Srdce zdravého človeka má dobre študovanú veľkosť. Metódy pre štúdium dutín umožňujú "vypočítať" objem vnútorných komôr, oblasť ventilov, priemer atrioventrikulárnych priechodov. Kardiomegália je termín používaný na označenie nadmerného srdca. Toto sa môže týkať len jednej časti alebo všetkých štyroch oddelení.

Špecifické maximálne rozmery nie sú definované, preto je dôležité potvrdiť diagnostické stanovisko lekára.

Kardiomegália sa musí odlíšiť od hypertrofie myokardu, pri ktorej je zvýšený objem spojený so zhrubnutím svalov. Zmeny sa najčastejšie zistia pomocou röntgenového vyšetrenia hrudníka alebo profylaktickej fluorografie. Nie nevyhnutne osoba má príznaky ochorenia srdca. Avšak identifikácia zväčšeného srdca vyžaduje vždy dôkladnejšie vyšetrenie príčin.

Podmienky imitujúce kardiomegáliu

Radiológovia vedia, že detekcia rozšíreného srdcového tieňa ešte neznamená skutočný nárast jeho dutín. "Falošná" diagnóza je možná, ak:

 • Syndróm "rovný chrbát" - tvorí osoba s plochým hrudníkom, mierne fyziologické zakrivenie chrbtice s dutou hrudnou kosťou. V týchto prípadoch sa tieň srdca "rozširuje" na boky (rádiológovia hovoria o "efekt palačinky"), pretože orgán je stlačený medzi chrbticou a hrudnou kosťou. Obrázky v bočnej projekcii umožňujú merať vzdialenosť medzi ôsmymi hrudníkmi a hrudnou kosťou. Ak je u mužov menšia ako 11 cm a u žien je to 9 cm, potom je rozšírenie srdca považované za falošné.
 • Tekutiny v perikardiálnej dutine - výpotok sa pozoruje pri perikardiálnych ochoreniach, úrazoch, zníženej funkcii štítnej žľazy, retencii vody v tele.
 • Zvýšená depozícia tuku v hornej časti srdca ("tuková vložka").
 • Vrodená patológia - absencia perikardiálnej vrstvy. Zároveň sa tieň srdca posunie doľava.
 • Tekutina v pleurálnej dutine - s pleurézou, poranením rebier a pleurálnymi listami. Na diagnostiku s použitím opakovaných röntgenových lúčov v horizontálnej polohe. Obrázok sa zreteľne mení v dôsledku zániku hladiny kvapaliny.
 • Veľké brucho s ascitom, tukové usadeniny, ktoré spôsobujú vzostup membrány. Stín srdca je ako zväčšený.

Existuje dostatok metód na diagnostiku skutočnej kardiomegálie.

Čo spôsobilo patológiu?

Najčastejšie príčiny kardiomegálie sú spojené s nasledujúcimi patologickými stavmi a ochoreniami:

 • arteriálna hypertenzia - potvrdená meraním zvýšeného krvného tlaku, predĺženým "zážitkom" choroby, príznakmi hypertrofie ľavej komory na EKG;
 • vrodené a získané srdcové chyby - auskulatívne počúvanie charakteristického šumu, diagnostika odhaľuje zmeny v štruktúre a funkcii ventilov;
 • ischémia srdca - informácie o predtým utrpenom infarkte myokardu, angíne pectoris, detekcii zhoršenej priechodnosti koronárnych ciev;
 • kardiomyopatia - nedostatok spojenia s uvedenými dôvodmi, indikácia možnej vírusovej infekcie, chronický alkoholizmus;
 • dlhodobé užívanie liekov ako sú Novocinamid, Methyldopa, cytostatiká (pri liečbe nádorov) vedie k autoimunitnej myokarditíde a nahradeniu myokardu tkanivom z vláknitého jazvu.

Klinické prejavy

Neexistujú žiadne typické príznaky naznačujúce kardiomegáliu. Všetky znaky závisia od ochorenia, vinníkom tejto patológie a prejavujú sa bežnými sťažnosťami na srdce.

Manifestácia poruchy pravostrannej a ľavej komory:

 • zvýšená únava;
 • dýchavičnosť pri námahe;
 • búšenie srdca;
 • záchvaty dyspnoe v noci;
 • opuch nôh a nôh;
 • opuch žílovej žily;
 • zvýšenie brucha;
 • ťažkosti priamo v hypochondriu.

Ako liečiť bolesť v srdci?

Kardiomegália nie je príznakom ochorenia koronárnych artérií. Avšak odložený akútny infarkt, dlhotrvajúce záchvaty stabilnej a nestabilnej angíny, príznaky aterosklerózy môžu viesť k hypertrofii a dilatácii (rozšíreniu dutín) srdca. Aneuryzma ľavej komory vedie k rozšíreniu srdca a spôsobuje zúženie koronárnych artérií.

Preto bolesť v srdci môže byť v prírode útokov, vyzařuje do ľavého ramena, lopatka, čeľuste, odstránené nitroglycerínom.

Povaha bolesti pri perikarditíde a pleurisme závisí od pozície tela, zvyšuje sa pri prehĺtaní, vdychovaní, klesá pri ohýbaní dopredu.

Niektorí pacienti sa dlhodobo cítia normálni alebo nespájajú únavu a dýchavičnosť so srdcovým ochorením. Preto lekár musí v rozhovore zistiť prítomnosť počiatočných klinických prejavov.

Prečo rastie srdce dieťaťa?

Kardiomegália môže byť vrodená a nachádza sa u plodu počas ultrazvukového vyšetrenia tehotnej ženy. Táto patológia je považovaná za veľmi zriedkavú, ale nebezpečnú. Približne 1/3 novorodencov s podobnou patológiou zomrie v prvých troch mesiacoch. A 1/4 tvorí chronické zlyhanie ľavej komory.

Boli stanovené nasledujúce príčiny patológie u detí:

 • infekčné choroby matky počas tehotenstva;
 • fajčenie matky;
 • nepriaznivá ekológia, ionizujúce žiarenie;
 • mutácia na genetickej úrovni;
 • vrodené srdcové chyby.

Tvorba Ebsteinovej anomálie, zriedkavého kongenitálneho defektu (1% všetkých druhov), je spojená s vývojom kardiomegálie. Porucha je tvorená kombinovanou léziou:

 • trikuspidálny ventil v pravom atrioventrikulárnom otvore;
 • neoplazmus medziobranného oválneho otvorenia;
 • zníženie veľkosti pravej komory.

Veľkosť srdca plodu sa zvyšuje dvakrát. Zároveň sa v kavitách zistia krvné zrazeniny.

Získaná patológia v detstve je spojená s predchádzajúcimi infekciami komplikovanými alergickou myokarditídou.

Aké sú príznaky u detí, treba venovať pozornosť

Diagnóza patológie u detí závisí od pozornosti rodičov a blízkych. Najčastejšie u detí je:

 • časté, plytké, nepravidelné dýchanie;
 • bledá koža s modrými očami okolo pier a nosa;
 • nedostatok chuti do jedla;
 • zvýšené potenie;
 • ťažká tachykardia;
 • opuch.

Algoritmus účinku lekára pri detekcii kardiomegálie

Ak lekár dostal záver o zvýšenej veľkosti srdca, jeho taktika musí nutne zahŕňať ďalšie vyšetrenie, vysvetlenie dôvodov, výber liečebného plánu.

