Ischemická mozgová príhoda je infarkt mozgu, vyvíja sa s výrazným poklesom cerebrálneho prietoku krvi.

Medzi chorobami, ktoré vedú k vzniku mozgového infarktu, je prvé miesto obsadené aterosklerózou, ktorá postihuje veľké mozgové cievy v krčnom alebo intrakraniálnych cievach alebo oboje.

Často existuje kombinácia aterosklerózy s hypertenziou alebo arteriálnou hypertenziou. Akútna ischemická cievna mozgová príhoda je stav, ktorý si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu pacienta a primerané lekárske opatrenia.

Ischemická mŕtvica: čo to je?

Ischemická mozgová príhoda nastáva v dôsledku obštrukcie krvných ciev, ktoré dodávajú krv do mozgu. Hlavným predpokladom pre tento typ prekážky je vývoj tukových usadenín obklopujúcich steny ciev. Toto sa nazýva ateroskleróza.

Ischemická mŕtvica spôsobuje krvnú zrazeninu, ktorá sa môže tvoriť v krvnej cieve (trombóza) alebo niekde inde v krvnom systéme (embólia).

Definícia nosologickej formy ochorenia je založená na troch nezávislých patológiách charakterizujúcich lokálnu poruchu obehového systému, označovanú výrazmi "ischémia", "srdcový záchvat", "mŕtvica":

 • ischémia je nedostatok prívodu krvi v miestnej časti orgánu, tkanivo.
 • mŕtvica je porušenie prietoku krvi v mozgu počas ruptúry / ischémie jednej z ciev spolu s úmrtím mozgového tkaniva.

Pri ischemickej mozgovej príhode symptómy závisia od typu ochorenia:

 1. Aterotrombotický záchvat - vyskytuje sa v dôsledku aterosklerózy veľkej alebo strednej tepny, sa rozvíja postupne, najčastejšie sa vyskytuje v spánku;
 2. Lacunar - diabetes mellitus alebo hypertenzia môže spôsobiť porušenie krvného obehu v tepnách s malým priemerom.
 3. Kardioembolická forma - vyvíja sa ako výsledok čiastočnej alebo úplnej oklúzie strednej tepny mozgu s embolom, prichádza náhle počas bdelosti a embolie v iných orgánoch sa môže objaviť neskôr;
 4. Ischemické, spojené so zriedkavými príčinami - oddelenie arteriálnej steny, nadmerné zrážanie krvi, vaskulárna patológia (ne-aterosklerotická), hematologické ochorenia.
 5. Neznámy pôvod - charakterizovaný nemožnosťou určiť presné príčiny výskytu alebo prítomnosť viacerých príčin;

Z vyššie uvedeného možno konštatovať, že odpoveď na otázku "čo je ischemická mozgová príhoda" je jednoduchá - porušenie krvného obehu v jednej z oblastí mozgu v dôsledku zablokovania trombom alebo cholesterolovým povlakom.

Existuje päť hlavných období úplnej ischemickej mozgovej príhody:

 1. Najsilnejšie obdobie je prvé tri dni;
 2. Akútne obdobie je až 28 dní;
 3. Skoré obdobie zotavenia je až šesť mesiacov.
 4. Neskoré obdobie zotavenia - do dvoch rokov;
 5. Obdobie zostatkových účinkov je po dvoch rokoch.

Väčšina ischemických mozgových príhod začne náhle, rýchlo sa rozvíja a má za následok smrť mozgového tkaniva v priebehu niekoľkých minút až niekoľkých hodín.

Podľa postihnutej oblasti je mozgový infarkt rozdelený na:

 1. Ischemická pravostranná mŕtvica - dôsledky majú hlavne vplyv na motorické funkcie, ktoré sa neskôr neobnovia, psycho-emocionálne indikátory môžu byť blízke normálu;
 2. Mozgová ischemická ľavá strana - psycho-emotívna sféra a reč predovšetkým pôsobia ako dôsledky, motorické funkcie sú obnovené takmer úplne;
 3. Cerebellar - zhoršená koordinácia pohybov;
 4. Rozsiahle - vyskytuje sa v úplnej absencii krvného obehu vo veľkej oblasti mozgu, spôsobuje edém, najčastejšie vedie k úplnej paralýze s neschopnosťou zotaviť sa.

Patológia sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí, ale môže sa to stať aj v iných. Prognóza života je v každom prípade individuálna.

Pravá ischemická mozgová príhoda

Ischemická mŕtvica na pravej strane ovplyvňuje oblasti zodpovedné za motorickú aktivitu ľavej strany tela. Dôsledkom je paralýza celej ľavej strany.

Naopak, ak je ľavá hemisféra poškodená, pravá polovica tela zlyhá. Ischemická mŕtvica, pri ktorej je pravá strana postihnutá, môže tiež spôsobiť poškodenie reči.

Ľavostranné ischemické cievne mozgové príhody

Pri ischemickej mŕtvici na ľavej strane sú vážne narušené funkcie reči a schopnosť vnímať slová. Možné dôsledky - napríklad, ak je Brockovo centrum poškodené, pacient nemá možnosť urobiť a vnímať zložité vety, sú k dispozícii iba jednotlivé slová a jednoduché frázy.

stonka

Takýto typ mŕtvice ako ischémická mozgová príhoda je najnebezpečnejší. V mozgovom kmeni sú centrá, ktoré regulujú prácu najdôležitejších z hľadiska systémov podpory života - srdcového a respiračného. Leví podiel úmrtí sa vyskytuje v dôsledku infarktu mozgového kmeňa.

Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody - nemožnosť navigácie v priestore, znížená koordinácia pohybu, závrat, nevoľnosť.

mozočka

Ischemická mozgová mozgová príhoda v počiatočnom štádiu je charakterizovaná zmenou koordinácie, nevoľnosťou, záchvatmi závratov, vracaním. Po dni začne mozoček tlačiť na mozog.

Svaly tváre môžu byť znecitlivené a človek sa dostane do kómy. Kóma s ischemickou cerebellar mŕtvicou je veľmi častá, vo väčšine prípadov sa takáto mŕtvica injektuje so smrťou pacienta.

Kód mkb 10

Podľa ICD-10 je mozgový infarkt kódovaný pod bodom I 63 s pridaním bodu a čísla po ňom na objasnenie typu mŕtvice. Okrem toho sa pri kódovaní takýchto chorôb pridáva písmeno "A" alebo "B" (latinčina), čo znamená:

 1. Mozgový infarkt na pozadí arteriálnej hypertenzie;
 2. Mozgový infarkt bez arteriálnej hypertenzie.

Symptómy ischemickej mozgovej príhody

V 80% prípadov sa pozorovali mŕtvosti v systéme strednej cerebrálnej artérie av 20% v iných mozgových cievach. Pri ischemickej mŕtvici sa príznaky zvyčajne objavujú náhle, v sekundách alebo minútach. Zriedkavo príznaky prídu postupne a zhoršujú sa počas niekoľkých hodín až dvoch dní.

Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody závisia od toho, koľko mozgu je poškodené. Sú podobné príznakom pri prechodných ischemických záchvatoch, avšak zhoršená funkcia mozgu je ťažšia, prejavuje sa pre väčší počet funkcií, pre väčšiu oblasť tela a je zvyčajne charakterizovaná vytrvalosťou. Môže to byť sprevádzané kómou alebo ľahšou depresiou vedomia.

Napríklad, ak je nádoba, ktorá nesie krv do mozgu pozdĺž prednej časti krku, zablokovaná, dochádza k nasledujúcim poruchám:

 1. Slepota v jednom oku;
 2. Jedna z rúk alebo nôh jednej strany tela bude paralyzovaná alebo výrazne oslabená;
 3. Problémy v pochopení toho, čo hovoria ostatní, alebo neschopnosť nájsť slová v rozhovore.

A ak je plavidlo, ktoré prenáša krv do mozgu pozdĺž zadnej časti krku, zablokované, takéto porušenia môžu nastať:

 1. Dvojité oči;
 2. Slabosť na oboch stranách tela;
 3. Závrat a priestorová dezorientácia.

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, nezabudnite zavolať sanitku. Čím skôr sa prijmú opatrenia, tým lepšia prognóza pre život a žalostné dôsledky.

Symptómy prechodných ischemických záchvatov (TIA)

Často predchádza ischemická mozgová príhoda a niekedy TIA je pokračovaním mozgovej príhody. Príznaky TIA sú podobné ohniskovým príznakom malého mŕtvice.

Hlavné rozdiely v TIA od mŕtvice sú zistené CT / MRI vyšetrením pomocou klinických metód:

 1. Neexistuje (nie je vizualizované) centrum infarktu mozgového tkaniva;
 2. Trvanie neurologických ohniskových príznakov nie je dlhšie ako 24 hodín.

Príznaky TIA sú potvrdené laboratórnymi, inštrumentálnymi štúdiami.

 1. Krv na určenie jeho reologických vlastností;
 2. Elektrokardiogram (EKG);
 3. Ultrazvuk - doppler ciev hlavy a krku;
 4. Echokardiografia (EchoCG) srdca - identifikácia reologických vlastností krvi v srdci a okolitých tkanivách.

