Z tohto článku sa dozviete: prehľad operácie srdcového bypassu, ako aj z akých dôvodov sa vykoná. Druhy intervencie, následná rehabilitácia a ďalší život pacienta.

Posun koronárnych ciev srdca je operácia, v ktorej chirurgovia tvoria cestu okolo postihnutého ochorenia koronárnych artérií. Vyrába sa pomocou fragmentov iných ciev pacienta (najčastejšie sa odoberajú z nohy).

Takúto liečbu môže vykonávať len vysokokvalifikovaný srdcový chirurg. Prevádzkujú sestry, asistenti, anesteziológovia a často perfusiológ (špecialista, ktorý zabezpečuje umelý obeh).

Indikácie na operáciu

Posunovanie postihnutých ciev srdca sa vykonáva so zúžením lúmenu jednej alebo viacerých koronárnych ciev, čo vedie k ischémii.

Najčastejšie koronárne ochorenie srdca vyvoláva aterosklerózu. V tejto patológii sa lúmen artérie zužuje v dôsledku ukladania cholesterolu a iných tukov na vnútornú stenu. Taktiež môže dôjsť k zablokovaniu cievy v dôsledku trombózy.

Dodatočné vyšetrenie je predpísané, ak sa pacient obáva týchto príznakov:

 • záchvaty bolesti na hrudníku rozširujúce sa na ľavé rameno a krk;
 • zvýšený tlak;
 • tachykardia;
 • nevoľnosť;
 • pálenie záhy.

Skúmanie pacienta pred chirurgickým zákrokom

Hlavná diagnostická metóda, po ktorej sa rozhoduje o nevyhnutnosti (alebo zbytočnosti) operácie, je koronarografia. Toto je postup, pomocou ktorého môžete presne preskúmať úľavu vnútorných stien krvných ciev, ktoré kŕmia srdce.

Ako je koronárna angiografia:

 1. Pred začatím liečby sa do ľavej a pravej koronárnej tepny pacienta vstrekuje rádiopaská látka. Na tento účel sa používajú špeciálne katétre.
 2. Potom pomocou röntgenového žiarenia preskúmajte vnútorný povrch ciev.

Výhody a nevýhody koronárnej angiografie

Okrem röntgenového žiarenia sa nachádza aj CT koronarografia. Vyžaduje tiež zavedenie kontrastného činidla.

Výhody a nevýhody CT koronárnej angiografie

Ak lekári zistia zúženie lúmenu jednej alebo viacerých koronárnych ciev o viac ako 75%, pacientovi sa predpíše operácia, pretože sa zvyšuje riziko srdcového infarktu. Ak už došlo k infarktu, bude to ďalší rok s vysokou pravdepodobnosťou v nasledujúcich 5 rokoch.

Pred chirurgickým zákrokom sa vykonávajú aj ďalšie diagnostické postupy:

 • EKG;
 • Ultrazvuk srdca;
 • Ultrazvuk brušných orgánov;
 • celkový krvný test a cholesterol;
 • analýza moču.

Príprava na operáciu

 • Ak užívate lieky na riedenie krvi (Aspirín, Cardiomagnyl atď.), Lekár zruší ich užívanie 14 dní pred operáciou.
 • Uistite sa, že oznamujete lekárovi a o prijatí iných liekov, doplnkov stravy, ľudových prostriedkov. V prípade potreby musia tiež zrušiť.
 • Týždeň pred vykonaním operácie srdcového bypassu ste hospitalizovaní na lekárske vyšetrenie popísané vyššie.
 • V deň pred operáciou vás vyšetrí anesteziológ. Vzhľadom na vaše fyzické parametre (výška, hmotnosť, vek) a zdravotný stav, urobí plán svojej práce. Nezabudnite mu povedať, či ste alergický na akékoľvek lieky, či už predtým ste mali celkovú anestéziu alebo či ste vyskytli nejaké komplikácie.
 • Večer pred chirurgickým zákrokom dostanete sedatívum, ktoré vám pomôže spať lepšie.

V predvečer operácie bypassu koronárnej artérie postupujte podľa týchto pravidiel:

 • nejeďte neskôr ako 18:00;
 • nepijú po polnoci;
 • ak ste predpisovaní lieky, pite ich ihneď po večeri (v neskorých večerných hodinách alebo v noci, nič nemôže byť prijaté);
 • Večer sa sprchujte.

Typy srdcového bypassu

V závislosti od toho, ktorý plavidlo sa používa na vytvorenie riešenia, srdcový bypass môže byť dvoch typov:

 1. chirurgia bypassu koronárnej artérie (CABG);
 2. mammarokoronarny posun (MKSh).

V CABG sa ako materiál pre operáciu používa periférna nádoba pacienta.

AKSH sa ďalej delí na:

 • Autovenous CABG - použite veľkú saphenóznu žilu.
 • Autoarteriálne CABG - použite radiálnu artériu. Táto metóda sa používa, ak pacient trpí kŕčovými žilami.

Keď MKSH používa vnútornú hrudnú tepnu.

Ako vykonávať koronárny bypass

Takáto operácia sa vykonáva na otvorenom srdci, v súvislosti s ktorým lekári potrebujú znížiť hrudník. Táto masívna kosť sa dlho uzdravuje, preto pooperačná rehabilitácia trvá dlho.

Posunovanie ciev srdca sa najčastejšie vykonáva na zastavenom srdci. Na udržanie hemodynamiky potrebujete kardiopulmonálny bypass.

Niekedy je možné vykonať posun a na pracovnom srdci. Najmä v prípade, že nie sú potrebné ďalšie operácie (odstránenie aneuryzmy, výmena chlopne).

Kedykoľvek je to možné, lekári uprednostňujú posun na pracovnom srdci, pretože majú niekoľko výhod:

 • nedostatok komplikácií z krvi a imunitného systému;
 • kratšie trvanie operácie;
 • rýchlejší rehabilitačný proces.

Proces samotnej operácie spočíva v tom, že sa vytvorí cesta, cez ktorú môže krv pretekať bez srdca.

Stručne povedané, posunovanie môže byť opísané ako:

 1. Chirurg kosenie kosti a kostí do hrudníka.
 2. Potom vezmite plavidlo, ktoré bude použité ako skrat.
 3. Ak sa operácia uskutočňuje na zastavenom srdci, vykoná sa kardioplegická zástava srdca a aktivuje sa kardiovaskulárny prístroj. Ak je možné posunúť na búchacie srdce, potom sa stabilizačné zariadenia aplikujú na oblasť, kde sa operácia vykonáva.
 4. Teraz sa vykonáva priamo bypass ciev srdca. Jeden koniec cievy, odobraný z ramena alebo nohy, je spojený s aortou a druhá s koronárnou artériou pod okludovanou oblasťou.
 5. Po ukončení operácie sa srdce reštartuje a zariadenie srdca a pľúc sa vypne.
 6. Prsná kosť je upevnená kovovými švami a prišitá koža na hrudi.

Celý proces trvá 3-4 hodiny.

