Za normálnych podmienok je krv stále v kvapalnom stave. Ak je nádoba poškodená, častice tkaniva vstupujú do krvného obehu, proces zrážania krvi sa spustí. To tvorí trombus, ktorý upcháva poškodenú oblasť.

Za určitých okolností môže dôjsť k zlému zrážaniu krvi. Toto je plné ťažkých krvácaní a zdravotných problémov. Preto je dôležité dôkladne zistiť príčiny tohto javu a podniknúť kroky.

Čo je to táto choroba?

Krv pozostáva z mnohých zložiek: bielkoviny, krvné doštičky, červené krvinky, fibrín a ďalšie. Je zodpovedný za dodávanie živín a kyslíka do všetkých vnútorných orgánov a tkanív.

Aby sa zabránilo vážnej strate krvi v prípade poškodenia ciev, vzniká krvná zrazenina, keď tkanivový faktor vstupuje do krvného obehu. Ak je tento proces narušený, indikuje prítomnosť ochorenia.

Zlé zrážanie krvi súvisí s nedostatkom určitých enzýmov. Pokles produkcie krvných doštičiek sa prejavil. Táto patológia je nebezpečná pre ľudské zdravie a život. Ak je poškodenie krvných ciev ťažké, potom môže krvná strata spôsobiť smrť.

V závislosti od provokačného faktora môže byť niekoľko odpovedí na otázku, ako sa choroba nazýva:

 1. Ak je patológia spojená s nedostatkom fibrinogénu v krvi, krvácavá porucha sa nazýva fibrinopénia.
 2. Keď dedičný faktor zohráva kľúčovú úlohu, choroba sa nazýva hemofília. Tento problém sa týka najmä mužov.
 3. Ochorenie spôsobené nedostatkom krvných doštičiek sa nazýva trombocytopénia.

Tieto ochorenia majú podobné príčiny a sú charakterizované rovnakými príznakmi.

Aká je príčina ochorenia?

Príčiny zlého zrážania krvi sa môžu meniť. Okrem toho u mužov a žien môže byť ochorenie spôsobené rôznymi faktormi. Napriek tomu existuje niekoľko spoločných predpokladov:

 1. Ochorenie pečene.
 2. Poruchy imunitného systému.
 3. Dlhodobá liečba nesteroidnými protizápalovými liekmi.
 4. Akútny nedostatok vápnika v tele.
 5. Alergické reakcie, ktoré sprevádzajú významné uvoľňovanie histamínov do krvi.
 6. Vývoj rakoviny.
 7. Liečba liekov zameraných na liečbu kardiovaskulárnych ochorení.
 8. Nepriaznivá ekologická situácia, zamestnanie v rizikovej výrobe.
 9. Nedostatok vitamínu K v tele.
 10. Dlhodobá liečba silnými antibakteriálnymi liekmi.
 11. Užívanie liekov určených na prevenciu tvorby nových krvných ciev v tele.

U žien liečba kŕčových žíl často vedie k vzniku problému. Vykonáva sa s pomocou špecializovaných liekov, napríklad Troxevasin, Warfarin, Detralex a iní. Tieto prostriedky sú schopné zmierniť krv, čo vedie k vzniku porušenia.

U mužov sa dedičný faktor stáva častou príčinou problému. Choroba ako hemofília sa často prenáša z generácie na generáciu cez mužskú líniu.

Príčiny ochorenia u detí

Porucha krvácania môže nastať aj v mladšom veku. Najčastejšie príčiny u detí sú nasledovné:

 1. Choroby kardiovaskulárneho systému.
 2. Vrodená hemofília, ktorú dieťa zdedí.
 3. Nedostatok vitamínu K v tele.
 4. Autoimunitné ochorenia.
 5. Krvná transfúzia.

Zlé zrážanie krvi u dieťaťa môže byť veľmi nebezpečné pre jeho zdravie a dokonca aj pre život. Preto je potrebné čo najskôr diagnostikovať a začať liečbu.

Príčiny a nebezpečenstvo porúch krvácania počas tehotenstva

Pri nesení dieťaťa prechádza telo ženy obrovskými zmenami, takže sa musí prispôsobiť novým okolnostiam. Zmeny sa vyskytujú v mnohých systémoch. Často to vedie k zlyhaniu, aj v obehovom systéme. Medzi hlavné príčiny zlého zrážania krvi počas tehotenstva sú tieto:

 1. Predčasné oddelenie placenty.
 2. Embolizmus plodovej vody.
 3. Reštrukturalizácia imunitného systému spôsobená tehotenstvom.

Porucha krvácania u tehotných žien môže viesť k negatívnym následkom na zdravie a dokonca aj na život. Šance na krvácanie po pôrode, predčasný pôrod alebo potrat sú vysoké. Odborníci preto musia predpísať množstvo relevantných testov na identifikáciu patológie.

Tehotná žena musí pozorne sledovať svoje zdravie. Úplné zastavenie fajčenia a použitie aj malých dávok alkoholických nápojov je povinné. Režim pitia by mal byť správne štruktúrovaný, pretože prebytok tekutiny v tele môže spôsobiť zriedenie krvi.

Ako sa manifestuje choroba?

Prítomnosť ochorenia je charakterizovaná charakteristickými symptómami. Patria medzi ne:

 1. Dlhé a ťažké krvácanie, dokonca aj s malým poškodením ciev.
 2. Výskyt modrín s neznámym pôvodom na tele.
 3. Zvýšené krvácanie z nosa.
 4. Príliš veľa menštruácie.
 5. Krvácanie ďasien pri čistení zubov alebo pri konzumácii pevných potravín.
 6. Krvácanie do čreva, ktoré je zistené pridaním krvi do výkalov.

Tieto príznaky by mali byť dôvodom na okamžitú konzultáciu s lekárom. Špecialista vykoná správnu diagnózu a zistí presnú príčinu nástupu príznakov.

Čo môže byť nedostatok správnej liečby?

Ak choroba nie je diagnostikovaná včas a nezačne liečiť, môžu sa vyvinúť závažné komplikácie. Odborníci dávajú niekoľko odpovedí na otázku, čo je nebezpečné zrážanie krvi:

 1. Krvácanie do mozgu.
 2. Ťažká bolesť a krvácanie v kĺboch.
 3. Výskyt krvácania v rôznych zónach gastrointestinálneho traktu.

Pri vážnych otvorených ranách bude pomerne ťažké zastaviť krvácanie. Nadmerná krvná strata vedie k narušeniu práce všetkých vnútorných orgánov. Ak niekomu nie je pomáha v čase a nedostane transfúziu krvi, zomrie.

Metódy liečby

Keď zistíte príčiny ochorenia, musíte sa rozhodnúť, čo urobiť ďalej. Liečba zlého zrážania krvi bude ťažká a dlhá. Iba splnením všetkých lekárskych predpisov sa dosiahne dobrý výsledok.

Hlavnou metódou liečby je použitie vhodných liekov. Patria medzi ne:

 1. Vitamín K na injekciu.
 2. Prostriedky na inhibíciu deštrukcie fibrínu v krvi. Patrí sem kyselina aminokaprónová a niektoré ďalšie.
 3. Lieky určené na zlepšenie zrážania krvi (koagulanty). Môžu to byť priame alebo nepriame akcie.
 4. Lieky, ktoré obnovujú normálnu tvorbu krvných doštičiek. Najčastejšie sa používajú oppedvekin a hydroxymočovina.

Dobrý účinok sa dosiahne transfúziou pacienta s plazmou darcovskej krvi. Obsahuje prírodné faktory zrážanlivosti krvi.

Špecifické lieky a ich dávky sú individuálne vybrané pre každého pacienta. Je potrebné prísne dodržiavať pokyny na použitie, pretože predávkovanie takýchto prostriedkov môže viesť k negatívnym následkom.

Spolu s farmakoterapiou odborníci odporúčajú držať určitú stravu. Dobrý výsledok dáva a liečba ľudových prostriedkov.

Najlepšie ľudové techniky

Keď zistíte, prečo k porušeniu došlo, mali by ste okamžite začať liečbu. Spolu s užívaním liekov môžete používať obľúbené recepty založené na liečivých rastlinách. Medzi najúčinnejšie z nich patria:

 1. Odvar z dioidnej žihľavy. Vďaka vitamínom K a C, ktoré sú v ňom obsiahnuté, je schopný zvýšiť krvnú zrážanlivosť a hladinu hemoglobínu, rovnako ako znížiť koncentráciu cukru. Na prípravu liekov vezmite lyžicu sušených rozdrvených surovín alebo päť listov čerstvej mladých žihľavy. Nalejte ich pohárom vriacej vody a nechajte variť najmenej pol hodiny. Varené infúzne nápoje štvrť šálku pred každým jedlom.
 2. Odvar na báze škrupín z vlašských orechov má dobrý účinok. Pri jeho príprave je potrebné pripraviť škrupinu tak, aby v nej ostali všetky oddiely, ktoré zakrývajú jadro. Polievková lyžica drveného lastúra naleje pol litra vriacej vody a varíme 20 minút. Potom sa nástroj odfiltruje a trvá 20 ml trikrát denne.
 3. Vlastnosť na zlepšenie zrážania krvi má arnica. Na základe toho pripravte infúziu. Za týmto účelom sú dve lyžice sušených surovín varené v 200 ml vriacej vody. Po 40 minútach môžete kompozíciu filtrovať. Vezmite si tento liek na lyžičku trikrát denne.
 4. Účinným liekom bude droga založená na rakovine. Do pohára vriacej vody, pary 15 gramov suché trávy a nechajte asi 15 minút. Vezmite si filtrovaný nástroj, ktorý je potrebný na polievkovú lyžičku pred jedlom trikrát denne.

