Z tohto článku sa dozviete: prečo existuje nedostatočnosť aortálnej chlopne, aké zmeny sa vyskytujú v srdci v tejto patológii, aké nebezpečné sú a či môže byť vyliečená.

Aortálna nedostatočnosť je porušením štruktúry a funkcie chlopňovej septa medzi ľavou srdcovou komorou srdca a aortou vo forme neúplného uzatvorenia pohyblivých častí tohto ventilu za vytvorenia rozdeľovacieho priechodu medzi ventilmi.

Vzhľadom k tomu, že aortálna chlopňa je stále neotvorená, nemôže slúžiť ako plnohodnotná prepážka. Takéto zmeny vedú k tomu, že krv, ktorú srdce uvrhne do aorty, nie je v ňom zadržaná a vráti sa späť do ľavej komory. To všetko narúša prácu srdca a krvného obehu v celom tele, spôsobuje napínanie a zhrubnutie myokardu, čo vedie k zlyhaniu srdca.

Vznikajúce príznaky narúšajú pacientov rôznymi spôsobmi. V prípade nedostatočnosti aortálnej chlopne prvého stupňa môžu prejavy chýbať alebo sa prejaviť s miernou všeobecnou slabosťou a dýchavičnosťou počas cvičenia. Pri 4 stupňoch patológie sa pacienti udušujú dokonca v kľude a chôdza je nemožná alebo problematická.

Nedostatok aortálnej chlopne možno liečiť len chirurgicky nahradením poškodeného ventilu umelým. Liečba liekov znižuje príznaky a rýchlosť progresie zmien ventilov.

Kardiológovia a srdcová chirurgia sa s týmto problémom zaoberajú.

Ako sa aortálna chlopňa mení, keď je nedostatočná

Krvný obeh by nebol možný bez chlopňového prístroja srdca. Jedným z týchto ventilov je aortálna chlopňa, umiestnená v aorte, najväčšej tepne tela, v mieste jej výstupu zo srdca. Skladá sa z troch záhybov (polievok) polilunárnej formy, ktorá sa napája do lumenu aorty, vychádzajúcej z jej rôznych stien na rovnakej úrovni vo forme prstenca.

Anatómia aortálnej chlopne

Táto konštrukcia umožňuje ventil pracovať v dvoch smeroch:

 • Keď sa ľavá komora zmieša a vrhá krv do aorty, krídlo sa otvára, odchádza od seba a slobodne tlačí na steny aorty pod tlakom.
 • Keď sa ľavá komora uvoľní, tlak v ňom klesá v porovnaní s aortou a parným ventilom, ktorý sa pohybuje od stien tesne blízko seba. To spôsobuje mechanickú obštrukciu spätného toku krvi z aorty do ľavej komory.

Nedostatok aortálnej chlopne je zmena v ňom, v ktorej sa krídlo stáva krátke, husté a nedokáže sa pevne dotýkať. Nedosahujú sa k sebe, medzi sebou je neobmedzený lúmen - priestor, cez ktorý je krv zvrhnutá z aorty do ľavej komory.

Ako srdce a krvný obeh v patológii

Dokonca aj slabá aortálna nedostatočnosť (prvá) bez liečby je náchylná k progresii a vedie k vážnym následkom.

Je to spôsobené takouto reštrukturalizáciou:

 1. Preťaženie ľavej komory nadmerným množstvom krvi spôsobuje jej roztiahnutie a zvýšenie objemu.
 2. Myokard sa postupne zahusťuje (hypertrofuje), ktorý má kompenzačnú hodnotu: zosilnený srdcový sval prekonáva lepší tlak a vylučuje krv.
 3. Stále zvýšený intrakardiálny tlak aj napriek hypertrofii myokardu spôsobuje dystrofické zmeny: energetické rezervy sú vyčerpané, bunky strácajú štruktúru a sú nahradené tkanivom jazvy.
 4. Náhle zahustený, ale slabý myokard už nemôže prekonať vysoký tlak, ktorý končí s ostrým rozťahovaním a rozšírením dutiny ľavej komory (srdcové zlyhanie ľavej komory).
 5. Krvný obeh cez koronárne cievy, ktoré dodávajú krv do myokardu, je narušený, čo vedie k symptómom koronárnych ochorení, ďalej zhoršujúcim sa dystrofickým zmenám.
 6. V poslednom štádiu sa ľavá komora tak rozširuje, že začína rozťahovať aortu a ďalej zhoršovať nedostatok jej chlopne. Podobné zmeny sa vyskytujú pri mitrálnej chlopni (medzi ľavou komorou a átriom). Oni sa nazývajú relatívna mitrálna nedostatočnosť - spätný tok krvi z komory do átria. Znamená to zvýšenie tlaku a stagnáciu krvi v pľúcach.
 7. Čoraz menej krvi sa vracia do aorty, čo vedie k hladovaniu všetkých orgánov a tkanív kyslíkom (hlavne mozgu).

Príčiny patológie

Nedostatok aortálnej chlopne je zahrnutý do skupiny získaných srdcových chýb - jej výskyt je spojený s nepriaznivými účinkami rôznych príčin na telo v procese vitálnej činnosti.

Najbežnejšie príčiny sú:

 1. Reumatizmus - u 60% aortálnej nedostatočnosti je komplikáciou tejto choroby - zápal srdca v oblasti ventilu.
 2. Ateroskleróza aorty - cholesterolové plaky poškodzujú letáky s ventilmi.
 3. Bakteriálna endokarditída - zápal vnútornej vrstvy srdca na 80% konci s akútnymi chlopňovými defektmi vrátane aorty.
 4. Rôzne ochorenia aorty sprevádzané jej rozšírením: hypertenzia, aneuryzma, koarktácia pri Marfanovom syndróme, aortoartritída.
 5. Systémové ochorenia, ktoré sa vyskytujú pri poškodení spojivového tkaniva a myokardu: reumatoidná artritída, lupus, vaskulitída sú veľmi zriedkavé príčiny (2-3%).
 6. Zničenie ventilu na pozadí tretieho syfilisu, ktorý nebol ošetrovaný už mnoho rokov.

Symptómy a závažnosť zlozvyku

V počiatočnom štádiu nedostatočnosť aortálnej chlopne 50-60% nemá žiadne prejavy. Čím väčší je jej stupeň, tým výraznejšie sú príznaky. Ich všeobecný opis je uvedený v tabuľke.

Popis symptómov, na základe ktorých môže byť podozrenie na aortálnu insuficienciu, ale aj jeho stupeň:

Presná diagnóza

Aortálna nedostatočnosť s presným stanovením jej stupňa možno diagnostikovať na ultrazvuku srdca:

 • Štandard (kardiografia ECHO) - vizuálne detekuje chybné uzatvorenie ventilových letákov, štruktúru myokardu, objem dutín a funkciu iných srdcových chlopní.
 • Doplerometria a duplexné vyšetrenie - určuje, koľko krvi sa čerpá z aorty do ľavej komory.
 • EKG,
 • Kompletný krvný obraz
 • Biochemické testy,
 • Zrážanie krvi
 • Koronárna angiografia.

Tieto štúdie sú potrebné na posúdenie všeobecných zmien v tele a srdci.

