Zanechajte komentár 33,557

Diuretiká, ktoré si uchovávajú draslík v ľudskom tele, sa nazývajú draslík šetriace diuretiká. Liečivá pôsobia na distálny tubus nefronu, ktorý prispieva k zadržaniu draslíka - dôležitý prvok vitálnej aktivity, ktorý je potrebný pre normálne fungovanie celého organizmu. Diuretiká tejto skupiny sa často používajú na liečbu vysokého krvného tlaku.

prihláška

Draslík šetriace diuretiká sú široko distribuované pri liečbe hypertenzie. Avšak tento typ diuretika má významnú nevýhodu - nízku účinnosť zníženia tlaku. Na tomto základe sú lieky na úspory draslíka predpísané pri komplexnej liečbe hypokaliémie (nízka koncentrácia draslíkových iónov v krvnej plazme) spolu so slučkou alebo tiazidovými diuretikami. Okrem liečby vysokého krvného tlaku sa lieky tohto typu používajú na:

 • vykonávanie špecializovanej liečby pacientov trpiacich primárnym aldosteronizmom (ochorenie, ktoré postihuje kôru nadobličiek);
 • edém, ktorý vznikol v dôsledku porúch produkcie primárneho hormónu nadobličiek;
 • zlyhanie srdca (ako doplnok);
 • dna.
Späť na obsah

Použitie pri hypertenzii

Pri liečbe vysokého krvného tlaku odborníci odporúčajú užívať draslík šetriaci diuretik v malej dávke. V prípadoch, keď liečba nemá veľký účinok, dávka sa často nezvyšuje, pretože tieto opatrenia nepovedú k zníženiu tlaku a stanú sa len provokátormi pre vývoj ďalších vedľajších účinkov. Lekári predpisujú dodatočné diuretiká, alebo úplne nahradia draslík šetriacich slučkami alebo tiazidové diuretiká.

So srdcovým zlyhaním

Pacienti trpiaci srdcovým zlyhaním čelia skutočnosti, že voda v tele je nadmerne oneskorená, čo je plné komplikácií. Ak chcete zvládnuť túto situáciu, pomôžete liečbe diuretík, čím ušetríte draslík. Odborníci začínajú liečbu s malou dávkou diuretík, zvyšujúc ju v priebehu času, až kým pacient nezačne strácať svoju váhu. Konečný účinok, ktorý sa musí dosiahnuť pomocou diuretík, je stopercentná resorpcia pýchy. Diuretiká, ktoré nevyplavia draslík, sú najoptimálnejším prostriedkom, najmä pokiaľ ide o predĺžený príjem, pretože majú jemnejší účinok a pomáhajú udržiavať správne množstvo draslíka v tele.

Draslík šetriace diuretiká počas tehotenstva

Počas celého tehotenstva sa ženy často zhoršujú rôznymi otupkami, najčastejšie sa pozorujú v posledných mesiacoch, bližšie k pôrodu. Ak chcete zvládnuť opuch a zbaviť sa tela nadmernej nahromadenej vody, odborníci predpisujú špeciálne diéty pre ženy, ktoré kontrolujú množstvo soli, ktorá prichádza s jedlom. V komplexe s vyváženou stravou lekári odporúčajú používať diuretiká, pričom uprednostňujú lieky, ktoré dokážu doplniť zásobu draslíka. Tehotenstvo je dôležité časové obdobie v živote ženy, čo vyžaduje, aby telo dostalo dostatok draslíka. Preto lekári predpisujú diuretiká, ktoré nemajú lúhujúci účinok na draselné ióny v krvnej plazme.

Mechanizmus účinku liekov

Diuretiká, ktoré neodstraňujú draslík, sú najúčinnejšie lieky, na rozdiel od iných diuretík, ich schopnosť pôsobiť na telo a trvanie nástupu účinku je výrazne nižšia ako diuretiká iných skupín. Jednoduchý mechanizmus účinku je spôsobený skutočnosťou, že lieky tohto typu sú antagonisty aldosterónu. Táto zložka, ktorá má vplyv na metabolizmus vody a soli, si zachováva draslík, zvyšuje krvný tlak a má priaznivý účinok na kardiovaskulárny systém. Diuretikum, ktoré nevyplachuje draslík, pôsobí, pretože blokuje aldosterón dvomi spôsobmi:

 • spomaľuje syntézu hormónu pôsobiaceho na receptory, čo umožňuje odstrániť sodík z moču a tým zvýšiť koncentráciu draslíka;
 • inhibuje transport sodíkových iónov.
Späť na obsah

Vedľajšie účinky

Pri užívaní draslík šetriacich diuretík sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

 • vývoj urolitiázy;
 • citlivosť na jasné slnečné svetlo;
 • nevoľnosť a zúrivosť;
 • hnačka alebo zápcha;
 • závraty a bolesti hlavy;
 • kŕče;
 • kožná vyrážka;
 • únava;
 • zhoršenie erekcie;
 • zmena menštruačného cyklu.
Späť na obsah

Klasifikácia výrobkov, ktoré neodstraňujú draslík

Diuretiká, ktoré nevyplavia draslík, sú rozdelené do dvoch skupín:

 1. Kompetitívni antagonisti aldosterónu (majú účinok na receptory aldosterónu a blokujú ich).
 2. Inhibítory tubulárnej sekrécie draslíka (zvýšenie vylučovania sodíka, tekutín a chlóru, čo pomáha znížiť výkon draslíka).
Späť na obsah

Zoznam zachovania potašu a jeho charakteristiky

"Spironolakton"

Diuretikum nielenže šetrí draslík, ale aj horčík a patrí do skupiny antagonistov aldosterónu. Spironolaktón pôsobí týmto mechanizmom: zvyšuje vylučovanie sodíka a chlóru a znižuje vylučovanie horčíka, vápnika a draslíka. Prijímanie tabliet je predpisované individuálne odborníkom. Najčastejšie sa používa na edém a jeho denná dávka sa pohybuje od 100 do 200 mg a jej príjem sa má rozdeliť 2-3 krát. Liečebný režim trvá od 2 do 3 týždňov, po uplynutí ktorého sa musí zastaviť počas 10 dní av prípade potreby pokračovať.

Použite "Spironolaktón" a s hyperaldosteronizmom (syndróm, pri ktorom kôra nadobličiek vylučuje viac aldosterónu ako je potrebné na udržanie normálnej rovnováhy sodík-draslík) v dávke 300 mg. Táto dávka je tiež predpísaná v situáciách, keď pacient bol diagnostikovaný s hypokalimiou a hypomagneziou (nízkym obsahom vápnika s horčíkom v krvi). Je povolené piť "Spironolakton" tehotným ženám, ale iba tým, ktorých vek gestačného veku je už viac ako 3 mesiace a dojčiace matky, ale nezabúdať, že malá časť aktívnej zložky diuretika bude v mlieku.

"Eplerenón"

Tablety, na rozdiel od "Spironolaktónu", pôsobia na receptory aldosterónu selektívne a absolútne nespôsobujú účinok na steroidné hormóny, kvôli čomu majú oveľa menej vedľajších účinkov. Vplyv na telo trvá pomerne dlho - diuretický účinok užívania lieku vo forme poklesu tlaku je viditeľný až po 2 týždňoch od okamihu použitia. Eplerenón často spôsobuje zvýšenie cholesterolu a začiatok suchého kašľa. Nepredpisujte lieky na zníženie tlaku, ak má pacient diabetes, má individuálnu neznášanlivosť voči jednotlivým zložkám nástroja, ako aj zlyhanie obličiek alebo pečene. Používanie eplerenónu počas tehotenstva a dojčenia je prísne zakázané.

"Triamtezid"

Hlavnou aktívnou zložkou diuretických tabliet je triamteren. Účinok lieku Triamteside sa považuje za mierny, preto tento liek patrí do skupiny ľahkých diuretík a je predpísaný v kombinácii s inými liekmi na liečbu arteriálnej hypertenzie, bolesti rôznych druhov, nedostatok moču v močovom mechúre, nízky obsah vápnika v krvnej plazme a hypokalémia. Názvy a dávky pomocných diuretík môžu predpisovať len špecialisti na základe toho, či má pacient iné ochorenia. Napriek tomu, že liek je považovaný za ľahký, pôsobí pomerne rýchlo - diuretický účinok začína 15-20 minút po aplikácii a trvá približne 12 hodín. Lekári odporúčajú používať Triamtezid po jedle a piť veľa vody počas liečby.

Nemali by ho užívať pacienti trpiaci renálnou insuficienciou, nízkym obsahom sodíkových iónov v krvi, urolitiázou a zvýšeným množstvom draslíka v krvnej plazme (v tomto prípade pitie kalcium-diuretikum diuretikum). Nepredpisujte "Triamtezid" a tehotné ženy, pretože existuje možnosť vzniku závažných patologických stavov u plodu.

"Veroshpiron"

Tablety Veroshpiron sú antagonisty aldosterónu a hlavnou aktívnou zložkou je spironolaktón. Ak sa odporúča pretrvávajúca hypertenzia užívať 50-100 mg diuretík 1 denne. V prípadoch, keď má pacient opuch spôsobený chronickým zlyhaním srdca, musíte použiť 100-200 mg diuretík denne v kombinácii s inými druhmi diuretík. Počas tehotenstva a laktácie by ste nemali piť "Veroshpiron". Ak existuje potreba používať "Veroshpiron", je dôležité ukončiť dojčenie.

Diuretiká, ktoré neodstraňujú draslík z tela - kompletný zoznam s opisom, zložením a cenami

Nevýhodou väčšiny diuretík je, že spolu s prebytočnou tekutinou tiež odstraňujú dôležité stopové prvky z tela vrátane draslíka. Aby ste tomu zabránili, môžete použiť špeciálne diuretiká. Oni sa nazývajú draslík-šetriť a sú považované za bezpečnejšie ako iné diuretiká.

Použitie draslík šetriacich diuretík

Hlavnou výhodou diuretík, ktorá neodvodzuje draslík, je to, že nespôsobujú hypokalémiu. Táto patológia spôsobuje oslabenie práce srdcového svalu. Ak chcete odstrániť výskyt nedostatku draslíka, použite draslík šetriace diuretiká. Ovplyvňujú telo jemnejšie, a preto ich účinok je slabší. Z tohto dôvodu sú draslík šetriace diuretiká predpísané v kombinácii s tiazidovými a slučkovými diuretikami. Je nevyhnutná na prevenciu hypokaliémie. Diuretiká, ktoré neodstraňujú draslík stopových prvkov, sa používajú v:

 • hypertenzia;
 • zlyhanie srdca (ako súčasť komplexnej liečby);
 • primárny hyperaldosteronizmus;
 • edém spôsobený poruchami syntézy adrenálnych hormónov;
 • dna.

S hypertenziou

Diuretiká odstraňujú nadbytočnú tekutinu z tela, čím sa znižuje objem cirkulujúcej krvi, čo vedie k zníženiu tlaku na cievy. Pri hypertenzii sa častejšie používajú tiazidy a draslík šetriace diuretiká. Posledné sú vymenované ako príliš vysoké dávky. Nezvyšujú ani pri absencii účinku diuretík, ktoré neodstraňujú draslík. Dôvodom je, že to nevedie k zníženiu tlaku, ale len zvyšuje počet vedľajších účinkov. V tomto prípade sú predpísané ďalšie diuretiká alebo sú už liečené tiazidovými alebo slučkovými diuretikami.

So srdcovým zlyhaním

V tretej etape srdcového zlyhania má pacient opuch v celom tele, ktorý je plný komplikácií. Diuretiká pomáhajú tomu zabrániť. Keďže obyčajné diuretiká vylučujú draslík, môžu len zhoršiť stav srdca. Z tohto dôvodu voľba spadá na lieky šetriace draslík. Pokiaľ ide o dlhodobú liečbu, takéto diuretiká sú najlepším riešením, pretože majú šetriaci účinok a podporujú požadovanú hladinu draslíka.

Diuretiká počas tehotenstva

Puffiness často sprevádza tehotné ženy, najmä v posledných obdobiach. Ich pôvod súvisí s rastúcou maternicou, ktorá stláča cievy. V dôsledku toho narušil normálny prietok krvi. Materina tiež vyvíja tlak na močovody, čo spôsobuje retenciu tekutín. Hlavným zameraním liečby je špeciálna strava, ktorá obmedzuje množstvo potravy vstupujúce do tela. V kombinácii so špeciálnou diétou sa môžu použiť diuretické prípravky, ktoré nevyberajú draslík. Tento mikroelement je dôležitý pre tehotné ženy, pretože lekári sa snažia udržať svoju úroveň normálnu.