V niektorých prípadoch môže použitie týchto prostriedkov viesť k alergickým reakciám. Pred použitím sa uistite, že sa poraďte so svojím lekárom.

Správna strava

Dôležitým aspektom terapie je správna výživa. Je potrebné do stravy vnášať čo najviac produktov, ktoré zlepšujú zrážanie krvi a pozitívne ovplyvňujú jej zloženie. Patria medzi ne:

 1. Zelené kultúry. Zvláštna pozornosť by sa mala venovať šalátu a špenátu. Obsahujú veľké množstvo vitamínu K.
 2. Nezabudnite jesť odrody mastných rýb, ako je pstruh alebo losos. Vložte tresku do pečene.
 3. Menu by malo byť čo najviac zeleniny. Zelená kapusta, mrkva, kukurica, uhorky, paradajky a zeler sú považované za užitočné.
 4. Existuje viac ovocia: jablká, banány, granátové jablká, hrušky. Pijte džúsy.
 5. Prínosy prinesú a červené bobule, ako sú maliny, ríbezle a jahody.
 6. Vlašské orechy.
 7. Lužiny: fazuľa, šošovka, hrášok.
 8. Biely chlieb.
 9. Pohanková kaša.
 10. Živočíšne tuky: smotana, maslo. Pri výbere mäsa je lepšie uprednostniť jahňacie alebo bravčové mäso. Bravčová pečeň je tiež dobrá.

Pokúste sa úplne odstrániť nasledujúce produkty z vašej stravy:

 1. Alkoholické nápoje.
 2. Silný čierny čaj a káva.
 3. Masa.
 4. Tuk a darčeky.
 5. Majonéza.
 6. Cukrovinky.
 7. Polotovary.

Diéta by mala byť vyvážená. Potrebujete veľa potravín bohatých na vitamíny a minerály. To je jediný spôsob, ako rýchlo obnoviť zdravie.

Teraz viete, čo sa nazýva porucha krvácania, prečo sa to stane a ako sa s ním vyrovnať. Preto pri prvých alarmujúcich príznakoch sa poraďte s lekárom a podrobte sa lekárskej prehliadke.

Prečo dochádza k zlému zrážaniu krvi a čo robiť

Krv je najdôležitejšou súčasťou ľudského tela, pretože obsahuje látky nevyhnutné pre všetky orgány a tkanivá bez výnimky. Odchýlky od normálneho stavu alebo zloženia krvi spôsobujú porušenie mnohých funkcií a vedú k chorobám. Aké je nebezpečenstvo zlého zrážania krvi ako názov choroby, ktorá je s ňou spojená a čo možno urobiť na normalizáciu stavu - otázky, ktorých odpovede sú lepšie známe vopred, aby sa nestratili v prípade núdze.

Zlý zrážanie krvi sa nazýva choroba

Zlé zrážanie krvi, ako aj zrážanie krvi, nie sú ochorením, je to prejav chorôb a stavov, ktoré určujú pokles koncentrácie koagulačných faktorov v krvi. Choroby sú často dedičné.

 1. Hemofílie. Geneticky spôsobená choroba. Existujú dva typy - keď v krvi nie je žiadny proteín, ktorý by bol zodpovedný za zrážanlivosť krvi alebo keď je nedostatok vianočnej plazmy.
 2. Willebrandova choroba. Dedičný vo väčšine prípadov nedostatok krvi pacientov špecifického faktora von Willebranda. V dôsledku toho nedochádza k tvorbe krvných zrazenín, pretože krvné doštičky sa nelepia na steny poškodenej cievy a nedochádza k agregácii krvných doštičiek. Zníženie krvi von Willebrandovho faktora sa vyskytuje aj v dôsledku viacerých krvných transfúzií s aortálnou stenózou, reumatoidnou artritídou.

Ide o dve ochorenia, ktorých hlavným prejavom je zvýšené krvácanie. Môžete tiež zaznamenať stav spojený s počtom krvných buniek, ktoré sa podieľajú na tvorbe krvnej zrazeniny - krvnej zrazeniny v mieste poškodenia cievy alebo fibrínových vlákien, ktoré ju fixujú:

Príčiny zlého zrážania krvi

Pokles koagulácie krvi nastáva pri týchto faktoroch:

 • ochorenie pečene, ktoré je zodpovedné za produkciu väčšiny faktorov zrážanlivosti:
  • rakovina - karcinóm, pečeňové metastázy,
  • infekčná - hepatitída,
  • zníženie počtu fungujúcich pečeňových tkanív - cirhózy;
 • otravy, dlhodobého užívania antibiotík, antikoagulancií;
 • nedostatok vápnika, ktorý sa podieľa na tvorbe krvnej zrazeniny, jeho účasť je potrebná na vytvorenie trombínu a fibrínu;
 • nedostatok vitamínu K - dochádza k vzniku mnohých faktorov zrážanlivosti s povinnou prítomnosťou vitamínu K.
 • niektoré formy anémie, hojná krvná strata - strata veľkého počtu červených krviniek stimuluje kostnú dreň k ich zvýšeniu produkcie na úkor tvorby krvných doštičiek; s rýchlou stratou krvi, telo nemá čas na vyplnenie počtu krvných doštičiek;
 • leukémia - porušenie tvorby krvných doštičiek.

Symptómy nízkej zrážanlivosti krvi

Hlavným prejavom je zvýšené krvácanie a neschopnosť zastaviť krv konvenčnými metódami.

Pacienti tiež zaznamenávajú časté spontánne krvácanie, rozsiahle modriny a hematómy sa tvoria z najmenších modrín, slabosti a závratov.

Slabé zrážanie krvi: čo robiť

Ak sa zistí príznaky nízkej zrážanlivosti krvi, mal by sa navštíviť a dôkladne vyšetriť hematológ, aby sa určila príčina patológie.

Hlavná metóda, ktorá vám umožňuje kontrolovať stav krvi - biochemická analýza - koagulogram. Všetky terapeutické opatrenia sa vykonávajú pravidelne.

Liečba nadmerného zriedenia krvi sa musí vykonávať pod dohľadom lekára, aby sa nepreniesla patológia do opačného stavu a potom sa neporanila zvýšená trombóza.

Z bežne používaných liekov:

 • vitamín K vo forme injekcií;
 • kyselina aminokaprónová a ďalšie činidlá, ktoré spomaľujú rozpúšťanie fibrínu;
 • koagulanty priamej a nepriamej akcie;
 • lieky, ktoré stimulujú tvorbu krvných doštičiek - oprelvekin, hydroxymočovina.

Plazmové transfúzie obsahujúce koagulačné faktory majú dobrý účinok.

Pri liečbe nízkej krvnej zrážanlivosti má veľký význam nutričné ​​zloženie. odporúča

 • vysoký obsah v strave výrobkov obsahujúcich vitamín K: obohatiť jedlo o pohánky, banány, mango, reďkev, moruše, paprika, strukoviny, vlašské orechy;
 • obmedzenie alebo vylúčenie kofeínových nápojov;
 • žihľavka, rašelinový šalát, odvar z orechových škrupín - ľudové prostriedky, ktoré sú účinné pri krvácaní.

Zlé zrážanie krvi počas tehotenstva

Počas tehotenstva dochádza k veľmi stresu ženského tela, takže sú možné podmienky, ktoré pomáhajú znižovať zrážanlivosť krvi. To sa stáva častejšie v prípade

 • preťaženie imunitného systému;
 • vírusové ochorenia;
 • používanie liekov, schválené antibiotiká;
 • beri-beri;
 • vysoký obsah vitamínu C v potravinách.

Nízka krvná zrážavosť môže spôsobiť vážne komplikácie - krvácanie po pôrode, predčasné ukončenie tehotenstva.

Aby sa zabránilo rozvoju patológie

 • úplne prestať fajčiť (a tiež pasívne);
 • jesť dobre, kompenzovať nedostatok vitamínov;
 • vytvoriť režim pitia bez použitia prebytočnej kvapaliny.

Prítomnosť zlého zrážania krvi je dôvodom na to, aby sa venovala pozornosť blahu tela, aby sa prijali nevyhnutné opatrenia na zotavenie, aby sa zaviedli obmedzenia v bežnom spôsobe života. Potom bude táto choroba pod spoľahlivou kontrolou a nebude schopná spôsobiť veľa škody.

Nezrážavá choroba

Nízka zrážanlivosť krvi

Za normálnych podmienok je krv stále v kvapalnom stave. Ak je nádoba poškodená, častice tkaniva vstupujú do krvného obehu, proces zrážania krvi sa spustí.

Obsah:

To tvorí trombus, ktorý upcháva poškodenú oblasť.

Za určitých okolností môže dôjsť k zlému zrážaniu krvi. Toto je plné ťažkých krvácaní a zdravotných problémov. Preto je dôležité dôkladne zistiť príčiny tohto javu a podniknúť kroky.

Čo je to táto choroba?

Krv pozostáva z mnohých zložiek: bielkoviny, krvné doštičky, červené krvinky, fibrín a ďalšie. Je zodpovedný za dodávanie živín a kyslíka do všetkých vnútorných orgánov a tkanív.

Aby sa zabránilo vážnej strate krvi v prípade poškodenia ciev, vzniká krvná zrazenina, keď tkanivový faktor vstupuje do krvného obehu. Ak je tento proces narušený, indikuje prítomnosť ochorenia.

