorobe.

3. Ťažkosti s komunikáciou reči

Neschopnosť hovoriť sa stáva hlavnou prekážkou návratu k normálnemu životu. Vypustenie z nemocnice vyžaduje výcvik s aphasiológa alebo neuropsychológa. Podpora príbuzných v tomto prípade je neoceniteľná vzhľadom na to, že služba rečovej terapie je k dispozícii len v niektorých mestách krajiny. Po prijatí potrebných konzultácií od reči terapeuta alebo lekára by sa príbuzní mali každodenne zaoberať obnovou reči pacienta a jeho súvisiacimi funkciami - čítaním a písaním.

Chybe. Proces obnovy reči je niekedy pomalší ako obnovenie pohybov a môže trvať rok alebo dva. Príbuzní a priatelia pacienta nemusia zúfatovať a pamätať, že intelekt v rozpore s rečou spravidla netrpí. Preto by pacient nemal byť považovaný za neprimerané dieťa. Dokonca aj pri hrubých poruchách reči prežili prežiti mŕtvice nielen logiku myslenia a primeranú reakciu na životné prostredie, ale aj ich tvorivé schopnosti. Takže slávny skladateľ Alfred Schnittke, trpiaci poslednými rokmi svojho života s poruchami reči v dôsledku mŕtvice, pokračoval v tvorbe krásnej hudby.

Pomocní asistenti

1. Masáž a liečba drogami

Masáž je potrebná na zníženie svalového tonusu. Aby bol čo najužitočnejší, je lepšie ho zveriť špecialistovi v prvom mesiaci po vypustení a potom s ním príbuzní dokážu zvládnuť základné techniky a pokračovať v dennom zákroku - po mŕtvici je dôležitá pravidelnosť expozície. Okrem toho sa odporúča užívať lieky, ktoré znižujú svalový tonus znížením intenzity nervových signálov. Dávky týchto liekov sú prísne individuálne, musia ich zvoliť ošetrujúci lekár.

2. Konštantné rozhovory s pacientom

Príbuzní a priatelia osoby, ktorá utrpela mozgovú príhodu, by sa s ním mala čo najviac porozprávať. Aj diskusia o bežných každodenných situáciách vo veľkej miere prispieva k oživeniu pacienta ako k pochopeniu reči druhých a "reči k sebe". Ak sa zdá, že ste nerozumeli, musíte zopakovať otázku adresovanú pacientovi, pričom hovoríte jasne, hlasno a pomaly.

Je užitočné počúvať rádio spoločne a pozerať sa na televízne relácie, na zvláštne miesta, ktoré je potrebné najprv objasniť. Dokonca aj diskusia v prítomnosti pacienta o domácich prácach a malých udalostiach (ale iba o tých, ktoré sa ho nepriamo týkajú a neubližujú mu) prispejú k obnoveniu jeho prejavu.

Za prítomnosti pacienta nemôže hovoriť o ťažkostiach s rečou. Naopak, je potrebné zaznamenať všetky jeho úspechy, najmenšie zlepšenie jeho stavu. Z taktu a citlivosti príbuzných často závisí priamo na tom, ako pacient prekoná svoje ťažkosti.

Nesmie existovať žiadna "izolácia reči" pacienta, keď je ponechaný na seba. V tomto prípade by sa príbuzní mali spoliehať na tie funkcie reči, že prežil mŕtvicu v celku alebo čiastočne. Ak je to pochopenie reči druhých, musíte hovoriť viac sami, ak čítanie znamená diskutovať o tom, čo ste čítali počas dňa. Ak sa pacient dobre opakuje slová a frázy, musíte sa sústrediť na tieto triedy. Buďte trpezliví! Vaše úsilie nebude márne!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Typy vazodilatátorov, aplikácia

Vasodilatátory sú rozsiahlou skupinou liekov, ktoré majú vazodilatačný účinok. Takéto lieky sa široko používajú pri liečení ochorení kardiovaskulárneho systému. Preto ľudia, ktorí trpia takými ochoreniami, je potrebné zistiť, čo to je - vazodilatátory, ktoré drogy by mali byť uprednostňované.

! !( ). . ,.

Vláknitá dystrofia ventilového zariadenia

Najdôležitejším orgánom v ľudskom tele je srdce. Jeho normálne fungovanie zabezpečuje fungovanie celého organizmu. Patologické zmeny vedú k jasnému zhoršeniu zdravia a dokonca k smrti.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Hydroperikard - ochorenie alebo komplikácia?

Srdce má vlastný obranný mechanizmus vo forme dutiny tvorenej dvoma listami perikardu (viscerálny a parietálny). Nazýva sa to "vrecko na srdce", pretože obsahuje až 50 ml sterilného kvapalného mazadla.

Kŕčové žily v panve: liečba a prevencia

Kŕčové žily na ženách sú najčastejšie spojené s ťažkosťami v nohách, s rozšírenými žilami v teliatách a nepohodliemi pri sedení alebo chôdzi po dlhú dobu. Len málo ľudí vie, že kŕčové žily sú tiež v panve, čo spôsobuje značný nepríjemný pocit z dobrého pohlavia a výrazne obmedzuje ich kvalitu života.