Ateroskleróza je zhromažďovanie tukových látok vo forme plátov a plakov na stenách tepien, čím sa zužujú cievy, ktoré zásobujú srdce krvou. Ak je tepna úplne zablokovaná, môže to viesť k infarktu.

Aby sa tomu zabránilo, lekári vykonávajú perkutánnu koronárnu intervenciu (je to tiež stentovanie koronárnych artérií). Toto je lekársky postup, ktorý slúži na umiestnenie stentu s otvorenými tepnami.

Lekári často umiestňujú stenty v kombinácii s koronárnou angioplastikou, postup, ktorý otvára tepny a zlepšuje prietok krvi.

Umiestnenie stentu je jedným z najbežnejších spôsobov liečby kardiovaskulárnych ochorení spôsobených zablokovaním tepien.

Stenting nesie malé riziko vážnych komplikácií, ako napríklad:

 • Krvácanie, kde bol katéter vložený do kože. Ak dôjde k významnému krvácaniu, zvyčajne sa zistí v priebehu prvých 12 až 15 hodín po vložení stentu.
 • Poškodenie cievy katétrom.
 • Arytmia (nepravidelný srdcový tep). To môže byť spôsobené zlepšeným prietokom krvi, oživením práce poškodených oblastí srdca.
 • Poškodenie obličiek spôsobené farbivom používaným počas postupu.
 • Alergická reakcia na farbivo použité počas postupu.
 • Infekčná choroba.
 • Nadmerný rast tkaniva v ošetrenej časti tepny. To môže spôsobiť, že tepna sa zužuje alebo sa znova zablokuje. Tento stav sa nazýva restenóza. Použitie stentov so špeciálnym povlakom môže zabrániť tomuto problému. Tieto stenty sú potiahnuté anti-rastovými činidlami.

Mnohí sa zaujímajú o to, ako sa rehabilitácia uskutočňuje po stentovaní.

Po akomkoľvek type stentovania (pre tepny zúžené kvôli cholesterolu alebo aneuryzmu aorty) lekár odstráni katéter z tepny. Miesto, kde bol vložený katéter, bude bandážované. Spočiatku budú všetky pohyby pacientov obmedzené.

Na mieste inštalácie sa objaví malý hematóm a niekedy malý, tvrdý "uzol". Toto miesto bude choré na týždeň.

Ak máte trvalé alebo prerušované krvácanie na mieste vpichu stentu, musíte to povedať svojmu lekárovi a nemôžete ho zastaviť malým obväzom. Mal by tiež upozorniť na výskyt nezvyčajného edému, začervenania alebo iných príznakov infekcie na mieste zavedenia stentu alebo v jeho blízkosti.

Po stentovaní by pacient mal byť pod dohľadom prítomného kardiológa jeden týždeň po ukončení procedúry a potom každé tri až šesť mesiacov v prvom roku.

Diéta po stentovaní srdcových ciev

Prítomnosť postupu stentovania neznamená, že sa pacient vyliečil z ochorenia koronárnych artérií. Okrem umiestnenia stentu sú zmeny životného štýlu integrálnou súčasťou celkového programu na minimalizáciu ďalších problémov s koronárnymi artériami. Preto rehabilitácia po stentovaní nutne zahŕňa správnu výživu.

Je dôležité, aby pacient jedol potraviny bez čiastočne hydrogenovaných olejov. Užitočné potraviny s nízkym obsahom sodíka a cholesterolu.

V ideálnom prípade by týždenné jedlo po stentovaní srdcových ciev malo zahŕňať:

 • mäso a / alebo náhradky mäsa, ako sú vajcia, strukoviny a orechy;
 • nie menej ako 200 g. tučné ryby s vysokým obsahom omega-3 za týždeň (losos, makrela, sardinka);
 • celozrnný chlieb alebo krekry a iné potraviny s hnedou ryžou, jačmeňom, ovosom;
 • nízkotučné mliečne výrobky;
 • voda, s výnimkou sladkých sýtených nápojov;
 • zdravé tuky z orechov, semien, avokádov, mastných rýb.

Mal by znížiť príjem soli na polovicu čajovej lyžičky. Pomôže to znížiť krvný tlak a zabrániť zadržiavaniu tekutín.

Malo by sa vyhnúť sladkým potravinám, pretože prispievajú k vzniku nadmernej hmotnosti, a tým sa zvyšuje zaťaženie ciev a srdca.

Pokiaľ ide o psychologickú rehabilitáciu po stentovaní, odporúčajú sa pacientom, aby im poskytli komplexnú emocionálnu podporu.

Život mnohých pacientov po stentovaní koronárnych ciev srdca je plný úzkosti. Často sa opýtajú lekárov na otázky: "Môžem ísť autom?" "Ak budem pracovať príliš veľa v dome, budem sa vrátiť bolesť na hrudi?", "Bude ma postihnutá?"

Viac ako polovica bývalých pacientov v jednotke intenzívnej starostlivosti trpí klinickými úrovňami posttraumatického stresového ochorenia (PTSD), depresie alebo úzkostných symptómov.

Ak pacient, ktorý prešiel kladne odpovedajúcimi otázkami stentingu na jednu alebo niekoľko otázok uvedených nižšie, musí navštíviť psychológa, aby získal kvalifikovanú pomoc:

 • Často vás znepokojuje pocit smútku, depresie alebo beznádeje?
 • Často sa obávate o nedostatok záujmu alebo radosti z robíte známe veci?
 • Často si myslíte, že sa nemôžete prestať obávať operácie?
 • Často ste nervózny, chcete, ale nemôžete úplne oddýchnuť?

Ak chcete zlepšiť psychickú pohodu počas rehabilitácie po stentovaní, je žiaduce udržiavať denník, ktorý zaznamená váš fyzický pokrok po operácii.

Rehabilitácia po stentovaní ciev srdca: gymnastika, šport a život po operácii

Lekári nielen nezakážu, ale tiež odporúčajú fyzickú terapiu počas rehabilitácie po stentovaní srdcových ciev.

Hlavné výhody cvičení po koronárnej angioplastike:

 • Pomáhajú celému kardiovaskulárnemu systému, a nie iba stene. Zlepšujú krvný obeh v cievach, ktoré boli podrobené stentovaniu.
 • Podporuje zvýšenie absorpcie oxidu dusnatého, čo je nevyhnutné pre rozšírenie krvných ciev a zvýšenie prietoku krvi.
 • Mobilizujte bunky v tele, ktoré pomáhajú "opraviť" poškodené tepny.

Rehabilitácia po stentovaní srdcových ciev zvyčajne zahŕňa nasledujúce pravidelné cvičenia: chôdza na bežiacom páse, jogging, jazda na bicykli a plávanie. Tieto typy aeróbneho cvičenia sú zamerané na tréning a zlepšenie činnosti kardiovaskulárneho systému.

Jedným z najlepších prostriedkov rehabilitácie po angioplastike a umiestnení stentu je terén. Toto je časovo obmedzený čas, vzdialenosť a uhol sklonu prechádzky po špeciálne navrhovanej trase. Začnite s prechádzkou na rovnom teréne a postupne zvyšujte uhol sklonu pri lezení od 5 ° do 30 ° maximálne.

