Moderný rytmus života je spojený s veľa úzkosťou a stresom, ktoré spôsobujú rôzne typy infarktu u ľudí s predispozíciou. Nepriaznivá ekologická situácia, nezdravá strava negatívne ovplyvňuje prácu tela.

Problém vzniku tohto typu chorôb sa stal tak naliehavým, že v každodennom živote sa človek môže často stretnúť s výrazom "priviesť k infarktu". Avšak nie všetci ľudia počas stresovej situácie sa stali takým nepríjemným javom. Aby sme pochopili podstatu choroby, je potrebné jasne definovať definíciu tejto choroby.

Definícia infarktu a jeho kategórií

Infarkt je smrť buniek srdcového svalu (nekróza) v dôsledku nedostatku krvi spôsobeného zablokovaním tepny cholesterolovým povlakom. Okrem poškodenia srdca môže ochorenie zahŕňať aj iné typy orgánov. Slovo "srdcový záchvat" pochádza z prastarého gréckeho lekárstva. Preložené do ruštiny znamená "strhanie", "blokovanie". Obtiažnosť transportu krvi do tkanív tela vedie k necitlivosti a nemožnosti plného fungovania. Hlavné typy ochorení sú rozdelené do 3 kategórií:

 1. Ischemická alebo anemická.
 2. Hemoragická.
 3. Ischemická alebo anemická s hemoragickým pásom.

Prvý typ ochorenia sa vyznačuje porážkou orgánov, ako je oblička, slezina, mozog, srdce. V dôsledku zastavenia krvného obehu v cievach dochádza k necitlivosti tkaniva a vyskytuje sa suchá nekróza. Hemoragický typ ochorenia je výsledkom stagnujúceho procesu krvi v žilách. Najčastejšie sú postihnuté tieto orgány: pľúca, črevá, slezina, mozog. Nástup ochorenia v pľúcnej oblasti je spôsobený nedostatočnou výživou srdca a slezinou v dôsledku venóznej trombózy.

Ischemická kategória ochorenia s hemoragickými príznakmi spája prvé dva typy orgánového poškodenia a je suchá nekróza s krvácaním. Ovplyvňuje srdce, obličky a slezinu. Infarkt alebo znecitlivenie mozgových buniek môže spôsobiť smrť alebo spôsobiť vážne následky, ako je napríklad kardiálna skleróza po infarkte.

Lokalizácia stredísk poškodenia orgánov

Podľa polohy postihnutej časti srdca je klasifikácia infarktu myokardu rozdelená na príslušné typy:

 • infarkt myokardu komory (predná, zadná, bočná, dolná);
 • infarkt myokardu interventrikulárnej septa;
 • izolovaný infarkt myokardu hornej časti srdca;
 • infarktu myokardu v pravej komore.

Oblasť zablokovania artérie môže byť tiež na križovatke oddelení srdca: posterolaterálna, horná laterálna, horná laterálna, atď.

Typy infarktu sú klasifikované nielen lokalizáciou štipľavého srdcového svalu, ale aj podľa veľkosti poškodenia orgánov.

Malý ohniskový infarkt myokardu indikuje malú oblasť poškodenia (zvyčajne v hrúbke myokardu). Tento druh má dve podskupiny: subendokardiálny infarkt myokardu (umiestnený pod endokardom) a subepikardiálny (pod epikardom). Rozsiahla nekróza zahŕňa odumieranie širokej oblasti srdcových svalov. Je transmurálny a netransmurálny.

Znaky

Za starých časov trpeli v dôsledku infarktu iba starší ľudia, avšak v posledných rokoch sa záchvaty často vyskytujú u mladých mužov a žien. Muži sú najviac náchylní na príznaky ochorenia a sú v prvej rizikovej skupine. U žien sa fenomén srdcového záchvatu vyskytuje hlavne v dospelosti, pretože produkcia estrogénu pohlavného hormónu zabraňuje tvorbe cholesterolu v tele.

Typická forma srdcového záchvatu sa prejavuje v podobe akútneho záchvatu bolesti v hrudníku, ktorý vznikol bez zjavných dôvodov. Pocity sú charakterizované tlakom na srdce, kontrakciou a niekedy bolestivé reflexie sa rozširujú na chrbtové a ramenné svaly. Príznak je podobný angínu pectoris, ale na rozdiel od tejto choroby srdca sa môže vyskytnúť nie ako výsledok námahy, ale v kľude. Bolesť je sprevádzaná záchvatmi arytmií, zvýšeným tlakom. Teplota tela stúpa na 40 ° C, dochádza k nárastu pulzu, po ktorom nasleduje slabosť a záchvaty zvracania. Užívanie piluliek zo srdca, najmä nitroglycerínu, nepomôže zmierniť bolesť.

Infarkt ženského a mužského pohlavia

Až donedávna boli srdcový záchvat pozorované vo väčšej miere u mužov, ale v poslednom desaťročí sa zvýšili prípady infikovaných infekcií u žien. Trvalý pretrvávajúci pocit slabosti, nespavosť, opuch, úzkosť, dýchavičnosť - všetky tieto príznaky by mali spôsobiť obavy o zdravie srdca. Musíte mať čas na návštevu klinickej ordinácie pre EKG. Ak sú včas rozpoznané príznaky, je možné predchádzať nežiaducim následkom.

Infarkt u žien sprevádza bolesť. Kŕče sú pozorované na krku, ľavé rameno, postihujú čeľusť. Bolesť svalov prebieha na pozadí nevoľnosti, závraty, studeného potenia. Podľa štúdií je obdobie adaptácie u žien pokojnejšie a po ochorení sa pacienti vrátia do normálneho rytmu života a úplne zabúdajú na dôsledky. Táto choroba si však môže znova pripomenúť, aby sa to nestalo, odporúča sa prehodnotiť životný štýl.

Na rozdiel od opačného pohlavia sa príznaky ochorenia u mužov nezobrazujú dlho. Keď sa vyskytne záchvat, nie sú žiadne príznaky závratov, nevoľnosti, nauzey. Bolestivé kŕče ovplyvňujú hornú časť chrbta, končatín a niekedy aj čeľusť. Problémy s dýchaním a pálenie v krku sprevádzajú škytavka, bledá tvár a neschopnosť postoja.

Rozdiel medzi mŕtvicou a infarktom

Mnoho ľudí si mýli dve radikálne protichodné ochorenia - srdcový záchvat a mŕtvica. Všeobecná informovanosť v oblasti určovania diagnózy infarktu by zabránila mnohým úmrtiam. Na presnejšiu diagnostiku ochorenia musíte mať jasnú predstavu o príznakoch ochorenia. Hlavné príznaky mŕtvice sú:

 • necitlivosť ramien, nohy;
 • stuhnutosť pohybov svalov tváre;
 • jednostranná paralýza tela.

Rozdiely medzi príznakmi dvoch typov srdcových ochorení sú veľmi významné. V niektorých prípadoch môže srdcový záchvat prejavovať príznak mŕtvice a iné diagnózy. Tieto typy srdcových záchvatov sa nazývajú atypické formy infarktu myokardu.

