Tachykardia sa nazýva palpitácie srdca akéhokoľvek pôvodu. Vyskytuje sa, ak sa srdcová frekvencia stane vyššou ako 100 úderov za minútu.

V tomto prípade môže rytmus zostať správny, to znamená, že trvanie medzičasov medzi kontrakciami srdca je konštantné. Stav, pri ktorom sa náhle začne záchvat tachykardie a končí rovnako náhle ako paroxysmatická tachykardia.

Treba poznamenať, že neexistuje jasná hranica medzi absenciou tachykardie a jej prítomnosťou. Napríklad Americká asociácia kardiológov diagnostikuje tachykardiu po prekročení srdcovej frekvencie 100 úderov za minútu. Možno teda zvážiť, že srdcový tep v rozmedzí 90-100 bodov je hraničným stavom, čo naznačuje vysoké riziko srdcových problémov v budúcnosti.

Mechanizmus vývoja tachykardie

Práca srdca je regulovaná nervovým plexom umiestneným v pravom predsieni, ktoré sa nazýva sínusový uzol. Nastavuje rytmus a frekvenciu kontrakcií v dôsledku generovania nervových impulzov, ktoré sa prostredníctvom vodivého systému šíria do svalov (myokardu) srdca a spôsobujú ich kontrakciu.

Zvýšenie počtu impulzov v sínusovom uzle alebo v iných častiach vodivého systému spôsobuje zvýšenie srdcovej frekvencie - tachykardiu.

dôvody

Prečo sa srdcová tachykardia vyskytuje, čo je a ako ju liečiť? Malo by byť zrejmé, že tachykardia je symptóm, nie choroba. Jeho príčiny spočívajú v mnohých ďalších chorobách, vrátane:

 • poruchy autonómneho nervového systému;
 • vrodené anomálie srdca, napríklad akordy v ňom;
 • endokrinné poruchy (hypertyreóza);
 • hemodynamické poruchy;
 • rôzne arytmie atď.

Tachykardia sa môže prejaviť ako normálna reakcia na emocionálnu a ťažkú ​​fyzickú námahu pri zvýšenej teplote v dôsledku konzumácie alkoholu z fajčenia.

Tachykardia sa delí na dve formy: fyziologické a patologické. Prvý sa môže objaviť u zdravého človeka počas normálnej srdcovej funkcie ako reakcia na vonkajšie faktory, druhý sa vyskytuje v prítomnosti určitých ochorení.

Patologická tachykardia je škodlivá pre telo:

 1. Po prvé, v tomto prípade je útok tachykardie nebezpečný, čo je intenzívna práca srdca: komory nemajú čas na vyplnenie krvi, čo vedie k poklesu krvného tlaku a odtoku krvi z orgánov.
 2. Po druhé, zvýšenie impulzu vedie k zhoršeniu prívodu krvi. Srdce vyžaduje viac kyslíka, pretože pôsobí viac a zhoršenie podmienok krvného zásobovania vedie k riziku vzniku ischemickej choroby a v dôsledku toho k zániku srdcového infarktu.

Patologická tachykardia je klasifikovaná podľa určitých znakov (lokalizácia a príčiny) a môže byť reprezentovaná nasledovne:

 • Paroxysmal, ktorý má odlišný pôvod, preto v ňom priradí formy: supraventrikulárne alebo supraventrikulárne, čo sa deje v dvoch typoch (atriálne a atrioventrikulárne) a komorové alebo ventrikulárne.
 • Sinus so zvýšením srdcovej frekvencie nad určitým indikátorom v porovnaní s vekovou normou (u dospelých -> 90 úderov za minútu), pri ktorých impulz pochádza zo sínusového uzla, čo je kardiostimulátor.

Symptómy tachykardie

Pri rozvoji tachykardie sú hlavnými príznakmi časté palpitácie, pocit slabosti, pocit závratov, pocit nedostatku vzduchu, pocit blížiacej sa straty vedomia.

Pri absencii kardiálnych lézií symptómy sínusovej tachykardie nie sú výrazné a nemusia byť dlhodobo subjektívne pociťované. Mierny nárast srdcovej frekvencie na 100 beats / min sa zvyčajne deteguje náhodne pri meraní krvného tlaku.

Prvotné príznaky zvyčajne nie sú venované pozornosti a uchýliť sa k lekárskej starostlivosti, keď útoky majú frekvenciu 130 až 150 úderov za minútu, čo je takmer dvojnásobok normálnej srdcovej frekvencie.

diagnostika

Pred stanovením spôsobu liečby tachykardie je potrebné podstúpiť vyšetrenie a určiť príčiny jeho výskytu.

Bežné testy diagnostiky sú:

 1. Elektrofyziologická štúdia. Metóda je zameraná na štúdium elektrických vlastností myokardu, identifikáciu mechanizmu a určenie lokalizácie ložísk tachyarytmie.
 2. Elektrokardiogram (EKG) je metóda na zaznamenávanie elektrických impulzov srdca. Vďaka EKG lekár zisťuje frekvenciu a rytmus srdcových kontrakcií, ako aj odhaľuje zmeny charakteristické pre rôzne srdcové ochorenia. EKG umožňuje určiť diagnózu sínusového (supraventrikulárneho) alebo ventrikulárnej tachykardie. V prípade potreby vám bude ponúknutá jazda na bicykli - registrácia práce srdca počas fyzickej námahy (práca na bicykli).
 3. Vyhodnotenie citlivosti baroreflexu (štúdium vegetatívnej regulácie).
 4. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (štúdium ohniska vláknitého a tukové tkanivo v srdci).
 5. Röntgenové vyšetrenie srdca (pomocou kontrastu).
 6. Kompletný krvný obraz umožňuje určiť počet červených krviniek, hemoglobínu a iných krvných buniek, čo umožňuje zistiť choroby ako anémia, leukémia atď.

Pri zohľadnení výsledkov všetkých testov as prihliadnutím na existujúce príznaky tachykardie je predpísaná vhodná liečba.

komplikácie

Okrem porúch vedenia môže tachykardia srdcového rytmu spôsobiť také komplikácie ako:

 • astma srdca
 • cerebrálny vaskulárny tromboembolizmus,
 • arytmický šok,
 • pľúcny edém
 • pľúcna embólia,
 • akútne zlyhanie obehu mozgu.

Ventrikulárna tachykardia v kombinácii s akútnym infarktom myokardu môže spôsobiť smrť.

Liečba tachykardie

V prípade tachykardie závisí liečba od príčin vývoja a jeho špecifického typu. V mnohých situáciách sa nevyžaduje žiadna liečba - len upokojte sa, uvoľnite sa, zmente svoj životný štýl atď. Hlavnými smermi liečby tachykardie je zabrániť jej útokom v budúcnosti, minimalizovať komplikácie spôsobené a priblížiť srdcovú frekvenciu k normálnemu stavu.

Ak hovoríme o medicínskom spôsobe, ako odstrániť palpitácie srdca, ide predovšetkým o sedatívne lieky. Počas prvých 10 až 15 minút, ak sa srdcová frekvencia neobnoví v pokoji, môžete užívať také lieky ako volokardín, Corvalol, valerijská tinktúra. Tiež zníženie pulzu pomôže tabletu glycínu, ktorý musí byť umiestnený pod jazyk.

Okrem sedatívnych liekov sa môžu použiť aj antiarytmiká. Ide o dosť rozsiahlu skupinu liekov s odlišným mechanizmom účinku na telo. Tieto lieky predpisuje iba ošetrujúci lekár na základe všetkých údajov o vašom zdraví. Antiarytmickými liekmi sú napríklad flekainid, adenozín, propranolol, verapamil a iné lieky.

V niektorých prípadoch, keď lekárske ošetrenie neprinieslo účinok, lekári sa uchýlia k chirurgickému zásahu. Napríklad v prípade závažných hormonálnych porúch, keď je potrebné odstrániť časť žľazy, ktorá produkuje nadbytok hormónov. Operácia je tiež indikovaná na hrubé srdcové chyby a iné srdcové ochorenia, keď jediným východiskom je operácia.

výhľad

Sinusová tachykardia u pacientov so srdcovým ochorením je najčastejšie prejavom zlyhania srdca alebo dysfunkciou ľavej komory. V týchto prípadoch môže byť prognóza pomerne závažná, pretože sínusová tachykardia je odrazom odozvy kardiovaskulárneho systému na zníženie ejekčnej frakcie a poruchy intrakardiálnej hemodynamiky.