Diuretiká pre edém

Výskyt edému súvisí aj s arteriálnou hypertenziou, metabolickými poruchami, cukrovkou, osteoporózou a nefrotickým syndrómom. Pri takýchto ochoreniach sa používajú diuretiká, ktoré neodstraňujú draslík. Môžu sa použiť aj v prípade infekčných alebo alergických ochorení. Diuretiká sú predpísané iba na dlhotrvajúci opuch. Účinok látok šetriacich draslík sa prejavuje po 2-3 dňoch. Najčastejšie sa používajú v kombinácii s tiazidmi na prevenciu hypokaliémie, aj keď sú menej bezpečnými diuretikami na edém.

Ako fungujú lieky?

V porovnaní s inými diuretikami sa diuretiká šetriace draslík považujú za menej priaznivé, pretože zvyšujú diurézu iba o 20% z normálu. Hlavným účinkom takýchto liekov je blokovanie účinku aldosterónu. Jedná sa o hormón produkovaný nadobličkami, ktorý sa aktívne podieľa na metabolizme vody a soli. Aldosterón odstraňuje sodík z tela, čo zvyšuje tlak. Draslík šetriace diuretiká blokujú tento hormón dvomi spôsobmi:

 • inhibujú syntézu aldosterónu v dôsledku účinku na špecifické receptory;
 • inhibujú transport sodíkových iónov a poskytujú účinok oproti aldosterónu.

Vedľajšie účinky

Diuretikum, ktoré nevylučuje draslík, zriedkavo spôsobuje vedľajšie účinky, pretože sa častejšie používajú v nízkych dávkach. V niektorých prípadoch sa vyvíja hyperkaliémia - zvýšenie množstva draslíka nad prípustnú hladinu 5,3 mmol / l. Táto patológia môže spôsobiť arytmie a nasledujúce vedľajšie účinky:

 • zhoršenie erekcie;
 • sucho v ústach;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • urolitiáza;
 • závraty;
 • bolesť hlavy;
 • menštruačné poruchy;
 • hnačka alebo zápcha;
 • únava;
 • kŕče;
 • citlivosť na slnečné svetlo;
 • kožná vyrážka;
 • ospalosť.

Zoznam diuretických liekov

Draslík šetriace diuretiká majú spoločnú vlastnosť zachovania draslíka v tele, ale líšia sa v chemickej štruktúre. Rozdiel spočíva v mechanizme účinku. Takže všetky lieky na liečbu diuretík, ktoré neodstraňujú draslík, sú rozdelené do dvoch hlavných skupín:

 • Antagonisti aldosterónu. Ovplyvňuje receptory aldosterónu priamo. Vďaka ich blokovaniu sa produkcia aldosterónu spomaľuje.
 • Inhibítory tubulárnej sekrécie draslíka alebo blokátorov sodíkového kanála. Znížte priepustnosť membrány epitelu zberných kanálov pre sodné ióny. Výsledkom je zníženie množstva vylúčeného draslíka.

Antagonisty aldosterónu

Jedným z najpopulárnejších diuretík medzi antagonistami aldosterónu je spironolaktón. Až do 90. rokov minulého storočia sa táto droga používala výlučne na zlyhanie srdca, aby sa zabránilo hypokaliémii. Neskôr sa začalo používať na liečbu hypertenzie. Cena liečiva - 20-50 p. Výhody spironolaktónu:

 • Hladké zníženie tlaku. Diuretický účinok sa postupne objavuje približne po 3-4 dňoch podania. Pomáha to znížiť riziko mŕtvice a srdcového infarktu.
 • Možnosť príjmu tehotných žien, ale po dobu 3 mesiacov.
 • Srdcová stimulácia. Je to spôsobené tým, že spironolaktón zvyšuje koncentráciu digoxínu v krvi.

Posledný fakt je možné pripísať mínusom: dôvodom je, že nadmerné množstvo digoxínu môže spôsobiť arytmiu. Priemerná dávka lieku je 100-200 mg, rozdelená na 2-3 dávky. Ak hyperaldosteronizmus trvá až 300 mg, dokonca aj s poklesom plazmatických hladín vápnika a horčíka (hypokalciémia, hypomagnezémia). Spironolaktón je aktívna zložka iného diuretika - Veroshpiron (70-100 r.). Hlavné indikácie pre používanie týchto liekov:

 • arteriálna hypertenzia;
 • nefrotický syndróm;
 • opuch počas 2-3 mesiacov tehotenstva;
 • zlyhanie srdca;
 • cirhóza pečene;
 • primárny hyperaldosteronizmus;
 • syndróm polycystických vaječníkov.

Ďalším antagonistom aldosterónu je eplerenón. Výhoda - na rozdiel od Spironolaktónu selektívne ovplyvňuje receptory aldosterónu a neovplyvňuje steroidné hormóny. Z tohto dôvodu má liek menej vedľajších účinkov. Mínus Eplerenón - oneskorený účinok, ktorý sa rozvíja v priebehu 2 týždňov. Ďalšou nevýhodou je zvýšený cholesterol. Cena lieku je 2200-2500 r. Najskôr sa podáva eplerenón v dávke 25 mg jedenkrát denne. V budúcnosti sa dávka zvyšuje, ale nie je vyššia ako 50 mg / deň. Indikácie pre použitie Eplerenón:

 • klinické príznaky srdcového zlyhania po infarkte;
 • zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení so stabilnou dysfunkciou ľavej komory (v kombinácii s použitím beta-blokátorov).

Inhibítory tubulárnej sekrécie draslíka

Jedným zo zástupcov tejto skupiny diuretík je liek Triampur Compositum. Účinnými látkami v jej zložení sú triamteren a hydrochlorotiazid. Tieto látky zvyšujú vylučovanie sodíkových iónov z tela a znižujú stratu draslíka. Z mínok Triamur možno poznamenať, že je zakázané počas tehotenstva a laktácie. Výhodou lieku - patrí do kombinovanej kategórie, čo umožňuje znížiť dávku jeho účinných zložiek a znížiť počet vedľajších účinkov. Cenové prostriedky - 320 strán.

Triampure hydrochlorotiazid je tiazidový diuretikum, triamteren je draslík šetrný. Takže nie je potrebné samostatné vymenovanie týchto dvoch liekov. Dávka lieku Triampur závisí od dôkazov. Liečivo sa používa na:

 • hypertenzia;
 • opuch na pozadí ochorenia srdca, pečene, obličiek;
 • prevencia straty draslíka.

Triamterene má podobný účinok, avšak v jeho zložení je prítomný len draslík šetriaci diuretikum. Výhoda tohto diuretika sa rýchlo absorbuje z gastrointestinálneho traktu, takže účinok lieku sa objaví v krátkom čase (po približne 4 hodinách). Z miniatúr Triamteren možno pozorovať veľké množstvo vedľajších účinkov z močového systému. Dávka liečiva je 150-250 mg / deň.

Nevýhody lieku Triamteren zahŕňajú krátke trvanie účinku - asi 12 hodín. Cena lieku je približne 170 p. Indikácie na použitie Triamteren:

 • nefrotický syndróm;
 • cirhóza pečene;
 • arteriálna hypertenzia;
 • prevencia hypokaliémie so saluretickou liečbou;
 • chronické srdcové zlyhanie;
 • edematózny syndróm rôznych etiológií.

Amilorid je ďalší liek zo skupiny liekov na liečbu diuretík, ktoré neodstraňujú draslík. Cena liečiva je približne 200 p. Hlavnou zložkou kompozície je amilorid. Navyše liečivo obsahuje bikarbonát a hydrochlorotiazid. Vďaka tomuto zloženiu môže byť Amiloride klasifikovaný ako kombinovaný prostriedok. Liečivo zahŕňa tiazid a draslík šetriaci diuretikum. To môže byť považované za výhodu Amilidy.

Z nevýhod tohto lieku môže vyzdvihnúť potrebu jeho postupného zrušenia. Pre tento liek sa užíva v najnižšej dávke každý druhý deň. Štandardný režim závisí od ochorenia. Indikácie na použitie Amilida:

Draslík šetriace diuretiká

Diuretiká - látky, ktoré ovplyvňujú metabolizmus vody a soli v tele. Ovplyvnite renálne nefróny. Pri ich zavádzaní sa zvyšuje uvoľňovanie kvapalín a solí. Draslík šetriace diuretiká sú navrhnuté na zníženie krvného tlaku.

Odporúčame našim čitateľom

Náš pravidelný čitateľ sa zbavil problémov s obličkami účinnou metódou. Skontrolovala ju na seba - výsledok je 100% - úplná úľava od bolesti a problémov s močením. To je prírodný bylinný liek. Skontrolovali sme metódu a rozhodli sme sa ju odporučiť. Výsledok je rýchly. EFEKTÍVNA METÓDA.

Všeobecný opis finančných prostriedkov

Draslík šetriace diuretiká účinkujú v spletených tubuloch, zhromažďujú neurónové trubice obličiek. Hlavný účel:

 • znížená reabsorpcia sodíka;
 • prekážkou odstránenia draslíka.

Preto názov triedy liekov s diuretikami. Všetky ostatné diuretiká zvyšujú výkon draslíka z tela. Existujú dva typy tejto triedy liekov:

Amilorid, Triamteren - pracujú na hlavných bunkách zberných trubíc v spletených tubuloch nefronu. Inhibujte reabsorpciu sodíka, vylučovanie draslíka.

Inhibítory aldosterónu (spironolaktón) - pôsobia na nosiče v zberných tubách. Zabráňte tvorbe čerpadla draslíka sodného, ​​ktoré bráni vylučovaniu potrebného minerálu z tela.

Draslík šetriace diuretiká, zvyšujúce vylučovanie chloridu sodného a vody, zníženie krvného tlaku. Sú to slabé diuretiká. Lieky neporušujú rovnováhu medzi kyselinami a bázami a prejavujú diuretickú aktivitu pri posune hodnoty pH.

Zoznam liekov

Diuretiká tejto skupiny znižujú vylučovanie draslíkových iónov z tela. Nezvyšujú objem konečného moču, používajú sa predovšetkým v komplexnej terapii. Zoznam diuretických prípravkov s draslík šetriacim typom predstavuje tri hlavné prípravky:

 • Spironolaktón (Veroshpiron).
 • Triamterén.
 • Amilorid.

Lieky sa líšia v chemickej štruktúre. Spoločným znakom je zachovanie draslíka v tele. Draslík šetriace diuretiká majú malý vplyv na hladinu sodíka a telesných tekutín.

Spironolaktón patrí do skupiny silných diuretík. Liečivo mierne zvyšuje diurézu, pomáha odstrániť sodík z tela spolu s močom. Charakteristickým znakom spironolaktónu je schopnosť zachovať draslík. Liečivo sa používa v kombinácii s inými diuretikami, pretože zle odstraňuje tekutinu.

Spironolaktón je predpísaný pre nedostatok draslíka v tele na účely liečby a prevencie. Farmakologický účinok lieku je založený na súťaži s aldosterónom. Zvyšuje vylučovanie sodných solí, vody. Spironolaktón zadržia draslík v tele, čo môže viesť k jej prebytku a spôsobiť vážne poruchy. Mala by sa užívať len podľa pokynov lekára, prísne dodržiavať pokyny v pokynoch.

Liečivo pôsobí na iný steroid - androgén. Zvýšenie tohto mužského hormónu u žien je príčinou mnohých chorôb vedúcich k neplodnosti. Veroshpiron sa úspešne používa v gynekológii. Účinne sa vyrovná s nadmerným rastom čiernych vlasov na ženskom tele.

Spironolaktón je hlavnou aktívnou zložkou Aldactonu, lieku, ktorý predstavuje najnovšiu generáciu draslík šetriacich diuretík.

Iné lieky - triamteren, amilorid - mierne ovplyvňujú diurézu, krvný tlak. Používa sa v kombinácii s tiazidmi. Hlavným rizikom je hyperkaleémia, ktorá je reálna pri zhoršovaní funkcie obličiek. Niekedy - dyskinéza tráviaceho traktu.

Amilorid je vysoko účinný draselný šetriaci diuretikum. Účinok lieku je zameraný na distálnu časť renálnych kanálikov. Liečivo prispieva k intenzívnemu odstraňovaniu iónov sodíka, chlóru. Zachováva draslík v tele. Používa sa pri liečení edematóznych syndrómov rôzneho pôvodu, arteriálnej hypertenzie.

Triamteren je činidlo šetriace draslík. Znižuje hypokalémiu spôsobenú tiazidmi a zvyšuje ich diuretický účinok. Terapeutický účinok nastáva okamžite po požití. Trvanie lieku je 12 hodín.

Mechanizmus vplyvu

Miesto aplikácie draslík šetriacich diuretík sú zberné tubuly obličiek, kde dochádza k reabsorpcii sodíka a súvisiacej sekrécii draslíka. Tento proces je regulovaný aldosterónom. Normálne sa asi 5% Na reabsorbuje. Pod účinok draslík šetriacich diuretík sa percento znižuje o dve jednotky.

