Hematokrit je indikátor, ktorý určuje obsah červených krviniek (červených krviniek) v celkovom objeme. Zmerané v percentách. Určené všeobecným krvným testom. Hematokrit určuje schopnosť krvi preniesť kyslík do tkanív tela.

U dospelých naznačuje nižší hematokrit, že existuje riziko anémie. Pri znížení hematokritu je povinná mimoriadna opatrnosť a pozornosť zdravia - dôvody sú nejednoznačné.

Na správnu diagnózu sa vykonávajú špeciálne testy na stanovenie percenta červených krviniek na objem plazmy. Sú schopní poskytnúť informácie odborníkom na presné určenie príčin nízkeho hematokritu.

norma

Predtým, ako hovoríme o znížení hladiny hematokritu v krvi, je potrebné poznať štandardné hodnoty indikátora na základe pohlavia a veku pacienta.

Hematokritové dávky pre:

 • novorodenec - 44-62%;
 • dieťa prvého roka života - 36-44%;
 • deti do desiatich rokov - 37-44%;
 • dospelí muži - 40-52%;
 • dospelé ženy - 30-46%.
 • u väčšiny žien je hematokrit počas tehotenstva znížený - to je normálny dôsledok zvýšenia celkového objemu krvi.

Keďže nízka hladina hematokritu hovorí o anémii, je prirodzené, že príčinou anémie sú faktory, ktoré tento ukazovateľ znižujú. Všetky faktory, ktoré prispievajú k rozvoju anémie, budú tiež dôvody poklesu hematokritu v krvi u dospelých.

Čo znamená hematokrit?

Nedostatok červených krviniek ovplyvňuje celkový stav tela. S nízkym hematokritom u dospelých je všeobecná nevoľnosť, vysoká únava, dýchavičnosť, blednutie kože, časté srdcové zlyhanie, bolesti hlavy, vypadávanie vlasov.

To je spôsobené tým, že červené krvinky dodávajú živiny a kyslík do každej bunky pri zachytávaní oxidu uhličitého. S nízkym hematokritom sa objem erytrocytov na liter krvi stáva menší ako normálny, preto ľudské bunky zažívajú hladovanie kyslíka. Zároveň je narušená rovnováha medzi kyselinou a bázou a spôsob fungovania každého z orgánov.

Znaky

Symptómy nízkeho hematokritu sú:

Tieto príznaky sú zreteľne vyslovene počas tehotenstva a akútnej anémie. Na potvrdenie diagnózy je však potrebné vykonať krvný test.

Príčiny nízkeho hematokritu

Prečo sa dospelý hematokrit znižuje a čo to znamená? Ako bolo uvedené vyššie, anémia môže spôsobiť nízky hematokrit. Táto choroba sa vyskytuje, keď je nedostatok červených krviniek. Preto každá funkcia alebo akcia na zníženie priemernej dĺžky života môže priamo hovoriť o výskyte anémie.

Okrem anémie sa vyskytuje aj nízky hematokrit:

 • s veľmi silnou stratou krvi;
 • počas tehotenstva;
 • sa môže pozorovať pri dlhodobom pobyte v polohe v sklone.
 • ak sa červené krvinky tvoria pomaly;
 • ak sa zvýši objem krvi;
 • v procese pôstu alebo nezdravého jedla;
 • v prípadoch rýchlej likvidácie červených krviniek;
 • ak je skvapalnená krv.

Tiež pokles hematokritu v krvi pod normou sa pozoroval u nasledujúcich ochorení:

 • rakovina kostnej drene, malígne nádory, čo vedie k zníženej tvorbe červených krviniek;
 • ochorenie obličiek (stenóza renálnej artérie, zlyhanie obličiek, polycystické ochorenie obličiek);
 • chronické zápalové procesy;
 • anémia, pri ktorej sa zníži počet červených krviniek;
 • ochorenia krvných ciev alebo pečene.

Všetky údaje s nízkym hematokritom sú vážnym dôvodom na vykonanie úplného vyšetrenia. Ale nie je potrebné sa obávať v predstihu. Pomocou prieskumov môžete identifikovať príčinu ochorenia a čo presne môže spôsobiť pokles hematokritu. Keď je hladina hematokritu normálna a ukáže sa analýza, potom si môžete byť istý, že všetko je s vami normálne.

Hematokrit počas tehotenstva

U žien počas tehotenstva môže byť hematokrit pod normálnou hodnotou. To vyplýva zo skutočnosti, že objem krvi sa zvyšuje na úkor plazmy. Počas tohto obdobia môže byť toto číslo 33% a toto sa považuje za normálne.

Čo s nízkým hematokritom

U dospelých je hlavným princípom liečby nízkeho hematokritu odstránenie príčin, ktoré spôsobili, že klesli pod normál. Ak je anémia príčinou nízkeho hematokritu, v mnohých prípadoch stačí, aby pacient zmenil stravu, aby postupne zvyšoval hladinu červených krviniek a hemoglobínu v krvi.

Na to sa odporúča jesť viac potravín bohatých na železo, ako sú kurčatá, sušené ovocie, fazuľa, vajcia, červené mäso, droby (najmä pečeň), morské plody, zelenina. Okrem toho by sa mal zvýšiť príjem vitamínu C, pretože zlepšuje vstrebávanie železa. V niektorých prípadoch lekár môže na liečbu anémie odporučiť doplnenie doplnkami železa.

Ako zvýšiť hematokrit, keď je pod normálnou hodnotou?

Hematokrit v sére meria relatívny pomer objemu krvi tvoriacej zložky: krvné doštičky, leukocyty a hlavne erytrocyty. Ak je hematokrit znížený, znamená to, že v tele vznikli patologické ochorenia a je potrebné podstúpiť vyšetrenie.

obsah

Každá zložka komponentu je zodpovedná za správnu funkciu konkrétnej funkcie. Napríklad pomocou erytrocytov, ktoré dodávajú krvi taký červený odtieň, sa kyslíkom dodáva do všetkých buniek tela, leukocyty sú zodpovedné za bezpečnosť nášho tela proti rôznym vírusom a baktériám, krvné doštičky - na zrážanie krvi. Základom krvi vo väčšine sú červené krvinky. Preto je možné objasniť, že označenie hematokritu je pomer počtu červených krviniek k objemu krvi.

Meranie hematokritu

Vypočítajte analýzu podľa schémy:

 1. Odoberte laboratórnu banku so špeciálne aplikovanými rozdeleniami a naplňte ju krvou.
 2. Banka bola premiestnená do odstredivky tak, aby sa červené krvinky začali usadzovať pod vplyvom odstredivej sily.
 3. V závislosti od výsledkov tejto reakcie odborníci vypočítajú rýchlosť indikátora v 1 ml krvi.

U žien sa až 45% hematokritu považuje za normu a u mužov až do 55%. U detí závisí rýchlosť hematokritu od veku, napríklad u novorodencov dosahuje 45-67%, u detí vo veku 10-15 rokov - ukazovateľ by mal byť v rozmedzí od 35% do 45%.

Rýchlosť analýzy u zdravého človeka

Často je postačujúce poznamenať, že u gravidných žien je hematokrit mierne pod normálnou hodnotou. Zníženie indexu môže byť tiež znakom takých javov, ako je hyperhydratácia alebo hyperproteinémia. Preto po absolvovaní analýzy je potrebné poradiť sa s lekárom, aby sa predišlo nepriaznivému výsledku.

Prečo sa zníži hematokrit?

Hematokrít znížil - čo to znamená a prečo sa to deje? Čo ovplyvňuje jeho pokles a ako sa prejavuje?