Typy nekrózy s príznakmi iných ochorení

Príčiny nekrózy maskované ako iné ochorenia prejavom ich symptómov sú atypické formy infarktu myokardu. Táto kategória symptómov, neobvyklá pre srdcové choroby, vytvára ďalšie ťažkosti pri určovaní diagnózy. Nasledujúce atypické formy infarktu myokardu sú najčastejšie v lekárskej praxi:

 1. Astmatický tvar. má chybné podobnosti s bronchiálnou astmou.
 2. Mozgová forma. charakterizované porušením nervového systému a sprevádzané neurologickými abnormalitami.
 3. Infarkt brušnej infarktu myokardu. Príznaky ochorenia sú podobné príznakom akútnej pankreatitídy.
 4. Asymptomatická forma je najčastejšia v prípade cukrovky. Z dôvodu zníženia citlivosti tela nie je sprevádzaná bolesťou.

Prvá možnosť nie je sprevádzaná bolesťou srdca, maskovanie pod príznakmi astmy prináša plné právo klasifikovať ju na základe "atypických foriem infarktu myokardu". Nastáva dýchavičnosť, v ktorej sa na uľahčenie dýchania používajú rôzne prostriedky, ale nie je pozorované žiadne zlepšenie.

Atypické formy infarktu myokardu brušnej formy sú ľahko pokryté príznakmi "akútneho brucha": nadúvanie, bolesť v brušnej dutine, sprevádzaná slabosťou, zníženie arteriálneho tlaku, tachykardia. Pri počiatočnom vyšetrení pacienta na diagnostiku tejto formy infarktu je dosť ťažké. Konečný verdikt sa môže urobiť až po relácii elektrokardiogramu.

Atypické formy infarktu myokardu mozgu majú všetky príznaky mozgovej príhody: pulz sa stáva menej častým, dochádza k zmätku reči, znecitliveniu končatín alebo čiastočnej paralýze tela na jednej strane. Charakterizované zvýšeným potentiálom, prietok krvi do tváre.

Atypické formy infarktu myokardu asymptomatického typu nekrózy sa vyskytujú bez reflexov bolesti, najčastejšie sa vyskytujú u pacientov s diabetes mellitus. Jedinými príznakmi tejto choroby sú zvýšená únava a dýchavičnosť po cvičení, ktoré predtým neovplyvnilo vašu pohodu.

Angína je ďalším príznakom ochorenia, ktoré možno klasifikovať ako "atypické formy infarktu myokardu", pozorované u približne 5% pacientov. Zhoršenie bolesti sa prejavuje iba počas chôdze. Často, takíto pacienti si ani túto chorobu neuvedomujú a naďalej žijú v bežnom rytme života. Diagnóza sa prejavuje iba počas postupu EKG.

Záverom je súbor základných preventívnych opatrení na prevenciu infarktu myokardu. Napriek rizikovým faktorom, ktoré sú súčasťou určitej skupiny ľudí, ktorí sú náchylní na výskyt srdcových infarktov, prijaté množstvo opatrení zabráni vzniku ochorenia. Po prvé, súvisí so zlými návykmi, ktoré prispievajú k výskytu problémov so srdcom: fajčenie, nadmerná konzumácia tučných potravín, sedavý životný štýl, nadváha. Odstránenie nežiaducich faktorov srdcového infarktu má priaznivý vplyv na zachovanie srdcového tónu po mnoho rokov.

Aké typy infarktu sú

Pri infarkte myokardu dochádza k nekrotickému poškodeniu srdcového svalu v dôsledku nedostatočného zásobovania krvou. Oklúzia koronárnych ciev vedie k hladovaniu kyslíkom a postupnej smrti zdravých buniek. Vývoj choroby je ovplyvnený nasledujúcimi faktormi: stupeň, klinická forma, závažnosť symptómov, počet infarktov v histórii. Existuje niekoľko klasifikácií infarktu myokardu, ktoré zjednodušujú formuláciu správnej diagnózy. V závislosti od získaných informácií sa pacient ošetrí na základe patogenetickej klasifikácie a individuálnych charakteristík pacienta.

Etapy vývoja poškodenia myokardu

Infarkt sa náhle objaví na pozadí dlhotrvajúcej ischémie, ktorá pacientovi prináša množstvo bolestivých pocitov. Stlačenie bolesti za hrudnou kosťou pretrváva až do vytvorenia zóny nekrózy. Následne dochádza k nahradeniu mŕtvych buniek spojivovým tkanivom.

Infarkt myokardu - núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie

Choroba prebieha v niekoľkých štádiách, ktoré sa vyznačujú rôznymi zmenami v klinickom zobrazení a tvarom zubov na EKG:

 • štádium poškodenia - spočiatku to neprejde, v priebehu času dochádza k akútnej cirkulačnej poruche, ktorá vedie k transmurálnemu poškodeniu svalového tkaniva srdca (trvá niekoľko hodín, ale môže sa vyvinúť až tri dni);
 • najakútnejšia doba naznačuje srdcový záchvat, je sprevádzaná silnými bolesťami s rýchlym rozšírením nekrotického zamerania, ak patologický zub Q nemal čas na vytvorenie skoršieho stavu, potom sa stáva viditeľným na EKG už v akútnom štádiu;
 • akútne obdobie - začína niekoľko hodín po ataku, trvá až 14 dní, počas akútnej periódy, produkty rozpadu tkanív vstupujú do krvného obehu a spôsobujú intoxikáciu, segment ST stúpa, T-vlna predtým pozitívneho je negatívna;
 • subakútna fáza - je sprevádzaná segmentom ST blížiacim sa k izoelektrickej línii, úľavu od nekrotického syndrómu a začiatku tvorby jizev spojivového tkaniva, subakútna perióda trvá ďalších 1,5-2 mesiacov.

Štádium zjazvenia dokončuje patogenézu infarktu myokardu. Tvorba zóny spojivového tkaniva na srdci vedie k poklesu oblasti fungujúcich kardiomyocytov. Po zmiznutí typických príznakov nasleduje dlhá rehabilitácia.

Anatomická klasifikácia infarktu myokardu

Srdce je rozdelené na tri gule (endokard, svalovú guľu a epikardium), ktorých porážka môže mať rôzne komplikácie. Lekárska prognóza závisí od polohy postihnutej oblasti a jej oblasti. Najzávažnejšia je rozsiahla lézia ľavej komory, ktorá vedie k významnému narušeniu srdcovej aktivity.

Infarkt s veľkým ohniskom (transmurálnym) - poškodenie sa šíri po celej hrúbke srdcového svalu a zachytáva jeho rozsiahlu oblasť

Anatomická klasifikácia zahŕňa tieto typy infarktu:

 • transmurálny infarkt (intraparietálny) - ovplyvňuje svalovú vrstvu srdca ako celku a pri absencii včasnej lekárskej starostlivosti vedie k závažným komplikáciám, nekróza môže tiež ovplyvniť epikardium a endokard;
 • intramural - je charakterizovaná miernym poškodením steny ľavej komory, nenastáva abnormálna Q vlna, na EKG sú prítomné len negatívne T-vlny a menej výrazný posun segmentu ST;
 • subendokardiálny - zameranie nekrózy je pod úzkym pásovým epikardom a neovplyvňuje iné oblasti srdca, zub Q nie je vo väčšine prípadov prítomný, segment ST je pod izolínom vo vzdialenosti väčšej ako 0,2 mV;
 • subepikardiálna mŕtva zóna je lokalizovaná v blízkosti epikardia (vonkajšia vrstva srdca) a prejavuje sa ako zmeny na EKG, patologický zub Q je sledovaný v zodpovedajúcich elektródach a segment ST stúpa nad izoelektrickou líniou.

