V určitom veku sa stále viac a viac pacientov začína narúšať bolesťami v oblasti srdca spojenými s nedostatočným dodaním krvi do srdcového svalu. V takýchto okamihoch sa osoba pýta na otázku: čo je angína, čo je a ako sa s ňou vyrovnať.

Všeobecné informácie o chorobe a jej príčinách

Angina pectoris (angína pectoris, bolestivý záchvat) je formou koronárnej choroby srdca (CHD).

IHD sa vyvíja v dôsledku nedostatočného prietoku krvi do svalových buniek srdca. V tomto prípade srdce trpí nedostatkom kyslíka, vo svojich bunkách sa objavujú oxidované toxické látky, ktoré spôsobujú pocit akútnej bolesti.

Príčinou prietoku krvi je aterosklerotický proces, keď sa priemer srdcových ciev znižuje kvôli aterosklerotickým plakom (ukladanie cholesterolu na vnútornej stene cievy). Srdce nedostáva potrebné množstvo krvi a je v režime konštantného "hladovania kyslíkom", ktoré sa prejavuje bolesťou a inými príznakmi.

Okrem angíny sa IHD môže prejaviť ako infarkt myokardu, srdcové arytmie a iné formy.

Prispievajúce faktory rozvoja choroby sú:

 • obezita;
 • genetická predispozícia;
 • zlé návyky: fajčenie, alkohol atď.;
 • nesprávna strava s vysokým obsahom tukov a uhľohydrátov;
 • mužského pohlavia je väčšia pravdepodobnosť ochorenia srdca ako u žien.

Klinické príznaky a symptómy ochorenia

Angina pectoris sa vyznačuje týmito vlastnosťami:

 1. Lisovanie, intenzívna, kompresívna bolesť v oblasti hrudníka alebo v oblasti srdca.
 2. Emocionálny alebo fyzický stres spôsobuje bolestivý útok.
 3. Útok bolesti trvá 5-7 minút, ale nie dlhšie ako 15 minút a zmizne po ukončení záťaže alebo jej znížení.
 4. Po užití nitroglycerínu bolesť zmizne v priebehu 1-3 minút.
 5. Najčastejšie sa bolesť šíri do ľavej ruky, lopatky a oblasti dolnej čeľuste.
 6. Existuje pocit nedostatku vzduchu, pocit strachu, menej často sa rozvinú závraty a nevoľnosť.
 7. Pre chorobu sa vyznačuje závislosť vývoja bolesti na počasí, dennej dĺžke a ďalších faktoroch.

Popisujúc chorobu, pacienti hovoria o postupnom zvyšovaní bolesti a pocitu ťažkosti a nepohodlia v hrudníku.

Pri atypickej ischemickej chorobe srdca a angíne sa môže pacient namiesto bolesti sťažovať na slabosť, pálenie záhy, dýchavičnosť a iné atypické príznaky.

Typy angíny pectoris

Odborníci identifikujú niekoľko typov angíny:

 • nárazová angína (stabilná, progresívna, najprv sa objavila);
 • kľudová angína (s uvoľnením Prinzmetalovej angíny).

Stabilná angína pectoris

Trvanie choroby je dlhšie ako 30 dní. Štandardizované bolestivé záchvaty sa vyvíjajú v reakcii na stres Závažnosť ochorenia je určená funkčnou skupinou (FC):

 • FCI - obvyklá fyzická aktivita nespôsobuje bolesť. Bolesť nastáva len pri intenzívnej, nadmernej a dlhotrvajúcej námahe;
 • FC II - nekritické obmedzenie normálnej fyzickej aktivity;
 • FC III - silné obmedzenie normálnej fyzickej aktivity;
 • FC IV - výrazné porušenie fyzickej aktivity. Bolesť nastáva v pokoji a v prípade minimálneho fyzického a emočného stresu.

Je to dôležité! Stanovenie angíny pektorisu na konkrétnu funkčnú triedu sa vykonáva na základe výsledkov ergometrického testovania bicykla a závisí len málo od subjektívnych pojmov pacienta o intolerancii na cvičenie.

Progresívna angína pectoris

Vyvíja sa na pozadí stabilnej. Je charakterizovaná častými dlhotrvajúcimi bolestivými záchvatmi s prudkým poklesom tolerancie zaťaženia. Existuje atypické ožarovanie bolesti a účinok používania nitroglycerínu je výrazne znížený.

Príčinou tejto formy ochorenia sa často stáva rýchle zúženie lumen cievy, napríklad v dôsledku vývoja krvnej zrazeniny.

Prvá angína pektoris

Trvanie ochorenia je kratšie ako jeden mesiac. Bola vykonaná v samostatnej forme, pretože má množstvo klinických variácií a môže sa zmeniť na stabilnú angínu, progresívne alebo úplne zmiznúť.

Táto forma vyžaduje intenzívnu liečbu a pozornosť kvôli variabilite jej priebehu.

Špeciálna angína (zostatok, spontánny, variant)

Je charakterizovaná bolestivými znakmi bez jasného spojenia s fyzickými a emocionálnymi faktormi.

U väčšiny pacientov sa záchvaty vyvíjajú v určitých časoch dňa a vyskytujú sa v niekoľkých epizódach bezbolestných pauz.

Táto forma zahŕňa Prinzmetalovu angínu, bolestivé záchvaty, pri ktorých sú sprevádzané určité zmeny v elektrokardiograme.

Zo všetkých vyššie uvedených odrôd je progresívna, špeciálna a prvá angína s progresívnym priebehom nestabilná angína, ktorá si vyžaduje osobitnú starostlivosť.

Diagnostické kritériá

Pri diagnostikovaní venujú pozornosť pacientovi históriu, jeho sťažnostiam, sprievodným ochoreniam srdca a typickému klinickému obrazu. Dôležitým diagnostickým kritériom je reakcia organizmu na príjem nitroglycerínu.

Na určenie závažnosti ochorenia a jeho odrôd pomocou nasledujúcich metód:

 1. Laboratórne testy:
  • biochemická analýza krvi (cholesterol, triglyceridy, kreatínfosfokináza atď.);
  • kompletný krvný obraz (počet červených krviniek, hladina hemoglobínu atď.);
  • v prítomnosti súvisiacich ochorení (diabetes mellitus, dysfunkcia štítnej žľazy) určujú hladinu glykémie a hormónov.
 2. Inštrumentálne metódy:
  • EKG v pokoji a zaťaženia (ergometria bicyklov, testovanie bežeckého pásu atď.), Denné EKG monitorovanie;
  • echokardiografia na vylúčenie inej patológie srdca;
  • koronárna angiografia;
  • stresová echokardiografia;
  • scintigrafiu srdca.

Diferenciálna diagnostika ochorenia koronárnych artérií a angíny sa uskutočňuje s odlišnou patológiou srdca, ochorením gastrointestinálneho traktu, pečene a ďalších stavov, ktoré spôsobujú podobné príznaky a prejavy.

Prístupy k liečbe chorôb

Cieľom terapie je eliminovať symptómy a spomaliť progresiu CHD.

Veľký význam pri CHD je zmena v životnom štýle pacienta:

 • zbaviť sa zlých návykov: fajčenie a alkohol;
 • liečba hypertenzie a cukrovky;
 • diéta s nízkym obsahom cholesterolu, soli a tuku;
 • úbytok hmotnosti;
 • postupná, dávkovaná fyzická aktivita.

Na liečbu koronárnych artériových ochorení a angíny užíva drogy troch hlavných skupín:

 1. Dusičnany. Spôsobiť rozšírenie krvných ciev a znížiť zaťaženie srdca. Dostupné vo forme tabliet pod jazyk, tvár, spreje, náplasti, tablety na perorálne podanie a intravenózne roztoky. Hlavné vedľajšie účinky sú bolesti hlavy, pokles tlaku a závrat.
 2. Beta blokátory. Priraďte úľavu od bolestivých útokov. Znížte potrebu srdcového svalu kyslíka znížením tlaku a znížením srdcovej frekvencie. Rozlišujú medzi kardio-selektívnymi a neselektívnymi beta-blokátormi. Zásady menovania:
  • začať liečbu malými dávkami;
  • s dobrou toleranciou postupne zvyšovať dávku, aby sa získal klinický účinok;
  • zrušenie lieku je postupné kvôli možnosti vzniku "abstinenčného syndrómu". Existuje množstvo kontraindikácií a vedľajších účinkov.
 3. Antagonisty vápnika. Rôzne skupiny liekov, ktoré znižujú potrebu srdcového svalu pre kyslík a rozširujú tepny.