Diagnóza ochorenia

Hlavné metódy diagnostiky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 1. Anamnéza, neurologické vyšetrenie, fyzické vyšetrenie pacienta. Identifikácia komorbidít, ktoré sú dôležité a ovplyvňujú vývoj ischemickej cievnej mozgovej príhody.
 2. Laboratórne testy - biochemická analýza krvi, lipidové spektrum, koagulogram.
 3. Meranie krvného tlaku.
 4. EKG.
 5. MRI alebo CT mozgu môže určiť polohu lézie, jeho veľkosť a trvanie jej vzniku. V prípade potreby sa vykoná CT angiografia na identifikáciu presného miesta oklúzie cievy.

Diferenciácia ischemickej cievnej mozgovej príhody je nevyhnutná z iných chorôb mozgu s podobnými klinickými príznakmi, z ktorých najčastejšie patrí nádor, infekčná lézia membrán, epilepsia, krvácanie.

Následky ischemickej mozgovej príhody

V prípade ischemickej cievnej mozgovej príhody môžu byť účinky veľmi rozdielne - od veľmi závažných, s rozsiahlou ischemickou mozgovou príhodou až po menej závažné, s mikroútokmi. Všetko závisí od umiestnenia a objemu krbu.

Pravdepodobné následky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 1. Duševné poruchy - mnoho pacientov, ktorí prežili mozgovú príhodu, sa rozvinú po depresii po mozgovej príhode Je to spôsobené tým, že človek už nemôže byť rovnaký ako predtým, obáva sa, že sa stane bremenom pre svoju rodinu, má strach z toho, že zostane zdravotne postihnutý. Môže sa objaviť aj zmena správania pacienta, môže sa stať agresívnym, strašným, neorganizovaným, môže byť bez námahy vystavený častým výkyvom nálady.
 2. Zhoršený pocit v končatinách a na tvári. Citlivosť je vždy obnovená dlhšia svalová sila v končatinách. Je to spôsobené tým, že nervové vlákna zodpovedné za citlivosť a vedenie zodpovedajúcich nervových impulzov sa obnovia oveľa pomalšie ako vlákna zodpovedné za pohyb.
 3. Zhoršená funkcia motora - silu v končatinách sa nemusí úplne zotaviť. Slabosť v nohe spôsobí, že pacient použije trstinu, slabosť v ruke spôsobí, že je ťažké vykonať nejaké domáce akcie, dokonca aj obliekanie a držanie lyžice.
 4. Dôsledky sa môžu prejaviť vo forme kognitívnych porúch - človek môže zabudnúť na veľa vecí, ktoré sú mu známe, telefónne čísla, meno, meno príbuzných, adresa, môže sa správať ako malé dieťa, podceňovať ťažkosti situácie, môže zamieňať čas a miesto, je umiestnený.
 5. Poruchy reči - nemusí byť u všetkých pacientov, ktorí mali ischemickú mozgovú príhodu. Je ťažké, aby pacient komunikoval so svojou rodinou, niekedy môže pacient hovoriť absolútne nekoherentnými slovami a vetami, niekedy môže byť len ťažké povedať niečo. Zriedkavo sa takéto porušenia vyskytujú pri pravostrannej ischemickej mozgovej príhode.
 6. Poruchy prehĺtania - pacient sa môže uškrtiť na tekutých aj pevných potravinách, čo môže viesť k aspiračnej pneumónii a potom k smrti.
 7. Koordinačné poruchy sa prejavujú v ohromení, keď chôdza, závraty, pád pri náhlych pohyboch a závrtoch.
 8. Epilepsia - až 10% pacientov po ischemickej mozgovej príhode môže trpieť epileptickými záchvatmi.

Prognóza života s ischemickou cievnou mozgovou príhodou

Prognóza výsledku ischemickej cievnej mozgovej príhody v starobe závisí od stupňa poškodenia mozgu a od včasnosti a systematického charakteru terapeutických opatrení. Čím bola poskytnutá skôr kvalifikovaná lekárska pomoc a vhodná motorická rehabilitácia, tým lepšie bude výsledok ochorenia.

Časový faktor zohráva obrovskú úlohu, na tom závisí šanca na zotavenie. Počas prvých 30 dní zomrie 15 až 25% pacientov. Úmrtnosť je vyššia u aterotrombotických a kardioembolických mŕtv a je len 2% v lacunar. Závažnosť a progresia cievnej mozgovej príhody sa často vyhodnocuje s použitím štandardizovaných meradiel, ako je mŕtvica v National Institute of Health (NIH).

Príčinou úmrtia v polovici prípadov je edém mozgu a dislokácia mozgových štruktúr spôsobená týmto ochorením, v iných prípadoch pneumónia, srdcové choroby, pľúcna embólia, zlyhanie obličiek alebo septikémia. Značný podiel (40%) úmrtí sa vyskytuje v prvých dvoch dňoch ochorenia a je spojený s rozsiahlym infarktom a edémom mozgu.

Z tých, ktorí prežili, má do konca mesiaca asi 60-70% pacientov s neurologickými poruchami. Šesť mesiacov po cievnej mozgovej príhode zostávajú invalidné neurologické poruchy u 40% pacientov, ktorí prežili, do konca roka - 30%. Čím významnejší je neurologický deficit na konci prvého mesiaca ochorenia, tým menej je pravdepodobné úplné zotavenie.

Obnova motorických funkcií je najvýznamnejšia v prvých troch mesiacoch po zdvihu, zatiaľ čo funkcia nohy je často obnovená lepšie ako funkcia ramena. Úplná absencia ručných pohybov do konca prvého mesiaca choroby je zlé prognostické znamenie. Rok po mŕtvici je nepravdepodobné ďalšie zotavenie neurologických funkcií. Pacienti s lakunárnou mozgovou príhodou majú lepšie zotavenie ako iné typy ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Miera prežitia pacientov po ischemickej mozgovej príhode je približne 60-70% do konca prvého roku ochorenia, 50% - 5 rokov po mŕtvici, 25 - 10 rokov.

Zlé prognostické znaky prežitia počas prvých 5 rokov po mŕtvici zahŕňajú pokročilý vek pacienta, infarkt myokardu, fibriláciu predsiení a kongestívne srdcové zlyhanie pred mozgom. Opakovaná ischemická mozgová príhoda sa vyskytuje u približne 30% pacientov v období 5 rokov po prvej mŕtvici.

Rehabilitácia po ischemickej mozgovej príhode

Všetci pacienti po cievnej mozgovej príhode absolvujú nasledujúce štádia rehabilitácie: neurologické oddelenie, oddelenie neurorehabilitácie, liečba sanatórium a ambulantná dispenzarizácia.

Hlavné ciele rehabilitácie:

 1. Obnova porúch funkcií;
 2. Duševná a sociálna rehabilitácia;
 3. Prevencia komplikácií po mozgovej príhode.

V súlade s charakteristikami priebehu ochorenia sa postupne používajú nasledujúce režimy liečby u pacientov:

 1. Prísne odpočívanie lôžka - všetky aktívne pohyby sú vylúčené, všetky pohyby postele vykonávajú lekári. Ale už v tomto režime začína rehabilitácia - obracia sa, rubbingy - prevencia trofických porúch - záchvaty, dýchacie cvičenia.
 2. Mierne rozšírený lôžko - postupné rozširovanie schopností pacienta - nezávislé preradenie v posteli, aktívne a pasívne pohyby, presun do sediacej polohy. Postupne umožňovať jesť v sedacej polohe 1 denne, potom 2 a tak ďalej.
 3. Ward režim - s pomocou zdravotníckeho personálu alebo s podporou (berle, chodítka, palica...) sa môžete pohybovať v komore, vykonávať dostupné typy samoobslužných služieb (jedlo, umývanie, výmena oblečenia...).
 4. Voľný režim.

Trvanie režimov závisí od závažnosti mŕtvice a veľkosti neurologickej poruchy.

liečba

Základná liečba ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na udržanie vitálnych funkcií pacienta. Prijímajú sa opatrenia na normalizáciu respiračných a kardiovaskulárnych systémov.

V prítomnosti ischemickej choroby srdca sú pacientovi predpísané antianginózne lieky, ako aj činidlá zlepšujúce čerpaciu funkciu srdcových srdcových glykozidov, antioxidantov, liekov, ktoré normalizujú metabolizmus tkaniva. Špeciálne udalosti sa tiež konajú na ochranu mozgu pred štrukturálnymi zmenami a opuchom mozgu.

Špecifická liečba ischemickej cievnej mozgovej cievy má dva hlavné ciele: obnovenie krvného obehu v postihnutej oblasti, ako aj udržanie metabolizmu mozgového tkaniva a jeho ochrany pred štrukturálnym poškodením. Špecifická liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody prináša lekárske, neliečivé, ako aj chirurgické liečebné metódy.

V prvých hodinách po nástupe choroby je zmysluplné uskutočňovať trombolytickú terapiu, ktorej podstata sa znižuje na lýzu krvnej zrazeniny a obnovenie prietoku krvi v postihnutej časti mozgu.

jedlo

Strava zahŕňa obmedzenia týkajúce sa konzumácie soli a cukru, tučných jedál, múky, údeného mäsa, nakladanej a konzervovanej zeleniny, vajec, kečupu a majonézy. Lekári odporúčajú pridať do stravy viac zeleniny a ovocia, bohatých na vlákninu, konzumovať polievky, varené podľa vegetariánskych receptov, mliečne výrobky. Obzvlášť výhodné sú tie z nich, ktoré majú draslík v ich zložení. Patria sem sušené marhule alebo marhule, citrusové plody, banány.