Pri objeme problémovej zóny sa vyskytuje veľká ohnisková lézia, ktorá nie je vždy transmurálna, a malá ohnisková nekróza. V prípade smrti veľkého počtu buniek postihujúcich iba svalovú vrstvu prognóza vyzerá viac upokojujúco.

Malá ohnisková nekróza je sprevádzaná miernymi príznakmi, ale ak sa nelieči, môže sa zmeniť na veľkú ohniskovú formu.

Uzavretý lúmen cievy bráni dodávaniu krvi a kyslíka, čo vedie k smrti časti srdcového svalu

Typy infarktu v závislosti od lokalizácie

ICD-10 má celú triedu nazývanú Akútny infarkt myokardu. Táto kategória nezahŕňa prevedenú verziu choroby, ako aj komplikácie spojené s tvorbou zdroja nekrózy. Podtriedy transmurálnej formy ochorenia, vytvorené v súlade s nekrózou buniek konkrétnej srdcovej steny, sú oddelene indikované.

Na základe lokalizácie lézie srdcového svalu sa rozlišujú nasledujúce najbežnejšie typy infarktu myokardu:

 • septal (postihuje prepážku medzi komorami);
 • bazálna (ovplyvňujú sa vysoké časti zadnej steny srdca);
 • nekróza ľavej komory (vyskytuje sa častejšie ako iné);
 • nekróza pravej komory (v praxi je menej častá).

Existuje mnoho typov nekrotických lézií myokardu (predná stena, membránová stena, dolná stena atď.), Ako aj niektoré zmiešané varianty, napríklad: anterolaterálna a dolno-zadná forma ochorenia. EKG a ultrazvukové diagnostiky srdca pomôžu zistiť lokalizáciu jasnejšie.

Klasifikácia podľa frekvencie

Vzhľadom na každú chorobu, ktorá sa užíva samostatne, najmä z oblasti kardiológie, mali by ste venovať pozornosť zodpovedajúcim zmenám v histórii. Infarkt myokardu - veľmi zákerné ochorenie, náchylné k relapsu, pri každom novom infarkte nesie všetky veľké riziká.

Infarkt môže byť primárny (vyskytol sa prvýkrát), opakovaný (v minulosti už bol infarkt myokardu) a opakovaný (objavuje sa v období do 28 dní po predchádzajúcom infarkte

Klasifikácia nekrózy srdca v čase vývoja zahŕňa:

 • primárne zameranie - znamená anamnézu akútneho ataku spojeného s koronárnou nedostatočnosťou a sprevádzané tvorbou zamerania nekrózy (diferencované od angíny pectoris);
 • recidíva choroby - nastane do 8 týždňov po akútnom ataku, vyžaduje osobitnú pozornosť a kontrolu všetkých vitálnych znakov, je veľmi vážny stav, pretože to znamená zníženie kontraktility srdca;
 • recidivujúcim záchvatom - vyskytuje sa najmenej 8 týždňov po prežívaní ochorenia, často sa vyskytuje u starších pacientov, jeho príčinou je zvýšené zaťaženie myokardu, čo vedie k rôznym komplikáciám na pozadí predchádzajúcej zóny nekrózy.

Ak má pacient v minulosti infarkt myokardu, ale v súčasnosti nevykazuje žiadne sťažnosti, táto forma ochorenia sa nazýva odložená. Nevyžaduje intenzívnu liečbu, núti chorého, aby zvážil svoj životný štýl, cvičenie a výživu.

Typy srdcového záchvatu, v závislosti od klinických prejavov

Vyššie uvedené boli odkazy na typické varianty vývoja nekrózy srdcového svalu, sprevádzané bolesťou na hrudníku a príznakmi pretrvávajúcej ischémie. Ide o najrozsiahlejšiu kategóriu - kardiálnu klinickú formu. Avšak atypické prejavy choroby, ktoré sú podobné iným patologickým stavom, sú dnes bežné.

Gastrointestinálny infarkt myokardu. Vykazuje sa ako silná bolesť v epigastrickej oblasti a pripomína exacerbáciu gastritídy.

Medzi zriedkavejšie klinické formy sú:

 • gastralgická - pripomína trávenie, je sprevádzaná bolesťou v epigastrickej zóne, nauzea, vracanie, flatulencia, ťažkosť v pankrease;
 • Collaptoid (mozog) - jeho hlavným príznakom je výrazný závraty, podporovaný bolesťou hlavy, obeť počas útoku sa cíti veľmi slabá;
 • astma - tento typ srdcového záchvatu je podobný útoku bronchiálnej astmy, zahŕňa ťažkú ​​dýchavičnosť, modrú kožu, pocit tlaku v hrudníku;
 • periférna - charakterizovaná bolesťou, dávajúc do ľavého ramena, lopatky a čeľuste, cíti sa silnejšie ako pocit pálenia v hrudníku, zatiaľ čo chorý človek je ťažké pohybovať problematickou končatinou;
 • asymptomatické - sprevádzajú malorzikovú léziu srdcového svalu, môžu byť pozorované aj u ľudí so zníženou citlivosťou tkanív na bolesť, napríklad v prípade ťažkého diabetes mellitus.

Výskyt charakteristických príznakov arytmie sa často vyskytuje počas infarktu. Niektorí lekári oddelene nazývajú arytmický typ infarktu v prípadoch dôrazu na nerovnomerné srdcové zlyhanie. Prítomnosť zmiešaného obrazu označuje kombinovanú podobu.

Univerzálna klasifikácia infarktu myokardu

Prítomnosť veľkého množstva možností nekrózy srdcového svalu spôsobuje, že diagnóza je oveľa ťažšia. Klasifikácia, ktorá zahŕňa všetkých, je cenným vývojom ľudstva. Napriek tomu existujú prípady, keď lekár vyžaduje rýchlosť konania. Univerzálna klasifikácia infarktu myokardu je potešením založeným na etiológii konkrétneho variantu ochorenia.

Existuje 5 typov nekrózy srdcového svalu:

 1. Spontánne, ktorých príčina spočíva v primárnej lézbe koronárnych ciev vďaka ich oddeleniu, blokácii plakom alebo trombom.
 2. Ochorenie, ktoré sa vyskytuje na pozadí ischémie spojenej s inými patologiami obehového systému, napríklad: spazmus koronárnych ciev, závažná forma anémie, arteriálna hypertenzia.
 3. Náhla smrť srdca, ktorej primárne príznaky pripomínajú akútnu ischémiu, je taká diagnóza urobená predtým, ako sa odoberie krv a stanoví sa úroveň biochemických markerov.
 4. Štvrtý typ je rozdelený na dva podtypy: A a B. Prvý z nich je spojený s perkutánnou koronárnou intervenciou, druhou s trombózou predtým nainštalovaného stentu.
 5. Choroba spôsobená operáciou bypassu koronárnej artérie.