Tipy na vykonanie cvičení:

 • Aeróbne cvičenia by sa mali vykonávať najmenej štyri dni v týždni.
 • Trvanie tréningu je od 30 do 45 minút.
 • Musíte počkať aspoň 90 minút po jedle pred tréningom.
 • Pred aerobikou by sa mala "zahriať" 5 minút.
 • Úroveň aktivity sa postupne zvyšuje.
 • Nemusíte sedieť bezprostredne po cvičení, musíte chodiť po dobu 5 minút, inak sa môže vyskytnúť palpitácia srdca.
 • Ak počas fyzickej námahy dochádza k únave alebo nedostatku dychu, aktivita sa musí zastaviť. Ak máte bolesť na hrudníku, mali by ste ihneď zastaviť cvičenie a zavolať sanitku.

Je vylúčená intenzívna fyzická námaha a zdvíhanie počas krátkeho času po stentovaní. Lekár oznámi pacientovi, kedy sa bude môcť vrátiť k bežným aktivitám.

Život po stentovaní ciev srdca nie je veľmi odlišný od predoperačného.

Detektory kovov používané na letiskách a iných oblastiach neovplyvňujú stenty.

Väčšina pacientov je vyradená domov jeden deň po operácii.

Môžu sa vrátiť do normálnej prevádzky a sexuálnej aktivity dva alebo tri dni po stentovaní.

Po stentovaní sú pacienti predpísaní Aspirín na dobu neurčitú, aby sa zabránilo budúcemu zrážaniu.

Lekár môže tiež predpísať špeciálne činidlo proti trombocytov (vo väčšine prípadov je to Clopidogrel, "Plavix") v kombinácii s aspirínom po dobu jedného roka.

Zmeny životného štýlu po stentovaní srdcových ciev môžu pomôcť znížiť pravdepodobnosť vzniku ďalších problémov s koronárnymi tepnami. Medzi ne patria fajčenie, kontrola hmotnosti a správna výživa, monitorovanie krvného tlaku a hladiny cukru v krvi, užívanie liekov na zníženie hladín cholesterolu.

Srdcové stentovanie - ako dlho žijú po operácii?

Stenting je lekárska chirurgia, ktorá sa vykonáva na inštaláciu stentu - špeciálnej kostry umiestnenej v medzere ľudských dutých orgánov, napríklad koronárnych ciev srdca a umožňujúce rozšíriť oblasť zúženú patologickými procesmi.

Plavidlá môžu zúžiť výsledok aterosklerózy a to je obrovská hrozba pre ľudské zdravie a život. Podľa toho, ktoré cievy sú poškodené, zníženie lumenu vedie k ischémii, zlyhaniu cerebrálnej cirkulácie, ateroskleróze končatín a iným nebezpečným ochoreniam.

Na obnovenie priechodnosti tepien sú známe niektoré techniky, hlavné sú:

 • konzervatívnou terapiou
 • angioplastika,
 • stentovanie srdcových ciev a ďalších postihnutých tepien,
 • koronárna artériová bypassová chirurgia. Obchádzka srdcových ciev - čo je to?

Koronárne stentovanie srdcových ciev sa považuje za jednu z najúčinnejších metód intravaskulárnej protetiky srdcových arterií počas rôznych patológií.

Indikácie pre stentovanie

Srdce je silné čerpadlo, ktoré zabezpečuje krvný obeh. Spolu s cirkuláciou krvi, živiny a kyslík začnú prúdiť do orgánov a tkanív, pri ktorých chýba ich fungovanie.

Ateroskleróza sa považuje za najčastejšie chronické ochorenie, ktoré postihuje tepny. V priebehu času sa aterosklerotické plaky, ktoré rastú vo vnútri plášťa cievnej steny, jednorazové alebo viacnásobné, sa považujú za usadeniny cholesterolu.

V prípade proliferácie v artériách spojivového tkaniva a kalcifikácie cievnych stien vedie k postupne sa rozvíjajúcej deformácii, lúmen sa niekedy zužuje až do úplného obliterovania tepny, čo bude mať za následok konštantný a narastajúci nedostatok krvného obehu orgánu, ktorý prechádza poškodenou tepnou.

Pri nedostatočnom krvnom obehu v svale srdca človek cíti výskyt takýchto príznakov:

 1. bolesti na hrudníku sprevádzané strachom zo smrti;
 2. nevoľnosť;
 3. dýchavičnosť;
 4. búšenie srdca;
 5. nadmerné potenie.
 • Výber pacientov s ischémiou na operáciu je vykonávaný srdcovým chirurgom. Pacient musí podstúpiť nevyhnutné vyšetrenie, ktoré zahŕňa všetky nevyhnutné krvné a močové testy na určenie práce vnútorných orgánov, lipogram, zrážanie krvi.
 • Elektrokardiogram poskytne príležitosť objasniť poškodenie srdcového svalu po infarkte, rozdelení a koncentrácii procesu. Ultrazvuk srdca ukáže prácu každého oddelenia predsiení a komôr.
 • Angiografia by sa mala vykonať. Tento proces spočíva v zavedení kontrastného činidla a niekoľkých röntgenových lúčov do nádob, ktoré sa vykonávajú pri plnení kanála ciev. Najviac poškodené vetvy, ich koncentrácia a stupeň zúženosti sú zistené.
 • Intravaskulárny ultrazvuk pomáha posúdiť schopnosť arteriálnej steny vo vnútri.

Indikácie na operáciu:

 • ťažké pravidelné zdvihy na anginu pectoris, ktoré určuje kardiológ ako pre-infarkt;
 • podpora bypassu koronárnej artérie, ktorá má tendenciu zužovať viac ako 10 rokov;
 • podľa vitálnych znakov počas závažného transmurálneho infarktu.

kontraindikácie

Neschopnosť zaviesť stent je inštalovaná v čase diagnostiky:

 • Veľké poškodenie všetkých koronárnych artérií, v súvislosti s ktorými nebudú existovať miesta na stentovanie.
 • Priemer zúžené tepny je menší ako 3 mm.
 • Nízka zrážanlivosť krvi.
 • Dysfunkcia obličiek, pečene, respiračné zlyhanie.
 • Alergický pacient pre lieky obsahujúce jód.

Účinnosť operácie, následky

Táto metóda terapie je charakterizovaná niekoľkými výhodami, nútiť odborníkov, aby si vybrali chirurgickú intervenciu.

Tieto výhody zahŕňajú:

 • krátke trvanie obdobia kontroly špecialistom nad vymáhaním;
 • nie je potrebné rezanie prsníka;
 • krátke rehabilitačné obdobie;
 • pomerne lacná cena.

Mnohí pacienti, ktorým bola predpísaná táto operácia, majú záujem o to, aká bezpečná je a koľko ľudí prežilo po operácii.

Nežiaduce účinky sa vyskytujú pomerne zriedkavo u približne 10% pacientov. Ale úplne zlikvidovať takéto riziko by nemalo byť.

Kardiovaskulárne stentovanie sa považuje za najbezpečnejšiu mieru liečby. Pacient by mal byť oveľa pozornejší na sledovanie svojho zdravia, dodržiavať odporúčania špecialistu, používať potrebné lieky a podrobiť sa vyšetreniu podľa plánu.

Stáva sa, že po chirurgickom zákroku zostáva pravdepodobnosť zúžení tepny, ale je malá a vedci pokračujú vo výskume v tejto oblasti a počet zlepšenia rastie.

Srdcové stentovanie po infarkte môže byť charakterizované nebezpečnými komplikáciami, ktoré vznikajú počas operácie, po krátkom čase po ňom alebo po dlhom období.

rehabilitácia

Po tejto operácii sa človek cíti oveľa lepšie, bolesť v srdci po stentovaní nie je taká silná, ale proces aterosklerózy neprestáva, neprispieva k zmene dysfunkcie metabolizmu tukov. Preto by mal pacient dodržiavať odporúčania odborníka, sledovať obsah cholesterolu a cukru v krvi.

