Z tohto článku sa dozviete, aké zmeny srdca spôsobujú kardiostikrózu, prečo sa vyskytuje, koľko symptómov narušuje stav pacientov. Existuje nejaká špeciálna liečba tejto patológie?

Kardioskleróza je ochorenie, pri ktorom sú normálne svalové bunky srdca nahradené nedostatočným tkanivom jazvy - dochádza k zjazveniu myokardu. Znamená to stratu štruktúry (zväčšenie veľkosti, expanzia), arytmie (arytmie) a zníženie funkčnosti (slabosť, zlyhanie srdca). Tvorí sa

Kardioskleróza nie vždy spôsobuje sťažnosti a symptómy. Ak sa mierne vyvinie zjazvenie srdca (vo forme malých ohniskov), pacienti nevykazujú žiadne charakteristické sťažnosti. Výrazný sklerotický proces prudko narušuje celkový stav osoby vo forme bolesti v oblasti srdca, život ohrozujúcej arytmie, ťažkej dýchavičnosti, edému, úplnej neschopnosti vydržať fyzickú námahu.

Príznaky sú hlavne determinované hlavným ochorením, ktoré viedlo k rozvoju kardiostikrózy a stupňom srdcového zlyhania. Koniec koncov, nemôže to byť nezávislá (primárna) patológia.

Zmeny srdcovej sklerózy myokardu sú nezvratné, takže sa nedajú vyliečiť. Moderné metódy liečby podporujú myokard a odstraňujú príznaky srdcového zlyhania, ktoré podliehajú celoživotnému dodržiavaniu odporúčaní odborníkov. Na liečbu ochorenia by mal kardiológ a ak je to potrebné, srdcový chirurg.

Podstata patológie: prečo je táto choroba sekundárna

Pojem sekundárnej choroby znamená, že nemôže byť nezávislým patologickým stavom, ale vždy vzniká na pozadí inej patológie. Táto funkcia je charakteristická pre kardiosklerózu. Nikdy sa neobjaví v osobe, ktorá nemá sťažnosti ani choroby srdca.

V jeho jadre je srdcová skleróza náhradou zničeného normálneho srdcového tkaniva s neštruktúrou jizvy tkaniva jaziev. A hoci jazvu nemožno nazvať patologickou tkanivou, všetko, čo môže urobiť, je vykonať skeletálnu funkciu namiesto zničených srdcových buniek. Ale nemôže prevziať svoju funkciu.

To všetko znamená, že kardioskleróza je prirodzený proces tvorby jaziev v mieste zničených srdcových buniek, ktorý má adaptačný charakter. Ak sa tkanivo jazvy stane príliš veľa, rozšíri sa na dôležité štruktúry myokardu alebo vodivého systému, naruší normálnu činnosť a spôsobí príznaky poklesu kontraktilnej aktivity srdca.

Typy kardiokrózy

V závislosti od toho, ako silne a široko sa rozširuje, je cvikový proces v srdci klasifikovaný do typov. Podľa medzinárodnej klasifikácie ochorení existujú len dve: difúzne a ohniskové.

Vlastnosti difúzneho procesu

Ak sa degenerácia cicavca rozšíri na väčšinu jedného oddelenia alebo celého myokardu bez jasných hraníc, nazýva sa difúzna kardioskleróza. Takáto zmena na začiatku má retikulárnu štruktúru - tvorí bunky z jazvového spojivového tkaniva, medzi ktorými sú umiestnené svalové bunky. Vykonávajú kontraktilné pohyby. Pri pokračovaní kardiálnej sklerózy dochádza v dôsledku zničenia svalov k zvýšeniu plochy štruktúrneho tkaniva, ale nemala by dôjsť k úplnej výmene postihnutej oblasti myokardu.

Funkcia fokálneho procesu

Ak je kardiová skleróza obmedzená na malú oblasť s jasnými hranicami, nazýva sa jej ohnisková vzdialenosť. Zrozumiteľnejšou charakteristikou je jazva na srdci. Rovnako ako jazva po inciziách na koži je reprezentovaná výlučne spojivovým tkanivom a neobsahuje svalové bunky. Také miesto je úplne bez kontraktilnej schopnosti a slúži iba ako spojovací komponent medzi zdravými svalovými bunkami.

Keď sa patológia stane nebezpečnou

U 40-45% sklerózy srdca nespôsobujú žiadne špecifické príznaky, ktoré by hovoria o jej prítomnosti a neohrozujú pacientov ničoho.

Nebezpečenstvo vzniká v takýchto prípadoch:

 1. Ak sa rozptýlený proces šíri cez širokú oblasť srdca a zriedenie steny myokardu:
 • pokles kontraktility myokardu - srdcové zlyhanie;
 • napínanie stien a dutín - výrazné zvýšenie veľkosti srdca.
 1. Slabá jazva po celej hrúbke myokardu pri fokálnej kardioskleróze predstavuje riziko vzniku aneuryzmy srdca (sacciformový výčnelok).
 2. Silný, silné alebo jazva ovplyvňujúce centrálny dráhu nervových impulzov do srdca - porúch riziko prevodu (blok) a rytmus (arytmia: extrasystola, paroxyzmálna fibriláciou).

Hlavné príčiny

Kikatrizácii myokardu musí nevyhnutne predchádzať zničenie. V úlohe príčin, ktoré môžu vyvolať smrť kardiomyocytov (srdcové bunky), môžu byť:

 • Ateroskleróza srdcových ciev. Vedie k trvalému narušeniu krvného obehu v myokarde, ktorý v priebehu času spôsobuje jeho dystrofiu - strata štruktúry a deštrukcie, vyvíjajúca sa do jazvového procesu.
 • Ischemická choroba Priamo súvisí s aterosklerózou, ale postihuje centrálne cievy - koronárne tepny. Spôsobuje výraznejšiu a rozšírenú kardiálnej sklerózu v porovnaní s aterosklerózou.
 • Infarkt myokardu - nekróza srdcového svalu. Na mieste zničených buniek sa vytvorí obmedzená jazva.
 • Myokarditída je zápalový proces v srdci. V miestach zápalu myokardu vzniká spojivové tkanivo.
 • Kardiomyopatia a kardiodistrofiya - srdcové rôzne zmeny znakov hypertrofia (zahusťovanie), obmedzujúce proces (stlačenie), dilatácia (rozšírenie) porušovať jedlo a spôsobiť zničenie kardiomyocytov nasledoval sklerózu.
 • Závažná hypertenzia a cukrovka. V prvom prípade srdce zažíva konštantné preťaženie so zvýšeným tlakom, v druhom prípade hladovanie kyslíkom kvôli poškodeniu diabetu najmenších ciev. Všeobecným výsledkom týchto stavov je dystrofia, deštrukcia, stuhnutie.

V tabuľke sú uvedené kauzálne vzťahy medzi mechanizmami výskytu kardiálnej sklerózy, jej bezprostrednými príčinami a typmi.

Kardiálna skleróza: čo to je, opis, symptómy, liečebná taktika

Čo to je - kardiálna skleróza a ako sa to prejavuje? Ide o chronické ochorenie srdca, v ktorom sa v srdcovom svale rozširuje pojivové tkanivo. Zvyčajne to sprevádza zníženie počtu zdravých svalových buniek.

Kardioskleróza sa zriedkavo vyskytuje ako nezávislé ochorenie a najčastejšie sa rozvíja v dôsledku iných patologických stavov tela.

O srdcových ochoreniach

V kardioskleróze sú normálne bunky srdcového svalu (kardiomyocyty) zničené a na ich mieste sa tvoria spojivové tkanivá. Vlákna tohto tkaniva nemajú schopnosť vykonávať rovnaké funkcie ako kardiomyocyty. Nesmrtia, v dôsledku čoho srdcový sval čiastočne stráca svoju účinnosť.

Hlavným faktorom pôvodu tejto patológie sú chronické patológie kardiovaskulárneho systému, v dôsledku ktorých kardiomyocyty strácajú svoju ochranu a začnú sa rozpadávať.

Príčiny a rizikové faktory

Kardioskleróza je pomerne bežná choroba, ktorá postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Dôvody, prečo sa začnú objavovať patologické procesy v tkanivách srdcového svalu, sa môžu meniť v závislosti od veku.

Deti často trpia touto chorobou v dôsledku dystrofických alebo zápalových procesov vyskytujúcich sa v myokarde. U dospelých sa patológia často formuje pod vplyvom narušeného metabolizmu. Príčiny vývoja ochorenia sa líšia v závislosti od jeho typu.