Ak sa veľmi zriedkavo diagnostikujú klinické príznaky s miernymi formami vád, potom sú k dispozícii aj minimálne prejavy pomocou ultrazvukovej diagnostiky. Tabuľka popisuje ultrazvukové kritériá, pomocou ktorých môžete určiť akýkoľvek stupeň aortálnej nedostatočnosti:

Je možné vyliečiť túto chorobu

Nie je možné posúdiť, či je aortálna nedostatočnosť liečiteľná. Na jednej strane môžu byť eliminované príznaky, ale na druhej strane nie je možné úplne obnoviť prirodzenú normálnu štruktúru ventilu a aorty. Lekársku taktiku rozhodujú kardiológovia a kardiológovia. Závisí to od stupňa nedostatočnosti a miery rastu: taktika môže byť konzervatívna a operatívna (chirurgická).

Liečba mierneho až stredne ťažkého, pomaly sa rozvíjajúceho zlyhania

Objem liečby pacientov s 1-2 stupňami aortálnej insuficiencie:

 1. Diéta - obmedzenie soli, pikantné, kvapalné, živočíšne tuky, dôraz na zeleninu, ovocie, rastlinné oleje, omega-3 (v rámci tabuľky stravy číslo 10).
 2. Dosiahnuté zaťaženie - výnimka z ťažkej fyzickej práce, obmedzenie činnosti v závislosti od skutočných schopností pacienta, cvičebná terapia.
 3. Zdravý spánok, vylúčenie práce v noci, psycho-emocionálny pokoj.
 4. Pravidelné návštevy špecialistu a ultrazvuku srdca (najmenej 2 krát za rok).
 5. Príjem liekov:
 • Beta-blokátory (bisoprolol, metoprolol);
 • Inhibítory ACE (Lisinopril, Berlipril, Enap);
 • Nitroglycerín (Isoket, Cardiket);
 • Kardioprotektory (vitamíny E, B6, Preduktal, Mildronat).
Lieky, ktoré pomáhajú pri liečbe miernej aortálnej nedostatočnosti

Liečba závažného, ​​závažného a rýchlo progresívneho zlyhania

Ak nedostatočnosť aortálnej chlopne ohrozuje nezvratné zmeny myokardu a krvného obehu u ľudí bez ťažkých komorbidít, je indikovaná chirurgická liečba. Jeho podstatou je nahradiť postihnutý ventil umelou protézou.

Pacienti s umelým ventilom po celý život by mali dodržiavať šetriaci režim, stravu a užívať antikoagulanciá: klopidogrel, warfarín, v extrémnom prípade Cardiomagnyl alebo iné lieky acetylsalicylovú kyselinu.

Ak sa operácia nemôže uskutočniť, okrem základnej liečby sú lieky predpísané:

 • Diuretikum - Hypotiazid, Furosemid, Lasix;
 • Antikoagulanciá - Aspirín Cardio, Magnicor;
 • Glykozidy - digoxín;
 • Antiarytmikum (s arytmiami) - Cordarone, Verapamil.

V každom prípade je liečba celoživotná, ale jeho objem sa môže rozširovať alebo znižovať v závislosti od účinnosti liečby a zlepšenia stavu pacienta.

Možné komplikácie a prognóza

Aortálna nedostatočnosť je zákerná choroba srdca, pretože môže získať nepredvídateľný priebeh, ktorý závisí hlavne od príčiny výskytu:

 • Dlhodobo sa vôbec nevykazuje, prebieha po celý život podľa typov zmien charakteristických pre prvú fázu - je náhodne zistená počas diagnostiky alebo vyšetrenia lekárom (15-20%).
 • Je skrytá a okamžite sa prejavuje príznakmi srdcového zlyhania v štádiu výrazného prerozdelenia v srdci (10-15%).
 • Postupne postupuje (v priebehu rokov, desaťročia), pričom sa postupne prechádza od svetla k terminálom (60-70%).
 • Závažná nedostatočnosť aortálnej chlopne (5%) sa vyskytuje pri bakteriálnej endokarditíde a hrozí jej fulminantným srdcovým zlyhaním, pľúcnym edémom, kardiogénnym šokom.
 • Komplikácie infarktu myokardu (15-20%).

Výsledok ochorenia je priaznivý na úrovni 85-90%, ak sa liečba začne v počiatočnom štádiu a prebieha po celý život v požadovanom množstve. Lieky môžu podporiť iba srdce, spomaľujú rýchlosť progresie patologických zmien. S 1 - 2 stupňami v 50 - 60% to stačí pre to, aby osoba žila s menším obmedzeniami fyzických schopností.

Výmena ventilu s umelým riešením úplne rieši problém aortálnej nedostatočnosti 3-4 stupňov po dobu 20-30 rokov v 95%. Operovaní pacienti sú však tiež nútení užívať lieky na celý život a obmedzovať sa na fyzické námahy.

Akútna, koncová, ako aj aortálna nedostatočnosť u starších pacientov alebo ľudia s inými závažnými ochoreniami srdca a vnútorných orgánov vedie napriek poskytovanej liečbe k smrteľnej miere 85-90%.

Ak ste nejakým spôsobom spojený s možnými príčinami nedostatočnosti aortálnej chlopne, pamätajte na to - porucha vždy vzniká neočakávane. Preto ho odborník pravidelne sleduje - včasné zistenie môže zaručiť ochranu života a zdravia!

Aortálna nedostatočnosť

Aortálna nedostatočnosť je neúplné uzavretie chrupu aortálnej chlopne počas diastoly, čo vedie k spätnému toku krvi z aorty do ľavej komory. Aortálna nedostatočnosť je sprevádzaná závratmi, mdlobami, bolesťou na hrudníku, dýchavičnosťou a častým a nepravidelným srdcom. Na diagnostiku aortálnej nedostatočnosť vykonáva hrudníka rádiografiu, aortography, echokardiografia, EKG, MRI a CT vyšetrenie srdca, srdcovej katetrizácie, atď liečbe chronickej aortálnej nedostatočnosti sa vykonáva konzervatívny (diuretiká, ACE inhibítory, blokátory kalciových kanálov, atď).; v prípade závažného symptomatického priebehu je indikovaná náhrada plastu alebo aortálnej chlopne.

Aortálna nedostatočnosť

Aortálna nedostatočnosť (nedostatočnosť aortálnej chlopne) je defekt chlopne, v ktorom semilunárne chlopne aortálnej chlopne nie sú úplne zatvorené počas diastoly, čo vedie k diastolickej regurgitácii krvi z aorty späť do ľavej komory. Medzi všetkými poruchami srdca predstavuje izolovaná aortálna nedostatočnosť asi 4% prípadov kardiológie; v 10% prípadov je nedostatok aortálnej chlopne kombinovaný s ďalšími léziami ventilov. U prevažnej väčšiny pacientov (55-60%) sa zistila kombinácia nedostatočnosti aortálnej chlopne a stenózy aorty. Aortálna nedostatočnosť je 3-5 krát častejšia u mužov.

Príčiny aortálnej nedostatočnosti

Aortálna nedostatočnosť je polyetiologická porucha, ktorej pôvod môže byť spôsobený množstvom vrodených alebo získaných faktorov.

Kongenitálna aortálna nedostatočnosť sa vyvíja, keď je namiesto trikuspidálnej jedna, dve alebo štyri listy aortálnej chlopne. Spôsobí, že vada aortálnej chlopne môže byť dedičné ochorenia spojivového tkaniva: vrodená abnormalita steny aorty - aortoannulyarnaya ektázie, Marfanov syndróm, Ehlers-Danlosův syndróm, cystická fibróza, vrodená osteoporóza, Erdheimova choroba, atď. V tomto prípade sa zvyčajne vyskytuje alebo neúplné uzavretie aortálnej prolapsu ventilu..