Príprava žilového štepu na operáciu bypassu koronárnej artérie. Viedeň vytiahnutá z pacientovej nohy a natiahnutá soľným roztokom

Rehabilitácia a možné komplikácie

Do dvoch týždňov po takomto chirurgickom zákroku Vám budú kontraindikované vodné procedúry. Je to spôsobené tým, že na hrudi a na nohe sú veľké pooperačné rany. Na to, aby sa lepšie uzdravili, sú ošetrené antiseptikmi a denné obväzy.

Aby kosť narástla spolu, lekár vám poradí, aby ste nosili hrudný obväz na 4-6 mesiacov. Uistite sa, že ste splnili túto podmienku. Ak nosíte lekárske korzety, švy na hrudníku môžu byť rozptýlené. Potom musíte odstrihnúť kožu a znovu vyšívať kosť.

Veľmi častým pooperačným príznakom je pocit bolesti, nepohodlia a tepla v hrudníku. Ak ho máte, nepanikujte. Nahláste to lekárovi, ktorý predpíše lieky na ich odstránenie.

Medzi možné komplikácie patria:

 • zápcha v pľúcach;
 • anémia;
 • zápalové procesy: perikarditída (zápal vonkajšieho obloženia srdca), flebitída (zápal žily blízko oblasti cievy, ktorá sa užívala na by-passovú chirurgiu);
 • poruchy imunitného systému (spôsobené kardiopulmonálnym bypassom);
 • arytmií (ako výsledok zastavenia srdca počas chirurgického zákroku).

Pretože počas operácie nielen umelý krvný obeh, ale aj umelé dýchanie sa používa, je potrebné zabrániť preťaženiu pľúc. K tomu, 10-20 krát denne, niečo nafúknuť. Napríklad, lopta. Dýchajúc hlboko, vetráte pľúca a vyhladzujte ich.

Anémia je zvyčajne spojená so stratou krvi počas operácie. Ak chcete odstrániť túto komplikáciu, napíšete špeciálnu diétu.

Ak chcete zvýšiť hemoglobín, jesť viac:

 • hovädzie mäso (varené alebo pečené);
 • pečeň;
 • pohánková kaša.

Lekár zvolí liečbu iných komplikácií individuálne pre každého pacienta.

Pacienti sú v priemere rehabilitovaní do 2-3 mesiacov. Počas tejto doby sa obnoví normálne fungovanie srdca, stabilizuje sa zloženie krvi a fungovanie imunitného systému, hrudná kosť je takmer úplne uzdravená. Po 3 mesiacoch od vykonania operácie bypassu srdca už nie je motorická aktivita kontraindikovaná a môžete žiť celý život.

V tomto čase - po 2-3 mesiacoch - vykonávajú záťažový test, napríklad ergometriu na bicykli. Takéto vyšetrenie je potrebné na vyhodnotenie účinnosti operácie, na zistenie toho, ako srdce reaguje na stres a na určenie taktiky ďalšej liečby.

Pacient v nemocnici po podstúpení bypassu koronárnej artérie.

Život po operácii

Operácia bypassu koronárnej artérie poskytuje spoľahlivú prevenciu infarktu. To vám umožní úplne zbaviť mŕtvice, pretože odstraňuje ischémiu.

Existuje však možnosť, že skrat bude tiež zničený (úzky). Podľa štatistík jeden rok po operácii sa každý piaty pacient začína zužovať. A po 10 rokoch - u 100% pacientov.

Aby ste sa vyhli konstrikcii a uzatvoreniu cievy implantovanej do srdca, postupujte podľa piatich pravidiel:

Operácia bypassu koronárnych artérií po infarkte - čo je a ako sa vykonáva

Čo to je - vynechanie koronárnych ciev srdca po infarkte? Táto operácia sa tiež nazýva revaskularizácia, je to vytvorenie anastomóz (dodatočné správy medzi cévami), aby sa obnovilo normálne dodávanie kyslíka do srdca.

Potreba tejto metódy vzniká v dôsledku koronárnej choroby srdca - stavu, ktorý je spôsobený poklesom lumenu srdcových ciev.

Hlavnou príčinou tohto ochorenia je tvorba aterosklerózy, pri ktorej sa pozoruje vývoj aterosklerotických plakov.

vymenovanie

Srdcový záchvat je dôsledkom koronárnej choroby srdca. Za týchto podmienok srdce nedostáva plné množstvo kyslíka a živín z nádob. Na obnovenie normálneho prívodu krvi sa používajú rôzne chirurgické metódy, vrátane operácie bypassu koronárnej artérie.

svedectvo

Posilňovanie srdca sa môže použiť v prítomnosti základných indikácií, ako aj v prípade určitých podmienok, pri ktorých sa odporúča táto metóda. Existujú tri hlavné indikácie:

 • Obštrukcia ľavej koronárnej artérie presahuje 50%;
 • Priemer všetkých koronárnych ciev je menší ako 30%;
 • Ťažké zúženie prednej interventrikulárnej artérie v oblasti jej začiatku v spojení so stenózou ďalších dvoch koronárnych artérií.

Ak pacient trpí angínou, chirurgia bypassu koronárnej artérie môže na rozdiel od symptomatickej liečby alebo populárnej liečby znížiť riziko recidívy. Pri srdcových záchvatoch táto metóda eliminuje ischémiu srdca, vďaka čomu sa obnoví prívod krvi a znižuje sa riziko opakovaných príhod.

Podstata metódy

Pri chirurgickom zákroku bypassu koronárnej artérie vzniká medzi postihnutou oblasťou a zdravou tepnou skrat (spojenie). Najčastejšie časti vnútornej hrudnej tepny, saphenóznej žily stehna pôsobia ako štep. Tieto plavidlá nie sú životne dôležité, takže môžu byť použité v tejto operácii.

Posunovanie sa môže uskutočňovať s búšiacim srdcom alebo s použitím zariadenia srdca a pľúc (IC), hoci druhá metóda sa používa častejšie. Rozhodnutie o tom, koho si vyberiete, závisí od prítomnosti rôznych komplikácií u pacienta, ako aj od potreby sprievodných operácií.

Príprava na

Príprava na posun zahŕňa tieto aspekty:

 • V poslednej dobe, keď pacient musí podstúpiť potravu, je najneskôr deň pred operáciou, po ktorom je tiež zakázaný príjem vody.
 • Koža by mala byť zbavená vlasov v mieste operácie (hrudník, ako aj miesto odstránenia štepu).
 • Vo večerných hodinách predchádzajúceho dňa a ráno je potrebné vyprázdniť črevá. Ráno operácie by sa mala sprchovať.
 • Posledný medikament je povolený najneskôr deň pred jedlom.
 • Deň pred operáciou bypassu sa uskutoční vyšetrenie za účasti ošetrujúceho lekára a sprievodného personálu s cieľom vypracovať akčný plán.
 • Prihláste všetky požadované dokumenty.