Ak neexistujú žiadne kontraindikácie, lieky na zníženie hladiny aspirínu a cholesterolu (statíny) sú predpísané pacientom s IHD a angínou pectoris.

V mnohých prípadoch sa podľa výsledkov koronárnej angiografie vykonáva chirurgická liečba, ktorá spočíva v vykonávaní balónovej angioplastiky, stentingu alebo bypassu koronárnej artérie.

Správna liečba ochorenia koronárnych artérií a správny životný štýl redukuje frekvenciu záchvatov angíny a zmierňuje bolestivé symptómy ochorenia.

Angína pektoris - aké sú príznaky, príznaky, liečba a núdzová starostlivosť o záchvat angíny pektoris

Angina pectoris je bolestivý syndróm v oblasti srdca spôsobený nedostatočným prívodom krvi do srdcového svalu. Inými slovami, angina pectoris nie je nezávislé ochorenie, ale kombinácia symptómov súvisiacich so syndrómom bolesti. Angína pektoris syndróm je prejav koronárnej choroby srdca (CHD).

Čo je to táto choroba, prečo sa vyskytuje u ľudí a aké sú hlavné príznaky a metódy liečby, ktoré sú účinné pre angínu, pozrieme sa ďalej v článku.

Angina: Čo je to?

Angina pectoris je klinický syndróm charakterizovaný nepohodou alebo ťažkou bolesťou na hrudníku, ktorej hlavnou príčinou je porušenie koronárneho prekrvenia srdcového svalu.

Názov je spojený s príznakmi ochorenia, ktoré sa prejavujú pocitom tlaku alebo kontrakcie (úzke stenózy z gréčtiny), pocit pálenia v oblasti srdca (kardia), za hrudnou kosťou a premenou na bolesť.

Ako prejav koronárnej artérie sa stenocardia vyskytuje u takmer 50% pacientov, čo je najbežnejšia forma IHD. Prevalencia je vyššia u mužov - 5-20% (oproti 1-15% u žien), jej frekvencia prudko stúpa s vekom. Angína, kvôli špecifickým príznakom, je tiež známa ako angina pectoris alebo koronárna srdcová choroba.

Príznaky angíny pektoris sa prejavujú v dôsledku aterosklerózy koronárnych artérií, ochorenia, v ktorom sa na ich stenách ukladá cholesterol a vytvárajú sa aheromatózne plaky. Časom sa lumen zužuje, často dochádza k úplnému zablokovaniu.

klasifikácia

V súčasnosti na základe klinického priebehu existujú tri hlavné možnosti angíny pectoris:

Stabilná angína pectoris

Stabilná angína - znamená, že počas predchádzajúceho mesiaca alebo dlhšie trpel pacient bolesti na hrudi asi rovnakej intenzity. Stabilná sa tiež nazýva námaľovacia angina pectoris, pretože vývoj záchvatov je spojený s nadmerne intenzívnou prácou srdcového svalu, ktorá je nútená pumpovať krv cez cievy, ktorých lúmen je zúžený o 50 - 75%.

Angína je rozdelená na 4 funkčné triedy (FC):

 1. Útoky na bolesť na hrudníku sú zriedkavé, len s maximálnym fyzickým a emočným preťažením. Zmeny EKG sa zriedka detegujú. Lumen koronárnych artérií sa môže zúžiť o 50%. Možno ateroskleróza postihuje iba jednu z nich.
 2. Druhá funkčná trieda spôsobuje záchvaty a bolesti pri lezenie po schodoch, rýchlych krokoch, po vydarenom jedle. Mrazivé počasie a vietor často pôsobia ako provokujúce faktory.
 3. Ak je FC 3 diagnostikované výrazné obmedzenie fyzickej aktivity. Angina pectoris sa cíti v tichom pohybe na rovnej ceste vzdialenosti sto alebo dvesto metrov, pri lezení na prvé poschodie. Útoky sa stávajú časté, ak pacient vyfúca. U takýchto pacientov môže byť angína v kľudnej polohe v kľude po nervovom šoku.
 4. Pri použití FC 4 spôsobuje akékoľvek najmenšie zaťaženie bolesť a nepohodlie. Často v dejinách osoby s takýmto variantom angíny môže byť v chronickej fáze srdcový záchvat alebo srdcové zlyhanie. Angiózny syndróm sa často vyskytuje v úplnom odpočinku alebo dokonca v noci.

Nestabilná angína srdca

Čo je to? Nestabilná angína je charakterizovaná bolestivými záchvatmi s rôznou intenzitou, trvaním, nepredvídateľným vzhľadom, napríklad v pokoji. Bolestivý syndróm je ťažšie uvoľňovať pri užívaní dusičnanov (nitroglycerínu). Riziko infarktu myokardu je vyššie, na rozdiel od stabilnej formy tejto patológie.

Nestabilná angína je rozdelená na:

 • Po prvýkrát vznikla angína - prvý záchvat bol najneskôr 30 dní.
 • Progresívne - zvyšuje závažnosť, trvanie alebo frekvenciu bolestivých útokov.
 • Spontánne (Prinzmetal alebo vasostatická) sa vyskytuje v dôsledku kŕčov koronárnych artérií.
 • Skorá postinfrakčná stenokardia - v období do 14 dní po infarkte.

Existuje aj takzvaná variantná angína, ktorá sa najčastejšie deklaruje v noci alebo skoro ráno. Útoky sa vyskytujú, keď je pacient v kľude. Trvajú v priemere asi 3-5 minút. Sú vyvolané náhlym kŕčom koronárnych artérií. V tomto prípade môžu byť steny krvných ciev naložené plaky, ale niekedy sú úplne čisté.

Na rozlíšenie medzi stabilnou a nestabilnou angínou je potrebné vyhodnotiť nasledujúce faktory:

 • Aká fyzická aktivita je vyvolaná útokom angíny pectoris;
 • doba trvania;
 • Účinnosť nitroglycerínu.

So stabilnou angínou je útok spúšťaný rovnakou úrovňou fyzického alebo emočného stresu. V prípade nestabilnej formy je útok vyvolaný menšou fyzickou námahou alebo sa dokonca objaví v pokoji.

So stabilnou angínou trvá dlhšie ako 5 - 10 minút a pri nestabilite môže trvať až 15 minút.

dôvody

Rizikové faktory zahŕňajú dedičnosť, vek a pohlavie. Muži vo veku 50 až 55 rokov sú náchylnejší na výskyt choroby ako ženy. Ak hovoríme o percentách, potom medzi 45. a 54. rokom trpí úzkosť u 2 - 5% ľudí, zatiaľ čo vo veku 65 - 74 rokov sa zvyšuje na 10-20%.

Hlavnou príčinou angíny, ako aj koronárnej choroby srdca je zúžení koronárnych ciev spôsobených aterosklerózou. Symptómy sa objavujú, keď sa lumen koronárnych artérií zužuje o 50-70%. Čím výraznejšia aterosklerotická stenóza je závažnejšia angína.

Faktory, ktoré prispievajú k výskytu angína pektoris:

 • Zvýšená fyzická námaha;
 • Silné emocionálne skúsenosti, stres;
 • tachykardia;
 • Vyjdite z teplej miestnosti do studeného, ​​chladného a veterného počasia.

