Z tohto článku sa dozviete, čo môže byť krvácanie do oka, príčiny jeho výskytu, symptómy a diagnostické metódy, čo robiť v tejto situácii.

Krvácanie je prietok krvi mimo krvných ciev. Môže sa vyskytnúť v ľubovoľnom ľudskom orgáne, vrátane očnej gule.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Patológia sa môže vyvinúť v rôznych štruktúrach oka, preto sa rozlišujú 4 typy:

 1. Hyphema.
 2. Subkonjunktiválna.
 3. Krvácanie v plášťovom tele.
 4. Krvácanie sietnice.

Prečítajte si viac o jednotlivých druhoch, ktoré si prečítajte ďalej v článku.

V závislosti od miesta a veľkosti krvácanie do očí nesmie mať žiadne nebezpečenstvo a môže spôsobiť úplnú stratu videnia.

Každý z týchto typov má svoje vlastné charakteristické symptómy, metódy diagnostiky a liečby. Očné lekári sa podieľajú na všetkých druhoch krvácania.

1. Hyphema

Hyphema je zbierka krvi vo vnútri prednej komory očnej gule, ktorá sa nachádza medzi rohovkou (priehľadná škrupina oka cez žiak) a dúhovkou (farebná časť oka). Krv môže úplne alebo čiastočne blokovať dúhovku a žiak, čo zhoršuje videnie.

Hyphema sa môže vyskytnúť v prípade poranenia očí, po oftalmických operáciách.

Diagnózu stanovuje oftalmológ na základe symptómov ochorenia. Lekár tiež určuje ostrosť zraku, vnútroočný tlak a vyšetrenie vnútornej štruktúry oka. V niektorých prípadoch oftalmológ predpísal počítačovú tomografiu obežnej dráhy a očnej gule.

Na základe údajných príčin hypémy a výsledkov oftalmologického vyšetrenia môže lekár predpísať:

 • nosiť ochrannú očnú náplasť;
 • znížená telesná aktivita a odpočinok v posteli;
 • zvýšená poloha hlavy v posteli.

V prítomnosti hypému zrušte aspirín a ďalšie lieky, ktoré krvnú riedku. Ak krvácanie zvyšuje vnútroočný tlak, môže to viesť k poškodeniu glaukómu alebo rohovky. V takýchto prípadoch môže byť potrebná chirurgická alebo konzervatívna liečba očné kvapky.

2. Subkonjunktiválne krvácanie

Subkonjunktiválne krvácanie v oku je podobné ako normálna modrina na koži. Má vzhľad jedného červeného bodu alebo mnohých červených bodiek na bielí (biela časť očnej gule). Toto začervenanie je krv, ktorá vytekla z ciev pod spojivkou - priehľadná membrána, ktorá pokrýva bielkovinu a vnútorný povrch očných viečok.

Konjunktivita obsahuje veľké množstvo drobných krvných ciev, ktoré sa môžu pretrhnúť a vyúsťovať do vylučovania krvi.

Hoci prítomnosť subkonjunktiválneho krvácania môže človeka vystrašiť, takmer nikdy nedosahuje vážne riziko pre zdravie a zrak a často ani nevyvoláva žiadne príznaky. Môžete ho nájsť pohľadom do zrkadla. Pri takomto krvácaní v oku vo väčšine prípadov nie je potrebná liečba. V priebehu času sa škvrna krvi pomaly zmizne sama o sebe, tento proces môže trvať niekoľko dní alebo týždňov v závislosti od jeho veľkosti. V prípade podráždenia očí môže oftalmológ predpísať kvapku umelých slz.

3. Krvácanie v plášťovom tele

Srdcové telo je transparentná látka podobná gélu v zadnej časti očnej gule, umiestnená za šošovkou. Pomáha udržiavať tvar oka a tiež prenáša svetlo zo žiaka do sietnice. Niekedy sa u pacientov vyskytne krvácanie v slizkom tele.

Samoľavé telo samo o sebe nemá zásobu krvi, takže krv vstupuje do tela pri pretrhnutí sietnicových ciev. Najčastejšie toto krvácanie do oka spôsobuje nasledovné:

 • prítomnosť patologických retinálnych ciev pri diabetickej retinopatii;
 • oddelenie slizu od sietnice;
 • zranenie oka;
 • vaskulárne poškodenie sietnice s hypertenziou, ateroskleróza;
 • nádory oka;
 • očná chirurgia.

Medzi príznaky menších krvácaní patria body, pavučiny, opar a tieň v očiach. Všetky položky môžu mať červenavý odtieň. Najčastejšie sa krvácanie v tenkom tele vyvíja v jednom oku. V závažnejších prípadoch má pacient rozmazané videnie, dokonca aj jeho úplná strata je možná.

Toto krvácanie v oku diagnostikuje oftalmológ, ktorý vedie:

 1. Skúmanie oka so štrbinovou lampou po rozšírení žiaka.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie očnej gule.

Niekedy je potrebné určiť príčinu patológie, laboratórne vyšetrenie krvi (na diagnostikovanie diabetes mellitus), výpočtová tomografia očnej banky a obežnej dráhy.

Liečba krvácania v tenkom tele závisí od jeho príčin. Jeho cieľom je:

 • hľadať zdroj krvácania;
 • zastaviť krvácanie;
 • obnovenie poškodenia sietnice skôr, ako vedie k trvalému strate zraku;
 • obnovenie normálneho videnia.

Po zistení zdroja krvácania sa uskutočňuje špecifická liečba. Ak v slizkom tele nie je veľa krvi a jeho zdroj je viditeľný, je možné vyliečenie. Laserová koagulácia krvácajúcej cievy a obnovenie poškodenia sietnice sa vykonáva. Potom je potrebné, aby sa krv rozpustila, trvá niekoľko týždňov. V tejto dobe by sa malo vyhnúť namáhavej aktivite, pretože to môže spôsobiť nové krvácanie. Musíte spať so zdvihnutým hlavovým koncom lôžka, čo prispieva k usadzovaniu krvi v slizkom tele v dolnej časti oka, mimo zorného poľa.

Ak krv v slizkom tele úplne pokrýva pohľad a zasahuje do liečby, vykoná sa prvá vitrektómia (chirurgická operácia na odstránenie sliznatého tela) a potom sa krvácanie zastaví. Po vitrektómii sa silikónová tekutina vstrekuje do očnej gule, ktorá drží sietnicu na mieste.

4. Krvácanie sietnice

Sieťka je fotosenzitívna vrstva buniek umiestnená na zadnej stene očnej bulvy. Tieto bunky vnímajú fotóny svetla a premenia ich na nervové impulzy prenášané do mozgu. Sieťka je bohatá na krvné cievy, ktoré sa môžu pretrhnúť a spôsobiť vyliatie krvi.

Aké kvapky sa používajú na krvácanie v oku

Väčšina krvácaní v oku je výsledkom traumatického poranenia charakteristického pre mladých ľudí vo veku 10 až 20 rokov av mužskej polovici sa takéto zranenia vyskytujú trikrát častejšie. A, samozrejme, sa snažia nezávisle ovplyvniť stav očí pomocou očných kvapiek. Avšak toto užívanie drog nie je vždy bezpečné a niekedy dokonca úplne zbytočné, pretože kvapky nie sú všeliekom na liečbu krvácania z očí. V tomto článku zisťujeme, čo má robiť, ak sa v očích objavia cievy a začne krvácanie.

oblasť použitia

Pred začatím liečby by ste mali určiť skutočnú príčinu výskytu nepríjemného symptómu. Iba mierne formy ochorenia podliehajú konzervatívnej liečbe (kvapky) s malým poškodením ciev a vo veľmi skorom štádiu. Avšak aj v tomto prípade je nevyhnutná konzultácia s oftalmológa.

Keďže krvácanie do oka nie je vždy dôsledkom poranenia, je najprv potrebné vykonať rozsiahlu diagnózu a určiť rozsah a povahu poškodenia. Niekedy sú výsledkom ochorení oka alebo dokonca systémových ochorení. Medzi najčastejšie príčiny očného krvácania patrí:

 • Zranenia očí. Tam sú otvorené a zatvorené (tupé) poškodenia. Vo väčšine prípadov sa vyskytuje tupé trauma (kontúzia), pri ktorej môže dôjsť k krvácaniu do oka aj pri normálnom údere do hlavy. Existujú 3 stupne kontúzie: 1 (ľahké) - štruktúra oka nie je zlomená, poškodenie funkčnosti oka sa neodráža; 2 (stredné) - drobné poškodenie štruktúr očí, dochádza k zníženiu videnia na svetlo vnímanie; 3 (ťažké) - lézie sú nezvratné, úplná strata videnia. Používanie očných kvapiek je najúčinnejšie pri 1 stupni poškodenia;
 • Všeobecné ochorenia tela, ktoré vedú k porušeniu elasticity a pevnosti krvných ciev: ateroskleróza, arteriálna hypertenzia, diabetes, ochorenia krvi alebo spojivového tkaniva, poruchy krvácania;
 • Vývoj nádorov. S rastom vnútroočných nádorov dochádza k stláčaniu a poškodeniu krvných ciev;
 • Progresia očných patológií: uveitída, iritída, myopia. Všetky tieto ochorenia v konečnom dôsledku prispievajú k narušeniu integrity cievnej steny v očiach;
 • Zvýšené cvičenie. Poškodenie krvných ciev je často vyvolané stavmi, v ktorých sa rozširuje fyzická námaha oči: u žien so silnými pokusmi, u pacientov so silným kašľom (tuberkulóza, astma, pneumónia) s náhlym hlasom.

