Z tohto článku sa dozviete, aké zmeny srdca spôsobujú kardiostikrózu, prečo sa vyskytuje, koľko symptómov narušuje stav pacientov. Existuje nejaká špeciálna liečba tejto patológie?

Kardioskleróza je ochorenie, pri ktorom sú normálne svalové bunky srdca nahradené nedostatočným tkanivom jazvy - dochádza k zjazveniu myokardu. Znamená to stratu štruktúry (zväčšenie veľkosti, expanzia), arytmie (arytmie) a zníženie funkčnosti (slabosť, zlyhanie srdca). Tvorí sa

Kardioskleróza nie vždy spôsobuje sťažnosti a symptómy. Ak sa mierne vyvinie zjazvenie srdca (vo forme malých ohniskov), pacienti nevykazujú žiadne charakteristické sťažnosti. Výrazný sklerotický proces prudko narušuje celkový stav osoby vo forme bolesti v oblasti srdca, život ohrozujúcej arytmie, ťažkej dýchavičnosti, edému, úplnej neschopnosti vydržať fyzickú námahu.

Príznaky sú hlavne determinované hlavným ochorením, ktoré viedlo k rozvoju kardiostikrózy a stupňom srdcového zlyhania. Koniec koncov, nemôže to byť nezávislá (primárna) patológia.

Zmeny srdcovej sklerózy myokardu sú nezvratné, takže sa nedajú vyliečiť. Moderné metódy liečby podporujú myokard a odstraňujú príznaky srdcového zlyhania, ktoré podliehajú celoživotnému dodržiavaniu odporúčaní odborníkov. Na liečbu ochorenia by mal kardiológ a ak je to potrebné, srdcový chirurg.

Podstata patológie: prečo je táto choroba sekundárna

Pojem sekundárnej choroby znamená, že nemôže byť nezávislým patologickým stavom, ale vždy vzniká na pozadí inej patológie. Táto funkcia je charakteristická pre kardiosklerózu. Nikdy sa neobjaví v osobe, ktorá nemá sťažnosti ani choroby srdca.

V jeho jadre je srdcová skleróza náhradou zničeného normálneho srdcového tkaniva s neštruktúrou jizvy tkaniva jaziev. A hoci jazvu nemožno nazvať patologickou tkanivou, všetko, čo môže urobiť, je vykonať skeletálnu funkciu namiesto zničených srdcových buniek. Ale nemôže prevziať svoju funkciu.

To všetko znamená, že kardioskleróza je prirodzený proces tvorby jaziev v mieste zničených srdcových buniek, ktorý má adaptačný charakter. Ak sa tkanivo jazvy stane príliš veľa, rozšíri sa na dôležité štruktúry myokardu alebo vodivého systému, naruší normálnu činnosť a spôsobí príznaky poklesu kontraktilnej aktivity srdca.

Typy kardiokrózy

V závislosti od toho, ako silne a široko sa rozširuje, je cvikový proces v srdci klasifikovaný do typov. Podľa medzinárodnej klasifikácie ochorení existujú len dve: difúzne a ohniskové.

Vlastnosti difúzneho procesu

Ak sa degenerácia cicavca rozšíri na väčšinu jedného oddelenia alebo celého myokardu bez jasných hraníc, nazýva sa difúzna kardioskleróza. Takáto zmena na začiatku má retikulárnu štruktúru - tvorí bunky z jazvového spojivového tkaniva, medzi ktorými sú umiestnené svalové bunky. Vykonávajú kontraktilné pohyby. Pri pokračovaní kardiálnej sklerózy dochádza v dôsledku zničenia svalov k zvýšeniu plochy štruktúrneho tkaniva, ale nemala by dôjsť k úplnej výmene postihnutej oblasti myokardu.

Funkcia fokálneho procesu

Ak je kardiová skleróza obmedzená na malú oblasť s jasnými hranicami, nazýva sa jej ohnisková vzdialenosť. Zrozumiteľnejšou charakteristikou je jazva na srdci. Rovnako ako jazva po inciziách na koži je reprezentovaná výlučne spojivovým tkanivom a neobsahuje svalové bunky. Také miesto je úplne bez kontraktilnej schopnosti a slúži iba ako spojovací komponent medzi zdravými svalovými bunkami.

Keď sa patológia stane nebezpečnou

U 40-45% sklerózy srdca nespôsobujú žiadne špecifické príznaky, ktoré by hovoria o jej prítomnosti a neohrozujú pacientov ničoho.

Nebezpečenstvo vzniká v takýchto prípadoch:

 1. Ak sa rozptýlený proces šíri cez širokú oblasť srdca a zriedenie steny myokardu:
 • pokles kontraktility myokardu - srdcové zlyhanie;
 • napínanie stien a dutín - výrazné zvýšenie veľkosti srdca.
 1. Slabá jazva po celej hrúbke myokardu pri fokálnej kardioskleróze predstavuje riziko vzniku aneuryzmy srdca (sacciformový výčnelok).
 2. Silný, silné alebo jazva ovplyvňujúce centrálny dráhu nervových impulzov do srdca - porúch riziko prevodu (blok) a rytmus (arytmia: extrasystola, paroxyzmálna fibriláciou).

Hlavné príčiny

Kikatrizácii myokardu musí nevyhnutne predchádzať zničenie. V úlohe príčin, ktoré môžu vyvolať smrť kardiomyocytov (srdcové bunky), môžu byť:

 • Ateroskleróza srdcových ciev. Vedie k trvalému narušeniu krvného obehu v myokarde, ktorý v priebehu času spôsobuje jeho dystrofiu - strata štruktúry a deštrukcie, vyvíjajúca sa do jazvového procesu.
 • Ischemická choroba Priamo súvisí s aterosklerózou, ale postihuje centrálne cievy - koronárne tepny. Spôsobuje výraznejšiu a rozšírenú kardiálnej sklerózu v porovnaní s aterosklerózou.
 • Infarkt myokardu - nekróza srdcového svalu. Na mieste zničených buniek sa vytvorí obmedzená jazva.
 • Myokarditída je zápalový proces v srdci. V miestach zápalu myokardu vzniká spojivové tkanivo.
 • Kardiomyopatia a kardiodistrofiya - srdcové rôzne zmeny znakov hypertrofia (zahusťovanie), obmedzujúce proces (stlačenie), dilatácia (rozšírenie) porušovať jedlo a spôsobiť zničenie kardiomyocytov nasledoval sklerózu.
 • Závažná hypertenzia a cukrovka. V prvom prípade srdce zažíva konštantné preťaženie so zvýšeným tlakom, v druhom prípade hladovanie kyslíkom kvôli poškodeniu diabetu najmenších ciev. Všeobecným výsledkom týchto stavov je dystrofia, deštrukcia, stuhnutie.

V tabuľke sú uvedené kauzálne vzťahy medzi mechanizmami výskytu kardiálnej sklerózy, jej bezprostrednými príčinami a typmi.

Hlavné príznaky a príznaky kardiálnej sklerózy

Kardioskleróza je jednou z chronických srdcových ochorení. Je charakterizovaná silnou proliferáciou spojivového tkaniva v srdcovej svalovine, ktorá je často sprevádzaná poklesom celkového počtu buniek.

