Za dôkladným preskúmaním a testovaním. Po preskúmaní výsledkov ošetrujúci lekár dospel k záveru, že jeho pacient musí predpisovať lieky na zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Statíny - to je to, čo nazývajú - budú musieť byť prijaté po dostatočne dlhú dobu, a možno natrvalo. Samozrejme, takmer každý pacient bude chcieť vedieť o tejto skupine drog čo najviac.

Čo sú statíny?

Medzi takéto lieky patria lieky, ktorých hlavnou funkciou je zníženie hladiny cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteínu (LDL). Spočiatku zvýšené hladiny tejto látky v krvi nespôsobujú žiadne negatívne príznaky. Avšak v priebehu času bez prípravy vhodných opatrení a liekov na stenách krvných ciev začne tvorba aterosklerotických plakov, čo v ďaleko od perfektného okamihu úplne upchne lúmen cievy, čím vyvolá vývoj infarktu, mŕtvice alebo dokonca smrť. Preto ak sa lekár rozhodne začať užívať statíny pre cholesterol, pacient bude pravdepodobne musieť dodržiavať pokyny lekára.

Prípravy tohto druhu, podľa pomerne veľkej skupiny lekárov, sú schopné chrániť ľudské plavidlá pred vážnymi zraneniami, čím výrazne zlepšujú kvalitu života. Výsledky vážnych štúdií ukázali, že statíny takmer nespôsobujú vedľajšie účinky. Dlhý priebeh užívania týchto liekov môže nielen znížiť úroveň "škodlivého" cholesterolu, ale tiež zvýšiť množstvo lipoproteínov s vysokou hustotou - "zdravého" cholesterolu.

Na území Ruskej federácie pod rôznymi názvami si môžete zakúpiť nasledujúce lieky na zníženie cholesterolu: statíny Simvastatín, Pravastatín, Atorvastatín, Fluvastatín a Lovastatín.

Účinok statínov na ľudské telo

Neexistujú štatistické údaje o frekvencii užívania liekov, ktoré znižujú obsah cholesterolu v krvi na území Ruskej federácie. Avšak lekári v iných krajinách používajú tieto lieky častejšie ako ktorýkoľvek iný. Existujú dva názory na vplyv na procesy produkcie cholesterolu.

Jeden hovorí o absolútnych výhodách statínov ako liekov, ktoré znižujú riziko vaskulárnej blokády a rozvoj vážnych kardiovaskulárnych ochorení (infarkt myokardu, mŕtvica atď.).

Ďalšie stanovisko k tejto téme je vyhlásenie o poškodení, ktoré spôsobujú pilulky so statínmi. V žiadnom prípade sa nemusíte zbaviť cholesterolu z jednoduchého dôvodu, že táto látka je jednoducho nevyhnutná pre každú bunku v tele, aby sa zotavila v prípadoch poškodenia bunkových membrán. Jednoducho povedané, keď z akéhokoľvek dôvodu je porušená integrita stien krvných ciev a tepien, telo používa cholesterol na "opravu" práce. Umelým znížením obsahu tejto látky jednoducho zbavíme naše telo vážnej ochrany.

Samozrejme, obidva tieto názory, ktoré sa zaoberajú statínmi pre cholesterol, majú právo na život. Prínosy a škody spôsobené používaním týchto liekov (ak si prečítajte odbornú literatúru o tejto problematike) sa odohrávajú.

Normálny cholesterol je koľko?

Malo by byť zrejmé, že cholesterol nie je tuk, ale alkohol, ktorý si zachováva tento tuk. Ak sa takáto látka viaže na lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL), potom vstúpi do cievy "zlý" cholesterol a ak interaguje s lipoproteínmi s vysokou hustotou (HDL) - tuk sa vyberie z ciev ("dobrý" cholesterol).

Podľa odborníkov z oblasti lekárstva môže byť normálny cholesterolový indikátor nepresahujúci 200 mg / dl. Ale všetko nie je tak jasné. Úroveň HDL u mužov by mala byť aspoň 40 mg / dl, u žien - 50 mg / dl. Treba poznamenať, že tento ukazovateľ by nemal prekročiť 130 mg / dl.

Avšak otázka, pre ktoré statiny cholesterolu sú predpísané pre nemožno brať do úvahy, ak je použitie týchto liekov je životne dôležité. Lekári považujú za potrebné vziať finančné prostriedky v prípade, že pacient má koronárne ochorenie srdca po infarkte alebo mŕtviciach po chirurgických zákrokoch na cievach. Okrem toho, podľa názoru dostatočne veľkého počtu lekárov, ľudia s diabetom, ktorí majú potenciálne vysoké riziko komplikácií, musia užívať statíny na cholesterol.

"Prírodné" statíny

Ak sa lekár z akéhokoľvek dôvodu rozhodne predpisovať statinové lieky, potom je samozrejme neprijateľné ich zrušiť sami. Avšak po konzultácii s lekárom môžete zvýšiť hmotnostný podiel takzvaných "prírodných" statínov vo vašej strave.

Napríklad vitamín C (kyselina askorbová) má najprospešnejší účinok na fungovanie srdca a krvných ciev a inhibuje produkciu LDL (lipoproteín s nízkou hustotou) v tele. Tieto "statíny", ktoré znižujú hladinu cholesterolu, sú prítomné v mnohých druhoch ovocia a zeleniny.

Mäso a mliečne výrobky, obilniny, zelená zelenina obsahujú natin (vitamín B3) - výborný prírodný statín. Pravidelný cesnak pomôže pomerne účinne regulovať hladinu cholesterolu v krvi. Kurkumín, korenie, ktoré je známe každému, stimuluje pečeň na produkciu cholesterolu a súčasne odstraňuje jeho prebytok z tela. Rybí olej a ľanové semeno sú odporúčané pre ľudí trpiacich srdcovým ochorením.

Možno, že určitá skupina pacientov nebude musieť užívať lieky na zníženie hladiny cholesterolu. Statíny prírodného pôvodu a cvičenia môžu účinne zvládnuť tento problém.

Nežiaduce prejavy vyvolané statínmi

Vo väčšine prípadov sú statíny dobre znášané orgánom. Ako hovoria lekári, je lepšie vziať si pilulku podľa pokynov zdravotníckeho pracovníka ako aspirínu na bolesť hlavy sami. Koneckonců, bolesť môže byť dôsledkom rozvoja aterosklerózy (zúženie lúmenu v cieve v dôsledku zablokovania aterosklerotických plátov). V tomto prípade statín odstráni príčinu a aspirín - iba dôsledky (a nie fakt).

Niektoré nežiaduce účinky statínov proti cholesterolu však môžu stále vyvolať. Často môžete počuť o bolestiach hlavy, nevoľnosti, bolestiach brucha, zápche, hnačke. Zo strany centrálneho nervového systému sa môžu vyskytnúť závraty, parestézia, hypestézia. Pacienti sa často sťažujú na bolesť kĺbov, myozitídu, svalové kŕče, bolesti chrbta.

Z alergických prejavov sa najčastejšie hovorí o svrbení, kožných vyrážkach, žihľavke. Aj keď v niektorých prípadoch existuje pravdepodobnosť anafylaxie. Niekedy sú možné prejavy trombocytopénie, obezity, impotencie, periférneho edému.