Ciele rehabilitácie po operácii:

 1. Obnovte maximálnu možnú funkčnosť srdca.
 2. Prevencia pooperačných komplikácií, najmä opätovný výskyt stenóznej vazokonstrikcie;
 3. Spomaliť progresiu ischémie, zlepšiť prognózu ochorenia;
 4. Zvyšujte fyzické schopnosti pacienta, minimalizujte obmedzenia životného štýlu;
 5. Znížte a optimalizujte lieky, ktoré pacient dostane;
 6. Normalizovať laboratórne odčítania;
 7. Zabezpečiť psychologicky pohodlný stav pacienta;
 8. Upravte životný štýl a správanie pacienta, čo prispeje k zachovaniu výsledkov získaných počas rehabilitácie.

PRESKÚMANIE NAŠA ČÍTATEĽA!

Nedávno som čítal článok o čarovnom čaji na liečbu srdcových ochorení. S týmto čajom môžete FOREVER vyliečiť arytmiu, srdcové zlyhanie, aterosklerózu, koronárnu chorobu srdca, infarkt myokardu a mnoho ďalších srdcových ochorení a krvné cievy doma. Nebola som zvyknutá dôverovať žiadnym informáciám, ale rozhodla som sa skontrolovať a objednať si tašku.
Zmeny som si všimol o týždeň neskôr: neustále bolesti a brnenie v mojom srdci, ktoré ma predtým trápili, ustúpili a po 2 týždňoch úplne zmizli. Skúste to a vy, a ak niekto má záujem, potom odkaz na článok nižšie. Čítajte viac »

Pravidlá, odporúčania po operácii, strava

Po operácii je potrebné dlhšie dodržiavať odpočinok lôžka. Lekár sleduje výskyt komplikácií, odporúča stravu, používanie liekov, obmedzenia.

Život po stentovaní znamená dodržanie určitých požiadaviek. Keď je nainštalovaný stent, pacient podstupuje rehabilitáciu srdca.

Jej hlavnými požiadavkami sú strava, fyzická terapia a pozitívna nálada:

 • Počas 1 týždňa je proces rehabilitácie spojený s obmedzeniami fyzického cvičenia, kúpele sú zakázané. 2 mesiace, odborníci neodporúčajú riadiť auto. Následné odporúčania pozostávajú zo stravy bez obsahu cholesterolu, odmeranej cvičenia a pravidelného užívania liekov.
 • Je potrebné odstrániť tuky živočíšneho pôvodu z potravy a obmedziť sacharidy. Nemali by ste brať masové bravčové mäso, hovädzie mäso, jahňacie mäso, maslo, masť, majonézu a horúce korenie, klobásy, syry, kaviár, mäkké pšeničné cestoviny, čokoládové výrobky, sladkú a múku, sóda.
 • V strave je nevyhnutné zahrnúť do menu zeleninové a ovocné šaláty alebo čerstvé šťavy, varené mäso z hydiny, ryby, obilniny, cestoviny, tvaroh, kyslé mlieko, zelený čaj.
 • Musíte jesť trochu, ale často, 5-6 krát, pozorovať hmotnosť. Pokiaľ je to možné, urobte pôstny deň.
 • Každodenná gymnastika v dopoludňajších hodinách pomáha zvyšovať metabolizmus, vytvára pozitívnu cestu. Nevykonávajte okamžite náročné cvičenia. Chôdza sa odporúča, spočiatku na krátku vzdialenosť, po - zvýšenie vzdialenosti. Užitočné nerušené pešie schody, školenia na simulátoroch. Nie je možné dosiahnuť silné preťaženie tachykardiou.
 • Liečba liekov je prijatie liekov, ktoré znižujú krvný tlak, statíny, normalizujú cholesterol a lieky, ktoré znižujú krvné zrazeniny. Tí, ktorí trpia na diabetes, pokračujú v liečbe na odporúčanie endokrinológov.
 • Je to optimálne, keď sa rehabilitačný proces po operácii uskutoční v sanatóriách alebo strediskách pod dohľadom lekárov.

Pooperačná terapia je dôležitá, pretože po 6 až 12 mesiacoch musí pacientka piť lieky každý deň. Angína pektoris a iné prejavy ischémie a aterosklerózy sú odstránené, ale príčinou aterosklerózy zostáva rovnako ako rizikové faktory.

Mnohí pacienti sa pýtajú na otázku: je možné dostať postihnutie po operácii? Stentovanie pomáha zlepšiť stav pacienta a vráti ho k správnemu výkonu, a preto tento postup nie je potrebný.

Predpoveď po operácii

 • Kardiovaskulárne stentovanie je bezpečná operácia, ktorá má požadovaný účinok. Pravdepodobnosť nežiaducich účinkov je nízka. Dokonca aj po stentovaní sa osoba vráti do bežného spôsobu života a obnoví svoju pracovnú schopnosť.
 • Nemali by sme zabudnúť, že nevhodný životný štýl, ktorý spôsobil ischémiu, môže spôsobiť zanesenie tepien, ak sa nezmení. Operácia sa vyznačuje malým pooperačným obdobím zotavenia.
 • Pokiaľ ide o následnú prognózu, stentovanie je účinné v približne 80% situácií. Stáva sa, že proces je obrátený, napriek vynaloženému úsiliu sa tepna znova zužuje. Vedci však pokračujú vo výskume a zlepšujú technológiu operácie. Počet pozitívnych výsledkov rastie.
 • Teraz, chirurgovia srdca používajú úplne nové stenty, ktoré minimalizujú pravdepodobnosť návratu koronárnych artérií.

Možné komplikácie po operácii

V procese stentovania sa vyskytujú rôzne nepriaznivé účinky, z ktorých najznámejšie sú:

 1. zablokovanie operovanej tepny,
 2. poškodenie cievnej steny,
 3. výskyt krvácania alebo tvorby hematómov v mieste vpichu,
 4. alergický na kontrastné činidlo s rôznou závažnosťou vrátane renálnej dysfunkcie.
 • Vzhľadom na skutočnosť, že krvný obeh sa vyskytuje v ľudskom tele, v niektorých prípadoch počas stentovania dôsledky sa vyskytujú v iných tepnách, ktoré operácia neovplyvňuje.
 • Zvýšené riziko komplikácií po chirurgickom zákroku u ľudí trpiacich ťažkými ochoreniami obličiek, diabetes mellitus a zlyhaním v systéme koagulácie krvi. Preto sa takíto pacienti starostlivo vyšetrujú pred stentovaním, dodatočne pripravujú predpisovaním špeciálnych liekov a potom po operácii sa sledujú v jednotke intenzívnej starostlivosti alebo v reanimácii.
 • Stentovanie nezaručuje úplnú ischémiu. Choroba sa môže rozvinúť, v artérii sa môžu tvoriť iné aterosklerotické plaky alebo sa môžu zvýšiť staré. Samotný stent môže v priebehu času prerásť alebo vytvoriť krvnú zrazeninu. Preto všetci pacienti, ktorí podstúpili stentáciu koronárnych artérií, sú pod pravidelným dohľadom lekára, aby v prípade potreby mohli okamžite identifikovať recidíva ochorenia a odkázať ho opäť odborníkovi.
 • Stentová trombóza je jedným z najnebezpečnejších následkov po operácii. Je nebezpečné, že sa objaví kedykoľvek: v skorom a neskorom pooperačnom období. Často tento dôsledok vedie k ostrému bolesti a ak sa ponechá neliečený, vedie to aj k infarktu myokardu.
 • Menej nebezpečný dôsledok, ale restenóza stentu, ktorá sa vyvíja v súvislosti s rastom stentu do cievnej steny, sa považuje za bežnejšiu. Je to prirodzený proces, ale u niektorých pacientov sa rozvíja príliš aktívne. Lúmen prevádzkovanej tepny sa začína značne zužovať, čo spôsobuje relapsu angíny.
 • Ak nebudete dodržiavať lieky, strava a režim predpísaný lekárom, vznikne tvorba aterosklerotických plakov vo vnútri tela, čo bude viesť k vzniku nových oblastí poškodenia v zdravých tepnách skôr.

