Podľa štatistík sa približne 8 z 1000 detí narodilo s jedným alebo viacerými srdcovými chybami. Aj v minulom storočí diagnóza "vrodená srdcová choroba u novorodencov" (skratka CHD) znelo ako veta a znamenala, že život môže byť prerušený kedykoľvek. Moderné úspechy a špičkové technické vybavenie pomáhajú predĺžiť životnosť a robiť to čo najkvalitnejšie.

Vrodená srdcová choroba u novorodencov je defekt štruktúry srdca, ktorý sa pozoruje od narodenia, ale často sa tvorí počas vývoja plodu. Porucha buď zasahuje do normálneho krvného obehu (napríklad v prípade poruchy ventilového prístroja), alebo ovplyvňuje kvalitu plnenia krvi kyslíkom a oxidom uhličitým.

Fakty o CHD

 • CHD u novorodencov je jedným z najčastejších porúch pri narodení (na druhom mieste po patológii nervového systému).
 • Najčastejšími chybami sú chyby septum: interventrikulárne a interatriálne.
 • Operácia nie je vždy potrebná, keď je detekovaná PRT.
 • Existuje jednoznačné prepojenie medzi typom CHD a plodovou podlahou. V dôsledku jednej štúdie sa ukázalo, že podmienené vrodené srdcové chyby sú rozdelené do troch skupín: mužský, ženský a neutrálny. Napríklad otvorený arteriálny kanálik sa nazýva "ženská" defekt a živým príkladom "muža" je aortálna stenóza.

príčiny

Kardiovaskulárny systém sa vytvára v počiatočných štádiách od 10 do 40 dní vývoja. To znamená, že od tretieho týždňa tehotenstva, keď žena stále vo väčšine prípadov nevie o svojom postavení a končia druhým mesiacom, komory a deliace steny srdca a veľké cievy sa položia do embrya. Toto je najnebezpečnejší čas, pokiaľ ide o vývoj srdcových chýb.

Bola zaznamenaná určitá "sezónnosť" zrodenia detí s vrodenými srdcovými defektmi, čo sa na jednej strane vysvetľuje obdobím vírusov a nachladnutí epidemickej škály. Na druhej strane, iba prenesené vírusové ochorenia neznamenajú, že sa dieťa narodí s patológiou. Vírusy chrípky a herpes simplex, ktoré sú najviac škodlivé pre vírus rubeoly plodu, sa považujú za potenciálne nebezpečné. Existuje niekoľko ďalších faktorov ovplyvňujúcich príčiny patológie:

 1. Dedičné predispozície.
 2. Život v prostredí negatívneho prostredia.
 3. Práca v podnikoch s nebezpečnými pracovnými podmienkami (práca s výrobkami farieb a lakov, solí ťažkých kovov, žiarenie).
 4. Zlé návyky. Frekvencia narodenia detí so srdcovými poruchami u matiek, ktorí zneužívajú alkohol, je od 30 do 50%.
 5. Age. Riziko sa zvyšuje, ak je otec a matka starší ako 35 rokov.
 6. Užívanie určitých liekov v prvom trimestri (barbituráty, antibiotiká, papaverín, hormóny, narkotické analgetiká).
 7. Niektoré rodičovské ochorenia, ako napríklad diabetes.
 8. Predchádzajúce tehotenstvo skončilo s mŕtvym narodením.
 9. Závažná toxóza.

Ako funguje naše srdce

Aby sme pochopili podstatu vrodených anomálií, najskôr si spomeňme na to, ako funguje srdcový sval. Naše srdce je rozdelené na dve časti. Ľavý, ako čerpadlo, pumpuje cez okysličenú arteriálnu krv, má jasne červenú farbu. Pravá strana podporuje pohyb žilovej krvi. Jeho tmavšie burgundské sfarbenie je spôsobené prítomnosťou oxidu uhličitého. V normálnom stave sa žilová a arteriálna krv nikdy nezmiešava kvôli hustému rozdeleniu medzi nimi.

Krv cirkuluje v našom tele prostredníctvom dvoch kruhov krvného obehu, kde srdce hrá významnú úlohu. Veľký kruh (BKK) "začína" od aorty vychádzajúcej z ľavej srdcovej komory srdca. Aorta sa vpichuje do mnohých tepien, ktoré prenášajú okysličenú krv do tkanív a orgánov. Darovaním kyslíka krv "berie" oxid uhličitý a ďalšie metabolické produkty z buniek. Takže sa stáva žilou a prechádza pozdĺž prítokov horných a dolných dutých žíl do srdca, dokončuje CCB a vstupuje do pravého predsiene.

Malý kruh (MKK) je určený na odstránenie oxidu uhličitého z tela a nasýtenie krvi kyslíkom. Z pravého predsiene vstupuje žilová krv do pravej komory, odkiaľ sa uvoľňuje do pľúcneho kmeňa. Dve pľúcne tepny dodávajú krv do pľúc, kde prebieha proces výmeny plynov. Transformovaná do arteriálnej krvi sa prepravuje do ľavej predsiene. Takže zatvára IWC.

Ventilové zariadenie srdca hrá obrovskú úlohu pri dokonalom fungovaní krvného obehu. Ventily sú umiestnené medzi predsieňami a komorami, ako aj pri vstupe a výstupe veľkých ciev. Vzhľadom na to, že CCL je dlhšia ako malá, veľká záťaž padá na ľavú predsieň a komoru (nie je to nič, že svalová stena je silnejšia na ľavej strane ako na pravej strane). Z týchto dôvodov sa častejšie vyskytujú poruchy s bicuspidovým mitrálnym ventilom (slúžiacim ako hranica medzi ľavou predsieňou a komorou) a aortálnou chlopňou (nachádzajúcou sa na okraji výstupu aorty z ľavej komory).

Klasifikácia a symptómy

Existuje veľa klasifikácií srdcových ochorení u novorodencov, z ktorých najznámejšia klasifikácia farieb:

 1. "Pale". Bledosť kože, dýchavičnosť, srdce a bolesti hlavy (defekty interventrikulárneho a interatriálneho septa, stenóza).
 2. "Modrá". Najnepriaznivejšie z hľadiska komplikácií. Farba kože sa stáva modrastou, existuje zmes arteriálnej a venóznej krvi (Fallotov tetrad, transpozícia veľkých ciev).
 3. "Neutral".

V ideálnom prípade je vada určená neonatológa pri počúvaní srdca dieťaťa. Avšak v praxi to nie je vždy možné, tak dôkladná pozornosť sa venuje takým príznakom ako je stav pokožky a dynamika dýchania. Takže hlavné príznaky, ktoré naznačujú ochorenie srdca, sú nasledovné:

 • cyanóza (cyanóza) kože, modrý nasolabiálny trojuholník počas kŕmenia;
 • poruchy srdcového zlyhania;
 • srdcové šumy, ktoré nechodia po určitú dobu;
 • zlyhanie srdca vo výraznej forme;
 • dýchavičnosť;
 • letargia spolu so slabosťou;
 • kŕče periférnych ciev (končatiny a špička nosa sú bledé, chladné na dotyk);
 • nezískal dobrú váhu;
 • opuchy.

Dokonca ani mierne príznaky nemožno ignorovať. Urobte schôdzku s kardiológom a zložte ďalšie vyšetrenie.

diagnostika

Pri prevalencii ultrazvukových vyšetrení možno väčšinu CHD uznať už v 18. až 20. týždni tehotenstva. To umožňuje pripraviť a prípadne vykonať chirurgickú prácu ihneď po narodení. Takže deti majú šancu prežiť s takými typmi nelegálnych väzňov, ktoré boli predtým považované za nezlučiteľné so životom.

Počas vývoja plodu nie sú vždy zistené kardiálne poruchy. Pri narodení sa však klinický obraz často zvyšuje. Potom je dieťa odvolané na kardiológ alebo kardiochirurg pre vyšetrenie a diagnózu. Najbežnejšie metódy výskumu sú:

 • Elektrokardiogram (EKG). Poskytuje všeobecnú predstavu o činnosti srdca (ktoré oddelenia sú preťažené, rytmus kontrakcií, vodivosť).
 • Phonokardiogram (PCG). Zaznamenáva zvuky srdca na papieri.
 • Echokardiografia. Metóda pomáha posúdiť stav chlopňového aparátu, srdcových svalov, určiť rýchlosť toku krvi v dutinách srdca.
 • Prieskum radiografia srdca.
 • Pulzná oxymetria Umožňuje určiť, koľko krvi je nasýtené kyslíkom. Špeciálny hák na senzor na špičke prsta. Prostredníctvom toho je určený obsahom kyslíka v erytrocyte.
 • Dopplerov štúdie. Ultrazvuková farebná štúdia krvného toku, posúdenie veľkosti a anatómie defektu, ako aj určenie objemu krvného obehu v nesprávnom smere.
 • Katetrizácia. Sondy sa vkladajú do dutiny srdca cez cievy. Metóda je zriedka používaná v ťažkých a kontroverzných prípadoch.

Účelom diagnostických opatrení je odpovedať na tieto otázky:

 1. Aký je anatómia zlomeniny, kde je narušený krvný obeh?
 2. Ako vytvoriť konečnú diagnózu?
 3. Ktorá z troch fáz je chybou?
 4. Existuje potreba chirurgického zákroku alebo v tejto fáze môžete urobiť konzervatívnymi metódami liečby?
 5. Existujú nejaké komplikácie, ak by sa s nimi zaobchádzalo?
 6. Akú taktiku chirurgickej liečby a v akom čase bude optimálna?

Napriek tomu, že sa v maternici nachádzajú vrodené chyby, vo väčšine prípadov nenastávajú ohrozenie plodu, pretože jeho obehový systém sa trochu líši od dospelého. Ale po narodení, keď srdce začne pracovať v plnej sile a sú spustené dve kruhy krvného obehu, objaví sa klinický obraz. Nasledujúce sú hlavné srdcové chyby.

Porucha medzikomorovej septa

Najčastejšia patológia. Arteriálna krv vstupuje cez otvor z ľavej komory doprava. To zvyšuje zaťaženie na malom kruhu a na ľavej strane srdca.

Keď je otvor mikroskopický a spôsobuje minimálne zmeny v krvnom obehu, operácia sa nevykonáva. Pri väčších rozmeroch sú otvory prišité. Pacienti žijú v starobe.

Komplex Eisenmenger

Stav, keď je medzikomorová prepážka vážne poškodená alebo úplne chýba. V komorách je zmes arteriálnej a venóznej krvi, klesá hladina kyslíka, výrazná cyanóza kože. Pre deti predškolského a školského veku sa vyznačuje nútenou polohou na squat (zníženie dýchania). Ultrazvuk zobrazuje zväčšené srdce sférického tvaru, viditeľný je srdcový hrb (výčnelok).

Operácia sa musí vykonať bezodkladne dlhú dobu, pretože bez vhodnej liečby pacienti v najlepšom prípade žijú 30 rokov.

Nedostatok duktus arteriosus

Vyskytuje sa, keď z nejakého dôvodu zostáva v poporodenom období správa pľúcnej tepny a aorty otvorená. Výsledok je rovnaký ako v situáciách popísaných vyššie: dva typy krvi sa zmiešajú, malý kruh je preťažený prácou, pravou a po chvíli sa zvyšuje ľavá komora. V závažných prípadoch je ochorenie sprevádzané cyanózou a dýchavičnosťou.