Základné pravidlá pre užívanie statínov

Vo všeobecnosti, ako užívať statíny z cholesterolu, je potrebné uviesť v návode na použitie. Navyše pri vymenovaní musí ošetrujúci lekár zdôrazniť pozornosť pacienta na liečebný režim. Okrem týchto dvoch najdôležitejších zdrojov informácií, ľudia potrebujú vedieť, že statíny nemôžu byť vypláchnuté grapefruitovou šťavou. Látky obsiahnuté v tomto výrobku zabraňujú ich zničeniu a odstráneniu z tela, v dôsledku čoho sa zvyšuje koncentrácia týchto látok v krvi. Táto situácia môže vyvolať deštruktívne procesy vo svalových vláknach, vývoj zlyhania pečene (a to je život ohrozujúci stav).

Okrem toho je žiaduce užívať statiny nie ráno, ale večer po dobu pol hodiny alebo dve hodiny pred spaním.

Ak hovoríme o dĺžke trvania liečby týmito liekmi, neexistuje žiadna taká vec. Statíny z cholesterolu vo väčšine prípadov musíte brať po celý život. Je povolené len meniť dávkovanie.

Ako si vybrať statíny?

Všetky v súčasnosti používané lieky majú vysokú účinnosť. Sú však najväčšie požiadavky na statíny z cholesterolu novej generácie. Najčastejšie lekári z rôznych drog vydávajú "atorvastatín".

Najvýznamnejšou výhodou tohto nástroja je veľká dôkazová základňa. Táto droga bola najviac skúmaná. Je jednoduchšie a najjednoduchšie aplikovať jedenkrát denne. Výrazný účinok závislý od dávky, ktorý niektoré statíny vôbec nemajú. K novej generácii liekov patrí aj "Rosuvastatín". Funkciou týchto dvoch liekov je schopnosť rýchlo a bezbolestne znížiť hladinu cholesterolu u pacientov.

Zdravotnícki odborníci majú niekoľko zásad na výber statínu pre každého pacienta v závislosti od histórie a zdravotného stavu. Ak chcete znížiť LDL, môžete použiť akékoľvek lieky. Tí, ktorí trpia chronickým ochorením pečene, je lepšie predpisovať "pravastatín" alebo "rosuvastatín" v nízkych dávkach. Keď sa uprednostňuje bolesť svalov "pravastatínu", ako drogy, ktorá má minimálny toxický účinok na svaly. Atorvastatín a fluvastatín nie sú predpísané pacientom s chorobnými obličkami.

Stanovisko proti používaniu statínov

Akonáhle v ľudskom tele, statíny so zvýšeným cholesterolom znižujú hladinu v krvi, čím zabraňujú tvorbe mevalonátu (prekurzora cholesterolu). Takže sekvencia je jasná: menej cholesterolu bez mevalonátu. Na prvý pohľad nič zlé. Mevalonát je však zdrojom nielen cholesterolu, ale aj mnohých látok, ktoré majú dôležité funkcie. Strata týchto látok z biologického cyklu môže viesť k mnohým zdravotným problémom.

Použitie cholesterolu na obnovenie poškodených tkanív a krvných ciev uvedených vyššie. A skutočnosť, že v prípade krízy ("opravy" bunkových membrán, cievnych stien atď.) Je potrebné v tele zvýšiť syntézu cholesterolu, to vyzerá prirodzene. Spĺňa zvýšené potreby pečene, jeho zdroje sú dostatočné na zvýšenie produkcie cholesterolu o 400%.

Je jasné, že názor na veci z tohto pohľadu radikálne mení názor ľudí na potrebu znížiť úroveň tejto látky. Takže stojí za to trvale užívať statíny pre cholesterol? Podľa lekárov a väčšiny spotrebiteľov umelým znížením hladiny cholesterolu so syntetickými liekmi sa dá vyvolať vývoj mnohých zložitých ochorení. Zhoršenie nadobličiek (prvé spojenie v reťazci odchýlok) môže viesť k zvýšeniu hladiny glukózy v krvi, k poškodeniu mozgu, k nedostatku minerálov, k astmu a tiež k oslabeniu libida, neplodnosti, zápalu a edému, k odchýlkam vo fungovaní reprodukčného systému.

Kto má užívať statíny?

V súčasnosti akýkoľvek liek na zníženie hladiny lipidov (statíny pre cholesterol spomedzi nich) podlieha dvojznačnému postoju voči sebe. Výsledkom niektorých štúdií je postulát, že pravidelné znižovanie hladín cholesterolu pomocou takýchto liekov znižuje riziko vzniku problémov v kardiovaskulárnom systéme. Ďalšie štúdie vedú vedcov k záveru, že počet nežiaducich udalostí je neporovnateľný s prínosmi týchto liekov.

Dnes v Rusku sú statíny zaradené do štandardného liečebného režimu pre mnohé kardiologické patológie. Ich použitie znižuje mieru úmrtnosti obyvateľstva. To však neznamená, že by tieto lieky mali byť predpísané každému pacientovi s arteriálnou hypertenziou alebo s IHD. Taktiež statíny nie sú predpísané osobám starším ako 45 rokov a pacientom s mierne vyššou hladinou cholesterolu v krvi.

Súčasne podľa zdravotníckych pracovníkov sú tieto lieky jednoducho nevyhnutné pre tých, ktorí utrpeli infarkt alebo mozgovú príhodu (pre sekundárnu prevenciu). Odporúča sa aj pacientom, ktorí plánujú vykonávať rekonštrukčné operácie srdca a veľkých ciev (koronárny bypass). Dôvodom na začiatok užívania statínov sú stavy akútneho koronárneho syndrómu, ischémia s vysokým rizikom vzniku mozgovej príhody alebo infarktu.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že pre pacientov s ťažkými vaskulárnymi léziami sú statínové lieky príležitosťou na predĺženie života.

Statíny - prielom v medicíne alebo nie?

Zástancovia medicíny založenej na dôkazoch môžu dobre spať. Klinické štúdie o účinnosti statínových liekov preukázali, že tieto lieky znižujúce hladinu lipidov naozaj účinne znižujú hladinu cholesterolu v krvi a v dôsledku toho znižujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Navyše niektoré statíny novej generácie môžu dokonca ovplyvniť veľkosť aterosklerotických plakov ("rosuvastatín" má presne tento účinok). A to je absolútny prínos pre takéto lieky.

Nie je však úplne isté, že statíny sú prospešné. Cholesterol je pre telo nevyhnutný pri mnohých biologických procesoch. Sú veľmi dôležité pre normálny život každého človeka. Mnoho negatívnych dôsledkov môže byť vyvolané neustálym užívaním statínov z cholesterolu. Výhody a škody takmer idú ruka v ruke.

Bezpečnosť používania týchto liekov pacientmi vo vekovej skupine od 50 do 60 rokov je veľkou otázkou. Spočiatku boli výsledky výskumu tak pôsobivé, že povolenie na používanie statínov bolo vydané o 2 roky pred plánovaným termínom. To znemožnilo posúdenie vedľajších účinkov, ktoré sa prejavujú v dlhodobom používaní. Až 98% ľudí užívajúcich statíny dlhší čas sa sťažuje na dostatočne silnú bolesť svalov, únava, poruchy reči a problémy s vestibulárnym aparátom. Existujú prípady kognitívnej poruchy a jemné motorické zručnosti.

Existujú situácie, keď sú statinové lieky životne dôležité pre pacientov. A stane sa, že môžete úplne vyváženú stravu a cvičenie.