Príznaky komplikácií

V približne 90% prípadov, keď je nainštalovaný stent, začne sa správne prietok krvi v tepnách a ťažkosti nevznikajú.

Existujú však prípady, keď sú pravdepodobné nepriaznivé účinky:

 • Zlyhanie integrity arteriálnych stien;
 • krvácanie;
 • Ťažkosti s prácou s obličkami;
 • Výskyt hematómu v mieste vpichu;
 • Obnova alebo trombóza v miestach stentovania.

Jednou z pravdepodobných komplikácií je blokácia tepny. To sa stáva pomerne zriedkavo, v prípade patológie sa pacient okamžite posiela na chirurgickú operáciu bypassu koronárnej artérie.

Náklady na prevádzku

 • Náklady na stentovanie sa líšia od tepien, ktoré je potrebné obsluhovať, ako aj od štátu, zdravotníckeho zariadenia, prístrojového vybavenia, vybavenia, typu, celkového počtu stentov a iných okolností.
 • Jedná sa o high-tech operáciu, ktorá si vyžaduje použitie špeciálnej operačnej miestnosti, ktorá je vybavená sofistikovaným drahým vybavením. Stentovanie sa vykonáva novými metódami kvalifikovanými chirurgmi srdca. V tejto súvislosti nebude operácia lacná.
 • Náklady na stenting sa v jednotlivých krajinách líšia. Napríklad v Izraeli z približne 6 000 eur, v Nemecku - z 8 000, v Turecku - z 3500 eur.
 • Stentovanie sa považuje za jednu z najbežnejších operácií v cievnej chirurgii. Je charakterizovaná nízkou traumou, poskytuje správny účinok a nepotrebuje dlhodobé zotavenie.

recenzia

Väčšina recenzií o výsledkoch stentovania je pozitívna, pravdepodobnosť nežiaducich účinkov po procedúre je minimálna a samotná chirurgická intervencia sa považuje za bezpečnú. V určitých situáciách existuje pravdepodobnosť alergie organizmu na látku podávanú počas röntgenovej chirurgie.

Pacienti, ktorí podstúpili operáciu, charakterizujú svoju podobnosť s pomerne jednoduchým lekárskym postupom, nie operáciou. Keďže nie je potrebné dlhé obdobie na zotavenie, pacienti sa domnievajú, že sa úplne zotavili.

Nemalo by sa zabúdať, že ideálna metóda kardiochirurgickej liečby nevylučuje potrebu náležite postarať sa o svoje zdravie.

Čo treba urobiť počas rehabilitácie po stentovaní srdcových ciev? Poradenstvo lekárom

Stentovanie koronárnych artérií je minimálne invazívny postup, pri ktorom sa stent umiestňuje do tepny pacienta, zúžený platňami kalciového cholesterolu, kovovou rúrkou zo zliatiny kobaltu a chrómu, ktorá mechanicky rozširuje lúmen cievy.

Po nainštalovaní stentu sa zlepšuje tok krvi v srdcovej svalovine a záchvaty bolesti na hrudníku počas fyzickej aktivity zmiznú. Po stentovaní koronárnych ciev sa zhoršujú príznaky angíny pectoris. V niektorých prípadoch je tento postup predpísaný pre akútny infarkt myokardu.

Stent je bezbolestný postup, ktorý zriedka spôsobuje bolesť srdca. Krátke obdobie na zotavenie, rýchly liečebný účinok a pohoda je len iluzórny pocit zotavenia. Tento postup eliminuje príznaky choroby, ale nevyliečia príčiny, ktoré ich spôsobili. Ateroskleróza je hlavnou príčinou kardiovaskulárnych porúch. Len zmena životného štýlu môže spomaliť nevratný proces sklerotizácie ciev.

Rehabilitácia po stentovaní srdcových ciev

Pravidelné cvičenie spomaľuje proces aterosklerózy a trénuje kardiovaskulárny systém. Športové hry sú jednou z podmienok pre rýchlu rehabilitáciu pacienta. Mierna fyzická aktivita zvyšuje citlivosť inzulínových receptorov, urýchľuje lipolýzu (spaľovanie tukov) a stabilizuje hladinu celkového cholesterolu v krvi.

Varovanie! Prípustná intenzita telesnej aktivity závisí od vášho stavu a nevyhnutne sa musí prekonzultovať so svojím lekárom. V závislosti od toho, aké množstvo týždennej telesnej aktivity sa odporúča, závisí od následného životného štýlu.

Je potrebné vytvoriť jasnú dennú rutinu - vytvoriť dynamický stereotyp. Snažte sa robiť určité veci v jasnom čase: spať, jesť jedlo, hrať šport, pracovať a relaxovať. Stabilný denný režim zníži negatívny vplyv stresorov na váš život.

Aeróbne tréningy, ktoré pomáhajú posilniť srdce:

 • rýchle chôdza (6-7 km / h);
 • Nordic walking (s palicami);
 • plávanie;
 • cyklistika (10-11 km / h);
 • mierny chod;
 • ranné cvičenie

Nemôžete sa zapojiť do elektrického zaťaženia, pretože nepriaznivo ovplyvňuje srdce (plné vzhľadu komorovej hypertrofie) a hrozí, že dostane vážne poranenia. Ak chcete viesť aktívny sexuálny život, nie je zakázané, ale v niektorých prípadoch sa neodporúča.

Je to dôležité! Ak je silná bolesť v hrudníku alebo v srdci, každé cvičenie sa musí zastaviť. Ak ste boli diagnostikovaný s angínou, poraďte sa so svojím lekárom o vhodnosti fyzickej námahy.

Odporúčania pre zdravú výživu

Po infarkte myokardu, ako aj po stentovaní srdca sa osobitná pozornosť venuje diéte. Odporúča sa obmedziť príjem soli (nie viac ako 1 gram denne) a nasýtených mastných kyselín (bravčové mäso, margarín a masť). Nasýtené tuky vyvolávajú aterosklerózu a stolová soľ zvyšuje krvný tlak. Jednorazový zvýšený príjem chloridu sodného vedie k zvýšeniu celkového objemu cirkulujúcej tekutiny a k pravidelnému zvýšeniu hypertenzie.

Potraviny bohaté na cholesterol a sladkosti sú hlavnými rizikovými faktormi aterosklerózy. Vajcia, hovädzie a skopové tuk, kurací kôra, koláče, klobásy, margaríny a maslo sú hlavnými zdrojmi "škodlivého" cholesterolu (nasýtených mastných kyselín).

