V tomto článku sa dozviete, aké prípravky pre mozgové cievy sa používajú v klinickej praxi. Indikácie použitia tejto skupiny liekov, mechanizmy účinku a pravidlá správy.

Lieky, ktoré postihujú mozgové cievy, sa najčastejšie používajú v neurológii na liečenie cerebrovaskulárnych ochorení, ktoré zahŕňajú ischemické a hemoragické mŕtvice, prechodný ischemický záchvat, dyscirkulatívnu encefalopatiu, vaskulárnu demenciu. Taktiež táto skupina liekov je široko používaná pri migrénach, bolestiach s napätím, Menierovej chorobe, poraneniach hlavy a iných chorobách.

Lieky pôsobiace na cievy mozgu majú rôzne mechanizmy účinku. Niektoré z nich znižujú riziko trombózy, iné - pôsobia proti tvorbe aterosklerotických plakov a iné - eliminujú cievne kŕče. Nižšie je uvedený vzorový zoznam najpopulárnejších piluliek pre mozgové cievy, počínajúc najčastejšie predpisovanými liekmi lekármi av zostupnom poradí.

Voľba vhodného liečiva je urobená neurológom.

1. Kyselina acetylsalicylová (aspirín)

Presne povedané, aspirín neovplyvňuje priamo cievy, bráni zhlukovaniu krvných doštičiek, to znamená, že im bráni pripojiť sa k poškodenému endotelu (vnútorné obloženie ciev) a zlepiť sa. Avšak nízke dávky aspirínu sú jedným z najbežnejších receptov neurológov na liečbu a prevenciu cerebrovaskulárnych ochorení. Toto je jeden z mála liekov, ktorý má preukázateľne pozitívny účinok na prevenciu a liečbu ischemických mozgových príhod a prechodných ischemických záchvatov.

Predtým bol aspirín široko používaný na primárnu prevenciu kardiovaskulárnych a cerebrovaskulárnych ochorení, to znamená, lekári ho odporúčali prakticky zdravým ľuďom, aby zabránili infarktu myokardu a mŕtvici. Nedávno sa však spochybnili prínosy tohto užívania tejto drogy, pretože niekedy riziko jej použitia prekročilo možné prínosy. Teraz je aspirín predpísaný na účely sekundárnej prevencie pacientom, ktorí už mali srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu, ako aj ľuďom, u ktorých existuje vysoké riziko vzniku týchto komplikácií.

Kontraindikácie používania aspirínu:

 • Žalúdočný alebo dvanástnikový vred.
 • Nedávno utrpela hemoragickú mŕtvicu.
 • Alergia na aspirín.
 • Astma, ktorej symptómy sa zhoršujú po užití kyseliny acetylsalicylovej.
 • Poruchy zrážanlivosti krvi (hemofília).
 • Ťažké poruchy pečene a obličiek.
 • Tehotenstvo a dojčenie.
 • Vek detí (použitie aspirínu môže spôsobiť vznik Rayovho syndrómu).
 • Nedostatok glukózo-6-fosfátdehydrogenázy (použitie aspirínu môže spôsobiť hemolýzu červených krviniek).

Medzi možné vedľajšie účinky patria:

 1. Dyspepsia a bolesť žalúdka - riziko ich výskytu môže byť znížené užívaním lieku s jedlom.
 2. Zvýšené krvácanie.
 3. Alergické reakcie - žihľavka, angioedém, kožná vyrážka a svrbenie, nazálne kongescie.
 4. Zvonenie v ušiach.
 5. Gastrointestinálne krvácanie.
 6. Hemoragická mŕtvica.

Odporúčaná dávka je 75-100 mg kyseliny acetylsalicylovej denne. Tento nástroj je dostupný v tabletách alebo enterosolventných kapsulách. Najpopulárnejšie prípravky aspirínu sú Cardio Magnetic, Magnicor, Aspirin Cardio, Aspecard. Lekári odporúčajú užívať ich raz denne, lepšie vo večerných hodinách súčasne.

2. Statíny

Statíny sú skupina liekov, ktoré znižujú hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. V dôsledku týchto účinkov môžu tieto lieky znížiť riziko aterosklerotických plakov v stenách tepien celého tela vrátane mozgových ciev.

V súčasnosti je aktívna štúdia ďalších priaznivých účinkov statínov, ku ktorým patria:

Najlepšie vazodilatátory pre mozog

Na zabezpečenie plného fungovania komplexného centrálneho nervového systému človeka, ktorý závisí od krvného obehu, veľkého množstva prepojených neurónov a nervových procesov, mozgu pokrytého cievami a všetkými orgánmi CNS s kyslíkom a glukózou, sa musíte postarať o svoje zdravie. Veľmi často sa pri rozvoji patológií a zhoršenej mikrocirkulácie meningy dotýkajú, je schopnosť myslieť, koordinovať a kontrolovať svoje pohyby, vnímať a reprodukovať reč, cítiť a rozlišovať emócie. Môžete sa vyhnúť vážnym následkom, ak začnete užívať vazodilatátory pre mozog včas na prevenciu a liečbu ochorení centrálneho nervového systému.

Príčiny vazokonstrikcie

Ťažké duševné stresy, zlá environmentálna situácia a stres, dedičné choroby sú dôležitými faktormi, ktoré spôsobujú stratu elasticity a predčasné opotrebovanie kapilár. Migréna, závrat, strata pamäti a rýchla únava sú prvými príznakmi vaskulárnych ochorení.

Ateroskleróza. Spolu s nespavosťou, depresiou a dlhotrvajúcou depresiou, rozmazané videnie, sluch a pamäť, časté závraty. Je charakterizovaná zúžením objemu lúmenu krvného toku s následným blokovaním v dôsledku rastu spojivového tkaniva, výskytu cholesterolových plátov a nadmerného ukladania vápenatých solí.

Mozgový angiospazmus. Zdrojom nedostatočnej mikrocirkulácie krvi je vaskulárna dystónia, fajčenie, prepracovanie, pokročilý vek, osteochondróza, hypertenzia a srdcové choroby. Ľudia s týmto upozornením na diagnózu miznú, dochádza k zámene reči a strate motorickej aktivity.

Porušenie mozgového obehu. Sprevádzané znížením zrakovej ostrosti a sluchu, záchvatmi, poruchami myslenia, čiastočnou dočasnou paralýzou, stratou čítania, písania a reči. Príčiny: plaky, krvné zrazeniny, prekrvenie krvného tlaku, osteochondróza krčnej oblasti a poranenia hlavy.

Ischémia. Diabetes, podvýživa, anémia, ochorenie obličiek a nádory, obezita zabraňuje okysličovaniu buniek. Známky poškodenia meningu sú vyjadrené stratou koncentrácie, prepuknutím agresie, miešaním v chôdzi a močovou inkontinenciou.

Mŕtvica. Vrodené abnormality alebo ateroskleróza, ťažká fyzická námaha a arteriálna hypertenzia spôsobujú deštrukciu cievnych stien, po ktorých nasleduje krvácanie, nekróza tkaniva, bunková smrť.

Čo sú vazodilatanciá?

Na dosiahnutie stabilného fungovania centrálneho nervového systému sa široko používajú lieky novej generácie. Odlišujú sa v závislosti od mechanizmu a smeru ich činnosti:

 1. alfa - blokátory. Stimulujú expanziu lumenu a zvyšujú periférny krvný obeh, znižujú hladinu cholesterolu a normalizujú hladiny glukózy v krvi;
 2. blokátory kalciových kanálov. Majú vasodilatátor, relaxačný účinok na steny kapilár a koronárnych artérií, čo prispieva k ich rozšíreniu. Zníženie krvného tlaku, zabránenie vstupu vápnika do buniek;
 3. vazolidátory alebo vazodilatátory. Znižujú rýchlosť prietoku krvi a silu tlaku na stenách tepien, zvyšujú lúmen, zlepšujú výživu tkanív a buniek;
 4. neurotropné lieky. Reguluje a obnovuje funkcie periférnej časti centrálneho nervového systému;
 5. myotropická antispazmodika. Znížte a uvoľnite svalový tonus;
 6. Antiagregačné činidlá. Zabráňte tvorbe krvných zrazenín a zužovanie objemu prietoku krvi.

Prírodné homeopatické lieky, bylinné prípravky a potravinové doplnky sa používajú ako adjuvantná liečba alebo v kombinácii s inými liekmi.

Vaskulárna dilatácia

Aby sa zabránilo vážnym následkom, ktoré sú primárne spojené s nebezpečným porušovaním dodávania krvi do membrán mozgu a iných orgánov centrálneho nervového systému, lekári ponúkajú svojim pacientom lieky na zúženie lumenu a nedostatočnú vodivosť mikrovaskulatúry.

"Piracetam". Účinný liek na liečbu cerebrovaskulárnej insuficiencie, pomalý prietok krvi. Vazodilatačné liečivo inhibuje agregáciu krvných doštičiek, zlepšuje proces mikrocirkulácie, zvyšuje citlivosť glukózy. Je predpísaná v dávke od 30 do 160 mg na kilogram telesnej hmotnosti.

"Meksidol". Odporúča sa zotaviť sa z identifikovaných problémov s mozgovou cirkuláciou, predchádzajúcimi poraneniami hlavy, s encefalopatiou a vegetatívnou dystóniou. Normalizuje rýchlosť pohybu krvi, znižuje priľnavosť krvných doštičiek, znižuje množstvo zlého cholesterolu. Dávka je denne 125 - 250 mg trikrát.

"Pentoxifylín." Indikácie: ischemická choroba, cerebrálna ateroskleróza, akútne procesy porušenia krvného obehu. Rozširuje koronárne tepny, znižuje viskozitu krvi a zlepšuje prietok krvi. Tablety užívajú v dávke 600 mg denne. Počet recepcií - 2-3 krát.

Liečba aterosklerózy liekom

Nebezpečenstvo vzniku cholesterolových plakov sa prejavuje vo forme krvných zrazenín, krvných zrazenín, poklesu objemu cievneho lôžka a jeho úplného zablokovania, čo môže spôsobiť infarkt myokardu. Z tohto dôvodu sa odporúča pri liečbe aterosklerózy užívať účinné moderné lieky.

"Betaserk". Zmierňuje neprirodzený tinnitus, časté záchvaty migrény a závraty. Používa sa ako súčasť komplexnej terapie post-traumatickej encefalopatie. Má pozitívny účinok na krvný obeh a periférne vestibulárne zariadenie. Denný príjem - 16 kvapiek 2-4 krát. Nehubujte, nepijte malé množstvo vody.

"Papaverin". Antispazmodik, ktorý znižuje obsah vápnika v bunkách, uvoľňuje svalové tkanivo a steny ciev, spomaľuje intrakardiálne vedenie. Užívajte denne maximálne 60 mg trikrát.

"Lovastatín". Zabraňuje prebytku cholesterolu v tele, zabraňuje vzniku aterosklerózy, koriguje metabolizmus lipidov. Podáva sa perorálne raz denne, 10 až 20 mg večer.

Ako odstrániť kŕč mozgových ciev

Je možné sa zbaviť neprípustnej migrény, konštantnej únavy a podráždenosti spôsobenej mozgovým angiospazmom až po užívaní špeciálnych liekov predpísaných ošetrujúcim lekárom s uvedením presného dávkovania a počtu dávok.

"Cinnarizine." Má utišujúci vazodilatačný účinok na svalové tkanivo a steny krvných tepien, znižuje výskyt vestibulárnych porúch, zabraňuje vzniku aterosklerotických plátov a znižuje hladinu viskozity krvi. Je predpísaný na prevenciu ischemickej a hemoragickej mozgovej príhody. Vazodilatačný účinok sa vyskytuje po aplikácii najviac 225 mg "Cinnarizinu" denne alebo 24 kvapiek, pričom táto suma sa má rozdeliť trikrát.

"Drotaverín hydrochlorid". Znižuje prejavy svalových kŕčov a krátkodobých funkčných porúch cerebrálnej cirkulácie, ktoré vedú k spazmu periférnych, mozgových a koronárnych artérií. Denný príjem 40-80 mg 3 krát.

"Kyselina nikotínová". Prispieva k urýchleniu priechodu krvi vďaka rozšíreniu lúmenu medzi cievnymi stenami, normalizuje aktivitu mikrovaskulatúry, zabraňuje vzniku ischemických porúch. V prípadoch ťažkej aterosklerózy sa predpisuje 2-3 gramy denne.

Lieky na zlepšenie cerebrálneho obehu

Pokračujte v stabilnej prevádzke procesov, ktoré sa vyskytujú v orgánoch centrálneho nervového systému, môžete dodržať presné pokyny pre liečivé prírodné produkty a vazodilatátory moderných liekov.

"Aktovegin". Podporuje okysličovanie tkanív a orgánov, má antioxidačný účinok, obnovuje tok krvi, zabraňuje vzniku ischemickej cievnej mozgovej príhody. Denné dávkovanie - 1-3 kapsuly pred jedlom 3 krát. Intravenózne podávanie poskytuje 10-15 ml liečiva v kombinácii s 0,9% roztokom NaCl alebo 5% dextrózou.

"Vazobral". Vasodilatačné lieky. Znižuje priepustnosť cievnej steny, obnovuje cerebrálny krvný obeh, zvyšuje duševnú aktivitu, reflexnú excitabilitu miechy a zvyšuje aktivitu a stabilitu mozgu. Eliminuje poruchy pozornosti, pamäti a vestibulárne komplikácie. Určené 0,5 - 1 tableta ráno a večer. Vo forme roztoku sa odporúča užívať 2-4 ml dvakrát denne.

"Cavintonum". Obnovuje ostrosť sluchu a zraku, ktoré boli spôsobené zničenou a stratenou elasticitou ciev mozgu. Zlepšuje cerebrálnu cirkuláciu, stimuluje intenzitu kyslíka v bunkách a tkanivách, má vazodilatačný účinok. Je určená pre motorické a neurologické poruchy.

Liečba cerebrálnej ischémie

Kyslíkové hladovanie, ktoré sú vystavené všetkým orgánom centrálneho nervového systému bez jediného výnimku, nedostatok prirodzeného krvného obehu a zhoršená aktivita mozgu sú dôsledkami ischémie. Bez liečby s použitím vazodilatačných liekov na obnovenie tela je nemožné.

"Nimotop." Aby sa zabránilo neurologickým poruchám, hemoragickej a ischemickej mozgovej príhode, vaskulárnemu spazmu, stabilizácii práce neurónov a zablokovaniu prietoku vápnika do buniek, je predpísaný intravenózny infúzny roztok zriedený 0,9% NaCl. Vo forme tabliet je potrebné brať 3 ks.