Aký by mal byť ľudský pulz: norma podľa veku, frekvencie a rytmu srdcových kontrakcií sa uvažuje v našich materiáloch.

Je monitor srdcovej frekvencie užitočný na prevádzku s hrudným pásom a ako zvoliť správne zariadenie? Zistite o tom tu.

Mám na mojom zápästí monitor pulzu, aký je presný a efektívny a je vhodný na beh? Všetky podrobnosti sú uvedené v nasledujúcom článku.

Technika výkonu na plavidlách

Ako sa vykonáva srdcový bypass? Hodinu pred začiatkom operácie je pacientovi podávaný sedatívny liek. Pacient je dodávaný do operblok, je umiestnený na operačnom stole. Tu sú inštalované zariadenia na sledovanie parametrov vitálnych funkcií (elektrokardiogram, stanovenie krvného tlaku, frekvencia dýchacích ciest a nasýtenia krvi), vložte močový katéter.

Potom sa vstreknú všeobecné anestetiká, vykoná sa tracheostómia a začne sa operácia.

Etapy chirurgie bypassu koronárnej artérie:

 1. Prístup k hrudnej dutine je zabezpečený disekovaním stredu hrudnej kosti;
 2. Izolácia vnútornej hrudnej tepny (ak sa používa chirurgický zákrok mammarokoronárneho bypassu);
 3. Príjem transplantátu;
 4. Je pripojený (IR) s hypotermickou zástavou srdca a ak sa operácia vykonáva na pracovnom srdci, potom sa aplikujú zariadenia, ktoré stabilizujú určitú časť srdcového svalu na mieste, kde sa objaví obtok;
 5. Používajú sa spúšťače;
 6. Obnovenie práce srdca a odpojenie prístroja "umelé srdce - pľúca";
 7. Šitie a inštalácia drenáže.

Nie pre slabé srdce a neplnoletých! Toto video ukazuje, ako vykonať operáciu bypassu koronárnej artérie.

Pooperačná rehabilitácia

Okamžite po operácii sa pacient prepraví na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde je držaný niekoľko dní v závislosti od závažnosti operácie a charakteristických vlastností organizmu. Prvý deň potrebuje ventilátor.

Keď je pacient schopný znova dýchať, mu je ponúknutá gumová hračka, ktorú z času na čas nafúkne. To je potrebné, aby sa zabezpečilo bežné vetranie a zabránilo stagnácii. Poskytuje stálu ligáciu a liečbu rán pacienta.

S touto metódou chirurgického zákroku sa vyrezáva sterum, ktorý sa potom upevní metódou osteosyntózy. Táto kosť je pomerne masívna a ak sa pokožka v tejto oblasti liečí pomerne rýchlo, potom trvá niekoľko mesiacov až šesť mesiacov na obnovenie hrudnej kosti. Preto sa pacientom odporúča, aby používali lekárske korzety na posilnenie a stabilizáciu miesta pitvy.

Aj v súvislosti so stratou krvi počas operácie má pacient anémiu, ktorá nevyžaduje špeciálnu liečbu, ale na jeho odstránenie odporúčame výživnejšiu výživu, vrátane vysokokalorických produktov živočíšneho pôvodu.

Normálne hladiny hemoglobínu sa vrátia približne za 30 dní.

Ďalšou etapou rehabilitácie po operácii bypassu koronárnej artérie je postupné zvyšovanie fyzickej aktivity. Všetko začína chodbou po chodbe na tisíc metrov denne s postupným zvyšovaním zaťaženia.

Po prepustení z nemocnice sa pacientovi odporúča, aby zostal v sanatóriu na úplné zotavenie.

Výhody tejto metódy

Hlavnou otázkou, ktorá sa týka výhod koronárnej artériovej bypassovej chirurgie, je jej porovnanie so stentovaním srdcových ciev. Neexistuje konsenzus o tom, kedy si zvoliť jednu metódu nad druhou, ale existuje niekoľko podmienok, za ktorých je koronárny bypass efektívnejší:

 • Ak existujú kontraindikácie na stentovanie a pacient trpí ťažkou angínou, ktorá zasahuje do realizácie domácich potrieb.
 • Vyskytla sa lézia niekoľkých koronárnych artérií (v množstve troch alebo viacerých).
 • Ak je prítomnosť aterosklerotických plátov pozorovaná srdcová aneuryzma.

Zvýšený cholesterol v krvi - čo to znamená a kedy potrebuje lekársku pomoc? Povieme všetky nuansy!

Mám sa starať o zníženie hladiny cholesterolu v krvi, je to dobré alebo zlé? Prečítajte si o tom všetko na našich stránkach.

O tom, čo by mala byť normálna hladina cholesterolu v krvi u dospelých, prečítajte si tu.

kontraindikácie

Tieto zahŕňajú: rôzne poškodenie väčšiny koronárnych artérií, rýchle zníženie funkcie vyhýbania ľavej komory na menej ako 30% v dôsledku poškodenia ohniskovej jazvy, neschopnosť srdca pumpovať množstvo krvi potrebnej na zásobovanie tkanív.

Okrem súkromných sú všeobecné kontraindikácie, ktoré zahŕňajú súvisiace choroby, napríklad chronické nešpecifické pľúcne choroby (CHOCHP), onkológia. Tieto kontraindikácie však majú relatívny charakter.

Možné následky a komplikácie po operácii

Existujú špecifické a nešpecifické komplikácie po revaskularizácii srdcového svalu. Špecifické komplikácie spojené so srdcom koronárnych artérií. Medzi ne patria:

 • Výskyt niektorých pacientov s infarktom a v dôsledku toho zvýšenie rizika úmrtia.
 • Porážka vonkajšieho listu perikardu v dôsledku zápalu.
 • Prerušenie srdca a následne nedostatočná výživa orgánov a tkanív.
 • Rôzne typy arytmií.
 • Zápal pleury ako dôsledok infekcie alebo traumy.
 • Riziko mŕtvice.

Nespecifické komplikácie zahŕňajú problémy, ktoré sprevádzajú akúkoľvek operáciu.

Chirurgia pri chirurgickom zákroku bypassu koronárnych artérií: život pred a po

Operácia srdcového bypassu je operácia, ktorá je predpísaná na koronárne ochorenie srdca. Keď v dôsledku tvorby aterosklerotických plakov v tepnách, ktoré dodávajú krv do srdca, sa lúmen zužuje (stenóza), ohrozuje pacienta s najvážnejšími dôsledkami. Faktom je, že ak je prívod krvi do srdcového svalu narušený, myokard zastaví dostať dostatok krvi na normálnu prevádzku a to nakoniec vedie k jeho oslabeniu a poškodeniu. Počas fyzickej aktivity má pacient bolesť za stenom (angína). Okrem toho s nedostatkom krvného zásobenia môže dôjsť k úmrtiu oblasti srdcového svalu - infarktu myokardu.

