Aneuryzma je stav, v ktorom sa vyskytuje výčnelok tepovej steny, vo viac zriedkavých prípadoch žily. K tomu dochádza v dôsledku rozťahovania alebo ztenčenia tepny. Vzhľadom na tento proces sa objaví aneuryzmatický vak, ktorý niekedy kompresuje tkanivá umiestnené v blízkosti. Zvyčajne je aneuryzma vrodeným javom. Pri narodení sa táto patológia nenašla, vývoj dieťaťa sa normálne vyskytuje. Aneuryzma sa prejavuje ako choroba, pri ktorej sa cievy postupne zmierňujú. Tiež choroba môže byť dôsledkom zranení alebo poranení krvných ciev a výskytu infikovaných krvných zrazenín. Často sa v procese röntgenového alebo ultrazvuku deteguje aneuryzma náhodne. Bezprostredne po inštalácii takejto diagnózy je potrebné vykonať opatrenia, pretože keď sa aneuryzma pretrhne, dôjde k krvácaniu, čo môže byť smrteľné. Keď sa aneuryzma pretrhne, človek cíti bolesť, jeho krvný tlak prudko klesá.

Existuje aj získaný aneuryzma, ale jeho prejav je charakteristický pre ľudí vo vyššom veku - po päťdesiatich rokoch. U ľudí v mladšom veku vzniká aneuryzma v dôsledku zranenia. Existuje niekoľko typov aneuryzmy.

Aneuryzma mozgu

Aneuryzma mozgu, tiež nazývaná intrakraniálna aneuryzma, je forma, ktorá sa vyskytuje na mozgovej cievke. Postupne sa zvyšuje, naplňuje sa krvou. Často existuje tlak konvexnej časti aneuryzmy na mozgové tkanivo, na nerv. Napriek tomu je najnebezpečnejším stavom pre človeka roztrhnutá aneuryzma mozgu, v dôsledku ktorej sa krvácanie vyskytuje v mozgovom tkanive.

Ak je veľkosť aneuryzmy malá, potom to nemôže viesť k krvácaniu. Podobná patológia sa vyskytuje takmer vo všetkých oblastiach mozgu. Najčastejšie sa však vyskytuje na mieste, kde sa od tela vychádzajú pobočky, to znamená medzi základňou lebky a spodným povrchom mozgu.

Často sa aneuryzma prejavuje ako dôsledok prítomnosti vrodenej patológie cievnej steny. Niekedy sa vyskytuje aneuryzma mozgu u jedincov s určitými genetickými poruchami. Ide o ochorenia spojivového tkaniva, obehové poruchy, polycystické ochorenie obličiek.

Navyše príčinou aneuryzmy v cievach mozgu môže byť predtým obdržané poškodenie hlavy, pretrvávajúci vysoký krvný tlak, nádory, infekčné choroby, ateroskleróza a množstvo iných ochorení cievneho systému. Zhubné fajčenie a drogová závislosť vedú k aneuryzme.

Dnes experti identifikujú tri typy aneuryziem mozgu. Bagulárna aneuryzma je okrúhla taška naplnená krvou, pripevnená k miestu odvzdušnenia krvných ciev. Tento typ aneuryzmy, tiež nazývaný aneuryzma "bobule" vďaka svojej štruktúre, je najrozšírenejší. Táto patológia je typická pre dospelých.

Pri laterálnej aneuryzme dochádza k opuchu steny ciev. Tvorba vretenovitého aneuryzma sa vyskytuje ako dôsledok expanzie steny cievy v určitej oblasti.

K dispozícii je aj klasifikácia aneuryziem podľa ich veľkosti. Ak je veľkosť aneuryzmy menšia ako 11 milimetrov v priemere, potom ide o malý aneuryzmus, bežne sa nazýva priemerná aneuryzma s priemerom 11-25 milimetrov, obrie je väčšie ako 25 mm.

Táto choroba môže prekonať osobu v akomkoľvek veku. Oveľa častejšie je táto patológia stanovená u žien.