Niekedy sa správna diagnóza a včasná liečba vnútorných patológií stáva jediným správnym riešením pri eliminácii krvácania do oka.

Vlastnosti liekov

Výber potrebných prostriedkov, najmä kvapiek, nastane až po rozsiahlom vyšetrení a lokalizácii patológie. Pojem "krvácanie do oka" môže mať niekoľko dobre definovaných významov a v každom prípade bude priradená aj vlastná liečba:

 • Hyphema. Krvácanie do prednej komory oka, keď sa začnú hromadiť zrazeniny medzi dúhovkou a rohovkou. Existuje 4 stupne hypému v závislosti od stupňa plnosti prednej komory krvou. A ak počiatočné štádiá (rovnako ako mikrogypémus) podliehajú konzervatívnej liečbe, potom silnejšie krvácanie môže byť eliminované len chirurgicky. V tomto type patológie sa odporúča nemocničná liečba, pretože opakované krvácanie sa často vyskytuje počas 3-5 dní;
 • Hemophthalmus. Vzhľad bezprostredne za šošovkou homogénnej formácie s hnedou farbou. Choroba má vážne následky až do úplnej straty videnia. Hlavnými príznakmi sú zhoršená zraková ostrosť, vzhľad bleskov svetla a tmavých pohyblivých miest v zornom poli. Liečba sa vykonáva tak lokálnymi prípravkami (očné kvapky), ako aj systémovou expozíciou. Intenzita terapie závisí od závažnosti lézie, mimo nemocnice je možná liečba najľahších zranení;
Typy hemophthalmu závisia od lokalizácie
 • Krvácanie sietnice. Krvné cievy môžu byť tiež poškodené v oblasti sietnice. V tomto prípade je krvavé miesto na bielom oku. Ďalšími príznakmi sú výskyt much, znížená ostrosť zraku, obmedzená pohyblivosť očnej gule. Ak sú lézie mierne, liečba sa vykonáva pomocou očných kvapiek a všeobecných predpisov. Pri rozsiahlom poškodení je jediné liečenie chirurgické;
 • Krvácanie v dutine obežnej dráhy. Dutina obežnej dráhy (obežnej dráhy) je priamo spojená s okuliarom, vrátane ciev. Preto sa škody na obežnej dráhe vždy odrážajú v kvalite zraku. Sprievodné prejavy sú krvácanie do spojiviek a koža očných viečok. Vyskytuje sa zhoršenie videnia, dvojité videnie, obmedzenie pohyblivosti oka. Konzervatívna liečba kombinuje použitie lokálnych liekov a systémovej expozície.

Konzervatívna liečba, najmä na ambulantnej báze, s krvácaním v oku je možná len v najľahších prípadoch poškodenia ciev. Ale aj pri takomto poškodení je konzultácia s oftalmológiou povinná, pretože môže byť potrebné liečiť nielen zranenia očí, ale aj systémové ochorenie, ktoré spôsobilo krvácanie.

zoznam

Bohužiaľ, dnes neexistujú žiadne účinné lieky, ktoré by mohli bojovať proti krvácaniu očí. S miernou léziou môže lekár odporučiť úplný odpočinok a použitie niektorých očných kvapiek, ktoré majú rekonštitučnú a liečebnú hodnotu. Tieto lieky stimulujú metabolizmus v poškodených tkanivách a ich regeneráciu, čím prispievajú k ich obnoveniu a obnove.

Patria medzi ne:

 • Očné kvapky Jodid draselný 3%. Hlavnou aktívnou zložkou je jodid draselný, ktorý má anti-aterosklerotické a antimikrobiálne účinky. Jeden z hlavných liekov používaných pri liečbe poškodených očných ciev. Okrem antiseptického účinku podporuje resorbciu krvácania a má antifungálnu aktivitu. Liek nie je predpisovaný pacientom so zhoršenou funkciou štítnej žľazy, s diagnostikovanou nefritídou alebo nefrózou, s niektorými kožnými léziami, počas tehotenstva a laktácie, novorodencov;
 • Emoproks 1%. Hlavnou aktívnou zložkou je hydrochlorid metyl-etylpyridinolu, ktorý má množstvo terapeutických vlastností: angioprotektívny (vasodilatátor), protidoštičkový (prevencia tvorby krvných zrazenín), antihypoxant (zvyšuje odolnosť voči hypoxii), antioxidant (inhibícia oxidácie). Kontraindikácie zahŕňajú individuálnu neznášanlivosť, ako aj obdobia tehotenstva a laktácie;
 • Emoxipín 1%. Analogue of Emoproksa, s rovnakou aktívnou zložkou. Stimuluje resorpciu krvácaní, posilňuje cievne steny, zlepšuje reológiu krvi. Zoznam kontraindikácií je rovnaký ako zoznam kontraindikácií;
 • Diclofenak 0,1%. Hlavnou aktívnou zložkou je sodná soľ diklofenaku, ktorá má analgetický a protizápalový účinok. Používa sa ako súčasť komplexnej terapie na penetráciu alebo tupé zranenie očí. V prípade precitlivenosti na zložky lieku a iných NSAID sa liečba diklofenakom nevykonáva, rovnako ako jeho analógy: Diclofom, Naklofom;
 • Taufon 4%. Účinnou látkou je taurín, aminokyselina obsahujúca síru, ktorá sa vytvára v tele počas konverzie cysteínu. Je stimulátorom regeneračných a reparačných procesov pri úrazoch, reštaurovaní a normalizácii metabolizmu. Jedinou kontraindikáciou je individuálna intolerancia, počas gravidity a laktácie, ako aj deti mladšie ako 18 rokov sa odporúča používať opatrne;
 • Defislez. Hlavnou aktívnou zložkou je hydroxypropylmetylcelulóza, ktorá poskytuje vysokú viskozitu terapeutickému činidlu, vďaka čomu prípravok pokrýva povrch očnej gule fóliou, ktorá lubrikuje a zmäkčuje rohovku. Podľa pokynov pre hypofýzy je dôsledkom použitia kvapiek úplné obnovenie očného tkaniva v priebehu 2-3 týždňov. Významné zlepšenie je dosiahnuté už za 3-5 dní;
 • Visín 0,05%. Liečivo patrí do skupiny alfa-adrenergných mimetik a je navrhnuté tak, aby eliminovalo podráždenie očí rôznej povahy: fyzikálne, chemické, alergénne. Kontraindikácie pri používaní lieku sú precitlivenosť na jeho zložky, dystrofiu rohovky, glaukóm s uzáverom, deti do 2 rokov.

Určenie rozsahu lézií, ako aj plánovanie liečby krvácania do oka je výsadou len očného lekára. Aj keď sú lézie menšie, rutinná kontrola nikomu nepoškodila a jej prínos môže byť neoceniteľný.

Odporúčania na použitie

Ak máte malé zranenia a krvácanie zaberá malú plochu, potom je celkom možné, že lekár odporučí ambulantnú liečbu.

Antibiotické očné kvapky sú popísané v tomto článku.

V takomto prípade musíte oko nechať pochovať sami. Ale pre účinnosť liečby by mala venovať pozornosť niektoré nuansy, ktoré sú potrebné pre samodovodné postupy:

 • Používajte iba lieky s preukázanou trvanlivosťou. V opačnom prípade môžete získať ďalšie zrakové postihnutie;
 • Ak používate pipetu alebo zabudovanú kvapkadlo, nezabudnite ju variť najmenej 30 minút. Vykonajte rovnaké ošetrenie pred každým postupom (pre vstavaný kvapkadlo bude dostatočne uzavretý uzáver);
 • Ak je fľaša vybavená kvapkadlom, skontrolujte jej hrot ostrých hrán alebo ostríc - aby sa predišlo náhodným poraneniam.
 • Pred procedúrou si umyte ruky mydlom a vodou.
 • Zoberte si pohodlnú pozíciu a jednou rukou mierne vytiahnite spodné viečko a druhá bez toho, aby ste sa dotkli kvapkadla do oka, odkvapkajte z fľaše do vytvorenej "vrecka";
 • Nepoužívajte viac ako 1 kvapku naraz. Ak je potrebné vniesť väčšie množstvo, urobte aspoň 3 minúty prestávky. ;
 • Ak je potrebné používať rôzne očné prípravky, prerušte ich používanie najmenej 30 minút., a na poslednom kroku položil masť;
 • Dostatočne dodržiavajte režim dávkovania a podávania lieku. Zníženie a nárast v tejto veci sú dosť nebezpečné.
 • Vždy sa u nákupu presvedčte, že predpísaný a kúpený liek je vhodný, pretože tam sú kvapky s rovnakým názvom a iným účelom (ucho, pre chlad).

Ak aj pri prvom použití kvapky spôsobí silný pocit nepohodlia, nemali by ste pokúšať osud - možno ste netolerantní. Opláchnite oči dôkladne a pokúste sa čo najskôr dohodnúť stretnutie s oftalmológa.

video

zistenie

Krvácanie do oka môže mať rôzny stupeň závažnosti a veľkosti postihnutej oblasti. Použitie očných kvapiek v tejto patológii na ambulantnej báze môže byť použité len v najľahších situáciách.