Hlavnými faktormi, ktoré prispievajú k rozvoju kardiálnej sklerózy, sú:

 • Vysoký krvný tlak. V hypertenznej krvi sa pohybuje oveľa rýchlejšie cez cievy. V dôsledku tejto turbulencie niekedy dochádza v krvnom riečisku, čo prispieva k akumulácii cholesterolu, zúženie koronárnych ciev a obmedzený prístup živín do tkanív srdcového svalu.

 • Prerušenie metabolizmu tukov. Úroveň cholesterolu v tele sa môže zvýšiť v dôsledku metabolických porúch.
 • Fajčenia. Pod vplyvom nikotínu sa v srdcovom svale vyskytujú kŕče, ktoré krátko znižujú prívod krvi. Časté fajčenie tiež prispieva k akumulácii cholesterolu a zúženiu koronárnych ciev.
 • Dedičnosť. Kardioskleróza môže byť vrodeným ochorením, v ktorom sa dieťa narodilo s patologicky zúženými cievami srdca.
 • Nadváhou. Ak je človek obézny, jeho srdcový sval je pod zvýšeným stresom. Aby sa zabezpečil normálny krvný obeh, musí srdcový sval pracovať intenzívnejšie, čo zvyšuje jeho opotrebenie a môže spôsobiť poškodenie bunkových funkcií myokardu.
 • Nervové preťaženie. Neustále stresujúce situácie spôsobujú zvýšenú aktivitu nadobličiek. Začnú produkovať hormóny v zdokonalenom režime, ktoré znižujú vaskulárny tonus a narúšajú metabolizmus.
 • Expozícia žiarením. Počas ožarovania môže byť molekulárna štruktúra buniek myokardu narušená, v dôsledku čoho sa začnú kolapsovať a nahradia sa spojivovým tkanivom.
 • Kardiálna skleróza sa môže tiež stať komplikáciou iných ochorení:

  • Sarkoidóza. Toto ochorenie spôsobuje patologické procesy v myokarde, ktoré vedú k vzniku zápalových novotvarov. V procese liečby sa novotvary úspešne eliminujú, ale na ich mieste vzniká spojivové tkanivo, ktoré spôsobuje patológiu.
  • Hemochromatóza. Ochorenie sa vyznačuje akumuláciou železa v stenách srdca. Keď hladina železa presahuje povolené limity, dochádza k zápalu, sprevádzanému rastom spojivového tkaniva.
  • Sklerodermie. Choroba, pri ktorej začne v tkanive rýchlo rásť pojivové tkanivo. Tieto procesy môžu tiež ovplyvniť srdcový sval, čo vedie k vzniku kardiálnej sklerózy.

  klasifikácia

  Typy v závislosti od miesta a intenzity proliferácie spojivového tkaniva:

  1. Ohnisková kardiálna skleróza. Táto forma ochorenia je charakterizovaná výskytom oddelených cicavčích útvarov v srdcových tkanivách. Najčastejšie sa objavuje ohnisková forma po infarkte myokardu alebo infarktu myokardu.
  2. Difúzna kardiálna skleróza. V tejto forme ochorenia sa spojité tkanivo vytvára rovnomerne po celej ploche myokardu. Zvyčajne sa vyskytuje ako komplikácia chronickej ischémie alebo po toxických alebo infekčných léziách srdca.

  V závislosti od príčiny kardiálnej sklerózy sú rozdelené do nasledujúcich foriem:

  1. Aterosklerotický. Vznikajú kvôli chorobám, ktoré spôsobujú hypoxiu buniek srdcového svalu - najčastejšie kvôli chronickej ischémii srdca.
  2. Po infarkte. V dôsledku infarktu dochádza k rozsiahlej smrti kardiomyocytov, na mieste, kde dochádza k spojivovému tkanivu.
  3. Myocarditic. Vznikajú v dôsledku zápalových procesov v tkanivách hlavného orgánu.

  V zriedkavých prípadoch môže byť kardiálna skleróza vrodená. Tento typ ochorenia sa môže vyskytnúť v dôsledku iných vrodených abnormalít srdca - napríklad subendokardiálnej fibroelastózy alebo kolagenózy.

  Nebezpečenstvo a komplikácie

  Kardioskleróza je pomerne nebezpečné ochorenie, ktoré môže spôsobiť komplikácie, ako je akútne alebo chronické srdcové zlyhanie. Akútne zlyhanie môže nastať v dôsledku zablokovania srdcových ciev s embolusom alebo trombom. Takéto javy často vedú k prasknutiu tepny a smrti pacienta.

  Chronické zlyhanie je vytvorené na pozadí postupného zúžení tepien v dôsledku aterosklerotických procesov. Takáto kardioskleróza môže viesť k srdcovej hypoxii, ochoreniu koronárnych artérií, atrofii alebo degenerácii srdcového tkaniva.

  príznaky

  V počiatočných štádiách kardiálnej sklerózy sa takmer necíti. Symptómy ochorenia sa začínajú objavovať, keď sa aktívne postupujú patologické procesy. Môžu sa vyskytnúť nasledujúce príznaky:

  • dýchavičnosť - v počiatočnom štádiu sa objaví po cvičení av budúcnosti sa môže vyskytnúť dýchavičnosť aj počas spánku alebo odpočinku;
  • búšenie srdca;
  • srdcový šelest, arytmia;
  • zvýšenie krvného tlaku;
  • stála slabosť, znížený výkon;
  • kašeľ, ktorých záchvaty sa vyskytujú hlavne v noci;
  • bolesť v hrudníku;
  • opuch končatín a brucha;
  • blednutie kože, studené končatiny;
  • nevoľnosť, závraty, mdloby;
  • zvýšené potenie.

  Ak sa vyskytnú srdcové arytmie a srdcové zlyhanie, ochorenie sa rýchlo rozvíja. Symptómy sa zvýšia s rozvojom patológie.

  Kardioskleróza sa týka veľmi závažných lézií kardiovaskulárneho systému. Nedostatok včasnej liečby nevyhnutne povedie k vzniku komplikácií a v extrémnych prípadoch aj k smrti. Preto sa pri výskyte takýchto príznakov ako neprimeraná dýchavica, rýchly pulz a slabosť v tele, naliehavá potreba kontaktovať kardiológ.

  diagnostika

  Na identifikáciu tejto patológie sa použili mnohé diagnostické vyšetrenia. Po prvé, lekár skúma pacienta, skúma symptómy a históriu ochorenia. Ďalej sú priradené nasledujúce typy diagnostiky:

  1. EKG. Umožňuje detegovať ohniská zmeneného myokardu, poruchy rytmu a srdcovú vodivosť.
  2. Angiografia. Používa sa na zistenie koronárnej kardiálnej sklerózy.
  3. Biopsia. Umožňuje určiť difúzne zmeny v tkanive srdcového svalu.
  4. Echo-kardiografie. Vyžaduje sa identifikácia stupňa proliferácie spojivového tkaniva, ako aj zmien v ventiloch.
  5. Rádiografiu. Priradiť stanovenie štádia ochorenia, ako aj detekciu aneuryzmy. V závažných formách sa na röntgenovej snímke zistí nárast veľkosti srdca.
  6. CT alebo MRI. Najčastejšie sa tieto vyšetrenia vykonávajú v počiatočných štádiách ochorenia. Umožňujú vám identifikovať menšie ložiská rastu spojivového tkaniva.

  Môžu byť tiež predpísané laboratórne vyšetrenia krvi a moču pacienta. Umožňujú vám identifikovať niektoré choroby, ktoré spôsobili vývoj choroby.

  Tacka liečby

  V súčasnosti nie je vyvinutý dostatočne účinný spôsob liečby kardiálnej sklerózy. Nie je možné vrátiť spätné väzivo späť do kardiomyocytov pomocou niektorých liekov. Preto je liečba tejto choroby zvyčajne zameraná na elimináciu symptómov a prevenciu komplikácií.

  Ako liečiť chirurgicky

  V liečbe sa používajú chirurgické a konzervatívne metódy. Prvé z nich sú:

  • Transplantácia srdca. Je považovaná za jedinú účinnú možnosť liečby. Indikácie pre túto operáciu sú: zníženie srdcového výkonu na 20% alebo menej normy, absencia vážnych ochorení vnútorných orgánov, nízka účinnosť liečby liekom.
  • Posun koronárnych ciev. Používa sa na progresívne zúženie krvných ciev.
  • Implantácia kardiostimulátorov. Táto operácia sa uskutočňuje s kardiálnou sklerózou, sprevádzanou ťažkými arytmiami.

  drog

  Na liečbu užívaných liekov, ktorých účinok je zameraný na odstránenie príznakov srdcového zlyhania:

  • Beta-blokátory: Metoprolol, Bisoprolol, Carvedilol;
  • Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín: enalapril, kaptopril, lisinopril;
  • Diuretiká: butemanid, furosemid;
  • Srdcové glykozidy - napríklad digoxín;
  • Antagonisty aldosterónu - Spironolaktón.