Právo rozhodnúť, či užívať lieky na zníženie hladiny lipidov alebo nie, patrí ošetrujúcemu lekárovi, ktorý môže posúdiť zdravie svojho pacienta ako celku a zohľadniť všetky nuansy a súvisiace problémy.

Nežiaduce účinky statínov: možné možnosti a prevencia ich vývoja

Statíny sú jednou z najpopulárnejších a často predpísaných skupín liekov na korekciu hladín lipidov v krvi. Spravodlivé používanie liekov v súlade s indikáciami a kontraindikáciami môže spravidla zabrániť vzniku vedľajších účinkov.

Avšak u niektorých ľudí, ak porušujete pravidlá pre užívanie lieku, môžu sa vyskytnúť nežiaduce reakcie na liek, od dyspeptických porúch, ako je nauzea a vracanie, až po ťažké situácie spojené s výrazným zvýšením hladiny glukózy v krvi alebo demenciou. Vedľajšie účinky statínov by mali byť čo najskôr rozpoznané a upravené prerušením liečby alebo zmenou jej dávky.

Môžu sa vyskytnúť rôzne vedľajšie účinky so statínmi.

O statínoch

Účinok statínov na ľudské telo so zvýšenou hladinou cholesterolu a iných lipidov v krvi je spojený so schopnosťou týchto liekov blokovať enzým nazývaný HMG-CoA reduktáza. Tento enzým sa podieľa na tvorbe cholesterolu v pečeňových bunkách a jeho blokovanie znižuje hladinu cholesterolu v krvnej plazme.

Statíny sú vysoko účinné lieky na kontrolu cholesterolu a lipoproteínov s nízkou hustotou v ľudskej krvi.

Statíny sú predpísané pacientom s určitými indikáciami na použitie týchto látok:

 1. Prevencia infarktu myokardu u pacientov s angínou a poruchami koronárnych artérií v dôsledku vývoja aterosklerotického procesu v nich.
 2. Prevencia ischemickej cievnej mozgovej príhody spojenej so zhoršeným prívodom krvi do mozgu. S rizikom hemoragickej mŕtvice na vymenovanie tejto skupiny liekov treba liečiť veľmi opatrne.
 3. Statíny sú preukázané pacientom, ktorí už trpeli infarktom myokardu. Existuje silný vedecký dôkaz, že užívanie drog po tejto udalosti výrazne ovplyvňuje očakávanú dĺžku života a znižuje riziko recidívy.
 4. Pri ťažkej ateroskleróze na akomkoľvek mieste majú inhibítory syntézy enzýmu cholesterol aj pozitívny účinok na ľudské telo.

Statíny sú silné lieky používané na normalizáciu hladín cholesterolu.

Okrem toho je dôležité špecifikovať rizikové faktory pre vznik komplikácií pri liečbe statínmi:

 • Pacient má viac ako 65 rokov.
 • Súčasné užívanie viacerých liekov na hypercholesterolémiu.
 • Prítomnosť chronickej patológie pečene a / alebo obličiek.
 • Pitný alkohol.

Ak má pacient tieto faktory, statiny by sa mali predpisovať s veľkou opatrnosťou, a to zavedením stálej lekárskej kontroly nad funkciami systémov hlavného tela.

Predpísanie inhibítorov tvorby cholesterolu je indikované pre všetkých pacientov, ktorí sú vystavení vysokému riziku vzniku ischemického poškodenia srdca, mozgu a iných orgánov napriek možnému vývoju vedľajších účinkov liekov.

Vedľajšie účinky liekov

Vedľajšie účinky statínov sa dajú rozdeliť na niekoľko hlavných symptómov, ktoré sa spravidla rozvíjajú v prípadoch, keď nie sú v súlade s indikáciami alebo kontraindikáciami ich použitia alebo nedodržiavajú odporúčané dávky účinnej látky počas používania.

Hlavné vedľajšie účinky sú nasledovné:

 1. Bolestivý syndróm s lokalizáciou v kĺboch ​​a svaloch. Vyskytuje sa najčastejšie a môže mať rôzny stupeň závažnosti - od mierneho pocitu nepohodlie až po silné bolesti, ktoré obmedzujú pohyblivosť. Pacienti môžu dokonca zastaviť chôdzu, čo výrazne znižuje celkovú úroveň kvality života.
 2. Zničenie svalových vlákien alebo rabdomyolýza. Táto situácia vedie k ďalšiemu poškodeniu obličiek produktmi na rozklad svalov. Pacient má akútnu bolesť chrbta a príznaky akútneho zlyhania obličiek s prudkým poklesom objemu moču alebo jeho úplnou absenciou. Rabdomyolýza je extrémne zriedkavá, ale považuje sa za najťažšiu komplikáciu liečby statínmi.
 3. Zhoršenie funkcie pečene so zvýšenou hladinou špecifických enzýmov (AlAT, AsAT atď.). Úroveň nárastu sa môže pohybovať od minima po kritické hodnoty.
 4. Dyspeptické poruchy s dysfunkciou orgánov zažívacieho systému vo forme nevoľnosti, zvracania, plynatosti a porúch stolice. Je pomerne zriedkavé a stane sa v rozpore s kontraindikáciami na statíny. Zvyčajne sú symptómy pozorované u pacientov a pred podaním lieku spôsobujú ich exacerbáciu.
 5. Hyperglykémia, charakterizovaná zvýšenou hladinou glukózy v krvi a rozvojom inzulínovej necitlivosti na telesné tkanivá. Najčastejšie sa tento vedľajší účinok pozoruje u ľudí s predispozíciou na vývoj diabetes mellitus vrátane pacientov s metabolickým syndrómom.
 6. Kognitívne poruchy vo forme zníženej úrovne myslenia, poruchy pamäti atď. Avšak takéto komplikácie z liečby sú veľmi zriedkavé, čo sťažuje ich identifikáciu.

Statíny výrazne znižujú počiatočnú koncentráciu cholesterolu počas prvého mesiaca.

Vedľajšie účinky používania statínov by sa mali určiť čo najskôr. Preto by mal každý pacient s výskytom nepríjemných pocitov alebo nových symptómov okamžite kontaktovať svojho lekára na vyšetrenie. Ak je príčinou nepríjemných symptómov statíny, musíte upraviť dávku alebo prestať používať.

Nežiaduce účinky jednotlivých štatistík

Riziká vedľajších účinkov a ich frekvencia sa môžu líšiť v závislosti od účelu určitého typu statínu, čo je dôležité pri ich používaní u pacientov.

Nežiaducim liekovým reakciám liekov možno zabrániť kvalitatívnejším prístupom k výberu konkrétneho liečiva pre pacienta.

V podstate je možnosť vzniku nežiaducich reakcií na liek pri užívaní liekov znižujúcich hladinu lipidov určená triedou statínov, čo si vyžaduje podrobnejšie informácie.

