Prerušenie mikrocirkulácie krvi v mozgu je vážnou odchýlkou, ktorá môže byť spôsobená vaskulárnymi ochoreniami, nepriaznivými environmentálnymi podmienkami a množstvom ďalších faktorov.

Pod ich vplyvom dochádza k postupnému zúženiu lumen krvných ciev, na ich stenách sa vytvárajú cholesterolové pláty, strácajú elasticitu a v dôsledku toho sú krehké. V tomto kontexte sa krvný obeh spomaľuje, čo vedie k vzniku alarmujúcich príznakov.

Táto podmienka je mimoriadne nebezpečná, preto si vyžaduje povinné používanie špeciálnych liekov s vazodilatátorovým účinkom. Správne predpísané prostriedky obnovujú tok krvi a zabraňujú smrti mozgových buniek, čím normalizujú jeho fungovanie.

Prečo potrebujem rozšíriť nádoby?

Hlavným cieľom, ktorý je potrebné dosiahnuť pri predpisovaní vazodilatančných liekov, je zabezpečiť prepravu kyslíka do mozgového tkaniva. Prebieha expanzia krvných ciev, intenzita krvného toku klesá. To prispieva k tomu, že kyslé a živiny sú voľne transportované do mozgových tkanív a vyčerpané materiály a oxid uhličitý z mozgových tkanív do krvi. Táto vlastnosť vazodilatačných liečiv je obzvlášť dôležitá a nevyhnutná, ak:

 1. Existuje stlačenie cievy výsledným edémom, nádorom alebo rastom kosti. Z tohto dôvodu sú vazodilatanciá predpísané pacientom s osteochondrózou krčných stavcov. To vám umožní normalizovať krvný obeh v mozgu, napriek opuchu a tvorbe osteofytov.
 2. Nádoba je upchatá krvnou zrazeninou alebo cholesterolovým povlakom. Rovnako sú potrebné vazodilatačné liečivá, ak sa stenová cieva stane silnejšou v dôsledku zápalového procesu, ktorý sa vyskytuje v nej.

Všetky lieky predpísané na tento účel majú vplyv na malé a stredné krvné cievy.

Vasodilatačné liečivá sú tiež dokázané pri hypertenzii. V tomto prípade komponenty liečiva pôsobia priamo na veľké cievy. Pod vplyvom drog sa rozširujú a ich kapacita sa zvyšuje. Z tohto dôvodu dochádza k hladkému poklesu krvného tlaku.

Existuje určitá klasifikácia vazodilatujúcich liekov podľa účelu ich použitia. Takže tieto lieky môžu byť použité na:

 • liečba srdcových patológií (najmä pri rozvoji angíny pectoris);
 • zníženie ukazovateľov krvného tlaku;
 • zlepšiť krvný obeh v mozgových cievach (s cefalalgiou, cervikálnou osteochondrózou, tinitus atď.);
 • úľavu na migrény;
 • znížiť vnútroočný tlak (napríklad s pokročilým glaukómom);
 • liečenie vaskulárnych patológií končatín (ateroskleróza obliterans, endarteritida atď.).

Prakticky každá zo skupín vazodilatačných liečiv je rozdelená na podskupiny. Pôsobia na tých istých plavidlách (veľké, stredné, malé), ale rôzne body vplyvu sú odlišné.

Na základe toho sa lekár pri výbere lieku riadi určitými kritériami, a to:

 • účel expanzie krvných ciev;
 • konkrétne plavidlá, ktorých tkanivá musia byť ovplyvnené;
 • prítomnosť chronických ochorení u pacienta (pri niektorých ochoreniach sú prísne zakázané používať špecifické lieky).

Princíp činnosti

Mechanizmus účinku vazodilatujúcich liekov je založený na normalizácii prietoku mozgu, posilnení a relaxácii ciev postihnutých kŕčmi. Lekár, ktorý predpisuje takéto lieky, závisí od určitých cieľov:

 • zlepšiť tok krvi v mozgových cievach;
 • zabezpečiť obohatenie buniek tela kyslíkom a užitočnými látkami;
 • stabilizovať činnosť mozgu.

Vazodilatačné lieky zabraňujú hypoxii mozgu, čím sa eliminuje riziko úmrtia buniek. Okrem toho tieto lieky prispievajú k:

 • normalizácia žilového obehu;
 • zlepšenie procesu metabolizmu;
 • obnovenie normálneho prietoku krvi v cervikálnych cievach s osteochondrózou;
 • stabilizácia energetického metabolizmu v neurónoch mozgu;
 • uvoľnenie GM kŕčov.

klasifikácia

S cieľom zlepšiť činnosť centrálneho nervového systému sa používajú vazodilatátory novej generácie, ktoré sa odlišujú smerom a mechanizmom ich účinku. Na základe toho sa táto skupina drog rozdeľuje na:

 1. Alfa-blokátory. Takéto lieky rozširujú lúmen a zvyšujú periférny krvný obeh. Znižujú koncentráciu cholesterolu v krvi a normalizujú ukazovatele glukózy.
 2. Blokátory kalciových kanálov s relaxačným a vazodilatačným účinkom. Kvôli tomu expandujú steny kapilár a koronárnych artérií, klesá krvný tlak. To pomáha zabrániť vstupu vápnika do mozgových buniek.
 3. Vasodilatačné látky, ktoré znižujú intenzitu prietoku krvi a krvného tlaku na steny ciev. Pomáhajú zvyšovať arteriálny lúmen a zlepšujú výživu tkanív a buniek tela.
 4. Neurotropné lieky, ktoré zlepšujú periférnu časť centrálneho nervového systému.
 5. Myotropická antispazmodika. Ich činnosť je zameraná na zníženie svalového tonusu.
 6. Antiagregačné činidlá. Takéto lieky majú antitrombotický účinok a zužujú objem lúmenu krvného prietoku.

Pri adjuvantnej liečbe sa predpisujú homeopatické lieky, rastlinné prípravky a výživové doplnky.

Prípravky pre mozgové cievy

Vazodilatačné lieky pre mozog majú určité rozdiely v mechanizme účinku. Avšak ich hlavnou nevýhodou je, že môžu postihnúť aj ďalšie krvné cievy v tele, ktoré často vedú k nadmernému poklesu krvného tlaku. Z tohto dôvodu by nemali byť používané ľuďmi náchylnými na hypotenziu.

Medzi modernými vazokonstrikčnými liekmi pre mozog sú veľmi populárne:

 1. Piracetam, čo prispieva k intenzívnejšiemu odstráneniu glukózy z tela. Súčasne liečivo zlepšuje krvný obeh v mozgových bunkách, zmierňuje bolesti hlavy a závraty.
 2. Vazobral - liek, ktorý podporuje normalizáciu cerebrálnej cirkulácie, znižuje priepustnosť cievnych stien, zlepšuje duševnú aktivitu. Pomáha normalizovať pamäť a pozornosť, ako aj elimináciu komplikácií z vestibulárneho aparátu. Liek je predpísaný v dávke 0,5 - 1 tablety ráno a večer. Vasobral sa môže podávať vo forme roztoku a jeho dávka je 2 až 4 ml dvakrát denne.
 3. Mexidol - tablety na perorálne podávanie a injekčný roztok. Používa sa na zlepšenie krvného obehu v mozgových cievach a ich rozširovaní, obohacuje jeho bunky kyslíkom a znižuje hladinu cholesterolu.
 4. Actovegin je jedným z najúčinnejších liekov s vazodilatačnými vlastnosťami. Aktívne odstraňuje nadbytok glukózy z tela, zmierňuje kŕče mozgových ciev, stimuluje krvný obeh.

Ak pacient trpí prejavmi aterosklerotických procesov, potom pomocou vasodilatátorov je možné nielen ich zastaviť, ale aj zlepšiť funkciu mozgu. Vysokorýchlostné lieky s takýmito účinkami sú:

 1. Papaverín - pilulky a injekcie, ktoré zmierňujú kŕče mozgových ciev, rovnako ako hladké svaly peritonea.
 2. Cavinton je vazodilatačné liečivo, ktoré eliminuje poruchy v procese cerebrálnej cirkulácie. Má priaznivý účinok na cievy mozgu, zmierňuje kŕče a rozširuje lúmen krvných ciev.
 3. Angionorm - liek, ktorý má vazodilatačný účinok a priaznivý účinok na duševnú aktivitu. Zlepšuje fyzickú vytrvalosť, zvyšuje stresovú odolnosť tela a normalizuje psycho-emocionálny stav človeka.