Vo väčšine prípadov je choroba sekundárna, to znamená, že sa vyvíja proti akýmkoľvek patologickým procesom.

Ide o dosť častú komplikáciu, ktorá sa vyskytuje v chronickej forme s miernymi alebo stredne ťažkými symptómami.

 • Všetky informácie na stránke sú len informačné a nepredstavujú manuál pre akciu!
 • Len doktor vám môže poskytnúť presnú diagnózu!
 • Naliehavo vás žiadame, aby ste sa neuchovávali, ale aby ste sa zaregistrovali u špecialistov!
 • Zdravie pre vás a vašu rodinu!

Príčiny kardiálnej sklerózy sú rôzne, takže je ťažké zhromažďovať štatistiky. Je však isté, že ochorenie je diagnostikované u takmer všetkých ľudí s chronickými léziami srdca a krvných ciev.

Príznaky kardiálnej sklerózy zhoršujú prognózu pre pacienta, pretože proces nahradenia svalového tkaniva sa nedá zvrátiť.

Dýchavičnosť

Dyspnea naznačuje prítomnosť chronického srdcového zlyhania, ktoré sa často rozvíja pri kardiálnej skleróze. Avšak tento príznak sa objavuje len niekoľko rokov po začatí rastu spojivového tkaniva.

Ak osoba predtým utrpela srdcový záchvat alebo myokarditídu, rozvinie sa srdcová skleróza rýchlejšie a preto sa pri tejto chorobe objaví skrátenie dychu skôr ako zvyčajne.

Dyspnoe sa prejavuje ako poruchy dýchania, pri ktorých pacient nie je schopný obnoviť normálnu frekvenciu inhalácie a výdychu. Zároveň sa dá pozorovať kašeľ, bolesť na hrudníku, palpitácie.

Dyspnea sa prejaví nasledovne. V dôsledku kardiosklerózy sa čerpacia funkcia srdca zhoršuje, takže časť krvi sa zachováva v pľúcach a niektoré orgány začínajú pociťovať svoj nedostatok.

Zároveň dochádza k strate elasticity stien srdcovej komory, ktorá nedokáže dostať všetku krv doručenú z pľúc. V malom okruhu cirkulácie tekutiny stagnuje. Výmena plynov sa zhoršuje, čo vedie k dysfunkcii dýchania.

Existujú 3 hlavné faktory, ktoré spôsobujú dýchavičnosť:

 • fyzická aktivita;
 • stres;
 • horizontálna poloha tela.

V dôsledku akejkoľvek fyzickej aktivity sa krvný obeh zrýchľuje a srdcová frekvencia stúpa. Avšak v prípade kardiosklerózy prestane myokard prekonávať takéto zaťaženie, v dôsledku čoho sa nadbytočná tekutina rýchlo nahromadí v pľúcach.

Krvný tok tiež urýchľuje, keď je osoba pod vplyvom stresovej situácie. Zvyšuje sa zaťaženie myokardu a vyvíja sa dýchavičnosť.

Ak osoba leží bez vankúša, veľké množstvo venóznej krvi sa preháňa z nohy do srdca. Sklerotický srdcový sval s týmto objemom sa nedá zvládnuť.

Pri kardiálnej skleróze dochádza v štruktúre myokardu k ireverzibilným zmenám, preto nie je možné úplne odstrániť dýchavičnosť. Tento príznak zostáva u človeka po celý život.

Spočiatku sa dyspnoe objavuje iba počas fyzickej námahy, ale keď choroba postupuje, začína sa objavovať aj v uvoľnenom stave.

arytmie

Medzi príznakmi kardiálnej sklerózy existujú rôzne typy arytmií:

Výskyt arytmií je spôsobený tým, že počas tvorby spojivového tkaniva je ovplyvnený systém srdcového vedenia.

Keďže lézie srdcového svalu sú nezvratné, tieto príznaky pretrvávajú ako reziduálne účinky až do konca života pacienta.

Eliminovať ich pomocou drog je nemožné, pretože porušenia sa vyskytujú priamo v štruktúre srdca.

kašeľ

Dôvodom na vznik kašľa pri kardiálnej skleróze je stagnácia krvi v pľúcach, čo má za následok dýchavičnosť.

V dôsledku pretečenia tekutiny sa steny priedušiek napučiavajú a vyvolávajú podráždenie receptorov proti kašľu. To je dôvod, prečo sa tento príznak nazýva aj "srdcová bronchitída". Keďže stagnácia krvi je mierna, nahromadenie tekutiny v alveolách je zriedkavé.

Kašeľ s kardiosklerózou suchý. Rovnako ako nedostatok dychu, zdá sa to kvôli stresu, fyzickej námahe a ľahu bez vankúša. Pri liečbe zlyhania srdca sa symptóm začína objavovať menej často a niekedy úplne zmizne.

Tachykardia ako symptóm kardiálnej sklerózy

Tachykardia je nárast srdcovej frekvencie alebo jednoducho zrýchlenie impulzu. Symptóm sa vyskytuje vtedy, keď nie je dostatočný krvný obeh a je pokusom o vrátenie tela do normálu.

Tachykardia sa tiež často objavuje v dôsledku mechanických účinkov na sínusové a atrioventrikulárne uzliny, keď je v blízkosti sklerotická oblasť myokardu.

Ťažká únava

Príznaky sklerózy srdca zahŕňajú aj rýchly nástup únavy, ktorý je priamym dôsledkom zlyhania srdca.

Keďže je čerpacia funkcia narušená, srdce uvoľňuje menej krvi do tela. V dôsledku slabých kontrakcií tela klesá krvný tlak a vnútorné orgány začínajú mať nedostatok kyslíka.

Únava sa zvyšuje so všetkými druhmi zaťaženia. Keď fyzická aktivita s funkciami svalov sa nedokáže vyrovnať, pretože nedostanú správne množstvo kyslíka.

Zhoršenie prívodu krvi do mozgu vedie k zníženiu koncentrácie, poškodeniu pamäti.

závrat

Závrat je známkou oneskorenej kardiálnej sklerózy. Pravidelne sa vyskytujú pravidelne a niekedy končí mdlobou.

Príčinou závratov je akútny nedostatok kyslíka v mozgu. Vyskytujú sa so závažnými poruchami srdcového rytmu alebo s prudkým poklesom krvného tlaku, v dôsledku čoho nervové vlákna prestávajú dostávať živiny.

Mäknutie v takýchto prípadoch sa stáva obrannou reakciou tela. Sú zamerané na úsporu energie s cieľom podporiť životné funkcie pomocou dostupného množstva kyslíka.

Závraty s epizodickým mdlobom sa vyskytujú výlučne v neskorších štádiách ochorenia, pretože v tomto čase bol značný počet kardiomyocytov nahradený spojivovým tkanivom.

V počiatočných štádiách kardiosklerózy v srdci sa vyskytujú slabé poruchy, takže telo ich stále môže kompenzovať.

opuch

Ďalším znakom neskorých štádií kardiosklerózy je edém a vyskytuje sa u všetkých pacientov.