Najčastejšie to nie je bez hospitalizácie a v nemocnici doktor sleduje úspešnosť použitých metód liečby. Avšak aj v miernych prípadoch je povinná konzultácia s oftalmológom, pretože krvácanie do oka v dôsledku nesprávneho správania alebo nedodržania odporúčaní liečby sa môže opakovať. Niekedy sa krvácanie vyskytuje v mikroskopických rozmeroch a je možné ho len podozrievať zo sprievodných symptómov: narušenie celkovej pohody, nevoľnosť, znížená zraková ostrosť, rozmazané videnie. V tomto prípade je jediným správnym riešením okamžite navštíviť oftalmológov.

Krvácanie z očí: typy a ich rozdiel, príčiny, liečba, kedy a čo je nebezpečné

Krvácanie do oka - kolektívny koncept, ktorý sa vyznačuje prienikom krvi z cievneho lôžka do tkanív, prostredia a škrupiny oka, kde by nemala existovať normálna krv. Tento stav má mnoho rôznych príčin, pomerne často je to príčinou zranenia oka, ale často ide o chorobu alebo špeciálny stav tela, čo sa deje, ale príčina krvácania do oka zostáva neznáma.

Najdôležitejšie vo veciach liečby a možné dôsledky krvácania do oka nie je jeho príčina, ale miesto výlevu krvi, ktoré tvorili základ klasifikácie:

 • Krvácanie pod spojivkou (hyposfagm).
 • Krvácanie v prednej komore oka (hypémy).
 • Krvácanie sklovca (hemophthalmus).
 • Krvácanie sietnice.

Každý z vyššie uvedených stavov vyžaduje samostatné prístupy v diagnostike, liečbe a môže sa vyskytovať ako jednotlivo, tak ako celok v rôznych kombináciách.

Krvácanie do žalúdka pod spojivkou (hyposfagm)

Hyposofagus alebo krvácanie v bielkovine alebo subkonjunktiválne krvácanie je stav, pri ktorom sa krv akumuluje medzi najtenšie vonkajším plášťom oka (spojivka) a bielkovinovou membránou. Ľudia tiež často hovoria "prasknutie plavidla" a to je pravda: primárnou príčinou je poškodenie najmenších ciev spojovky, z ktorých sa naleje krv. Dôvody tejto podmienky sú však veľmi rozmanité:

 1. Priamy traumatizujúci účinok na očné bulvy: náraz, trenie, prudká zmena barometrického tlaku, cudzie teleso, chemické účinky;
 2. Zvýšený arteriálny a venózny tlak: hypertenzná kríza, kýchanie, kašeľ, fyzické preťaženie, nakláňanie, udusenie, práca počas pôrodu, stres so zápchou, vracaním a dokonca intenzívnym plačom u dieťaťa;
 3. Nízka zrážanlivosť krvi: vrodená a získaná hemofília, použitie liečivých prípravkov s antikoagulanciami a protidoštičkovými látkami (aspirín, heparín, tiklid, dipyridamol, Plavix a ďalšie);
 4. Choroby spôsobené infekciou (hemoragická konjunktivitída, leptospiróza);
 5. Zvýšená vaskulárna krehkosť: diabetes mellitus, aterosklerotická choroba, nedostatok vitamínov K a C, systémové ochorenia spojivového tkaniva (autoimunitná vaskulitída, systémový lupus erythematosus)
 6. Stav po operácii na orgánoch zraku.

Symptómy krvácania do žalúdka sa znižujú na vizuálnu chybu vo forme krvavej červenej škvrny na bielom pozadí. Zvláštnosťou tohto krvácania je to, že v priebehu času nezmení jeho farbu ako modrina (modrina) a vo svojom vývoji sa jednoducho stáva ľahšou, až kým nezmizne úplne. Nepohodlie oka v podobe pocitu cudzieho telesa, mierneho svrbenia, ktoré je pravdepodobnejšie, že má psychický pôvod, možno pozorovať pomerne zriedka.

Liečba subkonjunktiválneho krvácania zvyčajne nepredstavuje žiadne ťažkosti. Vo väčšine prípadov nastáva opačný vývoj bez použitia liekov.

Urýchlenie resorpcie a obmedzenie šírenia krvácania však môže pomôcť:

 • Ak sa vám podarí zachytiť moment vzniku krvácania pod spojivkou a zvýši sa pred oči, vazokonstrikčné očné kvapky (vizín, naftyzín, oktylia atď.) Sú mimoriadne účinné, zastavia odtok krvi z cievneho lôžka, čo zastaví šírenie krvácania;
 • Na urýchlenie resorpcie už vzniknutého krvácania sú účinné očné kvapky jodidu draselného.

Jedno krvácanie do skléry, ktoré vzniklo aj bez zjavného dôvodu a pokračuje bez zápalu, znižuje videnie, "mušky" a iné príznaky nevyžaduje vyšetrenie a prístup k lekárovi. V prípade častých recidív alebo komplikovaného priebehu môže hypofagmus signalizovať vážne ochorenia, a to ako samotného oka, ako aj organizmu ako celku, čo si vyžaduje okamžitú liečbu lekárskej inštitúcii na diagnostiku jej patológie a liečby.

Video: o príčinách roztrhnutia krvných ciev v oku

Krvácanie v prednej komore oka (hypém)

Prednou kamerou oka je oblasť medzi rohovkou (priehľadná konvexná "šošovka" oka) a dúhovka (disk so žiakom v strede, ktorý má oči jedinečnú farbu) s objektívom (priehľadná šošovka za žiakom). Táto oblasť je zvyčajne naplnená absolútne transparentnou kvapalinou - vlhkosťou z prednej komory, vzhľadom na krv, ktorý sa nazýva hypém alebo krvácanie do prednej komory oka.

Príčiny hypémov, aj keď sa zdajú byť úplne nezapojené, sú v podstate rovnakým prvkom - prasknutie cievy. Obvykle sú rozdelené do troch skupín:

 1. Trauma - je najčastejšou príčinou hypémy.
 1. zranenie môže preniknúť - poškodenie oka je sprevádzané správou vnútorného obsahu očnej gule a prostredia, takéto zranenie sa často vyskytuje pri pôsobení ostrých predmetov, menej často z pôsobenia nudných objektov;
 2. zranenie nie je prenikavé - s vonkajšou integritou oka, jeho vnútorné štruktúry sú zničené, čo vedie k odlievaniu krvi do prednej komory oka, takéto zranenie je takmer vždy výsledkom tupých objektov;
 3. Tiež všetky typy operácií na orgánoch zraku, ktoré môžu byť sprevádzané hypémom, sa dajú pripísať skupine zranení.
 1. Choroby očnej gule, spojené s tvorbou nových, poškodených ciev vo vnútri oka (neovaskularizácia). Novo vytvorené cievy majú štrukturálne defekty, ktoré spôsobujú ich zvýšenú krehkosť, s ktorou je výtok krvi do prednej komory oka spojený s malým alebo žiadnym nárazom. Tieto ochorenia zahŕňajú:
 1. diabetická angiopatia (následok cukrovky);
 2. obštrukcia sietnice;
 3. oddelenie sietnice;
 4. intraokulárne nádory;
 5. zápalové ochorenia vnútorných štruktúr oka.
 1. Choroby celého tela:
 1. chronická intoxikácia alkoholom a drogami;
 2. poruchy krvácania;
 3. onkologické ochorenia;
 4. systémové ochorenia spojivového tkaniva.

Hypheus, založený na hladine krvi vo vertikálnej polohe pacienta, je rozdelený na štyri stupne:

 • Prvá vizuálne predná komora oka je obsadená krvou najviac o tretinu;
 • 2. krv naplní až polovicu prednej komory oka;
 • Tretia komora je naplnená krvou viac ako ½, ale nie úplne;
 • 4. úplné plnenie krvi prednej komory oka "čierne oko".

Napriek zjavnej konvenčnosti takejto deľby má praktické dôsledky pre výber taktiky liečby a predpovedanie výsledku krvácania. Stupeň hyphema tiež určuje jeho príznaky a závažnosť:

 1. Vizuálne zistiteľná prítomnosť krvi v prednej komore oka;
 2. Pád ostrosti zraku, najmä v náchylnej polohe, do tej miery, že zostáva len pocit svetla a nič viac (na 3-4. Stupni);
 3. "Rozmazané" videnie postihnutého oka;
 4. Strach z jasného svetla (fotofóbia);
 5. Niekedy je pocit bolesti.

Diagnóza krvácania v prednej komore oka pri vymenovaní lekára zvyčajne nespôsobuje žiadne významné ťažkosti a je založená na technicky jednoduchých manipuláciách:

 • Vizuálna kontrola;
 • Tonometria - meranie vnútroočného tlaku;
 • Visometria - stanovenie zrakovej ostrosti;
 • Biomikroskopia je inštrumentálna metóda s použitím špeciálneho oftalmického mikroskopu.

prejavy krvácania v prednej komore oka

Liečba hypémov je vždy spojená s elimináciou patológie, ktorá ju spôsobila - zrušením liekov zriedičujúcich krv, bojom proti zápalovým ochoreniam oka, odmietaním zlých návykov, zachovaním elasticity cievnej steny atď. Takmer vždy malé množstvá krvi v dutine za rohovkou sa rozdelia nezávisle pomocou 3% roztoku jodidu draselného a liekov, ktoré znižujú vnútroočný tlak.