Hematokrit ukazuje, v akom pomere sú červené krvinky s časťou krvi z celkového množstva.

Je to dôležité! Nízky hematokrit naznačuje vývoj niektorých ochorení. Pacienti so zníženými výsledkami by preto mali ihneď vyhľadať lekársku pomoc a podrobiť sa ďalším vyšetreniam.

Po analýze hematokritu možno vidieť, že výsledky sú uvedené v percentách medzi zložkami a celkovým množstvom krvi. Táto analýza sa dá ľahko uskutočniť v akejkoľvek špecializovanej laboratóriu alebo v bežnej verejnej klinike. Odporúča sa vykonávať výskum ráno a na prázdny žalúdok.

Analýza sa užíva ráno a na prázdny žalúdok.

Príčiny nízkeho hematokritu môžu byť rôzne, napríklad:

 • veľká strata krvi;
 • gestačný čas;
 • krv tvorí nedostatočný počet červených krviniek;
 • s anémiou a inými krvnými ochoreniami - pacienti produkujú nedostatočný počet krviniek;

Redukcia hematokritu je možná s anémiou

 • často sa znižuje hladina hematokritu u ľudí, ktorí majú diéty alebo ich strava nie je vyvážená;
 • s masívnym zvýšením objemu krvi;
 • ak osoba vedie sedavý životný štýl;
 • keď sa pacientovi nesmie dlhší čas pohybovať po operácii alebo vyšetrení;
 • v dôsledku obličkových alebo kardiovaskulárnych ochorení;
 • s rýchlou deštrukciou alebo poškodením červených krviniek v krvi;
 • ak je krv pacienta veľmi tenká;
 • v prítomnosti niektorých chronických ochorení alebo zápalových procesov;
 • niekedy nižší hematokrit naznačuje prítomnosť novotvaru.

Niekedy u pacientov je možné pozorovať takzvaný falošný hematokritový syndróm. Existuje takýto fenomén:

 • Ak pacient ležal, odoberie sa krv na analýzu.
 • Ak má pacient dostatočne dlhú žilu.
 • Ak je krv príliš tenká. K tomu dochádza, ak sa krv na analýzu odoberie z miesta, kde bola infúzia vykonaná nedávno.

Ako môže byť hematokrit zvýšený?

Ako zvýšiť hematokrit a udržať ho normálne? Pravdepodobne táto otázka pravdepodobne počujú lekári, ktorí liečia pacientov so zníženým hematokritom.

Rada. Po prvé, musíte jesť správne a robiť miernu fyzickú aktivitu, podstupovať pravidelné vyšetrenia a odovzdávať potrebné testy.

Ak dôjde k zníženiu hematokritu v dôsledku anémie, musíte venovať pozornosť vašej strave. Odborníci odporúčajú jesť viac potravín, ktoré sa skladajú zo železa a bielkovín: napríklad vajcia, mäso, niektoré druhy ovocia atď. Môžete tiež vstúpiť do vašej stravy a špeciálnych vitamínových doplnkov. Okrem toho môže lekárovi predpisovať iné lieky alebo vitamíny. Liečba v tomto prípade je odstránenie ochorenia, vďaka čomu sa hematokrit znížil.

Výrobky obsahujúce železo budú v tejto patológii veľmi užitočné.

Po absolvovaní všetkých testov, ktoré lekár predpisuje, môžete zistiť príčinu ochorenia a samotnú léziu, čo spôsobí prudký pokles hematokritu. Po správnej liečbe by sa hladina mala normalizovať.

"Hrubá krv (hematokrit) - prehľad príčin a spôsobov liečby"

5 pripomienok

Krv je jednou z najdôležitejších zložiek vnútorného prostredia nášho tela. Obsahuje všetky informácie o stave všetkých tkanív a systémov a spája ich do jedného celku. Neustále cirkulujúci v tele, krv prenesie tieto údaje do orgánov, v prípade potreby meniť ich úroveň funkčnej intenzity.

Pri vysokej kvalite funkcií prepravy živín a kyslíka musí štruktúra krvi spĺňať určité vlastnosti, z ktorých jedna je viskozita (hustota). Zodpovedajúca úroveň zabezpečuje voľný pohyb krvi cez malé kapiláry a cievy, čo jej neumožňuje prekročiť hranice obehového systému a namočiť cez jeho steny.

Rovnováha viskozity (zhrubnutie) krvi v tele je podporovaná dvoma systémami biologickej ochrany - koaguláciou a antikoaguláciou, ktoré zabraňujú tvorbe silnej krvi alebo jej nadmernému zriedeniu. Porušenie normálneho režimu prevádzky aspoň jedného z týchto systémov môže spôsobiť funkčné poškodenie v akomkoľvek orgáne.

Aké sú normy pre zahustenie krvi?

Aká viskozita krvi sa považuje za normálnu?

Krvná štruktúra pozostáva z plazmy (jej kvapalnej časti) a rôznych tvarovaných bunkových prvkov. Jeho zloženie je vyvážené od prírody a je v pomere 6: 4 v prospech kvapalnej časti plazmy. Ak akékoľvek patologické okolnosti zmenia rovnováhu v prospech bunkových prvkov, vyvine sa proces zrážania krvi - hematokrit.

Priemerná hodnota (referencia) hematokritu závisí od veku, pohlavia pacienta, jeho povolania a miesta pobytu. Vďaka určitým štandardom je možné posúdiť stav tela.

 • od narodenia do jedného roka sa miera hematokritu pohybuje od 33% do 65%;
 • o 5 rokov je znížená na 44%;
 • od 6 do 11 rokov, hematokrit 33%, 41% sa považuje za normu;
 • pre chlapcov vo veku od 12 do 17 rokov - 35%, 45% pre dievčatá v tomto veku - 34%, 41%;
 • u dospelých mužov - sa pohybuje od 39% do 49%;
 • pre ženy - 35%, 45%

Trvalý hematokrit sa považuje za normu medzi profesionálnymi športovcami, medzi ľuďmi žijúcimi v horských oblastiach zaoberajúcimi sa tvrdej práci, ponorky a pilotmi.

Aké je nebezpečenstvo hrubšej krvi?

Ak sú prekročené referenčné hodnoty hematokritu, nebezpečenstvo je:

 1. Zníženie tekutosti krvi, ktoré so slabými elastickými cievami môže vyvolať nepravidelnosti krvného obehu v koronárnych a mozgových cievach.
 2. Diagnóza silnej krvi u žien počas tehotenstva môže ohroziť krvný obeh v placenty (placentárna nedostatočnosť), čo vedie k hypoxii a zhoršeniu vývoja plodu, pretože najhoršou možnosťou je potrat.
 3. S hrubou krvou sa obličky nedarí vyrovnávať s jej čistením, vďaka čomu sa vyvíja kyslíkové hladovanie tkanív a orgánov a prejavuje sa ako únava a nestabilita voči námahe, mdlobu a dýchavičnosť.
 4. Hustá koncentrácia plazmy pri srdcových ochoreniach a ateroskleróze je nebezpečná, pretože je ťažké, aby ju srdce vytlačilo z komôr do ciev. Bez včasnej liečby to vedie k rozvoju hypertrofie rôznych oddelení srdca.
 5. Hlavné nebezpečenstvo vzniku hematokritu je spôsobené adhéziou doštičkových buniek, čo vedie k tvorbe veľmi silnej krvi, čo prispieva k rozvoju arteriálnej trombózy, mozgovej príhody a srdcového infarktu. Pretože nemôže preniknúť ani do malého, ani do stredu cievneho lôžka.