Zlé zrážanie krvi súvisí s nedostatkom určitých enzýmov. Pokles produkcie krvných doštičiek sa prejavil. Táto patológia je nebezpečná pre ľudské zdravie a život. Ak je poškodenie krvných ciev ťažké, potom môže krvná strata spôsobiť smrť.

V závislosti od provokačného faktora môže byť niekoľko odpovedí na otázku, ako sa choroba nazýva:

 1. Ak je patológia spojená s nedostatkom fibrinogénu v krvi, krvácavá porucha sa nazýva fibrinopénia.
 2. Keď dedičný faktor zohráva kľúčovú úlohu, choroba sa nazýva hemofília. Tento problém sa týka najmä mužov.
 3. Ochorenie spôsobené nedostatkom krvných doštičiek sa nazýva trombocytopénia.

Tieto ochorenia majú podobné príčiny a sú charakterizované rovnakými príznakmi.

Aká je príčina ochorenia?

Príčiny zlého zrážania krvi sa môžu meniť. Okrem toho u mužov a žien môže byť ochorenie spôsobené rôznymi faktormi. Napriek tomu existuje niekoľko spoločných predpokladov:

 1. Ochorenie pečene.
 2. Poruchy imunitného systému.
 3. Dlhodobá liečba nesteroidnými protizápalovými liekmi.
 4. Akútny nedostatok vápnika v tele.
 5. Alergické reakcie, ktoré sprevádzajú významné uvoľňovanie histamínov do krvi.
 6. Vývoj rakoviny.
 7. Liečba liekov zameraných na liečbu kardiovaskulárnych ochorení.
 8. Nepriaznivá ekologická situácia, zamestnanie v rizikovej výrobe.
 9. Nedostatok vitamínu K v tele.
 10. Dlhodobá liečba silnými antibakteriálnymi liekmi.
 11. Užívanie liekov určených na prevenciu tvorby nových krvných ciev v tele.

U žien liečba kŕčových žíl často vedie k vzniku problému. Vykonáva sa s pomocou špecializovaných liekov, napríklad Troxevasin, Warfarin, Detralex a iní. Tieto prostriedky sú schopné zmierniť krv, čo vedie k vzniku porušenia.

U mužov sa dedičný faktor stáva častou príčinou problému. Choroba ako hemofília sa často prenáša z generácie na generáciu cez mužskú líniu.

Príčiny ochorenia u detí

Porucha krvácania môže nastať aj v mladšom veku. Najčastejšie príčiny u detí sú nasledovné:

 1. Choroby kardiovaskulárneho systému.
 2. Vrodená hemofília, ktorú dieťa zdedí.
 3. Nedostatok vitamínu K v tele.
 4. Autoimunitné ochorenia.
 5. Krvná transfúzia.

Zlé zrážanie krvi u dieťaťa môže byť veľmi nebezpečné pre jeho zdravie a dokonca aj pre život. Preto je potrebné čo najskôr diagnostikovať a začať liečbu.

Príčiny a nebezpečenstvo porúch krvácania počas tehotenstva

Pri nesení dieťaťa prechádza telo ženy obrovskými zmenami, takže sa musí prispôsobiť novým okolnostiam. Zmeny sa vyskytujú v mnohých systémoch. Často to vedie k zlyhaniu, aj v obehovom systéme. Medzi hlavné príčiny zlého zrážania krvi počas tehotenstva sú tieto:

 1. Predčasné oddelenie placenty.
 2. Embolizmus plodovej vody.
 3. Reštrukturalizácia imunitného systému spôsobená tehotenstvom.

Porucha krvácania u tehotných žien môže viesť k negatívnym následkom na zdravie a dokonca aj na život. Šance na krvácanie po pôrode, predčasný pôrod alebo potrat sú vysoké. Odborníci preto musia predpísať množstvo relevantných testov na identifikáciu patológie.

Tehotná žena musí pozorne sledovať svoje zdravie. Úplné zastavenie fajčenia a použitie aj malých dávok alkoholických nápojov je povinné. Režim pitia by mal byť správne štruktúrovaný, pretože prebytok tekutiny v tele môže spôsobiť zriedenie krvi.

Ako sa manifestuje choroba?

Prítomnosť ochorenia je charakterizovaná charakteristickými symptómami. Patria medzi ne:

 1. Dlhé a ťažké krvácanie, dokonca aj s malým poškodením ciev.
 2. Výskyt modrín s neznámym pôvodom na tele.
 3. Zvýšené krvácanie z nosa.
 4. Príliš veľa menštruácie.
 5. Krvácanie ďasien pri čistení zubov alebo pri konzumácii pevných potravín.
 6. Krvácanie do čreva, ktoré je zistené pridaním krvi do výkalov.

Tieto príznaky by mali byť dôvodom na okamžitú konzultáciu s lekárom. Špecialista vykoná správnu diagnózu a zistí presnú príčinu nástupu príznakov.

Čo môže byť nedostatok správnej liečby?

Ak choroba nie je diagnostikovaná včas a nezačne liečiť, môžu sa vyvinúť závažné komplikácie. Odborníci dávajú niekoľko odpovedí na otázku, čo je nebezpečné zrážanie krvi:

 1. Krvácanie do mozgu.
 2. Ťažká bolesť a krvácanie v kĺboch.
 3. Výskyt krvácania v rôznych zónach gastrointestinálneho traktu.

Pri vážnych otvorených ranách bude pomerne ťažké zastaviť krvácanie. Nadmerná krvná strata vedie k narušeniu práce všetkých vnútorných orgánov. Ak niekomu nie je pomáha v čase a nedostane transfúziu krvi, zomrie.

Metódy liečby

Keď zistíte príčiny ochorenia, musíte sa rozhodnúť, čo urobiť ďalej. Liečba zlého zrážania krvi bude ťažká a dlhá. Iba splnením všetkých lekárskych predpisov sa dosiahne dobrý výsledok.

Hlavnou metódou liečby je použitie vhodných liekov. Patria medzi ne:

 1. Vitamín K na injekciu.
 2. Prostriedky na inhibíciu deštrukcie fibrínu v krvi. Patrí sem kyselina aminokaprónová a niektoré ďalšie.
 3. Lieky určené na zlepšenie zrážania krvi (koagulanty). Môžu to byť priame alebo nepriame akcie.
 4. Lieky, ktoré obnovujú normálnu tvorbu krvných doštičiek. Najčastejšie sa používajú oppedvekin a hydroxymočovina.

Dobrý účinok sa dosiahne transfúziou pacienta s plazmou darcovskej krvi. Obsahuje prírodné faktory zrážanlivosti krvi.

Špecifické lieky a ich dávky sú individuálne vybrané pre každého pacienta. Je potrebné prísne dodržiavať pokyny na použitie, pretože predávkovanie takýchto prostriedkov môže viesť k negatívnym následkom.

Spolu s farmakoterapiou odborníci odporúčajú držať určitú stravu. Dobrý výsledok dáva a liečba ľudových prostriedkov.

Najlepšie ľudové techniky

Keď zistíte, prečo k porušeniu došlo, mali by ste okamžite začať liečbu. Spolu s užívaním liekov môžete používať obľúbené recepty založené na liečivých rastlinách. Medzi najúčinnejšie z nich patria:

 1. Odvar z dioidnej žihľavy. Vďaka vitamínom K a C, ktoré sú v ňom obsiahnuté, je schopný zvýšiť krvnú zrážanlivosť a hladinu hemoglobínu, rovnako ako znížiť koncentráciu cukru. Na prípravu liekov vezmite lyžicu sušených rozdrvených surovín alebo päť listov čerstvej mladých žihľavy. Nalejte ich pohárom vriacej vody a nechajte variť najmenej pol hodiny. Varené infúzne nápoje štvrť šálku pred každým jedlom.
 2. Odvar na báze škrupín z vlašských orechov má dobrý účinok. Pri jeho príprave je potrebné pripraviť škrupinu tak, aby v nej ostali všetky oddiely, ktoré zakrývajú jadro. Polievková lyžica drveného lastúra naleje pol litra vriacej vody a varíme 20 minút. Potom sa nástroj odfiltruje a trvá 20 ml trikrát denne.
 3. Vlastnosť na zlepšenie zrážania krvi má arnica. Na základe toho pripravte infúziu. Za týmto účelom sú dve lyžice sušených surovín varené v 200 ml vriacej vody. Po 40 minútach môžete kompozíciu filtrovať. Vezmite si tento liek na lyžičku trikrát denne.
 4. Účinným liekom bude droga založená na rakovine. Do pohára vriacej vody, pary 15 gramov suché trávy a nechajte asi 15 minút. Vezmite si filtrovaný nástroj, ktorý je potrebný na polievkovú lyžičku pred jedlom trikrát denne.

V niektorých prípadoch môže použitie týchto prostriedkov viesť k alergickým reakciám. Pred použitím sa uistite, že sa poraďte so svojím lekárom.

Správna strava

Dôležitým aspektom terapie je správna výživa. Je potrebné do stravy vnášať čo najviac produktov, ktoré zlepšujú zrážanie krvi a pozitívne ovplyvňujú jej zloženie. Patria medzi ne:

 1. Zelené kultúry. Zvláštna pozornosť by sa mala venovať šalátu a špenátu. Obsahujú veľké množstvo vitamínu K.
 2. Nezabudnite jesť odrody mastných rýb, ako je pstruh alebo losos. Vložte tresku do pečene.
 3. Menu by malo byť čo najviac zeleniny. Zelená kapusta, mrkva, kukurica, uhorky, paradajky a zeler sú považované za užitočné.
 4. Existuje viac ovocia: jablká, banány, granátové jablká, hrušky. Pijte džúsy.
 5. Prínosy prinesú a červené bobule, ako sú maliny, ríbezle a jahody.
 6. Vlašské orechy.
 7. Lužiny: fazuľa, šošovka, hrášok.
 8. Biely chlieb.
 9. Pohanková kaša.
 10. Živočíšne tuky: smotana, maslo. Pri výbere mäsa je lepšie uprednostniť jahňacie alebo bravčové mäso. Bravčová pečeň je tiež dobrá.