Zo všetkých ochorení srdca je najčastejšou patológiou ischemická choroba srdca (CHD). Je to vrah číslo jedna, ktorý neuprednostňuje ani mužov, ani ženy. Zhoršený prívod krvi do myokardu v dôsledku zablokovania koronárnych ciev vedie k infarktu, čo spôsobuje závažné komplikácie, dokonca smrteľné následky... Najčastejšie sa choroba vyskytuje po 50 rokoch a postihuje hlavne mužov.

V prípade CHD na prevenciu srdcového záchvatu a na elimináciu jeho účinkov, ak pri konzervatívnej liečbe nedosiahli pozitívny účinok, je pacientovi predpísaná operácia bypassu koronárnej artérie (CABG), čo je najradikálnejšia, ale zároveň aj najvhodnejšia cesta k obnoveniu prietoku krvi.

AKSH sa môže uskutočňovať v jednorazových alebo viacnásobných léziách artérií. Jeho podstatou spočíva v tom, že v tých tepnách, kde je krvný tok narušený, sa vytvárajú nové riešenia - posuny. To sa vykonáva pomocou zdravých ciev, ktoré sa pripájajú k koronárnym artériám. Výsledkom operácie je, že krvný obeh je schopný sledovať miesto stenózy alebo blokády.

Cieľom CABG je normalizovať prietok krvi a poskytnúť kompletný prívod krvi do srdcového svalu.

Ako sa pripraviť na posun?

Pozitívny postoj pacienta k úspešnému výsledku chirurgického zákroku je mimoriadne dôležitý - nie menej ako profesionalizácia chirurgického tímu.

To neznamená, že táto operácia je nebezpečnejšia než iné chirurgické zákroky, ale vyžaduje si aj starostlivú prípravnú prípravu. Rovnako ako pred akoukoľvek kardiochirurgickou operáciou, pred operáciou srdcového by-passu, pacient je poslaný na úplné vyšetrenie. Okrem požadovaných laboratórnych testov a výskumu, EKG, ultrazvuku, hodnotenia celkového stavu sa bude musieť podrobiť koronárnej angiografii (angiografii). Toto je lekársky postup na určenie stavu tepien, ktoré kŕmia srdcový sval, na určenie stupňa zúženosti a presného miesta, kde sa tvorí plak. Štúdia sa vykonáva pomocou röntgenového zariadenia a pozostáva zo zavedenia rádioaktívnej látky do ciev.

Niektoré z potrebných výskumov sa vykonávajú ambulantne a niektorí pacienti sú hospitalizovaní. V nemocnici, kde pacient zvyčajne sedí týždeň pred operáciou, začne príprava na operáciu. Jednou z dôležitých štádií prípravy je zvládnutie špeciálnej dýchacej techniky, ktorá je potom užitočná pre pacienta.

Ako je CASH?

Operácia bypassu koronárnej artérie je vytvorenie dodatočného bypassu z aorty do tepny pomocou šumu, ktorý umožňuje obísť miesto, kde došlo k zablokovaniu, a obnoviť tok krvi do srdca. Hrudná artéria sa najčastejšie stáva skratom. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam má vysokú odolnosť voči ateroskleróze a trvanlivosť ako skrat. Môže sa však použiť veľká sapénna žila a radiálna artéria.

AKSH je jednolôžková, rovnako ako dvojitá, trojitá, atď. To znamená, že ak sa zúženie vyskytlo v niekoľkých koronárnych cievach, vložte toľko šuniek, koľko je potrebné. Ale ich počet nie vždy závisí od stavu pacienta. Napríklad v prípadoch závažného ischemického ochorenia môže byť potrebná len jedna skratka a menej závažný IHD naopak bude vyžadovať dvojitý alebo dokonca trojitý bypass.

Existuje niekoľko alternatívnych metód na zlepšenie dodávania krvi do srdca, keď sú tepny zúžené:

 1. Liečebná liečba (napríklad beta-blokátory, statíny);
 2. Koronárna angioplastika je neoperačná metóda liečby, keď sa na miesto zúženia priviezne špeciálny balónik, ktorý pri nafúknutí otvára zúžený kanál;
 3. Stentovanie - do postihnutej nádoby sa vloží kovová rúrka, ktorá zvyšuje jej lúmen. Výber metódy závisí od stavu koronárnych artérií. V niektorých prípadoch sa však zobrazuje výlučne AKSH.

Operácia sa vykonáva vo všeobecnej anestézii s otvoreným srdcom, trvanie závisí od zložitosti a môže trvať tri až šesť hodín. Chirurgický tím zvyčajne vykonáva iba jednu takúto operáciu denne.

Existujú tri typy chirurgie bypassu koronárnej artérie:

 • S pripojením zariadenia IR (umelý krvný obeh). V tomto prípade je srdce pacienta zastavené.
 • Bez IC na pracovnom srdci - táto metóda znižuje riziko komplikácií, znižuje trvanie operácie a umožňuje pacientovi rýchlejšiu regeneráciu, vyžaduje však od chirurga množstvo skúseností.
 • Relatívne nová technológia - minimálne invazívny prístup s IR alebo bez nej. Výhody: menšia krvná strata; zníženie počtu infekčných komplikácií; skrátenie času v nemocnici na 5-10 dní; rýchlejšie zotavenie.

Akékoľvek srdcové operácie zahŕňajú určité riziko komplikácií. Ale vďaka dobre rozvinutým technikám, moderným technológiám a širokej praktickej aplikácii má AKSH veľmi vysoké miery pozitívnych výsledkov. Napriek tomu prognóza vždy závisí od individuálnych charakteristík ochorenia a môže to urobiť len špecialista.

Video: animácia procesu obtoku srdca (eng)

Po operácii

Po vykonaní CABG je pacient obvykle v intenzívnej starostlivosti, kde začína prvotné zotavenie aktivity srdcového svalu a pľúc. Toto obdobie môže trvať až desať dní. Je nevyhnutné, aby v tomto čase pracoval správne. Pokiaľ ide o rehabilitáciu, primárna rehabilitácia sa vykonáva v nemocnici a ďalšie aktivity pokračujú v rehabilitačnom centre.

Švy na hrudníku a na mieste, kde sa materiál odoberal, bol umývaný antiseptickými prostriedkami, aby sa zabránilo kontaminácii a hnilobe. Odstránia sa v prípade úspešného hojenia rany okolo siedmeho dňa. Na miestach rany bude pocit pálenia a dokonca aj bolesť, ale po chvíli to prejde. Po 1-2 týždňoch, keď sa kožné rany trochu vyliečia, je pacientovi dovolené sprchovať sa.

Kosť hrudnej kosti sa uzdravuje dlhšie - až štyri a niekedy aj šesť mesiacov. Na urýchlenie tohto procesu musí byť hrudník obmedzený. Tu pomôže určený pre hrudné obväzy. V prvých 4-7 týždňoch, aby sa predišlo venóznej stagnácii a prevencii trombózy, by sa mali nosiť špeciálne elastické pančuchy a zároveň by ste sa mali vyhnúť ťažkej fyzickej námahe.