Malý priemer otvoru nie je nebezpečný, zatiaľ čo rozsiahla chyba vyžaduje naliehavú chirurgickú intervenciu.

Tetrad Fallot

Najzávažnejšia chyba, vrátane iba štyroch anomálií:

 • stenóza (zúženie) pľúcnej artérie;
 • vada medzikomorovej septa;
 • dextranácia aorty;
 • zväčšenie pravostrannej komory.

Moderné techniky umožňujú liečbu takýchto defektov, ale dieťa s takouto diagnózou je po celý život registrované s kardio-reumatológa.

Stenóza aorty

Stenóza je zúženie cievy, v dôsledku čoho je prietok krvi narušený. Je sprevádzaný intenzívnym pulzom na artériách rúk a oslabený - na nohách, veľký rozdiel medzi tlakom na ruky a nohami, pocitom pálenia a tepla v tvári, znecitlivenosť dolných končatín.

Operácia zahŕňa inštaláciu štepu na poškodenú oblasť. Po prijatých opatreniach sa obnoví činnosť srdca a krvných ciev a pacient dlhodobo žije.

liečba

Liečba, jej taktika bude závisieť od závažnosti defektu av akej fáze jej vývoja. Celkovo sa rozlišujú tri: núdzové, fázové kompenzácie a dekompenzácia.

Núdzová situácia vzniká pri narodení drobkov, keď sa orgány a systémy dostávajú kvôli nedostatku kyslíka a snaží sa prispôsobiť extrémnym podmienkam. Plavidlá, pľúca a srdcové svaly pracujú s maximálnou účinnosťou. Ak je telo slabé, vada pri neprítomnosti núdzovej chirurgickej starostlivosti vedie k smrti dieťaťa.

Fáza kompenzácie. Ak bolo telo schopné kompenzovať chýbajúce schopnosti, orgány a systémy sú schopné pracovať viac-menej stabilne po určitú dobu, kým sa nevyčerpajú všetky sily.

Fáza dekompenzácie. Vyskytuje sa, keď telo už nie je schopné znášať zvýšené zaťaženie a orgány srdcovej a pľúcnej skupiny prestali plne plniť svoje funkcie. To vyvoláva rozvoj srdcového zlyhania.

Operácia sa zvyčajne vykonáva vo fáze kompenzácie, keď sa zistí práca orgánov a systémov a dôjde na úkor jej rezerv. Pri niektorých typoch vád je operácia uvedená v núdzovej fáze, v prvých dňoch alebo dokonca hodinách po narodení drobkov, aby mohla prežiť. V tretej fáze chirurgia vo väčšine prípadov nemá zmysel.

Niekedy lekári musia robiť tzv. Stredné chirurgické zákroky, umožňujúce dieťaťu žiť až do doby, kedy je možné dokončiť chirurgickú operáciu s minimálnymi dôsledkami. V chirurgickej praxi sa často používajú minimálne invazívne techniky, keď sa dajú malé rezy pomocou endoskopických techník a všetky manipulácie sú viditeľné ultrazvukovým strojom. Dokonca aj anestézia nie vždy používa bežný.

Všeobecné odporúčania

Potom, ako sa zbaví zlozvyku, dieťa potrebuje čas znovu sa reštrukturalizovať, aby žilo bez neho. Preto je drobivá látka registrovaná kardiológa a pravidelne ju navštevuje. Dôležitú úlohu zohráva posilnenie imunity, pretože akékoľvek ochorenie môže nepriaznivo ovplyvniť kardiovaskulárny systém a zdravie vo všeobecnosti.

Pokiaľ ide o výkon v škole a materskej škole, stupeň zaťaženia určuje kardio-reumatológ. Ak potrebujete výnimku z tried telesnej výchovy, neznamená to, že dieťa je kontraindikované na pohyb. V takýchto prípadoch sa venuje fyzioterapeutickým cvičením podľa špeciálneho programu na klinike.

Deti s CHD prejavujú dlhý pobyt na čerstvom vzduchu, ale pri absencii extrémnych teplôt: ako teplo, tak chladu má nepriaznivý vplyv na plavidlá, ktoré pracujú "na opotrebenie". Príjem soli je obmedzený. V strave musí byť prítomnosť potravín bohatých na draslík: sušené marhule, hrozienka, pečené zemiaky.

Záver. Zlozvyky sú rôzne. Niektoré vyžadujú okamžitú chirurgickú liečbu, iné sú pod stálym dohľadom lekárov do určitého veku. V každom prípade dnes medicína, vrátane srdcovej chirurgie, vyskočila dopredu a chyby, ktoré sa pred 60 rokmi považovali za nevyliečiteľné a nezlučiteľné so životom, sú úspešne prevádzkované a deti žijú dlho. Preto, keď ste počuli strašnú diagnózu, nezaveďte paniku. Musíte naladiť boj proti tejto chorobe a urobiť všetko z vašej strany, aby ste ju porazili.

Ochorenie srdca u novorodencov

Počas vývoja dieťaťa v maternici sa niekedy narúšajú procesy rastu a tvorby tkanív a orgánov, čo vedie k vzniku defektov. Jednou z najnebezpečnejších sú srdcové chyby.

Čo je srdcová chyba?

Takzvaná patológia v štruktúre srdca a veľké cievy, ktoré sa od nej odchyľujú. Srdcové defekty zasahujú do normálneho krvného obehu, sú zistené u jedného zo 100 novorodencov a podľa štatistiky sú na druhom mieste v prípade vrodených abnormalít.

tvar

Po prvé, existuje vrodená vada, s ktorou sa dieťa narodilo, ako aj nadobudlo, ktoré vzniklo autoimunitnými procesmi, infekciami a inými chorobami. V detskom veku sú vrodené chyby bežnejšie a sú rozdelené na:

 1. Patológia, v ktorej dochádza k vylučovaniu krvi správnym smerom. Takéto zlá sa nazývajú "biele" kvôli bledosti dieťaťa. S nimi vstupuje arteriálna krv do žily, čo často spôsobuje zvýšenie prietoku krvi do pľúc a zníženie objemu krvi vo veľkom kruhu. Chyby tejto skupiny sú defekty oddielov oddeľujúcich srdcové komory (atria alebo komory), fungovanie tepovej tepny po narodení, koarkcia aorty alebo zúženie jej lôžka a pľúcna stenóza. Pri poslednej patológii klesá prietok krvi do pľúcnych ciev.
 2. Patológie, pri ktorých dochádza k výtoku krvi doľava. Tieto chyby sa nazývajú "modré", pretože jedným z ich príznakov je cyanóza. Sú charakterizované vstupom venóznej krvi do arteriálnej krvi, čo znižuje saturáciu krvi s kyslíkom vo veľkom kruhu. Malý kruh s takýmito defektami môže byť vyčerpaný (s triádou alebo s tetralom Fallotovým, ako aj s Ebsteinovou anomáliou) a obohacovať (s nesprávnym usporiadaním pľúcnych tepien alebo aorty, rovnako ako s komplexom Eisenheimer).
 3. Patológie, pri ktorých dochádza k prekážkam krvného obehu. Patria k nim abnormality aortálnej, trikuspidálnej alebo mitrálnej chlopne, v ktorej sa mení počet ventilov, vzniká ich nedostatočnosť alebo dochádza k stenóze ventilov. Do tejto skupiny defektov patrí aj nesprávne umiestnenie aortálneho oblúka. Pri takýchto ochoreniach chýba arteriálno-venózny výtok.

Príznaky a príznaky

Väčšina detí má srdcové chyby, ktoré sa vyvinuli vnútrodenne, prejavujú klinicky aj počas pobytu drobkov v materskej nemocnici. Medzi najčastejšie zaznamenané príznaky:

 • Rýchly impulz.
 • Modré končatiny a tvár v oblasti nad horným okrajom (nazýva sa nasolabálny trojuholník).
 • Bledosť dlaní, špička nosa a chodidiel, ktorá bude taktiež chladná na dotyk.
 • Bradykardia.
 • Častá regurgitácia.
 • Dýchavičnosť.
 • Slabé prsia nasávajúce.
 • Nedostatok prírastku hmotnosti.
 • Mdloby.
 • Opuch.
 • Potenie.

Prečo sa deti narodia so srdcovou poruchou?

Presné príčiny týchto patológií, lekári ešte neidentifikovali, ale je známe, že porušovanie vývoja srdca a krvných ciev vyvoláva takéto faktory:

 • Genetická závislosť.
 • Chromozomálne choroby.
 • Chronické choroby v budúcej matke, napríklad ochorenie štítnej žľazy alebo diabetes.
 • Vek budúcej matky je starší ako 35 rokov.
 • Užívanie liekov počas tehotenstva, ktoré má negatívny vplyv na plod.
 • Nepriaznivá environmentálna situácia.
 • Zostaňte tehotná vo vysokom rádioaktívnom pozadí.
 • Fajčenie v prvom trimestri.
 • Použitie liekov alebo alkoholu počas prvých 12 týždňov po počatí.
 • Slabá pôrodnícka história, napríklad potrat alebo potrat v minulosti, predčasné pôrode.
 • Vírusové ochorenia v prvých mesiacoch tehotenstva, najmä rubeola, herpes infekcia a chrípka.

Obdobie od tretieho až do ôsmeho týždňa tehotenstva sa nazýva najnebezpečnejším obdobím vzniku srdcových chýb. Počas tohto obdobia boli komory srdca, jeho oddelenia a veľké nádoby uložené v plode.

Nasledujúce video vysvetľuje podrobnejšie príčiny, ktoré môžu viesť k vrodenej chorobe srdca.

Pre každé dieťa prechádza rozvoj srdcovej chyby v troch fázach:

 • Etapa adaptácie, kedy kompenzovať problém tela dieťaťa mobilizuje všetky rezervy. Ak to nestačí, dieťa zomrie.
 • Kompenzácia stupňa, počas ktorej je telo dieťaťa relatívne stabilné.
 • Štádium dekompenzácie, v ktorom sú zásoby vyčerpané, a drobky srdcového zlyhania.

diagnostika

Je možné podozrenie na vznik vrodenej srdcovej choroby u dieťaťa počas bežných ultrazvukových vyšetrení počas tehotenstva. Niektoré patológie sa stávajú viditeľnými pre doktora-uzistu od 14. týždňa tehotenstva. Ak sú pôrodníci vedomí nehody, vyvinú špeciálnu taktiku pre zvládnutie práce a rozhodnú s srdcovými chirurgmi o otázke srdečnej chirurgie dieťaťa vopred.

V niektorých prípadoch ultrazvuk počas tehotenstva nevykazuje ochorenie srdca, najmä ak je spojené s malým okruhom krvného obehu, ktorý neflo- kuje u plodu. Potom môžete zistiť patológiu novorodenca po vyšetrení a počúvaní srdca dieťaťa. Lekár bude upozornený na bledosť alebo cyanózu kože batoľa, zmenu srdcovej frekvencie a ďalšie príznaky.

Po počúvaní dieťaťa pediatr detekuje zvuky, rozdelenie tónov alebo iné rušivé zmeny. To je dôvod, prečo dieťa poslať kardiológovi a vymenovať ho:

 1. Echokardiografia, pomocou ktorej si môžete predstaviť defekt a stanoviť jeho závažnosť.
 2. EKG na detekciu srdcových arytmií.