"Dipyridamol". Hlavné indikácie užívania lieku, po ktorých sa dilatuje koronárny krvný prietok a zvyšuje jeho rýchlosť, sú ischémia, nízky krvný tlak a trombóza. Denná dávka by nemala presiahnuť 25-50 mg.

"Enduracin" alebo kyselina nikotínová. Rozširuje malé kapiláry, zvyšuje motorickú aktivitu v krvi. Pri ateroskleróze je odporúčaná dávka 2-3 gramy denne na účely prevencie - 15-25 mg denne.

Mozgový zoznam liekov

Blokovanie krvi a deprivácia kyslíka, arteriálna hypertenzia a cukrovka, nedostatok živín a prvkov vyvoláva ischemickú mozgovú príhodu. Po odloženom zákroku je pacientovi predpísané lieky na obnovenie aktivity mozgu a normalizáciu krvného tlaku.

"Clopidogrel". Pacienti s ischemickou mŕtvicou, zvýšená agregácia krvných zrazenín a narušená periférna cirkulácia sa podávajú v dennej dávke na tabletu.

"PRESTARIUM". Odporúča sa komplexná liečba cerebrálnej cirkulácie s ischemickým typom s arteriálnou hypertenziou. Dávkovanie tabliet je 1-2 kusy. Piť ráno 1 krát.

"Tserakson". Nootropická účinná látka pomáha obnoviť bunky a poškodené tkanivá. Znižuje účinky straty pamäte, zlepšuje pozornosť a myslí. Pri traumatickom poškodení mozgu sa znižuje trvanie príznakov. V akútnej ischemickej perióde sa odporúča intravenózne podanie 1000 ml.

Prípravky na čistenie nádob

Zvlášť dôležité je predchádzať chorobám cievneho systému v starobe a starobe. Nielen na liečbu, ale aj na účely profylaxie, veľmi často používajú vazodilatačné a posilňovacie lieky, ktoré zlepšujú a aktivujú mozgové procesy.

"Kurantil". Používa sa na liečbu porúch obehu a je predpísaný na zabránenie vzniku krvných zrazenín. Ide o rozšírenie krvných ciev a koronárnych tepien, ktoré dodatočne spomaľujú progresívnu aterosklerózu a zlepšujú tok krvi srdca. Denná dávka na prevenciu a liečbu krvných zrazenín - 1 tableta 3-6 krát hodinu pred jedlom. Pri výraznej koronárnej nedostatočnosti sa príjem zvyšuje až štyrikrát denne.

"Cardiomagnyl". Zabraňuje intracerebrálne krvácanie, používa sa ako prevencia krvných zrazenín a výskyt infarktu myokardu. Denný príjem - 1-2 tablety.

"Eufillin". Poskytuje kyslík do obehového systému, znižuje svalový tonus, znižuje tlak vyvíjaný na steny ciev, zabraňuje trombóze. Používa sa v počiatočnej dávke v množstve 6 až 8 mg na kilogram telesnej hmotnosti.

Nootropické lieky, ktoré zlepšujú výživu a krvný obeh mozgu - zoznam nejefektívnejších s cenami

Pri nedostatočnej funkcii ciev a centrálneho nervového systému lekári predpisujú lieky na zlepšenie mozgovej cirkulácie. Pomáhajú eliminovať účinky chorôb, zabraňujú stasi krvi, zlepšujú pamäť a vnímajú informácie. Lieky sú rozdelené na niekoľko veľkých skupín, ktoré sa líšia v princípe účinkov na choroby.

Liečba cerebrálneho obehu

Pri porušení cerebrálneho obehu v medicíne rozumieť poruchu ciev mozgu a miechy. Tento patologický proces postihuje tepny, žily, spôsobuje trombózu, embolizáciu, zúženie lumenu, aneuryzmu. V závislosti od závažnosti ochorenia a jeho lokalizácie predpisujú lekári rôzne lieky, ktoré prispievajú k oživeniu.

Aplikácia liekov na výrazné zlepšenie obehu mozgu môže byť podľa nasledujúcich údajov:

 • hemoragická mŕtvica;
 • infarkt mozgu;
 • krvácanie;
 • ohniská nekrózy tkaniva;
 • jazvy;
 • malé cysty.

Každé ochorenie mozgu je jedinečné a vývoj ochorenia môže byť sprevádzaný individuálnymi problémami. Existujú však niektoré bežné príznaky, ktorých vzhľad by sa mal konzultovať s lekárom na podrobné vyšetrenie s predpisujúcimi liekmi:

 • koordinačné poruchy;
 • problémy s pamäťou;
 • porucha citlivosti;
 • paréza, paralýza;
 • epileptické záchvaty;
 • dysfunkcia zmyslových orgánov.

Čo sú lieky na zlepšenie cerebrálneho obehu

Populárne lieky, ktoré porušujú cerebrálny obeh, pomáhajú normalizovať telo po utrpení chorôb - ateroskleróza, mŕtvica, trauma, osteochondróza, hypertenzia. Lieky dokážu odstrániť závrat, zlepšiť pamäť, zmierniť bolesti hlavy. Môžete ich použiť na odstránenie účinkov už vyliečených chorôb.

Hlavné druhy drog

Na dosiahnutie lepšieho prívodu krvi do mozgových ciev predpisujú lekári nasledujúce skupiny liekov:

 • vazodilatanciá - vazodilatanciá;
 • anti-trombóza - protidoštičkové látky, antikoagulanciá;
 • nootropiky ovplyvňujúce vyššiu mozgovú aktivitu;
 • Alfa-blokátory - zníženie krvného tlaku, zmiernenie kŕčov.

Akonáhle v ľudskom tele tieto lieky majú komplexný účinok na cievy a krvné bunky:

 • dilatačné krvné cievy;
 • znížiť priľnavosť krvných doštičiek;
 • znížiť viskozitu krvi;
 • zvýšiť plasticitu červených krviniek;
 • poskytujú mozgové bunky glukózu a kyslík, zvyšujú svoju odolnosť voči hypoxii.

Nootropické lieky, ktoré zlepšujú výživu a krvný obeh mozgu

Populárne sú považované za lieky na zlepšenie pamäti a cerebrálneho obehu patriace do skupiny nootropík. Obnovujú mozog po hypoxii, mŕtviciach, zraneniach lebky, ale neovplyvňujú krvný obeh. Nootropické látky stimulujú metabolické procesy v postihnutých tkanivách. Táto skupina liekov zahŕňa:

 • Piracetam a jeho analógy;
 • Pyridoxín a jeho deriváty (Encephabol);
 • Neuroamínové kyseliny - fenobut, pantogam, picamilon (má silný sedatívny účinok), kyselina glutámová, glycín;
 • cholín-alfoscerát;
 • ginkgo biloba a jeho deriváty;
 • Cere;
 • hydroxybutyrát sodný - má silný hypnotický účinok.

Homeopatické lieky

Pri prvých príznakoch cerebrálnej cirkulačnej nedostatočnosti sa odporúča užívať homeopatický liek Golden Iodine. Pomáha riešiť tinitus, bolesti hlavy, nestabilitu chôdze a oslabenie pamäti. Lekári nie vždy kladne súvisia s homeopatiou, ale ak pacient s pomocou odborníka vyberie vhodnú (napríklad Microhydrin), účinok bude vyslovený a stabilný.

vitamíny

Na zlepšenie krvného obehu v mozgu budú pomocné látky dobre fungovať. Dôležitým prvkom komplexnej terapie sú vitamíny:

 • Ascorutín - liek s vitamínom C a rutínom, určený na posilnenie steny kapilár, je predpísaný profylakticky;
 • kyselina nikotínová - predpísaná iba lekárom, používaná na elektroforézu, zlepšuje prietok krvi do mozgu pri cervikálnej osteochondróze;
 • komplexy vitamínov skupiny B - Milgamma, Pentovit, Neuromultivitis.

vazodilatanciá

Tablety na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie môžu byť vazodilatátorom. Ovplyvňujú nielen cievy mozgu, ale aj obehový systém ako celok, zlepšujú zásobovanie bunkami kyslíkom a živinami, stabilizujú prietok krvi. Medzi vazodilatanciá patria:

 • antagonisty vápnika (dihydropyridíny) - blokátory pomalých kalciových kanálov, uvoľňujú arteriálne steny bez toho, aby ovplyvňovali žilu;
 • Cinnarizine, Fezam, Omaron - drogy najnovších generácií majú vplyv na celé telo, používajú sa podľa pokynov lekára;
 • prvá generácia - Nifedipine, Finoptin, Diazem;
 • druhá generácia - Isradipin, Klentiazem;
 • tretia generácia - Norvask, Amlodipin.

Antidoštičky a antikoagulanciá

Antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám môžu pomôcť znížiť viskozitu krvi a zlepšiť jej plynulosť. Kvôli svojim vlastnostiam sa normalizuje cerebrálny obeh. Použité lieky s rizikom ischémie. Nasledujúce lieky sú považované za najefektívnejšie:

 • protidoštičkové lieky (zabraňujú tvorbe krvných zrazenín) - aspirín, aspirát, acuprin, Curantil, Trental;
 • antikoagulanciá (zlepšujú kapilárnu mikrocirkuláciu) - warfarín, clexan, heparín. Fraxiparin.

flavonoidy

Cievne liečivá (flavonoidy) sú navrhnuté tak, aby zlepšili krvný obeh v mozgu v dôsledku tonických a obnovovacích účinkov. Očisťujú telo toxínov. Skupina zahŕňa rastlinné prípravky, ktoré, keď sa používajú, nemajú vplyv na prácu srdca. Pomocnými prostriedkami flavonoidov sú:

 • Prípravky z ginkgo biloba (Tanakan, Bilobil) - zmierňujú kŕče, zlepšujú mikrocirkuláciu, zmierňujú opuch, vedú k normalizácii intrakraniálneho tlaku;
 • prostriedky s malým periwinkle (Kavinton, Vinpocetín) - antispazmodiky, neumožňujú tvorbu krvných zrazenín, zvyšujú rýchlosť toku krvi. Predpísané len lekárom, samoliečba je neprijateľná, pretože sú to silné lieky, ktoré majú množstvo kontraindikácií.

antiagregačné lieky

Lieky proti trombóze, ktoré znižujú viskozitu krvi a zabraňujú upchatiu krvných ciev, tzv. Disaggrantov. Ich príjem zvyšuje kapilárnu mikrocirkuláciu, zlepšuje prietok krvi. Patria medzi ne:

 • Angioprotektory - Curantil, Doxy-Hem, Vazonit, Pentoksifilín - dostupné vo forme piluliek, infúzneho roztoku, tabliet;
 • tablety a roztok na intravenóznu injekciu - Anginal, Koribon, Trankkard, Aprikor, Parsedil.

Preparáty kyseliny nikotínovej

Medzi silnými liekmi na zlepšenie cerebrálneho obehu môžu byť lieky, medzi ktoré patrí kyselina nikotínová. Neovplyvňujú veľké cievy, ale rozširujú kapiláry, posilňujú steny a znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Používajú sa len ako predpisuje lekár (injekcia alebo pilulka) a pod kontrolou, aby sa zabránilo komplikáciám a vedľajším účinkom. Tu sú niektoré populárne lieky:

Korektory mikrocirkulácie

Prípravky na zlepšenie krvného obehu v mozgových cievach zo skupiny mikrocirkulačných korektorov riadia stav kapilár, zlepšujú celkový zdravotný stav, neutralizujú závraty, neustále chôdzu a zmierňujú príznaky chronických a akútnych ochorení. Dĺžka trvania liečby určuje lekár podľa toho, aká závažná je choroba. Populárne lieky sú:

Lieky pre mozgové cievy pre starších ľudí

Ľudia nad 70 rokov by mali venovať osobitnú pozornosť nootropným liekom pre mozog. Pomáhajú posilniť proces saturácie buniek kyslíkom a krvou, čo zvyšuje absorpciu glukózy. Cukor zlepšuje koncentráciu, pamäť a výkon. V starobe nootropy (Nootropil) pomáhajú vrátiť pamäť. Liek by sa mal užívať denne po dobu jedného mesiaca. v druhom mesiaci sa dávka znížila na polovicu. Výsledok je viditeľný za prvých sedem dní.

Nevýhodou nootropík je závislosť a potreba zvýšiť dávku. Aby sa tomu zabránilo, lekári odporúčajú prerušiť užívanie alebo výmenu liekov s inými. Na profylaxiu môžu popri nootropike aj starší ľudia používať:

 • vitamíny - komplexy so zložkou extraktu ženšenu Vision, Biotredin, Vitrum Memory;
 • Glycín alebo Glycín-Forte - eliminuje účinky sklerózy a amnézie, pomáha pri intenzívnej intelektuálnej aktivite (vhodná aj pre dieťa);
 • Intellan - stimuluje činnosť mozgu, ale je kontraindikovaný u pacientov s diabetes mellitus;
 • Piracetam, Fenotropil - zlepšuje krvný obeh, aktivuje metabolizmus;
 • Tanakan, Phenibut - stimulujú duševné aktivity, eliminujú zbytočnú úzkosť.

Injekcie na zlepšenie cerebrálneho obehu

Pri dilatácii mozgových ciev často predpisujú lekári injekcie pacientom. Pomocou injekcií účinnejšie látky prenikajú rýchlejšie do krvi, tonizujú steny krvných ciev a poskytujú maximálny účinok. Lieky, s ktorými sa môžu injekcie podávať, sú rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • neurotropný účinok - ovplyvňujú nervové tkanivo (Validol, Reserpine);
 • myotropické - postihujú svaly a vlákna (papaverín, dibazol);
 • zmiešané zo skupiny nitrátov - nitroglycerín, nitrosorbitol;
 • vincecetín, Cavinton, Telektol, Bravinton - odstránenie kŕčov krvných ciev, rozšírenie lúmenu, zlepšenie metabolizmu v tkanivách, eliminovanie krvných zrazenín;
 • na báze kyseliny nikotínovej - Enduratin, Nikoshpan - ovplyvňujú kapiláry, eliminujú plaky cholesterolu;
 • vazodilatátory - Drotaverín (No-shpa), Eufillin, Piracetam.

Prípravky po cievnej mozgovej príhode na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie

V starobe ľudia často trpia ischemickou alebo hemoragickou mozgovou príhodou, čo vedie k poškodeniu funkcie mozgu. Na zlepšenie funkčnosti a cirkulácie používajte tieto lieky:

 • na zníženie a zničenie krvných zrazenín - Prourokinázu, Streptokinázu, Actyvor;
 • na zníženie rizika embolizácie - Fraxiparín, Clexane;
 • antikoagulanciá - warfarín, Sinkumar;
 • disagreganty - aspirín, tiklopedin, dipyridamol;
 • dextrány (na zvýšenie objemu cirkulujúcej krvi) - Reopolyglukín, Reomacrodex;
 • z vysokého krvného tlaku - inhibítory ACE;
 • vazodilatanciá - pentoxifylín, Trental;
 • na regeneráciu - nootropika, doplnky stravy.

