Stenóza pľúcnej artérie (ALS) u novorodencov je zúženie lúmenu odtokového traktu pravej komory. Patologické zmeny ovplyvňujú pľúcny ventil alebo časť cievy v oblasti ventilov.

Podľa štatistík sa asi 10% prípadov vrodenej srdcovej choroby vyskytuje v rôznych formách izolovaných ALS. Najčastejšie sa odhalila stenóza ventilu, často zaťažovaná sprievodnými srdcovými poruchami.

dôvody

Etiológia vrodených srdcových chýb nie je úplne pochopená. Dôvody na vznik vrodených patologických ochorení srdca, vrátane ALS, môžu byť:

 • Zaťažená dedičnosť. Riziko mať dieťa s vrodeným ALS je vyššie, ak niektorý z rodičov, bezprostredných príbuzných alebo iné deti v rodine má srdcovú chybu.

klasifikácia

V závislosti od lokalizácie zúženia cievy produkujú supravalvulárnu, ventilovú a subvalvulárnu stenózu pľúcnej artérie u novorodenca. V prípade kombinácie dvoch typov ALS alebo stenózy pľúcnej artérie s inými patologickými stavmi srdca je forma ochorenia definovaná ako kombinovaná.

Ventilová forma patológie je diagnostikovaná u približne 90% pacientov. Ventil pľúcnej artérie u pacientov s chlopňovou patológiou môže mať abnormálnu štruktúru (jednoduchý alebo dvojitý ventil). Charakteristickým anatomickým znakom patológie je post-stenózna expanzia arteriálneho kmeňa.

Charakteristickým anatomickým znakom subvalvulárnej stenózy je zúženie cievy alebo abnormálne umiestnenie zväzku svalov, čo sťažuje uvoľnenie krvi do pľúcneho kruhu krvného obehu. Izolovaná subvalvulárna stenóza pľúcnej artérie je často sprevádzaná defektom ventrikulárneho septa v novorodencovi.

Supravalvulárna stenóza sa často nachádza na pozadí Williamsových a Nomanových syndrómov. Táto patológia sa vyskytuje vo forme viacerých periférnych kontrakcií, membrán, lokalizovaných kontrakcií alebo difúznej hypoplázie.

Veľkosti pravej komory a trikuspidálnej chlopne u pacientov s ALS sú zvyčajne v normálnom rozmedzí. Zúženie lúmenu pľúcnej artérie zabraňuje prietoku krvi, čo vedie k zvýšenému tlakovému gradientu medzi pravou komorou a pľúcnym obehom. Patologická štruktúra odchádzajúceho traktu je príčinou systolického preťaženia myokardu.

Manifestácia ALS závisí od stupňa zúžení. S minimálnou patológiou sprevádzanou tlakovým gradientom až 40 mm Hg. Art., Ochorenie môže byť asymptomatické. Priemerný stupeň stenózy sa stanoví pri tlakovom rozdiele 40-70 mm Hg. Art., Sprevádzané únavou a dýchavičnosťou počas cvičenia.

S tlakovým gradientom vyšším ako 70 mm Hg. Art. hovoriť o kritickej stenóze. Na pozadí kritickej formy ochorenia novorodenci vykazujú príznaky srdcového zlyhania, rovnako ako modrú kožu spôsobenú pravou ľavou kvapkou krvi cez oválne okno.

Zistite, v akých prípadoch sa stenózou môže vyskytnúť nedostatočnosť aortálnej chlopne z tohto materiálu.

O znakoch vrodených malformácií - Ebsteinovej anomálie - čítané v inej publikácii.

príznaky

Mierna forma vrodených ALS sa nemusí prejaviť dostatočne dlho. Nepriama indikácia pravdepodobnej prítomnosti patológií pľúcneho obehu u dojčiat môže byť oneskorenie vo fyzickom vývoji, časté prechladnutie s komplikáciami, ako je zápal pľúc.

Najcharakteristickejším príznakom miernej a kritickej stenózy je kyanotické zafarbenie nasolabického trojuholníka, pery a dierky na nechty. Kritická etapa patológie je sprevádzaná príznakmi progresívneho srdcového zlyhania pravého srdca. Pri fyzickej námahe vzniká dýchavičnosť.

Perkusie vám umožňuje identifikovať posun hraníc srdca doprava. Pri počúvaní zvukov srdca sa počas systoly počuje charakteristický hrubý zvuk, ktorého intenzita je úmerná stupňu zúženia cievy. Tón II nad pľúcnou artériou je výrazne oslabený alebo chýba. Nad oblasťou projekcie ventilu sa rozdelí druhý tón, môže sa počuť exilový zvuk.

diagnostika

Na potvrdenie predbežnej diagnózy doručenej podľa všeobecných vyšetrení je potrebné vykonať inštrumentálne vyšetrenie. Zvyčajne sa používa v praxi:

 • RTG vyšetrenie;
 • EKG;
 • echokardiografia;
 • Doppler.

Röntgenový lúč zobrazuje zúženie otvoru pľúcnej tepny a zväčšené okraje srdca. Obraz plúc je často vyčerpaný.

Pri miernom stenóze môže mať elektrokardiogram pacienta normálny vzhľad, s vážnejšími patologickými formami, sú indikované charakteristické zmeny, čo znamená:

 • Hypertrofia pravého ventrikulárneho systému;
 • Hypertrofia predsieňového septa.

Niektorí novorodenci s kritickou stenózou na EKG vykazujú známky hypertrofie pravého srdca. Tento účinok je spôsobený jeho veľkou veľkosťou na pozadí hypoplastickej ľavej komory.

Elektrokardiografické vyšetrenie umožňuje identifikovať anomálnu expanziu kmeňa pľúcnej tepny v oblasti nachádzajúcej sa priamo za miestom zužovania, úzkych tepien tepien, patologickú štruktúru ventilu, hypertrofické zmeny v myokarde pravostrannej komory a niektoré ďalšie patologické znaky srdcovej anatómie.

Echokardiogram tiež odhaľuje zmeny v tlakovom gradiente medzi pravou komorou a pľúcnym kruhom obehu, čo zodpovedá klinickému obrazu patológie miernej a kritickej závažnosti.

V niektorých prípadoch sa dopplerografia používa na stanovenie rozdielu tlaku v komore a arteriálnom lôžku.

liečba

Jediným efektívnym spôsobom liečby ALS je chirurgický zákrok - odstránenie zúženosti. Operácia je indikovaná u pacientov so stredne závažným a kritickým ALS. Minimálne zúženie cievy nevyžaduje operáciu a v niektorých prípadoch môže prechádzať spontánne.

Typ operácie sa vyberá v závislosti od závažnosti stavu pacienta. V závažných prípadoch sa operácia vykonáva v prvých mesiacoch života. Priemerný stupeň stenózy sa podrobí chirurgickej korekcii po dosiahnutí veku 5-10 rokov.