 1. Účinok užívania liekov (krv sa neabsorbuje) v priebehu 10 dní;
 2. Krv stratila svoju tekutosť - vytvorila sa zrazenina;
 3. Rohovka začala škvrna krvou;
 4. Intraokulárny tlak počas liečby neklesol.

V prípade odmietnutia operácie sa môžu objaviť také hrozné komplikácie ako je glaukóm, uveitída, ako aj výrazný pokles zrakovej ostrosti v dôsledku zníženia priehľadnosti rohovky zarastených krvou.

Video: Ako vyzerá krvácanie v prednej komore oka

Krvácanie sklovca (hemophthalmus)

Dutina zdravého oka sa vytvára s krištáľovo čistým gélom nazývaným sklovité telo. Táto forma má niekoľko dôležitých funkcií, medzi ktoré patrí vedenie svetla z čočky do sietnice. Jedným z najdôležitejších znakov sklovitého tela je teda jeho absolútna transparentnosť, ktorá sa stráca, keď do nej vstupujú cudzie látky, ktoré zahŕňajú aj krv. Krv vstupujúca do sklovca sa nazýva hemophthalmus.

Hlavným mechanizmom vývoja vnútorného krvácania v oku je vyliata krv z cievneho lôžka do sklovitého tela.

Podávať príčinu takéhoto krvácania môže spôsobiť množstvo patológií:

 • Diabetes mellitus s poškodením sietnice a krvných ciev oka;
 • Oklúzia (trombóza) sietnicových ciev;
 • Častá ateroskleróza zahŕňajúca retinálne cievy v procese;
 • Hypertenzia bez náležitej liečby;
 • Vrodené anomálie sietnicových ciev (mikroanalýzy);
 • Penetrujúce poškodenie očnej bulvy (keď sú slzy očných membrán);
 • Očná kontúzia (zvonka sa zachová celistvosť oka);
 • Vysoký intrakraniálny tlak (napríklad pri intracerebrálnych krvácaníach, mozgových nádoroch a kraniocerebrálnych poraneniach);
 • Nútený nárast intraorakálneho tlaku (nadmerná fyzická námaha, kašeľ, kýchanie, práca počas pôrodu, vracanie);
 • Ochorenia krvi (anémia, hemofília, užívanie liekov na znižovanie zrážania krvi, krvné nádory);
 • Novotvary vnútorných štruktúr oka;
 • Autoimunitné ochorenia;
 • Oddelenie sietnice často vedie k hemophthalmu;
 • Vrodené ochorenia (kosáčiková anémia, Krisvikova choroba - Skepens a ďalšie).

Treba mať tiež na pamäti, že závažná myopia (myopia) významne prispieva k rozvoju hemoftalmie.

Symptómy a typy hemophthalmu

Vnútorné prostredie oka neobsahuje nervové zakončenia, respektíve oko v takejto situácii nemôže cítiť bolesť, bolesť, svrbenie alebo niečo cítiť s vývojom vnútorného krvácania do oka. Jediným príznakom je pokles videnia, niekedy úplná slepota v ťažkých prípadoch. Stupeň straty zraku a znaky symptómov priamo závisia od objemu krvácania, ktorý sa svojou masívnosťou rozdeľuje na:

prejav krvácania sklovca

Celkový (úplný) hemophthalmus - teleso sklovca je naplnené krvou o viac ako 3/4, takmer vždy, s výnimkou výnimiek, podobný jav je pozorovaný z dôvodu zranenia. Symptómy sú charakterizované takmer úplnou slepotou, len ten pocit svetla zostáva, človek nie je schopný rozlíšiť pred sebou predmety alebo byť orientovaný vo vesmíre;

 • Medzisúčtový hemophthalmus - vnútorný priestor oka je naplnený krvou od 1/3 do 3/4. Najčastejšie sa vyskytuje v diabetickej patológii retinálnych ciev, pričom postihnuté oko môže len rozlíšiť obrysy objektov a siluety ľudí;
 • Čiastočná hemoftalmia - menej ako tretina plochy sklovcovej lézie. Najčastejšia forma hemophthalmu sa pozoruje ako dôsledok arteriálnej hypertenzie, poškodenia a odlúčenia sietnice, diabetes mellitus. Vystupujú čierne "predné pamiatky", červený prúžok alebo len opar pred vašimi očami.
 • Stojí za zmienku, že krvácanie sklovca zriedkavo postihuje obe oči súčasne, jednostrannosť je charakteristická pre túto patológiu.

  Diagnóza krvácania zo sklovca je stanovená na základe anamnézy, biomikroskopie a ultrazvuku, ktoré pomáhajú určiť príčiny, ktoré viedli k hemoftalmii, hodnotili jej objem a zvolili si ďalšiu taktickú liečbu.

  Napriek tomu, že spočiatku taktika liečenie tejto patológie nastávajúcej a čiastočné hemophthalmus často vracať sa bez liečby, ihneď po nástupe príznakov je nutné a vyhľadať odbornú lekársku pomoc čo najskôr, pretože včasná identifikácia príčin krvácania môže zachrániť nielen zrak, ale aj ľudského života.

  Liečba a prevencia

  K dnešnému dňu neexistujú žiadne konzervatívne metódy liečby hemophthalmu s preukázanou účinnosťou, existujú však jasné odporúčania na prevenciu opakujúcich sa krvácaní a skorú resorpciu existujúceho krvácania:

  • Vyhnite sa fyzickému namáhaniu;
  • Dodržiavajte odpočinok v posteli, pričom hlava by mala byť o niečo vyššia ako telo;
  • Aplikujte vitamín (C, PP, K, B) a lieky, ktoré posilňujú cievnu stenu;
  • Kvapky jodidu draselného sa odporúčajú vo forme instilácie a elektroforézy.

  Nie vždy konzervatívna liečba vedie k požadovanému účinku, potom je potrebná operácia - vitrektómia - úplné alebo čiastočné odstránenie sklovca. Indikácie pre túto operáciu sú:

  1. hemophthalmus v kombinácii s oddelením sietnice alebo v prípade, keď nie je možné skúmať sietnicu a príčina krvácania nebola stanovená;
  2. hemophthalmus nie je spojený s poškodením a súčasne sa po 2 - 3 mesiacoch nepozoruje regresia;
  3. nedostatočná pozitívna dynamika po 2-3 týždňoch po poranení;
  4. hemophthalmus spojený s penetračnou ranou oka.

  V súčasnom štádiu vývoja medicíny sa vitrektómia vykonáva ambulantne, nevyžaduje anestetický spánok, vykonáva sa mikrorežim do veľkosti 0,5 mm a bez šitia, čo zaisťuje rýchly a relatívne bezbolestný návrat videnia na uspokojivú úroveň.

  Očné kvapky na krvácanie

  Väčšina krvácaní v oku je výsledkom traumatického poranenia charakteristického pre mladých ľudí vo veku 10 až 20 rokov av mužskej polovici sa takéto zranenia vyskytujú trikrát častejšie. A, samozrejme, sa snažia nezávisle ovplyvniť stav očí pomocou očných kvapiek. Avšak toto užívanie drog nie je vždy bezpečné a niekedy dokonca úplne zbytočné, pretože kvapky nie sú všeliekom na liečbu krvácania z očí.

  Pred začatím liečby by ste mali určiť skutočnú príčinu výskytu nepríjemného symptómu. Iba mierne formy ochorenia podliehajú konzervatívnej liečbe (kvapky) s malým poškodením ciev a vo veľmi skorom štádiu. Avšak aj v tomto prípade je nevyhnutná konzultácia s oftalmológa.

  Keďže krvácanie do oka nie je vždy dôsledkom poranenia, je najprv potrebné vykonať rozsiahlu diagnózu a určiť rozsah a povahu poškodenia. Niekedy sú výsledkom ochorení oka alebo dokonca systémových ochorení. Medzi najčastejšie príčiny očného krvácania patrí:

  • Zranenia očí. Tam sú otvorené a zatvorené (tupé) poškodenia. Vo väčšine prípadov sa vyskytuje tupé trauma (kontúzia), pri ktorej môže dôjsť k krvácaniu do oka aj pri normálnom údere do hlavy. Existujú 3 stupne kontúzie: 1 (ľahké) - štruktúra oka nie je zlomená, poškodenie funkčnosti oka sa neodráža; 2 (stredné) - drobné poškodenie štruktúr očí, dochádza k zníženiu videnia na svetlo vnímanie; 3 (ťažké) - lézie sú nezvratné, úplná strata videnia. Používanie očných kvapiek je najúčinnejšie pri 1 stupni poškodenia;
  • Všeobecné ochorenia tela, ktoré vedú k porušeniu elasticity a pevnosti krvných ciev: ateroskleróza, arteriálna hypertenzia, diabetes, ochorenia krvi alebo spojivového tkaniva, poruchy krvácania;
  • Vývoj nádorov. S rastom vnútroočných nádorov dochádza k stláčaniu a poškodeniu krvných ciev;
  • Progresia očných patológií: uveitída, iritída, myopia. Všetky tieto ochorenia v konečnom dôsledku prispievajú k narušeniu integrity cievnej steny v očiach;
  • Zvýšené cvičenie. Poškodenie krvných ciev je často vyvolané stavmi, v ktorých sa rozširuje fyzická námaha oči: u žien so silnými pokusmi, u pacientov so silným kašľom (tuberkulóza, astma, pneumónia) s náhlym hlasom.