Kvôli strate krvi počas operácie môže pacient vyvinúť anémiu, ale nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie. Stačí, aby ste dodržali diétu, ktorá obsahuje potraviny s vysokým obsahom železa, a za mesiac sa hemoglobín vráti do normálu.

Po CABG pacient bude musieť vynaložiť určité úsilie na obnovenie normálneho dýchania a tiež na prevenciu zápalu pľúc. Spočiatku potrebuje vykonať dychové cvičenia, ktoré boli pred operáciou vyučované.

Je to dôležité! Nebojte sa kašľa po AKSH: kašeľ je dôležitou súčasťou rehabilitácie. Ak chcete uľahčiť kašeľ, môžete stlačiť loptu alebo dlane na hrudi. Urýchľuje proces hojenia pri častých zmenách polohy tela. Lekári zvyčajne vysvetľujú, kedy a ako sa obrátiť a ležať na ich strane.

Pokračovaním rehabilitácie sa stáva postupné zvyšovanie fyzickej aktivity. Po chirurgickom zákroku už pacient netrpí angínou a je mu predpísaný potrebný motorický režim. Spočiatku ide o prechádzku po nemocniciach na krátke vzdialenosti (do 1 km za deň), potom sa nabitie postupne zvyšuje a po chvíli sa väčšina obmedzení na motorovom režime zruší.

Keď je pacient prepustený z kliniky na konečné zotavenie, je žiaduce, aby bol poslaný do sanatória. Po mesiaci alebo dvoch sa pacient už môže vrátiť do práce.

Po dvoch až troch mesiacoch po posunutí sa môže vykonať záťažový test, ktorý vám umožní posúdiť priechodnosť nových ciest a zistiť, ako dobre je srdce zásobované kyslíkom. Pri absencii bolesti a zmien EKG počas testu sa zotavenie považuje za úspešné.

Možné komplikácie CABG

Komplikácie po srdcovom obchvatu sú pomerne zriedkavé a zvyčajne sú spojené so zápalom alebo opuchom. Ešte menej často sa otvára krvácanie z rany. Zápalové procesy môžu sprevádzať horúčka, slabosť, bolesť v hrudníku, kĺby a poruchy srdcového rytmu. V zriedkavých prípadoch sú možné krvácavé a infekčné komplikácie. Zápaly môžu byť spojené s autoimunitnou reakciou - imunitný systém môže reagovať na vlastné tkanivá.

Zriedkavé komplikácie AKSH:

 1. Nefúzia (neúplná fúzia) hrudnej kosti;
 2. mŕtvice;
 3. Infarkt myokardu;
 4. trombóza;
 5. Keloidné jazvy;
 6. Strata pamäti;
 7. Zlyhanie obličiek;
 8. Chronická bolesť v oblasti, kde bola operácia vykonaná;
 9. Postperfúzny syndróm.

Našťastie sa to stane pomerne zriedkavo a riziko takýchto komplikácií závisí od stavu pacienta pred operáciou. Na zníženie možných rizík pred operáciou CABG chirurg nutne vyhodnotí všetky faktory, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť priebeh operácie alebo spôsobiť komplikácie chirurgie bypassu koronárnej artérie. Rizikové faktory zahŕňajú:

Okrem toho, ak pacient nespĺňa odporúčania ošetrujúceho lekára alebo prestane vykonávať predpísané medikamentózne opatrenia, odporúčania pre výživu, cvičenie atď. Počas obdobia zotavenia, môže sa znovu objaviť plaketa a opätovne zasunúť nádobu (restenóza). Zvyčajne sú v takýchto prípadoch odmietnuté ďalšia operácia, ale môžu podstúpiť stentovanie nových zúžení.

Varovanie! Po operácii musíte dodržať určitú výživu: znížiť spotrebu tukov, soli, cukru. V opačnom prípade existuje vysoké riziko, že ochorenie sa vráti.

Výsledky chirurgie bypassu koronárnej artérie

Vytvorenie novej časti cievy v procese posunovania kvalitatívne mení stav pacienta. V dôsledku normalizácie prietoku krvi do myokardu sa jeho život po srdcovom obchvate mení na lepšie:

 1. Angína záchvaty zmiznú;
 2. Znížené riziko infarktu;
 3. Fyzická situácia sa zlepšuje;
 4. Pracovná kapacita je obnovená;
 5. Zvyšuje bezpečné množstvo fyzickej aktivity;
 6. Riziko náhlej smrti sa zníži a priemerná dĺžka života sa zvyšuje;
 7. Potreba liekov sa obmedzuje len na preventívne minimum.

Stručne povedané, po CABG sa normálny život zdravých ľudí stane dostupným pre chorého človeka. Recenzie kardioklinických pacientov potvrdzujú, že posunovanie ich vráti do plného života.

Podľa štatistík takmer všetky porušenia zmiznú u 50-70% pacientov po operácii, v 10-30% prípadov sa stav pacientov výrazne zlepšuje. V 85% operovaných sa nevyskytuje nová cievna oklúzia.

Samozrejme, každý pacient, ktorý sa rozhodne vykonať túto operáciu, sa primárne zaoberá otázkou, koľko žijú po srdcovom obchvatu. Je to dosť komplikovaná otázka a žiadny lekár sa neodvažuje zaručiť určitú dobu. Prognóza závisí od mnohých faktorov: všeobecné zdravie pacienta, jeho životný štýl, vek, prítomnosť zlých návykov atď. Dá sa povedať, že blatník zvyčajne slúži približne 10 rokov a u mladších pacientov môže byť jeho životnosť dlhšia. Potom sa vykoná druhá operácia.

Je to dôležité! Po AKSH je potrebné vzdať sa takého zlého zvyku ako fajčenie. Riziko návratu CHD pre prevádzkovaného pacienta sa mnohonásobne zvyšuje, ak sa naďalej "dopúšťa" cigariet. Po operácii má pacient len ​​jeden spôsob - zabudnúť na navždy!

Kto je prevádzkovaný?

Ak nie je možné vykonať perkutánnu intervenciu, neúspešná angioplastika alebo stentovanie je indikovaná CABG. Hlavné indikácie pri operácii bypassu koronárnej artérie:

 • Poranenie časti alebo všetkých koronárnych artérií;
 • Zúženie lúmenu ľavej tepny.

Rozhodnutie o operácii sa robí v každom jednotlivom prípade samostatne, berúc do úvahy stupeň poškodenia, stav pacienta, riziká atď.

Koľko stojí srdcový bypass?

Operácia bypassu koronárnej artérie je moderný spôsob obnovenia prietoku krvi do srdcového svalu. Táto operácia je pomerne high-tech, takže jej cena je pomerne vysoká. Koľko stojí operácia závisí od jej zložitosti, počtu skratiek; súčasný stav pacienta, pohodlie, ktoré chce po operácii dostať. Ďalším faktorom, ktorý určuje náklady na operáciu, je úroveň kliniky - by-passová chirurgia sa môže vykonávať v bežnej kardiologickej nemocnici alebo na špecializovanej súkromnej klinike. Napríklad, náklady v Moskve sa pohybuje od 150 do 500 tisíc rubľov, na klinikách v Nemecku a Izraeli - v priemere 0,8-1,5 miliónov rubľov.