S izolovaným ventilom ALS sa osvedčili rôzne varianty valvuloplastiky.

Vo väčšine prípadov sa vykonáva endovaskulárna balóniková valvuloplastika. Podstata metódy spočíva v zavedení nafukovacieho balónika do stenótovej oblasti, do ktorej je vzduch nútený cez katéter. Rozširujúci sa valec mechanicky oddeľuje zúženú oblasť.

Menej bežne používaná otvorená valvuloplastika, pri ktorej chirurg znižuje kondenzované komíny. Zvyčajne sa operácia s otvorenou metódou vykonáva s neúčinnosťou balónovej valvuloplastiky. Príležitostne pacienti s kritickým štádiom patológie podstupujú balónikovú atrioseptostómiu. Niektoré formy ALS vyžadujú chirurgickú korekciu vo forme systémovo-pľúcneho posunu.

Keď je nadklapannym stenóza v oblasti zúženiny rekonštrukcia s použitím náplasti z vlastného tkaniva pacienta alebo inštaláciou xenoperikardiálnej protézy. Taktika liečby subvalvulárnej stenózy zahŕňa odstránenie zúženej časti tepny.

Prognóza a preventívne opatrenia

Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenia pre ALS u novorodencov sú podmienky pre normálny priebeh tehotenstva. Očakávané matky v riziku by mali obzvlášť starostlivo dodržiavať odporúčania lekára.

Moderné diagnostické metódy umožňujú identifikovať porušenie tvorby kardiovaskulárneho systému plodu, čo umožňuje predpísať liečbu zameranú na odstránenie ochorenia, čo je ich príčina.

Minimálne zúženie pľúcnej artérie u novorodencov neovplyvňuje trvanie a kvalitu života. Pozorovanie kardiológa a srdcového chirurga, ako aj prevencia infekčnej endokarditídy sa odporúča u pacientov s identifikovanými abnormalitami.

Pľúcna stenóza u novorodenca

V lekárskej praxi je stenóza pľúcnej artérie u novorodencov celkom bežná. U 11% detí, ktoré sa narodili s defektmi, sa táto choroba zaznamenáva. V tomto kontexte vzniká prekážka, ktorá bráni cirkulácii krvi cez kanálik pľúcneho kmeňa. Choroba sa rozvíja proti zlúčeniu dvoch ventilov jedného ventilu. Táto poloha tvorí membránu, v ktorej je malý otvor. Najčastejšie sa u malého pacienta diagnostikuje stenóza chlopne. V niektorých prípadoch je jeho priebeh sprevádzaný prítomnosťou iných zlozvykov.

Kľúčové rozdiely v zlomení

V procese diagnostiky lekár najprv upozorňuje na veľkosť dierky. Z toho vyplýva, že všeobecný stav a pohoda pacienta závisia:

 • Ak je veľkosť otvoru väčšia ako jeden milimeter, okamžite je potrebná operácia. Každá minúta zvyšuje riziko úmrtia. Najčastejšie v tomto prípade lekári neváhajú a pokračujú v operácii.
 • V takomto prípade, ak je veľkosť otvoru normálna, potom sa defekt môže prejaviť počas niekoľkých rokov. Spravidla sa to zistí pri ďalšej plánovanej kontrole. Kľúčovými príznakmi by malo byť zvýšenie tlaku v jeho ľavej časti. Terapeut tiež hodnotí tras, ktoré sa pravidelne pozorujú v srdci.

Ak je novorodenca diagnostikovaná s touto patológiou, potom to znamená, že jeho pravá komora neustále pracuje na hranici svojich možností. Pri ďalšom vyšetrení možno zistiť, že steny srdca sú silné a tvoria mierne zväčšenú dutinu.

Aby sa zabránilo smrteľným následkom, malo by byť dieťa s takou diagnózou neustále sledované príslušným lekárom. V tomto prípade sa pravidelne používajú indikátory tlaku na porovnanie, ktoré sú fixované v srdcovej chlopni. Operácia sa musí vykonať v prípade, že vnútorný tlak bude viac ako 50 mm ortuť. Najčastejšie sa táto situácia vyskytuje v období až deviatich rokov.

U dospelých sa táto chyba nikdy nedá diagnostikovať. Jeho prítomnosť je vždy v detstve. Avšak v procese chirurgického zásahu zohráva dôležitú úlohu geometrické usporiadanie vnútorných chlopní. Je na nich, že incízia sa vykonáva počas operácie. Z tohto dôvodu je možné obnoviť správnu konštrukciu ventilu. Ak sa táto manipulácia neuskutoční, v priebehu času sa práca srdca naruší v dôsledku úniku v procese krvného obehu.

Ak sa táto patológia vyskytne u dospelého, ventil sa úplne zmení na protézu. Avšak pri výbere metódy chirurgického zákroku hrá dôležitú úlohu stupeň stenózy pľúcnej artérie.

Hlavné štádiá a znaky patológie

V lekárskej praxi je bežné rozdeliť fázy vývoja stenózy pľúcnej artérie na štyri časti:

 1. Prvým krokom je mierna stenóza. Počas svojho vývoja sa pacient necíti nepohodlie a nemá žiadne sťažnosti na jeho zdravotný stav. Pri priechode EKG môžete pozorovať len mierne preťaženie, ktoré sa pozoruje v pravej komore. Počas tohto obdobia je tlak stanovený na 60 milimetrov ortuti.
 2. V druhej fáze sa zaznamenala výrazná stenóza. V tomto prípade má pacient zjavné príznaky. V tomto bode môže systolický tlak dosiahnuť 100 milimetrov ortuti.
 3. Tretia etapa je charakterizovaná ostrým stenózou. Stav pacienta v tomto bode je veľmi ťažký. Môžete vidieť jasné známky poškodenia obehu. Vysoký krvný tlak sa zaznamenáva v pľúcnom ventile.
 4. Vo štvrtej fáze dochádza k dekompenzácii. V priebehu tohto obdobia sa vyskytujú zjavné príznaky myokardiálnej dystrofie. Proti tomuto procesu sa vyvíja narušenie pohybu krvi. Porucha sa vyskytuje aj v pravej komore. Avšak v tomto štádiu vývoja ochorenia už nie je zvýšený systolický tlak.

V závislosti od lokalizácie stenózy na pľúcnej tepne novorodenca sa rozlišujú nasledujúce typy defektov. Existuje aj kombinovaná verzia, ale v lekárskej praxi sa dá nájsť iba v zriedkavých prípadoch:

 • Stenóza ventilu sa vyznačuje nárastom na jednom alebo viacerých miestach. V tomto prípade dvere dohromady tvoria kupolu, v strede ktorej je malý otvor.
 • Ak je zaznamenaná subvalvulárna forma ochorenia, môže sa zistiť zúženie, ktoré je tvarované ako lievik. V pravej komore je pozorované vláknité rozšírenie abnormálneho svalového tkaniva.
 • Pri nadklapannogo stenóze môžete zúžiť, čo je polovica alebo úplne používa membránu. V tomto prípade sa na pľúcnej artérii môže tiež zistiť viac periférnych nátierok. Okrem toho pacient má difúznu hypopláziu.