Algoritmus akcií zahŕňa všetky fázy:

 1. Je potrebné potvrdiť platnosť kardiomegálie.
 2. Ak chcete položiť otázky lekárom diagnostických miestností: ktorá z komôr srdca sa zvyšuje a koľko je, existuje hypertrofia alebo dilatácia oddelení.
 3. Zistite príčinu pomocou prieskumu pacienta, vyšetrenia dokumentov a anamnézy.
 4. Posúďte stupeň poškodenia funkcie srdca.
 5. Skontrolujte príznaky.
 6. Určiť taktiku terapie: preventívne opatrenia (strava, režim, eliminácia rizikových faktorov pre ischémiu, antihypertenzívne lieky); predpisovať potrebnú dávku liekov na liečbu (glykozidy, diuretiká, β-blokátory, nitropreparáty, kalciové antagonisty); poraďte sa s pacientom o chirurgickom zákroku (odstránenie srdcových chorôb, stentovanie koronárnych artérií, bypass).

Diagnostické metódy

Po vyšetrení lekár určí bledosť kože, dýchavičnosť, opuch, počúva srdcové šelesty, zápal hrdla v pľúcach. To sa môže zistiť len v prítomnosti zhoršeného celkového krvného obehu, slabosti myokardu.

Použitie diagnostického zariadenia vám umožňuje identifikovať ochorenie v počiatočnom období.

Röntgenové vyšetrenie

Rádiografia je často prvým spôsobom detekcie patológie. Rádiografia prieskumu v čelných a bočných projektoch sa teraz nahrádza röntgenovým obrázkom. Na ňom lekár určí zvýšenie bočných a pozdĺžnych rozmerov, vypočíta pomer šírky srdcového tieňa a hrudníka (zvyčajne nie viac ako 50%).

Radiológovia vedia rozlíšiť tieň od perikarditídy, výpotku tekutiny do pleurálnej dutiny. Na záver uveďte pravdepodobnú veľkosť dutín srdca.

Na všeobecných snímkach je kongestívna vaskulitída ciev v patológii dolných pľúc, aorty a pľúcnej artérie.

elektrokardiogram

Pomocou EKG je možné posúdiť zahustenie steny komôr alebo predsiení, prítomnosť ischémie, zmeny po scintigrafii, dystrofiu a oblasti kardiostikrózy.

Tieto zmeny poskytujú ďalšie diagnostické informácie.

Funkcie echokardiografie

Metóda umožňuje posúdiť anatomické vlastnosti a pomáha identifikovať príčinu, funkčný stav srdca.

Echokardiogram zobrazuje ventilové zariadenie, pohyb ventilov, presné rozmery komôr. Môžete určiť povahu srdcových chorôb (reumatizmus, septickú endokarditídu).

Použitie katetrizácie dutín srdca

Metóda sa používa pri príprave pacienta na operáciu, keď je dôležité poznať hemodynamiku vnútri srdca. Stanoví sa miera spätného toku krvi. Súčasne sa koronárna angiografia koronárnych artérií používa na hodnotenie ich priechodnosti.

 • všeobecný a biochemický krvný test;
 • výskum hormonálnej rovnováhy;
 • lipidy;
 • reumatoidný faktor;
 • bakposev na identifikáciu infekcií.

Stupeň hypoxie tkaniva je určený nasýtenim kyslíkom.

Možnosti liečby

Pacientovi sa ponúka obmedzený režim telesnej aktivity. Diéta vyžaduje neprítomnosť soli, zníženie tekutiny. Zobraziť potraviny, ktoré neobsahujú živočíšne tuky, potrebujú vitamíny zo zeleniny a ovocia.

Lieky sú predpísané v závislosti od základnej choroby, ktorá viedla k kardiomegálii, alebo stupňa zlyhania srdca.

Voľba lekára nevyhnutne zahŕňa srdcové glykozidy, diuretiká podľa schémy, dusičnany dlhodobého účinku.

Chirurgia pomáha eliminovať vrodené chyby, zlepšuje výživu svalov srdca. Sú schopní predĺžiť život pacienta, ale nezbaviť sa patológii. Transplantácia srdca môže byť v budúcnosti prístupnejšia pre pacientov.

Patológia je veľmi ťažké liečiť, a to najmä v dôsledku nedostatočných informácií o príčinách. Štúdium spúšťača na molekulárnej úrovni zabráni chorobe.

Kardiomegália: ako vzniká, symptómy, diagnostika, najmä u detí, liečba

Normálne ľudské srdce je charakterizované týmito rozmermi - dĺžkou 10-11 cm, šírkou 8-11 cm a hrúbkou 6 až 8.5 cm. U novorodencov sú parametre veľmi odlišné - v priemere približne 3 x 4 x 1,8 cm. Normálne srdce muža alebo ženy s hypertenzným telesným typom má kónický tvar a srdce ženy alebo muža s astenickým typom je oválny. V novorodencoch je srdce sférické a nadobúda oválny kužeľovitý tvar, keď dieťa rastie a dosiahne dospelosť. Hmotnosť srdca je v priemere od 20 gramov u novorodenca až po 230 gramov u dospelého.

Zvýšenie opísaných parametrov srdca v dôsledku určitých ochorení alebo patologických stavov sa nazýva kardiomegália alebo "vzostupné" srdce (doslova veľké srdce). Avšak mnohí pacienti často zamieňajú koncepcie kardiomegálie a hypertrofie myokardu, napríklad ľavej komory. Tieto pojmy sa vyznačujú skutočnosťou, že s kardiomegáliou sa celková hmotnosť celého srdca zvyšuje tak vďaka zahusteniu svalovej steny srdca, ako aj kvôli rozšíreniu jej komôr (dilatácia predsiení a komôr). V druhom prípade sa hypertrofiou myokardu rozumie zahustenie svalových vlákien v jednej alebo viacerých komorách srdca, napríklad hypertrofia myokardu pravého predsiene alebo ľavej komory atď.

Príčiny kardiomegálie

Zvýšenie veľkosti a hmotnosti srdcového svalu nemusí byť nevyhnutne dôsledkom ochorenia. Napríklad v osobe profesionálne zapojenej do športu nie je rozšírený srdcový sval znakom závažnej choroby, ale úplne prirodzeným prejavom všeobecného zvýšenia svalovej hmoty v tele. Takéto srdce naopak charakterizuje všeobecnú kondíciu a vytrvalosť tela, ako aj schopnosť adekvátne zabezpečiť zásobovanie orgánmi a svalmi v podmienkach silnej fyzickej námahy. Koniec koncov, čím väčšia je svalová hmotnosť človeka, tým viac krvi musí prúdiť do svalov, a preto srdce musí pracovať ťažšie ako to, čo je v prípade netrénovanej osoby.

Podobne je možné popísať srdce u osôb s hypertenziálnym typom tela, ktorých veľkosť a telesná hmotnosť sú oveľa väčšie ako v populácii. Ale tu je potrebné brať do úvahy prítomnosť výrazne vyvinutých svalov a človek by nemal zamieňať hypersténiu s osobami trpiacimi obezitou.