  Tieto lieky upravujú prácu srdca a poskytujú reguláciu záťaže. Ako prevencia krvných zrazenín je možné použiť riedidlá krvi.

  Prognózy a preventívne opatrenia

  Prognóza závisí od prítomnosti komorbidít a komplikácií spôsobených chorobou. Pri absencii arytmie je ochorenie oveľa jednoduchšie. Zhoršenie prognózy môže ovplyvniť také problémy ako: zlyhanie obehu, fibrilácia predsiení, aneuryzma srdca, ventrikulárny extrasystol.

  Aby ste znížili riziko vzniku ochorenia, musíte dodržiavať preventívne opatrenia:

  • jesť viac bielkovín, pričom odmietajú výrobky obsahujúce živočíšne tuky;
  • nefajčite a nepite alkohol;
  • bojovať proti obezite;
  • kontrolu krvného tlaku.

  Ak máte akékoľvek srdcové ochorenie, mali by ste pravidelne (každých 6 až 12 mesiacov) monitorovať kardiológ a vyšetrovať. Včasné zistenie kardiálnej sklerózy pomôže zabrániť vzniku ochorenia a minimalizovať riziko život ohrozujúcich komplikácií.

  cardiosclerosis

  Kardioskleróza je patológia srdcového svalu, charakterizovaná rastom spojivového tkaniva v myokarde, náhradou svalových vlákien a deformáciou ventilov. Rozvojové lokality cardiosclerosis deje na mieste smrti vlákien myokardu, čo zahŕňa prvý kompenzačné hypertrofia myokardu, dilatácie srdca a potom k rozvoju zlyhania ventilu. Kardioskleróza je častým výsledkom aterosklerózy koronárnych ciev, koronárnej choroby srdca, myokarditídy rôzneho pôvodu, myokardiálnej dystrofie.

  cardiosclerosis

  Kardioskleróza je patológia srdcového svalu, charakterizovaná rastom spojivového tkaniva v myokarde, náhradou svalových vlákien a deformáciou ventilov. Rozvojové lokality cardiosclerosis deje na mieste smrti vlákien myokardu, čo zahŕňa prvý kompenzačné hypertrofia myokardu, dilatácie srdca a potom k rozvoju zlyhania ventilu. Kardioskleróza je častým výsledkom aterosklerózy koronárnych ciev, koronárnej choroby srdca, myokarditídy rôzneho pôvodu, myokardiálnej dystrofie.

  Vývoj kardiálnej sklerózy na základe zápalových procesov v myokarde sa môže vyskytnúť v ľubovoľnom veku (vrátane detí a dospievajúcich) na pozadí vaskulárnych lézií - hlavne u pacientov v strednom a veku.

  Klasifikácia kardiálnej sklerózy

  Existujú dve morfologické formy kardiálnej sklerózy: ohnisková a difúzna. Pri difúznej kardioskleróze dochádza k rovnomernému poškodeniu myokardu a ohniská spojivového tkaniva sú rozptýlené v srdcovom svale. V IHD sa pozoruje difúzna kardiálna skleróza.

  Ohnisková (alebo cicavčia) kardiálna skleróza je charakterizovaná tvorbou oddelených rozdielnych veľkých ciest v myokarde. Zvyčajne dochádza k rozvoju fokálnej kardiostikrózy v dôsledku odloženého infarktu myokardu, menej často myokarditídy.

  Cardiosclerosis pridelené etiologických formy sú výsledkom primárne ochorenie neprimerane jízvovitých substitúciu funkčných vlákien myokardu: aterosklerotické (na výsledku aterosklerózy) po infarkte (ako výsledok infarktu myokardu) myocarditic (na výsledku reumatizmu a myokarditídy); menej časté sú iné formy kardiostikrózy spojené s dystrofiou, zraneniami a inými léziami myokardu.

  Etiologické formy kardiálnej sklerózy

  Myokarditída forma kardiostikrózy sa vyvíja v mieste predchádzajúceho zápalového zamerania myokardu. Vývoj kardiálneho skleróza myokarditídy je spojený s procesmi exsudácie a proliferácie myokardu stromy, ako aj s deštrukciou myocytov. Kardiálna skleróza myokarditídy je charakterizovaná anamnézou infekčných a alergických ochorení, chronických zápalov infekcie, zvyčajne u mladých pacientov. Podľa EKG sa vyskytujú zmeny difúznej povahy, výraznejšie v pravostrannej komore, poruchy vedenia a rytmu. Okraje srdca sú rovnomerne rozšírené, krvný tlak je normálny alebo znížený. Často sa vyvíja chronické obehové zlyhanie v pravom komore. Biochemické parametre krvi sa zvyčajne nezmenia. Znervóznené srdcové zvuky, zvýrazňujúce tón v projekcii vrcholu srdca.

  Aterosklerotická forma kardiosklerózy je zvyčajne prejavom predĺženej koronárnej choroby srdca, charakterizovanej pomalým vývojom a difúznou povahou. Nekrotické zmeny v myokarde sa vyvíjajú v dôsledku pomalej dystrofie, atrofie a smrti jednotlivých vlákien spôsobených hypoxiou a metabolickými poruchami. Smrť receptorov spôsobuje zníženie citlivosti kyslíka na myokard a progresiu ICHS. Klinické prejavy po dlhú dobu môžu zostať vzácne. Akonáhle kardio postupuje, hypertrofia ľavej komory sa vyvíja, potom fenomén srdcového zlyhania: búšenie srdca, dýchavičnosť, periférny edém, výpotok v dutinách srdca, pľúc, brušnej dutiny.

  Sklerotické zmeny v sínusovom uzle vedú k rozvoju bradykardie a jazvením procesov vo ventiloch šliach vlákien a papilárnej svaly môžu viesť k vývoju nadobudnutých chorôb srdca: mitrálnej alebo aortálna stenóza, valvulárnou nedostatočnosť. Počúvaním srdca auscultated oslabenie Aj ihrisku v projekčnom vrchole, systolický šelest (s aortálnou sklerózou ventilu - veľmi hrubý) na vrchole srdca a aorty. Ľavej komory zlyhávania obehu, krvný tlak nad normálnom rozmedzí. Keď aterosklerotických cardiosclerosis arytmie a vedenie poruchy vznikajú na type uzáverov rôzne stupne a časti prevodového systému, fibrilácia predsiení a extrasystolami. Vyšetrovanie biochemických parametrov krvi ukazuje, zvýšená hladina cholesterolu, zvýšenie hladín beta-lipoproteínu.

  Po infarkte forma cardiosclerosis vyvíja v priestore striedania jazvy spojivového tkaniva svalových vlákien mŕtvych a je malé alebo veľké ohniskovej charakter. Reinfarktu podporovať zjazvenie a lokalizáciu odlišné dĺžky, izolované alebo vzájomné blokovanie. Infarkt myokardu sa vyznačuje tým, hypertrofia myokardu a zväčšenie srdcových dutín. Zjazvenie vrecká môže byť naťahovaný pri pôsobení systolického tlaku srdca a spôsobujú tvorbu vydutín. Klinické prejavy sú podobné predchádzajúcim infarktu myokardu, aterosklerotické forme.

  Zriedkavou formou ochorenia je primárna kardiálna skleróza, sprevádzajúca priebeh kolagénózy, vrodená fibroelastóza atď.

  Príznaky kardiálnej sklerózy

  Klinické príznaky cardiosclerosis určený jeho morfologické a etiologické formy, rozšírenie a lokalizácia. Fokálna a difúzna mierne vyjadrený kardiosklerosis často vyskytujú klinicky bez príznakov, ale umiestnenie aj mikroskopická ložiská v miestach skleróza prevedení systému alebo v blízkosti sínusového-atriálnej uzol môže vyvolať stabilné poruchy vedenia a rôznych srdcových arytmií.

  Vedúce prejavy difúznej kardiostikrózy sú príznaky srdcového zlyhania a zhoršené kontraktilné funkcie myokardu. Čím väčšia je plocha funkčného tkaniva myokardu nahradeného spojivom, tým vyššia je pravdepodobnosť vzniku srdcového zlyhania, poruchy vedenia a rytmus. Ak prevažujú javy vedenia a poruchy rytmu, pacienti zaznamenajú srdcový tep, nepravidelný tep srdca. S vývojom javov srdcového zlyhania, dýchavičnosť, opuch, bolesť v srdci, zníženie vytrvalosti až fyzickej námahy atď.

  Kardioskleróza pokračuje s postupným postupom a striedaním obdobia relatívnej remisie, ktorá môže trvať až niekoľko rokov. Pacientova pohoda je do značnej miery určená vývojom základnej choroby (ateroskleróza, reumatizmus, srdcový záchvat) a životného štýlu.

