Test krvnej zrážanlivosti je nepostrádateľnou súčasťou mnohých komplexných štúdií závažných ochorení pečene, počas tehotenstva alebo v prípade žilových patológií. Odporúča sa, aby sa táto štúdia neopustila pri príprave na operáciu. Čo nazýva analýza a aké by mali byť "zdravé" výsledky? Hovoríme.

Prečo testy zrážania krvi?

Poruchy koagulačného systému krvi sú jedným z hlavných dôvodov vzniku mnohých kardiovaskulárnych ochorení. Ak dôjde k poklesu údajov, dôjde k zvýšenému krvácaniu, ale ak sa zvýši, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvýši. Aby sme pochopili, ako dobre dochádza k zrážaniu, je priradená vhodná analýza. Jeho lekárska definícia je "koagulogram".

Účinok koagulačného systému je pomerne komplikovaný, napríklad ako obvyklý strih. Hĺbka a umiestnenie poranenia určuje intenzitu, ktorou krv bude prúdiť. Akonáhle vznikne potreba ochrany, začnú hrať krvné bunky: zhromažďujú sa na tomto mieste, aby vytvorili potrebnú bariéru - zrazeninu.

Z dôvodu zrazeniny sa objavuje prekážka, ktorá zabraňuje toku kvapaliny z poškodenej časti tela. V skutočnosti chráni telo pred nadmerným strate krvi a tiež zabraňuje prenikaniu infekcie do miesta poranenia, "spojuje" okraje rany.

Súčasne musí krv zostať tekutá, aby mohla pokračovať v cirkulácii normálne v tele. Keď krv koaguluje na požadovanom mieste, dôjde k vyváženému zriedeniu.

Indikátorom rovnováhy je čas, počas ktorého prebieha proces zrážania a spätného riedenia. Ak sa v tejto lehote vyskytne nejaká odchýlka, lekári odporúčajú uskutočniť podrobný krvný test a presne určiť všetky parametre.

Kto potrebuje túto analýzu urobiť

Prerušenie procesu zrážania je plné infarktu, mŕtvice a trombózy. So zníženou sadzbou nie je možné predpovedať, ako sa uskutoční operácia alebo podanie: pacient môže jednoducho krvácať na smrť. Včasné odhalenie porušení tiež pomáha predchádzať vzniku nebezpečných chorôb.

Analýza môže byť predpísaná pre podozrenie na kardiovaskulárne choroby alebo poruchy koagulácie. V niektorých prípadoch je to povinné. Tieto situácie zahŕňajú:

 • prenatálne obdobie;
 • podozrenie na dedičnú chorobu;
 • pred a po operácii;
 • potreba dlhodobého užívania antikoagulancií;
 • akútne poškodenie krvného obehu mozgu;
 • ochorenia imunitného systému.

Ak sa počas rutinnej analýzy zistí zníženie hladiny krvných doštičiek, objaví sa potreba hemostasiogramu.

S týmito patológiami sa musí skontrolovať funkcia koagulačného systému, aby sa potvrdila diagnóza a zabránilo možným komplikáciám.

Prečo krvná zrazenina

Koagulabilita je pomerne zložitý biologický proces. Počas tejto operácie sa vytvára fibrín - špeciálny proteín potrebný na tvorbu zrazenín. Je to kvôli nim, že krv sa stáva menej tekutým, jeho konzistencia sa začína podobať tvarohu. Rýchlosť zrážania krvi závisí vo veľkej miere od tohto proteínu.

Regulácia zrážania kože závisí od dvoch systémov tela: nervového a endokrinného. Kvôli plynulosti krvných buniek nie sú navzájom spojené a môžu sa ľahko pohybovať cez cievy. Niekoľko funkcií závisí od stavu tekutiny:

 • trofický;
 • transport;
 • termoregulačné;
 • ochranný účinok.

V prípade porušenia integrity cievnych stien existuje naliehavá potreba v procese koagulability: bez vzniku zrazeniny v problémovej oblasti môže osoba vážne trpieť.

Krv si zachováva kvapalnú formu kvôli špeciálnemu antikoagulačnému systému a hemostáza je zodpovedná za tvorbu zrazenín.

Funkcie doručenia analýzy počas tehotenstva

Počas tehotenstva dochádza k vážnym fyziologickým zmenám. Zapojené do procesu:

 • krvi;
 • endokrinný systém;
 • vylučujúce orgány;
 • CNS;
 • kardiovaskulárny systém;
 • hemostázové prepojenia.

Často počas tohto obdobia dochádza k výraznému zvýšeniu koagulačných faktorov krvi, ktoré možno pripísať fyziologickej norme. Analýza zrážania krvi počas tehotenstva je povinná.

V období nosenia dieťaťa krvou sa vyskytujú určité zmeny, vrátane nasledujúcich:

 • zníženie aktivity C-proteínu;
 • znížená antitrombínová aktivita;
 • potlačenie fibrinolýzy;
 • zvýšenie vlastností agregácie trombocytov.

Zmeny súvisiace s procesom hemostázy sú prispôsobivé. Sú nevyhnutné, aby sa zabránilo nadmernému krvácaniu počas pôrodu a po pôrode. K tomu dochádza v dôsledku postupného, ​​ale konštantného poklesu fibrinolytickej aktivity a zvýšenej koagulácie.

Vzhľadom na závažné hormonálne zmeny, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva, sa hemostatický systém mení. Taktiež to ovplyvňuje aj tvorba uteroplacentárneho obehu. Niektoré ženy vyvíjajú DIC: najprv sa vyskytuje hyperkoagulácia, ktorá sa postupne nahrádza hypocoaguláciou.

To môže viesť k významnej strate krvi. Aby sme tomu zabránili, je potrebné analyzovať analýzu nielen v prvom trimestri, ale aj v nasledujúcich dvoch, aby odborníci mohli sledovať všetky zmeny. Uistite sa, že viesť štúdiu by mali byť predovšetkým ženy, ktoré trpia hypertonus maternice alebo mal potrat.

Stojí za zváženie, že rýchlosť zrážania krvi u tehotných žien sa môže líšiť od bežných, je to v poriadku vecí. Vysvetlite všetky nuansy dekódovania analýzy v prípade ošetrujúceho lekára.

Ako sa pripraviť

Pred vykonaním analýzy je potrebná určitá príprava, na ktorej bude závisieť spoľahlivosť údajov. Zrážanie krvi sa môže meniť v dôsledku pôsobenia rôznych faktorov, z ktorých väčšina je priamo závislá od pacienta.

Existujú určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri príprave. Najjednoduchší zoznam je:

 1. Darovanie krvi musí byť výlučne na prázdny žalúdok. Každá potravina môže deformovať výsledky analýzy.
 2. Je žiaduce, aby posledné jedlo bolo 12 hodín pred odberom krvi.
 3. V predošlej noci sa môže piť len čistá voda, ale v obmedzených množstvách. Nadmerný prívod kvapaliny môže tiež vyvrátiť výsledok.
 4. Ráno pred plotom čaj a káva sú prísne zakázané.
 5. 2-3 dni pred kampaňou na darovanie krvi je žiaduce vyhnúť sa pikantným a mastným potravinám: tieto produkty môžu ovplyvniť proces zrážania.
 6. Alkohol sa môže konzumovať len 3-4 dni pred analýzou, v deň dodávky je zakázané fajčiť.
 7. Ak je to možné, je žiaduce eliminovať vážne fyzické námahy.

Stojí za to, že niektoré lieky ovplyvňujú krvnú tekutinu. Ak sú niektoré lieky predpísané v čase zberu, stojí za to upovedomiť lekára, ktorý predpisuje analýzu, inak by dešifrovanie bolo chybné.

Bežné údaje

Schopnosť krvného zrútenia sa určuje vykonaním laboratórnych testov. Tak môže byť použitá aj venózna a kapilárna krv z prsta. Každý z testov vyžaduje špecifický typ krvi a umožňuje identifikovať stav jednotlivých častí koagulačného systému.

Ako darovať krv na zrážanie

Skúška zrážanlivosti krvi

Zrážanie krvi je najdôležitejšou schopnosťou tela zastaviť krvácanie, ak sú poškodené steny krvných ciev a resorpcia krvných zrazenín, keď už nie sú potrebné. Koncept zrážania krvi je neoddeliteľne spojený so systémom homeostázy, ktorého funkciou je zachovanie krvi. Homeostáza má dva mechanizmy:

 1. Primárne - cievne trombocyty. Keď sa krvné doštičky držia spolu a tvoria takzvaný "biely trombus", ktorému dominujú krvné doštičky.
 2. Sekundárna - koagulačná (aka - krvná zrážavosť). Keď vytvára husté blokovanie poškodenej oblasti fibrínovej zrazeniny, ktorá sa tiež nazýva "červený trombus". Tento názov dostal kvôli skutočnosti, že fibrínová sieťka sa skladá hlavne z červených krviniek.

Proces koagulácie krvi je teda dosť komplikovaný a jeho úloha v tele je veľmi významná. Každá patológia spojená s zrážaním krvi môže indikovať ochorenia a viesť k nim. Treba tiež objasniť, že konečnou fázou homeostázy je fibrinolýza, pri ktorej sa zrazí krvná zrazenina, keď sa nádoba zotavila a potreba fibrínovej zrazeniny zmizla.

