Mŕtvica je veľmi nebezpečná choroba spojená so zhoršením krvného obehu v mozgu, čo vedie k vážnym následkom, vrátane straty pamäte, poruchy reči a pohybu, paralýzy a ďalších.

Bohužiaľ, frekvencia úderov je veľmi vysoká a podľa lekárov táto choroba "robí mladšie" každý rok. To znamená, že ak pred touto chorobou ľudia prevažovali vo veku nad 60 rokov, dnes sú ohrozené osoby, ktoré dosiahli vek 40 rokov alebo ešte mladšie.

V dôsledku mozgovej príhody môže človek zostať zdravotne postihnutým a potrebuje aj pomoc po zvyšok svojho života, v takom prípade sa apoplexný úder stáva nielen tragédiou pre pacienta, ale aj katastrofou pre celú rodinu.

Mŕtvica vyžaduje nielen núdzovú starostlivosť, primeranú liečbu, ale aj dlhodobú rehabilitáciu. Tento proces trvá veľa času a prebieha postupne.

Prognóza cievnej mozgovej príhody priamo závisí od rozsahu poškodenia mozgu, kvality poskytovanej núdzovej starostlivosti, rýchlosti privedenia pacienta do kliniky a správnosti a množstva rehabilitačných opatrení.

Aký vysokokvalitný a dlhodobý život po mŕtvici do značnej miery závisí od túžby človeka zotaviť sa a začať znova žiť, tiež veľmi závisí od príbuzných a priateľov, ktorí musia vynaložiť veľkú trpezlivosť a vyvinúť maximálne úsilie, aby poskytli pacientovi potrebnú starostlivosť počas rehabilitácie.,

Stlačenie štatistiky

Podľa lekárstva po mŕtvici v prvom mesiaci dochádza k úmrtiu u 15 až 25% ľudí. V polovici týchto prípadov je smrť spôsobená sekundárnym opuchom mozgu. V iných prípadoch dochádza k úmrtiu v dôsledku mnohých závažných komplikácií, ako sú:

 • srdcové choroby;
 • zlyhanie obličiek;
 • zápal pľúc.

Veľmi veľa ľudí sa pýta, čo je očakávaná dĺžka života po mŕtvici, nie je možné odpovedať na túto otázku jednoznačne, pretože neexistujú takéto štatistiky a všetko je veľmi individuálne. Predpoveď závisí od viacerých faktorov.

Štatistiky ukazujú, že úmrtnosť po hemoragickej mŕtvici je 65%. Z tých, ktorí utrpeli mozgovú príhodu, žiť viac ako rok môže 35% ľudí.

Pri ischemickej mŕtvici je prognóza výhodnejšia. Miera prežitia je 75%.

Trvanie a kvalita života pacienta po mŕtvici závisí od fyzického zdravia osoby a životného štýlu pacienta, ako aj od prítomnosti akýchkoľvek závažných chronických ochorení.

Veľa závisí od rehabilitačného režimu a od toho, či boli príčiny patológie úplne odstránené.

Správna výživa a adekvátna liečba drogami, zdržanie sa fajčenia a užívania alkoholu, ako aj neprestajná práca na zlepšenie fungovania vášho tela zaručujú zvýšenie šance na maximálnu obnovu a dobrú dĺžku života.

Podľa odborníkov približne 30% pacientov v prípade priaznivého priebehu ochorenia postupne čiastočne alebo úplne obnovuje zhoršené funkcie.

Viac ako 30% ľudí trpí úplnou alebo čiastočnou stratou dôležitých zručností v dôsledku mŕtvice, čo vedie k invalidite. Takáto osoba potrebuje neustálu starostlivosť.

Ak dôjde k druhému zásahu, bude to oveľa ťažšie ako prvý. V tomto prípade sa stav pacienta pravidelne zhoršuje, proces liečby je oneskorený a veľmi zriedkavo je možné úplne obnoviť poškodené funkcie.

Pravdepodobnosť spätného nárazu v prvom roku je veľmi vysoká. Druhá rana v takmer 70% prípadov vedie k smrti. Preto je potrebné dodržiavať prísne preventívne opatrenia, aby sa zabránilo riziku opakovania patológie.

Priaznivé faktory a nie veľmi...

Keď už hovoríme o ozdravení po mŕtvici, treba poznamenať priaznivé a nepriaznivé faktory, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu.

Nežiaduce faktory zahŕňajú:

 • veľké zameranie poškodenia mozgu;
 • lokalizácia lézie v oblastiach zodpovedných za reč a motorické zručnosti;
 • zlý obeh okolo lézie;
 • pokročilý vek;
 • emočné poruchy.
 • včasného začatia činností obnovy;
 • skoršie spontánne obnovenie funkcií.