  Komplikácie kardiálnej sklerózy

  Kardio môže byť sťažené progresívneho chronického srdcového zlyhania, tvorba aneuryzma srdca, atrioventrikulárnych blokád, rozvoj komorovej tachykardie, vážne ohrozenie života pacienta. Ruptúra ​​srdcovej steny vedie k aneuryzmy perikardiálna tamponáda dutiny.

  Diagnóza kardiálnej sklerózy

  V diagnostike cardiosclerosis kardiológ zohľadňuje predchádzajúce histórie (prítomnosť aterosklerózy, ischemickej choroby srdca, prenesené posledný myokarditída, infarkt myokardu, reumatizmu a podobne. D.), relatívna stabilita srdcovým zlyhaním (edém, dýchavičnosť, akrocyanóza), arytmia (fibrilácia predsiení, arytmia). Diagnóza sa potvrdila výsledky EKG, ktorá je charakterizovaná trvalými zmenami, echokardiografia, dáta MRI srdca.

  Diferencovaná forma cardiosclerosis je niekedy ťažké, najmä medzi aterosklerotických a myocarditic. Pre aterosklerotické cardiosclerosis forme indikuje prítomnosť ischemickej choroby srdca a hypertenzia, výsledky farmakologických a koleso záťažového testu, zmeny na EKG. Pravdepodobnosť diagnostický myocarditic cardiosclerosis vyššie pri poruchách srdcovej činnosti u mladých pacientov, na pozadí alebo po infekčných ochorení, komplexné arytmií a poruchy vedenia, absencia fokálnych lézií v myokardu na elektrokardiograme.

  Liečba kardiálnej sklerózy

  Terapia na kardiosklerózu je zameraná na elimináciu prejavov základného ochorenia, zlepšenie metabolických procesov v myokarde, eliminovanie príznakov srdcového zlyhania a porúch a rytmu vedenia.

  Liečba kardiálnej sklerózy sa vykonáva s diuretikami, periférnymi vazodilatanciami, antiarytmikami. Zdá sa, že všetci pacienti s kardiálnou sklerózou obmedzujú fyzickú námahu. Za prítomnosti srdcovej aneuryzmy môže byť indikovaná chirurgická liečba a pri závažných poruchách vedenia implantácia kardiostimulátora.

  Predpovedanie a prevencia kardiálnej sklerózy

  Zmeny v stave pacienta a jeho schopnosti pracovať pri kardiálnej skleróze sú determinované závažnosťou a povahou manifestácie patológie. Ak kardioskleróza nie je zaťažená poruchami v rytme srdca a krvného obehu, jeho priebeh je priaznivejší. Prognóza výskytu fibrilácie predsiení, zlyhania obehu, ventrikulárneho extrasystolu sa zhoršuje. Prítomnosť aneuryzmy srdca, ventrikulárna paroxyzmálna tachykardia a úplná atrioventrikulárna blokáda predstavujú významné riziko pre život pacienta.

  Na prevenciu kardiálnej sklerózy je potrebná včasná diagnostika, včasná a aktívna liečba myokarditídy, koronárna insuficiencia a ateroskleróza.

  cardiosclerosis

  Schopnosť srdca vykonávať svoju čerpaciu funkciu je zabezpečená znížením jednotlivých svalových buniek oddelene. Keď sa srdcový sval vytvára patologický proces (zápal, podvýživa alebo smrť kardiomyocytov), ​​niektoré z týchto buniek prestane fungovať, a namiesto toho spojivového tkaniva sa objaví v srdci. Tento proces sa nazýva skleroterapia a tvorba jazvy namiesto myokardu sa nazýva kardiálna skleróza.

  V závislosti od rozsahu lézie sa izoluje ohnisková a difúzna kardiosekróza. Ohnisková, podľa poradia, môže byť malý a macrofocal a charakterizované výskytom malých alebo veľkých jazvy belavých medzi intaktných kardiomyocytov. Difúzna skleróza sa vyznačuje proliferáciou spojivového tkaniva vo forme mriežky, v ktorej sú bunky normálne myocyty.

  V počiatočných štádiách ochorenia zostať neporušené myocytov vykonať obvyklú záťaž, ale skôr alebo neskôr dôjde k porušeniu ich sily, a nemôžu vyrovnať sa s ich funkciou. Znova je smrť iných buniek s postupnou tvorbou jaziev. Navyše zostávajúca bunková hypertrofia (zahusťuje) a potom sa rozťahuje, čo vedie najprv k vzniku hypertrofie myokardu a potom k dilatácii (expanzi) srdcových komôr. Znamená to porušenie kontraktilnej funkcie a zmeny hemodynamiky - toku krvi v srdci a cez cievy s rozvojom chronického srdcového zlyhania.

  Kardio nie je primárne ochorenie, pretože vždy sa vyvíja vo výsledku niektorých srdcových ochorení, takže vyšetrenie a liečenie pacienta by mali identifikovať príčinu a pôsobí na neho, aby sa zabránilo ďalšiemu rastu tkaniva jazvy.

  Príčiny kardiálnej sklerózy

  Ochorenia, ktoré môžu viesť k rozvoju kardiostikrózy, zahŕňajú:

  1. Ischemická choroba srdca a infarkt myokardu. V priebehu dvoch mesiacov alebo dlhšie po akútnom infarkte sa vyvíja post-infarktová malá alebo veľká fokálna kardiálna skleróza. Nebezpečenstvo roztrúsenej sklerózy je, že jazva v myokarde môže viesť k vzniku aneuryzmy ľavej komory, to znamená, že časť komory je výbežok, ktorý sa nedá znížiť, čo spôsobuje srdcový výdaj, chronické zlyhanie srdca a akútne zlyhanie s pľúcnym edémom. Aj v dutine komôr môže tvoriť parietálny trombus, ktorý je plný vývoja tromboembolických komplikácií.

  Obrázok zobrazuje infarkt myokardu: zóna nekrózy je zvýraznená fialovou, ktorá je následne nahradená tkanivom jazvy.

  2. Myokarditída - zápalové procesy v hrúbke myokardu vírusovej alebo bakteriálnej povahy. Najčastejšie je myokarditída spôsobená vírusmi spalničiek, chrípky, infekčných mononukleóz, adenovírusov, streptokokov, meningokokových infekcií. Zvláštnym miestom je myokarditída reumatickej povahy - zápal srdcového svalu v dôsledku akútnej reumatickej horúčky (reumatizmu). Výsledkom myokarditídy je difúzna kardiálna skleróza.

  3. Kardiomyopatia - patologické zmeny v anatomickej štruktúre myokardu. Existujú reštriktívne (porušenie relaxácie komôr srdca), hypertrofické (steny komôr sú zahustené) a rozšírené (komory srdca sú dilatované a naplnené krvou). Endokrinné ochorenia môžu spôsobiť kardiomyopatie - diabetes mellitus, obezitu, ochorenia štítnej žľazy, nadobličkové žľazy; toxické účinky alkoholu, drog, porúch stravovania - zníženie príjmu proteínov a vitamínov z potravy. V dôsledku kardiomyopatie sa difúzna fibróza vyvíja v dôsledku výmeny hypertrofovaných alebo natažených svalových buniek za prvky spojivového tkaniva.

  Obrázky zobrazujú hypertrofiu myokardu a expanziu srdcových komôr pri kardiomyopatii.

  4. Myokardiálna dystrofia - podvýživa myokardu. Ide o skupinu metabolických porúch srdcového svalu, ktorá je v blízkosti v tom zmysle, aby kardiomyopatia, ale má významný rozdiel - porušenie myokardu napájanie môže byť obrátený k vylúčeniu vyvolávajúci faktor, pretože zmena srdcového architektonicky nie je pozorovaný pred vytvorením difúzna cardiosclerosis. Viesť k rozvoju myocardiodystrophy sú uvedené v predchádzajúcom odseku ochorení, rovnako ako iné non-srdcové (mimosrdeční) faktory - infekcia, anémia, stres, autoimunitných ochorení, renálne a pečeňové zlyhanie, cvičenie, profesionálny šport.

  5. Ateroskleróza - ukladanie cholesterolových plakov do steny krvných ciev. Vedie k podvýžive myokardu v dôsledku obštrukcie koronárnych artérií, čo je príčina ochorenia koronárnych artérií a infarktu myokardu.

  6. hypertenzná choroba srdca môže viesť k rozvoju angiogénny cardiosclerosis (cievneho pôvodu), pretože existujúce dlhé vazospazmom sprevádzajúce hypertenziu, vytvára ďalšie záťaž na srdce vývoja hypertrofie ľavej komory.