V prípade fyziologickej sínusovej tachykardie, aj pri výrazných subjektívnych prejavoch je prognóza spravidla uspokojivá.

prevencia

Pri prevencii sínusovej tachykardie sa rozumie včasná diagnostika a včasná liečba patológie, ako aj eliminácia nekardiálnych faktorov pre rozvoj arytmií. Vážne dôsledky tachykardie je možné vyhnúť prísnym dodržiavaním odporúčaní na udržanie zdravého životného štýlu.

Tachykardia - čo to je? Príčiny, príznaky a liečba tachykardie u detí a dospelých

Akýkoľvek srdcový tep, ktorého intenzita je viac ako 100 úderov za minútu, je vnímaná väčšinou ľudí ako tachykardia. Toto je spoločný stereotypný názor. Ale v skutočnosti celý problém nie je v počte beaty, ale v rytme srdcového tepu, to znamená v trvaní medzery medzi kontrakciami srdca. Ak sa časom líšia, ide o signál poplachu. Navyše, tachykardia je stav, ktorý môže náhle prekonať človeka a rovnako neočakávane končiť.

Nie je potrebné okamžite premýšľať, čo potrebujete kúpiť lieky na tachykardiu. Musíme pochopiť podstatu problému. Ak je človek zdravý, má normálnu teplotu, potom v kľudnom stave by počet srdcových úderov za minútu mal byť približne 80 (v polohe náchylnosti). V stojacom postavení - asi 100. Ak tieto ukazovatele prekročia stanovené normy, môžeme hovoriť o tachykardii.

Existujú dve formy tachykardie - fyziologické a patologické. Ak sa príznaky tachykardie srdca - častého srdcového tepu - často vyskytujú po určitých fyzických námahoch, skúsenostiach alebo nepokojoch, potom je to otázka fyziologickej tachykardie. Ak budeme brať do úvahy druhú možnosť - patologickú tachykardiu, potom je častý srdcový tep v tejto forme výsledkom určitých ochorení. Toto a zlyhanie v endokrinnom systéme a nervové a duševné poruchy. Často sa patologická tachykardia vyvíja na pozadí užívania určitých liekov alebo alkoholu a často aj v prípade porúch srdcového systému.

Príčiny tachykardie

Tachykardia je ochorenie, ktoré lekári definujú ako chronické alebo opakujúce sa. V druhom prípade lekár rozhodne, či pacient má srdcovú tachykardiu - paroxysmálnu alebo sínusovú. Existuje určitá ťažkosť pri identifikácii sínusovej tachykardie, pretože často pacient sám nedokáže presne určiť, kedy nastane, nemusí to cítiť. Na stanovenie tachykardie je potrebné počúvať srdce a merať srdcový tep.

Spravidla, ak ste vystavený fyzickému alebo emocionálnemu stresu, máte chronické ochorenie srdca, ak ste fajčiar, pite alkohol, potom sa môžete vyvinúť tachykardia. Liečba - lieky predpísané lekárom. Ak je prípad ťažký, lekár predpisuje lieky, ktoré normalizujú koncentráciu elektrolytov v krvi - draslík, vápnik, chlór. Beta blokátory môžu byť tiež priradené.

Búšenie srdca sa môže vyskytnúť v situáciách, keď krvný tlak prudko klesá (v niektorých častiach tela je krvácanie otvorené). Zníženie hladiny hemoglobínu je ďalším faktorom, ktorý vyvoláva vývoj tachykardie. Príčinou ochorenia môže byť aj prítomnosť hnisavých infekcií alebo vývoj malígneho nádoru. Okrem toho, ak máte poškodenú sekréciu štítnej žľazy, užívate silne pôsobiace lieky, potom ste aj v riziku pre tých, ktorí môžu vyvinúť tachykardiu. Nakoniec existuje tachykardia, ktorej príčiny sú skryté v charakteristikách samotného srdcového svalu.

Srdcová tachykardia: rozpozná príznaky ochorenia

Zvyčajne sú príznaky tachykardie srdca charakterizované jasnou závažnosťou, a to:

1. Prudko stúpa srdcová frekvencia.

3. Útoky vertigo.

4. Útoky na nevoľnosť, nárazy.

5. Nedostatok vzduchu, mdloby.

6. Keďže zásobovanie krvi do mozgu je ťažké, v očiach je tmavšie.

8. Výskyt bolesti v oblasti hrudníka.

Keďže tachykardia nie je jedným z chorôb, ale niekoľko, znamená to, že jej rôzne typy majú rôzne príznaky. Zvážte hlavné.

Sínusová tachykardia: rozpoznať a vyliečiť

EKG je najspoľahlivejší spôsob diagnostiky. Ak nemôžete - počítať impulz. Ak srdce trvá viac ako 90 úderov za minútu a rytmus je správny, môže to byť príznak sínusovej alebo supraventrikulárnej tachykardie. Aj jej príznakom môže byť únava. Ak je sínusová tachykardia malá, nemôže byť špecificky liečená. Keď sa záchvaty opakujú, je potrebné vidieť lekára. A lekár individuálne predpíše lieky a liečbu. Lieky na tachykardiu sú lieky, ktoré spomaľujú srdcovú frekvenciu tzv. Beta-blokátorov.

Supraventrikulárna srdcová tachykardia - čo to je? Vyskytuje sa v predsieňach. Vyznačuje sa týmito prejavmi:

1. Srdcové beaty môžu dosiahnuť až 250 úderov za minútu.

2. Pravidelne dochádza k pocitu strachu.

Ak sa tieto príznaky vyskytnú, ihneď zavolajte ambulanciu. Lekári okamžite zaobchádzajú. Supraventrikulárna tachykardia v tejto forme je eliminovaná identifikáciou skutočnej príčiny jej výskytu, lekári vykonávajú komplexný lekársky výskum.

Paroxysmálna tachykardia

Je potrebné poznamenať, že tento typ tachykardie vyžaduje okamžitý lekársky zásah a keď sa objavia prvé príznaky, okamžite sa musí zavolať ambulancia. Ventrikulárna tachykardia nastáva v srdcových komorách. Začiatok je charakterizovaný náhlym útokom, tiež náhle prechádza, môže trvať niekoľko sekúnd a niekoľko dní. Srdcová frekvencia zároveň dosahuje 140 až 220 úderov za minútu. V tomto prípade pacient cíti veľmi silnú slabosť všeobecnej povahy, závrat, nervové napätie, tinitus, ťažkosti v oblasti hrudníka, pocit zúženia srdca. Môžu tiež sprevádzať potenie, nevoľnosť a zvýšené plynatosti v črevách.

Ak trvá útok dlhší čas, pacient často klesá krvný tlak, môže sa objaviť mdloba. Spravidla sa ventrikulárna tachykardia vyvíja na pozadí infarktu myokardu a myokarditídy, intoxikácie z medicínskych prípravkov. Tento typ tachykardie je vážnou hrozbou pre ľudský život.

Ako rozlíšiť predsieňovú tachykardiu z komôr

Najspoľahlivejšou cestou je vytvoriť EKG. Ak sa záchvaty opakujú, lekári vedú terapiu zameranú na odstránenie arytmie, ale hlavným rozhodnutím lekára je odstrániť ochorenie, ktoré vyvoláva vývoj tachykardie. Nepoužívajte sama liečebnú tachykardiu. Liečba - lieky predpísané lekárom.

Liečba sínusovej tachykardie

Odpočinok, odpočinok a zvuk, plný spánok sú najdôležitejšie lieky na supraventrikulárnu tachykardiu. Zobrazujú prírodné prechádzky, ľahké fyzické námahy, pozitívne emócie, minimalizujú stres. Vo všeobecnosti sa ukazuje, že prispeje k uvoľneniu a obnoveniu porušeného srdcového rytmu. Ak je to možné, musíme opustiť alkohol a cigarety. Revidujte svoju stravu v prospech ľahko stráviteľných potravín, odstráňte nápoje obsahujúce kofeín (káva, čaj), ktoré pomáhajú zvyšovať srdcový tep. Tento režim je výbornou prevenciou sínusovej tachykardie.