Prvé dni po útoku

Predovšetkým po mŕtvici sa uskutočňuje komplex liečebných opatrení, ktorých účelom je udržiavať kardiovaskulárny a respiračný systém. V prvých dňoch by mal byť pacient v oddelení intenzívnej neurológie alebo v oddelení akútnej mozgovej príhody.

Budú existovať opatrenia na kontrolu práce srdca, krvných ciev a dýchacích orgánov. Najprv vykonané:

 • korekcia rovnováhy vody a elektrolytov;
 • eliminácia mozgového edému.

Pacient musí dodržiavať prísne odpočinok na lôžku. Aby sa zabránilo tvorbe záhybov z predĺženého ležania, je potrebné, aby matrac bol vyrovnaný a hárok sa nezloží. Teleso musí byť ošetrené kafrovým alkoholom a mastencom, ktorý dobre absorbuje vlhkosť.

Ak nie je možné prehltnúť jedlo, kŕmenie sa vykonáva pomocou sondy. Ak je človek schopný prehltnúť, dajú mu prvý deň šťavu a sladký čaj. Od druhého dňa sa diéta rozširuje a môžete jesť ľahké jedlá, ako je jogurt, vývar, zelenina a ovocné pyré.

Trvanie a kvalita života bude závisieť od toho, koľko zvyšných nervových buniek zostane okolo lézie v počiatočnom období po mŕtvici, a od rýchlosti a profesionality lekárov bude závisieť od toho, ako efektívna bude ďalšia rehabilitácia a rehabilitácia pacienta.

Na obmedzenie veľkosti lézie sa predpisujú nasledujúce lieky:

 • diuretiká: manitol, furosemid - zníženie opuchu v oblasti postihnutého tkaniva;
 • neuroprotektory: Actovegin, Cerebrolysin.

Fyzikálna terapia ako spôsob života

Cvičebná terapia je jednou z hlavných rehabilitačných metód po mŕtvici. Úlohou terapie je vrátiť končatiny do ich pôvodnej sily, objemu pohybov, obnoviť zručnosti stojaca, chôdza, udržiavanie rovnováhy a sebaobsluhy. Výber cvičení vykonáva odborník, berúc do úvahy závažnosť stavu pacienta:

 1. S hlbokými porušeniami začína rehabilitácia pasívnou gymnastikou. Pohyb paží a nôh vykonávaný príbuznými alebo inštruktorom. Zároveň sa obnoví krvný obeh v svaloch a vyvinú sa kĺby. V žiadnom prípade by takéto otáčavé pohyby nemali spôsobovať nepríjemné pocity alebo bolesť.
 2. Spočiatku sa pacient umiestni na posteľ na niekoľko minút, postupne by sa tento čas mal zvýšiť. Potom sa naučí stáť. Keď sa stav začína zlepšovať, pacient sa naučí sedieť, vstať a chodiť bez pomoci. V prípade potreby môžete použiť podporu - stoličku alebo prútik.
 3. Funkcia rúk sa obnoví pomocou špeciálnych simulátorov a expandérov pre ruku. Takéto zariadenia majú dobrý účinok na funkciu svalov ruky a návrat zručností na vykonávanie jednoduchých malých pohybov a dokonca aj písania. Bude to veľmi užitočné v kombinácii s masážou ruky z telocvične, ktorá pomáha zlepšovať svalový tonus a znižuje spasticitu.

Obnova reči

Veľmi často mŕtvica spôsobuje poruchy reči. Človek môže mať ťažkosti s výslovnosťou, zapamätaním slov, ako aj s porozumením niekoho iného reči. Porušenia môžu byť úplne iné. Proces obnovy rečovej schopnosti sa vyskytuje za účasti kvalifikovaného logopéda a môže trvať niekoľko rokov.

Po úprave môže byť narušená funkcia svalov tváre a jazyka. Reč takéhoto človeka sa stáva pomalým, hluchým a nečitateľným.

Rečový terapeut vykonáva cvičenia, v ktorých sa cvičí jazyk a svaly. Najlepšie sa vykonávajú pred zrkadlom. Triedy by mali byť pravidelné.

Tiež pacient môže urobiť nasledovné:

 • kučeravé pery do slamy;
 • napodobňovať úsmev;
 • vytiahnite jazyk do maximálnej dĺžky;
 • zaseknutie dolného a horného pera.

Okrem porúch reči veľmi často človek zažíva ťažkosti pri prehĺtaní a žuvaní potravín kvôli poškodeniu svalov tváre. To znamená, že osoba jednoducho necíti jedlo v ústach.