Niektoré bábätká na rentgenovú diagnostiku trávia röntgen, katetrizáciu alebo CT.

liečba

Vo väčšine prípadov pre srdcové chyby u novorodenca vyžaduje chirurgickú liečbu. Operácia pre deti so srdcovou poruchou sa vykonáva v závislosti od klinických prejavov a závažnosti patológie. Niektorým deťom sa preukáže okamžitá chirurgická liečba hneď po objavení vady, zatiaľ čo iní vykonávajú zákrok počas druhej fázy, keď telo kompenzuje svoju silu a je ľahšie podstúpiť operáciu.

Ak nastane dekompenzácia počas defektu, chirurgická liečba nie je indikovaná, pretože nebude schopná eliminovať nezvratné zmeny, ktoré sa objavili vo vnútorných orgánoch dieťaťa.

Všetky deti s vrodenými malformáciami po diagnostikovaní sú rozdelené do 4 skupín:

 1. Deti, ktoré nepotrebujú naliehavú operáciu. Ich liečba je oneskorená niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov a ak je dynamika pozitívna, chirurgická liečba sa nemusí vyžadovať vôbec.
 2. Dojčatá, ktoré by mali byť operované v prvých 6 mesiacoch života.
 3. Deti, ktoré potrebujú pracovať v prvých 14 dňoch života.
 4. Drobky, ktoré sa bezprostredne po narodení posielajú na operačný stôl.

Samotná operácia môže byť vykonaná dvoma spôsobmi:

 • Endovaskulárny. Malé prerazenie sa uskutočňuje na dieťa a cez veľké cievy sa približujú k srdcu a kontrolujú celý proces pomocou röntgenových lúčov alebo ultrazvuku. V prípade porúch priečok sonda prináša okluzor k nim, čím zatvára otvor. Pri neuzatvorenom arteriálnom kanáli je na ňom inštalovaný špeciálny klip. Ak má dieťa stenózu ventilu, vykoná sa balónová plastická chirurgia.
 • Je otvorená. Hrudník je odrezaný a dieťa je spojené s umelým prekrvením.

Pred chirurgickým zákrokom a po ňom sú deti s defektom predpísané lieky z rôznych skupín, napríklad kardiotoniká, blokátory a antiarytmiká. Pri niektorých chybách dieťa nepotrebuje operáciu a farmakoterapiu. Napríklad, táto situácia je pozorovaná u dvojitého ventilu aorty.

účinky

Vo väčšine prípadov, ak vám chýba čas a neurobíte operáciu včas, zvyšuje sa riziko rôznych komplikácií Vášho dieťaťa. U detí s malformáciami sa častejšie vyskytujú infekcie a anémia a môžu sa vyskytnúť ischemické lézie. Kvôli nestabilnej práci srdca môže byť práca CNS narušená.

Endokarditída spôsobená baktériami v srdci sa považuje za jednu z najnebezpečnejších komplikácií pri vrodených malformáciách a po operácii srdca. Ovplyvňujú nielen vnútornú výstelku orgánu a jeho ventily, ale aj pečeň, slezinu a obličky. Aby sa zabránilo takejto situácii, antibiotiká sú predpísané pre deti, najmä ak sa plánuje operácia (liečba zlomeniny, extrakcia zubov, chirurgická liečba adenoidov a iné).

Deti s vrodenými poruchami srdca majú tiež zvýšené riziko vzniku takých komplikácií tonsilitídy ako reumatizmu.

Predpoveď: koľko detí žije so srdcovou chorobou

Ak sa nevyslovíte okamžite k chirurgickému zákroku, približne 40% detí s poruchami nežiadu do jedného mesiaca a do roka zomrie asi 70% detí s touto patológiou. Takáto vysoká miera úmrtnosti je spojená so závažnosťou defektov as neskorou alebo nesprávnou diagnózou týchto porúch.

Najčastejšie zistené nedostatky u novorodencov sú nekomprimované arteriálne kanáliky, defekt vnútornej septa a defekt septu, ktorý oddeľuje komory. Pre úspešné odstránenie takýchto porúch je potrebné vykonať operáciu včas. V tomto prípade bude prognóza pre deti výhodná.

Ďalšie informácie o vrodených srdcových chybách nájdete na nasledujúcich videách.

Srdcové nedostatky u novorodencov

Vrodené srdcové chyby sa nazývajú abnormality štruktúry veľkých ciev a srdca, ktoré sa tvoria v 2-8 týždňoch tehotenstva. Podľa štatistík sa takáto patológia vyskytuje u jedného z tisíc detí a v jednej alebo dvoch z nich môže byť táto diagnóza smrteľná. Vďaka úspechom modernej medicíny bolo možné identifikovať srdcové chyby u novorodencov dokonca aj vo fáze perinatálneho vývoja alebo bezprostredne po pôrode (v materskej nemocnici), avšak v niektorých prípadoch (u 25% detí so srdcovými defektmi) tieto patológie zostávajú neuznané kvôli fyziológii dieťaťa alebo ťažkosti s diagnostikovaním. V krajinách SNŠ a Európe sú prítomné v 0,8-1% detí. Je mimoriadne dôležité, aby si rodičia túto skutočnosť pamätali a starostlivo sledovali stav dieťaťa: táto taktika pomáha zistiť prítomnosť defektu v počiatočných fázach a vykonať včasnú liečbu.

dôvody

V 90% prípadov sa vrodené srdcové ochorenie u novorodencov vyvíja v dôsledku vystavenia nepriaznivým faktorom životného prostredia. Dôvody na vývoj tejto patológie zahŕňajú:

 • genetický faktor;
 • intrauterinná infekcia;
 • vek rodičov (matka nad 35 rokov, otca nad 50 rokov);
 • faktor životného prostredia (ožarovanie, mutagénne látky, znečistenie pôdy a vody);
 • toxické účinky (ťažké kovy, alkohol, kyseliny a alkoholy, kontakt s farbami a lakmi);
 • užívanie určitých liekov (antibiotiká, barbituráty, narkotické analgetiká, hormonálne kontraceptíva, lítiové prípravky, chinín, papaverín atď.);
 • choroby matiek (závažná toxikóza počas tehotenstva, cukrovka, metabolické poruchy, rubeola atď.).

Rizikové skupiny pre vývoj vrodených srdcových chýb zahŕňajú deti:

 • s genetickými chorobami a Downovým syndrómom;
 • predčasná;
 • s inými malformáciami (t.j. so zhoršeným fungovaním a štruktúrou iných orgánov).

klasifikácia

Existuje veľký počet klasifikácií srdcových defektov u novorodencov a medzi nimi existuje asi 100 druhov. Väčšina vedcov ich rozdelí na bielu a modrú:

 • biela: koža dieťaťa je bledá;
 • modrá: koža dieťaťa má modrastý nádych.

Biele srdcové chyby zahŕňajú:

 • defekcia ventrikulárneho septa: časť komory sa stráca medzi komorami, zmiešava sa s venóznou a arteriálnou krvou (pozoruje sa v 10-40% prípadov);
 • defektu predsieňového septa: vzniká pri zatvorení oválneho okienka, čo vedie k medzere medzi predsieňami (pozorované v 5-15% prípadov);
 • koarkcia aorty: v oblasti výstupu aorty z ľavej komory sa zúžil aortálny kmeň (pozorovaný v 7-16% prípadov);
 • Aortálna stenóza: často v kombinácii s inými poruchami srdca, v oblasti ventilového krúžku dochádza k zúženiu alebo deformácii (pozorované v 2-11% prípadov, častejšie u dievčat);
 • Otvorený arteriálny kanál: zvyčajne sa aortálny kanál uzatvára 15-20 hodín po narodení, ak sa tento proces nevyskytuje, krv sa odvádza z aorty do pľúcnych ciev (pozoruje sa v 6-18% prípadov, častejšie u chlapcov);
 • stenóza pľúcnej artérie: pľúcna tepna sa zužuje (to možno pozorovať v rôznych častiach) a takéto porušenie hemodynamiky vedie k zlyhaniu srdca (pozorované v 9 až 12% prípadov).

Modré srdcové chyby zahŕňajú:

 • Fallotov tetrad: sprevádzaný kombináciou stenózy pľúcnej artérie, aortálnej dislokácie na pravú a ventrikulárnu septálnu defekt vedie k nedostatočnému prietoku krvi do pľúcnej artérie z pravej komory (pozorované v 11-15% prípadov);
 • trikuspidálna atrézia: sprevádzaná nedostatočnou komunikáciou medzi pravou komorou a átriom (pozorovaná v 2,5 - 5% prípadov);
 • abnormálny prítok pľúcnych žíl (t.j. drenáž): pľúcne žily prúdia do ciev vedúcich do pravého predsiene (pozorované v 1,5 až 4% prípadov);
 • transpozícia veľkých ciev: aortu a pľúcnu tepnu sú obrátené (pozorované v 2,5-6,2% prípadov)
 • bežný arteriálny kmeň: namiesto aorty a pľúcnej artérie sa od srdca rozvinie len jeden cievny kmeň (truncus), čo vedie k zmesi venóznej a arteriálnej krvi (pozorované v 1,7 až 4% prípadov);
 • MARS syndróm: prejavuje sa prolaps mitrálnej chlopne, falošné akordy v ľavej komore, otvorené oválne okno atď.

Kongenitálna chlopňová choroba srdca zahŕňa abnormality spojené so stenózou alebo nedostatočnosťou mitrálnej, aortálnej alebo trikuspidálnej chlopne.

Mechanizmus rozvoja

Počas vrodenej srdcovej choroby u novorodenca sa rozlišujú tri fázy:

 • Fáza I (adaptácia): v tele dieťaťa nastáva proces adaptácie a kompenzácie hemodynamických porúch spôsobených srdcovou poruchou, pri ťažkých poruchách obehu sa pozoruje signifikantná hyperfunkcia srdcového svalu, ktorá sa mení na dekompenzáciu;
 • Fáza II (kompenzácia): vzniká dočasná kompenzácia, ktorá sa vyznačuje zlepšením motorických funkcií a fyzického stavu dieťaťa;
 • Fáza III (terminál): vyvíja sa s vyčerpaním kompenzačných rezerv myokardu a s vývojom degeneratívnych, sklerotických a dystrofických zmien v štruktúre srdca a parenchýmových orgánov.

Počas kompenzačnej fázy sa u dieťaťa vyskytuje syndróm kapilárno-trofickej nedostatočnosti, ktorý postupne vedie k vývoju metabolických porúch, ako aj k sklerotickým, atrofickým a dystrofickým zmenám vnútorných orgánov.

Znaky

Hlavné príznaky vrodenej srdcovej choroby môžu byť takéto príznaky:

 • cyanóza alebo bledosť vonkajšej kože (zvyčajne v nasolabiálnom trojuholníku, na prstoch a nohách), čo je zvlášť výrazné počas dojčenia, plače a napätia;
 • letargia alebo úzkosť pri aplikácii na hrudník;
 • pomalé zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • častá regurgitácia počas dojčenia;
 • nerozumný výkrik;
 • záchvaty dýchavičnosti (niekedy v kombinácii s cyanózou) alebo neustále rýchle a krátkodobé dýchanie;
 • neprimeraná tachykardia alebo bradykardia;
 • potenie;
 • opuch končatín;
 • vyklenutie v oblasti srdca.