Spironolaktón je kontroverzný antagonista steroidných hormónov. Potláča účinok lieku Aldactone, ktorý pôsobí konkurenčne na špecifické receptory v distálnom tubule. Terapeutický účinok je mierny, začína sa prejavovať po 3-5 dňoch od začiatku recepcie. Metabolizmus a inaktivácia lieku sa vyskytuje v pečeni.

Triamteren, amilorid sa líši od lieku Veroshpiron pre mechanizmus farmakologického účinku:

 • znížiť priepustnosť apikálnej membrány;
 • inhibovať aktívnu prepravu sodíka;
 • znížiť sekréciu draslíka.

Absorbovaný, ukazujúci jeho farmakologické účinky, 3 hodiny po požití.

Draslík šetriace diuretiká sú najvýhodnejšie lieky v porovnaní s inými diuretikami. Sila pôsobenia na ľudské telo je dĺžka prejavu terapeutického účinku výrazne horšia.

Je možné použiť s hypertenziou

Liečba diuretikami je dvoch typov:

 1. Aktívna terapia - silná diuretika predpísaná situačne.
 2. Podporná liečba - konštantná mierna liečba tohto typu.

Diuretiká, ktoré zachovávajú draslík, sa používajú na liečbu hypertenzie. Táto skupina diuretík má významnú nevýhodu - ich účinnosť z hľadiska účinku na zníženie krvného tlaku je malá.

Draslík šetriace diuretiká sa zriedkavo používajú na samoliečbu. V kombinácii s loopback priraďte tiazidové diuretiká. Hlavným účelom je zabrániť nadmernej strate draslíka pacientom.

Nežiaduce účinky, kontraindikácie

Ako silné látky majú draslík šetriace diuretiká významné nežiaduce účinky:

 • ospalosť;
 • bolesť hlavy;
 • panické obavy;
 • hnačka;
 • poruchy v menštruačnom cykle;
 • zníženie pohlavnej funkcie a zvýšenie mliečnych žliaz u mužov;
 • alergická vyrážka.

Diuretiká tejto skupiny majú množstvo kontraindikácií. Zakazuje sa ich:

 • s ťažkým ochorením obličiek;
 • s funkčnou nedostatočnosťou nadobličkovej kôry;
 • s hyperkalémiou;
 • s urolitiázou;
 • diabetes;
 • počas tehotenstva a laktácie;
 • malé deti do 3 rokov.

Draslík šetriace diuretiká nie sú predpísané v prípade individuálnej intolerancie voči chemikáliám prítomným v prípravku. Povinná úprava dávky pre konkrétneho pacienta a kontrola kardiológa, nefrologa.

Funkcia príjmu

Dávka liekov určuje ošetrujúci lekár. Užívajte si lieky ráno. Ak je predpísaná dvojnásobná dávka, druhá dávka sa má užívať v čase obeda. Diuretický účinok liekov môže spôsobiť poruchy spánku, takže ich nepoužívajte večer.

Užívanie piluliek sa vykonáva s jedlom alebo ihneď po raňajkách a obede. Ak sa musíte liečiť predpísanými liekmi, mali by ste opraviť bežnú diétu. Vylučte zo stravy soľou potraviny obsahujúce dražé - paradajky, pomaranče, banány, marhule, slivky.

Je potrebné sledovať Vašu telesnú hmotnosť denne, oznámiť jej nárast lekárovi, aby ste ju upravili alebo zrušili. Neodporúča sa prestať užívať samotné lieky. Prípady predávkovania z liekov nie sú označené.

Draslík šetriace diuretiká znižujú horný krvný tlak, znižujú nadýchanlivosť, pomáhajú udržiavať draslík potrebný v tele, ako je vápnik a horčík. Lieky zvyšujú účinok iných liekov. Možné nežiaduce reakcie. Nadbytok draslíka vedie k rozvoju svalovej paralýzy. Možné zastavenie srdca. Užívanie liekov tohto typu by malo byť prísne predpisované lekárom.

Porážať ťažké ochorenie obličiek je možné!

Ak vám z prvej ruky viete nasledujúce príznaky:

 • pretrvávajúca bolesť chrbta;
 • problémy s močením;
 • porušenie krvného tlaku.

Jedinou cestou je chirurgia? Počkajte a nekonajte radikálne. Liečiť chorobu je možné! Sledujte odkaz a zistite, ako špecialista odporúča liečbu.

Použitie draslík šetriacich diuretík

Ľudia, ktorí čelia potrebe liečby vysokého krvného tlaku alebo srdcového a obličkového ochorenia, pravdepodobne oboznámia s touto triedou liekov, ako sú diuretiká šetriace draslík. Vzťahuje sa na skupinu liekov, ktoré urýchľujú odstraňovanie tekutín z tela, ale zároveň nevylučujú draslík. Vďaka tejto vlastnosti ovplyvňujú telo jemnejšie ako iné diuretické lieky.

Klasifikácia látok šetriacich draslík a mechanizmus ich účinku

Draslík šetriace diuretiká sú diuretiká novej generácie, ktoré sa používajú v podmienkach zdravotníckeho zariadenia, ako aj pri ambulantnej liečbe. Môžu byť klasifikované rôznymi spôsobmi. Najčastejšie používaná klasifikácia, ktorá je založená na mechanizme účinku liekov na telo.

Na tomto základe sú rozdelené do dvoch veľkých skupín:

 1. Lieky, ktoré blokujú produkciu aldosterónu - hormónu, ktorý sa syntetizuje v nadobličkách a je zodpovedný za schopnosť tkanív ľudského tela zadržať vodu.
 2. Lieky, ktoré priamo ovplyvňujú vylučovanie draslíka.

Klasifikujte tieto diuretiká a iné príznaky.

V závislosti od nich patria do skupiny diuretík:

 • silu nárazu - na slabé;
 • o rýchlosti účinku - o spomalenie;
 • počas trvania účinku - na lieky dlhodobej expozície.

Všetky uvedené skupiny diuretických liekov majú podobný mechanizmus účinku. Pracujú v distálnych tubuloch nefrónov. Tam dochádza k výmene sodíkových a draselných iónov.

Mechanizmus pôsobenia týchto liekov na ľudské telo je taký, že nedovoľujú, aby sodné ióny prenikali do krvného obehu a udržali ich v tubule. Keď tam zostanú, zbierajú si vodu a tým prispievajú k jej odstráneniu z tela. Ióny draslíka, naopak, sa neprechádzajú z krvného obehu do tubulov.

Funkcie aplikácií

Kvôli vyššie opísaným vlastnostiam majú draslík šetriace diuretiká svoje vlastné vlastnosti.

Definujú sa takto:

 • kvôli nízkej sile drasticky šetriaceho diuretického účinku sa lieky predpisujú spravidla v kombinácii s inými liekmi;
 • vzhľadom na pomalú odpoveď sú draslík šetriace diuretiká zbytočné pri zatýkaní havarijných stavov.

Napriek tomu majú draslík šetriace lieky množstvo výhod, ktoré z nich robia široko používané na liečbu rôznych ochorení.

Patria medzi ne:

 • žiadne vedľajšie účinky, ako je hypokalémia;
 • mierny diuretický účinok, ktorý chráni pacienta pred nepríjemnosťou v každodenných situáciách;
 • dlhodobý účinok žiadosti;
 • bezpečnosť použitia pri ochoreniach srdca a krvných ciev, ako aj pri ateroskleróze;
 • mäkký vplyv na výmenu iónov v tele;
 • možnosť menovania s dnou a niektoré lieky - s cukrovkou.

Špecifickosť užívania liekov, ako sú diuretiká, drogy na záchranu liekov, závisí aj od toho, ktoré ochorenie sú predpísané.

Zvážte to s konkrétnymi príkladmi:

 1. Hypertenzia. Pri tejto chorobe je draslík šetriaci diuretikum predpísaný v malých dávkach av kombinácii s inými liekmi. Použitie liekov ukazuje, že diuretiká šetriace draslík môžu znížiť tlak o viac ako 10-20 mm Hg. Art. (diastolický a systolický tlak). Preto pri absencii riadneho účinku sú nahradené inými diuretickými liekmi.
 2. Srdcové zlyhanie. Toto ochorenie môže spôsobiť zvýšený edém u pacienta a použitie liečiv, ktoré môžu odstrániť prebytočnú tekutinu, môže veľmi pomôcť pri liečbe. Dĺžka liečby môže trvať dlhší čas, takže použitie draslík šetriacich diuretík je optimálne. Sú predpísané v malej dávke a postupne ju zvyšujú, kým pacient nezačne strácať svoju hmotnosť. Použite diuretiká, až kým opuch nezmizne úplne.
 3. Tehotenstvo. V tomto stave majú ženy často edémy, najmä v posledných týždňoch. Strata draslíka v tehotenstve je plná rôznych komplikácií, preto sa na to, aby sa predišlo prebytočnému tekutiu z tela, sa najlepšie hodia činidlá šetriace draslík. Predpísané sú v kombinácii so špeciálnymi diétami, ktoré kontrolujú množstvo spotrebovanej soli.

Prehľad najbežnejších liekov

Ak hovoríme o draslík šetriacich diuretikách - zoznam liekov, ktoré sú široko distribuované, nebude mať viac ako päť pozícií.

Upozornenie

Na to, aby činidlá šetriace draslík maximalizovali svoje terapeutické vlastnosti, musí pacient prísne dodržiavať pokyny ošetrujúceho lekára. Ak sa pokúsite liečiť s týmito liekmi, môžete vážne poškodiť vaše zdravie. Je to primárne kvôli skutočnosti, že napriek miernosti jeho účinkov v porovnaní s inými diuretikami majú draslík šetriace lieky množstvo kontraindikácií.

Patria medzi ne:

 • prebytok draslíka v krvi (hyperkalémia);
 • stavy, ktoré môžu spôsobiť hyperkalémiu - zlyhanie obličiek, poranenie obličiek;
 • používať v kombinácii s liekmi, ktoré inhibujú ACE.

Pri užívaní draslík šetriacich diuretík existuje riziko vedľajších účinkov.

Pre tie lieky, ktoré blokujú sodíkové kanály, ide o:

 • svalová kontrakcia;
 • sucho v ústach;
 • pokles krvného tlaku, závraty a mdloby;
 • vyrážky na koži;
 • tráviace poruchy.
Pri užívaní liekov, ktoré blokujú tvorbu aldosterónu, môžete zaznamenať:
 • problémy s potenciálom;
 • menštruačné poruchy;
 • zmätený vedomie;
 • závraty;
 • narušenie pečene;
 • intenzívny rast vlasov;
 • hyperkaliémie.

Väčšina pacientov toleruje draslík šetriace lieky bez akýchkoľvek komplikácií. Avšak prítomnosť vyššie uvedených rizík vedie k prísne používaniu týchto liekov po konzultácii s lekárom.

Draslík šetriace diuretiká: zoznam liekov a nuansy ich použitia

Diuretiká sú navrhnuté tak, aby zlepšili vylučovaciu funkciu obličiek.

To sa robí s cieľom odstrániť zadržiavanie vody v tele, čo sa dá pozorovať vo forme opucha končatín, kvapkanie brušnej dutiny.

Základom účinku väčšiny diuretík je ich schopnosť zvýšiť vylučovanie iónov sodíka a chlóru močom, čo spôsobuje zadržiavanie vody. Niekedy sú predpísané na odstránenie toxických látok pri ťažkých otravách diuretiká.

Ako veľmi účinný liek sa diuretické lieky prejavili retenciou vody v tele v dôsledku zlyhania srdca. S nárastom tlaku nadmernú koncentráciu sodíka negatívne ovplyvňuje tón svalovej steny krvných ciev. A len vylúhovaním sodíka z tela sa môže dosiahnuť cievna dilatácia, čo povedie k poklesu krvného tlaku.

Diuretiká s retenčným účinkom draslíka

Podľa účinnosti lúhovania sodíka sú všetky lieky rozdelené do troch kategórií:

 • vysoko účinné, ktoré odstraňujú viac ako 15% sodíka;
 • priemernú účinnosť, predstavujú 10% sodíka;
 • neefektívne, sotva dosahuje hranicu 5% množstva výstupného sodíka.

Súčasne s močom sa odstraňujú nielen sodné katióny, ale aj také dôležité stopové prvky ako horčík, draslík, vápnik, ktorých nedostatok ovplyvňuje reguláciu mnohých procesov v tele.

Napríklad draslík, ktorý je dôležitým prvkom, je zapojený do prenosu elektrických impulzov. Jeho nedostatok vedie k takej chorobe, ako je hypokalémia, ktorá spôsobuje slabosť, svalovú bolesť, nepravidelný tep srdca, zápchu. Ak chcete zachrániť tento dôležitý prvok v tele, pomôže vám diuretické lieky na potláčanie draslíka, ktorých zoznam je veľmi dlhý.

Liečivá šetriace draslík nemajú silný diuretický účinok.