Hlavné príčiny vývoja patológie

V lekárskej praxi sa stenóza pľúcnej artérie ďalej klasifikuje nasledujúcimi znakmi:

 • Na pozadí zlej dedičnej predispozície a rubeoly sa v tele dieťaťa môže vyvinúť patológia. Negatívny vplyv ochorenia má v prípade, že žena trpí v období tehotenstva. Počas tohto obdobia sa budúci mamička musí vyhnúť intoxikácii z drog. Pľúcna stenóza sa môže vyvinúť aj na pozadí negatívneho vplyvu iných vonkajších faktorov.
 • Ochorenie sa považuje za získané v prípade, že sa vyvinie na pozadí narušenia fungovania vegetatívnej chlopne. V tomto prípade môže dôjsť k silnej kompresii tepny, ktorá je sprevádzaná nárastom lymfatických uzlín alebo sklerózou.

Príznaky zlozvyku

Prejav choroby závisí od jej štádia. Negatívne príznaky sú dôsledkom zvýšenia systolického tlaku. Okrem toho môžu pacienti navyše zažiť tieto prejavy:

 • s rastúcou fyzickou námahou má dieťa vždy pocit ťažkej únavy;
 • dýchavičnosť pri rýchlej chôdzi;
 • počas práce srdca sa počujú charakteristické zvuky;
 • závraty;
 • neustále slabosť a ospalosť;
 • bolesti, ktoré sa pravidelne vyskytujú v oblasti srdca;
 • stav blízky mdlobu;
 • pretrvávajúca angína;
 • žily v krku napučiavajú a pulzujú;
 • srdcový hrb

Funkcie diagnostiky zveráka

Na diagnostiku pľúcnej stenózy v lekárskej praxi sa používa niekoľko možností výskumu. Na základe fyzických údajov sa dospelo k záveru o štádiu a charakteru výberu ďalšieho priebehu liečby:

 • Pri počúvaní druhého intercostálneho priestoru na ľavej strane hrudníka sa zaznamenáva prítomnosť charakteristického šumu. V štúdii je možné takisto uviesť pomocou špeciálneho nástroja pre medzikruhovú deľbu. V prvej a druhej etape sa počuje druhý tón bez ďalších zmien. Pri prechode do ďalšej fázy vývoja ochorenia takáto zmena takmer úplne zmizne.
 • Ak sa stenóza prejaví v menšej forme, na kardiograme sa nezobrazia žiadne zmeny. Avšak v ďalších štádiách vývoja ochorenia bude možné vidieť jasné príznaky hypertrofie, ktorá je zvlášť zreteľná v pravej komore. U niektorých pacientov je navyše charakterizovaná supragastrická arytmia.
 • V prípade potreby sa ako dodatočný výskumný nástroj používa aj echokardiogram. Môže sa použiť na určenie stupňa rozšírenia pľúcnej artérie. Nástroj je potrebný na určenie rozdielu v tlaku, ktorý je fixovaný medzi pľúcnym kmeňom a komorou umiestnenou na pravej strane.
 • Kondenzáciu pľúcneho vzoru možno pozorovať aj v rádiografických snímkach. Táto štúdia je potrebná na určenie ďalšieho priebehu liečby pacienta.

Stenóza pľúcnej artérie u detí má niekoľko znakov, ktoré sa berú do úvahy v procese liečby. Lekár rozhodne o voľbe ďalšieho priebehu liečby na základe získaných výsledkov testu.

Vlastnosti patologickej liečby

Vo všetkých štádiách sa používajú terapeutické a lekárske metódy. Sú potrebné pri príprave na operáciu a tiež pomáhajú významne zmierniť zdravie pacienta. Vo štvrtej fáze už nie je vhodné vykonať operáciu.

Pacient musí byť monitorovaný v nemocnici.

V tomto momente by mali zamestnanci vykonávať tieto činnosti:

 • echokardiografia sa vykonáva pravidelne podľa schémy určenej lekárom;
 • okrem toho sa odporúča použiť všetky opatrenia na prevenciu infekčnej endokarditídy;
 • použitie profylaktických opatrení antibiotekoterapii;
 • Pred chirurgickým zákrokom je potrebné úplne vylúčiť lézie streptokokovou infekciou.

Operatívny zásah

Dnes je najúčinnejšou možnosťou liečby tohto typu srdcových ochorení chirurgia. Srdcová chirurgia každý rok používa modernejšie a efektívnejšie metódy. Operácia by sa mala vykonávať iba v druhej alebo tretej fáze. Ak má pacient strednú stenózu, musí byť pozorovaný, ale operácia je odložená.

Doteraz sa v chirurgii používajú nasledujúce metódy odstraňovania vady:

 • Pľúcna valvuloplastika, ktorá sa vyrába uzavretým spôsobom, je veľmi populárna. Neskôr sa používa na odstránenie veľkého počtu chýb a stenóz. Chirurgická intervencia sa vykonáva na ľavej strane. Cesta k srdcu je spôsobená disekciou v štvrtom medzičasovom priestore. Operácia sa vykonáva pomocou valvulota - nástroja, ktorým sa vykonávajú potrebné manipulácie na stenách ventilu.
 • Existuje možnosť chirurgického zákroku pomocou katetrizácie. Je nazývaná pľúcna valvulotómia. K tomu musíte zadať špeciálnu sondu, na konci ktorej sú špeciálne nože a balón.
 • Operáciu možno vykonať aj otvoreným spôsobom. Pred začiatkom je pacient pripojený k zariadeniu s umelým prekrvením. Vďaka tomu je možné získať prístup k srdcu. Chirurg môže vizuálne riadiť proces, takže vada je eliminovaná v krátkom čase.

Preventívne opatrenia

Ako preventívne opatrenia je potrebné chrániť ženu pred negatívnymi vonkajšími faktormi, ktoré ju môžu ovplyvniť pri podaní plodu. Ak má dieťa podozrenie z choroby, malo by ho registrovať kardiológ. V tomto prípade bude možné zabrániť vzniku infekčnej endokarditídy.

Na pozadí defektu sa navyše vyvíja myokardiálna dystrofia. Niektorí pacienti majú tiež zápal v horných dýchacích cestách. Situácia môže viesť k septickej endokarditíde. Iba v pokročilých prípadoch má pacient mozgovú príhodu, srdcové zlyhanie a srdcový záchvat.

Okrem toho je potrebné poznamenať, že je potrebné čo najskôr odstrániť patológiu. Pre tento chirurgický zákrok sa vykonáva v ranom detstve. Len v zriedkavých prípadoch rodičia odmietajú operáciu (náboženské úvahy). To vedie k zvýšenému riziku smrti. Aj keď je plod diagnostikovaný pľúcna stenóza, rodičia by nemali zúfalo. K dnešnému dňu existuje veľa spôsobov a spôsobov odstránenia vady.