Liečba ventrikulárnej tachykardie

V tomto prípade je jediným riešením nemocnica. Liečba spočíva v používaní liekov na báze lidokaínu (lidokaín). Lekár predpisuje lieky, ktoré majú antiarytmický účinok, napríklad Flekainid, Adenozín, Varapamil. Ak je diagnostikovaná paroxyzmálna tachykardia, liečba je intravenózne podávaná antiarytmická látka.

Stáva sa, že bol silný útok prekvapený a nie je možné zavolať sanitku. Nenechajte sa panikať, aj keď nikto nie je okolo, jednoducho sa naučte nasledujúci algoritmus vašich akcií dobre: ​​odblokujte horné tlačidlá na bundy, svetre, golier, odstráňte šál, to znamená, aby voľný tok vzduchu do nosohltanu, otvorte okno. Ak ste doma - urobte chladnú kompresiu, zadržte si dych a vydržte, ako keby ste chceli ísť na toaletu.

Rôzne hormonálne abnormality sú často príčinou tachykardie, ktorej liečba spočíva v chirurgickej intervencii. Napríklad pri tyreotoxikóze je zvyčajne predpísané odstránenie časti štítnej žľazy tak, aby nevyvolával nadmerné hormóny, ktoré ovplyvňujú srdcovú frekvenciu.

Ak je plánovaná operácia

Najefektívnejším spôsobom na liečbu ventrikulárnej tachykardie na rozdiel od užívania liekov je chirurgický zákrok, a to ablácia katétra. Táto operácia umožňuje vo väčšine prípadov zabudnúť na záchvaty tachykardie navždy. Jednoducho povedané, počas operácie tkanivo, ktoré ničí srdcový rytmus, je zničené rádiofrekvenčnými impulzmi. Po chirurgickom zákroku počas dňa lekár predpisuje odpočinok v posteli. Počas týždňa by sa malo vyhnúť fyzickej námahe.

Tachykardia počas tehotenstva

Od šiesteho mesiaca tehotenstva majú ženy často zaútočiť na tachykardiu. Počet srdcových tepien pre sínusovú tachykardiu môže dosiahnuť 115-120 úderov za minútu; ak bola žena umiestnená na paroxyzmálnu tachykardiu, potom môže úder dosiahnuť 220 za minútu. Okrem toho sa symptomatická choroba prejavuje všeobecnou slabosťou, závratmi, bolesťou v srdci.

Malo by sa pamätať na to, že rýchla tepová frekvencia tehotnej ženy nie je dôvodom na naliehavé zavolanie ambulancie, alebo, nech nie, nechajte utiecť, aby si vzal lieky. Srdce tehotnej ženy, pracujúcej v zrýchlenom režime, poskytuje dieťaťu živiny a kyslík, bez ktorých nemôže existovať, rásť a rozvíjať. Stačí len ľahnúť a relaxovať, zapnúť pokojnú hudbu, izolovať zdroje stresu. Ak je však tachykardia tehotnej ženy sprevádzaná nevoľnosťou a vracaním, môže to znamenať prítomnosť konkrétneho ochorenia srdca. Prihláste sa gynekológu a obráťte sa na profilového lekára. Samoliečenie pre tehotné ženy je nebezpečné.

Detská tachykardia

Deti, dokonca aj dojčatá, sú bohužiaľ náchylné na túto chorobu. Existujú normy týkajúce sa počtu tlkot srdca za minútu pre deti a závisia od veku dieťaťa. Srdce 1-2 dieťaťa by malo poraziť s intenzitou 123-159 úderov za minútu a pre teenagera vo veku 12-15 rokov tento ukazovateľ je pod normou - 60-119 bodov.

Pre deti je charakteristická supraventrikulárna tachykardia, ktorá spočíva v príliš rýchlej redukcii srdcových komôr. Spravidla nie je ohrozený život dieťaťa, niekedy nie je potrebný zásah lekára.

Ďalšia vec, ak hovoríme o ventrikulárnej tachykardii. Vyskytuje sa vtedy, keď spodné oddiely srdca alebo komôrky príliš rýchlo pumpujú krv. A hoci je u detí pomerne zriedkavé, môže to byť hrozba pre ich životy.

Symptomaticky sa tachykardia u detí stanovuje rovnakým spôsobom ako u dospelých - bolesť na hrudi, celková slabosť, rýchly tep srdca, výskyt mdloby, dýchavičnosť, nevoľnosť, závrat a krvácanie.

Obtiažnosť v určovaní tachykardie spočíva v tom, že ako iné ochorenia (napr. Bronchiálna astma) sú charakteristické nedostatočné dýchanie a závrat, ale je pravdepodobné, že ide stále o tachykardiu. Liečba doma v každom prípade as akýmkoľvek podozrením by mala byť vylúčená, obráťte sa na svojho pediatra a urobte dieťa EKG.

Tachykardia u dojčiat sa vyskytuje pomerne často, aj keď je ťažké určiť, pretože dieťa v tomto veku nemôže opísať svoje pocity. Vo všeobecnosti symptomatický obraz môže vyzerať takto: dieťa je zlobivé, znepokojené a spí veľa. Maminky by mali byť veľmi opatrné a sledovať dýchací výkon dieťaťa - ak dieťa dýcha často, môže to byť jeden z príznakov tachykardie spolu s tými, ktoré sú uvedené vyššie.

Algoritmus správania pri podozrení na detskú tachykardiu:

1. Vykonajte krvný test počtu červených krviniek, hemoglobínu, čo vám umožní diagnostikovať ochorenia, ako je anémia alebo leukémia.

2. Darujte krv na stanovenie hormónov štítnej žľazy.

3. Vykonajte test moču, ktorého účelom je identifikovať produkty rozpadu adrenalínu.

4. Vytvorte EKG, môžete tiež urobiť elektrokardiogram pomocou metódy Holter, počas ktorej sa meria práca srdcového svalu počas dňa.

5. Vykonajte echokardiografiu alebo ultrazvuk srdca. Toto je komplexné posúdenie práce srdca a jeho ventilov. Počas postupu sa môžu diagnostikovať srdcové chyby a akékoľvek chronické ochorenia srdcového svalu.

Liečba tachykardie u detí

Ak je už dieťa veľké, metóda Valsalvy je celkom efektívna - vyfúknutie stredného ucha: zatvorte nos a ústa a snažte sa vydychovať. Takže zastavte útok, ak je srdcová supraventrikulárna tachykardia. Deťom s ventrikulárnou tachykardiou môže pomôcť rádiofrekvenčná ablácia. Vykonáva sa vložením katétra do srdca, ktorý prenáša rádiové signály určené na zničenie tkanív srdca, ktoré spôsobujú rytmické anomálie srdca.

Trochu o tradičnej medicíne

Ľudské lieky nikdy neboli všeliakom pre vážne choroby, najmä srdcové ochorenia. Ak ste nervózni a máte tachykardiu, liečba doma je len odstránením útoku. Ak v tomto momente nie je možné zavolať sanitku, je možné útok odstrániť pomocou bylinných prípravkov, ktoré majú upokojujúci účinok - hlohu, mätu, matku, melisu, valerianu.

Súčasne sú účinnejšie tinktúry rastlín na báze alkoholu, ale keďže alkohol je u mnohých ľudí kontraindikovaný, používajú sa oddelenia týchto byliniek. V takomto prípade pred prijatím ľudových rastlinných liekov sa poraďte so svojím lekárom! Je možné, že príjem niektorých rastlinných prípravkov je v rozpore s liekmi, ktoré užívate!

Ak máte strach zo srdcových problémov akejkoľvek povahy, potom by mala vaša strava obsahovať sušené marhule, med, citrón a orechy - potraviny obsahujúce draslík a horčík. Sú tiež vhodné pre detské menu, ale je potrebné mať na pamäti, že med je najsilnejší alergén a je nemožné zapojiť sa do neho.

Dýchacie cvičenia

Napokon je možné spomenúť jednu prax dýchania, ktorá v počiatočných fázach vývoja tachykardie rýchlo neutralizuje útoky zrýchlenia srdcového tepu. Táto prax nám prišla z východu a nazýva sa "dychom jogínov". Metóda jeho aplikácie je veľmi jednoduchá - stačí, aby ste dýchanie striedali jednou nosnou dierkou (druhá by mala byť upnutá) a vydychovať cez druhú. Ale znova - je to v počiatočnej fáze, ak sa stav tachykardie zhorší, obráťte sa na lekára.