Dôvody spočívajú v stagnácii krvi v systémovej cirkulácii a výraznom znížení funkcií pravej komory.

Popis aterosklerotickej kardiostikrózy nájdete v nasledujúcej publikácii.

Prvý edém sa objaví na nohách, pretože práve tu klesá krvný prietok a klesá krvný tlak. Je to spôsobené pôsobením gravitácie na ľudské telo.

Spočiatku sa žily dolných končatín rozširujú a zväčšujú, neskôr časť tekutiny vyteká z cievneho lôžka a hromadí sa v mäkkých tkanivách.

Spočiatku sa objavuje pýcha len ráno. Počas dňa, keď sa človek začne pohybovať, krvný obeh v nohách sa zlepšuje a opuch padne. Počas vývoja kardiálnej sklerózy sa opuch členkov a chodidiel stáva trvalým javom.

diagnostika

V počiatočných štádiách vývoja je ťažké diagnostikovať kardiosekrózu. Spojivové tkanivo v myokarde začína rásť a väčšina metód jednoducho zachytáva malé zhluky nových buniek. Okrem toho samotní pacienti nechodia do nemocnice v počiatočnom štádiu ochorenia, pretože ich symptómy nie sú obzvlášť znepokojené.

Z týchto dôvodov sa diagnostika kardiálnej sklerózy často robí len vtedy, keď sa vyvinie srdcové zlyhanie alebo komplikácie.

Povinnou diagnózou tejto choroby sú ľudia, ktorí utrpeli infarkt a myokarditídu, pretože v takýchto prípadoch sa patológia srdcového svalu často stáva komplikáciou týchto ochorení.

Metódy diagnostiky kardiálnej sklerózy zahŕňajú:

Avšak doktor je schopný zistiť prítomnosť chronického srdcového zlyhania a je to hlavný prejav kardiálnej sklerózy.

Objektívna prehliadka odborníka využíva nasledujúce metódy:

 • prijímanie histórie;
 • externé vyšetrenie;
 • pohmat;
 • bicie;
 • počúvaním.

Anamnéza sa týka údajov poskytnutých pacientovi ústne počas rozhovoru s lekárom. Špecialista sa pýta pacienta na aké symptómy sa sťažuje a či v minulosti prekonal také ochorenia, ako je myokarditída, srdcový infarkt, akútne infekčné ochorenia. Tieto informácie sú potrebné pre špecialistov, aby zistili, či existujú rizikové faktory pre aterosklerózu.

Počas externého vyšetrenia pacienta s podozrením na kardiozklerózu lekár uvádza, že má bledosť kože, často sprevádzajúcu zlyhanie srdca. Tiež s touto chorobou je zistený edém členkov a nôh, ale pacient sám predtým nevenoval pozornosť týmto znakom.

Okrem toho, lekár pri vyšetrení pacienta uvádza zvýšenie krvného tlaku. Môže to byť faktor, ktorý vyvolal vývoj kardiálnej sklerózy, čo je znak primárnej choroby, ako aj dôsledok poškodenia myokardu.

Pri palpácii doktor cíti hrudník. Metóda neinformatívna pri štúdiu srdca. Umožňuje vám len určiť, či je apikálny impulz prítomný. Toto je bod na prednej hrudnej stene, kde dochádza k odrazu od komorovej kontrakcie, keď sú naplnené krvou. Ak má človek kardiovaskulárnu sklerózu, apikálny impulz sa často posúva, pretože srdce sa mení v tvare a veľkosti.

Perkusia sa nazýva "perkusia" srdca, ktorá sa vedie cez prednú stenu hrudníka. Účelom štúdie je stanoviť hranice orgánu, ktorý sa zvyšuje s kardiosklerózou. Rast srdca môže byť jednotný a jednostranný, napríklad keď je ľavá hranica premiestnená kvôli aneuryzme.

Obvykle trvá procedúra približne 5-10 minút. Lekár sa na prsiach dotýka jedným prstom a určuje, kde presne sa zvuk mení: ak je nad povrchom pľúc, zvuk bude dlhší a rýchly, ak je nad srdcom - krátky a tlmený.

Počas auskultácie špecialista počúva srdce pacienta pomocou stetofonendoskopu. Tento nástroj vám umožňuje posúdiť tón srdca, ktorý odráža proces plnenia orgánov krvi a prácu ventilov.

V tele počas postupu možno identifikovať rôzne zmeny. Určte, ktorý z nich naznačuje kardiozkleózu, iba skúseným odborníkom.

Najčastejšie sa na diagnostikovanie kardiálnej sklerózy používa transtorakálna echokardiografia. Vykonáva sa nasledovne. Pacient sa pásí do pásu a ležia na ľavej strane.

Lekár aplikuje do hrudníka špeciálny akustický gél a nainštaluje mimoriadne citlivé senzory, ktoré čítajú najmenší hluk a vibrácie. Odchýlky môžu byť spôsobené fyziologickými dôvodmi a môžu naznačovať prítomnosť patologického procesu.

EchoCG je technicky jednoduchá výskumná metóda, ktorá nevyžaduje žiadnu predchádzajúcu prípravu. Trvanie procedúry je približne 15 minút. Takéto časové obdobie je potrebné, aby zariadenie malo čas na spracovanie prijatých dát.

Metóda echokardiografie umožňuje identifikovať rad patologických zmien u pacientov s kardiálnou sklerózou:

 1. porušenie kontraktility srdcového svalu;
 2. vytvrdzovanie alebo fibróza;
 3. zriedenie steny srdca v sklerotickej zóne;
 4. porušenie vodivosti myokardu;
 5. zúženie koronárnych ciev;
 6. dysfunkcia ventilu;
 7. zmena veľkosti a tvaru srdca.

Vysoko informatívny výskum a jednoduchosť jeho vedenia spôsobuje, že echokardiografia je najefektívnejšou metódou diagnostiky kardiálnej sklerózy.

Pomocou elektrokardiografie špecialista hodnotí 3 hlavné funkcie srdca:

Automatizmus je schopnosť srdca produkovať impulz, ktorý spôsobuje srdcové vzrušenie. Na EKG je viditeľná frekvencia orgánových kontrakcií a extrasystolov - výskyt impulzov nad rámec všeobecného rytmu.

Zvláštnosť sa prejavuje v excitácii srdca pri vystavení bioelektrickému pulzu. Indikátor frekvencie sa považuje za začiatok kontrakcií myokardu v reakcii na odoslaný impulz.

Funkcia vedenia sa prejavuje v schopnosti srdca posielať kardiomyocyty impulzom z ich pôvodu. Elektrokardiogram umožňuje s presnosťou určiť, ktoré oddelenia srdca začnú kontrakcie na prvom mieste a ktoré nedodržiavajú všeobecný rytmus v dôsledku porušenia vodivých funkcií.

Procedúra EKG trvá maximálne 10-15 minút. Táto doba zahŕňa prípravu na štúdium, počas ktorej sú oblasti zápästia, prednej steny hrudníka a členkov navlhčené špeciálnou zlúčeninou, ktorá uľahčuje penetráciu impulzov. Môže to byť čistá voda alebo roztok mydla.