Stenóza ventilu pľúcnej tepny u novorodenca

Anatomická klasifikácia stenózy pľúcnej artérie:

- ventil (90% pacientov);

- nadmerný ventil (často kombinovaný s genetickou patológiou Noonanových a Williamsových syndrómov);

Stenóza pľúcnej artérie sa zvyčajne kombinuje s normálnou veľkosťou pankreasu (pravá komora) a TC (trikuspidálny ventil).

patofyziológie

Anatómia ALS je pomerne variabilná. Bez ohľadu na umiestnenie stenózy sú hemodynamické poruchy charakterizované systolickým preťažením pankreasu a v dôsledku toho jeho hypertrofiou.

Závažnosť systolického preťaženia pankreasu závisí priamo od stupňa stenózy PA (pľúcnej artérie). Progresívna hypertrofia myokardu je sprevádzaná narastajúcou hypoxiou a vývojom fibrózneho tkaniva. Takáto morfologická reorganizácia zvyšuje riziko život ohrozujúcich arytmií a nevyhnutne vedie k dilatácii pankreasu ak zníženiu kontrakčnej funkcie.

CLINIC

a. Klinické prejavy defektu závisia od stupňa stenózy LA:

- s minimálnou stenózou (gradient nie viac ako 40 mm Hg), klinické prejavy nemusia byť;

- so stredným stupňom stenózy (gradient od 40 do 70 mm t.st.) sa pacient sťažuje na dýchavičnosť pri námahe a únave;

- v prípade kritických stenóz (gradient viac ako 70 mm Hg) zvyšujem príznaky srdcového zlyhania pravého srdca, bolesti na hrudi sa zaznamenajú počas telesného cvičenia, dochádza k častým poruchám srdcového rytmu.

U novorodencov s kritickým ALS sa pozoruje mierna cyanóza kože, spojená s pravostranným výtokom krvi cez oválne okno a známkami srdcového zlyhania.

Fyzikálne vyšetrenie:

- deformácia hrudníka ("centrálny srdcový hrb") s kritickými stenózami u detí počas prvých mesiacov života;

- systolický trepanie pozdĺž hornej polovice ľavého okraja hrudnej kosti (dôvodom je vibrácie štruktúr srdca, ku ktorému dochádza, keď krv prechádza cez zúžený otvor LA ventilu);

- s ventilom ALS v II-III m. systolické "cvaknutie exilu" sa počuje vľavo od hrudnej kosti, tón II v LA auskultation point môže byť rozdelený a výrazne znížený v intenzite;

- stredný alebo vysoký stupeň intenzity (2 - 5/6) systolického expulzívneho šumu pozdĺž hornej polovice ľavého okraja hrudnej kosti, intenzita a dĺžka hluku je priamo úmerná stupňu ALA;

- v prítomnosti periférnej stenózy, systolický šelest vyzařuje dobre v axilárnej oblasti a na zadnej strane.

diagnóza

 1. elektrokardiogram

- hypertrofia pankreasu (amplitúda vlny R väčšia ako 20 mm v olovu Vj zodpovedá závažnosti ALS);

- hypertrofia PP u ťažkých ALS;

- normálny variant EKG nie je vylúčený s miernym stupňom stenózy;

- u novorodencov s kritickým ALS na EKG môže byť zaznamenaná hypertrofia LV, ktorá je spojená s jej pomerne veľkou veľkosťou v porovnaní s hypoplastickou prostatou.

 1. echokardiografia

Diagnostické kritériá:

- zvýšiť hrúbku steny pankreasu;

- deformácia a pretvorenie ventilov lietadla;

- zvýšenie tlakového gradientu o viac ako 40 mm Hg. v.;

- rozšírenie stonožky LA;

- detekcia úzkych vetiev LA v prítomnosti periférnej stenózy.

LIEČBA A POZOROVANIE

 1. Pozorovanie a liečba pacientov s nekorigovaným ALS

a. Novorodenci s kritickým ALS potrebujú aktívnu farmakoterapiu. P v infúzii prostaglandínových liekov E j, pretože pľúcny prietok krvi je v týchto prípadoch úplne závislý od fungovania arteriálneho kanála.

b. Prevencia bakteriálnej endokarditídy v prítomnosti dôkazov.

v. Prípustnosť telesnej výchovy a športu pred nápravou neresti.

 1. Endovaskulárna liečba

Tento typ liečby sa používa hlavne v izolovaných formách chlopňového ALS a poskytuje dobré okamžité a dlhodobé výsledky. Balóniková valvuloplastika je postup výberu pri liečbe novorodencov s kritickým ALS.

V tom istom prípade je pre vypustenie pravého srdca prípustná balóniková atrioseptostómia.

 1. Chirurgická liečba

Indikácie pre chirurgickú liečbu:

- tlakový gradient PZh-LA viac ako 50 mm Hg. v.;

- neúčinná balóniková angioplastika; anatómia defektu nie je vhodná pre balónikovú valvuloplastiku (úzky vláknitý kruhový ventil LA, hypoplastická prostata, primárna subvalvulárna stenóza).

Kontraindikácie na chirurgickú liečbu:

- prítomnosť absolútnych kontraindikácií pre sprievodnú somatickú patológiu.

Chirurgická taktika

Pacienti s stenózou LA môžu byť rozdelení do niekoľkých klinických skupín v závislosti od manažérskych taktík:

- novorodencov s stenózou LA. Medzi nimi rozlišujem skupinu s "kritickou" LA stenózou, pri ktorej PDA poskytuje prijateľnú úroveň okysličovania;

- pacienti s LA stenózou starší ako 1 mesiac.

Novorodenci s kritickou LA stenózou sú najťažšími skupinami pacientov. Hypoplázia TC a pankreasu (zvyčajne neexprimovaná) je prítomná u 50% pacientov. Veľmi zriedkavo sa vyskytuje pankreas - koronárne fistuly, ale koronárny krvný prietok zvyčajne nezávisí od nich. Takmer všetci pacienti sú vhodní na korekciu dvoch komôr. Voľbou pri liečbe kritických ALS je okrem endovaskulárnych metód aj zavedenie systémovo-pľúcneho skratu. V prípade neúčinnej balónikovej valvuloplastiky sa chirurgická liečba uskutočňuje v rozsahu otvorenej komisurómie a subvalvulárna stenóza je rezaná, DMPP sa vytvára / expanduje a Z index vláknitého kruhu TC menej "

3 "- prekrývajúci systémový pľúcny skrat.

Cyanóza spôsobená pravostranným vyprázdňovaním na úrovni predsiení prebieha počas niekoľkých týždňov až 6 mesiacov, kým neprejde disfunkcia prostaty a pokles hypertrofie.