Lieky na zlepšenie obehu mozgu je možné zakúpiť online alebo v lekárni s predpisom alebo bez lekárskeho predpisu. Finančné prostriedky môžete objednať podľa katalógu alebo odporúčania lekára Približné náklady na lieky sú:

Nová generácia cievnych liekov pre mozog

Mozgová cirkulácia môže byť z rôznych dôvodov narušená v každom veku. Na zlepšenie zdravia ciev sú vždy predpísané špeciálne prípravky, ktoré rozširujú tepny a kapiláry, posilňujú steny a eliminujú kŕče.

Kto môže potrebovať cievnu medikáciu?

V ranom detstve sú zmeny prietoku krvi v mozgu výsledkom perinatálnej encefalopatie, pôrodného traumy, hypoxie počas pôrodu a poklesu tlaku počas cisárskeho rezu. Pri správnej príprave liečebného plánu 2-3 roky sa stav dieťaťa vráti do normálu. Ak dieťa má mozgovú obrnu a iné vážne choroby, bude trvať cievne lieky na celý život.

U dospelých sú poruchy cerebrálneho obehu ešte častejšie v dôsledku ochorení srdca, osteochondrózy, ischémie, trombózy, poranení v minulosti, operácií.

U starších ľudí trpia mozgové cievy ateroskleróza - blokácia tepien plakmi. Všetky tieto skupiny pacientov majú indikáciu na podávanie vaskulárnych látok.

Blokátory kalciových kanálov

Tieto lieky sú jedným z najpopulárnejších medzi predpísanými neurológmi a terapeutmi. Znížením množstva vápnika v bunkových membránach sa cievne steny uvoľňujú, rozširujú sa lúmeny a zvyšuje sa prietok krvi. Množstvo živín a kyslíka vstupujúcich do mozgu sa tiež zvyšuje. Tón žíl sa nemení, čo je dôležité pre udržanie normálneho venózneho odtoku. Existuje množstvo dokázaných liekov, ako aj lieky novej generácie. Čo je lepšie vybrať? Zoznam najpopulárnejších je uvedený v tabuľke.

Injekcie na zlepšenie pamäti a pozornosti

Vo funkčnom zmysle sú injekcie na cerebrálnu cirkuláciu a na zlepšenie pamäti injekcie rovnakých liekov, pretože neexistuje žiadna liečba, ktorá by ovplyvnila čisto pamäťové zlepšenie. Všetky moderné nootropické lieky aktivujú mozog ako celok a v dôsledku toho stimulujú pamäťovú funkciu: štruktúrovanie a zapamätanie si nových materiálov a včasné získavanie získaných informácií.

Na rozdiel od tabletových prípravkov sa injekčná forma nootropík na zlepšenie pamäti a pozornosti považuje za účinnejšiu:

 • účinné látky sa dostanú do cieľa rýchlejšie
 • nie je problém využívania a zmeny vlastností zložiek vo fáze prechodu gastrointestinálneho traktu.

Pre niektoré nootropické lieky však neexistuje povinná potreba poskytnúť formu injekčného uvoľňovania, pretože vo forme tabliet je vysoká biologická dostupnosť. Napríklad Piracetam - historicky prvý nootrop a hlavný predstaviteľ jeho skupiny - je dobre absorbovaný, preniká do orgánov a tkanív, čo dokazuje ukazovatele biologickej dostupnosti na úrovni 95-100%. Možno selektívna akumulácia tohto lieku v mozgovej kôre.

Napriek tomu sa takéto prípravky často vyrábajú kvôli ľahkému použitiu v akejkoľvek vhodnej forme: v kapsulách, v tabletkách av ampuliach. V prípade Piracetamu v tomto prípade ide o 20% roztok na injekciu, ktorý sa dodáva v 5 ml ampuliach. Obrysové bunkové balenie v jednom obale z lepenky obsahuje 10 ampuliek. V jednom mililóne tohto roztoku je 200 mg účinnej látky.

Spôsob podnietenia mozgu sa tiež nie vždy podarí kontrolovať výberom lieku a formou jeho zavedenia. Vo všeobecnosti lieky môžu pôsobiť pomocou rôznych algoritmov a multikomponentné nootropiky často majú komplexný účinok:

 • zvýšenie krvného zásobenia mozgového tkaniva,
 • prispievajú k ľahšiemu vstrebávaniu živín a kyslíka mozgovými bunkami,
 • zahŕňajú neurotransmiterový mechanizmus prenosu signálu (nervový impulz) medzi neurónmi,
 • zlepšiť stav mozgových ciev, eliminovať aterosklerotické plaky, krvné zrazeniny,
 • ovplyvňujú stav a plynulosť krvi (napríklad odstránenie adhézie červených krviniek, ako sú lieky s Ginkgo Biloba),
 • chrániť bunku (organely, membránu atď.) pred pôsobením voľných radikálov, ktoré ju ničia, atď.

Konkrétne vyššie uvedený Piracetam produkuje modulujúci účinok na AMPA receptor, ktorý prenáša rýchle excitačné signály v synapsách. Predpokladá tiež účinok, ktorý zlepšuje reguláciu vápnika v bunke. Existuje dôkaz, že vďaka Piracetamu sa zvyšuje tekutosť biomembrán, znižuje sa schopnosť adhézie na krvné doštičky, čo zvyšuje "čistotu" krvných ciev a zrýchľuje sa využitie glukózy.

Budeme sa pozerať na tento a iné nootropické a protidrogové lieky v prehľadoch injekčných liekov, ktoré ovplyvňujú mozog a pamäť.

Injekcie nootropických liekov na zlepšenie funkcie mozgu

piracetam

Hlavný predstaviteľ syntetickej nootropickej skupiny "racetam". Účinná látka, syntetizovaná belgickými chemikmi v roku 1963, uviedla názov drogy, ktorý bol uvedený na trh v roku 1973. Látka pôsobí na mozog, urýchľuje metabolické procesy, zlepšuje mikrocirkuláciu, chráni tkanivá pred škodlivými účinkami toxínov.

Dôležitým znakom lieku Piracetam je, že nemá vazodilatačný účinok a zlepšenie prietoku mozgu sa uskutočňuje zlepšením prietoku krvi (znížením adhézie červených krviniek a krvných doštičiek).

Zlepšením elektrochemického spojenia medzi hemisférami liek zvyšuje intelektuálnu produktivitu. Nemá žiadne psychoaktívne a sedatívne účinky.

V neurologickej praxi je Piracetam predpísaný pre nasledujúce indikácie:

 • hypertenzia a aterosklerotické zmeny, obzvlášť komplikované prejavmi chronickej vaskulárnej insuficiencie (difúzna pozornosť, zhoršená koordinácia, strata pamäti, migréna),
 • chronická cerebrovaskulárna príhoda,
 • kómu v dôsledku zranenia alebo intoxikácie,
 • poruchy nervového systému, ktoré ovplyvňujú intelektuálne schopnosti pacienta.

Kontraindikácie zahŕňajú tehotenstvo, laktáciu, vek (nemajú byť podávané deťom mladším ako jeden rok), Huntingtonova chorea, ťažká renálna insuficiencia, exacerbácia hemoragickej mozgovej príhody, depresia spojená s psychomotorickou agitáciou. V prípade závažného krvácania a výrazných porúch hemostázy sa liečivo tiež zvyčajne nepredpisuje.

CAVINTON

Vzťahuje sa na tých korektorov mozgovej cirkulácie, ktoré vždy patria do top 10 najpopulárnejších liekov s nootropným účinkom. Hlavnou aktívnou zložkou je vinpocetín. Získaná syntézou Vincamínu, alkaloidu rastliny Vinca minor (Malý periwinkle). Prvýkrát ho izoloval v roku 1975 maďarský chemik-farmaceut Csaba Szantay a po 3 rokoch bol uvedený do výroby.

Mechanizmus účinku je založený na uvoľnení hladkých svalov mozgových ciev, vďaka čomu dochádza k zvýšeniu prívodu krvi do ischemických miest.

Liečivo má antiagregačný, vazodilatačný a antihypoxický účinok a zároveň priamo ovplyvňuje metabolizmus v mozgových tkanivách. V dôsledku toho:

 • Po rozšírení ciev sa zlepší transport kyslíka (a teda odolnosť voči hypoxii).
 • Látka znižuje odolnosť spazmodických ciev, vďaka čomu je možné vyhnúť sa fenoménu "krádeže" počas prívodu krvi do ischemických oblastí.
 • Proces absorpcie glukózy je uľahčený.
 • Metabolizmus serotonínu a norepinefrínu sa zvyšuje v tkanivách.
 • Viskozita krvi sa znižuje znížením priľnutia trombocytov.

Biologická dostupnosť je na úrovni 50-70%. Dostupné v tabletách (objem závisí od výrobcu) a ampuliek na injekciu. Avšak vzhľadom na skutočnosť, že Kavinton v ampulkách je určený na IV (intravenózna infúzia kvapiek), je zakázané podávať liečivo bez riedenia intravenózne a intramuskulárne. V tomto prípade by rýchlosť infúzie nemala byť vyššia ako 80 kvapiek za minútu.

Príprava infúzie zahŕňa použitie fyziologického roztoku, ktorý môže byť nahradený roztokmi obsahujúcimi dextrózu (napríklad Ringer, Rydeks, Salsol, Reomacrodex). Infúzny roztok by sa nemal uchovávať dlhšie ako 3 hodiny po príprave.

Priemerná denná dávka lieku pri telesnej hmotnosti 70 kg je 50 mg (500 ml v infúznom roztoku). Počiatočná dávka je v tomto prípade približne 20-25 mg a ak pacient preukáže dobrú znášanlivosť zložiek lieku, dávka sa môže zvýšiť o 1 mg na kg denne, ale nie viac. Trvanie liečby je zvyčajne 10 až 14 dní, po ktorých sa pokračuje v liečbe tabletami.

 • exacerbácie hemoragických mŕtvice,
 • ťažké arytmie,
 • neskoré štádiá koronárnej artérie,
 • tehotenstva a laktácie,
 • fruktózová intolerancia,
 • až do veku 18 rokov, kvôli nedostatku údajov o tomto obmedzení.

Okrem toho v prítomnosti cukrovky v dôsledku obsahu infúzneho roztoku sorbitolu (160 mg / 2 ml) je potrebné pravidelne monitorovať hladinu glukózy v krvi.

Cortexin

Cortexin je peptidový bioregulátor (obsahujúci komplex vo vode rozpustných nízkomolekulárnych polypeptidových frakcií) nootropného typu, ktorý zlepšuje metabolizmus v mozgovom tkanive a používa sa na poruchy mozgovej cirkulácie.

 • Nootropické akcie sa vyjadrujú pri zlepšovaní funkcií učenia a spomienky, zvyšovania pozornosti a koncentrácie, stability v stresových situáciách.
 • Neuroprotektívny účinok sa prejavuje v ochrane neurónov pred endogénnymi neurotoxickými faktormi (vrátane voľných radikálov, iónov vápnika atď.).
 • Zdá sa, že antioxidačný účinok inhibuje (potlačuje) peroxidáciu oxidácie lipidov v neurónoch a zvyšuje prežitie neurónov za hypoxických podmienok.
 • Tkanivovo špecifické prejavy lieku spočívajú v aktivácii metabolizmu neurónov nervového systému.

Jedinou formou uvoľnenia je lyofilizát pre intramuskulárne injekcie (v 5 mg a 10 mg ampulách). Na tento účel sa obsah ampuly rozpustí v 1-2 ml polovice roztoku novokainu (prokaínu), 0,9% roztoku chloridu sodného alebo vody na injekciu. Pri telesnej hmotnosti do 20 kg (pediatrická dávka) sa užíva 0,5 mg liečiva na kg telesnej hmotnosti. Pri telesnej hmotnosti vyššej ako 20 kg je dávka 10 mg denne. Injekcie sa podávajú do 10 dní a druhý cyklus sa môže uskutočniť po 3 až 6 mesiacoch.

Kontraindikácie, ako v predchádzajúcich prípadoch, sa týkajú obdobia tehotenstva a dojčenia. Je zakázané injekcie Cortexinu pri detekcii individuálnej neznášanlivosti na zložky.

Cortexin nemá pre účinnú látku žiadne štrukturálne analógy, ale podobný mechanizmus účinku sa nachádza v mnohých nootropických látkach, vrátane kyselín (gama-aminobutánová, glutámová, hopantenová), Bilobil, Glycine, Nootropil, Pantogam, Semax, Tenoten, Phenibut, Fenotropil, Cerebril, Encephabol a ďalšie. Takmer všetky z nich sú však dostupné vo forme tabliet alebo kapsúl.

Protiedémové lieky

Pred prijatím nootropických liekov na zlepšenie pamäti lekári odporúčajú odovzdať jednoduché testovacie dotazníky, ktoré dokazujú skutočný stav pamäťovej situácie.

Vo väčšine prípadov sú problémy rozpoznané riešením:

 • psychologická rekonfigurácia a aktualizácia potlačených na perifériu nevedome nepríjemných spomienok,
 • zvládnutie organizačných cvičení a metód ľahšieho zapamätania nového materiálu,
 • zvyšovanie celkového výkonu mozgu tým, že užíva "pomalé", ale bezpečnejšie rastlinné prípravky (napríklad HeadBooster),
 • jednoduché odpočinok a prepínanie (ak prepracovanie spôsobilo poruchu pamäti),
 • zmierňuje emocionálny stres, čo tiež pomáha pri tvorbe niektorých nootropov alebo biostimulantov rastlín.

Existujú však skutočné klinické prípady, ktoré ilustrujú potrebu intervencie s injekčnými injekciami. Takéto prípady môžu naznačovať debut Alzheimerovej choroby, Pickovu chorobu, senilnú (vekovú) demenciu iných ochorení spojených s fungovaním mozgu (s deštrukciou kortikálnych tkanív).

Príkladom je skutočný prípad opísaný Dr. Michailom Sperlingom, keď babička vzala svojho vnuka do banky, kde uskutočnila ďalšiu platbu. Keď si poslušný vnuk postavil na chodbu výťahom a dal mu úlohu čakať na ňu, žena odišla do kancelárie, kde strávila niekoľko minút. Keď vyšla z kancelárie, šla už na ulicu už na výťah, ale hore po schodoch cez iný východ. Keď prišla domov, pripomenula jej manželovi (starému otcovi), že je čas obliecť svojho vnuka na prechádzku. A len vtedy sa zistilo, že zabudla na svojho vnuka v banke.

