Prerušenie mikrocirkulácie krvi v mozgu je vážnou odchýlkou, ktorá môže byť spôsobená vaskulárnymi ochoreniami, nepriaznivými environmentálnymi podmienkami a množstvom ďalších faktorov.

Pod ich vplyvom dochádza k postupnému zúženiu lumen krvných ciev, na ich stenách sa vytvárajú cholesterolové pláty, strácajú elasticitu a v dôsledku toho sú krehké. V tomto kontexte sa krvný obeh spomaľuje, čo vedie k vzniku alarmujúcich príznakov.

Táto podmienka je mimoriadne nebezpečná, preto si vyžaduje povinné používanie špeciálnych liekov s vazodilatátorovým účinkom. Správne predpísané prostriedky obnovujú tok krvi a zabraňujú smrti mozgových buniek, čím normalizujú jeho fungovanie.

Prečo potrebujem rozšíriť nádoby?

Hlavným cieľom, ktorý je potrebné dosiahnuť pri predpisovaní vazodilatančných liekov, je zabezpečiť prepravu kyslíka do mozgového tkaniva. Prebieha expanzia krvných ciev, intenzita krvného toku klesá. To prispieva k tomu, že kyslé a živiny sú voľne transportované do mozgových tkanív a vyčerpané materiály a oxid uhličitý z mozgových tkanív do krvi. Táto vlastnosť vazodilatačných liečiv je obzvlášť dôležitá a nevyhnutná, ak:

 1. Existuje stlačenie cievy výsledným edémom, nádorom alebo rastom kosti. Z tohto dôvodu sú vazodilatanciá predpísané pacientom s osteochondrózou krčných stavcov. To vám umožní normalizovať krvný obeh v mozgu, napriek opuchu a tvorbe osteofytov.
 2. Nádoba je upchatá krvnou zrazeninou alebo cholesterolovým povlakom. Rovnako sú potrebné vazodilatačné liečivá, ak sa stenová cieva stane silnejšou v dôsledku zápalového procesu, ktorý sa vyskytuje v nej.

Všetky lieky predpísané na tento účel majú vplyv na malé a stredné krvné cievy.

Vasodilatačné liečivá sú tiež dokázané pri hypertenzii. V tomto prípade komponenty liečiva pôsobia priamo na veľké cievy. Pod vplyvom drog sa rozširujú a ich kapacita sa zvyšuje. Z tohto dôvodu dochádza k hladkému poklesu krvného tlaku.

Existuje určitá klasifikácia vazodilatujúcich liekov podľa účelu ich použitia. Takže tieto lieky môžu byť použité na:

 • liečba srdcových patológií (najmä pri rozvoji angíny pectoris);
 • zníženie ukazovateľov krvného tlaku;
 • zlepšiť krvný obeh v mozgových cievach (s cefalalgiou, cervikálnou osteochondrózou, tinitus atď.);
 • úľavu na migrény;
 • znížiť vnútroočný tlak (napríklad s pokročilým glaukómom);
 • liečenie vaskulárnych patológií končatín (ateroskleróza obliterans, endarteritida atď.).

Prakticky každá zo skupín vazodilatačných liečiv je rozdelená na podskupiny. Pôsobia na tých istých plavidlách (veľké, stredné, malé), ale rôzne body vplyvu sú odlišné.

Na základe toho sa lekár pri výbere lieku riadi určitými kritériami, a to:

 • účel expanzie krvných ciev;
 • konkrétne plavidlá, ktorých tkanivá musia byť ovplyvnené;
 • prítomnosť chronických ochorení u pacienta (pri niektorých ochoreniach sú prísne zakázané používať špecifické lieky).

Princíp činnosti

Mechanizmus účinku vazodilatujúcich liekov je založený na normalizácii prietoku mozgu, posilnení a relaxácii ciev postihnutých kŕčmi. Lekár, ktorý predpisuje takéto lieky, závisí od určitých cieľov:

 • zlepšiť tok krvi v mozgových cievach;
 • zabezpečiť obohatenie buniek tela kyslíkom a užitočnými látkami;
 • stabilizovať činnosť mozgu.

Vazodilatačné lieky zabraňujú hypoxii mozgu, čím sa eliminuje riziko úmrtia buniek. Okrem toho tieto lieky prispievajú k:

 • normalizácia žilového obehu;
 • zlepšenie procesu metabolizmu;
 • obnovenie normálneho prietoku krvi v cervikálnych cievach s osteochondrózou;
 • stabilizácia energetického metabolizmu v neurónoch mozgu;
 • uvoľnenie GM kŕčov.

klasifikácia

S cieľom zlepšiť činnosť centrálneho nervového systému sa používajú vazodilatátory novej generácie, ktoré sa odlišujú smerom a mechanizmom ich účinku. Na základe toho sa táto skupina drog rozdeľuje na:

 1. Alfa-blokátory. Takéto lieky rozširujú lúmen a zvyšujú periférny krvný obeh. Znižujú koncentráciu cholesterolu v krvi a normalizujú ukazovatele glukózy.
 2. Blokátory kalciových kanálov s relaxačným a vazodilatačným účinkom. Kvôli tomu expandujú steny kapilár a koronárnych artérií, klesá krvný tlak. To pomáha zabrániť vstupu vápnika do mozgových buniek.
 3. Vasodilatačné látky, ktoré znižujú intenzitu prietoku krvi a krvného tlaku na steny ciev. Pomáhajú zvyšovať arteriálny lúmen a zlepšujú výživu tkanív a buniek tela.
 4. Neurotropné lieky, ktoré zlepšujú periférnu časť centrálneho nervového systému.
 5. Myotropická antispazmodika. Ich činnosť je zameraná na zníženie svalového tonusu.
 6. Antiagregačné činidlá. Takéto lieky majú antitrombotický účinok a zužujú objem lúmenu krvného prietoku.

Pri adjuvantnej liečbe sa predpisujú homeopatické lieky, rastlinné prípravky a výživové doplnky.

Prípravky pre mozgové cievy

Vazodilatačné lieky pre mozog majú určité rozdiely v mechanizme účinku. Avšak ich hlavnou nevýhodou je, že môžu postihnúť aj ďalšie krvné cievy v tele, ktoré často vedú k nadmernému poklesu krvného tlaku. Z tohto dôvodu by nemali byť používané ľuďmi náchylnými na hypotenziu.

Medzi modernými vazokonstrikčnými liekmi pre mozog sú veľmi populárne:

 1. Piracetam, čo prispieva k intenzívnejšiemu odstráneniu glukózy z tela. Súčasne liečivo zlepšuje krvný obeh v mozgových bunkách, zmierňuje bolesti hlavy a závraty.
 2. Vazobral - liek, ktorý podporuje normalizáciu cerebrálnej cirkulácie, znižuje priepustnosť cievnych stien, zlepšuje duševnú aktivitu. Pomáha normalizovať pamäť a pozornosť, ako aj elimináciu komplikácií z vestibulárneho aparátu. Liek je predpísaný v dávke 0,5 - 1 tablety ráno a večer. Vasobral sa môže podávať vo forme roztoku a jeho dávka je 2 až 4 ml dvakrát denne.
 3. Mexidol - tablety na perorálne podávanie a injekčný roztok. Používa sa na zlepšenie krvného obehu v mozgových cievach a ich rozširovaní, obohacuje jeho bunky kyslíkom a znižuje hladinu cholesterolu.
 4. Actovegin je jedným z najúčinnejších liekov s vazodilatačnými vlastnosťami. Aktívne odstraňuje nadbytok glukózy z tela, zmierňuje kŕče mozgových ciev, stimuluje krvný obeh.

Ak pacient trpí prejavmi aterosklerotických procesov, potom pomocou vasodilatátorov je možné nielen ich zastaviť, ale aj zlepšiť funkciu mozgu. Vysokorýchlostné lieky s takýmito účinkami sú:

 1. Papaverín - pilulky a injekcie, ktoré zmierňujú kŕče mozgových ciev, rovnako ako hladké svaly peritonea.
 2. Cavinton je vazodilatačné liečivo, ktoré eliminuje poruchy v procese cerebrálnej cirkulácie. Má priaznivý účinok na cievy mozgu, zmierňuje kŕče a rozširuje lúmen krvných ciev.
 3. Angionorm - liek, ktorý má vazodilatačný účinok a priaznivý účinok na duševnú aktivitu. Zlepšuje fyzickú vytrvalosť, zvyšuje stresovú odolnosť tela a normalizuje psycho-emocionálny stav človeka.

