Príčiny a liečba hrubé krvi je témou, ktorá je pre mnohých pacientov dôležitá. Obehový systém vykonáva najdôležitejšiu životnú funkciu - dodáva živiny a kyslík do všetkých orgánov a tkanív. Fluidita krvi je podporovaná koordinovanou prácou koagulačných (hemostatických) a antikoagulačných systémov, ako aj určitým pomerom medzi plazmou a inými prvkami prietoku krvi.

Keď je systém nevyvážený, kvalita krvi je narušená, stáva sa kyslou, zahusťuje, čo vedie k narušeniu dopravnej funkcie a hrozí, že bude mať vážne následky na srdce, krvné cievy a mozog. Aby sa zabránilo nebezpečným komplikáciám, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc pri prvých problémových príznakoch a zistiť príčinu zhoršenia zdravia.

Hrubá krv: definícia

Čo znamená termín "hrubá krv"? Naša krv pozostáva z kvapalnej časti (plazmy) a krvných buniek (vytvorených prvkov), ktorých obsah určuje jej hustotu. Pomer medzi hlavným médiom je definovaný ako hematokritové číslo (hematokrit), ktorého rýchlosť sa zvyšuje s krvnými zrazeninami.

Zvýšenie hladiny fibrinogénu, protrombínu, erytrocytov, cholesterolu a ďalších tvarovaných prvkov ovplyvňuje viskozitu krvi. Výsledkom je, že krvné bunky nemôžu plne vykonávať svoje funkcie - tkanivá a orgány nedostávajú dostatok živín a kyslíka, nedokážu vyliečiť produkty rozpadu. Okrem toho sa rýchlosť prietoku krvi spomaľuje, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvyšuje a srdcový sval sa rýchlejšie vyčerpáva, pretože je ťažké pumpovať ťažkú, silnú krv.

Viskozita krvi sa porovnáva s viskozitou vody. Viskozita plazmy by normálne mala presiahnuť hodnotu vody 1,7 - 2,3 krát. A index viskozity celej krvi (plazmové + tvarové prvky) je zvyčajne 5 jednotiek. Identifikácia abnormalít pomôže dokončiť krvný obraz, ktorý so zvyšujúcimi sa úrovňami tvarovaných prvkov ukáže zvýšenie hematokritu. Tento výsledok by mal varovať lekára a stať sa dôvodom na úplné vyšetrenie a identifikovať príčiny, ktoré prispievajú k zvýšeniu viskozity krvi.

Prečo je v človeku hrubá krv?

Krvný obeh je ovplyvnený mnohými dôvodmi. Medzi patologickými stavmi, ktoré prispievajú k zhrubnutiu krvi, lekári volajú dehydratáciu kvôli nedostatočnému príjmu tekutín. Mnohí ľudia nevedia, že na udržanie optimálnej rovnováhy nie je potrebné piť kávu, sladkú sódu, džúsy alebo čaj, ale čistú, filtrovanú vodu. Často sa príčinou dehydratácie stáva otrava jedlom, sprevádzaná narušením rovnováhy vody a elektrolytov v dôsledku nadmerného vracania a pretrvávajúcej hnačky. Okrem toho sa pozoruje dehydratácia pri infekčných ochoreniach sprevádzaných vysokou horúčkou, pretože telo stráca tekutinu v dôsledku nadmerného potenia a častého močenia.

Krvné zrazeniny môžu vyvolať dlhodobé užívanie viacerých liekov. Takéto liečivá zahŕňajú hormóny, perorálne kontraceptíva, diuretiká a prostriedky na zvýšenie erektilnej funkcie u mužov. Tieto lieky sa majú užívať len na lekársky predpis av indikovaných dávkach. To pomôže predchádzať nepríjemným následkom.

Chyby vo výžive majú tiež významný vplyv na zloženie krvi. Nadmerná spotreba uhľohydrátových potravín a sladidiel vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi, tukové potraviny zvyšujú hladinu cholesterolu a bielkovinové potraviny "okysličujú" krv, pretože bielkoviny sú trávené a aminokyseliny sa uvoľňujú do krvného obehu. Ale ani čerstvá zelenina a ovocie nie sú vždy prospešné. Ak sa pestujú s použitím veľkého množstva chemikálií, existuje riziko otravy organizmu pesticídmi a ťažkými kovmi.

Čo robí krv hrubšou?

Nie poslednou úlohou v rozvoji patologického procesu je nedostatok fyzickej aktivity a zlé návyky. Avitaminóza, nedostatok vitamínov a mikroelementov spojených s nevyváženou výživou prispieva aj k narušeniu toku krvi. Okrem toho má silná úloha pri stresových situáciách a konštantnom nervovom napätí určitú úlohu pri zvyšovaní hematokritu. Príčinou porúch je aj vekový faktor, pretože postupne sa telo akumuluje rôzne patológie, ktoré postupujú s vekom a spôsobujú narušenie činnosti hematopoetického systému.

Nie vždy zvýšená viskozita krvi je spôsobená dehydratáciou tela alebo chybami vo výžive. Patológia sa môže vyvinúť na pozadí chronických ochorení, infekcií alebo traumatických situácií. Najdôležitejšie sú:

 • endokrinné poruchy (diabetes mellitus typu 1 a 2);
 • potravinové toxikologické infekcie;
 • niektoré typy leukémie;
 • myelóm;
 • ťažké patológie pečene a obličiek (cirhóza, hepatitída, zlyhanie obličiek);
 • ochorenia kardiovaskulárneho a dýchacieho systému;
 • hyperfunkcia sleziny, ochorenia nadobličiek;
 • nedostatok tráviacich enzýmov;
 • kŕčové žily;
 • parazitárne, vírusové, bakteriálne infekcie;
 • masívne vnútorné krvácanie;
 • ťažké tepelné popáleniny.

Len v zriedkavých prípadoch môže byť zvýšená viskozita krvi spojená s vrodenými anomáliami - poruchami srdca a pľúc, poruchami metabolizmu.

Príčiny hrubšej krvi u mužov a žien

Príčinou silnej krvi u mužov môže byť trvalé fajčenie, zneužívanie alkoholu. Sedavý životný štýl a obezita v kombinácii so zlými návykmi vedú k ochoreniam kardiovaskulárnych a endokrinných systémov, spôsobujú hypertenziu, aterosklerózu a iné patologické stavy súvisiace s nerovnováhou lipidov, zvýšeným cholesterolom a krvnými zrazeninami.

V procese nosenia dieťaťa prechádza materské telo významné zmeny zamerané na zabezpečenie plného rozvoja plodu. V tomto období majú ženy hematokrit. Ide o fyziologický znak, akýsi druh ochrannej reakcie tela na možnú stratu krvi počas pôrodu.

Existuje však množstvo patologických príčin hrubých krviniek u tehotných žien. Medzi nimi je porušenie zrážania krvi v dôsledku zvýšenej produkcie fibrínu, exacerbácie kŕčových žíl a ďalších chronických ochorení. Ak viskozita krvi výrazne prekračuje prípustné limity, je mu predpísaná liečba. Lieky sa vyberajú individuálne, berúc do úvahy všeobecný stav a priebeh tehotenstva. V niektorých prípadoch je možné stabilizovať situáciu úpravou stravy.

Symptómy hrubšej krvi

Nasledujúce príznaky môžu znamenať problém:

 • celkové zhoršenie zdravia, slabosť, ospalosť, únava;
 • konštantná smäd, sucho v ústach;
 • svalová slabosť, slabá tolerancia cvičenia;
 • výskyt dýchavičnosti, poruchy srdcového rytmu;
 • závraty, bolesti hlavy, ťažkosti v hlave;
 • rozptýlenie, poruchy pamäti;
 • depresívne stavy;
 • studené končatiny v dôsledku poškodenia krvného obehu;
 • tvorba uzlíkov na žilách;
 • pocit necitlivosti a brnenia v končatinách;
 • pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku.

V niektorých prípadoch je patológia asymptomatická a náhodná je nárast viskozity krvi po vykonaní laboratórnych testov.

Aké testy ukazujú silnú krv?

Ak máte podozrenie, že sa vaša krv zahusťuje, mali by ste sa poradiť s lekárom a podstúpiť sériu diagnostických postupov. Najprv je potrebné darovať krv na všeobecnú a biochemickú analýzu, na vytvorenie koagulogramu, na vykonanie testu glukózovej tolerancie.

Všetky štúdie sú zamerané na identifikáciu odchýlok od normálnych hodnôt a určenie úrovne vytvorených prvkov v krvi. Koagulogram poskytuje predstavu o fungovaní hemostatického systému a krvnej zrážanlivosti, na ktorej závisí trvanie krvácania. Analýza APTT dôkladnejšie posúdi účinnosť vnútornej koagulačnej dráhy krvi, určuje hladinu antikoagulancií, plazmatických enzýmov. Okrem toho sa uskutočňuje štúdia zameraná na stanovenie lipidového profilu (hladiny triglyceridov a cholesterolu).