Štandardná elektrokardiografia používa 5 typov elektród, ktoré sa odlišujú farbou:

 • červená - pre pravú ruku;
 • žltá - vľavo;
 • zelená - pre ľavú nohu;
 • čierna - vpravo;
 • 6 hrudiek na hrudník.

Procedúra EKG sa vykonáva úplne bezbolestne a výsledky sa rýchlo zoznámia. Vďaka týmto výhodám sa elektrokardiografia znova odstráni počas liečby, aby sa vyhodnotila jej účinnosť.

Pri kardioskleróze sa na EKG vyskytujú charakteristické zmeny:

 • nízke napätie zubov QRS;
 • blikajúce alebo túlavé atria;
 • znížená alebo negatívna vlna T;
 • blokáda.

Nízke napätie zubov QRS naznačuje zhoršenie prekážky komorovej kontrakcie. T-prong sa posudzuje na základe funkcie excitability myokardu. Blikajúce predsiene naznačujú prítomnosť tachykardie. Blokády vykazujú poruchy vedenia.

Podrobnú interpretáciu výsledkov EKG vykonáva špecialista. Získané údaje postačujú na určenie typu kardiálnej sklerózy, vyhľadávanie oblastí s ohniskami a diagnostikovanie komplikácií.

 • Rádiografia nie je potrebná na diagnostiku kardiálnej sklerózy, pretože vám neumožňuje zreteľne vidieť zmeny myokardu. Na predbežnú diagnózu je však niekedy predpísané röntgenové vyšetrenie, najmä preto, že vyšetrenie sa uskutočňuje rýchlo a úplne bezbolestne.
 • Pacient dostane počas liečby určitú dávku žiarenia. Aj keď je to zanedbateľné, môže to byť pre tehotné ženy a deti nebezpečné, takže pre nich je kontraindikované.
 • Röntgen zobrazuje obe strany srdca. Ak sa rozvoj kardiostikrózy dosiahne neskoro, špecialista zistí zväčšené srdce.
 • Okrem toho môžu byť na rentgenových snímkach detegované veľké aneuryzmy, ktoré však nie sú vždy viditeľné.
 • Dva typy tomografie - počítačová a magnetická rezonancia - vykazujú vysokú presnosť pri určovaní zmien v štruktúre srdca.
 • Metódy sa mierne líšia v mechanizme tvorby obrazu, ale obe sú rovnako dôležité pre úspešnú diagnostiku kardiálnej sklerózy.
 • Obrazy získané v priebehu výskumu umožňujú zistiť aj nevýznamné ložiská spojivového tkaniva, ktoré sa zvyčajne objavujú po infarkte.
 • Difúziu je ťažšie diagnostikovať, pretože hustota srdcového svalu sa mení rovnomerne. Srdcové kontrakcie sú konštantné, takže nie je možné získať jasný obraz.
 • Scintigrafia je inštrumentálnym spôsobom výskumu. Počas postupu sa do krvného obehu pacienta podávajú špeciálne látky, ktoré označujú určitý typ bunky.
 • V prípade kardiosklerózy sú kardiomyocyty lekárskeho záujmu. V postihnutých bunkách sa kontrast buď nezhromadí, alebo sa usadzuje v oveľa menších množstvách ako u zdravých.
 • Kontrast sa podáva intravenózne a potom čakajú na chvíľu, aby sa mohol rovnomerne rozložiť pozdĺž srdcového svalu. Potom urobia obraz, v ktorom je jasné, ako sa látka rozširuje v myokarde.
 • Ak je človek zdravý, kontrast sa rovnomerne uloží na myokard. V prípade fokálnej kardiosklerózy sa na snímkach odlíšia obrazy bez obsahu látky. Kardiomyocyty v týchto oblastiach sú poškodené alebo úplne nahradené bunkami spojivového tkaniva.
 • Scintigrafia - vysoko informatívna a bezpečná pre štúdium zdravia. Iba vo výnimočných prípadoch sú alergické reakcie na kontrastné činidlo. Pacient dostane výsledky za niekoľko hodín.
 • Mínus scintigrafia je v podstate jedna, ale veľmi významná - jej vysoká cena. To je čiastočne spôsobené nízkou prevalenciou štúdie. Teraz sa vykonáva výlučne vo veľkých zdravotníckych diagnostických strediskách, ktoré majú vhodné vybavenie a činidlá.
 • Ako súčasť diagnostiky sa vykonávajú močové a krvné testy, ale nie sú zistené žiadne konkrétne zmeny v biomateriáloch. Podľa výsledkov laboratórnych štúdií však príčina vyvolala vývoj kardiálnej sklerózy.
 • Štúdia krvi pacienta s myokarditídou bude mať príznaky zápalového procesu, ateroskleróza sa prejavuje ako zvýšená koncentrácia cholesterolu. Všetky tieto výsledky poskytujú nepriame údaje o zmenách myokardu, ktoré sú charakteristické pre kardiosklerózu.
 • Testy moču a krvi sú rozhodujúce pre vymenovanie udržiavacej liečby. Je dôležité najmä vyhodnotiť funkciu obličiek a pečene pred predpisovaním akýchkoľvek liekov.

Spôsoby liečenia kardiosklerózy ľudovými metódami sú tu popísané.

Prečítajte si tiež, čo je post-infarktová kardiálna skleróza.

Symptómy srdcovej sklerózy

Typy a diagnóza kardiálnej sklerózy

ICD-10 (Medzinárodná klasifikácia chorôb z desiatej revízie) zahŕňa všetky typy kardiostikrózy v triede ochorení srdca a krvných ciev (I20.0 - I20.9). Termíny používané v Rusku sú prispôsobené ICD-10, ale niekedy sa s ňou nezhodujú.

Najväčšia lézia srdcového svalu je rozdelená na 2 typy:

 • fokálna kardiálna skleróza - spojivové tkanivo sa objavuje na malých miestach, nevyrastie cez sval, je charakteristické ako dôsledok akútnej myokarditídy u detí alebo dospelých, nemusí vykazovať žiadne symptómy, je zistené pri bežnom vyšetrení;
 • difúzny - výmena svalového tkaniva so zúžením nastáva intenzívne, zachytáva veľké plochy a celú hĺbku svalu. Často sa vyskytuje na pozadí koronárnej choroby srdca. Progresia ochorenia komplikuje stav pacienta.
 • aterosklerotické,
 • postmiokarditichesky,
 • post infarktu.

Na stanovenie diagnózy musí lekár starostlivo prečítať históriu ochorenia. Otázka pacienta alebo rodičov dieťaťa o chorobe, alergických reakciách, zraneniach a ich liečbe je v tomto prípade dôležitá.

Takéto typy vyšetrení ako elektrokardiografia, echokardiografia, ultrazvuk srdca, röntgenogram pomáhajú stanoviť stav srdcového svalu. Tieto metódy umožňujú posúdiť správnosť a úplnosť kontrakcií myokardu, zatváranie srdcových chlopní a odhaliť "výkon" jednotlivých svalových sekcií.