Statíny berú na zníženie hladiny cholesterolu

 • Statíny prvej generácie, ktoré zahŕňajú simvastatín, lovastatín a ďalšie, sú najstaršie lieky. Dlhodobé skúsenosti s ich používaním v klinickej praxi ukázali, že účinnosť týchto liekov je obmedzená a hladina cholesterolu v krvi je nízka. Navyše lieky tejto generácie väčšinou spôsobujú vedľajšie účinky vrátane najzávažnejších (rabdomyolýza, abnormálna funkcia pečene).
 • Lieky druhej generácie, ktorých hlavným predstaviteľom je fluvastatín, majú dlhší účinok a môžu významne znížiť hladinu cholesterolu v krvi pacienta. Atorvastatín, najčastejšie predpisovaný liek zo skupiny statínov, je liek tretej generácie. Ovplyvňuje nielen hladiny cholesterolu, ale tiež znižuje množstvo lipoproteínu s nízkou hustotou a zvyšuje hladinu lipoproteínu s vysokou hustotou v krvi. Je to najbezpečnejšia a môže spôsobiť nežiaduce reakcie len vtedy, ak dôjde k vážnemu porušeniu dávkovacieho režimu alebo ak je pacient kontraindikovaný na použitie.
 • Statíny štvrtej generácie (rosuvastatín a iné) majú vysokú úroveň bezpečnosti, líšia sa však tým, že sú schopné spôsobiť hyperglykémiu a diabetes typu 2, ako aj zlyhanie obličiek. Toto obmedzuje ich použitie u pacientov z príslušných rizikových skupín.

Výber konkrétneho lieku musí vychádzať z individuálnych charakteristík pacienta a musí byť vždy založený na princípoch medicíny založenej na dôkazoch.

Ako znížiť pravdepodobnosť vedľajších účinkov liečby?

Môže sa predchádzať vzniku vedľajších účinkov z použitia inhibítorov tvorby cholesterolu.

Koenzým Q10 zlepšuje tok krvi a posilňuje krvné cievy.

Na tento účel navštevujú lekári odporúčajú niekoľko základných spôsobov:

 • Použitie koenzýmu Q10, ktorý sa podieľa na energetickom metabolizme buniek a zlepšuje ich funkciu v celom tele.
 • Je dôležité rozlišovať nežiaduce účinky liečby od symptómov samotného ochorenia, komorbidít alebo zmien súvisiacich s vekom v tele. Napríklad zmena obsahu pečeňových enzýmov v krvi môže byť spojená s vývojom akejkoľvek formy hepatitídy a nie s použitím statínov. To isté platí o strate pamäti - lieky sa často používajú u starších pacientov, ktorí sami vyvinuli senilnú demenciu.
 • Pri používaní rôznych liekov musí pacient a ošetrujúci lekár venovať osobitnú pozornosť ich interakcii. Preto by mal pacient počas lekárskeho príjmu povedať o všetkých použitých liekoch. Riziko komplikácií pri liečbe statínmi sa zvyšuje pri súčasnom podávaní liekov na liečbu srdcových arytmií, vysokého krvného tlaku, množstva antibakteriálnych a antifungálnych liekov, antidepresív, imunomodulátorov atď.

Tieto odporúčania by sa mali použiť v každom prípade pri podávaní statínov, pretože pomáhajú znížiť riziko vzniku negatívnych účinkov liečby.

Statíny, rovnako ako všetky lieky, majú svoje vlastné špecifické indikácie. Skutočnosť ich prítomnosti by však nemala viesť k odmietnutiu ich použitia v klinickej praxi kvôli dobrej rovnováhe medzi účinnosťou a bezpečnosťou. Ošetrujúci lekár by mal po vykonaní plnohodnotného lekárskeho vyšetrenia pacienta a pri použití pomocných laboratórnych a inštrumentálnych metód nezávisle vybrať najlepšiu prípravu.

Výhody a poškodenie statínov

Moderná terapia znižujúca hladinu cholesterolu, ktorá je zameraná na zníženie hladiny cholesterolu, je jednou z perspektívnych oblastí liečby aterosklerózy. Vedúce pozície v lekárskych schôdzach pre pacientov s vysokým cholesterolom sú statíny, lieky, ktoré znižujú tvorbu "zlých" frakcií tuku.

Napriek účinnosti statinovej terapie sa v posledných rokoch vo vedeckom svete objavuje stále viac výskumu o nebezpečenstvách dlhodobého užívania týchto liekov. Negatívny vplyv na pečeň a iné vnútorné orgány neumožňuje užívanie týchto liekov u pacientov s chronickými ochoreniami a potreba užívať statíny dlhší čas môže spôsobiť nebezpečné vedľajšie účinky. Nielen užitočné, ale aj škodlivé vlastnosti majú statíny: výhody a nevýhody užívania týchto liekov na zníženie hladiny lipidov sú uvedené v prehľade nižšie.

Keď sú predpísané statíny

Pred podrobným opisom vedľajších účinkov a poškodenia predstaviteľov skupiny statínov pre telo je potrebné zistiť, kedy môže lekár predpísať tieto lieky.

Statíny - hypolipidemické látky, ktorých mechanizmus účinku súvisí so selektívnou inhibíciou enzýmu HMG CoA reduktázy - kľúčovým článkom v tvorbe cholesterolu a jeho aterogénnych frakcií. Indikácie pre použitie statínov:

 • ako súčasť komplexnej terapie hypercholesterolémie (vysoký cholesterol);
 • v dedičných formách hypercholesterolémie (familiárna heterozygotná, homozygotná);
 • Korekcia rizika metabolizmu tukov alebo rozšírený klinický obraz kardiovaskulárnej cerebrovaskulárnej patológie.

Moderná medicína preto odporúča, aby sa statíny používali na akékoľvek zvýšenie hladín cholesterolu nad normou, bez ohľadu na príčinu ochorenia.

Princípy statínov

 • Pred použitím liekov sa odporúčajú všetkým pacientom s hypercholesterolémiou metódy korekcie metabolizmu tukov pomocou diéty a adekvátnej fyzickej námahy, vzdanie sa zlých návykov;
 • ak hladiny cholesterolu nevrátia do normálu do troch mesiacov od liečby bez liekov, lekári zvyčajne predpisujú statíny;
 • Statiny založené na atorvastatíne a simvastatíne začínajú pôsobiť po 2 týždňoch bežného užívania a rosuvastatínu, trochu rýchlejšie. Maximálny terapeutický účinok liekov sa vyvíja po mesiaci podania a trvá celý priebeh liečby.
 • Liečba statínom je zvyčajne dlhá a trvá mesiace alebo roky.

Mechanizmus účinku statínov

Statíny "pracujú" na biochemickej úrovni, blokujúc jeden z kľúčových enzýmov v syntéze cholesterolu v pečeni. Lieky majú preto nasledujúce farmakologické účinky:

 • už počas prvého mesiaca sa počiatočná koncentrácia cholesterolu výrazne znížila;
 • znižuje produkciu "škodlivých" aterogénnych lipidov - LDL, VLDL, TG cholesterolu;
 • nestabilné zvýšenie koncentrácie "užitočnej" cholesterolovej frakcie - HDL.

Okrem toho zvyšovaním počtu receptorov HDLVP na povrchu hepatocytov statíny zvyšujú ich využitie v pečeňových bunkách. Tým sa obnoví narušený pomer lipoproteínov s vysokou a nízkou hustotou a aterogénny koeficient sa vráti do normálu.

Výhody statínov sú:

 • zníženie rizika ischemických prejavov u pacientov s nedostatočným prívodom krvi do srdca a mozgu;
 • prevencia kardiovaskulárnych ochorení u osôb s rizikovými faktormi (vek nad 60 rokov, fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu, cukrovka atď.);
 • zníženie rizika smrteľných komplikácií IHD a dyscirkulatívnej encefalopatie;
 • zlepšenie kvality života pacientov.