Jedlo by malo byť zlomkové, používané v malých dávkach päťkrát denne. Súčasne sa jedná o stravu po zdvihnutí s objemom kvapaliny nepresahujúcim jeden liter. Nezabúdajte však, že všetky kroky, ktoré ste vykonali, musia byť dohodnuté so svojím lekárom. Len odborníci v silách pomáhajú pacientovi zotaviť sa rýchlejšie a zotaviť sa z vážneho ochorenia.

prevencia

Prevencia ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na prevenciu výskytu mŕtvice a prevenciu komplikácií a reischemického záchvatu.

Je potrebné liečiť arteriálnu hypertenziu včas, vykonať vyšetrenie bolesti srdca, aby sa predišlo náhlemu zvýšeniu tlaku. Správna a úplná výživa, odvykanie od fajčenia a konzumácie alkoholu, zdravý životný štýl - hlavný faktor prevencie mozgového infarktu.

Ischemická mozgová príhoda: príznaky, prvá pomoc a liečba

Mozgový infarkt alebo ischemická mŕtvica - strašné ochorenie, ktoré sa prejavuje pri akútnom narušení cerebrálneho obehu a je výsledkom iných patologických stavov. Medzi všetkými pacientmi, ktorí majú byť hospitalizovaní s príznakmi porúch krvného obehu mozgu, je prevažná väčšina diagnostikovaná touto konkrétnou chorobou. Zároveň sú starší ľudia vystavení riziku.

Vzhľadom na tragédiu možných následkov v prípade neskorého apelovania na lekársku pomoc pri prvých príznakoch ochorenia (smrť, vážne obmedzenie fyzických schopností), nemali by ste čakať a stratiť drahé minúty.

Podstata ischemickej cievnej mozgovej príhody

Ischemická mozgová mŕtvica sa vyskytuje v dôsledku úmrtia jednotlivých miest centrálneho nervového systému v dôsledku nedostatku výživy a kyslíka. Je to mozog medzi všetkými orgánmi, ktorý je hlavným spotrebiteľom kyslíka. Náhla hypoxia (deprivácia kyslíka) po 5-8 minútach spôsobuje postupné poškodenie a čoskoro - nekrózu tkanív a neurónov. Prognóza pre pacientov bude sklamaním, ak výživu mozgu nebude čo najskôr obnovená. V rovnakej dobe ani včasná a kvalifikovaná pomoc nezaručuje absenciu negatívnych dôsledkov na funkčné schopnosti organizmu.

Charakteristika ischemických lézií

Charakteristickým znakom ischemickej mozgovej príhody je nedostatok krvného obehu spôsobený zhoršenou priechodnosťou v cievach. Obmedzenie výživy a potom smrť sa pozoruje pozdĺž dĺžky cievy, ako aj v oblasti jej kapilárnych ramien.

Hlavnými príčinami zhoršenej vaskulárnej priepustnosti sú aterosklerotické plaky, kŕče, upchatie spôsobené embólmi alebo krvnými zrazeninami, ako aj kompresia (stláčanie). Špecifická príčina, ako aj priebeh akútneho štádia nástupu patológie určia taktiku liečby, dĺžku ochorenia a možné lekárske prognózy. Stojí za zmienku, že v lekárskej praxi existuje niekoľko štádií vývoja ochorenia. Medzi nimi sa odlišujú akútne, akútne periódy, ako aj štádiá skorého oneskoreného zotavovania a dokončeného obdobia toku.

Mechanizmus ochorenia: ischemická kaskáda

Akútna cerebrovaskulárna príhoda nastáva so zvýšeným patologickým stavom. Je potrebné zdôrazniť progresívnu hypoxiu postihnutej oblasti, narušenie metabolizmu uhľohydrátov a lipidov, acidózu. Patologický proces zahŕňa tvorbu jadra nekrózy a tiež vznik sekundárneho difúzneho edému mozgového tkaniva. Z dôvodu pýchnutia sa vytvára charakteristická "penumbra" - "penumbra".

Súčasná reakcia tela na patologické poškodenie krvného obehu sa stáva tvorbou edému mozgu, ktorý môže dosiahnuť celú hemisféru. V oblasti lézie - perónové neuróny na krátku dobu zachovávajú integritu štruktúry. Pacient však nie je schopný vykonávať funkciu obmedzenia výživy.

Najsilnejšie obdobie má nasledujúce predpovede:

 • pozitívna dynamika a vyhliadky na zotavenie - pri zatváraní všeobecných mozgových a lokálnych príznakov;
 • stabilizácia - v prípade, že stav pacienta nepodlieha zmenám;
 • negatívna dynamika - zaznamená sa následné zhoršenie symptómov pacienta;
 • smrť - v prípade blokovania nervových centier srdca a dýchania.

Viaceré faktory ovplyvňujú priebeh najakútnejšej periódy, ako aj liečbu ischemickej cievnej mozgovej príhody. Najdôležitejšia dôležitosť je daná:

 1. veľkosť postihnutej vaskulárnej artérie, ktorá tvorí patologické zameranie
 2. stav pacienta: životný štýl, prítomnosť dedičnej predispozície alebo chronických ochorení, vek;
 3. začiatok resuscitačných postupov;
 4. špecifické umiestnenie poškodeného bazénu;
 5. parametre psycho-emocionálneho stavu pacienta od vývoja ochorenia.

Symptómy ischemickej mozgovej príhody

Pamätajte na to, že presne identifikované symptómy a lekárska starostlivosť spôsobená týmito chorobami sú predpokladmi pre minimálne negatívne dôsledky alebo dokonca pre zachovanie života! Obrovská úloha je pridelená príbuzným a príbuzným pacienta. Súčasne potvrdená ischemická mŕtvica sa stáva povinným dôvodom urgentnej hospitalizácie.

 • náhle bolesti hlavy;
 • ťažká nevoľnosť alebo vracanie;
 • zmätenosť myšlienok, narušené vedomie, náhla inhibícia;
 • znížená citlivosť na končatinách a iných oblastiach tela;
 • obmedzenie alebo stratu funkcií: hlasové, motorické, vizuálne a iné.

Po príchode lekára sa vykoná séria jednoduchých testov na potvrdenie diagnózy. V prípade kómy sa aplikuje test galaxie v kóme v Glasgowe. Vykonajte kontrolné meranie krvného tlaku, zatiaľ čo u väčšiny pacientov tento parameter výrazne prekračuje normu. Ak chcete odstrániť patológiu srdca, vykonajte elektrokardiogram.

Po potvrdení porušenia cerebrálneho obehu je pacient naliehavo hospitalizovaný na vykonanie núdzových terapeutických postupov. V neurologickej nemocnici odborníci objasnia príznaky, aby vylúčili množstvo patológií, ktoré "napodobňujú" mozgovú príhodu: infarkt myokardu, epilepsiu, aspiračnú pneumóniu, zlyhanie obličiek, rozsiahle krvácanie a srdcové zlyhanie.

Dobré výsledky diagnostických úloh poskytujeme pomocou počítačového tomogramu. Pomocou diagnostického postupu sa lézia vizualizuje a určí sa špecifický typ zdvihu. Používajte aj iné typy výskumu, vykonajte diagnostický odber vzoriek krvi.

Hlavné príčiny patológie

Stojí za zmienku o možných implicitných príčinách mŕtvice v mnohých klinických prípadoch. Príčiny sú spravidla neisté u pacientov mladších ako 50 rokov. Navyše nepríjemné štatistiky hovoria, že v 40% prípadov porúch mozgovej cirkulácie u ľudí v mladom veku nie je zjavný dôvod. Avšak v lekárskej praxi sa vyvinuli viaceré klasifikácie faktorov, ktoré môžu spôsobiť strašné choroby.

 • Nekontrolovateľné faktory. Podmienky ako vek, dedičná (genetická) predispozícia, všeobecná ekologická situácia a pohlavie pacienta nie sú schopné ovplyvniť. Vzhľadom na "kumulatívnu" povahu vaskulárnych ochorení, ktorých lumen môže s vekom klesať, vek je najviac priamo spojený s rizikom cirkulácie mozgu. Najmä riziko, že čelí mŕtvici u 20-ročného, ​​bude pravdepodobne 1/3000 a v rešpektnom veku 84 rokov a viac - 1/45 ľudí.
 • Riadené faktory. V mnohých ohľadoch stav plavidiel, čo znamená, že riziko vzniku nebezpečenstva závisí od životného štýlu, stravy a prítomnosti viacerých škodlivých závislostí. Riziko rozvoja patológie je ovplyvnené:
 1. výskyt a zvýšenie aterosklerotických plátov;
 2. arteriálna hypertenzia;
 3. nedostatok motorickej aktivity;
 4. osteochondróza krčnej chrbtice;
 5. diabetes mellitus;
 6. problémy s nadváhou;
 7. škodlivé závislosti: zneužívanie alkoholu a neúnavné fajčenie;
 8. infekčné choroby a používanie viacerých drog.