Ultrazvuk srdca

Klinické príznaky kardiálnej sklerózy

Kardiálna skleróza sa prejavuje v troch typoch príznakov:

 • poruchy srdcového rytmu;
 • objavenie a zvýšenie srdcového zlyhania;
 • ischémia myokardu.

Poruchy rytmu pri kardiálnej skleróze sa môžu náhle vyskytnúť alebo môžu byť trvalé kvôli fyzickej námahe. Typ rušenia závisí od umiestnenia jazvy vo vzťahu k systému srdcového vedenia. Spojivové tkanivo "blokuje" normálny tok nervového impulzu, robí ho hľadaním iných spôsobov. Tak sa arytmia vyskytuje vo forme extrasystolov (mimoriadne kontrakcie), blokády rôzneho stupňa, zmeny rytmu vo forme častého alebo zriedkavého pulzu, atriálna fibrilácia.

Venture k životu sú ventrikulárna tachykardia a kompletný atrioventrikulárny blok.

Keď je rytmus pacienta narušený, môžu sa vyskytnúť "prerušenia" srdcového rytmu, závrat, slabosť, strata pamäti a bezvedomie.

Srdcové zlyhanie sa vyvíja v ľavej alebo pravej komorovej forme. Neovplyvnená časť srdca je nútená prijať zvýšený stres. Sval zahusťuje. Ale napriek tomu kyslík v tkanivách tela nestačí. Prvé príznaky sa objavujú s malou námahou alebo nepokojom. Počas pokojnej chôdze, častých srdcových tepien, dýchavičnosti. Vo večerných hodinách sú na nohách a nohách označené opuchy. V budúcnosti sa tieto príznaky vyskytujú bez záťaže. V noci sa objaví udusenie, kašeľ s ružovým spútom. Musíme spať na vysokých vankúšoch. V správnom hypochondriu dochádza k bolestiam (v dôsledku zvýšenej stagnácie pečene).

Život ohrozujúci pľúcny edém, ako extrémny stupeň srdcového zlyhania.

Symptómy ischémie sú spojené s rastúcim nedostatkom výživy samotného srdcového svalu. Malá krv prechádza cez zúžené cievy. "Hladujúci" myokard sa prejavuje pri bolestiach na hrudi počas fyzickej námahy a pokoja. Bolesť je uvedená v ľavom ramene, rameni, lopatke. Niekedy sú v prírode "horiace", sprevádzané pocitom tlaku, nedostatkom vzduchu. Mozog reaguje na nedostatočnú srdcovú frekvenciu. Závraty, strata pamäti, záchvaty straty vedomia sa objavujú.

Prevencia a liečba kardiostikrózy

Prevencia kardiálnej sklerózy sa znižuje na včasnú diagnostiku a liečbu všetkých chorôb, ktoré vedú k poškodeniu svalových vlákien. Osobitná pozornosť by sa mala venovať prevencii infekčnej a alergickej myokarditídy. Je potrebné liečiť angínu, podrobiť sa kontrole krvných testov, ktoré umožňujú stanoviť aktivitu zápalového procesu. Elektrokardiografické a ultrazvukové vyšetrenie detí po prekonaní infekčných ochorení umožní včas liečiť myokarditídu a minimalizovať dôsledky (zostane malá jazva). Akékoľvek podozrenie pediatra na počúvanie srdcového šelestku by malo byť potvrdené vyšetrením, konzultáciou s odborníkom, pediatrickým kardiológa.

Intoxikácia dospelého tela nikotínom a alkoholom minimalizuje imunitu. Akékoľvek infekcie v tomto prípade spôsobia poškodenie srdca. Intenzívny vývoj aterosklerózy bude ďalej zhoršovať stav. Škodlivé návyky, podvýživa, stresové situácie robia srdce bezbranné, prispievajú k vzniku kardiálnej sklerózy.

Fajčenie cigariet vážne poškodzuje srdce.

Kardiálna skleróza je nevyliečiteľná. Nemožno nahradiť zjazvenú tkanivu novým. Pokiaľ nedokáže transplantácia srdca úplne vyriešiť všetky problémy. Štúdie o používaní kmeňových buniek na tento účel sa doteraz vykonávajú len v laboratóriu. Treba pamätať na to, že kardioskleróza sa prekrýva na základnú chorobu, ktorá si vyžaduje liečbu.

V terapii má lekár iba dve možnosti:

 • spomaliť proces vytvrdzovania stále normálnych svalových buniek;
 • pomáhajú srdcu udržiavať činnosť v podmienkach zlyhania obehu.

Veľká dôležitosť sa venuje špeciálnej strave.

Na vylučovanie krvného obehu je potrebné obmedziť príjem tekutín, slané a korenené jedlá. Odporúča sa variť všetky potraviny bez soli. Na stôl z dôvodu zrozumiteľnosti vložte soľnú trepačku s jednou čajovou lyžičkou soli (5 g), to je denná dávka.

Výrobky by mali obsahovať hrozienka bohaté na draslík, sušené marhule, ovocie a zeleninu, zemiaky "v uniforme", zeleninu vo forme šalátu, kôpru, petržlenu, kapustu.

Dodržiavanie princípov cholesterolovej diéty pomáha spomaľovať vývoj aterosklerotickej kardiostikrózy. Smažené a tučné mäso, maslo, majonéza, pečivo, biely chlieb, káva a silný čaj, sladké sýtené nápoje sa neodporúčajú. Mali by sa nahradiť varenou hydinou, rybou, rastlinným olejom, medom, zeleným čajom, ovocnými nápojmi a ovocnými a bobuľovými kompotymi. Odporúča sa zdržať sa všetkého, čo spôsobuje plynatosť (nadúvanie).

Lieky sú predpisované iba lekárom, dávka sa musí striktne dodržiavať a nezávisle sa meniť.

 • Pri stanovení infekčnej príčiny sú predpísané antibiotiká, antifungálne, protizápalové lieky.
 • Pacient s kardiálnou sklerózou by sa mal vyhnúť stresovým situáciám a užívať sedatíva.
 • Na uľahčenie zaťaženia srdcového svalu sú predpísané diuretiká, srdcové glykozidy a lieky na zníženie spotreby kyslíka.
 • Pri poruchách rytmu sa antiarytmiká užívajú nepretržite alebo čas od času.
 • Statíny - zabraňujú ukladaniu cholesterolu a rozvoju aterosklerózy srdcových ciev.
 • Vazodilatátory pomáhajú udržiavať dodávanie krvi do orgánov. Lieky obsahujúce dusičnany sa odporúčajú len pri vysokom krvnom tlaku.

Odporúčania tradičnej medicíny

Tradičné recepty sú odporúčané používať neustále namiesto čajových vývarov boky, hlohu, pridať brusnice na nápoje. Tinktura ďateliny a hlohu v hotovej forme sa predáva v lekárni. Liečivá sila cesnaku, citrónu a medu, skrútená a zmiešaná v približne rovnakých pomeroch, je už dávno známa.