Vo veku 6 mesiacov. do 1 roka pacienti podstupujú opakované vyšetrenie echoCG. Ak sa zachová cyanóza, potom sa srdcové dutiny skúmajú meraním tlaku a vzorka sa uzavrie balónom DMP. Ak sa tlak v PP počas testu nezvýši, krvný tlak je stabilný, je možné endovaskulárne alebo chirurgické uzatvorenie defektu súčasným odpojením systémovo-pľúcneho bočníka. Ak sa pri testovaní s balónom znižuje systémový tlak a zvyšuje sa PP, opakovaná štúdia sa vykoná v priebehu 3 až 6 mesiacov. Podľa výsledkov prieskumu sa prijímajú rozhodnutia o jednoramennej alebo jednopäťovej komorovej korekcii.

Pri nekritickom stenóze v období neonatálnej TM je liečba indikovaná tlakom v pankrease blížiacom sa k systémovej, zvolenou metódou je balóniková valvuloplastika. Chirurgická liečba sa vykonáva s neúčinnosťou tohto postupu.

Manifestácia stenózy LA po novorodenom období TM je spojená s progresiou stenózy počas prirodzeného priebehu ochorenia. Viac ako polovica detí, ktoré mali miernu stenózu LA pred dosiahnutím veku 5 rokov, mali kritickú stenózu. Chirurgická liečba je indikovaná na neúčinnú valvuloplastiku alebo na anatomický typ stenózy, ktorá nie je vhodná pre túto techniku.

Chirurgická technika

Bikavalny kanyla, infračervené spojenie. Na zabezpečenie suchého operačného poľa je odvodnenie LV vytvorené, pľúcne tepny sú upnuté s turniketmi.

Stenóza ventilu. Prístup - pozdĺžna arteriotómia LA k ventilovému krúžku. Otvorené komisárstvo. Ak zostane stenóza, môžete urobiť škvrny z komínov pozdĺž stien lietadla.

Ak je ventil deformovaný, vykoná sa čiastočná alebo plná valvuloectómia.

Subvalvulárna stenóza. Prístup - prostredníctvom ventrikulotómie v oblasti VOPZH (výstupná časť pravej komory) sa musí skombinovať s auditom ventilu lietadla.

I pitva tigipertrofirovanny svalov trabekuly VOPZH.

Ak je ventil LA deformovaný - vykonajte jeho valvuloectomy. Pankreas sa buď stehne dvojitým prikrývkovým stehom, alebo sa vykoná plastická chirurgia s náplasťou autopericardium.

Prekrýva stenózu. Pozdĺžna disekcia PA a plastu s autoparikálnou náplasťou.

Špecifické komplikácie chirurgickej liečby:

- porucha ventilu LA - táto podmienka je pacientom v strednodobom pozorovacom období uspokojivo tolerovaná; v dlhodobom časovom období je nutná protetická oprava ventilu pľúcnej artérie;

- poškodenie srdcového vodivého systému;

- poškodenie septačných vetv AC, OA av dôsledku toho infarkt.

Postoperačné pozorovanie

 1. Dĺžka trvania pozorovania pacientov s korigovaným ALS je individuálna a závisí od výsledkov operácie a prítomnosti hemodynamických porúch.
 2. Prevencia bakteriálnej endokarditídy pokračuje po korekcii defektu bez ohľadu na pôvodnú anatómiu.
 3. Prípustnosť telesnej výchovy a športu po náprave zločinu.

Ak nájdete chybu, vyberte textový fragment a stlačte Ctrl + Enter.

Zdieľať "Stenóza pľúcnej artérie u novorodencov"

Čo je hrozná pľúcna stenóza u novorodencov a detí v primárnej školskej vekovej skupine?

Ide o anomáliu srdcových ciev, diagnostikovaných v desiatich percentách detí bezprostredne po pôrode.

Jednoducho povedané, ide o zúženie pľúcnej artérie, ktorá v ťažkých prípadoch nesie riziko pre život.

LA stenóza sa vyskytuje v niekoľkých variantoch:

Najčastejšie kardiológovia diagnostikujú prvý z uvedených nedostatkov.

Klinický obraz

Príznaky závisia od závažnosti poruchy. Mierna stenóza nespôsobuje vážne zdravotné problémy.

Vyjadrené - vedie k nasledujúcim dôsledkom:

 • konštantná únava;
 • modrá farba na prstoch;
 • búšenie srdca;
 • dýchavičnosť;
 • bolesť na hrudníku;
 • oneskorenie vo fyzickom vývoji.

Diagnostika vady a liečba

Zúženie pľúcnej artérie je diagnostikované na EKG alebo ultrazvuku. Na identifikáciu zmien pľúc u detí sa posielajú na rádiograf.

Zúženie pľúcnej artérie je liečené v prípade vážneho narušenia krvného toku a menšia stenóza nevyžaduje korekciu.

Liečba je iba chirurgická. Operáciu možno vykonať do niekoľkých dní po narodení dieťaťa. Hlavnou úlohou srdcových chirurgov: obnovenie normálneho krvného obehu.

Ak symptómy nie sú vyslovené a porušenie, aj keď existuje, ale je malé, chirurgická liečba sa oneskorí, kým pacient nedosiahne päť alebo šesť rokov.

Do tej doby deti vidí kardiológ a sú pravidelne vyšetrované ultrazvukom.

Chirurgická liečba sa uskutočňuje metódou valvuloplastiky balónikového katétra.

Počas operácie chirurg srdca vkladá katéter cez periférnu žilu na nohu, ktorá je podávaná do úzkej časti a nafúkne ju.

V závažných prípadoch sa vykonáva chirurgická rekonštrukcia tepny alebo odstránenie jej časti.

Hrudník dieťa v prvých dňoch života nie je pripravený na valvuloplastiku vzhľadom na malú veľkosť ventilu, preto sa na rozšírenie cievy použije homogénna náplasť ľudských kryokonzervovaných tkanív.

Ak je okrem rekonštrukcie tepny umiestnenej nad ventilom potrebné rozšíriť exkrečné rozdelenie pankreasu, použije sa transanulárna náplasť pokrývajúca stenu pravej komory, ako aj rozširujúci sa ventil a pľúcna tepna.

Po operácii je pacient po niekoľkých dňoch prepustený domov. Chirurgický zákrok nespôsobuje komplikácie, pooperačná prognóza je pozitívna.

Fyzický vývoj detí podrobených chirurgickému zákroku

Napriek skutočnosti, že chirurgická korekcia sa vykonáva v najhoršej forme, niektorí pacienti po operácii môžu mať problémy, nazývané pooperačné komplikácie. Tieto deti nie sú považované za úplne zdravé a potrebujú nepretržitý lekársky dohľad.

Pri prvom prijatí po liečbe by mal lekár merať tlak, vypočítať impulz, analyzovať diagnostické indikácie a zisťovať prítomnosť hluku, ak nejaký existuje. Nie vždy sa zistí, že abnormality sú patologické.