Okrem fyziologických príčin, ktoré prispievajú k zvýšeniu veľkosti srdca, niektoré choroby často vedú k rozvoju kardiomegálie. Patria medzi ne:

1) Choroby kardiovaskulárneho systému

Spravidla sa vyskytujú chlopňové a hypertenzné ochorenia. Hypertrofia myokardu je spôsobená skutočnosťou, že keď sa v srdci vyskytnú hemodynamické poruchy (v prípade patológie chlopní) alebo v prípade vysokej rezistencie cievnej steny (pri hypertenzii), srdce je nútené vyvinúť väčšie úsilie na presun krvi správnym smerom. S rastúcou silou kontrakcií srdca dochádza k tvorbe svalových vlákien v srdci a k ​​rozvoju hypertrofie myokardu. V konečnom dôsledku dochádza k progresívnemu nárastu srdcového svalu, ktorý postihuje všetky srdcové komory a vyvíja sa kardiomegália.

Okrem týchto ochorení môže vírusová myokarditída (zápalové procesy v srdcovej svalovine) a kardiomyopatia (porušenie normálnej srdečnej architektoniky) jedovatého alebo dyshormonálneho charakteru viesť k kardiomegálii. Kardiomyopatia v prvom prípade je spôsobená patologickým účinkom alkoholu u jedincov, ktorí ho systematicky používajú, a v druhom prípade opäť patologický účinok niektorých hormónov na činnosť srdca, napríklad hormóny štítnej žľazy alebo nadledviny.

Srdcové nádory, ako napríklad rabdomyómy, myxómy a iné, vedú vždy k zvýšeniu srdcovej hmotnosti a k ​​zmene jej konfigurácie.

Kardioskleróza, napríklad po infarkte myokardu, aj keď je veľký ohnisko, zriedkavo vedie k kardiomegálii. To je dôsledkom skutočnosti, že pri kardioskleróze sa významná časť normálneho srdcového svalu nahrádza tkanivom jazvy a kompenzačná hypertrofia myokardu neovplyvnených oblastí srdca nevedie k celkovému zvýšeniu jeho veľkosti a hmotnosti.

2) Ďalšie choroby

Okrem patológie srdca môžu iné ochorenia, niekedy nie menej závažné ako srdcové ochorenia, môžu viesť k kardiomegálii.

Diabetes mellitus je často spojený s poruchami metabolizmu tukov a bielkovín, ktoré nakoniec ovplyvňujú srdce a krvné cievy a jeho krvný obeh - koronárne artérie. Najmä ukladanie prebytku cholesterolu na stenách koronárnych artérií vo veľkej miere prispieva k toxickému účinku prebytočnej glukózy na vnútornú výstelku krvných ciev - na endotel. Výsledkom je, že pacient vyvinie koronárne srdcové ochorenie, ktoré môže spôsobiť hypertrofiu myokardu a kardiomegáliu.

Anémia, výrazné vyčerpanie, pôst a dodržiavanie extrémne tuhých a tak nebezpečných diét, výrazná obezita - všetky tieto poruchy v tele vedú k tvorbe kardiomyododystrofie - zhoršujú normálnu funkciu buniek srdcového svalu. To spôsobuje kompenzačné zvýšenie niektorých častí srdca a potom celého orgánu.

Symptómy "vzostupného srdca"

Ak je kardiomegália spôsobená profesionálnym športom alebo ústavnými vlastnosťami uvedenými skôr, nemali by sa pozorovať žiadne ľudské príznaky srdca.

Ale v prípade akýchkoľvek ochorení rôznych orgánov sú klinické prejavy prítomné, ale nie sú striktne špecifické a sú determinované základnou patológiou. Ak sa u pacienta vyvinie chronické srdcové zlyhanie v dôsledku ochorenia srdca, sťažuje sa na zvýšenú únavu, miernu alebo silnú dýchavičnosť počas cvičenia, pravidelnú bolesť na hrudníku atď.

Môže sa vyskytnúť aj opuch nôh a nôh, pocity srdcového zlyhania, pretrvávajúca slabosť a znížená tolerancia na fyzickú aktivitu. Ak sa tieto sťažnosti objavia, pacient by mal čo najskôr konzultovať s lekárom, najmä ak má chronické ochorenia.

Kardiomegália u plodu a detí

Zväčšené srdce, ktoré sa vyskytuje počas prenatálneho obdobia, je vrodenou a veľmi vážnou chorobou. Kardiomegália u plodu sa môže vyvinúť v dôsledku vplyvu negatívnych faktorov na tehotnú ženu počas obdobia kardiovaskulárneho systému, ktorý sa začína rozvíjať v embryu veľmi skoro - od druhého do ôsmeho týždňa. To znamená, že už 17. deň sa začne formovať kardiogénna platnička a do začiatku tretieho mesiaca tehotenstva sa v embryu už tvorí štvorkomorové srdce.

Tak negatívne faktory ovplyvňujúce kardiovaskulárny systém nenarodeného dieťaťa:

 • Ionizujúce, vrátane röntgenových lúčov, žiarenia,
 • Materské vírusové ochorenia, najmä rubeola, silné chrípkové kmene, infekcia cytomegalovírusom, herpes a iné,
 • Fajčenie, alkohol, drogy,
 • Použitie určitých liekov, ako sú antikonvulzíva, barbituráty atď.
 • Ťažké porušenie stravy, pôst, vyčerpanie, vážne nedostatky vitamínov.

Navyše nemôžeme vylúčiť dedičnosť, najmä na materskej línii.

V dôsledku týchto faktorov sa v plodoch môžu vytvoriť srdcové chyby, napríklad anomália Ebsteinu, najčastejšie vedie k miernemu kardiomegáliu. Kardiomegália v plodoch sa spravidla spája s inými malformáciami, ako aj s vrodenými chromozomálnymi abnormalitami, napríklad s Downovým syndrómom. V malej časti prípadu nemá plod žiadnu viditeľnú srdcovú príčinu pre kardiomegáliu, preto sa tento typ ochorenia nazýva idiopatická kardiomegália.

Symptómy vrodenej choroby sú veľmi charakteristické a typické - dieťa bezprostredne po pôrode má cyanózu tváre alebo celého tela, dýchavičnosť pri plaču a sania, ťažkú ​​tachykardiu. Ak chcete potvrdiť diagnózu u novorodencov, použite metódy, ako sú röntgenové vyšetrenie hrudníka a ultrazvuk srdca.

Prognóza vrodenej kardiomegálie je pochybná, pretože po pôrode deti prežijú v 45% prípadov, umierajú v 30% prípadov a zvyšok detí majú závažné srdcové abnormality, sú však kompatibilné s ich budúcim životom.

Samozrejme, v prípade identifikácie príčiny, napríklad vrodenej choroby srdca u plodu, ktorý viedol k kardiomegálií, je pre lekárov ľahšie konať, na rozdiel od idiopatickej formy ochorenia, keď neexistuje zjavný dôvod. Preto moderné personálne a technické vybavenie v niektorých perinatálnych centrách a centrách kardiovaskulárnej chirurgie umožňuje dieťaťu pracovať v prvých dňoch po jeho narodení a potom opustiť novorodenca a dať mu šancu na zdravý život.

Kardiomegália u detí v ranom, predškolskom a školskom veku vzniká v prípade neopravených vrodených alebo získaných srdcových chýb. Symptómy sa zvyčajne zbavujú nasledovných znakov:

 1. Výskyt únavy, únavy,
 2. Chudák chuť do jedla
 3. Poruchy spánku
 4. Slabý výkon školy,
 5. Neurologické poruchy
 6. Psycho-emocionálna labilita.