  Príznaky kardiálnej sklerózy

  Miera príznakov závisí na základné prejavy ochorenia spôsobená kardiosklerosis a líši sa od žiadneho dokončiť ich vyvinutú klinický obraz, niekedy s náhlym rozvojom život ohrozujúcich stavov (pľúcny edém, fibrilácia komôr, komorové výdute prasknutie vľavo, atď.) Cardiosclerosis symptomatológie závisí na povahe poškodenia myokardu (alebo difúzna), ako aj lokalizácia jaziev, ako umiestnenie dokonca aj malé ložísk v blízkosti srdcový systém môže spôsobiť trvalé arytmií.

  Často je malá ohnisková a mierne rozptýlená kardiálna skleróza asymptomatická a je detegovaná len pomocou ďalších diagnostických metód. Avšak dôvodom na vyhľadanie lekárskej starostlivosti môže byť výskyt príznakov, ako sú:

  - dýchavičnosť, ku ktorej dochádza pri významnom, ale predtým dobre tolerovanom cvičení;
  - únava,
  - palpitácie počas cvičenia a pokoja,
  - závraty,
  - pocit nedostatku vzduchu v horizontálnej polohe,
  - mierny opuch nôh, vzniknutý večer.

  Všetky tieto príznaky môžu byť prejavom počiatočných štádií chronického zlyhania srdca, preto ak sa vyskytnú u pacienta s akýmkoľvek srdcovým ochorením, mal by navštíviť ošetrujúceho lekára.

  Po proliferácii proliferácie spojivového tkaniva, ktorá trvá niekoľko rokov, vzniká výrazná difúzna kardioskleróza. Má nasledujúce príznaky:

  - ťažké dyspnoe, najprv s miernym zaťažením, potom v pokoji;
  - epizódy "srdcovej" astmy - astmatické záchvaty v náchylnej polohe, často v noci;
  - pretrvávajúce arytmie a vedenie srdca, sprevádzané rýchlym srdcovým srdcom, prerušenie práce srdca, bolesti na hrudníku. Často vzniká predsieňová fibrilácia, predsieňové a komorové predčasné údery, blokáda zväzku His balíka, atrioventrikulárna blokáda
  - opuch dolných končatín, brušnej kože, spodnej časti chrbta v konečnom štádiu celého tela;
  - bolesť v správnom hypochondriu a zvýšenie brucha v dôsledku zvýšeného prívodu krvi do pečene.

  V prípadoch transmurálneho (rozsiahleho) infarktu myokardu a opakovaných srdcových infarktov sa môže u pacienta vytvoriť veľká fokálna kardiálna skleróza. Klinicky sa tento typ môže prejaviť rôznymi poruchami rytmu, zvýšeným záchvatmi angíny a rozvojom príznakov srdcového zlyhania.

  Niekedy hlavné ohnisko zjazvenie pod vplyvom vnútrosrdcovú tlak, pretože vystupuje z povrchu srdca, a potom sa hovorí o prítomnosti pacienta srdcovej aneuryzma (zvyčajne ľavej komory). Tento stav je v rozpore s materiálom intrakardiálneho hemodynamiku, ako aneuryzma výstupok nie je schopný zmluvu tlačiť krv do aorty, v dutine výdute stagnujúcej krvi, čo tiež vedie k zníženiu srdcového výdaja. Aneuryzma sa môže objaviť ako príznaky a prejavy ventrikulárna tachykardia a kongestívne srdcové zlyhanie.

  Diagnóza kardiálnej sklerózy

  Podozrenie, že choroba môže byť vo fáze zoznamovania sa s reklamáciou a anamnéze (história života) pacienta, pretože informácie predtým prenesené srdcové a mimosrdeční ochorenia zohrávajú dôležitú úlohu v diagnostike. veľa detailov, ako je to možné, aby pacient by mal charakterizovať ich chronické ochorenie a prípadne zabezpečiť potrebné lekárske záznamy (ambulantné karta, výpisy z anamnézy, výsledkov výskumu, atď.)

  Lekár počas vyšetrenia môže identifikovať nasledujúce objektívne príznaky kardiálnej sklerózy:

  - impulz môže byť normálny, zrýchlený alebo pomalý, nepravidelný, slabý náplň a napätie,
  - krvný tlak je nízky, normálny alebo zvýšený,
  - hrudníka počúvaním oslabená srdcové ozvy možno počuť nadmerný hluk a tóny, zápchy v pľúcach suchej šelesty v dolnej alebo na všetkých poliach, alebo vlhkých šelesty bublajúce (pľúcny edém)
  - palpácia (palpácia) brucha je určená zväčšenou pečeňou, zatiaľ čo perkusie (poklepanie prstom) - akumulácia tekutiny v brušnej dutine,
  - opuch dolných končatín, rúk a lôžkových pacientov - spodnej časti chrbta, krvného obehu, celého tela.

  Na potvrdenie diagnózy lekár predpisuje laboratórne - inštrumentálne metódy výskumu:

  - kompletný krvný obraz - umožňuje posúdiť prítomnosť anémie, zápalového procesu v tele,
  - analýza moču - pomáha diagnostikovať renálnu dysfunkciu (proteín, zvýšený počet bielych krviniek),
  - krvný chémia - definuje pečeňových porúch (pečeňových transamináz, bilirubínu) a obličiek (urea, kreatinín), prítomnosť diabetes (hladina cukru v krvi)
  - imunologické krvné testy - pomoc pri diagnostike vírusových, autoimunitných ochorení, reumatizmu,
  - hormonálne krvné testy - odhaľujú patológiu štítnej žľazy, nadobličiek, cukrovku, metabolické poruchy pohlavných hormónov počas menopauzy atď.
  - Ultrazvuk štítnej žľazy, vnútorné orgány sú predpísané na identifikáciu príčin kardiomyopatie alebo myokardiálnej dystrofie,
  - röntgenové vyšetrenie hrudníka - môže dokázať rozšírenie hraníc srdca pri kardiomyopatii, preťaženie v pľúcnom tkanive,
  - Štandardné EKG a jeho odrody - Monitorovanie holtera, transesofageálny EKG, EKG s fyzickou aktivitou (bežiaci pás) alebo farmakologické testy. Používa sa k diagnostike arytmie, ischémiu myokardu, ako aj poškodenie alebo difúzna skleróza myokardu. Príznaky roztrúsenej sklerózy na EKG sú negatívne T vlny vo vedení, ktoré zodpovedajú na postihnuté miesto (na melkoochagovogo skleróza), hlboké a široké zuba Q bez zdvíhania alebo depresia úseku ST (pre macrofocal)
  - Echokardiografia (ultrazvuk srdca) - metóda pre vizualizáciu srdca ultrazvukom odrazu a vyhodnocovať vnútrosrdcovú hemodynamiku, prítomnosť vydutín, parietálnej trombus, hypo- a akinéza oblastí myokardu (nedostatok alebo stratu redukcia), na výpočet sily kontrakcie, ejekčná frakcia, zdvihový objem, do existujú parametre, ktoré charakterizujú kontraktilitu srdca a množstvo krvi zasunuté do aorty,
  - koronárna angiografia (CAG) - je určená na posúdenie priechodnosti koronárnej artérie pri koronárnej artériovej chorobe, ako aj na riešenie problému by-passovej chirurgie alebo stentingu,
  - rádioizotopové srdcovej štúdie (perfúzny scintigrafie myokardu) vyhodnotiť rozsah absorpcie "zdravých" infarktom rádioaktívnych častíc z obrázku vizualizáciu na monitore.

  Podľa uváženia ošetrujúceho lekára môžu byť tieto diagnostické metódy zrušené alebo doplnené inými, ako je MRI alebo MSCT srdca, nadobličiek, pankreasu a iných orgánov.

  Liečba kardiálnej sklerózy

  Terapia kardiálnej sklerózy je liečba základnej choroby a prevencia progresie procesu. Proces skleroterapie je sám o sebe nevratný, to znamená, že ak už existujú jazvy, neexistuje žiadny spôsob, ako sa z nich dostať, ale je možné a nevyhnutné zabrániť vzniku nových jaziev.

  Pri liečbe ischemickej choroby srdca a prevencii opakujúcich sa infarktu myokardu používajú lieky, ako beta - blokátory (betalok, karvedilol, bisoprolol, atď), nitroglycerín (Nitromintum, nitrosprey) sublingválnych dusičnanov dlhodobo pôsobiaci (nitrosorbid, monocinque), inhibítory ACE (enalapril, PRESTARIUM, noliprel), diuretiká (hydrochlorotiazid, indapamid), činidlá proti doštičkám (aspirín, lieky, ktoré bránia tvorbe trombov - Kardio aspirín, cardiomagnil).

  Liečba myokardu liečivami skupiny B, karnitín a iné).