  Niekedy sa správna diagnóza a včasná liečba vnútorných patológií stáva jediným správnym riešením pri eliminácii krvácania do oka.

  Výber potrebných prostriedkov, najmä kvapiek, nastane až po rozsiahlom vyšetrení a lokalizácii patológie. Pojem "krvácanie do oka" môže mať niekoľko dobre definovaných významov a v každom prípade bude priradená aj vlastná liečba:

  • Hyphema. Krvácanie do prednej komory oka, keď sa začnú hromadiť zrazeniny medzi dúhovkou a rohovkou. Existuje 4 stupne hypému v závislosti od stupňa plnosti prednej komory krvou. A ak počiatočné štádiá (rovnako ako mikrogypémus) podliehajú konzervatívnej liečbe, potom silnejšie krvácanie môže byť eliminované len chirurgicky. V tomto type patológie sa odporúča nemocničná liečba, pretože opakované krvácanie sa často vyskytuje počas 3-5 dní;
  • Hemophthalmus. Vzhľad bezprostredne za šošovkou homogénnej formácie s hnedou farbou. Choroba má vážne následky až do úplnej straty videnia. Hlavnými príznakmi sú zhoršená zraková ostrosť, vzhľad bleskov svetla a tmavých pohyblivých miest v zornom poli. Liečba sa vykonáva tak lokálnymi prípravkami (očné kvapky), ako aj systémovou expozíciou. Intenzita terapie závisí od závažnosti lézie, mimo nemocnice je možná liečba najľahších zranení;

  Typy hemophthalmu závisia od lokalizácie

  • Krvácanie sietnice. Krvné cievy môžu byť tiež poškodené v oblasti sietnice. V tomto prípade je krvavé miesto na bielom oku. Ďalšími príznakmi sú výskyt much, znížená ostrosť zraku, obmedzená pohyblivosť očnej gule. Ak sú lézie mierne, liečba sa vykonáva pomocou očných kvapiek a všeobecných predpisov. Pri rozsiahlom poškodení je jediné liečenie chirurgické;
  • Krvácanie v dutine obežnej dráhy. Dutina obežnej dráhy (obežnej dráhy) je priamo spojená s okuliarom, vrátane ciev. Preto sa škody na obežnej dráhe vždy odrážajú v kvalite zraku. Sprievodné prejavy sú krvácanie do spojiviek a koža očných viečok. Vyskytuje sa zhoršenie videnia, dvojité videnie, obmedzenie pohyblivosti oka. Konzervatívna liečba kombinuje použitie lokálnych liekov a systémovej expozície.

  Konzervatívna liečba, najmä na ambulantnej báze, s krvácaním v oku je možná len v najľahších prípadoch poškodenia ciev. Ale aj pri takomto poškodení je konzultácia s oftalmológiou povinná, pretože môže byť potrebné liečiť nielen zranenia očí, ale aj systémové ochorenie, ktoré spôsobilo krvácanie.

  Bohužiaľ, dnes neexistujú žiadne účinné lieky, ktoré by mohli bojovať proti krvácaniu očí. S miernou léziou môže lekár odporučiť úplný odpočinok a použitie niektorých očných kvapiek, ktoré majú rekonštitučnú a liečebnú hodnotu. Tieto lieky stimulujú metabolizmus v poškodených tkanivách a ich regeneráciu, čím prispievajú k ich obnoveniu a obnove.

  Patria medzi ne:

  • Jodid draselný 3%. Hlavnou aktívnou zložkou je jodid draselný, ktorý má anti-aterosklerotické a antimikrobiálne účinky. Jeden z hlavných liekov používaných pri liečbe poškodených očných ciev. Okrem antiseptického účinku podporuje resorbciu krvácania a má antifungálnu aktivitu. Liek nie je predpisovaný pacientom so zhoršenou funkciou štítnej žľazy, s diagnostikovanou nefritídou alebo nefrózou, s niektorými kožnými léziami, počas tehotenstva a laktácie, novorodencov;
  • Emoproks 1%. Hlavnou aktívnou zložkou je hydrochlorid metyl-etylpyridinolu, ktorý má množstvo terapeutických vlastností: angioprotektívny (vasodilatátor), protidoštičkový (prevencia tvorby krvných zrazenín), antihypoxant (zvyšuje odolnosť voči hypoxii), antioxidant (inhibícia oxidácie). Kontraindikácie zahŕňajú individuálnu neznášanlivosť, ako aj obdobia tehotenstva a laktácie;
  • Emoxipín 1%. Analogue of Emoproksa, s rovnakou aktívnou zložkou. Stimuluje resorpciu krvácaní, posilňuje cievne steny, zlepšuje reológiu krvi. Zoznam kontraindikácií je rovnaký ako zoznam kontraindikácií;
  • Diclofenak 0,1%. Hlavnou aktívnou zložkou je sodná soľ diklofenaku, ktorá má analgetický a protizápalový účinok. Používa sa ako súčasť komplexnej terapie na penetráciu alebo tupé zranenie očí. V prípade precitlivenosti na zložky lieku a iných NSAID sa liečba diklofenakom nevykonáva, rovnako ako jeho analógy: Diclofom, Naklofom;
  • Taufon 4%. Účinnou látkou je taurín, aminokyselina obsahujúca síru, ktorá sa vytvára v tele počas konverzie cysteínu. Je stimulátorom regeneračných a reparačných procesov pri úrazoch, reštaurovaní a normalizácii metabolizmu. Jedinou kontraindikáciou je individuálna intolerancia, počas gravidity a laktácie, ako aj deti mladšie ako 18 rokov sa odporúča používať opatrne;
  • Defislez. Hlavnou aktívnou zložkou je hydroxypropylmetylcelulóza, ktorá poskytuje vysokú viskozitu terapeutickému činidlu, vďaka čomu prípravok pokrýva povrch očnej gule fóliou, ktorá lubrikuje a zmäkčuje rohovku. Dôsledkom použitia kvapiek je úplná obnova očného tkaniva v priebehu 2-3 týždňov. Významné zlepšenie je dosiahnuté už za 3-5 dní;
  • Visín 0,05%. Liečivo patrí do skupiny alfa-adrenergných mimetik a je navrhnuté tak, aby eliminovalo podráždenie očí rôznej povahy: fyzikálne, chemické, alergénne. Kontraindikácie pri používaní lieku sú precitlivenosť na jeho zložky, dystrofiu rohovky, glaukóm s uzáverom, deti do 2 rokov.

  Určenie rozsahu lézií, ako aj plánovanie liečby krvácania do oka je výsadou len očného lekára. Aj keď sú lézie menšie, rutinná kontrola nikomu nepoškodila a jej prínos môže byť neoceniteľný.

  Ak máte malé zranenia a krvácanie zaberá malú plochu, potom je celkom možné, že lekár odporučí ambulantnú liečbu.

  Red eye drops

  Antibiotické očné kvapky sú popísané v tomto článku.

  Očné kvapky na konjunktivitídu

  V takomto prípade musíte oko nechať pochovať sami. Ale pre účinnosť liečby by mala venovať pozornosť niektoré nuansy, ktoré sú potrebné pre samodovodné postupy:

  • Používajte iba lieky s preukázanou trvanlivosťou. V opačnom prípade môžete získať ďalšie zrakové postihnutie;
  • Ak používate pipetu alebo zabudovanú kvapkadlo, nezabudnite ju variť najmenej 30 minút. Vykonajte rovnaké ošetrenie pred každým postupom (pre vstavaný kvapkadlo bude dostatočne uzavretý uzáver);
  • Ak je fľaša vybavená kvapkadlom, skontrolujte jej hrot ostrých hrán alebo ostríc - aby sa predišlo náhodným poraneniam.
  • Pred procedúrou si umyte ruky mydlom a vodou.
  • Zoberte si pohodlnú pozíciu a jednou rukou mierne vytiahnite spodné viečko a druhá bez toho, aby ste sa dotkli kvapkadla do oka, odkvapkajte z fľaše do vytvorenej "vrecka";
  • Nepoužívajte viac ako 1 kvapku naraz. Ak je potrebné vniesť väčšie množstvo, urobte aspoň 3 minúty prestávky. ;
  • Ak je potrebné používať rôzne očné prípravky, prerušte ich používanie najmenej 30 minút., a na poslednom kroku položil masť;
  • Dostatočne dodržiavajte režim dávkovania a podávania lieku. Zníženie a nárast v tejto veci sú dosť nebezpečné.
  • Vždy sa u nákupu presvedčte, že predpísaný a kúpený liek je vhodný, pretože tam sú kvapky s rovnakým názvom a iným účelom (ucho, pre chlad).

  Ak aj pri prvom použití kvapky spôsobí silný pocit nepohodlia, nemali by ste pokúšať osud - možno ste netolerantní. Opláchnite oči dôkladne a pokúste sa čo najskôr dohodnúť stretnutie s oftalmológa.

