Myokardiálna dystrofia je sekundárnou léziou myokardu spôsobenou metabolickými poruchami a vedie k dystrofii a dysfunkcii srdcového svalu. Myokardiodystrofia je sprevádzaná kardiálgia, prerušenie srdcového rytmu, mierna tachykardia, únava, závrat, dýchavičnosť. Diagnostika myokardiodystrofie je založená na údajoch o histórii a klinike, elektrokardiografii, fonokardiografii, röntgenovej snímke, echokardiografii, MRI, scintigrafii, biochemickom vyšetrení krvi atď.

Myokardiálna dystrofia

Termín "myokardiálna dystrofia" (sekundárna kardiomyopatia, myokardiálna dystrofia) v kardiológii spája skupinu nezápalových a nedegeneratívnych lézií myokardu sprevádzaných výraznou poruchou metabolických procesov a významným znížením kontraktility srdcového svalu. Myokardiálna dystrofia je vždy sekundárny proces vrátane dismetabolických, elektrolytických, enzýmových, neurohumorálnych a autonómnych porúch. Myokardiálna dystrofia sa vyznačuje dystrofiou myocytov a štruktúrami srdcového vodivého systému, čo vedie k narušeniu hlavných funkcií srdcového svalu - kontraktilita, excitabilita, automatizmus, vedenie.

Infarkt dystrofia, a to najmä v počiatočnej fáze, je zvyčajne reverzibilná, ktorý ju odlišuje od degeneratívnych zmien myokardu, čo vedie k hemochromatózy a amyloidózy srdca.

Príčiny myokardiálnej dystrofie

Tým myocardiodystrophy môže spôsobiť rad vnútorných a vonkajších faktorov rozbitiu toku a metabolizmu energie v myokardu. Myocardiodystrophy môže vyvíjať pod vplyvom akútnej a chronickej intoxikácie exogénne (alkohol, drogy, a priemyselné kol.), Fyzikálnych činiteľov (žiarenie, vibrácie, prehriatie). Často infarkt sprevádza pre endokrinných a metabolických porúch (hypertyreóza, hypotyreóza, hyperparatyreózy, cukrovka, obezita, nedostatok vitamínov, Cushingov syndróm, patologické menopauzy), systémové ochorenia (kollagenozov neuromuskulárne dystrofia), infekcie (chronický zápal mandlí a kol.), Ochorenia zažívacieho systému (cirhóza, pankreatitída, malabsorpčný syndróm).

Príčiny infarktu dystrofia u dojčiat a malých detí môže byť perinatálnej encefalopatia, intrauterinnou infekcie, neprispôsobivosť kardiovaskulárne syndróm na pozadí myokardu gipoksii.U športovci môžu nastať v dôsledku nadmernej fyzickej záťaži (patologickej športové srdce).

Rôzne nepriaznivé faktory spôsobujú rozpad elektrolytov, proteínov, energetického metabolizmu v kardiomyocytoch, akumuláciu patologických metabolitov. Zmeny v biochemických procesoch v myokarde vedú k porušeniu kontraktilnej funkcie svalových vlákien, rôznym poruchám rytmu a vedenia a srdcovému zlyhaniu. S elimináciou etiologického faktora možno trofické procesy v myocytoch úplne obnoviť. Pri dlhších nežiaducich účinkoch však časť kardiomyocytov zomrie a sú nahradené spojivovým tkanivom - vytvára sa kardiálna skleróza.

Klinické formy myokardiálnej dystrofie

Myokardiálna dystrofia s anémiou

Porušenia myokardu sa vyvíjajú s poklesom hemoglobínu na 90-80 g / l. Na tomto pozadí sa rozvíja hemicálna hypoxia sprevádzaná energetickým deficitom myokardu. Anemická myokardiálna dystrofia sa môže vyskytnúť pri nedostatku železa a hemolytickej anémii s akútnou a chronickou stratou krvi, DIC.

Klinické prejavy myokardiálnej dystrofie pri anémii sú bledosť kože, závrat, dýchavičnosť, tachykardia, zvýšená pulzácia karotických artérií. Štúdia perkusie odhaľuje rozšírenie hraníc srdca, čo naznačuje hypertrofiu myokardu. Auskultívne zistené hlasné zvuky srdca, systolické šelesty nad srdcom a cievami, "hluk na hrudníku" na krčných cievach. Srdcové zlyhanie sa vyvíja s predĺženou anémiou a nedostatočnou liečbou.

Myokardiálna dystrofia s tyreotoxikózou

Pod vplyvom prebytku hormónu štítnej žľazy srdcového svalu znižuje syntézu adenosintrifosfátu (ATP) a kreatínfosfátu (CP), ktorý je sprevádzaný energie, a potom nedostatok proteínu. V rovnakej dobe, hormóny štítnej žľazy stimulujú aktivitu sympatického nervového systému, čo spôsobuje zvýšenie srdcovej frekvencie, srdcového výkonu, rýchlosti prietoku krvi, BCC. V takýchto podmienkach je zmena vnútrosrdcovú hemodynamiky nemôže byť podporená energie, čo v konečnom dôsledku vedie k vzniku infarktu dystrofie.

V klinickej myocardiodystrophy prevládajú v tyreotoxikózou arytmie (sínusová tachykardia, extrasystoly, paroxyzmálna tachykardia, fibrilácia predsiení). Predĺžené hypertyreóza spôsobuje chronické obehovú nedostatočnosť, výhodne v pravom typu komory prejavuje bolesťou v srdci, opuch, hepatomegália. Niekedy tyreotoxykóza dominujú príznaky myocardiodystrophy, a preto boli pacienti liečení v prvom rade, kardiológ, a potom sa dostať do endokrinológa.

Myokardiálna dystrofia s hypotyreózou

Patogenetickým základom myokardiálnej dystrofie pri hypotyreóze je nedostatok hormónov štítnej žľazy, čo vedie k zníženiu metabolizmu myokardu. Zároveň v dôsledku zvýšenia vaskulárnej priepustnosti dochádza k retencii tekutín v myocytoch, čo sprevádza vývoj dysmetabolických a elektrolytických porúch (zvýšenie obsahu sodíka a zníženie draslíka).

Infarkt hypotyreóza je charakterizovaná konštantný stále bolesti v srdci, arytmie (sínusová bradykardia), bloku (atriálne, atrioventrikulárne, ventrikulárna).

Alkoholická a toxická myokardiálna dystrofia

Predpokladá sa, že alkohol myocardiodystrophy vedie k dennej dávke 80-100 ml etylalkoholu po dobu 10 rokov. Avšak, ak je dedičný deficit celej rady enzýmov, ktoré odbúravajú etanol, stres, časté vírusové infekcie sa môže vyvinúť myokardiálnom a v kratšom čase - a to aj pri použití menšieho množstva alkoholu po dobu 2-3 rokov. Alkohol myokardu sa vyskytuje prevažne u mužov 20-50 rokov.

Toxická myokardiálna dystrofia sa vyskytuje u jedincov, ktorí dostávajú dlhodobú liečbu imunosupresívami (cytostatiká, glukokémi), NSAID, niektoré antibiotiká, trankvilizéry, rovnako ako otravy chloroformom, fosforom, arzénom, oxidom uhoľnatým atď., akútne arytmické, kombinované a kongestívne formy.

Kardialgicheskaya forma myokardu dystrofiou je charakterizovaný bolestivé alebo bolesť na hrudníku, prechodný pocit tepla alebo chladu končatín, potenie. znepokojený tým, že celková slabosť, únavu, pacienti sa znížil fyzickú vytrvalosť, bolesti hlavy.

Myocardiodystrophy arytmické forma sprievode tachykardia, arytmia, srdcové a vedenie (alebo Tachy sínusová bradykardia, extrasystola, ramienka blok), niekedy - záchvaty fibrilácia predsiení a flutter. V kombinovanej forme arytmie a infarktu dystrofia označený cardialgia. Prejavy srdcového zlyhania v dôsledku infarktu dystrofia a zahŕňajú dýchavičnosť sa napätie, kašeľ, srdcová astma, opuchy nôh, hydroperikard, hydrotorax, hepatomegália, ascites.

Tonsilogénna myokardiodystrofia

Myokardiálnej lézie angína sa vyskytujú v 30-60% pacientov. Tonzillogennaya myokardu sa obvykle vyvíja po sérii prevedená angina vyskytujúce sa s horúčkou a intoxikácie. Klinike tonzillogennoy myocardiodystrophy prevládajúce sťažnosti na bolesť v intenzívnej povahy srdca, výrazná slabosť, kŕčovito srdcovú frekvenciu, dýchavičnosť, potenie, alebo difúzna, low-horúčkou, bolesťou kĺbov.

Dysfunkcia myokardu

To sa vyskytuje u športovcov, ktorí vykonávajú fyzickej aktivity, ktoré presahujú ich individuálne schopnosti. V tomto prípade, že postihnutý myokardu môže prispieť latentná chronická ložiská infekcie v tele - zápal prínosových dutín, angíny, adnexitídy atď... Nedostatočné odpočinku medzi tréningami atď V nadväznosti na patogenéze infarktu dystrofia fyzickej záťaže predložila niekoľko teórií: hypoxické, neurodystrophic, steroid-elektrolytu.

Tento variant myokardiodystrofie sa prejavuje najmä všeobecnými symptómami: slabosť, letargia, únava, depresívna nálada, znížený záujem o šport. Heartbeat, brnenie v srdci, môže dôjsť k prerušeniu.