Najčastejšie náchylné na angínu sú:

 • muži;
 • Osoby s nadváhou, obezitou;
 • vysoký krvný tlak;
 • Závisia od fajčenia, alkoholu, drog;
 • Milovníci rýchleho občerstvenia;
 • Ľudia so sedavým životným štýlom;
 • Ľudia, ktorí sú často vystavení stresu;
 • Osoby s ochoreniami, ako je diabetes mellitus, arteriálna hypertenzia (hypertenzia).

Prvé znaky u mužov a žien

Najvýznamnejším príznakom angíny je bolesť. Trvanie: od 1 do 15 minút (2-5 minút).

Povaha bolestivého syndrómu: paroxysmálny nepríjemný pocit alebo stlačenie, kompresívna, hlboká sluchová bolesť, útok možno opísať ako napätie, ťažkosť, nedostatok vzduchu.

Lokalizácia a ožarovanie:

 • lokalizácia za hrudnou kosťou alebo pozdĺž ľavého okraja hrudnej kosti je najtypickejšia.
 • ožarovanie na krku, spodnú čeľusť, zuby, medzikuskulárny priestor, menej často - v kĺbe alebo zápästiach kĺbov, mastoidných procesov.

Okrem bolesti môžu byť príznaky takzvané ekvivalenty angíny. Patria medzi ne:

 • dýchavičnosť - pocit ťažkosti s dýchaním ako pri inhalácii, tak pri výdychu. Dyspnoe sa vyskytuje v dôsledku zhoršenia srdcovej relaxácie.
 • ťažká a ťažká únava počas cvičenia je dôsledkom nedostatočnej dodávky kyslíka do svalov v dôsledku zníženej kontraktility srdca.
 • Bolesť v srdci.
 • Bolesť v predlaktí, krku alebo chrbte spolu s bolesťou na hrudníku.
 • Dýchavičnosť.
 • Zvýšené potenie.
 • Závraty.
 • Úzkosť, strach zo smrti.
 • Pocit slabosti a únavy.

Nasledujúce príznaky sa môžu vyskytnúť aj u žien:

 • Kašeľ je častým výskytom angíny pectoris. Najčastejšie sa vyskytuje v noci v polohe na chrbte. Je to spôsobené stagnáciou krvi v pľúcnom obehu.
 • Nepríjemnosť špičiek prstov.
 • Prítomnosť plytkého dýchania.
 • pocit nedostatku dychu;
 • strach a úzkosť;
 • pacient sténuje a kvôli bolesti tlačí ruku na hrudník;
 • bledosť;
 • chladné alebo necitlivé ruky;
 • rýchly impulz;
 • pocit tepu srdca;
 • zvýšenie krvného tlaku.

Príznaky angíny pectoris

Charakteristické symptómy u dospelých s angínou:

 • Bolestivé pocity sú zvyčajne umiestnené v hornej alebo dolnej časti hrudnej kosti (oveľa menej často v spodnej časti), na každej strane alebo za ním.
 • Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa angina pectoris prejavuje ako bolesť v epigastrickej oblasti - môže sa to mýliť s prejavmi akútneho vredu alebo príznakmi duodenálneho vredu.
 • Bolesť prevažuje na ľavej strane tela - rameno, krk, rameno, chrbát, lopatka, dolná čeľusť, ušná lalok.
 • Bolesť s angínou sa často vyskytuje v čase chôdze, lezenie po schodoch, stres, stres, môže nastať v noci. Útok bolesti trvá od 1 do 15-20 minút. Faktory, ktoré zmierňujú tento stav, užívajú nitroglycerín, stáť alebo sedieť.

Ak to príliš zhorší a bolesť sa valí vo vlnách a nitroglycerín takmer nepomôže, musíte urýchlene zavolať na ambulanciu, pretože ide o jeden z príznakov infarktu myokardu.

Nasledujúce príznaky angíny sú menej časté:

 • Zvýšený krvný tlak, ktorý naopak vyvoláva prejavy bolesti hlavy, závrat, slabosť.
 • Dyspnoe je bežným príznakom hladujúceho myokardu. Človek sa začína potiť bez zjavného dôvodu.
 • Stále často je angína pektoris sprevádzaná prerušením práce srdca, človek cíti dobre nerovnomerné a chaotické pulzovanie.
 • Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, zvracanie.
 • Osoba zažíva strach, zvyšuje motorickú aktivitu.

Pokiaľ ide o frekvenciu záchvatov, všetko je tu individuálne - intervaly medzi nimi niekedy sú dlhé mesiace a niekedy sa opakujú 60 alebo dokonca 100 krát denne.

Pod anginou sa môže maskovať:

 • Srdcový záchvat;
 • Ochorenia gastrointestinálneho traktu (peptický vred, ochorenie pažeráka);
 • Choroby hrudníka a chrbtice (osteochondróza hrudnej chrbtice, šindle);
 • Ochorenia pľúc (zápal pľúc, pleurisy).

Pamätajte, že len lekár môže určiť príčinu bolesti na hrudníku.

 • Akútna bolesť v hrudníku, ktorá vyzařuje do iných častí tela.
 • Možné zníženie krvného tlaku, zrýchlenie pulzu, studený pot, zvýšenie telesnej teploty o 1-2 stupne.

Príznaky trvajú dlhšie ako 15 minút, nitroglycerín a zvyšok nepomáhajú

 • Stlačenie alebo kontrakcie bolesti v hrudi, môže dať na krku, čeľuste, ramená, ramená.
 • Zníženie krvného tlaku, urýchlenie pulzu, studený pot nie je pravdepodobné.
 • Zvýšenie teploty tela sa nestane.

Prejdite 2-15 minút, pomáha odpočívať a nitroglycerín

Angína: príznaky a prvá pomoc

Hlavným príznakom záchvatu z angíny je náhla bolesť v hrudi, zatiaľ čo ľudia tento stav líšia. Niektorí sa sťažujú na horiacu a bolestivú bolesť s odrazom v ľavej ruke. Iní cítia bolesť vyklenutie, vyzařujúca pod lopatkou alebo v oblasti žalúdka, krku, hrdla.

Útok zvyčajne trvá nie viac ako 15 minút a prechádza sám alebo po užití nitroglycerínu. Ak táto podmienka nezmizne, môže to znamenať, že došlo k akútnemu infarktu.

Existuje veľa prípadov, keď sa symptómy útoku na angínu prejavujú len v podobe nepríjemných pocitov v žalúdku alebo bolesti hlavy. V tomto prípade diagnóza choroby spôsobuje určité ťažkosti.

Je tiež potrebné rozlíšiť bolestivé záchvaty angíny zo symptómov infarktu myokardu. Sú krátkodobé a sú ľahko odstránené pri použití nitroglycerínu alebo nidefilíny. Kým bolesť v infarkte myokardu s týmto liekom neprestáva.

Okrem toho s angínou nie je v pľúcach žiadne preťaženie a dýchavičnosť, telesná teplota zostáva normálna, pacient nemá počas vzrušenia žiadnu vzrušenie.

Poskytovanie núdzovej starostlivosti o angínu

Bezprostredná prvá pomoc poskytnutá na angínu pred príchodom ambulancie pozostáva z nasledujúcich bodov:

 1. pacient pohodlne sedí s nohami spúšťanými, zatiaľ čo je tiež ubezpečený, vyhýba sa náhlym pohybom a vstáva;
 2. polovica veľkej aspirínovej tablety alebo 1 tableta sa pod pero;
 3. na zmiernenie tohto stavu sa nitroglycerín ďalej podáva - pod pero 1 tablety;
 4. namiesto nitroglycerínu sa môže použiť izoketový aerosól (jednorázová, neinhalovaná) alebo nitrolingval;
 5. použitie nitroglycerínu sa môže uskutočňovať v intervale troch minút, použitie liekov na aerosólové lieky sa uskutočňuje v intervaloch jednej minúty;
 6. opakované použitie liekov je možné až trikrát, inak môže spôsobiť prudký pokles krvného tlaku.