Diagnóza a liečba v prípade získanej kardiomegálie sa v porovnaní s dospelými nelíši.

Diagnóza kardiomegálie

normálna veľkosť srdca (vľavo) a kardiomegália (vpravo) na rentgenovom snímku)

Takže kedy je kardiomegálna diagnóza platná a akými metódami sa dá potvrdiť? Samozrejme, pre diagnostickú hodnotu je na prvom mieste echokardioskopia (ultrazvuk srdca).

Veľkosť srdca ultrazvukom normálne zodpovedá nasledujúcim ukazovateľom:

 • BWW - konečný diastolický objem - 110-145 ml,
 • KSO - konečný systolický objem - 45 - 75 ml,
 • EF - ejekčná frakcia - 55 - 65%,
 • PP - objem zdvihu - 60 - 80 ml.

S kardiomegáliou sa zvýšia popísané objemové parametre. Takisto sa merajú rozmery dutín srdca a hrúbka hypertrofovaných stien predsiení a komôr, ak existujú. EF sa však môže znížiť a významne u pacientov s chronickým srdcovým zlyhaním alebo dilatovanou kardiomyopatiou. Okrem merania charakteristík srdca sa vizuálne hodnotí konfigurácia orgánu a činnosť ventilového zariadenia.

Röntgenové vyšetrenie hrudníka, elektrokardiogram, magnetická rezonancia srdca alebo biopsia srdcového tkaniva (veľmi zriedkavo, ak je podozrenie na potvrdenie diagnózy) sa používajú ako komplementárne metódy echokardioskopie.

Ultrazvuk srdca, najmä u novorodencov a detí v prvom roku života, zostáva "zlatým štandardom" pre diagnostiku srdcovej patológie. Je potrebné vykonať túto štúdiu pre športovcov a ľudí s hypertenzným typom ústavy, aby sa vylúčila závažná kardiologická patológia.

Video: kardiomegália, rozšírená kardiomyopatia na echokardiografii

Liečba kardiomegálie

Ak hovoríme o liečbe "srdca hovädzieho dobytka" bez vrodených malformácií u novorodencov a malých detí, liečba je predpísaná predovšetkým liekom - kaptopril 1,8 mg / kg novorodenca 3 až 4 krát denne. Toto liečivo je ACE inhibítor a má organoprotektívny účinok na srdcové tkanivo. Ak pod vplyvom tohto lieku dochádza k postupnému znižovaniu parametrov BWW a CSR podľa výsledkov ultrazvuku, môžeme hovoriť o začiatku oživenia. Normalizácia srdcovej aktivity sa postupne rozvíja v priebehu dvoch až troch rokov.

V prípade, že je dieťa diagnostikované s vrodeným srdcovým ochorením, je potrebné vykonať operáciu v rámci lehoty určenej lekárom (pediatrickým srdcovým chirurgom) počas interného vyšetrenia.

U dospelých je terapia zameraná na odstránenie príčinnej choroby, ktorá spôsobila zvýšenie srdca. Pri malformáciách je tiež indikovaná chirurgická liečba; pri chronickom srdcovom zlyhaní - diuretiká (indapamid 1,5 mg ráno, veroshpiron 25-50 mg ráno atď.), v prípade hypertenzie - hypotenzívne lieky (perindopril 5 mg x 1, enalapril 5 mg x 2 krát, atď.), v prípade hormonálnych porúch - hormonálnu korekciu pod dohľadom endokrinológa.

V extrémne závažných prípadoch, keď pacient trpí vysokou kvalitou života a znižuje toleranciu na minimálnu aktivitu v domácnosti, môže podstúpiť transplantáciu srdca. V súčasnosti sa takéto operácie vykonávajú v Rusku av zahraničí.

Prognóza so zväčšeným srdcom

Prognózna hodnota kardiomegálie je určená predovšetkým povahou, fázou a trvaním príčinnej choroby. Takže chronické srdcové zlyhanie spôsobené dilatovanou kardiomyopatiou môže napríklad veľmi rýchlo dosiahnuť ťažké štádiá v priebehu dvoch až troch rokov. Úmrtnosť medzi takouto skupinou pacientov je nepochybne vyššia ako u pacientov s operovanou srdcovou poruchou a nedostatkom srdcového zlyhania. V každom prípade je prognóza určená len ako výsledok pozorovania pacienta ošetrujúcim lekárom a údaje o echokardioskopii zohrávajú významnú úlohu.

Čo je kardiomegália a aké sú jej dôsledky?

Kardiomegália je patológia srdca, ktorá má iné meno - "srdce býka". Význam patológie spočíva v tom, že veľkosť srdca výrazne stúpa a jej tvar sa mení, čo vedie k nepríjemným následkom.

Dalo by sa predpokladať, že ide v skutočnosti o hypertrofiu myokardu. Ale nie. S kardiomegáliou sa zaoberáme nielen zvýšením srdcového svalu. Môže sa líšiť veľkosťou ako jedna časť srdca a všetky štyri časti. Neexistuje žiadna zmena systému.

Najdôležitejšia vec je, že zmeny veľkosti srdcového svalu vedú k jeho poklesu a následnej strate funkčnosti. Potom sa dodáva krv do komôr, ktoré tiež prešli určitými zmenami, tiež sa zhoršuje a srdce sa začína zhoršovať v zrýchlenom režime. Odtiaľ infarkty, mŕtvica, srdcové zlyhanie a ďalšie problémy.

Kardiomegalie. Čo je to?

Zvyčajne má srdce osoby tieto rozmery:

 • Dĺžka - 10 - 11 cm.
 • Šírka - 8 - 11 cm.
 • Hrúbka - 6 - 8,5 cm.
 • Hmotnosť - až 230 gramov u dospelých, u novorodencov - od 20 gramov.
 • Tvar srdca môže byť oválny alebo kónický.

Vzhľadom na to, že stále existuje taká vec ako hypertrofia, je potrebné pochopiť rozdiely v zmenách v takýchto procesoch.

klasifikácia

Takýto jav ako je kardiomegália u pacientov môže byť:

 • Idiopatická - pri vývoji tohto javu nie sú príčiny zmien stanovené. Rýchlo sa vyskytuje, vývojové mechanizmy sú nedostatočne skúmané.
 • Vrodená - zriedka sa určuje, kurz je ťažký, prognóza je slabá. Hlavnou príčinou tejto poruchy sú vrodené srdcové chyby, genetická predispozícia a infekčné ochorenia počas tehotenstva.
 • Získané - v tomto prípade sú príčinou organické a anorganické ochorenia srdcového systému a krvných ciev.
 • Fyziologický - nájdený u športovcov, hypertenzný. Táto možnosť je normou, nie patológiou.
 • Alkohol - charakterizovaný zlou prognózou s častými závažnými komplikáciami a úmrtiami. Mnohí odborníci odporúčajú urobiť túto patológiu oddelene, keďže mechanizmus vývoja a príčiny sa odlišujú od iných.