Indikátory na analýzu zrážania krvi

Test krvnej zrážanlivosti sa tiež nazýva koaguloram. Ak chcete prejsť krvný test na zrážanie, musíte to určiť. Pri mnohých ochoreniach môže dôjsť k narušeniu zrážanlivosti krvi a ich prítomnosť je základom pre kontrolu schopnosti koagulácie:

Analýza zrážania kože je tiež potrebná za určitých podmienok:

 • tehotenstva;
 • pooperačné alebo predoperačné obdobie;
 • kontrola počas liečby antikoagulanciami;
 • Ak máte podozrenie na dlhú krv, je potrebná kontrola zrážania.

Dešifrovanie krvného testu na zrážanie

Predtým, ako sa hovorí o rýchlosti analýzy krvného zrážania, je potrebné objasniť, že v každom laboratóriu sa tieto údaje môžu mierne líšiť, a preto posledné slovo pre ošetrujúceho lekára. Takisto musíte pochopiť, že koagulogramové miery sa počas tehotenstva líšia v závislosti na trimestri.

Takže úplný krvný obraz pre zrážanie krvi obsahuje 8 noriem, podľa ktorých sa hodnotí zrážanie krvi:

 1. Krvný test na čas zrážania. Rýchlosť zrážania je 5 - 10 minút (pre venóznu krv a pre kapilárnu krv, 2 minúty). Zvýšenie parametra indikuje nízku zrážanlivosť a zníženie nadmerného zrážania.
 2. APTTV je aktivovaný čiastočný tromboplastínový čas. Norm - od 24 do 35 sekúnd. Zvýšenie času naznačuje slabú schopnosť koagulácie a pokles času hyperkoagulácie.
 3. Protrombínový index je protrombínový čas, ktorý sa odčíta, aby sa odhadla vonkajšia dráha koagulácie. Norma je od 80 do 120%. Zníženie indexu naznačuje hyperkoaguláciu, zatiaľ čo zvýšenie znamená zníženú funkciu koagulácie krvi.
 4. Fibrinogén - plazmatické bielkoviny. Normálne je index od 5,9 do 11,7 μmol / l. Môže sa zvýšiť so zápalom, tehotenstvom, popáleninami a infarktom. Zníženie môže naznačovať DIC alebo ochorenie pečene.
 5. Trombínový čas je posúdenie konečného stavu koagulácie. Obvykle je toto číslo od 11 do 17,8 sekúnd. Pri nedostatku fibrinogénu, hyperbilirubinémii alebo pri liečbe heparínom sa môže pozorovať nárast a časový pokles sa môže pozorovať pri veľkom množstve fibrinogénu v krvi alebo s DIC.
 6. Čas rekalcifikácie plazmy je normou - od 60 do 120 sekúnd.
 7. Plazmatická tolerancia heparínu. V súčasnosti sa táto skúška nie vždy používa. Norm - od 3 do 11 minút.
 8. Odstránenie krvnej zrazeniny. Normálne sa parameter pohybuje od 44 do 65%.

Ako sa vykonáva vyšetrenie koagulácie krvi?

Analýzou zrážanlivosti krvi sa často uskutočňuje in vitro, ale napríklad pri posúdení koagulovateľnosti celkovej krvnej tromboelastografie je možné merať, tesne pri podmienkach in vitro.

Ak chcete urobiť kompletný počet krvných zrazenín, 8 hodín pred testom nestojí za stravovanie. Krv na analýzu sa odoberie z žily, aby sa stanovila venózna krv. Na posúdenie schopnosti kapilárnej krvi a zrážanlivosti krvných doštičiek postačí analyzovať krv z prsta.

← Kliknite na položku Ako a prečítajte si nás na Facebooku

Pri zvýšenej koncentrácii krvných doštičiek a viskozity krvi by sa mala venovať zvláštna pozornosť žilám nôh a rúk, aby sa zabránilo vzniku tromboflebitídy. Navrhovaný článok sa zaoberá príznakmi tejto choroby, ktorá je charakteristická pre rôzne formy a lokalizácie.

Na diagnostikovanie niektorých chorôb je potrebné vziať do úvahy riziko spojené s postupmi pri preberaní materiálu na vyšetrenie. Tento typ manipulácie sa týka lumbálnej punkcie, inými slovami, prepichnutia miechy. Keď je to potrebné a čo je nebezpečné, povieme to ďalej.

Leukémia je zákerné ochorenie, pretože môže postupovať dlho bez zjavných prejavov. Naučte sa z navrhnutého článku o prvých príznakoch rakoviny krvi s cieľom začať liečbu včas a úspešne predchádzať negatívnym následkom.

Príznaky purulentnej tonzilitídy sa líšia v trvaní a sile v závislosti od toho, akú formu ochorenia získali. V tomto článku sa dozviete viac o 4 formách angíny - trvanie ich priebehu, teploty a prvé príznaky, ako aj ktoré môžu spôsobiť patogény.

Skúška zrážanlivosti krvi

Že osoba # 8212; Je to komplexný, samoregulačný systém, ktorý často počujeme od lekárov a vedcov, ale zriedkavo premýšľame o tom, čo znamenajú tým, že urobia takéto vyhlásenia. Mnoho procesov, ktoré sa vyskytujú v našom tele, je pre nás tak prirodzené, že zriedkakedy môžeme premýšľať o tom, ako komplexný je mechanizmus v nás, ktorý dokáže ovládať tisíce dôležitých procesov súčasne. Medzitým skutočnosť, že sa takáto kontrola vykonáva, nie je pochýb o tom.

V mnohých ohľadoch nekontrolujeme naše telo, napríklad také procesy ako dýchanie, trávenie potravy, produkcia potrebných hormónov a podobne, bez kontroly nad našim vedomím. A napriek tomu sa všetko stane prísne v súlade s určitým scenárom, ktorý je vlastný človeku samotnej povahy. Dobrým príkladom toho, ako primerane príroda disponovala vo vzťahu k jej stvoreniu, môže byť proces zrážania krvi.

Proces zrážania krvi

Pravdepodobne niektorí z nás dostali žiadosť o vyšetrenie krvného zrážania. Pokúsme sa pochopiť, ako sa tento proces vyskytuje v ľudskom tele a prečo je koagulačná funkcia krvi nevyhnutným ukazovateľom.

Koagulácia krvi je komplexný biologický proces, počas ktorého sa v tele vytvorí špeciálny proteín, fibrín. Jeho funkcia je # 8212; tvorba krvných zrazenín v tele. Krvné zrazeniny môžu spôsobiť, že krv je menej tekutá, získava tuhú konzistenciu.

Pre konzistenciu krvi sú zodpovedné tri systémy: koagulácia, antikoagulácia a fibrinolytika. Zrážanie krvi je životne dôležitý proces, ktorý chráni telo pri krvácaní rôznych druhov. Ak krv nespôsobila koaguláciu, potom by najmenšia rana mohla byť príčinou smrteľného nebezpečenstva, ktoré sa náhodou stane, ak osoba trpí poruchou krvácania.

Zrazená krv sa premieňa z kvapaliny na hustú zrazeninu, ktorá doslova "upcháva" ranu a zabraňuje vytečeniu zvyšku krvi. V priebehu času takáto zrazenina vytvára hustú kostru, ktorá chráni telo pred vonkajšími vplyvmi, pokiaľ prebieha proces hojenia rán. Krvná koagulácia pomáha posúdiť koaguláciu krvi, ktorá sa tiež nazýva koagulogram.

Kedy je predpísaný test krvnej zrážanlivosti?

Test krvnej zrážanlivosti sa zvyčajne predpisuje, keď úspech operácie závisí napríklad od zrážania krvi alebo ak lekár predpokladá riziko vzniku krvných zrazenín. Najčastejšie predpísaný koagulogram:

 • počas vyšetrenia počas tehotenstva;
 • pre poruchy v kardiovaskulárnom systéme;
 • s patológiami zrážania krvi;
 • pri sledovaní liečby nepriamymi antikoagulanciami;
 • v prítomnosti ochorení autoimunitnej povahy;
 • v prítomnosti kŕčových žíl dolných končatín;
 • pred a po operácii.

Druhy homeostázy

Homeostáza je systém, ktorého hlavnou funkciou je zachovanie krvi. Existujú dva typy homeostázy: primárne a sekundárne.

Primárne # 8212; Jedná sa o homeostázu vaskulárnych krvných doštičiek, v ktorej sa krvné doštičky držia spolu tak, aby vytvorili takzvaný "biely trombus", v ktorom prevažujú krvné doštičky.

Sekundárna homeostáza - koagulácia, ktorá nie je nič iné ako zrážanie krvi. V tejto homeostáze je poškodená oblasť blokovaná fibrínovou zrazeninou - "červeným trombom". Toto meno dostalo, pretože pozostávalo hlavne z červených krviniek.

Poslednou etapou homeostázy je fibrinolýza. V tomto momente sa krvná zrazenina zhroutí, keď sa nádoba úplne zotavila.

Aké ukazovatele sa vyšetrujú počas analýzy krvného zrážania?

Pri dešifrovaní analýzy koagulability krvi sa uvádza niekoľko indikátorov, ktoré umožňujú posúdiť stav koagulačného systému. Zahŕňajú tieto ukazovatele.

Čas zrážania krvi v analýze nám umožňuje odhadnúť rýchlosť koagulácie krvi z jej tekutého stavu. Čas koagulovateľnosti krvi v analýze v norme by mal byť 5-10 minút pre venóznu krv a 2 minúty pre kapiláru. Nízka hodnota naznačuje, že krv sa zráža pomaly a vysoký z nich naznačuje nadmerné zrážanie.