V takých a podobných prípadoch sa odporúča liečba protidrogovými liekmi. Navyše, ako každá liečba, táto liečba poskytne najlepšie výsledky s včasným prístupom k lekárovi. Antiepidemické lieky sa častejšie vyrábajú vo forme tabliet, ale mnohé sa podávajú intravenózne (kvapkanie) s následným prechodom na podporné tablety.

 • Akatinol (memantín). Zlepšuje metabolizmus a urýchľuje prenos nervových impulzov, čo má pozitívny vplyv na tempo myslenia, pamäť a schopnosť sústrediť sa.
 • Rivastigmín (obchodný názov "Alzenorm"). Neurotransmiter acetylcholín sa oneskoruje spomalením jeho deštrukcie, čo vedie k akumulácii meiromediátora v hipokampe a kôre, čo urýchľuje prenos nervových impulzov. Navyše liečivo "pracuje vopred", čo spomaľuje výskyt prekurzora β-amyloidu, čo znižuje riziko tvorby amyloidových plakov.
 • Cere. Je to zmes voľných aminokyselín a peptidov s nízkou molekulovou hmotnosťou, v dôsledku čoho má mnohostranný účinok na mozog: reguluje metabolizmus a chráni mozgové bunky pred škodlivými faktormi. Injekcia sa podáva intravenózne počas 4 týždňov a účinok liečby trvá dlho.
 • Aktovegin. Zjednodušuje transport glukózy a sýtosť kyslíka v tkanivách. Používa sa na vaskulárnu demenciu: intravenózne - počas prvých dvoch týždňov liečby - s následným prechodom na pilulky.
 • Haloperidol na intramuskulárne podanie (dávka sa stanovuje individuálne). Stáva sa, že demencia, ktorá je v miernom štádiu, môže byť komplikovaná psychotickými príznakmi (halucinácie, bludy, psychomotorická agitácia). Haloperidol ako neuroleptik vytvára blokádu dopamínových receptorov, čím zastavuje prejavy psychózy.

Alternatíva k injekciám na zlepšenie pamäti a funkcie mozgu

Anti-subkutánne lieky, bez ohľadu na formu ich príjmu, sú predpísané v klinických prípadoch poruchy pamäti a iných kognitívnych funkcií. Prípady, keď napríklad osoba zabudla zablahoželať priateľovi k svojim narodeninám alebo vydala nejaký dôležitý produkt z nákupného zoznamu, nie sú medzi nimi. Ak však takáto "zábudlivosť" spôsobuje nepríjemnosti v každodennom živote, môžete piť kurz liekov, ktorý môže zlepšiť všeobecné ukazovatele mozgovej pripravenosti na riešenie intelektuálnych problémov. Sú akceptované:

 • s miernym zhoršením procesu memorovania a rozptýlenia,
 • ak je to potrebné, kŕmiť mozgové tkanivo živinami, kyslíkom,
 • na prevenciu mozgových cievnych stavov,
 • na zlepšenie vodivosti elektrochemického signálu v neurónových sieťach.

Najčastejšie sú v takýchto prípadoch lieky predpísané s prírodnou rastlinnou základňou na báze rastlinných extraktov, extraktov a biokoncentrát (napríklad BrainRush, Optimentis, HeadBooster). Neprítomnosť zjavných klinických príznakov pri predpisovaní týchto liekov však neznamená, že pôsobia ako placebo. Ako súčasť osvedčených rastlinných liekov obsahujú rastlinné zmesi, ktoré sú už dlho známe vo farmakológii ako prírodné stimulátory aktivity mozgu a aktivátory krvného obehu. Patrí sem napríklad výťažok zo stromu Ginkgo, ktorý môže v prípade predávkovania zvýšiť riziko mozgovej príhody a v prípade regulačného použitia:

 • zlepšuje prietok krvi,
 • znižuje riziko vzniku krvných zrazenín,
 • normalizuje hladiny cholesterolu
 • posilňuje steny ciev.

Navyše extrakt chráni neuróny pred pôsobením voľných radikálov, zlepšuje transport kyslíka a glukózy a urýchľuje nervové impulzy. Samotný Ginkgo extrakt sa predáva buď vo forme prípravkov s jednou účinnou látkou (pod rôznymi obchodnými názvami), alebo v kompozíciách, kde sú všetky zložky, ktoré spúšťajú rôzne stimulačné algoritmy, zamerané na zdravie mozgu.

Napríklad v rámci Optimentis extrakt Ginkgo pracuje v kombinácii s ženšenom, vitamínmi B a tokoferolom. Ako súčasť systému HeadBooster sa biostimulačný účinok posilňuje pomocou celej "zväzku" prvkov. Okrem ženšenu, citrónovej trávy, embryí obilnín, hríbov shiitake a cordyceps sa vyskytujú extrakty z ďateliny (rastlina je známa ako prírodná stimulácia pamäti), tekvicové semená (zdroj Omega-3) a orechy (orech a céder).

Komplexné účinky sú obzvlášť dôležité v tých prípravkoch, kde dôležitá látka pre mozog môže byť účinná len v kombinácii s inými prvkami. Napríklad kyselina listová v zložení lieku BrainRush je nevyhnutná pre stabilné fungovanie mozgu, ale je dostatočne absorbovaná s jedlom. Aby sa situácia napravila, vývojári lieku zaviedli do "predpisových" prvkov, ktoré zvyšujú stráviteľnosť (napríklad B6).

Injekcie pre názvy mozgových ciev

Plavidlá v ľudskom tele hrajú dôležitú úlohu. Podporujú krvný obeh v tele, v dôsledku čoho sú orgány vyživované živinami a kyslíkom. Problémy spojené s cievnym systémom spôsobujú pomerne významné patologické zmeny, najmä ak sú ovplyvnené cievy mozgu. Ak dôjde k narušeniu krvných ciev v mozgu alebo k narušeniu integrity ich stien, v dôsledku toho sa môže vyvinúť cievna mozgová príhoda. Ide o veľmi vážnu patológiu, ktorá vedie k postihnutiu aj smrti.

Plavidlá vyžadujú osobitnú starostlivosť. Osobitná pozornosť by sa mala venovať tejto osobe, ktorá má súvisiace ochorenia, ktoré môžu ovplyvniť ich stav, napríklad aterosklerózu alebo diabetes. Na používanie liekov, ktoré posilňujú krvné cievy, je to jednoducho nevyhnutné kvôli mnohým rôznym chorobám a zmenám súvisiacim s vekom.

Čo si vybrať: injekcie alebo pilulky?

Stáva sa, že osoba si musí vybrať: injekciu alebo tablety na cievy? Mnoho nástrojov je k dispozícii v rôznych formách. Medzi nimi sú formy určené na injekčné aj orálne podávanie.

Injekcie sú účinnejšie. Je to preto, že účinné látky lieku sú okamžite v krvi. Stáva sa však, že injekčná forma spôsobuje určité ťažkosti pri aplikácii pacientovi. Ak sa človek liečí doma, bude pre neho omnoho vhodnejšie užívať drogy vo forme kvapiek alebo tabliet. Ak sa liečba uskutočňuje v stacionárnych podmienkach, potom sa takéto lieky zvyčajne podávajú intravenózne alebo intramuskulárne.

Často sa na injekciu používajú nasledujúce cievne prípravky:

 1. Vinpocetín, Cavinton a Bravinton sú deriváty alkaloidov. Prispieť k normalizácii sily nervových buniek a ešte výrazne zlepšiť prietok krvi.
 2. Kyselina nikotínová Nikoshpan je derivát kyseliny nikotínovej. Tento druh finančných prostriedkov sa nakupuje v lekárni len na základe lekárskeho predpisu.
 3. Drotaverinum (No-shpa). Spravidla sa toto činidlo podáva vo forme tabliet. Avšak, niekedy sa tiež používa v injekčnej forme. Takáto droga sa považuje za neškodnú a má najmenší počet kontraindikácií.
 4. Nootropic agent, Piracetam. Takéto lieky môžu zlepšiť výživu mozgu a odstrániť kŕče. Často ich užívajú starí ľudia ako preventívne opatrenie proti demencii.
 5. Aminofylín. Tento nástroj má vazodilatačný účinok a tiež má priaznivý účinok na výživu mozgu kyslíkom. Je kontraindikovaný pri ochoreniach gastrointestinálneho traktu s glaukómom, ako aj pri problémoch s krvným tlakom.

Vazodilatačné lieky

Prostriedky s vazodilatačnými vlastnosťami prispievajú k tomu, že zlepšuje zásobovanie krvi do mozgu. Existuje tiež zlepšenie energetického metabolizmu buniek.

Antagonisti vápnika

V súvislosti s touto skupinou liekov, ktoré sa zameriavajú na mozgové cievy, majú schopnosť uvoľniť tepny. Z ich použitia zostáva tón žíl takmer nezmenený. Vďaka zvýšenému prietoku krvi preniká do krvi väčší obsah kyslíka. Tento druh lieku na liečbu hlavných ciev sa používa dosť široko a v súčasnosti prebieha vývoj najnovšej (tretej) generácie týchto liekov.

Takéto prostriedky pomáhajú napraviť existujúce poruchy cievneho systému tela. Ich použitie môže prispieť k rozvoju nežiadúcich vedľajších účinkov, vďaka čomu je ich príjem možný len na základe menovania špecialistu.

Prvá generácia:

 • verapamil (lieky: Finoptin a Isoptin) sú deriváty fenylalkylamínu;
 • účinná látka nifedipín (lieky: Adalat, Cordafen, Fenigidin, Corinfar a Cordipin) sú deriváty dihydropyridínu;
 • Diltiazem (lieky: Diltiazme a Diazem) sú benzotiazepínové deriváty.

V druhej generácii sa tieto prostriedky stali o niečo viac, pridali sa k nim:

 • Isradipín (Lomir);
 • anipamil, galopamil, falipamil;
 • felodipín (Plendil), nimodipín (Nimotop), lacidipín (Lacipil), amlodipín (Norvax), nitrendipín (Octidipine), nikardipín, riodipín (Foridon);
 • klentiazem.

Cievne prípravky pre mozog novej generácie majú veľa výhod oproti tým, ktoré boli vytvorené skôr a pracujú podľa podobného princípu:

 • ich účinky na telo sú dlhšie;
 • účinné látky ovplyvňujú telo selektívnejšie;
 • keď dostanete menší počet nežiaducich vedľajších účinkov.

Medzi antagonistickými liekmi, ktoré sú schopné zvýšiť lumen tepien, sú také prostriedky, ktorých hlavný dopad je zameraný na vaskulárny systém mozgu. Avšak nemajú takmer žiadny vplyv na iné plavidlá.

Najúčinnejšie lieky pre mozog:

Takéto lieky sú jednoducho potrebné pri liečbe výraznej vaskulárnej aterosklerózy. Treba však mať na pamäti, že finančné prostriedky zahrnuté v tejto skupine sa môžu použiť na liečbu iba vymenovaním špecialistu. Musíte navštíviť neurológov, ako aj kardiológov. Po potrebných testoch a vyšetreniach vám budú pridelené správne lieky pre váš prípad. Často predpísané lieky sú určené na užívanie počas celého života.

Deriváty kyseliny nikotínovej

Tento druh drog nemá schopnosť rozširovať veľké plavidlá. Vasodilatačný účinok kyseliny nikotínovej má na kapiláry. Jedným z vedľajších účinkov pri používaní tohto lieku je začervenanie kože a to je spôsobené touto vlastnosťou kyseliny nikotínovej.

Lieky patriace do tohto druhu skupiny pomáhajú znižovať množstvo "zlého" cholesterolu v krvi, ktoré sa môže ukladať na cievne steny. V tomto ohľade odborníci odporúčajú tento druh liekov na komplexné účinky, ako aj na zlepšenie stavu cievnych stien a na prevenciu cievnych nehôd. Tieto lieky sa zvyčajne používajú na priebeh liečby v injekčnej forme a len pod dohľadom lekára.

Do tohto druhu liekov patria také tablety ako Enduratin, kyselina nikotínová a Nikoshpan. V lekárni je možné ich zakúpiť len na lekársky predpis. Faktom je, že z dôvodu nesprávneho prijatia týchto prostriedkov môže mať vplyv na pečeň.

Prípravky pre plavidlá na základe rastlín

Ginkgo Biloba opravné prostriedky

Lieky so zložitým účinkom na dodávanie krvi do mozgu sú z takej nezvyčajnej rastliny považovanej za relikt. Účinok užívania výrobkov z ginkga spočíva v tom, že sa zmierňuje vazospazmus, zvyšuje sa mikrocirkulácia a zvyšuje permeabilitu cievnej steny a zmeny krvného toku. Zahrnuté tiež do prípravy antioxidantov zlepšujú stav stien tepien a žíl a tiež zničia všetky dostupné voľné radikály. Takéto lieky sú schopné zbaviť mozog edému a viesť k významnému zlepšeniu metabolizmu v nervovom tkanive. Ginkgo biloba je súčasťou takých liekov, ako sú:

Predpísanie sa nevyžaduje pri nákupe takýchto liekov. Môžu byť použité na liečivé účely samostatne. Avšak predtým ako začnete užívať, mali by ste určite preskúmať všetky kontraindikácie. Nepoužívajte aspirín s týmito liekmi, pretože to môže viesť k cerebrálnemu krvácaniu.

Lieky založené na lieku Vinca

Vinka alkaloidné deriváty (záhradná plodina) majú pozitívny vplyv na krvný obeh v mozgu. Táto látka má antispazmotický účinok, ktorý prispieva k uvoľneniu krvných ciev. A tento alkaloid pomáha zlepšiť metabolizmus v mozgovom tkanive. Takáto účinná látka nelepí na krvné doštičky a tiež zlepšuje mikrocirkuláciu krvi v cievach mozgu. Výsledkom je, že nervové bunky dostanú potrebné množstvo živín.

Vinpocetín je celkom populárny liek na mozgové cievy - je to derivát tohto alkaloidu. Existuje niekoľko ďalších názvov tohto lieku:

 • Vero Vinpocetín;
 • Vintsetin;
 • Cavinton Forte;
 • Bravinton;
 • Vinpocetín;
 • CAVINTON;
 • Telektol.

Táto droga je široko inzerovaná. Má relatívne malý počet kontraindikácií, a preto mu experti odporúčajú, aby si veľa pacientov.

Treba však mať na pamäti, že je nemožné prijať takýto prostriedok ako Vinpocetín a Cavinton bez toho, aby najprv navštívil lekára. Tento nástroj je dostupný vo forme injekcií a tabliet. Najefektívnejšia je považovaná za kŕmnu injekciu. Váš lekár by si mal zvoliť najvhodnejší liečebný režim pre tento druh lieku.