Nezávislé recenzie pacientov

Vadim, Astrachán: "Po koronárnej angiografii z lekárskych slov som si uvedomil, že by som sa nevydržal dlhšie ako mesiac - prirodzene, keď mi bolo ponúknuté CABG, ani som si nemyslela, či to urobím, alebo nie. Operácia sa uskutočnila v júli, a ak predtým som nemohla robiť bez nitrospray, potom po posunovaní som ju nikdy nepoužil. Veľká vďaka tímu kardiologického centra a môjmu chirurgovi! "

Alexandra, Moskva: "Po operácii to trvalo trochu času na zotavenie - to sa nestane okamžite. Nemôžem povedať, že bola veľmi silná bolesť, ale predpísali mi veľa antibiotík. Spočiatku bolo ťažké dýchať, hlavne v noci, musel som spať na polceste. Mesiac bol slabý, ale ona sa nútila tempo, potom sa všetko zlepšilo a lepšie. Najdôležitejšia vec, ktorá podnietila, že bolesť za hrudníkom okamžite zmizla. "

Ekaterina, Jekaterinburg: "V roku 2008 sa CABG uskutočňovalo bezplatne, pretože bolo vyhlásené za rok srdca. V októbri mal môj otec (vo veku 63 rokov) operáciu. Previedol ju veľmi dobre, strávil dva týždne v nemocnici, potom bol poslaný do sanatória tri týždne. Spomenul som si, že bol nútený nafúknuť loptu, aby jeho pľúca pracovali normálne. Doteraz sa cítil dobre a v porovnaní s tým, čo bolo pred operáciou, je vynikajúci. "

Igor, Jaroslavl: "Dostali mi AKSH v septembri 2011. Robili to na pracovnom srdci, umiestnili dve špirálové nádoby na vrchol a srdce sa nemuselo odvrátiť. Všetko fungovalo dobre, v mojom srdci nebola žiadna bolesť, najskôr mal hrudník trochu bolesť. Môžem povedať, že uplynulo niekoľko rokov a cítim sa rovnako ako zdravé. Je pravda, že som musel prestať fajčiť. "

Operácia koronárneho bypassu je operácia, ktorá je pre pacienta často životne dôležitá, v niektorých prípadoch môže predĺžiť život len ​​chirurgický zákrok. Preto napriek tomu, že cena koronárnej artériovej bypassovej operácie je pomerne vysoká, nemožno ju porovnávať s neoceniteľným ľudským životom. Uskutočnená včas, operácia pomáha predchádzať infarktu a jeho dôsledkom a vrátiť sa k plnohodnotnému životu. To však neznamená, že po posunu môžete opäť dopriať viac. Naopak, budete musieť prehodnotiť svoj životný štýl - držať sa diéty, pohybovať sa viac a zabudnúť na zlé návyky navždy.

Posunovanie: popis hlavných typov operácií

Ide o špeciálny druh operácie, ktorej cieľom je vytvoriť cestu cievneho bypassu, aby sa vynechala upchatá oblasť a obnovil sa normálny prietok krvi do orgánov a tkanív.

Včasný obtok umožňuje zabrániť mozgovému infarktu, ktorý môže byť vyvolaný smrťou neurónov v dôsledku nedostatočného množstva živín pretekajúcich krvou.

Posunovanie vám umožňuje vyriešiť dve hlavné úlohy - bojovať proti obezite alebo obnoviť krvný obeh, obísť oblasť, kde boli nádoby poškodené z jedného alebo druhého dôvodu.

Tento typ operácie sa vykonáva v celkovej anestézii.

Na obnovenie prekážky krvného obehu pri novom "cievnom" plameňi sa vyberá špecifická oblasť inej cievy - zvyčajne sa na také účely používajú hrudné tepny alebo žily stehna.

Odstránenie časti nádoby pre bočný posúvač nemá vplyv na krvný obeh v oblasti, kde sa materiál odobral.

Potom na nádobe, ktorá vedie krv namiesto poškodeného, ​​urobte špeciálny rez - tu sa vloží skrat a zapadne ho do nádoby. Po ukončení procedúry musí pacient podstúpiť niekoľko vyšetrení, aby sa zabezpečila plná funkcia skratu.

Existujú tri hlavné typy posunu: obnovenie toku krvi v srdci, mozgu a žalúdku. Ďalej tieto typy považujeme za trochu viac.

 1. Posun krvných ciev srdca
  Srdcové posuny sa nazývajú aj koronárne. Čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie? Pri tejto operácii sa obnoví prietok krvi do srdca, čím sa obíde zúžení koronárnej cievy. Koronárne tepny prispievajú k dodávaniu kyslíka do srdcového svalu: pri poruche činnosti tohto typu cievy je tiež narušený proces dodávania kyslíka. Pri koronárnych artériových bypassových transplantáciách sa najčastejšie vyberá hrudná tepna. Počet vložených výhybiek závisí od počtu plavidiel, v ktorých došlo k zúženiu.
 2. Žalúdočný bypass
  Úloha posunutia žalúdka je úplne iná ako posun srdca - pomoc pri korekcii hmotnosti. Žalúdok je rozdelený na dve časti, z ktorých jedna sa spája s tenkým črevom. Takže časť tela nie je zapojená do procesu trávenia, takže človek má príležitosť zbaviť sa ďalších kilogramov.
 3. Obchádzka mozgovej artérie
  Tento typ posunovania slúži na stabilizáciu krvného obehu v mozgu. Rovnako ako pri posúvaní ciev srdca je krvný obeh presmerovaný tak, aby obchádza tepnu, ktorá už nemôže dodávať potrebné množstvo krvi do mozgu.

Čo je posun srdca a krvných ciev: AKSH srdca po infarkte a kontraindikáciách

Čo je obtok srdca a krvných ciev? Pomocou chirurgického zákroku je možné vytvoriť nový krvný obeh, ktorý umožní úplné obnovenie krvného obehu srdcového svalu.

Pomocou posunovania môžete:

 • výrazne znížiť počet úderov, alebo sa dokonca zbaviť;
 • znížiť riziko vzniku rôznych kardiovaskulárnych ochorení a v dôsledku toho zvýšiť dĺžku života;
 • zabrániť infarktu myokardu.

Čo je srdcový bypass po infarkte? Toto je obnovenie prietoku krvi v oblasti, kde sú krvné cievy poškodené v dôsledku infarktu. Príčinou srdcového záchvatu je prekrytie artérie v dôsledku vytvorenia aterosklerotického plaku.

Myokard nedostáva dostatok kyslíka, takže na srdcový sval sa objaví mŕtve miesto. Ak je tento proces diagnostikovaný včas, mŕtva oblasť sa zmení na jazvu, ktorá slúži ako spojovací kanál pre nový prietok krvi skratom, avšak sú pomerne časté prípady, keď smrť srdcového svalu nie je zistená včas a osoba zomiera.