Navyše, ak existuje podozrenie na ochorenie, pacient bude označený:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny a malá panva;
 • EKG, Echo-KG;
 • MRI, CT;
 • test na stanovenie nádorových markerov.

Pri identifikácii základnej choroby, ktorá prispieva k porušeniu hematokritu, úzko-endokrinológ, gastroenterológ, pulmonológ, kardiológ, onkológ atď., Sú priťahovaní k liečbe pacienta.

Hrubá krv: aké nebezpečenstvo?

Riziko vzniku nebezpečných komplikácií so zvýšenou viskozitou krvi závisí od jeho príčin.

Hrubá, ťažká krv znižuje rýchlosť krvného prietoku, čo je zvlášť výrazné na úrovni malých ciev (kapiláry). Preto charakteristické porušenie krvného obehu, chladné končatiny, zvýšené riziko krvných zrazenín, upchatie krvných ciev. Ak sa takáto krvná zrazenina rozbije a zatvorí koronárnu artériu alebo mozgovú cievu, nevyhnutne existujú následky, ktoré ohrozujú život - infarkt myokardu alebo ischemickú mozgovú príhodu.

Medzi ďalšie účinky krvných zrazenín, experti hovoria:

 • vývoj aterosklerózy;
 • hlboká žilová trombóza;
 • ischémia dolných končatín;
 • rozvoj srdcového alebo zlyhania obličiek;
 • akumulácia krvných zrazenín v kapilárach, po ktorej nasleduje tkanivová nekróza;
 • hrozba vnútorného krvácania;
 • rýchle opotrebovanie srdcového svalu, nútené pumpovať silnú krv.

Spomalenie prietoku krvi nevyhnutne vedie k narušeniu dodávok kyslíka a živín do tkanív, čo ohrozuje vznik hypoxie, akumuláciu toxických produktov rozkladu, uvoľňovanie voľných radikálov a urýchlenie procesu starnutia.

Porušenie hemostázy je sprevádzané oslabením steny krvných ciev, adhéziou krvných doštičiek, tvorbou aterosklerotických plátov, zvýšením krvného tlaku, zvýšeným rizikom krvácania alebo intracerebrálnym krvácaním. Čo robiť, ak hrozí veľmi silná krv s ťažkými komplikáciami? Je potrebné konzultovať s lekárom, podstúpiť laboratórne testy a po potvrdení diagnózy začať liečbu.

Metódy liečby

Liečebný režim zvolí lekár jednotlivo, berúc do úvahy dôvody, ktoré porušujú hematokrit. Neexistuje žiadny jediný spôsob riešenia zhrubnutia krvi, pretože taktika liečby do značnej miery závisí od základnej choroby, na pozadí ktorej sú funkcie hematopoetického systému poškodené. Na obnovenie prietoku krvi je potrebné korigovať priebeh metabolických procesov a prijať opatrenia zamerané na zníženie viskozity krvi a na boj proti tvorbe krvných zrazenín.

Pri riedení krvi používajte nasledujúce skupiny liekov:

 • Antiagregačné lieky - lieky na liečbu aspirínu a kyseliny salicylovej (kardiopirín, kardiogénny, aspirínový kardio), ktoré znižujú viskozitu krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.
 • Antikoagulanciá (Heparin, Curantil, Warfarín) zabraňujú zrážaniu krvi, zlepšujú tok krvi a zabraňujú trombotickým komplikáciám.
 • Prípravky na posilnenie krvných ciev a elimináciu príznakov kŕčových žíl - Capilar, Lioton.

Ak je to potrebné, predpisujte lieky na zníženie nadmernej kyslosti krvi, lieky na normalizáciu hladín cholesterolu, ako aj vitamínové komplexy obsahujúce vitamíny B a C a ďalšie prostriedky symptomatickej liečby.

Liečba hrubšej krvi u žien spočíva v normalizácii hormonálnej hladiny, v eliminácii komorbidít. Pri abnormálnom zvýšení lipidov a "zlého" cholesterolu sú muži a ženy predpísané lieky na zníženie hladiny lipidov, korigujú stravu a životný štýl.

Diéta s hustou krvou

Lekári odporúčajú monitorovať dostatočný príjem tekutiny v tele. Nemali by ste nahradiť čistú vodu nápojmi s kávou, čajom alebo cukrom. Na udržanie rovnováhy potrebnej na normálny prietok krvi pomáha filtrovaná alebo minerálna voda bez plynu. Je to silný prostriedok prevencie krvných zrazenín a krvných zrazenín. Denná denná sadzba - nie menej ako 1,5 - 2 litre tekutiny.

Nezabudnite sledovať vašu stravu. Zo stravy by mali byť vylúčené produkty, ktoré prispievajú k zahusteniu krvi. V tomto zozname:

 • bohaté mäsové bujóny;
 • tučné mäso, údené mäso, klobásy, bravčová masť;
 • vyprážané, korenené jedlá;
 • uhorky, konzervované potraviny;
 • sladkosti, pečivo, pečivo;
 • silný čaj, káva, alkohol.

Z výrobkov, ktoré podporujú zriedenie krvi, by sa malo hovoriť:

 • čerstvá zelenina (cesnak, cuketu, paradajky, uhorky, repa);
 • plody (citrusy, granátové jablká, jablká, hrušky, slivky)
 • morské ryby, morské plody;
 • zelenina, zázvor;
 • bobule (jahody, čučoriedky, maliny, brusnice);
 • orechy;
 • rastlinné oleje (ľanové, olivové, slnečnicové);
 • klíčené obilniny;
 • korenie a korenie (kurkuma, tymian, oregano).

Z alternatívnych prostriedkov na zníženie viskozity krvi odborníci odporúčajú hirudoterapiu (liečbu pijavicami). Prilepujú sa na kožu, vpichujú do krvi špeciálne enzýmy, ktoré prispievajú k jej zriedeniu a zlepšeniu tekutosti.

Ľudové opravné prostriedky

Na zriedenie krvi v tradičnej medicíne sa už dlho používajú infúzie a odvar z liečivých bylín. Na tento účel sa používa palina, gaštan konský, sladký ďatelina, čakanka, ďatelina, hloh a vrbová kôra. Tu sú niektoré obľúbené recepty:

Látkový vývar

Listy a kvety tejto rastliny obsahujú látku kumarín, čo je prirodzený antikoagulant, ktorý zriedi krv. Pre varenie vývar 1 polievková lyžica. l. suchá surovina sa naliala sklenenou vriacou vodou, infuzovala sa 15 minút pod uzatvoreným vekom, prefiltrovala sa a niekoľkokrát denne sa podávala v objeme 50 ml.

Odvar z vrbovej kôry

Rozdrviť suchú kôru, merať 1 polievková lyžica. l. a nalejte 400 ml vriacej vody. Zmes sa mieša pri nízkej teplote po dobu 20 minút a trvá 4 hodiny v uzavretej nádobe. Filtruje hotový vývar, rozdelí ho na tri časti a počas dňa vypije tento objem. Dĺžka liečby je najmenej mesiac.

Kaštanová tinktúra

Ovocie gaštan konský drvený kladivom, zbierať pevnú kôru, a vyhodiť buničinu. Do nádoby vložte 50 g drvenej kôry, nalejte 500 ml vodky a nechajte na tmavom mieste 2 týždne. Po uplynutí tohto obdobia sa hotová tinktúra odčerpá a odoberie sa 1 lyžička. pol hodiny pred jedlom. Uvedená dávka tinktúry by mala byť predriedená v štvrtine šálky chladnej, varenej vody.

Pred začatím liečby ľudovými liekmi je potrebné konzultovať s lekárom, pretože niektoré choroby sú kontraindikáciou ich použitia.

Silný krv - zvýšený viskózny syndróm

Hrubá krv: význam konceptu

Hrubá krv, neliečivý názov syndrómu so zvýšenou viskozitou (SPV), znamená zmenu jeho konzistencie v smere zahustenia. So zvýšenou viskozitou sa pozoruje zvýšenie hematokritu (pomer medzi vytvorenými prvkami a plazmou). Takáto odchýlka je spôsobená:

 • zvýšenie počtu alebo celkového objemu krvných buniek (erytrocyty, krvné doštičky atď.);
 • zvýšená hladina cholesterolu a glukózy;
 • zvýšenie množstva sérových imunoglobulínov;
 • vysoký obsah protrombínu a fibrinogénu;
 • tvorba enzýmových konglomerátov v krvi;
 • okyslenie krvi - vysoká koncentrácia silných kyselín (močových, fosforečných, sírnych);
 • veľké množstvo infekčných látok v krvi (vírusy, parazity, huby).