Pokúste sa úplne odstrániť nasledujúce produkty z vašej stravy:

 1. Alkoholické nápoje.
 2. Silný čierny čaj a káva.
 3. Masa.
 4. Tuk a darčeky.
 5. Majonéza.
 6. Cukrovinky.
 7. Polotovary.

Diéta by mala byť vyvážená. Potrebujete veľa potravín bohatých na vitamíny a minerály. To je jediný spôsob, ako rýchlo obnoviť zdravie.

Teraz viete, čo sa nazýva porucha krvácania, prečo sa to stane a ako sa s ním vyrovnať. Preto pri prvých alarmujúcich príznakoch sa poraďte s lekárom a podrobte sa lekárskej prehliadke.

Mám zlú krvnú zrážanlivosť. Ďakujem za tieto informácie.

Index subjektov pre bežné ochorenia kardiovaskulárneho systému vám pomôže s rýchlym vyhľadávaním požadovaného materiálu.

Vyberte časť tela, ktorá vás zaujíma, systém zobrazí príslušné materiály.

Použitie materiálov z lokality je možné len vtedy, ak existuje aktívny odkaz na zdroj.

Všetky odporúčania uvedené na tejto webovej stránke slúžia len na informačné účely a nie sú predpisom na liečbu.

Gene hemofília - "kráľovská choroba"

Hemofília alebo hemofília (tzv. Modré ochorenie krvi) je dedičným procesom dedičnej povahy, ktorý je založený na porušení alebo prudkom znížení syntézy faktorov VIII, XI alebo IX zodpovedných za schopnosť krvného zrážania.

Inými slovami, ide o rozvinutie krvi, ktoré sa prejavuje v tendencii človeka k rôznym druhom krvácaní: gastrointestinálne, hemartrózne, retroperitoneálne a intramuskulárne hemorágie v tkanive.

Nedráždivosť krvi je extrémne nebezpečná pre život osoby, ktorá je poslaná na operáciu. Mutácia len v jednom géne odsudzuje narodené dieťa do celoživotnej závislosti od liekov, ktoré regulujú zrážanie krvi.

Hemofília je dedičná porucha. V histórii je tiež známy ako kráľovská choroba.

Choroba sa vyznačuje skutočnosťou, že nosičmi patológie sú výlučne ženy a muži sú chorí.

Ide o to, že gén choroby je recesívny a nachádza sa na chromozóme X. Ak žena nesie chlapca, potom jeho chromozóm X obsahuje gén hemofílie a chromozóm Y nemá dominantný gén, ktorý môže inhibovať recesívny gén. Chlapec sa narodil chorý z hemofílie.

Zdravotná štatistika ukázala, že ak je otec chorý hemofíliou, môže sa jeho syn narodiť s pozitívnou alebo negatívnou diagnózou.

Príčiny ochorenia

Jediným faktorom spôsobujúcim hemofíliu je dedičnosť. To znamená, že hemofília sa prenáša z matky na jej synov. Táto situácia sa vyskytuje v 80% prípadov. Existuje však malá pravdepodobnosť, že ochorenie sa prejaví v procese životného cyklu človeka.

príznaky

Dedičná hemofília sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • pravidelné krvácanie z dutín;
 • prítomnosť krvných zložiek vo výkaloch a moči;
 • tvorba rozsiahlych hematómov s modrínami a dokonca aj najmenších zranení;
 • krvácanie počas odstraňovania zubov, ktoré nemožno dlhšie zastaviť;
 • krvácanie do kĺbov (alebo hemartrózy), ktoré sa vyskytujú v dôsledku uvoľnenia časti krvi v nich, ktorá spôsobuje opuch a fyzické nepohodlie.

Príznaky u detí

Ochorenie sa vyznačuje ťažkosťami, ak sa objaví počas prvých 6-12 mesiacov života dieťaťa. Jeho hlavné príznaky sú:

 1. z pupočnej rany dieťaťa po dlhú dobu je krvavý výtok.
 2. malé hematómy, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach tela alebo na slizniciach.
 3. krvácanie v mieste vpichu pre vakcíny a iné potrebné injekcie.

Akonáhle dieťa dosiahne vek dvoch rokov, k vyššie uvedeným príznakom sa pridáva kapilár (petechiae) a kĺbové krvácanie. Môžu byť vytvorené bez zjavného dôvodu alebo v dôsledku malej fyzickej námahy.

Genetická hemofília u detí predškolského veku sa vyznačuje príznakmi:

 • veľké krvácanie z nosa;
 • krvácanie z ďasien, najmä počas dennej zubnej hygieny;
 • periodický vzhľad krvi v moči, ktorého hladina je mimo normálneho rozmedzia;
 • hemartróza, ktorej dlhá prítomnosť vedie k chronickým kontrakciám, synovitíde;
 • detekcia krvných zložiek vo výkaloch dieťaťa, čo naznačuje skoré štádium progresívneho typu anémie;
 • krvácanie v niektorých vnútorných orgánoch;
 • tendencie k krvácaniu v mozgu, ktoré predstavujú skutočnú hrozbu poškodenia centrálneho nervového systému.

Hemofilné dieťa sa zvyčajne odlišuje od ostatných detí tým, že má štíhle postavy a chudobnú chuť do jedla. Ochorenie je nebezpečné, pretože môže spôsobiť závažné komplikácie: trombocytopénia, leukopénia, zlyhanie obličiek, čo vedie k invalidite v ranom veku.

Symptómy u žien

Hemofília u žien je extrémne zriedkavá. Ak je táto diagnóza potvrdená, potom priebeh ochorenia má často miernu formu. Príznaky sa prejavujú ako krvácanie z nosa alebo ťažká menštruácia. Problémy s zrážaním krvi môžu nastať aj pri liečbe zubov alebo pri odstraňovaní mandlí.

Symptómy u mužov

S vekom sa ochorenie u mužov stáva progresívnym. Príznaky sa vyslovia a môžu spôsobiť vážne poškodenie tela:

 1. Krvácanie v retroperitoneálnej oblasti. Postupom času vedú k akútnym ochoreniam vnútorných orgánov, ktoré sa môžu vyliečiť výlučne chirurgickým zákrokom.
 2. Subkutánne a intramuskulárne podliatiny. Ich nebezpečenstvo spočíva v vysokej pravdepodobnosti nekrózy tkaniva a infekcie v krvi.
 3. Post-hemoragický typ anémie.
 4. Krvácanie do kostného tkaniva. Bez riadnej liečby to čoskoro povedie k jej smrti.
 5. Hematómy veľkej oblasti, spôsobujúce paralýzu a gangrénu.
 6. Krvácanie do kĺbov, osteoartritída. Obmedzenie ich pohyblivosti a čiastočná atrofia svalových vlákien končatín následne vedie pacienta k invalidite.

klasifikácia

Choroba je rozdelená na niekoľko typov, z ktorých každá je charakterizovaná absenciou špecifického faktora zrážanlivosti v krvi.

 • Hemofília typu A sa objavuje u pacientov v neprítomnosti špecifického krvného proteínu - anti-hemofilného globulínu alebo faktora VIII zrážanlivosti. Tento typ je najbežnejší: pre 5000 zdravých mužov existuje jeden hemofilný typ A.
 • Hemofília typu B. Vývoj takejto hemofílie je spôsobený nedostatkom alebo úplnou absenciou takzvaného vianočného faktora (IX faktor). Vyskytuje sa menej často vyššie opísaného typu. Typ B sa zaznamenáva u novorodencov v 1 z 30 tisíc prípadov.
 • C-hemofílie. Veľmi zriedkavá forma, ktorou sú pacienti náchylní na diagnostikovanie bez prítomnosti krvného koagulačného faktora XI. Táto hemofília trpí dievčatá, ktorých otec je hemofilický a matka je nosičom génovej mutácie. Incidencia je 5%.

diagnostika

Diagnózu hemofílie u detí od narodenia robí niekoľko úzkych špecialistov: hematológ, neonatológ, genetik, pediatr. Ak sa choroba už udiala komplikáciám alebo sa vyskytuje v spojení s inými patologickými stavmi, bude potrebná ďalšia konzultácia pediatrov, ako je ortopéd, traumatológ, gastroenterológ, neurológ a otolaryngológ.

Manželské páry, ktorým hrozí mať dieťa s podobnou chorobou, by mali uskutočniť lekársku konzultáciu genetického charakteru. Toto sa má vykonať počas obdobia plánovania tehotenstva. Štúdia DNA žien a mužov, ako aj prenatálna diagnostika hemofílie, odhalí možnosť mutácií génov.

Potvrdenie diagnózy u novorodencov sa vykonáva laboratórnou analýzou homeostázy. V hemofílii bude koagulogram preukázaný zvýšený čas zrážania krvného biomateriálu, zvýšenie trombínového času a čas rekalcifikácie. Najspoľahlivejším indikátorom prítomnosti ochorenia je zníženie prokoagulačnej aktivity pod 50% jedného z charakteristických faktorov zrážanlivosti.

Dieťa trpiace hemofíliou musí byť neustále diagnostikované s telom.