Takmer všetky lieky na mozog majú antihypertenzívne vlastnosti. Z tohto dôvodu môžu byť predpísané iba lekárom, ktorý označí dávku a napíše podrobný liečebný režim. Musí neúprosne nasledovať, aby sa vyhla nebezpečným následkom.

Mozgový zoznam liekov

Krvné zrazeniny v krvných cievach mozgu, hypoxia, diabetes mellitus, nedostatok vitamínov a prvkov - to sú faktory, ktoré môžu spôsobiť vznik ischemickej cievnej mozgovej príhody. Na obnovenie aktivity mozgu a zníženie krvného tlaku je pacientovi pridelené špeciálne vazodilatančné lieky:

 1. Klopidogrel je liek, ktorý je predpísaný pacientom podstupujúcim záchvat ischemickej cievnej mozgovej príhody, ako aj osobám, u ktorých sa zistilo, že majú zvýšenú agregáciu krvných zrazenín. Denná dávka je krátka 1 tableta.
 2. Krestarium. Odporúča sa zaradiť tento liek do liečebného režimu pre ischemickú mozgovú príhodu ako doplnok. Tiež pomáha s výrazným zvýšením krvného tlaku. Vezmite 1-2 tablety. za deň raz. Odporúčame prijímať ráno.
 3. Ceraxon, ktorý je zložený z nootropickej aktívnej zložky, podporuje regeneráciu mozgových buniek a tkanív po epizóde ischemickej cievnej mozgovej príhody. Znižuje riziko porúch pamäti a procesov myslenia a tiež zabraňuje zníženiu koncentrácie. Po utrpení TBI znižuje trvanie súvisiacich príznakov. Pri ischemickej mozgovej príhode sa odporúča intravenózne podanie lieku v dávke 1000 ml.

Vazodilatačné liečivá na osteochondrózu

Osteochondróza krčnej chrbtice vedie k stlačeniu tepien, čo vedie k narušeniu prívodu krvi do mozgu. V dôsledku toho sa človek sťažuje na neustálu únava, bolesti hlavy, závrat, tinitus a ďalšie nepríjemné príznaky. Táto patológia vyžaduje integrovaný terapeutický prístup, vrátane užívania liekov, vedenie fyzioterapeutických sedení a vykonávanie špeciálnych cvičení na krku.

Liečebný režim nevyhnutne zahŕňa vazodilatátory. Lekári často využívajú:

 1. Vinpocetín.
 2. Piracetam.
 3. Aminofylín.
 4. Pentoxifylín.
 5. Nikotinát xantinolu.

Hlavnou úlohou liečby pri osteochondróze je obnovenie krvného obehu, zmiernenie hypoxie mozgových buniek, vytvorenie metabolického procesu a zlepšenie vodivých funkcií nervových vlákien. Keďže osteochondróza je veľmi zložitá a nebezpečná neurologická choroba, len neuropatológ môže predpísať lieky.

Lieky na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie u starších pacientov

Starší ľudia majú často problémy s pamäťou, dochádza k zníženiu koncentrácie, zhoršeniu sluchu a zraku. V takýchto situáciách pomáhajú prípravky Nootropyl a Fenotropil. Môžu byť dokonca použité na udržiavaciu liečbu u pacientov s Alzheimerovou chorobou.

Rovnako účinné sú výrobky Ginko, Memoplant a Tanakan. Zlepšujú pamäť, korektné videnie a sluch, dávajú pružnosť krvným cievam a dokážu obnoviť schopnosť reči a fyzickú pohyblivosť.

Nežiaduce reakcie

Syntetické vazodilatátory môžu spôsobiť množstvo vedľajších účinkov. Môžu sa prejaviť vo forme:

 • zlyhanie obličiek a pečene;
 • závislosť tela na zložkách lieku;
 • závraty;
 • alergie;
 • -headed.

Každá vasodilatačná medikácia má kontraindikácie na použitie, preto by sa mala používať len ako predpisuje lekár!

Stimulácia ľudského krvného obehu

Ak je konkrétny syntetický liek kontraindikovaný u pacienta, nasledujúce ľudové lieky pomôžu vyrovnať sa s príznakmi nepríjemnej patológie:

 1. Odvar z listov hlohu a periwinkle. Na prípravu lieku je potrebné miešať 1 lyžičku. každá z bylín a nalejte 2 šálky vriacej vody. Natierajte oheň, varte a nechajte 2 hodiny vylúhovať. Vezmite ½ šálku pred jedlom.
 2. Citrón a oranžová, z ktorých musíte najprv odstrániť kosti (musí sa nechať kôra!), Twist v mlynčeku na mäso. Pridajte do masy 2 lyžice. l. čerstvý med a dobre premiešajte. Nechajte to stáť jeden deň, po ktorom si užívajte 15 ml lieku trikrát denne. Tento nástroj pomáha vyčistiť krvné cievy.
 3. 10 kúskov morušových listov nalejte pol litra vody a varíme na nízkej teplote niekoľko minút. Vývar na pitie ako bežné fytotée denne.

Odmietanie nezdravých potravín má veľký význam: vyprážané, korenené, mastné, slané potraviny, veľké množstvo kávy. Alkoholické nápoje z času na čas nie sú zakázané, ale v minimálnych množstvách.

Je užitočné pravidelne masírovať krk a hlavu. Pomáha zlepšovať krvný obeh v mozgu pomocou česania vlasov pomocou masážnej kefy.

Aby sa nevzali vazodilatanciá, je nevyhnutné, aby sa vopred zabránilo patológii mozgových ciev. Tieto choroby sú nebezpečné, pretože v počiatočnom štádiu vývoja sa prakticky nevyjadrujú. Preto je takmer nemožné odpovedať na ne včas.

Čo rozširuje krvné cievy v mozgu? Vasodilatančné lieky a ľudové prostriedky

Čo rozširuje krvné cievy v mozgu? Takéto informácie budú užitočné pre mladých i starých ľudí. Ako je zrejmé z lekárskej štatistiky, u mnohých ľudí sa vyskytuje potreba používať špeciálne lieky. Zabráňte problémom zahrnutím produktov, ktoré dilatujú krvné cievy do stravy - pomôže to udržať vaše zdravie v dobrom stave bez použitia syntetických drog. Pokúsime sa zvážiť, čo rozširuje cievy mozgu, ktoré možnosti sú efektívnejšie, čo - najbezpečnejšie.

To je dôležité!

Ak osoba trpí chorobami spojenými s nedostatočným dodaním krvi do mozgu, v určitých situáciách môže lekár predpísať špeciálne pilulky. Bude potrebné dodržiavať jeho pokyny čo najpresnejšie, bez opravy odporúčaného programu, bez jeho zrušenia a bez výmeny predpísaného nástroja. Keď však neexistuje lekárske odporúčanie, drogy nemožno zneužívať. Ak sa často vyskytuje bolesť hlavy, iné príznaky naznačujúce nedostatok krvného zásobenia, musíte čo najskôr ísť do lekárskej ordinácie, aby ste zistili príčinu choroby a vyriešili ju. Pokusy vyliečiť príznaky, ak sú spojené s patológiou, domáce metódy nepovedú k úspechu, nemali by ste sa na to spoľahnúť. Na vaše zdravie by sa malo zaobchádzať veľmi opatrne a opatrne.

No, ak je obťažovanie zriedka narušené, potom potrebujete vedieť, čo rozširuje krvné cievy mozgu, aby ste mali vhodné prostriedky na dosah ruky, aby sa pri tejto situácii rýchlo uvoľnili prvá pomoc.

Naliehavosť problému

Často sa pozorujú zmeny v kvalite obehového systému mozgu v dôsledku veku, ktorý postihuje rôzne orgány a systémy. Ako však možno vidieť z lekárskej štatistiky, v súčasnosti je problém výrazne mladší a znepokojený nielen priemerným vekom, ale aj chlapcami a dievčatami.

Prakticky každý, kto zneužíva alkohol alebo tabakové výrobky, vie z prvej ruky, ktoré pilulky rozširujú mozog. Táto otázka je dôležitá pre tých, ktorí vedú neaktívny život, trochu sa pohybuje, jedia slané, mastné, majú extra libier. Zhrnutie: pôsobivé percento našej spoločnosti v jednom či druhom stupni čelí nepríjemným účinkom narušeného krvného obehu. Lekári kričia: ak máte podozrenie na závažné abnormality, nemusíte ťahať, mali by ste okamžite navštíviť lekára, aby ste šetrili zdravie a kvalitu života.

Plavidlá: čo ovplyvňuje?