  Kardiomyopatia a infarkt dystrofia liečba zameraná na liečenie počiatočné ochorenia - tyreotoxikóza, cukrovka, alkoholizmus, anémia. Taktiež sa predpisujú betablokátory, inhibítory ACE a blokátory angiotenzínogénneho receptora (lorista). Tieto lieky majú kardioprotektívne vlastnosti, ktoré zabraňujú ďalšiemu prestavovaniu myokardu. Antioxidanty sú písané (ubichinon, karnitín, cytochróm C), vitamíny (listová a lipoová kyselina, vitamín B), prípravky zlepšovanie potravín srdcový sval (Riboxinum mexidol) a prípravky z horčíka a draslíka (magnerot, Pananginum).

  Hypertenzia sa lieči rovnakými antihypertenzívami, sedatívami (sedatíva).

  Liečba aterosklerózy pozostáva hlavne z diéty a užívania liekov znižujúcich hladinu lipidov (atorvastatín, lovastatín, simvastatín).
  Ak arytmie a vodivosť sú priradené antiarytmiká (VFS, propanorm, Cordarone) bettablokatory, činidlá proti doštičkám a antikoagulanciá (warfarín).

  Liečba chronického srdcového zlyhania je zameraná na elimináciu stagnácie v malom a veľkom kruhu krvného obehu a normalizáciu kontraktility myokardu. Kombinácie všetkých vyššie uvedených liekov sú predpísané, do liečebných režimov sa pridávajú srdcové glykozidy (strofantín, digoxín).

  Chirurgická liečba je predpísaná v neprítomnosti účinku farmakoterapie a pozostáva z inštalácie kardiostimulátora pre poruchy rytmu, excíziu steny aneuryzmy ľavej komory, aorto-koronárny bypass a stenting koronárnych artérií.

  Individuálny liečebný režim stanovuje ošetrujúci lekár pri dennom prijatí. Zapojenie sa do seba-diagnostiky a samošetrenia je neprijateľné.

  Životný štýl s kardiokrózou

  S rozvojom tejto choroby musí pacient navštíviť kardiológa každých šesť mesiacov alebo rok, v prípade potreby aj ďalších odborníkov - endokrinológ, terapeut, srdcový chirurg s pravidelnými diagnostickými aktivitami.

  Pacient musí udržiavať zdravý životný štýl s úplným odmietnutím alkoholu a fajčením s primeranou fyzickou aktivitou na voľnom priestranstve (bez výraznej fyzickej námahy). V prvých dvoch týždňoch po infarkte myokardu je veľmi dôležité sledovať odpočinok na plnom lôžku a neskôr odpočívať viac, zostať dlhšie na čerstvom vzduchu, jesť správne a nie zažiť významný psycho-emocionálny stres pre dobrý tok skorého obdobia zotavenia, pretože v tomto okamihu dochádza k zjazveniu. srdcového svalu.

  Pri akýchkoľvek kardiologických ochoreniach, ktoré vedú k kardioskleróze, je predpísaná strava s obmedzením stolovej soli, živočíšnych tukov, s výnimkou tučných, vyprážaných, korenených, slaných potravín. Odporúča sa konzumovať viac zeleniny, ovocia, mliečnych výrobkov. Nízkotučné mäso a ryby sú povolené. Pre nekardiálne ochorenia, ktoré spôsobili kardiálno-kŕčovú chorobu, stravu prejednáva lekár jednotlivo (napríklad pri anémii, cukrovke).

  Komplikácie kardiálnej sklerózy

  Hlavnými komplikáciami sú akútne srdcové zlyhanie, komorová fibrilácia, tromboembolické komplikácie, prasknutie aneuryzmy ľavej komory.

  Prevencia komplikácií je včasná diagnóza (napríklad parietálne krvné zrazeniny v srdci), náležitá liečba vzniknutých porúch rytmu pomocou chirurgických metód liečby, ak je to potrebné, a použitie antikoagulancií pod kontrolou laboratórnych parametrov koagulácie krvi (napríklad s podávaním warfarínu pod pravidelnou kontrolou INR).

  výhľad

  Vo všeobecnosti je prognóza kardiálnej sklerózy priaznivá pri pravidelnom používaní predpísaných liekov. S rozvojom komplikácií sa prognóza stáva ťažšou a určuje ich povaha.

  Kardiálna skleróza - čo je táto choroba a ako ju liečiť

  Kardioskleróza je ochorenie charakterizované náhradou a proliferáciou spojivového tkaniva myokardu, ktoré spôsobuje tvorbu zmien v zúžení a zhoršenie funkčnej schopnosti srdcového svalu. To môže viesť k rôznym druhom ochorení, vaskulárnej trombóze a dokonca k smrti. Tento patologický stav sa najčastejšie prejavuje u starších osôb alebo u ľudí s ochorením srdca v minulosti, ako je napríklad myokarditída. S otázkami o tom, čo je kardiálna skleróza a ako liečiť tento patologický stav, budeme podrobnejšie porozumieť.

  Srdcom je orgán, ktorý zabezpečuje krvný obeh. Je to jeho funkčná schopnosť, ktorá ovplyvňuje množstvo kyslíka, ktoré sa dostáva do tkanív tela. Pozostáva z:

  1. Komory, ktoré majú vzhľad dutín vyplnených krvou, sú oddelené septom. Niektoré z nich sú spojené ventilmi, ktoré umožňujú prechod krvi cez všetky časti srdcového svalu. Zvyčajne sa rozdeľujú štyri komory: pravé a ľavé predsiene, ktoré sú oddelené predsieňovou septou, pravou a ľavou komorou, oddeľujúcou medzikomorovú septu.
  2. Steny komôr, ktoré pozostávajú z niekoľkých vrstiev, a to endokardu, myokardu a perikardu. Ich hrúbka, elasticita a zloženie na bunkovej úrovni sú pre všetky bunky odlišné. Upozorňujeme, že septa MW a MMP sú tiež kryté endokardom.
  3. Vedúci systém, ktorý je zodpovedný za reguláciu kontraktility myokardu. Skladá sa zo sínusového a atrioventrikulárneho uzla, vlákien a zväzku jeho.
  4. Koronárne cievy, ktoré sú umiestnené na vonkajšom povrchu srdcového svalu. Ich funkčné povinnosti sú dodávanie krvi do srdca a zabezpečenie jej výživy.

  klasifikácia

  V lekárskej praxi je bežné rozdeliť takéto typy kardiostikrózy v závislosti od prevalencie:

  1. Ohnisková kardiálna skleróza. Tento patologický stav sprevádza tvorba jednotlivých jaziev v srdcovom svale. Môže to byť malá ohnisková vzdialenosť - keď dôjde k nedostatočnému dodaniu kyslíka alebo k veľkému zaostreniu - v dôsledku infarktu alebo myokarditídy.
  2. Difúzne. Charakterizovaná nahradením svalového tkaniva v celej oblasti myokardu. Tvorba tohto patologického stavu nastáva v dôsledku prítomnosti koronárnej choroby srdca.

  Klasifikujte patologický stav aj v závislosti od faktorov, ktoré spôsobili jeho vznik. rozlišujú:

  1. Primárna kardiálna skleróza (kongenitálna). Vznikajú v dôsledku prítomnosti ochorení spojivového tkaniva, ktoré sú systémové. Môžu byť dedičné alebo získané v období vývoja plodu.
  2. Postinfrakčná kardioskleróza vzniká v dôsledku prítomnosti takého patologického stavu ako je infarkt myokardu v anamnéze. V miestach smrti svalových vlákien sa objavuje pojivové tkanivo, ktoré má zjavu jaziev, hypertrofia myokardu sa pozoruje na ich periférnej časti. Je potrebné obnoviť normálnu schopnosť srdca v procese kontrakcie. Časom sa dutina srdcového svalu rozširuje, pretože jeho funkčnosť je vyčerpaná.
  3. Aterosklerotická kardiálna skleróza srdca. Pre vytvorenie tohto patologického stavu si vyžaduje značné množstvo času, pretože bunky srdcového svalu musia trpieť dlhodobou hypoxiou. Tento typ kardiosklerózy a ochorenia koronárnej artérie sú úzko späté a to je hlavný faktor vo vývoji srdcového infarktu. Pri tejto patológii by mala venovať osobitnú pozornosť prevencii komplikácií.
  4. Postsyokarditída kardiálna skleróza. Tento patologický stav sa prejavuje ako dôsledok vzniku zápalového procesu v myokarde. Je potrebné zamerať sa na to, že tento typ ochorenia sa líši od toho, čo sa prejavuje u mladých ľudí, ak majú v anamnéze ochorenie infekčného pôvodu, alergie, infekčné a zápalové procesy v telesnej dutine. Môže ovplyvniť rôzne časti srdcového svalu.