Ak sa takéto príznaky zistia, rodičia dieťaťa by sa mali ihneď poradiť s lekárom, aby vyšetrili dieťa. Po vyšetrení môže pediatr určiť srdcové zvuky a odporučiť ďalšiu liečbu kardiológa.

diagnostika

Na diagnostiku detí s podozrením na vrodené srdcové ochorenie sa používa komplex takýchto výskumných metód:

V prípade potreby sú predpísané ďalšie diagnostické metódy, ako je srdcové zistenie a angiografia.

liečba

Všetci novorodenci s vrodenými srdcovými poruchami podliehajú povinnému pozorovaniu v okresnom pediatri a kardiológovi. Dieťa v prvom roku života by sa malo kontrolovať každé tri mesiace a po roku - raz za šesť mesiacov. Pri ťažkých srdcových chybách sa každý mesiac vykoná vyšetrenie.

Rodičom sa musia zaviesť povinné podmienky, ktoré musia byť pre tieto deti vytvorené:

 • uprednostňovanie dojčiaceho materského mlieka alebo darcovského mlieka;
 • zvýšenie počtu kŕmení o 2-3 dávky s poklesom množstva jedla naraz;
 • časté prechádzky na čerstvom vzduchu;
 • uskutočniteľná fyzická námaha;
 • kontraindikácie za ťažké ochorenie alebo otvorené slnko;
 • včasná prevencia infekčných chorôb;
 • racionálna výživa so znížením množstva spotrebovanej kvapaliny, soľ a zahrnutie potravín bohatých na draslík (pečené zemiaky, sušené marhule, sušené slivky, hrozienka) do stravy.

Chirurgické a terapeutické techniky sa používajú na liečbu dieťaťa s vrodeným srdcovým ochorením. Spravidla sa lieky používajú ako prípravok dieťaťa na operáciu a liečbu po ňom.

Pri závažných vrodených srdcových chybách sa odporúča chirurgická liečba, ktorá sa môže v závislosti od typu srdcového ochorenia vykonať minimálne invazívnou technikou alebo na otvorenom srdci s dieťaťom pripojeným k kardiopulmonárnemu bypassu. Po operácii je dieťa pod dohľadom kardiológa. V niektorých prípadoch sa chirurgická liečba uskutočňuje v niekoľkých štádiách, t.j. prvá operácia sa vykonáva na zmiernenie stavu pacienta a následné operácie na konečné odstránenie srdcových ochorení.

Prognóza včasnej chirurgie na odstránenie vrodenej srdcovej choroby u novorodencov je všeobecne priaznivá.

Lekárska animácia o "vrodených srdcových ochoreniach"

Príčiny vrodených srdcových chýb u detí, príznaky a liečba, účinky

Vrodená choroba srdca (CHD) je patologická štruktúra srdca alebo jeho ventilov a ciev. Liečba má asi 100 srdcových patológií. Všetci si vyžadujú okamžitú intervenciu.

CHD je jednou z najčastejších príčin smrti detí mladších ako jeden rok. Z tohto dôvodu je dôležité včas rozpoznať patológiu plodu alebo novorodenca a rýchlo konať.

Ochorenie srdca u novorodenca vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť.

Príčiny vrodenej choroby srdca

Moderné lieky stále nevedia presné príčiny vrodených malformácií v jednom prípade alebo inom. Odborníci zastávajú názor, že ide o kombináciu viacerých faktorov:

 • Chromozómové mutácie na úrovni génov. Predstavujú približne 10% CHD.
 • Vírusové infekcie, ktoré utrpela žena počas tehotenstva. Tieto zahŕňajú rubeolu, toxoplazmózu, enterovírus, chrípku atď. Vírusy predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre tehotnú ženu v prvom trimestri.
 • Závažné chronické ochorenia tehotnej ženy, ako lupus erythematosus, diabetes, epilepsia atď.
 • Tehotný vek viac ako 35 rokov. Tento základ nie je medzi hlavnými, ale ženy v tejto vekovej skupine sú ohrozené. Čím starší je vek ženy, tým viac ochorení má. Imunita a obranyschopnosť sú slabšie, väčšie riziko ochorenia počas tehotenstva. Príliš mladí rodičia sú tiež ohrození.
 • Zložitá environmentálna situácia v oblasti, kde žijú rodičia. Môže to byť uvoľňovanie žiarenia, ožarovanie, silné znečistenie ovzdušia kovmi a inými škodlivými látkami atď. Tento faktor nie je hlavnou príčinou a ovplyvňuje telo budúceho dieťaťa v kombinácii s ostatnými.
 • Použitie silných liekov počas tehotenstva. Patria medzi ne silné lieky proti bolesti, hormonálne a iné prostriedky. Používanie takmer akéhokoľvek lieku pre tehotné ženy by sa malo dohodnúť s ošetrujúcim lekárom.
 • Fajčenie, alkohol a užívanie drog sú tehotné. Podľa štatistík dievčatá, ktoré fajčia, majú o 60% vyššiu pravdepodobnosť, že majú dieťa so srdcovým ochorením. Pasívne fajčenie je tiež negatívnym faktorom.
 • Predchádzajúce mrazené tehotenstvo alebo narodenie mŕtveho plodu. Možno boli výsledkom patológie srdca.
 • Často je CHD súčasťou inej, nie menej závažnej patológie (Downov syndróm, Marfan atď.).
 • Dedičnosť hrá veľkú úlohu pri formovaní plodu. Ak má jeden z rodičov patológiu, zvyšujú sa riziká, ktoré má dieťa vadu.

Plod je najviac ohrozený v období dvoch až siedmich týždňov tehotenstva. V týchto termínoch sú položené hlavné orgány, vrátane srdca s jeho prvkami. Je takmer nemožné varovať PPS, ale riziká môžu byť výrazne znížené.

Klasifikácia patológie

Existujú dva typy srdcových chýb u detí v závislosti od ich vzhľadu: modrá a biela (bledá). Odlišujú sa v špecifických vlastnostiach:

Podľa štatistík najbežnejšie typy modrých zločinov zahŕňajú Fallotovu chorobu. Na fotografii nižšie vidíte jednu z jeho odrôd - Fallotov tetrad.

Transpozícia veľkých ciev sa považuje za najťažšiu srdcovú patológiu. Spočíva v nahradení aorty a pľúcnej artérie, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu malého a veľkého kruhu krvného obehu, krv prestáva byť obohatená kyslíkom. Transpozícia sa liečí len vtedy, keď je diagnostikovaná v malých obdobiach tehotenstva, inak novorodenca zomrie pred pol rokom.

Existuje ďalšia klasifikácia - podľa stupňa zložitosti sú chyby rozdelené na:

 • jednoduchá;
 • komplex (kombinácia dvoch zmien);
 • kombinovať.

Príznaky ochorenia srdca

novorodenci

Srdcové ochorenie u novorodencov sa často objavuje v pediatrii ihneď po narodení dieťaťa. Vykonáva sa to pomocou určitých charakteristických vlastností:

 • Jedným z hlavných príznakov ochorenia srdca u novorodencov je srdcový šelest. Nie sú však vždy rozpoznané bezprostredne po narodení.
 • Abnormálne sfarbenie pokožky a slizníc. Na rozdiel od zdravých detí s ružovými líčiami, dieťa s CHD bude mať modrastú alebo bledú pleť a farbu tela (v závislosti od typu).
 • Modrá koža tváre a tela. Vyskytuje sa kvôli nedostatku kyslíka v krvi dieťaťa.
 • Chladnosť, odmietanie materského mlieka. Dieťa s diagnózou CHD je neustále zlobivé, nepokojné alebo naopak príliš nepokojné.
 • Srdcové palpitácie.
 • Zmrazenie končatín a suchá pokožka.
 • Opuch ramien, nôh a zvýšenie vnútorných orgánov (pečeň, slezina). Tieto symptómy sa prejavujú v najťažších prípadoch.
 • Časté palpitácie (tachykardia).
 • Ťažká dýchavičnosť, ktorá sa vyskytuje aj pri absencii aktivity. Počet dychov zdravého dieťaťa v pokoji (spánok) nepresahuje 60.
 • Arytmia. Ochorenie srdca u dojčiat je často sprevádzané porušením frekvencie alebo rytmu.

U detí starších ako jeden rok

Dieťa sa rýchlo unaví, netoleruje ľahké fyzické námahy, koža sa po športovaní zmení na modrú. Zle absorbuje školský materiál alebo úlohy v materskej škole, často zlobivé. Dieťa s podozrením na CHD často nemá chuť do jedla a znižuje telesnú hmotnosť.

Takéto príznaky nie vždy naznačujú srdcové chyby. Ak sa vyskytnú, je však nevyhnutné zistiť dôvod určenia liečebného režimu po vyšetrení.

Príčiny získanej srdcovej choroby u detí

Získané chyby sú dôsledkom toho, že jeden alebo viaceré srdcové chlopne sa zužujú a krv sa zastavuje voľne. V dôsledku toho dochádza k zaťaženiu srdca.

Dôvody na vznik získaných nedostatkov sú veľa:

 • reumatická endokarditída - poškodenie srdcových chlopní - najčastejšie príčiny;
 • poškodenie hrudníka spôsobené silným úderom;
 • komplikácie po operácii srdca;
 • ateroskleróza - tvorba plakov na stenách ciev;
 • dermatomyozitída, lupus erythematosus, srdcové komplikácie;
 • Infekčná endokarditída je choroba, v ktorej sa baktérie, ktoré sú uložené na ventily srdca, nachádzajú v krvnom obehu.

Najčastejšie získané vady sa vyskytujú u starších detí. Za posledné roky sa počet ľudí trpiacich získanými ochoreniami srdca začal znižovať kvôli poklesu výskytu detského reumatizmu.

Zistenie príčin získaných srdcových ochorení u detí je dôležitou úlohou rodičov a lekárov, pretože v závislosti od nich je predpísaná liečba. Vo väčšine prípadov, aby sa dieťa vrátilo do bývalého života, je potrebné vykonať operáciu na kĺbových srdcových chlopniach.

Ako sa diagnostikuje patológia?

Niektoré nedostatky sa rozpoznávajú počas tehotenstva od 14 do 24 týždňov. Použitá echokardiografia, ktorá sa vykonáva pomocou špeciálneho snímača. V tomto prípade je pôrod pod zvláštnou kontrolou a novorodenca pracuje po narodení.

U novorodencov neustále ospalosť, únava a neochota užívať materské mlieko naznačujú patológiu srdca. K vonkajším znakom sú pridané srdcové zvuky, zvýšenie hraníc srdca, narušené rytmy.

Ak chcete potvrdiť diagnózu, vykonajte nasledujúce štúdie:

 • Ultrazvuková diagnostika (ultrazvuk) odhaľuje zlú štruktúru srdca;
 • elektrokardiogram ukazuje srdcovú frekvenciu;
 • angiokardiografii;
 • echokardioskopia skúma funkciu srdca;
 • RTG zobrazuje stupeň vaskulárnej permeability;
 • MRI;
 • meranie tlaku v srdcových dutinách.
Ak má dieťa ochorenie srdca, vykoná sa echokardiografia.

Liečba vrodených srdcových chýb u detí

Terapeutické postupy

Ochorenie srdca u detí nie je prakticky ošetrené konzervatívnou metódou. Terapeutické metódy zlepšujú stav, ale nebránia zničeniu štruktúry srdca. Takéto postupy sú druhotné a nemôžu úplne vyliečiť patológiu, ktorú má dieťa. Používajú sa v prípade, že operácia v danom čase nefunguje pre určité indikátory.