  Krvácanie do oka môže mať rôzny stupeň závažnosti a veľkosti postihnutej oblasti. Použitie očných kvapiek v tejto patológii na ambulantnej báze môže byť použité len v najľahších situáciách.

  Najčastejšie to nie je bez hospitalizácie a v nemocnici doktor sleduje úspešnosť použitých metód liečby. Avšak aj v miernych prípadoch je povinná konzultácia s oftalmológom, pretože krvácanie do oka v dôsledku nesprávneho správania alebo nedodržania odporúčaní liečby sa môže opakovať. Niekedy sa krvácanie vyskytuje v mikroskopických rozmeroch a je možné ho len podozrievať zo sprievodných symptómov: narušenie celkovej pohody, nevoľnosť, znížená zraková ostrosť, rozmazané videnie. V tomto prípade je jediným správnym riešením okamžite navštíviť oftalmológov.

  Pri hľadaní krvavej škvrny v oku niekto nevyvoláva veľké obavy, pretože je to dôsledok dlhotrvajúceho namáhania očí.

  A niekto naopak začne znieť alarm a okamžite hľadá príležitosť navštíviť oftalmológa.

  Tento jav môže byť skutočne alarmujúci, pretože takéto krvácanie zrejme vyzerajú desivé, ale častejšie to nie je znak vážnej patológie a je odstránené pomocou oftalmických kvapiek.

  Potrebujete vedieť! Indikácie pre použitie kvapiek krvácania sú akékoľvek príčiny, ktoré spôsobili takéto porušenie, a to:

  Aké kvapky môžem použiť?

  V závislosti od príčin vzniku modrín v oku môže špecialista predpisovať určitý očný roztok vo forme kvapiek.

  Používanie týchto liekov má byť podľa pokynov na použitie alebo na základe odporúčaní lekára.

  Na odstránenie krvácaní v súčasnosti používajte nasledujúce typy liekov:

  1. Jodid draselný 3%.
   Antimikrobiálne a anti-aterosklerotické činidlo, ktoré podporuje obnovenie očných ciev a má antiseptický účinok.
   Súčasne sa výsledné krvácanie rýchlo rozpúšťa pod pôsobením zložiek lieku.
   Na odstránenie týchto formácií sa jodid draselný instiluje dvakrát až štyrikrát denne približne v rovnakých časových intervaloch.
   Pri každom postupe sa do spojivkového vaku postihnutého oka vpichuje jedna alebo dve kvapky.
  2. Emoksipin.
   Roztok na báze hydrochloridu metyletylpyridinolu, ktorý eliminuje krvácanie.
   Okrem takého symptomatického účinku však posilňuje krvné cievy a súčasne zlepšuje zrážanie krvi.
   Roztok je pochovaný v spojivkovom vaku, jednu kvapku trikrát denne po dobu jedného mesiaca alebo až do vyriešenia príznakov krvácania.
  3. Emoproks (jedno percento riešenia).
   Liečivo je analógom emoxipínu a používa sa v rovnakom množstve a trvanie liečby je tiež 30 dní.
   Liek sa neodporúča používať v období nosenia dieťaťa a počas dojčenia, ako aj v prípade individuálnej neznášanlivosti na zložky výrobku.
  4. Taufon.
   Prípravok založený na aminokyseline taurín.
   Tento nástroj pomáha urýchliť regeneračné procesy v patologických oblastiach očnej banky, kde sa vytvára krvácanie. Často predpísané pre zranenia oka.
   Ak chcete odstrániť krvácanie, taufon je vstavaný jeden alebo dva kusy raz za deň za mesiac.
  5. Diclofenac.
   Protizápalové a anestetické, ktoré sa v prípade potreby najčastejšie používajú ako súčasť komplexnej terapie na odstránenie krvácania spôsobeného poškodením očí.
   Liečba trvá jeden až dva týždne, v závislosti od závažnosti poranenia a rozsahu krvácania, pri každej instilácii sa vpichuje jedna kvapka, postup sa opakuje päťkrát denne.
  6. Defislez.
   Liečivo je skôr adjuvans než efektívne riešenie na odstránenie krvácania.
   Ale v kombinácii s inými liekmi tento liek prispieva k rýchlej resorpcii modrín a lieči poškodené tkanivá.
   Instilácia by sa mala uskutočňovať 4 až 8-krát denne, ak je to možné v rovnakých časových intervaloch, pri každej instilácii z liekovky do spojivového vaku postihnutého oka sa vytlačí jedna alebo dve kvapky liečiva.
   Niekedy to nestačí a po konzultácii so svojím lekárom môžete vykonávať instilácie prvých pár dní každú hodinu.
  7. Visine.
   Na odstránenie tejto patológie sa používa 0,05% vizinový roztok, ktorý rýchlo eliminuje akékoľvek podnety, ktoré vyvolávajú tvorbu modrín.
   Preto sa instilácie vykonávajú trikrát denne, vždy jedna kvapka. Trvanie liečby by nemalo presiahnuť 4-5 dní.

  Je to dôležité! Pri tejto oftalmologickej poruche musíte postupovať podľa základných pravidiel pre instiláciu očných kvapiek. Takéto pokyny sú dostatočne jednoduché na zapamätanie a vykonanie:

  Užitočné video

  Z tohto videa sa dozviete o typoch, príčinách a liečbe krvácaní v oku:

  Vo väčšine prípadov krvácanie do oka nie je vážnym príznakom. Ale to neznamená, že môžete liečiť drogy podľa uváženia pacienta.

  Takýto jav si vyžaduje predchádzajúcu konzultáciu s oftalmológiou, pretože takéto porušenia môžu niekedy naznačovať vážne problémy, pre ktoré nemožno vykonať symptomatickú liečbu.

  Emoxikálny optik je účinný liek s výraznými antihypoxickými, antioxidačnými, protidoštičkovými a angioprotektívnymi vlastnosťami. Používa sa v oftalmológii na popáleniny, zápaly rohovky alebo na ich ochranu pri konštantnom opotrebovaní kontaktných šošoviek, krvácaní v sklere alebo v prednej komore oka, ako aj pri komplikáciách myopie v pooperačnom a posttraumatickom období na zlepšenie metabolizmu v očných tkanivách a na zlepšenie ich regenerácie.

  Emoxipín je prášková látka s kryštalickou štruktúrou a vysokou mierou rozpustnosti vo vode. Medzinárodným názvom účinnej látky je metyletylpyridinol.

  Ak plavidlo alebo kapilár v oku praskla v dôsledku poranenia, mali by ste byť obzvlášť opatrní. Špecializovaná pomoc by mala byť poskytnutá čo najskôr, inak môžete stratiť zrak.

  Existujú lieky, ktoré riešia vnútroočné krvácanie. Obsahujú hlavne emoxipín alebo echinochróm. Tieto látky sú metabolickými látkami. Očné kvapky z prasknutých krvných ciev môžu tiež obsahovať fibrinolytické zložky, ktoré prispievajú k rýchlej konverzii plazminogénu na plazmín, ako aj k rozpúšťaniu fibrínových zrazenín.

  Okrem liečebného postupu existujú preventívne lieky na posilnenie očných ciev. Odstraňujú krehkosť kapilár a najčastejšie sú drogy rastlinného pôvodu.

  Očné kvapky pre očné cievy sú na farmaceutickom trhu široko zastúpené. Preto, aby sa nestratili v mori názvov, je potrebné konzultovať s odborníkmi.

  Krvácanie do oka - kolektívny koncept, ktorý sa vyznačuje prienikom krvi z cievneho lôžka do tkanív, prostredia a škrupiny oka, kde by nemala existovať normálna krv. Tento stav má mnoho rôznych príčin, pomerne často je to príčinou zranenia oka, ale často ide o chorobu alebo špeciálny stav tela, čo sa deje, ale príčina krvácania do oka zostáva neznáma.

  Najdôležitejšie vo veciach liečby a možné dôsledky krvácania do oka nie je jeho príčina, ale miesto výlevu krvi, ktoré tvorili základ klasifikácie:

  • Krvácanie pod spojivkou (hyposfagm).
  • Krvácanie v prednej komore oka (hypémy).
  • Krvácanie sklovca (hemophthalmus).
  • Krvácanie sietnice.

  Každý z vyššie uvedených stavov vyžaduje samostatné prístupy v diagnostike, liečbe a môže sa vyskytovať ako jednotlivo, tak ako celok v rôznych kombináciách.

  Hyposofagus alebo krvácanie v bielkovine alebo subkonjunktiválne krvácanie je stav, pri ktorom sa krv akumuluje medzi najtenšie vonkajším plášťom oka (spojivka) a bielkovinovou membránou. Ľudia tiež často hovoria "prasknutie plavidla" a to je pravda: primárnou príčinou je poškodenie najmenších ciev spojovky, z ktorých sa naleje krv. Dôvody tejto podmienky sú však veľmi rozmanité:

  1. Priamy traumatizujúci účinok na očné bulvy: náraz, trenie, prudká zmena barometrického tlaku, cudzie teleso, chemické účinky;
  2. Zvýšený arteriálny a venózny tlak: hypertenzná kríza, kýchanie, kašeľ, fyzické preťaženie, nakláňanie, udusenie, práca počas pôrodu, stres so zápchou, vracaním a dokonca intenzívnym plačom u dieťaťa;
  3. Nízka zrážanlivosť krvi: vrodená a získaná hemofília, použitie liečivých prípravkov s antikoagulanciami a protidoštičkovými látkami (aspirín, heparín, tiklid, dipyridamol, Plavix a ďalšie);
  4. Choroby spôsobené infekciou (hemoragická konjunktivitída, leptospiróza);
  5. Zvýšená vaskulárna krehkosť: diabetes mellitus, aterosklerotická choroba, nedostatok vitamínov K a C, systémové ochorenia spojivového tkaniva (autoimunitná vaskulitída, systémový lupus erythematosus)
  6. Stav po operácii na orgánoch zraku.