Najčastejšie je to arytmia. Rovnako ako vysoký krvný tlak - problémy korigované symptomatickými liekmi. Prítomnosť agresívnych arytmií si vyžaduje zavedenie taktiky liečby elektrickej kardioverzie alebo inštalácie anti-tachykardického kardiostimulátora.

Deti, ktoré prešli operáciou, môžu zaostávať vo fyzickom vývoji a raste. Oprava vykonaná v ranom veku sa vyhýba tomuto problému, deti rýchlo doháňajú svojimi rovesníkmi.

Pacient so silným oneskorením vo výške a telesnej hmotnosti by mal odkázať pediatr, aby identifikoval pooperačné komplikácie s cieľom vylúčiť nerozpoznané nedostatky. Takéto deti potrebujú osobitnú starostlivosť a výživu.

Dieťa, ktoré podstúpilo operáciu, môže mať znížený IQ. Problém identifikovaný počas prvého roka života je možné opraviť. Pacienti s hypertermiou sú ohrození pre deti s neurologickými problémami.

Rodičia týchto detí sú dôrazne povzbudzovaní, aby stimulovali ich rozvoj. Iba intenzívne fyzické cvičenia, ktoré porušujú hemodynamiku, sú kontraindikované.

Deti nemusia byť obmedzené v komunikácii s rovesníkmi a spoločenskou činnosťou. Správne cvičenie by malo byť dôležitou súčasťou života týchto pacientov.

Zlepšenie výživy v pooperačnom období

Tabuľka č. 11 je určená pre staršie deti, ktoré prešli operáciou.

Dojčenie sa odporúča pre dojčatá alebo v prípade nedostatku mlieka u matky sú deti kŕmené špeciálnym výživovým vzorcom.

Diéta číslo 11 je vysokokalorická, s vysokým obsahom bielkovín a vitamínov, osobitné miesto v nej obsadzujú mliečne výrobky. Sú považované za najužitočnejšie pre slabé deti.

V ponuke pacienta by mali byť zahrnuté nasledujúce produkty:

 • vývarov a polievok;
 • chlieb a pečivo;
 • chudé mäso a ryby;
 • morské plody;
 • mliečne výrobky;
 • vajec;
 • živočíšne a rastlinné tuky;
 • obilná kaša;
 • čerstvá a varená zelenina;
 • ovocie a bobule;
 • čerstvé džúsy.
 • žiaruvzdorné kuchynské oleje;
 • rýchle občerstvenie;
 • horúce korenie;
 • tučné a ťažko stráviteľné mäso.

Správna výživa a dostupná fyzická aktivita sú základom dobrej prognózy pre deti, ktoré podstúpili operáciu na CHD.

Pre novorodencov je materské mlieko obzvlášť dôležité v pooperačnom období, ktoré má funkcie obnovy a obsahuje všetky stopové prvky potrebné pre správny vývoj dieťaťa.

Symptómy, vyšetrovacie metódy a metódy liečby novorodenca s chlopňovou stenózou pľúcnej artérie

Pľúcna stenóza je jednou z najčastejších srdcových chýb. Patológia spočíva v tom, že dochádza k zúženiu lumenu odtokového traktu pravej komory. Zmeny ovplyvňujú aj pľúcny ventil alebo časť ventilových ciev. Desatina pacientov so srdcovými chorobami má diagnózu pľúcnej stenózy u novorodencov.

Ochorenie sa líši v tom, že existuje prekážka toku krvi vo ventile pľúcneho kmeňa. Hlavným dôvodom vzniku takejto prekážky sú spriahnuté ventilové chlopne, ktoré tvoria pevnú membránu s malým otvorom. Stenóza ventilov pľúcnej artérie sa najčastejšie vyvíja v kombinácii s inými typmi ochorení srdca.

Príčiny vývoja a znakov choroby

Existuje niekoľko dôvodov pre rozvoj stenózy pľúcnej artérie u novorodenca:

 1. Dedičnosť. V rizikovej zóne sú predovšetkým deti, ktorých príbuzní alebo rodičia boli diagnostikovaní srdcovými chorobami;
 2. Faktory negatívne ovplyvňujúce priebeh tehotenstva. Patria sem transfer rubeoly tehotnej žene, intoxikácia drogou;
 3. Prítomnosť rôznych ťažkých dedičných ochorení;
 4. Po ťažkých ochoreniach sa v niektorých prípadoch vyvíja vegetácia ventilu a následne stenóza;
 5. Prvé narodenie ženy staršej ako 35 rokov;
 6. Viacnásobné tehotenstvo alebo chromozomálne vývojové poruchy plodu.

Vývoj choroby u každého dieťaťa individuálne a má svoje vlastné vlastnosti, ktoré ovplyvňujú stav dieťaťa. Ak je veľkosť otvoru v membráne jeden milimetr, potom dieťa potrebuje okamžitú operáciu, inak existuje priama hrozba pre jeho život. V prípadoch, keď je dierka normálneho tvaru, môže byť stenóza zistená nie okamžite, ale počas prvých rokov života dieťaťa. Je to preto, že príznaky sú pomerne nepresné.

Pri vývoji podobnej srdcovej defekty prahová komora vykonáva svoju prácu, stále sa preťažuje, kvôli ktorej sa jej steny zhutňujú a priestor vnútornej dutiny sa zvyšuje. Z tohto dôvodu sa deti so stenózou vyžadujú neustále sledovanie.

O tom, ako sa ochorenie vyvíja, "povedzte" správny indikátor - tlak srdcovej chlopne. Ak rozdiel medzi komorou na pravej strane a pľúcnou tepnou dosiahne úroveň 50 milimetrov ortuti, potom je to indikácia pre operáciu. Najčastejšie sa to deje vo veku 8-10 rokov.

Spravidla sa dospelí netrpia touto chorobou. Špecialisti zvyčajne diagnostikujú stenózu pľúcnej artérie v detskom veku.

Štádium choroby

Lekári rozlišujú 4 hlavné štádiá stenózy:

Mnoho žien po pôrode čelí problému vzniku nadmernej hmotnosti. Niekto sa objaví aj počas tehotenstva, niekto - po pôrode.

 • A teraz si nemôžete dovoliť nosiť otvorené plavky a krátke šortky...
 • Začnete zabudnúť na tie chvíle, keď muži schválili bezchybnú postavu.
 • Zakaždým, keď prídete do zrkadla, zdá sa, že staré dni sa nikdy nevrátia.

Ale účinný prostriedok proti nadváhe je! Sledujte odkaz a zistite, ako Anna stratila 24 kg za 2 mesiace.

Mnoho žien po pôrode čelí problému vzniku nadmernej hmotnosti. Niekto sa objaví aj počas tehotenstva, niekto - po pôrode.

 • A teraz si nemôžete dovoliť nosiť otvorené plavky a krátke šortky...
 • Začnete zabudnúť na tie chvíle, keď muži schválili bezchybnú postavu.
 • Zakaždým, keď prídete do zrkadla, zdá sa, že staré dni sa nikdy nevrátia.