V zriedkavých prípadoch CHD u detí nevyžaduje operáciu. Hlavná vec, ktorú dieťa pravidelne pozoruje kardiológ. Existuje šanca, že menšie chyby budú jeho starší vek. Liečba je predpísaná pre bledé vady, za predpokladu, že ochorenie nepokračuje a neohrozuje život.

Chirurgická intervencia

Operácia vo väčšine prípadov umožňuje dieťaťu stať sa zdravým a zbaviť sa choroby. Dobrý výsledok závisí od rýchlosti odozvy. Čím skôr sa diagnostikuje CHD, tým ľahšie bude odborníkom pracovať.

Najčastejšie chirurgovia srdca robia operáciu s otvoreným srdcom, chvíľu ju zastavia a pripájajú špeciálne zariadenie. Typ operácie závisí od typu patológie: ligácia alebo priesečník cievy, uloženie náplasti medzi srdcovými komorami, katetrizácia na zväčšenie zúžených ciev, odstránenie časti aorty, pohyb srdcových chlopní a inštalácia protézy na cievy. Pri komplexných vrodených srdcových chybách sa vykonávajú opakované operácie. Niekedy medzi nimi prechádza niekoľko rokov.

Po zákroku závisí zdravie dieťaťa na ďalších koordinovaných činnostiach rodičov a lekárov. Jedná sa o pravidelné výlety do lekárskej inštitúcie na vyšetrenie dieťaťa kardiológa a rehabilitačné opatrenia: vyvážená výživa a zdravý životný štýl, podpora imunity a prechádzky na čerstvom vzduchu, obmedzenie tvrdých fyzických prác.

Liečba srdcového ochorenia chirurgicky je drahá, operácia sa meria v stovkách tisícov rubľov. Uskutočnenie operácie v Európe je ešte drahšie. V Rusku existuje niekoľko fondov, ktoré získavajú peniaze na pomoc rodičom chorých detí.

Prevencia CHD

Moderná medicína nemôže v žiadnom prípade ovplyvniť tvorbu orgánov, vrátane srdca, nenarodeného dieťaťa. Ak chcete upraviť vývoj plodu, dnes nie je možné. V tejto súvislosti prevencia srdcových abnormalít predpokladá úplné vyšetrenie budúcich rodičov predtým, než ich zoberieme. Tehotné ženy potrebujú odstrániť svoje zlé návyky zo svojho života: alkohol, fajčenie atď., Aby preskúmali svoj pracovný plán, aby boli menej nervózni. Tým sa zníži pravdepodobnosť, že dieťa bude mať srdcové ochorenie. Tri mesiace pred údajnou koncepciou je tiež potrebné zabudnúť na zlé návyky.

Je potrebné preskúmať rodokmeň v súvislosti s vrodeným srdcovým ochorením, ktoré bolo prítomné v príbuzných. Patológia môže byť zdedená. Ak má rodina CHD, potom je pravdepodobné, že aj dieťa bude mať jedno. V tomto prípade budete potrebovať mimoriadnu starostlivú kontrolu stavu tehotnej ženy. Pred plánovaním koncepcie je potrebné si uvedomiť, či očakávaná matka bola rubeola, a ak nie, či sa uskutočnilo očkovanie. Infekcia môže spôsobiť abnormálnu tvorbu srdca u plodu.

Budúca matka sa musí podrobiť ultrazvukovému vyšetreniu v podmienkach stanovených lekárom. Ultrazvuk môže odhaliť v počiatočnom štádiu abnormalitu srdca v plodu, čo umožní prijať mimoriadne opatrenia. Narodenie takéhoto dieťaťa je kontrolované kardiológmi. V prípade potreby bude mať novorodenca okamžitú funkciu.

Ak má tehotná žena problémy so srdcom, musí o tom informovať svojho lekára pri prvom stretnutí. Narodenia sa uskutočnia v lekárskom oddelení s kardiochirurgickým výkonom.

Je očkovanie povolené pre srdcové ochorenie?

Táto otázka spôsobuje veľa sporov medzi rodičmi. Podľa oficiálnych metodických usmernení Vakcinačná profylaxia "Zdravotné kontraindikácie pre profylaktické očkovanie v rámci národného kalendára očkovania", vrodené malformácie vrátane srdca umožňujú očkovanie, ak neexistujú žiadne iné kontraindikácie. Výnimkou sú prípady, keď sú príznaky alergie na jednotlivé zložky, ktoré tvoria očkovaciu látku.

Choroby srdca u novorodencov: charakteristiky, príčiny, symptómy a liečba

Zatiaľ čo sa stále nachádza v materskej bruške, tvorí sa srdcový systém dieťaťa. Každý rodič sa stará o zdravie malého človeka, ale nikto nie je imúnny voči srdcovým chybám. Dnes každé druhé narodené dieťa môže zistiť túto patológiu.

Každá mama potrebuje vedieť, čo znamená srdcová choroba u novorodencov, aké nebezpečné je, príčiny, príznaky patológie a metódy liečby. Premeňte zlé návyky, dodržiavajte správnu výživu - to je dôležité nielen pre vás, ale aj pre vaše dieťa.

Popis patológie

Ochorenie srdca u novorodencov

Vrodená srdcová choroba - vznikla in utero (počas tehotenstva, v počiatočnom štádiu) anatomická porucha, porušenie správnej štruktúry srdca alebo ventilových prístrojov alebo srdcových ciev dieťaťa. Medzi srdcovými ochoreniami u detí vrodené vady pevne zaberajú vedúce miesta.

Každých 1 000 detí 7-17 má každoročne anomálie alebo malformácie srdca. Bez poskytovania kvalifikovanej kardiológie, resuscitácie a kardiochirurgie môže až 75% detí zomrieť v prvých mesiacoch života.

Existuje približne dve desiatky CHD a frekvencia výskytu nie je rovnaká. Najčastejšími závadami podľa detských kardiológov sú: defekt komorového septa, na druhom mieste - defekt predsieňového septa, na treťom otvorenom arteriálnom kanáli.

Vysoká sociálna úmrtnosť a zdravotné postihnutie detí a už od útleho veku má mimoriadny sociálny význam, ktorý má nepochybne vážny význam pre zdravie národa ako celku. Deti vyžadujú podrobné a vysoko kvalifikované ošetrenie, potrebujú vyškolených odborníkov v regiónoch a špecializovaných klinikách.

Niekedy je liečba dieťaťa dlhá a drahá a väčšina rodičov jednoducho nemôže platiť za liečbu, čo sťažuje poskytovanie pomoci. Na súčasnej úrovni pokroku v srdcovej chirurgii existuje možnosť chirurgického zákroku u 97% detí s poruchami av budúcnosti sa deti úplne zbavia tejto choroby. Hlavná vec - včasná diagnóza!

Vrodené srdcové chyby sa nazývajú abnormality štruktúry veľkých ciev a srdca, ktoré sa tvoria v 2-8 týždňoch tehotenstva. Podľa štatistík sa takáto patológia vyskytuje u 1 z tisíc detí a v jednej alebo dvoch - diagnóza môže byť smrteľná.

Prečo sa u novorodencov vyskytuje srdcová choroba?

Vrodená malformácia sa vyskytuje vtedy, keď škodlivý faktor ovplyvňuje okamih, keď má plod kardiovaskulárny systém. V týchto termínoch sa vytvárajú najťažšie chyby, pretože sú položené komory a srdcové priečky, vytvárajú sa veľké nádoby.

Často príčinou CHD sú vírusové ochorenia, ktoré tehotná žena trpí počas prvých troch mesiacov, vírusy sú schopné preniknúť do plodu cez formujúcu placentu a majú škodlivý účinok. Osvedčené škodlivé účinky SARS, chrípky a herpes simplex.

Vírus ružienky je pre tehotnú ženu najnebezpečnejší, najmä ak sú v rodine deti. Rubella, trpiaca matkou do 8-12 týždňov, spôsobuje v 60 až 80% prípadov Greggovu triádu - klasický komplex symptómov rubeoly: CHD s vrodeným kataraktom (opacita šošovky) a hluchota.

Môžu sa vyskytnúť malformácie nervového systému. Dôležitú úlohu pri tvorbe CHD hrajú pracovné riziká, intoxikácia, nepriaznivá ekologická situácia v mieste bydliska - u matiek, ktoré konzumovali alkohol na začiatku tehotenstva, pravdepodobnosť zločinu stúpne o 30% av kombinácii s nikotínom až o 60%.

U 15% detí s poruchami srdca je údaj o kontakte budúcej matky s lakovými materiálmi a u 30% detí boli otcovia vodičmi vozidiel, často v kontakte s benzínom a výfukovými plynmi.

Existuje prepojenie medzi vývojom vady a prijatím matky krátko pred tehotenstvom, v počiatočných štádiách liečby - papaverín, chinín, barbituráty, narkotické analgetiká a antibiotiká, hormonálne látky môžu negatívne ovplyvniť tvorbu srdca.

Chromozomálne a génové mutácie sú zistené u 10% detí so srdcovou poruchou, existuje spojenie s gravidnou toxikózou a mnohými ďalšími faktormi.

Ako sa choroba vyvíja a aké nebezpečné je

Na konci prvého trimestra tehotenstva je srdce plodu dobre tvarované a 16. až 20. týždeň tehotenstva možno identifikovať mnoho závažných defektov ultrazvukom. V následných štúdiách môže byť diagnóza definitívne stanovená.

Fetálna cirkulácia krvi je usporiadaná tak, že väčšina defektov neovplyvňuje vnútromaternicový vývoj - s výnimkou extrémne závažných porúch, v ktorých dieťa zomiera v prvých týždňoch vnútromaternicového vývoja.

Po pôrode sa krvný obeh dieťaťa prestaví na dva okruhy krvného obehu, nádoby a otvory, ktoré pracovali intraurobiálne blízko, a obehový systém sa prispôsobí režimu dospelých.

Klinický obraz CHD je rôznorodý, určený troma charakteristickými faktormi:

 • záleží od typu zliav;
 • od schopností tela dieťaťa kompenzovať porušovanie, pomocou adaptačných rezervných schopností;
 • komplikácií vyplývajúcich z nehody.

Spoločne, symptómy dávajú odlišný obraz vady u rôznych detí, v niektorých je okamžite rozpoznané a môžu byť dlhodobo asymptomatické. Často majú deti cyanózu (cyanózu), zatiaľ čo iní sa môžu modliť a končatiny a telo. Druhým nebezpečným znakom je dyspnoe a ťažké dýchanie z omrviniek, nedá sa vysať prsia, rýchlo sa unaví, pomaly.

Je možné, že dieťa nezískava váhu, aj napriek všetkému úsiliu o kŕmenie, môže nastať oneskorenie v psychomotorickom vývoji, častých respiračných ochoreniach, recidivujúcom zápale pľúc v ranom detstve, porušení hrudnej štruktúry s tvorbou výčnelkov (srdcový hrb) v projekčnej oblasti srdca.