Zvýšené srdce spôsobuje

Rôzne faktory vedú k vývoju "bieleho srdca":

 • Kardiovaskulárne ochorenia:
  • Hypertenzívna srdcová choroba - rozširovanie srdca sa rozvíja v krokoch. Všetko začína tvorbou hypertrofie ľavej komory, ktorá môže trvať roky stabilnými hodnotami krvného tlaku. Postupne dochádza k hypertrofii ľavej predsiene, čo vedie k rozvoju kardiomegálie. Pri malígnom a rýchlom priebehu hypertenznej choroby sa môže veľmi rýchlo vyvinúť kardiomegália, ktorá postihuje celé srdce.
  • Malformácie srdca - stupeň zvýšenia závisí priamo od typu defektu. Na samom začiatku sa kardiomegália vôbec nevykazuje, ale s progresiou základnej choroby sa jej priebeh stáva rýchlym.
  • Ateroskleróza - s touto chorobou sa postupne vyvíja aterosklerotická kardiálna skleróza, pri ktorej sa okrem hypertrofie ľavej komory, asymetrie a zvýšenia interventrikulárnej septa vytvára. V takýchto prípadoch vyvinúť závažné zlyhanie srdca a srdcové arytmie.
  • Zápalové ochorenia myokardu (myokarditída) - pri tejto patológii dochádza k výraznému zvýšeniu srdca so závažnou myokarditídou. Navyše s vývojom kardiostikrózy s zápalom myokardu sa prejavuje mierne alebo výrazné zvýšenie srdca a rozšírenie jeho komôr.
  • Kardiomyopatia.
  • Ischemická choroba srdca - kardiomegália sa vždy vyvíja po rozsiahlom infarkte myokardu s tvorbou aneuryzmy ľavej komory, kardioskleróza v dôsledku aterosklerózy a srdcového infarktu, srdcového zlyhania.
  • Aneuryzma - nachádzajú sa hlavne na prednej stene ľavej komory, vrchole srdca. Vo viac vzácnych situáciách sú aneuryzmy umiestnené na zadnej stene ľavej komory. To všetko vedie aj k rozvoju kardiomegálie.
  • Nádory srdca - môžu byť zhubné aj benígne. Stupeň kardiomegálie závisí od typu, umiestnenia nádoru.
  • Pľúcne srdce - toto rozvinie léziu pravého srdca vo forme dilatácie a hypertrofie.
  • Perikarditída (výpotok do perikardiálnej dutiny) - v takýchto podmienkach tekutina, ktorá sa zhromažďuje v perikardiálnej dutine, značne komplikuje činnosť srdca, čo vedie k jej zvýšeniu.

 • Iná patológia:
  • Choroby endokrinného systému - v prípade vývoja sekundárnej arteriálnej hypertenzie sa vyvinie kardiomegália.
  • Diabetes mellitus - postupne vedie k rozvoju aterosklerotických lézií koronárnych ciev, koronárnej choroby srdca, ktorá spôsobuje zvýšenie srdcového a srdcového zlyhania.
  • Anémia - závažné formy anémie sprevádzané zvýšeným objemom krvného obehu, poklesom celkovej vaskulárnej rezistencie. Vyvíjajúce sa poškodenie srdca sa stáva príčinou kardiomegálie.
  • Kardiomyododystrofia, ktorá je dôsledkom nielen ochorení kardiovaskulárneho systému, ale často kvôli zneužívaniu alkoholu, čo vedie k vzniku srdcovej dystrofie a jej nárastu.
  • Dlhodobé užívanie liekov, ktoré vedú k rozvoju autoimunitnej myokarditídy.
  • Hyperfunkcia štítnej žľazy - nadbytok hormónov vedie k toxickému poškodeniu svalových vlákien myokardu, jeho dystrofickej transformácii a výskytu fibrilácie predsiení. To zase vedie k vzniku kardiomegálie.
  • Hypofunkcia štítnej žľazy - výsledkom je vznik myxedému, v ktorom sa vyvinie bradykardia (pokles srdcovej frekvencie), nízky krvný tlak, kongestívne prejavy pľúcneho obehu a srdcové zlyhanie. Výsledkom tohto procesu je rozšírenie dutín srdca a hypertrofia srdcového svalu.
  • Amyloidóza srdca - sprevádzaná depozíciou amyloidného proteínu v perikardu, čo vedie k rozvoju zväčšeného srdca a jeho nedostatočnosti.
  • Hemochromatóza - pre takúto chorobu sa charakterizuje akumulácia železa v parenchýmových orgánoch, rovnako ako v srdci, čo je príčinou kardiomegálie.
  • Pravá polycytémia - zhrubnutie krvi, poškodenie krvného obehu zvyšuje zaťaženie srdca a vedie k rozvoju veľkého srdca.

Ako vzniká "veľké srdce"

 1. Patológia a hypertenzia ventilov - v dôsledku zhoršených hemodynamických procesov alebo zvýšenia rezistencie cievnych stien vzniká hypertrofická zmena myokardu v dôsledku ťažkostí pri prechode krvi v požadovanom smere. V dôsledku toho dochádza k nárastu síl kontrakcií srdca, rastu svalových vlákien a vzniku hypertrofie. Konštantná progresia ochorení vedie k zapojeniu všetkých komôr srdca do procesu, čo je mechanizmus vedúci k kardiomegálii.
 2. Myokarditída a kardiomyopatia akéhokoľvek pôvodu - permanentný zápal (myokarditída v) alebo narušenie normálnej veľkosti, objemu, povrch (kardiomyopatia) štát spôsobuje zahusťovanie zapojenia srdcového svalu v srdcových dutinách, toxicita a vývoj hypertrofia, ktoré nakoniec tvoria kardiomegalie.

Napriek tomu, že veľké množstvo príčin vedie k rozvoju patológie, výsledkom takejto lézie je vyčerpanie myokardu a zmena jeho funkcií. Slabé svalové vlákna nie sú schopné zabezpečiť dostatočnú úroveň krvného obehu v zväčšených komorách srdca.

To je faktor rozvoja vysokého srdcového opotrebenia, ktorý sa nedokáže vyrovnať so stresom, stráca svoje funkcie a myokard sa stáva neudržateľným, čo vedie k rozvoju srdcového zlyhania a smrti.

Kardiomegalie. príznaky

Žiaľ, neexistujú žiadne jasne definované príznaky tohto procesu. Syndróm, ako je kardiomegália, sa tvorí dlhší čas a vedúce prejavy sú známkami srdcových ochorení. Sťažnosti závisia od základnej choroby, ktorá viedla k rozvoju kardiomegálie.

Najčastejšími príznakmi sú:

 • Únava, znížený výkon.
 • Výskyt dyspnoe počas cvičenia.
 • Búšenie srdca.
 • Závraty.
 • Vzhľad dýchavičnosti v noci.
 • Edém dolných končatín.
 • Hmotnosť v pravom hypochondriu.
 • Zvýšený objem brušnej.
 • Opuch krčných žíl.
 • Bolesť rôznej povahy a lokalizácia v oblasti srdca.

To znamená, že prejavy kardiomegálie sú priamo závislé od vedúcej patológie. Prirodzene, čím závažnejšia bude choroba, tým rýchlejšie sa rozvinie u pacientov, čím rýchlejšie zväčšené srdce sa bude cítiť a bude viesť k rozvoju srdcového zlyhania a smrti.

Nebezpečenstvo dekompenzácie tohto stavu spočíva v tom, že s rozvojom srdcového zlyhania mnohí neurobí prvé príznaky vážne, súvisia s únavou, počasím a podobne. Pacienti často vyhľadávajú lekársku pomoc, keď je kardiomegália už jedným z zjavných syndrómov srdcového zlyhania.