Telo dostáva s jedlom 15% celkového cholesterolu, zvyšné 85% sa vyrába samo. Aterosklerotické plaky pozostávajú z cholesterolu a vápnika. Vyššie uvedené výrobky môžu byť obzvlášť nebezpečné pre tých, ktorí majú dedičnú predispozíciu k trombóze.

Cholesterol Products

Život po stentovaní ciev srdca ukladá určité obmedzenia na príjem cukroviniek. Sladké môže stimulovať krvné zrazeniny v krvných cievach srdca a spôsobiť recidívu choroby. Sacharóza (glukóza a fruktóza) vo veľkom množstve môže spôsobiť inzulínovú rezistenciu - ďalší faktor, ktorý má zničujúci účinok na srdce.

Často prejedanie môže spôsobiť bodnutie bolesti v srdci, najmä u osôb trpiacich angínou. Závažná bolesť v hrudníku po jedle je dôvodom na kontakt s lekárom.

Je dôležité vylúčiť kofeínové lieky, pretože stimulujú centrálny nervový systém. Kofeín je ľahký stimulant srdca a bronchopulmonárnej aktivity. Ak ste milenka kávy, budete musieť žiť bez nej. Je to nebezpečné, pretože môže spôsobiť reperfúzne arytmie. Veľké množstvo kofeínu inhibuje GABA a vedie k nadmernej excitácii srdca.

Prečo vzniká bolesť srdca po stentovaní?

Často bolesť srdca po stentovaní je spôsobená komplikáciami, ktoré sa v nemocnici nezohľadnili. Ak zistíte, že máte nasledujúce príznaky, zavolajte na sanitku:

 • zrýchlený srdcový tep;
 • gipegidroz;
 • arytmie, prerušenia práce srdca;
 • strata vedomia;
 • pokles krvného tlaku.

S neúčinným stentovaním koronárnych artérií srdca vykonajte chirurgickú operáciu bypassu koronárnej artérie. V niektorých prípadoch zopakujte postup stentovania.

Koľko žije po stentovaní ciev srdca?

Pri ischemickej chorobe srdca by ste mali pravidelne navštevovať kardiológa, aby ste predišli možným relapsom. Neskorá liečba môže viesť k infarktu myokardu.

Srdcové stentovanie nevyrieši všetky problémy, takže pacient môže mať rekurencie angíny pectoris, hypertenzívnych kríz alebo iných porúch. Kardiálna rehabilitácia je nevyhnutným minimom na obnovenie zdravia pacienta a dlhodobé uchovanie výsledkov operácie. Bez náležitej korekcie životného štýlu sa nedá vyhnúť negatívnemu výsledku. Veľa závisí od túžby pacienta meniť alebo upustiť od svojich návykov.

Tip! Fajčenie je jedným z hlavných faktorov rozvoja ischemickej choroby srdca. Nikotín spôsobuje vaskulárnu stenózu, zvyšuje krvný tlak a zvyšuje srdcovú frekvenciu. Odmietnutie tohto zvyku významne znižuje riziko náhlej smrti srdcového infarktu.

Účinnosť po stentovaní srdca sa obnoví na počiatočnú úroveň po 2-3 mesiacoch. Osoby zapojené do duševnej práce môžu začať pracovať hneď po stentovaní. Táto operácia odstraňuje príznaky koronárnej choroby srdca, takže postihnutie je veľmi zriedkavé a len v ťažkých prípadoch. Ak stentovanie koronárnych ciev nevedie k významnému zlepšeniu v priebehu angíny, potom sa výrazne zvýši šance na získanie skupiny s postihnutím.

Predpokladaná dĺžka života po stentovaní ciev srdca je veľmi variabilná: od dní do desiatok rokov. Ak pacient vedie aktívny životný štýl, nezneužíva psychotropné látky, dobre sa stravuje a nasleduje denný režim, potom je riziko úmrtia v najbližších 10 rokoch podstatne znížené. Dôležitou podmienkou je včasné prijatie predpísaných liekov.

Treba poznamenať, že niektoré formy IHD majú dedičnú povahu a závislosť od faktorov životného prostredia málo závisí.

Diéta po koronárnom stentovaní

Ako sa správať po operácii angioplastiky a stentingu koronárnych artérií?

Bohužiaľ, lekárska medicína sa ešte naučila úplne eliminovať účinky aterosklerózy. Aby sa zachoval dosiahnutý pozitívny účinok po procedúre angioplastiky a stentovania čo najdlhšie, je potrebné neustále sledovať niektoré jednoduché pravidlá.

Po prvé, ide o racionálnu stravu. Na uspokojenie potrieb tela by sa malo meniť. Jedlo by malo zásobovať telo energiou, bielkovinami, vitamínmi, minerálmi a vláknami.

Obsah živočíšnych tukov by sa mal znížiť. Pri varení doma je najlepšie nahradiť maslom a margarínom rastlinné oleje. medzi ktorými sú preferované olivy a repkové semená.

Nezabudnite na zeleninu a ovocie, obilné výrobky. Mali by byť denne na stole. Je lepšie odmietnuť cukor alebo aspoň obmedziť na pár kusov za deň. Namiesto toho je lepšie používať med alebo sušené ovocie v miernom množstve. Nemali by ste úplne opustiť soľ, ale jeho denná spotreba by nemala prekročiť päť gramov.

Zmeňte svoj postoj k alkoholu. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že dodáva telu neprimerane veľké množstvo energie, ale neobsahuje takmer žiadne živiny. Úplne odmietajte tvrdú likéru a pivo. Ako výnimku si môžete dovoliť malé množstvo (nie viac ako sklo denne) prírodného suchého neštudovaného hroznového červeného vína.

Niekedy sa pacienti s angínou pectoris bojí fyzickej námahy. Po infarkte sa strach zvyšuje. Nepriamo to prispieva k dominantnému spôsobu liečenia srdcových záchvatov na základe dlhodobej imobilizácie pacienta.

Ale napriek tomu je pre srdce potrebné rozumné fyzické námahy. Racionálne zvolený spôsob fyzickej aktivity prinesie len pozitívny efekt. Realizovateľné zaťaženie prispieva k ekonomickej práci srdca znížením pulzu, normalizáciou krvného tlaku a zlepšením metabolizmu cholesterolu. Okrem toho tento pohyb prispieva k úbytku hmotnosti a zlepšuje duševný stav.

Neponáhľajte do druhého extrému a bežte na štadión. Typy fyzickej aktivity a ich intenzita sa vyberajú prísne individuálne na odporúčanie ošetrujúceho lekára.

Tréning by mal byť pravidelný. Ak nie ste zvyknutí na toto, budete musieť skúsiť a nútiť sa cvičiť aspoň každý druhý deň na 30-50 minút. Metóda výcviku je štandardná: zahrievanie, základný tréning a zotavenie. Nezabudnite ovládať impulz a tlak. Dovoľte mi, aby som vám pripomenul, že pre zdravého človeka je maximálna možná frekvencia pulzu definovaná ako 220 mínus počet rokov života. Zamerajte sa na čísla nepresahujúce 60% tejto hodnoty. Limitné hodnoty tlaku, ktoré sa považujú za normálne - 140/90.

Po angioplastike a stentovaní koronárnych artérií nezabúdajte, že choroba sa v skutočnosti iba ustupuje. Nezabudnite navštíviť svojho lekára najmenej niekoľkokrát za rok a prísne dodržiavať jeho odporúčania. Aj keď sa cítite skvele.

Dobré zdravie a dlhú životnosť.