Čo rozširuje krvné cievy v mozgu, čo pomáha redukovať lumen? Existuje pomerne málo faktorov spojených s diétou, telesnou aktivitou, zlými návykmi, schopnosťou relaxovať a zotavovať sa. Mimoriadne negatívne na ľudské telo ovplyvňujú stresové situácie.

Ak chcete optimalizovať činnosť obehového systému, srdca, mozgu, musíte odstrániť tuk, vyprážané, soľ, pridať zeleninu, zeleninu, mlieko, ryby do stravy. Prínos prinesie rastlinné oleje (olivový, ľanový, slnečnicový), ale nie sú vhodné na vyprážanie a sú vhodné iba ako šalátový dres. Ak chcete zlepšiť kvalitu krvi, mali by ste sa rozmaznávať s bobuľami, ovocím. Ak telo dostane vitamíny, minerály v množstve, ktoré potrebuje, má pozitívny vplyv na všetky orgány, vrátane krvných ciev, mozgu, srdca.

Bylinné zložky v prospech človeka

Dlho je známe, ako rozšíriť cievy mozgu s ľudovými prostriedkami - rastliny a bylinky, ktoré majú pozitívny vplyv na stav orgánov, používajú liečitelia už celé stáročia. Niektoré sú dobré v podobe dlhého kurzu, iné môžu byť použité jednorazovo. Možno najobľúbenejšia možnosť - nápoje vyrobené z medu, citróna, zázvoru. Aktivujú prietok krvi, zásobujú srdcový sval potrebnými zložkami, pozitívne ovplyvňujú imunitný systém, posilňujú sily tela.

Alternatívnou možnosťou je čaj pripravený s valeriánskou odrodou. Zariadenie uvoľňuje kŕče, perfektne upokojuje. Čajová lyžička drvených odrezkov vezme pohár vriacej vody, zabalená do šálu a nechá sa variť, až kým sa kvapalina ochladí. Pijte postupne celý deň cez krk.

Pepper Masť

Pre rozšírenie mozgových ciev je známy celý rad ľudových prostriedkov a jednou z dobrých možností je masť vyrobená na báze horúceho korenia. Pre tri sušené struky trpkej odrody (nie je potrebné oddeliť semená), drvené v mlyne, vezmite polovicu tekutého horúceho tuku (bez vriacej vody!), Dôkladne premiešajte a nechajte vychladnúť. Nástroj sa musí skladovať v chladničke pomocou malých častí na trenie. Držte palce, nohy. Pomáha dobre, ak sú končatiny studené a prietok krvi je pomalý. Po dokončení procedúry masáže je potrebné obliecť upravené oblasti vlneným šálom.

Ak nie je žiadna túžba pripraviť masť sama o sebe, môžete si kúpiť drogu určenú na vonkajšie použitie, ktoré dilatuje mozgové cievy, v lekárni. V súčasnosti sa predáva pomerne veľká škála špecifických voľne predajných produktov. Mnohé z nich sú pomerne lacné, dostupné pre všeobecnú populáciu. Upozorňujeme, že ak problém predstavuje problém v rozsahu, v ktorom musíte pravidelne používať farmaceutické výrobky, je pravdepodobne čas navštíviť lekára.

Alkohol a prietok krvi

Koľko povestí, názory na alkohol zužuje alebo rozširuje cievy mozgu! Niektorí hovoria, že to len zhoršuje, zatiaľ čo iní sú presvedčení, že je to najlepší spôsob, ako liečiť akékoľvek vredy vrátane tých, ktoré súvisia s mozgom, srdcom, krvnými cievami.

Odborníci dávajú pozor: pod vplyvom alkoholu plavidiel naozaj expandujú, a dokonca aj malé množstvo je dosť - polievková lyžica nápoja. Ale vo väčšom objeme by sa nemal očakávať terapeutický účinok, výsledok bude iba toxický pre pečeň. Alkohol sa nemôže kombinovať s väčšinou liekov, a preto nie je kategoricky povolené uchýliť sa k takejto populárnej metóde pri podávaní liečebného postupu.

Vitamín PP

Prezentovaná ako kyselina nikotínová. Je známe, že má pozitívny vplyv na systém dodávania krvi do mozgu. Pod vplyvom takej drogy, ktorá rozširuje cievy mozgu, sa aktivuje príval životodarnej tekutiny tak do končatín, ako aj do jedného z najdôležitejších ľudských orgánov - mozgu. V praxi je účinok cítiť brnenie nohy, dlane, hlavy, tváre a sčervenanie.

Liek je určený na dlhodobé užívanie - denne po jedle, perorálne alebo injektívne, trvanie programu - mesiac. Pre dospelých je dávka tabliet trikrát denne, 2 tablety (100 mg). Kyselina nikotínová sa nemôže použiť na žalúdočné vredy a vysokú kyslosť šťavy.

Aspirín, Analgin

Možno sú to tie najznámejšie a aktívne používané v súčasnosti, vazodilatátory pre mozog. Ukážte pozitívny účinok s malými ochoreniami. Dávka sa musí zvoliť individuálne, pričom sa zameria na celkový stav tela a rušivé prejavy. Odporúča sa, aby ste pred začatím terapeutického kurzu vyhľadali pomoc od kvalifikovaného lekára, neodporúča sa Vám predpísať program liečby pre seba.

"No-kúpele"

Toto vazodilatačné liečivo pre mozog ukazuje rýchly výsledok - takmer okamžite po použití. Ak kŕč vyvolal silnú bolesť hlavy, stačí, aby ste si vzali pilulku, a po krátkom čase problém zmizne. Keď zopakujete situáciu, mali by ste kontaktovať lekára, aby ste zistili príčinu - existuje šanca, že tento syndróm vyvolá vážna patológia. Alternatívnym liekom s podobným účinkom je Spasmalgon. Oba sú dobre zavedené, sú už dávno známe, mnohé sú považované za takmer čarovnú hůlku.

Lacné a spoľahlivé

Dobrou voľbou je papaverínová pilulka. V lekárňach sa požaduje iba 10 rubľov za jeden balík, a preto dostupnosť výrobku je porovnateľná s vyššie uvedeným analginom a aspirínom. Nástroj je nepostrádateľný, odporúča sa mať v domácej lekárni v prípade potreby. Liek pomáha eliminovať vysoký krvný tlak, zmierňuje kŕče, pod jeho vplyvom prechádza bolesť hlavy.

Nielen tablety papaverínu sú v predaji, ale aj čapíky na rektálne použitie, injekčný roztok a liek určený na použitie u detí - koncentrácia aktívnej zložky v jednej tablete je nižšia ako pri bežnom uvoľňovaní. Nástroj má niekoľko kontraindikácií, výrobca varuje pred možnými vedľajšími účinkami. Existuje možnosť alergickej reakcie. Pred použitím sa odporúča poradiť s lekárom, aby vyšetrili príčiny vazokonstrikcie, určili, aké prostriedky budú najefektívnejšie, či používajú lieky s papaverínom a či sú vhodné pre konkrétneho pacienta.

Vinca alkaloidy

Mnoho ľudí vie, že tablety Cavintonu majú dobrý účinok na zúženie krvných ciev. Pokyny na použitie tohto lieku obsahujú zmienku o tom, že aktívnou zložkou je vinpocetín, to znamená vinca alkaloid. Táto skupina zlúčenín už dlho našla použitie vo farmaceutickom priemysle. Lieky sú vyrobené z prírodných surovín. Účinnosť je charakterizovaná ako antispazmodická, steny krvných ciev sa uvoľňujú, vďaka čomu sa lumen zvyšuje. Vinca alkaloidy majú pozitívny účinok na mozgové tkanivo a aktivujú výmenné reakcie.

Správne použitie v súlade s pokynmi na použitie tabliet "Kavinton" a iných liekov na periwinkle alkaloids môže zlepšiť prietok krvi na úrovni mikroskopických ciev, pretože krvné doštičky nie sú lepené spolu pod vplyvom lieku. Použitie lieku vám umožňuje poskytnúť vysokokvalitnú výživu nervového tkaniva, čo má pozitívny vplyv na mozog ako celok.

Nootropics pomôcť osobe

Lieky v tejto skupine stimulujú mozog a majú pozitívny vplyv na stav krvných ciev. Môžu sa použiť v širokej škále patológií vrátane tých, ktoré súvisia s duševnými poruchami. Najznámejším predstaviteľom nootropickej skupiny je Piracetam. Návod na použitie (analógy lieku - "Nootropil", "Memotropil") obsahujú odkaz na možnú neznášanlivosť, preto by sa liek mal používať iba po predchádzajúcej konzultácii so svojím lekárom.