  Symptómy krvácania do žalúdka sa znižujú na vizuálnu chybu vo forme krvavej červenej škvrny na bielom pozadí. Zvláštnosťou tohto krvácania je to, že v priebehu času nezmení jeho farbu ako modrina (modrina) a vo svojom vývoji sa jednoducho stáva ľahšou, až kým nezmizne úplne. Nepohodlie oka v podobe pocitu cudzieho telesa, mierneho svrbenia, ktoré je pravdepodobnejšie, že má psychický pôvod, možno pozorovať pomerne zriedka.

  Liečba subkonjunktiválneho krvácania zvyčajne nepredstavuje žiadne ťažkosti. Vo väčšine prípadov nastáva opačný vývoj bez použitia liekov.

  Urýchlenie resorpcie a obmedzenie šírenia krvácania však môže pomôcť:

  • Ak sa vám podarí zachytiť moment vzniku krvácania pod spojivkou a zvýši sa pred oči, vazokonstrikčné očné kvapky (vizín, naftyzín, oktylia atď.) Sú mimoriadne účinné, zastavia odtok krvi z cievneho lôžka, čo zastaví šírenie krvácania;
  • Na urýchlenie resorpcie už vzniknutého krvácania sú účinné očné kvapky jodidu draselného.

  Jedno krvácanie do skléry, ktoré vzniklo aj bez zjavného dôvodu a pokračuje bez zápalu, znižuje videnie, "mušky" a iné príznaky nevyžaduje vyšetrenie a prístup k lekárovi. V prípade častých recidív alebo komplikovaného priebehu môže hypofagmus signalizovať vážne ochorenia, a to ako samotného oka, ako aj organizmu ako celku, čo si vyžaduje okamžitú liečbu lekárskej inštitúcii na diagnostiku jej patológie a liečby.

  Prednou kamerou oka je oblasť medzi rohovkou (priehľadná konvexná "šošovka" oka) a dúhovka (disk so žiakom v strede, ktorý má oči jedinečnú farbu) s objektívom (priehľadná šošovka za žiakom). Táto oblasť je zvyčajne naplnená absolútne transparentnou kvapalinou - vlhkosťou z prednej komory, vzhľadom na krv, ktorý sa nazýva hypém alebo krvácanie do prednej komory oka.

  Príčiny hypémov, aj keď sa zdajú byť úplne nezapojené, sú v podstate rovnakým prvkom - prasknutie cievy. Obvykle sú rozdelené do troch skupín:

  1. Trauma - je najčastejšou príčinou hypémy.
  1. zranenie môže preniknúť - poškodenie oka je sprevádzané správou vnútorného obsahu očnej gule a prostredia, takéto zranenie sa často vyskytuje pri pôsobení ostrých predmetov, menej často z pôsobenia nudných objektov;
  2. zranenie nie je prenikavé - s vonkajšou integritou oka, jeho vnútorné štruktúry sú zničené, čo vedie k odlievaniu krvi do prednej komory oka, takéto zranenie je takmer vždy výsledkom tupých objektov;
  3. Tiež všetky typy operácií na orgánoch zraku, ktoré môžu byť sprevádzané hypémom, sa dajú pripísať skupine zranení.
  1. Choroby očnej gule, spojené s tvorbou nových, poškodených ciev vo vnútri oka (neovaskularizácia). Novo vytvorené cievy majú štrukturálne defekty, ktoré spôsobujú ich zvýšenú krehkosť, s ktorou je výtok krvi do prednej komory oka spojený s malým alebo žiadnym nárazom. Tieto ochorenia zahŕňajú:
  1. diabetická angiopatia (následok cukrovky);
  2. obštrukcia sietnice;
  3. oddelenie sietnice;
  4. intraokulárne nádory;
  5. zápalové ochorenia vnútorných štruktúr oka.
  1. Choroby celého tela:
  1. chronická intoxikácia alkoholom a drogami;
  2. poruchy krvácania;
  3. onkologické ochorenia;
  4. systémové ochorenia spojivového tkaniva.

  Hypheus, založený na hladine krvi vo vertikálnej polohe pacienta, je rozdelený na štyri stupne:

  • Prvá vizuálne predná komora oka je obsadená krvou najviac o tretinu;
  • 2. krv naplní až polovicu prednej komory oka;
  • Tretia komora je naplnená krvou viac ako ½, ale nie úplne;
  • 4. úplné plnenie krvi prednej komory oka "čierne oko".

  Napriek zjavnej konvenčnosti takejto deľby má praktické dôsledky pre výber taktiky liečby a predpovedanie výsledku krvácania. Stupeň hyphema tiež určuje jeho príznaky a závažnosť:

  1. Vizuálne zistiteľná prítomnosť krvi v prednej komore oka;
  2. Pád ostrosti zraku, najmä v náchylnej polohe, do tej miery, že zostáva len pocit svetla a nič viac (na 3-4. Stupni);
  3. "Rozmazané" videnie postihnutého oka;
  4. Strach z jasného svetla (fotofóbia);
  5. Niekedy je pocit bolesti.

  Diagnóza krvácania v prednej komore oka pri vymenovaní lekára zvyčajne nespôsobuje žiadne významné ťažkosti a je založená na technicky jednoduchých manipuláciách:

  • Vizuálna kontrola;
  • Tonometria - meranie vnútroočného tlaku;
  • Visometria - stanovenie zrakovej ostrosti;
  • Biomikroskopia je inštrumentálna metóda s použitím špeciálneho oftalmického mikroskopu.

  prejavy krvácania v prednej komore oka

  Liečba hypémov je vždy spojená s elimináciou patológie, ktorá ju spôsobila - zrušením liekov zriedičujúcich krv, bojom proti zápalovým ochoreniam oka, odmietaním zlých návykov, zachovaním elasticity cievnej steny atď. Takmer vždy malé množstvá krvi v dutine za rohovkou sa rozdelia nezávisle pomocou 3% roztoku jodidu draselného a liekov, ktoré znižujú vnútroočný tlak.

  Chirurgická liečba sa vykonáva v prípade komplikovaného priebehu hypému, ukazovatele na operáciu sú:

  1. Účinok užívania liekov (krv sa neabsorbuje) v priebehu 10 dní;
  2. Krv stratila svoju tekutosť - vytvorila sa zrazenina;
  3. Rohovka začala škvrna krvou;
  4. Intraokulárny tlak počas liečby neklesol.

  V prípade odmietnutia operácie sa môžu objaviť také hrozné komplikácie ako je glaukóm, uveitída, ako aj výrazný pokles zrakovej ostrosti v dôsledku zníženia priehľadnosti rohovky zarastených krvou.

  Dutina zdravého oka sa vytvára s krištáľovo čistým gélom nazývaným sklovité telo. Táto forma má niekoľko dôležitých funkcií, medzi ktoré patrí vedenie svetla z čočky do sietnice. Jedným z najdôležitejších znakov sklovitého tela je teda jeho absolútna transparentnosť, ktorá sa stráca, keď do nej vstupujú cudzie látky, ktoré zahŕňajú aj krv. Krv vstupujúca do sklovca sa nazýva hemophthalmus.

  Hlavným mechanizmom vývoja vnútorného krvácania v oku je vyliata krv z cievneho lôžka do sklovitého tela.

  Podávať príčinu takéhoto krvácania môže spôsobiť množstvo patológií:

  • Diabetes mellitus s poškodením sietnice a krvných ciev oka;
  • Oklúzia (trombóza) sietnicových ciev;
  • Častá ateroskleróza zahŕňajúca retinálne cievy v procese;
  • Hypertenzia bez náležitej liečby;
  • Vrodené anomálie sietnicových ciev (mikroanalýzy);
  • Penetrujúce poškodenie očnej bulvy (keď sú slzy očných membrán);
  • Očná kontúzia (zvonka sa zachová celistvosť oka);
  • Vysoký intrakraniálny tlak (napríklad pri intracerebrálnych krvácaníach, mozgových nádoroch a kraniocerebrálnych poraneniach);
  • Nútený nárast intraorakálneho tlaku (nadmerná fyzická námaha, kašeľ, kýchanie, práca počas pôrodu, vracanie);
  • Ochorenia krvi (anémia, hemofília, užívanie liekov na znižovanie zrážania krvi, krvné nádory);
  • Novotvary vnútorných štruktúr oka;
  • Autoimunitné ochorenia;
  • Oddelenie sietnice často vedie k hemophthalmu;
  • Vrodené ochorenia (kosáčiková anémia, Krisvikova choroba - Skepens a ďalšie).