Po vykonaní prvej nevyhnutnej starostlivosti sa pacient musí nevyhnutne objaviť lekárovi, ktorý objasní diagnózu a zvolí optimálnu liečbu. Pre toto diagnostické vyšetrenie sa vykonáva.

diagnostika

Pri stanovovaní diagnózy je dôležitá úloha objasniť sťažnosti pacienta, históriu patológie. Vyhodnocujú sa klinické symptómy, vykonajú sa inštrumentálne a laboratórne testy s cieľom presne určiť závažnosť ochorenia.

Minimálny zoznam biochemických parametrov pre podozrenie na koronárnu chorobu srdca a angínu zahŕňa stanovenie hladín v krvi:

 • celkový cholesterol;
 • cholesterol lipoproteínu s vysokou hustotou;
 • cholesterol lipoproteín s nízkou hustotou;
 • triglyceridy;
 • hemoglobín;
 • glukóza;
 • AST a ALT.
 • Holter monitoring. 24-hodinový prenosný záznamník je pripojený k pacientovi po dobu 24 hodín, zaznamenáva EKG a prenáša získané informácie do počítača na klinike.
 • Testovanie. Srdcové reakcie sa kontrolujú rôznymi záťažami - pre tento účel bol vytvorený bicyklový ergometer (môže byť nahradený bežiacim pásom).
 • Počítačová multispirálna tomografia. Vyžaduje sa odlíšenie angíny od iných ochorení.
 • Koronárna angiografia. Lekár používa túto metódu na určenie výberu liečby (operačného alebo konzervatívneho).
 • Echokardiografia. Určuje stupeň poškodenia srdcových ciev.

Liečba angíny pectoris u dospelých

Ako liečiť angínu pectoris? Liečba angíny pektoris je zamerané na zmiernenie bolesti, zabránenie vzniku srdcového infarktu, ako aj zastavenie vývoja aterosklerózy a čistenia krvných ciev z aterosklerotických plátov.

Všetky metódy liečby angíny pektoris zamerané na dosiahnutie týchto cieľov:

 • Prevencia infarktu myokardu a náhla srdcová smrť;
 • Zabránenie progresii ochorenia;
 • Zníženie počtu, trvania a intenzity útokov.

Lieková terapia zahŕňa použitie nasledujúcich liekov:

 1. ACE inhibítory. Udržujte krvný tlak pri normálnej, nižšej tepovej frekvencii.
 2. Omega-3 polynenasýtené kyseliny, statíny, fibráty. Stabilizujte a spomaľte výskyt sklerotických plakov.
 3. Protidoštičkové látky. Zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v koronárnych cievach.
 4. Antagonisty vápnika. Keď vazospastická angína znižuje tvorbu koronárnych kŕčov. Dusičnany (nitroglycerín a iné). Zbavte záchvatov.
 5. Sú predpísané na profylaxiu pred predĺženým fyzickým námahom alebo pred nárastom emócií.

Chirurgická liečba

Tento typ chirurgickej liečby choroby zahŕňa vytvorenie cesty okolo prietoku krvi do postihnutej oblasti srdca. Pod poškodením je umiestnený tzv. Skrat, nazývaný touto procedúrou bypassu koronárnej artérie.

Takáto intervencia je indikovaná u pacientov, u ktorých bola zistená ťažká angína so zníženým lumenom srdcových ciev (70% alebo viac).

Operatívna chirurgia sa často používa v prípadoch predchádzajúceho infarktu myokardu. Výsledkom operácie je obnovenie zhoršeného prietoku krvi v tepnách, ktoré dodávajú kyslíku do srdcového svalu.

Diéta a správna výživa

Diéta pre angínu je zameraná na spomalenie progresie aterosklerózy. Jeho cieľom je eliminovať poruchy metabolizmu lipidov, znižovať hmotnosť a zlepšovať krvný obeh.

Všeobecné zásady výživy:

 • Redukcia živočíšnych tukov a sacharidov (ľahko stráviteľná). Pri varení musíte odstrániť tuk, odstrániť mastnotu, ktorá sa roztopí počas pečenia a odstrániť pokožku od vtáka. Stupeň obmedzenia tukov a sacharidov závisí od hmotnosti pacienta.
 • Normálny obsah bielkovín.
 • Obsah kyseliny linolovej, lipotropných látok, vlákniny, draslíka a horčíka sa zvyšuje kvôli zvýšeniu výživy rastlinných olejov, morských živočíchov, zeleniny, ovocia a tvarohu.
 • Zvýšenie podielu výrobkov obsahujúcich jód (morská kel, mušle, morská ryba, kalmáre, krevety).

Osoba potrebuje draslík, ktorého denná dávka je približne 300-3000 mg. Tento stopový prvok normalizuje srdcové rytmy, zlepšuje fungovanie endokrinného systému a srdcového svalu. Draslík je obsiahnutý v nasledujúcich produktoch:

 • huby;
 • morské plody;
 • ryby;
 • čierne ríbezle;
 • kakaa;
 • mliečne výrobky;
 • paradajky;
 • zemiaky;
 • petržlen;
 • marhuľa;
 • slivky;
 • hrozienka.

Produkty, ktoré je potrebné opustiť alebo znížiť príjem:

 • Tuky živočíšneho pôvodu, pretože obsahujú veľa cholesterolu a prispievajú k výskytu cholesterolových plakov v krvných cievach a v dôsledku toho spôsobujú aterosklerózu. Zahŕňa tučné mäso, ako je bravčové mäso a hydina (kačica, hus).
 • Múka a cukrovinky, pretože sú bohaté na sacharidy, ktoré spôsobujú obezitu.
 • Je potrebné obmedziť príjem soli, pretože spomaľuje proces odstraňovania kvapaliny z tela. Môžete nahradiť soľ zeleninami, na ktorých navyše existuje veľa vitamínov (A, B, C, PP) a minerálov (kyselina listová, fosfor, draslík, vápnik, železo).
 • Nápoje obsahujúce kofeín (káva, silný čaj), pretože majú diuretický účinok a z tela odoberajú veľa tekutín.

Ľudové opravné prostriedky

Pred používaním ľudových metód angíny musíte poradiť s kardiológom.

 1. Vezmite čerstvý džús z materskej šťavy v 40 kvapkách počas 2 sekúnd. l. pred jedlom po dobu jedného mesiaca. Na zimné skladovanie pomiešajte šťavu s rovnakým množstvom vodky. Vezmite 1 lyžičku. 3 krát denne.
 2. Zmiešajte korene valerijských, sladkovodných odrezkov, plodov kôpru, trávnych sérií, vlnenej panzery, kvetenstvo nechtíkavcov (1: 2: 1: 2: 2: 2). V pohári vriacej vody pripravte lyžicu zmesi, trváte na teplo minimálne hodinu, filtrovať a piť tretinu pohára trikrát denne.
 3. V národnej liečbe angíny používal zmes cesnaku a medu. Prejdite cez mlynček na mäso 5 citrónov, môžete s kôrou, stlačte šťavu. Pridajte do nej 5 ks cesnakov a 0,5 l medu, premiešajte. Udržujte týždeň na chladnom mieste. Vezmite 2.l. každý deň počas dvoch týždňov.
 4. Hawthorn čaj - prináša úľavu od bolesti srdca po krátkom čase každodenného užívania. Príprava: na 1 liter vriacej vody si 3-4 lyžice sušeného hlohu. Na zachovanie vlastností liečivých rastlín sa varí v thermos.

prevencia

Primárna prevencia (pre tých, ktorí nemajú angínu):

 • Korekcia výkonu.
 • Mierne cvičenie.
 • Kontrolujte hladinu cholesterolu a cukru v krvi 1 krát za rok.
 • V prítomnosti hypertenzie, konštantný príjem antihypertenzívnych liekov s retenciou krvného tlaku na úrovni pod 140/90 mm Hg.
 • Odvykanie od fajčenia.

Sekundárna profylaxia (pre tých, ktorí trpia angínou, znižuje frekvenciu a trvanie záchvatov, zlepšuje prognózu):

 • Vyhnite sa silnému stresu a nadmernej fyzickej námahe.
 • Pred fyzickou aktivitou môžete užívať 1 dávku nitroglycerínu.
 • Pravidelne užívajte lieky predpísané lekárom na zlepšenie prognózy ochorenia.
 • Liečba sprievodných ochorení.
 • Pozorovanie kardiológa.