Statíny predlžujú život

Nie je žiadnym tajomstvom, že u pacientov so zvýšeným cholesterolom a klinických prejavov aterosklerózy hrozí také hrozné komplikácie ako je akútny infarkt myokardu, narušený krvný obeh v cievach končatín a vnútorných orgánov a mŕtvica.

Všetky tieto stavy sú spojené všeobecným mechanizmom vývoja patologického účinku:

 1. Zvyšovanie koncentrácie celkového cholesterolu a jeho aterogénnych frakcií v krvi (LDL).
 2. Depozícia lipidov na stenách krvných ciev, ich zosilnenie kostry spojivového tkaniva - tvorba aterosklerotického (cholesterolu) plaku.
 3. Porušenie krvného zásobovania vnútorným orgánom sa zúžilo kvôli ukladaniu cholesterolu na stenách tepien. Po prvé, srdcový sval a mozog trpia, pretože potrebujú stálu dodávku kyslíka a živín;
 4. Výskyt prvých príznakov ischémie: s postihnutím srdca - nepríjemná tlaková bolesť za hrudnou kosťou, dýchavičnosť, znížená tolerancia cvičenia; v prípade nedostatočného dodávania kyslíka do mozgu - závrat, zábudlivosť, bolesti hlavy.

Ak nedodržíte tieto príznaky včas, zlyhanie obehu bude rýchlo postupovať a môže viesť k život ohrozujúcim následkom - infarktu alebo mŕtvici.

Infarktom srdcového svalu sú nezvratné fyziologické zmeny v tkanivách srdca, vrátane nekrózy (smrť buniek) a aseptického zápalu. Podmienka sa prejavuje ostrými bolesťami v srdci, panikou, strachom zo smrti. Ak nekróza ovplyvnila celú stenu orgánu, infarkt sa nazýva transmurálny. V prípade priaznivého výsledku je miesto nekrózy "utiahnuté" spojivovým tkanivom a pacient zostáva navždy s jazvou na srdci.

Ak je škoda príliš rozsiahla, potom srdce nemôže vykonávať svoje funkcie čerpania krvi. Pri nepriaznivom priebehu infarktu dochádza k zlyhaniu srdca, pľúcnemu edému a niekedy smrti pacienta.

Môže to byť tiež smrteľné a mŕtvica - porušenie krvi v oblasti mozgu. Ak sa v dôležitom priestore mozgu vyvinie ischemické poškodenie, smrť môže nastať okamžite. Všetky nebezpečné komplikácie aterosklerózy sa vyvíjajú náhle a vyžadujú okamžitú hospitalizáciu.

Použitie statínov na prevenciu a liečbu aterosklerózy je neoceniteľné: tieto lieky inhibujú hladiny cholesterolu v cieľových hodnotách, zabraňujú tvorbe aterosklerotických plakov a významne znižujú riziko vzniku infarktu a mozgovej príhody v dôsledku aterosklerózy. Okrem toho statíny znižujú úmrtnosť na opakované infarkty a mŕtvice u pacientov s vysokou koncentráciou cholesterolu v krvi, výraznou aterosklerózou a poruchami obehu.

Harm statíny

V roku 2000 došlo v medicíne k skutočnému "rozmachu" statínov: lieky boli predpísané aj tým, ktorých cholesterol nebol výrazne zvýšený a ich stav mohol byť opravený správnou výživou. Po niekoľkých rokoch neoprávnenej popularity atorvastatínu, simvastatínu a iných statínov sa začali publikovať štúdie o negatívnom vplyve týchto prostriedkov na prácu vnútorných orgánov. Niektoré publikácie kategoricky uviedli: výhody a poškodenie liečby statínmi sú ekvivalentné.

Škodlivý účinok na pečeň

Ako je známe, v pečeni sa produkuje až 80% takzvaného endogénneho cholesterolu. Pri liečení statínmi sú procesy syntézy narušené a prekurzorové produkty aterogénnych lipidových frakcií sú schopné mať nebezpečný nepriaznivý účinok na hepatocyty.

Poškodením statínov je ničenie pečeňových buniek. Napriek skutočnosti, že pečeň má prakticky nevyčerpateľnú schopnosť regenerovať, nebezpečný účinok statínov na tento orgán nemožno poprieť.

Na druhej strane, deštrukcia pečeňových buniek sa nevyskytuje u všetkých pacientov. Je ľahké sledovať poškodenie statínov: stačí pravidelne monitorovať laboratórne indikátory a robiť testy na pečeňové testy.

Analýza pečeňových funkčných testov obsahuje dva ukazovatele:

 • Alanilamtransferáza (ALAT, ALT) - norma je 0,12-0,88 mmol / l;
 • Aspartátová aminotransferáza (AsAT, AST) - norma je 0,18-0,78 mmol / l.

Okrem toho je žiaduce, aby sa vykonali testy na celkový a priamy / nepriamy bilirubín - tieto indikátory sú často používané terapeutmi na posúdenie funkcie pečene. Zvýšenie bilirubínu môže naznačovať hrubé porušenia na hepatocelulárnej úrovni. V tomto prípade sa neodporúča menovanie statínov.

Podľa ich chemickej a biologickej povahy sú ALAT a AsAT enzýmy, ktoré vstupujú do krvného obehu, keď sa pečeňové bunky rozpadnú. Za normálnych okolností sa hepatocyty pravidelne aktualizujú: staré zomierajú, ich miesto sa nahradí novými. Preto sú tieto látky v minimálnych koncentráciách prítomné v krvi.

Ale ak z nejakého dôvodu rastie smrť hepatocytov (či už to sú toxické účinky jedov a liekov, chronické ochorenia pečene atď.), Potom sa obsah týchto enzýmov niekoľkokrát zvyšuje. Ak pijete statíny dlhší čas, pečeňové testy môžu prekročiť normálne hodnoty o 2-4 krát.

Ideálna možnosť pre pacienta, ktorý sa práve začína užívať statíny, bude pred začatím liečby a po 1-2 mesiacoch pravidelnej liečby testovať funkcie pečeňových funkcií. Ak sú výsledky Alat a AsAT podľa výsledkov prvej a druhej analýzy v normálnom rozmedzí, statíny nemajú škodlivý účinok na pečeň pacienta a liečba s nimi bude prínosom pre telo. Ak boli vzorky pečene normálne pred podaním liekov, ale potom dramaticky vzrástli, potom bohužiaľ statíny prinášajú oveľa viac poškodenia pečene pacienta ako vaskulárne prínosy. V tomto prípade by ste sa mali poradiť so svojím lekárom o ďalšej taktickej liečbe. K dispozícii sú nasledujúce možnosti:

 • Zrušiť statíny. Často, keď sa koncentrácie AlATa a AsATa stávajú rizikovými pre zdravie, jediným skutočným krokom špecialistu je úplné stiahnutie lieku. Aby sa predišlo poškodeniu, čo v tomto prípade výrazne prevyšuje prínosy, odporúča sa prejsť na iné skupiny liekov na zníženie hladiny lipidov až po obnovení pečeňových funkčných testov. Okrem toho by pacienti nemali zabúdať, že hlavnou metódou liečby vysokého cholesterolu a aterosklerózy zostáva diéta s minimálnym obsahom živočíšnych tukov a strednou fyzickou aktivitou.
 • Úprava dávky. Dávkovací režim takmer všetkých statínov je rovnaký: liek sa podáva 1 krát denne, minimálna odporúčaná dávka je 10 mg, maximálne 80 mg. Proces výberu vhodnej dávky pre pacienta môže trvať dlhú dobu: na začiatku liečby sú spravidla všetci ľudia s aterosklerózou a vysokým cholesterolom predpísaní na pitie statínu s dávkou 10 mg. Potom sa po 2 až 4 týždňoch od začiatku pravidelného podávania lieku pacientovi predpíšu kontrolné testy cholesterolu a aterogénnych lipidov a výsledok sa vyhodnotí. Ak sa 10 mg liečiva nevyrovná a počiatočná hladina cholesterolu zostáva na rovnakej úrovni alebo sa zvyšuje, dávka sa zdvojnásobí, t.j. až do 20 mg. Takže, ak je to potrebné, môžete postupne zvyšovať dávku statínov na 80 mg.