Takmer všetky lieky na mozog majú antihypertenzívne vlastnosti. Z tohto dôvodu môžu byť predpísané iba lekárom, ktorý označí dávku a napíše podrobný liečebný režim. Musí neúprosne nasledovať, aby sa vyhla nebezpečným následkom.

Mozgový zoznam liekov

Krvné zrazeniny v krvných cievach mozgu, hypoxia, diabetes mellitus, nedostatok vitamínov a prvkov - to sú faktory, ktoré môžu spôsobiť vznik ischemickej cievnej mozgovej príhody. Na obnovenie aktivity mozgu a zníženie krvného tlaku je pacientovi pridelené špeciálne vazodilatančné lieky:

 1. Klopidogrel je liek, ktorý je predpísaný pacientom podstupujúcim záchvat ischemickej cievnej mozgovej príhody, ako aj osobám, u ktorých sa zistilo, že majú zvýšenú agregáciu krvných zrazenín. Denná dávka je krátka 1 tableta.
 2. Krestarium. Odporúča sa zaradiť tento liek do liečebného režimu pre ischemickú mozgovú príhodu ako doplnok. Tiež pomáha s výrazným zvýšením krvného tlaku. Vezmite 1-2 tablety. za deň raz. Odporúčame prijímať ráno.
 3. Ceraxon, ktorý je zložený z nootropickej aktívnej zložky, podporuje regeneráciu mozgových buniek a tkanív po epizóde ischemickej cievnej mozgovej príhody. Znižuje riziko porúch pamäti a procesov myslenia a tiež zabraňuje zníženiu koncentrácie. Po utrpení TBI znižuje trvanie súvisiacich príznakov. Pri ischemickej mozgovej príhode sa odporúča intravenózne podanie lieku v dávke 1000 ml.

Vazodilatačné liečivá na osteochondrózu

Osteochondróza krčnej chrbtice vedie k stlačeniu tepien, čo vedie k narušeniu prívodu krvi do mozgu. V dôsledku toho sa človek sťažuje na neustálu únava, bolesti hlavy, závrat, tinitus a ďalšie nepríjemné príznaky. Táto patológia vyžaduje integrovaný terapeutický prístup, vrátane užívania liekov, vedenie fyzioterapeutických sedení a vykonávanie špeciálnych cvičení na krku.

Liečebný režim nevyhnutne zahŕňa vazodilatátory. Lekári často využívajú:

 1. Vinpocetín.
 2. Piracetam.
 3. Aminofylín.
 4. Pentoxifylín.
 5. Nikotinát xantinolu.

Hlavnou úlohou liečby pri osteochondróze je obnovenie krvného obehu, zmiernenie hypoxie mozgových buniek, vytvorenie metabolického procesu a zlepšenie vodivých funkcií nervových vlákien. Keďže osteochondróza je veľmi zložitá a nebezpečná neurologická choroba, len neuropatológ môže predpísať lieky.

Lieky na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie u starších pacientov

Starší ľudia majú často problémy s pamäťou, dochádza k zníženiu koncentrácie, zhoršeniu sluchu a zraku. V takýchto situáciách pomáhajú prípravky Nootropyl a Fenotropil. Môžu byť dokonca použité na udržiavaciu liečbu u pacientov s Alzheimerovou chorobou.

Rovnako účinné sú výrobky Ginko, Memoplant a Tanakan. Zlepšujú pamäť, korektné videnie a sluch, dávajú pružnosť krvným cievam a dokážu obnoviť schopnosť reči a fyzickú pohyblivosť.

Nežiaduce reakcie

Syntetické vazodilatátory môžu spôsobiť množstvo vedľajších účinkov. Môžu sa prejaviť vo forme:

 • zlyhanie obličiek a pečene;
 • závislosť tela na zložkách lieku;
 • závraty;
 • alergie;
 • -headed.

Každá vasodilatačná medikácia má kontraindikácie na použitie, preto by sa mala používať len ako predpisuje lekár!

Stimulácia ľudského krvného obehu

Ak je konkrétny syntetický liek kontraindikovaný u pacienta, nasledujúce ľudové lieky pomôžu vyrovnať sa s príznakmi nepríjemnej patológie:

 1. Odvar z listov hlohu a periwinkle. Na prípravu lieku je potrebné miešať 1 lyžičku. každá z bylín a nalejte 2 šálky vriacej vody. Natierajte oheň, varte a nechajte 2 hodiny vylúhovať. Vezmite ½ šálku pred jedlom.
 2. Citrón a oranžová, z ktorých musíte najprv odstrániť kosti (musí sa nechať kôra!), Twist v mlynčeku na mäso. Pridajte do masy 2 lyžice. l. čerstvý med a dobre premiešajte. Nechajte to stáť jeden deň, po ktorom si užívajte 15 ml lieku trikrát denne. Tento nástroj pomáha vyčistiť krvné cievy.
 3. 10 kúskov morušových listov nalejte pol litra vody a varíme na nízkej teplote niekoľko minút. Vývar na pitie ako bežné fytotée denne.

Odmietanie nezdravých potravín má veľký význam: vyprážané, korenené, mastné, slané potraviny, veľké množstvo kávy. Alkoholické nápoje z času na čas nie sú zakázané, ale v minimálnych množstvách.

Je užitočné pravidelne masírovať krk a hlavu. Pomáha zlepšovať krvný obeh v mozgu pomocou česania vlasov pomocou masážnej kefy.

Aby sa nevzali vazodilatanciá, je nevyhnutné, aby sa vopred zabránilo patológii mozgových ciev. Tieto choroby sú nebezpečné, pretože v počiatočnom štádiu vývoja sa prakticky nevyjadrujú. Preto je takmer nemožné odpovedať na ne včas.

Lieky, dilatačné cievy: klasifikácia, indikácie a kontraindikácie pre použitie

V súčasnosti sú vazodilatanciá reprezentované pomerne veľkým počtom liekov, ktorých hlavným účelom je zlepšiť tok krvi. Expanzia krvných ciev spravidla zahŕňa priechod väčšieho množstva krvi v určitej časti krvného obehu. Tento efekt môže byť realizovaný rôznymi spôsobmi.

 • blokátory;
 • spazmolytiká;
 • antagonisty angiotenzínu II;
 • Inhibítory ACE;
 • blokátory kalciových kanálov;
 • aktivátory draslíkových kanálov;
 • ganglioplegic;
 • inhibítory renínu;
 • inhibítory fosfodiesterázy;
 • donory oxidu dusnatého;
 • organické nitráty.

Názov farmakologickej skupiny drog odzrkadľuje princíp jej konania. Napríklad adrenergné blokátory blokujú zodpovedajúce receptory - α- a β-adrenergné receptory umiestnené na stenách krvných ciev, hlavne artérií. V dôsledku bloku sa tepny rozširujú a krvný tok v ich lôžku sa stáva intenzívnejším.

Nedávno som čítal článok, ktorý hovorí o lieku Holedol na čistenie ciev a zbavenie sa cholesterolu. Táto liečivo zlepšuje celkový stav tela, normalizuje tón žíl, zabraňuje ukladaniu plakov cholesterolu, čistí krv a lymfy a tiež chráni pred hypertenziou, mŕtvicami a infarktmi.

Nebola som zvyknutá na dôveru k žiadnym informáciám, ale rozhodla som sa skontrolovať a objednať obal. Zmeny som si všimol o týždeň neskôr: neustále bolesti v srdci, ťažkosti, tlakové hroty, ktoré ma predtým trápili - ustúpili a po 2 týždňoch zmizli úplne. Skúste to a vy, a ak niekto má záujem, potom odkaz na článok nižšie.

Táto klasifikácia liekov však nie je príliš vhodná, pretože je pochopiteľná len pre odborníkov - lekárov a lekárnikov. Dostupnejšia je anatomická a terapeutická klasifikácia, ktorá rozdeľuje lieky, ktoré dilatujú krvné cievy v závislosti od témy a smeru ich účinku. Podľa tejto klasifikácie sa rozlišujú nasledujúce skupiny príslušných liekov:

 • lieky, ktoré rozširujú prevažne koronárne tepny;
 • lieky, ktoré predlžujú hlavne periférne tepny, čím pomáhajú eliminovať hypertenziu;
 • lieky, ktoré rozširujú hlavne periférne tepny a žily, čím prispievajú k normalizácii regionálnej hemodynamiky;
 • lieky, ktoré prevažne rozširujú cievy mozgu.