Klimakterická myokardiálna dystrofia

Vyvinutý v dôsledku dyshormonálnych procesov u žien vo veku 45-50 rokov. Klimakterická myokardiálna dystrofia sa prejavuje bolesťou v oblasti srdca prítlačnej, bodavého alebo bolestivého charakteru, vyžarujúca sa do ľavej ruky. Kardialgia sa zhoršuje v dôsledku "prílivu", sprevádzaného pocitom tepla, palpitácie, zvýšeného potenia. Pri súbežnej arteriálnej hypertenzii sa môže vyvinúť zlyhanie srdca pri menopauzálnej myokardiálnej dystrofii.

Diagnóza myokardiálnej dystrofie

U pacientov s anamnézou myokardiálnej dystrofie sa zvyčajne zistí anamnéza ochorenia alebo patologických stavov, sprevádzané tkanivovým hypoxickým syndrómom a narušenými metabolickými procesmi. Objektívne vyšetrenie srdca odhaľuje nepravidelný pulz, tlmenie srdcových tónov, oslabenie prvého tónu na vrchole, systolický šelest.

Elektrokardiografia zaznamenáva rôzne arytmie, poruchy repolarizácie myokardu a zníženie kontraktilnej funkcie myokardu. Vykonávanie stresových a farmakologických testov na myokardiálnu dystrofiu spôsobuje spravidla negatívne výsledky. Phonokardiografia zistí zmeny v pomere trvania elektrickej a mechanickej systoly, výskytu cvalového rytmu a systolického šumu na základni a na vrchole, tlmenie srdcových zvukov. Použitie echokardiografie je dané rozšírením komôr srdca, zmenou štruktúry myokardu, absenciou organickej patológie.

Myopatická konfigurácia srdca, zistená počas radiografického vyšetrenia hrudníka, poukazuje na hlboké postihnutie myokardu. Scintigrafia umožňuje vyhodnotiť metabolizmus a perfúziu myokardu, identifikovať defekty fokálnej a difúznej akumulácie, čo naznačuje pokles počtu fungujúcich kardiomyocytov.

Pre biopsia srdcového svalu uchýliť v prípade pochybností, ak nie informatívny neinvazívne štúdie. Diferenciálna diagnostika infarktu dystrofia vykonaná s CHD, myokarditída, aterosklerotické cardiosclerosis, pľúcne ochorenia srdca, srdcové chyby.

Liečba myokardiálnej dystrofie

Kombinovaná liečba myocardiodystrophy sa skladá z liečbe základné patogenéze ochorení (metabolické) a symptomatickú terapiu. V tomto ohľade lekárskej taktiky u myocardiodystrophy určená nielen kardiológ, ale aj odborníkov - hematologist, je otolaryngologist, endokrinológa, reumatológ, gynekológa, endokrinológa, športové lekára. Pacientom sa odporúča, aby miernom fyzickom režime, s výnimkou nebezpečných profesijných expozícií, kontaktu s chemikáliami, konzumácia alkoholu a fajčenie.

Metabolické myocardiodystrophy terapie zahŕňa priradenie vitamínov B, cocarboxylase, ATP, draslíka a horčíka prípravky, inozín, anabolické steroidy a ďalšie lieky, ktoré zlepšujú metabolické procesy srdcového svalu a výživy.

Pri srdcovom zlyhaní sú indikované diuretiká, srdcové glykozidy; s arytmiami - antiarytmikami. Pri menopauzálnej myokardiálnej dystrofii sa predpisujú HRT, sedatívne a antihypertenzívne lieky. Etiotropická liečba tonsilogénnej myokardiálnej dystrofie vyžaduje intenzívnu liečbu tonzilitídy až po tonzilektómiu.

Predpoveď a prevencia myokardiálnej dystrofie

Reverzibilita zmien myokardu v myokardiálnej dystrofii závisí od včasnosti a primeranosti liečby základnej choroby. Výsledkom dlhotrvajúcej myokardiálnej dystrofie je myokardioskleróza a srdcové zlyhanie.

Prevencia myokardiálnej dystrofie je založená na eliminácii súčasných ochorení s prihliadnutím na vek a telesnú výchovu v športe, vyhýbanie sa alkoholu, elimináciu pracovných rizík, dobrú výživu, povinnú rehabilitáciu infekčných ložísk. Opakované liečebné kurzy kardiotrofickej liečby sa odporúčajú 2-3 krát ročne.

Symptómy myokardiálnej dystrofie, jej príčiny, diagnostika a liečba

Skupina patologických ochorení spojených s dysfunkciou myokardu sa nazýva myokardiodystrofia (skrátená ako MCD). Táto patológia má iné názvy - myokardiálnu dystrofiu, sekundárnu kardiomyopatiu. Príznaky myokardiodystrofie závisia od formy a štádia ochorenia a samotná lézia je spôsobená množstvom metabolických dysfunkcií.

Pacient začína prerušenie srdcovej frekvencie, kardiálie a miernej tachykardie. Pridajte tu dýchavičnosť, závraty a zvýšenú únavu - to je "štandardný balík" znakov patológie.

Čo je myokardiálna dystrofia? Toto je porušenie metabolických procesov ovplyvňujúcich oblasť srdcového svalu. Ochorenie sa môže vyvinúť na pozadí patológií, ktoré nesúvisia so srdcovou aktivitou. Po prvýkrát začali lekári robiť podobné diagnózy v roku 1936. V mnohých ohľadoch to prispelo k štúdiu George Lang.

Príčiny myokardiálnej dystrofie

Faktory vedúce k rozvoju patológie, veľa. Napríklad alkoholická myokardiálna dystrofia nastáva v dôsledku systematického zneužívania alkoholických nápojov. Okrem alkoholu existujú aj iné exogénne intoxikácie - priemyselné, drogy, ožarovanie.

Príčinou ochorenia môže byť:

 • obezita;
 • slabá výživa;
 • anémia;
 • ochorenie obličiek a pečene;
 • nedostatok vitamínu;
 • endokrinné patológie;
 • metabolické poruchy;
 • fyzické preťaženie;
 • ochorenie spojivového tkaniva;
 • infekčné choroby.

Medzi metabolickými a endokrinnými patológiami, ktoré sprevádzajú priebeh ochorenia, spočívajú hypotyreóza, tyreotoxikóza, obezita, diabetes mellitus, hyperparatyroidizmus, Cushingov syndróm, obezita, patologická menopauza (u žien) a beriberi.

Často je myokardiálna dystrofia spôsobená systémovými ochoreniami (neuromuskulárna dystrofia, kolagenóza), patológia tráviaceho systému (pankreatitída, cirhóza pečene, malabsorpčný syndróm), infekcie (napr. Chronická tonzilitída). U detí sa MCD môže vyvinúť v dôsledku perinatálnej encefalopatie, hypoxie a intrauterinných infekcií.

Uvedené nepriaznivé faktory spôsobujú zlyhanie srdca a znižujú normálny rytmus.

Zvyčajne sa príčiny MCD môžu kombinovať do ôsmich skupín - nervové napätie, slabá výživa srdca, nadmerná fyzická námaha, chronické gastrointestinálne ochorenia, metabolické a nutričné ​​dysfunkcie, otravy toxínmi a hormonálne poruchy.

Nízka výživa srdca je spôsobená dysfunkciou koronárnej cirkulácie, malformáciami, hypertenziou, chorobou na horách a nízkymi hladinami hemoglobínu v krvi. Treba sa vyhnúť aj depresívnym stavom, neurózam a stresu.

Príznaky MKD

Najčastejšie príznaky skorého myokardiálneho dystrofiu nie sú zaznamenané lekármi. Zníženie výkonu, únava, neznášanlivosť fyzickej námahy - to všetko môže byť príznakom závažnej choroby.

O niečo neskôr sa pacient začne sťažovať na kardialgiu - bolesť postihujúcu hornú časť srdca. Príznaky bolesti sú veľmi dlhé a nie nevyhnutne spojené s fyzickými záťažami.

Základné príznaky sú:

 • dýchavičnosť s malým významným zaťažením;
 • slabosť;
 • letargia;
 • nadmerná únava;
 • búšenie srdca;
 • bolestivý syndróm;
 • rytmické beaty;
 • opuch nôh a nôh;
 • nešpecifické zmeny EKG.

Ženy vo veku 45 až 50 rokov sa niekedy stretávajú s takým nepríjemným javom ako dishormonálna myokardiálna dystrofia. Táto patológia má za následok ovariálnu dysfunkciu súvisiacu s vekom. Je pravda, že muži, ktorí prekročili 50-ročnú známku, nie sú poistení proti tomuto ochoreniu. Hlavným dôvodom je neúspech v produkcii testosterónu.

Príznaky môžu byť:

 • závraty;
 • nedostatok vzduchu;
 • podráždenosť;
 • piercing (bolesť) bolesť;
 • emocionálna nerovnováha.

Poruchy štítnej žľazy tiež vedú k nepríjemným veciam. Hypoterióza je plná poklesu krvného tlaku, bolesti bolesti srdca, pocitu chladu a opuchu. Thyrotoxikóza vedie k arytmiám, úbytkom hmotnosti, smädom, nervozitou a poruchami spánku. Srdcové bolesti sú piercing.

Formy a štádia choroby

Klasifikácia MKD je dosť rozsiahla. V praxi lekárov sa neustále vyskytuje dysmetabolická myokardiálna dystrofia, ktorá je spojená so zhoršenými metabolickými procesmi. Vysoké percento fyzického stresu a toxickej otravy v MCD. Takže myokardiálna dystrofia má tieto formy:

 1. Dishormonal (vyššie sme napísali o zlyhaní vo výrobe testosterónu a estrogénu).
 2. Anémia (spôsobená nedostatkom železa a veľkou stratou krvi).
 3. Tonsilogénna (dôsledok prenesenej angíny alebo chronickej tonzilitídy).
 4. Alkoholické (charakterizované znížením pulzného tlaku, potenie, neplodnosti, chvenie v rukách, nedostatok vzduchu).
 5. Fyzický stres (vyskytuje sa u športovcov pripravujúcich sa na súťaže).