Je to dôležité! Pravidelné riadenie hladiny krvného tlaku pomôže predchádzať chorobám av mnohých ohľadoch znižuje nepriaznivé účinky mŕtvice. V lekárskej praxi sa pozornosť venovaná organizmu znižuje pravdepodobnosť výskytu problémov s cerebrálnym obehom o 40%.

Typy ischemickej cievnej mozgovej príhody

Charakteristické znaky pomôžu identifikovať ischémiu mozgu v akútnom období jej výskytu. Zaznamenajú sa nasledujúce neurologické poruchy:

 • vážna slabosť;
 • poškodenie reči;
 • znížený pocit rovnováhy a celková koordinácia;
 • skreslená výslovnosť série slov;
 • zníženie citlivosti v určitých častiach tela.

V prípade rozsiahlej ischemickej cievnej mozgovej príhody symptómy zahŕňajú nasledujúce prvky klinického obrazu: poruchy videnia, funkcie prehĺtania, obmedzenie reči a rozmazaniu, poruchy koncentrácie a kognitívne poruchy. Špecifické príznaky budú výraznejšie v závislosti od miesta poškodenia mozgu.

Nasledujúce príznaky v anamnéze hovoria o lacunárnej ischemickej mozgovej príhode:

 • embolizácia mozgových artérií;
 • prítomnosť aterosklerotických nádorov v cievach;
 • ťažká hypertenzia;
 • normálny alebo zvýšený cholesterol v krvi.

Odborníci z názoru na vyhliadky na vymáhanie

Starostlivo skúma symptómy a formuluje stratégiu liečby, lekári veľmi starostlivo dávajú prognózu. Presné hodnotenie stavu umožňuje získať niekoľko nezávislých stupníc (NIHSS, Rankin, Bartel). Prvý z nich ukazuje závažnosť neurologických lézií v akútnom štádiu ochorenia. V tomto prípade menší počet bodov zodpovedá viac prosperujúcim vyhliadkam pacienta.

menej ako 10 bodov - zotavenie pacienta počas roka s pravdepodobnosťou až do 70%;

viac ako 20 bodov - návrat pacienta do jedného roka s pravdepodobnosťou až 16%;

viac ako 3 - 5 bodov - indikácia liečby na rozpustenie krvnej zrazeniny v infarkte ohniska;

viac ako 25 bodov - kontraindikácia trombolytickej liečby.

Gradácia NIHSS charakterizuje reflexy, reakciu zmyslov, úroveň vedomia a stav pacienta. Bežné alebo blízke, ktoré zodpovedajú minimálnemu skóre. Ak špecialisti vytvorili malý indikátor, sú šance na vysokú životnosť po liečbe. Neurologické poškodenie rôznych druhov zvyšuje výsledok a zhoršuje možné projekcie.

Určenie stavu obete pomocou nasledujúcich ukazovateľov:

 • všeobecná úroveň vedomia;
 • dostupnosť a kvalita funkcie reči;
 • kontrola pohybu končatín;
 • mimika;
 • okulomotorické reakcie;
 • kontrola koordinácie pohybov;
 • charakteristiky pozornosti.

Rankine Graduation - RS

Účinky ochorení cerebrálneho krvného obehu sú opísané modifikovanou stupnicou Rankin - RS. Špecialisti vytvorili niekoľko stupňov:

- neprítomnosť porúch a porúch;

- Prvý stupeň, ktorý zodpovedá malému zdravotnému postihnutiu. Pacient postupne zvládne všetky prípady, v ktorých sa venoval častejšie raz mesačne pred patológiou;

- druhý stupeň - pacient nepotrebuje stály časový dohľad. Nemal by však zostať sám viac ako týždeň;

- tretí stupeň - pacient sa môže pohybovať nezávisle. Denná kontrola je však nevyhnutná v porovnaní s jeho bežnými aktivitami okolo domu;

- štvrtý stupeň - pacient potrebuje neustále sledovanie od príbuzných, aj keď sa pohybuje nezávisle;

- Piaty stupeň zodpovedá vážnemu postihnutiu. Pacient sa nedokáže úplne udržať a nemôže sa pohybovať.

Účinky liekov

Liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody zahŕňa postupné vykonávanie vyvinutého liečebného algoritmu. Po vykonaní diagnostických manipulácií a tvorby prognóz sa začína rozvíjať režim liečby. Hlavné úlohy špecialistov sú:

 • normalizácia cerebrálneho obehu;
 • normalizácia krvného tlaku;
 • odstránenie opuchov mozgového tkaniva;
 • nehybnosť neurónov a neurónové spojenia v penumbre.

Na vykonanie potrebných opatrení sú v akútnom období ochorenia potrebné nasledujúce lieky:

- katoprilu, enaloprilu, ramnoprilu (enzýmové inhibítory);

- Dipyridamol, ticlopidín, klopidopel, pentaxifilín (protidoštičkové látky proti krvným doštičkám);

- Nimodipín (antagonisty vápnika);

- prostriedky, ktoré regulujú metabolické procesy v štruktúrach mozgového tkaniva (Inosie-F, Riboxin);

- Dextrány s nízkou molekulovou hmotnosťou a iné.

Ak je to potrebné, môže byť indikované dôkladné posúdenie rizík a potreba chirurgickej liečby, ktorá normalizuje výživu mozgu. Spoločnými operáciami sú karotidová endatektómia, stentácia veľkých ciev (karotidové tepny), ako aj odstránenie krvných zrazenín.

Čo môžu robiť príbuzní

Ak sa v mozgových štruktúrach objavia príznaky akútnych porúch cirkulácie, najlepšou pomocou je položiť obeť na posteľ v horizontálnej polohe a pokúsiť sa ho upokojiť. Je nevyhnutné zavolať sanitku. Nekontrolovaný príjem liekov, aby sa zabránilo skresleniu príznakov, nie je povolené. Je potrebné ušetriť pacienta z tesného oblečenia a vetrať miestnosť. Ak sa objavia príznaky klinickej smrti, je vhodné okamžite prejsť na kardiostimulačné a resuscitačné opatrenia.

Prvá pomoc pri ischemickej mozgovej príhode a rehabilitácii

Ischemická mozgová príhoda je nebezpečná patológia, ktorá je 30% smrteľná. Táto choroba nevychádza bez stopy, môže spôsobiť postihnutie človeka. Choroba je veľmi ťažké liečiť, ale je možné ju zabrániť.

Ischemická mŕtvica - čo to je?

Ischemická mŕtvica (AI) je akútne poškodenie krvného obehu v mozgu, čo vedie k nekrotizácii tkanív orgánu.

Najčastejšie je ischémia vyskytujúca sa u ľudí starších ako šesťdesiat rokov, ktorí prakticky netrpeli hypertenziou, ale mali mierne zvýšený krvný tlak (BP), ktorý považovali za normálny.

Pri prenose AI je niekedy možné úplné zotavenie. Ak nie je lézia veľká a žiadne životne dôležité časti mozgu nie sú ovplyvnené, choroba môže prejsť bez stopy. Existujú však prípady, kedy ischémia vedie k poškodeniu reči, spôsobuje celoživotnú paralýzu a spôsobuje iné lézie.

Ako sa vyskytuje ischemická mozgová príhoda?

Ischemická mozgová príhoda nastáva v dôsledku upchatých mozgových ciev.

Najčastejšie je táto patológia vystavená ľuďom trpiacim vysokým krvným tlakom, PNMK, ako aj tým, ktorí utrpeli prechodné ischemické ataky.

Nasledujúce patologické stavy môžu viesť k cerebrálnej ischémii:

 • Srdcové chyby.
 • Zmena turgoru plavidiel.
 • Reumatická endokarditída.
 • Ischémia srdca.
 • Aneuryzma aorty.
 • Tromboembolizmus.
 • Infarkt myokardu.
 • Migréna.
 • Rôzne choroby krvi.

Prekurzory mozgovej ischémie

Existuje niekoľko typov AI, niektoré z nich majú prekurzory, ktoré môžu byť podozrivé z blížiacej sa cievnej mozgovej príhody.

 • Závraty.
 • Zatemnenie v očiach.
 • Citlivosť končatín.
 • Slabosť v ramenách, nohách na jednej strane alebo oboch.
 • Zníženie reči.

To všetko môže ohlasovať nástup ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Zaujímavé! Obvykle sú také prekurzory cítiť v noci, menej často ráno. Existujú však mŕtvice, v ktorých nie sú žiadne prekurzory.

Choroba sa vyskytuje náhle, bez akéhokoľvek dôvodu. Tento typ mŕtvice sa najčastejšie vyskytuje počas dňa po fyzickej aktivite.

Obdobia úplného zdvihu

Liečba zdôrazňuje niekoľko období úplnej mŕtvice. Toto je:

 • Akútna ischemická mozgová mŕtvica.
 • Akútna ischemická mozgová príhoda.
 • Obnoviteľné - rozdelené na skoré a neskoro.
 • Diaľková ischémia.

Po týchto štádiách dochádza k čiastočnému alebo úplnému zotaveniu.

Ako sa choroba vyvíja?

Vývoj cerebrálnej ischémie určuje, ako závažné ochorenie bude, ako bude ovplyvňovať všeobecný stav a aký bude prognóza.