Vzhľadom na rôzne možnosti klasifikácie boli vyvinuté mnohé lekárske techniky zamerané na maximalizáciu zotavenia pacienta po útoku. Pre úspešnú liečbu je dôležité nájsť príčinu ochorenia, zozbierať podrobnú históriu, zobrať do úvahy všetky klinické príznaky, stanoviť miesto a stupeň nekrózy.

Klasifikácia infarktu myokardu a rozdiely medzi druhmi

Infarkt myokardu sa nazýva poškodenie srdcového svalu v dôsledku narušenia jeho krvného zásobovania. V časti, kde sa vyvinulo hladovanie kyslíkom, bunky zomreli, prvá matrica do 20 minút po ukončení krvného toku.

Srdcový záchvat je jednou z hlavných ochorení, ktoré spôsobujú úmrtnosť. Každý rok iba v Európe zomrie 4,3 milióna ľudí.

Etapy vývoja a typické formy kliniky

Klasifikácia infarktu myokardu zahŕňa štyri fázy vývoja ochorenia podľa času a klinického obrazu - poškodenie, akútne, subakútne, cicavce.

Doba škody (počiatočná)

Symptómy sa vyskytujú od niekoľkých hodín až po tri dni. V tomto štádiu je transmurálne poškodenie vlákien pozorované v dôsledku porúch obehu. Čím dlhšia je latentná fáza, tým závažnejšia je choroba.

Rozpoznanie choroby umožňuje EKG. Ióny draslíka, ktoré idú za mŕtve bunky, vytvárajú prúdy poškodenia. Potom nastane patologická Q vlna, ktorá je fixovaná druhý deň.

Ak sa v srdci vyskytnú nekrotické abnormality, segment ST je oveľa vyšší ako izolín, konvexita smeruje nahor a opakuje tvar monofázickej krivky. Zároveň je fúzia tohto segmentu s pozitívnou T-vlnou pevná.

Je pozoruhodné, že ak nie je žiadna Q vlna, potom všetky bunky srdcového svalu sú stále nažive. Tento zub sa môže objaviť aj na 6. deň.

akútna

Trvanie druhej fázy je od 1 dňa do 3 týždňov.

Postupne sa z poškodenej zóny vymyjú ióny draslíka, čo oslabuje silu prúdov. Súčasne sa poškodená oblasť znižuje, pretože časť vlákien zomrie a prežívajúca časť sa pokúša obnoviť a premeniť sa na ischémiu (lokálne zníženie krvného obehu).

Segment ST klesá na izolín a negatívna vlna T získa expresívny obrys. Avšak pri infarkte prednej steny ľavej komory myokardu je pravdepodobné, že stúpanie ST pretrváva určitý časový úsek.

Ak sa vyskytol rozsiahly transmurálny srdcový infarkt, najdlhšie trvá rast segmentu ST, čo naznačuje vážny klinický obraz a zlú prognózu.

Ak v prvej fáze nedošlo k žiadnej Q vlne, teraz sa zdá byť QS v prípade transmurálu a QR v netransmurálnom type.

subakútnej

Pódium trvá asi 3 mesiace, niekedy až do roka.

V tomto štádiu prechádzajú hlboko poškodené vlákna do zóny nekrózy, ktorá sa stabilizuje. Iné vlákna sú čiastočne obnovené a tvoria zónu ischémie. V tomto období lekár určuje veľkosť lézie. V budúcnosti sa znižuje ischémia, vlákna sa v ňom ďalej zotavujú.

Koksovnica (konečná)

Žuvanie vlákien trvá celý život pacienta. V mieste nekrózy sú spojené tkanivá susedných zdravých oblastí. Proces je sprevádzaný kompenzačnou hypertrofiou vlákien, postihnuté oblasti sú redukované, transmurálny typ sa niekedy mení na netransmurálny.

V záverečnej fáze kardiogram nie vždy vykazuje vlnu Q, takže EKG túto chorobu neoznámi. Neexistuje žiadna zóna poškodenia, segment ST sa zhoduje s izolínom (infarkt myokardu pokračuje bez jeho vzostupu). Vzhľadom na nedostatok ischemickej oblasti vykazuje EKG pozitívnu T vlnu, ktorá je charakterizovaná plochosťou alebo nižšou výškou.

Anatómia lézie

Anatómia lézie odlišuje chorobu:

 • transmurálnych;
 • intramurální;
 • subendokardiálnou;
 • subepicardial.

transmurálnych

Pri transmurálnom infarkte dochádza k ischemickému poškodeniu celej svalovej vrstvy orgánu. Ochorenie má mnoho príznakov, ktoré sú tiež charakteristické pre iné choroby. To spôsobuje, že liečba je oveľa zložitejšia.

Podľa symptómov sa choroba podobá na angínu pectoris s tým rozdielom, že v druhom prípade ischémia je dočasný fenomén av prípade srdcového infarktu sa stáva nezvratným.

nástenná maľba

Poranenie je koncentrované v hrúbke steny ľavej komory, neovplyvňuje endokard alebo epikardium. Veľkosť lézie môže byť odlišná.

subendokardiálnou

Takzvaný infarkt vo forme úzkeho pásika na endokardu ľavej komory. Potom je postihnutá oblasť obklopená poškodením subendokardiou, čo spôsobí, že segment ST klesá pod obrys.

V normálnom priebehu ochorenia rýchlo prechádza excitácia subendokardiálnych častí myokardu. Preto patologická Q vlna nemá čas prejsť nad zónu infarktu Hlavným znakom subendokardiálnej formy je, že segment ST pod elektrickou čiarou je viac ako 0,2 mV horizontálne presunutý nad oblasťou lézie.

subepicardial

Zranenie sa vyskytuje v blízkosti epikardia. Na kardiograme je subepikardiálna forma vyjadrená v redukovanej amplitúde R vlny, v oblastiach vedúcich cez oblasť infarktu sa pozoruje patologická Q vlna a tiež segment ST stúpa nad izolín. V počiatočnej fáze sa objaví negatívna vlna T.

Ďalšie podrobnosti o určení ochorenia na EKG nájdete na videu:

Objem postihnutej oblasti

Existuje infarkt s veľkým ohniskom alebo Q-infarkt myokardu a malé ohnisko, ktoré sa tiež nazýva infarkt bez Q.

macrofocal

Spôsobuje trombózu s veľkým ohniskom infarktu alebo dlhý spazmus koronárnej artérie. Je spravidla transmurálne.