Ale účinný prostriedok proti nadváhe je! Sledujte odkaz a zistite, ako Anna stratila 24 kg za 2 mesiace.

 • Stupeň 1 je mierna pľúcna stenóza. Nevytvára žiadne obavy alebo sťažnosti pacienta, ale na výsledkoch EKG možno zvážiť mierne preťaženie práce srdcovej komory;
 • 2. fáza - výrazná stenóza. Táto fáza sa vyznačuje primárnym prejavom príznakov ochorenia. Symptómy zahŕňajú systolický tlak;
 • Stupeň 3 - závažná stenóza. Toto je pomerne ťažká fáza nehody. Pri problémoch s ostrým stenózou v práci kardiovaskulárneho systému je vysoký tlak;
 • Štádium 4 - dekompenzácia. V tomto štádiu sa vyskytujú výrazné príznaky myokardiálnej dystrofie, vážne poruchy obehu, nízky systolický tlak.

Typy stenózy

V závislosti od úrovne krvného prietoku existujú tri typy stenózy pľúcnej artérie u novorodencov. Stojí za zmienku okamžite, že môžu nastať prípady kombinovanej formy stenózy. Takže zvážte hlavné typy:

 1. charakteristickým rysom valvulárnej stenózy je to, že ventilové steny rastú spolu a vytvárajú tvar kopule s otvorom v strede;
 2. subvalvulárna stenóza je zúženie odchádzajúcej časti legálnej komory vo forme lieviku spojené s abnormálnym rastom fibrózneho tkaniva a svalov;
 3. supravalvulárna stenóza je charakterizovaná neúplnou alebo úplnou membránou, zužujúcou sa, niekoľkými periférnymi stenózami.

Symptómy a diagnóza stenózy

Tak ako pri akejkoľvek chorobe, symptómy sú priamo závislé od štádia stenózy. Zúženie môže byť silné aj mierne. S tlakom asi 60 miliónov ortuti sa symptómy nezobrazujú, liečba sa najčastejšie nepredpisuje.

Najčastejšími príznakmi sú:

 • vysoká únava pri každej fyzickej činnosti, hrách;
 • častá dýchavičnosť;
 • hluk v srdcových svaloch, bolesť;
 • časté závraty a slabosť;
 • mdloba je možná;
 • búšenie srdca;
 • modrastý odtieň pier a prstov;
 • pulzácia žíl na krku.

Presnú diagnostiku srdcových ochorení možno urobiť pomocou postupu EKG. Výsledok vyšetrenia naznačuje príznaky dilatácie predsieňovej a pravej komory, ako aj diagnostikovanie supraventrikulárnej arytmie.

EKG však len pomôže pri zistení príznakov ochorenia pri stenóze tretej alebo štvrtej fázy. V opačnom prípade elektrokardiogram nezaznamená patológiu v práci srdca a je lepšie použiť echokardiografiu.

Pri určovaní osobitnej pozornosti nasledujúcim údajom:

 • V ľavej časti hrudníka medzi druhým a tretím okrajom je počuť hluk a tiež je jasne počuť medzi lopatkami;
 • Vyskytujú sa príznaky hypertrofie pravého srdca;
 • Röntgenové fotografie jasne ukazujú zvýšenie kmeňa pľúcnej artérie.

Liečba choroby

Liečba stenózy sa môže uskutočniť lekárskymi metódami. Tieto techniky sa zvyčajne používajú v predoperačnom období alebo pri snahe zmierniť stav pacienta počas štvrtej fázy stenózy.

Liečba stenózy pľúcnej artérie u novorodencov je predpísaná v prípadoch, keď sú diagnostikované príliš veľké objemové tesnenia a otváranie sa stáva veľmi malým na normálny prietok krvi. V takýchto situáciách môže byť operácia naplánovaná na tretí deň po narodení dieťaťa.

Hlavným účelom operácie je odstránenie prebytočného tkaniva a obnovenie normalizovaného prietoku krvi. Ak nie je patológia vyslovená, operácia sa zvyčajne vykonáva v skorom školskom veku a predtým sa jednoducho podrobia pravidelným vyšetreniam odborníkmi na kardiochirurgiu.

V predoperačnom období je potrebné dodržiavať všetky odporúčania lekára a je potrebné osobitné pozorovanie dieťaťa, ktoré zahŕňa:

 • periodická echokardiografia;
 • prevencia infekčnej endokarditídy;
 • antibiotické profylaktické postupy;
 • identifikácia zdrojov streptokokov.

Po starostlivom vyšetrení je nevyhnutný chirurgický zákrok. Toto je jediná účinná metóda boja proti pľúcnej stenóze. Chirurgia na odstránenie srdcových ochorení úspešne vykonávaných odborníkmi na kardiochirurgiu od polovice 20. storočia. Okrem toho sa odvtedy výrazne zlepšili spôsoby liečby.

Chirurgická intervencia je najúčinnejšia v druhej alebo tretej etape stenózy.

Typy operácií

Existujú tri typy operácií pri diagnostike stenózy pľúcnej artérie:

 1. Uzavretá pľúcna valvuloplastika. Tento typ chirurgického zákroku sa predtým používal na liečbu rôznych typov srdcových chýb, ale postupne sa zúžil na liečbu pľúcnej stenózy. Počas prevádzky sú spojené steny ventilu rezané špeciálnymi nástrojmi a rozšírením otvoru;
 2. Pľúcna valvulotómia. Chirurgický zákrok je založený na použití katétra;
 3. Otvorená valvulotómia. Počas operácie je umelý krvný obeh pripojený a hrudník je otvorený, aby sa zabezpečil prístup k srdcovej svalovine. Liečba stenózy touto technikou sa považuje za najúčinnejšiu.

Po operácii môžu byť nejaké komplikácie:

 • nedostatočný stav pľúcnej chlopne je spravidla taká komplikácia korigovaná metódou nahradenia chlopne;
 • porušenie chirurgického zákroku vedenia srdcového svalu;
 • poškodená vetva a v dôsledku toho infarkt.

Dôležitou etapou liečby je pooperačná liečba, presnejšie - pozorovanie. Trvanie tejto fázy je individuálne v každom prípade a závisí priamo od efektívnosti vykonanej operácie. Bez ohľadu na pôvodnú povahu bakteriálnej endokarditídy pokračuje jej prevencia. Po chirurgickom zákroku na odstránenie srdcovej chyby sú povolené rôzne fyzické cvičenia.

Predchádzanie chorobám a prognóza liečby

Najdôležitejšou a účinnou prevenciou srdcových ochorení je zabezpečiť normálne podmienky tehotenstva. Tehotná žena by nemala byť ovplyvňovaná nebezpečnými vonkajšími faktormi, nemala by byť v kontakte s pacientmi s infekčnými ochoreniami, má zlé návyky.

Ak sa pri vyšetrení novorodenca objaví podozrenie na stenózu pľúcnej artérie, dieťa by malo neustále vyšetrovať kardiológ.