Za prítomnosti hematómov za peritoneom a vnútorného krvácania rôznych lokalizácií sa v prípade hemartrózy ukáže ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov - röntgenové vyšetrenie kĺbov. Ak sa zistí prítomnosť krvných prvkov po močení, odporúča sa vykonať analýzu moču (všeobecne) a pravidelne vykonávať ultrazvuk obličiek.

liečba

Dnes je hemofília považovaná za nevyliečiteľnú chorobu. Preto pacient potrebuje len kontrolovať výskyt nových príznakov a dodržiavať predpisy liečby zvolenej lekárom. Liečba sa odporúča vykonávať v lekárskych klinikách, ktoré sa zaoberajú štúdiom hemofílie a špecializujú sa na túto chorobu.

Liečba každého pacienta individuálne a začína sa zistiť typ hemofílie. Ďalšie činnosti lekárov budú zamerané na dodanie chýbajúceho faktora zrážanlivosti krvi pacienta. Za to sa používa darovaná krv. Presná dávka faktora zavedeného do tela je veľmi dôležitá, inak je možný vývin anafylaktického šoku. Po ďalšom postupe sa krvný obraz a stav pacienta vrátia do normálu. Ide o takzvanú prevenciu akútnej straty krvi a minimalizáciu jej negatívnych účinkov.

Nasleduje symptomatická liečba:

 1. Ak sa objaví kĺbové krvácanie, na miesto poranenia sa má aplikovať studený kompres. Kĺb je imobilizovaný 3-4 dni a potom sa uchýli k postupu UHF.
 2. Porušenia v muskuloskeletálnom systéme sú obnovené rôznymi metódami fyzioterapie. Obvykle ich predpisuje ošetrujúci lekár. Vynikajúce výsledky ukazujú spôsob synovektómie a achiloplastiky.
 3. Hematómy typu kapsuly sa chirurgicky odstránia. Súbežne s operáciou sa uskutočňujú terapeutické antihemofilné koncentráty.
 4. Externé krvácanie sa ošetruje na klinike pod anestéziou. Po prvé, povrch rany je dôkladne očistený od zrazenín, dezinfikovaný špeciálnymi prostriedkami a potom je obväzovaný s liekmi, ktoré zastavujú tok krvi.
 5. Dôležitým miestom liečby hemofílie je diéta. Produkty spotrebované pacientom musia byť nasýtené vitamínmi všetkých skupín, mikroelementmi.

prevencia

Najdôležitejšou úlohou v prevencii hemofílie je včasná diagnóza pohlavia dieťaťa a jeho možná patológia počas tehotenstva (ak matka nesie mutantný gén a otec je chorý jedným typom hemofílie).

Ľudia s touto diagnózou by sa mali vyhnúť zraneniam a modrínam z detstva. Zakázaná ťažká fyzická práca a športové aktivity, ktoré sú spojené s rizikom rôznych druhov zranení.

Je potrebné vylúčiť použitie liekov, ktoré spôsobujú zriedenie krvi. Patria medzi ne antipyretické pilulky, protizápalové lieky.

Prečo dochádza k zlému zrážaniu krvi a čo robiť

Krv je najdôležitejšou súčasťou ľudského tela, pretože obsahuje látky nevyhnutné pre všetky orgány a tkanivá bez výnimky. Odchýlky od normálneho stavu alebo zloženia krvi spôsobujú porušenie mnohých funkcií a vedú k chorobám. Aké je nebezpečenstvo zlého zrážania krvi ako názov choroby, ktorá je s ňou spojená a čo možno urobiť na normalizáciu stavu - otázky, ktorých odpovede sú lepšie známe vopred, aby sa nestratili v prípade núdze.

Zlý zrážanie krvi sa nazýva choroba

Zlé zrážanie krvi, ako aj zrážanie krvi, nie sú ochorením, je to prejav chorôb a stavov, ktoré určujú pokles koncentrácie koagulačných faktorov v krvi. Choroby sú často dedičné.

 1. Hemofílie. Geneticky spôsobená choroba. Existujú dva typy - keď v krvi nie je žiadny proteín, ktorý by bol zodpovedný za zrážanlivosť krvi alebo keď je nedostatok vianočnej plazmy.
 2. Willebrandova choroba. Dedičný vo väčšine prípadov nedostatok krvi pacientov špecifického faktora von Willebranda. V dôsledku toho nedochádza k tvorbe krvných zrazenín, pretože krvné doštičky sa nelepia na steny poškodenej cievy a nedochádza k agregácii krvných doštičiek. Zníženie krvi von Willebrandovho faktora sa vyskytuje aj v dôsledku viacerých krvných transfúzií s aortálnou stenózou, reumatoidnou artritídou.

Ide o dve ochorenia, ktorých hlavným prejavom je zvýšené krvácanie. Môžete tiež zaznamenať stav spojený s počtom krvných buniek, ktoré sa podieľajú na tvorbe krvnej zrazeniny - krvnej zrazeniny v mieste poškodenia cievy alebo fibrínových vlákien, ktoré ju fixujú:

Príčiny zlého zrážania krvi

Pokles koagulácie krvi nastáva pri týchto faktoroch:

 • ochorenie pečene, ktoré je zodpovedné za produkciu väčšiny faktorov zrážanlivosti:
  • rakovina - karcinóm, pečeňové metastázy,
  • infekčná - hepatitída,
  • zníženie počtu fungujúcich pečeňových tkanív - cirhózy;
 • otravy, dlhodobého užívania antibiotík, antikoagulancií;
 • nedostatok vápnika, ktorý sa podieľa na tvorbe krvnej zrazeniny, jeho účasť je potrebná na vytvorenie trombínu a fibrínu;
 • nedostatok vitamínu K - dochádza k vzniku mnohých faktorov zrážanlivosti s povinnou prítomnosťou vitamínu K.
 • niektoré formy anémie, hojná krvná strata - strata veľkého počtu červených krviniek stimuluje kostnú dreň k ich zvýšeniu produkcie na úkor tvorby krvných doštičiek; s rýchlou stratou krvi, telo nemá čas na vyplnenie počtu krvných doštičiek;
 • leukémia - porušenie tvorby krvných doštičiek.

Symptómy nízkej zrážanlivosti krvi

Hlavným prejavom je zvýšené krvácanie a neschopnosť zastaviť krv konvenčnými metódami.

Pacienti tiež zaznamenávajú časté spontánne krvácanie, rozsiahle modriny a hematómy sa tvoria z najmenších modrín, slabosti a závratov.

Slabé zrážanie krvi: čo robiť

Ak sa zistí príznaky nízkej zrážanlivosti krvi, mal by sa navštíviť a dôkladne vyšetriť hematológ, aby sa určila príčina patológie.

Hlavná metóda, ktorá vám umožňuje kontrolovať stav krvi - biochemická analýza - koagulogram. Všetky terapeutické opatrenia sa vykonávajú pravidelne.

Liečba nadmerného zriedenia krvi sa musí vykonávať pod dohľadom lekára, aby sa nepreniesla patológia do opačného stavu a potom sa neporanila zvýšená trombóza.

 • vitamín K vo forme injekcií;
 • kyselina aminokaprónová a ďalšie činidlá, ktoré spomaľujú rozpúšťanie fibrínu;
 • koagulanty priamej a nepriamej akcie;
 • lieky, ktoré stimulujú tvorbu krvných doštičiek - oprelvekin, hydroxymočovina.

Plazmové transfúzie obsahujúce koagulačné faktory majú dobrý účinok.

Pri liečbe nízkej krvnej zrážanlivosti má veľký význam nutričné ​​zloženie. odporúča

 • vysoký obsah v strave výrobkov obsahujúcich vitamín K: obohatiť jedlo o pohánky, banány, mango, reďkev, moruše, paprika, strukoviny, vlašské orechy;
 • obmedzenie alebo vylúčenie kofeínových nápojov;
 • žihľavka, rašelinový šalát, odvar z orechových škrupín - ľudové prostriedky, ktoré sú účinné pri krvácaní.

Zlé zrážanie krvi počas tehotenstva

Počas tehotenstva dochádza k veľmi stresu ženského tela, takže sú možné podmienky, ktoré pomáhajú znižovať zrážanlivosť krvi. To sa stáva častejšie v prípade

 • preťaženie imunitného systému;
 • vírusové ochorenia;
 • používanie liekov, schválené antibiotiká;
 • beri-beri;
 • vysoký obsah vitamínu C v potravinách.

Nízka krvná zrážavosť môže spôsobiť vážne komplikácie - krvácanie po pôrode, predčasné ukončenie tehotenstva.

Aby sa zabránilo rozvoju patológie

 • úplne prestať fajčiť (a tiež pasívne);
 • jesť dobre, kompenzovať nedostatok vitamínov;
 • vytvoriť režim pitia bez použitia prebytočnej kvapaliny.

Prítomnosť zlého zrážania krvi je dôvodom na to, aby sa venovala pozornosť blahu tela, aby sa prijali nevyhnutné opatrenia na zotavenie, aby sa zaviedli obmedzenia v bežnom spôsobe života. Potom bude táto choroba pod spoľahlivou kontrolou a nebude schopná spôsobiť veľa škody.

Strašná vec. Zrazu som začal krvácať po narodení. Lekári strašne strachovali, všetky oddelenia bežali. Potom povedali, že znižuje koagulabilitu. Nevedel som, že sa to stane, ale bola som veľmi vystrašená.

Nízka zrážanlivosť krvi: príčiny nízkej zrážanlivosti, choroby, liečba

Slabé zrážanie krvi... Tento výraz sa používa, čo znamená zníženie schopnosti krvi tvoriť hustú zrazeninu pokrývajúcu poškodenú stenu krvných ciev. Nízka krvná zrážavosť je dôsledkom nedostatku určitých faktorov hemokoagulačného systému alebo ich funkčnej nekonzistencie.