Aké sú typy angíny, jej príznaky?

Srdce je jedinečný orgán, ktorý funguje ako pumpa, vďaka ktorému krv cirkuluje cez cievy. Čerpá...

Aké sú typy angíny, jej príznaky?

Srdce je jedinečný orgán, ktorý funguje ako pumpa, vďaka ktorému krv cirkuluje cez cievy. Čerpá v priemere 170 litrov krvi denne a robí 100 tisíc úderov. Neprerušený prísun kyslíka do srdca je zabezpečený koronárnymi cievami. Je to ich porážka, ktorá je základom angíny pectoris.

Lumen koronárnych artérií sa zužuje s aterosklerózou (v dôsledku výskytu plakov na vnútornom povrchu ciev) alebo s dlhotrvajúcim kŕčom. Existuje rozdiel medzi dodávaním kyslíka do srdcového svalu a jeho potrebou. Čím je lúmen cievy menší, tým menej živín a kyslík dostáva myokard a tým výraznejší bude druh.

Charakteristika syndrómu bolesti

Krátke epizódy ischémie (nedostatočný prietok krvi) sú asymptomatické, dlhšie a výraznejšie - spôsobujú bolesť (anginalistický záchvat).

Povaha bolesti: útlak, zúžení; niekedy pocit cudzieho telesa, necitlivosť, pocit pálenia; zriedka - bolesť, nudná bolesť.

Lokalizácia bolesti: za hornú alebo strednú tretinu hrudnej kosti hlboko v hrudníku; niekedy na ľavej strane hrudníka, v epigastriu.

Ožarovanie (rozloženie) bolesti: v ľavej ruke; v dolnej čeľusti; v krku; pod ľavým ramenom; v pravom ramene alebo v oboch naraz; v hornej polovici brucha.

Nešpecifické prejavy angíny pectorisa

Často bolestivý útok sprevádza vegetatívne reakcie: bledosť; potenie; sucho v ústach; zvýšená srdcová frekvencia; zvýšenie alebo zníženie krvného tlaku; všeobecná slabosť; závraty.

Typy stabilnej angíny

1. Stabilná námahová angína

Charakteristickým znakom tohto typu stenokardie je jasné spojenie medzi výskytom anginóznych záchvatov a fyzickou aktivitou. Stereotypná bolesť v odpovedi na rovnakú úroveň stresu je charakteristická.

Faktory, ktoré vyvolávajú záchvat angíny, môžu byť: vystavenie chladu; ťažké jedlo; pohlavný styk; príjem alkoholu; emocionálne skúsenosti, stres.

Bolesť sa objaví náhle, bez prekurzorov, na vrchole záťaže. Keď fyzická aktivita klesá (zastaví), útok okamžite zastaví. Trvanie bolesti je dlhšie ako 1 minúta, ale menej ako 15 minút.

Veľkosť záťaže, ktorá spôsobuje útok, priradí funkčné skupiny angíny:

Funkčná trieda I sa vyznačuje výskytom bolesti iba pri nadmernom, extrémnom zaťažení;

II funkčná trieda, ak vzniká bolesť počas rýchlej chôdze s bremenom (v chladnom počasí, proti vetru), rýchle lezenie po schodoch alebo do kopca;

III funkčnej triedy v prípade útokov pri chôdzi normálnym tempom a obvyklým zaťažením;

IV funkčnú triedu, ak minimálna aktivita spôsobuje bolesť a existujú epizódy bolesti v pokoji.

2. Spontánna (špeciálna, variantná) angína.

Vyskytuje sa v dôsledku kŕče nezmenených koronárnych artérií a nemá žiadne spojenie s fyzickým stresom. Je zriedkavé, zvyčajne v mladom veku, s dobrou toleranciou na fyzickú námahu.

Bolestivý syndróm v tejto forme ochorenia je dlhší, zvyčajne sa rozvíja v rovnakú dennú dobu (nočné alebo skoré ranné hodiny). Môže to byť jeden záchvat alebo niekoľko bolestivých epizód, ktoré sa opakujú každých 5 až 15 minút. Môžu sa vyskytnúť sporadické (zriedkavé) anginalové záchvaty, ktoré sa vyskytujú raz za týždeň alebo raz za mesiac.

Nestabilná angína a jej typy

Nestabilná angína je stredný stav medzi stabilným priebehom a infarktom myokardu (pre-infarkt). Existujú 4 formy.

1. Prvá objavená angína námahy. Angiálna bolesť je charakteristická v poslednom mesiaci. Po prvýkrát sú príznaky bolesti vždy vysoké riziko vzniku srdcového infarktu a náhlej koronárnej smrti.

V prípade, že nedôjde k zhoršeniu stavu, môže sa angína stabilizovať.

2. Progresívna námahová angína. V skutočnosti ide o exacerbáciu stabilnej angíny pečene.

Charakteristické znaky sú: zvýšenie anginóznych záchvatov; zmena povahy bolesti, zvýšenie intenzity a trvania; vznik nových lokalizačných zón; zmena bolestivého žiarenia; znížená tolerancia zaťaženia (útok nastane ako reakcia na menšie zaťaženie); vznik vegetatívnych prejavov, ktoré neboli predtým; oslabenie účinku nitroglycerínu.

3. Skorá postinfrakčná angína. Angína sa objaví v priebehu dvoch týždňov po infarkte.

4. Angína odpočinok. Označuje ťažkú ​​koronárnu artériovú chorobu.

Atypické prejavy angíny pectoris

Niekedy v klinickom zobrazení choroby neexistuje typický syndróm bolesti a objavujú sa ekvivalenty ("klinické masky") bolesti: náhla slabosť, závrat, mdloba; dýchavičnosť, kašeľ, nedostatok dychu; pálenie záhy, nepríjemné pocity v žalúdku; náhla necitlivosť a slabosť v ľavej ruke (najmä v 4. a 5. prstoch); búšenie srdca, arytmia.

Rovnako ako typická bolesť, tieto ekvivalenty sa objavujú na vrchole záťaže, trvajú maximálne 15 minút a po zániku (zníženia) záťaže alebo po užití tablety s nitroglycerínom zmiznú.

Je ťažké diagnostikovať a atypickú lokalizáciu bolesti, ktorá nevzniká za hrudnou kosťou, ale na miestach, kde sa bolesť môže ožarovať typickou angínou (pod lopatkou, v rameni, krku, dolnej čeľusti, bruchu).

Pacienti hľadajú pomoc od neurologa, gastroenterológa, zubného lekára, chirurga a zostávajú dlho bez potrebnej kardiologickej liečby, čo zhoršuje priebeh a prognózu ochorenia. Srdcová patológia je, bohužiaľ, dlhodobo vedúca medzi chorobami s fatálnym následkom. Poznanie príznakov angíny pectoris pomôže pacientovi hľadať pomoc včas, čo znamená zachovať jeho zdravie a život.

Čo je angina pectoris a ako ju liečiť?

Angína je z starovekého gréčtina premenená ako strnulé srdce (staré meno je angina pectoris) a je to klinický syndróm, v ktorom pacient cíti ťažkosti na hrudníku spôsobené nedostatočným prívodom krvi do srdca. Útoky na bolesť z angíny sú charakterizované náhlym výskytom a rozšírením v oblastiach tela susediacich s hrudníkom. Je to forma koronárnej choroby srdca.

Všeobecné charakteristiky angíny pectoris

Na začiatok zvážte etiológiu a patogenézu angíny. Fyziologická príčina angína pektoris je porušenie pohybu krvi cez koronárne tepny.

Ako sa zjavuje angína? Zhoršený prietok krvi pomáha znižovať koncentráciu kyslíka dodávaného do srdcového svalu spolu s krvou. V dôsledku poruchy sa pacientovi cíti bolesť, ktorá je opísaná ako stláčanie, stláčanie.