Zvýšená krvná hustota, na rozdiel od jej riedenia, je nebezpečná, pretože medzi rozsiahlym registrom kauzálnych faktorov, ktoré vyvolávajú hematokrit, existujú rôzne formy leukémie a vážnych obličkových patológií. A dlhodobé ignorovanie takýchto ukazovateľov v analýze môže byť koncovo smrteľné.

Príčiny silnej krvi u žien a mužov

Prečo sa to vôbec deje?

Pre všetkých ľudí sú príčiny hrubého krvácania spôsobené podobnými faktormi, z ktorých hlavnými sú:

 1. Nedostatok tekutiny v tele. Vedú k dehydratácii tela - rôznym chorobám obličiek, cukrovke a horúčke, ťažkej intoxikácii, sprevádzanému vracaním a hnačke.
 2. Dlhodobé užívanie liekov. Pri dlhodobom používaní syntetických drog sa časť plazmy postupne stráca, čo vedie k jej zvýšeniu koncentrácie. Podobná podmienka je vyvolaná liekmi predpísanými pri liečení adrenálnych patológií, perorálnych kontraceptív a diuretík, nekontrolovaného príjmu činidiel, ktoré obnovujú erektilnú funkciu.
 3. Porušenie metabolických procesov. V prípade renálnych, črevných alebo žalúdočných ochorení dochádza k nedostatočnej oxidácii metabolických produktov, ktoré pri uvoľňovaní do krvi zvyšujú jej koncentráciu. Súčasne sa znižuje hladina proteínu v obehovom systéme, čo vytvára podmienky pre výpot kvapalnej plazmatickej časti do tkaniva tukového tkaniva, vizuálne sa prejavuje edémom.
 4. Patológie v dýchacom systéme vytvárajú predpoklady pre vznik hypoxie a procesov oxidácie krvi. To negatívne ovplyvňuje tvarované bunky a spôsobuje ich hromadenie a zvyšuje hrúbku.
 5. Hypercholesterolémia. Zvýšenie cholesterolu v plazme vedie k zvýšeniu jeho viskozity. Okrem toho sú mastné kyseliny, triglyceridy a lipoproteíny naviazané na cholesterol.
 6. Infekcie a parazity spôsobujú aktivitu imunitných buniek, ktoré pri penetrácii do plazmy na rovnakom mieste zomierajú a spôsobujú hematokrit. To môže byť vysvetlené skutočnosťou, že vyhýbanie sa preplneniu ciev, určitý počet leukocytov je lokalizovaný v črevnom submukóznom tkanive, ale vráti sa do krvného riečišťa pri prvej hrozbe infekčnej alebo parazitickej lézie. Tým sa zvyšuje plazmatická koncentrácia.
 7. Stres a nervové zážitky vyvolávajú pravidelné nasýtenie krvi adrenalínom, čo vedie aj k hematokritu.

V skutočnosti sú dôvody na vyvolanie zmien koncentrácie v plazme obrovské a majú rovnaký vplyv na mužov a ženy bez ohľadu na pohlavie. Môžete pridať k predchádzajúcemu zoznamu: aktívne a pasívne fajčenie, účinky plynov výfukových plynov a oxidu uhoľnatého, popáleniny, nádorové nádory a ochorenia krvi, obličkové patológie vo forme cirhózy alebo hepatitídy, pankreatitída, výživové chyby a mnoho ďalších faktorov.

Príznaky silnej krvi u ľudí

Hrubá krv nevychádza zo špecifických príznakov - to znamená, že neexistuje jednoduchá izolovaná skupina príznakov silnej krvi, podľa ktorej by bolo možné jednoznačne identifikovať ochorenie. O možnosti vývoja patologických zmien v plazme možno posúdiť nepriame príznaky:

 • zvýšený krvný tlak;
 • chronická únava a indispozícia;
 • suchá koža a slizničné tkanivá;
 • pocit zníženej citlivosti končatín;
 • úbytok a strata pamäti;
 • vzhľad cievnych mriežok na nohách.

Ale niekedy človek nemusí mať ani nepriame príznaky, pacienti sa o probléme dozvedia počas úplne iného vyšetrenia.

So zvýšenou viskozitou krvi od pacienta je potrebné neustále monitorovanie zdravia, pravidelné prechody niektorých testov. Bežná osoba nie je schopná sama kontrolovať situáciu - s hrubou krvou by profesionál mal identifikovať príčinu a predpísať liečbu.

Diagnóza hyperkoagulácie sa vykonáva na základe:

 1. Krvné testy, určenie percentuálneho pomeru plazmy a vytvorených bunkových prvkov;
 2. Vzorky pre faktor krvácania a koagulácie (analýza toku);
 3. Analýza koagulačnej funkcie koagulačného procesu, ktorá určuje funkčnú konzistenciu a účinnosť procesu homeostázy v tele (vnútorná a všeobecná koagulácia).

Metódy liečby hematokritu

fotografie liekov, ktoré možno použiť v terapii

Zníženie hladiny krvnej hustoty je riešením mnohých problémov, predovšetkým elimináciou rizika trombózy a intoxikácie organizmu. Čím dlhší je proces hematokritu a čím je krv silnejšia, tým väčšie je riziko vzniku patologických komplikácií a smrti.

Len lekár určí, akú liečbu predpisovať v príznaku hrubé krvi a čo robiť v danej situácii (pamätajte na mnohé dôvody!). Terapia je založená na individuálnom monitorovaní indikátorov stavu pacienta a účelu intervencií + liekov na liečbu základnej základnej choroby.

Na odstránenie a prevenciu patológie je možné predpísať lieky s efektom zriedenia krvi. Medzi ne patria:

 1. Tabletovaná forma Cardiomagnyl a jeho analógov. To je považované za najbezpečnejšie liečivo, ktoré eliminuje zvýšené zrážanie. Okrem zrieďovacích vlastností má protizápalový účinok. Môže byť menovaný:
  • pacientov s diabetom a hypertenziou;
  • pri liečbe trombózy a aterosklerózy;
  • so zvýšeným cholesterolom;
  • pri vaskulárnych a srdcových ochoreniach;
  • ako prostriedok prevencie komplikácií v pooperačnom a rehabilitačnom období s chirurgickými zásahmi s kardiovaskulárnym charakterom.
 2. Ale v popularite je táto droga veľmi nižšia ako aspirín, ktorý sa široko používa pri liečbe mnohých ochorení. Pri prevencii trombózy, srdcových a cievnych ochorení. Ale napriek účinnosti lieku má agresívny účinok na sliznicu obličiek a žalúdka. Preto je kontraindikovaný u pacientov s prítomnosťou peptických vredov, dokonca aj počas ich remisie. V takýchto situáciách sa nahradí liekmi, ktoré neobsahujú aspirín.
 3. Môže ísť o lieky rovnakého druhu kardioagénnych, srdcových, lospirínových alebo trombotických. V prípade ulceróznych patológií sa pacientom môže ponúknuť modifikovaný aspirínový liek - Aspirín Cardio. Pri jeho zložení je koncentrácia kyseliny acetylsalicylovej taká malá, že sa môže použiť počas remisie ulceratívnych patológií gastrointestinálneho traktu.
 4. Lieky a analógy liekov Kurantila, Aspekard, Fenilina a Vafarin majú zrieďovacia schopnosť, ktorá zlepšuje mikrocirkuláciu a cerebrálnu cirkuláciu.
 5. Pri porážke ciev s kŕčovými žilami je liek Eskuzan účinný.

Prvým miestom medzi kvapalinou sú červené vína. Ale pomocou nich nesmieme zabúdať, že je to stále alkohol. Prírodné mrkvové, jablkové, broskyňové, citrusové, ryžové a paradajkové šťavy, ich zmesi a koktaily sú pre hemostázu bezpečnejšie.