Nástup choroby sa nazýva ischemická kaskáda. Toto je akútne obdobie v priebehu patológie, pri ktorom začína hypoxia mozgu, zhoršuje metabolizmus lipidov, sacharidov a tiež znižuje syntézu neurotransmiterov.

Počas rastúcich symptómov začína aktívna tvorba jadra, apoptóza mozgových buniek. Zároveň sa vytvára opuch mozgu. Po týchto príznakoch môže dôjsť k ischémii v dvoch smeroch.

V prvom prípade vzniknú krvné zrazeniny, ktoré vedú k úplnému zastaveniu prietoku krvi v mozgu a vzniku nekrotickej zóny okolo lézie.

Ďalším smerom sú zmeny v regionálnom prietoku krvi. Tento smer vývoja ischemickej cievnej mozgovej príhody vedie k ohniskovému edému, expanzii a prasknutiu krvných ciev.

Akonáhle dôjde k rozvoju akútnej mozgovej príhody, začína obdobie zotavenia. Pri správnej liečbe sa dá dosiahnuť úplné zotavenie bez následkov (pozitívna dynamika bez následkov).

Často prichádza stabilizácia, v ktorej dochádza k paralýze, škrty, poruchy reči. Pri správnej liečbe je možné čiastočne alebo úplne odstrániť komplikácie.

Menej často je mŕtvica smrteľná.

Klinické prejavy ischemickej mozgovej príhody

Je to dôležité! Pri prvých príznakoch porúch obehu v mozgu by ste mali okamžite konzultovať s lekárom. Koniec koncov, existuje vždy vysoká pravdepodobnosť, že proces trombózy mozgových ciev začal, čo vedie k mŕtvici.

Príznaky ischemickej mozgovej mŕtvice sú pre každého pacienta rôzne, ale existuje niekoľko podobných symptómov:

 • Svetlá letargia.
 • Strata vedomia
 • Kóma.
 • Zmena citlivosti na bolesť v určitých častiach tela.
 • Zvracanie.
 • Bolesti hlavy. Môžu vzniknúť na jednej strane alebo mať rozliaty charakter.

Počas prvých šiestich hodín po nástupe prvých príznakov sa môžu vyhnúť závažným abnormalitám v mozgu. Aby to bolo možné, rozpoznať kliniku ischémie.

Pacienti pozorujú ostrú, spontánnu necitlivosť končatín, častí tváre, prstov a chodidiel. Ďalej dochádza k neočakávanej strate vedomia. Pacient nedokáže pochopiť, kde je, čo robí, nemôže hovoriť normálne. Pre neho sa všetko, čo sa stane, je vidieť neurčito.

V očiach začatia zdvojnásobenia sa obraz zdá rozmazaný, nie je jasný. Môže to spôsobiť nevoľnosť, až po zvracanie.

Zo strany tiež ukazuje vývoj cievnej mozgovej príhody. Pri sledovaní pacienta sa okamžite upozorňuje na skutočnosť, že osoba nemôže povedať ani najjednoduchšiu vetu, nie je úsmev.

Zaujímavé! O ischémii mozgu hovorí, že neschopnosť zdvihnúť obidve ruky naraz, ako aj neschopnosť vytrhnúť jazyk (s AI, ľudia ukazujú jazyk kruto, nie toľko ako normálne). To všetko je veľmi zrejmé zvonku.

Pri všeobecných klinických prejavoch je možné podozrenie na AI. Symptomatológia závisí od závažnosti procesu, postihnutej oblasti.

 • Krátkodobé kŕče.
 • Strata vedomia
 • Bolesť v očiach, je najvýraznejšia pri pokuse o pohyb očných svalov.
 • Nevoľnosť, zvracanie.
 • Dezorientácia.

Často sú tieto prejavy doplnené slabosťou v končatinách, poruchou prejavu. Keď sa nervové vlákna, ktoré sú zodpovedné za výrazy tváre, podieľajú na patologickom procese, dochádza k vizuálnemu pozorovaniu skreslenia tváre na pravej alebo ľavej strane.

Keď dôjde k ischemickej mŕtvici, všetky prejavy nebudú nevyhnutne. Existujú prípady, keď nie sú žiadne príznaky patológie alebo sú prítomné jeden alebo dva prejavy.

Prvá pomoc (do príchodu lekára)

Pred príchodom špecialistu musí byť pacientovi naliehavo potrebná pomoc.

 1. Položte pacienta. Hlava by mala byť vo vyvýšenej polohe (približne 30 cm).
 2. Pod ramenami by mali byť lopatky umiestnené vankúšiky.
 3. Zabezpečte čerstvý vzduch v miestnosti (otvorené okná, vetracie otvory).
 4. Uvoľnite košu, opasok. Odstráňte tesné oblečenie.
 5. Nezabudnite merať krvný tlak.
 6. Počas záchvatu môže byť pacient nevoľný, zvracanie. Aby nebol zúfalý zvracaním, hlavou pacienta je obrátená na jeho strane.

Potom lekár ambulancie vykoná všetky potrebné postupy, aby zabránil opuchu mozgu a normalizoval dýchanie a krvný obeh. Pacient musí byť hospitalizovaný.

Už v nemocnici vykonajú diagnostiku s vymenovaním MRI alebo MCT, ďalšia liečba a priebeh patológie budú závisieť od indikácie.

Ako inak sa manifestuje ischemická mozgová príhoda?

Presný klinický obraz mozgovej príhody závisí od charakteru poranenia, oblasti a závažnosti.

Pri porážke paralýzy a výrezov vznikajú z opačnej strany poškodenia. Je to spôsobené špeciálnou štruktúrou tela - v mozgu sa nervové uzliny prekrývajú a paralelizácia vznikajú z opačnej strany.

Napríklad v prípade pravostranného zdvihu dochádza k paralýze na ľavej strane a naopak v prípade ľavostrannej lézie nastane pravá paralýza.

Afazia sa môže vyskytnúť v každom prípade, ale iba vtedy, keď je postihnutá oblasť mozgu, v ktorej sa nachádza centrum reči. Pravá ruka sa nachádza na ľavej pologuli GM a ľavákov - na pravej strane.

Na tejto klinike pacienti strácajú schopnosť hovoriť, reprodukovať svoje myšlienky nahlas, ale môžu komunikovať pomocou gest a výrazov tváre.

Ischémia pravého hemisféra mozgu

Pri rozsiahlej ischemickej mozgovej príhode na pravej hemisfére sa na ľavej strane objaví paralýza a na pravej strane sa objavia deformácie tváre.

Pri tomto druhu lézie sa zaznamenáva:

 • Skreslenie tváre s porážkou.
 • Vyhlazovanie nasolabálneho trojuholníka.
 • Paralýza končatín z opačnej strany lézie.
 • Jazyk sa odchyľuje doľava.

Poškodenie vertebrobasilárnej mozgovej mozgovej kosti

Pri tejto patológii je klinika nasledovná:

 • Závraty.
 • Rozmazané videnie
 • Obtiažnosť vyslovovať jednotlivé listy.
 • Tichá reč.
 • Prítomnosť v chrapľavom hlasu.
 • Paralýza z opačnej strany lézie.
 • Poruchy koordinácie.

Nárazový tah

Klinický vývoj patológie je charakterizovaný nasledujúcimi prejavmi:

 • Rýchly vývoj paralýzy.
 • Strata vedomia
 • Poruchy panvových orgánov.
 • Cyanóza tváre.

Kmeňová forma ischemickej cievnej mozgovej príhody je jednou z najnebezpečnejších. Najčastejšie vedie k smrti. Stáva sa však, že po ischemickej mozgovej príhode tohto typu žijú ľudia, ale s celoživotným postihnutím. Je to spôsobené veľkou akumuláciou ganglií v oblasti stonky. Pri vývoji ischémie z vertebrálnych artérií je pravdepodobnosť oklúzie bazilárnej cievy, ktorá zabezpečuje prívod krvi do celého mozgového kmeňa, vysoká.

Je to dôležité! Po ischemickej mŕtvici formy kmeňa sú pacienti najčastejšie postihnutí.

Cerebelová ischémia

Pri porážke malého mozgu je úplné rozdelenie koordinácie pohybu, ako aj:

 • Akútna bolesť hlavy.
 • Zvracanie.
 • Nekonzistencia pohybov.

Pacienti začnú rýchlo pohybovať očné bulvy. Pri chôdzi je zlomený odpor.

V niektorých prípadoch dochádza k depresii vedomia až po kómu. Opuch mozgu sa spája s klinikou.

Po ischemickej mŕtvici cerebrálnej zóny mozgu sa pozoruje reč, videnie, strata určitých zručností (čítanie atď.).

Ako sa liečia mozgová ischémia?

Je to dôležité! Po ischemickej mozgovej príhode je možné úplné zotavenie všetkých funkcií tela. Urobte to podľa odporúčaní lekára.

Liečba rozsiahleho a malého AI mozgu sa vyberá vždy individuálne. Závisí to od miesta, rozsahu lézie, celkového stavu pacienta, povahy lézie.

Pri výbere liekov lekár berie do úvahy smer liečby. Mala by byť zložitá a mala by nielen ovplyvniť príznaky, ale aj zabrániť komplikáciám.