Je dôležité poznamenať, že pri každom type aneuryzmy mozgu môže dôjsť k roztrhnutiu aneuryzmy a následne ku krvácaniu. Rôzne faktory môžu vyvolať pretrhnutie aneuryzmy mozgu: vysoký krvný tlak, alkoholizmus, užívanie kokaínu atď.

Hemoragická mŕtvica, vážne poškodenie nervového systému a smrť môže nastať v dôsledku krvácania do ľudského mozgu. Je tiež možné opakované pretrhnutie aneuryzmy alebo následný vývoj nových aneuryziem v mozgových cievach. Najčastejšie v dôsledku pretrhnutia aneuryzmy dochádza k subarachnoidnému krvácaniu, ktoré zase vedie k hydrocefalusu. S touto podmienkou sa cerebrospinálna tekutina hromadí v komorách mozgu, čo neskôr vyvoláva tlak na mozgové tkanivo.

Ako komplikácia krvácania sa môže vyskytnúť vazospazmus, to znamená zúženie krvných ciev. V tomto prípade sa prietok krvi do určitých oblastí mozgu zhorší, čo vedie k poškodeniu tkaniva alebo mŕtvici.

Symptómy aneuryzmy mozgu

V podstate s aneuryzmou mozgu sa ťažké symptómy ochorenia nezjavia, kým nedôjde k prasknutiu aneuryzmy, alebo táto forma nie je veľmi veľká. Pri veľkom tlaku aneuryzmy na tkanivo a nervy. Výsledkom je bolesť v oblasti očí, periodické kŕče tváre, paralýza jednej strany. Človek môže rozmazané videnie, dilatované žiaky. Ak sa aneuryzma pretrhne, závažné a náhle bolesti hlavy, zvracanie, dvojité videnie sa vyskytuje ako príznaky. Pacient môže stratiť vedomie. Treba poznamenať, že povaha bolesti hlavy je v tomto prípade obzvlášť akútna a intenzívna. Niekedy človek cíti "varovné" bolesti hlavy niekoľko dní pred roztrhnutím aneuryzmy. Keď sa aneuryzma pretrhne, môžu sa vyskytnúť aj záchvaty, v zriedkavých prípadoch môže pacient spadať do kómy. Ak máte tieto príznaky, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Diagnóza aneuryzmy mozgu

Aneuryzma mozgu je často zistená počas prieskumov súvisiacich s diagnostikou iných ochorení. Pri aneuryzme sa vyšetrenie zvyčajne vykonáva po subarachnoidálnom krvácaní s cieľom potvrdiť diagnózu. Štúdium ciev pomocou röntgenovej metódy sa nazýva angiografia. Pri intracerebrálnom angiograme možno pozorovať zmeny, ku ktorým dochádza v tepne alebo žile a zistiť, či sú tepny zúžené alebo zničené.

Pomocou výpočtovej tomografie sa zistí aneuryzma mozgových ciev alebo krvácanie po výronu aneuryzmy.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie umožňuje získať informatívny obraz o mozgu. Magnetická rezonančná angiografia poskytuje detailný obraz krvných ciev mozgu.

Ak lekár predpokladá prasknutie aneuryzmy, pacientovi môže byť predpísaný test mozgovomiechovej kvapaliny. Pomocou chirurgickej ihly sa cerebrospinálna tekutina na analýzu extrahuje zo subarachnoidálneho priestoru.

Liečba a prevencia aneuryzmy mozgu

U pacientov s aneuryzmou sa jej prasknutie nevyskytuje vždy. Preto by mali byť osoby, u ktorých bola diagnostikovaná malá aneuryzma, pod stálym dohľadom lekárov a monitorovať dynamiku rastu aneuryzmy, ako aj to, či sa objavia iné príznaky. Takéto pozorovanie sa vykoná tak, aby sa nestratil čas, kedy je potrebné začať komplexnú terapiu aneuryzmy. Lekár vždy berie do úvahy, že každý prípad aneuryzmy je jedinečný, a preto je jeho veľkosť, typ a poloha určená na výber správneho prístupu k liečbe aneuryzmy. Tiež lekár musí venovať pozornosť veku pacienta, prítomnosť určitých ochorení, pravdepodobnosť roztrhnutia aneuryzmy, dedičnosť. Je dôležité venovať pozornosť riziku vzniku aneuryzmy.