Hlavné príčiny získané organické aortálnej nedostatočnosť vyčnievať reumatizmus (až 80% všetkých prípadov), bakteriálna endokarditída, artérioskleróza, syfilis, reumatoidná artritída, systémový lupus erythematosus, Takayasuova ochorenie, traumatické poškodenie armatúry a ďalšie. Rheumatism vedie k zahusťovanie, deformácie a vrások z chlopne aortu, v dôsledku čoho nedochádza k úplnému uzatvoreniu počas diastole. Reumatická etiológia obvykle spočíva v kombinácii aortálnej nedostatočnosti s mitrálnou poruchou. Infekčná endokarditída je sprevádzaná deformáciou, eróziou alebo perforáciou chrupu, čo spôsobuje defekt aortálnej chlopne.

Vznik Relatívna aortálnej insuficiencie možno kvôli rozšíreniu vláknový prstence alebo aortálnej vôle ventilu hypertenzia, Valsalva sinus aneuryzma, disekcia aorty, ankylozujúcej reumatické spondylitídy (Bechterevova choroba) a ďalšie. Patológiou. Za týchto podmienok môže dôjsť aj k oddeleniu letákov aortálnej chlopne počas diastoly.

Hemodynamické poruchy aortálnej nedostatočnosti

Hemodynamické poruchy aortálnej nedostatočnosti sú determinované objemom diastolickej krvnej regurgitácie prostredníctvom defektu chlopne z aorty späť do ľavej komory (LV). V tomto prípade môže objem krvi návrat do LV dosiahnuť viac ako polovicu hodnoty srdcového výstupu.

Pri aortálnej nedostatočnosti je teda ľavá komora v priebehu diastolického obdobia naplnená ako dôsledkom prívodu krvi z ľavej predsiene a ako výsledok aortálneho refluxu, čo je spojené s nárastom diastolického objemu a tlaku v dutine LV. Objem regurgitácie môže dosiahnuť až 75% objemu zdvihu a koncový diastolický objem ľavej komory sa môže zvýšiť až na 440 ml (rýchlosťou 60 až 130 ml).

Rozšírenie dutiny ľavej komory prispieva k napínaniu svalových vlákien. Na vylúčenie zvýšeného objemu krvi sa zvyšuje sila komorovej kontrakcie, čo so uspokojivým stavom myokardu vedie k zvýšeniu systolického vylučovania a kompenzácii zmenenej intrakardiálnej hemodynamiky. Avšak, dlhodobú prevádzku v režime ľavej komory hyperfunkcia je vždy sprevádzaná hypertrofiu kardiomyocytov a potom dystrofia: nahradiť krátku dobu tonogennoy LV dilatácie so zvýšeným prietokom krvi prichádza obdobie Myogénne dilatáciu so zvýšeným prietokom krvi. Konečným výsledkom je vada mitralizatsiya - relatívna mitrálnej insuficiencie spôsobené LV dilatácie, dysfunkciu papilárnych svalov a mitrálnej medzikružia expanznej fibrosus ventilu.

V podmienkach kompenzácie aortálnej nedostatočnosti zostáva funkcia ľavej predsiene neporušená. S rozvojom dekompenzácie dochádza k zvýšeniu diastolického tlaku v ľavej predsieni, čo vedie k jeho hyperfunkcii a následne k hypertrofii a dilatácii. Krvná státia v cievnom systéme pľúcneho obehu sprevádza zvýšenie tlaku v pľúcnej tepne, po ktorej nasleduje hyperfunkcia a hypertrofia pravého ventrikulárneho myokardu. To vysvetľuje vývoj zlyhania pravej komory s poruchou aorty.

Klasifikácia aortálnej nedostatočnosti

Na posúdenie závažnosti hemodynamických porúch a kompenzačných schopností organizmu sa používa klinická klasifikácia, ktorá rozlišuje 5 stupňov aortálnej insuficiencie:

 • I - úplná fáza kompenzácie. Počiatočné (auskultatívne) príznaky aortálnej nedostatočnosti v neprítomnosti subjektívnych ťažkostí.
 • II - štádium latentného srdcového zlyhania. Charakterizované miernym poklesom tolerancie cvičenia. Podľa EKG sa zistí známky hypertrofie a objemového preťaženia ľavej komory.
 • III - stupeň subkompenzácie aortálnej insuficiencie. Typická anginálna bolesť, nútené obmedzenie fyzickej aktivity. Na EKG a rádiografii - hypertrofii ľavej komory, príznaky sekundárnej koronárnej insuficiencie.
 • IV - štádium dekompenzácie aortálnej nedostatočnosti. Závažná dýchavičnosť a záchvaty srdcovej astmy sa vyskytujú pri najmenšom napätí, pričom sa určí zvýšenie pečene.
 • V - terminálny stupeň aortálnej nedostatočnosti. Je charakterizovaná progresívnym totálnym zlyhaním srdca, hlbokými dystrofickými procesmi vo všetkých životne dôležitých orgánoch.

Symptómy aortálnej nedostatočnosti

Pacienti s aortálnou nedostatočnosťou v štádiu kompenzácie neuvádzajú subjektívne symptómy. Latentná vada môže byť dlhá - niekedy niekoľko rokov. Výnimkou je akútne vyvinutá nedostatočnosť aorty v dôsledku disekcie aneuryzmy aorty, infekčnej endokarditídy a iných príčin.

Symptómy aortálnej nedostatočnosti sa zvyčajne prejavujú pocitmi pulzácie v cievach hlavy a krku, zvýšenými srdcovými tepmi, čo súvisí s vysokým pulzným tlakom a zvýšením srdcového výkonu. Sinusová tachykardia charakteristická pre aortálnu insuficienciu je subjektívne vnímaná pacientmi ako palpitácie.

Pri výraznej poruche chlopne a veľkom objeme regurgitácie sa zaznamenajú príznaky mozgu: závraty, bolesti hlavy, tinitus, poruchy videnia, krátkodobá synkopa (najmä keď sa horizontálna poloha tela rýchlo mení na vertikálnu).

Následne, angina pectoris, arytmia (extrasystol), dýchavičnosť, zvýšené potenie. V prvých štádiách aortálnej nedostatočnosti sú tieto pocity narušené hlavne počas cvičenia a neskôr sa zdajú byť v pokoji. Pristúpenie k nedostatočnosti pravej komory sa prejavuje opuchom nôh, ťažkosťami a bolesťou v správnom hypochondriu.

Akútna aortálna nedostatočnosť sa vyskytuje podľa typu pľúcneho edému v kombinácii s arteriálnou hypotenziou. Je spojená s náhlym preťažením objemu ľavej komory, nárastom konštantného diastolického tlaku v LV a poklesom výboja. Pri absencii špeciálnej kardiálnej chirurgie je mortalita v tomto stave extrémne vysoká.

Diagnóza aortálnej nedostatočnosti

Fyzické údaje o aortálnej nedostatočnosti sú charakterizované radom typických symptómov. Pri externom vyšetrení je pozoruhodná bledosť kože av neskorších štádiách akrocyanóza. Niekedy možno identifikovať vonkajšie známky zvýšenej pulzácie tepien - "Dance karotídy" (viditeľná voľným okom pulzujúce krčných tepien), Musset symptóm (rytmické pokýval hlavou v rytme tlkotu srdca), Landolfi symptóm (zvlnenie žiakov), "kapilárne pulzu Quinckeho" (zvlnenie cievne nechtového lôžka ), Mullerov príznak (pulzácia vululy a mäkkého podnebia).