Na tomto základe je predpísaná špecifická a základná liečba. Druhá z nich zahŕňa:

 • Normalizácia respiračných funkcií.
 • Zachovať CCC.
 • Normalizácia krvného tlaku.
 • Normalizácia rovnováhy vody a soli.
 • Normalizácia hladín glukózy v krvi.
 • Normalizácia acidobázickej rovnováhy.
 • Termoregulácia.
 • Odstránenie edému mozgu.

Zabráňte vývoju komplikácií, trombózy, pľúcnej embólie.

Špecifická liečba zahŕňa:

 • Trombolytická liečba.
 • Používanie protidoštičkových látok.
 • Fibrínolytiká.
 • Korekcia viskozity krvi.
 • Normalizácia mikrocirkulácie.

Pri správnej terapii dochádza k rýchlemu zlepšeniu stavu, ale ischémia úplne nezmizne. Často účinky tohto ochorenia zostávajú na celý život. S malou oblasťou poškodenia, keď nie sú postihnuté životne dôležité centrá, pacienti môžu slúžiť sám, a po liečbe sa obnovia všetky funkcie.

Pri porážke dôležitých centier dochádza k paralýze. S polohou lézie pred mozgovými hemisférami je možné pozorovať ochrnutie nohy, ramien, tela, tváre, poruchy reči. Takéto porážky pretrvávajú po celý život.

Pri porážke zadnej časti mozgu sú poruchy zraku, sluchu. Pacienti nemôžu čítať, nepočujú dobre. Po liečbe sa čiastočne stratia funkcie vrátiť pacientovi. V závažných prípadoch môžu byť zručnosti a funkcie tela navždy stratené.

Známky cievnej mozgovej príhody: prekurzory, prvé prejavy, symptómy a ich triedy, rozdiely v ischemickej a hemoragickej

Prečo je dôležité poznať príznaky mŕtvice? Každý študent strednej školy môže pravdepodobne odpovedať na túto otázku, pretože každý z nich musí niekedy počuť, že niekto náhle ochorie, "ochromil", človek v bezvedomí bol vyzdvihnutý na ulici sanitkou alebo vo sne alebo pri smrti smrti. Spravidla hádaním ľudia predpokladajú infarkt myokardu alebo mozgovú mŕtvicu (= akútna cerebrovaskulárna príhoda).

Symptómy dvoch typov mozgovej príhody - ischemické a hemoragické (krvácanie) môžu byť rozlíšené neurológom, ale príznaky mŕtvice a srdcového infarktu môžu byť rozlíšené bez vyššieho lekárskeho vzdelania. Aby sa v takýchto situáciách nestratil, a pokiaľ je to možné, aby bol užitočný v núdzových prípadoch, môže sa čitateľ pokúsiť naučiť sa identifikovať tieto stavy preskúmaním rozlišovacích znakov mŕtvice.

Znepokojujúce udalosti

Prvé príznaky mŕtvice sú do značnej miery závislé od umiestnenia a veľkosti zamerania ischémie alebo krvácania av menšej miere od jej typu.

Znamená to, že príznaky krvácania sa objavujú o niečo jasnejšie a rýchlejšie av prípade bežných lézií sa stáva častejšie smrteľnými.

U osoby, ktorá náhle pocítila "nevoľnosť", môžu byť navrhnuté cievne problémy pre nasledujúce príznaky, ktoré sa môžu považovať za prvé príznaky mŕtvice:

 • Necitlivosť oblastí tela (tvár, končatiny);
 • bolesť hlavy;
 • Strata kontroly nad životným prostredím;
 • Dvojité videnie a iné poškodenie zraku;
 • Nevoľnosť, vracanie, závrat;
 • Poruchy motivácie a citlivosti.

Avšak tieto symptómy mozgovej príhody sú určené (aj u pacienta) za predpokladu, že je vedomý. Medzitým akútne porušenie cerebrálneho obehu je často medzi prvými príznakmi mdloby, z ktorých sa pacient nemusí dostať von.

Podozrenie, že človek má príznaky mozgovej príhody (krútená tvár, zmätený reč, slabosť končatín na jednej strane, dezorientácia), by ho nemal otriasť, pokúšať sa ho položiť alebo sedieť, najmä ak je v bezvedomí. Mŕtvica môže byť taká závažná, že neoprávnené akcie iba zhoršia stav pacienta.

Správne správanie druhých pacientov nesmie poškodiť pacienta, musíte starostlivo dať pacientovi pohodlnú pozíciu, ak je človek vedomý, môžete ho požiadať, aby sa usmieval, ukázal svoj jazyk. Neschopnosť vykonať tieto jednoduché akcie, zhoršené vedomie, poruchy reči, neschopnosť pohybovať sa alebo dokonca zmeniť polohu tela sú prvými príznakmi mozgovej príhody, ktoré by mali ostatných okamžite zavolať pohotovostnú lekársku službu a čakať na príchod lekárskeho tímu.

základné testy na podozrenie na mozgovú príhodu

Mŕtve predovšetkým očakávajú ľudí v pokročilom veku. Pokiaľ ich však rozlišujeme podľa pohlavia, akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie u ženy nastane v neskoršom veku (po menopauze, pretože pred ňou estrogén chráni ženský pohlavie), zatiaľ čo mŕtvica mužov môže byť omnoho mladšia a vo veku štyridsať rokov sa nepovažuje rarita.

Vzhľadom na to, že sa každá osoba môže stať očitým svedkom katastrofy a že život obete bude pravdepodobne závisieť od jeho činov, v prvom rade by sa malo zamerať na všeobecné príznaky mozgovej príhody charakteristické pre oba typy mŕtvice.

Prvé príznaky a symptómy mŕtvice - 4 kontroly

Cerebrálne poruchy a neurologické poruchy

V akútnom období akejkoľvek mozgovej príhody neurológovia rozlišujú 2 skupiny porúch.

Základom vývoja príznakov nazývaných mozgové je hypoxia spôsobená ischémiou (infarkt mozgu) alebo zvýšený intrakraniálny tlak na pozadí krvácania (hemoragická mŕtvica). Mozgové príznaky môžu byť podozrivé v prítomnosti:

 1. Ťažká bolesť hlavy;
 2. Nevoľnosť a vracanie;
 3. Zhoršené vedomie (od zakalenia až po kómu);
 4. Kŕče.

Neurologické prejavy cievnej mozgovej príhody, označované ako ohnisko, naznačujú poškodenie špecifickej oblasti mozgu. Ak sa pozriete pozorne na pacienta, môžete si všimnúť nielen lekára, ale aj osobu, ktorá sa náhodou ukázala byť blízko:

 • Porušenie alebo úplná strata motorických funkcií končatín na strane protiľahlej k léze, zníženie šľachových reflexov a svalového tonusu (hemiparéza alebo hemiplegia);
 • Na opačnej strane lézie je možné pozorovať porušenie citlivosti (hemihypestézia);
 • Zmena polohy očí - pozerajú smerom k strane lézie (paréza pohľadu), na strane, ktorá prežíva utrpenie, je žiak rozšírený (mydriáza);
 • Vynechanie rohu úst a hladkosť nasolabiálneho záhybu;
 • Poruchy reči v prípade poškodenia prevažujúcej hemisféry GM (u pravoruký, reč je narušená, keď vzniknú problémy na ľavej pologuli, ľavákov, naopak - vpravo)
 • Výskyt patologických reflexov, ktorý ťažko určuje osoba, ktorá nemá kvalifikáciu neurológov, preto musí byť špecialista zapojený do ich identifikácie.

Je však veľmi dôležité, pokiaľ ide o prognózu, ktorá časť mozgu trpí ischémiou alebo krvácaním. A hoci symptómy mozgovej príhody sú takmer rovnaké pre oba typy mozgovej príhody, ale v závislosti od miesta postihnutého miesta existujú výrazné príznaky mŕtvice, ktoré okrem odborníkov môžu tiež zaujímať našich čitateľov.

Utrpenie hlavných akcií

Pravdepodobne čitateľ bude stále chcieť vedieť, ako príznaky mŕtvice vyzerajú, keď je ovplyvnená určitá časť mozgu. Koniec koncov, správa, že čelný alebo časový región je vystavený utrpeniu, napríklad nič nehovorí, ak neviete, ktoré strediská sa nachádzajú v tejto oblasti a za čo sú zodpovedné.

Subarachnoidný priestor

Subarachnoidný (alebo subarachnoidálny) priestor je dutina plná mozgovomiechovej tekutiny, ktorá sa nachádza medzi meningami: mäkký a subarachnoidný.

Krvácanie v subarachnoidnom priestore je vždy sprevádzané udalosťami, ktoré ohrozujú život pacienta:

 1. Ťažká bolesť hlavy;
 2. Ťažké mozgové príznaky;
 3. Vývoj kómy.

Brainový kmeň

Neurovedci a utrpenie mozgového kmeňa nájdu najnebezpečnejší stav, keďže na tomto mieste sú umiestnené veľmi dôležité nervové centrá, ktoré zabezpečujú životne dôležitú činnosť organizmu, ako aj jadrá lebečnice. Pravdepodobnosť úmrtia pri krvácaní v kmeňovom trupu dosahuje 90%.