Rýchle pozitívne zmeny nastane, ak obmedzíte prítomnosť tukov v strave, konzervačných látkach, údenom mäse, pohánkovej a zemiakovej miske, škrobových potravinách a banánoch. Minimalizujte príjem sladkých a sýtených nápojov, alkoholu.

Prognóza liečby závisí od základnej príčiny. Ak nie je hematokrit spojený so závažnými patologickými stavmi v tele - situácia sa rýchlo upraví. V opačnom prípade to všetko závisí od zanedbania komorbidít a ako rýchlo sa dá liečiť.

Prečo krvný hematokrit klesá, spôsobuje, spôsob liečby a prevenciu

Celkové množstvo krvných buniek sa nazýva hematokrit. Väčšina hematokritu je červené krvinky. V biochemickom výskume sa táto hodnota meria v percentách a je označená skratkou HCT.

Krv je dodávateľom tukov, uhľohydrátov a bielkovín v tele. Všetky zmeny v štruktúre alebo fyziológii orgánov sa odrážajú v obehovom systéme. Preto sú prvými prioritnými vyšetreniami biochemické a všeobecné klinické krvné testy.

Čo je hematokrit?

Hematokrit je objem častíc suspendovaných v krvi. Erytrocyty a iné tvarované elementy vykonávajú vitálne funkcie v tele - prenášajú oxidy, podieľajú sa na syntéze biologických látok, odstraňujú odpad.

Prenos oxidov sa zaoberá proteínovým globulínom v červených krvinkách - hemoglobínom. Mutácie, ktoré vedú k nesprávnej montáži hemoglobínu, môžu spomaliť transport oxidov.

Čo znamená hematokrit?

V priebehu kostnej drene je hypokrécia červených krviniek pozorovaná nízka hladina hematokritu v krvi. V niektorých prípadoch je pokles hematokritu spôsobený zrýchleným rozpadom červených krviniek. Zníženie objemu červených krviniek ovplyvňuje reologické vlastnosti krvi. Telo dostáva nedostatočné množstvo látok, pozoruje sa chronická hypoxia a dochádza k spontánnemu krvácaniu.

Je to dôležité! Ak je hematokrit pod normálnou hodnotou, pacient potrebuje naliehavú pomoc, pretože aj keď nemá rozsiahle krvácanie, môže zomrieť.

Príčiny nízkeho hematokritu:

 • Ťažká strata krvi.
 • Hyperhydratácia.
 • Pôst.
 • Onkologické ochorenia.
 • Chronické zápalové procesy v tele.
 • Choroby vylučovacieho systému.
 • Rôzne typy anémie (nedostatok železa, srpkovité bunky a iné).
 • Chronické ochorenia kardiovaskulárneho systému alebo pečene.

HCT sa môže znížiť v dôsledku dedičných ochorení. Presný dôvod na zníženie NST môže stanoviť ošetrujúci lekár.

Normálny hematokrit u žien a mužov

V ľudskom tele obsahuje asi 5 litrov krvi. HCT v teste krvi ukazuje "zahustenie" tekutého tkaniva. Miera HCT v krvnom teste je priamo závislá od pohlavia a veku osoby. U mužov je ukazovateľ 42 - 52% a u dospelých - 34 až 47%.

Počas menštruácie môže hladina hemoglobínu prudko klesnúť u žien, ale toto je variant normy. Tento stav prechádza po ukončení luteálnej fázy menštruačného cyklu. V niektorých prípadoch testy ukazujú falošne pozitívny výsledok kvôli nesprávnemu odberu krvi od pacienta.

Čo znamená nižší hematokrit v krvi dieťaťa?

V prítomnosti závažnej patológie je hematokrit znížený u dieťaťa. V tomto stave musíte konzultovať s lekárom, aby ste určili príčinu. Často sa to deje pri nadmernej spotrebe vody (nadmernej hydratácii) dieťaťa. Avšak tekutina sa často nahromadzuje v tele v dôsledku patológie vylučovacieho systému.

Deti môžu mať opuch v náručí, nohách alebo iných častiach tela, ťažkosti s dýchaním, pocit slabosti a nevoľnosť. Keď predávkovanie predpíše látku, ktorá znižuje objem cirkulujúcej krvi. Nízky hematokrit u dieťaťa je nebezpečný, pretože môže oddialiť normálny vývoj kostí a svalových systémov. Nízke hodnoty HCT u dojčiat môžu spôsobiť náhlu smrť.

Ako zvýšiť hladinu hematokritu v krvi?

V závislosti od etiológie ochorenia sa odporúčajú zvýšiť hematokrit. Pri anémii s nedostatkom železa pridajte do stravy potraviny obsahujúce železo a vitamín B12. Počas hyperhydratácie znížte príjem tekutín a solí v tele, ktoré zadržiavajú vodu (napríklad chlorid sodný). Odporúčané neustále cvičenie a normalizácia životného štýlu. Diuretiká môžu zvýšiť HCT, pretože "aktívne" odstraňujú tekutinu z tela.

Tip! Ak existujú závažné ochorenia zo strany vylučovacieho systému, je potrebné konzultovať s lekárom, aby vypracoval plán liečby. Nekomplikované a fyziologické formy nízkeho hematokritu prechádzajú samy.

Prečo je zníženie hematokritu v krvi a ako ho zvýšiť

Hematokrít znížil: čo to znamená?

Ako začať, čo je hematokrit? Ide o podmienený indikátor, ktorý sa odvodzuje určením pomeru počtu tvarovaných častíc - krvných doštičiek, leukocytov a červených krviniek k celkovému množstvu krvi v žilových a arteriálnych cievach. Drvivý počet častíc je erytrocyty, preto sa uvažuje, že hematokrit (Nst) je indikátorom počtu erytrocytov na objem krvi (považuje sa aj v litroch).

Teraz o erytrocytoch: zodpovednosť týchto krvných častíc zahŕňa dodávku kyslíka do krvi a odstránenie oxidu uhličitého z neho. Určitý (normálny) počet z nich sa s touto úlohou vyrovnáva. Preto ak sa erytrocyty zmenšujú, potom sa zníži hematokrit, čo znamená, že sa môžu vyvinúť rôzne patológie.

Z tohto dôvodu si táto téma vyžaduje osobitnú pozornosť a dôkladnú štúdiu, pretože môže dôjsť k mnohým dôvodom k poklesu. Na určenie jeho úrovne sú pridelené špeciálne laboratórne testy, diagnostika sa vykonáva s použitím výsledkov diagnózy.

Ako vykonať krvný test na obsah ↑

Aký je normálny hematokrit u mužov a žien, rovnako ako u detí

Ak chcete viesť tému nízkych sadzieb, musíte najprv pochopiť indikátory normy.

Priemerná hladina Nst je 0,45 l / liter (450 ml) - to je 40-45 percent z celkovej krvi.

Priemerné percento sa však líši od normy pre mužov, ženy a deti a záleží tiež od ich veku.

 1. U detí:
 • Novorodenci - 44-62%;
 • Grudnichkov - 36-44%;
 • Od 2 do 5 rokov - 32-41%;
 • Od 6 do 11 rokov - 33-44%.
 1. U dospelých mužov:
 • Od 18 do 45 rokov - 39 - 49%;
 • Po 45 rokoch - 40-50%.
 1. U žien:
 • Od 18 do 45 rokov - 35-45%;
 • Po 45 rokoch - 35 - 47%;
 • Samostatne pre ženu počas tehotenstva - hematokrit je zvyčajne pod normálnou hodnotou kvôli zvýšeniu celkového množstva krvi.