Zvážte najvýznamnejších zástupcov týchto farmakologických skupín.

Prípravky na rozšírenie koronárnych artérií

Organické nitráty, donory oxidu dusnatého, niektoré blokátory a blokátory vápnikových kanálov majú účinok koronárnej cievnej dilatácie.

nitroglycerín

Táto liečba je jednoducho nepostrádateľná pri liečbe pacientov trpiacich koronárnou chorobou srdca (CHD). Ide o organický dusičnan, ktorý má schopnosť uvoľniť hladké svaly cievnych stien. A koronárne artérie sú najviac náchylné na tento efekt.

Nitroglycerín má navyše množstvo ďalších účinkov:

 • znižuje návrat venóznej krvi do srdca, čím sa znižuje záťaž na myokard;
 • aktivuje kontraktilnú aktivitu myokardu;
 • znižuje potrebu srdcového svalu pre kyslík.

Hlavnou indikáciou pre užívanie tabliet s nitroglycerínom je potreba zmierniť bolesť pri angíne pektoris. Okrem toho môže liek plniť úlohu prvej pomoci pri rozvoji infarktu myokardu.

Je dôležité vziať do úvahy sprievodnú patológiu pacienta s cieľom vylúčiť kontraindikácie, vrátane:

 • hypotenzia;
 • porušenie cerebrálneho obehu;
 • intracerebrálne krvácanie;
 • glaukóm s uzatvoreným uhlom (s otvorenou formou tejto patológie sa môže použiť nitroglycerín).
do obsahu ↑

atenolol

Účinná zložka Atenolol má selektívny účinok na ß-adrenoreceptory koronárneho lôžka. Je to selektívny blokátor, ktorý stimuluje expanzia koronárnych artérií, a má tiež množstvo ďalších terapeutických účinkov, vrátane:

 • zníženie srdcovej frekvencie;
 • potlačenie excitability a vedenia v myokarde;
 • znížila potrebu kyslíka myokardu;
 • zavedenie artritických a hypotenzných účinkov.

Medzi indikáciami použitia Atenololu: všetky klinické formy angíny pektoris okrem Prinzmetal stenocardia, hypertenzia a symptomatická arteriálna hypertenzia, neurocirkulačné poruchy s hypertenznými komplikáciami.

Medzi kontraindikáciami užívania tohto lieku:

 • sínusová bradykardia;
 • kardiogénny šok;
 • hypotenzia;
 • akútne a chronické zlyhanie srdca;
 • diabetes mellitus;
 • renálne a hepatálne zlyhanie.

Ak je prvý liek, ktorý sme považovali za (nitroglycerín) predpísaný predovšetkým na zmiernenie akútnych stavov sprevádzaných srdcovou bolesťou (kardiálgia), je Atenolol zvyčajne predpísaný na dlhodobé užívanie v priebehu komplexnej liečby srdcových pacientov.

Prípravky na rozšírenie periférnych tepien

Hlavným účelom rozšírenia periférneho arteriálneho lôžka je spravidla zníženie krvného tlaku (TK). Na dosiahnutie tohto terapeutického účinku môžete použiť adrenoblokátory, ganglioblokátory, blokátory vápnika a aktivátory draslíkových kanálov, ako aj inhibítory ACE.

nifedipín

Tento liek sa týka blokátorov iónových kalciových kanálov. Hlavným účinkom jeho účinku je rozšírenie periférnych artérií. V dôsledku toho:

Vyčistiť VASCULAS, zabrániť krvným zrazeninám a zbaviť sa cholesterolu - naši čitatelia používajú nový prírodný produkt, ktorý odporúča Elena Malysheva. Prípravok obsahuje čučoriedkový džús, kvetiny ďateliny, koncentrát domáceho cesnaku, kamenný olej a divoký cesnakový džús.

 • znížený celkový periférny vaskulárny odpor;
 • znížené zaťaženie srdca;
 • znížený krvný tlak.

Zoznam indikácií na podanie Nifedipínu zahŕňa: hypertenziu, arteriálnu hypertenziu, ako aj chronické srdcové zlyhanie. Nifedipín je účinný pri vysokom a veľmi vysokom krvnom tlaku.

Zoznam kontraindikácií na užívanie tohto lieku zahŕňa: nestabilnú angínu pectoris, infarkt myokardu a tiež hypotenziu.

enalapril

Tento liek patrí do skupiny inhibítorov ACE. V podstate Enalapril je proliečivo, pretože jeho účinná látka sa aktivuje hydrolýzou už v ľudskom tele, čím vzniká enaloplat. Táto látka inhibuje aktivitu enzýmu inhibujúceho angiotenzín-II. V dôsledku toho sa aktivuje angiotenzín-II a dosahuje hypotenzívny účinok enalaprilu.

Zoznam indikácií na použitie lieku zahŕňa všetky formy arteriálnej hypertenzie, kongestívneho srdcového zlyhania, ako aj IHD.

Medzi kontraindikáciami - zvýšená individuálna citlivosť na základné zložky lieku.

Lieky na zníženie tlaku sú zvyčajne dostupné vo forme tabliet. Koniec koncov, sú predpísané na pitie dlho, vo väčšine prípadov - na celý život. Preto jednoduché používanie takýchto liekov hrá dôležitú úlohu pri úspešnej liečbe.

Mnohí z našich čitateľov pre ČISTENIE PLAVIDIEL a znižovanie hladín cholesterolu v tele aktívne používajú dobre známu techniku ​​založenú na semenách a šťave Amaranth, ktorú objavila Elena Malysheva. Odporúčame vám, aby ste sa s touto technikou oboznámili.

Prípravky na rozšírenie periférnych ciev nohy

Takéto lieky sú predpísané na porušenie periférneho krvného obehu. Druhá z nich sa často objavuje u diabetes mellitus, systémových ochorení spojivového tkaniva, vaskulitídy rôzneho pôvodu atď. A najčastejšie trpí tepny a žily nohy. Antispazmiká, ganglioblokátory, adrenoblokátory, blokátory kalciového kanála a ďalšie lieky sa môžu použiť na dilatáciu ciev nohy.

papaverín

Papaverín sa vzťahuje na antispazmiku, má dva hlavné účinky na cievy:

 • odstránenie kŕčov;
 • dilatácia lúmenu krvného riečišťa.

Kombinácia týchto účinkov poskytuje normalizáciu prietoku krvi na periférii za predpokladu, že hlavnou príčinou existujúcich porúch je kŕč.

Medzi indikáciami pre užívanie tohto lieku:

 • patologický vazospazmus rúk, nôh, vnútorných orgánov;
 • bolesť spojená s cievnym spazom;
 • bolesť nôh spojená s ischémiou;
 • Raynaudova choroba;
 • diabetická mikro- a makroangiopatia;
 • endarteritida rôznych etiológií;
 • ťažké poruchy obehu súvisiace s vývojom trofických vredov na koži nohy.

Kontraindikácie zahŕňajú srdcové rytmy a poruchy vedenia.

Papaverín sa môže používať ako vo forme tabliet, tak aj v injekčnej forme. Ak je pacient ošetrovaný v nemocnici, spravidla uprednostňuje injekciu s Papaverinou.

fentolamín

Toto vazodilatačné liečivo je adrenergný blokátor so selektívnym účinkom proti a-adrenoreceptorom. To znamená, že blokuje adrenergnú stimuláciu, čím eliminuje cievny kŕč. Má kombinovaný účinok podobný predchádzajúcemu lieku, pričom ovplyvňuje prevažne arterioly a predkapiláry. Látka významne prispieva k zlepšeniu prívodu krvi do mäkkých tkanív.

Medzi indikáciami pre použitie fentolamínu:

 • Raynaudova choroba;
 • rôzne endarteritidy;
 • bolesť nôh spojená s ischémiou;
 • trofické vredy na nohách;
 • počiatočné štádia aterosklerotického gangrénu končatín;
 • podložky a omrzliny akejkoľvek lokalizácie.