Špeciálne cvičenia, ktoré aktivujú svalovú silu a zlepšujú pohyblivosť pier a jazyka pomáhajú obnoviť funkciu prehltnutia.

Ak chcete, aby bol proces prehĺtania menej bolestivý, musíte pacientovi podať také jedlo, ktoré je ľahké žuť a prehltnúť. Nemal by byť príliš horúci ani chladný. Pri jedení by mal byť pacient v sede.

Obnova pamäte

Obnovenie pamäte sa uskutočňuje prostredníctvom neustáleho tréningu s jednoduchými cvičeniami. Napríklad:

 1. Pamätá básne ľahkých detí. Najprv musíte zapamätať po riadku, potom stanu. Postupne sa veľkosť básne môže zvýšiť. Je dobré, že v procese zapamätania sa pacient ohýba prsty, takže sa vytvoria ďalšie združenia.
 2. Reprodukcia minulých udalostí. Pacient môže popísať udalosti minulého dňa alebo staršie udalosti. Je nevyhnutné, aby boli spomienky len pozitívne.
 3. Keď sa pamäť obnoví, môžete pokračovať v riešení krížových hádaniek a zapamätanie si malých textov. Cvičenie sa môže vykonávať v akomkoľvek prostredí, napríklad počas obeda alebo počas prechádzky.

Problém s napájaním

Diéta pre mozgovú príhodu zohráva obrovskú úlohu. Ak má človek nadmernú hmotnosť alebo je zistená vysoká hladina glukózy v krvi, je predpísaná výživa.

Je veľmi dôležité obmedziť príjem soli, cukru, tuku a cholesterolu, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú stav ciev. Jedlo by malo byť bohaté na vlákninu, minerály a vitamíny. Je veľmi dôležité, aby ste jedli v malých dávkach a aspoň štyrikrát denne.

Čo nemôže byť:

 • bravčové mäso;
 • mastné ryby;
 • údené mäso a párky;
 • vyprážané mäso;
 • mastné mliečne výrobky;
 • hrozno;
 • fazuľa;
 • silný čaj;
 • káva;
 • sýtené nápoje;
 • alkohol.

Doba liečenia

Je to veľmi aktuálna otázka, ktorá trvá obete aj ich príbuzných. Čas je určený mnohými faktormi, medzi ktoré patria:

 • stupeň poškodenia mozgu;
 • schopnosť jednotlivého tela obnoviť;
 • program rehabilitačných opatrení, ktoré sa uplatnili;
 • pacientovu túžbu po regenerácii.

Veľmi často liečba prináša dobrý výsledok po niekoľkých mesiacoch. Je však možné, že až o pár rokov neskôr bude možné obnoviť najjednoduchšie zručnosti.

Čo robiť po mŕtvici

Je veľmi dôležité dodržiavať tieto jednoduché pravidlá:

 • byť pravidelne vyšetrovaný vlastným lekárom;
 • vzdať sa všetkých zlých návykov a nezdravých potravín;
 • v každom prípade, neprestávajte vykonávať cvičenia v terapeutickej gymnastike;
 • navštívte sanatóriá a strediská;
 • chodiť viac;
 • vyhnúť sa stresu a ťažkej fyzickej námahe.

Mŕtvica nie je veta. Primeraná liečba, správne vybrané rehabilitačné metódy a splnenie všetkých lekárskych predpisov umožňujú urýchliť proces obnovy a vrátiť sa k plnohodnotnému životu.

Je tiež potrebné znovu pripomenúť význam pozitívneho postoja samotnej obete a poskytovania psychologickej pomoci príbuzným.

Načasovanie rehabilitácie po cievnej mozgovej príhode a prognóza na úplné zotavenie

Osoba, ktorá utrpela akútny cerebrálny krvný obeh, vždy čelí mnohým problémom. Hlavné otázky, ktoré sa týkajú pacientov a ich príbuzných, sú načasovanie rehabilitácie a prognózy pre úplné zotavenie oblasti mŕtvice. Ako dlho je čas na zotavenie a ako sa dá urýchliť?

Čo určuje rýchlosť zotavenia?

Podľa prieskumu vedeckého centra neurologie ruskej akadémie lekárskych vied je načasovanie a objem návratu stratených zručností, ako aj budúce životné predpovede priamo spojené s formou mŕtvice utrpenej pacientom, veľkosťou lézie mozgového tkaniva, vekom pacienta a užitočnosťou terapeutických opatrení poskytovaných obeti. Rehabilitácia po cievnej mozgovej príhode nie je nikdy jednoduchá, pretože narušenie cerebrálneho obehu vždy prináša mnoho rôznych negatívnych účinkov, ktoré sa prejavujú niekoľko rokov po mŕtvici.