Znížené zrážanie krvi môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie a život človeka, dokonca aj pri najmenšom poškodení plavidla, ak je jeho kalibra dostatočne veľká. Situácia je lepšia v prípade poškodenia kapilár a ciev mikrovaskulatúry, v takýchto prípadoch nemusí byť situácia taká nebezpečná.

Mimochodom, "naši menší bratia" môžu trpieť krvnou nezvládnuteľnosťou. Napríklad podobné ochorenie sa niekedy pozoruje u takých užitočných pre domáce zvieratá ako sú psy a kone.

Kedy len chlapci?

Nízka koagulačná schopnosť krvi (hypokoagulácia) sa prejavila v Tsarevichovi Alexejovi, synovi Nicholasovi II., Ktorého choroba sa nazývala "kráľovská". V skutočnosti sa táto choroba nazýva hemofília a chlapec utrpel hemofíliu typu B v dôsledku nedostatku vianočného faktora (FIX). Dostal taký "dar" od svojej matky, Alexandry Feodorovovej.

Dedičná krvná zrážavosť sa považuje za pomerne zriedkavé ochorenie. Napríklad odroda, ako je hemofília B, sa podáva jednému narodenému dieťaťu. Avšak hemofília A a B, rovnako ako Willebrandova choroba, zaberajú až 96% všetkých patologických stavov hemostázy, ktoré sa prejavujú podobným spôsobom, zvyšok vrodených koagulopatií predstavuje len 4%.

Vo všeobecnosti patológia spojená s nízkym zrážaním krvi a nazývaná hemofília má niekoľko typov:

 • Klasickým variantom je hemofília A, tento druh je diagnostikovaný u približne 85% všetkých "hemofilikov". Toto ochorenie je výsledkom recesívnej mutácie na chromozóme X (znak spojený s pohlavím), po ktorom nasleduje nedostatok antihemofilného globulínu alebo faktora VIII;
 • Menej bežným typom je hemofília B, až 20% všetkých druhov (stalo sa to korunnému princovi Alexejovi). Dôvod zlého zrážania krvi je rovnaký ako u hemofílie A - patologická zmena v géne zodpovednom za syntézu v chromozóme X, v dôsledku čoho vzniká nedostatok faktora IX. Zvláštnosťou (a rozdielom od predchádzajúcej formy) je, že krvácanie z hemofílie B sa nezobrazuje okamžite, ale po chvíli (niekedy dostatočne dlhé), zatiaľ čo trvajú pomerne dlho.

Tieto dva typy (A a B) sa nachádzajú len u mužov, pretože gén je recesívny, nachádza sa v pohlavnom chromozóme X, a preto v genetike je tento fenomén definovaný ako znak spojený s pohlavím. Ako je dobre známe, u chromozómov X je len jeden (súbor pohlavných chromozómov u mužov je XY, u žien to je XX), preto, keď dostal samotný chromozóm, ktorý nesie patologicky zmenenú recesívnu alelu, chlapec tiež získa chorobu. U dievčat existujú dva X chromozómy, jeden môže mať túto patológiu, ale v druhom chromozóme je dominantná alela, ktorá potláča slabú recesiu - dievča s plným zdravím zostane nositeľom patológie, ktorá spôsobuje nízku zrážanlivosť krvi. Preto sa hemofília u žien prakticky nevyskytuje alebo sa vyskytuje vo výnimočných prípadoch. Skôr, takéto dievčatá (homozygotné pre recesívne) boli určené na prežitie prvej menštruácie, ale teraz je hypoteticky možné (s konštantnou podporou faktora VIII alebo IX) žiť do pokročilého veku. Bohužiaľ, v absolútnej závislosti od liekov, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi. Hoci hemofilní muži sú závislí... Ale trochu iný.

Nie je žiadny rozdiel - muž alebo žena...

Okrem vyššie uvedených foriem choroby existujú aj iné odrody:

 • Hemofília C (nedostatok faktora XI), ktorá môže postihnúť mužov aj ženy, pretože druh dedičstva je v tomto prípade iný: nie je pohlavne viazaný, gén je v autozómii (nie pohlavnom chromozóme) a môže byť recesívny a dominantný;
 • Hemofília D je najčastejšou vrodenou koagulopatiou, je spôsobená nedostatkom faktora Hageman (FXII). Druh dedičstva je autozomálne dominantný, takže ochorenie môže byť ohrozené rovnakým stupňom mužov i žien.

Na rozdiel od typov A a B sa najčastejšie vyskytuje hemofília C bez akýchkoľvek príznakov. Hematómy a spontánne krvácanie z hemofílie C sú zriedkavé, ak po závažných poraneniach alebo chirurgických zákrokoch (tak pri diagnostikovaní) ľudia často žijú a nevedia o svojej chorobe, ak sa s týmito problémami nemuseli vyrovnávať.

Hemofília D je tiež menej nebezpečná ako A a B - nedáva žiadne zjavné príznaky, prejavuje sa pri nízkej krvnej zrážanlivosti, čo sa prejavuje pri vykonávaní laboratórnych testov (predlžovanie času zrážania krvi). Obvykle sú takéto testy pred každým chirurgickým zákrokom predpísané.

Avšak ženy trpia hemofíliou D viac, pretože môže byť pre nich ťažké niesť dieťa - môžu neustále pokračovať v spontánnych spontánnych potratoch.

Willebrandova choroba, nazývaná pseudohemofília, je autozomálna dominantná dedičná patológia, ktorá naznačuje nedostatok faktora s podobným názvom, ktorý sa podieľa na adhézii krvných doštičiek. Pre daný charakteristický čas výskytu anomálie na čas spontánneho krvácania, ktoré sa líšia najmä trvanie, ktorý je spojený s porušením zrážanie krvi v troch polohách naraz (a zníženie proteolýze FVIII, vazodilatácia nadmieru a zvýšenú priepustnosť stien). U pacientov trpiacich touto chorobou sa pozorovalo jasné porušenie hemostázy cievnych trombocytov. Willebrandova choroba má niekoľko podtypov.

Veľmi zriedkavé formy

Napriek tomu dedičná patológia nie je obmedzená na rôzne formy hemofílie. Od narodenia môže byť diagnostikované dieťa a iné podobné príznaky a pôvod choroby:

 • Vrodené chyby faktor I (FI - fibrinogén) koagulácie: afibrinogenemia kedy aj stopy FI laboratórne metódy nemožno nájsť, gipofibrinogenemia charakterizovanú poklesom koncentrácie tohto proteínu, disfibronogenemiya - fibrinogén, ale jeho funkčná schopnosť je nízka vzhľadom k veľkému počtu štrukturálnej defekty tejto molekuly proteínu;
 • Ešte zriedkavejšie choroby spôsobené nedostatočnosťou iných faktorov: X - Stewart-Prouerova choroba, II - hypoprothrombínémia, VII - hypokonvertenáémia, V - parahemofília (Ourenova choroba).

Všetky tieto genetické abnormality tiež majú autozomálne dominantné (alebo recesívne) typy dedičnosti, a preto sa môžu vyskytnúť v rovnakej miere aj u žien, ako aj u mužov.

Obrázok: mechanizmus koagulácie krvi a faktory, ktoré sa na ňom podieľajú

Vitamín K pre novorodencov

Avšak v tomto ohľade by som chcel spomenúť ešte jednu patológiu, ktorá sa u dieťaťa objaví veľmi náhle ihneď po narodení a vymaže jej príznaky s každým dňom života. Ide o hemoragické ochorenie novorodenca, ktoré sa vyvinie s nedostatkom FII, FVII, FIX, FX, ktorých syntéza závisí od vitamínu K. Úloha pečene nie je v takýchto prípadoch vylúčená, pretože v novorodencoch ešte nedosiahla funkčnú zrelosť.

Ihneď po narodení sa hladina vyššie uvedených faktorov sotva blíži k 50% a okamžite začne klesať a dosiahne minimálne 2-3 dni života. V najlepšom prípade sa ochorenie prejavuje krvácaním z pupočnej rany a hematúriou (krv v moči), v najhoršom prípade - čelí vážnym komplikáciám: ťažké krvácanie, intrakraniálne krvácanie, vznik hypovolemického šoku.

Ak sa patológia zistí včas a lekári dokážu vyhnúť sa komplikáciám, postupne sa koncentrácie faktorov v krvi postupne zvyšujú, hoci po určitú dobu niekoľko týždňov nedosahujú svoju hladinu v krvi dospelého.

Liečba - prípravky vitamínu K. Mimochodom, treba poznamenať, že kravské mlieko výrazne prevyšuje obsah vitamínu K u žien. Pridáva sa aj do mliečnych receptúr určených na "umelé umenie", a preto u dojčených detí je vývoj symptómov ochorenia pravdepodobnejší.

Ďalšie príčiny zlého zrážania krvi

Takto sa dedičná patológia považuje za hlavnú príčinu skutočne zlého zrážania krvi - jednu alebo druhú formu hemofílie (samozrejme hlavne A alebo B), von Willebrandovu chorobu alebo iné vrodené choroby, ktoré geneticky naprogramujú nedostatok faktorov hemokoagulačného systému.