Príznaky mŕtvice (krvácanie) s léziou kmeňa sú pomerne výrečné:

 • Rýchla strata vedomia a rozvoj kómy:
 • Dvojstranná paralýza, znížená citlivosť;
 • Prerušenie funkcie prehĺtania;
 • Porušenie dýchania a srdcovej činnosti.

Ventrikuly mozgu

Rozsiahle krvácanie v hemisfére je často sprevádzané prelomom do mozgových komôr, čo tiež predstavuje skutočnú hrozbu pre život pacienta.

Príznaky takejto mozgovej príhody:

 1. Ostrú poruchu vedomia;
 2. Kóma.

mozoček

Masívne krvácanie v malom mozgu (okcipitálny lalok) ohrozuje rýchly vývoj edému a jeho zavedenie do veľkého foramen magnum, ktorý končí smrťou pacienta.

Symptómy mozgovej mozgovej príhody:

 • Intenzívna bolesť hlavy v okcipitálnej oblasti;
 • Závažné závraty;
 • vracanie;
 • Porušenie koordinácie pohybov (osoba stráca schopnosť zaujať vertikálnu pozíciu);
 • Poruchy reči.

Čelné laloky

Keďže čelné laloky sú zodpovedné za veľké množstvo funkcií určujúcich osobnosť (sebaúcta, kritika, schopnosť abstraktného myslenia, pozornosti), utrpenie danej oblasti sa prejavuje kombináciou symptómov, ktoré sa nazývajú "frontálna psychika":

 1. Zmena osobnosti;
 2. Návrat primitívnych reflexov (prehensile, proboscis);
 3. disinhibition;
 4. Záchvaty agresie;
 5. apatia;
 6. Konvulzívne záchvaty.

Vo všeobecnosti sa správanie pacienta v prípade poškodenia čelných lalokov mení bez rozoznania, existujú však aj ďalšie príznaky charakteristické pre všetky typy mŕtvice: motorické a senzorické poruchy, paralýza, porucha reči.

Oblasť parietálnej

Pri porážke parietálneho regiónu v prvom rade trpí taktilná citlivosť, schopnosť písať, čítať, počítať, orientovať sa vo vesmíre sa stráca, osoba prestáva rozpoznávať známe predmety.

Časový lalok

Utrpenie časového laloku sa prejavuje predovšetkým:

 • Strata sluchu (hluchota, tinitus);
 • Strata schopnosti porozumieť materinskému jazyku, vnímanie iných zvukov (hudba, spievanie vtákov);
 • halucinácie;
 • Vývoj časovej epilepsie.

Samozrejme, nie je možné popísať utrpenie všetkých štruktúr mozgu oddelene, najmä preto, že všeobecné znaky mŕtvice sú viac-menej charakteristické pre lézie v akejkoľvek oblasti nervového systému.

Čo neurolog uvidí?

Na základe čoho ošetrujúci lekár presne vedel, v ktorej časti mozgu došlo k nehode? Na čelnom alebo parietálnom laloku? Alebo, chráňte, v kufri? Samozrejme, nebudeme môcť s troškou pochopiť všetky jemnosti neurologických vedy, ale pravdepodobne bude možné naučiť sa niektoré tajomstvá diagnostiky.

Mnoho ľudí z iných ako lekárskych povolaní pravdepodobne počulo, že mŕtvice sú ischemické a hemoragické. Je možné ich odlíšiť od osoby, ktorá nemá lekárske vzdelanie? S najväčšou pravdepodobnosťou - nie a neurológ, ktorý sa krátko pozrie na pacienta alebo dokonca ho skúma a kontroluje, môže s ťažkosťami povedať s plnou dôverou, že má všetky dôvody na to, aby spojil mŕtvicu s určitým typom (mozgový infarkt, krvácanie). V každom prípade je potrebné počas vyšetrovania diagnostikovať prídavné inštrumentálne a laboratórne vyšetrenia (CT, oko, koagulogram, lumbálna prepichnutie atď.). Kritériá, na ktoré sa lekár opiera, sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Aby vyššie uvedené nevyzeralo nepodložené, skúsime v nasledujúcich častiach vykonať určité porovnanie etiológie, patogenézy a príznakov ischemickej a hemoragickej mozgovej príhody.

Ischemická mŕtvica - akútna forma cerebrálnej ischémie

Cievna mozgová príhoda, čo predstavuje závažnú formu mozgovej ischémie, najčastejšie sa vyskytuje na pozadí aterosklerotického procesu, poškodenie mozgových ciev, a vzťahujúce sa k procesu hypertenzia, teda ľudia vo veku, zaťažený závažím s hmotnosťou zdravotných problémov, ale nie vždy dať túto istotu mali hodnôt. Mnohí z nich majú mozgovú ischémiu v chronickej forme spolu s opakujúcimi sa bolesťami hlavy, závratmi, poruchou pamäti a pozornosťou. V niektorých z nich progresívny proces vytvára mentálne postihnutia, čo vedie k postihnutiu.

Ďalšími dôvodmi, ktoré vedú k rozvoju akútnych porúch prekrvenia mozgu, zahŕňajú: vaskulitídu, kongenitálna cievna mozgová, diabetes, reumatizmu, zlozvykov, porušenie systémových hemodynamiky (ICHS, poruchy srdcového rytmu s tendenciou k tromboembólie, hemostatickej problémy systému). Nemôžete ignorovať faktory, ktoré primárne naznačujú akútnu cerebrálnu ischémiu:

 1. Vek po 50 rokoch (a pre mužov - a dokonca aj skôr) - spravidla v takýchto rokoch sa zriedkavým pacientom môže pochváliť čisté cievy, žiadna zmena spektra lipidov a normálny arteriálny tlak;
 2. Zvýšená viskozita krvi a jej pomalý pohyb pozdĺž cievneho lôžka;
 3. Narušenie metabolizmu tukov - kliatbou nášho života (menopauza u žien v tomto ohľade dodáva problémy: klesajúci hladiny estrogénov, priberanie na váhe rýchlo rozvíjajúca aterosklerotické proces, zvýšený krvný tlak - riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody);
 4. Hematologická patológia sprevádzaná zvýšenou koaguláciou krvi a následne zosilnenými (často zbytočnými) krvnými zrazeninami;
 5. Cervikálna osteochondróza a všetky jej dôsledky (napríklad vertebro-bazilárna nedostatočnosť);
 6. Neochota sa rozlúčiť so zlými návykmi získanými v mládeži, medzi ktoré patrí hlavné miesto ku fajčeniu.

Medzitým sa už dlho poznamenalo, že ischemické mŕtvice u ľudí s vyššie uvedenou patológiou sa často vyskytujú na pozadí stresu, vzrušenia, strachu, to znamená, že emócie hrajú významnú úlohu pri rozvoji choroby.

Ischemická cievna mozgová príhoda = infarkt mozgu

Lekári ischemická cievna mozgová príhoda sa nazývajú mozgový infarkt, pretože je najčastejšie založený na cerebrálnej cievnej trombóze v mieste poškodenia plaku. Prerušenie integrity krytu endotelu plaku vedie k nevyhnutnej trombóze a uzatvoreniu arteriálneho lumenu. V oblasti narušeného prietoku krvi sa výživa tkanív zastaví, dôjde k vzniku hlbokej hypoxie s vývojom nekrózy - ide o infarkt mozgu alebo ischemickú mozgovú príhodu.

Treba poznamenať, že ischemická mozgová príhoda, na rozdiel od hemoragickej, často obsahuje prekurzory, medzi ktoré patria aj nasledujúce symptómy, ktoré sa už môžu mylne zmýliť s prvými príznakmi mŕtvice, ale stále sa objavujú:

 • Závrat, všeobecná slabosť;
 • Bolesť hlavy môže byť prítomná, ale jeho závažnosť je zvyčajne dosť slabá, takže pacient neostrí svoju pozornosť na tento príznak;
 • Pulz slabý;
 • Nízky krvný tlak;
 • Teplota tela je normálna (alebo subfebrilná);
 • Krátkodobé poškodenie vedomia (v čase vývoja skutočnej mozgovej príhody, podľa ischemického typu, vedomia sa zvyčajne zachováva);
 • Zatemnenie očí;
 • Prechodná paréza a parestézia.

Nedostatok prívodu krvi v časti mozgu (začiatok skutočného mozgového infarktu) sa prejavuje pomerne rýchlo a vytvára akútny stav.

Prechodný ischemický záchvat (TIA) - dočasný záchvat s príznakmi tejto ischemickej cievnej mozgovej príhody. Podmienka môže prechádzať bez následkov, ale vyžaduje si okamžitú liečbu a dôkladné pozorovanie pod dohľadom špecialistu.

Prvé známky mŕtvice sa veľmi nelíšia od symptómov TIA:

 1. Človek sa cíti veľmi závratne;
 2. Nevoľnosť, často nasleduje zvracanie;
 3. Reč sa zmrzačí (jazyk je "tkaný");
 4. Vo väčšine prípadov je zhoršenie videnia;
 5. Oblasti tváre (a celého tela), ktoré sú inervované z postihnutej oblasti, sú znecitlivené;
 6. Porušenie orientácie v čase a priestore priťahuje pozornosť, pacient si nemôže spomenúť na vek, adresu bydliska atď.;
 7. Neurologické príznaky, ktoré sa prejavujú zmiznutím citlivosti, výskytom patologických reflexov a pohybovými poruchami, sa neustále dlho čakajú.