Ako rozoznať angínu? Rozdiel stenokardiálnych záchvatov iných bolestivých stavov srdca spočíva v tom, že bolesť môže vyžarovať na krk, ľavé rameno, oblasť lopatky a čeľusť.

Medzi situácie prispievajúce k objaveniu sa útoku patrí nervové napätie, fyzické preťaženie a bohatý príjem potravy.

Porušenia krvi sa nazývajú ischémia. Príčinou ischémie sú aterosklerotické plaky na stenách krvných ciev, ktoré znižujú ich priepustnosť. V tejto situácii nie je potreba srdcového svalu pre kyslík a živiny úplne spokojná, a preto sa začína bolestivý syndróm nazývaný angina pectoris.

Útoky na anginu pectoris, ktoré sú klinickými prejavmi koronárnych ochorení srdca, ktoré sú spravidla chronické, sa u pacienta môžu vyskytnúť už mnoho rokov.

Predĺžený záchvat angíny pectoris môže viesť k infarktu, ktorý je smrťou časti svalového tkaniva srdca nazývaného myokard.

Klinické prejavy koronárnej choroby srdca sa pozorujú u dvadsiatich piatich percent ženskej populácie a polovicu mužskej populácie mladšej ako päťdesiat rokov. Ženy v mladom a strednom veku menej trpia týmto klinickým syndrómom, pretože ich hormonálne pozadie intenzívnejšie zabraňujú výskytu aterosklerotických plakov než u mužov.

Avšak bližšie k starnutiu dochádza k preskupeniu hormonálnych zmien u žien, čo znižuje odolnosť ženského tela voči ateroskleróze a môže viesť k ischémii.

Útoky z angíny v mladom veku sú zvyčajne spojené s hormonálnym výbuchom a emočnou nestabilitou mladých ľudí.

Príčiny angíny pectoris

Príčiny angíny zahŕňajú patologické stavy, pri ktorých dochádza k poškodeniu a kontrakcii srdcových ciev. Pravdepodobnosť záchvatu angíny pectoris sa zvyšuje, keď sa priechodnosť tepien znižuje o viac ako polovicu. Závažnosť syndrómu závisí od stupňa vaskulárneho poškodenia aterosklerotických plakov.

Angína pectoris sa môže pozorovať aj pri vaskulárnych kŕčoch bez aterosklerózy. Kŕče môžu byť vyvolané určitými chorobami tráviaceho systému a žlčníka, ako aj infekčných a alergických ochorení.

Preto možno rozlíšiť nasledujúce hlavné príčiny angíny pectoris:

 • ateroskleróza;
 • diabetes mellitus;
 • vysoká zrážanlivosť krvi;
 • chronicky zvýšený krvný tlak.

Patológie srdcového svalu, ktoré môžu byť sprevádzané popísaným klinickým syndrómom, zahŕňajú:

 • Stav poinfarkovania. Smrť svalového tkaniva srdca spôsobuje narušenie krvného zásobovania, čo vyvoláva záchvaty angíny. Riziko bolesti je významne znížené po zjazvení myokardu.
 • Zvýšenie ľavej komory.
 • Reverzný pohyb krvi srdcom spôsobený získanou srdcovou chorobou.

Príčiny angíny pectoris sú rozdelené na modifikovateľné, t.j. tie, ktoré je možné eliminovať a nemodifikovateľné, t.j. ktorých vplyv nie je možné odstrániť.

Medzi nerealizovateľnými príčinami sa odlišujú pohlavie a vek, ako aj vplyv dedičnosti. Preto má mužská populácia viac pravdepodobne trpieť angínou, spôsobenou tvorbou aterosklerotických plátov v dôsledku určitých vlastností mužského hormonálneho zázemia. Riziko vývoja tohto klinického syndrómu u žien nastáva, ako už bolo uvedené, po zmenách v hormonálnom pozadí spojenom s menopauzou, najmä po znížení produkcie estrogénu.

Dôkazom dedičného faktora je častý výskyt záchvatov angíny u priamych príbuzných pacientov s infarktom alebo s ischemickou chorobou srdca.

Ale každá osoba môže ovplyvniť modifikovateľné príčiny ochorenia. Eliminované faktory sú zvyčajne vzájomne prepojené a znižovanie negatívneho vplyvu jedného z nich vedie k poklesu ostatných faktorov. Z odstrániteľných dôvodov patria:

 • Zvýšený cholesterol v krvi. Cholesterol a iné lipidové formácie sa môžu zhromažďovať na cievnych stenách vedúcich k myokardiu, čím sa znižuje ich priepustnosť. Hyperlipidémia sa vyskytuje u deväťdesiatich šiestich percent pacientov s mŕtvicami.
 • Nadváha charakteristická pre ľudí, ktorí konzumujú vysokokalorické potraviny. Pacienti potrebujú významne obmedziť spotrebu živočíšnych tukov, vysokokarbohydrátov, cholesterolu bohatých a slaných potravín. Odporúčame zvýšiť príjem vlákniny, ktorá sa nachádza v zelenine a ovocí.
 • Fajčenie tabaku. Nikotín vyvoláva kyslíkové hladovanie krvných buniek, vysoký krvný tlak a vazospazmus. U fajčiarov ľudí trpiacich aterosklerózou sa riziko angína a infarktu myokardu výrazne zvyšuje.
 • Pasívny životný štýl. Nízka fyzická aktivita zvyšuje pravdepodobnosť obezity, ktorá v kombinácii so zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi môže viesť k zhoršeniu ponuky krvi.
 • Diabetes mellitus. U pacientov s cukrovkou sa zdvojnásobuje riziko koronárnych ochorení srdca a angína.
 • Vysoký krvný tlak, ktorý je jedným z príznakov koronárnej choroby srdca, prispieva k zvýšeniu úrovne kyslíka požadovanej myokardom a následkom komplikácií angíny.
 • Anémia, ktorá znižuje možnosť prenosu kyslíka na myokard.
 • Zvýšená viskozita krvi. Je to rizikový faktor pre vývoj ischemickej choroby a vzniku krvných zrazenín.
 • Nervové napätie. Pomáha zvyšovať krvný tlak a znižuje dodávku kyslíka a živín do srdcového svalu.

Medzi dôvody, ktoré spôsobili uvažovaný klinický syndróm, patrí aj skorá menopauza, ktorá, ako už bolo spomenuté, je sprevádzané zmenami v hormonálnom pozadí a znížením produkcie estrogénu, hormónu, ktorý zabraňuje tvorbe aterosklerotických plakov. Príjem hormonálnych antikoncepčných prostriedkov ovplyvňuje hormonálne zmeny žien.

Súčasný vplyv niekoľkých príčin zvyšuje pravdepodobnosť úderu cievnej mozgovej príhody.

Známky angíny pectoris

Príznaky angíny zahŕňajú:

 • náhly pocit ťažkosti a stlačenie hrudníka bližšie k chrbtici;
 • dýchavičnosť spôsobená neúplnou relaxáciou srdca;
 • arytmie;
 • bledosť kože;
 • patologické zvýšenie srdcovej frekvencie;
 • zvýšené potenie;
 • šírenie bolesti pod lopatkou, v ľavej ruke, spodnej čeľusti a krku;
 • náhle ukončenie útoku s odstránením provokačných faktorov;

Symptóm angíny je ostrou slabosťou bez bolesti počas fyzickej námahy (tento príznak je možný u starších pacientov a pacientov s diabetes mellitus).

Tieto prejavy sprevádzajú pacienta zvyčajne od jedného do pätnástich minút a môžu sa zastaviť tak náhle, ako začali. Ak bol klinický syndróm spôsobený emocionálnym nadmerným stresom, je často dostatočné, aby sa uklidnil, aby bolestivé pocity zmizli.

Ak bola príčinou fyzická námaha, potom na uvoľnenie príznakov je potrebné čo najskôr zastaviť fyzické napätie. Nitroglycerín, užívaný sublingválne, t.j. resorpciou lieku pod jazykom.