Medzi kontraindikáciami sú ťažké srdcové choroby (vo fáze dekompenzácie), ako aj poruchy srdcového rytmu a vedenia.

Toto vazodilatačné liečivo má tiež dve formy uvoľňovania - na orálne podávanie a na parenterálne podávanie. Na účely liečby si môžete vybrať niektorú z nich.

Lieky na rozšírenie krvných ciev CNS

Na konci článku budeme skúmať klinické vlastnosti farmakologických činidiel pre expanziu ciev centrálneho nervového systému (to znamená mozog, nos, vnútorné ucho a oči). Naliehavosť cerebrovaskulárnej patológie mozgu, ako aj iných častí centrálneho nervového systému nie je pochybná.

Nasledujúce alarmujúce príznaky môžu naznačovať potrebu rozšírenia príslušných ciev:

 • bolesti hlavy;
 • hučanie v ušiach;
 • závraty;
 • bolesť v očiach, uši;
 • únavu pri vykonávaní duševnej práce alebo práce, ktorá si vyžaduje namáhanie očí.

Lieky s vazodilatátormi mozgu sú zastúpené blokátormi vápnikového kanála, adrenoblokátormi, ako aj špeciálnymi liekmi na zlepšenie toku mozgu. Navyše majú v klinickej praxi najväčšiu hodnotu. Zvážte troch populárnych zástupcov tejto skupiny liekov.

Vinpocetín

Účinná zložka Vinpocetín inhibuje aktivitu enzýmu fosfodiesterázu, čím prispieva k intracelulárnej akumulácii cAMP. Výsledkom sú dva hlavné efekty:

 • cievy, ktoré prenášajú krv do mozgu;
 • krv prúdiaca do nich sa zriedi znížením tendencie kongregácie krvných doštičiek.

Tak je možné dosiahnuť optimalizáciu prietoku mozgu.

Indikácie pre vinpocetín sú nasledovné:

 • bolesti hlavy vaskulárneho pôvodu;
 • poruchy cerebrálnej cirkulácie (TIA a ONMK ischemický typ);
 • dyscirkulatívna encefalopatia;
 • vaskulárna demencia;
 • traumatické poranenie mozgu (TBI).

Medzi príslušné kontraindikácie: mŕtvica hemoragického typu, abnormálny srdcový rytmus a vedenie, ako aj závažné CHD.

Existujú formy uvoľňovania vinpocetínu na orálne a parenterálne podávanie. Častejšie sú však u neurologických pacientov podávané injekcie. Akcia, podobne ako Vinpocetín, má inú drogu - Cavinton.

cytoflavin

Metabolické liečivo. Účinnosť cytoflavínu je dôsledkom komplexného účinku jeho zložiek. Liek stimuluje procesy bunkového dýchania a produkcie energie, zlepšuje proces využívania kyslíka v tkanivách, obnovuje aktivitu enzýmov, ktoré poskytujú antioxidačný účinok, aktivuje syntézu intracelulárnych proteínov, podporuje využitie glukózy a mastných kyselín.

Pozitívny vplyv na parametre neurologického stavu:

 • znižuje závažnosť asténneho, cefalgického, vestibulárne-cerebelárneho, kochleo-vestibulárneho syndrómu;
 • eliminuje poruchy v emocionálno-volebnej sfére (znižuje úroveň úzkosti, depresie). Zlepšuje kognitívne-mnestické funkcie a kvalitu života.

Pri intravenóznom podaní pomáha obnoviť zhoršené vedomie. Má rýchle prebúdzajúce účinky v post-anestetickom depresii vedomia. Pri použití Cytoflavínu v prvých 12 hodinách od začiatku mozgovej príhody existuje priaznivý priebeh ischemických a nekrotických procesov v postihnutej oblasti (zníženie zamerania), obnovenie neurologického stavu a zníženie úrovne zdravotného postihnutia v dlhodobom horizonte.

instenon

Účinok tohto liečiva sa realizuje prostredníctvom niekoľkých účinných zložiek. Ich účinky sú:

 • eliminácia cievnych kŕčov v centrálnom nervovom systéme;
 • rozšírenie príslušných plavidiel;
 • aktivácia metabolických procesov v mozgu;
 • stimulácia vazomotorického centra nervového systému, čo poskytuje dodatočný účinok aktivácie krvného toku.

Instenon sa môže používať podľa nasledujúcich údajov:

 • Zdvihový ischemický typ;
 • rehabilitačné obdobie pre pacientov po mozgovej príhode;
 • dyscirkulatívna encefalopatia;
 • post-traumatická encefalopatia;
 • vegetovaskulárna dystónia s komplikáciami mozgu.

Medzi kontraindikácie pri používaní lieku patrí: hemoragická mŕtvica hemoragického typu, ako aj prítomnosť akéhokoľvek vnútorného krvácania.

Dostupné formy instenónu poskytujú možnosť užívania lieku ústami, ako aj injekciou.

Čo si vybrať tablety na rozšírenie mozgových ciev

Množstvo orgánov a tkanív tela je preniknuté do ciev, v ktorých krv cirkuluje nonstop. Vďaka svojmu nepretržitému pohybu prebiehajú hlavné procesy v tele - výmena plynu, prenos tepla, zásobovanie živinami a cennými produktmi ich metabolizmu.

Každý orgán má svoj vlastný regionálny obehový systém s charakteristickými vlastnosťami a individuálnou fyziológiou. Ľudský mozog je preniknutý do ciev.

Nielen jeho vlastné funkcie, ale aj zdravie nervového systému tela, ako aj sluch, zrak a reč závisia na stabilnej dodávke krvi do mozgu.

Použitie vazodilatátorov pre mozog vám umožní udržať svoju činnosť po mnoho rokov a pomáha prekonať mnohé choroby.

Antagonisty vápnika alebo blokátory kalciových kanálov

Vlastnícke a dobre známe lieky, ktoré zvyšujú lumen krvných ciev, vrátane tých v mozgových tkanivách, sú aminofylín a papaverín. V polovici minulého storočia boli tieto lieky hlavnými asistentmi pacientov s cievnymi problémami. Môžu byť pripísané predchodcom predstaviteľov najdôležitejšej skupiny liečiv nazývaných "antagonisty vápnika".

Najviac študovanými predstaviteľmi tejto skupiny sú verapamil a nifedipín. Sú považované za prototypy pre ďalšie pokročilejšie lieky vyvinuté neskôr. Nifedipín sa vyznačuje prevládajúcim účinkom na cievy mozgu a je aktívnou zložkou všeobecne známych generických liekov, vrátane adalátu, cordafenu, cordaflexu, corinfaru.

Pacientom so zhoršeným prívodom krvi do mozgu v kombinácii s vysokým krvným tlakom je predpísaný priebeh užívania takýchto liekov. Nifedipín sa užíva orálne perorálne vo forme tabliet. Aký je jej účinok na krvný obeh?

Vápenaté ióny sa podieľajú na procese kontrakcie svalových buniek tela vrátane buniek krvných ciev mozgu. Nadmerné zvýšenie koncentrácie iónov sa pozoruje počas ischémie tkaniva, nedostatku kyslíka. Existuje začarovaný kruh.

Na jednej strane tkanivá trpia hypoxiou, na druhej strane intenzívny transport vápnikových iónov do tkanív prostredníctvom špeciálnych kanálov v bunkových membránach zvyšuje metabolizmus a zvyšuje potrebu kyslíka v tkanivách. Existuje kŕč, ktorý obmedzuje tok krvi.

Antagonisti vápnika blokujú kanály prenosu, uvoľňujú hladké svaly mozgu, ktoré trpia viac ako iné z nedostatku kyslíka. Súbežným účinkom lieku je zníženie viskozity krvi, čo vedie k zlepšeniu jeho reologických charakteristík a zrýchleniu pohybu v cievach.

Antagonisty vápnika zahŕňajú cinnarizín alebo stegeron. Jeho pôsobenie je spojené s poklesom penetrácie tohto elementu do bunky, ale terapeutický účinok je spôsobený nielen touto vlastnosťou lieku.

Cinnarizín možno pripísať skupine nootropík, mozgových stimulantov. Účinok vazodilatátora patrí medzi pozitívne účinky užívania nootropických liekov. Prvým liekom v tejto skupine je piracetam, ktorý má iný názov - nootropil.