Neurologické príznaky nie je súčasťou povinného znalostí ľudí, ktorých pracovná aktivita je ďaleko od medicíny, ale zrejme to môže byť zrejmé, najmä ak sa pokúsite pripnúť alebo ihla mierne brnenie končatín pacienta - v rozpore s citlivosťou na výstrely nereagoval.

Hemoragická mŕtvica je vždy vážny stav

Začiatok hemoragickej mozgovej príhody je v princípe charakterizovaný rovnakými príznakmi, ktoré sú charakteristické pre mozgový infarkt. Je pravda, že:

často sprevádzané stratou vedomia, rýchlejším rozvojom symptómov mozgovej príhody, vždy významnými neurologickými poruchami.

To je spôsobené tým, že v tomto prípade je cerebrálny krvný obeh narušený v dôsledku pretrhnutia cievnej steny s vyliatím krvi a tvorbou hematómu alebo v dôsledku namočenia nervového tkaniva krvou.

Ak veľká loď utrpela a postihnutá oblasť zaujíma významnú oblasť, potom čoskoro dôjde k rýchlemu zvýšeniu intrakraniálneho tlaku a následne k rýchlemu rozvoju neurologických symptómov. To znamená, že klinické prejavy CMP podľa druhu hemoragickú sú spôsobené predovšetkým umiestnenie a veľkosť lézií a vyvíjajú v závislosti na ktoré sú mozgové štruktúry ovplyvnené patologických procesov, teda prvých príznakov mŕtvice bodu utrpenia tak či onak mozgová funkcia. Medzitým sú najčastejšie v popredí motorické a senzorické poruchy.

Mŕtvica a krvácanie, aký je rozdiel?

Niektorí ľudia sa mýlia, že medzi krvácaním a mŕtvicou kladú "rovnaké" znamenie, pretože to nie sú úplne identické pojmy, aj keď hemoragická mŕtvica je vždy krvácanie a krvácanie nie je vždy mŕtvica.

Akútna cievna mozgová typ hemoragickej zdvihu nazýva hemoragickým alebo tvorbu hematómu v dôsledku prasknutia nádoby alebo impregnáciou nervového tkaniva cez cievne steny v pozadí vysokého krvného tlaku u pacientov s hypertenziou a viac po hypertenzných kríz. Treba poznamenať, že samotná hypertenzná kríza je často príčinou krvácania do mozgu - steny krvných ciev môžu dlho "trvať", ale s novou krízou, ktorá prechádza patologickými zmenami, nemôžu odolať tlaku a zlomiť.

Pokiaľ ide o sekundárne krvácanie spôsobené expozíciou iným kauzálnym faktorom (množstvo patologických stavov, ktoré nie sú spojené s pretrvávajúcim zvýšením krvného tlaku alebo zmenami v krvných cievach), slovo "mŕtvica" zvyčajne súvisí s týmito udalosťami, ktoré sú mimochodom príznakmi mŕtvice. nepoužíva.

Takmer vždy náhle a nečakané

Je nepravdepodobné, že pacienti s anamnézou arteriálnej hypertenzie, častými hypertenzívnymi krízami alebo aneuryzmami a vaskulárnymi malformáciami, o ktorých človek nemusí vedieť, stavajú pre seba takýto neviditeľný prospekt, ako je mŕtvica. Pravdepodobne každý človek vždy dúfa, že kýmkoľvek sa môže stať problém, ale nie mu, preto sa s jeho arteriálnou hypertenziou a krízami často bezstarostne zaobchádza. Ale keď pacient, ktorý bol doručený do nemocnice a ktorý sa dostal do života, počuje hrozné slovo "mŕtvica" vo vzťahu k sebe, z nejakého dôvodu začína byť prekvapený, že to bol ten, kto mal taký smutný osud. Bohužiaľ, nie všetci pacienti dokážu byť trápi podobným odôvodnením v prípade akútneho porušenia cerebrálneho obehu. Hemoragický typ ochorenia často nemá žiadnu šancu na život.

príčiny hemoragickej mŕtvice - krvácanie s deštrukciou cievnej steny v dôsledku malformácií a ruptúry aneuryzmy

Hemoragická mŕtvica "mladšia" ischemická, jej náhle výskyt u mladých pacientov nie je prekvapujúcim odborníkom. Na rozdiel od mozgového infarktu, krvácanie sa zvyčajne vyskytuje počas dňa kvôli vysokému krvnému tlaku a spravidla osoba neočakáva nadchádzajúcu katastrofu;

Prvé príznaky mŕtvice (hemoragický typ):

 • Strata vedomia v čase skoku krvného tlaku (na pozadí krízy, zaťaženia - emocionálne alebo fyzické);
 • Vegetatívne príznaky (potenie, horúčka, návaly tváre, menej často - bledá pokožka);
 • Zhoršené dýchanie a srdcová frekvencia;
 • Možno vývoj kómy.

Hlavným dôvodom nástupu krvácania je arteriálna hypertenzia, aneuryzmy a malformácie zohrávajú významnú úlohu pri formovaní predpokladov pre nástup cievnej mozgovej príhody. Navyše taká patológia ako diabetes mellitus, narušené lipidové spektrum, hematologické ochorenia sprevádzané poklesom zrážanlivosti krvi, dedičnosť a samozrejme aj aterosklerotický proces, ktorý veľmi negatívne ovplyvňuje stav cievnej steny (ulcerácia, zriedenie ). Používanie antikoagulancií, protidoštičkových látok a fibrinolitikov, rovnako ako nemožnosť a neochota vzdať sa zlých návykov - faktory, ktoré zase môžu viesť aj k tejto vážnej patológii.

Diagnóza a liečba

Napriek tomu, že slovo "mozgová príhoda" je pomerne často prítomné v lexikóne lekárov, samotných pacientov a ich príbuzných, v stĺpci "diagnostika" tento koncept je sotva možné nájsť. Dôstojný lekár bude stručne napísať: ONMK a neurológ, ktorí sa držia svojej terminológie, uvedú jednu z nasledujúcich diagnóz:

 1. hematóm;
 2. Hemoragické namáčanie;
 3. Mozgový infarkt.

Okrem toho sa informácie o mieste zaostrenia na lézie pridajú k ľubovoľnej z týchto slov, ktorá, ako už bolo uvedené, má definovateľnú prediktívnu hodnotu.

Rád by som upriamil pozornosť čitateľa na to, že liečba mozgového infarktu a hemoragickej mŕtvice v niektorých pozíciách možno považovať za opačné.

Napríklad antikoagulanciá predpísané pre ischémiu budú škodlivé pre krvácanie, pretože ďalej rozširujú veľkosť lézie (hematóm alebo namáčanie).

Pokus o liečbu akútneho porušenia cerebrálneho krvného obehu na základe skúseností známych a susedov nepovedie k dobrému, aj keď prvé príznaky mozgovej príhody nie sú zvlášť desivé kvôli slabému prejavu. Iba pohotovostná lekárska starostlivosť v akútnom období a prísna implementácia ošetrujúceho lekára počas fázy obnovy pomôžu minimalizovať reziduálne účinky, ktoré sú viac či menej prítomné až do konca života pacienta.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kruhy krvného obehu u ľudí: vývoj, štruktúra a práca veľkých a malých doplnkových funkcií

V ľudskom tele je obehový systém navrhnutý tak, aby plne vyhovoval jeho vnútorným potrebám. Dôležitú úlohu pri rozvoji krvi zohráva prítomnosť uzavretého systému, v ktorom sú oddelené arteriálne a venózne krvné toky.

Tromboflebitída, trombóza, kŕčové žily, flebitída: hlavné podobnosti a rozdiely, liečebné metódy

Zoznam chorôb, ktoré postihujú cievne cesty na dolných končatinách, nie je taký veľký. Najčastejšie z nich sú kŕčové žily a trombotická lézia žíl dolných končatín.

Kŕčové žily v nohách: príznaky a liečba

Kŕčové žily v nohách sú nielen kozmetickým problémom, ktorý vyvoláva znepokojenie ľudí o ich príťažlivosti, ale aj o nebezpečnej chorobe, ktorá si vyžaduje primerané zaobchádzanie a súlad s preventívnymi opatreniami.

Diagnóza a liečba kŕčových žíl maternice počas tehotenstva

Kŕčové žily maternice počas tehotenstva nie sú chorobou, ktorú je možné ľahko zistiť sami, iba doktor môže určiť defekt v stave vnútorného orgánu na základe dôkladného vyšetrenia a ultrazvukovej diagnostiky.

Ateroskleróza dolných končatín: tri príčiny, zákerné príznaky a liečba

Z tohto článku sa dozviete, že podstatou tejto choroby je ateroskleróza ciev dolných končatín, prečo sa objavuje patológia. Kto je najčastejšie chorý, ako môžete diagnostikovať a liečiť ochorenie.

Prečo sa zvyšuje ESR v krvi

Laboratórna analýza stanovenia ESR v krvi je nešpecifickou skúškou zápalových procesov v tele. Štúdia je veľmi citlivá, ale s jej pomocou nie je možné určiť príčinu nárastu krvnej analýzy sedimentácie erytrocytov (ESR).