Prevencia tachykardie

Oddych, spánok, minimálny stres, odstránenie, ak je to možné, zdroja ochorenia je najlepšou prevenciou tachykardie. Čo spôsobuje tachykardiu - lekár stanoví dôvody. Včasná terapia je zameraná na zabránenie vzniku patológií ochorenia, ako aj na elimináciu vývoja extrakardiálnych faktorov prispievajúcich k rozvoju tachykardie.

Všeobecné odporúčania pre tých, ktorí majú srdcovú tachykardiu - liečba pod dohľadom lekára, dodržiavanie všetkých jeho predpisov. Ak chcete predchádzať chorobám, snažte sa viesť zdravý životný štýl. Dajte si maximálnu možnú fyzickú aktivitu (s prihliadnutím na jednotlivé charakteristiky organizmu každej osoby). Chôdza, čerstvý vzduch, kontrola váhy, pitie čistej vody a konzumácia zdravých potravín sú prirodzené opatrenia, ktoré bránia vzniku ochorenia nazývaného srdcová tachykardia (to, čo máme, sme podrobne preskúmali). Opäť ísť von do parku, do lesa - je to naozaj ťažké? Skúste nechať menej stresu do vášho života a zažiť viac pozitívnych emócií!

tachykardia

Tachykardia je typ arytmie charakterizovanej srdcovou frekvenciou viac ako 90 úderov za minútu. Pri narastajúcom fyzickom alebo emočnom strese sa zvažuje variant normálnej tachykardie. Patologická tachykardia je dôsledkom ochorení kardiovaskulárnych alebo iných systémov. To sa prejavuje palpitáciami, pulzáciou ciev krku, úzkosťou, závratmi, mdlobou. Môže viesť k vzniku akútneho zlyhania srdca, infarktu myokardu, ischemickej choroby srdca, zástavy srdca.

tachykardia

Tachykardia je typ arytmie charakterizovanej srdcovou frekvenciou viac ako 90 úderov za minútu. Pri narastajúcom fyzickom alebo emočnom strese sa zvažuje variant normálnej tachykardie. Patologická tachykardia je dôsledkom ochorení kardiovaskulárnych alebo iných systémov. To sa prejavuje palpitáciami, pulzáciou ciev krku, úzkosťou, závratmi, mdlobou. Môže viesť k vzniku akútneho zlyhania srdca, infarktu myokardu, ischemickej choroby srdca, zástavy srdca.

Základom vývoja tachykardie je zvýšená automatizácia sínusového uzla, ktorá normálne nastavuje tempo a rytmus srdcových kontrakcií alebo ektopické centrá automatizmu.

Pocit osobe srdca (častejšie a zvýšená tepová frekvencia) nie vždy uveďte chorobu. Tachykardia objavia u zdravých ľudí počas cvičenia, stresu a nervové vzrušivosti, s nedostatkom kyslíka a vysoké teploty vzduchu, pod vplyvom niektorých liekov, alkoholu, kávy, s ostrým zmene polohy tela z horizontálnej na vertikálnu, a tak ďalej. D. tachykardie u detí mladších 7 rokov sa považuje za fyziologickú normu.

Vzhľad tachykardia u inak zdravých ľudí v dôsledku fyziologických kompenzačné mechanizmy: aktivácia sympatického nervového systému, uvoľňovanie adrenalínu do krvi, čo vedie k zvýšeniu srdcovej frekvencie v závislosti na vonkajšom faktora. Hneď ako prestane účinok vonkajšieho faktora, srdcová frekvencia sa postupne vráti do normálu. Tachykardia však často sprevádza sériu patologických stavov.

Klasifikácia tachykardie

Vzhľadom príčin zrýchlenie srdcovej frekvencie, vylučujú fyziologický tachykardia vznikajúce počas normálnej prevádzky srdca ako reakcia adekvátnu organizmu na určitých faktorov, a patologické, vyvíja sám v dôsledku vrodené alebo získané srdca alebo iného ochorenia.

Patologické tachykardia je nebezpečný príznak, tj. A. vedie k zníženiu emisií a ďalších porúch krvnej vnútrosrdcovú hemodynamiky. S príliš časté búšenie srdca komory nemajú čas na vyplnenie krvou, znížený srdcový výdaj, pokles krvného tlaku, oslabený tok krvi a kyslíka do orgánov, a to vrátane srdca. Dlhodobý pokles účinnosti srdca vedie k arytmogénny srdcovej, srdcového sťahu a zvyšuje svoj objem. Zlý prívod krvi do srdca sa zvyšuje riziko vzniku ischemickej choroby srdca a infarktu myokardu.

Podľa zdroja, ktorý generuje elektrické impulzy v srdci, sa uvolňuje tachykardia:

 • sínus - sa rozvíja so zvýšenou aktivitou sínusového (sinoatrálneho) uzla, ktorý je hlavným zdrojom elektrických impulzov, ktorý normálne nastavuje srdcovú frekvenciu;
 • ektopická (paroxyzmálna) miera tachykardia, pri ktorej sa generátor umiestnený mimo sinoatriálním uzla - atriálne (supraventrikulárne) alebo komôr (ventrikulárna). Všeobecne prebieha vo forme krídlach (paroxyzmálna), ktorý spúšťa a zastavuje naraz prebiehajú od niekoľkých minút do niekoľkých dní, zatiaľ čo srdcová frekvencia zostáva stále vysoká.

Pri sínusovej tachykardii je charakteristické zvýšenie srdcovej frekvencie na 120-220 úderov za minútu, postupný nástup a správny sínusový srdcový rytmus.

Príčiny sínusovej tachykardie

Sinusová tachykardia sa vyskytuje v rôznych vekových skupinách, častejšie u zdravých ľudí, ako aj u pacientov so srdcom a inými ochoreniami. Do výskytu sínusovej tachykardie prispievajú intrakardiálne (srdcové) alebo extracardiálne (extrakardiálne) etiologické faktory.

Sínusová tachykardia u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením je často jedným z prvých príznakov srdcového zlyhania či dysfunkciou ľavej komory. Pre vnútrosrdcovú príčin sinus tachykardia zahŕňajú: akútna a kongestívneho chronického srdcového zlyhania, infarkt myokardu, angína pectoris, ťažkú ​​reumatické myokarditídy, toxické, infekčné a iného pôvodu, kardiomyopatiu, kardio, srdcové ochorenia, bakteriálna endokarditída, perikardiálnej a adhezívne perikarditídy.

Medzi fyziologických nekardiochirurgických príčin sínusovej tachykardiu môže byť fyzické stres, emočný stres, vrodené vlastnosti. Neurogénna tachykardia predstavujú väčšinu, a mimosrdeční arytmia súvisiace s primárnou dysfunkciou mozgovej kôry a bazálnych ganglií, rovnako ako poruchy autonómneho nervového systému: neuróz, psychóz, afektívne (emocionálne tachykardia), neuro dystónia. Neurogénne tachykardie najčastejšie postihuje mladých ľudí s labilným nervovým systémom.

Medzi ďalšie faktory, mimosrdeční tachykardia dôjsť endokrinné poruchy (hypertyreóza, zvýšená tvorba adrenalínu v feochromocytóm), anémia, akútneho zlyhania krvného obehu (šok kolaps, akútna strata krvi, synkopa), hypoxémia, akútne bolestivé útokov (napr., Renálna koliky).

Vzhľad tachykardia môže spôsobiť horúčku, vyvíja v rôznych infekčných a zápalových ochorení (zápal pľúc, angína, tuberkulóza, sepsa, alopécia infekcie). Zvýšenie telesnej teploty o 1 ° C vedie k zvýšeniu srdcovej frekvencie, v porovnaní s konvenčnou, dieťa 10-15 tepov za minútu, a dospelý - 8-9 tepov za minútu.

Farmakologická (liečivo) a toxické sínusové tachykardiu nastať pri náraze na funkciu sínusového uzla liekov a chemikálií: Sympatomimetiká (adrenalín a noradrenalín) vagolitikov (atropín), aminofylín, kortikosteroidy, thyreotropní hormóny, diuretiká, gipotenzivyh lieky, kofeín (káva, čaj), alkohol, nikotín, jedy (dusičnany) a ďalšie. niektoré látky nemajú žiadny priamy účinok na funkciu sínusového uzla a spôsobiť tzv reflexnú tachykardiu zvýšením tónu krásny yo matíc nervový systém.