Keďže nízka Nst varuje pred vznikom anémie, znamená to, že faktory ovplyvňujúce výskyt anémie ovplyvnia aj hematokrit.

Čo znižuje hematokrit?

Erytrocyty sú do určitej miery zodpovedné za stav celého organizmu, pretože poskytujú každú bunku kyslíku a tieto elipsoidné telieska sú tiež povinné odoberať oxid uhličitý z buniek.

Ale keď je narušená dodávka buniek (s poklesom počtu červených krviniek a ich neschopnosťou vyrovnať sa s úlohou), vzniká hypoxia, čo následne vedie k narušeniu rovnováhy medzi kyselinou a bázou a dysfunkcii každého jednotlivého orgánu.

Nízke krvné hladiny spôsobujú:

 • Únava a nevoľnosť;
 • Srdcové palpitácie a tachypénia;
 • Bolesti hlavy a vypadávanie vlasov;
 • Mramorovanie kože.

Tieto údaje sú veľmi často znížené, ak je žena tehotná, ale s cieľom potvrdiť diagnózu anémie, musíte prejsť na ďalšie vyšetrenie a predložiť príslušnú analýzu.

Príčiny nízkeho hematokritu

Anémia sa môže vyvinúť v dôsledku nedostatku počtu krvných telies podľa schémy ml / liter v takýchto prípadoch:

 • Počas tehotenstva (najmä v druhej polovici termínu);
 • Počas krvnej straty, vrátane menštruácie, po poraneniach, gynekologických ochoreniach, zlomeninách a vnútornom krvácaní;
 • Ak je naopak objem krvi zvýšený vzhľadom na počet erytrocytov (akumulácia tekutín alebo nadmerná hydratácia môže byť spojená s intravenóznymi infúziami alebo infekčnými infekciami);
 • Ak je krv veľmi tenká;
 • Tí, ktorí sa zaoberajú hladom, sú na tvrdej vyčerpávajúcej strave alebo podvyživení;
 • V dôsledku pomalšej tvorby červených krviniek a nízkeho hemoglobínu v krvi;
 • S hyperproteinémiou (s mnohopočetným myelómom);
 • S dysfunkciou pečene;
 • Ak beriete biologický materiál na analýzu od osoby, ktorá je v horizontálnej polohe, alebo ak je osoba vážne chorá a je nútená dlho ležať.

Obrovské množstvo faktorov ovplyvňuje hladinu hematokritu - aj ľudia žijúci v rôznych výškach v porovnaní s hladinou mora budú mať odlišné počty HCT. Veľké percento červených krviniek - u ľudí, polycytémia (zvýšená Nst), a ak je veľmi nízka - potom anémia.

Aké ochorenie sa môže vyvinúť s poklesom výkonnosti:

 • Vaskulárna a hepatálna patológia;
 • Nefropatia (s polycystickou chorobou obličiek, stenózou renálnej artérie, zlyhaním obličiek);
 • Anémia (zníženie hladiny krviniek);
 • Chronické zápalové patologické procesy;
 • Rakovina v oblasti kostnej drene, nebezpečné nádory (rakovina).

Všetky tieto ochorenia sú veľmi nebezpečné pre ľudský život a zdravie, ale je možné sa im vyhnúť, ak vykonáte vyšetrenie včas: prejdite analýzu a zistite, čo presne ovplyvnilo vaše telo a znížilo hladinu krviniek.

Falošné výsledky

Toto sa môže vyskytnúť, keď sa krv odoberá na mieste, kde bola ruka dlho upnutá (napríklad pomocou šnúry) alebo osoba už predtým užívala liek, ktorý poškodil jeho krv. Taktiež podhodnotená úroveň v analýze ukáže, či boli infúzie urobené do žily, alebo osoba ležala, keď vzala kvapalinu na analýzu.

Ako sa test vykonáva v laboratóriu a krv vstupuje do skúmavky? Priamo v deň odberu sa zvyčajne pripravila taká skúmavka, ktorá bola ošetrená látkou, ktorá nedovoľuje zrážaniu krvi, pretože inak to nebude fungovať na získanie analýzy.

Vzorka sa odošle do laboratória, kde je umiestnený špeciálny prístroj, v ktorom sú trubice umiestnené a otáčané odstredivou silou (dochádza k odstreďovaniu). Potom sa oddelí krv: menej hustá (plazma, ktorej hlavnou časťou je 90% voda, 8% - bielkovina a 2% hormóny) a hustší (bielych buniek alebo krvných doštičiek menej ako 1% krvné telieska - 45%) - ide dole (usadzuje sa dole).

A potom sa počas diagnózy krvných buniek určí počet (alebo percentuálny podiel) hematokritu (rovná sa objemu červených krviniek vydelený celkovým objemom krvi).

Aká je hladina hematokritu u tehotných žien?

Ako už bolo spomenuté, u týchto tehotných žien sa toto číslo znižuje. Tento pokles je spôsobený prudkým nárastom množstva plazmy (až o 33 percent), čo sa v tejto situácii považuje za normálne a nevyžaduje si ďalšie ošetrenie. Pretože na konci tehotenstva sa index HCT obnoví a vráti sa do normálu. Ale monitorovať jej výskyt u tehotných žien musí byť obzvlášť opatrný, pretože sa môže prejaviť vo forme anémie spôsobenej nedostatkom železa, ktorá je spojená s nadmernou hydratáciou.

Obzvlášť nízke hladiny HCT počas tehotenstva možno pozorovať v prípadoch:

 • Závažná toxóza;
 • Tehotenstvo ženy vo veľmi mladom veku;
 • Tehotenstvo s viacerými druhmi ovocia;
 • Re-tehotenstvo po veľmi krátkom čase;
 • Nedostatok železa v potravinách;
 • Ak bola žena diagnostikovaná anémia pred otehotnením.

Anémia nepriaznivo ovplyvňuje ženu, spôsobuje krvácanie, predčasné pôrode a popôrodnú depresiu, ale ešte viac poškodzuje plod, pretože jeho vývoj sa môže vyskytnúť s patologickými stavmi:

 • Porodenie podváhy;
 • Vadný (pomalý) fyzický vývoj;
 • Vrodená anémia;
 • Patológie nervového systému a mozgu.

Stojí za zmienku, že ak je v materskom tele zaznamenaný aj nízky indikátor vitamínu B12, potom sa dieťa môže narodiť s patologickými stavmi centrálneho nervového systému.

Čo je za HCT zodpovedné u detí?

Zníženie hematokritu je možné:

 • Kvôli zníženiu rýchlosti tvorby červených krviniek v kostnej dreni;
 • Vzhľadom na nadmerné množstvo cirkulujúcej krvi cez tepny a žily;
 • S vnútorným a vonkajším krvácaním;
 • Vzhľadom na zvýšené hladiny celkového proteínu;
 • V dôsledku zrýchlenej hemolýzy červených krviniek.
Hypoxia - nízky obsah kyslíka v tele alebo v jednotlivých orgánoch a tkanivách

HCT u detí najčastejšie poukazuje na vývoj anémie, pretože musíte diétne napraviť výživu dieťaťa, plnohodnotne, pretože dieťa bude pomalé, rýchlo sa unaví a stratí záujem o všetko.

Kto je ohrozený hematokritom?