Účinok ich používania musí čakať viac ako jeden deň, ale trvá dlho. Dôležitou výhodou draslík šetriacich diuretík je to, že v porovnaní so saluretikami nevedú k hypokaliémii.

Oblasťou pôsobenia draslík šetriacich diuretík sú distálne tubuly, v ktorých dochádza k výmene sodíkových a draselných iónov. Vďaka nim sa odstraňujú voda, soli, škodlivé chemické zlúčeniny z tkanív a membrány spojivového tkaniva a zachovanie katiónov draslíka má pozitívny vplyv na stav srdcového svalu.

Indikácie na použitie

Treba pamätať na to, že ako nezávislý prostriedok odolávať opuchu sa nepoužívajú draselné lieky na hypertenziu. Preto sú príliš slabé. Len v kombinácii so silnejšími diuretikami môže dosiahnuť požadovaný výsledok.

Pokiaľ ide o rozsah draslík šetriacich diuretík, zoznam indikácií na použitie je nasledujúci:

 • liečba arteriálnej hypertenzie;
 • diabetes;
 • dna;
 • diagnostikovanie primárneho hyperaldosteronizmu;
 • opakovaný hyperaldosteronizmus, ktorého výskyt súvisí s cirhózou pečene, nefropatiou a chronickým zlyhaním srdca;
 • užívanie kardiálnych glykozidov, ako je Korglikon, Digoxin, na zlepšenie ich účinku;
 • zadržiavanie veľkého množstva sodíka v tele a vylúhovanie draslíka (vrodený syndróm Liddle).

Draslík šetriace diuretiká predpísané na kombinovanú liečbu inými diuretikami, ktoré intenzívne odstraňujú draslík z tela.

druh

Všetky lieky možno rozdeliť do dvoch skupín: hormonálne a neobsahujúce hormóny. Hormón zahŕňa amilorid, triampur.

Zložky liekov sú neutrálne voči hormónu aldosterón, preto je vhodné ich určiť pacientom s porušením. Z ich použitia sa nevyskytuje pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

Ak hovoríme o nehormonálnych draselných diuretikách, zoznam liekov je nasledujúci: Aldactone, Veroshpiron, Spironolactone.

Liečebný režim

Pri liečbe hypertenzie s diuretikami postupujte podľa nasledujúcej schémy:

 1. v prvom štádiu sa používajú silné slučkové diuretiká v miernych dávkach, ako je Torasemid, Furosemid, keď dochádza k silnému opuchu končatín, tváre, brucha a edémový syndróm sa musí rýchlo odstrániť;
 2. V druhom štádiu, keď sa odstránil edém, sa pomocou tiazidov (chlortalidónu) a draslík šetriacich diuretík predpísala komplexná podporná liečba, aby sa edémový syndróm nevrátil. Tento zväzok znižuje možnosť zdvihu.

kontraindikácie

Diuretiká, ktoré neodstraňujú draslík, sú kontraindikované v prítomnosti nasledujúcich ochorení:

 • vysoké hladiny draslíka v krvi (hyperkalémia);
 • nedostatok sodíka (hyponatrémia);
 • akútne zlyhanie obličiek;
 • chronické zlyhanie pečene vrátane cirhózy pečene.

Pacienti s diabetes mellitus a ochorením obličiek sú osobitnou rizikovou skupinou, pretože nadmerná koncentrácia draslíka v tejto skupine ľudí môže spôsobiť nezvratné komplikácie. Veľa prípravkov tiazidovej skupiny prispieva k zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Ako lieky na tlak sú predpísané ACE inhibítory.

Zoznam vedľajších účinkov

Časté močenie s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s nepríjemnosťou užívania diuretík, zatiaľ čo niektoré dôležité systémy môžu reagovať nasledovne:

 • močový systém - vývoj urolitiázy;
 • gastrointestinálne poruchy - strata chuti do jedla, nevoľnosť a závrat, zápcha alebo hnačka;
 • nervový systém vám pripomenie bolesť hlavy, závrat, úzkosť, konvulzívne javy v svaloch tela, prerušovanú ospalosť, zmätenosť vedomia;
 • užívanie liekov môže mať za následok zmenu v hlavičke hlasu;
 • kožná vyrážka sa môže prejaviť ako prejav alergickej reakcie na liek;
 • hormonálne lieky môžu viesť k erekčnej dysfunkcii a indurácii mliečnych žliaz (gynekomastia) u mužov, u žien spôsobujú oneskorenie menštruácie a pocit bolesti v prsnej žľaze.

Recepcia počas tehotenstva

Často počas tehotenstva sa ženy rozmnožujú pod pôsobením hormonálnych a biologicky aktívnych látok. Keď sa chcete zbaviť opuchy, začnú hľadať nástroje, ktoré ich veľmi rýchlo vrátia späť do normálu.

Diuretické lieky sú prísne zakázané pre tehotné ženy, pretože vedú k zmene rovnováhy vody a soli v telách dvoch ľudí naraz - matke a dieťaťu. Tieto zmeny sa navyše nevyjadrujú z najlepšej strany.

Dokonca aj najslabšie diuretické liečivo, ktoré neodstraňuje draslík, môže viesť k:

 • dehydratácia cievneho lôžka;
 • zvýšiť hustotu krvi;
 • výskyt trombózy;
 • čiastočné odstránenie placenty;
 • fetálne umieranie.

Otoky počas tehotenstva vo väčšine prípadov podliehajú len pozorovaniu lekárom, pretože ide o normálnu reakciu tela na hormonálne zmeny. Ak sa edémový syndróm zvyšuje, je sprevádzaný arteriálnou hypertenziou a ohrozuje život žien, používanie diuretík sa stáva nevyhnutnosťou.

Ak sa edémový syndróm zvyšuje, sprevádza sa arteriálna hypertenzia, uskutočňuje sa dvojdňová liečba furosemidom a potom sa prechádza na slabé diuretiká, ako je Triampur, Spironolaktón. Stáva sa, že sa musíte uchýliť aspoň k ukončeniu tehotenstva, ak nemôžete normalizovať stav ženy.

Ako sú bezpečné všetky diuretiká?

V tomto prípade nie je možné hovoriť o úplnej bezpečnosti liekov s diuretikami.

Všetky z nich prispievajú k zmene elektrolytickej rovnováhy v tele, čo prispieva k vzniku nežiaducich účinkov.

V prípade porušenia dávky a času užívania lieku vzniká situácia, ktorá môže viesť k smrti pacienta.

Účinnosť akéhokoľvek lieku bude závisieť iba od správne formulovaného účelu použitia a správnej dávky. Ak je potrebné znížiť tlak, zmierniť opuch a stále sa starať o konzerváciu draslíka, dlhý zoznam diuretických liekov sa drasticky zníži na dve alebo tri položky.

Ľahké diuretiká Triamteren a Spironolactone sú považované za relatívne bezpečné pre všetky lieky.

Súvisiace videá

O nuansách použitia diuretík na hypertenziu:

Liečivá šetriace draslík

Hoci väčšina diuretických liekov je účinnými antihypertenzívnymi liekmi, môžu viesť k nežiaducim následkom. Okrem prebytku vody a sodíka odstraňujú ďalšie stopové prvky z tela. Veľmi často tieto lieky spôsobujú hypokalémiu. Nedostatok draslíka vedie k oslabeniu srdcového svalu. Preto lekári predpisujú draslík šetriace diuretiká.

Mechanizmus účinku

Draslík šetriace diuretiká majú miernejší účinok ako iné diuretiká. Je to spôsobené tým, že lieky v tejto skupine sú antagonisti aldosterónu. Táto látka sa aktívne podieľa na metabolizme vody a soli, zabraňuje vylučovaniu sodíka z tela a tým zvyšuje tlak.

Existujú dva spôsoby blokovania aldosterónu:

 1. Potlačenie syntézy hormónov nastáva priamym účinkom liečiva na receptory. To zvyšuje vylučovanie sodíka v moči a zvyšuje sa množstvo draslíka v krvi.
 2. Inhibícia transportu sodíkových iónov. V tomto prípade má liek opačný účinok ako aldosterón.

Aj keď tieto lieky majú slabý diuretický účinok, udržiavajú draslík v tele. To má priaznivý vplyv na srdce. Draslík šetriace diuretiká zahŕňajú:

Spironolaktón, eplerenón sú priame inhibítory aldosterónu. Zvyšné lieky ovplyvňujú membránové kanály a inhibujú prenos sodíka.

Dôležité vedieť! Draslík šetriaci diuretikum sa predpisuje v kombinácii s tiazidovými diuretikami na prevenciu hypokaliémie.

Vlastnosti spironolaktónu

Až do konca 90. rokov minulého storočia sa spironolaktón používal výhradne na liečbu srdcového zlyhania na prevenciu hypokaliémie. Iba neskôr sa preukázal jeho pozitívny účinok na liečbu hypertenzie.

Hlavnou črtou lieku je, že diuretický účinok sa postupne objavuje. Úplne sa vyskytuje v priemere 3-4 dni po užití lieku. Množstvo moču sa nezvyšuje. Preto sa krvný tlak hladko znižuje. To vedie k zníženiu rizika mozgovej mŕtvice, infarktu myokardu.

Ak je potrebné posilniť jeho účinok, môže byť predpísaný spironolaktón spolu s furosemidom. To rýchlo odstráni nadýchanie, ale nespôsobí hypokalémiu.

Liek môže zvýšiť koncentráciu digoxínu v krvi. Táto látka je srdcový glykozid, má stimulujúci účinok na srdce. Jeho nadmerná ponuka však vedie k arytmiám.

Ak sa spironolaktón kombinuje s inhibítormi ACE (účinným hypotenzívnym činidlom), môže sa vyskytnúť hyperkalémia. Zvlášť, ak má pacient zlyhanie obličiek. Prebytok draslíka nie je menej škodlivý ako nevýhoda. Nadmerný obsah stopových prvkov vedie k arytmii, svalovej atrofii. Aj blokátory ACE znižujú diuretický účinok spironolaktónu.

Aby sa zabránilo nepríjemným účinkom lieku, lekár predpisuje dávku individuálne po vyšetrení.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie

Výsledkom užívania liekov môže byť:

 • nevoľnosť;
 • vracanie;
 • závraty;
 • ospalosť;
 • hnačka;
 • nedostatok koordinácie;
 • alergie.

Vzhľadom na to, že liek spôsobuje ospalosť a narúša koordináciu pohybu, nemôže byť prijatá pred prácou, ktorá vyžaduje koncentráciu a okamžitú reakciu.

Dlhodobé užívanie drogy spôsobuje impotenciu u mužov, gynekomastie, u žien - menštruačné poruchy, hlasové zmeny.

Nemôžete piť lieky, ak máte nasledujúce komorbidity:

 • hyperkaliémia;
 • alergia na liek;
 • závažné zlyhanie obličiek.

Je nežiaduce užívať spironolaktón tehotnú a laktáciu, pretože môže poškodiť dieťa.

Vlastnosti používania eplerenónu

Eplerenón, na rozdiel od spironolaktónu, selektívne ovplyvňuje receptory minerálnych kortikoidov, ale neovplyvňuje progesterónové a androgénne receptory. Preto má menej výrazné nežiaduce reakcie ako spironolaktón.

Liečivo pôsobí veľmi pomaly. Pokles tlaku sa pozoruje nie skôr ako 2 týždne po užití lieku.

Nežiaduce reakcie a kontraindikácie

Liek môže spôsobiť zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi, kašeľ. Vo všeobecnosti je jeho negatívny účinok na telo menej výrazný ako spironolaktón.

Liek sa neodporúča užívať na liečbu hypertenzie, ak bol pacient identifikovaný:

 • diabetes mellitus;
 • zlyhanie obličiek;
 • alergia na liek;
 • zvýšené hladiny draslíka v krvi;
 • zlyhanie pečene;
 • zvýšená hladina kreatinínu.

Liek sa nemôže užívať počas tehotenstva a laktácie.

Vlastnosti používania triamterenu

Tieto lieky sú slabé diuretiká. Preto sa používajú spolu s inými liekmi. Na základe triamterenu a hydrochlorotiazidu sa vytvoril komplexný prípravok - triamtezid (Triamtel).

Je predpísaný pre arteriálnu hypertenziu, edém, zlyhanie obličiek, anúriu, hypokalémiu, hyperkalcémiu. Diuretický účinok sa vyskytuje 15-20 minút po užití lieku. Udrží až 12 hodín.

Vezmite si to najlepšie po jedle. Nezabudnite piť veľa. Presná dávka lieku v závislosti od veku, hmotnosti predpísanej lekárom. Môže sa líšiť v dôsledku prítomnosti sprievodných ochorení a pri určovaní niektorých liekov. Triamteren môže oslabiť účinok antidiabetických a protizápalových liekov.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie

Liek sa neodporúča pacientom s renálnou insuficienciou s metabolickými poruchami. Vzhľadom na to, že triamteren sa vylučuje cez pečeň, znižuje množstvo sodíka a zvyšuje obsah draslíka v krvi, je kontraindikovaný:

 • hyperkaliémia;
 • patologické ochorenia pečene;
 • urolitiáza;
 • hyponatrémia.