Myslieť si, že toxická myokardiodystrofia sa vyskytuje iba u alkoholikov, je nesprávna. Áno, toto ochorenie postihuje mužov vo veku 20 až 50 rokov, ktorí zneužívajú alkoholové kvapaliny. Ale môžete jediť a drogy.

Napríklad pri predĺženej liečbe imunosupresívami (glukokortikosteroidmi, cytostatikami), antibiotikami, NSAID a trankvilizérmi. Z látok nachádzajúcich sa v priemysle sú najnebezpečnejšie arzén, chloroform, oxid uhoľnatý a fosfor.

Takže MCD - je sekundárnou léziou srdca. Okrem týchto foriem je známy takzvaný "zmiešaný typ". Myokardiálna dystrofia zmiešanej genézy je často spôsobená endokrinnými poruchami spôsobenými deficitom B-vitamínu, hladom alebo obezitou.

Existuje ochorenie u detí i dospelých a charakteristickým príznakom tohto MCD je mierna tachykardia. Zmiešaný typ sa ošetruje kmeňovými bunkami - dozviete sa o tom o niečo neskôr.

Etapy myokardiálnej dystrofie

Patológia je rozdelená do troch odlišných etáp.

Prvým je stupeň kompenzácie. Bunky obklopujúce myokard začnú rásť - to vedie k zvýšeniu objemu srdcového svalu. Existujú prítlačné bolesti srdca, únava a dýchavičnosť.

Druhým stupňom je subkomenzácia. Výživa myokardu sa zhoršuje, postihnutá oblasť rastie, začína sa spájať patológia patológie. Hlavné prejavy: arytmia, dýchavičnosť, opuch nôh (pozorované pacientmi vo večerných hodinách). Kontraktilita srdca v tomto štádiu sa zhoršuje, čo vedie k malým objemom vylúčenej krvi.

Treťou etapou je dekompenzácia. Dysfunkcie srdcového svalu a patológie v štruktúre srdca sú hroziace. Normálny krvný obeh nie je možný. príznaky:

 • dýchavičnosť v pokoji;
 • krvácanie v pľúcach;
 • bledá pokožka;
 • opuch;
 • kardiogramové abnormality;
 • rast pečene;
 • nedostatočná pracovná kapacita;
 • závažné poruchy srdcového zlyhania.

Ako MCD u detí

Neuroendokrinný typ MKD sa u detí takmer nikdy nevyskytuje. Vrodené abnormality sú najčastejšie spôsobené podvýživou matky, rachitmi, vírusovými infekciami, bakteriálnymi chorobami, hypervitaminózou.

Aby sa zabránilo rozvoju myokardiálnej dystrofie, môže to vyvážená strava a včasný prístup k lekárom oddelenia infekčných ochorení. Spočiatku choroba prebieha v latentnej forme, ale už v ranom veku dochádza k nárastu patologickej aktivity.

Čo môže vyvolať vývoj MCD u dieťaťa? Zvyčajne - nadmerná fyzická námaha. Existujú prípady otravy drogou. Existujú dysfunkcie neurovegetatívnej a endokrinnej regulácie. Ak chcete včas identifikovať problém, venujte pozornosť asténii, dýchavičnosť a vysokú únavu.

Ako sa diagnostikuje MCD

Diagnóza začína objektívnym vyšetrením oblasti srdca. Cieľom lekára je identifikovať tlmenie srdcových zvukov, nepravidelných srdcových tepien, systolické šelesty a oslabenie na vrchole prvého tónu. Okrem toho, niekoľko inštrumentálnych štúdií. Tu sú:

 • EKG (sledovanie zubov, sploštenie T-vlny, nepravidelné srdcové zlyhanie);
 • Echokardiografia (odhaľuje edém myokardu, dilatáciu srdcových dutín, dysfunkciu kontraktility, diastolickú / systolickú dysfunkciu, zníženie motorickej aktivity);
 • Dopplerovská echokardiografia (určuje príznaky srdcových patológií, zmeny objemu a rýchlosti krvného obehu, meranie tlaku vo vnútri ciev a srdcových komôr);
 • fluoroskopia (zachytáva ľavostranný rast srdca, prítomnosť kongestívnych procesov vo vnútri pľúc, zníženie srdcovej pulzácie);
 • Jadrová magnetická rezonancia (pozoruje zvýšenie srdcových komôr, asymetrické zahustenie steny srdca a difúzne lézie myokardu).

Lekári sú často obmedzovaní na neinvazívny výskum, ale v pochybných situáciách môžu predpísať biopsiu. Taktiež sa uskutočňujú farmakologické testy. Chlorid draselný sa vstrekuje do tela pacienta a potom sa zariadenie EKG zapne.

Choroba je diagnostikovaná, ak po jednej hodine v práci srdca anomálie sú stále pozorované.

Spôsoby liečenia postihnutého myokardu

V moderných klinikách je liečba myokardiálnej dystrofie zameraná na včasnú normalizáciu metabolizmu. Lekári sa tiež snažia liečiť základnú chorobu a zlepšiť zásobovanie živinami srdcom. Dystrofické zmeny v myokarde sú eliminované metabolickými liekmi.

Tu je príkladný zoznam prostriedkov, ktoré vám môžu byť predpísané (v závislosti od základnej choroby):

 1. Beta-blokátory (Anaprilin) ​​- zníženie kontrakcií srdcového tepu, zníženie zaťaženia srdcového svalu.
 2. Stimulátory metabolických procesov (Mildronat, Riboxin) - normalizujú metabolické procesy, redistribuujú prietok krvi.
 3. Lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi (napríklad Teonikol) - posilňujú redoxné procesy.
 4. Deriváty horčíka, vápnika a draslíka (kyselina askorbová + vápnik, Asparkam) - obnovenie elektrolytickej rovnováhy.

Hospitalizácia pre MCD je len zriedka predpísaná. Všetky vyššie uvedené lieky sa môžu používať doma pod dohľadom lekára. Samozrejme, ak je prípad spustený, môžete byť odvezený do nemocnice. Takéto prípady zahŕňajú pokojnú dyspnociu, závažnú arytmiu, pastovitý edém končatín (pretrvávajúci).

MCD zmiešanej genézy sa liečia kmeňovými bunkami. V prvej fáze liečby sa bunky vyberú z tela. V druhom stupni sa vyberú najschopnejšie bunky. Zvolený materiál sa kultivuje a "migruje" do nášho tela.

Prognóza a prevencia

V medicíne existuje pojem "nezvratné zmeny". Tento termín znamená, že v určitom štádiu priebehu choroby nie je možné obnoviť telo.

Primeranosť liečby a včasná liečba - sľub, že sa rýchlo zlepšíte. Myokardiálna dystrofia v pokročilom štádiu vedie k zlyhaniu srdca a myokardioskleróze.

Odstránenie súčasných ochorení je základom prevencie MCD. Toto zohľadňuje vek a fyzickú kondíciu pacienta.

Musíte sa úplne vzdať alkoholu, nepreťažovať sa v tréningu, odstrániť infekčné ohniská a riešiť pracovné riziká. Pokiaľ ide o liečbu, opakované liečebné kurzy sú predpísané každé dva až tri roky.

Denná rutina a výživa

Pri porážke myokardu potrebujete dosť spánku a nezabudnite uviesť do denného odpočinku. Odporúča sa telesná výchova, ale je lepšie odmietnuť nadmerný "fanatizmus". Najlepšie rozhodnutia sú plávanie, chôdza, dýchacie cvičenia a bicykel. Cvičenie je prísne dávkované. Diéta zahŕňa použitie nasledujúcich produktov:

 • vajec;
 • chudé mäso a ryby;
 • mliečne výrobky / mliečne výrobky;
 • ovocie a bobule;
 • polievky (slabá zelenina, ryby alebo mäsový vývar);
 • pudingy, pekáče a kaše;
 • zelenina (najmä brokolica, špenát, sladká paprika, karfiol, sladké zemiaky, mrkva);
 • arašidy.

Živočíšne tuky, pikantné, korenené a údené jedlá sú prísne zakázané. Zdržať sa od konzumácie tučných rýb a mäsa. Odstráňte bohatý vývar, kávu a silný čaj z diéty. Podľa týchto odporúčaní sa budete môcť vrátiť do normálneho stavu.

Myokardiálna dystrofia (myokardiálna dystrofia): príčiny, príznaky a liečba rôznych typov

Ak si na záver lekára prečítal tento názov choroby na lekárskej karte, potom dokonca bez toho, aby ste mali hlboké vedomosti o aspektoch lekárskeho subjektu, môžete pochopiť, že ide o ochorenie súvisiace s srdcom. Prakticky každý, kto navštívil kliniku alebo nemocnice a to je 99% obyvateľstva, pozná takýto základ slov ako "kardio" (z gréckeho Kardia srdca), ktoré sa nachádzajú v menách profesií a procedúr (kardiológ, kardiológ, kardiogram) a pri diagnózach.

Všeobecné koncepty

Myokardiálna dystrofia je léziou srdcového svalu, ktorá je dôsledkom metabolickej poruchy. Takáto porucha metabolických procesov (metabolizmus) vedie k poškodeniu štruktúry a narušeniu práce svalových buniek, pretože sa šíri po celej svojej ploche. V dôsledku toho je kontraktilná schopnosť srdca výrazne znížená.