Ak má osoba patológiu kardiovaskulárneho systému, aj napriek tomu, že ste užívali lieky, podstúpili režim a diétu, okamžite by ste sa mali poradiť s lekárom, ak sa objavia nasledovné príznaky:

 • Rôzne poruchy srdcového rytmu.
 • Vývoj a progresia dyspnoe.
 • Zvýšenie únavy, únava.
 • Edémový syndróm.
 • Nepríjemné pocity v srdci.

Je zrejmé, že takéto príznaky sú nešpecifické, ktoré môžu sprevádzať veľké množstvo ochorení, avšak v takejto situácii pomôže včasná diagnóza určiť príčiny a iniciovať vhodnú liečbu.

Kardiomegália u plodu a u detí

Okrem vývoja kardiomegálie je tento proces u detí často sprevádzaný objavením sa hypertrofie steny srdcových komôr a zároveň srdcový nárast dosahuje takmer trojnásobok jeho veľkosti.

Navyše diagnostika sa často zistila:

 • Svaly malého a / alebo veľkého kardiálneho sklonu.
 • Krvné zrazeniny na ventiloch a komorách srdca.
 • Rozšírenie predsieňových komorových chlopní.

Príčiny, ktoré vedú k vývoju kongenitálnej kardiomegálie u detí, sú nasledovné:

 • Infekčné choroby matky.
 • Fajčenia.
 • Užívanie alkoholu počas tehotenstva.
 • Vyčerpanie tela.
 • Ťažké formy nedostatku vitamínu.
 • Zrodené dôvody.
 • Radiácie.

Klinicky vyjadrené "vzostupné srdce" u novorodencov s takýmito príznakmi:

 • Cyanóza, ku ktorej dochádza ihneď po pôrode. Môže sa objaviť na tvári a na celom tele (takmer vždy indikuje kongenitálne malformácie.
 • Vývoj skrátenia dychu pri plaču.
 • Vzhľad častého plytkého dýchania s nerovnými respiračnými pohybmi.
 • Tachykardia.
 • Zlá chuť.
 • Ťažké potenie.
 • Symptómy, ktoré sú charakteristické pre vedúcu patológiu vedúcu k kardiomegálii.
 • Asfyxia pri pôrode.
 • Poranenia centrálnej nervovej sústavy.

Staršie deti sa môžu sťažovať na:

 • Zlá chuť.
 • Podráždenosť.
 • Únava, letargia, únava.
 • Poruchy nervového systému.
 • Bolesť v srdci.
 • Nestabilita psycho-emotívnej sféry.

Ako odhaliť zväčšené srdce

Správnosť a včasnosť diagnostických metód umožňuje najprv určiť správnu taktiku liečenia patológie a úplne zhodnotiť stav pacienta.

Na diagnostiku kardiomegálie, ktorá sa v súčasnosti používa u pacientov, sú tieto metódy:

 • Externé vyšetrenie, história zbierok.
 • Ultrazvuk, ktorý je určený zvýšením výkonnosti týchto parametrov:
  • Posledný systolický objem.
  • Koniec diastolického objemu.
  • Hluk dopadu.
  • Ejekčná frakcia.
 • Rentgenová štúdia.
 • EKG.
 • CT, MRI srdca.
 • Ihlicová biopsia.
 • Angiografia.
 • Transesofageálna kardioskopia.

Čo môže byť zmätené

Hlavné patologické stavy, ktoré tiež zvyšujú tieň srdca a s ktorým musíte vykonať diferenciálnu diagnostiku, sú:

 • Prítomnosť tekutiny v perikardiálnej dutine.
 • Akumulácia veľkého množstva tukových usadenín okolo srdca.
 • Syndróm "rovný chrbát" - táto patológia sa vyskytuje u jedincov s plochým hrudníkom, dutou hrudnou kosťou, slabým ohybom chrbtice.
 • Nedostatok perikardu.
 • Akumulácia tekutiny v pleurálnej dutine (pleurisy).
 • Zvýšená brucha s ascitmi.

Iba po určení príčiny a presnej diagnostike môžete pokračovať v liečbe.

Ako liečiť kardiomegáliu

Treba pochopiť, že liečenie syndrómu bez liečenia základnej patológie nie je správne.

Hlavné prístupy k liečbe kardiomegálie:

 • Pri absencii kongenitálnych a / alebo získaných srdcových malformácií u detí antihypertenzívna liečba inhibítormi enzýmu konvertujúceho angiotenzín.
 • V prítomnosti takejto patológie, ako je srdcové ochorenie, je účinná len chirurgická intervencia.
 • U dospelých:
  • Obmedzte fyzickú aktivitu.
  • Strave.
  • Liečba základnej choroby - srdcové chyby vyžadujú chirurgický zákrok na indikáciu.
  • Hypertenzia - kontrola počtu krvných tlakov pomocou liekov rôznych skupín (lieky sú predpísané, upravované a vybrané iba lekárom).
  • S rozvojom srdcového zlyhania sú potrebné diuretické lieky (len na predpis lekára).
  • Transplantácia srdca.

výhľad

Po prvé, všeobecný stav pacienta, závažnosť základného ochorenia a predchádzajúca liečba sú dôležité pri tvorbe prognózy pre takú patológiu srdca. Najnepriaznivejšia je idiopatická forma s najvyššou úmrtnosťou. Definícia prognózy u pacientov závisí od rýchlosti nástupu srdcového zlyhania a jeho priebehu.

Kardiomegália u plodu

ahoj Rozhodol som sa povedať svoj príbeh.. Neviem prečo. Chcem to len napísať do listov alebo niečoho.

Šli sme na konzultáciu v Bakuleve. výsledky ultrazvukového srdca: údaje o srdcových ochoreniach nie sú k dispozícii. Kardiomegalie. Difúzne zníženie kontraktility myokardu. Prizanakiho zlyhanie obehu. Sinusová bradykardia. Dropsy plodu. Perikarditída nie je. Neexistuje pleurisy. GREAT LLC. 8,9mm. Zväčšená pravá komora ultrazvuku plodu: všetko je normálne v iných orgánoch. Neimunitná kvapka plodu, subkutánny edém. Známky srdcovej dekompenzácie. Bradykardia. Možná infekčná geneza. Aplasia z pupočnej tepny (dve cievy v pupočnej šnúre) Nepotrebujeme konzultáciu s kardiologom. Potrebujeme vyšetrenie a hospitalizáciu pre IUI. Jeden a pol dňa

Táto stránka je môj prvý príspevok. A bohužiaľ tak smutné. Tak by to malo mať nárok. a ako? Rozhodla som sa písať ako prvý, potom príde. Príspevok bude dlhý. Preto, ak nedokončíte čítanie dievčat, rozumiem. Všeobecne povedané už druhé tehotenstvo na inom podobnom mieste. A mnohí moji priatelia sú už mimo stránky. a preto je tak ťažké napísať všetko - začnú príliš ľutovať. Nemám rád lítosť. Áno, a čo ma ľúbi? 10. júna som sa stal matkou špeciálnej dievčiny. V 16.10 som zrodil môj.

Dievčatá, som unavená. Toto je pre niektorých výkrik duše. V 18 týždňoch zistili oneskorenie 1 plod počas dvoch týždňov, hmotnosť prvej je teraz 455 zodpovedajúcich 23 týždňom, druhá 790 zodpovedá 25-26 týždňom. Mám di dvojčatá, ale keď sa začalo oneskorenie, išiel som na drahú kliniku pre dobrého uzistu, ktorý nedal šancu druhému dieťaťu vôbec, povedal všetky známky FFS a čakal na vás, aby si zachránil aspoň jedno, pre všetky značky, ktoré máš mono. Dopler 1 krát za 5 dní, ultrazvuk.