Liek môže spôsobiť ospalosť, nevoľnosť, vracanie, smäd, slabosť, kŕče, letargiu, bolesť hlavy, zvýšenie hladiny cholesterolu. Triamteren sa neodporúča pre tehotné ženy počas dojčenia. Nemali by ste ho začať užívať bez predchádzajúcej konzultácie so svojím lekárom.

Dôležité vedieť! Liečivo je antagonista kyseliny listovej (vitamín b9), ktoré ovplyvňujú rast a vývoj obehového a imunitného systému. Jeho nedostatok spôsobuje anémiu u dospelých. Ak tehotná žena užíva triamteren, existuje riziko vzniku vážnych patológií u plodu.

Vlastnosti používania amiloridu

Často je tento liek predpísaný pacientom, ktorí netolerujú lieky, ktoré sú antagonistami minerálnych kortikosteroidov. Používa sa ako doplnkový nástroj pri komplexnej liečbe arteriálnej hypertenzie.

Liečivo neodstraňuje draslík z tela, ale je to dobrý, hoci slabý diuretikum. Má však chyby.

Nežiaduce reakcie a kontraindikácie

Veľmi často lieky spôsobujú nevoľnosť, plynatosť. U starších ľudí, najmä v kombinácii s hydrochlorotiazidom, vyvoláva hyponatrémiu.

Draslík šetriace diuretiká pomaly, ale účinne odstraňujú nadbytočné tekutiny a atriové ióny z tela, postupne znižujú tlak. Na rozdiel od iných diuretík si v tele zachovávajú draslík a horčík. A tieto stopové prvky sú nevyhnutné pre normálne fungovanie srdca a nervového systému. Spôsobujú však veľa vedľajších reakcií. Ich použitie je kontraindikované pri rôznych ochoreniach, tehotenstve a dojčení. Preto skôr ako začnete užívať liek, musíte sa podrobiť vyšetreniu a poraďte sa so svojím lekárom.

Diuretikum, ktoré si môžete vybrať

Spravidla lieky vysokej kvality vyrábajú najväčšie farmaceutické spoločnosti. Vedúci pracovníci vo výrobe kvalitných zdravotníckych produktov majú rozsiahlu produkciu, silný vedecký a technický potenciál a samozrejme dôveru spotrebiteľov, čo vedie k vysokým predajom.

Ak chcete zakúpiť bezpečný a účinný liek na báze diuretík, nezabudnite venovať pozornosť výrobcovi.

Poradie najlepších farmaceutických spoločností vyrábajúcich vysokokvalitné diuretiká vám pomôže vybrať správny liek:

Lieky z týchto značiek sú široko distribuované a môžete ich ľahko nájsť v takmer každej lekárni.

Najlepšie diuretiká saluretickej skupiny

Saluretiká sú deriváty tiazidov. Tieto syntetické diuretiká majú dlhotrvajúci antihypertenzívny účinok. Hlavným rysom saluretík je zvýšená eliminácia sodíkových iónov z tela a v menšej miere z iónov draslíka.

furosemid

Je to silný diuretikum. Používa sa na urýchlenie eliminácie opuchov rôzneho pôvodu, na zníženie tlaku. Liečivo sa používa podľa potreby. Dlhodobé užívanie lieku nie je vhodné. Účinná zložka, furosemid, znižuje tonus žilových ciev, znižuje objem medzibunkovej tekutiny a cirkulujúcu krv, čo vedie k zníženiu krvného tlaku. Po intravenóznom podaní účinok príde o niekoľko minút po užití tabliet - za hodinu. Uvoľňovanie formy: granule na suspenziu, tablety, roztok.

výhody:

 • má výrazný natriuretický, chloruretický účinok;
 • znižuje zaťaženie srdca;
 • nízke náklady;
 • trvanie účinku až 6 hodín;
 • pomáha rýchlo zbaviť nadbytočnej tekutiny, ktorá spôsobuje opuch.

nevýhody:

 • nežiaduce reakcie tela po podaní: alergie, narušenie nervového systému, kardiovaskulárne, senzorické orgány atď.;
 • znižuje množstvo draslíka v tele;
 • kontraindikácie: diabetes, dna, zlyhanie obličiek, glomerulonefritída, pankreatitída, precitlivenosť atď.

bumetamid

Je to silný diuretikum. Používa sa na nadýchanie rôznych genezít, neskorú toxikózu, cirhózu pečene, arteriálnu hypertenziu. Odporúča sa aplikovať na ľudí, u ktorých vysoké dávky furosemidu neprinesú očakávaný výsledok liečby. Účinná látka, bumetamid, interferuje s reabsorpciou chlóru a sodíka; zvyšuje vylučovanie iónov horčíka, vápnika, draslíka. Je určená na injekcie alebo vo vnútri.

výhody:

 • na rozdiel od Furosemidu sa absorbuje omnoho rýchlejšie a takmer úplne, čo spôsobuje silnejší účinok lieku Boumetanid;
 • maximálny účinok diuretika sa rozvíja po štvrtine hodiny;
 • účinne znižuje nadúvanie.

nevýhody:

 • krátka akcia;
 • liek znižuje krvný tlak, takže sa neodporúča ľuďom s hypotenziou;
 • dlhý príjem je zakázaný;
 • odstraňuje vápnikom vápnik, draslík, horčík;
 • nežiaduce reakcie: závrat, únava, hyponatrémia, hypokaliémia, dehydratácia, bolesť brucha, nauzea atď.
 • kontraindikácie: precitlivenosť, vek po 60 rokoch, renálna kóma, akútna hepatitída, dna atď.

indapamid

Má priemernú silu hypotenzného a diuretického účinku. Hlavnou zložkou, indapamidom, je derivát sulfonylmočoviny. Pôsobí v cievach a tkanivách obličiek: mení permeabilitu membrány na vápnik, rozširuje arterioly, znižuje kontraktilitu buniek hladkého svalstva ciev. V tkanivách obličiek liek znižuje reabsorpciu sodíka, zvyšuje vylučovanie draslíka, horčíka, chlóru močom, čo prispieva k tvorbe väčšieho množstva moču. Dostupné v kapsulách a tabliet.

výhody:

 • znižuje celkové zaťaženie srdca;
 • trvanie účinku až 24 hodín;
 • povolené dlhodobé používanie;
 • pomáha znižovať edém rôzneho pôvodu;
 • nízka cena

nevýhody:

 • nežiaduce reakcie: dehydratácia, zápcha, bolesť brucha, rozmazané videnie, kašeľ, alergie;
 • odstraňuje z tela horčík a draslík;
 • prispieva k miernemu poklesu krvného tlaku, preto sa neodporúča pre ľudí trpiacich hypotenziou;
 • kontraindikácie: hypokaliémia, dekompenzovaná funkcia pečene, anúria, gravidita, laktácia.

torasemid

Jedná sa o mierny diuretikum. Používa sa na opuch spôsobený srdcovým zlyhaním, zvýšeným krvným tlakom. Účinnou zložkou je torasemid. Trvanie liečby závisí od priebehu ochorenia. Maximálny diuretický účinok nastane niekoľko hodín po aplikácii. Forma dávkovania: tablety.

výhody:

 • zvyšuje diurézu;
 • má mierny účinok proti opuchu;
 • trvanie akcie do 18 hodín;
 • liek sa môže užívať až do úplného vymiznutia opuchu;
 • dobre absorbované v zažívacom trakte;
 • postupne odstraňuje zadržiavanie tekutín v tele.

nevýhody:

 • droga má určitý hypotenzívny účinok, preto sa neodporúča osobám s nízkym krvným tlakom;
 • znižuje množstvo draslíka v krvi, ale v menšej miere ako furosemid;
 • nežiaduce reakcie: zvýšenie niektorých enzýmov pečene, močoviny, kreatínu v krvi; porušenie tráviaceho traktu; poruchy nervového systému;
 • kontraindikácie: precitlivenosť na zložky diuretika, prekoma alebo kóma pečene, arytmia.

Najlepšie diuretiká draslík šetriacej diuretickej skupiny

Lieky vyvolávajú urýchlené vylučovanie sodíka, ale súčasne blokujú vylučovanie draslíka. Charakteristický znak - toxicita prakticky chýba. Táto skupina liekov sa často predpisuje pacientom s opuchom spôsobeným srdcovým zlyhaním.

triamterén

Jedná sa o miernu diuretiku. Používa sa na edém rôzneho pôvodu, zvýšený krvný tlak, príznaky cirhózy pečene. Účinná zložka, triamteren, inhibuje sekréciu draslíka, ktorý sa tvorí v distálnom tubule. Maximálny účinok z príjmu je 2 hodiny po aplikácii. Dávková forma: prášok, kapsuly.

výhody:

 • povolené deti podľa dávkovacieho režimu;
 • zvyšuje vylučovanie sodíka bez ovplyvnenia obsahu draslíka;
 • povolené dlhodobé používanie;
 • ak je to potrebné, je povolené zvýšiť dávku, ale nesmie prekročiť dennú dávku 30 g;
 • zvyšuje koncentráciu draslíka v krvi;
 • trvanie akcie do 12 hodín;
 • účinne odstraňuje nadbytočnú tekutinu z tela, čo pomáha zmierniť edém.

nevýhody:

 • nežiaduce reakcie tela: dehydratácia, hyponatrémia, dyspeptické príznaky atď.
 • kontraindikácie: laktácia, precitlivenosť, zlyhanie obličiek alebo pečene;
 • liečivo je zle rozpustné, niekedy sa vyzráža v moči, môže to viesť k vzniku obličkových kameňov.

amilorid

Táto droga je diuretikum slabého, ale dlhotrvajúceho účinku. Používa sa so zvýšeným krvným tlakom ako diuretikum; s opuchom spôsobeným srdcovým zlyhaním alebo nefrotickou patológiou. Účinná zložka, amilorid, pôsobí na distálnu oblasť obličkových kanálikov, zvyšuje vylučovanie sodíka, chlóru. Účinok aplikácie prichádza o niekoľko hodín. Forma dávkovania: tablety.

výhody:

 • účinok lieku môže trvať až 24 hodín;
 • v kombinácii s inými diuretikami, znižuje riziko hypokaliémie, hypomagnezémie;
 • znižuje vylučovanie draslíka;
 • dobre absorbované pečeňou a obličkami;
 • mierny hypotenzívny účinok prispieva k normalizácii tlaku u ľudí trpiacich hypertenziou;
 • povolený dlhodobý príjem.

nevýhody:

 • zvyčajne dostávajú z prijímacieho miesta nasledujúce nežiaduce reakcie: porušenie tráviaceho traktu, únava;
 • liek môže viesť k nadmernej akumulácii draslíka, takže pri dlhodobom užívaní je potrebné pravidelne darovať krv a kontrolovať množstvo minerálnej látky v tele;
 • kontraindikácie: zvýšené hladiny draslíka v tele, precitlivenosť, porucha funkcie obličiek.

Najlepšia diuretika osmotickej diuretickej skupiny

Lieky v tejto skupine zvyšujú osmotický tlak v krvnej plazme, zvyšujú jej cirkuláciu a zabraňujú reabsorpcii tekutiny. Osmotické diuretiká sú silné lieky a sú predpísané ako súčasť komplexnej liečby akútnych stavov.

manitol

Má silný diuretický účinok. Aplikujte s akútnymi edematóznymi podmienkami. Účinná látka, manitol, zvyšuje plazmatický tlak, inhibuje reabsorpciu, udržuje tekutinu a zvyšuje množstvo moču. Voda sa pohybuje z tkanív do krvného obehu, čo vedie k zvýšenému účinku diuretík. Dávková forma: roztok v ampuliach.

výhody:

 • silný diuretický účinok;
 • nízke náklady;
 • znižuje otoky;
 • odstraňuje veľké množstvo kvapaliny s vysokým obsahom sodíka a malého množstva draslíka;
 • nezvyšuje výkon reziduálneho dusíka v krvi.

nevýhody:

 • kontraindikácie: hypochlémia, precitlivenosť, hyponatrémia, hemoragická mŕtvica, atď.
 • potrebujete lekársky predpis;
 • nežiaduce účinky pri vysokej dávke: dehydratácia, dyspeptické poruchy, halucinácie.

Čo diuretikum kúpiť

1. Ak potrebujete liek, ktorý vám pomôže rýchlo zbaviť edému a prebytočnej tekutiny v tele, je lepšie dostať Furosemid.

2. Ak Furosemid nepriniesol očakávaný výsledok, Bumetanide to urobí, druhý je takmer dvakrát silnejší, ale stojí za to pamätať na to, že liek premýva minerály z kostného tkaniva.