Piracetam bol syntetizovaný v roku 1963 a je úspešne používaný dodnes, pretože má širokú škálu indikácií súvisiacich s liečbou a prevenciou porúch mozgovej aktivity. Nootropika môže zmierniť ťažké cievne kŕče, zlepšiť priebeh metabolických procesov, zabrániť starnutiu buniek a strate duševnej aktivity v starobe.

vazodilatanciá

Účinok rozšírenia napätých, zúžených a spazmodických ciev sa nazýva vazodilatácia. Lieky, ktoré zmierňujú príznaky kŕče a rozširujú vaskulárny lumen, sú známe ako vazodilatanciá. Moderné vazodilatátory pre mozog sú schopné liečiť nielen tepny, ale aj malé kapiláry, ktorých zásobovanie krvou je nevyhnutné pre činnosť najdôležitejšieho orgánu tela.

Jedným z najdostupnejších a najpoužívanejších liekov v tejto oblasti je kyselina nikotínová alebo vitamín PP a derivát lieku xantinol nikotinát. Ich pôsobenie sa rozširuje na cievy celého tela vrátane mozgu, čo spôsobuje ich expanzia a zrýchlenie krvného obehu.

Účinok je taký silný, že existuje jasné začervenanie kože a pocit pálenia na slizniciach. Liečivo sa používa vo forme tabliet, injekcií a infúzií.

Priebeh liečby trvá od 10 do 20 dní, počas ktorého sa cievny tonus stabilizuje, elasticita steny sa zvyšuje a riziko krvných zrazenín sa znižuje.

Cerebrálne vazodilatátory sú orientované špecificky na cievy mozgu.

Patria sem pentoxifylín a jeho dobre známe analógy - trental a agapurín. Pod pôsobením pentoxifylínu sa cievy mozgu rozširujú na pozadí zlepšenej mikrocirkulácie krvi a absorpcie kyslíka v tkanivách. Súčasné zníženie agregácie krvných doštičiek by malo sledovať lekár tak, aby pacient nebol ohrozený krvácaním.

Medzi mozgovými vazodilatanciami je ďalší známy liek - Vinpocetín, jeho analóg je známy ako Cavinton. Priaznivý účinok vinpocetínu na cievy je spôsobený účinkom alkaloidu rastliny vinca, ktorý uľahčuje pohyb krvi a stabilizuje vaskulárny lumen.

Účinok lieku je mierny, počet kontraindikácií je malý. Možné dlhodobé užívanie Vinpocetínu vo forme piluliek.

Lieky založené na prírodných výpalkoch

Keď už hovoríme o vazodilatátoroch pre mozog, nehovoriac o populárnych nástrojoch založených na extrakte reliktu rastliny ginkgo biloba. Tanakan, Bilobil, Memoplant - najslávnejší z nich.

Glykozidy z listov a semien rastliny majú antioxidačný účinok na cievy, zlepšujú stav celého obehového systému. Zlepšenie mozgu pomocou ginkga biloba je indikované nielen na liečbu, ale aj na profylaktické účely. Zvýšenie krvného obehu, zvýšenie schopnosti mozgu asimilovať potrebné živiny sa objaví skoro po začiatku užívania lieku.

Čo si vybrať

Aby ste zaručili účinok liečby, mali by ste si vybrať patentované lieky, ktoré vyrábajú renomované farmaceutické spoločnosti. Obsah účinnej látky v nich je prísne regulovaný.

Potreba udržania zdravia mozgu sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Aj mladí ľudia, ktorí trávia veľa času štúdiom alebo v duševnej práci, musia zabrániť poruchám obehu. U starších ľudí sa takáto potreba stáva naliehavou. Užívanie liekov, ktoré včas rozširuje cievy mozgu, pomôže udržať jasnú a energickú myseľ a vysokú pracovnú schopnosť po mnoho rokov.

Odporúčame čítať materiál, pretože má vplyv na čistenie mozgových ciev v krvnom obehu.

Najlepšie vazodilatátory pre mozog

Na zabezpečenie plného fungovania komplexného centrálneho nervového systému človeka, ktorý závisí od krvného obehu, veľkého množstva prepojených neurónov a nervových procesov, mozgu pokrytého cievami a všetkými orgánmi CNS s kyslíkom a glukózou, sa musíte postarať o svoje zdravie. Veľmi často sa pri rozvoji patológií a zhoršenej mikrocirkulácie meningy dotýkajú, je schopnosť myslieť, koordinovať a kontrolovať svoje pohyby, vnímať a reprodukovať reč, cítiť a rozlišovať emócie. Môžete sa vyhnúť vážnym následkom, ak začnete užívať vazodilatátory pre mozog včas na prevenciu a liečbu ochorení centrálneho nervového systému.

Príčiny vazokonstrikcie

Ťažké duševné stresy, zlá environmentálna situácia a stres, dedičné choroby sú dôležitými faktormi, ktoré spôsobujú stratu elasticity a predčasné opotrebovanie kapilár. Migréna, závrat, strata pamäti a rýchla únava sú prvými príznakmi vaskulárnych ochorení.

Ateroskleróza. Spolu s nespavosťou, depresiou a dlhotrvajúcou depresiou, rozmazané videnie, sluch a pamäť, časté závraty. Je charakterizovaná zúžením objemu lúmenu krvného toku s následným blokovaním v dôsledku rastu spojivového tkaniva, výskytu cholesterolových plátov a nadmerného ukladania vápenatých solí.

Mozgový angiospazmus. Zdrojom nedostatočnej mikrocirkulácie krvi je vaskulárna dystónia, fajčenie, prepracovanie, pokročilý vek, osteochondróza, hypertenzia a srdcové choroby. Ľudia s týmto upozornením na diagnózu miznú, dochádza k zámene reči a strate motorickej aktivity.

Porušenie mozgového obehu. Sprevádzané znížením zrakovej ostrosti a sluchu, záchvatmi, poruchami myslenia, čiastočnou dočasnou paralýzou, stratou čítania, písania a reči. Príčiny: plaky, krvné zrazeniny, prekrvenie krvného tlaku, osteochondróza krčnej oblasti a poranenia hlavy.

Ischémia. Diabetes, podvýživa, anémia, ochorenie obličiek a nádory, obezita zabraňuje okysličovaniu buniek. Známky poškodenia meningu sú vyjadrené stratou koncentrácie, prepuknutím agresie, miešaním v chôdzi a močovou inkontinenciou.

Mŕtvica. Vrodené abnormality alebo ateroskleróza, ťažká fyzická námaha a arteriálna hypertenzia spôsobujú deštrukciu cievnych stien, po ktorých nasleduje krvácanie, nekróza tkaniva, bunková smrť.

Čo sú vazodilatanciá?

Na dosiahnutie stabilného fungovania centrálneho nervového systému sa široko používajú lieky novej generácie. Odlišujú sa v závislosti od mechanizmu a smeru ich činnosti:

 1. alfa - blokátory. Stimulujú expanziu lumenu a zvyšujú periférny krvný obeh, znižujú hladinu cholesterolu a normalizujú hladiny glukózy v krvi;
 2. blokátory kalciových kanálov. Majú vasodilatátor, relaxačný účinok na steny kapilár a koronárnych artérií, čo prispieva k ich rozšíreniu. Zníženie krvného tlaku, zabránenie vstupu vápnika do buniek;
 3. vazolidátory alebo vazodilatátory. Znižujú rýchlosť prietoku krvi a silu tlaku na stenách tepien, zvyšujú lúmen, zlepšujú výživu tkanív a buniek;
 4. neurotropné lieky. Reguluje a obnovuje funkcie periférnej časti centrálneho nervového systému;
 5. myotropická antispazmodika. Znížte a uvoľnite svalový tonus;
 6. Antiagregačné činidlá. Zabráňte tvorbe krvných zrazenín a zužovanie objemu prietoku krvi.

Prírodné homeopatické lieky, bylinné prípravky a potravinové doplnky sa používajú ako adjuvantná liečba alebo v kombinácii s inými liekmi.

Vaskulárna dilatácia

Aby sa zabránilo vážnym následkom, ktoré sú primárne spojené s nebezpečným porušovaním dodávania krvi do membrán mozgu a iných orgánov centrálneho nervového systému, lekári ponúkajú svojim pacientom lieky na zúženie lumenu a nedostatočnú vodivosť mikrovaskulatúry.