Druhým názvom choroby je myokardiálna dystrofia (rovnaký srdcový sval). Vzhľadom na skutočnosť, že dochádza k dystrofii buniek - myocytov - a k štruktúram vodivého systému, sú narušené funkcie myokardu. Okrem kontraktility je to excitabilita, vodivosť a automatizmus. V podstate je táto choroba charakterizovaná ako sekundárna, tj vyplývajúca z akéhokoľvek porušenia. Choroba vyžaduje nielen liečbu, ale aj starostlivé ošetrenie tela na preventívne účely. Treba si uvedomiť, že takúto chorobu nemožno zastaviť uvoľnením zápalu, pretože choroba nemá charakter zápalu a s povrchným postojom k rozhodnutiu môže viesť k postihnutiu.

štruktúra plášťa srdca a svalovej vrstvy

Podmienené štádiá ochorenia

Je akceptované rozlíšiť tri hlavné stupne myokardiálnej dystrofie, ktorých proces je rozšírený alebo ohniskový:

 1. Zvýšené "opotrebovanie" srdcového svalu - jeho hyperfunkcia. Pacient má dlhé srdcové bolesti a ťažkú ​​inhaláciu, aj napriek absencii fyzickej námahy. Fyzická vytrvalosť je znížená. Objektívne zmeny (napríklad na elektrokardiograme) nie sú viditeľné.
 2. Mechanizmy kompenzácie funkcie myokardu sú vyčerpané. Myokardiálna dystrofia srdca sa prejavuje pri nedostatku dychu pri fyzickej námahe, poruchách srdcového rytmu, miernom opuchnutí končatín. EKG vykazuje atypické zmeny, pri ktorých je zhoršenie kontrakčnej funkcie v počiatočnom štádiu.
 3. Významné zníženie kontrakcie, zníženie svalového tonusu, čo vedie k celkovému zlyhaniu srdca. Pacient trpí pretrvávajúcou bolesťou srdca, opuchom nohy, dýchavičnosť počas fyzickej námahy nezostane ani v pokoji. Netypické zmeny EKG sú zjavné.

Prvotné dôvody

Myokardiálna dystrofia, ktorá sa označuje ako choroba s komplexnou geneziou, je hlavne dôsledkom alebo skôr komplikáciou rôznych ochorení, ktoré v skutočnosti vedú k podvýžive myokardiálnych buniek na biochemickej úrovni. Takéto porušenia spôsobené týmto sekundárnym procesom môžu byť vegetatívne, elektrolytové, dysmetabolické, neurohumorálne.

Všetky príčiny predchádzajúce myokardiálnej dystrofii sa dajú rozdeliť do dvoch skupín:

 • Ochorenie srdca;
 • Choroby nesúvisiace so zhoršením srdca.

Najčastejším ochorením srdca na rozvoj svalovej dystrofie je kardiomyopatia (poškodenie myokardu, ktoré nie je spojené s typickou genézou) a myokarditída (zápal srdcového svalu).

Druhá skupina počiatočných ochorení okrem fyzického preťaženia zahŕňa:

 1. anémia;
 2. Infekcie a vírusové ochorenia, zápal (napr., Zápal mandlí je chronická angína, čo oslabuje telo nepretržite a ako dôsledok - tonzillogennaya myokardu), a tiež negatívny dopad na životné prostredie (žiarenie, beztiaže, prehriatie);
 3. Intoxikácia (rôzne otravy vrátane alkoholu);
 4. Endokrinné, hormonálne a metabolické poruchy (tyreotoxikóza, obezita, hlad, myxedém);
 5. Dôsledky dlhodobého užívania určitých liekov (hormonálne lieky, antibiotiká, cytostatiká).

Bez ohľadu na hlavnú príčinu myokardiálnej dystrofie, choroba vedie k porušeniu myokardiálnych buniek a metabolizmu bielkovín a energie. Ovplyvňuje aj funkcie elektrolytov, ktoré sa podieľajú na kontrakciách srdcového svalu a uvoľňujú energiu potrebnú pre takýto proces.

Dichormonálna dystrofia

V medicíne sa široko používa termín, ako je etiológia, ktorá vo všeobecnom zmysle označuje príčiny a podmienky výskytu choroby. Už v roku 1960 akademik G.F. Lang navrhol klasifikáciu myokardiodystrofie na tomto etiologickom základe. Definícia konkrétneho typu ochorenia existuje teraz.

Ochorenie triedy "Digormonal" môže byť sekundárnym fenoménom porúch hormonálnych alebo štítnej žľazy.

1. V súvislosti so zhoršenou produkciou hormónov je dyshormonálna myokardiálna dystrofia najčastejšia u žien vo veku 45-50 rokov alebo u mužov vo veku 50-55 rokov. Ochorenie diagnostikované u mužov je spojené s poruchami produkcie testosterónu. U žien je príčinou porušenie estrogénnej funkcie vaječníkov, ku ktorej dochádza počas menopauzy, menej často je to predmenštruačný syndróm, porucha cyklu s gynekologickými abnormalitami.

Hormóny estrogénov ovplyvňujú metabolické procesy proteínov a elektrolytov v tele a priamo v myokarde: kvôli ich účinku zvyšuje množstvo železa, medi, glukózy a fosforu v krvi a svaloch. Estrogény prispievajú k akumulácii potrebnej energie svalového tkaniva, stimulujú syntézu mastných kyselín. Metabolická myokardiodystrofia je tiež charakterizovaná metabolickými poruchami, ktoré sa budú ďalej diskutovať.

Pretože u žien s poruchami počas menopauzy sa myokardiálna dystrofia môže vyvinúť pomerne rýchlo, verím, že dokonca aj pri absencii výrazných príznakov ochorenia sú preventívne vyšetrenia potrebné pre ženy v podobnom období. Je lepšie predchádzať chorobe ako bežať.

2. Hormonálne poruchy štítnej žľazy sú vyjadrené zvýšením (tyreotoxikóza) alebo poklesom (hypotyreóza) jej funkcií. Hyper- alebo hypofunkcia vedie k dystrofickým procesom v metabolizme v myokarde.

Liečba myokardiodystrofie dyshormonálneho typu je zameraná predovšetkým na normalizáciu funkcií štítnej žľazy a udržanie rovnováhy v tele. Takéto lieky ako panangín, chlorid draselný majú predpisovať iba lekár a na dosiahnutie najvyššieho účinku - intravenózne. Ak má choroba počiatočnú fázu, lieky sú predpísané na perorálne podávanie (pri požití). V dôsledku toho takéto javy, ako sú:

 • Stehy v srdci, ktoré siahajú až k ľavej ruky, poruchy srdcového rytmu (tachykardia, arytmia), časté smäd, nervozita, podráždenosť, nespavosť, závraty, závažné zníženie hmotnosti v dôsledku zvýšeného metabolizmu v tyreotoxikóza;
 • Bolestné bolesti srdca vychádzajúce z ľavej ruky, hluché srdcové zvuky, opuch, častý pocit chladu, zníženie tlaku v dôsledku pomalšej výmeny pri hypotyreóze.

Vzhľadom k tomu, že infarkt prvý rok existencie v tele môže prejsť bez príznakov, bolesť na hrudníku, v srdci, ktoré spôsobujú kŕče alebo boľavé bolesť v ľavej ruke, vyžadujú okamžitý prístup k odborníkom, o čom svedčí už v počiatočnom štádiu choroby. Príznaky hovoria o poruchách v rytme srdca a nervového systému a nebudú prejsť sami.

Pri liečení akejkoľvek formy myokardu dystrofia po byť diagnostikovaná, je kladený dôraz na odstránenie príčin ochorení, stimuláciu metabolických procesov srdcového svalu, ktoré je dosiahnuté použitím orotát draselný, riboksina, anabolické steroidy, vitamín B. Ak existujú jasné prejavom zlyhanie srdca, potom sa podávajú srdcové glykozidy. Komplexná liečba by mala viesť k stabilizácii srdcového rytmu pacienta, ktorý sa v kľude rovná 70 úderov za minútu, nie viac.

Zásady liečby myokardiálnej dystrofie

Dysmetabolický typ

Samostatný typ myokardiálnej dystrofie, ktorý nie je oficiálne rozpoznaný lekármi, je dysmetabolické ochorenie. Zvyčajne je to dôsledok nerovnováhy uhľohydrátov a bielkovín, konzumovaných osobou, ktorá navštívila lekára. Názov "nepísanej" diagnózy priamo naznačuje, že porušenia súvisia s metabolizmom, to znamená s metabolizmom, poruchami, v ktorých dochádza k progresii myokardu.

Tieto metabolické poruchy vznikajú v dôsledku nedostatku vitamínov, bielkovín, železa (alimentárne vyprázdnenie), diabetes mellitus (často myocardiodystrophy, ku ktorému došlo z tohto dôvodu sa nazýva diabetická), amyloidóza (porušenie metabolizmu bielkovín s ukladaním proteínu v tkanivách transformácie výrobku - amyloid).

Známky dysmetabolickej dystrofie

V prípade dysmetabolickej myokardiálnej dystrofie je mimoriadne dôležité reagovať na príznaky, aj keď sú charakteristické pre počiatočnú fázu ochorenia. Vývoj choroby sprevádza:

 • Dýchavičnosť, tachykardia;
 • Bolesť srdca;
 • Zvýšená únava;
 • Zriedkavý impulz, pokles tlaku;
 • Prítomnosť šumu nad pľúcnou tepnou;

Ďalším znakom predĺženej a progresívnej myokardiálnej dystrofie môže byť zlyhanie srdca.