Prečo sa krv stáva silnou?


Faktory ovplyvňujúce viskozitu krvi možno rozdeliť do niekoľkých skupín:

Nedostatočná a zlá kvalita vody. 85% krvi je voda. Viskozitný index priamo závisí od množstva spotrebovanej tekutiny a jej kvalitatívnych charakteristík. Dehydratácia tela a v dôsledku toho vzniknú krvné zrazeniny:

 • v prípade nedostatočného vodného režimu;
 • v dôsledku klimatických podmienok (teplo v lete a suchý vzduch v izbách v zime);
 • pri používaní vody s nízkou kvalitou z vodovodného systému;
 • s ťažkým fyzickým námahom u športovcov.

Nesprávna výživa. Nadmerná spotreba cukroviniek zvyšuje hladinu glukózy, čo spôsobuje zahustenie krvi. Výživa s vysokým obsahom bielkovín (ryža, strukoviny, vajcia atď.) Má za následok, že nedosiahnuté zvyšky aminokyselín vstupujú do krvného obehu, čo môže významne zvýšiť index viskozity. Príliš veľa potravín zvyšuje hladinu cholesterolu a vytvára krvný tuk. Ďalším dobrým dôvodom - environmentálne nečisté produkty. Ťažké kovy a pesticídy inhibujú enzymatickú aktivitu a v kombinácii s proteínovými molekulami tvoria zlúčeniny, ktoré "troskajú" krv. Nedostatok vitamínov (C, B) a minerálov negatívne ovplyvňuje syntézu enzýmov a zhoršené trávenie jedla vedie k vzniku SPV.

Problémy s plavidlami. Zmeny v stenách krvných ciev vedú k zníženiu antitrombogénnej funkcie vnútornej vrstvy (intima). Vedúcou vaskulárnej patológie sú kŕčové žily.

Renálna patológia. Vedie k akumulácii proteínového štiepenia (silných kyselín) v krvi v dôsledku ich neúplného odstránenia a okyslenia krvi.

Choroby tráviaceho traktu. Dôsledkom nesprávnej funkcie pečene (cirhózy, hepatitídy) je nedostatočná syntéza krvných bielkovín, zmena chemického zloženia, v dôsledku ktorej trpia regulačné a transportné funkcie. Patológie spojené so zníženou enzymatickou aktivitou (pankreatitída, cholecystitída, dysbakterióza atď.) Vedú k nedostatočnému rozštiepeniu potravy a vzniku nedostatočne oxidovaných prvkov v krvnom riečisku.
Tehotenstvo. Neschopnosť tela vyrovnať sa s bremenom počas tehotenstva často prejavuje SPV. Súčasne je zvýšená viskozita kompenzačnou reakciou, ktorá zabraňuje potratu a komplikáciám počas pôrodu (krvácanie).

Lieky, byliny. Diuretiká, antikoncepčné a hormonálne látky vedú k zahusteniu krvi. Je dôležité si uvedomiť, že niektoré bylinky (žihľava, matka, kukurica, rašelinové bôby, ľubovník bodkovaný atď.) Majú schopnosť zahusťovať krv, takže ich nekontrolovaný príjem je plný dôsledkov.

Infekčný faktor. SST sa pozoruje pri vysokej teplote spôsobenej vážnou infekčnou léziou a tiež sprevádza rôzne parazitické ochorenia.

Patologické stavy. Onkológia (myelóm a niektoré typy leukémie), diabetes mellitus / non-cukor, tepelné popáleniny v akútnom štádiu.

Stres, zlé návyky. Napätý nervový stav (trvalý alebo spontánny) vedie k zvýšeniu adrenalínu v krvi, v dôsledku ktorého sa cievy zužujú. stúpa tlak a krv sa zahusťuje. Alkohol, drogy, fajčenie iba zhoršujú situáciu.

Príznaky zvýšenej viskozity krvi

SPV - závislosť od patológie je syndróm iba znakom rôznych patológií. Zvyčajne sa počas testov zaznamenáva prítomnosť SST, klinický obraz hrubšej krvi je rozmazaný a závisí od príčinnej choroby. Zrazením krvi dochádza k pomalšiemu prietoku krvi a hypoxii všetkých orgánov, avšak mozog najrýchlejšie reaguje na nedostatok kyslíka. Preto sú prvé príznaky SST neurologickej povahy:

 • bolesť hlavy, tinitus, rozmazané videnie;
 • chronická únava a nevoľnosť;
 • necitlivosť, triaška, mravčenie a chlad v končatinách;
 • depresia, ospalosť.

Často hustá krv je sprevádzaná zvýšeným tlakom, výskytom uzlín v žilách, časté krvácanie z nosa.

Aké je nebezpečenstvo hrubšej krvi?

Závažná patológia vedúca k zahusteniu krvi vedie k rovnako závažným následkom, ktoré predstavujú hrozbu pre život. SPV - to znamená, že osoba je ohrozená:

 • trombóza malých ciev s nekrózou tkaniva;
 • trombóza portálnej žily, mesenterické cievy;
 • mŕtvice;
 • ischemický infarkt;
 • krvácanie (ak príčiny nárastu viskozity sú patologické príznaky, pri ktorých je počet trombocytov nízky, existuje nerentibilná leukémia, myelóm).

Riziko komplikácií priamo závisí od závažnosti patológie, ktorá spôsobila vznik SST.

diagnostika

Zvýšená viskozita je zistená nasledujúcimi laboratórnymi krvnými testami:

 1. Všeobecná analýza (zvýšenie počtu červených krviniek, hemoglobínu, ESR).
 2. Hematokrit alebo analýza viskozity (výpočet pomeru objemu vytvorených prvkov a plazmy).
 3. Stanovenie zrážanlivosti krvi.
 4. Koagulogram (krvný test, ktorý určuje stav hemostázy).
 5. Definícia APTT je indikátorom aktivovaného parciálneho tromboplastínového času.

Rýchlosť viskozity krvi sa pohybuje od 1,4 do 1,8. Klinicky sa PWV vyskytuje pri dávkach 4 a vyšších. Zvýšené hladiny viskozity až do 8 rokov sú sprevádzané výraznými príznakmi.

Je to dôležité! Diagnóza je stanovená len na základe laboratórneho potvrdenia.

Liečebný režim

Neexistuje presne definovaná liečba PWV, pretože príčiny, ktoré ju spôsobili, sú etiologicky rozdielne. Existuje však jasne definovaný akčný plán:

 1. Liečba hlavnej patológie.
 2. Oprava výkonu a vodného režimu.
 3. Antiagregačná liečba - profylaktické podávanie riedidiel krvi (prípravky obsahujúce aspirín - Magnecard, Cardiomagnyl atď.)

Ako odstrániť hustú krv doma?

Pri miernom zvýšení viskozity krvi, za predpokladu, že neexistujú vážne dôvody, môžete zvládnuť domáce opravné prostriedky. Medzi liečivými bylinkami, ktoré zmierňujú krv, sa svetový vodca považuje za gingo bilobo. V Rusku však rastie rovnako efektívne zariadenie. Meadowsweet lúčna tráva (bylinná infúzia) - silný bylinný liek, ktorý zlepšuje krvný obeh (najmä mozog!). Ďalšie ľudové lieky: tinktúra ďateliny (žltá), gaštan konský, ďatelina, hloh, atď.

Čo robiť a čo je účelnejšie jesť - dve dôležité otázky, ktoré treba riešiť pri detekcii SPV. Diéta by mala obsahovať cesnak, pšeničné klíčky, ľanový olej, citrón, zázvor, orechy (denná dávka - 30 g) a brusnice, morské plody, kakao / čokoláda. Je žiaduce čo najviac vylúčiť z potravinového cukru, tučných potravín, bieleho chleba, konzervovaných potravín a nápojov sýtených oxidom uhličitým.

Zvýšená viskozita krvi u ľudí je vážnym podnetom na vyšetrenie celého tela a začatie liečby. Aby sa zabránilo trombóze a komplikáciám patologickej príčiny, je potrebné pravidelne sledovať zloženie krvi a upraviť stravu s nárastom objemu tekutiny spotrebovanej na 2 litre pri prvom príznaku hrubšej krvi.

Silná krv. Známky, rizikové faktory

Ospalosť, únava, závraty, bolesti hlavy, podráždenosť, strata pamäti, zrak - to sú len niektoré príznaky hrubšej krvi. Viskózna krv je vážnym signálom pre telo o probléme so zdravím.

Krv môže byť v našom tele nazývaná "rieka života", od nej závisia príliš dôležité procesy.

Pri zahustení dochádza k spomaleniu kapilárneho prietoku krvi, v dôsledku čoho dochádza k stagnácii, kyslíkového hladovania v tkanivách, postihnutí všetkých systémov a orgánov, srdca a mozog musia pracovať v núdzovom režime. Vysoké riziko vzniku krvných zrazenín, mŕtvice, infarktu.