Vývoj kardiálnej sklerózy nemusí nutne viesť k vážnemu stavu, ak sa staráte o svoje srdce vopred.

Príčiny kardiálnej sklerózy a spôsoby jej liečby

Kardioskleróza je porušením tkanivovej štruktúry srdca. Vyskytuje sa v dvoch formách: malá ohnisková kardioskleróza a veľká ohnisková kardiálna skleróza. Čo to je? Ako mnohí pamätajú na školskom biologickom kurze, naše telo sa skladá z orgánov a orgánov - z tkanív. Tkanivo je systém homogénnych buniek, ktoré vykonávajú jednu funkciu. Každá tkanina v tele má svoj účel a zastáva miesto v "dizajne" orgánov.

Epitelové tkanivo slúži ako vonkajšia obálka celého ľudského tela a jednotlivých orgánov. Nervové tkanivo "funguje" ako vodič signálov medzi mozgom a vonkajšími "senzormi" - receptory (vlastne samotný mozog je "zrazenina" nervového tkaniva). Svalové tkanivo má schopnosť kontrahovať, podriadené impulzným signálom prichádzajúcim z mozgu a je základom pre svaly tela. Spojivové tkanivo plní funkciu podpery, "kostra" tela, vnútorné (kosti a chrupavka) a vonkajšie (dermis - horná vrstva kože).

Strižená srdcová tkanina

Základom štruktúry srdca je svalové tkanivo, ale nie normálne. Srdcový sval má špeciálnu vláknitú štruktúru a charakteristickú štruktúru, vďaka ktorej je svalové tkanivo srdca nazývané priečne svalové tkanivo. Pruhovaná srdcová tkanina, z ktorej je takmer úplne zložený myokard, hlavná časť srdca, má najdôležitejšiu vlastnosť, bez ktorej by práca srdca bola nemožná. Srdcový sval sa môže kontrahovať pod pôsobením signálov pochádzajúcich z vlastných buniek srdcového tkaniva.

Okrem srdcového tkaniva má srdce vo svojom "dizajne" pokrývajúce tkanivo endokardu, vnútorný povrch steny srdca a spojivové tkanivo - tenký film s hrúbkou nepresahujúcou pol milimetra, ktorý tvorí epikardium. Každý, kto sa zaoberal surovým mäsom, môže vidieť tento film vizuálne, charakteristický film pokrývajúci jednotlivé svaly a žily mäsa má podobnú štruktúru.

Čo je to kardiálna skleróza?

Kardioskleróza (z gréckych "kardia" - srdce a "skleróza" - pevná), epikardový film rastie a zahusťuje spojivové tkanivo a postupne sa mení na jazvu. Jazva je typ spojivového tkaniva (niektorí ľudia to nazývajú jazvnaté tkanivo) s vysokým obsahom kolagénu, bielkovín, ktorý dáva silu tkaniva. Vytvorí sa jazva, kde sa tkanivo regeneruje, obnoví sa po poškodení. Jazva sa môže v priebehu času meniť normálnym tkanivom a môže zostať celý život, čo sa mení na jazvu. Kardioskleróza je teda jazva na srdci.

Kardiálna skleróza môže byť ohnisková alebo difúzna. Difúzna kardioskleróza (z latinského difúzia - šírenie, šírenie) je rovnomerné zahustenie spojivového tkaniva na celej ploche epikardu. Môže plynúť bez zjazvenia.

V prípade fokálnej (cicatricálnej) kardiosklerózy je patologická proliferácia spojivového tkaniva lokalizovaná v zónach - ohniskách, kde sa tvoria jazvy. Najčastejšie je kardiálna skleróza v dôsledku infarktu myokardu - nekróza (smrť) oblasti srdcového svalu.

Ako vzniká choroba?

Zhoršené sklerotické spojivové tkanivo

Spojivové tkanivo, na rozdiel od svalu, sa nedá znížiť a produkuje užitočnú prácu. Ak je epikardium zdravého srdca tenkým filmom a neinterferuje s jeho prácou, potom prerastené, patologicky zahustené sklerotické pojivové tkanivo sa pre srdce stáva citlivým predradníkom. Tvrdá, pružná jazva zabraňuje ešte väčšiemu srdcu. Výsledkom je zvýšené zaťaženie srdca, jeho skoré opotrebovanie.

S rozvojom ochorenia v neprítomnosti liečby začne tkanivo jazvy "stále viac" implantovať do svalovej vrstvy srdcovej steny, nahradiť pruhované srdcové tkanivo, postupne ničiť myokard a deformovať srdcové chlopne.

dôvody

Zvyčajne je kardiálna skleróza takzvaná sekundárna choroba. V závislosti od príčin kardiálnej sklerózy je:

Aterosklerotická kardiálna skleróza

Príčina aterosklerotickej kardiálnej sklerózy

Vyskytuje sa v dôsledku aterosklerózy, tj blokovania sedimentov, koronárnych ciev, ktoré sú zodpovedné za dodávanie kyslíka a potrebných látok myokardu a iných častí srdca. Nedostatok prívodu krvi spôsobuje hypoxiu (hladovanie kyslíkom) a metabolickú poruchu, ktorá spôsobuje komplex negatívnych javov (vrátane atrofie a umierania určitých myokardiálnych vlákien), z ktorých jedna je kardiálna skleróza.

Aterosklerotická kardiálna skleróza je chronická, difúzna, prejavuje sa nasledujúcimi príznakmi:

 • ischemická choroba srdca;
 • angína pektoris - akútne bolesti na hrudníku;
 • arytmia - porušenie rytmu srdca.

Diagnóza aterosklerotickej kardiostikrózy zahŕňa elektrokardiogram, echokardiogram a krvný test na cholesterol a lipoproteíny.

Akútna srdcová choroba, chlopňová nedostatočnosť, aortálna stenóza a bradykardia spôsobená zjazveniami srdcových chlopní a sínusového uzla môžu byť výsledkom aterosklerotickej kardiostikrózy.

Myokarditída (myokarditída) kardiálna skleróza

Myokarditída postihla srdce

Pri tejto forme vývoja ochorenia sa v oblasti srdcového svalu postihnutého myokarditídou vytvára jazva, lokálna zápalová lézia myokardu. Najčastejšie myokarditída a následne kardiálna skleróza myokarditídy sú infekčné, hoci niekedy môžu byť spôsobené alergickými reakciami, akútnou reumatickou horúčkou (reumatická karditída) a zmenami súvisiacimi s vekom.

Príznaky kardiálnej sklerózy myokardu sú:

 • slabosť;
 • dýchavičnosť;
 • bolesť a nepohodlie v hrudníku;
 • tachykardia - záchvaty palpitácie;
 • arytmie.

Treba však mať na pamäti, že kardiozkleróza myokarditídy v počiatočných štádiách môže prebiehať bez symptómov, čo sťažuje diagnostiku a včasnú liečbu.