Choroba a vek

Myokardiálna dystrofia môže byť zistená u detí v akomkoľvek veku, od novorodencov. Príčiny môžu zahŕňať vnútromaternicové zápaly, infekcie a rachity, perinatálnu encefalopatiu (narušenie nervového systému detí do jedného roka), hypervitaminózu a chronické poruchy príjmu potravy.

Ak je dieťa vystavené ťažkému fyzickému namáhaniu od detstva alebo naopak je neaktívne a nedostatočne aktívne, môže to byť aj príčinou následnej myokardiálnej dystrofie.

Keďže malé deti nie sú schopné jasne vysvetliť svoj zdravotný stav a príznaky ochorenia nie sú príliš výrazné, rodičia by sa mali poradiť s kardiológa, ak nejaké podozrenie zo srdcového ochorenia: zvýšená detská únava, dýchavičnosť s malými námahami. Ultrazvuk srdca, dôkladné vyšetrenie a elektrokardiogram dokážu zistiť abnormality v práci srdca.

Pokiaľ ide o liečbu myokardiálnej dystrofie počas tehotenstva, zvyčajne neexistuje dôvod na ukončenie tehotenstva. Je dôležité odstrániť príčinu a zabrániť komplikáciám ovplyvňujúcim vývoj plodu. Opatrne a starostlivo treba pripísať predpísané vitamínové komplexy, aby sa zabránilo alergickým reakciám. Za prítomnosti takejto choroby sa otázka prirodzeného procesu pôrodu rozhodne individuálne po ukončení všetkých testov.

Dystrofia zmiešanej genézy

anémia vzhľad (nízke hladiny hemoglobínu, červených krviniek), a to najmä v ranom detstve, rovnako ako endokrinné poruchy, nedostatok vitamínov, porúch metabolizmu v dôsledku zvýšenej funkcie štítnej žľazy u dospelých a v budúcnosti detí môže viesť k infarktu dystrofiou zmiešané genéza. Posúdenie príčin a symptómov ochorenia môže byť založené na názve takej diagnózy: ochorenie sa vyskytuje pod vplyvom niekoľkých faktorov. Pri tomto druhu dystrofie dochádza k poškodeniu myokardu, ktoré sa môže v priebehu času deformovať. Tkanivové bunky sa rozťahujú, oslabujú a hrúbka stien klesá.

Liečba kmeňovými bunkami sa považuje za účinnú metódu na boj proti takejto chorobe. Od pacientov sa odoberajú takéto bunky, medzi ktorými sa vyberá najviac životaschopné a zavedie sa do tela. Zdravé bunky sa pripojí k chorým v oblasti srdca, choré bunky sa nahradia. Po takýchto postupoch sa zlepšuje stav ciev, zlepšuje sa krvný obeh a prietok kyslíka do buniek.

Liečba ľudových liekov myokardiálnej dystrofie akéhokoľvek typu je neprijateľná. Jediná vec, ktorá je potrebná a závisí od samotnej osoby, ktorá má podobnú diagnózu, je dodržiavať určité pravidlá života, ktoré nesúvisia so zdravotnou starostlivosťou:

 1. Poskytnite stredné cvičenie na tele.
 2. Zachovať rovnováhu medzi odpočinkom a prácou.
 3. Dodržujte vyváženú stravu.
 4. Odstráňte zlé návyky.
 5. Snažte sa vyhnúť sa stresu, nervovému napätiu, podchladeniu a prechladnutiu.

Zlé návyky ako príčina choroby

Jedným z následkov častého užívania alkoholu je vývoj alkoholickej myokardiálnej dystrofie klasifikovanej ako toxická. Otrava organizmu etanolom, ktorý je v ňom stále prítomný (zložka alkoholických nápojov) vedie k poruchám myokardu, pri ktorých sú bunkové membrány zničené a množstvo mastných kyselín a draslíka prudko klesá. Následne sa dystrofia alkoholu prejavuje arytmiou, výraznou dýchavičnosťou, nedostatkom vzduchu a edémom. V dôsledku toho - zlyhanie srdca. Súčasne chýba srdcová bolesť, hoci podľa môjho názoru, ak spolu s alkoholickou myokardiodystrofiou existujú iné príčiny (cukrovka, stres), potom je v oblasti srdca celkom výrazná bolesť.

EKG pre alkoholickú myokardiálnu dystrofiu:

Základom tejto choroby sú nervy

Mala by sa spomenúť aj taká forma, ako je neuroendokrinná myokardiodystrofia. Častá silná neuróza a úzkosť vedú k jej vzhľadu. Napätie nervového systému, ktoré je dlhý čas v stave zvýšenej excitability, prispieva k nadmernému uvoľňovaniu adrenalínu do krvi. To narušuje prirodzenú rovnováhu jeho spotreby tela, čo zvyšuje zaťaženie srdcového svalu. Výsledkom je myokardiálna dystrofia.

Treba poznamenať, že moderný život skôr "disponuje" vznikom takýchto chorôb, pretože ľudia sú väčšinou vystavení stresu a stresu nervového systému. Preto sú profylaktické vyšetrenia s kardiológa a neurológom povinné.

Len srdce je schopné zabezpečiť neustály obeh krvi v našom tele. Keďže je hlavným orgánom, je aj najzraniteľnejším. Porušenie ktorejkoľvek z jej funkcií je plné negatívnych dôsledkov pre celý organizmus. Preto je potrebné s ňou zaobchádzať starostlivo a so starostlivosťou: s najmenším nepríjemným pocitom v hrudníku sa zmenia akékoľvek bolesti alebo rytmus a ešte viac s dýchavičnosťou, opuchom a zvýšenou únavou by sa mali ihneď obrátiť na odborníkov. Je lepšie vykonať preventívne opatrenia, než ľútosť myokardiálnej dystrofie, ktorá nebola zistená v počiatočných štádiách, a nie strácať čas a energiu pri liečbe.

Obsahuje dyshormonálnu dystrofiu myokardu

 • Príčiny choroby
 • Určovanie chorôb a diagnostika
 • Lekárske udalosti
 • Preventívne opatrenia

Dyshormonálna myokardiálna dystrofia je charakterizovaná nezápalovými léziami myokardu s poruchami funkčných schopností srdca. Hlavným rysom porušenia je zlý metabolizmus v bunkách myokardu.

Pri včasnej liečbe môže prechádzať dyshormonálna myokardiodystrofia a všetky patologické procesy v srdci budú reverzibilné. Avšak v závažných prípadoch progresívnej choroby sú možné závažné dôsledky: zlyhanie srdca a atrofia myokardiálnych svalových vlákien.

Toto ochorenie postihuje ženskú časť populácie aj muža a je charakteristické pre akýkoľvek vek. Dnes je myokardiálna dystrofia málo skúmaná.

Príčiny choroby

Je známe, že dysmetabolická myokardiodystrofia sa rozvíja z dvoch dôvodov: srdcovej a extracardiálnej.

Kardiálne príčiny zahŕňajú vývoj srdcových defektov, ktoré spôsobujú poruchu metabolických procesov myokardu. Medzi nekardiologické príčiny patria systémové ochorenia krvi, rôzne otravy orgánov, hypovitaminóza a ochorenie endokrinných žliaz.

Okrem toho sa myokardiálna dystrofia vyskytuje v dôsledku skúseností, vonkajších fyziologických účinkov (poškodenie hrudníka) a škodlivých účinkov na pracovisku. Chronické vystavenie chemickým, bakteriálnym a potravinovým toxínom vedie tiež k porušeniu metabolizmu buniek myokardu. Chemická intoxikácia je hlavnou príčinou morbidity v priemyselnej práci.

Fyzická aktivita, ktorá spočíva v častej únave a nadmernej únavy tela (najmä u športovcov), vedie k narušeniu fungovania myokardu. Často je záťaž kombinovaná s hypoxiou, takže vyvoláva anémiu. Často ľudia s chronickým alkoholizmom trpia srdcovými poruchami spojenými s myokardiodystrofiou.

Určovanie chorôb a diagnostika

Hlavným klinickým príznakom je porušenie kontraktilnej funkcie myokardu.

Pri skúmaní pacientov môžu byť pozorované príznaky, ako sú:

 • porucha srdcového rytmu;
 • porucha vedenia srdca;
 • vznik dýchavičnosti;
 • rýchly tlkot srdca v dôsledku fyzickej námahy;
 • hrudný nepríjemný pocit;
 • únava;
 • zlyhanie srdca;
 • príznaky zlyhania srdca (opuch končatín, kašeľ v noci, fibrilácia predsiení a rozšírenie pečene);
 • zvuky srdca sú pri počúvaní tlmené;
 • Pri skúmaní EKG je možné odhaliť údery, porušenie hormonálnych parametrov;
 • pomocou záťažových testov sa zistilo zníženie tolerancie.

Tieto príznaky sú podobné iným ochoreniam srdca (srdcový záchvat, koronárna artéria), preto je dôležité vykonať diferencovanú diagnózu.

Pacienti, u ktorých sa vyskytli podobné príznaky, sa podrobia úplnému vyšetreniu kardiologickým centrám. Od začiatku kardiológ robí diferenciálnu diagnózu na určenie infarktu a koronárnej choroby srdca.

Ak ju chcete držať, použite:

 • EKG (včasná detekcia dystrofie myokardu);
 • Röntgen (zápcha v pľúcach);
 • echokardiologické vyšetrenie (zmena štruktúry svalového tkaniva srdca);
 • fonokardiografia (zníženie normálnej kontraktility myokardu);
 • biopsia (presná analýza pri identifikácii ochorenia);
 • krvné testy.