Zvyčajne vizuálna definícia apikálneho impulzu a jeho posun v medzikostálnom priestore VI - VII; aortálna pulzácia je hmatateľná za xiphoidným procesom. Auskultačné príznaky aortálnej insuficiencie vyznačujúci aortálnej diastolickú hluk, útlm I a II, srdcové ozvy, "sprevádza" funkčné systolický šelest na aortálnu cievne javov (dual tone Traube, dvakrát Duroziez šumu).

Inštrumentálna diagnostika aortálnej nedostatočnosti je založená na výsledkoch EKG, fonokardiografie, röntgenových vyšetrení, EchoCG (CLE), katetrizácii srdca, MRI, MSCT. Elektrokardiografia odhaľuje príznaky hypertrofie ľavej komory s mitralizáciou defektu - údaje o hypertrofii ľavej predsiene. Pomocou fonokardiografie sa stanovuje zmenené a abnormálne srdcové zvuky. Echokardiografická štúdia poukazuje na množstvo charakteristických symptómov aortálnej nedostatočnosti - zvýšenie veľkosti ľavej komory, anatomická porucha a funkčné zlyhanie aortálnej chlopne.

Na snímkach hrudníka sa odhalilo rozšírenie ľavej komory a tieň aorty, vrchol srdca doľava a dole, príznaky žilovej krvácania do pľúc. S rastúcou aortografiou sa vizualizuje regurgitácia prietoku krvi cez aortálnu chlopňu do ľavej komory. Pre stanovenie veľkosti srdcového výstupu, konečného diastolického objemu v LV a objemu regurgitácie, ako aj ďalších potrebných parametrov je potrebné vyšetrenie dutín srdca u pacientov s aortálnou nedostatočnosťou.

Liečba aortálnej nedostatočnosti

Mierna aortálna insuficiencia s asymptomatickou liečbou nevyžaduje. Odporúča sa obmedziť fyzickú námahu, ročné vyšetrenie kardiológom s echokardiografiou. Pri asymptomatickej strednej aortálnej nedostatočnosti sú predpísané diuretiká, blokátory kalciového kanála, inhibítory ACE, blokátory angiotenzínového receptora. Aby sa zabránilo infekcii počas vykonávania zubných a chirurgických zákrokov, sú predpísané antibiotiká.

Chirurgická liečba - náhrada plastov / aortálnej chlopne je indikovaná pre ťažkú ​​symptomatickú aortálnu insuficienciu. V prípade akútnej aortálnej insuficiencie v dôsledku disekcie aneuryzmy alebo poranenia aorty sa vykoná náhrada aortálnej chlopne a vzostupná aorta.

Známky nefunkčnosti sú nárast diastolického objemu LV do 300 ml; ejekčná frakcia 50%, konečný diastolický tlak približne 40 mm Hg. Art.

Prognóza a prevencia aortálnej nedostatočnosti

Prognóza aortálnej nedostatočnosti je do značnej miery determinovaná etiológiou defektu a objemom regurgitácie. Pri ťažkej aortálnej nedostatočnosti bez dekompenzácie je priemerná dĺžka života pacientov v čase diagnózy 5-10 rokov. V dekompenzovanom štádiu s príznakmi koronárneho a srdcového zlyhania je farmakologická liečba neúčinná a pacienti umierajú do 2 rokov. Včasná chirurgia srdca významne zlepšuje prognózu aortálnej nedostatočnosti.

Zabránenie vzniku aortálnej nedostatočnosti je prevencia reumatických ochorení, syfilis, ateroskleróza, ich včasná detekcia a správne liečenie; klinické vyšetrenie pacientov s rizikom vzniku aortálnej defekty.

Nedostatok srdcových chlopní

Srdce je komplexný mechanizmus, zlyhanie alebo zlyhanie aspoň jednej z jeho "podrobností" vedie k poruchám v práci iných orgánov a systémov. Valvulárne srdcové chyby spôsobujú zlyhanie srdca, zvýšený pľúcny tlak a môžu mať smrteľné následky. Avšak včasné chirurgické zákroky môžu výrazne zlepšiť ich stav a niekedy sa úplne zbaviť problému.

Typy ventilov a ich funkcie

Ľavé komory srdca, ktoré dostávajú kyslíkom obohatenú krv z pľúcneho kmeňa, tlačia pod tlakom do systémovej cirkulácie. Po prechode celým cévnym systémom sa krv cez žily vráti na pravú stranu srdca, odkiaľ cestuje do pľúc, aby sa znova naplnila kyslíkom. Správny smer prietoku krvi je zabezpečený srdcovými ventilmi. Dve z nich spájajú komory srdca s veľkými nádobami, dve ešte oddeľujú predsiene od komôr. Ventily oddeľujúce srdce od cévnych kmeňov sa nazývajú výtoky, predsieňové komorové ventily - prívod. Ich typy a funkcie:

 1. Mitral - má dve dvere a oddeľuje ľavé srdcové komory od seba navzájom. V čase kontrakcie srdca sa ventily tesne uzavrú a krv sa uvrhne do aorty.
 2. Tricuspid - uzavrie otvor medzi pravou predsieňou a komorou, čím zabraňuje spätnému toku venóznej krvi.
 3. Pľúcna - nachádza sa na výstupe z pravej komory do pľúcnej tepny.
 4. Aortikum - medzi aortou a ľavou komorou.

Z rôznych dôvodov sa môžu vyskytnúť organické zmeny v tkanivách, ktoré tvoria otvor (vláknitý krúžok) a letáky s ventilmi. Chyby ventilov na pravej strane sa nazývajú pravostranné zlyhanie, porážka mitrálnej a aortálnej chlopne spôsobuje poruchu na ľavej strane.

Formy chýb

Forma rozlišuje dva typy chýb:

 • Spinálna stenóza spôsobená adhéziou jaziev alebo kalcináciou ventilov (skleróza) zasahuje do normálneho prietoku krvi. Prichádza v nedostatočnom množstve, čím zvyšuje zaťaženie svalov ľavej komory.
 • Nedostatok ventilov nastáva vtedy, keď sú chlopne ventilov a ich neúplné uzatvorenie. Výsledkom je, že počas systoly (na ľavej strane) alebo diastoly (cez pravé ventily) sa krv vráti späť do predsiene alebo do komôr. Súčasne srdcový sval nemá dostatočnú silu na kompenzáciu nedostatočného množstva krvi, ktoré musí prúdiť do vnútorných orgánov.

Najbežnejšou patológiou je nedostatočnosť mitrálnej chlopne, ktorá predstavuje viac ako polovicu srdcových chýb.

Príčiny malformácií ventilov

Väčšina vád - získaná. Vrodené abnormality nie sú vyššie ako 1%. Medzi ne patria bežné chyby pľúcnych a aortálnych chlopní v podobe deformácie alebo nesprávneho zostrihu ventilov. Výskyt intrauterinných defektov je ovplyvnený vonkajšími a genetickými faktormi.