Čím vyššia je dávka liekov, ktoré pacient potrebuje na pitie, tým viac poškodzuje statíny v pečeni. Preto pacienti, ktorí denne užívajú 80 mg lieku a čelia jeho nebezpečným účinkom, môžu byť dávky znížené (podľa odporúčania lekára).

 • Ďalšie odporúčania na liečbu statínmi sa vyberajú individuálne.

Okrem toho všetci pacienti, ktorí užívajú statíny, si musia byť vedomí ich nebezpečných účinkov na pečeň a snažia sa chrániť telo pred negatívnymi účinkami na životné prostredie:

 • obmedziť spotrebu tučných potravín vypestovaných v masle;
 • Zastavte pitie a fajčenie;
 • Neužívajte iné lieky bez odporúčania lekára.

Nebezpečný účinok na svaly a kĺby

Ďalší pomerne častý vedľajší účinok statínov súvisí s ich účinkom na kostrové svalstvo. U niektorých pacientov, lieky spôsobiť intenzívny bolesti svalov (bolestivý, ťahanie znak), a to najmä vo večerných hodinách po aktívnom dni.

Mechanizmus vývoja myalgie je spojený so schopnosťou statínov ničiť myocyty - svalové bunky. Na mieste zničených buniek sa vyvine zápalová odpoveď - myozitída, sekrécia kyseliny mliečnej a ešte viac dráždi nervové receptory. Bolesť svalov pri užívaní statínov je veľmi podobná ťažkostiam po intenzívnej fyzickej práci. Najčastejšie postihnuté svaly dolných končatín.

Podľa štatistických údajov sa podobný vedľajší účinok vyskytuje u 0,3-0,4% pacientov užívajúcich statíny. Všetky patofyziologické zmeny vyskytujúce sa vo svalovej štruktúre sú dočasné a po prerušení liečby úplne vymiznú. Iba vo veľmi zriedkavých prípadoch (1: 30000 - 4000) pacienti sú konfrontovaní s nebezpečným nežiaducim účinkom statínov - rabdomyolýzou.

Rabdomyolýza je syndróm, ktorý je kritickým stupňom myopatie. Podmienka sa prejavuje výraznou masívnou stratou veľkej časti svalového vlákna, absorpciou produktov degradácie do krvi a rozvojom akútneho zlyhania obličiek. Inými slovami, obličky zlyhajú, nedokážu sa vyrovnať s množstvom toxických látok, ktoré sa musia z tela odstrániť. S rozvojom rabdomyolýzy musí byť pacient naliehavo hospitalizovaný na jednotke JIS, aby monitoroval životné funkcie.

Aby sa zabránilo vývoju tohto nebezpečného syndrómu, všetci pacienti užívajúci statíny sú vyzývaní, aby do pravidelného vyšetrovacieho plánu zahrnuli analýzu kreatínfosfokinázy (CPK) - enzýmu obsiahnutého v myocytoch a uvoľneného do krvi počas svalovej nekrózy. Norma CPK v krvi -24-180 IU / l. S rastom tohto ukazovateľa pri kontrolných analýzach sa odporúča opustiť užívanie statínov alebo znížiť dávkovanie.

Menej často sa u pacientov užívajúcich statíny vyskytujú nebezpečné komplikácie. Škodou liekov, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, je zmena množstva a fyzikálno-chemických vlastností intraartikulárnej tekutiny. Z tohto dôvodu sa u pacientov vyvinie artritída (najmä veľké kĺby - koleno, bedra) a artróza. Ak sa takému pacientovi neposkytne včasná pomoc, progresia stavu môže viesť k rozvoju spoločných kontraktúr, patologickej fúzie jeho kľúčových prvkov. Z tohto dôvodu sú aktívne pohyby v kĺbe čoraz zložitejšie a čoskoro sa stávajú absolútne nepohyblivé.

Poškodenie statínov pre tráviaci systém

Najčastejšie nežiaduce vedľajšie účinky statínov, ktoré nemajú nebezpečný vplyv na život a zdravie, sú dyspeptické príznaky. V 2-3% prípadov užívania liekov na zníženie hladiny cholesterolu v krvi sú:

 • nevoľnosť;
 • vracanie;
 • lokalizovaná bolesť brucha;
 • grganie;
 • zvýšená chuť do jedla alebo naopak odmietanie jedla.

Všetky tieto symptómy sú známkou individuálnej citlivosti na liek, tak to je často tiež vyžadovať prerušenie statíny alebo úprave dávky smerom nadol.

Okrem toho môžu pacienti, ktorí užívajú lieky na báze atorvastatínu, simvastatínu alebo iných statínov, vyvinúť zápalové alebo erozívne a ulceratívne poranenia ústnej sliznice, pažeráka (ezofagitídy), žalúdka a čriev (gastroenteritída). Liečba týchto stavov sa vykonáva v súlade so všeobecnými princípmi, statíny sú na toto obdobie zrušené. V budúcnosti je pri liečbe aterosklerózy a vysokého cholesterolu lepšie vybrať výrobky s inou aktívnou zložkou.

Poškodenie nervového systému

Užívanie statínov môže spôsobiť nasledujúce vedľajšie účinky nervového systému:

 • bolesť hlavy;
 • nespavosť, zmeny kvality spánku, nočné mory;
 • ospalosť;
 • závraty;
 • ťažká asténia (slabosť, únava, nevoľnosť);
 • strata pamäti;
 • Citlivosť porucha - strata alebo naopak, vznik abnormálne pocity v končatiny alebo inej časti tela;
 • perverznosť chuti;
 • emočná labilita (nestabilita) - rýchla zmena nálady a emócií, roztrhnutie, dotyk;
 • tváre ochrnutie, prejavuje tváre asymetriu, strata motorickej aktivity a citlivosti na postihnutej strane.

Treba pochopiť, že nie všetky tieto vedľajšie účinky sa vyvinú u konkrétneho pacienta. Vo všeobecnosti frekvencia výskytu nie je vyššia ako 2% (podľa klinickej štúdie s viac ako 2500 osobami). Keďže pokyny ukazujú všetky možné účinky statínov na telo, najmenej raz vyvinutý počas klinických štúdií, tento zoznam vyzerá pôsobivo. V skutočnosti väčšina pacientov s aterosklerózou, ktorí užívajú statíny, nebude čeliť nebezpečným účinkom liekov na nervový systém.