Lieky, ktoré posilňujú cievne steny

Pacienti, ktorí majú choroby, ktoré prispievajú k ich poškodeniu, napríklad diabetes, hypertenzia alebo ateroskleróza, vyžadujú obzvlášť zlepšenie stavu cievnych stien. Niektoré mikroelementy a vitamíny majú podobný účinok na telo:

 1. Vitamín C a PP. Tieto vitamíny prírodného pôvodu (dostupné vo flavonoidoch určitých rastlín) sú pomerne veľké skupiny. Vitamín C je antioxidant, ktorý pomáha zlepšiť elasticitu cievnych stien a eliminuje ich krehkosť. Vitamíny s údajmi 2 sú k dispozícii v takýchto známych liečivách ako sú kvercetín a askorutín.
 2. Draslík, selén, kremík. Tieto stopové prvky sú obsiahnuté vo veľkom množstve produktov. S ich nedostatkom v tele je možné vziať rôzne prísady, ako minerálne, tak aj vitamínové. Najvhodnejší nástroj bude schopný odporučiť špecialistovi.

Tieto prostriedky je možné použiť bez lekárskeho predpisu. Treba však pripomenúť, že je povinné dodržiavať odporúčania týkajúce sa dávkovania týchto liekov pre každú vekovú skupinu.

Prostriedky, ktoré normalizujú reologické vlastnosti krvi

Je nemožné ovplyvniť cievny systém mozgu čo najpozitívnejšie, s použitím prostriedkov, ktoré ovplyvňujú iba cievy. Faktom je, že ani krv nie je posledná. Veľké množstvo ochorení, ako aj poruchy metabolických procesov sú dôvodom, ktorý významne zvyšuje zrážanlivosť krvi. A to môže viesť k vzniku krvných zrazenín vo vnútri ciev, ako aj k vzniku ischemického poškodenia mozgového tkaniva. Z tohto hľadiska sa pri komplexnej liečbe nevyhnutne používajú činidlá, ktoré ovplyvňujú reologické vlastnosti krvi.

Tieto lieky sa používajú pri liečbe len podľa predpisu špecialistu a ich príjem sa uskutočňuje striktne na základe jeho odporúčania. Lekár predpisuje vhodné dávkovanie, ktoré je prísne zakázané zvyšovať alebo znižovať, pretože to môže spôsobiť krvácanie.

Riedidlá krvi:

 • protidoštičkové prostriedky zahŕňajú klopidogrel, aspirín, tiklopidín a ďalšie;
 • Nepriame a priame antikoagulanciá zahŕňajú warfarín, finilín, apixaban; heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou a heparín, synkamar, rivaroxaban;
 • trombolytické činidlá zahŕňajú urokinázu, alteplázu, metalizáciu, fibrinolyzín, streptokinázu, aktivujú sa.

Lieky na aterosklerózu mozgu

V prípade systematického správneho prijímania finančných prostriedkov z tejto skupiny je možné stabilizovať proces aterosklerotického poškodenia vaskulárneho systému mozgu. Je tiež možné dosiahnuť určitú regresiu aterosklerotických plakov prítomných v tepnách. Užívanie drog pomáha zvyšovať lúmen v tepnách a tiež pomáha zlepšovať metabolizmus nervových tkanív.

Na tento účel sa používajú takéto skupiny liečiv:

 1. Statíny (rosuvastatín, pravastatín, atorvastatín, simvastatín, lovastatín). Prijímanie týchto prostriedkov by malo byť denne niekoľko rokov. Vo zvláštnych prípadoch trvajú celý život. Optimálne dávkovanie stanovuje lekár, berúc do úvahy odchádzajúcu hladinu cholesterolu, ako aj mieru jeho poklesu v krvi. Lieky v tejto skupine nielen znižujú množstvo aterogénneho cholesterolu (lipoproteíny s nízkou hustotou), ale tiež zvyšujú koncentráciu lipoproteínov s vysokou hustotou. A tiež prispievajú k stabilizácii existujúcich aterosklerotických plakov a neumožňujú vývoj ischemickej cievnej mozgovej príhody. Medzi nimi sú dokonca aj také lieky, ktoré majú schopnosť znižovať veľkosť aterosklerotických usadenín na cievnych stenách.
 2. Fibráty (klofibrát, fenofibrát, gemfibrát). Prostriedky patriace do tejto skupiny pomáhajú znížiť hladiny triglyceridov a tiež ovplyvňujú LDL cholesterol. Kurz príjem týchto prostriedkov je predpísaný ošetrujúcim lekárom a kontrola sa má vykonať raz za 4-8 týždňov.
 3. Sekvestranty žlčových kyselín (cholestol, kolivov, cholestyramín, colextran). Tieto fondy sú považované za iónomeničové živice. Takéto látky nevstupujú do krvi z čriev a prispievajú k väzbe, prichádzajúcej s jedlom, triglyceridmi a cholesterolom, ktoré sa potom vylučujú z tela prirodzene. Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patrí plynatosť, chronická hnačka a hypovitaminóza. Posledný z nich je dôsledkom skutočnosti, že tieto prostriedky prispievajú k stiahnutiu z čriev a vitamínov rozpustných v tukoch.
 4. Ďalšie hypolipidemické lieky. Každý deň sa na trhu s drogami objavujú nové lieky na mozgové cievy. Medzi nimi existujú také prostriedky, ktoré majú schopnosť ovplyvňovať priebeh aterosklerózy. Patria medzi ne: niacín, omega-3 mastné kyseliny, ezetimib, probukol, tiadenol, policosanol atď.

Vitamíny pre vaskulárny systém mozgu

 1. Retinol (vitamín A). Podporuje rozpustenie tuku a cholesterolu. Prezentujte v tekvicu, rybí olej, mrkvu a mlieko. Zahrnuté do zloženia fondov: Centrum Silver, Duovit, Abeceda pre deti.
 2. Kyselina nikotínová (vitamín B3). Pomáha posilňovať cievne steny mozgu. Prezentujte v pohánke, strukoviny, ryby, orechy, vajcia. Zahrnuté do zloženia fondov: nikotínamid, niacín, niacínamid.
 3. Tokoferol (vitamín E). Posilňuje krvné cievy a zabraňuje poškodeniu ich steny. Prezentujte v rastlinnom oleji, orechoch, vaječnom žĺtku, pečeni. Zahrnuté do zloženia fondov: BAA Antiox, Reoton Complex, Vitrum Cardio.
 4. Rutín (vitamín P). Robí steny krvných ciev robustnejšie. Prítomný v citrusových, divokých ruží, jablkách, malinách. Zahrnuté do zloženia fondov: Trokserutin, Askorutin.
 5. Vitamín B6. Znižuje hladinu cholesterolu, podporuje rozklad tukov. Prítomný v rybách, strukovinách, mäse, mlieku, ryžovej krupici. Zahrnuté do zloženia prostriedkov: BAA Griffonia, Direct, Orthomol Mental.
 6. Tiamín (vitamín B1). Prispieva k normalizácii mikrocirkulácie krvi. Prítomný v obilninách. Zahrnuté do zloženia fondov: Neuromultivitis, Eskuzan, Orto Taurin Ergo.

Ako sa prejavujú cievne ochorenia?

Mnoho ľudí má tendenciu prehliadať alebo predstierať, že nezaznamenávajú kardiovaskulárne ochorenia, kým neovplyvnia výkonnosť. Aby bolo zdravie silné a "motor" fungoval ako hodiny, musia byť nádoby silné a elastické. Ich úlohou je zmluva a rozšírenie v čase.

Keď nádoby strácajú svoju pružnosť, stávajú sa krehkými, alebo naopak stláčajú v dôsledku trosiek, vznikajú patologické stavy:

 • ateroskleróza (v dôsledku toho mŕtvica);
 • migréna;
 • vaskulárna dystónia.

Bez ohľadu na vek pacienta, s hladom ciev a stratou elasticity, dochádza k hladomoru kyslíkom, človek zažíva tieto príznaky:

 • spánok je narušený;
 • pamäť sa zhoršuje, duševná aktivita;
 • morálka sa zhoršuje, depresia sa vyvíja;
 • končatiny sú znecitlivené;
 • osoba je neustále unavená;
 • sú závraty.

Osteochondróza pri poranení krku a miechy môže byť ďalším príčinou poruchy ciev. To poškodzuje vertebrálnu artériu, ktorá podáva mozog. Avšak pri liečbe tejto choroby prípravky na posilnenie alebo dilatáciu ciev nie sú vedúce a môžu len zmierniť stav pacienta. Je potrebné ovplyvniť príčinu, t.j. na liečbu chrbticových diskov a potom - ciev.

Ak sa ocitnete v aspoň niektorých z uvedených príznakov ochorenia, stojí za to preskúmať. V prípade potreby vám bude predpísaná liečba.

Prípravky na zlepšenie toku mozgu v krvi

Prípravy na cievy mozgu a srdca prichádzajú v niekoľkých odrodách v závislosti od ich princípu pôsobenia. Každá z nich má vlastný rozsah schôdzok.

Jedným z najpopulárnejších liekov je rozšírenie krvných ciev a zlepšenie cerebrálneho obehu. Podľa povahy účinkov na telo je možné ich rozdeliť do troch skupín:

 • Neurotropné - ovplyvňujú nervové bunky (Validol, Reserpine atď.).
 • Myotropic - ovplyvňuje hladké svaly stien, uvoľňuje ju (Eufillin, Dibazol).
 • Dusičnany - kombinujú oba princípy pôsobenia (nitroglycerín, nitrosorbit atď.).

V závislosti od zloženia lieku a poskytnutého účinku sa rozlišuje niekoľko ďalších skupín.

Blokátory vápnika. Prípravky tohto typu pôsobia priamo na látku, ktorá porušuje elasticitu krvných ciev. Ide o vápnikové ióny, ktoré robia steny kapilár pevnejšou, krehkou a spôsobujú ich zúžení. Lieky ovplyvňujú hlavne cerebrálny obeh, preto pre srdcové choroby, zvyčajne sa nepoužívajú. Existujú tri generácie blokátorov vápnika. Prípravky prvej generácie sa vyrábajú na základe troch hlavných účinných zložiek:

 • Verapamil (Finoptin, Verapamil);
 • Nifedipín (Kordafen, Fenidigin, Korlipin);
 • diltiazem (Diazem, Diltiazem).

Druhá generácia by mala zahŕňať také účinné lieky ako Clentiazem, Nimodipine, Tyapamil. Treťou generáciou je Norvask, Amlodipin, výhodou je väčšia selektivita a dlhotrvajúci účinok, menej vedľajších účinkov.

Rastlinné prípravky. Hlavnou výhodou tejto skupiny je minimálny počet vedľajších účinkov a kontraindikácií. Dokonale uvoľňujú kŕče a zlepšujú tok mozgu. Existujú dva hlavné typy takýchto liekov:

 • založené na rastlinné alkaloidy, ako sú vinca tiež mať prospech z mozgových cievnych kŕčov a zabezpečenie výživy tkanív (Vinpocetín, Bravinton, CAVINTON);
 • na báze extraktu z ginkgo biloba, ktorý má antioxidačné vlastnosti a zabezpečuje metabolizmus nervových buniek (Ginkgo Biloba Forte, Tanakan, Bilobil).

Lieky s kyselinou nikotínovou znižujú hladinu cholesterolu v krvi a riziko vzniku plakov. Majú účinok najmä na malé kapiláry a sú neúčinné proti veľkým plavidlám. Tieto lieky sa majú používať iba pri komplexnej liečbe s prísne definovaným dávkovaním, pretože nepriaznivo ovplyvňujú pečeň (endurín, kyselina nikotínová).

Lieky na srdce. Tieto lieky sú určené nielen zlepšiť výkon mozgu, ale tiež normalizovať funkciu vencovitých tepien. Sú založené na liečivých rastlín (konvalinky, goritsveta, digitalis) majú spevňujúce a vazodilatačných akcie (adonizid, Kardiovalen, Meprostsillarin, Amrinon).

Vasodilatačné lieky nemožno užívať samostatne, bez lekárskeho predpisu. Môžu sa líšiť v trvaní a vplyve na srdcovú frekvenciu. Neznalosť indikácií a presné dávkovanie môže viesť k vedľajším účinkom:

 • ospalosť;
 • závraty;
 • opuch;
 • bolesti hlavy;
 • zápcha;
 • kožné vyrážky.

Ďalšie skupiny drog

Medzi lieky na mozgové cievy existuje niekoľko ďalších odrôd:

 1. Na posilnenie cievnej steny. Lieky sa vytvárajú na báze vitamínových a minerálnych komplexov. Ich cieľom je posilniť steny krvných ciev a zvýšiť ich pružnosť. Najobľúbenejšie sú Askorutin a Dihydroquercetin. Posledná z nich sa skladá z flavonoidov modřínu, selénu a draslíka. Ascorutín je založený na vitamínoch P a C.
 2. Nootropiká. Lieky sa používajú na zlepšenie mozgovej cirkulácie, s poruchou pamäti, duševnými poruchami. Nootropické lieky sú predpísané nielen chorým ľuďom, ale aj zdravým ľuďom, ak sa vyžaduje zvýšenie duševnej výkonnosti. Mnohé z týchto liekov sú založené na prírodných zvieracích zložkách a obsahujú užitočné aminokyseliny. Lieky zlepšujú tok krvi a výživu mozgových buniek (Fenotropil, Nootropil atď.).
 3. Homeopatiká. Ide o lieky založené na prírodných zložkách. Sú dobre dokázané, ale na zlepšenie stavu je potrebné dlhodobé užívanie. Tradične výber homeopatických liekov vyžaduje individuálny prístup zo strany lekára: potom bude účinok liečby maximálny. Homeopatický liek môžete kúpiť samostatne v lekárni na základe pokynov a vlastnej diagnózy. Pred použitím sa odporúča konzultovať s lekárom. Z tejto skupiny získali Cerebralik a Edas-138 dobrú povesť. Používa sa na zlepšenie pamäti, aktivity mozgu.
 4. Proti migréne. Sú to lieky, ktoré zmierňujú migrény. Majú iný princíp účinku, pretože sú zamerané na odstránenie všetkých stupňov bolesti hlavy: zníženie cievneho tónu, kŕče, expanzia, opuch steny a návrat cievy do pôvodného stavu. V prvej fáze migrénové prípravky anestetizujú a zmierňujú zápal, potom s pomocou antagonistov serotonínu je možné pôsobiť proti dilatácii ciev krku a hlavy. Imigrant, Zomi, Maxalt sa môže užívať z migrény, z ktorých každá sa líši trvaním a účinnosťou.
 5. Antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám. Jedná sa o lieky, ktoré zmierňujú krv a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Medzi ne patrí: Curantil, Ecotrin, Warfarin, Clexane a ďalšie.