Uzi urobil 50 minút. Už som sa začal cítiť chorý, ležal, okrem toho všetko, čo som počul, nedal mi žiadnu nádej alebo optimizmus Záver: Tricuspidálna dysplázia, stenóza pľúcnej chlopne. Príznaky kongestívneho zlyhania srdca (dilatácia pravého predsiene, kardiomegália, hydroperikardia 3,9 mm) Príznaky neimunitnej fetálnej kvapky. Ascites. Hydrothorax vľavo. Zahustenie placenty. Tiež píšu, že v pupku sú dve cievy. Predtým boli na nich všetky ultrazvuky.. stále v srdci LLC a VSD a vezmeme do úvahy, že vek je posledným M, nastaviť 27 týždňov a.

šiel do ultrazvuku na platenú kliniku, potom sa strašilo. Bol som obídený (predčasné dozrievanie placenty o 3 stupne, dostali sme sa do materskej nemocnice!) Placenta je v poriadku, zodpovedá obdobiu * fetálna fetometria: veľkosť plodu zodpovedá 33 týždňom výška 39 cm hmotnosť 1788 biparietálna hlava veľkosť 87 mm fronto-okcipitálna veľkosť 105 mm priemerný priemer brucho 86 mm obvod hlavy 298 mm obvod brucha 274 dĺžka femuru vľavo, vpravo 57 mm dlhé kosti hrudníka vľavo, vpravo 53 mm dlhý humeral kosť vľavo, vpravo 53 mm priemerný priemer cerebellum 45 mm nazálny.

Moje dieťa malo na krku zdurené lymfatické uzliny ihneď po treťom očkovaní za rok. Pediatr nepovedal nič, čo by sa musel obávať, ale rozhodol som sa prečítať. Áno, stáva sa to niečo vážne, ale dúfam, že nie náš prípad. To som našiel. Prvý odkaz neuvádza zdroj, ale niektoré matky potrebujú, aby prestali platiť len z modrej. Druhé spojenie je z rovnakého fóra a má aj sedatívnu povahu. A po tretie, už hovoríme o lymfatizme, ako o chorobe, čítal som to a ja som bola šťastná, že to, zdá sa, to nie je.

ISOSEROLOGICKÁ NEKOMPATIBILITA KRVY MATRY A OVOCIA Základom izoserologickej nekompatibility krvi matky a plodu je heterogenita antigénnych faktorov červených krviniek v nich, často v systéme Rh, menej často v systéme ABO. Kvôli penetrácii fetálnych krvných faktorov s antigénnymi vlastnosťami do materinského krvného obehu, ktoré chýbajú, sa vo svojom tele produkujú aloimunitné protilátky, ktoré prenikajú plodom cez placentu a v tele sa objavuje reakcia antigén-protilátka. Táto reakcia vedie k aglutinácii a hemolýze fetálnych erytrocytov, anémii a vzniku nepriameho bilirubínu - k hemolytickému ochoreniu.

Možno niekto nájde to užitočné:

Môže niekto prísť vhodný

Viacnásobné tehotenstvo sa nazýva dva alebo viac plodov. V prítomnosti tehotenstva s dvoma ovocnými druhmi hovorí o dvojitej, tri - o triplete atď. Každé z plodov pri viacnásobnom tehotenstve sa nazýva dvojčatá. Frekvencia výskytu Viacnásobné tehotenstvo dosahuje priemerne 1-2% z celkového počtu narodených detí. Frekvencia výskytu s rôznym počtom ovocia je nasledujúca: • dvojčatá - 1 pre 87 rodov; • trojčatá (triplets) - 1 zo 6 400 rodov alebo 1 z 87 dvojčiat; • štyri druhy ovocia - 1 pre 51 tisíc rodov (873), alebo.

POKYNY PRE POSTUP PRI POSKYTOVANÍ POSTBIRTU OSLOBODENIE DO KOMPLIKOVANÝCH KLANOV Pri komplikovaných pôrodoch, pri ktorých podľa federálneho zákona z 24.11.96 N 131-FZ "o zmenách a doplnkoch zákonníka práce Ruskej federácie" Narodenie dvoch alebo viacerých detí - sto desať kalendárnych dní po narodení zahŕňa: a) viacnásobné pôrody; b) pôrod, ktorý sprevádzal alebo bezprostredne predchádzal ťažká nefropatia, preeklampsia, eklampsia; c) pôrod, sprevádzaný nasledujúcimi pôrodníckymi operáciami: cisárskym rezom a ďalšími výtokmi vaječníkov v roku.

Kardiomegália: čo to je, príznaky, ako liečiť

Dnes patria k patologickým procesom jedna z vedúcich pozícií ochorenia kardiovaskulárneho systému. Kardiomegália alebo "vzostupné srdce" je charakterizovaná výraznými zmenami tvaru, objemu a veľkosti srdcového svalu, čoho dôsledkom je narušenie procesu čerpania krvi. Táto patológia nie je nezávislá choroba, ale vyvíja sa na pozadí iných ochorení srdcovej činnosti. Kardiomegália môže byť buď vrodená alebo získaná, preto sa vyskytuje rovnako často v každom veku.

Kód ICD-10

epidemiológia

Podľa štatistických údajov získaných od Svetovej zdravotníckej organizácie predstavuje kardiomegália 9% všetkých prípadov kardiovaskulárnych ochorení, výskyt ochorenia je od 3 do 10 prípadov na 100 000 ľudí.

Príčiny kardiomegálie

Zvýšenie veľkosti srdca môže byť výsledkom patologických aj fyziologických zmien. Prirodzené procesy zahŕňajú zväčšené srdce u športovcov, kvôli veľkému zaťaženiu srdcového svalu musia byť čerpané veľké objemy krvi, v dôsledku čoho dochádza k nárastu svalových vlákien. Pokiaľ ide o patologické zmeny, zahŕňajú tieto dôvody, ktorých vplyv môže viesť k rozvoju kardiomegálie:

 • pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku;
 • nedostatočné obohatenie srdcového svalstva kyslíkom;
 • vrodené a získané malformácie štruktúry srdcového svalu;
 • myokarditída;
 • pľúcna fibróza;
 • emfyzém;
 • infarktu myokardu.

Rizikové faktory

Faktory prispievajúce k rozvoju kardiomegálie zahŕňajú:

 • vírusové a infekčné choroby;
 • používanie nekrotických liekov;
 • zneužívanie alkoholu;
 • fajčenie tabaku;
 • genetická predispozícia;
 • pracovná činnosť, obdobie tehotenstva;
 • chronická anémia;
 • zaťažená alergologická anamnéza;
 • ochorenia endokrinného systému;
 • chronický stres;
 • poškodenie obličiek;
 • pracovať s toxickými látkami.

Príznaky kardiomegálie

Presná diagnóza je formulovaná nielen na základe vykonaných vyšetrení, ale aj na sťažnostiach predložených pacientom. Kardiomegália sa často vyvíja na pozadí iných patológií kardiovaskulárneho systému, takže najčastejšie neexistujú žiadne špecifické príznaky, na základe ktorých by sa dala diagnostika urobiť.