K dnešnému dňu sa používajú dva typy chirurgickej liečby aneuryzmy mozgu: aneuryzma je orezaná a uzavretá. Takéto chirurgické zákroky sú považované za pomerne zložité a predstavujú veľké riziko. Pri ich správaní je možné poškodiť iné krvné cievy a existuje riziko útoku po operácii.

Ako alternatívna chirurgická intervencia je možná endovaskulárna embolizácia. Takýto postup sa môže vykonať viackrát počas života osoby.

Neexistujú účinné metódy prevencie aneuryzmy. Tí, ktorým bola diagnostikovaná "aneuryzma mozgu", by mali starostlivo monitorovať úroveň tlaku, prestať fajčiť a užívať lieky. Opatrnosť je potrebná aj pri liekoch, ktoré krvácajú krv, ako je aspirín. Ich príjem je možný až po konzultácii so svojím lekárom. Ženy, ktoré trpia aneuryzmou, sa musia poradiť s lekárom o možnosti užívania orálnej antikoncepcie.

Prognóza pretrhnutia aneuryzmy veľmi závisí od toho, ako starý je pacient, ako uspokojivý je jeho zdravotný stav, či má iné ochorenia, a tiež z iných faktorov. Dôležitá je dĺžka obdobia od času prasknutia aneuryzmy až po poskytnutie odbornej pomoci. Čím skôr sa začne diagnóza a liečba, tým je prognóza priaznivejšia.

Zotavenie z roztrhnutého aneuryzmu mozgu trvá niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov.

Aneuryzma srdca

Aneuryzma srdca je jednou z najvážnejších komplikácií po myokarditíde, infarkte myokardu, ako aj po úraze. Pri aneurysme srdca dochádza k obmedzenému opuchu srdcovej steny, v ktorej sa predtým vyskytli určité zmeny. Najčastejšie sa aneuryzma srdca vyskytuje u ľudí, ktorí utrpeli infarkt myokardu, pretože vývoj takejto patológie priamo súvisí s podvýživou alebo s celistvosťou srdcového svalu.

Ak je koronárna cirkulácia dlhodobo narušená, nekróza sa vyskytuje v určitej časti myokardu. Neskôr je táto oblasť nahradená vláknami-plastovými hmotami a dochádza k ich zjazveniu. Existuje klasifikácia srdcových aneuryziem: sú zvyčajne rozdelené na akútne, subakútne a chronické. Ak vezmeme do úvahy tvar aneuryzmy, potom vylučujeme kruhové, difúzne, húbovité aneuryzmy.

Prejav akútnej aneuryzmy sa vyskytuje počas infarktu myokardu v prvých týždňoch. Potom sa nekontraktívna nekrotizovaná časť srdca roztiahne kvôli účinku intraventrikulárneho tlaku na ňu. V dôsledku toho sa vytiahne. Tento jav sa vyskytuje v dôsledku prítomnosti mnohých faktorov - vysoký krvný tlak, rozsiahle zameranie nekrózy. Avšak narušenie pokojového režimu bezprostredne po infarkte myokardu sa stáva rozhodujúcim.

Po niekoľkých týždňoch sú nekrotické svalové vlákna zjazvené a aneuryzma sa stáva chronickou. Po nejakej dobe sa jej stena zahusťuje.

Oveľa menej časté sú subakútne aneuryzmy, ktoré sa prejavujú v krehkých oblastiach tkaniva jazvy.

Keď aneuryzma srdca naruší svoju činnosť. U ľudí sa stav výrazne zhoršuje, dochádza k vzniku akútneho zlyhania ľavej komory, ktorý sa neskôr stáva chronickým celkom. V ľavej predsieni stagnuje krv, zvyšuje sa pľúcny arteriálny tlak. Postupne hypertrofické steny komôr zvyšujú srdce.