Čas aktívneho parciálneho tromboplastínu (APTT). Rýchlosť tohto indikátora je 24-35 sekúnd. Čím vyššia je rýchlosť, tým horšia je koagulačná schopnosť.

Protrombínový index je čítaný protrombínový čas na vyhodnotenie vonkajšej dráhy koagulácie. Tento indikátor je normálny pri analýze krvných zrazenín by mal byť 80-120%. Zníženie rýchlosti naznačuje vysokú koagulabilitu a nárast na nízku.

Fibrinogénu. Tento plazmatický proteín, ktorého hladina sa môže zvýšiť počas tehotenstva, zápalu, srdcového infarktu, popálenín. Pokles sa pozoruje napríklad pri ochoreniach pečene.

Doba zrážania trombínu v analýze. Pre tento ukazovateľ sa odhaduje konečný čas zrážania. Zvyčajne sa pri teste krvnej zrážanosti má pohybovať 11-17,8 sekúnd.

Čas rekalcifikácie plazmy. Pri dešifrovaní analýzy rýchlosti zrážania krvi pre tento indikátor 60-120 sekúnd.

Odstránenie krvnej zrazeniny. Miera tohto parametra je 44-65%.

Ako prejsť test krvnej zrážanlivosti?

Táto analýza si nevyžaduje špeciálne školenie. Hlavnou požiadavkou je odmietnutie potravy do 8 hodín pred analýzou. V závislosti od toho, aký druh krvi sa musí vyhodnotiť pri zrážaní, sa užíva buď z žily alebo z prsta. Vyhodnotenie zrážania krvi nastáva na vyššie uvedených indikátoroch.

Teraz, keď poznáte pravidlá krvného testu na zrážanie, môžete predbežný záver vyskúšať sami. Konečné rozhodnutie však bude ponechané na špecialistu.

Krvný test na zrážanie

Čo je štúdium zrážanlivosti?

Laboratórne krvné testy s definíciou parametrov zrážania (hemostáza) sa nazývajú koagulogram. Tento názov analýzy je uvedený v smere danom ošetrujúcim lekárom. V laboratóriu môže laboratórny technik pomocou názvu analýzy zistiť, aký objem krvi sa má odobrať, ako aj aké činidlá sa majú pridávať.

Indikácie koagulogramu

Štúdia zrážania sa uskutočňuje pomerne často pri mnohých zdravotných indikáciách, ktoré zahŕňajú:

 • Diagnostika krvnej patológie (trombocytopénia, leukémia, hemofília), čo vedie k porušeniu jeho zrážanlivosti.
 • Predoperačné obdobie - počas prípravy pacienta pred uskutočnením plánovanej chirurgickej intervencie, je potrebný koagulogram, ktorý pomáha predchádzať vzniku operačného alebo pooperačného krvácania. Táto štúdia sa môže tiež zopakovať po operácii.
 • Neskoré termíny (3 trimestre) tehotenstva - štúdie sa vykonávajú na predpovedanie možného krvácania počas pôrodu alebo počas cisárskeho rezu.
 • Autoimunitná patológia - tvorba protilátok proti bunkám vlastného imunitného systému môže byť sprevádzaná poruchami koagulácie.
 • Patológia žíl - kŕčové steny s rôznou lokalizáciou (spodná časť nohy, rektálna oblasť), tromboflebitída (zápal steny žilovej cievy, v dôsledku čoho sa môžu tvoriť krvné zrazeniny v lúmene).
 • Rôzne akútne alebo chronické ochorenia pečene - na určenie funkčného stavu pečene je potrebný koagulogram, pretože väčšina faktorov koagulačného systému sa produkuje vo svojich bunkách (hepatocyty).
 • srdcové a cievne ochorenia, ktoré sú sprevádzané vysokým rizikom tvorby intravaskulárneho zrážania krvi: arytmia (porucha rytmu a srdcovej frekvencie), koronárne srdcové ochorenia (strata výkonu srdca štruktúr vzhľadom k poklesu intenzity toku krvi v nich), ateroskleróza (odloženie cholesterolu na stenách tepien s tvorbou aterosklerotických plátov),

Táto štúdia sa tiež nevyhnutne vykonáva na monitorovanie stavu koagulácie počas užívania liečiv v skupine "priamych a nepriamych antikoagulancií (lieky, ktoré znižujú tvorbu trombu)".

Aké ukazovatele sú určené?

Rutinné vedenie štúdie, konkrétne koagulogramy, vo väčšine klinických diagnostických laboratórií zahŕňa niekoľko hlavných výsledkov, ktoré zahŕňajú:

 • Protrombínový čas je čas, počas ktorého sa tvorí krvná zrazenina po pridaní zmesi iónov vápnika a tromboplastínu (tieto zlúčeniny stimulujú proces tvorby trombu), zvyčajne je to 11 - 17 sekúnd.
 • Čas zrážania je celkový čas tvorby krvných zrazenín bez pridania zlúčenín, ktoré iniciujú tento proces; má rozdiely v kapilárnej a venóznej krvi (norma indikátora sa pohybuje od 3 do 10 minút).
 • Protrombínový index - ukazuje pomer času zrážanlivosti referenčnej vzorky krvi a skúmanej vzorky (pohybuje sa od 95 do 102%).
 • Aktivované protrombínový čas, - čiastočná dĺžka tvorby trombu po aplikácii v testovanej vzorke krvi určitých chemických zlúčenín (rýchlosťou 30 - 40 sekúnd), účinná zložka je v priebehu kontrolnej štúdii hemostázy po podaní heparínu a inými antikoagulanty linky veľmi dôležité.
 • Množstvo fibrinogénu - obrázok ukazuje koncentráciu proteínu, ktorý v priebehu procesu tvorby trombu stane znerozpustněného tvoriť vlákna (premenu rozpustného fibrinogénu na fibrín), normálne množstvo sa pohybuje v rozmedzí 2 - 4 g / l.

Systém hemostázy má značný počet rôznych faktorov, ktoré sa podieľajú na tvorbe krvnej zrazeniny. Ich určenie sa uskutočňuje počas hĺbkového štúdia hemostázy v špecializovaných laboratóriách.

Príprava na analýzu

Ak chcete získať spoľahlivé výsledky štúdie, pred vykonaním koagulogramu by ste mali dodržiavať niekoľko odporúčaní:

 • Je lepšie darovať krv ráno, pretože koncentrácia rôznych faktorov hemostázy v normálnych podmienkach sa môže trochu líšiť v závislosti od času dňa.
 • Štúdia by sa mala vykonať prázdnym žalúdkom - živiny, najmä tuky, ktoré sa vstrebávajú do krvi z čriev po jedle, môžu významne ovplyvniť výsledky koagulogramu.
 • Upozorňujte lekára na možný príjem lieku, pretože niektoré z nich môžu ovplyvniť procesy zrážania, zvyšovania alebo znižovania (perorálne kontraceptíva, antibiotiká skupiny "polosyntetických penicilínov", hormonálne prípravky).

Ak je potrebné vykonať urgentné vyšetrenie zrážanlivosti (pred vykonaním núdzového chirurgického zákroku), lekár musí vziať do úvahy možné kolísanie indexov koagulogramu.

Kde môžem darovať krv na koagulogram?

Krvný test na zrážanie môže vykonávať akékoľvek klinické diagnostické laboratórium v ​​zdravotníckych zariadeniach. Smerovanie tejto štúdie poskytuje ošetrujúci lekár počas konzultácie. Zvyčajne poskytuje aj informácie o správnej príprave na štúdium a dešifruje výsledky po ich prijatí.

Analýza zrážania krvi: dekódovanie, rýchlosť, ako prejsť?

Hemostáza je biologický systém, ktorý je zodpovedný za udržiavanie normálneho tekutého zloženia krvi a zabezpečenie zastavenia krvácania pri poškodení cievnej steny.

Porušenia v tomto systéme sa môžu prejaviť zvýšeným krvácaním alebo tendenciou k trombóze. Na včasné zistenie príčiny patologických zmien sa vykoná analýza zrážania krvi, ktorá umožňuje identifikovať typ porúch a ich závažnosť.

Ako sa udržiava hemostáza?

V procese zastavenia krvácania zohrávajú úlohu: cievne, trombocytárne a plazmatické faktory. Primárna hemostáza je spôsobená vazospazmom a tvorbou trombocytovej zátky. Pri malých poškodeniach mikrocirkulačného lôžka môže byť takáto "zástrčka" dostatočná, avšak nemôže trvalo zabezpečiť úplné zastavenie krvácania z veľkých nádob s vysokým tlakom.
Preto sa aktivuje sekundárna zastávka krvácania, koagulácia v dôsledku práce s faktormi zrážanlivosti plazmy. Zloženie tohto systému zahŕňa trinásť koagulačných faktorov. Pod ich vplyvom tvorba aktívnej protrombinázy, tvorba trombínu a fibrínu, ďalšie stiahnutie krvnej zrazeniny. Porušenie týchto procesov vedie k masívnej strate krvi, dokonca aj s malým rezom, krvácanie do svalov a kĺbov s malými poraneniami, hematúriou, patologicky bohatou, predĺženou menštruáciou atď.
Hemofília patrí medzi najznámejšie dedičné nedostatky plazmatických faktorov, ktoré sa manifestujú u dieťaťa. Choroba je sprevádzaná nedostatkami ôsmeho (typ A), deviateho (typ B) a jedenásteho (typu C) faktorov.