Prvé znaky

Prvá vec, ktorú potrebujete venovať pozornosť, ak máte podozrenie na vývoj srdcových ochorení, je prítomnosť dýchavičnosti, edém, bolesť v oblasti srdca a vývoj arytmie samotnej.

Kardiomegália u plodu a novorodencov

Kardiomegália môže byť vrodenou abnormalitou srdcového svalu, ktorú možno zistiť prvým plánovaným ultrazvukovým vyšetrením. Táto podmienka je pre dieťa a pre matku celkom nebezpečná. Takmer v každom treťom prípade tehotenstvo končí náhle. Fetálna kardiomegalia sa vyvíja pod vplyvom negatívnych faktorov na tehotné obdobie v prvom trimestri pri pokladaní všetkých orgánov a systémov.

Vrodené srdcové chyby sa môžu prejaviť v prvých dňoch po narodení a môžu udržiavať latentný priebeh, až kým sa prvé príznaky nezobrazia v staršom veku. Zjavenie kardiomegálie u novorodencov vo forme ťažkej letargie, únavy, úzkosti, odmietnutia prsníka, orálnej cyanózy.

Kardiomegália u detí

U detí všetkých vekových skupín sa tvorí kardiomegália v prípade skôr nediagnostikovaných vrodených alebo získaných srdcových chýb. V tomto veku sa patologický proces prejavuje vo forme: únavy, zníženej pozornosti, vytrvalosti, porúch spánku, nedostatku chuti do jedla, neurologických porúch a psycho-emocionálnej lability.

štádium

Mierny stupeň kardiomegálie

Najčastejšie dochádza k patologickým zmenám myokardu ľavej srdcovej komory srdca, normálne je hrúbka steny 1 až 1,2 mm. Malé odchýlky od normy sa považujú za mierne.

Prvý stupeň vývoja kardiomegálie začína zvýšením steny myokardu v rozmedzí od 1, 2 mm do 1,5 mm.

Druhý stupeň zodpovedá zvýšeniu hrúbky steny od 1,5 mm do 2 mm.

Tretí stupeň vývoja patologického stavu zodpovedá zvýšeniu steny na 2 mm a viac.

tvar

Typy kardiomegálie závisia od pôvodnej príčiny, proti ktorej sa vyvinul patologický proces.

Komplikácie a následky

Zvýšenie srdcového svalu môže viesť k vzniku mnohých ďalších komplikácií a patológií, okrem toho, čo je hlavnou príčinou rozvoja kardiomegálie. Pri nadmernom zvýšení srdca sú niektoré časti myokardu vystavené väčšiemu tlaku, ktorý môže neskôr viesť k vzniku takých komplikácií, ako je ischémia, srdcový záchvat alebo mŕtvica.

Diagnóza kardiomegálie

Diagnóza tejto patológie, ako akákoľvek iná choroba kardiovaskulárneho systému, je založená na sérii laboratórnych a inštrumentálnych štúdií.

Auskultácia s kardiomegáliou

Pri vyšetrovaní pacienta s phonendoskopom môže lekár zaznamenať rozšírenie okrajov srdca, tlmené tóny, oslabenie prvého tónu na vrchu, hluk regurgitácie a objavenie špecifického symptómu "cvalového rytmu". Špecifickejšie údaje závisia od počiatočnej príčiny kardiomegálie.

analýzy

Pri prvom odhalení kardiomegálie je potrebný komplexný krvný test vrátane sérologickej, imunologickej a biochemickej analýzy.

Zvýšené ukazovatele CPK a CPK-MB naznačujú vývoj akútneho procesu v infarkte myokardu myokardu.

Zvýšené hladiny železa a transferínu sú priamym potvrdením vývoja dilatovanej kardiomyopatie.

Nekrotický faktor, prírodné zabíjače, špecifické cirkulujúce protilátky sú markermi dilatovanej kardiomyopatie

Inštrumentálna diagnostika

EKG: zmena ST-T, v niektorých prípadoch hypertrofia LV, výrazná Q vlna vo vedení I, aVL, V5-6.

Echokardiografia: výrazná expanzia ľavej komory a pankreasu, kontrakcia kontraktility, asymetrická septa hypertrofia, zvýšenie hrúbky samotného LVPT.

Kardiomegália na rádiografii

Záver o vývoji kardiomegálie možno dosiahnuť vytvorením röntgenového žiarenia v dvoch projektoch, najčastejšie používajú priame a bočné. Zvýšená hustota röntgenového tieňa umiestnená pozdĺž pravej hranice srdca a zvýšená hladina bronchusu na ľavej strane indikuje zvýšenie PL. Zvýšenie dutiny LV je determinované znížením intenzity stínu celého srdca priamo na prednom priamom projekte a zvýšením obrysu LV. Je dosť ťažké rozpoznať zvýšený PP na rádiografe, v niektorých prípadoch je zaznamenané zníženie zakrivenia siluety.

Transesofageálna echokardiografia: je ďalšou diagnostickou metódou v prípadoch, keď štandardná echokardiografia nebola informatívna.

Stres ECHO-CT: diagnostická metóda na určenie etiológie vývoja patologického procesu (ischemické alebo neischemické srdcové zlyhanie) a zhodnotenie účinnosti liečby.

MRI (magnetická rezonancia): umožňuje presne určiť hmotnosť srdca, hrúbku steny, objem ľavej komory a navyše pomocou tejto diagnostickej metódy je možné určiť zhrubnutie steny perikardu a dĺžku oblastí nekrózy.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako znížiť ESR v krvi

Znížiť ESR v krvi môže byť, ako lieky, a doma, ľudové prostriedky. Lekársky zásah nie je vždy vhodný, pretože určite nemôže byť nazývaný ako užitočný. Tu nemáme právo poradiť, pretože všetko je určené len individuálne a len lekárom.

Tromboflebitídová masť na nohách

Tromboflebitída je ochorenie žíl. Nastáva ich blokáda, vzniká zápalový proces. Na vyliečenie choroby je potrebné podstúpiť diagnózu, stanoviť príčinu trombózy, vysvetliť štádium, podstúpiť liečbu.

Kŕče nôh: príčiny a liečba

Kŕče v nohách - bežný problém, ktorý spôsobuje veľa problémov. Existuje veľa dôvodov, prečo sú ľudia znepokojení o kŕče v nohách. Budeme hovoriť o najčastejšie z nich, a tiež vám poviem, ako sa vysporiadať s kŕčmi.

Následné cvičenie: pre trup, zbrane a koordináciu

Z tohto článku sa dozviete, ako dôležitá je gymnastika po cievnej mozgovej príhode obnoviť stratené funkcie mozgu, ktoré cvičenie prispieva k obnoveniu pohybov v ochrnutých častiach tela.

Protrombínový index, odchýlky

Krvný koagulačný test je pomerne dôležitá štúdia, ktorá pomáha určiť príčinu mnohých závažných ochorení. Pomáha včas predchádzať krvným zrazeninám alebo krvácaniu.PTI (protrombínový index) - čo je to?

Krvné bazofily

Zvyčajne by relatívny počet bazofilov v krvi nemal prekročiť 1%. Bazopénia a bazofília môžu naznačovať prítomnosť zápalových procesov, krvných ochorení atď.Stanovenie bazofilov v rámci leukocytového vzorca klinického krvného testu sa vykonáva na identifikáciu zápalových procesov a alergických reakcií.