Okrem ochorenia vyplývajúceho z mutácie génov a abnormality genómu, ktorá ju nasledovala, iné ochorenia tiež vedú k nízkej krvnej zrážanlivosti, napríklad:

 1. Patológia pečene. Ako je známe, dôležité faktory hemokoagulačného systému sú syntetizované v parenchýme tohto orgánu - protrombín a fibrinogén;
 2. Nedostatok vitamínu K, ktorý sa tiež podieľa na tvorbe vyššie uvedených faktorov v pečeni;
 3. Hemolytická anémia, spolu s rozpadom červených krviniek (erytrocytov) v krvi, čo spôsobuje, že kostnej drene (BM) pracovať v núdzovom režime - sa pokúša nahradiť straty, ale bunky idú do krvi príliš mladý, nie je schopná plne vyrovnať sa s ich funkčné úloh. Okrem toho, zatiaľ čo sa aktívne podieľa na produkcii červených krviniek, kostná dreň sa trochu "zabúda" na krvné doštičky, ktoré poskytujú primárnu krvotvornú hemostázu;
 4. Alergické a anafylaktické reakcie, ktoré spôsobujú významný tok histamínu do krvi a tým, že zvyšuje priepustnosť cievnych stien, prispieva k zriedeniu krvi;
 5. Trombocytopenická purpura;
 6. Hematologická patológia (leukémia), pri ktorej hematopoetické tkanivo postihnuté malígnym procesom stráca schopnosť normálne syntetizovať normálne prvky;
 7. Nedostatok takéhoto dôležitého prvku pre telo ako vápnik, pretože nielen prispieva k normálnej činnosti srdca a posilňuje kosti, ale spolu s ďalšími faktormi (fibrinogén, protrombín) priamo súvisí s procesom zrážania krvi;
 8. DIC v hypokoagulačnej fáze;
 9. Získaný Willebrandov syndróm, ktorý môže byť spôsobený kolagenózou, systémovým lupus erythematosus (SLE), amyloidózou, intoxikáciou spojenou s požitím pesticídov do tela;
 10. Zavedenie trombolýzy (plazmín, streptokináza), veľké dávky antikoagulancií (heparín) alebo dlhodobé užívanie protidoštičkových liekov (lieky skupiny s kyselinou acetylsalicylovou).

Hlavným príznakom je zvýšené krvácanie

Rozdiel medzi koagulopatiami (dedičný a získaný) je založený na pacientovej rodine a osobnej anamnéze, ako aj na základe laboratórnych testov.

Vrodená patológia sa spravidla prejavuje zvýšeným krvácaním bez toho, aby čakala na dospelú ľudskú chorobu. Dieťa, ktoré dostalo hemofíliu od matky, má skoré hematómy a krvácanie do svalov a kĺbov, ktoré často aj v detstve narušujú funkciu muskuloskeletálneho systému a vytvárajú postihnutie. Vo von Willebrandovej chorobe je krvácanie predovšetkým predĺžené a laboratórne testy to potvrdzujú (doba trvania krvácania sa zhoršuje, agregácia krvných doštičiek je ovplyvnená ristomycínom).

príznaky zníženej krvnej zrážanlivosti, vrátane z dedičných dôvodov

Zlé zrážanie krvi sa najčastejšie prejavuje:

 • Tvorba modrín, ktoré často vznikajú na vlastnú päsť ("od začiatku") alebo po mikrotraume, sú celkom bezvýznamné;
 • Krvácanie z nosa, dásní alebo krvácanie z drobných škrabancov, nehovoriac o rezoch;
 • Vyrážka inej povahy;
 • V iných prípadoch (napríklad hemofília) - veľké hematómy a zle zastavené krvácanie.

Pravdepodobne si čitateľ už uvedomil, že nízka krvná zrážavosť môže byť veľmi život ohrozujúca, takže pacient trpiaci touto patológiou musí byť monitorovaný lekárom a jeho okamžitou intervenciou, ak to okolnosti vyžadujú.

Šťastie materstva je sporné

Zlé zrážanie krvi ohrozuje vo všetkých prípadoch krvácanie, ktoré sa môže kedykoľvek vymaniť z kontroly, ale táto patológia je obzvlášť nebezpečná počas tehotenstva, keď sa telo pripravuje na pôrod pokúša sa "predvídať" všetko a dať všetku hemostázu v dokonalom poriadku krvácanie a trombóza). Pravdepodobnosť vyhnúť sa komplikáciám tohto druhu je vysoká u žien, ktoré nemajú dedičnú patologickú hemostázu a vyššie uvedené ochorenia, pri ktorých dochádza k zníženiu zrážanlivosti krvi. Žiaľ, túžby sa nie vždy zhodujú s realitou.

Nájdenie nastávajúca matka pri registrácii problémy v koagulačný systém, pôrodník-gynekológ považuje za vysoko rizikové skupiny a v najbližších vydaniach rozhoduje v spolupráci s ďalšími odborníkmi (hematológom, internista, reumatológ, alergológ). V mimoriadne závažných prípadoch (akútna leukémia, hemolytická anémia) lekár varuje ženy pred budúcimi komplikáciami a navrhuje ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov.

Samozrejme, každý špecifický variant patológie si vyžaduje samostatné posúdenie a osobitný prístup, a preto nie je možné poskytnúť odporúčania pre všetky situácie. Avšak ženy so zaťaženou dedičnosťou a históriou v nádeji, že bezpečne porodí zdravé dieťa, by si mali pamätať, že počas tehotenstva sa mnohé skryté asymptomatické ochorenia môžu náhle prejaviť najnepodstatnejším spôsobom, a preto musia počúvať radu lekára a neustále sledovať ich zdravie.

Na záver tejto časti by som chcel uviesť tabuľku normálnych hodnôt jednotlivých (najvýznamnejších) indikátorov počas tehotenstva:

liečba

Ústavná liečba pacientov s hemofíliou a inými vrodenými formami zrážania krvi sa vykonáva v špecializovaných klinikách alebo oddeleniach. Pri pobyte doma sú pacienti pod dohľadom lekára, ktorý sa zaoberá problémami hemostázy.

Zásady liečby všetkých foriem hemofílie, Willebrandovej choroby a iných dedičných patologických stavov spôsobených zlým zrážaním krvi sú vo všetkých prípadoch takmer identické - náhradná terapia (podávanie chýbajúceho koncentrátu faktora, kryoprecipitátu a čerstvej zmrazenej plazmy), avšak pri liečbe týchto ochorení sú určité nuansy, v hemofílii B, kryoprecipitátu a koncentrácii FVIII nedávajú očakávaný účinok, takže hlavná nádej patrí na komerčnú verziu koncentrátu faktora IX. Bohužiaľ, komerčné formy koncentrátu antihemofilných globulínov A a B môžu prenášať vírusy hepatitídy, preto pacienti často majú tiež ochorenie pečene (najmä tie, ktoré boli liečené už mnoho rokov).

Liečivá, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi, s dedičnou koagulopatiou, napríklad kyselina tranexamová (inhibítor fibrinolýzy) a hemostatika, zohrávajú podpornú úlohu.

Lieky, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi (hemostáza) a predpísané pacientky, ktoré majú vrodené aj získané problémy systému hemostázy, zahŕňajú:

 1. Lieky, ktoré stimulujú tvorbu fibrínových krvných zrazenín (koagulantov) priamy (fibrinogén, trombín) a nepriamy (phytomenadion, vikasol);
 2. Inhibítory fibrinolýzy živočíšneho pôvodu (kontikal, gordok) a získané synteticky (ambien, tranexam, kyselina aminokaprónová);
 3. Činidlá stimulujúce agregáciu krvných doštičiek (chlorid vápenatý, ezelín);
 4. Lieky, ktoré znižujú priepustnosť cievnych stien: získané syntetickým spôsobom - etamzilát, adroxón, vitamínové prostriedky - askorutín, kvercetín, rovnako ako produkty rastlinného pôvodu získané z žihľavy, arniky, raka a iných liečivých bylín.

Treba poznamenať, že ľudia s hemofíliou A alebo B nevyžadujú intramuskulárne injekcie (aby sa zabránilo tvorbe veľkých hematómov) - lieky sa injekčne podávajú intravenózne, prenikajú len povrchové žily (iné sú veľmi nebezpečné!), Podávané vo forme tabliet alebo topicky (kolagén hemostaticky špongiou, špongiou (rovnakej akcie) s ambyénom atď.).

Ľudové prostriedky a potraviny

Samozrejme, že ľudské lieky nevytvoria vážnu patológiu hemokoagulačného systému, avšak so zníženou zrážanlivosťou krvi v dôsledku inej choroby, môžu odísť ako pomocná liečba, pretože ľudia používajú po stáročia: rôzne byliny, kôra drevín (dub), bobule (viburnum) krvácanie.

Dokonca aj lekári odporúčajú používať rôzne bylinky na tieto účely: rašelina, žihľava, buráca, ľubovník bodkovaný. Predávajú sa v lekárni, nachádzajú sa v lesoch a lúkach.

Ľudia, ktorí trpia zlým zrážaním krvi, by mali tiež venovať pozornosť stravovaniu, pretože množstvo jedál môže tiež pomôcť s liečbou alebo naopak spôsobiť krvácanie.

Pri nízkej krvnej zrážanlivosti by pacient mal uprednostňovať produkty ako pohánka, žihľava alebo kapustový šalát, ochutený petržlenom, kôprom a špenátom. Nikto zakazuje rozmaznávať sa s banánmi, brusnicami a vlašskými orechmi.

Nekoagulácia krvi, to je hemofília

Zvyčajne sa menšie krvácanie zastaví do 10 minút. To je, koľko času musia krvné elementy "poškodiť" poškodenú nádobu. Ale to nie je vždy prípad. Neschopnosť zastaviť krv môže mať vážne dôsledky. Aký je názov ochorenia spojeného so zrážaním krvi? Je známe od dávnych čias a nazýva sa hemofíliou.

Čo je hemofília?