Takéto kategórie ľudí najviac podliehajú rizikám:

 • Tehotné ženy v druhom a treťom trimestri, ako aj ženy v práci;
 • Ľudia, ktorí majú problémy so srdcom, krvnými cievami, pečeňou a obličkami;
 • Deti, ktoré hladujú alebo chýbajú železom v ich jedle;
 • Deti, ktoré dramaticky stiahli rast a nedostatok výživy;
 • Ľudia, ktorí sú pripútaní na lôžko a dlho sú v horizontálnej polohe;
 • Ľudia sú závislí od tabaku.
na obsah ↑

Liečba abnormalít hematokritu

Ak chcete vrátiť indikátor späť do normálu, musíte revidovať stravu a začať používať tie produkty, ktoré "vedia", ako zvýšiť hematokrit:

 • Výrobky obohatené železom (vajcia, fazuľa, sušené ovocie, hovädzia pečeň, zelenina, červené a kurací mäso a morské plody);
 • Potraviny bohaté na vitamín C (ríbezle, rakytník, šípka, karfiol a červená kapusta, brokolica, živé plody, jahody, paradajky) - zlepšuje vstrebávanie železa telom;
 • Potravinové doplnky so železom - ak je osoba tiež alergická na vyššie uvedené výrobky alebo na vitamín C.
Ak je príčinou nízkeho hematokritu anémia, je potrebné jesť potraviny bohaté na železo.

Pokiaľ ide o tehotné ženy, aby sa zabránilo vzniku abnormalít plodu, je pripisovaný kurz s injekciami komplexov železa a vitamínov.

Video - stanovenie hematokritu

zistenie

Zníženie hematokritu samo osebe neznamená špecifickú chorobu. To je len potvrdenie skutočnosti, že nízka hladina červených krviniek môže byť príčinou vzniku anémie, ktorá na druhej strane sprevádza rôzne ľudské ochorenia.

Symptómy spôsobené anémiou (únava, dýchavičnosť, bolesť hlavy, tachykardia) s kyslícim hladovaním buniek narušujú normálne fungovanie každého orgánu.

Takže sa otestujte, otestujte včas a nenechajte choroba zničiť váš život.

Ako zvýšiť hematokrit v krvi

Krvný test na hematokrit ukazuje percento jednotlivých krvných prvkov (erytrocyty, leukocyty a krvné doštičky) na jeho kvapalnú časť (plazma). S pomocou tohto indikátora sa často určuje stupeň anémie, pretože pri tejto chorobe môže byť hladina hematokritu znížená na 15-20%.

Predpokladá sa, že priemerný hematokrit pre mužov je od 0,4 do 0,48. A pre ženy je norma v rozsahu 0,36-0,46. Hodnota hematokritu však priamo závisí od veku osoby. Čím je pacient mladší, tým nižšia je úroveň. U malého dieťaťa je hematokrit zvyčajne o 20 percent vyšší ako u dospelého. Tento indikátor sa považuje za normu.

Niekedy zvýšenie alebo zníženie hematokritu indikuje prítomnosť ochorenia. Najmä s predĺženým nedostatkom vzduchu (hypoxia) sa telo snaží zvýšiť účinnosť prenosu kyslíka krvou z pľúc do všetkých orgánov. To sa dosahuje zvýšením hemoglobínu a zvýšením počtu červených krviniek. Z toho dôvodu dochádza k zvýšeniu hematokritu. Tento účinok sa vyskytuje u ľudí, ktorí majú problémy s dýchacím systémom, u turistov, často v horách, u tých, ktorí žijú v týchto oblastiach, rovnako ako u fajčiarov.

Hematokrit môže byť tiež zvýšený počas dehydratácie (dehydratácia). Čo sa stane s infekčnými chorobami tráviaceho systému, s ťažkými popáleninami as dlhým pobytom v suchom horúcom podnebí. Ďalšou príčinou zvýšeného hematokritu je rakovina obličiek. V tomto prípade zvýšenie krvnej hustoty. Presnejšiu diagnózu však možno vykonať až po ďalších vyšetreniach.

Tí, ktorí sú v horúcom prostredí dlho, majú sklon zostať na slnku veľa. Informácie o tom, či je to užitočné alebo škodlivé na opaľovanie, nájdete v príbehu z programu "No Forbidden Topics":

Slnko: dobré alebo zlé

Nízky hematokrit môže tiež indikovať prítomnosť rôznych ochorení. Nízky počet výsledkov tejto analýzy sa považuje za základný príznak hypoplastickej anémie. Hladina hematokritu je nízka aj pri nadmernej prítomnosti tekutiny v krvi, inak nazývanej hyperhydratácia. Príčiny môžu byť: otrava, infekčné alebo vírusové ochorenie, zlyhanie obličiek.

Znížený hematokrit môže tiež znamenať hyperproteinémiu. Toto zníženie krvnej hustoty. To môže byť prípad vážnych ochorení pečene.

Ak podľa výsledkov vykonanej analýzy má hematokrit zvýšenú alebo zníženú hladinu, znamená to len, že sú potrebné ďalšie analýzy a vyšetrenia. Nemá zmysel paniky, pretože často je hematokrit úspešne vyrovnaný správnou výživou, ktorá zahŕňa všetky vitamíny potrebné pre telo, rovnako ako odmietnutie alkoholu a cigariet.

Hematokrit nízky a vysoký. Príčiny abnormality

Každý z nás aspoň raz v živote urobil krvný test. Cieľom stretnutia, spolu s ďalšími charakteristikami našej krvi, je stanoviť Ht, indikátor hematokritu. No, ak je to normálne, pretože vysoký aj nízky hematokrit naznačujú akékoľvek patológie v tele. Avšak odchýlka Ht v jednom alebo druhom smere neznamená, že subjekt má nevyliečiteľnú chorobu. Znamená to len, že musíte vykonať hlbšie preskúmanie a nájsť príčinu takýchto indikátorov krvnej analýzy.

Čo je hematokrit

Hematokrit (Ht) sa tiež nazýva číslo alebo hodnota hematokritu. Tento indikátor určuje, akú časť jednotkového objemu krvi predstavuje objem červených krviniek. Niekedy je počet Ht indikátorom toho, ktorá časť jednotkového objemu krvi je obsadená červenými krvinkami s leukocytmi a krvnými doštičkami. Vzhľadom na skutočnosť, že červené krvinky tvoria 99% týchto troch častíc, rozdiel medzi dvoma údajmi je veľmi malý. Hematokrit sa meria v percentách, menej často v mililitroch na liter. V druhom prípade sa ukazovateľ počíta s druhým desatinným miestom. Napríklad 35% = 0,35 = 350 ml červených krviniek na liter krvi.

Okrem krvného indexu sa hematokrit nazýva aj špeciálny merací prístroj - tenká sklenená trubica so stupnicou. Svojou pomocou sa meria hladina červených krviniek, leukocytov a krvných doštičiek v krvi.

Hodnoty hematokritu

Predpokladá sa, že priemerná hodnota normálneho hematokritu u mužov je v rozmedzí od 0,4 do 0,48 a u žien v rozmedzí od 0,36 do 0,46. Hoci niektorí lekári majú sklon veriť, že u mužov vo veku 15 rokov, čítaní Ht 0,35-0,5 a pre ženy (aj od 15 rokov) je 0,34-0,47 normou. Existuje tiež gradácia Ht vzhľadom na vek pacienta. Čím je osoba mladšia, tým nižšia je hodnota hematokritu. U novorodencov je hematokrit zvyčajne o 20 percent vyšší ako u dospelých. Toto sa považuje za normálne. Postupne sa u detí vyskytuje pokles hematokritu a asi o rok alebo dva sa jeho hodnota stáva mierne nižšou ako u dospelých. Okrem veku veľkosť erytrocytov ovplyvňuje aj hodnotu Ht. Existujú rôzne dôvody, kvôli ktorým sa úroveň červených krviniek zvyšuje alebo znižuje. Napríklad nedostatok železa spôsobuje zníženie veľkosti červených krviniek. V tomto prípade bude ich objem a následne hodnoty Ht nízke, ale ich celkový počet na jednotku objemu krvi môže byť normálny.