PS: Úplne som zabudol. NEKÁDZAJTE.

Výživa po stentovaní srdcových ciev

Stentovanie ciev, hlavne koronárnych artérií, je veľmi dôležitá operácia, ktorá pomáha zmierniť stav pacienta. Pomáha predchádzať závažným komplikáciám, pretože pomáha obnoviť tok krvi.

Rozhodnutie o takomto chirurgickom zákroku prijal lekár, avšak nie všetci si ho môžu dovoliť kvôli jeho značným nákladom.

Stojí to za to úsilie naďalej, inak to môže stáť život. Samozrejme, takáto operácia bude mať úžitok iba vtedy, ak po nej budete dodržiavať stravu a fyzickú aktivitu. Je veľmi dôležité sledovať stav vášho tela, potom uvidíte dobrý výsledok. Pozrime sa, aké dôležité je táto operácia a ako po ňom žiť.

význam

Náš spôsob života a moderná ekológia výrazne ovplyvňuje zdravie, čo vedie k problémom v rôznych orgánoch a systémoch. Kardiovaskulárny systém je často prvý, ktorý trpí. Stentovanie pomáha normalizovať krvný obeh v našom životne dôležitom motore. Táto operácia sa začala realizovať v roku 1993. Bol to skutočný objav, a to najmä preto, že stále viac a viac ľudí je postihnutých chorobami srdca a krvných ciev.

Štatistiky ukazujú, že skorší vek pacientov s problémami v tejto oblasti bol približne 50 rokov. Dnes je vek stále mladší a častejšie sa takéto ochorenia vyskytujú u pacientov v mladom veku.

Je to spôsobené ekológiou, pracovnými podmienkami, životnou úrovňou a genetickou predispozíciou. Naším cieľom však nie je zvážiť príčiny zlyhania srdca, musíme pochopiť, aké dôležité je vykonať stenting, ak ho predpísal lekár a ako žiť po tejto operácii.

Srdce je hlavným orgánom ľudského tela. Prostredníctvom neho je zabezpečený krvný obeh v tkanivách a orgánoch. Ak tento motor funguje zle, tkanivá a orgány už nedostávajú potrebné látky a prvky, ktoré vedú k rozvoju rôznych chorôb. Aby boli všetky zložky nášho tela vybavené nevyhnutnými živinami a kyslíkom, potrebujeme rozsiahlu sieť koronárnych artérií a ich správnu činnosť.

Ak dôjde k negatívnym zmenám v tepnách, prívod krvi do srdca sa zhorší, a preto sa rozvinú nebezpečné choroby. Nedávno sa zúženie koronárnych ciev, ktoré vedie k poškodeniu myokardu a koronárnej chorobe srdca, stalo veľmi bežným.

Po dlhú dobu špecialisti vykonávali operácie založené na plnohodnotnej chirurgickej intervencii. To nie vždy prinieslo očakávané výhody. Navyše, po takýchto operáciách došlo k dlhej dobe zotavenia.

Našťastie boli vyvinuté metódy s nízkym dopadom, aby sa zabránilo vážnej chirurgii. Jedným z nich je len stentovanie koronárnych ciev.

Napriek tomu mnohí pacienti majú silný strach aj z takejto chirurgickej intervencie. Je dôležité, aby títo ľudia pochopili, že ak to lekár odporúča urobiť stenting, je to jediný spôsob, ako zachrániť životy a vyhnúť sa komplikáciám. Ak chcete znížiť strach, zvážte podstatu stentingu.

Stent je tenká tuba, ktorá sa skladá z kovových buniek. Pomocou katétra sa zavádza do poškodenej nádoby a nafúkne sa špeciálnym balónom. Stent sa zatlačí do steny tepien, čím sa vytlačí. To prispieva k obnoveniu prietoku krvi cez tepnu.

Obvykle sa takáto operácia uskutočňuje pri lokálnej anestézii, pretože sa vykonáva punkcia na mieste, kde sa nachádza femorálna artéria, kde je vložený katéter a stent. Anestézia nebude cítiť bolesť, takže sa nemusíte báť. Osobe, ktorej sa podáva samotná, je sedatívum. Pacient pocíti bolesť počas operácie aj preto, že vnútorné arteriálne steny nemajú nervové zakončenie. Často sa ľudia bojí presne bolesti, v tomto prípade, ako sme videli, to sa nestane.

komplikácie

Veľa sa obáva, že po operácii sa môžu objaviť komplikácie. Najprv si treba uvedomiť, že riziko komplikácií po operácii je oveľa menej, ako keby sa operácia vôbec nevykonala, pretože to môže stáť život.

Pretože operácia je menej traumatická, dôsledky po nej sú minimálne. V zriedkavých prípadoch môžu nastať niektoré komplikácie:

 • porušenie integrity tkaniva počas operácie a otvorenie krvácania;
 • problémy s obličkami;
 • hematómy v oblasti prepichnutia;
 • trombóza tkanív v mieste umiestnenia stentu.

Zriedkavejšie môže dôjsť k upchatiu tepny. Treba však mať na pamäti, že po stentovaní pacienta je pod neustálym dohľadom, v prípade núdze sa prijmú potrebné opatrenia. V prípade upchatých tepien sa vykonáva núdzová operácia.

Komplikácie, ktoré sú spôsobené výskytom krvnej zrazeniny, sú eliminované užívaním liekov, ktoré majú antikoagulačný účinok, hoci tieto lieky nemôžu užívať tí, ktorí majú poruchy súvisiace s pečeňou alebo obličkami.

Aby sa riziko komplikácií znížilo na minimum, je potrebné dodržať všetky opatrenia po operácii, ktoré lekár povie. Obdobie rehabilitácie po operácii je veľmi dôležité a zahŕňa niekoľko dôležitých bodov vrátane stravy.

rehabilitácia

Často, pred operáciou a až sa objavia vážne problémy s plavidlami, osoba vedie nesprávny životný štýl.

Pohybuje veľa alebo veľmi málo, fajčí, pije alkohol, zažíva časté stresy a jedia potraviny, ktoré iba zhoršujú jeho stav.

Po operácii je potrebné radikálne zmeniť tieto návyky a začať žiť, ako sa hovorí, z čistého bridlice.

 1. Po chirurgickom zákroku musí pacient dodržiavať prísny odpočinok v posteli. V tejto dobe sa vykonáva veľmi pozorné sledovanie, čo vám umožní vidieť dôsledky po operácii.
 2. Keď je pacient prepustený domov, musí zabezpečiť jeho pokoj. Je dôležité vyhnúť sa fyzickej námahe. Nemôžete mať horúcu sprchu alebo kúpeľ. Nie je potrebné riskovať nebezpečné situácie, kým sa stav normalizuje, čo znamená, že by ste sa nemali dostať za volantom. Avšak skutočnosť, že by ste sa mali zdržať fyzickej námahy, neznamená, že sa nemôžete vôbec pohybovať. Pohyby sú užitočné, ale s mierou. Je nevyhnutné chodiť v kľudnom kroku chôdze, ale najprv by mali byť malé vzdialenosti.
 3. Je dôležité, aby ste užívali špeciálne lieky predpísané lekárom.

Stentovanie odstraňuje účinky ischémie, ale príčinou, ktorá spôsobila aterosklerózu a vazokonstrikciu zostala. To znamená, že rizikové faktory zostávajú. Rehabilitácia predpokladá, že je potrebné vykonať súbor postupov, a to aj napriek tomu, že je to dobré. Nemôžete prestať užívať predpísané lieky alebo nezávisle meniť ich dávku.