Hemofília je ochorenie, pri ktorom krv nezhŕňa. Táto choroba sa nemôže vyskytnúť počas života, pretože má výlučne genetický pôvod. Odovzdáva sa iba z materskej línie deťom. Samotné ženy sa takmer nikdy nezhorú. Aby sa dievča narodilo s dedičnou patologickou hemostázou, musia sa skombinovať dva faktory: matka je nositeľom poškodeného génu a otec má hemofíliu.

Prečo nezomrieme z krvácania?

U zdravého človeka obsahuje krv proteíny, ktoré sú zodpovedné za obnovenie integrity krvných ciev. Ak je stena cievy poškodená, telo začne sériu biochemických procesov, ktoré možno rozdeliť do troch etáp:

 1. Primárna zastávka krvácania (hemostáza) vasospazmom a blokovanie poškodenia krvných doštičiek. Sú spolu a tvoria druh korku. Trvá to 3 minúty.
 2. Potom sa začnú tvoriť špeciálne proteíny v krvi - fibrínové vlákna, z nich sa tvorí trombus. Proces zrážania krvi (koagulácia), ktorý dokončí úplné zablokovanie steny cievy. Trvanie koagulácie - 10 minút
 3. Po úplnom obnovení integrity cievnej steny sa trombus rozpúšťa ako zbytočný.

Hlavnou etapou je tvorba krvnej zrazeniny. Faktory koagulácie krvi - v ňom sa zúčastňujú proteíny prítomné v krvnej plazme. Oni sú nazývaní tak - faktory zrážania plazmy. Ak aspoň jeden z nich chýba, krv nezhŕňa.

Klasifikácia a závažnosť ochorenia

Neprítomnosť alebo nízky obsah krvnej plazmy faktorov zrážanlivosti sa vyskytuje v dôsledku mutácie génu, ktorý je zodpovedný za ich syntézu. V závislosti od toho, ktorý faktor chýba, existujú tri typy ochorení:

 1. Nedostatok antihemofilného globulínu (faktor VIII) spôsobuje zhoršenú tvorbu protrombinázy. Takáto hemofília sa nazýva klasika (A). To predstavuje až 85% prípadov.
 2. Ak plazmatický faktor IX chýba alebo je obsiahnutý v malom množstve (tromboplastínová zložka), diagnostikuje sa hemofília B. Z toho trpí približne 13% pacientov.
 3. Hemofília C je extrémne zriedkavá (1-2%) a vyskytuje sa v dôsledku nedostatku prekurzora tromboplastínu (faktor XI).

Závažnosť ochorenia je určená stupňom aktivity plazmatických faktorov zrážania krvi. Ak sú úplne neprítomné alebo ich obsah nepresahuje 1%, choroba je závažná. Stredná závažnosť sa pozoruje, keď obsah faktorov zrážanlivosti je 1-5%. Ak jeho suma presahuje 5%, hovorí o miernom tvare. Ťažké a stredné stupne sa objavujú ihneď po narodení alebo v prvom roku života dieťaťa. Svetlo sa môže prejaviť až v školskom veku.

Symptómy zrážania krvi

Hlavným príznakom je krvácanie, ktoré je ťažké zastaviť. Okamžite po pôrode je krvácanie z pupkového pupku. Kŕmenie mlieka, ktoré obsahuje dostatočné množstvo trombokinázy, je odradzujúcim od vývoja klinického obrazu v detskom veku.

Vývoj symptómov v detstve

Keď sa dieťa začína rozvíjať okolitý priestor, má pod krvou hematómy a krvácanie. Príčinou krvácania sa stáva akékoľvek zranenie - zuby a strata zubov, hrýznutie jazyka, poškriabanie, podliatiny, zákroky v podobe strihu frenulu jazyka, injekcie. Vo veku jedného roka má dieťa krvácanie z nosa. Hemoragický syndróm zvyšuje infekcie detí - osýpky, ovčie kiahne, SARS, ružienka. Po nich sa na koži objavujú viacnásobné bodové krvácania.

Keď narastú, príznaky sa zhoršujú. Zahajujú sa veľké vnútorné krvácania, odtok krvi do kĺbov - hemartróza. Môžu byť vyvolané modrínkami, drobnými zraneniami alebo spontánne. Hemartróza najprv spôsobuje čiastočnú a úplnú imobilizáciu kĺbu. V podstate trpia kolenami, lakťami a členkami. V ťažkej forme môže patologický proces zakázať až 12 kĺbov. Do dospievania môže byť dieťa deaktivované.

Klinické prejavy u dospelých

Postupne opakované intraartikulárne hemorágie vedú k vzniku závažných porúch:

 1. Deformácia osteoartritídy, keď je fyzická aktivita narušená kvôli zakriveniu kostí panvy, chrbtice a chodidiel. V súvislosti s touto svalovou hypotrofou sa vyvíja.
 2. Chronická synovitída - zápal vnútorného obloženia kĺbu a akumulácia tekutiny v ňom.

Krv môže prúdiť do mäkkého tkaniva. Hematómy vytvorené medzi svalmi sa nerozpúšťajú a zvyšujú stláčanie ciev, čo spôsobuje ischémiu okolitých tkanív až po svalovú atrofiu a gangrénu. Frekvencia komplikácií na prvom mieste je hemartróza. Hematómy nasledujú. Tretie miesto je obsadené krvácaním obličiek, gastrointestinálneho krvácania, postihujúcim centrálny nervový systém. Sekundárne a veľmi vážne ochorenie, ktoré sprevádza nízku koaguláciu krvi, je anémia, ktorá sa vyvíja v dôsledku neustálej straty krvi.

Manifestácia hemofílie u žien a nosičov defektného génu

U žien nosič hemofílie neprechádza bez stopy. Ich krv má nižšiu schopnosť zrážania ako zdravá osoba. To sa však neprejavuje klinickými príznakmi a neovplyvňuje zdravie. Žena s hemofíliou má štandardný súbor príznakov. Pre ňu je vážne veľkorysé krvácanie vážnym nebezpečenstvom.

Diagnóza a liečba

Hlavným diagnostickým testom je koagulogram s určením času zrážania. analyzované:

 • miera tvorby krvných zrazenín;
 • trombínový čas - analýza kvality a množstva fibrinogénu (určená časom, počas ktorého sa tvorí fibrínová zrazenina);
 • protrombín je test, ktorý určuje prítomnosť a funkčnosť faktorov zrážanlivosti plazmy.

Hemofília sa odlišuje od iných ochorení s podobnými klinickými prejavmi - von Willebrandovou chorobou (muži a ženy sú choré), aplastickou anémiou, chronickou leukémiou.

Hemofília nemôže byť vyliečená. Liečba je zameraná na udržiavanie a monitorovanie stavu pacienta. Jeho základom je neustále zavádzanie chýbajúcich koagulačných faktorov do krvi. Injekcie sa majú podávať 2-3 krát denne. Pri krvácaní pacienta je pridelený oddych lôžka, zavedenie liekov, ktoré chránia krvné cievy a zastavujú krv. Hemartróza je liečená imobilizáciou kĺbu a vyčerpaním krvi, ktorá sa v ňom nahromadila. Potom je hormonálna liečba predpísaná injekciou lieku (prednizónu) do kĺbu.

V dnešnej dobe nie je možné zomrieť z nevýznamného, ​​ba dokonca dlhodobého krvácania, pretože existujúce lieky umožňujú, aby sa krvný prostriedok dostal do stavu blízkeho zdravému. Pacient, najmä dieťa, by mal mať vždy s ním "hemofilný pas" - kartu s diagnózou (pre ambulanciu) a súradnice rodičov alebo blízkych ľudí.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je stenóza aorty?

Aortálna stenóza: čo to je? Aortálna stenóza je zúženie odtokovej časti ľavej komory, ktorá sa pozoruje v oblasti aortálnej chlopne, čo vedie k významnému zníženiu návratu arteriálnej krvi zo srdca na aortu.

Červené bodky na tvári

Zmena tónu pleti je spojená nielen s výskytom akné, ale aj s vývojom chýb, ktoré majú odlišný pôvod.Červené bodky na tvári dieťaťa spôsobujú zvýšenú úzkosť dieťaťu, najmä ak dieťa ešte nezačalo vstúpiť do puberty.

Viskozita krvi

Viskozita krvi je veľmi dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia. Pod týmto pojmom sa rozumie pomer počtu vytvorených prvkov a krvnej plazmy. Zvýšená viskozita nepriaznivo ovplyvňuje stav srdca, krvných ciev a všetkých vnútorných orgánov.

Čistenie cesnaku a citrónových nádob: tri recepty, tipy

Z tohto článku sa dozviete o jednom z najúčinnejších ľudových liekov na prevenciu aterosklerózy a iných kardiovaskulárnych ochorení. Nižšie budú uvedené rôzne možnosti na predpisovanie cesnaku s citrónom pre plavidlá, ako aj pokyny na použitie tohto domáceho lieku.

Denná glykémia, test na toleranciu perorálnej glukózy a HbA 1c

Ako vyplýva z definície diabetu, jeho diagnóza je výlučne biochemická a je založená na výsledkoch štúdie o koncentrácii glukózy v krvi. Jediným (potrebným a dostatočným) diagnostickým kritériom pre diabetes mellitus je zvýšená hladina glukózy v krvi (tabuľka 1).

Endovasálna laserová koagulácia kŕčových žíl (EVLK)

Kŕčové žily - ochorenie, pri ktorom dochádza k deštrukcii chlopňového aparátu žíl dolných končatín, v dôsledku čoho dochádza k nedostatočnému odtoku krvi, sa žily postupne rozširujú.