Cena lieku "Piracetam" sa pohybuje okolo 40 rubľov za balenie obsahujúce 60 tabliet. Tiež v predaji je riešenie pre injekčné podanie.

Kombinácia a efektívnosť

Možno, takmer každý moderný človek, ktorý bol niekedy konfrontovaný s takýmto problémom, určite vie, ako dobre "Citramon" rozširuje cievy mozgu. Liečivo súčasne zmierňuje kŕče, odstraňuje bolesť, má pozitívny vplyv na tlak, zvyšuje lumen ciev a znižuje teplotu, ak je horúčka. Terapia s jej používaním je nielen bežné bolesti hlavy rôznych príčin, ale aj zima.

"Citramon" je pomerne lacný - asi 10 rubľov na balenie s tuctom piluliek, ktoré sa predávajú takmer v každej lekárni, v našej krajine je zahrnuté v zozname základných liekov. Odborníci odporúčajú, aby ste vždy držali aspoň jednu tabuľku tabliet v lekárni na poskytnutie prvej pomoci osobe, ktorá je náhle chorá.

Zrná a fazuľa proti vazokonstrikcii

Celé zrná majú pozitívny vplyv na stav ľudského tela. Chlieb pripravený z takého produktu je nasýtený vlákninou, ktorá pomáha odstrániť toxické zložky z tela, vyčistiť obehový systém od škodlivého cholesterolu. Okrem chleba, ovsenej vločky, pohánky, ryže bez ryže prinesie výhody.

Hojnosť vo svojom zložení z vlákien, bielkovinových štruktúr, železa, strukovín sú rôzne - fazuľa, šošovica a ďalší zástupcovia tejto triedy rastlín. Okrem toho tieto produkty obsahujú veľa kyseliny listovej, ale vôbec nie sú žiadne mastné kyseliny. Zahrnutie potravy pomocou fazule do pravidelnej stravy pomáha predchádzať rozvoju aterosklerózy a rozširovania krvných ciev. Predpokladá sa, že toto je dobré preventívne opatrenie proti mŕtvici. Vláknina, ktorá je tak bohatá na strukoviny, má pozitívny vplyv na periférny obehový systém.

Špargľa a kapusta v prospech tela

Špargľa je vynikajúci produkt, ktorý účinne čistí obehový systém, ktorý má priaznivý účinok na mozog vrátane prietoku krvi v ňom. Predpokladá sa, že je to jeden z najsilnejších prírodných čistiacich prostriedkov v arteriálnom systéme. Staré zápalové procesy je možné odstrániť pridaním adekvátneho množstva zelene do vašej stravy. Účinné zložky obsiahnuté v organickom materiáli odstraňujú menšie bloky. Špargľa je dobrá na bočnom miske, má chutnú chuť, najmä ak ju správne pripravíte. Dokonale trávený produkt, ak predtým slúžil na naplnenie malého množstva olivového oleja.

Skvelý výsledok prinesie zaradenie jedál s kapustou do menu. Všetky druhy, odrody sú vhodné, aj keď sme oboznámení s bielym, aj keď exotické. Všetky odrody sú bohaté na minerály, vitamínové komplexy. Pravidelná konzumácia lieku pomáha predchádzať tvorbe cholesterolových plakov, preto je pravdepodobnosť zrážania krvi znížená, obehový systém je udržiavaný v čistom stave, lúmeny nie sú zúžené.

Vysokotlakové vazodilatátory

Hypertenzia je choroba modernej doby. Zvýšený krvný tlak sa vyskytuje u tretiny dospelých obyvateľov planéty. Bežnou príčinou tohto ochorenia je poškodenie krvného obehu. V krvných cievach sa zmenšujú medzery. Z tohto dôvodu prúdi krv proti stenám. Vasodilatačné lieky na hypertenziu sa používajú všade. Odľahčujú cievne steny, zvyšujú priemer kanálov, umožňujú expandovať nádobu. Tým sa znižuje tlak. Často sa používajú antihypertenzíva v kombinácii s diuretikami.

Vazodilatačné lieky a pilulky na vysoký krvný tlak

Lieky na liečbu drog, ktoré pomáhajú znižovať tlak (hypotenzívne), sú rozdelené do skupín - ich zoznam je vo všeobecnosti obrovský. Mnoho pacientov s hypertenziou potrebuje súčasne 2 až 3 typy tabliet. Jedna droga je účinná len v 20-30% prípadov, takže v lekárňach sa objavuje viac a viac kombinovaných liekov, ktoré kombinujú viaceré účinné látky.

Pre mozog

Populárne lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh v cievach mozgu - myotropická antispazmikácia "Dibazol", "Papaverín":

 • Papaverín hydrochlorid je vazodilatačný liek na hypertenziu, ktorý zmierňuje kŕč. Tablety na zníženie tlaku sa podávajú štyrikrát denne v dávke 0,02 až 0,04 g. Injekcie sa podávajú subkutánne s použitím roztoku s koncentráciou 1-2% (ampulky s objemom 1 až 2 ml). Liek ovplyvňuje činnosť srdca.
 • "Dibazol" - určený pacientom, ktorí zaznamenali chronickú cerebrovaskulárnu príhodu, hypoxiu (nedostatok kyslíka). Liečba sa užíva v trojtýždňových cykloch, 20-50 mg trikrát denne, rozložená na 2 hodiny s príjmom potravy.

Iné účinné prostriedky:

 • Liečivá vasodilatátora mozgu založené na kyseline nikotínovej predstavujú rozsiahlu podskupinu liekov s rôznymi názvami. Sú to "Nikovirin", "Xavin" a ďalšie. Lieky pitie kurzy, až do 4 týždňov. Dávkovanie sa počas kurzu mení. Vedľajšie účinky zahŕňajú škvrny na tvári.
 • Nová generácia liekov, ktoré zlepšujú funkciu mozgu, sú antagonisty vápnika. Spôsob podávania sa predpisuje ľuďom s poruchou cerebrálnej krvi. Do tejto skupiny patria "Corinfar", "Kordaflex" (účinná látka - nifedipín). Užívajte jednu tabletu trikrát denne. Vedľajšie účinky ovplyvňujú kardiovaskulárny a centrálny nervový systém. Ďalší antagonisty vápnika: Zinarizín, Stugeron. Používajú sa tiež ako vazodilatátory pre dolné končatiny.

Od vysokého tlaku až po starších ľudí

S vekom sa problémy s tlakom stávajú chronickými. Súprava prvej pomoci u starších pacientov s hypertenziou často zahŕňa:

 • "Andipal". Zloženie lieku: papaverín, analgén, dibazol, fenobarbital. Liek znižuje tlak, skočil kvôli cievnemu kŕčeniu alebo stresu. Ak hlava ubližuje a indikátory tlaku nie sú známe, nie je potrebné riskovať. Hypertenzívne lieky pomáhajú so zníženým tlakom - Andipal nie je jedným z nich.
 • "Konkor" označuje beta-blokátory. Spôsobuje dilatáciu krvných ciev, stabilizuje srdcový rytmus. Pozitívny účinok nastane po dvoch dňoch prijatia, pitie nástrojov trvá 1-2 mesiace. Prijaté na raňajky.
 • "Valz." Účinok terapie je postupný, priaznivý účinok lieku znateľne niekoľko týždňov po podaní. Dávkovanie sa vyberá individuálne. Vedľajšie účinky zahŕňajú nadmerné zníženie tlaku.

Rýchla akcia

Nasledujúce lieky sa považujú za vazodilatátory (vazodilatátory), ktoré rýchlo znižujú tlak,

 • "No-kúpele." Má silný antispazmický účinok. Ak je záchvat silný, liek sa podáva intramuskulárne alebo subkutánne. Liek znižuje tlak, keď je príčinou jeho zvýšenia vazospazmus. Vezmite 1-2 tablety, nie viac ako 3 krát denne.
 • "Teobromínu". Vasodilátor, stimulujúci účinok na nervové zakončenia. Piť to raz denne, jednu tabletu. Ak sa "Theobromine" kombinuje s "Papaverinom", účinok sa zvýši.
 • "Corvalol". Vzťahuje sa na vasodilatátory pre hypertenziu, eliminuje kŕče, stabilizuje nervový systém. Dávkovanie - 30 kvapiek do 50 ml tekutiny trikrát denne.