Niektorí pacienti sa chcú čo najrýchlejšie dostať do svojho bežného rytmu života, avšak v tejto záležitosti by ste sa nemali ponáhľať. Stentovanie je závažný postup, ktorý si vyžaduje dodržiavanie konkrétneho harmonogramu.

Je veľmi dôležité nepovoliť zvýšenie krvného tlaku, ale ak sa tak stane, musíte užívať predpísané lieky, aby ste sa vyhli vzniku srdcového infarktu. Ak stenting bol urobený pre osobu, ktorá má diabetes, musí užívať lieky, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi.

Po určitom čase môže pacient vykonať určité cvičenia. Je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel.

 1. Gymnastika sa vykonáva každý deň najmenej 30 minút. Pomôže to udržať správnu hmotnosť, posilniť svalové tkanivo a normalizovať tlak.
 2. Cvičenie sa musí vykonať po uplynutí doby rehabilitácie.

Veľmi dôležitý bod, ktorý nemožno zabudnúť po operácii, je strava. Správna výživa je kľúčom k dobrému zdraviu.

diéta

Cieľom diéty je normalizovať hmotnosť. Okrem toho pomáha minimalizovať negatívne faktory, ktoré prispievajú k rozvoju CHD. Pri jedení musíte brať do úvahy niektoré dôležité body.

 • Výrobky musia obsahovať minimálne množstvo tuku. Tuky živočíšneho pôvodu by mali byť úplne vylúčené z potravy.
 • Mal by opustiť silný čaj a kávu.
 • Musíte prestať jesť maslo, môžete ho nahradiť zeleninou.
 • Nová strava by mala obsahovať množstvo ovocia, zeleniny a bobúľ.
 • No, ak bude obsahovať množstvo produktov s polynenasýtenými kyselinami.
 • Je potrebné obmedziť používanie soli.
 • Je potrebné jesť 6 krát denne v malých porciách. Nemôžete jesť v noci. Pred spaním nemôžete jesť tri hodiny.
 • Počas dňa by ste nemali jesť viac ako 2300 kalórií.

výhľad

Stent je relatívne bezpečná operácia, ktorá prináša dobré odmeny. Riziko komplikácií je veľmi malé. Po tom sa pacient nielen vráti do normálneho tempa života, ale tiež obnovuje výkonnosť.

Nesprávny životný štýl po operácii opäť spôsobí upchatie arteriálneho lumenu, takže musíte sledovať svoju stravu a režim, potom táto operácia prinesie viditeľné výhody.

Odporúčame tiež čítanie

Ako vediete pacienta po perkutánnej koronárnej intervencii?

Karpov Yu.A. Buza V.V.

V našej krajine hlavnou príčinou smrti, najmä v produktívnom veku, je koronárna choroba srdca (CHD), v dôsledku čoho každoročne zomiera približne 600 tisíc ľudí. Pri tejto chorobe spojenej s aterosklerózou koronárnych artérií je možné použiť aj liečebné a invazívne liečebné metódy, ktoré sa musia nutne kombinovať s liečbou liekov v plnom rozsahu. Invazívne metódy - perkutánne koronárne zákroky (PCI) vrátane stentingu a bypassu koronárnej artérie (CS) - zohrávajú významnú úlohu pri riešení dvoch hlavných problémov pri liečbe koronárnych artérií. Prvým je zlepšiť prognózu, zabrániť výskytu infarktu myokardu (MI) a náhlej smrti a následne zvýšiť dĺžku života. Druhým je zníženie frekvencie a zníženie intenzity záchvatov angíny, a tým aj zlepšenie kvality života pacienta.

Úspešná PCI u väčšiny pacientov vedie k eliminácii alebo zníženiu mŕtvice (ischémia myokardu) av niektorých prípadoch zabraňuje rozvoju akútneho koronárneho syndrómu (ACS), zlepšuje dlhodobú prognózu. PCI však neodstráni príčinu CHD - aterosklerózy, ale iba úroveň patofyziologického účinku hemodynamicky významného aterosklerotického plaku. Aterosklerotický proces môže postupovať tak v stentu, ako aj v balóne av iných segmentoch koronárneho lôžka. Okrem toho implantácia cudzieho telesa - stent môže spôsobiť iatrogénnu chorobu - trombózu stentu, ktorá sa môže vyvinúť v diaľkovom období. V tejto situácii je potrebné prísne sledovať všetky opatrenia sekundárnej prevencie koronárnych artériových ochorení, u ktorých je znázornené zníženie rizika koronárnych a cerebrálnych komplikácií, kardiovaskulárnej mortality u pacientov po PCI.

Odstúpenie od fajčenia je jedným z najdôležitejších opatrení na zmenu životného štýlu pacientov s ICHS, preto by mali byť všetci pacienti dôrazne vyzvaní, aby prestali fajčiť. Je rozumné zdôrazniť škodlivé účinky fajčenia na kardiovaskulárny systém, vrátane venovania pozornosti vysokej pravdepodobnosti opakovaných intervencií v budúcnosti, ako to bude pokračovať. Ak nie je možné prestať fajčiť, okamžite sa odporúča vypracovať plán postupného znižovania počtu fajčených cigariet. V období zrušenia môžu byť nikotínové náplasti použité na zníženie abstinenčných príznakov, ako aj použitie iných farmakologických metód profylaxie (napríklad predpisovanie antidepresívneho bupropiónu). Pacient by sa mal nielen vzdať aktívneho fajčenia, ale tiež sa vyhýbať tomu, aby bol v miestnostiach, kde fajčili iní ľudia (pasívne fajčenie).

Všetkým pacientom po PCI sa odporúča zvýšiť fyzickú aktivitu pri vypúšťaní. Úroveň fyzickej aktivity by sa mala individualizovať s ohľadom na úplnosť revaskularizácie, prítomnosť prenášaného MI, chronické srdcové zlyhanie (CHF) atď. Ak má pacient s anamnézou MI, CHF po úplnej revaskularizácii, ihneď po uzdravení miesta punkcie nemá prakticky žiadne fyzické obmedzenia, potom pacient s CHF alebo nedávny MI vyžaduje špeciálnu rehabilitáciu s postupným zvyšovaním a rozšírením záťaže. Vo všeobecnosti pacienti po zákroku. ako aj u iných pacientov s ICHS, odporúča sa minimálne 30-60 minút. mierna aeróbna aktivita niekoľko dní v týždni (ideálne denne). Klasickým príkladom miernej aeróbnej aktivity je rýchla chôdza, ale domáce úlohy, práca v krajine atď. Sú tiež možné.

V priebehu je nutná ich pobyt v nemocničných pacientov pre výpočet indexu telesnej hmotnosti (BMI) a obvod pásu bol meraný. V prípade, že BMI vyšší ako 24,9 kg / m2, si vyžaduje rad opatrení na zníženie hmotnosti. Majú nevyhnutne zahŕňať zníženie príjmu potravy kalóriou, zvyšovanie fyzickej aktivity. Je dôležité zdôrazniť, že redukcia hmotnosti by mala byť postupná. Prvým cieľom je znížiť telesnej hmotnosti o 10% a stanovenie výsledku. V budúcnosti je možné dosiahnuť zníženie telesnej hmotnosti o BMI nižšiu ako 24,9 kg / m2. Okrem toho s obvodom pasu u žien s dĺžkou 89 cm a viac a u mužov s veľkosťou 102 cm a viac je potrebné ďalšie opatrenia týkajúce sa liečby metabolického syndrómu.