Na vykonanie výberu liekov pre pacienta môže iba lekár. Liečba je predpisovaná prísne individuálne. Nezávislé liečenie je neprijateľné, pretože ide o stav životne dôležitých orgánov.

Pilulky alebo injekcie?

Niekedy má pacient na výber: pilulky na krvné cievy alebo injekcie? Mnoho liekov má niekoľko foriem uvoľňovania, vrátane perorálneho a injikovateľného použitia.

Injekcie sú oveľa účinnejšie, pretože účinná zložka lieku okamžite vstúpi do krvi. Avšak táto forma lieku nie je vždy ľahko použiteľná. Ak je pacient ošetrovaný doma, forma piluliek alebo kvapiek bude prijateľnejšia. Liečba v lôžkovej starostlivosti zahŕňa intramuskulárnu alebo intravenóznu injekciu.

Medzi cievne liečivá používané na injekčné podanie, ktoré sa často používajú:

 • Deriváty alkaloidov: Cavinton, Vinpocetín, Bravinton. Zlepšujú prietok krvi a normalizujú silu nervových buniek.
 • Deriváty kyseliny nikotínovej: Nicoscale, kyselina nikotínová. Injekčné ampulky vydávané v lekárňach len na lekársky predpis.
 • Drotaverinum. Lepšie známy ako No-shpa. Zvyčajne sa táto droga užíva vo forme piluliek na zmiernenie kŕčov, ale je tiež možné liečiť pomocou injekcií. Liek je bezpečný a má minimálne kontraindikácie.
 • Piracetam. Nootropická látka používaná na zmiernenie kŕčov a mozgovej energie. Často sa predpisuje na prevenciu demencie.
 • Aminofylín. Liek rozširuje krvné cievy a prispieva k saturácii mozgu kyslíkom. Medzi kontraindikáciami na použitie patria gastrointestinálne ochorenia, glaukóm, abnormálny krvný tlak.

Keďže injekcie sú pomerne silnou formou expozície tela, liečba s nimi by sa mala vykonávať striktne pod dohľadom lekára.

Liečba osteochondrózy

Na liečbu osteochondrózy v krku najčastejšie predpisované:

 1. Vinpocetín. Uvoľňuje svaly cievnych stien, eliminuje závrat a normalizuje intrakraniálny tlak. Najznámejší analóg je Cavinton.
 2. Cinnarizine. Blokátor vápnika, ktorý dilatuje steny ciev. Často používa analóg - Stugeron.
 3. Piracetam. Nootropické činidlo používané na zlepšenie výživy mozgu a chráni neuróny pred nedostatkom kyslíka.
 4. Aktovegin. Obnovuje zásobovanie krvou, znižuje negatívny vplyv hypoxie na telo. Môže sa používať počas tehotenstva a laktácie.
 5. Valium. Eliminuje pocity necitlivosti, bolesti, zlepšuje stav nervových buniek.
 6. Trentalu. Zlepšuje krvný obeh, podporuje dodávanie kyslíka do tkanív. Je predpísané, ak je postihnutý periférny obehový systém.
 7. Kyselina nikotínová. Znižuje množstvo cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku aterosklerózy, znižuje viskozitu krvi.

Lieky na liečbu krčnej osteochondrózy sú predpísané neurológom a liečba by mala byť prísne pod dohľadom lekára. Mnoho liekov s predávkovaním alebo ignorovaním kontraindikácií môže mať neočakávané vedľajšie účinky.

Typy vazodilatátorov

Ak chcete rozšíriť cievne steny, použite nástroje, ktoré majú selektívny účinok, ktoré znižujú tón prevažne mozgových artérií, ale neovplyvňujú cievny systém srdca a končatín.

Vaskulárna liečba chorôb mozgu zahŕňa použitie finančných prostriedkov:

 • na zvýšenie alebo zníženie prietoku krvi;
 • posilnenie arteriálnych stien, zvyšovanie ich elasticity;
 • zlepšiť tok krvi.

Zoznam vazodilatančných liekov, ktoré sa používajú na zlepšenie dodávania krvi do mozgu, zahŕňa lieky (pilulky, injekcie), ktoré patria do nasledujúcich skupín:

 • antagonisty vápnika - lieky, ktoré sú účinné pri expanzii krvných ciev v mozgu, ale majú malý vplyv na periférne kapiláry a koronárny systém srdca;
  • činidlá obsahujúce nimodipín;
   • Nimotop;
   • Nimodipín-Nativa;
   • Nimolin;
  • cinnarizine;
   • stugeron;
   • Cinnarizin Sopharma;
   • Cinnarizine Avexima;
  • Inhibítory ACE;
   • kaptopril;
   • kvinapril;
  • beta blokátory - Hypoteph;
  • antispasmodika - zníženie vaskulárneho tónu, zvýšenie krvného obehu;
   • papaverín;
   • Dibazol;
   • Vinpocetín - založený na periwinkle
    • CAVINTON;
    • Vinpotropil;
    • Kavintazol;
   • purínové alkaloidy - lieky, jemne pôsobiace, dilatačné kapiláry na dlhý čas, obsahujúce:
    • kofeín;
    • pentoxifylín - Vazonit, Trental, Pentoxifylline-Acre, Agapurin;
   • vitamíny - kyselina nikotínová;
   • protidoštičkové činidlá - nikotinát xantinolu;
   • kyselina gama-aminomaslová (GABA) - xantinol nikonát, nicergolín.

Antagonisti vápnika

Najlepším prostriedkom na zníženie cievneho tonusu mozgu z mnohých antagonistov vápnika sú cinnarizín a nimodipín. Lieky v tabletách a injekcie z tejto skupiny sa používajú na expanziu arteriálnych ciev v mozgu a zvyšujú odolnosť neurónov voči hypoxii.

Cinnarizín, nimodipín - vaskulárne prípravky novej generácie s prevažujúcou vazodilatačnou aktivitou vo vzťahu k mozgovým cievam sa používajú na liečbu ischemickej mozgovej príhody, encefalopatie a tinnitus. Výrobky žilového tonusu založené na kalciových antagonistoch novej generácie nie sú ovplyvnené.

nimodipín

Liečivo nimodipín okrem účinku vazodilatátora zlepšuje funkčnú aktivitu neurónov, má pozitívny vplyv na schopnosť koncentrovať pozornosť, posilňuje pamäť.

Aký druh kalciových antagonistov v injekciách a tabletách používa pri porušení cerebrálneho prietoku krvi, aká je potreba liečiť arteriálne cievy, kapilár mozgu?

 • Analógy injekcií nimodipínu - Vasocore;
 • v tabletách - Nemotan, Nitopin;
 • výstrely a pilulky - Nimotop.

Prostriedky Nimodipín alebo jeho analógy vo forme injekcií a tabliet sa používajú ako liek, ktorý pomáha zlepšovať cerebrálny obeh a životaschopnosť nervových buniek v starobe.

Lekár môže odporučiť piť lieky Nimotop tablety do mozgových ciev s výkyvmi nálady, roztrhnutím, emocionálnou nestabilitou, poruchou pamäti, ktorá je tak často charakteristická pre starších ľudí.

spazmolytiká

Pri liečení chorôb cerebrálnej cirkulácie sa používajú antispazmodiky viacerých skupín. Patria sem nielen známe No-shpa a Eufillin, ale aj lieky z iných skupín, ktoré majú hlavnú schopnosť uvoľniť mozgové tepny v prípade kŕčov.

Táto schopnosť sa vyznačuje antitoxickým činidlom Pentoxifyllin, ktorý patrí do skupiny korektorov vaskulárnych porúch. Názov Pentoxifylline a jeho analógy v tabletách a injekciách sa nachádzajú v niekoľkých zoznamoch finančných prostriedkov na zlepšenie metabolizmu mozgu a rozšírenia krvných ciev.

Účinná zložka pentoxifylín patrí k antiagregačným činidlám, angioprotektormi, má schopnosť regulovať mikrocirkuláciu. Najznámejší liek obsahujúci pentoxifylín je Trental.

Recepcia Trental vám umožňuje rozšíriť mozgové tepny bez toho, aby ste spôsobili rozšírenie artérií srdca. Trental má pozitívny účinok na cievne steny, zvyšuje ich elasticitu, znižuje viskozitu krvi.

Rýchlo odstráňte kŕče injekcií mozgových krvných ciev (injekcií), aby sa uvoľnili cievne steny, môžu predpísať liek zo zoznamu s názvom:

 • Cavinton, Vinpocetin;
 • Drotaverinum (No-shpa);
 • Enduratin, Nikoshpan;
 • aminofylín;
 • piracetam;
 • Nimodipín.

Vitamíny s vazodilatačným účinkom

Kyselina nikotínová má vazodilatačný účinok. Tablety kyseliny nikotínovej sú predpísané pre cievy s migrénou, vaskulárne patologické stavy v mozgu, na liečbu a prevenciu aterosklerózy.

Injekcie kyseliny nikotínovej spolu s ďalšími vazodilatanciami sú predpísané na liečbu ischemickej mozgovej príhody, choroby spôsobenej hladom mozgového tkaniva kyslíkom.

Schopnosť kyseliny nikotínovej podporovať expanziu krvných ciev umožňuje používanie liekov na jej základe na zlepšenie pamäti, na potlačenie ischémie a aterosklerózy mozgu.

Kombinované fondy

Zoznam kombinovaných liekov, ktoré sa používajú na rozšírenie lúmenu mozgových ciev, zahŕňa názvy výrobkov obsahujúcich niekoľko aktívnych zložiek v jednej tablete, ktorá stimuluje krvný obeh.

Do skupiny liekov kombinovaného účinku, ktorú lekár môže predpisovať na liečbu mozgu a zvýšenie elasticity arteriálnych ciev a kapilár mozgu, patria:

 • Fezam - zahŕňa cinnorizín a piracetam;
 • Vasobral - obsahuje kofeín, dilatuje kapiláry, stimuluje metabolizmus;
 • Hypoteph - metoprolol v kombinácii s vinpocetínom a enalaprilom;
 • Papazol - obsahuje spazmolytický dibazol a myotropické činidlo papaverín hydrochlorid, ktorý spôsobuje dilatáciu artérií;
 • Teodobyverín - aktívne zložky - teobromín, papaverín, dibazol majú antispazmotický účinok.

Purínové alkaloidy

Medzi lieky, ktoré jemne dilatujú krvné cievy, patria kofeínové výrobky, z ktorých najčastejšie sú tablety citramónu. Tento nástroj sa používa na liečbu migrény - cievneho ochorenia spôsobeného arteriálnym spazmom.

Na zlepšenie prietoku krvi migrénami sú predpísané nielen vazodilatanciá, ale aj vazokonstrikčné liečivá zo skupiny blokátorov serotonínových receptorov (Sumatriptan).

Sumatriptan a jeho analógy patria k prostriedkom novej generácie, pričom migrény pôsobia ako selektívne vazokonstrikčné liečivo pre mozgové tepny. Skupina vazokonstrikčných liekov pre mozog zahŕňa aj triptany Imigran, Migrenol, Kafergot.

Lieky novej generácie

Lieky, ktoré nielen rozširujú tepny, ale tiež zvyšujú energetickú výmenu neurónov a stimulujú bunkový metabolizmus, patria medzi prostriedky novej generácie.

Takéto lieky zahŕňajú Piracetam, Mexidol, Actovegin, Nimodipine, Cinnarizine, Fezam.

Liek v kapsulách Fezam je nootropický a vazodilatátor schválený od 5 rokov na liečbu cerebrálnej cirkulačnej nedostatočnosti u detí a dospelých. Piracetam, ktorý je súčasťou lieku Fezam, má vlastnosti pre mozog posilňujúce cievy, je určený na odstránenie cievnych kŕčov, používa sa pri znižovaní intelektu, pamäť sa zhoršuje.

Pri liečbe cievnych ochorení, tablety na zlepšenie stavu cievnych stien, lieky na liečbu mozgu musia byť predpísané lekárom. Dĺžku liečby a liečebný režim zvolí aj lekár, berúc do úvahy individuálne charakteristiky pacienta.

ale nie sú predpisom na liečbu. Adresa pre odborníkov!
565465466
obsah:
Lieky na rozšírenie krvných ciev
Lieky, ktoré posilňujú steny ciev
Liečba migrény
Video: Lieky na cievne zdravie
Závraty, bolesti hlavy, tinitus, poruchy pamäti - to sú príznaky narušenia mozgových ciev, ktoré výrazne zhoršujú kvalitu života. Vo väčšine prípadov je príčinou negatívnych zmien vývoj aterosklerózy, ktorý spôsobuje ukladanie aterosklerotických plakov na cievne steny a zúženie lúmenu mozgového, inými slovami, kŕmenie mozgových tepien. Vzhľadom na skutočnosť, že nádoba je zúžená na niektorých miestach, tlak krvi na jej stenách sa zvyšuje. Poškodené lipidovými usadeninami, s ostrým zvýšením tlaku tekutiny, môžu nádoby jednoducho prasknúť ako vodné potrubia v čase vodného kladivka. Výsledok je poľutovaniahodný - práve takéto poškodenie ciev mozgu sa nazýva mŕtvica.