  Možné faktory

  Rovnako ako akákoľvek choroba, ktorá je získaná v charaktere, tak kardioskleróza nadobudnutá s časom vzniká ako dôsledok vplyvu prispievajúcich faktorov.

  1. Hypertenzívna srdcová choroba. Tento patologický stav sprevádza zvýšenie krvného tlaku na vysoké počty a zrýchlenie prietoku krvi, čo zase komplikuje fungovanie srdca a spôsobuje cholesterolové plaky a cievnu oklúziu. Srdcový sval nedostáva dostatok kyslíka, pozoruje sa tvorba hypoxie.
  2. Porucha metabolických procesov (najmä tukov). Tento patologický stav, podobne ako predchádzajúci, je sprevádzaný výskytom depozít cholesterolu a hypoxia srdcového svalu.
  3. Zlé návyky (najmä fajčenie) vedú k zúženiu lumenov ciev a k zníženiu množstva kyslíka, ktoré ide do srdca.
  4. Nadváhou. Tento patologický stav vedie k dvojitému zaťaženiu srdca, pretože musí destilovať väčší objem krvi. Ako výsledok, srdcový sval, ako to bolo, vyčerpá a starne.
  5. Dlhodobé vystavenie stresovým situáciám. Preťaženie nervového systému je sprevádzané produkciou nadmerného množstva hormónov nadobličkami, ktorých pôsobenie smeruje k potlačeniu tohto stavu. Sú to tie, ktoré spôsobujú, že cievy strácajú elasticitu a narušujú metabolické procesy. To všetko spôsobuje srdcovú hypoxiu a vznik kardiálnej sklerózy.
  6. Expozícia žiarením vedie k deformácii alebo smrti buniek myokardu a ich nahradeniu spojivovým tkanivom.
  7. Sedavý životný štýl.
  8. Použitie nadmerného množstva korenistých a mastných jedál.
  9. Fyzické preťaženie, ktoré sa vyskytujú dlhší čas.

  Často sa v dôsledku týchto ochorení a patologických procesov rozvíja kardiálna skleróza:

  1. Infarkt myokardu a aterosklerotické zmeny srdcových ciev.
  2. Sarkoidóza. Je charakterizovaná tvorbou rôznych novotvarov v srdcovej svalovine.
  3. Gemogromatoz. Tento patologický stav je sprevádzaný akumuláciou nadmerného množstva mikroelementov s prevažujúcim podielom železa v myokarde, čo vedie k smrti svalových vlákien a ich nahradeniu spojivovým tkanivom.
  4. Sklerodermie.

  Treba poznamenať, že príčinou kardiálnej sklerózy môžu byť alergie, procesy infekčného vzniku a v niektorých prípadoch aj dedičnosť.

  Klinický obraz

  Spočiatku sa tvorba sklerózy srdca neprejavuje žiadnymi patologickými symptómami. Proliferácia spojivového tkaniva je nevýznamná a nevedie k zhoršeniu elasticity cievnych stien, funkčnej schopnosti srdcového svalu.

  Bez viditeľných príznakov sa môže vyskytnúť aj ohnisková kardiálna skleróza, ktorá vznikla v dôsledku odloženého srdcového infarktu, najmä s povrchovou polohou postihnutej oblasti. Poruchy vo fungovaní srdcového svalu sú často sprevádzané ochoreniami, ktoré spôsobujú tvorbu kardiostikrózy.

  Pri procese spevnenia môžu byť také patologické príznaky:

  • záchvaty dýchavičnosti;
  • záchvaty kašľa;
  • porušenie srdcového rytmu inej povahy;
  • búšenie srdca;
  • rýchla strata sily;
  • edematózne procesy;
  • závraty.

  No, teraz zvážte príznaky kardiálnej sklerózy podrobnejšie.

  Dyspnoe a kašeľ

  Tento príznak je hlavnou známkou prítomnosti srdcového zlyhania sprevádzajúceho kardiálna skleróza. Všimnite si, že sa začne prejavovať po niekoľkých rokoch od okamihu, keď došlo k rastu spojivového tkaniva. Dyspnoe sa môže zdať oveľa rýchlejšie, ak je príčinou vzniku kardiálnej sklerózy infarkt myokardu.

  Symptóm je charakterizovaný neschopnosťou obnoviť funkčný rytmus inhalácie a výdychu. V niektorých prípadoch sa môže objaviť paralelne s kašľom, palpitáciami a bolesťami v hrudníku.

  Dyspnoe vzniká v dôsledku straty schopnosti srdcového svalu vykonávať čerpaciu funkciu. V dôsledku pomalého výmeny plynov a poruchy dýchacích funkcií dochádza k preťaženiu v pľúcnom obehu.

  Výskyt dýchavičnosti môže spôsobiť:

  • fyzický stres;
  • pozdĺžna poloha pacienta (zvýšený prietok krvi do srdca);
  • stresujúce situácie.

  Upozorňujeme, že tento patologický príznak nemožno zbaviť vôbec, pretože je sprevádzaný nezvratnými zmenami v srdci. S progresiou patologického procesu môže dyspnoe narušiť pacientov nielen v prítomnosti provokačných faktorov, ale aj v pokoji.

  Kašeľ. Tento patologický príznak, podobne ako predchádzajúci, sa prejavuje v dôsledku kongestívnych procesov v pľúcach. Zaznamenaný pretekanie priedušiek, zvýšenie ich veľkosti, ktoré spôsobuje podráždenie receptorov kašľa. V prevažnej väčšine prípadov je kašeľ suchý a dobre sa liečí.

  Poruchy rytmu a palpitácie

  Tvoria sa, ak sa oblasti lokalizácie kardiálnej sklerózy rozšíria na vodivý systém srdca a spôsobia poškodenie vlákien, cez ktoré dochádza k prenosu impulzov. To všetko spôsobuje oneskorenú reakciu častí srdcového svalu na uskutočňovanie procesu znižovania, zhoršovania toku krvi a nadmerne intenzívneho miešania krvi v srdcovej komore, čo zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín.

  Porušenia sa môžu prejaviť ako:

  1. Tachykardia. Je charakterizovaná zvýšením frekvencie kontrakcií srdca, ktoré vznikajú v dôsledku zlyhania obehu.
  2. Bradykardia. Vyjadruje sa vo forme pomalého srdcového tepu, vo väčšine prípadov je tento symptóm neviditeľný pre pacienta a je náhodne odhalený.
  3. Arytmia. Tento príznak je charakterizovaný výskytom ďalších kontrakcií srdca, ktoré vedú k narušeniu celkového rytmu. Tento proces možno diagnostikovať len pomocou elektrokardiografie.

  Arytmie sprevádzajú kardiálna skleróza len vtedy, ak sú lézie malé. Tento príznak môže spôsobiť zlú prognózu, pretože sa zvyšuje riziko závažných komplikácií.

  Srdcové palpitácie. Tento príznak kardiálnej sklerózy sa vytvára v dôsledku prítomnosti porúch rytmu alebo nerovnomernej kontrakcie srdca. Pacient sa môže sťažovať na abnormálny tlkot srdca v bruchu alebo krku. Kontrola môže vykazovať pulzáciu, ktorá je lokalizovaná v procese xiphoidu.

  Pocit únavy, ktorý sa javí pomerne rýchlo, naznačuje zlyhanie srdca. Srdce stráca schopnosť vyhnúť potrebný objem krvi, ktorý je plný poklesu krvného tlaku a nedostatočného zásobovania tkanivami kyslíkom.

  Rýchla únava sa prejavuje nielen v dôsledku fyzickej námahy, ale aj duševného. Môže dôjsť k porušeniu koncentrácie, poruchám pamäti.

  Edémové procesy a závrat

  Edémy sú dôkazom kardiosklerotického srdcového ochorenia v zanedbanej forme. Neprejavujú sa u všetkých pacientov a indikujú stagnujúce procesy v systémovej cirkulácii. Tento príznak naznačuje porušenie funkčnej schopnosti pravej komory a vývoj stagnácie v dôsledku straty schopnosti pumpovať krv v požadovanom objeme.

  Obľúbená lokalizácia edematóznych procesov je oblasť tela, kde sa spomaľuje prietok krvi a nízky krvný tlak, najčastejšie sú to dolné končatiny. Nastáva expanzia a opuch žíl, ktoré sa nakoniec dostávajú do opuchu v dôsledku vstupu tekutiny do mäkkých tkanív.

  Funkcia tohto príznaku spočíva v tom, že sa prvý raz objaví iba v rannom čase dňa a zmizne počas dňa. V priebehu času dochádza k opuchu počas celého dňa.