Získané chyby sú najčastejšie výsledkom reumatizmu alebo infekčnej endokarditídy. Chyby ventilu sa môžu vyskytnúť v dôsledku:

 • ateroskleróza s tvorbou plakov v aorte;
 • sepsa;
 • tuberkulóza;
 • aneuryzma ľavej komory;
 • syfilis;
 • poranenia.

Nedostatok mitrálnej chlopne sa tiež vyvíja pri systémových ochoreniach: lupus erythematosus a sklerodermie. Nie vždy dôvodom je patologická deformácia ventilov. Nedostatok sa môže vyskytnúť v dôsledku odtrhnutia, predĺženia alebo skracovania akordov - vlákien, ktoré zabezpečujú ventily na papilárne svaly. Príčinou môže byť poškodenie samotných svalov.

Relatívna mitrálna nedostatočnosť sa vyvíja s nárastom dutiny ľavej komory a rozťahovaním vláknitého prstenca mitrálnej chlopne bez zmeny štruktúry. Stáva sa to s progresívnou hypertenziou, ochorením aorty, ťažkým srdcovým ochorením.

Relatívnu nedostatočnosť pľúcnej chlopne môže sprevádzať zvýšený tlak v pľúcnej tepne, pľúcna embólia, aneuryzma aorty, strhnutie pľúcnej artérie, chronické ochorenia pľúc a priedušiek.

Nedostatok aortálnej chlopne ako izolovaná patológia sa vyskytuje iba u 5% pacientov trpiacich srdcovým ochorením. Častejšie to sprevádza nedostatok mitrálnej chlopne. V dôsledku neúplného uzatvorenia ventilov časť krvi prúdi späť do ľavej komory. Vzhľadom na nedostatočný objem v aorte sa nevytvára potrebný tlak, aby sa krv presunula do ciev strednej a malej ráže. Preto orgány nedostávajú požadované množstvo kyslíka.

Rozsah, príznaky a príznaky patológie

Symptómy zlyhania srdcovej chlopne sa nezobrazia okamžite. Ľavá komora má silnú svalovú silu, ktorá jej umožňuje kompenzovať nedostatok krvi.

Nedostatok aortálnej chlopne

Aortálna nedostatočnosť je rozdelená na päť stupňov. Pri vzniku vady je každá z nich sprevádzaná progresívnymi symptómami:

 1. Prvý stupeň je asymptomatický. Počúvanie odhaľuje menšie príznaky aortálnej nedostatočnosti.
 2. Druhým stupňom je stupeň latentného srdcového zlyhania. Známky sú mierne alebo chýbajú.
 3. Tretí stupeň je subkompenzácia. Toto je obdobie vzniku koronárnej nedostatočnosti, keď srdcový sval postupne stráca schopnosť kompenzovať hemodynamické poruchy. V tomto štádiu pacient trpí častými bolesťami srdca a je nútený obmedziť fyzickú námahu. Na roentgenograme a zvýšenie elektrokardiogramu v ľavej komore je jasne viditeľné.
 4. Štvrtým stupňom je strata kompenzačnej kapacity ľavej komory. Slabé kontrakcie svalov nie sú schopné plne zabezpečiť telo s okysličenou krvou. Preťaženie v cievach spôsobuje dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu, pľúcny edém, zlyhanie srdca, zväčšenie pečene.
 5. Piaty stupeň - celkové srdcové zlyhanie, ktoré viedlo k smrti.

Mitrálna nedostatočnosť

Nedostatok mitrálnej chlopne z hľadiska objemu krvi, ktorá sa má podať späť (regurgitácia), sa môže rozdeliť na štyri stupne: menšie, stredné, ťažké a závažné. Podľa závažnosti symptómov existujú tri etapy:

 1. Kompenzovaná: regurgitácia cez mitrálnu chlopňu nie je väčšia ako štvrtina objemu krvného objemu, kompenzovaná zvýšenou funkciou komôr ľavej srdca.
 2. Subkompenzované: zvýšenie mitrálnej regurgitácie až o 25-50% systolického krvného objemu, rozvoj zápchy v pľúcach a zvýšenie záťaže oboch komôr.
 3. Dekompenzovaná: ťažká nedostatočnosť mitrálnej chlopne s regurgitáciou z 50 až 90% objemu mŕtvice, konečná fáza s úplným srdcovým zlyhaním.

Kompenzačná fáza je dlhá (až niekoľko rokov), kedy sa človek necíti dobre. Nedostatočná kompenzácia mitrálnej chlopne narúša rýchlu únavu, dýchavičnosť, zvýšenú srdcovú frekvenciu. Existuje kašeľ, niekedy s krvou. Zvýšenie žilovej stagnácie spôsobuje nočné útočnosti bez dýchania.

Pravá chyba

Zvýšené zaťaženie ľavej srdce, na druhej strane, spôsobuje silnú prácu v pravej komore. V izolovanej forme je pravostranné zlyhanie výsledkom defektu trikuspidálnej chlopne, pľúcneho srdca. Symptómy a znaky:

 • ascites (tekutina v brušnej dutine);
 • opuch rúk a nôh, cyanóza prstov;
 • opuch žíl v krku;
 • zväčšená pečeň;
 • chrapot;
 • fibrilácia predsiení, vyvíjajúca sa v štádiu dekompenzácie.

Vrodená nedostatočnosť pľúcnej chlopne sa prejavuje problémami s dýchaním spôsobenými tlakom na priedušky a priedušnicu dilatovanými plazmatickými cievami.

Získané ochorenie pľúcnej chlopne sa prejavuje iba vtedy, keď defekcia trikuspidálnej chlopne spôsobuje zvýšenie symptómov pravostranného zlyhania. Pacienti sa sťažujú na ospalosť, silnú únavu, dýchavičnosť, tachykardiu. Charakteristickým príznakom, ktorý kardiológ vždy upozorňuje, je opuch horných falangov na prstoch (majú formu bubnov). Pri progresii patológie, opuchu nohy a ramien, ascitu, výskytu tekutiny v hrudníku, sa spoja srdcová cirhóza pečene.

diagnostika

Fyzikálne vyšetrenie poskytuje prvé informácie o defektoch ventilov. Klasické príznaky aortálnej nedostatočnosti:

 • zvýšená pulzácia na karotických tepnách je sprevádzaná kývnutím hlavy (Mussetov príznak);
 • objavujú sa špecifické zvuky na artériách a srdcové zvuky sú oslabené;
 • pocit pulzácie v prstoch (Quincke kapilárny šum).

EKG zaznamenáva zhrubnutie svalov ľavej komory. Röntgen ukazuje nárast veľkosti srdca. Transesofageálna echokardiografia umožňuje zobraziť a posúdiť stupeň poškodenia aortálnej chlopne a štruktúru koreňa aorty. Pomocou fonografie sa počujú patologické srdcové zvuky a zvuky. Vzostupná aortografia zobrazuje regurgitáciu.

Pri nedostatku mitrálnej chlopne počas kontroly je povaha dýchania pevná - dýchavičnosť nezmizne, aj keď pacient ležia. Nastáva opuch nôh a nôh, čo znižuje frekvenciu močenia (denná diuréza). Odhadované charakteristiky pulzu, krvného tlaku, prítomnosti a závažnosti srdcového šumu.