Zvýšená krvná hustota sa nazýva syndróm zvýšenej viskozity, tiež syndróm hyperviskózy.

1. O funkciách vykonávaných krvou.
2. Zvýšená viskozita syndrómu.
3. Viskozita krvi je normálna.
4. Prečo sa krv stáva silnou.
5. Známky hrubé krvi.
6. Dôvody zvýšenia krvnej hustoty. Rizikové faktory.

Funkcie krvi:

 • Doprava je najdôležitejšia, ide o výmenu plynu, prenos živín, tepla, hormónov atď.
 • Zabezpečenie imunitných reakcií a homeostázy (stabilná vnútorná rovnováha).
 • Regulácia príjmu solí (elektrolytov) a vody,
 • Vytváranie ochranných bariér v ceste cudzích baktérií a vírusov, ich vlastných defektných buniek.

Všetky tieto dôležité úlohy sú splnené komplexným zložením:

 • kvapalná extracelulárna časť - plazma,
 • suspendované jednotné prvky (bunková hmotnosť) - erytrocyty, krvné doštičky, leukocyty;
 • enzýmy, hormóny, ióny, iné látky.

Hustota krvi určuje rovnováhu plazmy a bunkovej hmotnosti, kvapalná časť by mala byť väčšia, aby krv mohla voľne prúdiť do najmenších ciev a kapilár.

Vysoký viskozitný syndróm

Pri hyperviskózovom syndróme chápete množstvo zmien v reologických (tečúcich) vlastnostiach krvi:

 • zvýšenie hustoty krvi vo všeobecnosti a plazmy,
 • zvýšenie hematokritu (počet hematokritu).

Hematokrit ukazuje, ktorá časť celkového objemu krvi je obsadená tvarovými prvkami. Ak sa rovnováha posunie smerom k bunkovej hmote, krv sa zahustí.

Zostatok hematokritu v normálnom krvnom stave je 4: 6, kde 4 je tvarovaná časť a 6 je plazma.

U mužov je hematokrit vyšší ako u žien, kvôli prítomnosti androgénov (mužských hormónov), ktoré zahustia krv.

 • Vysoký hemoglobín a konkrétne hladina hemu (časť obsahujúca gél) a globínu (proteín).
 • Zníženie elasticity a schopnosti červených krviniek deformovať.

Vzhľadom na možnosť deformácie, získavania rôznych foriem, červené krvinky prenikajú do mikrovlnných ciev a dodávajú kyslík do tkanív.

 • Zvýšená syntéza fibrinogénu.

Fibrinogén - špeciálny proteín, ktorý je zodpovedný za zrážanie krvi. Jeho zvýšený obsah v krvi vedie k súdržnosti červených krviniek, tvorbe krvných zrazenín (trombu), vzniku trombózy.

 • Agregácia (zvýšené viazanie) červených krviniek.

Červené krvinky majú negatívny náboj a navzájom sa odpudzujú. Keď sa rovnováha kyselín a alkálií presúva smerom k kyslému médiu (okyslenie krvi), červené krvinky strácajú svoju pôvodnú polaritu a namiesto odpudzovania priťahujú a držia sa navzájom.

Bunkové zhluky, ako mincové stĺpy alebo šindle, sú tvorené z 25-50 červených krviniek.

 • Zvýšená produkcia paraproteínov.

V patologických podmienkach plazmatické bunky intenzívne produkujú paraproteíny, špeciálne proteíny, ktoré hlásia poruchu v tele do všetkých orgánov, takže sú usporiadané do požadovaného režimu.

Viskozita krvi je normálna

Hustota krvi u zdravých ľudí - 1050 - 1 064 g / ml. Táto hodnota je určená objemom bunkovej hmoty, lipidov, bielkovín v krvi.

Viskozita v krvi sa meria pomocou viskozimetra a porovnáva sa rýchlosť pohybu krvi s destilovanou vodou pri rovnakej teplote a objeme.

Prietok krvi je 4-5 krát pomalší ako voda.

Hrúbka ženskej krvi je nižšia ako samica. Demokritus je normálny u žien - 37-47%, u mužov 40-54%. Tento rozdiel je spôsobený rôznymi hormonálnymi systémami a fyziológiou.

Prečo sa krv stáva silnou

Viskozita krvi spôsobuje veľa príčin. Najbežnejšie:

Nedostatok enzýmov (fermentopathy, niekedy kongenitálna) - patológia, v ktorých žiadne jedlo alebo nedostatočne aktívne enzýmy, jedlo neštiepi úplne zoxidované produkty kontaminované krvi rozpad sa stáva kyslé, erytrocyty sa lepí, bunky a tkanivá bez hladovania kyslíka.

Nízka kvalita vody: chlórované, deštrukturované, sýtené, znečistené.

Pečeň nemôže vyrovnať sa s pracovným zaťažením v dôsledku nedostatku vitamínov a minerálov (vitamín C, selén, lecitín, zinok, vápnik, horčík atď.), Ktoré dodávajú enzýmy a hormóny, ktoré potrebuje.

To vedie k zmene chemických látok. zloženie plazmy, čím sa zvyšuje jej viskozita. Pečeň nesie zvýšené zaťaženie pri konzumácii konzervovaných, údených, mäsových, slaných, sladkých potravinách. Život v oblastiach s nepriaznivou ekológiou a prácou v rizikových odvetviach poškodzuje aj pečeň.

Rovnováha krvného zloženia je narušená: existuje väčšia bunková hmotnosť ako plazma.

Dehydratácia: s nedostatočným príjmom vody; silná fyzická námaha (keď sa potenie krvi zahusťuje); slabá absorpcia vody; užívanie diuretík, nápojov, byliniek; hnačka, vracanie.

Hyperfunkcia sleziny, nadmernú aktivitu zabíjania.

Lekári sa obávajú, že tendencia znižovať krv sa pozoruje nielen u starších (to je prirodzený proces), ale aj u mladých.

Mimochodom, pred 100 rokmi bola krv mladšej generácie tenšia. Vysvetliť túto skutočnosť môže byť špinavá ekológia a obrovské množstvo chémie v potravinách.

Silná silná krv ťažko vykonáva svoju hlavnú dopravnú úlohu. Porušená životná aktivita celého organizmu.

Známky hrubé krvi

Ak si nie ste vedomí toho, že vaša krv sa zahusťuje a pomaly cirkuluje, mali by vás tieto upozornenia upozorniť:

bolesť hlavy, závraty s krátkou stratou koordinácie, nevoľnosť, svalová slabosť a celkové mdloby.

Nepohodlie v oblasti paží a nôh:

necitlivosť, mravčenie, pálenie, "prechádzať husi"

Suchá koža
Modrá koža a sliznice.
Precitlivenosť na chrípku.
Ospalosť, porucha spánku.
Únava.
Brnenie v srdci, dýchavičnosť, rýchly tlkot srdca.
Mluviace žily, ťažkosť a bolesť v nohách.
Vždy studené nohy.
Zvýšený tlak na pozadí všeobecnej slabosti.
Podráždenosť.
Depresia, úzkosť.
Rozptýlenie.
Zníženie sluchu, zraku.
Trávenie, horiace oči.
Tinnitus.
Vysoký hemoglobín.
Časté zívanie ako príznak nedostatku kyslíka v mozgu.
Niekedy zápcha, nadúvanie, tvorba plynu.
Pomalé krvácanie s rezmi, ranami.
Opakované potraty.
Prítomnosť jednej alebo viacerých chronických ochorení, ako je syndróm chronickej únavy alebo syndróm dráždivého čreva, kandidóza.

Príčiny zvýšenej viskozity krvi. Rizikové faktory

Veľa príčin vedie k nadmernému zahusteniu krvi a obmedzenému prietoku krvi. Sú rozdelené na genetické a získané.

Genetické alebo dedičné príčiny sú menej časté.

Je pravdepodobnejšie, že máte genetickú príčinu nadmerného zrážania krvi, ak máte:

 • Členovia rodiny, ktorí mali krvné zrazeniny.
 • Osobná anamnéza opakovaných krvných zrazenín vo veku 40 rokov.
 • Osobná anamnéza nevysvetliteľných potratov.

Získané príčiny hrubšej krvi sú v prítomnosti iných ochorení alebo patologických stavov:

Starnutie. S vekom krv sa zahusťuje, hyperviskozita spôsobuje, že krvné cievy sú príliš stuhnuté, menej elastické a často kalcinované.

Fajčenie zvyšuje riziko nežiaducich krvných zrazenín. Fajčiari majú silnejšiu krv ako obvykle.

Zneužívanie alkoholu. Alkohol, ktorý je diuretikum, viaže a odstraňuje vodu z tela, a tým zahusťuje krv. Množstvo stratenej vody je štyrikrát vyššie ako množstvo spotrebovaného alkoholu.