Nasledujúce príznaky naznačujú vývoj Q-infarktu:

 • bolesť za hrudnou kosťou dáva pravú hornú časť tela, pod ľavým ramenným nožom, do dolnej čeľuste, do iných častí tela - rameno, rameno na pravej strane, epigastrium;
 • neúčinnosť nitroglycerínu;
 • dĺžka bolesti je iná - krátkodobá alebo viac ako deň, je možné niekoľko útokov;
 • slabosť;
 • depresia, strach;
 • často - dýchavičnosť;
 • zníženie krvného tlaku u pacientov s hypertenziou;
 • bledosť kože, cyanóza (cyanóza) slizníc;
 • nadmerné potenie;
 • niekedy - bradykardia, v niektorých prípadoch sa mení na tachykardiu;
 • arytmie.

Preskúmanie orgánu odhaľuje príznaky aterosklerotickej kardiostikrózy, rozšírenie srdca naprieč. Nad bodom a bodom Botkin je 1. tón oslabený, niekedy rozdelený, dominuje druhý tón a počujú systolické šelesty. Obaja zvuky srdca sú tlmené. Ak sa však nekróza nevyvíja na pozadí patologických zmien orgánu, potom prevažuje 1. tón.

S veľkým ohniskom infarktu sa ozýva perikardiálna krv, srdcový rytmus sa stáva cvičením, čo naznačuje oslabené kontrakcie srdcového svalu.

Laboratórne testy odhaľujú vysokú hladinu leukocytov v tele, nárast ESR (po 2 dňoch), v pomere medzi týmito dvomi indikátormi existuje efekt "nožnice". Makrofokálna forma je sprevádzaná inými biochemickými anomáliami, z ktorých hlavnou je hyperfermenémia, ku ktorej dochádza v prvých hodinách a dňoch.

Pri veľkej ohniskovej forme je indikovaná hospitalizácia. V akútnom období je pacientovi predpísaný odpočinok v posteli, duševný odpočinok. Jedlo - frakčné, obmedzené kalórie.

Účelom liečebnej terapie je predchádzať a eliminovať komplikácie - srdcové zlyhanie, kardiogénny šok, arytmia. Na úľavu od bolesti sa používajú narkotické analgetiká, neuroleptiká a nitroglycerín (intravenózne). Pacientovi sú predpísané antispazmodiká, trombolytiká, antiarytmiká, β-blokátory, vápnikové antagonisty, magnézia atď.

Malé ohnisko

V tejto forme má pacient malé lézie srdcového svalu. Ochorenie je charakterizované miernejším priebehom v porovnaní s veľkou ohniskovou léziou.

Zvuk tónov zostáva rovnaký, neexistuje žiadny cvalový rytmus a hluk z perikardiálneho trenia. Teplota stúpa na 37,5 stupňov, ale nie vyššia.

Úroveň leukocytov je približne 10 000 - 12 000, nie je vždy zistená vysoká hodnota ESR, vo väčšine prípadov eozinofília a posunutie bodov sa nevyskytuje. Enzýmy sa krátko a mierne aktivujú.

Na elektrokardiograme sa segment RS - T posúva, najčastejšie klesá pod obrys. Patologické zmeny vlny T sú tiež pozorované: spravidla sa stávajú negatívne, symetrické a zaberajú špicatý tvar.

Malý ohniskový infarkt je tiež dôvodom hospitalizácie pacienta. Ošetrenie sa uskutočňuje použitím rovnakých prostriedkov a metód ako vo veľkofocnej forme.

Prognóza tejto formy je priaznivá, úmrtnosť je nízka - 2 až 4 prípady na 100 pacientov. Aneuryzma, roztrhnutie srdca, zlyhanie srdca, asystóla, tromboembolizmus a ďalšie dôsledky infarktu myokardu s malým ohniskom sú zriedkavé, ale táto ohnisková forma ochorenia u 30% pacientov sa rozvinie do veľkého ohniska.

lokalizácia

V závislosti od lokalizácie sa infarkt myokardu vyskytuje v nasledujúcich klinických možnostiach:

 • ľavá a pravá komora - krvný tok do ľavej komory sa často zastaví a niekoľko stien môže byť narušené naraz.
 • septa, keď trpí interventrikulárna septa;
 • apikálna - nekróza sa vyskytuje v hornej časti srdca;
 • bazálne - poškodenie vysokých rozdielov zadnej steny.

Atypické typy ochorení

Okrem vyššie uvedeného existujú iné formy tejto choroby - atypické. Vyvíjajú sa v prítomnosti chronických ochorení a zlých návykov v dôsledku aterosklerózy.

Atypické formy výrazne komplikujú diagnostiku.

Existujú gastralgické, astmatické, asymptomatické a mnoho ďalších variácií srdcových infarktov. Podrobnejšie sme opísali atypické formy infarktu myokardu v inom článku.

mnohorakosť

Na tomto základe sa rozlišujú nasledujúce typy infarktu myokardu:

 • primárne - objavuje sa po prvý raz;
 • recidivujúca - lézia je fixovaná dva mesiace po predchádzajúcej a v tej istej zóne;
 • pokračovanie - to isté ako opakujúce sa, ale postihnutá oblasť je iná;
 • opakuje sa - diagnostikuje sa za dva mesiace a neskôr, akákoľvek zóna je ovplyvnená.

Preto pri prvých príznakoch, ktoré môžu naznačovať infarkt, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Všetko o infarkte myokardu

Infarkt myokardu - nebezpečná choroba srdca s následným uvoľnením nekrotického pásma. V prípade záchvatu v 30% prípadov nastane smrť. Obzvlášť nebezpečné obdobie v priebehu niekoľkých hodín po vzniku nebezpečných prejavov. Ak spozorujete silnú bolesť v oblasti za hrudnou kosťou, nepohodlie sa prejaví na ramenách, spodnej časti čeľuste, musíte zavolať záchrannú službu. Ak vznikol bolestivý syndróm v dôsledku vývoja infarktu, nemôže sa zastaviť s nitroglycerínom. Pacient je umiestnený v nemocnici, poskytuje zdravotnú starostlivosť.

Čo je infarkt myokardu?

Infarkt myokardu - porážka významnej oblasti srdcového svalu v dôsledku porúch obehu, ku ktorej dochádza v dôsledku arteriálnej trombózy. Oblasť, v ktorej krv neprúdi, postupne zomiera. Zvyčajne tkanivá začínajú zomrieť po 20-30 minútach od okamihu, kedy krv prestane prúdiť do orgánu.

Infarkt je charakterizovaný silnou bolesťou za hrudnou kosťou, ktorú nemožno zastaviť použitím štandardných analgetík. Dáva to ruku, ramenný pás a tiež do ďalších oblastí tela umiestnených v tesnej blízkosti postihnutej oblasti. Pri prechode útoku majú pacienti pocit nepodloženého pocitu úzkosti. Útok môže nastať nielen pri silnom psycho-emocionálnom strese, ale aj pri úplnom odpočinku. Bolestivý syndróm trvá 15 minút až niekoľko hodín.

klasifikácia

V medicíne existuje niekoľko možností klasifikácie infarktu myokardu, berúc do úvahy rôzne faktory, najmä jeho priebeh. Vo väčšine prípadov dochádza k typickej forme infarktu myokardu. Táto choroba je rozdelená na tieto poddruhy:

 1. Subepicardial. Nekrotické bunky sú umiestnené prevažne okolo epikardu.
 2. Subendokardiálnych. Zrazenie sa prejavuje v oblasti endokardu.
 3. Intramurální. Nekrotizovaná oblasť sa nachádza v oblasti myokardu. Toto je jeden z najnebezpečnejších typov patológie, pretože je ovplyvnená hrúbka srdcového svalu.
 4. Transmurálnych. Časť srdcovej steny je nekrotizovaná. Ide o veľký ohnisko druhov infarktu myokardu. Vo väčšine prípadov sa vyskytujú u mužov po dosiahnutí veku 50 rokov.