Postinfrakčná kardiálna skleróza

Mŕtve tkanivo v srdci

Postinfarčná kardiálna skleróza je najnebezpečnejším typom ochorenia, ktorý si vyžaduje vážnu liečbu. Ako to naznačuje názov, príčinou kardiálnej sklerózy je v tomto prípade srdcový záchvat - nekróza (nekróza) oblasti myokardu z dôvodu poškodenia krvného obehu. Mŕtve tkanivové oblasti sú nahradené jazvami, ktoré ďalej zhoršujú priebeh ochorenia. Príznaky postinfrakčnej kardiozkleózy zahŕňajú:

 • arytmie;
 • angína pectoris;
 • dýchavičnosť;
 • srdcová astma - akútne zlyhanie ľavej komory;
 • opuch nôh a opuch žíl v krku v dôsledku srdcovej astmy.

Podľa miery lokalizácie je post-infarktová kardiosekróza:

 • malá ohnisková kardiálna skleróza (viacnásobná kardiálna skleróza)
 • veľká ohnisková kardiálna skleróza.

Choroba sa diagnostikuje pomocou elektrokardiografie, echokardiografie a fluoroskopie. Veľký význam pre diagnózu, objasnenie obrazu a výber spôsobov liečenia choroby má výskumná metóda nazývaná koronarografia.

Koronárna angiografia je fluoroskopické vyšetrenie koronárnych ciev. Srdce, podobne ako iné svalové tkanivá, je takmer úplne transparentné pre röntgenové lúče, a preto pre štúdium koronárne cievy "tónujú" špeciálnym spôsobom spúšťaním látky rozpustnej v krvi, ktorá je nepresná pre röntgenové lúče (röntgenový kontrast). Zavedenie "röntgenového farbiva" sa uskutočňuje pomocou katétra cez femorálnu artériu. Tónovaný koronárny systém je zreteľne viditeľný na röntgenovej obrazovke. Niekoľko obrázkov z rôznych uhlov poskytuje úplný obraz o stave koronárnych ciev.

liečba

Liečba kardiálnej sklerózy zahŕňa po prvé liečbu primárnej choroby, ktorá spôsobila zjazvenie srdcového tkaniva. Táto doložka je samozrejme uplatniteľná iba v prípadoch, keď choroba neviedla k nezvratným zmenám.

Liečivo na kardiosklerózu

Po druhé, procesy rastu spojivového tkaniva a tvorby jaziev sa spomaľujú. Na tento účel sa používajú inhibítory APF (látky, ktoré znižujú krvný tlak - Enap, kapotín), dusičnany (nitrosorbid, kardikus, izomonát, monomak), dezagreganty (kyselina acetylsalicylová), diuretiká, lieky na stimuláciu metabolizmu (riboxin, panangín) blokátory (propranolol, metoprolol).

Liečba sa vykonáva v nemocnici a je zvyčajne konzervatívna (bez operácie). Výnimkou je tvorba aneuryzmy - zriedenie a opuch cievnej steny. V tomto prípade je indikovaná núdzová chirurgická liečba, aby sa zabránilo vnútornému krvácaniu.

Metódy prevencie kardiostikrózy a rekonštrukčných postupov v priebehu liečby sú všeobecne podobné prevencii iných kardiovaskulárnych ochorení a zahŕňajú stravu, fyzikálnu terapiu, prísny režim fyzickej námahy, terapiu sanatóriou atď.

Kardioskleróza je nebezpečná a vážna choroba, ale s včasnou a správnou liečbou je prognóza zvyčajne pozitívna. Hlavná vec nie je spustiť!

Odporúčame tiež čítanie

Symptómy a diagnóza sklerózy srdca

Kardioskleróza je charakterizovaná ako progresívna patológia, pri ktorej je normálne svalové tkanivo v myokarde nahradené nepružným spojivovým tkanivom. Výsledkom tohto procesu je, že srdcové svalstvo stráca svoje hlavné funkcie, to znamená, že prestáva vykonávať impulzy a kontrahovať. Symptómy kardiálnej sklerózy závisia nielen od formy ochorenia, ale aj od jej lokalizácie. Mimochodom, srdcové chlopne sú tiež náchylné na kardiosklerózu.

dôvody

Kardiálna skleróza sa vyskytuje u ľudí všetkých vekových skupín. Príčiny tohto patologického procesu sa líšia a závisia od mnohých faktorov vrátane veku.

Nahradenie normálneho srdcového tkaniva u detí je spravidla výsledkom zápalových (dystrofických) procesov v myokarde. U dospelých príčina kardiálnej sklerózy spočíva v odložených srdcových ochoreniach, metabolickej poruche alebo, zriedkavejšie, v dôsledku zmien, ku ktorým dochádza po zápalových procesoch v myokarde.

Takže nasledujúce faktory vedú k rozvoju patologického procesu v myokarde:

 1. Po prvé, je výsledkom myokarditídy, tj zápalu srdcového svalu;
 2. Ďalšou príčinou kardiálnej sklerózy je kardiová dystrofia, to znamená svalové poškodenie v dôsledku porušenia jej výživy;
 3. Tiež príčinou tohto procesu môže byť koronárna choroba srdca;
 4. Nie menej nebezpečné, a ateroskleróza koronárnych tepien, čo vyplýva z porušenia prílivu krvi a infarktu výživy.

Dystrofická kardiálna skleróza je pravdepodobná v nasledujúcich poruchách a situáciách:

 • dystrofické procesy môžu vzniknúť na pozadí dlhotrvajúcej závažnej anémie;
 • tiež s ťažkým fyzickým námahom (zvyčajne u športovcov);
 • kardio môže vyplývať z akýchkoľvek endokrinných ochorení - ochorenie štítnej žľazy, obezita alebo diabetes;
 • menej menej nebezpečné a metabolické poruchy vitamínov, alebo skôr ich chronický nedostatok;
 • s intoxikáciou;
 • v amyloidóze, to znamená choroba, pri ktorej sa špeciálna látka hromadí v tkanivách srdca;
 • s hemosiderózou (porušenie metabolizmu železa a jeho následná akumulácia v tkanivách).

Keď cardiosclerosis narušil aterosklerotické vaskulárne lumen s chronickým nedostatkom kyslíka v srdcovom svale, rovnako ako živiny.

Mechanizmus rozvoja

Dôvody, ktoré sme uviedli vyššie, vedú k nedostatku kyslíka v tkanivách srdca. Postupne sa normálne svaly nahradia spojivovým tkanivom, ktoré nie je schopné niesť funkčné zaťaženie. Teda práca srdca začne vykonávať priľahlé normálne tkanivo.

Výsledkom tohto procesu sú normálne oblasti, ktoré vykonávajú dvojitú pracovnú hypertrofiu, ktorá sa zvyšuje v dôsledku intenzívnej aktivity. Avšak srdce nemôže vydržať takéto ťažké bremená, preto "unavené" svaly sú opäť nahradené spojivovým tkanivom. Toto tkanivo sa tiahne, dutina myokardu expanduje a narúša krvný obeh. To všetko vedie k zlyhaniu srdca.

Druhy kardiálnej sklerózy

Rozsah šírenia procesu zahŕňa dva typy kardiálnej sklerózy:

 1. fokálna kardiálna skleróza (malé oblasti majú spojivové tkanivo, v skutočnosti sú to jazvy);
 2. difúzna kardiálna skleróza (situácia, keď spojivové tkanivo aktívne nahrádza veľké oblasti myokardu).