Nadváha a obezita sú závažnými rizikovými faktormi krvných zrazenín.

Tehotenstvo. Ženy sú viac náchylné na krvné zrazeniny, keď sú tehotné v dôsledku zvýšenia počtu krvných doštičiek a koagulačných faktorov krvi. Materina obmedzuje žily, spomaľuje tok krvi, čo môže viesť k vzniku krvných zrazenín.

Muži po 45 rokoch mali zlepšenú syntézu krvných doštičiek.

Použitie antikoncepčných tabliet alebo hormonálnej substitučnej liečby.

Predĺžený oddych lôžka v dôsledku chirurgického zákroku, hospitalizácie alebo choroby.

Nedostatok fyzickej aktivity, najmä medzi obyvateľstvom vo veľkých mestách, dlhým obdobím stálych sedení v aute, na lietadle alebo na pracovisku.

Dehydratácia. Stav, v ktorom vaše telo nedostane dostatok vody. Tento stav spôsobuje, že krvné cievy požičiavajú a krv sa zahusťuje, hrozí riziko vzniku krvných zrazenín.

Napríklad strieborné implantáty staromódnych zubov môžu obsahovať ortuť, ťažký kov, ktorý spôsobuje zhrubnutie krvi. Ortuť sa tiež nachádza vo veľkých množstvách v morských dravých rybách.

Nedostatok Omega-3 polynenasýtených mastných kyselín.

Mikróby: baktérie, vírusy, huby, parazity.

Stres ovplyvňuje krvné cievy, predáva im veľké množstvo stresových hormónov kortizolu a adrenalínu, ktoré zahustia krv, vstupujú do krvi.

Vysoké hladiny cholesterolu v krvi vedú k jeho kryštalizácii a ukladaniu na stenách krvných ciev, čo znižuje ich lúmen, prietok krvi sa spomaľuje.

Transplantácia orgánov a implantovateľné zariadenia, ako sú centrálne žilové katétre a dialýza.

Chirurgia na krvných cievach môže poškodiť steny krvných ciev, čo vedie k pravdepodobnosti vzniku krvných zrazenín. Naviac, katétre a výplne majú umelý povrch, ktorý spôsobuje zrážanie krvi.

Tepelné a chemické popáleniny.

 • obsahujúca ženský hormón estrogén alebo fytoestrogény. Ich príjem je spojený so zvýšeným rizikom vzniku krvných zrazenín.
 • Diuretiká intenzívne odstraňujú tekutinu cez obličky a krv sa zahusťuje.
 • Liek na zmierňovanie bolesti, ako sú NSAID (nesteroidné protizápalové látky, napríklad ibuprofén).
 • zápalové procesy vedú k zvýšeniu koncentrácií fibrinogénu, iných bielkovín a leukocytov v krvi. Súčasne sa zvyšuje hladina cholesterolu. To všetko má negatívny vplyv na hustotu a plynulosť krvi. Preto sa u každého zápalu musíte pokúsiť piť viac vody.
 • Zoznam chorôb prispievajúcich k zahusteniu krvi je pomerne rozsiahly:

narušenie gastrointestinálneho traktu v dôsledku toxických infekcie, zápal pankreasu, hypoxia (nahromadenie krvi oxidu uhličitého), erythremia (zvýšený počet červených krviniek), polycythemia (zvýšenie obsahu červených krviniek), nadobličiek, antifosfolipidové syndróm, cirhóza, hepatitída, zlyhanie srdca, hypertenzia, infarktu myokardu, fibrilácie predsiení, diabetes mellitus, ischemickej mozgovej príhody, leukémie, ochorení sleziny, vaskulitídy, myelómu, rakoviny, HIV, trombofílie, varixov nôh.

Zhrnutie

Senilná demencia, impotencia, ateroskleróza, srdcový záchvat, mozgová príhoda - nie je kompletný zoznam chorôb spojených s poškodením krvného obehu. Ľudia sú postihnutí rôznymi chorobami, ale príčina smrti je veľmi často rovnaká - viskózna trombózna krv.

Kvalitná krv je hlavnou podmienkou pre zdravie a aktívnu dlhovekosť. Je nevyhnutné odstrániť faktory, ktoré spôsobujú krvné zrazeniny. Nezabudnite venovať pozornosť dobrému životu.

Únava, zmätenosť, ospalosť, strata pamäti, ťažkosti v nohách sú možné príznaky hrubšej krvi.


Elena Valve pre projekt Sleepy kantáta.

Článok je chránený autorskými právami as nimi súvisiacimi právami. Akékoľvek použitie materiálu je možné len s aktívnym odkazom na stránku.
Sna-kantata.ru!

 • Hlien v tele zvyšuje viskozitu krvi, vytvára zdravotné problémy.
 • Aké nebezpečenstvo nesie hustú krv, ako znížiť jej viskozitu.
 • Vitamín K zahusťuje krvné produkty s obsahom, ktorý je vylúčený z potravy.
 • Aké potraviny sa treba vyhnúť silnou krvou.
 • Krv zriedenie jedla.
 • Kriedové látky v potravinách.

V nasledujúcich publikáciách:

 • Uzemnenie zriedi krv v priebehu 80 minút. Choď bosý?

Prečo má človek hustú krv, ako sa tenká?

Hrubá krv nie je nezávislé ochorenie, ale symptóm, ktorý sa vyskytuje pri rôznych poruchách v tele. Ak nezačnete včasnú liečbu, začnú v mnohých orgánoch a systémoch vzniknúť deštruktívne a niekedy aj nezvratné procesy.

Krv sa zahustí pri poruche v tele

Viskozita krvi je normálna

Hrubá krv (zvýšený viskozitný syndróm) sa vyskytuje so zvýšením hodnôt hematokritu, čo je porušení pomeru medzi hladinou enzýmov a plazmy.

Viskozita v krvi sa meria pomocou viskozimetra - pomocou prístroja sa porovnáva rýchlosť krvi a destilovanej vody. V ideálnom prípade by sa krv mala pohybovať 4-5 krát pomalšie ako voda, rýchlosť viskozity plazmy je 1,4 až 2,2 jednotky. Relatívna viskozita celej krvi u mužov je 4,3 - 5,7 jednotiek, u žien - 3,9 - 4,9. Hustota krvi je 1,050 až 1,064 g / ml.

Prvé klinické príznaky ochorenia sa začínajú objavovať, ak ukazovatele prekročia 4 jednotky.

U novorodencov sú hladiny hemoglobínu a leukocytov vyššie ako u dospelých, takže viskozita je 10-11, ku koncu prvého mesiaca života, výkonnosť dieťaťa klesne na 6, potom sa postupne znižuje.

Miera viskozity krvi u žien a mužov

U adolescentov sa na pozadí hormonálneho nastavenia v tele mierne zvyšuje viskozita v plazme, stačí upraviť denný režim, čím sa vytvorí správne menu, aby sa indikátory normalizovali.

Príčiny silnej krvi

Kvalitatívne ukazovatele plazmy závisia od mnohých faktorov - výživa, práca vnútorných orgánov, režim dňa. Stres, závislosť sa takmer vždy stáva príčinou vzniku syndrómu vysokej viskozity.

Z toho, čo krv sa zahusťuje - chyby vo výžive:

 1. Vášeň pre rýchle sacharidy, bielkovinové jedlá. Sladkosti zvyšujú množstvo glukózy a bielkovinové potraviny obsahujú mnoho aminokyselín, ktoré sú nedotované v krvi - všetky tieto faktory prispievajú k rozvoju vysoko viskózneho syndrómu.
 2. Zvýšený cholesterol s pravidelným používaním alkoholu, rýchleho občerstvenia, mastných a iných nezdravých potravín.
 3. Otrava tela ťažkými kovmi, pesticídy, ktoré sa hromadia v zelenine a ovocí pri spracovaní silnými chemikáliami.
 4. Avitaminóza - zvýšenie hustoty sa pozoruje vtedy, keď v tele absentuje kyselina askorbová a vitamíny B.

Hlavným dôvodom zvýšenej viskozity je dehydratácia, nedodržiavanie vodného režimu, používanie pitnej vody s nízkou kvalitou.

Nadbytočný cholesterol zahusťuje krv

Aké ochorenia zvyšujú viskozitu krvi

Ale vždy hustá krv je znakom nezdravé stravy alebo životného štýlu, často sa na patogických stavoch vyvíja patologický stav. Hlavným dôvodom sú cievne ochorenia, kŕčové žily, chronické srdcové zlyhanie.