Potom sa hematokrit zvýšil

Analogicky s hemoglobínom niektorí pacienti majú tendenciu predpokladať, že iba znížený hematokrit je nebezpečný. Ak sa však jeho počet rovná alebo je vyšší ako 0,55, je potrebné vykonať ďalšie skúšky. Vysoká hladina červených krviniek v krvi vedie k jej zahusteniu a prispieva k tvorbe krvných zrazenín. Zvýšený hematokrit môže byť spôsobený rôznymi chorobami, ako sú: ochorenia hematopoetického systému; nádory v maternici; ochorenia nadobličiek; ochorenia pľúc a obličiek; rozsiahle popáleniny; zápal pobrušnice. U zdravých ľudí možno pozorovať takýto stav krvi:

- vysoko v horách, kde je atmosféra zriedkavá;

- v otvorených peciach alebo s dlhým pobytom v zóne s vysokými teplotami;

Príčiny nízkeho hematokritu

Nízky hematokrit môže byť spôsobený nasledujúcimi dôvodmi:

- rakovina kostnej drene;

- nadobudnutá alebo dedičná anémia;

- krvácanie, veľká strata krvi;

- patologická hemolýza (ruptúra ​​erytrocytov);

- umelá transplantácia srdcovej chlopne;

- poruchy reprodukčného systému hemoglobínu;

- hyperhydratácia (keď človek vezme veľa tekutých liekov intravenózne);

- chemické otravy (huby, kousky jedovatého hmyzu a hady a iné);

- nedostatok železa, vitamínu B12 alebo kyseliny listovej v tele;

- v posledných mesiacoch tehotenstva.

Čo je nebezpečný nízky hematokrit

Červené krvinky - červené krvinky - sú veľmi dôležité pre ľudský život, pretože sú dodávateľmi živín a kyslíka do všetkých buniek tela. Taktiež erytrocyty odoberajú oxid uhličitý z buniek. Ak je znížený hematokrit, to znamená, že objem červených krviniek na liter krvi je nižší ako norma, bunky ľudského tela zažívajú hladovanie kyslíkom, narušuje sa acidobázická rovnováha a poradie práce všetkých orgánov. Ak je Ht oveľa nižšia ako normálne, môže sa u pacienta objaviť všeobecná nevoľnosť, vysoká únava, dýchavičnosť a časté bolesti hlavy. Najčastejšou príčinou nízkeho hematokritu je anémia. Mnohí ľudia nie sú o takej diagnóze dostatočne závažní, pretože v počiatočnom štádiu nič neublíži. Avšak anémia (alebo dokonca povedať - anémia) je syndrómom mnohých chorôb. Tehotné ženy majú nízky hematokrit v dôsledku toho, že na tvorbu erytrocytov budúceho dieťaťa sa spotrebuje veľké množstvo železa. Jeho nedostatok matky vedie k zníženiu tvorby vlastných červených krviniek a v dôsledku toho k rozvoju anémie.

Čo robiť, ak je hematokrit vyšší alebo nižší ako normálne

Ak výsledky krvného testu ukázali, že hematokrit je nízky alebo vysoký, nemusíte paniku. Lekári určite vykonajú ďalšie vyšetrenia, aby zistili dôvod odchýlky od normy. V prípade potreby je predpísaná liečba, ale často, najmä pri nízkom hematokritu, je pacient povinný zorganizovať správnu výživu vrátane všetkých potrebných vitamínov, ako aj prehodnotiť svoj postoj k fajčeniu a alkoholu. Tehotné ženy, ktoré majú nízky Ht v dôsledku nedostatku železa, sú predpísané lieky obsahujúce tento prvok. Zvyčajne používanie liekov predpísaných lekárom úplne obnovuje hematokrit v krvi.

Hematokrit: koncept, normy v analýzach a odchýlkach - pokles a nárast

Je pochybné, že pacient, ktorý nedávno vykonal kompletný krvný test vykonaný v ten istý deň a vykonal automatický analyzátor, bude zaujímať takýto indikátor ako hematokrit. Ak lekári v rozhovore medzi sebou nebudú klesať o svoje hodnoty, alebo povedú pacientovi, či jeho úroveň nezodpovedá normám a spôsobuje úzkosť zo strany lekárov.

Hematokrit je pomer červených krviniek k celkovému objemu. Približná úroveň tohto indikátora sa dá pozorovať voľným okom, ak sa nechá usadiť krv, a potom odhadnúť oko, koľko percent je obsadených deponovanými erytrocytmi a koľko zostáva pre plazmu. Medzitým je táto technika uvedená len na účely vysvetlenia čitateľovi jednoduchým príkladom toho, čo je hematokrit, ale nie ako prostriedok na výpočet indexu sám osebe. Pri spontánnej sedimentácii erytrocytov je počet hematokrít takmer o 20% vyšší, takže táto technika sa nepoužíva v laboratórnych podmienkach. Percento červených krviniek v plnej krvi, frakčné vyjadrenie (litre v litroch) alebo násobené 0,01, výsledok získaný v percentách, nazývaný hematokrit, sa meria ručne pomocou potrebných zariadení alebo sa vypočíta v automatickom analyzátore.

Hematokritová norma pre pohlavie a vek

V normálnom stave obsahuje telo dospelého človeka približne 4,5 až 5 litrov krvi, čo predstavuje červená ťažká časť (hmotnosť červených krviniek) pri stojacom na dne a ľahko nažltnutá tekutina (plazma), ak sa krv užívala s antikoagulanciami. Užívaný do suchého taniera bez použitia antikoagulancií, krv tvorí fibrínovú zrazeninu s červenými krvinkami nalepenými na ňom a kvapalnou časťou je sérum, ktoré je transparentnejšie a líši sa od plazmy absenciou fibrinogénového proteínu v ňom. Kým krv nevychádza z krvného obehu, existuje vo forme plazmy s cirkulujúcimi prvkami v ňom (leukocyty, erytrocyty, krvné doštičky), faktory zrážanlivosti a iné proteíny. Sérum mnohých zložiek je nedostatočné.

Hmotnosť erytrocytov u mužov je približne 44 - 48% alebo 0,44 - 0,48 l / l. U žien je tento ukazovateľ samozrejme nižší (36 - 42%) a u novorodencov môže byť všeobecne vysoký - 54 - 68% (N - 0,44 - 0,62).

Toto je percento hematokritu, ktoré sa pre pohodlie vynásobí 0,01 a získajte hodnoty:

 • Hematokritové normy pre mužov: 0,44 - 0,48 (v niektorých zdrojoch až 0,52, čo je celkom možné, pretože krv mužov nie je aktualizovaná tak často, ako ženská krv);
 • Normy hematokritu pre ženy: 0,36 - 0,43, ale počas tehotenstva (od 20. týždňa) sa hematokrit znižuje;
 • U detí: novorodenci - 0,44 - 0,62, do 3 mesiacov - 0,32 - 0,44, do roka - 36 - 44 (ako u žien), do 10 rokov - 37 - závisí od pohlavia a zdravotného stavu.

Zmeny objemu hematokritu červených krviniek v jednom alebo druhom smere môžu naznačovať buď stupeň koncentrácie v krvi alebo rozsah, v ktorom je krv zriedená.

Keď sa zníži hematokrit...