Žiadne vedľajšie účinky

Všetky lieky znižujúce krvný tlak môžu mať vedľajšie účinky, ktoré sú viac či menej výrazné. Platí to najmä pre silné lieky. Slabšie znamená, že prakticky nedávajte "bokom". Pre ľahké vazodilatátory sú:

 • Valerijská tinktúra alebo jej extrakt v tabletkách znižuje krvný tlak spôsobený stresom alebo nespavosťou. Valerian si jednu alebo dve tablety, dvakrát denne, kvapky - 20-30 pred jedlom, štyrikrát denne (maximálne).
 • "Glycín" - v zložení aminokyselinových tabliet, ktoré mozog potrebuje. Liečivo sa umiestni pod jazyk a rozpustí sa, inak to nefunguje. "Glycín" inhibuje uvoľňovanie adrenalínu do krvi. Uvoľňovanie adrenalínu zužuje krvné cievy, stimuluje činnosť srdca, normalizuje krvný tlak.
 • Afobazol je liek proti úzkosti. Hypertenzia nie je indikáciou na užívanie tohto lieku, ale pri liečení neklidných stavov s ním dochádza k poklesu tlaku.

Získajte viac informácií o tom, ako správne používať valerián.

Vasodilatátor Byliny

Lekári odporúčajú pri liečbe hypertenzie nasledovať diétu, vzdať sa zlých návykov, očistiť telo, viesť zdravý životný štýl. Používanie tradičnej medicíny je prípustné. Bylinné čaje a čaje sú široko používané na korekciu tlaku. Liečivé rastliny používané hypertonikmi:

 • Baikal lebka. Príprava vývaru pomocou lyžice koreňa, varenie surovín s tromi šálkami vriacej vody. Za hodinu trvať na vodnom kúpeli, pili lyžičku bujónu každé tri hodiny.
 • Odvar z bobúľ, hlohu kvety. Z bobúľ: 20 g vezmite 200 ml vriacej vody. Z kvetov: na 3 lyžice surovín 500 ml vody. Trvať na tom, piť vždy pred jedlom na polievkovú lyžicu.
 • Calendula officinalis. Infúzie a odvar sú vyrobené z listov a kvetov rastliny. 1 polievková lyžica suroviny sa naleje do vriacej vody (250 ml), ponechá sa hodinu pod vekom. Filtrovať vývar, piť dvakrát denne, 150 ml.

Video o vazodilatátoroch

Recenzie liekov

Eugene, 52 rokov: Hypertenzívne so skúsenosťami, niekoľko krát za rok absolvujem kurzy "Concor". Problémy pochádzajú zo srdca. Začal pravidelne piť lieky - hypertenzívne záchvaty sa stali menej bežnými. Keď tlak stúpa, pijem Corvalol: lacné a pomáha.

Alexandra, 47 rokov: Mám nadváhu, cukrovku, problémy s tlakom. Obávam sa, že sa budem zaoberať chémiou, návykové drogy sú návykové. Som liečený bylinami, infúziami. Ak tlak vyskočí, pijem "Papaverine".

Olga, 32 rokov: Môj otec je hypertenzný, doma má kompletnú súpravu prvej pomoci proti tlakovým liekom. Nejako som náhle vyskočil, len navštívil svojich rodičov. Pomohol Andipalovi.

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Vasodilatačné lieky: prehľad liekov, aplikácií

V tomto článku sa dozviete o liekoch, ako sú vazodilatanciá. Táto veľká a všestranná farmakologická skupina sa môže použiť na liečbu mnohých ochorení srdca a krvných ciev.

Prostriedky na rozšírenie krvných ciev (alebo vazodilatátorov) predstavujú mimoriadne rôznorodá skupina liekov. Môžu sa užívať vo forme tabliet alebo injekčných roztokov a ich hlavným účelom je rozšírenie cievneho lumenu a zlepšenie krvného obehu v určitom orgáne alebo časti tela. Tieto lieky majú rôzne mechanizmy, typ a lokalizáciu účinku.

Každý vazodilatátor je schopný ovplyvniť rôzne typy alebo oblasti krvných ciev. Existujú nástroje, ktoré majú vplyv na malé, stredné alebo veľké cievy, lokalizované v určitom orgáne alebo tkanive. Existujú napríklad látky, ktoré postihujú koronárne cievy alebo lieky, ktoré spôsobujú rozšírenie len veľkých a veľkých ciev. To znamená, že neexistuje univerzálny vazodilatátor a výber takého lieku by mal byť založený na klinickom prípade a vykonaný iba lekárom.

Klasifikácie a typy

Pretože extrémne široká škála liekov sa označuje ako vazodilatancia, používajú sa viaceré ich klasifikácie.

Podľa mechanizmu farmakologického účinku sú vazodilatancia rozdelené do niekoľkých skupín v závislosti od toho, ktoré enzýmy, peptidy, receptory alebo časti steny cievy ovplyvňujú. Takáto klasifikácia je však ťažko pochopiteľná pre ľudí, ktorí nie sú lekármi a nemôžu určiť, ktorý orgán alebo systém bude mať vplyv na určitú drogu. Toto rozdelenie do skupín je jasné len pre lekárov. Môžu si vybrať vazodilatanciu, berúc do úvahy nielen indikácie na jeho použitie, ale aj iné individuálne indikátory zdravotného stavu každého pacienta (komorbidita, závažnosť symptómu, vek, tehotenstvo atď.).

Vzhľadom na nedostatočný obsah informácií v tejto klasifikácii pre pacientov nebudeme v rámci tohto článku podrobne uvažovať. Dokonca aj pri rovnakej chorobe môžu byť pacientom predpísané lieky z rôznych skupín.

Okrem toho sú vazodilatancia delené ATX (anatomicko-terapeuticko-chemické) pôsobenie. Táto klasifikácia je najuniverzálnejšia a zrozumiteľnejšia pre pacientov, pretože umožňuje brať do úvahy niekoľko parametrov vazodilatátorov:

 • chemická štruktúra účinnej zložky;
 • pod akými patológiami sa používa;
 • ktoré oblasti obehového systému alebo orgánov sú postihnuté nápravou.

Podľa tejto klasifikácie sú vazodilatancia rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • na liečbu srdcových ochorení;
 • na liečbu arteriálnej hypertenzie alebo hypertenzie;
 • na liečbu porúch cerebrálnej cirkulácie alebo na odstránenie bolesti hlavy a závratov;
 • na liečenie ochorení oka (glaukóm alebo zvýšený vnútroočný tlak;
 • na liečbu porúch periférnej cirkulácie (patológie ciev, komplikácie diabetu, artritídy, osteochondrózy atď.).

Táto klasifikácia uvádza len najpoužívanejšie a najznámejšie vazodilatanciá, ktoré sa môžu vyrábať pod rôznymi názvami vo forme tabliet alebo injekčných roztokov.

Ochorenie srdca

Hypertenzia alebo hypertenzia

 • Ganglioblokátory - azametón, kamfony, pyrylén, benzogeksony, dimecolin, trepiry;
 • látky, ktoré inhibujú vazomotorické centrum - klofelín, fyzioteín, klonidín, rimenidín, albarel, metyldopa;
 • sympatolytika - rezerpín, oktacín, guanetidín;
 • adrenoblokátory - Nadolol, Carvedilol, Atecore, Timolol, Prazozin, Labetalol, Egilok, Bisocard, Sotalol;
 • na odstránenie pľúcnej hypertenzie - Traklir, Bozentan, Ambrizentan;
 • aktivátory draslíkových kanálov - Minoxidil, Kordinik, Diazoxid;
 • blokátory kalciového kanála - Diakordin, Octidipine, Nifedipine, Verapamil, Plendil, Amlodipine;
 • ACE inhibítory - Captopril, Envance, Enalapril, Gopten, Ramipril, Stopress, Lisinopril;
 • inhibítory renín - aliskiren;
 • antagonisty angiotenzínu II - Valsartan, Naviten, Hyposart, Losartan, Cardosal, Candesartan;
 • kyselina nikotínová;
 • Nitroprusid sodný;
 • apressin;
 • Izosorbid dinitrát;
 • iné prostriedky - Vinkamin, Bentsiklan, Naftidrofuurol.

Porušenie mozgovej cirkulácie alebo na odstránenie bolesti hlavy a závraty

 • Ergot alkaloidy - Sermion, Ergoloid mesilate, Nicergoline;
 • myotropická antispasmodika - Papaverina hydrochlorid;
 • blokátory kalciového kanála - Stugeron, Betahistin, Dilceren, Nimodipine, Nimopin, Cinnarizin;
 • purínové deriváty - pentoxifylín, xantinol nikotinát;
 • adrenergné blokátory - Korgard, Talinolol, Betalok, Acebutolol, Kordanum, Propranolol, Atzokor, Atenolol;
 • korektorov porúch cerebrálnej cirkulácie - Kavinton, Niacín, Avamigran, Pentohexal, Instenon, Vinpocetín.