3. Ak potrebujete liek s miernym diuretickým účinkom, je lepšie dostať Triamteren. Navyše liečivo neznižuje obsah draslíka v tele.

4. Pri akútnych a kritických ochoreniach sprevádzaných edémmi rôzneho pôvodu je potrebný osmotický diuretikum - manitol.

5. Pri prítomnosti chronických ochorení, ako aj pri prevencii kríz sú potrebné diuretiká slabých a miernych účinkov: indapamid, torasemid.

6. Ak potrebujete draslík šetriaci diuretikum s mäkkým a dlhotrvajúcim účinkom, je lepšie vybrať Amilorid.

Mechanizmus účinku

Miestom pôsobenia lieku je distálny tubus nefronu (renálna jednotka). Práve tam pôsobí čerpadlo sodíka a draslíka a prebieha iónová výmena. Draslík šetriace diuretiká nedovoľujú, aby ióny sodíka prenikali do krvného obehu a udržali ich v lúmeni tubuly. Sodík ako osmoticky účinná látka "ťahá" vodu na seba, čím zvyšuje diurézu. Avšak draslík šetriace drogy nedovoľujú, aby ióny draslíka prenikli z krvného obehu do tubulov a nakoniec si zachovali stopový prvok v tele.

Zachovanie draslíka je dôležitý účinok, pretože použitie silných "slučkových" diuretík vyvoláva závažný vedľajší účinok - hypokalémiu. On, naopak, vyvoláva výskyt:

 • únava;
 • svalové bolesti a dokonca aj rabdomyolýza (rozpúšťanie a znižovanie svalov);
 • paralýza, pareza;
 • intestinálna obštrukcia, ktorá vedie k atóniu a zápche;
 • arytmií srdcových komôr a iných porúch jeho práce.

Diuretiká, ktoré zachovávajú draslík, zabránia rozvoju týchto príznakov. Preto, ak je potrebné predpisovať takéto lieky, zistite, či je vo vašom prípade možné užívať draslík šetriace lieky.

Existuje významný rozdiel medzi loopbackom a draslík šetriacimi liekmi. Rozdiely skupín liekov s diuretikami sú v platnosti, trvanie a mechanizmus účinku. Každý klinický prípad vyžaduje výber lieku. Draslík šetriace diuretiká začnú pracovať po 3-5 dňoch podania, na rozdiel od silných diuretík alebo osmotických látok, ktoré pôsobia okamžite.

Trvanie účinku v diuretikách uchujúcich draslík pokračuje niekoľko dní po ukončení užívania, zatiaľ čo zvyšok liekov v tejto skupine trvá maximálne 10 hodín. Preto sa liečba vyberá na základe požadovaných výsledkov. Diuretiká pôsobia vo všetkých častiach nefronu:

 • slučka a osmotické diuretiká - v slučke Henle;
 • inhibítory karboanhydrázy - v proximálnom nefronu;
 • draslík šetriace lieky - v distálnom.

výhody

Draslík šetriace diuretiká majú niekoľko výhod:

 • hypokaliémia sa nevyvíja;
 • diuretický účinok je mierny v porovnaní s inými diuretikami, čo nespôsobuje nepríjemnosti v každodennom živote;
 • dlhotrvajúci účinok (trvá až tri dni po skončení príjmu);
 • najmenší vplyv medzi diuretikami na iónové procesy v tele;
 • bezpečné použitie pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému, ateroskleróza;
 • nazývaný dnou a spironolaktonom aj s diabetom.

nedostatky

Lieky, ktoré neodstraňujú draslík z tela, rovnako ako iné lieky, majú množstvo vedľajších účinkov. Najčastejšie predávkovanie alebo nežiaduci účinok sa prejavuje dyspepsiou a gastrointestinálnymi poruchami (bolesť brucha, hnačka, nauzea). Vzhľadom na antiandrogénne vlastnosti u žien môže byť menštruačný cyklus narušený a u mužov môže nastať gynekomastia (zväčšenie prsníkov) a impotencia. Lieky znižujú počet krvných doštičiek v periférnej krvi, dochádza k trombocytopénii av závažných prípadoch krvácania. Pacient môže byť rušený ospalosťou, bolesťami hlavy nevysvetliteľným vznikom, kožnou vyrážkou.

Osoba, ktorá užíva liek, je potrebné sledovať hladinu draslíka a zabrániť dehydratácii kvôli zvýšenému vylučovaniu tekutín. Toto je opatrnosť u pacientov užívajúcich akýkoľvek diuretikum.

Nadmerné zadržanie draslíka v tele môže spôsobiť hyperkalemiu. Táto podmienka je nebezpečné porušenie srdca (až do zastavenia vo fáze diastoly), svalovej slabosti. Vedľajšie účinky sa vyskytujú u pacientov s renálnou insuficienciou. Liek nemôže byť použitý samostatne, musíte sa poradiť s lekárom.

Funkcia príjmu

Diuretiká sa majú užívať opatrne deťom a starším osobám s anamnézou arytmií. Diuretiká majú dobrú vzájomnú kompatibilitu a antihypertenzívne lieky. Dlhodobé užívanie draslík šetriacich diuretík môže spôsobiť nedostatok vápnika v tele. Dávka liečiva je vybraná na základe pacientovej choroby.

Počas obdobia užívania piluliek je potrebné sledovať jedlo, ak je to možné, vyhnúť sa produktom obsahujúcim vysoké množstvo draslíka. Patria sem med, strukoviny, zelená zelenina, ražný chlieb, sušené ovocie, orechy. Pri alkohole lieky sú nezlučiteľné a riziko vedľajších účinkov súčasne niekoľkonásobne vyššie.

Diuretikum s opatrnosťou predpísané pre tehotné ženy a počas laktácie (relatívne kontraindikácie).

Spoločné opravné prostriedky

Zoznam draslík šetriacich diuretík sa skladá z nie viac ako piatich základných liekov.

Na druhej strane sú rozdelené do dvoch skupín: hormonálne a nehormonálne. Druhá klasifikácia je založená na mechanizme činnosti. Antagonisty aldosterónu zahŕňajú Spironolaktón (Veroshpiron) a Aldactone. Z hľadiska svojho zloženia sú lieky podobné hormónu aldosterónu. Spironolaktón teda blokuje produkciu vlastného hormónu v tele. Okrem prebytku tekutiny je schopný odstrániť uráty.

Použitie liečiva v praxi je široké a nie je obmedzené na liečbu hypertenzie. Veroshpiron je predpísaný pacientom s dnou, Kona syndróm, spolu so srdcovými glykozidmi na zvýšenie účinku.

Blokátory sodíkového kanála: Triamteren, Triamur, Amylorid - majú ešte menej výrazný účinok. Sú kontraindikované u tehotných žien, pretože môžu transformovať kyselinu listovú, ktorá je potrebná na reprodukciu DNA, na foliniku. Názvy v lekárni sa môžu líšiť, preto venujte pozornosť účinnej látke.

Diuretické lieky, najmä draslík šetriace diuretiká, sú bežné v lekárskej praxi. Ich použitie je odôvodnené v prípadoch hypertenzie, srdcového zlyhania. A len oni môžu vyliečiť alebo pozastaviť vývoj niektorých chorôb, ako je dna, aldosteronizmus. Pri kontrole situácie pacienta a lekára dosiahnete efekt v krátkom čase a zároveň takmer nepoškodíte telo.

Diuretiká v potravinách

Nie vždy a nie každý by mal určite kúpiť diuretiká v lekárni. A nie všetci, ktorí ich skutočne potrebujú, navštívia lekára, napíšu predpis a berú ich podľa lekára. Mnoho ľudí chodí na diétu vyčerpanú v stolovej soli, pričom uprednostňuje výrobky, ktoré vzhľadom na svoje prirodzené vlastnosti pomerne dobre odstraňujú nadbytočnú tekutinu z tela. Navyše, namiesto tradičného čaju s potešením konzumujú diuretické poplatky.

V poslednej dobe získal monastický chudnutie čaj, ktorý sa skladá z preháňadiel a diuretických bylín. To všetko samozrejme je možné a určite užitočné, ak osoba nemá žiadne špeciálne zdravotné problémy a opuch na tvári alebo na nohách je spojený s výrazným porušením stravy, nadmernou predľavosťou pre slané jedlá alebo v dôsledku elementárnej únavy.

Zoznam diuretických bylín pozostáva z všadeprítomných, a preto známych zástupcov flóry:

 • harmanček;
 • praslička;
 • Lingonberry (listy);
 • medvedica;
 • čakanka;
 • Highlander bird;
 • lopúch;
 • Ľan (semená);
 • Brezové lístie a puky;
 • jalovec;
 • Rosehip, ktorý má mierny diuretický účinok a je zdrojom vitamínu C;
 • Petržlen (korene);
 • Koprová zelenina.

Niektoré z týchto rastlín sú súčasťou diuretickej zbierky, ktorú realizuje reťazec lekární.

Výber diuretických rastlín proti edému založený na zdravotnom stave pacienta:

Diuretické potraviny, ktoré dokážu doplniť vašu výživu s cieľom boja proti edému, uveďte nasledujúci zoznam:

 1. melón;
 2. melón;
 3. brusnicová;
 4. uhorky;
 5. ananás;
 6. Zelená petržlenová vňať, zeler, kôpor.

Zaujímavé v tomto ohľade môžu byť pečené zemiaky. Ako zdroj draslíka má aj diuretický účinok. Pre tých, ktorí chcú schudnúť, môžete vyskúšať trojdňovú diétu zemiakov (a môžete ju natiahnuť na týždeň, ak máte dostatok sily). Takže: 1 kg zemiakov, pečených v uniforme, ktoré sa spotrebúvajú počas dňa, umyté čistou vodou. Výsledok: 3 dni - mínus 3 kg a bez opuchu.

Bohužiaľ, existujú situácie, keď je takéto liečenie nevyhnutné a bez ohľadu na to, aké dobré diuretické vlastnosti môžu mať darčeky prírody, môže byť potrebné predpísať tieto diuretiká. Avšak predtým ako začnete používať syntetické diuretiká, bolo by pekné študovať vlastnosti niektorých členov tejto farmaceutickej skupiny.

Video: prírodné diuretiká

Slučkové diuretiká

účinok

Slučkové diuretiká (PD) sú lieky, ktorých účinok sa začína rýchlo (od štvrtej hodiny až pol hodiny) a trvá od 2 (bumetadín, furosemid) po 6 hodín (torasemid). Okrem hlavného účinku (diuretika) sa očakáva, že niektoré hemodynamické parametre sa zmenia z diuretík tejto skupiny, čo je obzvlášť pozorné pri podávaní intravenózne.

Táto vlastnosť slučkových diuretík sa používa na zníženie end-diastolického tlaku (KDD) a end-diastolického objemu (KDO) ľavej komory pri poruche ľavej komory a tiež pokles tlaku v malom kruhu pri pľúcnej hypertenzii. Okrem toho, slučkové diuretiká znižujú objem extracelulárnej tekutiny a ovplyvňujú prácu pri dýchaní (pomáhajú znižovať príznaky dýchavičnosti).

Vzhľadom na uvedené výhody slučkových diuretík sa často používajú v kombinácii s inými liekmi na poskytnutie núdzovej starostlivosti o kardiovaskulárnu alebo renálnu patológiu.

Video: účinok rôznych diuretík na ľudské telo

zástupcovia

Najdôležitejšie je, že furosemid je známy a používa sa už mnoho rokov, ale táto skupina zahŕňa aj iné diuretiká:

 • Furosemid (lasix). Po požití na prázdny žalúdok, inak budete musieť čakať dlhšie, liek začne pracovať po pol hodine - hodinu, intravenózna aplikácia urýchľuje proces a skracuje čas na 5 minút. Furosemid sa dlho nezdržiava, polovica sa vylúči močom po 4-6 hodinách (keď sa užíva perorálne) a po niekoľkých hodinách s intravenóznym použitím.
 • Torasemid sa líši od furosemidu s dlhším terapeutickým účinkom a draslík sa stráca menej. Používa sa pri zlyhaní obličiek a srdca a existuje dokonca názor, že s CRF je účinnejší ako slávny furosemid.
 • Bumetanid (yurineks, burineks). Je charakterizovaná rýchlou absorpciou a nástupom diuretického účinku, pretože za pol hodinu sa droga sama cíti. Používa sa na opuch tváre a opuch nôh s hypertenziou spôsobenou ťažkým zlyhaním obličiek.
 • Piretanid - veľmi silný diuretikum (silnejší ako furosemid). Okrem základných vlastností má aj iné schopnosti. Piretanid znižuje zrážanlivosť krvi, blokuje "pomalé" vápnikové kanály (periférny vazodilatátor) a môže sa použiť ako antihypertenzívum (tento účinok dokonca prevyšuje diuretický účinok), preto sa často predpisuje zníženie tlaku na arteriálnu hypertenziu o 1-2 stupne (monoterapia) kombinovaná liečba v zložitejších prípadoch. Okrem toho je liek predpísaný na zlyhanie obličiek a srdca a edém rôzneho pôvodu.
 • Kyselina etakrynová, známa pod iným názvom - Uregit. Je charakterizovaný silným diuretikom, ale krátkodobým účinkom, ktorý závisí od spôsobu aplikácie (od 2 do 4 až 6 hodín). Uregit sa môže predpísať spolu s furosemidom, pretože majú odlišné miesto aplikácie. Kyselina etakrynová sa používa na opuch ľubovoľnej povahy, ale je potrebné si uvedomiť aj jej kontraindikácie: anúria, oligúria, hepatálna kóma a nerovnováha na báze kyseliny.