Poškodenie srdca a krvných ciev

Napriek neoceniteľným prínosom statínov na kardiovaskulárny systém je príležitostne v 1 až 1,5% prípadov možný vývoj vedľajších účinkov z obehových orgánov. Patria medzi ne:

 • pocit tepu srdca;
 • rozšírenie periférnych ciev, pokles krvného tlaku;
 • migréna spôsobená zmenami cievneho tonusu mozgu;
 • príležitostne - hypertenzia;
 • arytmie;
 • počas prvých týždňov - zvyšujúci sa výskyt anginy pectoris, potom stavu normalizácie.

Všetky tieto vedľajšie účinky sú spojené s "reštrukturalizáciou" ciev na nový spôsob prevádzky po práci na opotrebenie v podmienkach chronického hladovania kyslíkom.

Nebezpečné vedľajšie účinky dýchacieho systému

Poškodenie statínov do dýchacieho systému je:

 • mierny pokles imunity a rozvoj infekčného procesu v horných dýchacích cestách (sínusitída, rinitída, faryngitída);
 • progresia infekcie a jej rozšírenie do dolných dýchacích ciest (bronchitída, pneumónia);
 • respiračné zlyhanie - dyspnoe;
 • bronchiálna astma zmiešanej genézy;
 • nazálne krvácanie.

Poškodenie obličiek a močového systému

Negatívny účinok statínov na močový systém je:

 • vývoj urogenitálnych infekcií v dôsledku lokálneho zníženia imunity;
 • infekcia podmienenou patogénnou flórou a výskyt príznakov cystitídy - časté močenie, bolesť v projekcii močového mechúra, odrezky a pocit pálenia v čase močenia;
 • porucha funkcie obličiek, výskyt periférneho edému;
 • zmeny v moči: mikroalbuminúria a proteinúria, hematúria.

Alergické reakcie

Príznaky precitlivenosti so statinovou liečbou sú zriedkavé. Pacienti užívajúci statíny na zníženie hladín cholesterolu môžu mať:

 • kožná vyrážka;
 • svrbenie;
 • generalizovaný alebo lokálny edém;
 • kontaktná dermatitída;
 • žihľavka.

Výskyt anafylaktického šoku, syndrómov nebezpečnej kože (Lylel, Stevens-Jones) a iných závažných alergických reakcií sa zaznamenali v ojedinelých prípadoch počas postmarketingových štúdií. Preto sa považujú za kazuistiku.

Škodlivé účinky statínov na plod

Liečba statínmi v gravidite a ošetrovateľstve je prísne zakázaná. Okrem toho, ak sa liečba s liekom znižujúcim hladinu cholesterolu odporúča pre ženu v reprodukčnom veku (15-45 rokov alebo starší - pred začiatkom menopauzy), pred začatím liečby sa musí uistiť, že tehotenstvo chýba, a používať účinné metódy antikoncepcie počas liečby,

Statíny súvisia s liekmi z kategórie X pôsobenia na plod. Ľudské štúdie sa neuskutočnili, ale v experimentoch na laboratórnych zvieratách sa ukázalo, že podávanie prípravkov na báze atorvastatínu tehotným samícam potkanov spôsobuje významné zníženie hmotnosti mláďat. Aj v medicíne existuje jeden známy prípad pôrodu dieťaťa s viacerými vývojovými poruchami po užití matky Lovastatinu v prvom trimestri tehotenstva.

Navyše cholesterol je nevyhnutný pre normálny rast a vývoj plodu. Statíny ľahko prechádzajú cez hemato-placentárnu bariéru a akumulujú vo vysokých koncentráciách v krvi dieťaťa. Pretože tieto lieky inhibíciou HMG-CoA reduktázy významne znižujú syntézu cholesterolu v pečeni, môže plod vykazovať významný deficit tohto mastného alkoholu a jeho derivátov.

Činidlá znižujúce hladinu cholesterolu môžu ľahko preniknúť a hromadiť sa do materského mlieka. Preto sa v čase liečby žien so statínmi (ak majú prínosy užívania prekročiť škodu, ktorú spôsobujú), dojčenie sa má zastaviť.

Vlastnosti liečby so statínmi

Predtým, než lekár vyberie pre Vás potrebnú drogu zo skupiny statínov, odporúča sa podstúpiť úplné vyšetrenie tela a urobiť:

 • Všeobecná klinická analýza krvi a moču - určenie celkových funkcií tela;
 • lipidový profil - kompletná štúdia stavu metabolizmu tukov v tele s určením celkového cholesterolu, jeho aterogénnych a anti-aterogénnych frakcií, triglyceridov a rizikového koeficientu kardiovaskulárnych a cerebrovaskulárnych komplikácií aterosklerózy u každého konkrétneho pacienta;
 • biochemická analýza vrátane stanovenia: celkového a priameho / nepriameho bilirubínu, ALAT a AsAT, CPK, kreatínu a močoviny na určenie funkcií obličiek.

Ak sú tieto vyšetrenia v normálnom rozmedzí, neexistujú žiadne kontraindikácie pre predpisovanie statínov. Po mesiaci od začiatku liečby je žiaduce opakovať celý objem prieskumu na určenie taktiky ďalších opatrení. Ak sú všetky testy v normálnom rozmedzí, znamená to, že statíny na zníženie hladiny cholesterolu sú vhodné pre pacienta a prinášajú viac výhod ako poškodenie.

Ak sa pri kontrolných testoch vyskytnú u pacientov abnormality pečene, kostrových svalov alebo obličiek, liečba statínmi spôsobuje väčšiu ujmu než dobrý stav.

Statiny: Klady a zápory

Napriek diskusii vo vedeckom svete, ktorý je stále viac v statínoch: dobré alebo zlé, každý deň predpisujú lekári tieto lieky veľkému množstvu pacientov s vysokým cholesterolom. Všetky výhody a nevýhody užívania inhibítorov HMG CoA reduktázy sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Statiny: kontraindikácie a vedľajšie účinky

Ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom sú dobre oboznámení so skupinou liekov nazývaných "statíny". Ich činnosť je zameraná na zníženie hladiny cholesterolu, ktorý sa nazýva medzi hlavnými príčinami vysokej úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia.

Avšak liek zloženého zloženia nemožno považovať za všeliek infarktu a mŕtvice, statíny poslednej generácie majú niektoré kontraindikácie, ako aj vedľajšie účinky, ktoré sú nebezpečné pre zdravie. Musia sa zvážiť pri výbere typu lieku a jeho dávkovaní.

Ako fungujú lieky?

Cholesterol je organická alkoholová zlúčenina potrebná na životnosť bunkovej membrány. Ľudské telo produkuje určitú časť tukovo-podobnej látky samotnej, malá časť cholesterolu (až 20%) je dodávaná jedlom.

Látka môže byť rozdelená do dvoch skupín:

 1. Lipoproteíny s nízkou hustotou, ktoré upchávajú steny krvných ciev;
 2. Cholesterol s vysokou hustotou, potrebný na poškodenie poškodeného tkaniva.

Pre syntézu cholesterolu bunkami pečene a nadobličiek vzniká určitá skupina enzýmov, hlavnou je enzým HMG-CoA reduktázy (mevalonatná dráha). Hlavnou úlohou statínových liekov pri blokovaní produkcie tohto enzýmu, ktorý tvorí základ mevalonátovej dráhy.