Ochorenia oka (glaukóm alebo zvýšený vnútroočný tlak)

Poruchy periférneho obehu (patológia ciev, diabetes, artritída, osteochondróza atď.)

 • Adrenergné blokátory - fentolamín;
 • myotropická antispasmodika - Papaverina hydrochlorid;
 • ganglioblockery - Benzogeksony;
 • námeľové alkaloidy - Vasobral, Sermion, Nicergolin;
 • agens s adenozínovým mechanizmom - Parsedil, Sanomil Sanovel, Dipiridamol;
 • ACE inhibítory - Captopril, Enam, Bagopril, Renitec, Enalapril;
 • Purínové deriváty - pentillín, nikotinát xantinol, koplamín, pentoxifylín;
 • blokátory kalciového kanála - Nifedipín, Dilceren, Felodipín, Nitrendipín;
 • leukotriény a prostaglandíny - Ventavis, Edeks, Alprostadil, Meuse, Iloprost;
 • iné prostriedky - Dibazol, Enduracin, Naftidrofuryl, Oksibral, Bentsiklan, kyselina nikotínová, Vincamín.

Mechanizmus účinku vazodilatátorov v skupinách

Blokátory kalciových kanálov

Mechanizmus pôsobenia takýchto prostriedkov je zameraný na zabránenie prenikaniu vápenatých iónov do svalových buniek krvných ciev. Zníženie ich koncentrácie vedie k rozšíreniu periférnych artérií, artérií a poklesu tlaku.

Rôzne lieky v tejto skupine sa môžu líšiť v mnohých vlastnostiach alebo ich farmakokinetike, ich vymenovanie by malo vykonávať iba lekár.

Korektory porúch obehu v cievach mozgu

Táto skupina činidiel na expanziu krvných ciev zahŕňa lieky s rôznymi mechanizmami účinku, ale ich rozlišujúcou vlastnosťou je vlastnosť pôsobiť primárne na mozgové cievy.

Ergot alkaloidy

Tieto lieky sú schopné blokovať alfa-adrenergné receptory a spôsobiť rozšírenie periférnych artérií. Výsledkom je zlepšenie krvného obehu v postihnutom mieste tkaniva a pokles krvného tlaku.

Myotropická antispazmodika

Takéto prostriedky na expanziu krvných ciev znižujú tón hladkého svalstva ciev a spôsobujú dilatáciu tepien. Toto pôsobenie liekov vedie k zlepšeniu prietoku krvi. V klinickej praxi sa najčastejšie používa myotropický antispazmický liek, ako je napríklad hydrochlorid papaverínu.

blokátory

Niektoré z týchto tabliet alebo roztokov sa môžu používať na nepretržité užívanie s rôznymi ochoreniami, ako aj na zastavenie hypertenzných kríz. Aktívne zložky takýchto liečiv pôsobia na receptory cievnych stien, ktoré sú citlivé na adrenalín a noradrenalín, blokujú ich a zabezpečujú expanziu cievneho lumenu. Výber takýchto prostriedkov je veľmi široký a môže byť vykonaný iba lekárom.

Prostriedky na potlačenie vazomotorického centra

Tieto lieky inhibujú vazomotorické centrum umiestnené v medulii. V dôsledku toho sa tonus cievnych stien znižuje, cievy sa rozširujú a tlak sa znižuje.

ganglioplegic

Takéto činidlá pôsobia na receptory nervov v autonómnom nervovom systéme, ktoré sú citlivé na nikotín. V dôsledku toho sa impulzy spôsobujúce vazospazmus prerušia, tonus cievnej steny klesá a expanduje.

Aktivátory draslíkových kanálov

Aktívne zložky takýchto činidiel spôsobujú otvorenie draslíkových kanálov v bunkových membránach hladkého svalstva ciev. Výsledkom je, že draselné ióny opúšťajú bunky a interferujú s penetráciou vápenatých iónov do cievnych stien. Zníženie hladiny vápnika v hladkých svaloch stien spôsobuje uvoľnenie a dilatáciu ciev. Potom klesá krvný tlak.

Inhibítory ACE

Tieto vazodilatátory sú schopné blokovať účinok enzýmu konvertujúceho angiotenzín, ktorý spôsobuje vazokonstrikciu. V dôsledku toho sa tonus cievnych stien znižuje a dutina cievy expanduje a spôsobuje pokles tlaku.

Inhibítory renínu

Tieto liečivá potláčajú aktivitu enzýmu zvyšujúceho tlak, ako je renín. Výsledkom je rozšírenie lumen ciev a odstránenie hypertenzie.

Antagonisty angiotenzínu II

Tieto lieky neutralizujú peptid angiotenzín II, ktorý má výrazné vlastnosti vazokonstrikcie. Výsledkom je rozšírenie lumen ciev a pokles tlaku.

sympatolytiká

Aktívne zložky takýchto činidiel eliminujú účinok zvyšovania tónu ciev sympatikovej inervácie. Výsledkom je, že srdce sa začne meniť menej často, svaly krvných ciev sa uvoľňujú, lúmen expanduje a tlak sa znižuje.

Prípravky na elimináciu pľúcnej hypertenzie

Na liečenie pľúcnej hypertenzie sa používajú antagonisty receptora endotelínu A, ktoré narúšajú mechanizmus vývoja pľúcnej hypertenzie a vedú k zníženiu tlaku v pľúcnych cievach. Okrem nich môžu byť ako doplnok použité aj iné vazodilatančné činidlá (napríklad blokátory kalciových kanálov).

Organické nitráty

Obzvlášť často sú tieto lieky predpísané na liečbu srdcových ochorení. Pod ich vplyvom dochádza k poklesu venózneho prietoku krvi do srdca, uvoľňuje sa hladké svaly periférnych ciev, tlak v pravej predsieni a zníženie pľúcnej artérie. Takýto výtok myokardu znižuje jeho potrebu kyslíka a prispieva k normalizácii koronárneho prietoku krvi.

Darcovia oxidu dusnatého

Táto skupina liekov, podobne ako dusičnany, sa častejšie používa na liečbu srdcových ochorení. Oxid dusnatý pomáha uvoľniť cievny hladký sval (najmä žilové) a rozšírenie cievneho lumenu. V dôsledku toho sa koronárny prietok krvi zlepšuje a zaťaženie myokardu a krvných ciev sa znižuje.

Purinové deriváty

Takéto nástroje pomáhajú znižovať hladinu vápnika v bunkách cievneho hladkého svalstva, blokujú receptory adenozínu, normalizujú mikrocirkuláciu a zlepšujú prietok krvi. V dôsledku toho sa cievne steny uvoľňujú, rozširuje sa lumen cievy, zlepšuje sa krvný obeh a tlak sa znižuje.

Prostriedky s mechanizmom účinku adenozínu

Tieto vazodilatanciá nielen uvoľňujú hladké svaly ciev a rozširujú ich lúmen, ale tiež zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v žilách a artériách. Sú schopné stabilizovať mikrocirkuláciu v rôznych častiach krvného obehu a používajú sa v rôznych odvetviach medicíny.

Leukotriény a prostaglandíny

Tieto látky spomaľujú tvorbu krvných zrazenín a prispievajú k uvoľneniu hladkého svalstva ciev. Výsledkom je stabilizácia krvného obehu a mikrocirkulácie vďaka zlepšenému prietoku krvi a rozšírenému cievnemu lúmenu.

Iné lieky

Rozšírenie lúmenu krvných ciev môže spôsobiť aj lieky z iných farmakologických skupín. Potreba ich vymenovania je hodnotená lekárom v závislosti od klinického prípadu.

Vasodilatátory môžu byť predpísané lekármi rôznych špecializácií - kardiológov, vaskulárnych lekárov, neurológov, praktických lekárov, nefrologov, oftalmológov, gynekológov, gastroenterológov atď. a neovplyvnil alebo mal minimálny vplyv na iné oblasti krvného riečiska.

Stanovisko neurológ I. I. Shperling o vasodilatátoroch a či je potrebné rozšíriť cievy s liekmi:

Lieky, dilatačné cievy: klasifikácia, indikácie a kontraindikácie pre použitie

V súčasnosti sú vazodilatanciá reprezentované pomerne veľkým počtom liekov, ktorých hlavným účelom je zlepšiť tok krvi. Expanzia krvných ciev spravidla zahŕňa priechod väčšieho množstva krvi v určitej časti krvného obehu. Tento efekt môže byť realizovaný rôznymi spôsobmi.