Treba poznamenať, že predstavitelia tejto skupiny nie sú vôbec šetriace draslík a navyše vedú k zvýšeniu vylučovania iných stopových prvkov: horčíka, sodíka, chlóru a vápnika.

Lekári vždy berú do úvahy túto okolnosť a predpisujú stratové lieky - panangín, orotát draselný, asparkam. Mimochodom by bolo veľmi užitočné, aby pacienti vedeli o takých vlastnostiach slučkových diuretík a aby ich nekontrolovateľne nepoužívali, aj keď sa diuretické tabletky predávajú bez toho, aby boli predpisované.

Tiazidové diuretiká a ich blízki "príbuzní"

Dvojitý efekt

Tiazidové diuretiká (TD) sa vyrábajú najmä vo forme piluliek a často sa predpisujú v kombinácii s inými antihypertenzívami na zníženie krvného tlaku a zníženie opuchu. Diuretické tablety tejto skupiny blokujú reverznú prepravu sodíka a chlóru, čo vedie k zníženiu množstva plazmy, extracelulárnej tekutiny, ako aj k zníženiu srdcového výdaja a periférnej vaskulárnej rezistencie a tým k poklesu krvného tlaku. Tieto postupy sú poskytované humorálnymi a intracelulárnymi mechanizmami, ktoré regulujú hladiny sodíka s klesajúcim objemom tekutiny.

Dlhodobé užívanie tiazidových diuretík však môže spôsobiť viacúčelové reakcie u pacientov - niektoré prestali reagovať na liečbu. U takýchto pacientov so zníženým plazmovým objemom je vysoká hladina humorálnych faktorov zodpovedných za zvýšenie OPS (celková periférna rezistencia), to sú renín, angiotenzín, aldosterón. V takýchto prípadoch sú na predchádzanie účinku TD predpísané antihypertenzívne lieky, ktoré sa nazývajú ACE inhibítory (enzým konvertujúci angiotenzín). Spoločne (inhibítory TD + ACE) dosahujú požadovaný účinok a pomáhajú pacientovi vyrovnať sa s opuchom hypertenzie a samotnou hypertenziou. Mimochodom, tam sú aj kombinované drogy, takpovediac "2 v 1", ktoré vás oslobodzujú od potreby kúpiť diuretiká oddelene od antihypertenzív.

Prečo sa im páči hypertoni?

Tiazidové diuretiká sa líšia od spätných väzieb nielen preto, že neodstraňujú látky potrebné pre prácu srdcového svalu strašnou silou, ale majú významný rozdiel v trvaní ich účinku. Ak je perióda diuretického účinku PD obmedzená na 3-6 hodín, potom aj pre najkratšie pôsobiace TD sa táto doba predlžuje na 18 hodín, iné majú ešte väčšie schopnosti a majú terapeutický účinok na deň alebo viac.

Pacienti zvyčajne milujú diuretické tablety skupiny TD, pretože majú konštantný mierny diuretický účinok. Močový mechúr nie je naplnený každú minútu a neznamená, že osoba prakticky nikdy neopustí toaletu, všetko sa deje takmer fyziologicky, takže tieto prostriedky možno použiť v práci alebo dokonca na výlete.

Tiazidové diuretiká na hypertenziu na zníženie krvného tlaku môžu byť použité samostatne alebo v kombinácii s inými hypotenzívnymi alebo draslík šetriacimi diuretikami. Niektorí pacienti majú úplne nízke dávky TD, čo prináša dobrý účinok, avšak ide pomalšie (po mesiaci).

Použitie TD umožňuje výrazne znížiť počet nežiaducich reakcií, ako sú:

 1. Hypokaliémia (pokles hladiny draslíka v sére);
 2. Hyperlipoproteinémia (zvýšené lipidy a lipoproteíny, ktoré prispievajú k rozvoju aterosklerózy);
 3. Arytmie vyskytujúce sa na pozadí nedostatku draslíka, sodíka, horčíka, chlóru.

Jedným slovom sú tiazidové diuretiká rozpoznané ako lekármi, tak aj pacientmi ako dobrá diuretiká, ktoré majú hypotenzívny účinok a nie sú namáhavé pre pacientovu myseľ a močový mechúr.

Zatvoriť "príbuzní" TD sú netiazidové sulfónamidové diuretiká pôsobiace na kortikálny segment slučky Henle a lieky, ktoré sú medzi medziproduktmi sulfanilamidu a slučkových diuretík (xipamid) a sú predpísané pre hypertenziu.

Diuretikové diuretické skupiny s diuretickou diuretikou

Mnohí členovia tejto skupiny sú dobre oboznámení s pacientmi, ktorí dlho trpia arteriálnou hypertenziou. Predávajú sa v lekárni bez lekárskeho predpisu a sú takmer vždy k dispozícii:

 • Hydrochlorotiazid (esidrex, hypotíazid). Môže sa pripísať priemerným diuretikom (v sile a trvaní účinku). Mierne zvyšuje vylučovanie sodíka, draslíka a chlóru, ale nenarušuje rovnováhu medzi kyselinou a zásadou. Je predpísaný po jedle raz alebo dvakrát denne a prejavuje sa v priebehu 1-2 hodín, hypotenzný účinok trvá 12-18 hodín. Liek sa môže používať prerušovane alebo dlho (v ťažkých prípadoch). Hypotiazid vyžaduje stravu bohatú na draslík a zníženie denného príjmu soli. Ak má pacient patológiu obličiek, potom sa neodporúča kombinácia s draslík šetriacimi diuretikami a prípravkami draslíka.
 • Indapamid (indapapon, arifon, pamid) je liek, ktorý kombinuje hypotenzívne a diuretické účinky súčasne, to znamená, že možno povedať, že indapamid je diuretikum pre edém, čo znižuje tlak. Jeho výhody zahŕňajú skutočnosť, že neovplyvňuje funkčné schopnosti obličiek, nemení lipidové spektrum a navyše má schopnosť chrániť srdce a krvné cievy.
 • Chlortalidón (hygroton, oxodolin) označuje netiazidové sulfónamidové diuretiká (DM), má priemernú silu a výrazný účinok, ktorý môže trvať až 3 dni. Vo svojom správaní sa chlortalidón trochu podobá hypotíazidu.
 • Klopamid (Brinaldix) - sily, trvanie účinku a farmakodynamika sú podobné chlortalidónu a hypotízídu.

Tabuľka: Porovnanie niektorých slučiek a tiazidových diuretík

Diuretiká diuretík šetriacich draslík

Draslík šetriace diuretiká (KSD) sú považované za ľahké, ale majú dlhotrvajúci účinok. Je pravda, že to prichádza v podstate ani v prvý deň. Očakávajú, že takéto prejavy diuretických schopností, ako z diuretika slučky alebo dokonca tiazid, nestojí za to. V tomto prípade sa môžete spoľahnúť viac na triamteren, ktorý je schopný začať zmierňovať opuch v tretej hodine po požití, ale to nebude tak výrazné, preto pacienti si to vždy nevšimnú.

CSD vo väčšine prípadov sú predpísané ako diuretiká pre edém, zatiaľ čo u hypertenzie sú vnímané iba ako doplnok. Pozoruhodné diuretiká sa získavajú kombináciou potláčania draslíka s tiazidom: triamterenom + hypotiazidom. V závislosti od množstva hlavnej aktívnej zložky (triamteren) sa získajú dobré diuretické tablety - triampur, diazid, makzid. Podobne môžete získať komplexnú liekovú modretiku, ktorá sa skladá z amiloridu, hypotíazidu a furosemidu alebo uregitu.

Niečo o potašoch

Samozrejme, nie je možné uvádzať všetky lieky spolu s ich výhodami a nevýhodami, synonymami a mechanizmom účinku akejkoľvek skupiny diuretík, preto, ako v predchádzajúcich prípadoch, budeme sa zameriavať len na typických zástupcov draslík šetriacich diuretík:

 1. Spironolaktón (veroshpirón, aldaktón) je ľahký liek, ktorý má dlhotrvajúci účinok, ktorý sa začína objavovať od 3-5 dní a trvá niekoľko dní po zrušení. Nie je vhodná ako hypotenzívna rýchla odpoveď, pretože v tomto pláne začína pôsobiť až po štrnástich dňoch. Samozrejme, že pacient nebude čakať tak dlho, ale to je ešte podávaná v kombinácii s inými antihypertenzívnymi alebo diuretikum s miernym vyjadrenú periodické napučaním alebo dlhodobej liečbe vysokého krvného tlaku, bez strachu, že dokonca s poklesom krvného tlaku, bude mať negatívny dopad. Veroxpiron nevykazuje hypotenzný účinok s nízkym a normálnym krvným tlakom. Vzhľadom na skutočnosť, že spironolaktón je steroidný liek, jeho vedľajšie účinky sú okrem hyperkalémie špecifické: gynekomastia, rast mužských vlasov u žien, to znamená priamo súvisiace s hormonálnou nerovnováhou.
 2. Triamteren (dytek, pterofen) je ľahký diuretik, podobný správaniu sa spironolaktónu, malý nezávislý diuretický účinok, ktorý sa prejavuje niekoľko hodín po podaní a trvá v priemere 13-15 hodín. Jeho hypotenzívny účinok je lepší ako účinok spironolaktónu. U starších pacientov je pravdepodobnejšie, že budú mať vedľajšie účinky: rozvoj hyperkaliémie môže viesť k poškodeniu obličiek v dôsledku začatia depresie draslíka v tubuloch. Výsledkom je, že moč u takýchto ľudí môže zmeniť farbu a stať sa modrou alebo modrou. To je spravidla veľmi horlivé pre chorých a ich príbuzných.
 3. Amilorid (midamor) je slabý diuretikum, ktorý odstraňuje sodík a chlór, ale šetrí draslík. Aj keď je vlastný diuretický účinok nevýznamný, amilorid je schopný stimulovať diuretický účinok furosemidu, uregitídy, ako aj tiazidových diuretík. Aby sa znížila strata draslíka, používa sa v kombinácii s hypotíziou (moduretikom) na liečbu hypertenzie a zlyhania srdca.

Kedy sa majú alebo nemali používať diuretiká?

Indikácie, kontraindikácie a vedľajšie účinky - to sú presne tie body anotácie k akémukoľvek lieku, na ktorom pacient zastaví oči, preskočí farmakokinetiku a farmakodynamiku.

Diuretiká by sa mali liečiť prinajmenšom v tomto ohľade bez toho, aby ste im priraďovali váhy na stratu hmotnosti:

 • Silné diuretiká prinesú niekoľko litrov vody a váhy ukážu stratu niekoľkých kilogramov. Nedávajte žiadnu chybu, je to na chvíľu.
 • Výkonné diuretiká vyžadovať výmenu tekutín, každý vie, že potom, čo dostala rovnaký furosemid príde smäd, telo chce priviesť stratenú vodu späť, takže diéta je lepšie použiť ľudových prostriedkov, bez strachu, že prinesie čokoľvek a viesť k nežiaducim vedľajším reakciám.
 • A napokon, autor článku, ktorý má vyššie lekárske vzdelanie a vyskúšal mnoho liekov na seba, nestretol sa s človekom, ktorý by mohol prekonať obezitu s diuretikami, tak povediac, bol presvedčený osobnými skúsenosťami.

Opatrnosť je potrebná pri užívaní diuretík a cukrovky. Vývoj syndrómom diabetickej nohy často začína s výskytom edému nôh, ale vzhľadom na zložitosť takých chorôb ako cukrovka, ktorá je považovaná za systémové patológie, že je nemožné, aby sa zapojili do samostatného akcii - vymenovanie diuretík u diabetikov je výhradne v kompetencii ošetrujúceho lekára. Opuch nôh iného pôvodu (únava, kŕčové žily, zlyhanie srdca) tiež vyžaduje individuálny prístup. Samozrejme, s edémom spojeným s únavou dolných končatín, národné lieky pravdepodobne budú vhodné, zatiaľ čo syntetické lieky jednoducho nebudú potrebné.