"Piracetam". Účinný liek na liečbu cerebrovaskulárnej insuficiencie, pomalý prietok krvi. Vazodilatačné liečivo inhibuje agregáciu krvných doštičiek, zlepšuje proces mikrocirkulácie, zvyšuje citlivosť glukózy. Je predpísaná v dávke od 30 do 160 mg na kilogram telesnej hmotnosti.

"Meksidol". Odporúča sa zotaviť sa z identifikovaných problémov s mozgovou cirkuláciou, predchádzajúcimi poraneniami hlavy, s encefalopatiou a vegetatívnou dystóniou. Normalizuje rýchlosť pohybu krvi, znižuje priľnavosť krvných doštičiek, znižuje množstvo zlého cholesterolu. Dávka je denne 125 - 250 mg trikrát.

"Pentoxifylín." Indikácie: ischemická choroba, cerebrálna ateroskleróza, akútne procesy porušenia krvného obehu. Rozširuje koronárne tepny, znižuje viskozitu krvi a zlepšuje prietok krvi. Tablety užívajú v dávke 600 mg denne. Počet recepcií - 2-3 krát.

Liečba aterosklerózy liekom

Nebezpečenstvo vzniku cholesterolových plakov sa prejavuje vo forme krvných zrazenín, krvných zrazenín, poklesu objemu cievneho lôžka a jeho úplného zablokovania, čo môže spôsobiť infarkt myokardu. Z tohto dôvodu sa odporúča pri liečbe aterosklerózy užívať účinné moderné lieky.

"Betaserk". Zmierňuje neprirodzený tinnitus, časté záchvaty migrény a závraty. Používa sa ako súčasť komplexnej terapie post-traumatickej encefalopatie. Má pozitívny účinok na krvný obeh a periférne vestibulárne zariadenie. Denný príjem - 16 kvapiek 2-4 krát. Nehubujte, nepijte malé množstvo vody.

"Papaverin". Antispazmodik, ktorý znižuje obsah vápnika v bunkách, uvoľňuje svalové tkanivo a steny ciev, spomaľuje intrakardiálne vedenie. Užívajte denne maximálne 60 mg trikrát.

"Lovastatín". Zabraňuje prebytku cholesterolu v tele, zabraňuje vzniku aterosklerózy, koriguje metabolizmus lipidov. Podáva sa perorálne raz denne, 10 až 20 mg večer.

Ako odstrániť kŕč mozgových ciev

Je možné sa zbaviť neprípustnej migrény, konštantnej únavy a podráždenosti spôsobenej mozgovým angiospazmom až po užívaní špeciálnych liekov predpísaných ošetrujúcim lekárom s uvedením presného dávkovania a počtu dávok.

"Cinnarizine." Má utišujúci vazodilatačný účinok na svalové tkanivo a steny krvných tepien, znižuje výskyt vestibulárnych porúch, zabraňuje vzniku aterosklerotických plátov a znižuje hladinu viskozity krvi. Je predpísaný na prevenciu ischemickej a hemoragickej mozgovej príhody. Vazodilatačný účinok sa vyskytuje po aplikácii najviac 225 mg "Cinnarizinu" denne alebo 24 kvapiek, pričom táto suma sa má rozdeliť trikrát.

"Drotaverín hydrochlorid". Znižuje prejavy svalových kŕčov a krátkodobých funkčných porúch cerebrálnej cirkulácie, ktoré vedú k spazmu periférnych, mozgových a koronárnych artérií. Denný príjem 40-80 mg 3 krát.

"Kyselina nikotínová". Prispieva k urýchleniu priechodu krvi vďaka rozšíreniu lúmenu medzi cievnymi stenami, normalizuje aktivitu mikrovaskulatúry, zabraňuje vzniku ischemických porúch. V prípadoch ťažkej aterosklerózy sa predpisuje 2-3 gramy denne.

Lieky na zlepšenie cerebrálneho obehu

Pokračujte v stabilnej prevádzke procesov, ktoré sa vyskytujú v orgánoch centrálneho nervového systému, môžete dodržať presné pokyny pre liečivé prírodné produkty a vazodilatátory moderných liekov.

"Aktovegin". Podporuje okysličovanie tkanív a orgánov, má antioxidačný účinok, obnovuje tok krvi, zabraňuje vzniku ischemickej cievnej mozgovej príhody. Denné dávkovanie - 1-3 kapsuly pred jedlom 3 krát. Intravenózne podávanie poskytuje 10-15 ml liečiva v kombinácii s 0,9% roztokom NaCl alebo 5% dextrózou.

"Vazobral". Vasodilatačné lieky. Znižuje priepustnosť cievnej steny, obnovuje cerebrálny krvný obeh, zvyšuje duševnú aktivitu, reflexnú excitabilitu miechy a zvyšuje aktivitu a stabilitu mozgu. Eliminuje poruchy pozornosti, pamäti a vestibulárne komplikácie. Určené 0,5 - 1 tableta ráno a večer. Vo forme roztoku sa odporúča užívať 2-4 ml dvakrát denne.

"Cavintonum". Obnovuje ostrosť sluchu a zraku, ktoré boli spôsobené zničenou a stratenou elasticitou ciev mozgu. Zlepšuje cerebrálnu cirkuláciu, stimuluje intenzitu kyslíka v bunkách a tkanivách, má vazodilatačný účinok. Je určená pre motorické a neurologické poruchy.

Liečba cerebrálnej ischémie

Kyslíkové hladovanie, ktoré sú vystavené všetkým orgánom centrálneho nervového systému bez jediného výnimku, nedostatok prirodzeného krvného obehu a zhoršená aktivita mozgu sú dôsledkami ischémie. Bez liečby s použitím vazodilatačných liekov na obnovenie tela je nemožné.

"Nimotop." Aby sa zabránilo neurologickým poruchám, hemoragickej a ischemickej mozgovej príhode, vaskulárnemu spazmu, stabilizácii práce neurónov a zablokovaniu prietoku vápnika do buniek, je predpísaný intravenózny infúzny roztok zriedený 0,9% NaCl. Vo forme tabliet je potrebné brať 3 ks.

"Dipyridamol". Hlavné indikácie užívania lieku, po ktorých sa dilatuje koronárny krvný prietok a zvyšuje jeho rýchlosť, sú ischémia, nízky krvný tlak a trombóza. Denná dávka by nemala presiahnuť 25-50 mg.

"Enduracin" alebo kyselina nikotínová. Rozširuje malé kapiláry, zvyšuje motorickú aktivitu v krvi. Pri ateroskleróze je odporúčaná dávka 2-3 gramy denne na účely prevencie - 15-25 mg denne.

Mozgový zoznam liekov

Blokovanie krvi a deprivácia kyslíka, arteriálna hypertenzia a cukrovka, nedostatok živín a prvkov vyvoláva ischemickú mozgovú príhodu. Po odloženom zákroku je pacientovi predpísané lieky na obnovenie aktivity mozgu a normalizáciu krvného tlaku.

"Clopidogrel". Pacienti s ischemickou mŕtvicou, zvýšená agregácia krvných zrazenín a narušená periférna cirkulácia sa podávajú v dennej dávke na tabletu.

"PRESTARIUM". Odporúča sa komplexná liečba cerebrálnej cirkulácie s ischemickým typom s arteriálnou hypertenziou. Dávkovanie tabliet je 1-2 kusy. Piť ráno 1 krát.

"Tserakson". Nootropická účinná látka pomáha obnoviť bunky a poškodené tkanivá. Znižuje účinky straty pamäte, zlepšuje pozornosť a myslí. Pri traumatickom poškodení mozgu sa znižuje trvanie príznakov. V akútnej ischemickej perióde sa odporúča intravenózne podanie 1000 ml.

Prípravky na čistenie nádob

Zvlášť dôležité je predchádzať chorobám cievneho systému v starobe a starobe. Nielen na liečbu, ale aj na účely profylaxie, veľmi často používajú vazodilatačné a posilňovacie lieky, ktoré zlepšujú a aktivujú mozgové procesy.

"Kurantil". Používa sa na liečbu porúch obehu a je predpísaný na zabránenie vzniku krvných zrazenín. Ide o rozšírenie krvných ciev a koronárnych tepien, ktoré dodatočne spomaľujú progresívnu aterosklerózu a zlepšujú tok krvi srdca. Denná dávka na prevenciu a liečbu krvných zrazenín - 1 tableta 3-6 krát hodinu pred jedlom. Pri výraznej koronárnej nedostatočnosti sa príjem zvyšuje až štyrikrát denne.