U pacientov s diabetes mellitus (DM) je potrebné vykonať súbor opatrení, vrátane diétnych opatrení, užívajúcich hypoglykemické lieky, aby sa znížila hladina glykovaného hemoglobínu na menej ako 6,5%. Zároveň je mimoriadne dôležitá normalizácia hmotnosti, zvýšenie fyzickej aktivity, dosiahnutie cieľového krvného tlaku a normalizácia lipidového profilu. Všetky tieto opatrenia by mali koordinovať endokrinológovia.

Pacienti s krvným tlakom 140/90 mm Hg. a vyššie, je potrebné odporučiť súbor opatrení zameraných na zníženie krvného tlaku. Tieto opatrenia zahŕňajú zníženie telesnej hmotnosti, zvýšenú fyzickú aktivitu, obmedzenie príjmu alkoholu, zníženú spotrebu stolovej soli, zvýšenú spotrebu čerstvej zeleniny a ovocia a mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku. V prípade vymenovania antihypertenzívnej liečby by sa malo začať s b-blokátormi, ACE inhibítormi a ak je to potrebné, pridať ďalšie lieky.

V posledných rokoch, všetci pacienti s ischemickou chorobou srdca sa odporúča očkovanie proti sezónnej chrípke, čo znižuje pravdepodobnosť zhoršenia ochorenia, a to najmä počas vypuknutia chrípky.

Najvyšší význam medzi opatreniami sekundárnej prevencie je spojený s korekciou krvných lipidov. Je nevyhnutné predpísať diétu na zníženie hladiny lipidov, ktorá zahŕňa zníženie úrovne konzumácie nasýtených tukov - menej ako 7% celkovej výživy; obmedzenie používania potravín s vysokým obsahom cholesterolu (ideálne so znížením celkového príjmu cholesterolu na menej ako 200 mg denne). Odporúča sa zvýšiť spotrebu vlákniny na viac ako 10 g denne, rastlinné steroly, stanoly - až 2 g alebo viac denne, čo ďalej znižuje hladinu LDL cholesterolu.

Liečba na zníženie hladiny lipidov. Najdôležitejším smerom lekárskej liečby pacientov s ischemickou chorobou srdca je použitie liekov, ktoré znižujú obsah lipidov v krvi. Hlavnými prostriedkami na zníženie hladín cholesterolu a cholesterolu lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL-C) v plazme sú inhibítory syntézy cholesterolu - statíny. Najdôležitejším cieľom korekcie lipidového profilu je zníženie hladiny LDL cholesterolu pod 2,5 mmol / l a u pacientov s vysokým rizikom menej ako 1,8 mmol / l. Atorvastatín je jedným z najrozšírenejších statínov v klinickej praxi.

Atorvastatín (Atomaks) znižuje zvýšené hladiny celkového cholesterolu, LDL cholesterolu, apolipoproteínu B a triglyceridov a zvýšenie HDL cholesterolu u pacientov s primárnou hypercholesterolémiou, heterozygotnou familiárnou a non-familiárna hypercholesterolémia a kombinované (zmiešané) hyperlipidémia (typu IIa a IIb podľa Fredrickson) v kombinácii s diétou. Atomaky stanovujú priemerne 10 mg 1 denne / deň. Dávka sa pohybuje od 10 do 80 mg. Liek sa môže užívať kedykoľvek počas dňa bez ohľadu na jedlo. Dávka sa vyberá na základe počiatočnej hladiny cholesterolu / LDL, cieľa terapie a individuálneho účinku. Na začiatku liečby a / alebo pri zvyšovaní dávky lieku Atomax je potrebné každé 2-4 týždne. kontrolujte hladiny lipidov v plazme a zodpovedajúcu správnu dávku. Vo väčšine prípadov postačí dávka 10 mg Atomaxu 1 denne. Významný terapeutický účinok sa pozoruje spravidla po 2 týždňoch. Maximálny terapeutický účinok sa obvykle vyskytuje do 4 týždňov. Pri dlhodobej liečbe tento účinok pretrváva.

V počiatočných rozsiahlych štúdiách bol pred začlenením vykonaný len relatívne malý počet pacientov - od 8% do 1/3 pacientov a po 6 mesiacoch začala liečba statínom v priemere. po intervencii. Avšak podľa retrospektívnej analýzy štúdie CARE boli prínosy ich užívania v tejto kohorte väčšie ako u hlavnej skupiny pacientov.

Nedávno lekári zanedbali vymenovanie statínov u pacientov s PCI. V jednej európskej štúdii dostávalo iba šesť mesiacov liečbu statínmi iba 25% pacientov. po PCI. Podľa štúdie v jednej z amerických kliník, ktorá analyzovala priebeh ochorenia koronárnych artérií u 5052 pacientov po PCI, počas rokov 1993-1999. frekvencia podávania statínov bola 26,5%. Napriek zníženiu počtu nežiaducich účinkov po PCI (spomalenie progresie aterosklerotických lézií koronárnych artérií) je profylaktický účinok statínov na prevenciu rozvoja restenózy po PCI pochybný.

Účinok používania statínov na incidenciu restenózy po stentovaní bol menej skúmaný. V retrospektívnej štúdii Waltera zahŕňajúcej 525 pacientov bolo preukázané, že použitie statínov po stentovaní malo za následok nižší výskyt angiograficky zistiteľnej restenózy s 38% v skupine s placebom v porovnaní s 25,4% v skupine liečenej statínmi (sekundárna profylaxia po stentovaní, aktivita

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Leukoencefalopatia cievnej genézy

Malá ohnisková leukoencefalopatia cievnej generácie je diagnóza, ktorú často robí mužský pacient, ktorý prekročil vekovú hranicu 55 rokov, ale nie každý vie, čo to je.

Príčiny, príznaky otvoreného arteriálneho kanála, diagnostika a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je otvorený arteriálny kanál u detí, prečo sa táto vrodená vada vyvíja, ako sa prejavuje. Diagnóza a liečba tejto choroby.

Periventrikulárna leukoráióza mozgu

Periventrikulárna leukoréza je zníženie hustoty bielej hmoty mozgu. Ochorenie je veľmi zriedkavé, sprevádzané ischémiou a poruchou krvného obehu. Vykazoval Alzheimerovu chorobu, encefalopatiu, mŕtvicu, diabetes.

Etapy a príčiny žilovej kongescie

Sedavý životný štýl, nadváha a problémy s kardiovaskulárnym systémom vedú k vzniku venóznej krvi v cievach. Tento jav sa najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorých práca je spojená s núteným dlhým sedením v jednej pozícii.

Analyzujeme otázku, ako čistiť cievy mozgu a aké sú možnosti?

Ako človek dozrieva, škodlivé látky sa usadia na stenách svojich krvných ciev. Tento stav spôsobuje zúžené tepny a blokuje prietok krvi. Medzi faktory, ktoré vedú k zaneseniu krvných ciev viac, patrí nedostatočná výživa, nedostatok fyzickej aktivity a fajčenie.

Dýchanie pre srdce a cievy - ako dlho zostať zdravý?

Respiračná gymnastika môže mať pozitívny účinok na cievy a myokard, čo sa dá porovnať s použitím liekov. Vďaka pravidelnému výkonu niektorých cvičení je možné dosiahnuť výrazné zlepšenie ciev a znížiť negatívne prejavy existujúcich ochorení obehového systému na minimum.