Klasifikácia infarktu myokardu zahŕňa metódy na určenie tvaru infarktu lokalizáciou lézie. Ak nevykonávate špeciálne diagnostické štúdie, je veľmi ťažké presne určiť postihnutú oblasť. Niekedy v prípade útoku nie sú žiadne známky poškodenia svalov, existujú aj ďalšie faktory, kvôli čomu je diagnostika v počiatočnej fáze komplikovaná.

Vo väčšine prípadov dochádza k infarktu myokardu s veľkým ohniskom. Niekedy na začiatku útoku je postihnutá oblasť malá, po chvíli sa môže zvýšiť. V prípade malého ohniskového infarktu je ochorenie charakterizované miernym priebehom a riziko nebezpečných komplikácií je znížené. Ak po ataku nedôjde k tromboembolizmu, pravdepodobnosť zlyhania srdca, zlyhanie srdca, aneuryzma sa zníži.

Medzi odrodami tejto choroby patria také atypické formy infarktu myokardu:

 1. Brucha. Často je to zmätený útokom pankreatitídy, pretože bolestivý syndróm sa nachádza hlavne v hornej časti brucha. Človek má pocit ďalších príznakov, ako je nevoľnosť, zvýšená tvorba plynu, v niektorých prípadoch dochádza k zvracaniu a škytavka je tiež možná.
 2. Osmotický. Môžete sa zmiasť s akútnou fázou bronchiálnej astmy, tento záchvat sprevádza dýchavičnosť s postupným zhoršením symptómov.
 3. Syndróm atypickej bolesti. Prejavená v čeľusti, v budúcnosti, bolesť dáva rameno, rameno.
 4. Príznakov. Bezbolestná forma infarktu myokardu je extrémne zriedkavá. Zvyčajne sa vyskytuje u diabetikov, citlivosť nervového systému, ktorá je v dôsledku chronického ochorenia výrazne znížená.
 5. Mozgová. Je to zriedkavé, ale jedna z najkomplexnejších foriem. Tiež odkazuje na atypické formy infarktu myokardu. Známky neurologickej povahy. Závraty sú nápadné, v prípade predčasného poskytnutia pomoci je možná strata vedomia.


Zamerajúc na multiplicitu, experti identifikujú rôzne typy infarktu myokardu. Hlavné odrody:

 1. Primárne.
 2. Recidivujúce. Vyskytuje sa počas 2 mesiacov po prvom útoku.
 3. Opakovať. Vyskytla sa po viac ako 2 mesiacoch po prvom infarkte.

Typy infarktu

Oblasť nekrózy je určená pomerom k hĺbke lézie. Zvyčajne tento parameter závisí od polohy postihnutej oblasti. Podľa oblasti nekrózy sa rozlišujú rôzne typy infarktu myokardu.

Malý ohniskový subendokardiálny

Ovplyvnená oblasť je charakterizovaná malými parametrami, ktoré sa prejavujú v dolnej časti srdcového svalu. Nekrotická zóna má malú veľkosť nielen na začiatku útoku, ale je aj diagnostikovaná po neutralizácii mimoriadne nebezpečných symptómov. Pri vykonávaní EKG sa porušenia v štruktúre vlny Q prakticky nezobrazujú.

Malý ohniskový nástroj

Diagnostické štúdie na EKG tiež neodhaľujú porušenie vlny Q. Nekrotická oblasť sa nachádza vo vnútornej časti myokardu. Tento typ srdcového záchvatu je jedným z najnebezpečnejších, pretože sa šíri cez veľkú oblasť. Ak sa lekárske opatrenia poskytnú včas, lekári budú môcť tieto porušenia napraviť. Tento typ infarktu v prípade zotavenia pacienta poskytuje minimálny počet komplikácií.

Veľký ohniskový transmurál

V lekárskej praxi sa považuje za najnebezpečnejší typ, pretože vyvoláva veľké množstvo smrteľných následkov. V tomto prípade vývoj nebezpečných komplikácií. Väčšina myokardu pôsobí ako lézia, zatiaľ čo významná časť srdcového svalu je nekrotizovaná. Pri vykonávaní EKG sa zaznamená modifikovaná QS vlna, čo naznačuje najťažšiu formu ochorenia.

Veľký ohniskový non-transmural

Ak sa EKG vykoná včas, zistí sa modifikovaná vlna Q. Napriek tomu, že klinický obraz vyzerá menej nebezpečný, existuje riziko komplikácií av niektorých prípadoch aj smrť. Významný počet kardiomyocytov je nekrotizovaný, ale myokard nie je úplne ovplyvnený.

Fázy a štádiá choroby

V medicíne je klasifikácia infarktu myokardu determinovaná vnútornými a vonkajšími prejavmi tejto patológie. Keď sa objaví léziva s veľkým ohniskom, rozlišujú sa nasledujúce fázy infarktu myokardu.

Predinfarktnaya

S včasnou liečbou lekárom je táto diagnóza vykonaná v polovici prípadov. Pacienti prejavujú ťažké angína, ktoré sa postupne zhoršujú. Patológia je obzvlášť nebezpečná, ak sa vyskytnú nasledovné prejavy:

 1. Prudký pokles telesných funkcií, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje pohodu pacienta.
 2. Nespavosť, zvýšená úzkosť.
 3. Únava, ľudia často nemôžu vykonávať ani minimálnu činnosť.
 4. Zvýšená slabosť, voči ktorej vzniká podráždenosť.
 5. Ani zvyšky, ani často používané lieky nepomáhajú pri prekonávaní negatívnych symptómov.