"Cardiomagnyl". Zabraňuje intracerebrálne krvácanie, používa sa ako prevencia krvných zrazenín a výskyt infarktu myokardu. Denný príjem - 1-2 tablety.

"Eufillin". Poskytuje kyslík do obehového systému, znižuje svalový tonus, znižuje tlak vyvíjaný na steny ciev, zabraňuje trombóze. Používa sa v počiatočnej dávke v množstve 6 až 8 mg na kilogram telesnej hmotnosti.

Vasodilatačné lieky: prehľad liekov, aplikácií

V tomto článku sa dozviete o liekoch, ako sú vazodilatanciá. Táto veľká a všestranná farmakologická skupina sa môže použiť na liečbu mnohých ochorení srdca a krvných ciev.

Prostriedky na rozšírenie krvných ciev (alebo vazodilatátorov) predstavujú mimoriadne rôznorodá skupina liekov. Môžu sa užívať vo forme tabliet alebo injekčných roztokov a ich hlavným účelom je rozšírenie cievneho lumenu a zlepšenie krvného obehu v určitom orgáne alebo časti tela. Tieto lieky majú rôzne mechanizmy, typ a lokalizáciu účinku.

Každý vazodilatátor je schopný ovplyvniť rôzne typy alebo oblasti krvných ciev. Existujú nástroje, ktoré majú vplyv na malé, stredné alebo veľké cievy, lokalizované v určitom orgáne alebo tkanive. Existujú napríklad látky, ktoré postihujú koronárne cievy alebo lieky, ktoré spôsobujú rozšírenie len veľkých a veľkých ciev. To znamená, že neexistuje univerzálny vazodilatátor a výber takého lieku by mal byť založený na klinickom prípade a vykonaný iba lekárom.

Klasifikácie a typy

Pretože extrémne široká škála liekov sa označuje ako vazodilatancia, používajú sa viaceré ich klasifikácie.

Podľa mechanizmu farmakologického účinku sú vazodilatancia rozdelené do niekoľkých skupín v závislosti od toho, ktoré enzýmy, peptidy, receptory alebo časti steny cievy ovplyvňujú. Takáto klasifikácia je však ťažko pochopiteľná pre ľudí, ktorí nie sú lekármi a nemôžu určiť, ktorý orgán alebo systém bude mať vplyv na určitú drogu. Toto rozdelenie do skupín je jasné len pre lekárov. Môžu si vybrať vazodilatanciu, berúc do úvahy nielen indikácie na jeho použitie, ale aj iné individuálne indikátory zdravotného stavu každého pacienta (komorbidita, závažnosť symptómu, vek, tehotenstvo atď.).

Vzhľadom na nedostatočný obsah informácií v tejto klasifikácii pre pacientov nebudeme v rámci tohto článku podrobne uvažovať. Dokonca aj pri rovnakej chorobe môžu byť pacientom predpísané lieky z rôznych skupín.

Okrem toho sú vazodilatancia delené ATX (anatomicko-terapeuticko-chemické) pôsobenie. Táto klasifikácia je najuniverzálnejšia a zrozumiteľnejšia pre pacientov, pretože umožňuje brať do úvahy niekoľko parametrov vazodilatátorov:

 • chemická štruktúra účinnej zložky;
 • pod akými patológiami sa používa;
 • ktoré oblasti obehového systému alebo orgánov sú postihnuté nápravou.

Podľa tejto klasifikácie sú vazodilatancia rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • na liečbu srdcových ochorení;
 • na liečbu arteriálnej hypertenzie alebo hypertenzie;
 • na liečbu porúch cerebrálnej cirkulácie alebo na odstránenie bolesti hlavy a závratov;
 • na liečenie ochorení oka (glaukóm alebo zvýšený vnútroočný tlak;
 • na liečbu porúch periférnej cirkulácie (patológie ciev, komplikácie diabetu, artritídy, osteochondrózy atď.).

Táto klasifikácia uvádza len najpoužívanejšie a najznámejšie vazodilatanciá, ktoré sa môžu vyrábať pod rôznymi názvami vo forme tabliet alebo injekčných roztokov.

Ochorenie srdca

Hypertenzia alebo hypertenzia

 • Ganglioblokátory - azametón, kamfony, pyrylén, benzogeksony, dimecolin, trepiry;
 • látky, ktoré inhibujú vazomotorické centrum - klofelín, fyzioteín, klonidín, rimenidín, albarel, metyldopa;
 • sympatolytika - rezerpín, oktacín, guanetidín;
 • adrenoblokátory - Nadolol, Carvedilol, Atecore, Timolol, Prazozin, Labetalol, Egilok, Bisocard, Sotalol;
 • na odstránenie pľúcnej hypertenzie - Traklir, Bozentan, Ambrizentan;
 • aktivátory draslíkových kanálov - Minoxidil, Kordinik, Diazoxid;
 • blokátory kalciového kanála - Diakordin, Octidipine, Nifedipine, Verapamil, Plendil, Amlodipine;
 • ACE inhibítory - Captopril, Envance, Enalapril, Gopten, Ramipril, Stopress, Lisinopril;
 • inhibítory renín - aliskiren;
 • antagonisty angiotenzínu II - Valsartan, Naviten, Hyposart, Losartan, Cardosal, Candesartan;
 • kyselina nikotínová;
 • Nitroprusid sodný;
 • apressin;
 • Izosorbid dinitrát;
 • iné prostriedky - Vinkamin, Bentsiklan, Naftidrofuurol.

Porušenie mozgovej cirkulácie alebo na odstránenie bolesti hlavy a závraty

 • Ergot alkaloidy - Sermion, Ergoloid mesilate, Nicergoline;
 • myotropická antispasmodika - Papaverina hydrochlorid;
 • blokátory kalciového kanála - Stugeron, Betahistin, Dilceren, Nimodipine, Nimopin, Cinnarizin;
 • purínové deriváty - pentoxifylín, xantinol nikotinát;
 • adrenergné blokátory - Korgard, Talinolol, Betalok, Acebutolol, Kordanum, Propranolol, Atzokor, Atenolol;
 • korektorov porúch cerebrálnej cirkulácie - Kavinton, Niacín, Avamigran, Pentohexal, Instenon, Vinpocetín.

Ochorenia oka (glaukóm alebo zvýšený vnútroočný tlak)

Poruchy periférneho obehu (patológia ciev, diabetes, artritída, osteochondróza atď.)

 • Adrenergné blokátory - fentolamín;
 • myotropická antispasmodika - Papaverina hydrochlorid;
 • ganglioblockery - Benzogeksony;
 • námeľové alkaloidy - Vasobral, Sermion, Nicergolin;
 • agens s adenozínovým mechanizmom - Parsedil, Sanomil Sanovel, Dipiridamol;
 • ACE inhibítory - Captopril, Enam, Bagopril, Renitec, Enalapril;
 • Purínové deriváty - pentillín, nikotinát xantinol, koplamín, pentoxifylín;
 • blokátory kalciového kanála - Nifedipín, Dilceren, Felodipín, Nitrendipín;
 • leukotriény a prostaglandíny - Ventavis, Edeks, Alprostadil, Meuse, Iloprost;
 • iné prostriedky - Dibazol, Enduracin, Naftidrofuryl, Oksibral, Bentsiklan, kyselina nikotínová, Vincamín.

Mechanizmus účinku vazodilatátorov v skupinách

Blokátory kalciových kanálov

Mechanizmus pôsobenia takýchto prostriedkov je zameraný na zabránenie prenikaniu vápenatých iónov do svalových buniek krvných ciev. Zníženie ich koncentrácie vedie k rozšíreniu periférnych artérií, artérií a poklesu tlaku.

Rôzne lieky v tejto skupine sa môžu líšiť v mnohých vlastnostiach alebo ich farmakokinetike, ich vymenovanie by malo vykonávať iba lekár.

Korektory porúch obehu v cievach mozgu

Táto skupina činidiel na expanziu krvných ciev zahŕňa lieky s rôznymi mechanizmami účinku, ale ich rozlišujúcou vlastnosťou je vlastnosť pôsobiť primárne na mozgové cievy.