Na základe vyšetrení kardiológ predpíše vhodnú liečbu.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju myokardiálnej dystrofie u detí: rachita, nezdravá strava, infekcia vírusovej a bakteriálnej etiológie. Hlavné príznaky dyshormonálnej myokardiálnej dystrofie u osoby v ranom veku nemusia byť pozorované, ale stojí za to vykonať ročné prehliadky s kardiológa a vyšetriť na EKG.

Lekárske udalosti

Po prvé, liečba myokardiálnej dystrofie je zameraná na odstránenie hlavných ochorení, ktoré viedli k dysfunkcii myokardu (anémia, tyreotoxikóza, nedostatok vitamínu).

Ak príčinou dyshormonálnej myokardiálnej dystrofie bolo zneužívanie alkoholu, potom by malo byť alkohol vylúčený z použitia. Keď je tonzilitída preukázaná sanácia zápalu. Všetci pacienti so srdcovými ochoreniami sú predpísané odpočinok v posteli, jemný režim a liečba symptómov srdcových ochorení.

Kardiotoniká sú predpísané na obnovenie tempa a rytmu srdcových kontrakcií, prípravkov draslíka, ktoré sa podávajú intravenózne a kvapkami. Liečba vitamínmi sa vykonáva s cieľom eliminovať účinky beriberi, aby sa posilnil a zlepšil tón myokardu. Navyše, zlepšenie metabolizmu v bunkách myokardu prispieva k: riboxin, anabolické steroidy. Beta-blokátory sa používajú na zníženie excitability srdcového svalu.

Použitie sedatív (tinktúra valeriánov, motherwort, novopassit) odstráni stres a emocionálne preťaženie, zlepší stav nervového systému.

V prítomnosti ťažkej myokardiálnej dystrofie s príznakmi srdcového zlyhania sa odporúča užívať srdcové glykozidy.

Preto len komplexná liečba srdcových ochorení vedie k pozitívnemu účinku.

Pacienti trpiaci dyshormonálnou myokardiodystrofiou ukazujú správny režim dňa, striedanie pokoja a cvičenie:

 1. Trvanie spánku by malo trvať najmenej 8 hodín. Je dôležité ležať a vstať v stanovenom čase. Denný odpočinok trvá asi 2 hodiny.
 2. Cvičte aspoň 3-4 krát za týždeň počas 25 minút denne. Zaťaženie by malo byť mierne, pretože nadmerné prepracovanie povedie k rozvoju akútnych patologických stavov.
 3. Liečebný park je indikovaný v akútnom priebehu myokardiálnej dystrofie.
 4. Cvičenie v priebehu dňa: plávanie, jazda na bicykli, pomalé chodenie asi 2 km za deň, cvičenie na simulátoroch pod dohľadom trénera alebo špecialistu.
 5. Fyzická aktivita je neprijateľná pre dýchavičnosť a závrat. Pri prvom znamení ich vzhľadu by ste mali prestávku.
 6. Ak je to možné, vyhnite sa náhlym zmenám teploty.
 7. Fyziologické postupy vody: kontrastná sprcha a kúpeľ s rozpustenou morskou soľou.
 8. Masážne kurzy pomáhajú pri liečbe edému končatín.
 9. Nedostatok stresu a emočného stresu.
 10. Výnimka zo života alkoholu a fajčenia.

Definujte špecifické nutričné ​​pravidlá:

 • maximálne obmedzenie používania soli (3 g);
 • kvapalina, ktorá sa spotrebuje za deň, je 1,5 litra;
 • zníženie kalórií;
 • užívanie multivitamínov a potravín bohatých na vlákninu.

Výrobky vyžadujúce vylúčenie zo stravy, silné čaje a kávu, mastné bujóny, mäso s obsahom tuku, korenené a údené produkty.

Podľa jednoduchých pravidiel môžete dosiahnuť úplnú regresiu príznakov a sťažností na srdcové ochorenie.

Preventívne opatrenia

Prevencia je zameraná na úplné odstránenie provokačných faktorov myokardiálnej dystrofie: fajčenie a alkohol. Liečba zápalových ochorení bráni vzniku mnohých malých komplikácií. Hlavným rizikom je tonzilitída, ktorá vyvoláva vývoj vážnych ochorení, ktoré potrebujú nemocničnú liečbu.

Kvalitatívne zloženie potravín, ktoré zahŕňa všetky užitočné vitamíny a stopové prvky, posilňuje srdce a zlepšuje bunkový metabolizmus. Osobitná pozornosť by sa mala venovať zdraviu žiakov, pretože denné zvýšené zaťaženie môže poškodiť zdravý stav dieťaťa.

Pri práci v priemyselných podnikoch, chemických zariadeniach, musia zamestnávatelia poskytnúť pracovníkom osobné ochranné prostriedky, ktoré ochránia telo pred vdýchnutím škodlivých a korozívnych látok.

Myokardiodystrofia je teda klasifikovaná ako závažné srdcové ochorenie.

Včasné odhalenie srdcových ochorení umožňuje zablokovať vývoj ďalších následkov a výskyt vážnych patológií.

Dichormonálna myokardiodystrofia

Dichormonálna myokardiodystrofia

02/04/2013 | Napísal hitman

Myokardiálna dystrofia je léziou srdcového svalu, ktorá je založená na porušení metabolizmu myokardu.

Myokardiálna dystrofia je léziou srdcového svalu, ktorá je založená na porušení metabolizmu myokardu.

Príčiny myokardiálnej dystrofie - endokrinné ochorenia:

 • hypertyreóza;
 • hypotyreóza;
 • diabetes mellitus;
 • dysfunkcia vaječníkov;
 • porušovanie všetkých typov metabolizmu;
 • toxické otravy z domácich a priemyselných jedov;
 • chronickej otravy alkoholom.

Stupeň symptómov sa líši - od latentnej formy prejavujúcej sa zmenami na EKG až po rozvoj srdcového zlyhania.

Počas vyšetrenia sa vyskytujú výrazné poruchy rytmu - extrasystoly, sínusová tachykardia alebo bradykardia. Môžu byť tupé tóny srdca, systolický šelest na vrchole srdca. EKG vykazuje známky nerovnováhy elektrolytov. Pri dekompenzovanom priebehu sa zistí pokles ST segmentu a / alebo inverzia vlny T. Prítomnosť zmien difúznej povahy nie je spojená s IHD a môže mať opačný vývoj s včasnou liečbou. Inak sa objavia hlboké morfologické zmeny vedúce k kardiálnej skleróze.

Myokardiálna dystrofia spôsobená tyreotoxikózou.

Keď tyreotoxikóza zvyšuje množstvo hormónov štítnej žľazy, ktoré porušujú oxidatívnu fosforyláciu, čo vedie k zníženiu nedostatku ATP a proteínov. Hemodynamika sa zlomí, zvyšuje sa minútový objem, zvyšuje sa rýchlosť krvnej drážky a objem cirkulujúcej krvi. Predchádza sínusová tachykardia, extrasystólia, fibrilácia predsiení, v ťažkých prípadoch srdcové zlyhanie pre pravokovový typ.

Liečba je vymenovanie tyreostatických liekov paralelne s beta-blokátormi.

Myokardiálna dystrofia spôsobená hypotyreózou.

Zníženie množstva hormónov štítnej žľazy prispieva k priepustnosti krvných ciev v myokarde, čo vedie k zvýšenému obsahu sodíka, k zníženiu množstva draslíka a edému.

 • bolesť v srdci, kňučanie;
 • sínusová bradykardia;
 • rôzne blokády;
 • nNa na EKG sú zaznamenané zodpovedajúce zmeny.
 • vymenovanie hormónov štítnej žľazy;
 • liečba srdcového zlyhania.

Dyshormonálna myokardiálna dystrofia sa vyvíja pri hormonálnych poruchách ovariálnej funkcie. Faktory prerušenia práce sú menopauza, postkstratzný syndróm, predmenštruačný syndróm. Zhoršuje sa aktivita estrogénov, ktoré majú priaznivý účinok na metabolizmus myokardu proteínom a elektrolytom a reguluje sympatický účinok na myokard. Bolesť srdca neprestáva po užití nitroglycerínu, antianginóznych liekov.

Liečba dyshormonálnej myokardiálnej dystrofie je zameraná na elimináciu príznakov ochorenia. Určite betablokátory, metabolické lieky (Panangin), lieky obsahujúce ergotamín na korekciu funkcie autonómneho nervového systému. S neúčinnosťou predpísané pohlavné hormóny.

Tonsilogénna myokardiodystrofia. Pri patogenéze poškodenia myokardu je dôležitá narušená autonómna regulácia srdca. To sa vyskytuje častejšie u pacientov s chronickou tonzilitídou. Časté symptómy sú vážne všeobecné slabosti a zníženie výkonnosti, ktoré sa zvyšujú v druhej polovici dňa.

Cieľom liečby je odstrániť zdroj infekcie. Predpísané metabolické lieky a látky, ktoré normalizujú funkciu autonómneho nervového systému.

Dysmetabolická myokardiálna dystrofia je poškodenie myokardu v dôsledku metabolických porúch rôznej patogenézy. Keď sa funkcie obličiek zmenia, koncentrácia katiónov v krvi sa mení, čo sa prejavuje v práci myokardu.

Alkoholická myokardiálna dystrofia. Metabolizmus myokardu je narušený v dôsledku priameho účinku etanolu a jeho metabolitu acetyldehydu na myokard, ako aj účinok alkoholu na nervový systém, nadledviny a pečeň.