Často tento stav spôsobuje bolesť v srdci, ktorá môže trvať niekoľko hodín a niekoľko dní. Keď sa bolesť fyzického stresu stáva intenzívnejšou, analgetiká a nitroglycerín nie sú uvoľnené. Akútne bolesti sú nahradené nudným. Niekedy človek pravidelne cíti zápach, nedostatok vzduchu. Koža tváre je bledá, postupne sa objavuje edém pľúc, ktorý sa vyznačuje pravidelným kašľom a hlučným dýchaním. S nárastom edému, silným dýchavičným záchvatom, nadmerným hlienom a kašľom sa stáva silnejším. Často je aneuryzma sprevádzaná tromboendokarditídou, subfebrilovou teplotou, tachykardiou.

Existuje tiež riziko srdcového zlyhania v oblasti aneuryzmy. To sa náhle prejaví, pacient prejaví ostrú bledosť, studený pot. Koža na tvári sa rýchlo stáva kyanotickou, v krčných žilách dochádza k pretečeniu krvi. Studené končatiny, rýchlo stratili vedomie. Smrť prichádza veľmi rýchlo. Spravidla sa objavuje podobný jav medzi 2. a 9. dňom choroby.

Aj kvôli aneuryzme sa môže zmeniť srdcový rytmus, vyvíja sa fibrózna perikarditída.

Keď aneuryzma prechádza do chronickej formy, pacient už má ďalšie sťažnosti. Pravidelne srdce cíti horúce záblesky alebo blednutie, človek trpí nedostatkom dychu a slabosťou, je závraty. Spočiatku sa pri chronickej aneuryzme pozoruje tachykardia, neskôr sa rozšíria steny komôr. Srdce rastie vo veľkosti a o niečo neskôr sú príznaky zlyhania pravej komory.

Diagnóza aneuryzmy srdca sa vykonáva elektrokardiografickým vyšetrením a röntgenovým vyšetrením hrudníka.

Liečba srdcovej aneuryzmy je veľmi náročná úloha. Vykonáva sa výlučne v nemocnici. Hlavnou metódou liečby je chirurgický zákrok na excidáciu a šitie defektov v srdcovej stene. Túto operáciu vykonávajú iba vtedy, ak sú komplikácie choroby.

Ako prevencia srdcovej aneuryzmy je dôležité diagnostikovať infarkt myokardu včas a zabezpečiť kompetentný prístup k liečbe a zotaveniu pacienta.

Aneuryzma aorty

Najčastejšie sa aortická aneuryzma vyvíja v oblasti brucha, v zriedkavých prípadoch v hrudnej oblasti. Takisto sú niekedy diagnostikované aneuryzmy iných tepien - popliteálna artéria, karotid, femorálna, mozgová, koronárna tepna. Najčastejšie sa aneuryzma vyvíja na miestach arteriálneho vetvenia, kde je steny cievy vystavené výraznejším zaťaženiam a je preto častejšie zranená. Keďže príčinou aneuryzmy tepny najčastejšie určuje aterosklerózu, vo vzácnych prípadoch je jej výskyt spojený so zraneniami. V tepne dochádza k narušeniu prietoku krvi, môže dôjsť k turbulentnému prietoku krvi, čo prispieva k tvorbe krvných zrazenín a ich oddeľovaniu. Zlyhanie obličiek sa často vyskytuje ako komplikácia aneuryzmy aorty.

Ak priemer aneuryzmy nepresiahne 5 cm, takáto aneuryzma sa zriedka preruší. Preto na liečbu bolestivého používania nástrojov, ktoré znižujú krvný tlak. Používajú sa na zníženie pravdepodobnosti prasknutia. Je dôležité pravidelne podstupovať výskum, aby ste zistili dynamiku vývoja aneuryzmy. Ak sa prírastok príliš rýchlo zvyšuje, pacient môže byť nariadený podstúpiť operáciu. Taktiež je predpísaný chirurgický zákrok, ak je priemer aneuryzmy väčší ako 5 centimetrov.

Používajú sa dva spôsoby chirurgickej liečby aneuryzmy brušnej aorty. Prvým je urobiť rez na bruchu a šiť v aorte štepu. Pri použití druhej metódy sa cez stehennú tepnu zavádza katéter so stentom. Inštaluje sa v aorte. Obe operácie sú z technického hľadiska zložité. Rovnaké metódy liečby sa používajú pri aneuryzme hrudnej aorty.