Používajú sa rovnaké inštrumentálne štúdie. Okrem toho je predpísaný ultrazvukový doppler srdca na vizualizáciu objemu regurgitácie a na posúdenie závažnosti defektu. EKG príznaky nedostatku mitrálnej chlopne - hypertrofia ľavého srdca so zvýšeným pľúcnym tlakom - zhrubnutie svalov pravej komory. V druhej fáze mitrálnej nedostatočnosti umožňuje röntgenová snímka vidieť zdravé a postihnuté tkanivo, stagnáciu v koreňoch pľúc.

V prípade nedostatočnosti pľúcnych chlopní palpácia spôsobuje pocit palpácie pravého srdca. Zaznamená sa špecifický diastolický šelest a zmena pľúcnej zložky tónu II. Na EKG sa určí hypertrofia pravých srdcových komôr. Rádiografia ukazuje vypuknutie pľúcneho aortálneho oblúka, posilnenie cievneho pľúcneho vzoru. Regurgitácia je určená angiopulmonografiou.

liečba

Mierna aortálna a mitrálna nedostatočnosť bez symptómov a porúch obehu nevyžaduje špeciálnu liečbu. Každoročne sa vyšetruje kardiológ, echokardiografia a EKG.

Liečba liečby mitrálnej nedostatočnosti vo fáze subkompenzácie spočíva v užívaní srdcových glykozidov, beta-blokátorov, inhibítorov ACE, diuretík. Pri strednej a závažnej operácii sa vykonáva. Typy operácií:

 • rekonštrukčná chirurgia zabezpečujúca ventil (korekcia sa vykonáva v detstve);
 • akordy korekcia normalizuje mobilitu letákov mitrálnej chlopne protézy akordov, musí byť v ich úplnému zničeniu;
 • fixácia papilárnych svalov (vykonávaná pomocou teflónových implantátov);
 • antineoplastika - rekonštrukcia ventilov a ich spojenie s akordmi, odstránenie usadenín vápnika na ventiloch, odstránenie zarasteného tkaniva a zmena tvaru ventilu;
 • protetika.

Pri akútnej a ťažkej chronickej aortálnej nedostatočnosti sa vykonáva plastická chirurgia alebo protetika samotného ventilu a vzostupnej aorty.

Lieky na ochorenie pľúcnych chlopní sú určené na zníženie príznakov srdcového zlyhania. Použite diuretiká a lieky, ktoré dilatujú žilové cievy. Vrodená nedostatočnosť ventilov pľúcnej artérie môže byť korigovaná medziproduktmi, ktoré uľahčujú celkový stav. Radikálna chirurgia zahŕňa náhradu ventilu a odstránenie súvisiacich porúch.

Chyby ventilu sú závažné ochorenia a vyžadujú včasnú liečbu. Kardiálna chirurgia výrazne zvyšuje šance nielen na prežitie, ale aj na návrat k plnohodnotnému životu.

Valvulárne srdcové zlyhanie: príčiny, symptómy, liečba, prognóza

Prečo sa zvykne považovať reumatizmus za nebezpečnú chorobu? Pretože k nemu patrí jeho hlavná úloha pri tvorbe srdcových chýb (PS), podiel iných faktorov (infekcie, zranenia, nádory, kolagenóza) klesá oveľa menej. V tomto ohľade zlyhanie ventilov srdca často vidíme ako komplikáciu tejto patológie.

reumatická endokarditída je hlavnou príčinou chlopňovej choroby srdca

Zápalový proces spojivového tkaniva spôsobený beta-hemolytickým streptokokom, ktorý robí svoj debut, sa rýchlo dostane do srdca, kde spôsobuje nenapraviteľné poškodenie jeho chlopní a mení ich morfologickú štruktúru. V dôsledku týchto transformácií sa zúžený otvor (atrioventrikulárny), ktorý sa nazýva stenóza, alebo sa skracujú ventily srdcových chlopní (jav zvaný porucha). Najčastejšie trpí ľavý atrioventrikulárny ventil, ktorý je bežnejší pre všetkých, aby zavolali mitrálnu chlopňu (MK). Ak sa u detí s reumatizmom prevažne vyvinie aortálna stenóza alebo MK, u dospelých je prevalencia nedostatočnosti mitrálnej chlopne (UMC), ktorá vedie k ďalším získaným srdcovým chybám.

Obrázok: Ventilové zariadenie v štruktúre srdca

Nie nevyhnutne v prípade ventilu

Nedostatok mitrálnej chlopne je stav, keď sa z určitých dôvodov jeho ventily úplne úplne uzavrú a v čase kontrakcie (systoly) komôr nechajú krv vrátiť späť do ľavej predsiene (mitrálna regurgitácia). NMC zriedkavo prebieha oddelene od ostatných PS (nepresahuje 3% prípadov), hlavne je sprevádzaný mitrálnou stenózou alebo poruchami aorty. Ako samostatná alebo prevládajúca forma, mitrálna nedostatočnosť uprednostňuje mužský sex viac.

U jednotlivých pacientov môže byť prítomná možnosť nazývaná relatívna deficiencia. Vďaka nej zostáva dvojzávitová chlopňa patologicky nezmenená a nastáva mitrálna regurgitácia. Vytvára sa papilárnymi svalmi, vláknitým krúžkom, akordmi šliach, ktoré narúšajú dobre koordinovanú prácu mitrálneho komplexu. Tvorbou relatívnej nedostatočnosti môže spôsobiť difúzne poškodenie a zmenu kontraktilné schopnosti srdcového svalu ľavej komory (LV), rozšírenie jeho dutiny a natiahnutie krúžku ventilu je z veľkej časti (zúženie krúžok - vytvára relatívna stenózu). Akékoľvek patologické procesy, ktoré prispievajú k rozšíreniu ľavej komory (dilatačná kardiomyopatia, porucha aorty, arteriálna hypertenzia), môžu viesť k rozvoju relatívnej nedostatočnosti.

Prečo sa krv vracia?

Morfologické premena (zmenšiť dĺžku, vzhľad vráskavej, poruchy konštrukcie v dôsledku usadzovaniu vodného kameňa (depozitov vápnika) na ventile tkaniva klapiek deformácia) vedie k strate schopnosti ventilu tesne uzavretú a bráni spätnému prúdeniu krvi do ľavej predsiene (ventil nedostatočnosťou s mitrálnej kyseliny). Často sa stáva, spolu so zmenou ventilu sú skrátené a deformovaných šliach akordy a papilárnej svaly, tj mitrálnej nedostatočnosti, a to nielen nemožno vylúčiť, ale mali by byť považovaný za možnú kombináciu s patológiu subvalvulárnou prístroja.

V prevažnej väčšine prípadov je reumatická endokarditída príčinou nedostatočnosti mitrálnej chlopne, hoci niekedy môže nová patológia začať vážne ochorenie:

 • Infarkt myokardu;
 • kardio;
 • trauma;
 • Srdcový nádor (myxóm) umiestnený na konkrétnom mieste;
 • Niektoré z vrodených anomálií sú;
 • Marfanov syndróm;
 • Difúzne ochorenia spojivového tkaniva (reumatoidná artritída, SLE, systémová sklerodermia).

Súčasná situácia vytvára nepriaznivé podmienky pre fungovanie LV, pretože na neho padá obrovská záťaž, ale prirodzená sila ľavej komory mu dlho pomáha kompenzovať prietok krvi vo veľkom kruhu, takže pacient sa naďalej dlhodobo považuje za zdravého.