Ergot alkaloidy

Tieto lieky sú schopné blokovať alfa-adrenergné receptory a spôsobiť rozšírenie periférnych artérií. Výsledkom je zlepšenie krvného obehu v postihnutom mieste tkaniva a pokles krvného tlaku.

Myotropická antispazmodika

Takéto prostriedky na expanziu krvných ciev znižujú tón hladkého svalstva ciev a spôsobujú dilatáciu tepien. Toto pôsobenie liekov vedie k zlepšeniu prietoku krvi. V klinickej praxi sa najčastejšie používa myotropický antispazmický liek, ako je napríklad hydrochlorid papaverínu.

blokátory

Niektoré z týchto tabliet alebo roztokov sa môžu používať na nepretržité užívanie s rôznymi ochoreniami, ako aj na zastavenie hypertenzných kríz. Aktívne zložky takýchto liečiv pôsobia na receptory cievnych stien, ktoré sú citlivé na adrenalín a noradrenalín, blokujú ich a zabezpečujú expanziu cievneho lumenu. Výber takýchto prostriedkov je veľmi široký a môže byť vykonaný iba lekárom.

Prostriedky na potlačenie vazomotorického centra

Tieto lieky inhibujú vazomotorické centrum umiestnené v medulii. V dôsledku toho sa tonus cievnych stien znižuje, cievy sa rozširujú a tlak sa znižuje.

ganglioplegic

Takéto činidlá pôsobia na receptory nervov v autonómnom nervovom systéme, ktoré sú citlivé na nikotín. V dôsledku toho sa impulzy spôsobujúce vazospazmus prerušia, tonus cievnej steny klesá a expanduje.

Aktivátory draslíkových kanálov

Aktívne zložky takýchto činidiel spôsobujú otvorenie draslíkových kanálov v bunkových membránach hladkého svalstva ciev. Výsledkom je, že draselné ióny opúšťajú bunky a interferujú s penetráciou vápenatých iónov do cievnych stien. Zníženie hladiny vápnika v hladkých svaloch stien spôsobuje uvoľnenie a dilatáciu ciev. Potom klesá krvný tlak.

Inhibítory ACE

Tieto vazodilatátory sú schopné blokovať účinok enzýmu konvertujúceho angiotenzín, ktorý spôsobuje vazokonstrikciu. V dôsledku toho sa tonus cievnych stien znižuje a dutina cievy expanduje a spôsobuje pokles tlaku.

Inhibítory renínu

Tieto liečivá potláčajú aktivitu enzýmu zvyšujúceho tlak, ako je renín. Výsledkom je rozšírenie lumen ciev a odstránenie hypertenzie.

Antagonisty angiotenzínu II

Tieto lieky neutralizujú peptid angiotenzín II, ktorý má výrazné vlastnosti vazokonstrikcie. Výsledkom je rozšírenie lumen ciev a pokles tlaku.

sympatolytiká

Aktívne zložky takýchto činidiel eliminujú účinok zvyšovania tónu ciev sympatikovej inervácie. Výsledkom je, že srdce sa začne meniť menej často, svaly krvných ciev sa uvoľňujú, lúmen expanduje a tlak sa znižuje.

Prípravky na elimináciu pľúcnej hypertenzie

Na liečenie pľúcnej hypertenzie sa používajú antagonisty receptora endotelínu A, ktoré narúšajú mechanizmus vývoja pľúcnej hypertenzie a vedú k zníženiu tlaku v pľúcnych cievach. Okrem nich môžu byť ako doplnok použité aj iné vazodilatančné činidlá (napríklad blokátory kalciových kanálov).

Organické nitráty

Obzvlášť často sú tieto lieky predpísané na liečbu srdcových ochorení. Pod ich vplyvom dochádza k poklesu venózneho prietoku krvi do srdca, uvoľňuje sa hladké svaly periférnych ciev, tlak v pravej predsieni a zníženie pľúcnej artérie. Takýto výtok myokardu znižuje jeho potrebu kyslíka a prispieva k normalizácii koronárneho prietoku krvi.

Darcovia oxidu dusnatého

Táto skupina liekov, podobne ako dusičnany, sa častejšie používa na liečbu srdcových ochorení. Oxid dusnatý pomáha uvoľniť cievny hladký sval (najmä žilové) a rozšírenie cievneho lumenu. V dôsledku toho sa koronárny prietok krvi zlepšuje a zaťaženie myokardu a krvných ciev sa znižuje.

Purinové deriváty

Takéto nástroje pomáhajú znižovať hladinu vápnika v bunkách cievneho hladkého svalstva, blokujú receptory adenozínu, normalizujú mikrocirkuláciu a zlepšujú prietok krvi. V dôsledku toho sa cievne steny uvoľňujú, rozširuje sa lumen cievy, zlepšuje sa krvný obeh a tlak sa znižuje.

Prostriedky s mechanizmom účinku adenozínu

Tieto vazodilatanciá nielen uvoľňujú hladké svaly ciev a rozširujú ich lúmen, ale tiež zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v žilách a artériách. Sú schopné stabilizovať mikrocirkuláciu v rôznych častiach krvného obehu a používajú sa v rôznych odvetviach medicíny.

Leukotriény a prostaglandíny

Tieto látky spomaľujú tvorbu krvných zrazenín a prispievajú k uvoľneniu hladkého svalstva ciev. Výsledkom je stabilizácia krvného obehu a mikrocirkulácie vďaka zlepšenému prietoku krvi a rozšírenému cievnemu lúmenu.

Iné lieky

Rozšírenie lúmenu krvných ciev môže spôsobiť aj lieky z iných farmakologických skupín. Potreba ich vymenovania je hodnotená lekárom v závislosti od klinického prípadu.

Vasodilatátory môžu byť predpísané lekármi rôznych špecializácií - kardiológov, vaskulárnych lekárov, neurológov, praktických lekárov, nefrologov, oftalmológov, gynekológov, gastroenterológov atď. a neovplyvnil alebo mal minimálny vplyv na iné oblasti krvného riečiska.

Stanovisko neurológ I. I. Shperling o vasodilatátoroch a či je potrebné rozšíriť cievy s liekmi:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kašeľ na zlyhanie srdca: príznaky a liečba

V tomto článku sa dozviete, prečo sa kašeľ objaví pri srdcovom zlyhaní. Aké ďalšie príznaky sprevádza srdcový kašeľ, metódy jeho liečby.Kašeľ sa vyskytuje so srdcovou chorobou v dôsledku stagnácie krvi v malom (pľúcnom) obehu.

Prehľad cerebrovaskulárneho ochorenia: príčiny, typy, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je cerebrovaskulárna choroba (skrátená CEC), jej príčiny a typy. Symptómy a spôsoby liečby.Cerebrovaskulárne ochorenie je ochorenie mozgu spôsobené postupnou progresívnou léziou mozgového tkaniva na pozadí chronických cerebrovaskulárnych nehôd.

Aký je názov lekára v nádobách

Z tohto článku sa dozviete: aký je názov lekára pre žily, tepny a ich ochorenia. Aké problémy riešia vaskulári a všeobecní lekári? ktorý lekár lieči vaskulárne ochorenia mozgu a srdca.

Čo je diuretiká: popis, zoznam liekov (tiazid, draslík, slučka) s diabetes mellitus

Diuretiká špecificky ovplyvňujú funkciu obličiek a urýchľujú proces vylučovania moču.Mechanizmus účinku väčšiny diuretík, najmä ak sú to draslík šetriace diuretiká, je založený na schopnosti potlačiť reabsorpciu elektrolytov v obličkách, presnejšie v obličkových kanáloch.

Hlavné príčiny zvýšených monocytov v krvi

Dokonca aj mierne zvýšenie monocytov v krvi naznačuje, že telo aktívne odoláva penetrovaným infekciám. V tomto prípade boj môže ísť obidve s banal cold a závažnejšie patológie, vrátane zápalu gastrointestinálneho traktu, sepsy, autoimunitných stavov a dokonca aj onkológie.

Lieky na liečbu mozgových ciev: 8 liekov v tabletách a kapsulách

V tomto článku sa dozviete, aké prípravky pre mozgové cievy sa používajú v klinickej praxi. Indikácie použitia tejto skupiny liekov, mechanizmy účinku a pravidlá správy.