Sínusová tachykardia môže byť adekvátna a nedostatočná. Nedostatočná sínusová tachykardia sa môže udržiavať v kľude, nezávislá na záťaži, pri užívaní liekov, sprevádzaná pocitmi búšenia a nedostatku vzduchu. Ide o zriedkavé a málo skúmané ochorenie neznámeho pôvodu. Predpokladá sa, že je spojená s primárnou léziou sínusového uzla.

Symptómy sínusovej tachykardie

Prítomnosť klinických príznakov sínusovej tachykardie závisí od jej závažnosti, trvania, charakteru základnej choroby. Pri sínusovej tachykardii môžu byť subjektívne symptómy neprítomné alebo nevýznamné: palpitácie, nepríjemné pocity, pocit ťažkosti alebo bolesti v oblasti srdca. Nedostatočná sínusová tachykardia sa môže prejaviť pretrvávajúcimi palpitáciami, pocitom nedostatku vzduchu, dýchavičnosťou, slabosťou, častým závratom. Môže to byť únava, nespavosť, strata chuti do jedla, výkon, zhoršenie nálady.

Stupeň subjektívnych symptómov diktovaných základnému ochoreniu a prahu citlivosti nervového systému. Ochorenie srdca (napr., Koronárna ateroskleróza) zvýšenie srdcovej frekvencie môže spôsobiť angínu pectoris, zhoršenie príznakov srdcového zlyhania.

Pri sínusovej tachykardii dochádza k postupnému začiatku a koncu. V prípade ťažkej tachykardie môžu symptómy odrážať znížený prísun krvi do rôznych orgánov a tkanív v dôsledku zníženia srdcového výdaja. Závraty, niekedy aj mdloby; s poškodením mozgových ciev - ohniskové neurologické poruchy, kŕče. Pri dlhodobej tachykardii dochádza k poklesu krvného tlaku (hypotenzia), poklesu diurézy a ochladzovania končatín.

Diagnóza sínusovej tachykardie

Diagnostické opatrenia sa vykonávajú s cieľom identifikovať príčinu (poškodenie srdca alebo extrakardiálne faktory) a diferencovať sínusovú a ektopickú tachykardiu. EKG zohráva vedúcu úlohu v diferenciálnej diagnostike typu tachykardie, pričom určuje frekvenciu a rytmus kontrakcií srdca. Denné sledovanie EKG podľa Holtera je veľmi informatívne a absolútne bezpečné pre pacienta, identifikuje a analyzuje všetky typy porúch srdcového rytmu, zmeny aktivity srdca počas bežnej činnosti pacienta.

Echokardiografia (echokardiografia), srdcové MRI (magnetická rezonancia), bola vykonaná pre detekciu intrakardiálne patológiu spôsobuje patologické tachykardia EFI (elektrofyziologické vyšetrenie) srdce, štúdium šírenie elektrického impulzu na srdcovom svale, na stanovenie mechanizmu tachykardia a srdcové vodivosti poruchy. Ďalšie metódy štúdia (úplný krvný obraz, stanovenie tyreoideu stimulujúceho hormónu sekundárne v krvi, mozgu a EEG al.) A nechá sa vylúčiť krvné choroby, endokrinné poruchy, patologického CNS aktivitu a m. P.

Liečba sínusovej tachykardie

Zásady liečby sínusovej tachykardie sú určené predovšetkým príčinami jej výskytu. Liečba by mala vykonávať kardiológ spolu s ďalšími odborníkmi. Je potrebné odstrániť faktory prispievajúce k zvýšeniu srdcovej frekvencie: vylúčiť kofeínové nápoje (čaj, kávu), nikotín, alkohol, korenené jedlá, čokoládu; chráňte sa pred psycho-emocionálnym a fyzickým preťažením. Pri fyziologickej sínusovej tachykardii sa liečba nevyžaduje.

Liečba patologickej tachykardie by mala byť zameraná na odstránenie základnej choroby. V prípade extrakardiálnej sínusovej tachykardie neurogénneho charakteru potrebuje pacient konzultáciu s neurológom. Liečba využíva psychoterapiu a sedatíva (luminal, tranquilizéry a antipsychotiká: mebicar, diazepam). V prípade reflexnej tachykardie (s hypovolemiou) a kompenzačnej tachykardie (s anémiou, hypertyreoidizmom) je potrebné odstrániť príčiny, ktoré ich spôsobili. V opačnom prípade môže terapia zameraná na zníženie srdcovej frekvencie viesť k prudkému zníženiu krvného tlaku a zhoršeniu hemodynamických porúch.

V prípade sínusovej tachykardie spôsobenej tyreotoxikózou sa okrem tyreostatických prípravkov predpísaných endokrinológom používajú β-adrenergné blokátory. Výhodné sú beta-blokátory skupín hydroxyprenololu a pindololu. Ak existujú kontraindikácie beta-adrenoblokátorov, používajú sa alternatívne lieky - vápnikové antagonisty nehydropyridínového radu (verapamil, diltiazem).

V prípade sínusovej tachykardie spôsobenej srdcovým zlyhaním sú v kombinácii s beta-adrenergnými blokátormi predpísané srdcové glykozidy (digoxín). Cieľová srdcová frekvencia by sa mala zvoliť individuálne, v závislosti od stavu pacienta a jeho hlavného ochorenia. Cieľová srdcová frekvencia pre angínu je obvykle 55 až 60 úderov za minútu; s neurocirkulačnou dystóniou - 60 - 90 úderov za minútu v závislosti od subjektívnej tolerancie.

Pri paraxysmálnej tachykardii môže byť vagusový nerv zvýšený na špeciálnu masáž - tlak na očné laloky. Pri absencii účinku sa intravenózne podáva antiarytmikum (verapamil, amiodarón atď.). Pacienti s komorovou tachykardiou vyžadujú núdzovú starostlivosť, pohotovostnú hospitalizáciu a antiarytmickú antiarytmickú liečbu.

Pri nedostatočnej sínusovej tachykardii s neúčinnosťou b-adrenergných blokátorov a v prípade výrazného zhoršenia stavu pacienta sa používa transvenózna RFA srdca (obnovenie normálneho srdcového rytmu vypálením postihnutej časti srdca). Pri absencii účinku alebo život ohrozujúceho pacienta sa vykoná chirurgická operácia pri implantácii kardiostimulátora (EX) - umelého kardiostimulátora.

Prognóza a prevencia sínusovej tachykardie

Sinusová tachykardia u pacientov so srdcovým ochorením je najčastejšie prejavom zlyhania srdca alebo dysfunkciou ľavej komory. V týchto prípadoch môže byť prognóza pomerne závažná, pretože sínusová tachykardia je odrazom odozvy kardiovaskulárneho systému na zníženie ejekčnej frakcie a poruchy intrakardiálnej hemodynamiky. V prípade fyziologickej sínusovej tachykardie, aj pri výrazných subjektívnych prejavoch je prognóza spravidla uspokojivá.

Prevencia sinusovej tachykardie pozostáva z včasnej diagnostiky a včasnej liečby srdcovej patológie, eliminácie extrakardiálnych faktorov prispievajúcich k rozvoju porušovania srdcovej frekvencie a funkcie sínusového uzla. Aby sa zabránilo vážnym následkom tachykardie, je potrebné dodržiavať odporúčania pre zdravý životný štýl.

Čo je srdcová tachykardia a ako rozpoznať jej príznaky?

Normálny srdcový rytmus určuje prácu srdca a všeobecný stav prietoku krvi v ľudskom tele. Pomalý alebo zrýchlený tlkot srdca môže byť základom patológie: vedieť, čo je tachykardia, môžete rýchlo identifikovať riziko vzniku nebezpečných ochorení srdca a začať liečbu. Po vykonaní diagnostických štúdií by ste mali prísne dodržiavať lekárske a preventívne odporúčania odborníka - ako liečiť tachykardiu, vie to kardiológ.

Možnosti urýchlenia srdcovej frekvencie

Normálne je srdcová frekvencia 60-80 úderov za minútu. Zrýchlenie z 80 na 90, ktoré vzniklo na pozadí fyzickej námahy alebo emocionálnej reakcie, nie je patológia. Závažná tachykardia, ktorá prekračuje povolené limity (100 alebo viac úderov za minútu), je symptómom srdcových alebo bežných ochorení, ktoré si vyžadujú úplné vyšetrenie a liečbu. Zaznamenávajú sa tieto typy tachykardie:

 1. fyziologický;
 2. sinus;
 3. Paroxyzmálna.