Moderná medicína má veľkú a dosť úspešnú prax v boji proti tejto chorobe. Srdcové chirurgovia neumožňujú vývoj patológie a zvyčajne vykonávajú operáciu včas, čím eliminujú všetky príznaky stenózy. Ale ak rodičia z nejakého dôvodu odmietnu liečbu, dieťa žije v priemere až do veku päť rokov.

Nezúfajte, ak je dieťa stále diagnostikované v maternici, liečba choroby je dosť účinná. Recenzie rodičov hovoria, že dieťa žije po všetkých procedúrach celý život.

Mnoho žien po pôrode čelí problému vzniku nadmernej hmotnosti. Niekto sa objaví aj počas tehotenstva, niekto - po pôrode.

 • A teraz si nemôžete dovoliť nosiť otvorené plavky a krátke šortky...
 • Začnete zabudnúť na tie chvíle, keď muži schválili bezchybnú postavu.
 • Zakaždým, keď prídete do zrkadla, zdá sa, že staré dni sa nikdy nevrátia.

Ale účinný prostriedok proti nadváhe je! Sledujte odkaz a zistite, ako Anna stratila 24 kg za 2 mesiace.

Mnoho žien po pôrode čelí problému vzniku nadmernej hmotnosti. Niekto sa objaví aj počas tehotenstva, niekto - po pôrode.

 • A teraz si nemôžete dovoliť nosiť otvorené plavky a krátke šortky...
 • Začnete zabudnúť na tie chvíle, keď muži schválili bezchybnú postavu.
 • Zakaždým, keď prídete do zrkadla, zdá sa, že staré dni sa nikdy nevrátia.

Ale účinný prostriedok proti nadváhe je! Sledujte odkaz a zistite, ako Anna stratila 24 kg za 2 mesiace.

Pľúcna stenóza u novorodencov

✓ Článok overený lekárom

Stenóza je termín na redukciu lumenov. U malých detí možno pozorovať ALS - to je porážka ventilu pľúcnej artérie. V lekárskej praxi znamená patológia stenóza pľúcnej artérie. Tieto štatistiky uvádzajú, že viac ako desať percent vrodených kardiologických patológií je spojených s izolovanou ALS. Hlavná diagnostika valvulárnej stenózy, ale sú časté prípady, keď sú okrem toho zistené komplikácie vo forme srdcových chýb.

Pľúcna stenóza u novorodencov

Prečo vzniká patológia?

Patogenéza väčšiny srdcových chýb bola odborníkmi úplne objasnená. Existuje však všeobecný počet dôvodov, prečo sa vývoj patologických ochorení, vrátane ALS:

 1. Dedičnosť. Riziko ALS u novorodenca je veľmi vysoké, ak jeden z jeho rodičov už má túto patológiu alebo srdcové ochorenie.
 2. Ak má matka metabolické choroby.
 3. Infekčné a vírusové ochorenia postihujúce materské telo v počiatočných štádiách tehotenstva.
 4. Teratogénne vedľajšie účinky po užívaní určitých liekov.
 5. Narodenie dieťaťa vo veku 38 rokov a staršieho.
 6. Chromozómové ochorenia.
 7. Problémy s placentálnym prietokom krvi.
 8. Arytmia u plodu.
 9. Tehotenstvo je viacnásobné.

Varovanie! Všetky tieto faktory ovplyvňujú ďalší vývoj pľúcnej stenózy novorodenca s následnými následnými následkami.

Čo je pľúcna stenóza?

Okrem toho existujú tieto dôvody pre vývoj ALS:

 • materská predispozícia k srdcovým a cievnym defektom;
 • ak počas tehotenstva matka užíva omamné látky, psychoaktívne lieky, antibiotiká. Je obzvlášť nebezpečné, keď sa uvedené látky odoberajú počas prvého trimestra;
 • ak v ranom štádiu žena naďalej pracuje v nebezpečných podmienkach (práca v rôznych priemyselných zariadeniach, ktoré sú zdraviu škodlivé);
 • ak matka počas tehotenstva nakazila infekčnú alebo vírusovú chorobu, napríklad rubeolu, herpes.
 • prechod rádiologického žiarenia počas tehotenstva;
 • tehotná žije v podmienkach vysokého zázemia žiarenia.

To je dôležité! Všetky tieto faktory je potrebné vziať do úvahy, pretože ich ignorovanie môže viesť k vývoju vnútromaternicových chýb, ktoré v budúcnosti ohrozujú život dieťaťa. Preto je dôležité sledovať zdravie, byť v priaznivom prostredí a po narodení dieťaťa vykonať podrobné vyšetrenie. Ak je patológia identifikovaná, nie je možné oddialiť liečbu alebo chirurgickú liečbu.

Klasifikácia pľúcnej stenózy

Klasifikácia pľúcnej stenózy

Existujú tri typy patológie (ALS) u novorodencov. Môže nastať aj kombinovaná forma ochorenia, keď sa diagnostikuje akákoľvek srdcová patológia a pľúcna stenóza.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo ohrozuje kŕčové žily v nohách?

Kŕčové žily sú patologický proces charakterizovaný zvýšením cievneho lumenu, znížením odtoku krvi, zriedením steny krvných ciev a ich deformáciou. Z anatomických dôvodov je choroba zvyčajne diagnostikovaná v žilách nohy.

Mozgové krvné cievy

Krvné cievy mozgu. Tepny vykonávajú hojnú stratu ľudského mozgu krvou a všeobecným kyslíkom.Ľudský mozog váži približne 1,4 kg alebo 2% celkovej telesnej hmotnosti. Aby bolo možné správne fungovať, vyžaduje 15-20% všetkých priemerných "produktov".

Prehľad dyscyrkulatívnej encefalopatie Stupeň 2: Čo je to?

Z tohto článku sa dozviete, ako manifestná dyscirkulatívna encefalopatia 2 stupne (skrátená ako DEP), čo to je a ako je to nebezpečné. Ako je liečba, koľko môžete žiť s touto chorobou.

Príčiny zníženia neutrofilov v krvi a spôsoby ich zvyšovania

Počet neutrofilov v krvi dospelých a detí má veľkú hodnotu pri diagnostikovaní stavu tela. Všetky leukocyty zabezpečujú normálne fungovanie imunitného systému.

Regurgitácia na ventile pľúcnej tepny 1 stupňa a čo to je

Regurgitácia je opačný pohyb krvi z jednej dutiny srdca do druhej cez ventily.Môže sa objaviť na akomkoľvek ventile (mitrálny, aortálny, trikuspidálny, pľúcny artériový ventil) a je prekurzorom normálneho aj patologického stavu.

Liečba kŕčových žíl v domácnosti: účinné metódy

V tomto článku sa dozviete: metódy na liečbu kŕčových žíl v nohách doma (rovnako ako domáca liečba panvových kŕčových žíl a iných typov ochorení). Výber efektívnych receptov.