Aké problémy môžu naznačovať zvýšený viskózny syndróm:

 • ochorenia obličiek - telo nemá čas na to, aby sa vylúčilo z poškodenia bielkovín, keď vnikne do krvi, spôsobuje jeho acidifikáciu;
 • ochorenia pečene - pri hepatitíde, cirhóze sa zníži syntéza krvných bielkovín, čo negatívne ovplyvňuje zloženie tekutiny;
 • zníženie enzymatickej aktivity v prípade pankreatitídy, cholecystitídy, dysbakteriózy - potravina nie je úplne trávená, do krevného obehu preniká podoxidovaná častica;
 • vírusové, bakteriálne infekcie, infekcie parazitmi;
 • predĺžený nárast teploty;
 • vnútorné krvácanie;
 • onkologické patológie - myelóm, niektoré formy leukémie;
 • diabetes, iné endokrinné ochorenia;
 • hyperfunkcia sleziny;
 • problémy s orgánmi dýchacieho systému;
 • rozsiahle tepelné popáleniny.

Hepatitída C zahusťuje krv

Symptómy krvných zrazenín

Syndróm zvýšenej viskozity má rozmazaný klinický obraz, dá sa spoľahlivo identifikovať iba pomocou testov. Existujú však niektoré príznaky, ktoré môžu naznačovať prítomnosť patológie.

Kľúčové vlastnosti:

 • časté bolesti hlavy;
 • hučanie v ušiach;
 • rozmazané videnie, roztrhnutie, problémy s pamäťou;
 • syndróm chronickej únavy, slabosť, ospalosť, všeobecná nevoľnosť;
 • hnisavé bolesti, znecitlivenie, mravčenie paží a nôh, končatiny sú takmer vždy chladné;
 • pokožka sa stáva čírou, suchou;
 • silný pocit smädu;
 • depresívnych stavov.
Ak sa krv stáva lepkavou a viskóznou, človek sa obáva vysokého krvného tlaku, dýchavičnosti, častého krvácania z nosa, začína sa rozbiehať uzliny na žilách.

Vízia sa môže zhoršiť v dôsledku zahustenia krvi.

Ktorý lekár sa má kontaktovať?

Ak sa vyskytnú príznaky zvýšenej viskozity plazmy, je potrebné navštíviť praktického lekára, ktorý po vyšetrení a počiatočnej diagnóze dokáže poradiť kardiológovi, endokrinológovi, gastroenterológovi, onkológu.

Ako určiť hustotu krvi?

Aby sme vedeli o úrovni viskozity, je potrebné dôkladne preskúmať, pretože nárast výkonu sa vyskytuje pri rôznych chorobách.

Aké testy musíte prejsť:

 • Klinický krvný test - sa vyskytuje syndróm zvýšenej viskozity s vysokým hemoglobínom a ESR, zvýšenie počtu červených krviniek, pokles počtu krvných doštičiek;
 • analýza hematokritu;
 • stanovenie zrážanlivosti krvi;
 • koagulogram - metóda pomáha určiť stav hemostázy;
 • výpočet času tromboplastínu.

Na stanovenie úrovne viskozity je potrebné vykonať krvný test.

Len na základe výsledkov laboratórnych testov môže lekár diagnostikovať syndróm zvýšenej viskozity, ďalšia diagnóza bude zameraná na identifikáciu príčiny. Osoba bude musieť urobiť EKG, ultrazvuk, MRI a CT, endoskopiu, robiť biochémiu, test na nádorové markery.

Čo robiť s hustou krvou

Pri diagnostikovaní syndrómu so zvýšenou viskozitou je potrebné začať liečbu liekom, dodržiavať špeciálnu diétu, alternatívna medicína sa môže brať ako podporná a pomocná terapia.

Riedidlá krvi

Pri vysokej viskozite je liečba zameraná na odstránenie ochorenia, ktoré sa stalo príčinou zvýšenej hustoty, prevencie trombózy.

Ako odstrániť krv:

 • lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej - aspirín-kardio, kardiomagnyl, kardiopyrín, eliminujú viskozitu, majú trombolytický účinok;
 • priamo pôsobiace antikoagulanciá - heparín, Curantil;
 • Dihydroquercitín, Capilar - lieky posilňujú steny ciev, urýchľujú proces regenerácie, zabraňujú oxidácii tukov v bunkových membránach;
 • lieky na elimináciu prejavov kŕčových žíl - Lioton;
 • Tablety s heparínom - zlepšuje plazmatickú kvalitu;
 • znamená boj proti nadmernej kyslosti krvi - Alka-Mine.

Okrem toho by ste mali užívať vitamínové komplexy s vysokým obsahom kyseliny askorbovej, vitamíny skupiny B.

Capilar - prostriedok na posilnenie stien krvných ciev

Liečba ľudových liečiv

Niektoré liečivé rastliny a rastliny pomáhajú znižovať viskozitu krvi, ale je lepšie užívať ľudské lieky s liekmi.

Ako odstrániť krvné zrazeniny doma:

 1. Nalijte 200 ml vriacej vody 10 g rozdrvených kyslíkových kvetencov na suchom koši, rozmiešajte na nízkej teplote až do varu, nechajte 6 hodín v uzavretej nádobe. Pijte celú dávku liekov počas dňa v malých dúškoch. Trvanie liečby je 15-20 dní.
 2. Nalejte 220 ml vriacej vody 2 lyžice. l. tráva ďatelina, varte na minimálne teplo po dobu 10 minút, chladné, napätie, vezmite 50 ml bujónu trikrát denne.
 3. Varte 400 ml vriacej vody 1 lyžička. vŕba kôra, varte zmes na nízkej teplote po dobu 20 minút, nechajte v zapečatenej nádobe po dobu 4-5 hodín. Pite 180 ml trikrát denne.
Aby ste si udržali optimálnu hustotu plazmy, musíte každodenne pred raňajkami ustúpiť 10-15 ml slnečnicového oleja v ústach, nemusíte ju prehĺtať, mali by ste to vyplieniť, keď sa zmení na bielu.

Jedlo pri zahustení krvi

Diéta pomôže odstrániť menšiu viskozitu, zabráni vzniku patológie.

Zoznam užitočných produktov:

 • cibuľa, cesnak, paradajky, repa, cuketa, uhorky;
 • klíčené obilniny;
 • olej z ľanu, slnečnice, olivových strukovín;
 • citrusové plody, brusnice, jahody, maliny, čučoriedky, granátové jablko;
 • zázvor;
 • surové orechy;
 • chudé ryby a morské plody;
 • kuracie a králičie mäso;
 • tmavá čokoláda;
 • korenie a korenie - kurkuma, oregano, tymian.

Horká čokoláda je vhodná na zahusťovanie krvi.

Sladkosti s vysokým obsahom cukru, pečivo vyrobené z bielych múčnych druhov, sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým, konzervované jedlá, mastné, údené potraviny by mali byť vylúčené zo stravy, je potrebné znížiť príjem soli. Zoznam zakázaných potravín zahŕňa pohánky, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, kapustu, šošovku, banány,

Čo hrozí zhrubnutím krvi

Stav celého organizmu závisí od kvalitatívnych ukazovateľov krvi, preto syndróm zvýšenej viskozity môže spôsobiť vznik vážnych, život ohrozujúcich chorôb.

Dôsledky:

 • akumulácia krvných zrazenín v malých cievach s následnou nekrózou tkaniva;
 • zablokovanie portálnej žily, mezenterické cievy;
 • srdcový záchvat;
 • mŕtvice;
 • zápal pobrušnice;
 • dysfunkcia mozgu;
 • skryté krvácanie.

Ak je krv veľmi silná, srdce musí vynaložiť viac úsilia na pokrok, čo vedie k rýchlemu starnutiu a poškodeniu orgánu.

Vzhľadom na hustú krv u ľudí sa často vytvárajú krvné zrazeniny.

prevencia

Aby ste zabránili zhrubnutiu krvi, musíte dodržať režim pitnej vody - vypiť 1,5 litra čistej vody bez plynu, zelený čaj bez cukru, v horúcom počasí a pri vyššej fyzickej námahe, množstvo kvapaliny by sa malo zvýšiť na 2,5 litra za deň.

Ako zabrániť zvýšeniu viskozity syndrómu:

 • vzdať sa zlých návykov;
 • jesť správne a pravidelne;
 • dostať spánok, vyhnúť sa stresu, fyzickej a duševnej únavnosti;
 • presunúť viac;
 • každoročne podstupujú rutinnú inšpekciu.

Chôdza je zdravá

Zvýšená viskozita krvi je dôvodom na dôkladné komplexné vyšetrenie tela, po identifikácii príčin patológie je potrebné začať liečbu drogami, preskúmať stravovanie a denný režim, zvýšiť množstvo spotrebovanej tekutiny.

Hodnotiť tento článok
(5 hodnotení, priemerná hodnota 4.80 z 5)

Aké nebezpečenstvo môže mať hrubá krv, príčiny a liečba mužov, žien a detí?