Kardioskleróza je tiež rozdelená na určité formy, a to:

 • primárna kardiálna skleróza (vyskytuje sa na pozadí systémových ochorení spojivového tkaniva);
 • postinfrakcia (vzniká po infarkte myokardu a tvorí jazvu);
 • myokarditída (vyvíja sa na pozadí ťažkého zápalu svalov, zatiaľ čo srdcové cievy nie sú poškodené);
 • náhradná kardiálna skleróza, tiež nazývaná myofibróza. V tejto forme sa tvoria jazvy na mieste "hladných" svalových buniek. Umývajúce bunky myokardu nahrádzajú spojivové tkanivo.

Makrofokálna kardioskleróza, zvyčajne postnkrotická, sa vyznačuje tvorbou veľkých, veľkých ložísk tkaniva jazvy. Zatiaľ čo malá ohnisková kardiosekróza je charakterizovaná malými oblasťami jazvy.

príznaky

Závažnosť symptómov veľkofocálnej a malofokálnej kardiostikrózy závisí vo veľkej miere od rozsahu poškodenia svalov srdca a lokalizácie ložísk spojivového tkaniva.

 1. bolesť v hrudníku pri ťažkých nákladoch;
 2. slabosť a celkové poškodenie blahobytu;
 3. kolísanie tlaku.

Oblasť spojivového tkaniva nachádzajúca sa v oblasti dráh srdca môže vyvolať vývoj arytmií.

Najbežnejšia difúzna forma kardiálnej sklerózy. V tomto prípade pacient cíti nasledovné príznaky srdcového zlyhania:

 • opuch v horných a dolných končatinách;
 • dýchavičnosť;
 • kašeľ sa obvykle vyskytuje v noci (v dôsledku preťaženia v pľúcach);
 • tachykardia a zníženie tlaku;
 • tekutina sa hromadí v brušnej a hrudnej dutine.

Komplikácie kardiálnej sklerózy sú nebezpečné a ohrozujú:

 1. vývoj arytmie;
 2. aneuryzma v miestach lokalizácie. Zároveň sa vyskytuje výčnelok tkanív. Veľké riziko prasknutia;
 3. rozvoj srdcového zlyhania.

diagnostika

Na diagnostiku patológie by špecialista mal nielen poznať srdcovú chorobu pacienta, ale aj starostlivo preskúmať a počúvať sťažnosti. Dnes sú hlavné metódy diagnostiky kardiálnej sklerózy:

 • Ultrazvuk srdca, ktorý hodnotí kontraktilitu, štruktúru, veľkosť a tvar;
 • vaskulárna doplerografia, hodnotenie prietoku krvi koronárnymi cievami, oblasti ischémie myokardu a iné indikátory;
 • EKG ukazujúci prítomnosť alebo absenciu nedávnych infarktov, ich lokalizáciu;
 • Röntgenové srdce (pre lepšie vizuálne posúdenie jeho stavu a veľkosti, je lepšie to urobiť s niekoľkými projekciami);
 • MRI srdca.

liečba

Po diagnostikovaní cardiosclerosis nesmie ignorovať odporúčania odborníkov, pretože, ako už bolo povedané, dôsledky môžu byť závažné a dokonca smrť. Dôverujte terapeutom a kardiológom, ktorí vám pomôžu zastaviť rast spojivového tkaniva. V prípade potreby budete potrebovať pomoc srdcových chirurgov, ktorí chirurgicky opravia zmeny srdca.

Bohužiaľ, dnes neexistujú žiadne metódy alebo lieky, ktoré by mohli prinútiť spojivové tkanivo premeniť sa na sval. Celý dôraz je preto v liečbe na zachovanie zostávajúceho myokardu v pracovnom stave. Je tiež dôležité zastaviť rast spojivového tkaniva.

Okrem toho pri liečbe kardiálnej sklerózy by ste mali venovať pozornosť existujúcim srdcovým poruchám, ktoré boli spôsobené bolestivým procesom:

 1. liečba myokardiálnej dystrofie a aterosklerózy;
 2. liečba je tiež potrebná na pomoc pri odstraňovaní ischémie myokardu;
 3. Je potrebné užívať lieky zamerané na normalizáciu srdcového rytmu. Medzi takéto lieky patrí cordarón, ritmonorm, amiodarón a ďalšie;
 4. predpísané lieky zamerané na aktiváciu a zlepšenie metabolických procesov v myokarde. Patria sem dopamín, aktovegin, simdax, korglikon a iné;
 5. diéta zohráva dôležitú úlohu. Pacient by mal jesť menej soli a cukru, znížiť spotrebu potravín obsahujúcich cholesterol;
 6. zaťaženie musí byť tiež obmedzené na minimum;
 7. extrémnym opatrením pri liečbe kardiostikrózy je chirurgická korekcia aneuryziem, implantácia kardiostimulátorov atď.

prevencia

Základom prevencie kardiálnej sklerózy je starostlivosť o neho od útleho veku. Je dôležité sledovať stravu a obmedziť toxické účinky. Včas liečiť prechladnutie, bolesť v hrdle a zápalové procesy.

Na to všetko je dôležité pravidelne monitorovať krvný tlak a stav krvných ciev, ako aj nadváhu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kariózne intimné miesta u žien počas tehotenstva

Všetci dobre vieme, čo je kŕčové žily. Zvyčajne ho spájame s opuchom nôh alebo hemoroidmi. Ale ako sa ukáže, kŕčové žily (kŕčové žily) sa môžu vyskytnúť na iných úžasných a dosť intímnych miestach.

Porušenie venózneho odtoku mozgu

Pri probléme s prívodom krvi do mozgu sa viac pozornosti venuje tepnám. Prinášajú kyslík, plastové materiály, ktoré vytvárajú energiu a vykonávajú neuróny svojich funkcií.

Hypertrofia srdca ľavej komory: čo to je, príznaky, liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo sa deje v patológii hypertrofie ľavej komory (krátky LVH), prečo sa vyskytuje. Moderné metódy diagnostiky a liečby.

Prehľad ochorenia Randu-Osler: príznaky, liečba a prognóza

V článku sú uvedené základné údaje o ochorení Randu-Osler. Kedy a ako sa táto patológia prejavuje, znaky rôznych foriem lokalizácie patologických útvarov krvných ciev.

Malý rozdiel medzi systolickým a diastolickým tlakom

Z tohto článku sa dozviete, aké zdravotné problémy môžu povedať malý rozdiel medzi horným a dolným tlakom. Aké sú príznaky, diagnóza a liečba tohto stavu.

Manifestácia a taktika liečby akútneho infarktu myokardu zadnej steny ľavej komory

Srdce je jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele, ktoré kontroluje správne fungovanie celého tela.Preto, ak sa v jeho práci vyskytnú zlyhania, je potrebné zaznieť alarm a okamžite kontaktovať profesionála, pretože následky môžu byť veľmi nepríjemné.