Pri mnohých ochoreniach, vrátane vyššie opísanej aterosklerózy, ale tiež pri migrénach a vegetatívno-vaskulárnej dystónii, po poranení mozog trpí neustálym hladovaním kyslíka v dôsledku narušenia ciev. Existujú pocity, že hlava bolesť, bolí, rozštiepi. A to všetko preto, lebo malé kapiláry prenikajúce do častí mozgu neposkytujú dostatočnú zásobu červených krviniek nervovým bunkám, ktoré potrebujú výživu. Na chvíľu telo kompenzuje tento nedostatok redistribúciou toku krvi cez rôzne cievy. Ale bez liečby sa zvyšujú negatívne účinky nedostatku výživy mozgu. Kvôli konštantnému hladovaniu buniek dochádza k čiastočnej smrti neurónov, ktorá sa prejavuje vo vývoji senilnej demencie.
Vidíte, aké dôležité je udržiavať zdravie mozgových ciev, aby ste zostali plnú a zdravú osobu tak dlho, ako je to možné.
Našťastie sa môžu liečiť vaskulárne ochorenia vrátane tých, ktoré dodávajú mozog. Lieky, ktoré môžu znížiť veľkosť aterosklerotických plátov a zmierniť vazospazmus, boli vyvinuté a úspešne sa používajú. Okrem toho, že priamo pôsobí na cievnu stenu, je možné zlepšiť vlastnosti krvi, znížiť jeho viskozitu a schopnosť tvoriť krvné zrazeniny.
Zvážte najbežnejšie lieky pre mozgové cievy.
Lieky na rozšírenie krvných ciev

5468468486
Farmakologickým účinkom týchto liekov je zvýšenie prívodu krvi do mozgu. Navyše zlepšuje energetický metabolizmus buniek.
Antagonisti vápnika
Všetky prípravky na mozgové cievy z tejto skupiny uvoľňujú tepny a prakticky nemenia tón žíl. Prúd krvi sa zvyšuje a krv bohatá na kyslík vstupuje do mozgu. Tieto lieky sú široko používané a vyvíja sa tretia generácia takýchto liekov.
Všetky tieto lieky sa používajú na korekciu vaskulárnych porúch v celom tele. Vzhľadom na to, že sa pri ich užívaní môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, mali by sa brať prísne podľa lekárskeho predpisu.
V prvej generácii:
Deriváty fenylalkylamínu - verapamil (lieky nazývané Isoptin, Finoptin);
Deriváty dihydropyridínu - účinná látka nifedipín (lieky Fenigidin, Adalat, Corinfar, Kordafen, Cordipin);
Deriváty benzotiazepínu na báze látky diltiazem (Diazem, Diltiazem).
V druhej generácii týchto liekov sa ich spektrum rozšírilo, napríklad:
Isradipín (Lomir);
Gallopamil, Anipamil, Falipamil;
Amlodipín (Norvask), felodipín (Plendil), nitrendipín (oktidipín), nimodipín (Nimotop), nikardipín, lacidipín (Lacipil), riodipín (Foridon);
Klentiazem.
Ďalšia generácia blokátorov kalciových kanálov má značné výhody oproti predtým uvoľneným liekom, ktoré fungujú na rovnakom princípe:
Po prvé, majú dlhšiu činnosť;
Po druhé, vykazujú vyššiu selektivitu expozície;
Po tretie poskytujú menej negatívne vedľajšie účinky.
Obzvlášť dôležité je, že medzi liečivami vápnikového antagonistu, ktoré zvyšujú lumen tepien, sú lieky, ktoré majú prevládajúci účinok na cievy mozgu, bez toho, aby významne ovplyvnili iné cievy.
Najefektívnejšie pre cievy mozgu z tohto hľadiska:
nimodipín;
Cinnarizine.
Pri ťažkej ateroskleróze nemožno tieto lieky vynechať. Zároveň by sa nemali liečiť všetky lieky v tejto skupine ako samoliečba. Nezabudnite navštíviť kardiológa a neurológ, lekár vám vyberie a predpíše správne nástroje. Často sú predpísané ako trvalé lieky, ktoré sa užívajú na celý život.
456468864866
Prípravky na báze rastlinných alkaloidov
Prípravky na báze Vinca

Deriváty alkaloidu z bežnej záhradnej rastliny - periwinkle majú najprospešnejší účinok na cerebrálnu cirkuláciu. Iba táto látka pôsobí v tele ako antispazmodik, uvoľňuje mozgové cievy. Okrem tohto účinku zlepšuje metabolizmus periwinkle alkaloid v mozgovom tkanive. Súčasne zabraňuje adhézii krvných doštičiek, táto látka zvyšuje mikrocirkuláciu krvi v cievach mozgu, a preto poskytuje nervovým bunkám adekvátnu výživu.
Takýto dobre známy liek pre cievy mozgu, ako Vinpocetín, je derivátom tohto alkaloidu. Ostatné mená tých istých prostriedkov sú:
Bravinton;
Vero Vinpocetín;
Vinpocetín;
Vintsetin;
CAVINTON;
Cavinton Forte;
Telektol.
Tento nástroj je široko inzerovaný a má tak málo kontraindikácií, že je predpísaný veľkému počtu pacientov. Upozorňujeme, že užívanie Cavintonu a Vinpocetínu bez konzultácie s lekárom je stále neprijateľné. Liečivo je dostupné v tabletách a roztokoch na intravenóznu injekciu. Injekčný kruh je efektívnejší. V závislosti od Vášho zdravotného stavu vám lekár ponúkne optimálny liečebný režim pre túto liečbu.
548884886
Prípravky z gingko biloba

Jedinečná relikviárna rastlina dáva ľuďom lieky s komplexnými účinkami na dodávanie krvi do mozgu. Pri užívaní gingko prípravkov sa súčasne odstraňuje vazospazmus, mení sa krvná schopnosť krvi, mikrocirkulácia a vaskulárna permeabilita. Navyše, kvôli antioxidačným vlastnostiam, lieky z gingko biloba posilňujú steny žíl a tepien a zničia voľné radikály. A to nie je všetko - tieto lieky majú výrazný účinok proti opuchu na úrovni mozgu a zlepšujú metabolizmus nervového tkaniva. Extrakt z Gingko biloba obsahuje lieky ako napr

Tanakan;
biloba;
Gingia;
Ginkor Fort a ďalšie
Tieto nástroje sú mimoburzové a môžete ich vziať sami. Je však potrebné starostlivo prečítať kontraindikácie a nekombinovať používanie liekov gingko s aspirínom v dôsledku zvýšeného rizika mozgového krvácania.
Deriváty kyseliny nikotínovej
Tieto lieky neovplyvňujú expanziu na veľkých plavidlách. Na úrovni kapilár má kyselina nikotínová vasodilatačný účinok, inými slovami vazodilatačný účinok. Vedľajší účinok príjmu kyseliny nikotínovej je sčervenanie kože, ktoré je spojené s touto vlastnosťou.
Lieky v tejto skupine pomáhajú znižovať krvnú hladinu "zlého" cholesterolu uloženého na stenách krvných ciev. Preto lekár predpisuje kyselinu nikotínovú pre komplexný účinok vrátane posilnenia cievnej steny, aby sa zabránilo vzniku cievnych katastrof. Najčastejšie sa liečba uskutočňuje formou kurzov vo forme injekcií pod dohľadom lekárov.
Tablety tejto skupiny liekov:
Kyselina nikotínová, Endurín, Nikoshpan predpis, rovnako ako s ich nekontrolovaným príjmom môže spôsobiť významné poškodenie zdravia pečene.
Video: odborné stanovisko k vazodilatanciám

Odporúčame podrobnejšie študovať alternatívne spôsoby rozšírenia plavidiel.
Lieky, ktoré posilňujú steny ciev

Tieto fondy zachovávajú pružnosť krvných ciev. Priaznivý účinok na kapilárnu priepustnosť aktivuje metabolické procesy v stenách krvných ciev. Po prvé, vitamíny pôsobia týmto spôsobom. Okrem nich, posilniť steny krvných ciev potrebujú niektoré stopové prvky.
Vitamín P, najdôležitejší prvok nevyhnutný pre správnu funkciu kapilár, je celá skupina biologicky aktívnych látok nachádzajúcich sa v rastlinách, inak sú to bioflavonoidy a polyfenoly, z ktorých najdôležitejšie sú rutín, antokyany, flavóny, flavonoly, katechíny, celkovo viac ako sto päťdesiat. V kombinácii s vitamínom C, ktorý má antioxidačné vlastnosti, ktoré zabraňujú deštrukcii buniek v dôsledku nadmernej tvorby voľných radikálov, je účinok vitamínu P výraznejší. Najjednoduchší a najznámejší liek, ktorý obsahuje tieto vitamíny, je Ascorutin. Antokyány sa nachádzajú vo všetkých tmavých bobúľach, napríklad čučoriedky a čučoriedky. Preto sa na nich založené výživové doplnky, ako je napríklad Blueberry Forte, nepochybne uberajú zdravie mozgových ciev.
Draslík, kremík, selén. Najužitočnejšie pre cievy vrátane mozgových, vitamínových komplexov, ktoré okrem toho obsahujú minerály. Okrem nich potravinové doplnky, doplnky stravy obsahujúce adaptogénne rastliny posilňujú cievne steny.
Dihydroquerthecín, jeden z najefektívnejších liečiv v tejto skupine, zahŕňa bioflavonoidy zo sibírskeho alebo dahurijského modřínu.
Vitamíny a minerály sú užitočné nielen na liečbu porúch mozgu, ale aj na ich prevenciu. Tieto lieky sa môžu užívať nezávisle, vzhľadom na odporúčané dávkovanie od výrobcov.
5465468464
Homeopatické lieky
Účinok týchto liekov je založený na prenose charakteristík energetickej informácie obsiahnutých v extrémne nízkych koncentráciách liečivých látok do tela pacienta. Spravidla homeopatia zahŕňa dlhý príjem a individuálny výber finančných prostriedkov pre každého pacienta. V prípade porušenia cerebrálneho obehu si môžete kúpiť homeopatické kvapky v lekárni. Dobre osvedčené, ako napríklad Edas - 138 a Cerebralik, používané pri ateroskleróze mozgových ciev na zlepšenie pamäti, redukujú závraty a iné nepríjemné prejavy. Homeopatické lieky v lekárňach sa predávajú bez lekárskych predpisov, môžu sa prijímať nezávisle, podľa pokynov.
Liečba migrény

Oddelene by ste mali zvážiť lieky, ktoré zmierňujú migrény. Hoci táto choroba je tiež spojená s narušením obehového systému, patologický stav je tu úplne odlišný. Migrenový útok pozostáva z piatich etáp.
Prvá fáza alebo prekurzory alebo prodroma začína oslabením cievneho tónu.
Druhý stupeň, takzvaná aura, počas ktorej sa v mieste vetvenia krčnej tepny vyvíja cievny kŕč a zvyšuje sa prívod krvi do arteriálnej steny.
Tretia etapa je charakterizovaná rozšírením ciev hlavy s redukovaným tónom ich stien. Amplitúda pulzácie sa zvyšuje. Nedostatočný prísun krvi do cievnych stien v týchto chvíľach spôsobuje, že sú veľmi zraniteľné pri naťahovaní.
Štvrtý stupeň je komplikovaný edémom cievnej steny a okolitého tkaniva v dôsledku porušenia permeability.
Piata etapa je návrat plavidiel do pôvodného stavu.
5254654654646 Ďalším mechanizmom vzniku migrénového záchvatu je, že drogy na rozšírenie ciev hlavy v tomto prípade nepomôžu.
V prvej fáze, keď sa objavia prvé prekurzory, okamžite začnú užívať lieky proti bolesti - analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky.
Potom lieky pomôžu - antagonistom hormónu serotonínu, zo skupiny triptanov. Tieto lieky sú predpísané na potlačenie dramatického rozšírenia ciev krku a hlavy. Prisťahovalec, prepustený v roku 1993, je najpopulárnejším prostriedkom tejto skupiny, hoci sa teraz rozšírila línia podobných drog. Zomig, Amerdzh, Maksalt - každá z nich má rozdiely v rýchlosti vystavenia, sile a trvaní. Prípravky na liečbu pacientov s migrénou, ktoré predpisuje iba lekár.
Ak chcete vybrať a užívať lieky, ktoré zlepšujú fungovanie mozgových ciev, neškodte zdraviu, mali by ste navštíviť lekára príslušnej špecializácie aspoň raz.
Iba lekár môže určiť príčinu bolesti hlavy a vylúčiť prítomnosť vážnych vrodených vaskulárnych patológií, ako sú aneuryzmy a malformácie, pri ktorých môže byť samotné podanie vaskulárnych činidiel smrteľné.
Video: Lieky na cievne zdravie

materiály na tému:
465445464 Spazmus ciev hlavy: ako odstrániť a ako sa liečiť? 5465468 Aterosklerotické zúženie ciev hlavy a krku: nástup, príznaky, liečba 5464684684Migréna: typy, znaky, kurz, liečba, lieky a ľudové prostriedky
Vytlačiť všetky príspevky označené značkou:
bolesť hlavy
prípravky
kŕč
Prejsť na sekciu:
Cievne choroby hlavy a mozgu: liečba, prevencia, diagnostika patológií
Otázky a odpovede:
Varovanie! Predtým, než položíte svoju otázku - odporúčame, aby ste sa oboznámili s dostupnými odpoveďami. Duplicitné správy je možné ignorovať.
Odporúčania (o dobrej vôli správy stránok) poskytujú odborní lekári s vysokoškolským vzdelaním a odbornými skúsenosťami.
PS: Nie sme "klinika" a nemáme záujem o poskytovanie lekárskych služieb našim čitateľom!
Takisto neposkytujeme cielené odporúčania zo série "Kam sa obrátiť?".

12/24/2014 o 21:12 Sergey Said (a):
Vitajte! Mám 22 rokov, 8 z nich fajčím. Mám obavy z pravidelných bolesti hlavy, ktoré sprevádzajú bolesť v krku. Taktiež po dobu asi jedného roka moja tvár veľmi napučiava, opuch prakticky nezmizne. Tlak sa neustále znižuje. Terapeut niekoľkokrát predpísal krvný test, všetky ukazovatele sú normálne, len úroveň červených krviniek je zvýšená. Vykonal sa ultrazvuk brušných orgánov a obličiek, EKG, všetko je normálne.
Informujte koho kontaktovať a aké testy urobíte.
Ďakujeme vopred.
odpoveď

12/25/2014 o 22:29 Špecialista VasudInfo povedal (a):
Vitajte! Možno by ste mali preskúmať cievy hlavy a krku, hoci tieto príznaky môžu byť spôsobené poruchou lymfatickej drenáže. Bolesti hlavy a zvýšené červené krvinky môžu byť dôsledkom takého dlhého obdobia fajčenia od mladého veku, je lepšie opustiť tento zvyk, až kým nebudete mať iné zdravotné problémy. Ak máte problémy s lymfodrenážmi, môže dermatológ alebo kozmetický lekár pomôcť pri vykonávaní špeciálnych procedúr lymfatickej drenáže na tvári.
odpoveď

12/23/2014 o 21:44 Tatyana Said (a):
ahoj Môj manžel má časté bolesti hlavy, ktoré ho mučili už od jeho prvých rokov, bolo veľa vyšetrení, po ktorých lekári prišli k záveru, že má na krku úzke cievy, neustále pije antispazmodikum (combispasm), ktoré niekedy dokonca ani pomôžu po dobu 3-4 hodín... poradiť dobrý liek tak, aby nielen odstrániť bolesť, ale tiež rozliať krvné cievy!
odpoveď

12/24/2014 v 12:37 Špecialista VasudInfo povedal (a):
Vitajte! Na internete nie je predpísaná liečba a lieky sa neodporúčajú, takže váš manžel by mal túto otázku kontaktovať s neurológom. Ak sa cievy výrazne zúžia a liečba liekom nie je účinná, potom je možná chirurgická korekcia po konzultácii s vaskulárnym alebo neurochirurgom.
odpoveď

12/23/2014 o 14:45 hod. Galina povedal (a):
Zdravtsvuyte.I má kinka VSA na oboch stranách, na úrovni C1, Sparava hemodynamicky významný, inoperable.It je potrebné vziať cievne drogy, ale zvýšil som nervozitu excitability. Ďakujem vám.
odpoveď