Hlboká krv nepodporuje zdravie z mnohých dôvodov. Krv je najdôležitejším tekutým médiom tela. Poskytuje dopravu živín a kyslíka, reguluje činnosť vnútorných orgánov, podieľa sa na procesoch regenerácie tkanív, udržuje termoreguláciu a stálosť vnútorných médií tela.

Aby krv mohla plne vykonávať všetky svoje funkcie, musí byť v kvapalnom stave. Fluidita krvi je udržiavaná prácou krvného antikoagulačného systému a na zabránenie krvnej straty je systém krvného zrážania (hemostatická). Prerušenie týchto dvoch systémov je sprevádzané zmenami viskozity krvi a mikrotrombogenézou alebo tendenciou krvácania.

Index viskozity krvi

Treba poznamenať, že viskozita krvi je zabezpečená automatickou reguláciou hladín krvného objemu (množstvo krvi v tele je normálne udržiavané na konštantnej úrovni), ako aj pomer množstva plazmy a tvarovaných prvkov.

Zvyčajne je viskozita krvi päťnásobkom viskozity vody. Zvýšenie počtu vytvorených prvkov alebo zníženie objemu kvapalnej časti krvi (počas dehydratácie alebo horúčky) zvyšuje hrúbku krvi a výrazne zhoršuje jeho hemodynamické parametre.

Hrubá krv zvyšuje zaťaženie srdca a horšie prechádza cez cievy, vedie k poškodeniu obličiek, porušuje nasýtenie orgánov a tkanív kyslíkom a tiež zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín, mŕtvice, infarktu atď. Treba poznamenať, že hrubá krv je jednou z hlavných príčin cirkulačnej dekompenzácie u pacientov s HLS (chronické pľúcne srdce).

Zvýšenie viskozity krvi sprevádza významné poruchy mikrocirkulácie v pľúcach, zvýšenie LAS (pľúcna arteriálna rezistencia), ako aj masívna tvorba krvných zrazenín a zvyšuje riziko tromboembolických porúch.

Čo je hrubá krv

Hrubá krv je krv so zvýšenou viskozitou spojenou so zvýšením počtu vytvorených prvkov alebo s poklesom percenta plazmy.

Hlavným dôvodom zvýšenia viskozity krvi je nárast počtu červených krviniek - erytrocytóza. Hustá krv môže byť tiež dôsledkom zvýšenia počtu krvných doštičiek alebo zvýšenia ich adhéznych alebo agregačných vlastností, zvýšenia hladín fibrinogénu, zvýšenej zrážanlivosti krvi atď.

Normálna viskozita krvi zaisťuje stálosť prietoku krvi cez cievy. Viskozita krvi určuje stupeň vnútorného trenia krvi, ktorý vyplýva zo skutočnosti, že rôzne vrstvy krvi sa pohybujú pri rôznych rýchlostiach, rovnako ako stupeň trenia krvi proti stenám krvných ciev.

Viskozita krvi je normálna

Viskozita plazmy a viskozita celej krvi (prvky s tvarom plazmy +) sa porovnávajú s viskozitou vody.

Aké je nebezpečenstvo hrubšej krvi na zdravie?

Pri patologickom zvýšení viskozity krvi dochádza k "odporu" k prietoku krvi. Z dôvodu ťažkého a pomalého prechodu krvi cez cievy dochádza k zvýšenému zaťaženiu srdca, ktoré je nútené pracovať v intenzívnom režime a dochádza k narušeniu mikrocirkulácie a dodávania krvi do orgánov a tkanív.

Vzhľadom na pomalý pohyb hrubých krvin cez cievy sa vytvárajú priaznivé podmienky pre vznik krvných zrazenín a zvýšenú koaguláciu krvi.

Zníženie hladiny "dobrého" cholesterolu v krvi a zvýšenie počtu "zlých" lipidov a triglyceridov významne zvyšuje viskozitu krvi, jeho tendenciu tvoriť krvné zrazeniny a je sprevádzané aj výskytom aterosklerotických plakov v cievach.

Pri pokročilej ateroskleróze ukladá cholesterol nielen zúženie lumen ciev, ale tiež vedie k zápalu cievnej intimy a výraznému poklesu elastických vlastností ciev.

Naliehavosť ciev a ich neschopnosť normálneho natiahnutia krvným prietokom tiež zvyšujú zaťaženie srdca. Takzvaný začarovaný kruh narušeného krvného obehu sa vytvára. Hrubá krv prispieva k rozvoju aterosklerózy a ateroskleróza prispieva k ďalšiemu zvýšeniu viskozity krvi.

Zníženie srdcového výdaja pri srdcovom zlyhaní vedie k progresii porúch mikrocirkulácie a ischémii orgánov a tkanív. Tiež sa zvyšuje tvorba krvných zrazenín a zvyšuje sa riziko vzniku infarktu, mŕtvice, tromboembolizmu, ischémie dolných končatín atď.

Krvné zrazeniny, tvorba mikrotribov a ischémia na pozadí srdcového zlyhania prispievajú k vzniku chronického zlyhania obličiek.

Silná krv - príčiny

Aby sme mohli odpovedať na otázku, čo znižuje krv v osobe, je potrebné zvážiť, čo ovplyvňuje jej viskozitu. Hlavné príčiny zvýšenia krvnej hustoty a viskozity sú:

 • porušenie deformačnej kapacity červených krviniek;
 • polycythemia;
 • zvýšenie počtu buniek doštičiek;
 • zvýšená agregácia a adhézia krvných doštičiek;
 • zvýšenie počtu trombocytov;
 • znížený objem plazmy;
 • zvýšenie triglyceridov a "zlého" cholesterolu;
 • zvýšenie množstva fibrinogénu.

Primeraný prietok krvi v mikrovaskulatúre je možný iba vďaka tomu, že normálne červené krvinky sú schopné významnej deformácie a preto pokojne prechádzajú cez dutinu cievy, oveľa menšie ako ich priemer.

Štúdie ukázali, že bez toho, aby červené krvinky mohli zmeniť tvar s nárastom hematokritu o viac ako 65% (normálne je hematokrit u žien od 36 do 42% a u mužov od štyridsať do 48%), krvný prietok v cievach by sa úplne zastavil. Avšak vzhľadom na schopnosť erytrocytových buniek meniť svoj tvar je prietok krvi možný dokonca aj pri maximálnej krvnej hustote s hematokritom deväťdesiatpäť a dokonca sto percent.

Z tohto dôvodu s poklesom plasticity erytrocytov (kosáčikovitá anémia) sa pozoruje prudké zvýšenie viskozity krvi aj pri nízkom hematokritu. Viskozita krvi sa tiež zvyšuje so zápalovými procesmi, ktoré sprevádzajú zvýšené ESR (sedimentácia erytrocytov).

Okrem červených krviniek počet krvných doštičiek významne ovplyvňuje hustotu krvi. So zvýšenou tvorbou krvných doštičiek, ako aj ich zvýšenou tendenciou k agregácii a adhézii, krv nie je len zhrubnutá, ale tvorba aktívnej trombu začína v malých a stredných kalibroch.

Ak je rovnováha lipidov narušená zvýšením obsahu triglyceridov a "zlého" cholesterolu, zvyšuje sa viskozita krvi, zvyšuje sa tendencia tvorby krvných zrazenín a vyvíja sa ateroskleróza.

Aterosklerotická vaskulárna lézia je sprevádzaná pomalším prietokom krvi a tvorbou vírového prietoku krvi. To vedie k agregácii erytrocytov, aktívnej produkcii induktorov agregácie krvných doštičiek a adhézii na steny žilových ciev mladých granulocytových buniek. Spôsobuje zápalové poškodenie žíl a tvoria sa žilové krvné zrazeniny.

Prečo je krv silná

Krvné zrazeniny sa môžu vyskytnúť na pozadí:

 • mnohopočetný myelóm;
 • leukémie;
 • erythrocytózy;
 • radiačná choroba;
 • eritremii;
 • pancytopénia;
 • thrombocytosis;
 • hyperglykémia;
 • hypoxia;
 • horúčka;
 • Waldenstrom makroglobulinémia;
 • dedičná koagulopatia sprevádzaná zvýšenou viskozitou krvi;
 • kolagenóza;
 • autoimunitné ochorenia;
 • zvýšené hladiny fibrinogénu;
 • hyperlipidémia a ateroskleróza;
 • vaskulitída;
 • malárie;
 • hypovitaminóza;
 • napadnutie červami;
 • nadmerná produkcia imunoglobulínov;
 • infekčné a zápalové ochorenia;
 • dlhotrvajúci stres a nespavosť;
 • rozsiahle lézie;
 • dehydratácia (hnačka, vracanie);
 • nedostatočný príjem tekutín;
 • malígnych novotvarov a ich aktívnych metastáz;
 • diabetes;
 • metabolický syndróm;
 • hypertenzia;
 • zlyhanie srdca;
 • chronická pľúcna choroba srdca;
 • metabolická acidóza;
 • alkoholizmus;
 • dlhé fajčenie;
 • srpkovitá anémia;
 • predĺžená hypoxia, otrava oxidom uhoľnatým, žijúci v ekologicky nepriaznivých oblastiach;
 • závažné ochorenie pečene (cirhóza, hepatitída);
 • nedostatok estrogénu alebo nadprodukcia androgénu;
 • syndróm polycystických ovárií u žien;
 • závažné alergické reakcie.