Samozrejme, tento stav vecí NN nebude trvať až do nekonečna, takže po určitom čase (všetkými rôznymi spôsobmi) začne kontraktilita klesať, čo sa prejavuje príznakmi stagnácie v pľúcach. Ako odpoveď na zvýšený tlak v pľúcnej cirkulácii (pľúcna hypertenzia) je ústia pľúcnej artérie (LA) natiahnutá a na tomto pozadí sa vyvíja relatívna nedostatočnosť ventilu pľúcnej artérie. Mimochodom, pokiaľ ide o pľúcny ventil: hlavne jeho porucha je relatívna a kvôli rozšíreniu ústia lietadla.

Okrem pľúcnej hypertenzie a všetkého, čo z nej vyplýva, dochádza k hypertrofii pravého srdca a snaží sa zabezpečiť adekvátny prietok krvi. Postupne sa pravá komora hypertrofické, a neskôr rozšíril (dilatiruetsya) a do systémového obehu dochádza závažnú fáze dekompenzácia.

Stupne, stupne, sťažnosti

Nedostatok mitrálnej chlopne je klasifikovaný podľa nasledujúcich znakov:

 1. Pôvod choroby (reumatická horúčka, ateroskleróza, bakteriálna endokarditída, syfilis);
 2. Stav všeobecnej hemodynamiky (kompenzácia spôsobená jednotlivými dutinami srdca a dekompenzáciou, keď srdce vyčerpalo svoje možnosti);
 3. Závažnosť (porušenie intrakardiálnej hemodynamiky).

Cardiologickí lekári, berúc do úvahy sťažnosti pacienta a objektívne klinické údaje, používajú menšiu gradáciu závažnosti a rozdeľujú priebeh mitrálnej nedostatočnosti na 5 stupňov, ktoré sa pokúsime prezentovať spolu so stupňami závažnosti:

 • V štádiu 1 (stupeň 1-2) chyba významne nemení hemodynamiku vnútri srdca. Spočiatku, že pacient nie je nijako zvlášť všimnúť vývoj choroby, pokračuje v práci a byť známy cvičenia, ale časom začne sláviť vzhľad dýchavičnosť pri vykonávaní prác, vzostup v podlahe, išiel rýchlo. Made in kliniky EKG zistí príznaky infarktu hypertrofie ľavej srdcovej (átria a komory) - oni ukazujú, že zatiaľ čo vyrovnať a kompenzovať vadu, ale práca je vraj nosí.
 • Stredný zlyhania (stupeň 2, stupeň 3) sa prejavuje hypertrofickou vývoj dilatáciu ľavej komory srdca, v zobrazí malý kruh prvé príznaky žilového hromadenie. Pacient medzi hlavnými sťažnosťami konštatuje neustály dýchavičnosť, zníženú pracovnú schopnosť, záchvaty búšení srdca, kardialgiu.
 • Vznik stabilných známok dekompenzácia (tachykardia, edém, preťaženia je nielen svetlo, ale aj v iných orgánoch, hepatomegália, srdcová astma, suché, alebo s malým množstvom spúta, niekedy pruhovaný s krvou, kašeľ), tvorba relatívna insuficiencia trikuspidálnej chlopne, hypertrofia pravej komory - charakteristické znaky stupňa 3 (stupeň 4) závažnosti NMC. Vývoj následných udalostí (štádium 5) vedie k nezvratným zmenám (ťažké obehové zlyhanie, dystrofické procesy v mnohých orgánoch).

Video: príznaky nedostatku mitrálnej chlopne

Liečba mitrálnej nedostatočnosti závisí od závažnosti a štádia procesu. Pacienti s podobnou patológiou sú registrovaní pod kontrolou kardio-reumatológov, ktorí:

 1. Zaoberá sa prevenciou exacerbácií reumatizmu (schéma bitsilínu, protizápalové nesteroidné lieky);
 2. Snaží sa zabrániť vzniku srdcového zlyhania (s výskytom príznakov - diuretiká, ACE inhibítory, beta-blokátory atď.);
 3. Liečuje fibriláciu predsiení (verapamil, digoxín);
 4. Vykonáva prevenciu tromboembolizmu predpísaním protidoštičkových liekov.

V závažných prípadoch, SMC, za predpokladu, že od začiatku hemodynamických porúch trvalo celkom dosť času, takže neboli schopní získať oporu a spôsobiť nenapraviteľné škody na pacienta je perspektíva, ako vyriešiť problém s chirurgickým zákrokom (držanie valvuloplastika, protetické chirurgia srdcovej chlopne),

Companion alebo sám? (nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne)

Ak by čitateľ poznamenal, bolo poznamenané, že v pokročilých štádiách mitrálnej nedostatočnosti začnú byť do patologického procesu zahrnuté aj iné ventily a srdcové komory. Napríklad vysoká frekvencia výskytu relatívna trikuspidální insuficiencie ventilu kvôli jeho kombinácii s mitrálnej vo väčšine prípadov vzhľadom k tomu, že v kroku 4 z SMC pozorovalo významné zvýšenie komorového dutine pravej. Jedná sa o poruchu trikuspidálneho ventilu (NTC), ktorý je ľahko rozpoznateľný voľným okom.

Niektoré znaky vzhľadu charakteristické pre závažné zlyhanie pravej komory spravidla dávajú pacientovi:

 • Opuchlé žily v krku;
 • Modrastý nádych kože horných a dolných končatín, špička nosa, modré až čierne pery (akrocyanóza);
 • Dýchanie je časté aj pri zanedbateľnom zaťažení (osoba takmer vždy nemá dostatok vzduchu);
 • Strata chuti do jedla (pre potraviny pre pacienta sa stáva dodatočné zaťaženie), epigastrická bolesť, nevoľnosť;
 • Zvýšenie brucha v dôsledku vývinu ascitu.

Relatívna NTK je pomerne rozšírená u pacientov, ktorí majú problémy s mitrálnou chlopňou (to nie je prípad organického NTC). Medzitým sa v izolovanej forme vyskytuje iba v jednotlivých prípadoch.

Rozšírenie pravej komory a zvýšenie jej dutiny na pozadí výraznej nedostatočnosti pankreasu (a preto je všetok rozruch) je najčastejšie výsledkom:

 1. Srdcové chyby reumatického a vrodeného pôvodu.
 2. Veľmi pokročilá arteriálna hypertenzia, keď cievne zmeny už spôsobili zlyhanie srdca.
 3. Aterosklerotická kardiálna skleróza.

Zlyhanie trikuspidálnej chlopne, spôsobené jej organickou léziou, ako bolo uvedené vyššie, sa neuplatňuje na bežne sa vyskytujúce varianty. Rovnaký reumatizmus, endokarditída infekčného pôvodu (niekedy pozorovaná u injekčných užívateľov injekčných striekačiek s použitím žily na injekčnú aplikáciu liekov), môže viesť k vývoju vrodenej defektov nazývanej Ebsteinova choroba (posun tricuspidovej chlopne).

LV zlyhá (regurgitácia aortálnej chlopne)

Spôsobiť nesprávnu pohybu krvi v aorte po systoly ľavej komory, môže byť aortálna stenóza alebo aortálnej chlopne v čase uvoľnenia srdca (diastoly), ktoré nemôžu byť normálne uzavretý, aby sa zabránilo krv späť do ľavej komory (aortálna regurgitácia). V 50% prípadov sa tieto dva nedostatky (stenóza a nedostatočnosť) navzájom kombinujú s defektom mitrálnej chlopne, ktoré sú zvyčajne dôsledkom reumatizmu. Treba poznamenať, že takéto "šťastie" vo väčšej miere spadá do srdca, patriaceho mužom.