V každom prípade lekár zistí, prečo sa objaví tachykardia a aké je riziko pre srdce.

To je obzvlášť dôležité v prípade závažnej patológie spojenej s vrodenými alebo získanými srdcovými poruchami.

Keď fyziologické poruchy rytmu nevyžadujú špeciálnu terapiu liekmi: špecialista vám poradí, aby ste zmenili svoj životný štýl, znížili fyzickú námahu, začali užívať sedatíva a zbavili sa zlých návykov.

Príčinné faktory

Pri vykonávaní prieskumu je potrebné najprv určiť hlavné faktory spôsobujúce zrýchlenie srdcového tepu. Pri absencii srdcovej patológie dochádza k častému rytmu na základe nasledujúcich dôvodov:

 • akútna stresová situácia;
 • ťažké fyzické námahy;
 • fajčenie (veľký počet cigariet za deň);
 • zneužívanie kávy alebo silného čaju.

Fyziologické príčiny tachykardie u žien súvisia s nesením plodu v neskorom tehotenstve, keď sa zvyšuje záťaž na kardiovaskulárny systém.

Patologická tachykardia, ktorej príčiny sú rôznorodé v dôsledku nasledujúcich skupín ochorení:

 • akútna ischémia srdca (srdcový záchvat);
 • chronická srdcová patológia (ischemická choroba srdca, angína pektoris, arytmia, kardioskleróza, kardiomyopatia, zlyhanie srdca);
 • zápalové lézie srdca (myokarditída, perikarditída, endokarditída, reumatizmus);
 • endokrinopatia (ochorenie štítnej žľazy, nádor nadobličiek);
 • neurologická patológia (psycho-emočné poruchy, neuróza, neurocirkulačná dystónia);
 • akútne infekčné ochorenia s vysokou horúčkou a ťažkou zápalovou reakciou;
 • otravy a intoxikácie (alkohol, drogy).

Zrýchlenie srdcovej frekvencie je dôvodom na návštevu špecialistu, a to aj v prípadoch, keď neexistujú vážne srdcové choroby. Často sú príznaky tachykardie u žien spôsobené tyreotoxikózou (hyperfunkciou štítnej žľazy). Možným príčinným faktorom môže byť arteriálna hypertenzia alebo nesprávna medikácia predpísaná pri liečbe ochorení kardiovaskulárnych a pľúcnych systémov.

Hlavné prejavy

Srdcová frekvencia vyššia ako 100 úderov za minútu narúša normálne fungovanie srdca. Hlavné príznaky tachykardie sa prejavujú nasledujúcimi príznakmi:

 • dýchavičnosť;
 • pocit tepu srdca;
 • bolesť v hrudníku;
 • závraty;
 • tendencia k mdlobu;
 • slabosť a únava.

Symptomatológia môže byť silne alebo slabo exprimovaná, čo do veľkej miery závisí od prítomnosti srdcovej patológie. Každý človek má tachykardiu ráno alebo počas dňa kvôli rôznym faktorom, takže je dôležité rozlišovať medzi prejavmi fyziologického a patologického srdcového tepu.

Zvýšená srdcová frekvencia normálna

Na pozadí stresu alebo fyzickej námahy srdcový tep zriedka prekračuje 100-120 úderov za minútu, nespôsobuje výrazné porušenie všeobecného stavu a rýchlo zmizne bez liečby. Musíme vedieť, ako sa zbaviť tachykardií spôsobených fyziologickými príčinami: stačí zastaviť vplyv príčinných faktorov, upokojiť sa, posadiť sa alebo ľahnúť.

Je dôležité dočasne alebo natrvalo zastaviť fajčenie a pitie stimulujúcich nápojov.

Sínusová tachykardia

V hemodynamických poruchách, ktoré spúšťajú sinoatrálny uzol, môže byť srdcový rytmus urýchlený na 100 úderov za minútu, ale tento údaj je extrémne zriedkavý ako 180. Najčastejším vonkajším prejavom sínusových porúch je skrátenie dychu. Zvyšné znaky sú zriedkavé. Pri pretrvávajúcej sínusovej tachykardii, vyplývajúcej z organickej choroby srdca alebo endokrinopatie, je potrebné venovať pozornosť symptómom základného ochorenia.

Paroxysmálna tachykardia

Účinok srdca ektopických ohniskov, ktorý nie je spojený so sínusovým uzlom, tvorí nasledovné patologické varianty tachykardie:

 • supraventrikulárne (atriálne alebo atrioventrikulárne);
 • ventrikulárna (pirouetová tachykardia).

Zvýšená paroxysmálna srdcová frekvencia je charakterizovaná výraznou tachykardiou až 160 až 200 úderov za minútu, čo sa môže náhle vrátiť k normálnym hodnotám rytmu. Medzi hlavné príznaky útoku patria:

 • pocit tlaku v hrudníku;
 • bolesť na hrudníku;
 • potenie;
 • dýchavičnosť;
 • častý srdcový tep.

Paroxysmálne záchvaty môžu byť príčinou vážnych komplikácií, takže v každom prípade by ste mali konzultovať s odborníkom včas a vykonať komplexné vyšetrenie.

Zásady diagnostiky

Pri akejkoľvek variante rýchleho srdcového tepu sa okrem štandardného vyšetrenia kardiológa majú vykonať nasledujúce štúdie:

 • elektrokardiogram;
 • duplexné ultrazvukové skenovanie.

Tachykardia na EKG je znázornená nasledujúcimi príznakmi:

 • v sínusovom type, zrýchlenie rytmu, skrátenie R-R intervalu, zvýšenie amplitúdy P vln, pokles segmentu ST, ktorý spôsobuje kotevnú kardiogramovú krivku;
 • v supraventrikulárnom type sú zmeny minimálne (výrazne zvýšená srdcová frekvencia, deformácia vlny P, žiadne zmeny v komplexe QRS);
 • s komorovým typom - frekvencia viac ako 140 úderov, deformácia komplexu QRS, absencia P vlny.

Zvyčajne je EKG a ultrazvuk dostatočné na správnu diagnózu a poskytnutie prvej pomoci na tachykardiu včas. V prípade potreby lekár predpíše denný monitor Holter.

Hlavná taktika liečby

Pri prítomnosti rýchlych srdcových infarktov musí každý vedieť, čo má robiť s tachykardiou. Často je dostatočné vykonať jednoduché a dostupné akcie, pomocou ktorých môžete nezávisle obnoviť svoj normálny srdcový tep:

 • držanie dychu počas inhalácie;
 • masáž krku v oblasti karotického sínusu;
 • ležať, zatlačte na zatvorené oči;
 • vyvolajte kašeľ alebo stlačte koreň jazyka v snahe vyvolať zvracanie.

Je dôležité okamžite zastaviť akýkoľvek druh fyzickej aktivity, zaujať horizontálnu pozíciu a pokúsiť sa odstrániť faktory stresu.

Kardiológ vie, ako liečiť tachykardiu: je nevyhnutné striktne a dôsledne dodržiavať odporúčania špecialistu, najmä keď je zistená patologická choroba srdca.

V závislosti od dôkazov a súvisiacich ochorení bude potrebné užívať sedatíva, antihypertenzíva a lieky na srdce.

Detekcia komorovej tachykardie si vyžaduje hospitalizáciu s výberom kardiotropnej terapie.

Komplikácie a nebezpečenstvo zrýchleného srdcového tepu

Fyziologické a sínusové varianty sú relatívne bezpečné typy arytmií. Mali by ste vedieť, čo je nebezpečná tachykardia srdca spojená s ventrikulárnymi paroxyzmami, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na pozadí akútnych stavov a ochorení. Hlavné riziko je spôsobené:

 • mdloby s pádu a zranenia;
 • neurologické poruchy spôsobené zmenami toku mozgu (paréza, problémy s rečou a videním);
 • arytmia (fibrilácia a ventrikulárna fibrilácia);
 • infarkt myokardu;
 • aneuryzma srdca;
 • akútny zápal srdcového svalu (myokarditída).

Pri absencii včasnej kvalifikovanej asistencie môže epizóda paroxyzmálnej tachykardie viesť k náhlej smrti osoby.