V budúcnosti sa budeme zaoberať prejavmi, konkrétnymi sťažnosťami a klinickým obrazom s každým typom CHD, hlavná vec, ktorú si zaslúžia rodičia, je, že so sebemenšími alarmujúcimi príznakmi z drobkov sa obráťte na pediatra a kardiológa.

klasifikácia

Existuje veľký počet klasifikácií srdcových defektov u novorodencov a medzi nimi existuje asi 100 druhov. Väčšina vedcov ich rozdelí na bielu a modrú:

 • biela: koža dieťaťa je bledá;
 • modrá: koža dieťaťa má modrastý nádych.

Biele srdcové chyby zahŕňajú:

 • defekcia ventrikulárneho septa: časť komory sa stráca medzi komorami, zmiešava sa s venóznou a arteriálnou krvou (pozoruje sa v 10-40% prípadov);
 • defektu predsieňového septa: vzniká pri zatvorení oválneho okienka, čo vedie k medzere medzi predsieňami (pozorované v 5-15% prípadov);
 • koarkcia aorty: v oblasti výstupu aorty z ľavej komory sa zúžil aortálny kmeň (pozorovaný v 7-16% prípadov);
 • Aortálna stenóza: často v kombinácii s inými poruchami srdca, v oblasti ventilového krúžku dochádza k zúženiu alebo deformácii (pozorované v 2-11% prípadov, častejšie u dievčat);
 • Otvorený arteriálny kanál: zvyčajne sa aortálny kanál uzatvára 15-20 hodín po narodení, ak sa tento proces nevyskytuje, krv sa odvádza z aorty do pľúcnych ciev (pozoruje sa v 6-18% prípadov, častejšie u chlapcov);
 • stenóza pľúcnej artérie: pľúcna tepna sa zužuje (to možno pozorovať v rôznych častiach) a takéto porušenie hemodynamiky vedie k zlyhaniu srdca (pozorované v 9 až 12% prípadov).

Modré srdcové chyby zahŕňajú:

 • Fallotov tetrad: sprevádzaný kombináciou stenózy pľúcnej artérie, aortálnej dislokácie na pravú a ventrikulárnu septálnu defekt vedie k nedostatočnému prietoku krvi do pľúcnej artérie z pravej komory (pozorované v 11-15% prípadov);
 • trikuspidálna atrézia: sprevádzaná nedostatočnou komunikáciou medzi pravou komorou a átriom (pozorovaná v 2,5 - 5% prípadov);
 • abnormálny prítok pľúcnych žíl (t.j. drenáž): pľúcne žily prúdia do ciev vedúcich do pravého predsiene (pozorované v 1,5 až 4% prípadov);
 • transpozícia veľkých ciev: aorta a pľúcna tepna sú zvrátené (pozorované v 2,5-6,2% prípadov);
 • bežný arteriálny kmeň: namiesto aorty a pľúcnej artérie sa od srdca rozvinie len jeden cievny kmeň (truncus), čo vedie k zmesi venóznej a arteriálnej krvi (pozorované v 1,7 až 4% prípadov);
 • MARS syndróm: prejavuje sa prolaps mitrálnej chlopne, falošné akordy v ľavej komore, otvorené oválne okno atď.
Kongenitálna chlopňová choroba srdca zahŕňa abnormality spojené so stenózou alebo nedostatočnosťou mitrálnej, aortálnej alebo trikuspidálnej chlopne.

Napriek tomu, že sa v maternici nachádzajú vrodené chyby, vo väčšine prípadov nenastávajú ohrozenie plodu, pretože jeho obehový systém sa trochu líši od dospelého. Nasledujúce sú hlavné srdcové chyby.

 1. Porucha medzikomorových prepážok.

Najčastejšia patológia. Arteriálna krv vstupuje cez otvor z ľavej komory doprava. To zvyšuje zaťaženie na malom kruhu a na ľavej strane srdca.

Keď je otvor mikroskopický a spôsobuje minimálne zmeny v krvnom obehu, operácia sa nevykonáva. Pri väčších rozmeroch sú otvory prišité. Pacienti žijú v starobe.

Stav, keď je medzikomorová prepážka vážne poškodená alebo úplne chýba. V komorách je zmes arteriálnej a venóznej krvi, klesá hladina kyslíka, výrazná cyanóza kože.

Pre deti predškolského a školského veku sa vyznačuje nútenou polohou na squat (zníženie dýchania). Ultrazvuk zobrazuje zväčšené srdce sférického tvaru, viditeľný je srdcový hrb (výčnelok).

Operácia sa musí vykonať bezodkladne dlhú dobu, pretože bez vhodnej liečby pacienti v najlepšom prípade žijú 30 rokov.

 • Nedostatok duktus arteriosus

  Vyskytuje sa, keď z nejakého dôvodu zostáva v poporodenom období správa pľúcnej tepny a aorty otvorená.

  Malý priemer otvoru nie je nebezpečný, zatiaľ čo rozsiahla chyba vyžaduje naliehavú chirurgickú intervenciu.

  Najzávažnejšia chyba, vrátane iba štyroch anomálií:

  • stenóza (zúženie) pľúcnej artérie;
  • vada medzikomorovej septa;
  • dextranácia aorty;
  • zväčšenie pravostrannej komory.
  Moderné techniky umožňujú liečbu takýchto defektov, ale dieťa s takouto diagnózou je po celý život registrované s kardio-reumatológa.
 • Stenóza aorty

  Stenóza je zúženie cievy, v dôsledku čoho je prietok krvi narušený. Je sprevádzaný intenzívnym pulzom na artériách rúk a oslabený - na nohách, veľký rozdiel medzi tlakom na ruky a nohami, pocitom pálenia a tepla v tvári, znecitlivenosť dolných končatín.

 • Operácia zahŕňa inštaláciu štepu na poškodenú oblasť. Po prijatých opatreniach sa obnoví činnosť srdca a krvných ciev a pacient dlhodobo žije.

  Všeobecné príznaky ochorenia u novorodencov

  V rámci skupiny ochorení nazývaných Vrodená srdcová choroba sú príznaky rozdelené na špecifické a všeobecné. Špecifické, spravidla nie sú okamžite vyhodnotené v čase narodenia dieťaťa, pretože prvým cieľom je stabilizovať prácu kardiovaskulárneho systému.

  Špecifické príznaky sú často zistené počas funkčných testov a inštrumentálnych metód výskumu. Bežné príznaky zahŕňajú prvé charakteristické znaky. Ide o tachypnoe, tachykardiu alebo bradykardiu, charakteristické pre dve skupiny defektov farby kože (biele a modré chyby).

  Tieto porušenia sú zásadné. Úlohou obehového systému a dýchaním je dodávať zvyšné tkanivá kyslíkom a substrát na oxidáciu, z ktorého sa syntetizuje energia.

  V podmienkach miešania krvi v predsieňových alebo komorových dutinách je táto funkcia narušená a periférne tkanivá trpia hypoxiou, čo sa týka nervového tkaniva. Tieto vlastnosti tiež charakterizujú chlopňové srdcové chyby, vaskulárne malformácie v srdci, dyspláziu aorty a pľúcnych žíl, transpozíciu aorty a pľúcneho kmeňa, koarkáciu aorty.

  V dôsledku toho sa svalový tonus znižuje, intenzita prejavov základných a špecifických reflexov klesá. Tieto znaky sú zahrnuté v stupnici Apgar, ktorá vám umožňuje nastaviť stupeň plného úväzku dieťaťa.

  Okrem toho môže byť vrodená srdcová choroba u novorodencov často sprevádzaná skorým alebo skorým doručením. To možno vysvetliť mnohými dôvodmi, hoci často, keď nebolo zistené vrodené ochorenie srdca u novorodencov, svedčí to o predčasnom narodení:

  • metabolická;
  • hormón;
  • Fyziologické a iné dôvody.

  Časť vrodených malformácií je sprevádzaná zmenou farby kože. Vyskytujú sa modré a biele vady spolu s cyanózou a bledou pokožkou. Počet bielych defektov zahŕňa patológiu sprevádzanú vylučovaním arteriálnej krvi alebo prítomnosťou prekážky jej uvoľnenia do aorty.

  Tieto zlozvyky zahŕňajú:

  1. Koarktácia aorty.
  2. Stenóza úst aorty.
  3. Porucha medzičlennej alebo medzikomorovej septa.

  Pri modrých malformáciách je mechanizmus vývoja spojený s inými príčinami. Tu je hlavnou zložkou stasová krv vo veľkom kruhu v dôsledku slabého odtoku do pľúcnej aorty, pľúc alebo ľavého srdca. Ide o poruchy ako mitrálna, aortálna, trikuspidálna vrodená srdcová choroba.

  Príčiny tejto poruchy spočívajú aj v genetických faktoroch, ako aj v chorobách matiek pred a počas tehotenstva. Prolaps mitrálnej chlopne u detí: symptómy a diagnóza Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) u detí je jeden typ vrodenej srdcovej choroby, ktorá sa stala známa pred polstoročím.

  Spomeňte si na anatomickú štruktúru srdca, aby ste pochopili podstatu tejto choroby. Je známe, že srdce má dve predsiene a dve komory, medzi ktorými sú ventily, druh brány, ktoré umožňujú prúdenie krvi jedným smerom a zabraňujú spätnému toku krvi do predsiene počas komorovej kontrakcie.

  Medzi pravou predsieňou a komorou trikuspidálna chlopňa vykonáva funkciu uzamknutia a medzi ľavým - dvojkusovým alebo mitrálnym ventilom. Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje vychýlením jedného alebo obidvoch ventilových letákov do predsieňovej dutiny počas kontrakcie ľavej komory.

  Prolaps mitrálnej chlopne u dieťaťa je zvyčajne diagnostikovaný na vyššom predškolskom alebo školskom veku, keď neočakávane pre matku lekár nájde srdečné šelesty prakticky zdravého dieťaťa a ponúkne vyšetrenie kardiológa. Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) srdca potvrdí podozrenie lekára a umožní vám hovoriť s dôverou o prolaps mitrálnej chlopne.

  Pravidelné monitorovanie kardiológa je jediným predpokladom, ktorý dieťa bude musieť dodržiavať predtým, než začne vykonávať cvičenia súvisiace s fyzickým nátlakom. Väčšina ľudí s prolapsom mitrálnej chlopne vedie normálny život bez vedomia prítomnosti ochorenia.

  Ťažké komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne sú zriedkavé. Ide hlavne o divergenciu ventilov, čo vedie k nedostatočnej mitrálnej chlopni alebo infekčnej endokarditíde.

  Choroby srdca u novorodencov - príčiny

  V 90% prípadov sa vrodené srdcové ochorenie u novorodencov vyvíja v dôsledku vystavenia nepriaznivým faktorom životného prostredia. Dôvody na vývoj tejto patológie zahŕňajú:

  • genetický faktor;
  • intrauterinná infekcia;
  • vek rodičov (matka nad 35 rokov, otca nad 50 rokov);
  • faktor životného prostredia (ožarovanie, mutagénne látky, znečistenie pôdy a vody);
  • toxické účinky (ťažké kovy, alkohol, kyseliny a alkoholy, kontakt s farbami a lakmi);
  • užívanie určitých liekov (antibiotiká, barbituráty, narkotické analgetiká, hormonálne kontraceptíva, lítiové prípravky, chinín, papaverín atď.);
  • choroby matiek (závažná toxikóza počas tehotenstva, cukrovka, metabolické poruchy, rubeola atď.)