Ako prejsť testy zrážanlivosti krvi?

Pri dešifrovaní výsledkov analýzy krvnej zrážanlivosti je tiež dôležité zvážiť, že ženy môžu mať počas menštruácie nízke hodnoty. Počas tehotenstva alebo po dlhodobom užívaní perorálnych kontraceptív je možné fyziologické zvýšenie hemostázy.
Liečba patológií kardiovaskulárneho systému, sprevádzaná príjemom antikoagulancií a antiagregačnými činidlami, sa vyznačuje zriedením krvi. Dlhodobé vracanie, hnačka a všeobecná dehydratácia môžu spôsobiť zhrubnutie.

Zber materiálu

Ak je pre štúdiu potrebná kapilárna krv (určuje sa počet krvných doštičiek, doba zrážania, index protrombínu), je odobratá z prsta po punkcii so špeciálnou ihlou alebo rozrývačom. Venózne, získané na určenie zrážanlivosti Lee-Whiteom, trombínový čas a aktivovaný parciálny tromboplastínový čas. Na analýzu potrebujete približne 20 kociek.
Materiál sa dodá do laboratória najneskôr do dvoch hodín od času odberu. Ďalej sa podrobí odstredeniu, aby sa oddelila plazma od vytvorených prvkov. Na štúdium výkonnosti koagulogramu je potrebná plazma.

Typy krvácania s dekódovaním

Porušenie hemostázy sa môže vyskytnúť na základe typu hyper a hypocoagulácie. V prvom prípade pacient má tendenciu k zvýšeniu tvorby mikrotribusov.
V prípade zníženého zrážania sa okrem laboratórnych údajov počas dekódovania tiež vyhodnocuje typ krvácania.
K dispozícii sú:

 • mikrocirkulačné, sprevádzané malými modrínami, petiíou, špecifickými pre trombocytopenické stavy, trombocytopatiou, von Willebrandovou chorobou;
 • hematogénne, pozorované pri hemofílii a prejavujúce sa difúzne hematómy, krvácanie v kĺbových sáčkoch, svaloch a vnútorných orgánoch.
 • zmiešaná (mikrocirkulačná), vyvíja sa na pozadí diseminovanej intravaskulárnej koagulácie, predávkovania antikoagulanciami, trombolytiky;
 • vaskulitiko-purpurový typ sa vyskytuje s mikrotrombovaskulitídou;
 • pre angiomatózne, charakterizované vaskulárnymi hviezdičkami a častým nazálnym krvácaním (telangiektázia, mikroangiomatóza).

Hlavné príčiny zhoršenej hemostázy

Sadzba z hľadiska analýzy

Počet krvných doštičiek u dospelých sa pohybuje od 150 do 400 g / l. Pre deti je horná úroveň znížená na 350 g / l.

Podľa Sukhareva.

Normálne indikátory koagulability podľa Sukhareva ukazujú počiatočnú fázu tvorby fibrínu z 30 sekúnd na 2 minúty a čas dokončenia tohto procesu je 3-5 minút. Pre túto analýzu sa materiál volí v špeciálnej priehľadnej kapiláry. Ďalej sa plavidlo nakloní striedavo vpravo - vľavo. Pomocou stopiek laboratórny technik určuje čas, kedy začne proces koagulácie, to znamená, že krv prestáva voľne prúdiť pozdĺž stien kapiláry.

Podľa Dukeho.

Stanoví sa hemostáza trombocytov. Základná skúška na určenie schopnosti tela zastaviť krvácanie. Pre štúdiu je vankúšik prstenca prstom prepichnutý približne s 4 ml, potom sa vylúči krv, ktorá sa každých 20 sekúnd predlžuje, odstránenie kvapky sa opakuje. Ak chcete vyhodnotiť výsledok, zhrňte čas do posledného poklesu. U zdravého človeka je čas na zastavenie krvácania z mikrovaskulatúry trvať až dve minúty.

Lee-White.

Stanovuje sa miera koagulácie jedného mililitra venóznej krvi od jej zberu po vytvorenie hustého stabilného zrazeniny.
Sadzba je od piatich do siedmich minút.
Trombínový čas.
Umožňuje posúdiť mieru konverzie fibrinogénu na fibrín a identifikovať porušenia v konečnej fáze hemostázy. U zdravých osôb je indikátor v rozmedzí 15-18 sekúnd. Používa sa na klinické sledovanie liečby antikoagulanciami a protidoštičkovými látkami.
Čas aktívneho parciálneho tromboplastínu (APTT).
Dáva charakteristiku trvania tvorby krvnej zrazeniny po pridaní roztoku chloridu vápenatého do plazmy. Zvýšenie tohto indikátora naznačuje výrazný nedostatok vitamínu K. Normálna hodnota je v rozmedzí 30-35 sekúnd.
Čas protrombínu (tromboplastínu).
Používa sa na diagnostikovanie tromboembólie a ochorení zahŕňajúcich hypokoaguláciu. Je priamo závislá od hladiny protrombínu v krvnej plazme.
Dosahuje desať až 14 sekúnd.
Pre úplné posúdenie vonkajšieho koagulačného mechanizmu je potrebné komplexne vyhodnotiť ukazovatele protrombínového času, indexovať a vypočítať medzinárodný normalizovaný pomer. Pri výpočte INR je potrebné rozdeliť protrombínový čas pacienta, rozdeliť ho na štandardný normálny indikátor a zvýšiť získanú hodnotu v medzinárodnom indexe citlivosti. Miera INR je od 80% do 110%.
Moderné technológie používané v laboratóriách Invitro Vám umožnia rýchlo a efektívne:

 • screening hemostatických porúch;
 • vykonať rozdiel. diagnostika ochorení spojených s poruchou zrážanlivosti;
 • na vyšetrenie stavu koagulačného systému u tehotných žien a pacientov, ktorí dostávali protidoštičkovú liečbu, antikoagulanciá a nesteroidné protizápalové ochorenia.

Príklady chorôb koagulogramu spojených so zvýšeným krvácaním

Hemofílie.

V hemostasóme sa zistí, že dôjde k výraznej poruche tvorby protrombínu. Zvyšuje trvanie koagulácie na Lee - White na viac ako 10 minút. Počet trombocytov je v normálnych hraniciach.
APTT sa predlžuje viac ako 45 sekúnd.

Hemoragická vaskulitída.

Je charakterizovaná silnou hyperkoaguláciou. Výrazne znížené antikoagulačné vlastnosti, znížený trombínový čas. Existuje zrýchlený proces neutralizácie injikovaného heparínu a zvýšenie plazmatickej tolerancie.
Ukazujú sa prvé ukazovatele koagulopatie podľa druhu konzumácie, ktoré sa v prvej fáze prejavujú ako hyperkoagulácia znížením času na zastavenie krvácania podľa Lee-Whiteovej. Tiež sa vyznačuje inhibíciou systému fibrinolýzy: malým indikátorom spontánnej fibrinolýzy a zvýšenej hustoty zrazeniny.
Takéto údaje sa zisťujú v hyperkoagulačnej fáze diseminovanej intravaskulárnej koagulácie. Klasická vaskulitída je charakterizovaná absenciou príjmu trombocytopénie a zvýšeného množstva fibrínu v plazme.

Krvný test na zrážanie, ako prejsť

Ako urobiť test krvnej zrážanlivosti: koľko dní sa vykonáva, príprava, hladovanie alebo nie

Dokonca aj zo škôl biológie, každý vie, že jednou z kľúčových vlastností plazmy je jej zrážanie. Avšak nie veľa ľudí premýšľa nad tým, čo tento parameter naznačuje, a ako to môže ovplyvniť ľudské zdravie. Medzitým existujú situácie, kedy nielen pohoda závisí od presne definovaných parametrov krvi, ale aj od života ľudí. Poďme zistiť, ako urobiť krvný test na zrážanie s cieľom získať najspoľahlivejšie výsledky.

Čo je zrážanie krvi

Plazma nielen nepretržite cirkuluje cez krvné cievy tela, saturuje bunky látkami potrebnými na plné fungovanie, ale aj nezávisle reguluje integritu obehového systému. Preto v prípade vaskulárnych poranení, niekedy dokonca nepodstatných pre ľudí, krv koaguluje, vytvára malé zrazeniny nazývané krvné zrazeniny, ktoré uzavrú medzeru v cieve a zastavujú krvácanie. Po obnovení integrity cievy sa krvná zrazenina rozpustí a vráti sa do tekutého stavu.

Biologický systém, ktorý reguluje proces zastavenia krvácania a ďalšieho rozpúšťania krvných zrazenín sa nazýva hemostáza. Je rozdelená na:

V prvom prípade krvácanie zastavuje v dôsledku spazmu ciev, na ktorých stenách dochádza k adhézii trombocytov, v dôsledku čoho mechanicky zasahujú poškodenú stenu.

V druhom prípade krvácanie prestalo v dôsledku zmeny kvality krvi pod vplyvom koagulačných faktorov. Tento mechanizmus sa bude ďalej posudzovať. Poruchy zrážania krvi sa môžu prejaviť pri zvýšenej alebo zníženej zrážanlivosti.

Ak sa plazma začína zrážať príliš rýchlo, riziko vzniku krvných zrazenín sa zvyšuje, čo vedie k zhoršeniu ponuky krvi, tromboflebitíde a v niektorých prípadoch k tromboembolizmu, ktorý je plný smrteľného výsledku, ak lekárska starostlivosť nie je poskytnutá včas.