Prevencia záchvatov

Prevencia tachykardie zahŕňa nasledujúce činnosti:

 • prestať fajčiť a piť alkohol;
 • rozumné cvičenie s obmedzeným zdvíhaním;
 • dodržiavanie odporúčanej stravy lekárom;
 • prevencia stresových situácií;
 • pravidelné návštevy lekára;
 • včasnej liečbe neurologických, endokrinných a srdcových ochorení.

Tachykardia je dôležitým znakom indikujúcim možnú tvorbu srdcových ochorení. Ak nájdete typické príznaky, mali by ste sa poradiť s odborníkom včas, vykonať všetky potrebné diagnostické testy a dôsledne dodržiavať odporúčania kardiológov.

Ako rozpoznať tachykardiu?

Tachykardia je lekársky pojem používaný na definovanie fenoménu náhleho zrýchlenia srdcovej frekvencie - viac ako 90 úderov za minútu. Toto nie je samostatná choroba, ale iba znak niektorého z nich. Niekedy je tachykardia celkom prirodzená, napríklad v čase silného nárazu alebo vzrušenia. V tomto prípade sa pulz sama po určitej dobe zotaví a tachykardia znova neobťažuje. Ale niekedy sa to stáva pravidelne, v tomto prípade môžeme hovoriť o patológii.

Nie vždy tachykardia naznačuje vážne ochorenie srdca alebo poruchy obehu. Nemôžeme však vylúčiť, že prudké zvýšenie pulzu môže byť znakom nebezpečnej choroby. Preto je dôležité poznať hlavné príznaky tachykardie ako patológiu, aby ste včas konzultovali lekára a začali liečbu.

Klasifikácia tachykardie

Príznaky ESD sú pomerne rozdielne a závisia od typu tachykardie. Existujú dve veľké skupiny:

- fyziologická tachykardia, ku ktorej dochádza po cvičení, stres, horúčka pri infekčných chorobách atď.;

- patologická tachykardia, ktorá je symptómom kardiovaskulárnych chorôb, porúch endokrinných, autonómnych, centrálnych alebo periférnych nervových systémov.

Patologická tachykardia v podobe výskytu je štyroch typov:

Hlavnou príčinou palpitácií je vždy excitácia určitých častí srdca, komôr alebo predsiení. Klasifikácia tachykardie je založená na tom. Porovnaním symptómov a výsledkov ďalších štúdií (predovšetkým EKG) môžete určiť ich typ a vybrať vhodné metódy liečby.

Ako tachykardia

Celkové príznaky tachykardie okrem náhleho zrýchlenia srdca, dokonca aj v pokoji, zahŕňajú:

- dýchavičnosť a nedostatok kyslíka;

- únava, ale nespavosť;

- bledosť kože, niekedy modrosť pier a očných viečok;

- nevoľnosť a nedostatok chuti do jedla;

- úzkostná nálada, podráždenosť;

- s ventrikulárnou tachykardiou - pocit ťažkosti na hrudi, bolesť, strata vedomia;

- s atrioventrikulárnou tachykardiou - zadusením, poklesom krvného tlaku, viditeľnou pulzáciou na krku.

Útok tachykardie sa zvyčajne prejaví náhle a môže trvať niekoľko minút až niekoľko dní. U žien sú príčiny tachykardie menej často spojené so srdcovými abnormalitami ako u mužov. V tehotenstve sa tachykardia považuje za fyziologickú, ale môže tiež znamenať prerušenie placenty, dehydratáciu, sepsu, predávkovanie liekmi, pretože vyšetrenie je vždy nevyhnutné.

Tachykardia u detí vo väčšine prípadov je dočasný jav spojený s nezrelosťou kardiovaskulárneho systému a najčastejšie prechádza vekom bez špeciálnej liečby. Správne zvolená farmakoterapia pre dospelých pacientov a zanechanie zlých návykov zvyčajne pomáhajú ľahko zvládnuť tento problém.

Tachykardia - príznaky a liečba doma. Príčiny tachykardie a ako zastaviť útok

Ak sa srdcová frekvencia pacienta zvýši na 90 alebo viac úderov za minútu bez dôvodu, lekár diagnostikuje tachykardiu. Znamená to, že osoba má nejaké porušenia, napríklad zlyhanie geodynamiky alebo funkcie autonómneho nervového alebo endokrinného systému.

Čo je tachykardia a jej príznaky

Tento patologický stav je charakterizovaný rýchlym tepom srdca, pri ktorom komory / atria kontraktujú rýchlejšie ako 100 úderov za minútu. Tachykardia, ktorej symptómy sú závrat, strata vedomia, dýchavičnosť, sa liečia len po určení príčiny tejto patológie a jej typu. U približne 30% pacientov s rýchlou srdcovou frekvenciou bolo toto ochorenie spôsobené záchvaty paniky a iné psychopatologické príčiny.

Časté kontrakcie srdca sa vyskytujú v dôsledku nadmernej excitácie určitých častí tela. V normálnom stave sa v sínusovom uzle vytvorí elektrický impulz, po ktorom sa prepne na myokard. U ľudí s patológiou slúži ako primárny zdroj impulzu nervové bunky predsiene alebo komôr. Klasifikácia patológie je založená na určení zdrojov kontrakcií srdca.

Sínusová tachykardia

Tento typ patológie sa vyznačuje postupným zrýchlením impulzu na 220 úderov za minútu. Sínusová tachykardia je rozdelená na adekvátne alebo nedostatočné. Druhý je diagnostikovaný veľmi zriedkavo a naznačuje prítomnosť ochorenia neznámeho pôvodu, prejavujúceho sa v pokoji odpočinku. Hlavným príznakom ochorenia je nedostatok vzduchu. Ďalšie možné príznaky sínusovej tachykardie sú:

 • strata chuti do jedla;
 • závrat (často sa vyskytuje príznak);
 • zvýšená únava, znížený výkon;
 • poruchy spánku;
 • dýchavičnosť;
 • trvalý vysoký srdcový rytmus.

Závažnosť symptómov závisí od citlivosti nervového systému a základnej choroby osoby. Preto v prípade zlyhania srdca alebo iných patológií tohto orgánu je srdcová frekvencia príčinou exacerbácie príznakov primárneho ochorenia a môže spôsobiť záchvat angíny. Sínusová tachykardia, ktorej liečba je zvolená lekárom na základe príčiny patologického stavu, sa vyznačuje postupným nástupom a rovnakým ukončením.

Predĺžený priebeh ochorenia je často sprevádzaný poklesom diurézy, rozvojom hypotenzie (znížený tlak), ochladením končatín, kŕčmi, lokálnymi neurologickými léziami. Pred začatím liečby patológie lekár určuje faktory, ktoré stimulujú rast srdcovej frekvencie (kofeín, alkohol, čokoláda, korenené jedlá, fajčenie). Z takýchto potravín, nápojov a zlých návykov musí byť pacient opustený. Okrem toho by ste sa mali vyhnúť nadmernému fyzickému namáhaniu a stresu.

Paroxysmálna tachykardia

Tento stav je charakterizovaný náhlym nástupom zrýchleného kontrakcie srdcového svalu. Zvyčajne je srdcová frekvencia u ľudí s paroxyzmálnou tachykardiou 100-250 úderov pri udržiavaní pokojného stavu. Charakteristickým znakom tohto typu patológie je pravidelnosť frekvencie a rytmu srdcových kontrakcií počas celého záchvatu, ktorých trvanie môže byť odlišné (od niekoľkých dní do sekúnd). Spravidla je extrasystolom spúšťač. Symptómy paroxyzmálnej tachykardie:

 • všeobecná nevoľnosť;
 • závraty;
 • slabosť;
 • tras;
 • bolesti hlavy alebo bolesti;
 • strata vedomia;
 • ťažkosti s dýchaním.

Po zistení príčiny vývoja patologického stavu predpisuje kardiológ primeranú terapiu, ktorá často neznamená podávanie liekov. Pomôcka počas útoku spravidla spočíva v uvoľnení pacienta v horizontálnej polohe. V niektorých prípadoch lekár predpisuje sedatívum. Paroxyzmálna tachykardia, ktorej príznaky a liečba sa od záchvatu drobného línií líši, len zriedka predstavuje hrozbu pre ľudský život.