 • blokátory;
 • spazmolytiká;
 • antagonisty angiotenzínu II;
 • Inhibítory ACE;
 • blokátory kalciových kanálov;
 • aktivátory draslíkových kanálov;
 • ganglioplegic;
 • inhibítory renínu;
 • inhibítory fosfodiesterázy;
 • donory oxidu dusnatého;
 • organické nitráty.

Názov farmakologickej skupiny drog odzrkadľuje princíp jej konania. Napríklad adrenergné blokátory blokujú zodpovedajúce receptory - α- a β-adrenergné receptory umiestnené na stenách krvných ciev, hlavne artérií. V dôsledku bloku sa tepny rozširujú a krvný tok v ich lôžku sa stáva intenzívnejším.

Nedávno som čítal článok, ktorý hovorí o lieku Holedol na čistenie ciev a zbavenie sa cholesterolu. Táto liečivo zlepšuje celkový stav tela, normalizuje tón žíl, zabraňuje ukladaniu plakov cholesterolu, čistí krv a lymfy a tiež chráni pred hypertenziou, mŕtvicami a infarktmi.

Nebola som zvyknutá na dôveru k žiadnym informáciám, ale rozhodla som sa skontrolovať a objednať obal. Zmeny som si všimol o týždeň neskôr: neustále bolesti v srdci, ťažkosti, tlakové hroty, ktoré ma predtým trápili - ustúpili a po 2 týždňoch zmizli úplne. Skúste to a vy, a ak niekto má záujem, potom odkaz na článok nižšie.

Táto klasifikácia liekov však nie je príliš vhodná, pretože je pochopiteľná len pre odborníkov - lekárov a lekárnikov. Dostupnejšia je anatomická a terapeutická klasifikácia, ktorá rozdeľuje lieky, ktoré dilatujú krvné cievy v závislosti od témy a smeru ich účinku. Podľa tejto klasifikácie sa rozlišujú nasledujúce skupiny príslušných liekov:

 • lieky, ktoré rozširujú prevažne koronárne tepny;
 • lieky, ktoré predlžujú hlavne periférne tepny, čím pomáhajú eliminovať hypertenziu;
 • lieky, ktoré rozširujú hlavne periférne tepny a žily, čím prispievajú k normalizácii regionálnej hemodynamiky;
 • lieky, ktoré prevažne rozširujú cievy mozgu.

Zvážte najvýznamnejších zástupcov týchto farmakologických skupín.

Prípravky na rozšírenie koronárnych artérií

Organické nitráty, donory oxidu dusnatého, niektoré blokátory a blokátory vápnikových kanálov majú účinok koronárnej cievnej dilatácie.

nitroglycerín

Táto liečba je jednoducho nepostrádateľná pri liečbe pacientov trpiacich koronárnou chorobou srdca (CHD). Ide o organický dusičnan, ktorý má schopnosť uvoľniť hladké svaly cievnych stien. A koronárne artérie sú najviac náchylné na tento efekt.

Nitroglycerín má navyše množstvo ďalších účinkov:

 • znižuje návrat venóznej krvi do srdca, čím sa znižuje záťaž na myokard;
 • aktivuje kontraktilnú aktivitu myokardu;
 • znižuje potrebu srdcového svalu pre kyslík.

Hlavnou indikáciou pre užívanie tabliet s nitroglycerínom je potreba zmierniť bolesť pri angíne pektoris. Okrem toho môže liek plniť úlohu prvej pomoci pri rozvoji infarktu myokardu.

Je dôležité vziať do úvahy sprievodnú patológiu pacienta s cieľom vylúčiť kontraindikácie, vrátane:

 • hypotenzia;
 • porušenie cerebrálneho obehu;
 • intracerebrálne krvácanie;
 • glaukóm s uzatvoreným uhlom (s otvorenou formou tejto patológie sa môže použiť nitroglycerín).
do obsahu ↑

atenolol

Účinná zložka Atenolol má selektívny účinok na ß-adrenoreceptory koronárneho lôžka. Je to selektívny blokátor, ktorý stimuluje expanzia koronárnych artérií, a má tiež množstvo ďalších terapeutických účinkov, vrátane:

 • zníženie srdcovej frekvencie;
 • potlačenie excitability a vedenia v myokarde;
 • znížila potrebu kyslíka myokardu;
 • zavedenie artritických a hypotenzných účinkov.

Medzi indikáciami použitia Atenololu: všetky klinické formy angíny pektoris okrem Prinzmetal stenocardia, hypertenzia a symptomatická arteriálna hypertenzia, neurocirkulačné poruchy s hypertenznými komplikáciami.

Medzi kontraindikáciami užívania tohto lieku:

 • sínusová bradykardia;
 • kardiogénny šok;
 • hypotenzia;
 • akútne a chronické zlyhanie srdca;
 • diabetes mellitus;
 • renálne a hepatálne zlyhanie.

Ak je prvý liek, ktorý sme považovali za (nitroglycerín) predpísaný predovšetkým na zmiernenie akútnych stavov sprevádzaných srdcovou bolesťou (kardiálgia), je Atenolol zvyčajne predpísaný na dlhodobé užívanie v priebehu komplexnej liečby srdcových pacientov.

Prípravky na rozšírenie periférnych tepien

Hlavným účelom rozšírenia periférneho arteriálneho lôžka je spravidla zníženie krvného tlaku (TK). Na dosiahnutie tohto terapeutického účinku môžete použiť adrenoblokátory, ganglioblokátory, blokátory vápnika a aktivátory draslíkových kanálov, ako aj inhibítory ACE.

nifedipín

Tento liek sa týka blokátorov iónových kalciových kanálov. Hlavným účinkom jeho účinku je rozšírenie periférnych artérií. V dôsledku toho:

Vyčistiť VASCULAS, zabrániť krvným zrazeninám a zbaviť sa cholesterolu - naši čitatelia používajú nový prírodný produkt, ktorý odporúča Elena Malysheva. Prípravok obsahuje čučoriedkový džús, kvetiny ďateliny, koncentrát domáceho cesnaku, kamenný olej a divoký cesnakový džús.

 • znížený celkový periférny vaskulárny odpor;
 • znížené zaťaženie srdca;
 • znížený krvný tlak.

Zoznam indikácií na podanie Nifedipínu zahŕňa: hypertenziu, arteriálnu hypertenziu, ako aj chronické srdcové zlyhanie. Nifedipín je účinný pri vysokom a veľmi vysokom krvnom tlaku.

Zoznam kontraindikácií na užívanie tohto lieku zahŕňa: nestabilnú angínu pectoris, infarkt myokardu a tiež hypotenziu.

enalapril

Tento liek patrí do skupiny inhibítorov ACE. V podstate Enalapril je proliečivo, pretože jeho účinná látka sa aktivuje hydrolýzou už v ľudskom tele, čím vzniká enaloplat. Táto látka inhibuje aktivitu enzýmu inhibujúceho angiotenzín-II. V dôsledku toho sa aktivuje angiotenzín-II a dosahuje hypotenzívny účinok enalaprilu.

Zoznam indikácií na použitie lieku zahŕňa všetky formy arteriálnej hypertenzie, kongestívneho srdcového zlyhania, ako aj IHD.

Medzi kontraindikáciami - zvýšená individuálna citlivosť na základné zložky lieku.

Lieky na zníženie tlaku sú zvyčajne dostupné vo forme tabliet. Koniec koncov, sú predpísané na pitie dlho, vo väčšine prípadov - na celý život. Preto jednoduché používanie takýchto liekov hrá dôležitú úlohu pri úspešnej liečbe.

Mnohí z našich čitateľov pre ČISTENIE PLAVIDIEL a znižovanie hladín cholesterolu v tele aktívne používajú dobre známu techniku ​​založenú na semenách a šťave Amaranth, ktorú objavila Elena Malysheva. Odporúčame vám, aby ste sa s touto technikou oboznámili.

Prípravky na rozšírenie periférnych ciev nohy

Takéto lieky sú predpísané na porušenie periférneho krvného obehu. Druhá z nich sa často objavuje u diabetes mellitus, systémových ochorení spojivového tkaniva, vaskulitídy rôzneho pôvodu atď. A najčastejšie trpí tepny a žily nohy. Antispazmiká, ganglioblokátory, adrenoblokátory, blokátory kalciového kanála a ďalšie lieky sa môžu použiť na dilatáciu ciev nohy.

papaverín

Papaverín sa vzťahuje na antispazmiku, má dva hlavné účinky na cievy:

 • odstránenie kŕčov;
 • dilatácia lúmenu krvného riečišťa.