Značné zhrubnutie krvi však môže spôsobiť trombózu ciev placenty, zhoršený fetoplacentrický prietok krvi, hypoxia plodu, retardáciu intrauterinného rastu, vyblednutie tehotenstva, spontánny potrat a opakovaný potrat, abrupcia placenty, predčasný pôrod atď.

Hrubá krv v detskej príčine

Príčiny krvných zrazenín u detí sa nelíšia od základných príčin u dospelých. A napriek tomu deti často majú hustú krv na pozadí parazitických ochorení a dehydratácie (vracanie a hnačka na pozadí črevných infekcií).

Počas prvých týždňov po pôrode sa testy vrátia do normálu samostatne.

V zriedkavých prípadoch môže byť zvýšená viskozita krvi spojená s vrodenými srdcovými nedostatkami, abnormalitami vývoja pľúc, hypoxiou a asfyxiou, hyperglykémiou, vrodeným hypotyreoidizmom.

Hrubá krv - príčiny a liečba u mužov

U mužov je hlavnou príčinou zvýšenej viskozity krvi nerovnováha lipidov a zvýšenie triglyceridov a "zlého" cholesterolu. Často dochádza k zvýšeniu viskozity krvi v pozadí:

 • obezita
 • telesnej aktivity,
 • fajčenie
 • hypertenzívne ochorenie.

Silná krv - symptómy u žien a mužov

Zvýšenou viskozitou krvi sa prejavuje porúch mikrocirkulácie, studené končatiny, senzorické poruchy, znecitlivenie prstov, plazivej pocity na koži, závraty, bolesti hlavy, zníženie ostrosti videnia, mramorovanie kože, slabosť, porušením postihnutia, depresívne poruchy, insomnia, mánia, psychóza, pokles pamäť a rýchlosť reakcie, konštantná smäd, svrbenie a suchosť kože a slizníc.

Je to tiež možné porušenie srdcového rytmu, dýchavičnosť, slabosť.

Tiež je známy mramorový odtieň kože nohy a výrazné kŕčové žily. Kľudy sú studené na dotyk, koža je drsná a nepružná. Možno vzhľad trhlín a vredov. Existuje tiež neustále chilliness končatín a zlé uzdravenie dokonca aj malé rany a škrabance.

U pacientov s erytrocytózou sa môže objaviť špecifický fialový tón pleti, časté mdloby a pravidelné nazálne krvácanie.

Čo sa nazýva test krvnej hustoty?

Na stanovenie hustoty krvi a určenie príčiny nárastu jej viskozity sa uskutočňuje

 • všeobecný a biochemický krvný test;
 • stanovenie hematokritu;
 • zrážanie krvi a koagulačný test;
 • stanovenie lipidového profilu (frakcie cholesterolu a triglyceridy).

Pre podozrenie erythrocytózy určiť stupeň saturácie kyslíkom arteriálnej krvi, plazmatické hladiny erytropoietín a parciálny tlak kyslíka, pri ktorej je hemoglobín nasýtený s viac ako päťdesiat percent (P50).

Podľa indikácií je možné vykonať:

 • biopsia kostnej drene
 • ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny a malej panvy,
 • elekrokardiografy,
 • echokardiogram
 • na štúdium hormonálneho profilu.

Potrebujem opravu viskozity krvi

Mierne zvýšenie viskozity krvi nevyžaduje lekársku liečbu a môže sa upraviť predpisovaním vyváženej stravy, zvýšeného pitného režimu a normalizácie telesnej aktivity.

Bez včasnej korekcie môže hustá krv spôsobiť vývoj:

 • hlboká žilová trombóza,
 • infarktu myokardu,
 • ateroskleróza,
 • cievna mozgová príhoda,
 • chronické zlyhanie obličiek a srdca,
 • tromboembolizmus,
 • ischémia dolných končatín,
 • život ohrozujúce poruchy srdcového rytmu atď.

Hrubá krv - čo robiť

Liečbu vysokej viskozity krvi by mala vykonávať výlučne lekár a pod kontrolou laboratórnych parametrov. Samoliečenie môže viesť k nadmernému poklesu zrážanlivosti krvi a krvácaniu.

Liečba sa vyberá v závislosti od závažnosti pacienta a hlavnej príčiny krvných zrazenín.

Pacienti s dehydratáciou ukazuje orálny rehydratáciu a infúznu terapiu s cieľom nielen na náhradu deficitu tekutiny, ale aj k obnoveniu rovnováhy elektrolytov.

Hyperlipidemické lieky a diéta sú indikované na hyperlipidémiu a aterosklerózu.

Odporúča sa tiež nefajčí a konzumácia alkoholu, normalizáciu fyzickej aktivity, zvýšenie spotreby zeleniny a čerstvej zeleniny, vylúčenie zo stravy mastných a vyprážaných jedál, zvýšiť príjem tekutín na dva - dva a pol litra denne (pokiaľ nie je choroba srdca a obličiek).

Za mierneho poklesu viskozity krvi, elastické vlastnosti zotavenie plavidla, zníženie "zlého" cholesterolu a zníženie rizika trombu odporúča doplnky obsahujúce:

 • omega-3 mastných kyselín,
 • rybí olej,
 • horčík,
 • vitamíny A, E a skupina B,
 • kyselina askorbová.

Strava týchto pacientov by mala byť vyvážená a musí obsahovať zvýšené množstvo otrúb, čerstvého ovocia a zeleniny, jahôd, zázvoru, citrónu, čučoriedky, maliny, paradajky, papriky, cukety, repa, cesnak, ľanový olej, kuracie mäso, králičie mäso, varenú rybou. Čierna čokoláda a kakao sú tiež užitočné.

 • sladkosti,
 • čerstvé pečenie
 • sýtené nápoje
 • rýchle občerstvenie
 • údené mäso a šťavy.

Efektívne časté dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu, plávanie, jazda na bicykli atď.

Podľa údajov predpísaných liekov Aspirín, Kardiopirín, Cardiomagnyl, Magnekard. Môže sa použiť heparín, warfarín atď.

Pri silnom zvýšení viskozity krvi môže byť predpísaný plazmaferézny postup.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Vitamíny pre srdce a krvné cievy: dostupné lieky s garantovanou účinnosťou

Porušenia fungovania kardiovaskulárneho systému - spoločný problém, ktorého pravdepodobnosť výrazne zvyšuje silový tréning. Aby sa zabránilo hypertrofii myokardu, mozgovej príhode, krvných zrazenín a kŕčových žíl, má zmysel starostlivo predchádzať preventívnemu použitiu liekov na ochranu srdca.

Koľko stojí koagulogram?

Coagulogram - komplexná analýza zrážania krvi. Štúdie žilovej krvi metódou koagulometrie pomáhajú posúdiť stav a účinnosť fungovania rôznych častí krvných systémov, ako je koagulácia, antikoagulácia a fibrinolytika.

Zrážanie krvi: príčiny

Stav krvi priamo závisí od kardiovaskulárneho systému, a to aj napriek tomu, že mnohí lekári, pri zisťovaní problémov so srdcom, sa najprv snažia sústrediť na posilnenie srdcového svalu a dilatáciu krvných ciev.

Choroby kardiovaskulárneho systému

Choroby kardiovaskulárneho systému sú na prvom mieste z hľadiska výskytu a počtu úmrtí na celom svete. To prispieva k mnohým dôvodom, vrátane nevhodného životného štýlu, zlých návykov, zlej výživy, stresu, dedičnosti a oveľa viac.

Prečo sa cievy zužujú a aké symptómy človek zažíva, keď sú cievy rôznych orgánov úzke

Vasokonstrikcia je stav, ktorý predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie. Ovplyvňuje cievy čiastočne v ktorejkoľvek oblasti tela alebo upcháva lumen.

Prečo dochádza k dyspnoe pri chôdzi - spôsobuje liečbu

Dýchavičnosť je nezvyčajný pocit dýchania alebo potreba intenzívnejšieho dýchania. Dýchavičnosť môže byť definovaná ako dýchacie ťažkosti, dýchavičnosť, nepríjemný alebo nepríjemný pocit vlastného dýchania alebo vedomie ťažkosti s dýchaním.