Tento proces znižuje obsah akéhokoľvek druhu cholesterolu v krvi. Vzhľadom na tento mechanizmus účinku sa všetky typy statínov považujú za inhibítory (moderátory) HMG-CoA reduktázy. Dôležité upresnenie: lieky, ktoré inhibujú syntézu cholesterolu, sú predpísané na zvýšenie prežitia pri komplexných srdcových ochoreniach.

Vlastnosti terapie

Okrem inhibície syntézy cholesterolu, statíny znižujú riziko krvných zrazenín znížením stupňa zápalu v cievnych tkanivách, udržiavajú stabilitu aterosklerotických plakov. V prípade diabetes mellitus podávanie liekov zmierňuje príznaky ochorenia, znižuje riziko vzniku kardiálnych problémov spojených s rýchlo progresívnou aterosklerózou.

Hlavnou indikáciou pre predpisovanie statínov je hypercholesterolémia v nasledujúcich prípadoch:

 • S prejavmi aterosklerózy;
 • V prípade koronárnych ochorení srdca, ako aj angíny pektoris;
 • Po infarkte alebo mŕtvici, komplikovanej hypertenziou.

Počas liečby liekom znižujúcim hladinu cholesterolu je potrebné si uvedomiť nebezpečenstvo interakcie liečivej látky s určitými potravinami a liekmi, ktoré pôsobia ako inhibítory cytochrómu P450. Konkurencia medzi látkami vedie k zvýšeniu pravdepodobnosti vedľajších účinkov v dôsledku zvýšenia koncentrácie statínov v krvi.

Je dôležité vziať do úvahy neprípustnosť užívania liekov pri normálnej hladine cholesterolu. Takéto liečenie ohrozuje zhoršenie kvality pamäti, vývoj Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby a dokonca smrť.

Vedľajšie účinky statínov

Napriek krátkej praxi používania liekov je to ich účel, ktorý je odôvodnený vysokým cholesterolom (nad 5,3 mmol / l), poškodeným metabolizmom lipidov, vysokým stupňom kardiovaskulárneho rizika. Liečba dokazuje maximálny účinok s minimálnym poškodením tela. Avšak užívanie liekov na zníženie hladiny lipidov má dlhý priebeh, preto by ich vymenovanie malo brať do úvahy pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

Najčastejšie sú tieto stavy:

 • Kožné problémy, ktoré sa prejavujú vyrážkou, svrbením, opuchom, fotosenzitivitou;
 • Poruchy tráviaceho systému s príznakmi nauzey, hnačky, flatulencie, zápchy;
 • Bolesti hlavy na pozadí závratov a nespavosti, možného poškodenia pamäti, parestézie;
 • Hrozba trombocytopénie, hypoglykémia (diabetes), impotencia.

Komplikácie muskuloskeletálneho systému patria medzi najzávažnejšie vedľajšie účinky užívania statínov. Najčastejšie ide o príznaky slabosti a svalovej bolesti (myopatia), ktoré sa môžu premeniť na rabdomyolýzu (deštrukciu svalových štruktúr), ak sa droga nevyťahuje.

Nekontrolovaný príjem statínov má negatívny vplyv na pečeň, čo sa prejavuje zvýšením hladiny pečeňových enzýmov. Nedávno boli zistené negatívne účinky liekov na obličky. Dokonca aj so zdravým urogenitálnym systémom, predpisovanie liekov na zvlášť dlhé kúry môže viesť k vážnemu poškodeniu obličiek (tubulopatia, zlyhanie obličiek).

kontraindikácie

Aby sa minimalizovali možné vedľajšie účinky pri výbere liekov zo skupiny statínov, mali by sa vykonať veľmi opatrne. Pri kombinovanej terapii s inými dávkovacími formami sa môže zvýšiť riziko nežiaducich účinkov liečby liekom znižujúcim hladinu lipidov.

Kombinácia s fibrátmi alebo niacínom ohrozuje svalové kŕče, poškodenie obličiek, čo vedie k vzniku tubulopatie.

Statíny sú kontraindikované v nasledujúcich prípadoch:

 • Počas tehotenstva a laktácie;
 • S ochoreniami obličiek, akútnymi a chronickými ochoreniami pečene;
 • Problémy s endokrinným systémom a štítnou žľazou;
 • S dedičnou svalovou dysfunkciou;
 • V detstve (do 18 rokov);
 • V prípade precitlivenosti na účinnú látku.

Aby sa nespôsobilo vážne zvýšenie rizika nežiaducich účinkov, lieky na cholesterol nie sú predpísané spolu s kyselinou nikotínovou, antifungálnymi činidlami, makrolidovými antibiotikami. Taktiež by ste mali upustiť od používania alkoholu, užívať antidepresíva.

Existuje niekoľko zásad pre klasifikáciu statínových liekov, ktoré sú najpopulárnejšie - po generáciách existujú štyri z nich. Lieky novej (štvrtej) generácie sú najúčinnejšie v porovnaní s liekmi z predchádzajúceho uvoľnenia. Podľa výrobcov môžu dokonca znížiť aterosklerotické plaky, ktoré sa už vytvorili. Existuje tiež klasifikácia v závislosti od typu účinnej látky.

stôl

Zoznam najbezpečnejších statínov s prihliadnutím na generácie a percentuálne zníženie cholesterolu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Expiračná a inhalačná dyspnoe: príčiny a spôsoby boja

Nedostatok kyslíka alebo dýchavičnosť sa môže vyskytnúť z mnohých dôvodov - s dlhším chodom, intenzívnou chôdzou, fyzickou námahou. Avšak, ak je dyspnoe narušená v pokoji, znamená to, že došlo k vážnemu ochoreniu.

Mužské kŕčové žily pre semenníky - koniec života alebo ľahko fixovateľný problém?

Testikulárne kŕčové žily sú patologickým stavom, v ktorom sa vyskytujú kŕčové žily v spermickej šnúre človeka.Liečba môže byť pomerne ľahká, najmä včasné postúpenie špecialistovi.

Predpoveď mozgového edému po mŕtvici

Opuch mozgu je vážny a život ohrozujúci stav, ktorý je komplikáciou poranenia lebečky, určitými infekčnými procesmi a je takmer vždy spojený s mozgovou príhodou.Dokonca aj pri správnej liečbe je prognóza mozgového edému po mŕtvici pochybná.

Kŕče - príčiny a liečba

Čo sú kŕče?Zovšeobecnené konvulzívne kontrakcie (zachytiť rôzne svalové skupiny) môžu byť pomalé, trvajú pomerne dlhý čas (tonikum) alebo rýchle, často striedajúce sa stavy kontrakcie a relaxácie (klonické).

Ako a ako dlho žijú ľudia s diagnózou leukoencefalopatie?

Leukoencefalopatia je ochorenie charakterizované porušením bielej hmoty subkortikálnych štruktúr mozgu.Od počiatku bola táto patológia opísaná ako vaskulárna demencia.

Prečo sú neutrofily zvýšené u dospelých, čo to znamená?

Neutrofily sú najpočetnejšou súčasťou bielych krviniek, ktorých úlohou je chrániť ľudské telo pred rôznymi infekciami. Vznikajú v kostnej dreni.Akonáhle nepriateľské patogénne mikroorganizmy vstúpia do tela, neutrofily s nimi okamžite interagujú: pohlcujú a trávia, v dôsledku čoho aj oni zomrú (táto schopnosť sa nazýva fagocytóza).