Najostrejší

V niektorých prípadoch sa táto fáza nazýva ischemická. Trvá od pol hodiny až 2 hodiny. Výsledkom toho sú deštrukčné procesy v tkanivách srdca v dôsledku zvyšujúcej sa ischémie. Ľudia cítia intenzívnu bolesť, ktorá začína náhle. Keď sa bolesť prejaví, nepohodlie sa podáva ramenám, ruke, čeluste, niekedy sa objavujú v iných oblastiach tela. V niektorých prípadoch sú prejavy infarktu zmätené s ostatnými, kvôli tomu, že diagnóza je spomalená, žiadosť o lekársku starostlivosť je odložená.

akútna

Zahmuje sa nekróza srdcového tkaniva. Trvá 2 dni. Počas tejto doby sa postihnutá oblasť stáva vymedzená, dá sa ľahko identifikovať pri vykonávaní diagnostiky. Ak sa srdcový záchvat po prvýkrát nezjaví, môže dôjsť k zvýšeniu postihnutej oblasti v priebehu 10 dní, niekedy aj dlhšie. Možno vznik akútnych porúch obličiek, prasknutie srdcového svalu, výskyt krvných zrazenín, arytmie. V akútnom stupni infarktu stúpa telesná teplota, prejavuje sa horúčka.

subakútnej

Je charakterizovaná nahradením nekrotickej časti svalu spojivovým tkanivom. Možno rozvoj srdcového zlyhania, arytmií. Môže sa vyskytnúť zhoršenie sprievodných patológií. Problémy s dýchacími orgánmi sa vyvíjajú, dochádza k preťaženiu pri zachovaní optimálnej telesnej teploty.

po infarkte

Pri prechode tohto štádia infarktu myokardu nastáva proces zjazvenia. Koniec tohto obdobia nastáva približne 6 mesiacov po akútnom ataku. Ak je lézia príliš veľká, stav osoby sa môže zhoršiť. Niektorí pacienti, ktorí utrpeli srdcový infarkt, trpia recidívou tejto choroby už 3 roky. Ak sa nevyskytnú žiadne závažné komplikácie, ukáže sa zvýšenie fyzickej aktivity, je tu možnosť obnoviť obvyklou aktivitu. Normalizácia rytmu srdcových kontrakcií je možná, normálne ukazovatele sa objavujú v analýze krvi.

V závislosti od formy infarktu sa charakter bolesti líši:

 1. Pocit prasknutia.
 2. Bolesť klasifikovaná ako horiaca.
 3. Stláčanie.

V akútnom štádiu infarktu myokardu dosiahne akýkoľvek z týchto príznakov v krátkom čase maximálnu intenzitu, ktorá trvá niekoľko minút alebo hodín. Kŕče sú možné, ale vo väčšine prípadov sa bolesť nezmenšuje. Operácia prebieha bez bolesti, kvôli charakteristikám konkrétneho organizmu. Ak bolesť nezostane dlhší čas, je možné akútne poškodenie veľkej oblasti myokardu.

Táto fáza ochorenia je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 1. Kreslenie bolesti v bruchu, emetické túžby.
 2. Ťažká dýchavičnosť.
 3. Niekedy ťažké dýchanie.
 4. Studený pot vystupuje.
 5. Slabosť sa dramaticky rozvíja. Je možné, že osoba robil svoju obvyklú prácu, potom sa cítil vyčerpaný.
 6. Zvýšená úzkosť.

Liečba po infarkte

Liečba srdcového infarktu sa vyskytuje v nemocnici, pretože choroba predstavuje hrozbu pre život. V prípade zistenia príznakov ktorejkoľvek z uvedených štádií infarktu myokardu je potrebné zavolať ambulanciu. Na určenie ochorenia a určenie špecifickej patológie sa používa elektrokardiogram.

Po rekonvaleskovaní je vypúšťanie z nemocnice dlhé obdobie rehabilitácie. Ľudia, ktorí utrpeli infarkt myokardu, by sa mali podrobiť ošetreniu sanatória, pravidelne prichádzajú na návštevu kardiológa, používajú diagnostické metódy, keď sa stav zhorší. Cieľom liečby pri liečbe infarktu myokardu je zníženie bolesti, prevencia šírenia lézií a odstránenie príčin, ktoré spôsobili tento záchvat. Prognóza ochorenia závisí od správnosti takýchto terapeutických opatrení, charakteristík pacienta.

 1. Obnovenie krvného obehu. Ak dôjde k včasnému orezaniu stagnácie, zlepší sa prognóza života pacienta.
 2. Zníženie oblasti tkaniva náchylnej na nekrózu.
 3. Znížená bolesť.
 4. Prevencia výskytu iných patológií, ktoré sa prejavujú na pozadí infarktu. Pomocou liekov, niekedy aj chirurgických metód, sa znižuje pravdepodobnosť komplikácií.

Mnoho pacientov, ktorí si uvedomujú zvýšené riziko srdcových ochorení, sa zaujíma o aké infarkty. Pri štúdiu typov a štádií tejto choroby je potrebné včas reagovať na výskyt negatívnych symptómov a vyhľadávať lekársku pomoc. Známky všetkých foriem a fáz infarktu myokardu sú slabosť, bolesť, dýchavičnosť a zvýšené potenie. Aby sa vylúčila pravdepodobnosť vzniku srdcového infarktu, znížili sa jeho účinky, vykonali sa diagnostické opatrenia, vykoná sa symptomatická liečba.

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu: čo to je?

Infarkt myokardu je jedným z najstrašnejších ochorení, ktorý je založený na vývoji nekrózy (nekrózy) v srdci. V dôsledku toho časť srdcového svalu vypadne z kontrakcie, čo znamená porušenie celého srdca.

Čo spôsobuje infarkt myokardu?

Hlavnou príčinou infarktu myokardu je zablokovanie koronárnych artérií (cievy, ktoré dodávajú srdce) v dôsledku progresívnej aterosklerózy. Uzavretý lúmen cievy bráni dodávaniu krvi a kyslíka, čo vedie k smrti časti srdcového svalu.
Prispieť k výskytu arteriálnej hypertenzie infarktu myokardu, zhoršeného metabolizmu tukov, fajčenia a dlhodobého emočného nadmerného tlaku.

Aké sú typy infarktu myokardu?

V závislosti od prejavov počiatočného obdobia sa tieto typy infarktu vyznačujú:

 • bolesť (anginálna) - najbežnejšia možnosť - v popredí je nezvyčajne silná a dlhotrvajúca bolesť na hrudníku;
 • atypická bolesť - bolesť je zaznamenaná v oblasti ramena, chrbta, zubov alebo inde;
 • astmatický - hlavný príznak nedostatku dychu;
 • bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie;
 • arytmie - prerušenie srdcového rytmu, nerovnomerný pulz;
 • cerebrálne - porušenie mozgovej cirkulácie (závrat, hluk v hlave, strata vedomia);
 • šok (kolaps) - prudký pokles krvného tlaku (slabosť, zhoršené vedomie);
 • asymptomatické alebo asymptomatické - mierna bolesť v hrudníku, môže byť odstránená tým, že sa užíva niekoľko tabliet s nitroglycerínom;

Veľkosť lézií prináša:

Infarkt s veľkým ohniskom (transmurálnym) - poškodenie sa šíri po celej hrúbke srdcového svalu a zachytáva jeho rozsiahlu oblasť.
Malý ohniskový (subendokardiálny, intramurálny) srdcový záchvat - lézia je pomerne malá.
Srdečný záchvat môže byť primárny (objavil sa prvýkrát), opakuje sa (v minulosti sa už vyskytol infarkt myokardu) a opakoval sa (až do 28 dní po predchádzajúcom srdcovom infarkte, keď ešte nie sú dokončené hlavné procesy zjazvenia predchádzajúceho infarktu).

Ako sa prejavuje infarkt myokardu?