  Rizikové skupiny pre vývoj vrodených srdcových chýb zahŕňajú deti:

  • s genetickými chorobami a Downovým syndrómom;
  • predčasná;
  • s inými malformáciami (t.j. so zhoršeným fungovaním a štruktúrou iných orgánov).

  Príznaky a príznaky CHD u detí môžu byť odlišné. Stupeň ich prejavu do značnej miery závisí od typu patológie a jej vplyvu na celkový stav novorodenca. Ak majú drobky kompenzovanú srdcovú chybu, je na vonkajšej strane takmer nemožné zaznamenať akékoľvek príznaky choroby.

  Ak novorodenec má dekompenzovanú chorobu srdca, potom sa po narodení zaznamenajú hlavné známky ochorenia. Vrodené srdcové chyby u detí sa prejavujú nasledujúcimi príznakmi:

  1. Modrá koža. Toto je prvý znak, že dieťa má CHD.

  Vyskytuje sa na pozadí nedostatku kyslíka v tele. Končatiny, nasolabiálny trojuholník alebo celé telo môžu byť modré. Modrá koža sa však môže vyskytnúť pri vývoji iných ochorení, ako je napríklad centrálny nervový systém.

 • Poškodenie dychu a kašeľ.

  V prvom prípade hovoríme o dýchavičnosti.

  A to sa vyskytuje nielen v dobe, kedy je dieťa bdelé, ale aj v stave spánku. Za normálnych okolností novorodenec beží maximálne 60 dychov za minútu. Pri CHD sa toto číslo zvyšuje takmer o jeden a pol krát.

 • Srdcové palpitácie. Charakteristickým znakom CHD. Treba však poznamenať, že nie všetky typy zlomeníkov sú sprevádzané takýmto príznakom. V niektorých prípadoch je naopak znížený pulz.
 • Celkové zhoršenie blahobytu: slabá chuť do jedla, podráždenosť, nečinný spánok, letargia atď. V ťažkých formách CHD môžu mať deti udusenie a dokonca aj stratu vedomia.
 • Predpokladať, že novorodené dieťa má túto patológiu, lekár môže z týchto dôvodov:

  • Cyanóza končatín.
  • Bledosť kože.
  • Na studené ruky, nohy a nos (na dotyk).
  • Srdce šumí počas auskultácie (konkurz).
  • Prítomnosť príznakov srdcového zlyhania.
  Ak má dieťa všetky tieto znaky, lekár dáva smer k úplnému vyšetreniu dieťaťa s cieľom objasniť diagnózu.

  Na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy sa spravidla používajú nasledujúce diagnostické metódy:

  1. EKG.
  2. Ultrazvuk všetkých vnútorných orgánov a hodnotenie ich fungovania.
  3. Phonocardiograms.
  4. Röntgenové srdce.
  5. Katetrizácia srdca (na objasnenie typu defektu).
  6. MRI srdca.
  7. Krvné testy.

  Treba poznamenať, že vonkajšie príznaky CHD môžu najprv úplne chýbať a objaviť sa len ako dieťa vyrastie. Preto je veľmi dôležité, aby každý rodič v prvých mesiacoch plne preskúmal svoje dieťa.

  To umožní včasnú identifikáciu vývoja UPU a prijme všetky potrebné opatrenia. Ak ste včas nezaznamenali túto patológiu a nezačali ste ju liečiť, môže to viesť k závažným následkom.

  Známky ochorenia

  Novorodené dieťa, ktoré má srdcovú chybu, je nepokojné a nezískal dostatočnú hmotnosť. Hlavné príznaky vrodenej srdcovej choroby môžu byť takéto príznaky:

  • cyanóza alebo bledosť vonkajšej kože (zvyčajne v nasolabiálnom trojuholníku, na prstoch a nohách), čo je zvlášť výrazné počas dojčenia, plače a napätia;
  • letargia alebo úzkosť pri aplikácii na hrudník;
  • pomalé zvýšenie telesnej hmotnosti;
  • častá regurgitácia počas dojčenia;
  • nerozumný výkrik;
  • záchvaty dýchavičnosti (niekedy v kombinácii s cyanózou) alebo neustále rýchle a krátkodobé dýchanie;
  • neprimeraná tachykardia alebo bradykardia;
  • potenie;
  • opuch končatín;
  • vyklenutie v oblasti srdca.
  Ak sa takéto príznaky zistia, rodičia dieťaťa by sa mali ihneď poradiť s lekárom, aby vyšetrili dieťa. Po vyšetrení môže pediatr určiť srdcové zvuky a odporučiť ďalšiu liečbu kardiológa.

  diagnostika

  Ak máte podozrenie z CHD, dieťa je urgentne poslané na konzultáciu s kardiológiou a v prípade naliehavých opatrení - v nemocnici s kardiochirurgickým zákrokom.

  Budú venovať pozornosť prítomnosti cyanózy, zmeny dýchania pod kyslíkovou maskou, dýchavičnosť s účasťou rebier a medzistavých svalov, posúdenie povahy pulzu a tlaku, vykonanie krvných testov, posúdenie stavu orgánov a systémov, najmä mozgu, počúvanie srdca, zaznamenanie prítomnosti rôznych zvukov, a uskutoční ďalší výskum.

  Nezabudnite stráviť ultrazvuk zo srdca a krvných ciev. Diagnostika, ciele:

  • objasniť, či v skutočnosti existuje chyba;
  • identifikovať hlavné poruchy obehu spôsobené CHD, rozpoznať anatómiu defektu;
  • objasniť fázu vady, možnosť rýchleho a konzervatívneho zaobchádzania v tejto fáze;
  • určiť prítomnosť alebo absenciu komplikácií, primeranosť ich liečby;
  • zvoliť taktiku chirurgickej korekcie a načasovanie operácie.

  V súčasnom štádiu sa so zavedením takmer univerzálneho ultrazvukového vyšetrenia plodu počas tehotenstva naozaj dá urobiť diagnóza CHD v tehotenstve do 18-20 týždňov, kedy sa dá rozhodnúť o tom, či pokračovať v tehotenstve.

  Bohužiaľ, existuje niekoľko takýchto vysoko špecializovaných nemocníc v krajine a väčšina matiek je vopred nútená do veľkých centier pre hospitalizáciu a pôrod vopred. Ak sa vyskytnú nezrovnalosti v drobeň dieťaťa, nemali by ste byť odradení.

  Vada nie je vždy detekovaná intrauterinne, ale od okamihu narodenia klinike začne rásť - potom môže byť potrebná núdzová pomoc, dieťa bude prenesené do nemocnice srdcového chirurgického zákroku v reanimobilu a urobí všetko preto, aby zachránil svoj život až po operáciu na otvorenom srdci.

  Na diagnostiku detí s podozrením na vrodené srdcové ochorenie sa používa komplex takýchto výskumných metód:

  • EKG;
  • echokardiografia;
  • PCG;
  • Röntgenové lúče;
  • kompletný krvný obraz.
  V prípade potreby sú predpísané ďalšie diagnostické metódy, ako je srdcové zistenie a angiografia.

  liečba

  Všetci novorodenci s vrodenými srdcovými poruchami podliehajú povinnému pozorovaniu v okresnom pediatri a kardiológovi. Dieťa v prvom roku života sa má kontrolovať každé tri mesiace. Pri ťažkých srdcových chybách sa každý mesiac vykoná vyšetrenie.

  Rodičom sa musia zaviesť povinné podmienky, ktoré musia byť pre tieto deti vytvorené:

  • uprednostňovanie dojčiaceho materského mlieka alebo darcovského mlieka;
  • zvýšenie počtu kŕmení o 2-3 dávky s poklesom množstva jedla naraz;
  • časté prechádzky na čerstvom vzduchu;
  • uskutočniteľná fyzická námaha;
  • kontraindikácie za ťažké ochorenie alebo otvorené slnko;
  • včasná prevencia infekčných chorôb;
  • racionálna výživa so znížením množstva spotrebovanej kvapaliny, soľ a zahrnutie potravín bohatých na draslík (pečené zemiaky, sušené marhule, sušené slivky, hrozienka) do stravy.

  Chirurgické a terapeutické techniky sa používajú na liečbu dieťaťa s vrodeným srdcovým ochorením. Spravidla sa lieky používajú ako prípravok dieťaťa na operáciu a liečbu po ňom.

  Pri závažných vrodených srdcových chybách sa odporúča chirurgická liečba, ktorá sa môže v závislosti od typu srdcového ochorenia vykonať minimálne invazívnou technikou alebo na otvorenom srdci s dieťaťom pripojeným k kardiopulmonárnemu bypassu.

  Po operácii je dieťa pod dohľadom kardiológa. V niektorých prípadoch sa chirurgická liečba uskutočňuje v niekoľkých štádiách, t.j. prvá operácia sa vykonáva na zmiernenie stavu pacienta a následné operácie na konečné odstránenie srdcových ochorení.

  Prognóza včasnej chirurgie na odstránenie vrodenej srdcovej choroby u novorodencov je všeobecne priaznivá.

  lieky

  Veľmi dôležitá je liečba počas tehotenstva. V súčasnosti absolútne odmietli užívať talidomid - tento liek spôsobil početné vrodené deformity počas tehotenstva (vrátane vrodených srdcových chýb).

  Navyše teratogénny účinok má:

 • alkohol (spôsobuje poruchy interventrikulárneho a medzistavého priehlavku, otvorený arteriálny kanál),
 • amfetamíny (najčastejšie tvorené VSD a transpozícia veľkých plavidiel),
 • antikonvulzívne lieky - hydantoín (stenóza pľúcnej artérie, koarktácia aorty, otvorený arteriálny kanál),
 • Trimetadion (transpozícia veľkých ciev, Fallotov tetrad, hypoplázia ľavej komory),
 • lítium (Ebsteinova anomálie, trikuspidálna atrézia),
 • progestogény (Fallo tetrad, komplex CHD).

  Existuje všeobecný názor, že prvé 6-8 týždne tehotenstva sú najnebezpečnejšie pre rozvoj KCHS. Keď do tohto obdobia vstúpi teratogénny faktor, s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k rozvoju závažnej alebo kombinovanej kongenitálnej srdcovej choroby.

  Avšak možnosť menej zložitého poškodenia srdca alebo niektorých jeho štruktúr v ľubovoľnom štádiu tehotenstva nie je vylúčená.

  Opravné metódy

  Núdzová alebo primárna adaptácia začína od chvíle narodenia dieťaťa. V tomto štádiu sa na kompenzáciu CHD a porušenie funkcií srdca používajú všetky zásoby tela, cievy, svaly srdca, pľúcne tkanivá a iné orgány, ktoré majú nedostatok kyslíka, prispôsobené extrémnej záťaži.

  Ak sú schopnosti tela dieťaťa príliš malé, takáto chyba môže viesť k smrti omrviniek, ak nie je rýchlo poskytnutá kardiochirurgia.

  Ak existujú dostatočné kompenzačné možnosti, organizmus sa dostane do štádia relatívnej kompenzácie a všetky orgány a systémy dieťaťa vstúpia do určitého stabilného pracovného rytmu, preorientujú sa na zvýšené požiadavky a tak pracujú v maximálnej možnej miere a rezervy dieťaťa nebudú vyčerpané.

  Potom sa prirodzene vyskytuje dekompenzácia - koncový stupeň, keď po vyčerpaní všetky štruktúry srdca a krvných ciev ako aj pľúcne tkanivo už nemôžu plniť svoje funkcie a CH sa vyvíja.