V modernej medicíne existujú tri hlavné skupiny indikácií pre srdcovú a cievnu bypass:

 • Prvou skupinou je ischemický myokard alebo angína, ktorá nereaguje na lieky. Spravidla táto skupina zahŕňa pacientov, ktorí trpia akútnou ischémiou v dôsledku stentovania alebo angioplastiky, čo nepomohlo zbaviť sa choroby; pacienti s pľúcnym edémom spôsobeným ischémiou; pacientov s ostro pozitívnym záťažovým testom v predvečer plánovanej operácie.
 • Druhou skupinou je prítomnosť angíny pectoris alebo žiaruvzdornej ischémie, pri ktorej operácia bypassu umožňuje udržiavať funkciu ľavej srdcovej komory srdca a tiež významne znižovať riziko ischémie myokardu. Patria sem pacienti so stenózou artérií a koronárnych ciev srdca (z 50% stenózy), rovnako ako lézie koronárnych ciev s možným vývojom ischémie.
 • Tretia skupina - potreba posunu ako pomocnej operácie pred hlavnou operáciou srdca. Zvyčajne sa pred chirurgickým zákrokom na srdcových chlopniach vyžaduje chirurgický bypass kvôli komplikovanej ischémii myokardu, koronárnym anomáliám (so značným rizikom náhlej smrti).

Napriek významnej úlohe posunu pri obnove toku ľudskej krvi existujú určité indikácie pre túto operáciu.

Posunovanie sa nedá vykonať, ak:

 • sú postihnuté všetky koronárne tepny pacienta (difúzna lézia);
 • ľavá komora postihnutá zjazveniami;
 • zistenia kongestívneho zlyhania srdca;
 • chronické ochorenia pľúc nespecifického typu;
 • zlyhanie obličiek;
 • onkologické ochorenia.

Niekedy sa kontraindikáciou nazýva mladý alebo starý pacient. Avšak, ak okrem veku neexistujú žiadne kontraindikácie pre posun, potom s cieľom zachrániť život, chirurgická intervencia sa napriek tomu vykoná.

Operácia bypassu koronárnej artérie: operácia a ako dlho žije kyslík po CABG

Operácia koronárnej artériovej bypassovej operácie môže mať niekoľko typov.

 • Prvým typom je srdcový bypass s vytvorením kardiopulmonálneho bypassu a kardioplegie.
 • Druhým typom je AKSH na pokračujúcom srdci bez umelého prietoku krvi.
 • Tretí typ srdcovej chirurgie CABG pracuje s pracovným srdcom as umelým prietokom krvi.

Operácia CABG sa môže uskutočňovať s umelou cirkuláciou alebo bez nej. Nie je potrebné sa obávať, bez udržania krvného obehu, srdce sa nezastaví umelo. Orgán je pripevnený tak, že práca na stláčaných koronárnych artériách sa vykonáva bez rušenia, pretože je potrebná maximálna presnosť a opatrnosť.

Operácia bypassu koronárnej artérie bez zachovania umelého prietoku krvi má svoje výhody:

 • krvné bunky nebudú poškodené;
 • operácia bude trvať menej času;
 • rehabilitácia je rýchlejšia;
 • nie sú žiadne komplikácie, ktoré by sa mohli vyskytnúť v dôsledku umelého prietoku krvi.

CABG srdcová chirurgia vám umožňuje žiť celý život po mnoho rokov po operácii.

Priemerná dĺžka života bude závisieť od dvoch hlavných faktorov:

 • z materiálu, z ktorého bol odobraný skrat. Niekoľko štúdií dokazuje, že šunka z femorálnej žily po dobu 10 rokov po operácii nie je zablokovaná v 65% prípadov a výpadok z artérie predlaktia v 90% prípadov;
 • zo zodpovednosti samotného pacienta: ako starostlivo sa vykonávajú odporúčania na zotavenie po operácii, či sa strava zmenila, či sa zanechali zlé návyky atď.

Srdcové posuny: ako dlho trvá operácia, príprava, hlavné fázy a možné komplikácie

Pred operáciou CABS musíte vykonať špeciálne prípravné postupy.

Po prvé, pred operáciou sa posledné jedlo uskutočňuje večer: jedlo by malo byť ľahké, sprevádzané pitnou vodou bez obsahu uhličitanu. V oblastiach, kde sa budú vytvárať rezy a bariérové ​​oplotenie, by mali byť vlasy starostlivo oholené. Pred chirurgickým zákrokom sa črevá vyčistia. Potrebné lieky sa užívajú ihneď po večeri.

V predvečer operácie (zvyčajne deň predtým) prevádzkový chirurg oznámi podrobnosti operácie bypassu a vyšetrí pacienta.

Špecialista na respiračnú gymnastiku hovorí o špeciálnych cvičeniach, ktoré sa po operácii musia vykonať, aby sa urýchlila rehabilitácia, takže sa ich musíte vopred naučiť. Je potrebné odovzdať osobné veci zdravotnej sestre na dočasné uskladnenie.

Etapy

V prvej fáze operácie CASH anesteziológ vstrekuje do pacientovej žily špeciálny prípravok, aby zaspal. Do trachey sa vloží rúrka, ktorá vám umožňuje kontrolovať dýchacie procesy počas operácie. Sonda vložená do žalúdka zabraňuje možnému vysunutiu žalúdka do pľúc.

V ďalšej fáze sa odhalí hrudník pacienta, ktorý poskytuje potrebný prístup do oblasti operácie.

V tretej fáze sa srdce pacienta zastaví a spojí sa s umelým krvným obehom.

Počas pripojenia umelého prietoku krvi, druhý chirurg odstráni šunku z druhej nádoby (alebo žily) pacienta.

Šmýkadlo je vložené tak, aby krvný obeh, ktorý obišiel poškodenú oblasť, umožnil plne zabezpečiť tok živín do srdca.

Po obnovení práce srdca, chirurgovia kontrolujú výkon skratu. Potom sa dutina hrudníka šiť. Pacient je odvezený na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Ako dlho trvá operácia bypassu srdca? Proces bežne trvá od 3 do 6 hodín, ale je možné ďalšie trvanie operácie. Trvanie závisí od počtu skratiek, individuálnych charakteristík pacienta, skúseností lekára atď.

Môžete požiadať lekára o očakávané trvanie operácie, ale presné trvanie tohto procesu budete môcť povedať až po ukončení.

Pravidelne sa objavia možné komplikácie po vyčerpaní pacienta.

Tieto prípady sú zriedkavé, ale okamžite kontaktujte svojho lekára, ak spozorujete tieto príznaky:

 • pooperačná jazva je sčervenaná, vychádza z nej výtok (farba vypúšťania nie je dôležitá, pretože samotné vypúšťanie by v zásade nemalo existovať);
 • vysoká horúčka;
 • triaška;
 • ťažká únava a dýchavičnosť bez zjavného dôvodu;
 • rýchle zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • výrazná zmena impulzu.