Supraventrikulárna tachykardia

Patológia sa tiež nazýva predsieňová tachykardia, čo je arytmia ovplyvňujúca predsieňovú oblasť myokardu. Choroba patrí medzi veľmi nebezpečné, pretože často vyvoláva náhlu smrť. Je charakterizovaná fluktuáciami srdcovej frekvencie, zatiaľ čo u väčšiny pacientov je udržiavaná v rozmedzí 160 až 190 úderov. Často je supraventrikulárna patológia asymptomatická: človek cíti len zrýchlený srdcový tep. Niektorí pacienti sa však sťažujú na nasledujúce príznaky supraventrikulárnej tachykardie:

 • hrudná citlivosť;
 • závraty;
 • dýchavičnosť.

Ako liečiť tachykardiu? Na túto otázku môže odpovedať iba odborný kardiológ. Supraventrikulárna tachykardia, ktorej symptómy a liečenie sú špecifické, vyžaduje spravidla použitie určitých liekov alebo abláciu katétra. Ako odstrániť tachykardiu doma? Aby sa zastavil útok, zadržiavajú dych, po ktorých ostre zbierajú vzduch z membrány, napínajú lis (ako počas pohybu čriev). V prípade potreby sa opísaný proces opakuje.

Ventrikulárna tachykardia

S touto patológiou môže srdcová frekvencia dosiahnuť 220 úderov za minútu. Takáto nehospodárna práca srdca môže viesť k rozvoju zlyhania orgánov a slúži ako stimul pre ventrikulárnu fibriláciu (dezorganizácia funkcií srdcového svalu, zastavenie prívodu krvi do tela). To niekedy vedie k smrti. Príznaky zahŕňajú:

 • hrudný tlak;
 • pocit ťažkosti v srdci;
 • závraty;
 • stratu vedomia po niekoľkých sekundách po nástupe útoku.

Ventrikulárna tachykardia, ktorej príznaky a liečba môže určiť iba kardiológ, sa náhle prejaví. Liečba tejto patológie je založená na preventívnych opatreniach a eliminácii základnej choroby. Ako liečiť tachykardiu? Ak chcete zbaviť tachykardie, použite metódu ablácie katétra (kaučuku). Užívanie liekov neposkytuje stabilný terapeutický účinok, preto niekedy pacientom implantuje kardioverter defibrilátor.

Tachykardia počas tehotenstva, liečba

Takýto patologický stav nepriaznivo ovplyvňuje vývoj dieťaťa v maternici, môže spôsobiť potrat alebo predčasný pôrod, a preto potrebuje včasnú kompletnú liečbu. Príčiny choroby sú:

 • anémia;
 • astma bronchiálneho typu;
 • obezita;
 • alergia na vitamíny pre tehotné ženy alebo lieky;
 • prítomnosť infekcií v orgánoch dýchacieho systému;
 • ochorenie štítnej žľazy;
 • mimomaternicové tehotenstvo;
 • posun peritoneálnych orgánov s následným tlakom na membránu;
 • prudké zvýšenie telesnej teploty;
 • vyčerpanie / dehydratácia atď.

Príznaky tachykardie u žien v inej situácii, ako je všeobecná nevoľnosť, poruchy spánku, bolesť v hrudníku a závraty, zahŕňajú poruchu tráviaceho traktu, zníženú citlivosť rôznych častí tela, zvýšenú nervozitu / úzkosť. Ako liečiť tachykardiu počas tehotenstva? Malé zvýšenie srdcovej frekvencie je pre dieťa a pre očakávanú matku bezpečné, ak sa útoky vyskytujú pravidelne a trvajú dlhšie, konzultácia s lekárom je povinná. Liečebný kardiológ vyberá na základe typu patológie. Nie vážne prípady nevyžadujú užívanie piluliek, ale len dobrý odpočinok.

Tachykardia pri symptómoch a liečbe detí

U detí mladších ako 10 rokov je ochorenie často diagnostikované. S úzkosťou / pocitmi, fyzickým stresom sú palpitácie normálne, ale ak sa srdcová frekvencia často zvyšuje a z akéhokoľvek zjavného dôvodu, dieťa sa má preukázať lekárovi. Prítomnosť tachykardie naznačuje zvýšenie srdcovej frekvencie o 20 až 30 jednotiek. Ďalšie príznaky choroby sú:

 • potenie;
 • bledá pokožka;
 • dýchavičnosť;
 • letargia / ospalosť;
 • strata vedomia;
 • nevoľnosť;
 • syndróm bolesti lokalizovaný v hrudníku.

Tachykardia u detí má rovnaké symptómy a liečbu ako dospelí. Výnimku tvoria novorodenci, v ktorých sa patológia prejavuje zhoršením chuti do jedla / spánku, rozmarom, úzkosťou. Čo ak má dieťa príznaky? Prvým krokom je odstránenie príčin srdcových palpitácií. Rodičom nie je dovolené vybrať tablety a iné lieky na liečbu detí s tachykardiou. Domáci útok však môže byť zastavený. Preto:

 • v detskej izbe sa otvárajú okná, ktoré dieťaťu dodávajú čerstvý vzduch;
 • dieťa je postele;
 • na čele, krk aplikujte mokrý studený šál.

Ako vyliečiť tachykardiu? Zníženie frekvencie útokov je pomocou správneho denného režimu, stravy, predpísaných liekov lekárom. Sladkosti, korenené jedlá, kofeínové nápoje a slané potraviny musia byť vylúčené z diéty dieťaťa. Kardiológ v prípade potreby radí pacientovi, aby užíval Luminálne tablety, Seduxen a homeopatické lieky. Ak má dieťa srdcové zmeny, predpísané sú závažnejšie lieky - srdcové glykozidy.

Tachykardia, domáca liečba

Ľudové terapeutické metódy nie sú niekedy menej účinné ako používanie silných liekov. Ako liečiť srdcovú tachykardiu doma:

 1. Masáž očí. Zatlačte na očné zásuvky prstami, čím za niekoľko sekúnd podržíte tlak. Dajte oči odpočinok a zopakujte masáž. Intenzita tlaku by nemala byť slabá alebo nadmerná.
 2. Dych jogínov. Obnovte normálny rytmus srdcovej frekvencie, ak za minútu vdychujete vzduch jednej nosnej dierky a vydychujete cez druhú. Ak to chcete urobiť, striedavo zatvorte nosné dierky prstom.
 3. Liečivá zmes tachykardie. Rozdrviť 2 vlašské orechy, zmiešať s 1 lyžičkou. l. med, pridajte citrónovú kôru. Porazte časť tejto kalu pred spaním každý deň po dobu jedného mesiaca, potom urobte 10-dennú prestávku a opakujte kurz.

Video: Čo robiť s tachykardiou

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je cerebrálna ateroskleróza mozgových ciev: príčiny a príznaky

Polovica úmrtí na ochorenia kardiovaskulárneho systému dnes predstavuje mozgovú vaskulárnu aterosklerózu. Jednoznačná teória, ktorá by mohla vysvetliť príčiny choroby, zatiaľ neexistuje.

Krvný tlak počas záchvatu stenokardie

Angína je syndróm paroxyzmálnej bolesti, ktorý sa vyskytuje v oblasti hrudníka. Nepohodlie sa vyskytuje vtedy, keď dôjde k narušeniu ponuky krvného tlaku myokardu, môže sa rozšíriť do ramena, ľavej lopatky, krku, spodnej čeľuste.

Čo je mikroskop, jeho príčiny, symptómy, liečba a zotavenie

Z tohto článku sa dozviete, čo je to mikroskop, ako sa líši od rozsiahlej cievnej mozgovej príhody, ako zabrániť, identifikovať prvé príznaky včas a začať s potrebnou liečbou.

Prečo sú žily viditeľné na dlani?

Krvné cievy na rukách s intenzívnym zaťažením sa stávajú jasné, viditeľné. Ale prečo sú žily viditeľné na dlani? Stojí to za to znepokojenie alebo je to fyziologická norma?

Čo sa stane počas zúženia mozgových ciev, symptómov a liečby patológie

Z tohto článku sa dozviete: čo sa nazýva zúženie mozgových ciev, liečba, symptómy, príčiny choroby. Mechanizmus vývoja patológie a diagnostických metód.

Kalcifikácia - čo je to? Dystrofická kalcifikácia

Kalcifikácia je (synonymum: petrifikácia, kalcinóza) ukladanie vápenatých kameňov do tkanív, ktoré sú hlboko vyčerpané alebo mŕtve. Tento jav sa vyvíja z rôznych dôvodov: infekcie, zranenia, metabolické poruchy a tak ďalej.