Vzhľadom k úpadku letákov aortálnej chlopne také veľké nádobe, pri relaxácii srdca prúdi impozantné množstvo krvi, ktoré prirodzene vedie k preťaženiu, hypertrofie ľavej komory a napätia a zároveň k zníženiu prietoku krvi v periférnych ciev. Je pravda, že už mnoho rokov tento problém prešiel bez povšimnutia, pretože LV, ktorý má významné kompenzačné schopnosti, zvyšuje systolický výpad, zvládne svoju hlavnú funkciu a podporuje vylučovanie krvi do aorty na správnej úrovni. Ale zároveň trpí sám sebou. Nakoniec sila tohto "robotníka" vysuší, začne sa vzdať, čo je zreteľne vidieť, keď prejavy zlyhania ľavej komory vyjdú von. To všetko nemôže ovplyvniť stav pravej komory, ktorá tiež začína zlyhať. To však nestačí na chorobu, koronárny obeh trpí svojim účinkom a ústna aorta sa postupne rozťahuje.

Čí je chyba?

Ako už bolo uvedené, vývoj patologických zmien v aortálnej chlopni je najčastejšie obviňovaný z reumatickej horúčky. Okrem toho je užitočné pripomenúť ostatným viníkom aortálnej nedostatočnosti:

 • Endokarditída infekčného pôvodu, ktorá vlastní stranu "prvej husle" pri formovaní choroby vo svojej čistej forme;
 • Aortitída rôznej povahy a predovšetkým syfilit;
 • Reumatoidná artritída;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • Poranenie alebo vrodená malformácia vo veľmi, veľmi zriedkavých prípadoch.

Relatívna nedostatočnosť aortálnej chlopne niekedy prebieha paralelne s aneuryzmou aorty, Marfanovým syndrómom a hypertenziou.

Naučiť sa a liečiť?

Je nepravdepodobné, že pacient bude schopný rozpoznať nedostatok stupňa 1 aortálnej chlopne. Existencia patológie, ktorá sa už roky nevyhlasuje, umožňuje pacientovi v prípade potreby aj naďalej vyvíjať výrazné fyzické námahy, ako aj zapojiť sa do športu, ktorý si vyžaduje vytrvalosť, takže je pre človeka ťažké spomenúť si, kedy a ako choroba začala, ale môžete si všimnúť vyvinúť:

 1. Najstaršou predzvesťou problémov možno považovať vznik pocitu pulzácie celého tela (kontrakcie srdca dosahujú hlavu, paže, nohy, chrbtica). Muž je prekvapený a odradený, a keď sa pozerá na hodinky, bez zbytočných pohybov, môže počítať počet úderov za minútu.
 2. Náhle sa začali objavovať nevysvetliteľné závraty a začali sa navštevovať tachykardia dokonca aj v kľudovom stave.
 3. Po nejakom čase tieto javy nielenže nezmizli, ale získali nový impulz a teraz sa stáva ťažké prekonať let schodov a v noci bolestivé záchvaty srdcovej astmy prerušovane prerušovať.
 4. Angína, predtým neznáma pre človeka, sa začala obťažovať stále častejšie, nehľadiac na mladý vek a nitroglycerín neočakáva očakávaný účinok.
 5. U arteriálnej hypertenzie sa však ukázalo, že len horný tlak stúpa, čím nižšie, naopak klesá, niekedy je ťažké chytiť, avšak v neskorších štádiách ochorenia má diastolický tlak tendenciu sa zvyšovať.

Liečba aortálnej insuficiencie si vyžaduje špecializované hospitalizácie, avšak ani hospitalizácia nie vždy prináša výsledky, ktoré by sme chceli vidieť. Tradičná liečba srdcového zlyhania s diuretikami, betablokátormi, ACE inhibítormi a antagonistami vápnika pomáha pri liečbe malých srdcových glykozidov v tejto situácii vyžadovať osobitnú starostlivosť, pretože zníženie srdcovej frekvencie môže ďalej narušiť periférny krvný obeh.

Nahradenie opotrebovanej arteriálnej chlopne umelým (mechanickým alebo biologickým implantátom SC) je viac vítané v prípadoch "čistého" defektu, keď zmeny ovplyvnili iba aortálnu chlopňu a objavili sa príznaky dekompenzácie. Nie je to jednoduchá úloha pre chirurgov...

Niekoľko slov o deťoch

Medzi defektmi ventilov u detí je stenóza pľúcnej artérie, ktorá má 10% všetkých vrodených anomálií, najčastejšie a stenóza aorty je dvakrát nižšia (5%).

Nedostatok srdcových chlopní u detí, rovnako ako u dospelých, je hlavne výsledkom reumatickej horúčky, ktorá u detí primárne tvorí poruchy aorty.

Zvláštny symptómový komplex, ktorý je diagnostikovaný hlavne u detí - prolaps mitrálnej chlopne (MVP) sa považuje za menšiu anomáliu srdca. Podstatou tohto javu je narušenie fungovania srdcovej chlopne v dôsledku poklesu (prolabirovany) jej ventilov v dutine PL počas komorovej systoly. Mimochodom, prelaps môže byť videný za niektorým zo srdcových chlopní a niekoľko naraz (napríklad mitrál + trikuspidálny). Súčasné ohybenie niekoľkých ventilov zhoršuje situáciu, pretože v takýchto prípadoch vzniknú významné hemodynamické poruchy.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Aký je názov lekára, ktorý liečí hlavu?

Aký je názov lekára, ktorý liečí hlavu?Ak máte bolesti hlavy, potom samozrejme prvá vec, ktorú musíte urobiť, je ísť na terapeuta, vysvetliť, keď máte bolesti hlavy a ako.

Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) 1 stupeň: čo to je, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň, jej príčiny a príznaky. Liečba a prognóza ochorenia.Prolaps mitrálnej chlopne (skrátená PMK) je najčastejšou kongenitálnou alebo získanou patológiou štruktúry chlopňového aparátu srdca.

Venózna dysgeémia mozgu

Venózna dysgeémia je spomalenie rýchlosti toku krvi cez centrálny nervový systém v dôsledku zhoršeného odtoku na ceste do srdca. Venózna dysgeémia sa tiež nazýva "venózna dyscirkulácia".

Charakteristika flebektómie: jej typy, účinnosť, priebeh operácie

Z tohto článku sa dozviete, prečo sa vykonáva flebektómia, aké metódy odstránenia žily a aké sú určené na liečbu. Či existujú kontraindikácie pre operáciu a možné komplikácie, ako aj to, či táto operácia zaručuje oslobodenie od choroby.

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR, rýchlosť sedimentácie erytrocytov): norma a odchýlka prečo prírastky a úbytky

Predtým sa to nazývalo ROE, aj keď niektorí používajú túto skratku zvyk, teraz sa nazýva ESR, ale vo väčšine prípadov sa na ňu uplatňuje stredný rod (zvýšenie alebo zrýchlenie ESR).

Nízka zrážanlivosť krvi

Za normálnych podmienok je krv stále v kvapalnom stave. Ak je nádoba poškodená, častice tkaniva vstupujú do krvného obehu, proces zrážania krvi sa spustí. To tvorí trombus, ktorý upcháva poškodenú oblasť.