Znížená koagulácia krvi zvyšuje riziko krvácania, vrátane interných, ktoré je ťažké diagnostikovať včas. Veľká krvná strata môže tiež viesť k smrti človeka.

Z tohto dôvodu väčšina ochorení spojených s krvácaním vyžaduje okamžitú liečbu. A kvôli identifikácii týchto porušení je potrebné pravidelne sledovať faktory zrážanlivosti krvi.

To sa môže uskutočniť špeciálnym testom zrážanlivosti krvi - koagulogramom, ktorý umožňuje analyzovať 13 plazmatických a 22 trombocytových faktorov, ktoré ovplyvňujú koaguláciu krvi. Štúdia sa neodporúča počas menštruácie. Coagulogram, čo je táto analýza? Ide o štúdiu, ktorá ukazuje čas zrážania krvi a určuje, ktoré z faktorov ovplyvňujúcich rýchlosť zlyhali.

Kto je vystavený štúdiu

Príčiny zlyhania hemostázy sú podmienene rozdelené do troch typov:

 1. genetické, spôsobené mutáciami génov zodpovedných za fungovanie obehového systému,
 2. v dôsledku užívania liekov, ktoré ovplyvňujú krvné vlastnosti,
 3. somatických vznikajúcich na pozadí akýchkoľvek ochorení.

Ak boli skoršie ochorenia spojené s poruchami koagulácie považované takmer za trest smrti a očakávaná dĺžka života pacientov s hemofíliou neprekročila 30 rokov, potom úspechy modernej medicíny umožňujú kontrolu ochorenia a zabezpečujú plný život týchto pacientov.

Čím skôr sa zistí patológia, tým účinnejšia bude predpísaná liečba.

V nasledujúcich situáciách sa môže odporučiť vyšetrenie hematológom a darovanie krvi na koagulogram z žily:

 • s častým výskytom modrín na tele, niekedy neprimerané,
 • s predĺženým krvácaním so zraneniami, chirurgickým zákrokom, extrakciou zubov,
 • s častým a dlhotrvajúcim nazálnym, maternicovým, hemoroidálnym krvácaním,
 • na posúdenie stavu hemostázy,
 • pri hľadaní príčin dysfunkcie imunitného mechanizmu,
 • v procese vyšetrenia počas predoperačnej prípravy,
 • pred pôrodom alebo prípravou na cisársky rez,
 • s podozrením na hemofíliu, ktorá sa zvyčajne zistí v ranom detstve, alebo iné hemopatológie,
 • s dlhodobým užívaním liekov, ktoré ovplyvňujú koaguláciu krvi: antikoagulanciá, množstvo nesteroidných protizápalových liekov, fibrinolytiká, perorálne kontraceptíva a iné,
 • pri liečbe trombózy vrátane ciev v čreve, dolných končatinách,
 • pri ischemickej chorobe srdca,
 • pri ochoreniach pečene, najmä pri cirhóze,
 • v atriálnej fibrilácii
 • v prítomnosti akútnych zápalových procesov v tele.
Odporúčané: rýchlosti zrážania krvi

Okrem týchto situácií sa uskutočňuje výskum:

 • krvný koagulogram sa tiež vykonáva na novorodenca, aby sa vylúčili možné vrodené krvné patológie, ktoré sú bohužiaľ celkom bežné,
 • ženy počas alebo po menopauze,
 • ľudia trpiaci kŕčovými žilkami robia analýzu,
 • tehotné ženy v každom trimestri,
 • ľudia nad 40 rokov.

Príprava na štúdiu

Pred odovzdaním krvi na analýzu by ste mali byť oboznámení s pravidlami prípravy na štúdiu. Ich porušenie môže viesť k nepravdivým výsledkom.

Príprava koagulogramu zahŕňa nasledujúce činnosti pacienta:

 • Môžem darovať krv po jedle? Vzorka na analýzu sa podáva výlučne na prázdny žalúdok. Po poslednom jedle by malo prejsť aspoň 12 hodín.
 • V deň pred štúdiom by nemali jesť mastné, údené, korenené jedlá, alkoholické nápoje, omamné látky.
 • Príprava na dodávku plazmy zahŕňa odmietnutie ťažkých potravín v predvečer štúdie.
 • Najmenej hodinu pred analýzou je zakázané fajčiť.
 • Analýza sa musí brať na prázdny žalúdok, ale na potlačenie smädu sa môže piť čistá ne-sýtená voda, ale v žiadnom prípade káva, čaj, mlieko, kompót, džús alebo iné nápoje.
 • Nemôžete vykonať štúdiu na pozadí stresu, únavy, silnej fyzickej námahy a počas menštruácie.
 • Je možné darovať krv počas intoxikácie? Rozhodne nie! Alkohol by sa mal úplne vylúčiť 7 dní pred odberom krvi.

Ak je to možné, mali by ste prestať užívať antikoagulačné lieky, ktoré môžu narušiť interpretáciu analýzy. Ak odmietnutie užívania takýchto liekov ohrozuje život a zdravie osoby, mal by to oznámiť laboratórnemu technikovi, ktorý vykoná štúdiu.

Nezabudnite, že dôkladná príprava na analýzu bude kľúčom k presnosti výskumu a určeniu primeranej liečby.

Ako sa pripraviť na štúdium, ak užívate lieky, lekár musí objasniť. Treba tiež pripomenúť, že výsledok štúdie môže ovplyvniť menštruáciu, lekári počas mesačného obdobia nedoporučujú darovať krv na zrážanie. Je potrebné prísne dodržiavať všetky pravidlá prípravy, inak môže byť výsledok nesprávny.

Výskumný postup

Nesprávna analýza môže predstavovať obrovské riziko pre zdravie a život pacienta. Je dôležité nielen riadne sa pripraviť na vyšetrenie, ale aj zabezpečiť, aby bol laboratórny technik kvalifikovaný na odber krvi na výskum. Preto pochopíme, ako darovať krv na analýzu.

Postup vykonania odberu vzoriek plazmy je nasledovný:

 • Pre koagulogram sa krv odoberá z žily, nie z prsta.
 • Pri vykonávaní odberu krvi nie je potrebné použiť šatový pás.
 • Odber vzoriek na analýzu sa vykonáva so sterilnou jednorazovou injekčnou striekačkou alebo vakuovým systémom na odber krvi.
 • Ihla na odber krvi by mala mať veľkú medzeru.
 • Odstránenie vény by malo vykonávať skúsený laboratórny technik, aby sa zabránilo poškodeniu steny a krvi pri vstupe do vzorky veľkým množstvom tkanivového tromboplastínu, ktorý môže skresľovať výsledky.
 • Krv sa zhromažďuje v dvoch sterilných skúmavkách.
 • Skúmavka, odkiaľ sa odoberá krv na výskum, je vyplnená v druhom kroku.
Odporúčané: Prečo má dieťa vysoký obsah červených krviniek

Tí pacienti, ktorí už absolvovali analýzu na koagulogram a zaujímajú sa o to, koľko dní sa má dekódovanie vykonať, musíte pochopiť, že na ich vykonanie budete musieť vykonať množstvo chemických reakcií.

Okrem toho čakacia doba na výsledok závisí od toho, či sa vykoná podrobná alebo skrátená analýza.

Koľko analýzy sa vykonáva? V priemere trvá niekoľko hodín na dekódovanie výsledkov, ale s veľkým pracovným zaťažením pre lekára môže byť výsledok daný deň po testovaní. Platnosť výsledkov pre každý študovaný faktor je individuálna, koagulogram je platný niekoľko dní až mesiac.

Vlastnosti štúdie

Aby sa pri dešifrovaní koagulogramu získali spoľahlivé informácie, je potrebné vziať do úvahy schopnosť organizmu meniť vlastnosti krvi počas určitých životných cyklov.

Prečo nie je možné darovať plazmu počas menštruácie? Počas menštruácie koagulogram zvyčajne vykazuje nepresné výsledky. Keď sa telo pripravuje na intenzívny odtok krvi uvoľnenej v maternici počas menštruácie, trochu sa zriedi a zrážanlivosť sa znižuje. Vzhľadom na to, že tento proces začína niekoľko dní pred menštruáciou, analýza pred nimi by sa tiež nemala vykonávať. Po skončení menštruačného obdobia sa plazmatické zloženie normalizuje, čo umožňuje kvalitatívne analyzovať jeho vlastnosti. Lekári odporúčajú vykonať koagulogram približne v polovici cyklu, aby sa vylúčil účinok hormonálnej reštrukturalizácie na zloženie krvi.

Počas tehotenstva dochádza k fyziologickej zmene ženského tela a vytvára sa ďalší uteroplacentárny kruh krvného obehu. Keď sa obdobie zvyšuje, koagulačná schopnosť krvi sa postupne zvyšuje, ale nepovažuje sa to za patológiu, ale je normálna.

Týmto spôsobom sa telo pripravuje na budúce rody a snaží sa minimalizovať možnú stratu krvi.

Koagulogram umožňuje včas nájsť a predchádzať nasledujúcim problémom:

 • exfoliácia placenty;
 • potratovosť plodu;
 • venózna trombóza.

Preto počas každého trimestra musí tehotná žena darovať krv na analýzu zrážania, aby lekár mohol včas monitorovať budúcu matku a dieťa.