Nie je ťažké odhadnúť, že hodnoty hematokritu priamo závisia od červených krviniek alebo skôr od ich veľkosti a množstva. Ak sa z nejakého dôvodu stanú veľmi veľké (hematokrit je zvýšený) alebo príliš málo (hematokrit je znížený) alebo ich veľkosť v dôsledku určitých okolností začína meniť v smere klesajúce alebo rastúce. Samozrejme, proporcionálne sa objem bunkovej časti krvi odchyľuje v príslušnom smere. Nízky hematokrit je indikovaný, ak jeho hladina klesne na 20-25%, čo naznačuje anémiu. Tieto zmeny sú spravidla spôsobené faktormi, ktoré sa podieľajú na tvorbe patologického procesu.

Dôvodom na zníženie hematokritu môže byť pokles hladiny červených krviniek (erytropénia), nadmerná akumulácia vody v tele, ktorá zriedi krv a mení percento červených krviniek a plazmy (hyperhydratáciu) alebo nadmerné zvýšenie koncentrácie bielkovín (hyperproteinémie), ktoré viažu a zadržujú vodu v tele. Takéto zmeny sa vyskytujú v nasledujúcich prípadoch:

 1. Strata krvi, ale ak sa cirkulujúci objem krvi (BCC) môže obnoviť relatívne rýchlo infúznymi roztokmi, trvá určitý čas, kým sa červené krvinky vrátia do normálu.
 2. V kostnej dreni je znížená tvorba červených krviniek (anémia, leukémia, liečba cytostatikami a protinádorovými liekmi, renálna paréza).
 3. Erytrocyty sú intenzívne zničené: hemolytické anémie sú dedičné a získané, otravy hemolytickými jedami (bledá hrozienka, soli ťažkých kovov), závažné infekcie (brušný týfus, malária).
 4. Intravenózne podávanie veľkého množstva tekutiny pacientom s poškodenou funkciou obličiek zvyšuje celkový objem krvi v normálnych erytrocytoch, prirodzene to vedie k tomu, že hematokrit sa zníži.
 5. Hematokrit je tiež znížený počas tehotenstva, najmä v druhej polovici, kvôli zvýšeniu plazmatického objemu s rovnakou hladinou červených krviniek.
 6. Anémia akéhokoľvek druhu a pôvodu.
 7. Hyperhydratácia: BCC sa zvyšuje, obsah erytrocytov zostáva nezmenený - hematokrit je znížený (intoxikácia vodou, obehové zlyhanie, znížené funkčné schopnosti vylučovacieho systému atď.).
 8. Hyperproteinemie. Je tvorená širokou škálou rôznych ťažkostí: zvracanie, hnačka, akútne infekcie, myelóm, Hodgkinov lymfóm, paraproteinemická hemoblastóza. Zvýšenie proteínu v krvi v konečnom dôsledku vedie k akumulácii tekutiny v tele a zvýšeniu BCC (červené krvinky zostávajú lámavé voči týmto zmenám).

Pre deti neexistujú žiadne samostatné príčiny nízkeho hematokritu, preto zníženie hladiny tohto indikátora u dieťaťa podlieha rovnakému právu ako dospelý, okrem toho, že telo dieťaťa je citlivejšie na takéto zmeny a ochorenie často prechádza o niečo ťažšie.

... Alebo inovované

Hlavným dôvodom zvýšenia hematokritu je zvýšenie počtu červených krviniek (hyperprodukcia v kostnej dreni) alebo zvýšenie ich veľkosti, čo vytvára ďalší objem.

Takže hematokrit je zvýšený pri všetkých chorobách a podmienkach spôsobených zmenami počtu alebo veľkosti červených krviniek:

 • Redistribučná a pravá erytrocytóza.
 • Erytrémia (polycytémia, Vaquezova choroba) je výsledkom zvýšenej produkcie červených krviniek. Choroba je sprevádzaná ťažkosťami v hlave, kardialgiou, nepríjemným brnenie v prstoch horných a dolných končatín, neprirodzené sčervenanie kože. Podobné príznaky možno pozorovať pri iných ochoreniach súvisiacich s tvorbou zvýšených červených krviniek.

sčervenanie dlaní s erytrémiou

Príčiny zvýšeného hematokritu relatívnej povahy môžu byť prechodné stavy:

 1. Obštrukcia čreva (pohybujúce sa v tekutine);
 2. Časté zvracanie;
 3. Hnisavá hnačka (zhrubnutie krvi);
 4. Hyperhidróza (intenzívne potenie);
 5. Burn disease;
 6. Zápal peritonea (peritonitída);
 7. Podhorské podmienky.

Je zrejmé, že analýza len pre hematokrit bez určenia počtu erytrocytov a ich morfologických vlastností pravdepodobne nebude uspokojovať potreby klinických lekárov pri diagnostike rôznych hematologických patológií, pretože test, i keď obsahuje všeobecné informácie, neodhaľuje príčinu nárastu alebo poklesu. Typicky je hematokrit jeden z ukazovateľov celkového krvného testu, kde sa dá porovnať s inými parametrami (červené krvinky, hemoglobín, ESR, farebný indikátor). Hematokrit môže byť však jedným z prvých signálov na vykonanie komplexného vyšetrenia pacienta s cieľom zistiť príčinu poklesu alebo zvýšenia indexu, alebo presnejšie choroby, ktorá bola na prvom mieste dobre zastretená.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príčiny, príznaky prolapsu mitrálnej chlopne, či je potrebná liečba

Z tohto článku sa dozviete: charakteristickú patológiu prolapsu mitrálnej chlopne, jej príčiny, klasifikáciu podľa závažnosti. Hlavné príznaky, metódy liečby, ako to môže byť nebezpečné, možné obmedzenia pre pacientov a prognózu pre budúcnosť.

Čo je diuretiká: popis, zoznam liekov (tiazid, draslík, slučka) s diabetes mellitus

Diuretiká špecificky ovplyvňujú funkciu obličiek a urýchľujú proces vylučovania moču.Mechanizmus účinku väčšiny diuretík, najmä ak sú to draslík šetriace diuretiká, je založený na schopnosti potlačiť reabsorpciu elektrolytov v obličkách, presnejšie v obličkových kanáloch.

Ak sa vykonáva miniflebektómiu, aké výsledky môže dosiahnuť?

Z tohto článku sa dozviete, čo je miniphlebektómia, za aké choroby sa táto operácia vykonáva, ako sa pripraviť na jej realizáciu. Technika miniflebektómie a pooperačného obdobia.

Priemerný objem erytrocytov MCV: nízke a vysoké hodnoty

Erytrocyty - vysoko špecializované nosiče kyslíka a oxidu uhličitého - jedna z najdôležitejších zložiek krvi. Zaujímavé je, že každú sekundu zomrú a narodia sa v našom tele viac ako 2 milióny nových červených krviniek.

Roztrhnuté plavidlá na nohe

Pod vplyvom rôznych negatívnych faktorov sa kapilárne steny stávajú slabými a kvôli tomu dochádza k prasknutiu ciev v nohách. Odchýlka sa rozvíja v dôsledku porušenia krvnej zrazeniny, nedostatočného príjmu živín do tela.

Čo robiť, ak je bolesť hlavy veľmi zlá?

Každý človek aspoň raz v živote prekonal bolesť hlavy. Bez ohľadu na príčinu a intenzitu tento príznak vždy nepriaznivo ovplyvňuje každodenné aktivity. Osoba trpiaca bolesťou hlavy sa stáva podráždeným, chýbajúcim, jeho výkon sa znižuje a nemôže absorbovať nové informácie.