Typické príznaky: bolesť srdca, abnormálny tep srdca, srdcové zlyhanie. Bolesť v srdci nie je spojená s fyzickou aktivitou, nemá vplyv na nitroglycerín. Charakterizované duševnými poruchami - vzrušenie, zmätok, pocit nedostatku vzduchu. Možné zvýšenie krvného tlaku, tachykardia, trasenie rúk, spláchnutie tváre, injekcia žalúdka. S rozvojom dekompenzácie sa príznaky srdcového zlyhania zvyšujú.

Liečba alkoholickej myokardiálnej dystrofie je primárne v odmietnutí používania alkoholu. U pacientov s nízkou formou príznakov je niekedy postačujúce zastaviť alkohol a napraviť stravu, aby sa obnovil metabolizmus myokardu.

Tiež používaná lieková terapia:

 • beta-blokátory;
 • metabolické lieky (panangín);

S rozvojom srdcového zlyhania:

 • periférne vazodilatátory (enalapril);
 • diuretiká.

Dysfunkcia myokardu v dôsledku metabolizmu proteínov.

Ochorenie je spôsobené poruchou proteínového metabolizmu a difúznym ukladaním amyloidu v myokarde, čo prispieva k zhoršenému metabolizmu a atrofii kontrakčného myokardu.

Existujú príznaky srdcového zlyhania bez hypertrofie, rôznych arytmií a blokád.

EKG ukazuje pokles všetkých zubov.

Na echokardiograme - symetrické zhrubnutie steny ľavej komory, hypokinéza a zníženie systolického zhrubnutia interventrikulárnej septa s normálnou veľkosťou dutiny ľavej komory.

S fluoroskopiou dochádza k poklesu pulzácie srdcového obrysu.

Vyšetrenie na prítomnosť amyloidného poškodenia iných orgánov - jazyka, svalov atď.

Laboratórne krvné testy odhaľujú mierne zvýšenie alfa-2 a gama frakcií, čo je nárast ESR.

Liečba je zameraná na korekciu srdcového zlyhania.

Dysfunkcia myokardu v dôsledku hemochromatózy. Hemochromatóza je porušením metabolizmu železa s jeho depozitmi v orgánoch. Charakterizované pigmentáciou kože, arytmiami, zlyhaním srdca.

Liečbu. Diéta bohatá na bielkoviny, bez železa.

Bloodletting 300-500 ml až 2 krát týždenne, v závislosti od parametrov hemoglobínu.

Liečba liekov:

Prípravky - desferal, destilujte 10 ml každého 10% roztoku i / m alebo iv kvapkanie na čistenie tela železa. Dĺžka kurzu 20-40 dní. Súbežne sa liečia srdcové zlyhanie a arytmie.

Myokardiálna dystrofia u detí. Myokardiálna dystrofia u novorodencov je dôsledkom vnútromaternicových infekcií.

Prispievajúce faktory vývoja myokardiálnej dystrofie u detí:

 • srdcové choroby;
 • fyzické preťaženie;
 • hypo-avitaminóza, anémia;
 • časté prechladnutie, tonzilitída;
 • dôsledkom liečby niektorými liekmi: hormónmi atď.
 • bolesť srdca;
 • nepravidelný impulz;
 • arytmie.

Pre použitú diagnózu:

 • EKG;
 • Zobrazovanie pomocou nukleárnej magnetickej rezonancie.

Liečbu. Úplná výživa, adekvátna fyzická námaha. Odstráňte príčinu a liečte ochorenie, ktoré vyvolalo myokardiodystrofiu. Na liečbu arytmií spôsobených porušením stopových prvkov draslíka a vápnika používajte panangín.

Prognóza je priaznivá v závislosti od priebehu a liečby základnej choroby.

Drahí čitatelia!

Popis srdcových ochorení, spôsoby vyšetrenia, symptómy, lieky na liečbu sa poskytujú výlučne na informačné účely a nemôžu byť nahradené konzultáciou s lekárom. Nikdy nepoužívajte lieky uvedené na tejto stránke bez konzultácie s lekárom.

NEVYSTAVUJTE VAŠE A VÁŠ UZAVRETÉ APLIKÁCIE NA DROG BEZ AKÉHOKOĽVEK LIEČENIA LEKÁTORA.

SELF-LIEČBA JE NEBEZPEČNÁ PRE VAŠE ZDRAVIE.

Naposledy zobrazené:

Myokardiálna dystrofia

Jednoducho povedané, toto ochorenie je charakterizované podvýživou srdcového svalu, v dôsledku čoho dochádza k ťažkostiam v práci srdcového aparátu. Oslabenie kontraktility srdcového svalu, v tomto poradí, zlý krvný začne obiehať, organizmus dostáva menej kyslíka a nevyhnutné zložky, ktoré za normálnych okolností by mal prúdiť do krvi.

Myokardiálna dystrofia - príčiny

Všetky súvisiace príčiny ochorenia sa odrážajú v práci svalových buniek srdca:

 • hypovitaminóza a charakteristická avitaminóza;
 • nesprávne lekárske hladovanie a rôzne diéty;
 • kachexia a všeobecná dystrofia;
 • myopatia a myastenia gravis;
 • toxická otravu, drogovú závislosť a alkoholizmus;
 • anémia a poruchy endokrinného systému;
 • porušenie všeobecného hormonálneho pozadia.

Srdcová myokardiálna dystrofia - klinické prejavy

Všetky príznaky, ktoré sa vyskytujú počas choroby, sú priamo závislé od príčiny jej výskytu. Zhruba povedané, každá príčina má svoje dôsledky. Ale napriek tomu sa pacienti väčšinou sťažujú na nasledujúce prejavy:

 • nepohodlie a nepohodlie v oblasti srdca, brnenie;
 • bolesť v srdci, mierne bolesť alebo lisovanie;
 • dyspnoe sa vyskytuje počas cvičenia;
 • všeobecná nevoľnosť a slabosť;
 • znížený výkon, únava;
 • s neustálym fyzickým námahom sa pozoruje silná únava, napríklad u športovcov;
 • porušenie diela (rytmu) srdca;
 • pre pacientov s opuchnutými nohami. najmä večer.

Myokardiálna dystrofia - klasifikácia ochorenia

Ochorenie sa zvyčajne klasifikuje nasledovne:

 • hypertrofická myokardiálna dystrofia;
 • dialatová myokardiálna dystrofia;
 • reštrikčnej myokardiálnej dystrofie.

Okrem toho existujú najbežnejšie formy myokardiálnej dystrofie. Zvážte ich podrobnejšie.

Dichormonálna myokardiodystrofia

Tento typ ochorenia je charakterizovaný poruchami metabolických procesov v srdcovej svalovine. Príčiny jeho výskytu sú hormonálne poruchy v tele. Najčastejšie sa táto forma ochorenia vyskytuje u žien nad 45 rokov. U mužov je zriedkavé v dôsledku narušenia produkcie hormónu testosterónu. V prípade jeho nedostatku dochádza k dyshormonálnej myokardiodystrofii srdca.

Dysmetabolická myokardiálna dystrofia

Táto forma je spôsobená vážnou nerovnováhou zložiek sacharidov a bielkovín všetkých spotrebovaných potravín. To je najmä nedostatok nevyhnutných vitamínov. Výsledkom je metabolická porucha. Napriek tomu uvedené dôvody nie sú oficiálne, preto existujú prípady, keď dôvody sú úplne odlišné a nie je možné vyčleniť jeden hlavný. Tiež často pozorované počas ochorenia v tele je nerovnováha estrogénu. Môže to tiež spôsobiť dysmetabolickú myokardiálnu dystrofiu.

Sekundárna myokardiálna dystrofia

Pretože myokardiálna dystrofia je sekundárnou srdcovou chorobou, tento typ ochorenia hovorí sama za seba. Možno povedať, že prakticky neexistujú rozdiely. To je pravdepodobnosť, že výskyt sekundárnej formy je skvelý iba pre ženy počas menopauzy alebo závažnej hormonálnej nerovnováhy po 45 rokoch. Znaky a hlavné symptómy sú presne rovnaké ako u iných foriem ochorenia, okrem toho, že sekundárna myokardiálna dystrofia je sprevádzaná arytmiou, tupou bolesťou v hrudníku a priamo v srdci.

Špeciálna a špecifická diagnóza tohto problému neexistuje. Toto je všeobecné vyšetrenie, ktoré sa zvyčajne vyskytuje po určitých sťažnostiach pacientov. Preto je diagnóza a ďalšia liečba predpísaná výlučne lekárom na základe výsledkov predbežného vyšetrenia. Vykonajte EKG a ultrazvuk srdca.

Myokardiálna dystrofia - poškodenie srdca pri menopauze, hypotyreóza, tyreotoxikóza, nadmerné užívanie alkoholu

Myokardiálna dystrofia.

Lekárske centrum "Váš lekár" diagnostikuje a liečí také choroby ako: poškodenie srdca počas menopauzy, hypotyreóza, tyreotoxikóza, zneužívanie alkoholu atď.)

V užšom zmysle tohto pojmu je myokardiálna dystrofia zmeny energie, metabolických procesov a morfológie (štruktúry) buniek, ktoré sa vyskytujú pri akejkoľvek srdcovej chorobe (ischemická choroba, arteriálna hypertenzia, malformácie atď.). Zlyhania srdcového svalu spojené s rôznymi endokrinnými, metabolickými a toxickými účinkami, ktoré, hoci nie sú nezávislou chorobou, majú pomerne rozšírenú prevalenciu. Myokardiálne dystrofie patria do takzvaných nekoronarogénnych (to znamená nie je spojených s ischemickou chorobou) srdcových ochorení, ktoré tiež zahŕňajú myokarditídu, kardiomyopatiu a srdcové nádory.