Aneuryzma: typy, príznaky, príčiny a liečba

Aneuryzma je rozšírenie krvných ciev spolu s ich riedením. Atrofia svalovej vrstvy, ktorá spôsobuje oslabenie stien. Priraďte tento typ choroby ako aneuryzma srdca. Orgán má štruktúru podobnú štruktúre ciev a preto patologické zmeny v oblasti srdca sa vzťahujú aj na aneuryzmu. Ochorenie ohrozuje pretrhnutie krvných ciev, po ktorom nasleduje krvácanie. Zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín, čo vedie k ischemickým mozgovým príhodám a infarktu. Aneuryzma sa vyvíja v dôsledku traumy, infekcií, aterosklerózy. Niekedy sa vyskytuje v dôsledku genetického nedostatku kolagénu v tele, abnormálneho vývoja.

Aneuryzma mozgu

Aneuryzma mozgu

Aneuryzma mozgu (intrakraniálny typ ochorenia) je tvorba krvnej cievy so sklonom k ​​zvýšeniu. Formácia vytláča nerv a okolité tkanivo. Hlavným rizikom je pretrhnutie tvorby, čo spôsobuje krvácanie do mozgového tkaniva.

Aneuryzma mozgu: príznaky

Aneuryzma mozgu nemusí byť sprevádzaná príznakmi. Osoba si túto chorobu nevšimne až do výrazného nárastu vzdelania a jeho pretrhnutia. Výsledné príznaky sú spôsobené tým, že dilatačná nádoba vytláča nerv a tkanivo. Zoznam znakov sprevádzajúcich aneuryzmu:

 • Bolesť v oblasti očí.
 • Nepríjemnosť alebo paralýza tváre.
 • Rozšírené žiaky.
 • Problémy s videním.

Prasknutie vzdelania je sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • Ťažká bolesť hlavy.
 • V očiach sa začína zdvojnásobovať.
 • Nevoľnosť a zvracanie.
 • Mdloby.

Hlavným príznakom, ktorý by mal byť upozornený, je silná bolesť hlavy.

Aneuryzma mozgu: príčiny

Aneuryzma mozgu môže byť spôsobená nasledujúcimi dôvodmi:

 • Vrodené abnormality stien.
 • Choroby spojivového tkaniva.
 • Problémy obehu.
 • Arteriovenózna porucha.
 • Trauma hlavy.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Infekčné choroby.
 • Novotvary.
 • Ateroskleróza.

Aneuryzma mozgu podľa štatistík sa častejšie objavuje u ľudí, ktorí zneužívajú tabak a alkohol pri užívaní perorálnej antikoncepcie.

Aneuryzma mozgu: liečba

Aneuryzma mozgu sa lieči chirurgickým zákrokom. Operácia však môže byť nebezpečná a preto sa často používajú očakávané taktiky. 1-2 krát ročne by sa mal pacient vyšetriť. S rastom aneuryzmy je predpísaný chirurgický zákrok. V zriedkavých prípadoch sa môže použiť konzervatívna liečba. Ako súčasť terapie sa môžu predpisovať lieky:

 • Lieky proti bolesti.
 • Prostriedky proti zvracaniu.
 • Lieky, ktoré normalizujú tlak.
 • Prostriedky proti kŕčom.
 • Prípravky na prevenciu kŕčov.

Spôsoby liečby sa vyberajú individuálne.

Aneuryzma brušnej aorty

Aneuryzma brušnej aorty

Aneuryzma brušnej aorty je nárast brušnej oblasti aorty. Jej steny vyrážajú medzi 12 a 4-5 stavcov. Auretická aneuryzma sa najskôr zaraďuje medzi prevalencie ochorení tohto typu. Rizikovou skupinou sú muži starší ako 60 rokov. Aneurysma aorty môže byť smrteľná.