Kombinácia týchto účinkov poskytuje normalizáciu prietoku krvi na periférii za predpokladu, že hlavnou príčinou existujúcich porúch je kŕč.

Medzi indikáciami pre užívanie tohto lieku:

 • patologický vazospazmus rúk, nôh, vnútorných orgánov;
 • bolesť spojená s cievnym spazom;
 • bolesť nôh spojená s ischémiou;
 • Raynaudova choroba;
 • diabetická mikro- a makroangiopatia;
 • endarteritida rôznych etiológií;
 • ťažké poruchy obehu súvisiace s vývojom trofických vredov na koži nohy.

Kontraindikácie zahŕňajú srdcové rytmy a poruchy vedenia.

Papaverín sa môže používať ako vo forme tabliet, tak aj v injekčnej forme. Ak je pacient ošetrovaný v nemocnici, spravidla uprednostňuje injekciu s Papaverinou.

fentolamín

Toto vazodilatačné liečivo je adrenergný blokátor so selektívnym účinkom proti a-adrenoreceptorom. To znamená, že blokuje adrenergnú stimuláciu, čím eliminuje cievny kŕč. Má kombinovaný účinok podobný predchádzajúcemu lieku, pričom ovplyvňuje prevažne arterioly a predkapiláry. Látka významne prispieva k zlepšeniu prívodu krvi do mäkkých tkanív.

Medzi indikáciami pre použitie fentolamínu:

 • Raynaudova choroba;
 • rôzne endarteritidy;
 • bolesť nôh spojená s ischémiou;
 • trofické vredy na nohách;
 • počiatočné štádia aterosklerotického gangrénu končatín;
 • podložky a omrzliny akejkoľvek lokalizácie.

Medzi kontraindikáciami sú ťažké srdcové choroby (vo fáze dekompenzácie), ako aj poruchy srdcového rytmu a vedenia.

Toto vazodilatačné liečivo má tiež dve formy uvoľňovania - na orálne podávanie a na parenterálne podávanie. Na účely liečby si môžete vybrať niektorú z nich.

Lieky na rozšírenie krvných ciev CNS

Na konci článku budeme skúmať klinické vlastnosti farmakologických činidiel pre expanziu ciev centrálneho nervového systému (to znamená mozog, nos, vnútorné ucho a oči). Naliehavosť cerebrovaskulárnej patológie mozgu, ako aj iných častí centrálneho nervového systému nie je pochybná.

Nasledujúce alarmujúce príznaky môžu naznačovať potrebu rozšírenia príslušných ciev:

 • bolesti hlavy;
 • hučanie v ušiach;
 • závraty;
 • bolesť v očiach, uši;
 • únavu pri vykonávaní duševnej práce alebo práce, ktorá si vyžaduje namáhanie očí.

Lieky s vazodilatátormi mozgu sú zastúpené blokátormi vápnikového kanála, adrenoblokátormi, ako aj špeciálnymi liekmi na zlepšenie toku mozgu. Navyše majú v klinickej praxi najväčšiu hodnotu. Zvážte troch populárnych zástupcov tejto skupiny liekov.

Vinpocetín

Účinná zložka Vinpocetín inhibuje aktivitu enzýmu fosfodiesterázu, čím prispieva k intracelulárnej akumulácii cAMP. Výsledkom sú dva hlavné efekty:

 • cievy, ktoré prenášajú krv do mozgu;
 • krv prúdiaca do nich sa zriedi znížením tendencie kongregácie krvných doštičiek.

Tak je možné dosiahnuť optimalizáciu prietoku mozgu.

Indikácie pre vinpocetín sú nasledovné:

 • bolesti hlavy vaskulárneho pôvodu;
 • poruchy cerebrálnej cirkulácie (TIA a ONMK ischemický typ);
 • dyscirkulatívna encefalopatia;
 • vaskulárna demencia;
 • traumatické poranenie mozgu (TBI).

Medzi príslušné kontraindikácie: mŕtvica hemoragického typu, abnormálny srdcový rytmus a vedenie, ako aj závažné CHD.

Existujú formy uvoľňovania vinpocetínu na orálne a parenterálne podávanie. Častejšie sú však u neurologických pacientov podávané injekcie. Akcia, podobne ako Vinpocetín, má inú drogu - Cavinton.

cytoflavin

Metabolické liečivo. Účinnosť cytoflavínu je dôsledkom komplexného účinku jeho zložiek. Liek stimuluje procesy bunkového dýchania a produkcie energie, zlepšuje proces využívania kyslíka v tkanivách, obnovuje aktivitu enzýmov, ktoré poskytujú antioxidačný účinok, aktivuje syntézu intracelulárnych proteínov, podporuje využitie glukózy a mastných kyselín.

Pozitívny vplyv na parametre neurologického stavu:

 • znižuje závažnosť asténneho, cefalgického, vestibulárne-cerebelárneho, kochleo-vestibulárneho syndrómu;
 • eliminuje poruchy v emocionálno-volebnej sfére (znižuje úroveň úzkosti, depresie). Zlepšuje kognitívne-mnestické funkcie a kvalitu života.

Pri intravenóznom podaní pomáha obnoviť zhoršené vedomie. Má rýchle prebúdzajúce účinky v post-anestetickom depresii vedomia. Pri použití Cytoflavínu v prvých 12 hodinách od začiatku mozgovej príhody existuje priaznivý priebeh ischemických a nekrotických procesov v postihnutej oblasti (zníženie zamerania), obnovenie neurologického stavu a zníženie úrovne zdravotného postihnutia v dlhodobom horizonte.

instenon

Účinok tohto liečiva sa realizuje prostredníctvom niekoľkých účinných zložiek. Ich účinky sú:

 • eliminácia cievnych kŕčov v centrálnom nervovom systéme;
 • rozšírenie príslušných plavidiel;
 • aktivácia metabolických procesov v mozgu;
 • stimulácia vazomotorického centra nervového systému, čo poskytuje dodatočný účinok aktivácie krvného toku.

Instenon sa môže používať podľa nasledujúcich údajov:

 • Zdvihový ischemický typ;
 • rehabilitačné obdobie pre pacientov po mozgovej príhode;
 • dyscirkulatívna encefalopatia;
 • post-traumatická encefalopatia;
 • vegetovaskulárna dystónia s komplikáciami mozgu.

Medzi kontraindikácie pri používaní lieku patrí: hemoragická mŕtvica hemoragického typu, ako aj prítomnosť akéhokoľvek vnútorného krvácania.

Dostupné formy instenónu poskytujú možnosť užívania lieku ústami, ako aj injekciou.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako sa správne pripraviť na pôrod s kŕčovými žilami? Prechádza choroba po narodení?

Tehotenstvo je tradične zvýšeným rizikovým faktorom pre rozvoj kŕčových žíl. Výskyt dilatovaných žíl u žien až do 90% prípadov sa vyskytuje v počiatočných štádiách tehotenstva a bližšie k narodeniu dochádza k výraznému zvýšeniu priemeru femorálnych a veľkých saphenóznych žíl.

Mozgové vasodilatátory

Prerušenie mikrocirkulácie krvi v mozgu je vážnou odchýlkou, ktorá môže byť spôsobená vaskulárnymi ochoreniami, nepriaznivými environmentálnymi podmienkami a množstvom ďalších faktorov.

Hypertrofia ľavej komory srdca na EKG a riziko komplikácií

Ľudské srdce pozostáva zo štyroch komôr, pričom ľavá komora je hlavnou komorou regulujúcou tok krvi v tele, vyživujúc všetky vnútorné orgány. Jeho hlavnou chorobou je hypertrofia, bez adekvátnej liečby, môže byť smrteľná.

Ischemická choroba srdca

Koronárna choroba srdca (CHD) je organické a funkčné poškodenie myokardu spôsobené nedostatkom alebo zastavením prívodu krvi do srdcového svalu (ischémia). IHD sa môže prejaviť ako akútne (infarkt myokardu, zástava srdca) a chronické (angina pectoris, postinfrakčná kardiosekróza, srdcové zlyhanie).

Statín poslednej generácie - názvy liekov

Podľa lekárskej štatistiky je viac ako 56% všetkých úmrtí v Rusku spôsobených chorobami obehového systému. Jedným z hlavných faktorov, ktoré zvyšujú riziko kardiovaskulárnej úmrtnosti, porušenie metabolizmu cholesterolu a vysoké hladiny cholesterolu v krvi.

Čo je blokáda AV: príčiny, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je blokáda AV, ako liečba a prognóza závisia od závažnosti života, ako dlho je implantovaný kardiostimulátor, ako udržať srdce doma.