  Operácia sa zvyčajne vykonáva vo fáze kompenzácie - potom najľahší spôsob, ako ju dieťa preniesť: telo sa už naučilo vyrovnať sa so zväčšenými nárokmi. Menej často sa vyžaduje naliehavá operácia - dokonca aj na samom začiatku núdzovej fázy, keď dieťa nemôže prežiť bez pomoci.

  Chirurgická korekcia vrodených malformácií v Rusku bola spočítaná od roku 1948, kedy sa po prvý raz vykonala korekcia CHD - ligácia otvoreného arteriálneho kanála. A v 21. storočí sa možnosti kardiálnej chirurgie výrazne zvýšili.

  Teraz je poskytnutá pomoc na odstránenie nedostatkov nízkej pôrodnej hmotnosti a predčasne narodených detí a operácie sa vykonávajú v prípadoch, ktoré boli pred dvoma desaťročiami považované za neopraviteľné. Všetky snahy lekárov sú zamerané na čo najskoršiu korekciu CHD, čo dieťaťu umožní, aby v budúcnosti viedol bežný život bez akýchkoľvek rozdielov od svojich rovesníkov.

  Bohužiaľ nie je možné odstrániť všetky chyby jedinou operáciou. Je to spôsobené zvláštnosťami rastu a vývoja dieťaťa a okrem toho adaptačné schopnosti srdca a pľúc ciev na zaťaženie.

  V Rusku asi 30 inštitúcií poskytuje pomoc deťom, pričom viac ako polovica z nich môže vykonávať veľké srdcové a kardiopulmonárne operácie. Operácie sú dosť vážne a po nich je potrebný dlhý pobyt na klinike na rehabilitáciu.

  Minimálne invazívne techniky sú jemné a menej traumatické - operácie používajúce ultrazvukové a endoskopické techniky, ktoré nevyžadujú veľké rezy a spájajú dieťa so srdcovo-pľúcnym strojom.

  Prostredníctvom veľkých ciev, ktoré používajú špeciálne katétre pod kontrolou röntgenového alebo ultrazvuku, sa manipulácie vykonávajú vo vnútri srdca, čo umožňuje opraviť mnoho defektov srdca a jeho ventilov. Môžu sa vykonávať pod všeobecnou a lokálnou anestézou, čo znižuje riziko komplikácií. Po intervenciách môžete za pár dní odísť domov.

  Ak sa operácia neprejaví dieťaťu alebo ak jej priebeh neumožňuje vykonať práve teraz, predpisujú sa rôzne lieky, ktoré podporujú prácu srdca na správnej úrovni.

  Je nevyhnutné, aby dieťa s CHD posilnilo imunitný systém, aby sa zabránilo tvorbe ohniskov infekcie v nose, hrdle alebo na iných miestach. Musia byť často na čerstvom vzduchu a sledovať zaťaženie, ktoré musí prísne zodpovedať typu defektu.

  Dôsledky tejto choroby

  Každá vrodená choroba srdca vedie k vážnym hemodynamickým poruchám spojeným s progresiou ochorenia, ako aj k dekompenzácii srdcového systému tela. Jediným spôsobom, ako zabrániť rozvoju kardiovaskulárnej nedostatočnosti, je skorá operácia vykonávaná v období od 6 mesiacov do 2 rokov.

  Jeho význam spočíva v potrebe normalizovať tok krvi v srdci a veľkých cievach. Deti s vrodenou srdcovou chorobou musia byť chránené pred výskytom infekčnej endokarditídy - infekcie a zápalu vnútornej vrstvy srdcového tkaniva.

  Infekcia sa môže vyskytnúť u detí s vrodeným srdcovým ochorením po vykonaní väčšiny zubných procedúr vrátane čistenia zubov, vytvárania výplní a ošetrenia koreňového kanálika.

  Chirurgická liečba hrdla, úst a postupov alebo vyšetrenie gastrointestinálneho traktu (pažeráka, žalúdka a čriev) alebo močového traktu môže spôsobiť infekčnú endokarditídu. Po otvorenej operácii srdca sa môže vyvinúť infekčná endokarditída.

  Akonáhle sa v krvnom riečisku, baktérie alebo huby zvyčajne migrujú na stranu srdca, kde infikujú abnormálne srdcové tkanivá, podliehajú turbulentnému vírusu krvného obehu a ventily. Ak môže byť príčinou vzniku infekčnej endokarditídy mnoho mikroorganizmov, najčastejšie infekčná endokarditída je spôsobená stafylokokovými a streptokokovými baktériami.

  Mnoho dospievajúcich so srdcovou poruchou trpí zakrivenie chrbtice (skolióza). U detí s nedostatkom dychu môže skolióza komplikovať priebeh respiračných ochorení.

  Pomáha slabému srdcu

  Aby sa jadro rýchlo zlepšilo, postupujte podľa týchto odporúčaní. Power. Jedlo by malo byť nízkokalorické s nízkym obsahom soli. Jadro potrebuje konzumovať:

  • viac bielkovinových potravín (chudé chudé mäso, ryby, mliečne výrobky),
  • zelenina (repa, mrkva, paradajky, zemiaky),
  • ovocie (rajčiak, banány, jablká),
  • zelenina (kôpor, petržlen, šalát, zelená cibuľa).

  Vyvarujte sa potravín, ktoré spôsobujú nadúvanie (strukoviny, kapusta, sóda). Dieťa nemôže jesť jedlá na pečenie a potraviny s jedlom. Neponúkajte drobky:

  Namiesto toho:

  • vývar boky,
  • čerstvá šťava,
  • slabo osladený kompót.
  Cvičenie. UPU nie je dôvod odmietnuť hrať šport. Zapíšte svoje dieťa do cvičebnej terapie alebo strávte hodiny doma.

  Začnite otehotnieť dvoma alebo tromi hlbokými dychmi. Vykonajte krútenie trupu po stranách a dopredu, cvičenie naťahovania, chôdzu po prstoch a potom sa kolená ohnuté.

  Všeobecné odporúčania

  Potom, ako sa zbaví zlozvyku, dieťa potrebuje čas znovu sa reštrukturalizovať, aby žilo bez neho. Preto je drobivá látka registrovaná kardiológa a pravidelne ju navštevuje. Dôležitú úlohu zohráva posilnenie imunity, pretože akékoľvek ochorenie môže nepriaznivo ovplyvniť kardiovaskulárny systém a zdravie vo všeobecnosti.

  Pokiaľ ide o výkon v škole a materskej škole, stupeň zaťaženia určuje kardio-reumatológ. Ak potrebujete výnimku z tried telesnej výchovy, neznamená to, že dieťa je kontraindikované na pohyb. V takýchto prípadoch sa venuje fyzioterapeutickým cvičením podľa špeciálneho programu na klinike.

  Deti s CHD prejavujú dlhý pobyt na čerstvom vzduchu, ale pri absencii extrémnych teplôt: ako teplo, tak chladu má nepriaznivý vplyv na plavidlá, ktoré pracujú "na opotrebenie". Príjem soli je obmedzený. V strave musí byť prítomnosť potravín bohatých na draslík: sušené marhule, hrozienka, pečené zemiaky.

  Zlozvyky sú rôzne. Niektoré vyžadujú okamžitú chirurgickú liečbu, iné sú pod stálym dohľadom lekárov do určitého veku.

  V každom prípade dnes medicína, vrátane srdcovej chirurgie, vyskočila dopredu a chyby, ktoré sa pred 60 rokmi považovali za nevyliečiteľné a nezlučiteľné so životom, sú úspešne prevádzkované a deti žijú dlho.

  Preto, keď ste počuli strašnú diagnózu, nezaveďte paniku. Musíte naladiť boj proti tejto chorobe a urobiť všetko z vašej strany, aby ste ju porazili.

  V tomto prípade je tiež potrebné vziať do úvahy ďalšie potenciálne nepriaznivé faktory, napríklad zlý vplyv vysokej teploty na určité srdcové chyby. Z tohto dôvodu je pri výbere povolania pre týchto pacientov potrebné zohľadniť názory kardiológov.

  Posledná nuancia, na ktorú by som sa chcela dotknúť, je tehotenstvo u žien s vrodenou srdcovou chorobou. Tento problém je teraz celkom akútny vzhľadom na jeho zložitosť a nie tak nízku prevalenciu, najmä po prolapsoch mitrálnej chlopne, ktoré boli považované za "malé srdcové chyby" a príkazy a nariadenia Ministerstva zdravotníctva týkajúce sa taktiky riadenia tehotných žien s UPU.

  Vo všeobecnosti, s výnimkou anatomicky a hemodynamicky kompenzovaných chýb, so všetkými CHD je tehotenstvo spojené s rizikom komplikácií. Je pravda, že to všetko závisí od konkrétneho zločinu a od stupňa kompenzácie.

  Pri niektorých CHD (napríklad v prípade komorovej defekty septa a aortálnej stenózy) môže zvýšené pracovné zaťaženie počas tehotenstva viesť k rozvoju zlyhania srdca.

  Počas tehotenstva zvýšená tendencia k tvorbe cievnych aneuryziem až po pretrhnutie cievnej steny. U žien s vysokou pľúcnou hypertenziou sú bežnejšie spontánne potraty, venózna trombóza a dokonca aj náhla smrť. Preto sa problém v každom prípade rieši individuálne a je lepšie ho vopred vyriešiť.
  "alt =" ">

 • Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Prečo sa bazofily znižujú v krvi, čo to znamená?

  Basofily sú krvné bunky, ktorých tvorba prebieha v kostnej dreni, potom vstupujú do krvi, cirkulujú v nej niekoľko hodín a potom sa posielajú do tkanív, kde zostávajú 8-12 dní.

  Sinusová bradykardia u detí: príčiny a znaky patológie

  Tento patologický stav sa môže diagnostikovať v každom veku a je oveľa menej bežný u detí než u dospelých pacientov.Často môže byť sínusová bradykardia u detí variantom normy, ale nevylučuje jej výskyt pri komplexných ochoreniach kardiovaskulárneho systému.

  Biochemická analýza krvi pre kreatinín a močovinu

  Stupeň močoviny a kreatinínu umožňuje posúdiť fungovanie ľudského tela, jeho bielkovinový metabolizmus. Ak sa ukazovatele analýzy zmenia, znamená to porušenie a prítomnosť možnej patológie.

  Ako môžem znížiť ESR v krvi

  Medzi všetkými laboratórnymi krvnými testami je definícia ESR jednou z najbežnejších. S týmto nárastom sa pacienti opýtali svojho lekára, ako znížiť ESR krv.V skutočnosti, zvýšenie rýchlosti sedimentácie erytrocytov nie je choroba, ale iba indikuje prítomnosť nejakého patologického procesu v tele.

  Protrombínový index, odchýlky

  Krvný koagulačný test je pomerne dôležitá štúdia, ktorá pomáha určiť príčinu mnohých závažných ochorení. Pomáha včas predchádzať krvným zrazeninám alebo krvácaniu.PTI (protrombínový index) - čo je to?

  Červené krvinky a ich rýchlosť. Norma po pôrode.

  Krvný test je jedným z dôležitých prvkov pri diagnostike ochorenia. V tomto prípade vie len málo ľudí o tých indikátoroch, ktoré sú napísané na liste laboratórnych meraní.