Aneuryzma brušnej aorty: príznaky

Pri nekomplikovanom priebehu ochorenia neexistujú žiadne zjavné príznaky. Zvýšenie ciev je zistené palpáciou, ultrazvukom. Aneuryzma môže byť vyjadrená nasledujúcimi príznakmi:

 • Tlmená bolesť v ľavom bruchu.
 • Bolesť môže byť v bedrovej a slabínovej oblasti.
 • Pocit ťažkosti a nepohodlie v bruchu.
 • Nevoľnosť a zvracanie.
 • Plynatosť.
 • Necitlivosť dolných končatín.

Aneurysma aorty môže byť komplikovaná chronickou ischémiou dolných končatín.

Aneuryzma brušnej aorty: príčiny

Vaskulárna dilatácia môže byť vyvolaná aterosklerózou. V 90% prípadov vyvoláva zvýšenie aorty. Zvážte zriedkavejšie dôvody, prečo sa objaví aneuryzma aorty:

 • Problémy s cievami spôsobenými syfilizmom, reumatizmom, tuberkulózou.
 • Vrodená fibromuskulárna dysplázia.
 • Uzavreté zranenia v brušnej dutine alebo chrbtici.

Riziko roztrhnutia aneuryzmy sa zvyšuje v prítomnosti arteriálnej hypertenzie, ochorenia pľúc.

Aneuryzma brušnej aorty: liečba

Aneuryzma aorty sa lieči chirurgickým zákrokom. Jeho radikálnou formou je resekcia. Kontraindikácie k chirurgickému zákroku sú infarkt myokardu, kardiopulmonálne a renálne zlyhanie v ťažkej forme.

Periférna vaskulárna aneuryzma

Tento typ ochorenia je charakterizovaný zhoršeným prietokom krvi, tvorbou spätného pohybu krvi. Plavidlá sa postupne zvyšujú až do medzery.

Periférna vaskulárna aneuryzma: príznaky

Aneuryzma sa prejavuje príznakmi, ktoré závisia od miesta a veľkosti. Symptómy spojené s tým, že vzdelávanie začína vyvíjať tlak na nervy. Zvážte charakteristické príznaky:

 • Pocit pulzu v oblasti expanzie.
 • Bolesť a kŕče, ktoré sa vyskytujú počas cvičenia.
 • Citlivosť končatín.
 • Gooseling pocit.
 • Opuch.

Aneuryzma je často komplikovaná trombózou. Kombinácia obidvoch chorôb vyvoláva zablokovanie lumenu, čo je porušení dodávok živín do tkanív, čo vedie k vzniku gangrény.

Periférna vaskulárna aneuryzma: príčiny

Zvážte príčiny vzniku aneuryzmy:

 • Ateroskleróza artérií.
 • Cholesterolové plaky.
 • Poranenie.
 • Choroby zápalovej povahy.
 • Vlákna svalová dysplázia.

Aneuryzma môže spôsobiť fajčenie, vysoké hladiny cholesterolu v krvi, obezitu.

Periférna vaskulárna aneuryzma: liečba

Jedinou liečbou aneuryzmy je chirurgický zákrok. V závislosti od charakteristík ochorenia sa vyberú nasledovné metódy chirurgického zákroku:

 • Bypass.
 • Protetika.
 • Stentu.

Odporúča sa, aby sa pacient zbavil zlých návykov (alkohol, fajčenie) na sledovanie ukazovateľov krvného tlaku.

Aneuryzma srdca

Aneuryzma tohto typu je vyjadrená v patologickom výbežku stien srdcového svalu. Ochorenie zvyčajne začína stenčením steny. Patológia sa zvyčajne vyvíja v ľavej komore.

Aneuryzma srdca: príznaky

Aneuryzma srdca sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Necítite dobre.
 • Pocit ťažkosti v hrudi.
 • Tachykardia.
 • Pocit zadusenia.
 • Problémy s dýchaním.
 • Opuch nôh.
 • Kašeľ.
 • Zvýšené potenie.
 • Závraty.

Ak rastie aortálna časť srdca, bolesť sa vyskytuje v oblasti zadnej a ľavej lopatky. Choroba sa môže stať chronickou.