Opísané príznaky angíny zahŕňajú klasické aj atypické prejavy ochorenia. Hlavné príznaky angíny sa môžu prejaviť komplexne a individuálne v závislosti od typu angína pektoris.

klasifikácia

Podľa podmienok výskytu nasledujúcich typov angíny:

 • stabilná (vyskytuje sa v stave napätia);
 • nestabilná (vyskytuje sa v pokoji).

Klinický syndróm stabilného typu sa vyskytuje v podmienkach ťažkej práce srdca (napríklad počas fyzickej námahy), keď sa zvýšený prietok krvi prechádza cez tepny, zúžený o nie menej ako päťdesiat percent.

Ak sa objavia príznaky angíny pektoris, mali by ste sa poradiť s lekárom o ďalších terapeutických opatreniach, inak zúženie tepien môže dosiahnuť sedemdesiatpäť alebo dokonca deväťdesiatpäť percent, čo prispeje k zvýšeniu záchvatov.

Klasifikácia stenocardie nekončí v skupine podľa podmienok výskytu. Triedy angíny sú tiež charakterizované charakteristikami útokov a ich závažnosťou.

 • 1. funkčná trieda (FC). Útoky pri tomto type klinického syndrómu sú vzácne a na krátky čas. Spravidla je bolestivý syndróm vyvolaný silným fyzickým napätím.
 • Druhá funkčná trieda (FC). Angina z 2. FC je vyvolaná takými nevýznamnými telesnými aktivitami, ako sú lezenie po schodoch, rýchlostná chôdza a dokonca bohatý príjem potravy.
 • 3. funkčná trieda (FC). Útok môže nastať aj pri pomalom prechádzaní na krátke vzdialenosti (až do stoviek metrov). Angina z 3. FC výrazne obmedzuje schopnosti človeka.
 • 4. funkčná trieda (FC). Angina pectoris sa môže vyskytnúť pri akejkoľvek motorickej aktivite. Klinický syndróm tohto typu spravidla predchádza vývoju nestabilnej angíny pectoris.

Funkčná skupina angíny pektoris určujú odborníci podľa charakteristických symptómov, aby určili, čo má pacient robiť a čo by sa nemalo robiť.

U pacientov, ktorí trpia týmto klinickým syndrómom v pokoji, sú záchvaty angíny pectoris významne odlišné od prejavov ochorenia stabilného typu. Môžu byť dlhšie aj kratšie, pričom príčina výskytu môže byť náhodná.

Existujú nasledujúce typy:

 • Primárna C. Angina pectoris, ktorá sa nikdy predtým nezobrazovala, pokračuje mesiac.
 • Progresívne C. Zvyšuje frekvenciu a trvanie charakteristických symptómov.
 • Angína odpočinok. Útoky sa vyskytujú spontánne bez dôvodu výskytu (neexistovala fyzická aktivita, stres).
 • Postinfarkcia C. Symptómy bolesti sa vyskytujú do dvoch týždňov po infarkte.

Ak je podozrenie na nestabilitu S., je potrebná okamžitá hospitalizácia, aby sa zabránilo infarktu myokardu.

Na rozlíšenie medzi stabilným a nestabilným S. musíte venovať pozornosť trvaniu útokov. Nie je to viac ako päť alebo desať minút v stabilnej forme. Pri nestabilných angína pectoris sa zvyčajne zvyšuje čas.

Musíte tiež venovať pozornosť úrovni motorickej aktivity, ktorá spôsobuje symptómy bolesti. Stabilný sa spravidla vyznačuje rovnakou úrovňou motorickej aktivity, zatiaľ čo nestabilná môže nastať aj na pozadí odpočinku.

Pri určovaní typu klinického syndrómu sa účinnosť používania nitroglycerínu stáva dôležitým faktorom. V prípade stabilného klinického syndrómu bolesť zmizne do troch minút po užití jednej pilulky, zatiaľ čo s nestabilnou angínou pektoris jedna pilulka neodstraňuje pocity. Ak sa na zmiernenie príznakov potrebuje viac ako jedna tabletka, pacient sa bude zaoberať nestabilnou angínou.

Liečba a prevencia

Liečba tohto klinického syndrómu je zameraná na prevenciu angína pektoris a komplikácií choroby.

Pri útoku je najprv nutné podať sublingválne jednu tabletu s nitroglycerínom. Ak bolesť neprešla po jednej tablete, potom s intervalom troch minút môžete zobrať ďalšie. Počas jedného záchvatu sa neodporúča užívať viac ako tri tablety nitroglycerínu, aby sa zabránilo silnému zníženiu krvného tlaku.

Liečba liečby angíny zahŕňa užívanie antiischemických liekov, pretože pomáhajú znižovať potrebu kyslíka v srdci. Okrem antiischemických liekov je možné predpísať antisklerotické lieky.

V prípade komplikácií, ktoré zvyšujú riziko infarktu myokardu, môže byť potrebná operácia.

Prevencia zahŕňa vzdanie sa zlých návykov, normalizáciu denného režimu, diéty a zníženie negatívneho vplyvu iných faktorov na angínu pectoris.

S diagnózou angíny je potrebné vyhnúť sa fyzickému a emočnému stresu a liečiť súbežné ochorenia.

Ak sa pacient bude riadiť odporúčaniami odborníkov, odpoveď na otázku, či môže byť liečba angíny pectoris vyliečená, bude pozitívna.

Typy, znaky a liečba angíny pectoris

Slovo angína je preložené z gréckeho jazyka, ako stláčanie srdca. Toto slovo nie je označením tejto choroby, ale opisuje klinický prejav ischémie (podvýživa) srdcového svalu. Práve angína pektoris je hlavným a niekedy jediným znakom koronárnej choroby srdca.

Rozvojový mechanizmus a príčiny

Základom vzniku angíny je koronárna choroba srdca, pri ktorej sa zužuje lumen jednej alebo viacerých koronárnych artérií a dochádza k narušeniu prívodu krvi do myokardu (srdcového svalu). Súčasne začína proces oxidácie glukózy za anoxických podmienok v bunkách (myokardiocyty), ktorých konečným produktom je kyselina mliečna. Dráždi citlivé nervové zakončenia v srdci s prejavom charakteristického pocitu bolesti.

Klinické prejavy angíny vo forme bolesti a konstrikcie v oblasti srdca sa vyvíjajú s poklesom lumenu koronárnej artérie o viac ako 75% pôvodného priemeru.

Príčiny angíny pectoris

Etiologickým (kauzálnym) faktorom vo vývoji angíny je koronárna choroba, ktorá sa vyvíja v dôsledku vaskulárnej aterosklerózy. Vývoj aterosklerotických plátov v stene srdcových tepien v dôsledku oddialenia cholesterolu vedie k ich zúženiu a zhoršeniu prívodu krvi do myokardu. Prokurujúce faktory bolesti v srdci sú:

 • Fyzická aktivita - vedie k zvýšeniu srdcových kontrakcií, zvýšeniu jeho potreby kyslíka, ktorá nestačí pri ischémii, sa rozvinie bolesť.
 • Emocionálne faktory - stres, nervové napätie vedie k spazmu (zúženie) koronárnych artérií.
 • Silná večera - veľký príjem jedla v zažívacom trakte spôsobuje prerozdelenie prívodu krvi do orgánov v prospech žalúdka. Za týchto podmienok krv vstupuje do srdcového svalu v menšom množstve.
 • Fajčenie - nikotín je vaskulárny toxín (jed), ktorého vstup do tela spôsobuje kŕč.
 • Alkohol - pri vstupe do tela vedie k dočasnému rozšíreniu arteriálnych ciev, po ktorom nasleduje ich významné zúženie.

Zo všetkých provokujúcich faktorov vo výskyte angíny pectoris vo väčšej miere postihnutých fyzickou aktivitou a svalovou prácou. Príčiny cievnych ochorení a ischémie srdca sú kumulatívne, čo vedie k vývoju zmien po dlhú dobu.