Stupeň spoľahlivosti analýzy bude závisieť od kvality prípravy na vyšetrenie a výber krvi. Takže účinnosť liečby predpísanej na jej základe a bezpečnosť rôznych chirurgických zákrokov. Preto by ste mali brať veľmi zodpovedný postoj k odporúčaniam uvedeným v tomto článku, aby ste neuvádzali ošetrujúceho lekára do omylu.

Analýza zrážania krvi, ako prejsť na prázdny žalúdok: dekódovanie

Koagulogram alebo analýza zrážania krvi je zahrnutá v celkovom výskume ochorení pečene, imunitného systému a kŕčových ochorení. Okrem toho sa štúdia uskutočňuje v prevádzkovej dobe, počas tehotenstva, v takých chvíľach, keď pacient čaká na veľkú stratu krvi.

Posúdenie koagulability

Krv a jej zrážanlivosť je najkomplexnejší proces biologickej povahy, v dôsledku čoho sa fibrín tvorí v tele (špeciálny proteín). Fibrín pomáha pri tvorbe krvných zrazenín v tele, takže krvná látka vytvára tvarohovú štruktúru a jej tekutosť zmizne. Z toho môžeme dospieť k záveru, že zrážanie krvi je reakciou na ochranu tela, ktorá ho zachráni pred stratou krvi.

Regulácia zrážania kože sa vykonáva v endokrinných a nervových systémoch. Vzhľadom na skutočnosť, že krv je tekutá, jej bunky sa navzájom nelepia a ľahko sa pohybujú cez cievy. Je to kvapalná konzistencia krvi, ktorá je potrebná na vykonávanie nasledujúcich funkcií:

 • transport;
 • výživné;
 • termoregulačné.

Ak sú však poškodené steny krvných ciev, existuje potreba, aby krv mohla tvoriť nádor vo forme zrazeniny, presnejšie krvnej zrazeniny, v poškodenej oblasti, a to pri zrážaní. Komplexná schopnosť krvi zachovať svoju kvapalnú formu naraz a jej schopnosť produkovať a odstraňovať krvné zrazeniny, ak je to potrebné, poskytuje krvný koagulačný systém nazývaný hemostáza a nezrážanie systému.

Porušenie takéhoto procesu zrážania krvi môže znamenať pre človeka výskyt takých závažných ochorení ako je trombóza, mŕtvica alebo srdcový záchvat.

Preto v súvislosti s vyššie uvedenými ochoreniami je potrebné odovzdať krvný test krvných doštičiek včas, aby sa zabránilo takýmto diagnostikám.

Indikácie na analýzu zrážania krvi

Koagulogram alebo krvný test na zrážanie sa vykonáva vďaka viacerým indikáciám, ktoré súvisia s nasledujúcimi ochoreniami:

Analýza zrážania krvi je tiež predpísaná kvôli určitému stavu tela:

 • tehotenstva;
 • predoperačné obdobia a pooperačné podmienky pacientov;
 • sledovať liečbu antikoagulanciami;
 • dlhšie trvanie krvácania.

Darovanie krvi na takúto analýzu je potrebné na prázdny žalúdok, to znamená, že od posledného okamihu jedla by malo trvať najmenej pol dňa.

Je potrebné obmedziť príjem liekov a informovať lekára.

Pre túto analýzu sa krv odoberie z žily. Ďalej sa látka umiestni do skúmavky a súčasne pridáme látku, ktorá podporuje krvné zrazeniny. Potom sa vykoná testovanie s identifikáciou hlavných a sekundárnych parametrov.

 1. Štúdia sa vykonáva na základe náhodných testov:
 • protrombínový čas - PTV;
 • protrombínový index - PTI;
 • medzinárodný normalizovaný postoj - INR.

Testovanie je možné pomocou všetkých vyššie uvedených testov, to všetko závisí od vybavenia laboratórnej miestnosti.

 1. Aktivovaný parciálny trombínový čas - ACHT, testovanie vnútornej cesty na zastavenie krvácania.
 2. Trombínový čas - televízia, výskyt krvnej zrazeniny. Hlavný a posledný moment koagulácie krvi, kde detekcia krvnej zrazeniny indikuje prítomnosť fibrínu v tekutine.

Jeho tvorba bude produktom, ktorý vznikol počas vzájomnej reakcie fibrinogénového proteínu a trombínu. Predtým rozpustný fibrín sa stane nerozpustným proteínom, ktorý umožní vytvorenie určitej zrazeniny.

 1. Antitrombín 3 je výsledkom nezabezpečenia upchatia systému. Ak to nestačí v krvi, vedie k trombóze, kŕčovému ochoreniu a iným ochoreniam.
 2. "D" je dimér, produkt, ktorý spôsobuje prirodzený proces vymiznutia trombu. Toto testovanie sa uskutočňuje v počiatočnom štádiu trombózy, pričom sa zabráni zablokovaniu pľúcnej tepny a iných ciev.
 3. Proteín "C" je faktorom antikoagulačného systému. Pri nedostatku tejto látky sa po operačnej perióde objaví výskyt krvných zrazenín, je vyvolaná pomoc pre pôrodníka.
 4. Lupusový antikoagulant "BA" sa testuje na možnú diagnózu venóznej alebo arteriálnej trombózy.

Analýza a interpretácia ich výsledkov

Ak sa sleduje zrážanie krvi, akú je miera hlavných ukazovateľov štúdie? Podrobný výklad týchto ukazovateľov:

 • PTV - 11-16 sekúnd;
 • PTI - 80-120%;
 • INR - 0,8-1,2 U;
 • APTTV - 21-35 sekúnd;
 • TV - 14-21 sekúnd;
 • fibrinogén u dospelých - až do 4 g / l;
 • fibrinogénu u dojčiat - 1,25 - 3,00 g / l.

Analýza zrážania krvi je veľmi vážny proces charakterizovaný rôznymi štádiami testovania. Testujú každú chvíľu samostatne, ale poskytujú úplné hodnotenie založené na vzájomnom vplyve látok a procesov.

Ak liečebné výrobky terapeutickej povahy môžu ovplyvniť zrážanlivosť krvi, celý obraz sa prirodzene zmení, čo prispeje k zlepšeniu kvality liečebného procesu a zníži riziko vzniku krvných zrazenín.

Tehotenstvo a indikátory testov zrážanlivosti krvi

Analýza koagulability krvi počas tehotenstva je povinný postup, pretože niektoré budúce mamičky robia všetko normálne bez komplikácií, zatiaľ čo iné môžu mať rôzne druhy patológií.

Vzhľadom na zjavné zmeny v ženskom tele počas tehotenstva je vplyv na vlastnosti krvnej zložky obrovský. Počas prvých mesiacov tehotná žena často odhaľuje pomalé zrážanie krvi, a pred pôrodom sa naopak zvyšuje. Vďaka týmto prirodzeným procesom sa tehotná žena pripravuje na prevenciu alebo zníženie straty krvi počas pôrodu.

Hodnotiť tento článok: (2 hlasov: 5.00 z 5) Na stiahnutie.

Existujú problémy a stretnutie s lekárom.

Analýza zrážania krvi - norma, transkript

Skúška koagulácie krvi - koagulogram. Zrážanlivosť je jednou z najdôležitejších vlastností, ktorá umožňuje zastaviť krvácanie v prípade poškodenia stien krvných ciev.

Funkcie systému zrážania krvi

Proces zrážania kože je úzko spojený so systémom homeostázy, ktorého hlavnou úlohou je udržať optimálny objem krvi v tele. Homeostáza má dva mechanizmy:

 • Primárny mechanizmus sa nazýva cievny trombocyt. Keď k tomu dôjde, tvorba takzvaného "bieleho trombu", ktorý pozostáva z lepených krvných doštičiek.
 • Sekundárny alebo koagulačný mechanizmus je presne koagulácia krvi. Keď sa vytvorí blokáda poškodenej oblasti hustá fibrínová zrazenina, ktorá sa tiež nazýva "červený trombus". Toto meno dostal kvôli červenej farbe červených krviniek, ktoré sú základom fibrínovej zrazeniny.

Nesmiete tiež zabudnúť na konečnú fázu homeostázy, ktorá je resorpciou krvnej zrazeniny, ktorá sa stala zbytočnou. Zrazenina, ktorá chráni pred stratou krvi, zvyčajne zmizne po obnovení nádoby a zmiznutí jej potreby.

Indikácie pre analýzu

V ďalšej analýze zrážania krvi nazývanej koagulogram. Základom pre účel štúdie môže byť:

 • autoimunitné ochorenia;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • diabetes mellitus;
 • kŕčové žily;
 • hemochromatóza.