Aneuryzma srdca: príčiny

Aneuryzma je vyvolaná nasledujúcimi faktormi:

 • Infarkt myokardu.
 • Vážne zranenie.
 • Ischemická choroba.
 • Patologické zničenie stien aorty.
 • Huba.
 • Infekčné choroby.
 • Komplikácie po operácii.
 • Syfilis.
 • Zvýšený tlak.
 • Hereditné faktory.

Aneuryzma srdca môže byť vrodená. Choroba môže byť diagnostikovaná aj u novorodencov. Je spôsobená nedostatkom elastínu v tele, vnútromaternicovými poraneniami, vývojovými poruchami. Riziková skupina - muži starší ako 40 rokov, ľudia s infarktom.

Aneuryzma srdca: liečba

Aneuryzma srdca je liečená niekoľkými spôsobmi. Terapia je rozdelená na dve etapy:

 1. Liečba liečiv. Lieky pomáhajú zastaviť proces smrti tkaniva, posilňujú steny srdcového svalu. Lekár predpisuje antikoagulanciá a injekcie glykozidu.
 2. Chirurgická intervencia. Sú vykonávané tri metódy chirurgickej intervencie: resekcia, posilnenie steny srdcového svalu, šitie.

Prijatie liekov má zmysel iba s malou aneuryzmou. Pre rýchle zotavenie je dôležité dodržiavať odporúčania pre rehabilitačné obdobie. Po operácii je zobrazený odpočinok v posteli. Lekár predpisuje pravidelné vyšetrenie pomocou ultrazvukového a rentgenového vyšetrenia.

Aneuryzma je vážny problém, ktorý môže byť smrteľný. Choroba je často komplikovaná ďalšími problémami. Keď sa nádoby rozširujú, ich steny sa stávajú tenšie, zásoba tkanív kyslíkom sa zastaví. Nekróza a ďalšie komplikácie sú možné. Najbežnejšia liečba je chirurgická. Konzervatívny spôsob liečenia choroby je takmer nemožný. Lieky pomáhajú len vo veľmi ranných štádiách ochorenia.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Hydrocefalus mozgu u dospelých: príčiny, príznaky, liečba

Hydrocefalus u dospelých ("kvapkanie mozgu") je patologický stav charakterizovaný nadmernou akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny (CSF) v mozgovomiechových tekutinách v mozgu.

Dôsledky koronárnej angiografie

Podľa štatistík zaujímajú choroby kardiovaskulárneho systému vedúcu pozíciu pre príčiny smrti na svete. Takéto choroby postihujú hlavne predstaviteľov pracujúcej časti populácie, čo súvisí s neustálym preťažením tela a chronickým stresom.

Príčiny vzniku modrín pri dotyku

Hematóm, krvácanie, petechie sú termíny, ktoré sa vzťahujú na subkutánne krvácanie. V každodennom živote sa tieto prejavy nazývajú modriny.Dôvodom je roztrhnutie stien malých krvných ciev (kapiláry), krv sa naleje do miesta poranenia a zmení sa na modrú alebo tmavočervenú.

potraviny počas hypoxie, životného štýlu

Nasledujúci deň som bol vyšetrený na príznaky hypoxie (v predchádzajúcich záznamoch je opis toho, prečo: poradili KTG a tak ďalej, rozhodli sa hrať v bezpečí, v dôsledku toho prežili dva mesiace v posledných dvoch dňoch - s hospitalizáciou, veľa výskumov, útek z nemocnice atď.).,

Čo robiť, ak sú v nohách žily

Celková dĺžka žíl a ciev v ľudskom tele je približne 100 tisíc kilometrov. Podiel žilov predstavuje takmer 600 tisíc metrov. Celý systém je určený na podporu krvi nasýtenej oxidom uhličitým do srdca.

Čo je sínusová tachykardia a hypertrofia ľavej komory

Hypertrofia ľavej komoryZmeny elektrokardiogramu spôsobené hypertrofiou ľavej komory, ako aj pravou. možno predpovedať (pozri obrázok 6-7). Za normálnych okolností má ľavá komora s relatívne veľkou hmotnosťou elektrickú prevahu nad pravej strane.