Typy angíny pectoris

Angina pectoris je rozdelená na typy podľa kritérií pre výskyt bolesti. Preto existujú dva hlavné typy angíny:

 • Stabilná angína - bolesť pri bolesti sa vyskytuje až po cvičení.
 • Angína (nestabilná) - bolesť je intenzívnejšia, môže sa vyskytnúť bez vystavenia fyzickej námahe alebo iným provokujúcim faktorom.

Toto rozdelenie týchto symptómov koronárnej choroby srdca bolo získané, aby bolo možné predpovedať priebeh patológie a výber vhodnej liečby.

V dôsledku charakteristických bolesti pri stenokardii je jeho zastaraným názvom Angina pectoris, ktorá sa prekladá z latinského jazyka - angíny pectoris.

Príznaky angíny pectoris

Hlavným prejavom rozvoja angíny je bolesť v srdci. Jeho hlavná lokalizácia je za hrudnou kosťou s ožiarením (šírením) v ľavom ramene, rameni alebo polovici krku. Povaha bolesti je väčšinou utlmená, človek cíti nepohodlie. Niekedy sa bolesť môže prejaviť ako pocit mravčenia alebo pálenia (niekedy človek omylom predpokladá prítomnosť pálenia záhy). Okrem hlavnej manifestácie angíny sa objavujú aj ďalšie príznaky:

 • Pocit srdca je spôsobený tachykardiou (zvýšenie frekvencie kontrakcií srdca), čo je fyziologický pokus srdca zabezpečiť dostatočný krvný tok. Tento stav je variantom arytmie.
 • Dyspnoe - reflexná reakcia organizmu zameraná na zvýšenie množstva kyslíka v krvi s jeho nedostatočným prietokom do myokardu. Súčasne je nedostatok dychu sprevádzaný výrazným pocitom dusenia a nedostatku vzduchu.
 • Závraty sú dôsledkom nedostatočného prietoku krvi do mozgu v dôsledku kŕčenia jeho artérií.
 • Vegetatívna dysfunkcia - nadmerné potenie, tremor (trasenie) rúk.

Manifestácia stabilnej a nestabilnej angíny pectoris má určité rozdiely.

Obsahuje stabilnú angínu

Pre tento typ ischémie je charakteristický výskyt bolesti spojenej s fyzickou námahou. V závislosti od závažnosti fyzickej aktivity, ktorá vedie k angíne, je rozdelená na 4 funkčné triedy (FC):

 • FC 1 - výskyt bolesti a dýchavičnosti vyvoláva výrazné fyzické námahy (beh, zdvíhanie závaží).
 • FC 2 - charakterizovaný miernym poklesom normálnej fyzickej aktivity osoby. Bolesť v srdci a dýchavičnosť sa môžu rozvinúť už pri rýchlej prechádzke alebo po schodoch po niekoľkých rozpätiach.
 • FC 3 - výraznejšie obmedzenie fyzickej námahy, normálna chôdza na rovnom povrchu alebo stúpanie jedného rozpätia pozdĺž schodov spôsobujú vznik bolesti na hrudníku.
 • FC 4 - dokonca aj minimálna fyzická aktivita vedie k angíne, niekedy niekoľko krokov stačí na vyvinutie bolesti a dýchavičnosti.

Funkčná skupina stabilnej angíny charakterizuje závažnosť ischémie myokardu a závažnosť zúženia koronárnej artérie. Hypertenzívna srdcová choroba je častým spoločníkom angíny pectoris.

V lekárskej nemocnici sa presná definícia funkčnej triedy vykonáva pomocou ergometrie bicykla. Na špeciálnom cvičebni sa postupne pridáva zaťaženie na šliapanie. V čase nástupu príznakov angíny pektoris (alebo ich prejavov na EKG) sa zaznamenáva závažnosť záťaže, čo určuje FC stabilnej angíny pectoris.

Symptómy nestabilnej angíny pectoris

V tomto prípade je hlavným prejavom útok na angínu. Príznaky tejto choroby nie sú spojené s predchádzajúcim cvičením. Bolesť má zároveň výraznú intenzitu. Dýchavičnosť a závrat sa tiež vyvíjajú. Nestabilná angína pektoris a infarkt myokardu sa môžu krížiť navzájom. Preto by mal byť aj jediný záchvat takejto náhlej bolesti v srdci príčinou následného vyšetrenia a liečby.

liečba

Liečba stabilnej angíny je primárne zameraná na zníženie srdcovej ischémie, na tento účel sa používajú tieto opatrenia:

 • Zníženie cholesterolu v krvi pomocou statínov pomáhajú tieto lieky mierne znížiť veľkosť aterosklerotických plakov znížením množstva cholesterolu (atorvastatínu) v nich.
 • Normalizácia krvného tlaku sa uskutočňuje pomocou antihypertenzív rôznych typov a mechanizmu účinku (ACE inhibítory, blokátory adrenalínových receptorov a blokátorov kalciových kanálov).
 • Zníženie koagulácie krvi s protidoštičkovými látkami (aspirínom), ktoré významne znižujú riziko infarktu myokardu a zlepšujú tok krvi v ňom.
 • Zníženie frekvencie kontrakcií srdca (na zníženie potreby kyslíka myokardu).
 • Rozšírenie koronárnych ciev s antianginóznymi liekmi (nitrosorbit).

Všetky terapeutické opatrenia budú mať potrebný terapeutický účinok len vtedy, ak sa zmení životný štýl - vzdajú sa zlých návykov, dodržiavajú odporúčania stravy s poklesom konzumácie tučných, vyprážaných potravín a postupným zvyšovaním fyzickej aktivity.

Liečba nestabilnej angíny pectoris sa zásadne nelíši. Stačí vybrať vhodné dávky, ktoré sú zvyčajne vyššie.

Zlepšovanie zásobovania krvou myokardu prostredníctvom chirurgického zásahu sa tiež rozšírilo. Za týmto účelom sa vykonáva balónová koronárna plastická chirurgia a bypass koronárnej artérie.

Liečba angína pektoris spočíva v užívaní nitroglycerínu (tableta leží pod jazykom), ktorá rýchlo rozširuje koronárne cievy, čím znižuje závažnosť bolesti v srdci.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je fibróza aortálnej chlopne

Ochorenie, známe ako fibróza aortálnej chlopne, sa vyskytuje vtedy, keď sa steny aorty stávajú husté, ich elasticita spadne, je tu ťažké prechádzať krv cez cievy. To sa stáva dôvodom vzniku veľmi vážnych patológií.

Najlepšie kvapky pre mozgové cievy

Problémy s krvným obehom v mozgu nie sú len závraty a poruchy pamäti, ale aj blížiaca sa ateroskleróza, VVD, cievne kŕče a mŕtvica. Preto ciele mozgu potrebujú včasnú liečbu.

Hypertenzia 1 stupeň: mechanizmus vývoja, diagnostika a liečba

Z tohto článku sa dozviete o hypertenzii 1 stupňa, ako sa vyvíja, aké sú charakteristické rozdiely v hypertenzii o 1 stupeň v porovnaní s inými stupňami hypertenzie (skrátene ako GB).

Prečo je hematokrit zvýšený v krvi, čo to znamená?

Počty erytrocytov, leukocytov a krvných doštičiek pre celkový objem krvi v tele sa nazývajú hematokrit.Tento ukazovateľ je obyčajne zobrazený ako percento, menej často - ako zlomkové číslo.

Prečo dieťa znížilo segmentované a bodové neutrofily: príčiny odchýlok v analýze krvi

Segmentové a bodové neutrofily v krvi sú zodpovedné za činnosť imunitného systému, kostnej drene. Pediatri vždy venujú pozornosť svojej hodnote pri hodnotení krvného testu.

Rehabilitačný plán po mŕtvici akéhokoľvek druhu.

Z tohto článku sa dozviete, čo sa deje v rehabilitácii po mŕtvici doma, ako by mala prebehnúť každá fáza obnovy. Čo musíte urobiť, aby ste sa zotavili čo najskôr.