12/24/2014 o 12:19 hod. Špecialista VasudInfo povedal (a):
Vitajte! Špecifické lieky môžu predpisovať len lekár na recepcii, na internete je to neprijateľné. Možno, okrem vaskulárnych, budete predpísaný a upokojujúci liek na zníženie nervovej excitability. Prejdite terapeuta alebo neurológ na objasnenie schôdzok.
odpoveď

12/20/2014 o 11:12 hod. Olga Said (a):
V júli tohto roku som mal ťažké závraty, dokonca aj mdloby, bol prinesený do nemocnice s podozrením na mozgovú príhodu, o hodinu neskôr sa ukázalo, že to nie je mozgová príhoda a bola urobená diagnóza cervikálnej dorsopatie. Chystám sa liečba drogami (Actovegin, Mexidol, Cortexin + manuálny terapeut) Cítim sa oveľa lepšie, môj stav sa zlepšil. Ale po 2 mesiacoch som nervózny výpad a mám všetky tieto stavy (závrat, strata vedomia atď.) Pokračuje.
Ja podstupujem vyšetrenie - tomografia + ultrazvuk krvných ciev + röntgen. a som diagnostikovaný syndrómom chrbtice, opäť podstupujúcim lekársku liečbu. ale nič mi nepomôže. a stav sa zhoršuje. Lekári hovoria, že moje testy nemôžu dať taký strašný stav, ako hovorím, že vonku, vôbec nevidím, že sa cítim tak zle a ja som sa sám postavil tak "Oh, zázrak" priniesli novú diagnózu - vegetatívne krízy záchvaty paniky) (doslovne) a predpísať nové lieky - Adaptol, Phenibut.
v skutočnosti môžem súhlasiť s tým, že v mojom prípade dochádza k záchvate paniky, ale práve pre beznádej, nesprávne diagnózy a iné veci...
Je jasné, že IRR a PA môžu byť opravené s pomocou špecialistu, ale v mojom prípade to nevyrieši problém pre mňa. Keďže to bolo pre mňa zlé, takže mi nebudú pomôcť adaptoly a fenibuty.
Je naozaj možné, že nemám nič, čo by som ublížil, a vymýšľam všetko a ja potrebujem liečiť nie neurológ, ale psychoterapeut? žiadna sila, závrat pokračuje, trpezlivosť slabá. je to tak vyčerpávajúce, že nechcete žiť. Čo mám robiť, povedzte mi?
odpoveď

12/21/2014 o 00:15 Špecialista VasudInfo Povedané (a):
Vitajte! Nemyslite si, že ste dal zlú diagnózu, pretože jeden nevylučuje, to znamená, že je pravdepodobné, že máte a krku dorzopatie a porušenie prietok krvi v vertebrálnych tepien (založený na plavidlách USA, a tak ďalej. D.), ale aj prítomnosť aj vy nepopierate vegetatívnu dysfunkciu pri záchvatoch paniky. Najlepším riešením bude dodržiavať odporúčania neurologov a nesmiete ignorovať psychoterapeutickú pomoc, pretože váš stav a účinnosť liečby závisí od toho, akú akútnu situáciu zažívate, nervóznu a sústrediť sa na príznaky. Snažte sa vyhnúť sa stresu, znepokojovať menej, relaxovať viac, cvičenie, potom sa časom budete cítiť lepšie. Zdravie pre vás!
odpoveď

12/21/2014 o 12:35 Olga som povedal (a):
ďakujem veľmi pekne
odpoveď

12/21/2014 o 12:39 hod. Olga Said (a):
Povedzte mi, po akom momente môžem prepichnúť Actovegin + Mexidol + Cortexin. Odpovede lekárov nie sú jednoznačné, niekto hovorí, že je to absolútne nemožné, pretože môže spôsobiť mŕtvicu, zatiaľ čo iní hovoria, že uplynuli 4 mesiace a môžu sa zopakovať. Som zmätený.
odpoveď

12/21/2014 o 11:16 hod. Špecialista VasudInfo povedal (a):
Vitajte! Mali by ste počúvať rady tých lekárov, ktorí poznajú všetky vaše diagnózy podrobne a komu máte dôveru. Na vymenovanie liekov by mali byť indikácie a primeranosť takejto liečby. Ak sú vaše sťažnosti kvôli väčšiemu stupňu záchvatov paniky na pozadí IRR, potom nie je dôležité používať drogy, ktoré ste uviedli. V každom prípade nie je možné odporučiť niečo konkrétne na internete, lekár to musí robiť interne.
odpoveď

02.12.2014 o 20:44 Yury Said (a):
Dobrý deň, som stratil cit v ravnovesiya.Lezhal gospitale.Diagnoz-ateroskleróze mozgovej ischémie mozgu mozga.Hronicheskaya 1 stupeň s rozptýleným mikrosimptomatikoy.Chto potrebné vziať (liečivo), ktorá by sa cítiť istejšie, cítim, ravnovesiya.Dozhil poďakovať 60.Bolshoe,
odpoveď

12/02/2014 o 23:35 Špecialista VasudInfo Povedané (a):
Vitajte! Špecifická droga by mala predpísať neurológ, nemôže to byť vykonaná prostredníctvom internetu. Okrem liečby, ktorú predpísal neurológ, potrebujete diétu, ktorá zabraňuje ďalšej progresii aterosklerózy. Porozprávajte sa s terapeutom, môže vám tiež napísať všetko, čo potrebujete.
odpoveď

11/23/2014 v 07:32 Galina Povedané (a):
Vitajte! Moje nohy ublížia pod kolenami, cítia sa ako žily, nie je možné spať v noci, niekedy v deň, keď musíte sedieť a chodiť rýchlejšie, mám sedavý životný štýl, mám 30 kg váhy, mám 56 rokov. Aké testy mám robiť a čo môžem poradiť? Predtým boli vaše nohy chladné. Teraz nie je nič, ďakujem.
odpoveď

11/23/2014 o 22:39 Špecializovaný VasudInfo Povedané (a):
Vitajte! Po prvé, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby ste objasnili príčinu bolesti, predpíše nevyhnutné vyšetrenia. Po druhé, gymnastika bude užitočná, alebo aspoň chôdza, chôdza, plávanie, ako sedavý životný štýl a nadmerná váha mnohými spôsobmi prispievajú k problémom s žilami a svalovo-kostrovým systémom. Teraz môžete kontaktovať terapeuta alebo lekára, ak je to možné, potom flébolog.
odpoveď

14.11.2014 v 09:20 Andrew Said (a):
MRI preukázala príznaky vaskulárnej encefalopatie, atrofie mozgových hemisfér, CVP mozgu, som 70 rokov, človek Aké lieky
Prijímam, vďaka.
odpoveď

11/14/2014 o 11:16 hod. Špecialista VasudInfo povedal (a):
Vitajte! Iba lekár na recepcii môže predpísať lieky, čo sa neuskutočňuje v neprítomnosti prostredníctvom internetu. Ak máte vysoký krvný tlak, potom musíte užívať antihypertenzívne lieky, ak existuje ateroskleróza - potom musíte dodržať diétu a statíny. Na zlepšenie funkcie mozgu sú predpisované lieky zo skupiny nootropík (fezam, nootropil), cievne liečivá (actovegin) atď. Presnejšie informácie o názvoch, dávkovaní a spôsobe podávania konkrétnych liekov by mali byť objasnené u lekára na klinike.
odpoveď

11/13/2014 o 10:05 hod. Victoria Said (a):
ahoj Mám 45 rokov. Už viac ako 5 rokov sú znepokojujúce neustále, viac či menej ťažké bolesti hlavy, ktoré sú trápiacej, oblúkovej prírody. V hypotonickom živote asi 95-100 pri 70 mm Hg, atlét. Teraz AD-90-70 (85-60) mm.rt. Art. Impulz 60-62 za minútu Hypothyroidizmus AIT sa počas 15 rokov kompenzoval. Na MRI, vonkajší hydrocefalus parietálnych a čelných lalokov, dilatácia, komory mozgu, poškodenie venózneho odtoku. Pri zúžení ECHO o 60-70% ľavej chrbticovej artérie sa zvýšil vstup vertebrálnych artérií do chrbtice.
Posledné 2 roky po 6 mesiacoch. urobil kvapkací mexidol. Vezmem detrolex, mildronát a kortexín v konštantných intervaloch. Ale zdravotný stav je stále zlá, silná slabosť, nedostatok pamäti. Pred mesiacom, viac ako 2 týždne, bol pulz 48-49 za minútu. pri tlaku 85-60 (80-60), strašnej slabosti. Začala užívať diuretiká 1-2 týždenne počas 3 týždňov, vazobrálne a Zeleninové kvapky. Teraz je lepšie, pulz je asi 60, ale stále pre moje 50 kg. športové telo jednoducho nie je život, ale prežitie. Dokonca som musel zmeniť svoju prácu na ľahšiu. Čo robiť ďalej. Môj lekár nie je dosť.
odpoveď

11/15/2014 v 01:17 Špecialista VasudInfo povedal (a):
Vitajte! Je ťažké niečo poradiť, hlavne preto, lebo ste ako lekár s najväčšou pravdepodobnosťou úplne vyšetrení. Snáď príčinou vašich sťažností nie sú len vaskulárne poruchy, ale aj výrazná hypotenzia, teda slabosť. Diuretiká môžu len zvýšiť hypotenziu a nedostatok prietoku krvi v mozgu. Snažte sa poradiť s cévnym chirurgom, ak neurológ neposkytuje účinnú liečbu drogami.
odpoveď

11/13/2014 o 19:55 Tatyana povedal (a):
Zdravstvuyte.Mne 48let.Poslednie podlaha, môj život zmenil k horšiemu storonu.Postoyannye hlavy (putovanie), hučanie v ušiach (až tupá bolesť v hĺbke ucha), zhoršenie pamäti, sluch, zrak, najvyšší tlak občas vzrastie na 140 a dolnej väčšinou 90-99 (niekedy 110-90), necitlivé ruky (najmä v noci) v priebehu 3y.o. boľavou nohou v strede bedra.Samoe zlé pre mňa je dennej doby -noch.Ya zobudíte v noci hluku a pocit ťažoby v hlave neustále Obrátim hlavu na rôzne strany.To pomáha pomerne trochu.V dôsledku toho, Som ospalý, s opuchnutou tvárou a bolesťou hlavy (horšie ako som ležal).Mimochodom, nepijem a nefajčím, urobil som MRT. s dostatočnou presnosťou obrysov bez známok perifokalnogootoka, až do veľkosti 0,2 cm v diametre.Bokovye komôr nie sú rozšírené, sú asymetrické s minimálne minimálne exprimovaný na glióza oblasti pereferii.3 komôr a 4 sa nemení, bazálny cisterny mierne rasshireny.Hiazmalnaya oblasť bez prvkov, hypofýza tkanivo je normálne signal.Subarahnoidalnoe convexital minimálny priestor lokálne rozšírili, najmä v čelnej predĺžení doley.Opredelyaetsya perivaskulárnej Virchow-Robin priestory v bazálnych štruktúr v čelných podkôrových štruktúr dolyah.Sredinnye nie smescheny.Mindaliny cerebellum zvyčajne umiestnený. Zjavili sa cystické edémy v sliznici horných dutín, lekár predpísal Mexidol 2,0 Vm č.10, Piracetam 20% 5,0 Vv č.10, Semax Pocap 2 * 4 krát 2 C ďalej Fesam 1 ab * 3x denne 1 mesiac betaserk 16 mg 1tab * 2 v deň 1 mesyats.Ya dosiahnutých v liečbe do tabliet (5den).Golova ochoreli silno stúpa davlenie.Chto robiť? Poradia, či pokračovať v liečbe? A prosím dať diagnózu.
odpoveď

11/14/2014 o 01:35 Špecializovaný VasudInfo Povedané (a):
Vitajte! V neprítomnosti sa na internete nedá diagnostikovať. Lepšie to urobí ošetrujúci lekár na klinike alebo ošetrujúci lekár. Čo sa týka predpísaných liekov, nemáme právo na ich zrušenie ani vymenovanie ďalších. Mali by ste opäť ísť k lekárovi, vysvetliť mu podstatu vašich sťažností a opraviť liečbu. Ani fezam ani betaserk zvyčajne nespôsobujú bolesti hlavy, takže môžu byť spôsobené niečím iným, najmä kolísaním krvného tlaku.
odpoveď

11/12/2014 o 19:28 Marina Said (a):
Ahoj, v noci som sa prebudila z nevoľnosti a ťažkého závratu, hlavu som vyzerala ako hrací automat, v ktorom moje oči prechádzali rôznymi smermi Celý večer som sedel, keď som chcel ležať závratne a opakujem Povedz mi, čo to môže byť Som strach z môjho stavu.
odpoveď

11/12/2014 o 11:12 PM Špecialista VasudInfo Povedané (a):
Vitajte! Môže to byť cervikálna osteochondróza a vaskulárne problémy. Mali by ste ísť neurologovi, určiť povahu porušenia a predpísať liečbu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo robiť, ak sa plameň v oku praskne, príčiny patológie

Z tohto článku sa dozviete: príčiny, prečo máte v oku vypuknuté plavidlo, ktoré môže mať vplyv na to. Potrebujem liečbu? čo sa stane s vami.Plná funkcia očnej sietnice je zabezpečená choroidom vo forme kapilárno-venóznej siete.

Neutrofily v krvi

Neutrofily (NE) sú skupiny krviniek, ktoré sú typom bielych krviniek. V celkovej hmotnosti buniek leukocytov tvoria neutrofily najväčšie percento. Okrem tohto názvu môžete počuť termín, ako sú napríklad neutrofilné leukocyty.

Tromboembolizmus pľúcnej artérie

Tromboembolizmus pľúcnej artérie (pľúcna embólia) je oklúziou pľúcnej tepny alebo jej vetvami trombotickými hmotami, čo vedie k život ohrozujúcim poruchám pľúcnej a systémovej hemodynamiky.

Prečo sa objavujú bolesti: príčiny na tele

Každý deň venujeme pozornosť nášmu vzhľadu - dôkladne umyjeme našu tvár ráno, používame rôzne krémy, pretože krásna, dobre upravená pokožka vyzerá esteticky príjemná.

Systolický tlak

Systolický tlak je krvný tlak (TK) v čase kontrakcie srdcového svalu, ktorý prežíva steny krvných ciev počas krvného obehu. Tiež sa nazýva horný tlak, ktoré indikátory v normálnom rozsahu by mali byť 110-120 mm Hg.

Hydrocefalický syndróm

Hydrocefalický syndróm (hypertenzívny hydrocefalický syndróm alebo HGS) je stav charakterizovaný nadmernou tvorbou mozgovomiešnenej tekutiny (CSF), ktorá sa hromadí pod meningami a v komorách mozgu.