  Závraty. Tento príznak, podobne ako predchádzajúci, je dôkazom pokročilého priebehu ochorenia, objavuje sa z času na čas. Stáva sa to v dôsledku nedostatočného dodávania kyslíka do mozgu. Týmto spôsobom sa telo snaží chrániť samo sebou, znižovať náklady na energiu a používať kyslík, ktorý zásobuje srdcový sval čo najdlhšie.

  diagnostika

  Skutočnosť, že kardioskleróza je veľmi ťažké ochorenie, ktoré dokáže každý lekár predpísať primeranú liečbu, musí najprv urobiť správnu diagnózu, a preto vedie: zhromažďovanie anamnestických údajov, objasňovanie chorôb srdca (a nielen) v priebehu detstva; zhromažďovanie sťažností pacienta so špecifikáciou času objavenia sa prvých patologických symptómov, ktoré indikujú ochorenie.

  Potom sú predpísané nasledujúce vyšetrenia:

  1. EKG - táto štúdia umožňuje určiť charakteristiky srdcového rytmu.
  2. Angiografia. Skúška odhaľuje postihnuté oblasti ciev, v ktorých sú umiestnené plaky cholesterolu a stagnácia. Pre jeho zavedenie je zavedenie kontrastného činidla do krvného riečišťa, čo umožňuje určiť priechodnosť krvných ciev.
  3. Biopsia - umožňuje získať materiál biopsie na ďalšie štúdium patologického tkaniva.
  4. Kardiografia ECHO vám umožňuje posúdiť funkčnosť srdcových chlopní.
  5. Röntgenové vyšetrenie umožňuje určiť veľkosť srdca, ako aj stupeň progresie aneuryzmy.
  6. Počítačová tomografia je podobná snímkam, ale poskytuje presnejší obraz o stave srdca a oblastiach lokalizácie patologického procesu.

  Je tiež potrebné vykonať výskum, ako je kompletný krvný obraz a test moču. Tieto vyšetrenia sa považujú za pomocné a pomáhajú určiť faktory, ktoré spôsobili vznik kardiálnej sklerózy.

  Lekárske udalosti

  Liečba kardiostikrózy sa môže uskutočňovať konzervatívne aj operatívne. Na určenie taktiky liečby sa primárne berie do úvahy provokujúci faktor vývoja patologického procesu.

  Pokiaľ ide o liečbu drog, potom sa považuje za oprávnené:

  • Inhibítory ACE (Captopril, Enalapril, Lisinopril), ktoré sú zamerané na zabránenie rozšírenia srdcových komôr;
  • Beta-blokátory (Bisoprolol, Caverdilol) - pomáhajú zvyšovať množstvo srdcového výdaja;
  • diuretiká (furosemid) - pomáhajú znižovať intenzitu prejavov srdcového zlyhania;
  • statíny pomáhajú znižovať množstvo cholesterolu v krvi;
  • srdcové glykozidy (digoxín).

  Ak ochorenie vyžaduje chirurgickú operáciu, potom môže byť vykonané:

  • operácia bypassu koronárnej artérie - obnoví sa normálny prietok krvi koronárnymi tepnami;
  • resekcia aneuryzmy srdca, ktorá umožňuje normalizovať kontrakčnú schopnosť neovplyvneného myokardu;
  • implantácia kardiostimulátora, považuje sa za oprávnené vykonať tento zásah v prítomnosti poruchy vedenia a zvýšenej úrovne excitability;
  • transplantácie srdca, je nevyhnutné, ak sú zmeny nezvratné.

  Často ľudia používajú predpisy z tradičných medicínskych zdrojov na liečbu kardiosklerózy, ktorá pre kardiosklerózu odporúča užívať lieky vyrobené z bylín, ktoré majú diuretické a antisklerotické vlastnosti. Ak sa však rozhodnete, že s nimi budete liečiť pomocou takýchto receptov, musíte byť opatrný a poraďte sa so svojím lekárom. Koniec koncov, taká samoliečba nielenže nepovedie k zlepšeniu, ale tiež spôsobí vznik komplikácií.

  Upozorňujeme, že pri kombinácii tradičných a tradičných metód liečby (pod dohľadom lekára) sa pozoruje najlepší výsledok.

  komplikácie

  Zhrnutie uvedených informácií môžeme konštatovať, že kardiálna skleróza je považovaná za chorobu, ktorá je sprevádzaná nezvratnými zmenami. Vyskytuje sa porucha fungovania srdcového svalu a riziko vzniku rôznych druhov komplikácií. Dokonca aj v prípade včasného hľadania pomoci a odstránenia provokujúceho faktora má spojivové tkanivo v myokarde negatívne dôsledky. Môžu byť zmiernené vykonaním chirurgického alebo konzervatívneho ošetrenia, ale nebudú sa ich môcť zbaviť navždy. Najčastejšie kardiálna skleróza vedie k vzniku takýchto patologických procesov a podmienok, ako sú:

  • chronické srdcové zlyhanie;
  • aneuryzma srdcového svalu;
  • rôzne poruchy rytmu;
  • tromboembolické;
  • syndróm, ktorý sa nazýva "chronická únava".

  Pokyny na prevenciu a výživu

  Za prítomnosti tohto patologického stavu je potrebné dieťaťu zvlášť opatrne a pozorne sledovať. To je vysvetlené skutočnosťou, že kardiálna skleróza je sprevádzaná poruchami metabolických procesov a tvorbou usadenín cholesterolu v lúmenoch ciev, ich zúžením a narušením priepustnosti.

  1. Nepite viac ako 1,5-2 litrov tekutiny denne, pretože jeho nadmerné množstvo môže viesť k vzniku opuchy.
  2. Znížte množstvo spotrebovanej soli, pretože má schopnosť udržať tekutinu v tele.
  3. Opustiť spotrebu sýtených a alkoholických nápojov, kávu. Vysvetľuje to skutočnosť, že majú negatívny vplyv na stav ľudského nervového systému.
  4. Vylúčte z jedál jedlá, ktoré obsahujú veľké množstvo cholesterolu (najmä tuku a vyprážané mäso, vajcia).
  5. Opustiť použitie výrobkov, ktoré vedú k tvorbe plynu (mlieko, fazuľa, sója a hrach).

  Odporúča sa obohatiť stravu so zeleninou a ovocím, kuracím mäsom a snažiť sa nepreťažovať telo. Jedlo by malo byť časté a v malých porciách.

  Upozorňujeme, že pri kardiálnej kličke by sa mala venovať osobitná pozornosť telesnej hmotnosti a v žiadnom prípade by sa nemala zvyšovať.

  Ak sa diagnostikuje kardiálna skleróza včas a začne sa primeraná liečba, prognóza bude celkom priaznivá. V dnešnej dobe sa tento patologický stav stal pomerne rozšírenou a s ňou žije značný počet ľudí až do veku.

  Aby sa zabránilo vzniku recidívy, je potrebné starostlivo sledovať režim dňa, jedlo a užívanie predpísaného lieku. Kontrola krvného tlaku a pulzu bude tiež pozitívna, pretože umožní kontrolu priebehu ochorenia.

  Takže viete, aká je kardiozkleróza, ako zabrániť jej rozvoju a vykonať liečbu.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Vložte do ľavej komory

  Na EKG sú príznaky hypertrofie ľavej komory: transkriptHypertrofia nie je choroba, ale syndróm, to znamená, že je to začiatok poruchy srdca. Toto je proces, ktorý vedie k zvýšeniu veľkosti srdca.

  Čo zvyšuje ESR v krvi?

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

  Príčiny a účinky mŕtvice miechy

  Miechová mŕtvica, tiež nazývaná miecha alebo miecha, sa vyskytuje, keď je krvný obeh narušený v mieche. Jeho podiel medzi rôznymi údermi je 1-1,5%. Úmrtnosť v tejto chorobe je relatívne nízka, ale takmer vždy vedie k invalidite.

  Operácia brachiocefalickej artérie

  Pre operáciu na brachiocefalických tepnách pod najbezpečnejšou anestézou (spravidla ide o vodivú anestéziu s lokálnym anestéziou) sa urobí malý rez v krku v karotidovej tepne (4-6 cm).

  Príčiny, príznaky prolapsu mitrálnej chlopne, či je potrebná liečba

  Z tohto článku sa dozviete: charakteristickú patológiu prolapsu mitrálnej chlopne, jej príčiny, klasifikáciu podľa závažnosti. Hlavné príznaky, metódy liečby, ako to môže byť nebezpečné, možné obmedzenia pre pacientov a prognózu pre budúcnosť.

  Diéta s vysokým cholesterolom: jedlo s vysokým cholesterolom v krvi, menu pre týždeň

  Účinok cholesterolu na teloCholesterol tvorí základ bunkovej membrány. 4/5 celkového cholesterolu ľudské telo produkuje nezávisle.