S opuchom tváre, ak osoba nepreháňa to s jedlom a nápojmi, je tiež lepšie navštíviť lekára, pravdepodobne sú problémy s obličkami a doktor vie, ako ich vyriešiť. Nie je potrebné spěchať na užívanie diuretík, je pravdepodobné, že diuretické lieky pomôžu, ak patológia nie je príliš ďaleko.

A tu je špeciálny prípad

Ďalším zvláštnym prípadom je tehotenstvo. Edém počas tehotenstva, najmä v druhej polovici, nie je nezvyčajný a čiastočne prirodzený. Dodatočné zaťaženie spôsobené hormonálnymi zmenami so zvýšeným množstvom progesterónu a žilovej kongescie spôsobenej tehotnou maternicou sa prejaví. Veľkosť nohy sa zvyšuje o pár centimetrov, stane sa príliš ťažkou na prechádzku, ale medzitým počas tehotenstva môže byť edém známkou preeklampsie, ktorá v iných prípadoch má zlé dôsledky.

Pravidelné návštevy v prenatálnej kliniky a vykonávaní odporúčaní lekára je určený na ochranu ženu, a opuch, ak sú vyprovokoval fyziologickými príčinami, sa bude konať po narodení, ale vymenovať furosemid v takejto situácii je veľmi nežiaduce. Niekedy sú tiazidové diuretiká predpísané tehotným ženám (ale nie v prvých mesiacoch), ale opäť to robí lekár, ktorý pozoruje ženu.

Kedy lekár predpíše diuretiká?

Ľudia v drvivej väčšine, a vedieť, sa pri podávaní diuretiká, ale v iných prípadoch so srdcovými problémami rozsiahlymi skúsenosťami stále diviť, prečo to zrazu sú priradené veroshpiron a dokonca odmietajú prijať, citovať ďalšie súvisiace s vekom problémami (inkontinencia apod.)

V tomto ohľade by som chcel poskytnúť primeraný zoznam indikácií tak, aby si pacient nemyslel, že je to len osobný rozmar doktora:

 1. Arteriálna hypertenzia (AH), ktorá ešte nebola komplikovaná zlyhaním obličiek. Diuretiká redukciou bcc (cirkulujúci objem krvi) a systolickým uvoľňovaním vedú k poklesu systolického tlaku v prvých dňoch liečby. Treba poznamenať, že tlak neklesá nekontrolovateľne, krvný tlak mierne klesá, posturálna hypotenzia sa nerozvíja. Predĺžená liečba vedie k zníženiu diuretický účinok a normalizáciu systolické vyhodenie kvôli vlastnej kompenzačné mechanizmy (zvýšená renínu a aldosterónu), ďalej neprípustnej straty zastávok tekutín a hypotenzívny účinok je udržiavaná bez ohľadu na vysokej úrovni renínu, ktorý je spojený s poklesom obsahu sodíka v bunkách a zvýšenie draslíka v stenách krvných ciev. Výsledkom je, že po 1,5 - 2 mesiaci sa normalizuje diastolický tlak (výstup srdca zostáva nezmenený). Pacienti často žiadajú lekára rozumnú otázku: diuretiká používané pri hypertenzii spôsobujú závislosť? Nie, je buď neprítomná alebo tak nepozorovateľná, že takáto okolnosť môže byť zanedbávaná. Použitie týchto liekov v priebehu rokov, ako to uvádzajú samotní pacienti, nevedie k impotencii a zníženiu libida, čo sa považuje za nespornú výhodu diuretík predpísaných pre arteriálnu hypertenziu.
 2. Chronické obehové zlyhanie (HNK) s edémom a hypertenziou so zhoršenou glomerulárnou filtráciou si vyžaduje použitie silných diuretík s krátkou alebo strednou dobou účinku (furosemid, uregit). Hlavné výhody týchto liekov vám umožňujú používať ich v pomerne vážnych situáciách pre núdzovú liečbu - opuch mozgu, pľúc, otravu silnými látkami, ktoré sa vylučujú obličkami, napríklad barbituráty.
 3. Sekundárny hyperaldosteronizmus (dôsledok hypertenzie a HNC) alebo prevencia hypopémie je indikáciou na podávanie diuretík šetriacich draslíkom s miernym diuretickým a hypotenzívnym účinkom.
 4. Diabetes insipidus;
 5. Glaukóm.

Video: Prednáška o používaní diuretík na srdcové zlyhanie

Nežiaduci diuretický účinok

Porušenia spojené s odstraňovaním mikroelementov

Diuretické lieky, ktoré odstraňujú ióny chemických prvkov, ktoré nie sú nadbytočné pre telo, nemôžu spôsobovať vedľajšie účinky. V podstate ide o nerovnováhu elektrolytov, ktorá môže spôsobiť zlyhanie srdcového rytmu (arytmia), arteriálnu hypotenziu a čo je najhoršie pre mužskú polovicu, impotenciu. Preto je zoznam hlavných nežiaducich prejavov diuretík:

 • Zníženie hladiny draslíka (hypokalémia) je hlavnou nevýhodou diuretík;
 • Pokles hladiny horčíka (hypomagnezémia). Slučkové diuretiká sú obzvlášť obdarené podobnými schopnosťami, tiazidový horčík je odstránený, avšak v menšej miere draslík šetrí, naopak, oneskoruje jeho vylučovanie.
 • Vylučovanie vápnika. A opäť slučkové diuretiká, ktoré dokonca s jedným použitím dokážu odstrániť až 30% Ca 2+. Tiazidy sa odvolávajú na tento prvok nejednoznačne: niektoré zvyšujú vylučovanie močom, iné zvyšujú vápnik, udržiavajú ho v tele a spôsobujú tak hyperkalcémiu. Šetriace draslík (veroshpiron, triamteren, atď.) - patrí tiež do skupiny, ktorá nevylučuje vápnik, ale zvyšuje jeho reabsorpciu v tubuloch, môže viesť k hyperkalcémii.
 • Pokles koncentrácie sodíka (hyponatrémia) sa často pozoruje, keď sa samy podávajú a nekontrolovane predpisujú diuretické lieky, ktoré sa prejavia ako svalová slabosť, ospalosť, malátnosť a nevoľnosť.

Dôležité: duševné poruchy a kóma sa môžu stať príznakmi "búšenia" diuretík (je veľmi žiaduce zohľadniť túto skutočnosť u ľudí, ktorí používajú diuretiká na zníženie telesnej hmotnosti).

Arytmické komplikácie, metabolické poruchy

Arytmie sú vážnym obmedzením používania diuretík, pretože tieto arytmie spôsobujú diuretiká. Predpokladá sa, že dlhodobá liečba diuretickej (najmä tiazidovej) arteriálnej hypertenzie môže spôsobiť nielen poruchu rytmu, ale aj náhlu koronárnu smrť. Prokurujúce faktory rozvoja arytmie sú:

 1. Hypokalémia, ktorá vedie k patologickým zmenám v elektrokardiograme (nestabilita myokardu, predĺžený Q-T syndróm);
 2. Závažná hypertrofia ľavej komory (LV), ktorá sama osebe prispieva k narušeniu rytmu;
 3. stres;
 4. Určenie ß-agonistov.

Tabuľka: Typy diuretík a typické vedľajšie účinky

Ďalšie vedľajšie účinky diuretík:

 • Diuretiká môžu znížiť hmotnosť myokardu ľavej komory v rozsahu 11%, pričom indapamid je v tomto ohľade považovaný za najaktívnejší.
 • Liečba silnými alebo miernymi diuretikami často vedie k zvýšeniu hladín sérovej kyseliny močovej (hyperurikémia). Tento fenomén je typický najmä pre ľudí s nadváhou. Dna alebo chronická nefropatia, hoci v zriedkavých prípadoch môže byť spôsobená použitím diuretík.
 • V niektorých prípadoch sa môže vyvinúť pretrvávajúce zvýšenie hladiny glukózy v krvi - hyperglykémia, ktorá sa môže premeniť na progresívny diabetes mellitus.
 • Začať používať tiazidové diuretiká pre hypertenziu je sprevádzané porušením lipidov (hyperlipidémia), ktorá sa prejavuje zvýšením hladiny sérového LDL a VLDL (aterogénny lipoproteíny), ale neskôr sa obvykle je všetko vráti do normálu.
 • Výkonný (furosemid, Uregei) a stredné (tiazidové diuretiká), môže mať vplyv acidobázickej rovnováhy a pri dlhšom používaní, pretože to k nerovnováhe, čo spôsobuje metabolickú alkalózu, ktorá upraví chlorid draselný. Zatiaľ môže liečba draslík šetriacimi liekmi sprevádzať zvýšenie hladiny draslíka v krvi (hyperkalémia) a metabolickej acidózy.

Kontraindikácie pri užívaní diuretík

Kontraindikácie používania diuretík, ako u iných liekov, sú bežné, relatívne a absolútne, ale nie sú toľko, takže môžete zaradiť do jedného zoznamu:

 1. Poškodenie obličiek a pečene bráni užívaniu veľmi veľa liekov tejto skupiny okrem amiloridu, ktoré je predpísané na poškodenie pečene;
 2. Diuretiká sa nepoužívajú počas začiatku tehotenstva;
 3. Niektoré kontraindikácie pre diabetes mellitus sú relatívne hydrochlorotiazid;
 4. Hypovolémia a ťažká anémia sú prísnou kontraindikáciou pre vymenovanie furosemidu a uregitídy;
 5. Nedokončený atrioventrikulárny blok a hyperkalémia neumožňujú používať draslík šetriace diuretiká;
 6. Je zakázané kombinovať niekoľko diuretík, ktoré nevylučujú draslík.

Nebezpečné kombinácie

Vzhľadom na to, že lieky v tejto skupine sa často musia predpisovať spolu s inými farmaceutickými látkami, je potrebné mať na pamäti možné reakcie tejto kombinácie. Napríklad:

 • Exkrécia draselného diuretika je nebezpečné pri kombinácii s derivátmi digitalisu, pretože existuje riziko arytmie;
 • Spironolaktón a triamteren (draslík šetriace), ktoré sa používajú v kombinácii s digoxínom, tiež často vedú k narušeniu rytmu, takže táto kombinácia vyžaduje neustále sledovanie digoxínu v plazme pacienta.
 • Chudobné diuretiká, ktoré neodstraňujú draslík a so stravou bohatou na tento prvok, a draselnými prípravkami nie sú dobre kombinované.
 • Lieky, ktoré samy o sebe zvyšujú hladinu glukózy v krvi, ďalej zvyšujú hyperglykemický účinok diuretík.
 • Aminoglykozidové antibiotiká a cefalosporínu v kombinácii s kľučkových diuretík môže viesť k toxické hladiny v obličkách týchto liekov a posledný porážke, ale toto aminoglykozidy (kanamycín, streptomycín, gentamycín) s kľučkových diuretík zvýšiť pravdepodobnosť komplikácií, ako je napríklad strata vestibulárny a sluchových orgánov
 • NSAID (nesteroidné protizápalové lieky) majú schopnosť znižovať diuretický účinok na určité diuretiká.

Na záver by som ešte raz pripomenúť našim čitateľom, že hoci diuretiká na prvý pohľad javí ako úplne neškodné, ale v skutočnosti to tak nie je, takže skôr, ako začnete močopudné lieky na zmiernenie opuchov, straty kíl, alebo pre akýkoľvek iný účel, mali by ste uvažovať o možných dôsledkoch tohto rozhodnutia.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Výskyt edému pri srdcovom zlyhaní

Srdce bude fungovať ako MOTOR!Zabudnete na tachykardiu, ak je pred spaním.Ľudské srdce je čerpadlo, ktoré pumpuje krv a tým zabezpečuje dodávanie krvi všetkým tkanivám a orgánom.

USDG plavidiel: čo to je, kde sa vykonáva a na aký účel

Moderná medicína je dosť ďaleko dopredu a teraz môže každý využiť niektoré špičkové technológie na prevenciu alebo odhalenie akejkoľvek choroby v počiatočných fázach.

Betablokátory pre hypertenziu

Jedna z najpopulárnejších a vysoko účinných farmakologických skupín pri liečbe esenciálnej a symptomatickej hypertenzie sa tradične považuje za beta-blokátory.Tieto lieky nielen pomáhajú účinne znižovať hladinu krvného tlaku, keď dosahujú zvýšené hladiny, ale tiež pomáhajú znížiť srdcovú frekvenciu v dostatočnom rozsahu.

Prečo sú monocyty znížené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú skupina buniek patriacich k leukocytom. Sú zodpovedné za imunitný systém človeka a vykonávajú niekoľko veľmi dôležitých funkcií - pôsobia proti vývoju infekcií, bojujú proti parazitným mikroorganizmom, masírujú nádory a tiež rozpúšťajú krvné zrazeniny.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Aneuryzma predsieňového septa (WFP): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je aneuryzma predsieňového septa (skrátená ako WFP), jeho typy. Príčiny patológie, čo môžu byť príznaky. Ak je liečba nevyhnutná a kedy nie.