Okrem toho sa takáto analýza odporúča pre určité špecifické podmienky tela, ako napríklad:

 • tehotenstva;
 • obdobie pred operáciou a po ňom;
 • antikoagulačná liečba na monitorovanie stavu pacienta;
 • príliš dlhé krvácanie.

odpis

Pri dešifrovaní testu zrážanlivosti krvi sa údaje získané v laboratóriu porovnávajú s normami. Obvykle sa pri vykonávaní koagulogramu berú do úvahy 8 indikátorov:

 • Krvný test na čas zrážania. Normálna doba žilovej krvi je 5-10 minút a pre kapilárnu krv je to 2 minúty.
 • APTTV - táto skratka znamená aktivovaný čiastočný tromboplastínový čas. Sadzba pre tento indikátor je od 24 do 35 sekúnd. Zvýšenie tohto indikátora naznačuje zlú schopnosť koagulovať a pokles času naznačuje zvýšenú koaguláciu.
 • Protrombínový index alebo protrombínový čas sa odčíta, aby sa odhadla vonkajšia koagulačná dráha. Jeho miera je od 80 do 120%. Zníženie tohto indikátora nám poukazuje na hyperkoaguláciu a jeho zvýšenie naznačuje pokles funkcie koagulácie krvi.
 • Fibrinogén je jedným z plazmatických proteínov a normálne jeho množstvo je od 5,9 do 11,7 μmol / l. Zvýšenie tohto indikátora sa vyskytuje v zápalovom procese, zvyšuje sa aj pri popáleninách, srdcovom infarkte a počas tehotenstva. Ak je znížená, môže to znamenať ochorenie pečene alebo DIC.
 • Takýto ukazovateľ ako trombínový čas nám umožňuje odhadnúť konečný stupeň koagulácie. Jeho rýchlosť je od 11 do 17,8 sekúnd. Zvýšenie tejto doby sa môže pozorovať pri nedostatku fibrinogénu, ako aj pri liečbe heparínom a hyperbilirubinémiou. Zníženie tohto indikátora môže naznačovať DIC alebo veľké množstvo fibrinogénu v krvi.
 • Ďalším ukazovateľom je plazmatický čas na recalcifikáciu, ktorý sa normálne pohybuje od 60 do 120 sekúnd.
 • Zníženie krvnej zrazeniny, ktorá sa zvyčajne pohybuje od 44 do 65%.
 • Posledným parametrom je tolerancia voči heparínu v plazme. Dnes sa tento ukazovateľ vždy nepoužíva a jeho rýchlosť sa pohybuje od 3 do 11 minút.

Koagulácia je veľmi zložitý proces, ktorý závisí od mnohých faktorov, takže je dôležité brať do úvahy ďalšie parametre koagulogramu:

 • Proteín C je koagulačný proteín, ktorého nedostatok môže spôsobiť akútnu trombózu.
 • Antitrombín je látka, ktorá je faktorom systému proti zrážaniu kože a pomáha predchádzať vzniku krvných zrazenín, ak nie sú potrebné.
 • D-dimér je produktom kolapsu krvnej zrazeniny, jeho definícia pomáha vopred identifikovať možnosť trombózy a predchádzať jej.
 • Lupus antikoagulant sa zvyčajne stanovuje pre podozrenie na autoimunitné ochorenia alebo antifosfolipidový syndróm.

Pri dešifrovaní koagulogramu je potrebné vziať do úvahy, že normy krvného testu na zrážanie sa môžu významne líšiť v závislosti od veku pacienta a od niektorých špecifických stavov tela, napríklad tehotenstva.

Ako to urobiť

Je veľmi dôležité dodržiavať niektoré jednoduché pravidlá pri testovaní krvi v čase zrážania, čo prispeje k presnejšej a spoľahlivejšej analýze. Odporúča sa urobiť krvný test ráno, pretože niektoré indikátory sa môžu počas dňa meniť. Pred analýzou je potrebné v priebehu dňa trochu obmedziť príjem potravy a za posledných 12 hodín je lepšie vôbec nejednúť. Tiež je potrebné opustiť sladké nápoje, uprednostňujúc vodu. Ak pacient prijal akékoľvek lieky, ktoré môžu ovplyvniť zrážanlivosť krvi, lekár by mal byť upozornený.

Krvný koagulogram: analýza zrážanlivosti, čo je súčasťou analýzy, štandardy, ako prejsť

Dnes budeme hovoriť o koagulograme - krvnom teste, ktorý bude dešifrovať ukazovatele, ktoré (APTTV, PET, INR a ďalšie) sú druhom propedeutiky vnútorných ochorení, pretože tak či onak sú markery tejto štúdie dôležité pri diagnostike a náprave takmer akejkoľvek patológie. Čo je to koagulogram krvi? Prečo sa lekár odvoláva na toto vyšetrenie? Čo je súčasťou koagulogramu a aký je výklad jeho indikátorov a akú úlohu hrá faktor krvnej zrážanlivosti v našom tele? Dnes podrobne analyzujeme zoznam markerov popisujúcich kvalitu plazmatického koagulačného systému, ktorého komplexom je v skutočnosti koagulogram.

Aké sú testy na zrážanie krvi

Aká je analýza zrážania? Tento test sa nazýva test krvnej koagulácie. Treba poznamenať, že všeobecná štúdia plazmy tiež obsahuje koagulogramovú analýzu, ktorá charakterizuje koaguláciu. Toto je najmä výsledok krvného testu na krvné doštičky a zrážanie krvi. Zníženie počtu krvných doštičiek v porovnaní so štandardnou hodnotou naznačuje určité problémy. Úplný krvný obraz však neposkytuje dostatočné informácie pre diagnózu a lekár predpíše kontrolu koagulogramu.

Krvný koagulogram (analýza hemostasogramu alebo hemotestu) je jeden a ten istý: Analýza zahŕňa súbor ukazovateľov, ktoré ukazujú kvalitu hemostázy, mechanizmus zabezpečujúci bežnú udržiavanie tekutých krvných podmienok a ak dôjde k poškodeniu tkaniva, nastane krvácanie alebo koagulácia.

Ako sa pripraviť na analýzu koagulogramu

Aby boli normy zrážanlivosti presné, analýza sa robí ráno prázdnym žalúdkom. V predvečer, 8-12 hodín pred zozbieraním plazmy, je potrebné upustiť od príjmu potravy a sladkých nápojov. Alkohol a veľa potravín je lepšie zastaviť nie menej ako jeden deň. Hodinu pred postupom sa odporúča nefajčiť a tiež nesmiete vykonávať aktívnu fyzickú námahu a nesmiete byť vystavený emočnému stresu. Bezprostredne pred darovaním krvi na koagulogram sa musíte uklidniť a pokúsiť sa normalizovať srdcovú frekvenciu (pulz).

Pri liečbe antikoagulanciami, nedávnym chirurgickým zákrokom alebo transfúziou krvi, musíte informovať lekára, aby sa na tomto pozadí interpretovali správne normy skreslenia krvi na hemostasogram *. Nie je potrebné vykonať krvný test na koaguláciu * v akútnych obdobiach chronických ochorení a počas vírusovej infekcie.

* Ďalej sa termíny hemostasogram a koagulogram použijú rovnako, pretože sú synonymá.

Zoznam ukazovateľov koagulácie a ich interpretácie

V závislosti od podozrenia ošetrujúceho lekára môžete byť priradený k základnej (malej) analýze koagulogramu alebo pokročilému. Ako ste pravdepodobne už uhádli, druhá pokrýva širší rozsah ukazovateľov krvných testov na zrážanie. A teraz sa podrobnejšie dozvieme o každom z nich.

Aké sú teda ukazovatele zrážanlivosti obsiahnuté v analýze zahrnuté v koagulograme? To najmä ukazovatele:

 • fibrinogén;
 • Trombínový čas;
 • Protrombínový čas;
 • Protrombínový index (PTI);
 • Medzinárodný normalizovaný vzťah;
 • APTT alebo aPTT (aktivovaný čiastočný (čiastočný) tromboplastínový čas);
 • D-dimér;
 • Skríning antikoagulancií Lupus;
 • Proteín C;
 • Proteín S;
 • Tolerancia (citlivosť) krvnej plazmy na heparín;
 • Rozpustný komplex fibrínového monoméru alebo FPC;
 • Trvanie krvácania na vojvodovi;
 • Testy krvnej zrážanlivosti podľa Lee Whiteovej;
 • Antitrombín III;
 • Indukovaná agregácia s ADP;
 • Indukovaná agregácia s adrenalínom.
Odporúčané: Čo je protrombínový čas v krvnom teste

Teraz začneme dekódovať:

1. Začnime s fibrinogénom, ktorý v podstate nie je nič viac ako plazmatický proteín, ktorý je základom systému krvného zrážania. Takzvaný faktor I. Vytvára sa v pečeni a je v krvi, keď nastane krvácanie alebo ich hrozba. Vysoké hladiny fibrinogénu v krvi môžu poskytnúť dôvody naznačujúce akútny zápalový proces v tele pacienta, nekrózu tkaniva, srdcový infarkt, mozgovú príhodu, dysfunkciu štítnej žľazy (hypotyreózu) a rakovinu.

Nízka hodnota tohto markera je charakteristická pre závažné poškodenie pečene, zlyhanie srdca, promyelocytovú leukémiu, DIC.

2. Čas potrebný na premenu fibrinogénu na krvnú zrazeninu sa nazýva trombín. Výsledná zrazenina sa nazýva fibrín a na jej základe je proteín s vysokou molekulovou hmotnosťou.

Pri nízkych trombínových časoch existuje vysoké riziko vzniku krvných zrazenín a vaskulárneho upchania a naopak dlhší protrombínový čas v porovnaní so štandardným časom naznačuje vysoké riziko veľkej straty krvi v prípade krvácania, názov tendencie krvácania je hemosyndróm.

Najmenšia odchýlka tohto ukazovateľa by mala spôsobiť dôkladnejšie preskúmanie ostatných ukazovateľov.

3. Protrombínový čas v koagulograme označuje skutočný čas tvorby krvnej zrazeniny a meria sa v sekundách.

4. Predchádzajúci ukazovateľ tvoril základ pre výpočet takého krvného ukazovateľa ako protrombínový index (PTI), ktorý sa rovná pomeru normálnej hodnoty k skutočnému výsledku štúdie. Budeme hovoriť neskôr o normatívnych hodnotách PTI a ďalších indikátoroch charakterizujúcich schopnosť našej krvi zrážať sa.