Hlavná vec - nemusíte paniku, ak si všimnete jedného alebo viacerých symptómov v sebe. Je možné, že tieto príznaky sú normálne únava alebo vírusové ochorenie. Na určenie presnej diagnózy môže byť len lekár.

Operácia bypassu koronárnych artérií: život, liečba a diéta po operácii bypassu koronárnej artérie

Okamžite po ukončení operácie pri by-passovej chirurgii koronárnej artérie sa pacient odviezol na jednotku intenzívnej starostlivosti. Po určitom čase po chirurgickom zákroku anestézia pokračuje vo svojom pôsobení, takže končatiny pacienta sú fixované tak, aby nekontrolovaný pohyb nepoškodil človeka.

Dýchanie je podporované špeciálnym zariadením: spravidla je prvý deň po operácii vypnuté, pretože pacient sa môže dýchať. K telu sú tiež pripojené špeciálne katétre a elektródy.

Celkom normálna reakcia na vykonanú operáciu je zvýšenie telesnej teploty, ktoré môže trvať týždeň.

Veľké potenie v tomto prípade by nemalo vystrašiť pacienta.

Ak chcete urýchliť zotavenie, ak sa vykonáva operácia bypassu koronárnej artérie, je potrebné naučiť sa ako vykonávať špeciálne dýchacie cvičenia, ktoré umožnia obnoviť účinnosť pľúc po operácii.

Je tiež potrebné stimulovať vykašliavanie, aby sa stimulovalo vylučovanie tajomstva do pľúc, a preto ich rýchlejšie obnoviť.

Prvýkrát po operácii bude musieť nosiť korzet na hrudi. Môžete spať na vašej strane a otočiť sa až po tom, čo to lekár povolil.

Po operácii môže nastať bolesť, ale nie silná. Tieto bolesti sú spôsobené na mieste, kde bol urobený rez do vložky, pretože toto miesto je hojenie. Pri výbere pohodlnej pozície od bolesti sa môžete zbaviť.

Ak máte ťažké bolesti, okamžite sa poraďte s lekárom. Úplné zotavenie po operácii bypassu koronárnej artérie nastane až po niekoľkých mesiacoch, takže nepríjemné pocity môžu pretrvávať dlhú dobu.

Štepy sú odstránené z rany v deň 8 alebo 9 po operácii. Vyhoďte pacienta po 14-16 dňoch v nemocnici.

Často sú prípady, kedy pacienti chcú zostať v nemocnici ešte niekoľko dní, pretože sa domnievajú, že proces rehabilitácie v zdravotníckom zariadení ešte neskončil.

Nemusíte sa obávať: lekár presne vie, kedy je čas vyliečiť pacienta na zotavenie doma.

Život po

Motto každého človeka, ktorý prešiel operáciou bypassu koronárnej artérie, by mal byť fráza: "Moderácia vo všetkom".

Aby ste sa zotavili z posunu, musíte užívať liek. Lieky by mali byť iba tie, ktoré odporúča lekár.

Ak potrebujete užívať lieky na boj proti iným ochoreniam, informujte o tom svojho lekára: je možné, že niektoré z predpísaných liekov nemožno kombinovať s pacientom, ktorí už užívali lieky.

Ak fajčíte pred operáciou, musíte na tento zvyk zabudnúť navždy: fajčenie výrazne zvyšuje riziko opakovania bypassu. Ak chcete bojovať s touto závislosťou, prestanete fajčiť pred operáciou: namiesto toho, aby ste prerušili prerušenie dymu, pite vodu alebo lepte náplasť nikotínu (ale po chirurgickom zákroku ju nemôžete lepiť).

Často, u pacientov, ktorí zažili skrat, sa zdá, že oživenie je príliš pomalé. Ak tento pocit neopustí, mali by ste sa poradiť s lekárom. Avšak spravidla to nemá vážnu príčinu vzrušenia.

Špeciálne kardio-reumatologické sanatóriá pomáhajú pri zotavení po posunovaní. Kurz liečby v týchto inštitúciách sa pohybuje od štyroch do ôsmich týždňov. Najlepšie je podstúpiť ošetrenie v sanatóriu s frekvenciou výletov raz za rok.

Strave. Po operácii bypassu koronárnej artérie sa bude vyžadovať náprava celého životného štýlu pacienta vrátane výživy. Strava bude musieť znížiť množstvo konzumovanej soli, cukru a tuku.

Pri zneužívaní nebezpečných výrobkov narastá riziko opakovaného výskytu situácie, ale už s výplňami - prietok krvi v nich môže spôsobiť, že cholesterol vytvorený na stenách je ťažký. Musíte ovládať svoju váhu.

Operácia na obchádzanie srdca nie je v medicínskej praxi špecifická. Môžete požiadať o recenziu o lekároch od priateľov, ktorí prešli týmto postupom, alebo si môžete prečítať recenzie na webe. Spravidla postup funguje dobre. Stupeň zotavenia a zotavenie pacienta do značnej miery závisí od účinkov pacienta.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Dýchavičnosť pri chôdzi: príčiny a spôsoby liečby

Výskyt neustáleho dýchania pri chôdzi prináša veľa nepohodlia každému človeku. Koniec koncov, dýchavičnosť, ku ktorej dochádza počas nástupu dyspnoe, nepriaznivo ovplyvňuje fungovanie všetkých systémov a orgánov v ľudskom tele.

Choroby kardiovaskulárneho systému

Choroby kardiovaskulárneho systému sú na prvom mieste z hľadiska výskytu a počtu úmrtí na celom svete. To prispieva k mnohým dôvodom, vrátane nevhodného životného štýlu, zlých návykov, zlej výživy, stresu, dedičnosti a oveľa viac.

Ochorenia Randyu-Oslera-Webera

Randyova-Osler-Weberova choroba je jednou z najbežnejších hereditárnych hemoragických telangiektáz, spôsobených zlyhaním cievnej steny niektorých kapilár. Symptómy ochorenia sú časté krvácanie z nosa, telangiektázia na koži a slizniciach s ťažkými formami, žalúdočné a pľúcne krvácanie a chronická anémia s nedostatkom železa.

Minimálne invazívne chirurgické zákroky na ischemickú chorobu srdca

CHD chirurgiaOperácia bypassu koronárnej artérie - použitie umelého krvného obehu. Etapy chirurgického zákroku, pooperačné obdobie, rehabilitácia.

Cerebrálna angiodystónia - porušenie tónu mozgových ciev

Dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia - tón. Skutočnosť, že je potrebné presne sledovať tento ukazovateľ, je známy mnohým, ale nie každý zoberie do úvahy skutočnosť, že tón nie je len v svaloch.

Kreatinín a močovina v krvi sa zvyšuje: príčiny a spôsoby poklesu

obsah

Čo môže znamenať vysoký kreatinín a močovinu v krvi, aký druh liečby za podobných okolností, ako sa vykonáva? Ak má pacient záujem o tieto otázky, je lepšie konzultovať s lekárom.