Vyjadrenia dystrofie myokardu.

Zjavenia myokardiodystrofie sú nešpecifické a zahŕňajú bolesť v srdci rôznej povahy (bodnutie, bolesť, tupé). nie je to ako angína, rýchly tlkot srdca (niekedy ide len o subjektívny pocit s objektívnou normálnou frekvenciou 80-90 za minútu), pocity vyblednutia srdca spojené s extrasystolmi a inými rytmickými poruchami, pocity nedostatku vzduchu. Bolesti srdca nemajú žiadnu spojitosť s fyzickou aktivitou a nemenia pri užívaní nitroglycerínu. Dekódovanie EKG nezobrazuje zmeny, ktoré sú nespecifické, nie sú spojené s fyzickou aktivitou a užívajú dusičnany, môžu po intravenóznom podaní chloridu draselného vymiznúť.

Príčiny myokardiálnej dystrofie.

Najčastejšími typmi myokardiálnej dystrofie, ktoré sa vyskytujú v každodennom živote, sú dyshormonálne (s endokrinnými ochoreniami), dysmetabolické (s diabetom, chronickým renálnym ochorením, zlyhaním pečene, inými druhmi metabolických porúch), toxickými (vrátane alkoholu), anemickými (s poklesom hemoglobínu ).

Dichormonálna myokardiálna dystrofia.

Z hormonálnych porúch vedúcich k rozvoju myokardiálnej dystrofie je najčastejšou príčinou menopauzálny syndróm. Vo väčšine žien sa manifestácia tohto syndrómu objavuje 3-4 roky pred konečným zastavením menštruácie a všetky problémy, ktoré sa objavujú počas tohto obdobia, sú spojené s postupným zánikom ovariálnej funkcie a poklesom obsahu ženských pohlavných hormónov, estrogénov, v krvi. Štúdie v posledných desaťročiach ukázali, že nielen maternice a prsné žľazy, ale aj mnohé ďalšie orgány a tkanivá, vrátane srdca a krvných ciev, sú citlivé na pohlavné hormóny. Okrem toho majú estrogény ochranný účinok na cievnu stenu a myokard, takže ženy v reprodukčnom veku sú omnoho menej vystavené riziku kardiovaskulárnych ochorení než ich mužské rovesníci. S poklesom hladín estrogénu tieto ochranné účinky oslabujú, srdce sa stáva citlivejším na účinky rôznych faktorov autonómneho nervového systému, ktoré sa zvyšujú počas menopauzy, čo vedie k rôznym bolestiam na hrudníku, búšenie srdca, prerušeniam a pocitu nedostatku vzduchu. Hormonálne zmeny v menopauze môžu viesť k zvýšeniu krvného tlaku a zadržiavaniu tekutín, čo tiež zvyšuje zaťaženie srdcového svalu. Nervové a endokrinné účinky a metabolické a dystrofické zmeny myokardu spôsobené nimi vedú k vzniku určitých zmien na EKG. To všetko spolu - sťažnosti pacienta, objektívne identifikované príznaky zvýšeného srdcového rytmu a porúch rytmu, elektrokardiografické zmeny - vyžadujú dôkladné vyšetrenie, keďže diagnóza dyshormonálnej myokardiálnej dystrofie spojená s menopauzou môže byť vykonaná až po vylúčení ischemickej choroby srdca, hypertenzie a iných závažných ochorení ktoré sa môžu objaviť aj počas tohto obdobia. Príznaky podobné klimakterickej myokardiálnej dystrofii sa môžu vyskytnúť aj pri iných ochoreniach zahŕňajúcich supresiu ovariálnej funkcie, ako aj po chirurgickom odstránení vaječníkov.

Ďalšou častou príčinou dyshormonálnej myokardiodystrofie je znížená funkcia štítnej žľazy, jej hypo- a hyperfunkcia. Hormóny štítnej žľazy sú nevyhnutným faktorom pre zavedenie bežných metabolických procesov vo všetkých tkanivách tela vrátane myokardu, ich nedostatok vedie k dystrofickým procesom a prebytok má toxický účinok, zvyšuje záťaž na myokard a jeho potrebu kyslíka. Hypothyroidizmus aj tyreotoxikóza môžu viesť k zvýšeniu krvného tlaku. Hypotyreóza tiež spôsobuje prírastok hmotnosti a významnú retenciu tekutín. Obe hyper a hypotyreóza sú plné vývoja rôznych typov extrasystolov a fibrilácie predsiení. Závažná tachykardia je tiež charakteristická pre tyreotoxikózu - konštantná, dokonca aj v kľude, zvýšenie srdcovej frekvencie na 120 alebo viac za minútu. Vlastne poškodenie srdcového svalu počas hyperfunkcie štítnej žľazy, tyreotoxikózy, vo väčšej miere patrí do ďalšej skupiny myokardiálnych dystrofií - toxickej myokardiálnej dystrofie.

Toxická myokardiálna dystrofia.

Okrem tyreotoxikózy zahŕňajú toxické myokardiálne dystrofie aj lézie myokardu pri rôznych intoxikáciách, napríklad keď sú vystavené pracovným faktorom, užívajú určité lieky, užívajú drogy a samozrejme zneužívajú alkohol. Druhá skupina je jednou z najčastejších príčin poškodenia srdca, nie je spojená s koronárnou chorobou, ale s vážnymi, niekedy smrteľnými následkami.

Alkohol má výrazný toxický účinok na srdcový sval, najmä pri jeho systematickom používaní. Účinok etanolu vedie k rozvoju nedostatku draslíka, horčíka, vápnikových iónov, vitamínov, najmä skupiny B, glukózy, nevyhnutnej pre normálne fungovanie bunky. Úroveň adrenalínu, ktorý cirkuluje v krvi a iných katecholamínov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú myokard, sa zvyšuje, zvyšuje potrebu kyslíka a urýchľuje srdcovú frekvenciu. Arteriálna hypertenzia sa vyvíja. V priebehu času to všetko vedie k rozvoju ťažkej myokardiálnej dystrofie, ktorá sa prejavuje tachykardiou, extrasystolom, fibriláciou predsiení a eventuálne srdcovým zlyhaním.

Liečba myokardiodystrofie.

Liečba je primárne spojená s elimináciou alebo korekciou základnej choroby - hormonálna substitučná terapia pre menopauzu, podávanie tyroxínu na hypotyreózu, chirurgickú liečbu alebo podávanie špeciálnych liekov na tyreotoxikózu. Ak nie je možné úplne vylúčiť príčinu, potom sa liečba vykonáva v závislosti od príznakov, ich závažnosti a významu. V prípade potreby sa predpisujú antiarytmiká, draslík, horčík a iné. Vo všetkých prípadoch sťažností zo srdca, najmä v kombinácii s akýmikoľvek zmenami na EKG, je nutné komplexné vyšetrenie pacienta s prihliadnutím na jeho vek, pohlavie, pracovné faktory, jeho životnú históriu, choroby a zlé návyky, aby sa zistila príčina a vylúčili možné naliehavé problémy. stavy.

Aby sa zabránilo vážnym následkom, je potrebné pri prvých príznakoch myokardiálnej dystrofie konzultovať lekára, ktorý bude vykonávať diagnostiku hardvéru a predpísať priebeh liečby. Zavolajte naše zdravotnícke centrum, ktoré pracuje sedem dní v týždni a zaregistrujte sa na stretnutie s lekárom. To vám pomôže vyhnúť sa vážnym následkom. Lepšie je byť v bezpečí, ako byť v nemocničnom lôžku.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Efektívne ľudové prostriedky na kalcifikáciu aortálnych a srdcových chlopní

Hľadali ste, ako liečiť kalcifikáciu aorty ľudovými prostriedkami? Odpoveď je v tomto článku. Patologický stav charakterizovaný akumuláciou vápenatých solí - kalcinátov - na stenu aorty, ktorý zahŕňa mŕtve tkanivá v dôsledku zranení alebo lézií infekčných tkanív, sa nazýva kalcifikácia aorty.

cardiosclerosis

Kardioskleróza je patológia srdcového svalu, charakterizovaná rastom spojivového tkaniva v myokarde, náhradou svalových vlákien a deformáciou ventilov. Rozvojové lokality cardiosclerosis deje na mieste smrti vlákien myokardu, čo zahŕňa prvý kompenzačné hypertrofia myokardu, dilatácie srdca a potom k rozvoju zlyhania ventilu.

Raynaudova choroba: príčiny, symptómy a liečba, prognóza

Raynaudova choroba - ochorenie, pri ktorom je narušená arteriálna prívod krvi do rúk alebo chodidiel. Ochorenie je paroxysmálne a zvyčajne postihuje horné končatiny symetricky.

Prečo sú neutrofily zvýšené u dospelých, čo to znamená?

Neutrofily sú najpočetnejšou súčasťou bielych krviniek, ktorých úlohou je chrániť ľudské telo pred rôznymi infekciami. Vznikajú v kostnej dreni.Akonáhle nepriateľské patogénne mikroorganizmy vstúpia do tela, neutrofily s nimi okamžite interagujú: pohlcujú a trávia, v dôsledku čoho aj oni zomrú (táto schopnosť sa nazýva fagocytóza).

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Čo sú ochorenia krvných ciev nohy

Cievne choroby dolných končatín môžu mať vplyv v každom veku. Ich rozmanitosť je veľmi široká, vyznačujú sa rôznymi príznakmi a majú individuálne vlastnosti liečby. Každá choroba môže viesť k závažným komplikáciám a následkom.