Najcharakteristickejším znakom nástupu infarktu myokardu je záchvat superintenzívnej, nesnesiteľnej, "okrajovej" bolesti v hrudníku. Horiaca bolesť, stláčanie, sa rozširuje na ľavé rameno, ľavú ruku alebo obe ruky, pod ľavým ramenným listom, krkom, spodnou čeľusťou. Útok trvá dlhšie ako 20 minút. Užívanie nitroglycerínu nezmierňuje bolesť. Existuje úzkosť, strach zo smrti. Infarktu spravidla predchádza akcelerované záchvaty angíny (bolesť na hrudníku, ale s nižšou intenzitou a uvoľnená nitroglycerínom).
Existujú prípady, keď sa prejavy infarktu nezhodujú s popísaným typickým obrazom. Výstraha by mala spôsobiť neprípustnú bolesť v akejkoľvek oblasti alebo dramatickú zmenu stavu, najmä ak boli predtým zaznamenané záchvaty angíny.

Ako diagnostikovať infarkt myokardu?

Najspoľahlivejšou metódou na potvrdenie infarktu myokardu je elektrokardiografia (EKG). Pomocou EKG je možné určiť nielen prítomnosť, ale aj veľkosť infarktu, jeho lokalizáciu a fázu. Echokardiografia (EchoCG) je veľmi informatívna, umožňuje vám posúdiť abnormality v srdci a predvídať dôsledky. Laboratórne potvrdenie infarktu myokardu je založené na zvýšení koncentrácie "markerov" poškodenia srdcového svalu v krvi (špecifické kontraktilné proteíny, enzýmy).

Ako liečiť infarkt myokardu?

V prípade infarktu myokardu je povinná okamžitá hospitalizácia v oddelení infarktu alebo kardiológie.
Najskôr odstráňte bolestivý syndróm: vstreknite morfín 0,2 až 0,5 ml 1% roztoku alebo trimeperidín (promedol) 1-2 ml 1% roztoku alebo tramadol (tramálne, tramalgin) 1-2 ml 5% roztoku intravenózne. Beta-adrenergný blokátor sa pridá: metoprolol (egilok, corvitin, betalok, metoprol) 5-15 mg intravenózne.
Vykonajte oxygenoterapiu.
Obnovenie prietoku krvi v koronárnych ciev za použitia Trombolytická jeden z, ktoré prispievajú k "rozpusteniu" zrazeniny oklúziu cievy: altepláza (Actilyse) - 100 mg v 1,5 hodiny (15 mg intravenóznej bolus + 50 mg intravenózne počas 0,5 hodiny + 35 mg i.v. kvapkanie za 1 hodinu); urokináza - 2 až 4 milióny IU intravenózne; Streptokináza (distreptaza) v dávke 1 až 1,5 milióna jednotiek intravenózne. Pri kontraindikácie trombolytickej podávaní (chirurgického zákroku alebo poranenia v posledných 10 dňoch, krvácanie alebo vysokým rizikom krvácania, fibrilácia predsiení) koná núdzové operáciu - transluminálnej balónikovej angioplastike a zavedení stentu koronárnych tepien. Toto je operácia na rozšírenie zúžených ciev srdca, ktorá sa vykonáva cez katéter. A nakoniec, aby sa otvoril lúmen nádoby, je inštalovaný stent, malá perforovaná trubica.
Na zabránenie ďalšej trombózy sa heparínu do 4 000 IU podáva subkutánne intravenózne / subkutánne alebo heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou (fragmin, fraxiparín). Kyselina acetylsalicylová (aspirín, aspekt, aspart) je potrebná 100 až 162 mg denne.
Na obmedzenie oblasti infarktu sa podáva nitroglycerín, 2 ml 1% roztoku alebo 10 mg perlinganitu alebo 25-50 mg nitro; ACE inhibítory (adenozín konvertujúci enzým): captopril 50-75 mg denne alebo enalapril (Enap) 10-20 mg denne.
Na prevenciu arytmií sa predpisuje jeden z beta-blokátorov: bisoprolol (bisocard, bisoprol, bisostad) 5-10 mg denne.
V prípade ťažkej obštrukcie koronárnej artérie je možný chirurgický zákrok.
V období po infarkte, aby sa zabránilo opakovanému infarktu myokardu, sa odporúča:

 • odvykanie od fajčenia;
 • udržiavanie tlaku pod 140/90 mm Hg. a liečbu hypertenzie;
 • Korekcia tukovom metabolizme: obmedzenie diéta tuku, zvýšenie výkonu a nastavenie telesnej hmotnosti, za použitia čo-3 polynenasýtených mastných kyselín, statíny (napríklad Atoris, storvas, tulipánu, 10-20 mg na deň);
 • antiagreganty a antikoagulanciá: kyselina acetylsalicylová (aspirín) a jej neznášanlivosť - klopidogrel (tiklopidín, plgril).
 • ACE inhibítory: enalapril (Enap, burlipril, renitec) pri dávke 2,5-40 mg denne;
 • beta-blokátory: karvedilol (carvedigam, protekard, korvazan) 25-50 mg denne

Tieto lieky sú predpísané na nepretržité používanie po dlhú dobu, môže významne znížiť pravdepodobnosť opätovného infarktu.

Čo je nebezpečný infarkt myokardu?

Infarkt myokardu a jeho komplikácie každoročne zabíjajú milióny ľudí. Najnebezpečnejšie komplikácie sú srdcový infarkt, kongestívne srdcové zlyhanie, arytmie a vedenie poruchy, trombózy, srdcový aneuryzma, Dressler syndróm (pleurálna a pľúc).

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Lieky na liečbu mozgových ciev: 8 liekov v tabletách a kapsulách

V tomto článku sa dozviete, aké prípravky pre mozgové cievy sa používajú v klinickej praxi. Indikácie použitia tejto skupiny liekov, mechanizmy účinku a pravidlá správy.

Arytmia po cvičení: príčiny a prevencia

Arytmia je bežná porucha srdca, ktorá sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Napríklad, niekedy sa vyskytuje v procese alebo po športovaní. Je možné, že ľudia s arytmiou a tlakom na tréning a v akých prípadoch je akákoľvek fyzická aktivita kontraindikovaná?

Spôsoby liečenia neurocirkulačnej dystónie v hypertonickom type

Psycho-emocionálny stres, stresové situácie a prepracovanie môžu spôsobiť výskyt NDC (neurocirkulárna dystónia). Choroba je porušením normálnej funkčnosti kardiovaskulárneho systému.

Priemerný objem erytrocytov MCV: nízke a vysoké hodnoty

Erytrocyty - vysoko špecializované nosiče kyslíka a oxidu uhličitého - jedna z najdôležitejších zložiek krvi. Zaujímavé je, že každú sekundu zomrú a narodia sa v našom tele viac ako 2 milióny nových červených krviniek.

Opakujte aksh

Dôležité vedieť! Efektívny nástroj na normalizáciu práce srdca a čistenie ciev existuje! Čítajte viac...V kardiologickej praxi niektorí pacienti podstupujú operáciu bypassu koronárnej artérie.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) je klinická patológia, pri ktorej jeden alebo dva ventily tejto anatomickej formácie preliatia, to znamená, že sa počas systoly (kontrakcia srdca) ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo sa normálne nemôže vyskytnúť.