5. INR alebo medzinárodný normalizovaný postoj ukazuje reakciu tela na jedno z najdôslednejších a najskúsenejších antitrombotických liekov - warfarínu. Spolu s používaním tohto lieku je potrebné prísne sledovanie indikátora INR v krvi. Jeho referenčné hodnoty by nemali presiahnuť 2,0 až 3,0, pretože porušenie dolnej hranice zvyšuje riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody a hornej hemoragickej (tj intrakraniálnej hemoragie).

6. APTT alebo APTT štandardy (aktivovaný čiastočný (čiastočný - z latinského, čiastočného) tromboplastínového času) odráža čas koagulácie krvi počas testu za účasti aktivátorov zrážania, čo môže byť čiastočný tromboplastín a chlorid vápenatý. Koagulogram APTT teda indikuje účinnosť koagulačných faktorov v koagulačnom procese.

7. V dôsledku rozpadu fibrínu a v dôsledku deštrukcie trombu sa vytvorí produkt nazývaný D-dimér. Krvný test na určenie tohto markera sa vykonáva s cieľom eliminovať riziko hlbokej trombózy. Pozitívna testovacia hodnota pre D-dimér v krvnej vzorke je nepriaznivým prognostickým faktorom pre pacienta s hlbokou venóznou trombózou dolných končatín.

Výsledky tejto analýzy na koagulograme prekračujúcej štandardnú hodnotu môžu naznačovať DIC, srdcový záchvat, prítomnosť krvných zrazenín v žilách a artériách, renálna alebo hepatálna insuficiencia, zápalové procesy v tele a ťažká gystóza tehotných žien.

8. Skríning antikoagulancií Lupus. Ak sa zistí analýza hemostázy lupusových antikoagulancií, je možné hovoriť o krvných zrazeninách, ktoré blokujú prietok krvi takmer v akejkoľvek časti tela, čo je mimoriadne nebezpečné a môže vyvolať také vážne riešenia, ako je srdcový záchvat, pľúcna embólia, potrat, atď.

Odporúčané: Čo znamená AST v biochemických krvných testoch

Lupusové antikoagulanciá môžu byť zistené v dôsledku analýzy zrážania krvi u ľudí s AIDS, u pacientov s rakovinou, rovnako ako u tých, u ktorých sa uskutočňuje zápalový proces.

9. Pokračovanie v diskusii o indikátoroch koagulácie sa zameriame na C proteíny - proteíny, ktoré spomaľujú čas zrážania krvi, čím zabraňujú cievnej oklúzii a trombóze. Hlavnou funkciou proteínu C je poskytnúť optimálnu trombóznu hmotu. Nedostatok tohto proteínu je vystavený zvýšenému riziku krvných zrazenín a spravidla je zdedený.

10. Zlepšuje vlastnosti proteínu C, proteínu S, čím spomaľuje koaguláciu.

11. Tolerancia heparínovej plazmy naznačuje čas, počas ktorého krvná zrazenina pochádza z okamihu podania heparínu. Prudký skok v takom čase naznačuje, že uvažovaný ukazovateľ je menší ako norma. Ak sa zrazenina tvorí pomalšie alebo nedôjde k žiadnym zmenám, plazma vo vzorke sa považuje za tolerantnú (stabilnú) k účinku heparínu.

12. Indikátor koagulogramu SFMK alebo rozpustného komplexu fibrínového monoméru ukazuje, ako vysoké je riziko trombózy a embólie (tvorba krvnej zrazeniny v dutine hlavnej cievy).

13. Vévodský test sa vykonáva prepichnutím hrotu prsta alebo ušnej lalovej šľapky so špeciálnou ihlou Frank. Doba, počas ktorej krvácanie spôsobené touto injekciou zastaví, je v skutočnosti hodnota tohto indikátora koagulogramu.

14. Krvná analýza zrážania Leeho Whiteom sa uskutočňuje špeciálnym spôsobom. Rozdiel spočíva v rýchlosti výskumu. Veľmi rýchlo používajte voskovanú striekačku a ostrú kanylu. Materiál sa odoberie v 1 ml v každej z troch špeciálnych skúmaviek, ktoré sa zahrievajú na 37 stupňov. Koagulácia krvi sa začína objavovať od chvíle, keď sa piest striekačky oneskorí počas odberu krvi. Tento čas sa sleduje. Skúšobné skúmavky so vzorkami naklonenými pri 50 stupňoch. Koagulačný proces končí, keď sa krv prestane ohýbať pri naklonení.

Ak je krv na koagulograme obmedzená rozdielom nadol od prijatých noriem, pacient môže trpieť ochorením, ako je hemofília. Tento faktor môže tiež naznačovať prítomnosť poškodenia pečene, nádorov v kostnej dreni, malígnych procesov v krvi, obštrukčnej žltačky, ťažkých infekčných ochorení, popálenín. Heparinoterapia a diatéza novorodencov môže tiež spôsobiť pomalé zrážanie krvi.

15. Antitrombín III je proteín určený na prevenciu žilovej trombózy. Jeho funkciou je inhibovať aktivitu hlavných faktorov zrážania krvi. Akonáhle sa v krvnom riečišti antitrombín III viaže na heparín, táto zlúčenina hrá kľúčovú úlohu pri spomalení procesu zrážania.

V skutočnosti je tento pár asi 80% z koagulačného systému.

Tento test môže preukázať dva typy nedostatkov tohto proteínu - kvalitatívne a kvantitatívne. Ak chápeme faktor množstva, potom hovoríme o kvalitatívnom nedostatku antitrombínu, máme na mysli jeho neschopnosť dokonca vyrovnať sa s inhibíciou koagulačných procesov v dostatočnom množstve.

16. Indukovaná agregácia trombocytov s ADP (adzín trifosfát, tvoriaci cievnu stenu), čo to je? Ochrana tela pred stratou krvi je vážna funkcia tela a krvné doštičky v ňom sú veľmi dôležité. Schopnosť týchto buniek spojiť sa navzájom (agregátom) a pripevniť ich na stenu cievy v mieste poškodenia v počiatočnom štádiu tvorby trombu, umožňuje zastaviť krvácanie.

Odporúčané: Čo ukazuje krv v biochemickej analýze

Schopnosť krvných doštičiek trombogenézy sa určuje indukovanou (nútenou) agregáciou, tj agregáciou vyvolanou zavedením určitých látok do tela. V tomto prípade je to ADP.

17. Štúdia indukovanej agregácie adrenalínu sa líši od predchádzajúceho indikátora indukčnou látkou. Posudzovanie schopností agregácie trombocytov sa spravidla posudzuje komplexne použitím ADP, kolagénu, adrenalínu a ristomycínu ako induktorov.

Keď je predpísaný na vykonanie analýzy zrážania

Takže koagulogram alebo hemostasiogram je analýza krvnej koagulácie a trvania krvácania a jeho výsledky sa používajú na diagnostiku radu patologických procesov a chorôb. Taký faktor, ako je zrážanie krvi, zohráva dôležitú úlohu pri korekcii stavov vyvolaných rôznymi druhmi porúch v systéme hemostázy.

Krvný koagulogram je povinný predpísaný pre tehotné ženy, pacientov, ktorí sa pripravujú na operáciu, pacienti s infarktom, mŕtvica, zápalové procesy rôzneho pôvodu, ochorenia pečene, hemofília. Kontrola času koagulácie krvi (VSC) je potrebná pri užívaní antikoagulancií na prevenciu trombózy, ako aj v mnohých iných prípadoch.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Revízia mitrálnej nedostatočnosti, 1, 2 a zvyšné stupne ochorenia

Z tohto článku sa dozviete: čo je nedostatočnosť mitrálnej chlopne, prečo sa vyvíja, ako sa prejavuje. Rozsah ochorenia a jeho črty. Ako sa zbaviť nedostatku mitrálnej chlopne.

Opakovaný infarkt myokardu

Nebezpečenstvo infarktu myokardu nie je len to, že spôsobuje vážne následky, ale tiež to, že sa môže vyskytnúť u toho istého pacienta dvakrát alebo viackrát, čo zakaždým vedie k novým problémom s kardiovaskulárnym systémom.

Podrobný prehľad o použití kompresného bielizne na kŕčové žily

Z tohto článku sa dozviete: ako si vybrať kompresný odev pre kŕčové žily, ako funguje tento úplet. Typy a triedy kompresie, ako určiť veľkosť.

Uveit, čo to je? Príčiny a liečba

Uveitída je zápalové ochorenie choroidov. Jeho príčiny, prejavy sú také rozmanité, že stovky stránok nemusia stačiť na to, aby ich popísali, dokonca existujú aj oftalmológovia, ktorí sa špecializujú len na diagnostiku a liečbu tejto patológie.

Hypoxia - čo to je, príznaky a znaky, stupne a dôsledky

Stav tela, v ktorom bunky a tkanivá nie sú nasýtené kyslíkom, sa nazýva hypoxia. Vyskytuje sa u dospelých, detí a dokonca aj dieťaťa v lone. Táto choroba je považovaná za patologickú.

Nebezpečenstvo a dôsledky tekutiny v srdci

Tekutina v srdci, jeho akumulácia hovorí o zápale srdcovej membrány. Lekári diagnostikujú perikarditídu v tomto prípade - pomerne závažné ochorenie. Pri prechode na chronickú formu vyvoláva vývoj srdcového zlyhania.