  Treba mať tiež na pamäti, že závažná myopia (myopia) významne prispieva k rozvoju hemoftalmie.

  Vnútorné prostredie oka neobsahuje nervové zakončenia, respektíve oko v takejto situácii nemôže cítiť bolesť, bolesť, svrbenie alebo niečo cítiť s vývojom vnútorného krvácania do oka. Jediným príznakom je pokles videnia, niekedy úplná slepota v ťažkých prípadoch. Stupeň straty zraku a znaky symptómov priamo závisia od objemu krvácania, ktorý sa svojou masívnosťou rozdeľuje na:

  prejav krvácania sklovca

  Celkový (úplný) hemophthalmus - teleso sklovca je naplnené krvou o viac ako 3/4, takmer vždy, s výnimkou výnimiek, podobný jav je pozorovaný z dôvodu zranenia. Symptómy sú charakterizované takmer úplnou slepotou, len ten pocit svetla zostáva, človek nie je schopný rozlíšiť pred sebou predmety alebo byť orientovaný vo vesmíre;

 • Medzisúčtový hemophthalmus - vnútorný priestor oka je naplnený krvou od 1/3 do 3/4. Najčastejšie sa vyskytuje v diabetickej patológii retinálnych ciev, pričom postihnuté oko môže len rozlíšiť obrysy objektov a siluety ľudí;
 • Čiastočná hemoftalmia - menej ako tretina plochy sklovcovej lézie. Najčastejšia forma hemophthalmu sa pozoruje ako dôsledok arteriálnej hypertenzie, poškodenia a odlúčenia sietnice, diabetes mellitus. Vystupujú čierne "predné pamiatky", červený prúžok alebo len opar pred vašimi očami.
 • Stojí za zmienku, že krvácanie sklovca zriedkavo postihuje obe oči súčasne, jednostrannosť je charakteristická pre túto patológiu.

  Diagnóza krvácania zo sklovca je stanovená na základe anamnézy, biomikroskopie a ultrazvuku, ktoré pomáhajú určiť príčiny, ktoré viedli k hemoftalmii, hodnotili jej objem a zvolili si ďalšiu taktickú liečbu.

  Napriek tomu, že spočiatku taktika liečenie tejto patológie nastávajúcej a čiastočné hemophthalmus často vracať sa bez liečby, ihneď po nástupe príznakov je nutné a vyhľadať odbornú lekársku pomoc čo najskôr, pretože včasná identifikácia príčin krvácania môže zachrániť nielen zrak, ale aj ľudského života.

  K dnešnému dňu neexistujú žiadne konzervatívne metódy liečby hemophthalmu s preukázanou účinnosťou, existujú však jasné odporúčania na prevenciu opakujúcich sa krvácaní a skorú resorpciu existujúceho krvácania:

  • Vyhnite sa fyzickému namáhaniu;
  • Dodržiavajte odpočinok v posteli, pričom hlava by mala byť o niečo vyššia ako telo;
  • Aplikujte vitamín (C, PP, K, B) a lieky, ktoré posilňujú cievnu stenu;
  • Kvapky jodidu draselného sa odporúčajú vo forme instilácie a elektroforézy.

  Nie vždy konzervatívna liečba vedie k požadovanému účinku, potom je potrebná operácia - vitrektómia - úplné alebo čiastočné odstránenie sklovca. Indikácie pre túto operáciu sú:

  1. hemophthalmus v kombinácii s oddelením sietnice alebo v prípade, keď nie je možné skúmať sietnicu a príčina krvácania nebola stanovená;
  2. hemophthalmus nie je spojený s poškodením a súčasne sa po 2 - 3 mesiacoch nepozoruje regresia;
  3. nedostatočná pozitívna dynamika po 2-3 týždňoch po poranení;
  4. hemophthalmus spojený s penetračnou ranou oka.

  V súčasnom štádiu vývoja medicíny sa vitrektómia vykonáva ambulantne, nevyžaduje anestetický spánok, vykonáva sa mikrorežim do veľkosti 0,5 mm a bez šitia, čo zaisťuje rýchly a relatívne bezbolestný návrat videnia na uspokojivú úroveň.

  krvácanie sietnice

  Priamo za svalnatým telom je sietnica alebo sietnica, ktorá vykonáva funkciu "vnímania" svetla a už za ňou je choroid, ktorý obsahuje zdroj krvácania - krvných ciev. Príčiny krvácania sietnice sú teda úplne totožné s príčinami, ktoré spôsobujú krvácanie zo sklovca.

  Pojem "krvácanie sietnice" spája množstvo patológií v závislosti od miesta výletu krvi vzhľadom na sietnicu a formu samotného krvácania:

  • Mozgové krvácanie - pozrite sa pri skúmaní fundusu ako plamene alebo jasných vlastností. Najčastejšie nespôsobujú rozsiahle lézie a sú lokalizované v hrúbke sietnice;
  • Kruhové krvácanie má vzhľad jasných kruhov a nachádza sa o niečo hlbšie ako predchádzajúce;
  • Predretinálne krvácanie - nachádzajúce sa medzi sklovcom a sietnicou, má hranicu jasného oddelenia úrovne vytvorených prvkov a krvnej plazmy, zatiaľ čo sietnice sú skryté za krvácaním;
  • Subretinálne krvácanie sa nachádza za sietnicou, ich hranice majú rozmazané obrysy a cievy sietnice prechádzajú pred miestom krvi.

  Manifestácia krvácania v sietnici sa znižuje na prudký pokles zrakovej ostrosti, niekedy v určitej oblasti zorného poľa, ktorý zvyčajne nie je sprevádzaný bolesťou alebo iným nepohodlím.

  Diagnóza sa vykonáva v lekárskej inštitúcii oftalmológa, zatiaľ čo nie je ťažké alebo drahé, vrátane:

  1. Visometria - definícia zrakovej ostrosti;
  2. Perimetria - definícia vizuálnych polí (rozsah);
  3. Oftalmoskopia - vyšetrenie fundusu;
  4. Počítačová tomografia sietnice;
  5. Niekedy na posúdenie stavu ciev sa angiografia vykonáva pomocou fluorescenčných látok.

  Vzhľadom na vysoké riziko úplnej straty videnia, ako aj časté relapsy, liečba krvácania sietnice by mala byť vždy vykonávaná v špecializovanej nemocnici. Dva spôsoby liečenia sú aplikované - konzervatívne a pomocou laseru.

  Konzervatívna liečba zahŕňa použitie:

  • Kortikosteroidy (hydrokortizón, dexametazón);
  • Angioprotektory (pentoxifylín, trental, flexital);
  • Antioxidačné prípravky (rôzne vitamínové komplexy s vitamínmi C, A, E);
  • NSAID (diklofenak, nimesulid);
  • Diuretiká (furosemid, indopamid);
  • Intraokulárna kontrola tlaku.

  V prípade veľkých veľkostí krvácania sietnice spolu s konzervatívnou liečbou sa operačná koagulácia používa operatívne.

  Krvácanie do oka bez ohľadu na jeho polohu si vyžaduje pozornosť vo forme odvolania na oftalmológov, aby sa poradil a určil ďalšiu taktickú liečbu. Liečba doma, samoliečba a tradičná medicína bez účasti kvalifikovaného odborníka môže viesť k nezvratným následkom.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Čo ukazuje neutrofily v krvnom teste

  Neutrofily sú populácia bielych krviniek, ktorá je zodpovedná za antibakteriálnu aktivitu imunitného systému a má dôležitú diagnostickú hodnotu. Odchýlkou ​​v analýze krvi z neutrofilov z normálu dostáva lekár spoľahlivé informácie o stave ľudského zdravia.

  Krvný tlak a frekvencie pulzu

  25. septembra 2017Všeobecné informácieVo všeobecnosti platí, že akékoľvek primárne lekárske vyšetrenie začína kontrolou hlavných indikátorov normálnej funkcie ľudského tela.

  Paroxysmálna arytmia: prečo sa vyvíja a ako sa má liečiť?

  Poruchy srdcového rytmu sa vyskytujú z rôznych dôvodov, ale všetky majú negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém ľudského tela. Paroxyzmálna arytmia je najbežnejšou formou predsieňovej kontrakcie.

  Ako sa stať darcom krvi

  1. Kto môže byť darcom krvi?Môžete sa stať darcom. Celá darcovská krv sa nepoužíva. Každá dávka krvi je rozdelená na zložky, z ktorých hlavnými sú červené krvinky, plazma a krvné doštičky.

  Diagnóza mozgovej gliózy - ohniská patológie, liečby a následkov

  Glióza mozgu je proces spúšťaný v mozgovom tkanive ako reakcia na rôzne bunkové poškodenia.Na vyplnenie dutín v oblasti postihnutých buniek (neurónov) v tele sa produkujú gliové bunky, ktoré vykonávajú funkcie neurónov a chránia zdravé tkanivá pred poškodením.

  Zmiešaný náhradný mozgový hydrocefalus u dospelých

  Hydrocefalus u dospelých môže byť nezávislou chorobou alebo prejavom patológie iných orgánov a systémov. U pacientov s hydrocefalom sa aktívne postupuje v procese nadmernej akumulácie cerebrospinálnej tekutiny v priestoroch mozgovomiešnenej tekutiny v dôsledku zhoršenej produkcie, obehu alebo absorpcie.