Závažnosť mŕtvice ovplyvňuje čas zotavenia

Obdobie zotavenia pre rôznych ľudí sa môže značne líšiť, pokiaľ ide o čas a tempo vracajúcich sa zručností. Pacienti, ktorí utrpeli rozsiahlu cievnu mozgovú príhodu, trpia vážnymi poruchami najdôležitejších funkcií, takže trvá dlhý čas na obnovenie stratených zručností, a to aj pri maximálnom naplnení predpísaného rehabilitačného programu, vo väčšine prípadov je prognóza nepriaznivá. Najväčšie ťažkosti súvisia s plnohodnotným návratom reči a motorickými funkciami - príbuzní, ktorí venujú dostatočný čas špeciálnym zasadnutiam s pacientom, môžu prispieť k zníženiu termínov.

U mladých ľudí s malou léziou mozgu, za neprítomnosti komorbidít a starostlivého dodržiavania lekárskych predpisov, prebieha úplné zotavenie rýchlo - to môže trvať nie dlhšie ako dva mesiace, zatiaľ čo prognózy úplného zotavenia budú priaznivé.

Kedy začať triedy?

Počas mŕtvice sa zvyčajne oddeľujú obdobia, ktoré sa líšia v klinických symptómoch a náchylnosti organizmu k terapeutickým opatreniam:

 • Obdobie najakútnejších prejavov je prvý deň po nástupe choroby; rýchlosť prvej pomoci a užitočnosť liečby priamo ovplyvňujú prognózu ochorenia a rýchlosť zotavenia po mŕtvici.
 • Akútne obdobie - trvá prvé tri týždne choroby.
 • Podobne obdobie - od tretieho týždňa do tretieho mesiaca po štrajku. Práve v tejto dobe experti odporúčajú začať jednoduché cvičenia pre návrat motorových zručností - môžu to byť pasívne cvičenia vykonávané s pomocou asistentov alebo cvičenia na rozvoj reči. Špeciálnou metódou je spôsob liečby: končatiny pacienta sú umiestnené v rôznych polohách, aby sa zabránilo vzniku svalovej hypertonie. Dôležitou podmienkou, ktorá urýchľuje tempo rehabilitácie, je včasné užívanie predpísaných liekov.
 • Obdobie skorého zotavenia je od tretieho do šiesteho mesiaca od nástupu choroby. Táto doba je pre rehabilitáciu najvhodnejšia, v tomto období sú triedy považované za produktívne. Za žiadnych okolností by sa liečba nemala oneskorovať kvôli vysokému riziku spomalenia obnovy. Intenzívna masáž je predpísaná pacientovi, aktívne terapeutické telesné tréningy sa pridávajú do pasívnych cvičení a fyzioterapia sa vykonáva. Najčastejšie sa pacient počas tohto obdobia už prepúšťa z nemocnice, takže všetky aktivity sa vykonávajú ambulantne.
 • Obdobie oneskorenej rehabilitácie - druhá polovica nástupu ochorenia; schopnosť tela postupne sa zotavuje, ale stále je dostatočná na získanie stratených zručností.
 • Dlhodobé dôsledky - rok po mŕtvici, miera návratnosti funkcií klesá, návrat je oneskorený; cvičenia počas tohto obdobia dávajú nevýznamné výsledky.

Čoskoro začnú sa obnovovacie aktivity, tým účinnejšie budú.

Ako dlho trvá hospitalizácia? V prvom mesiaci sa lôžková liečba vykonáva v priemere a už v tomto období sa odporúča začať s triedami - v tomto prípade je pravdepodobnosť skrátenia rehabilitačného obdobia maximálna. Cvičebný program je vždy vybraný individuálne, založený na povahe porušení pacienta; vykonávanie pridelených úloh by malo byť systematicky dlhé, alebo skôr, až do úplného vrátenia stratených zručností. Mnohé úlohy sa vykonávajú s určitým úsilím.

Odhadované podmienky rehabilitácie

Ako je zrejmé, podmienky úplnej liečby sú pre každého pacienta rôzne. Niekoľko mesiacov stačí pre niektorých pacientov, ale vo väčšine prípadov pacienti potrebujú značné množstvo času. Je ťažké povedať, ako dlho - niekedy rehabilitačné obdobie je rozložené niekoľko rokov.

Základným faktorom je skorý začiatok opatrení na opätovné získanie stratených zručností a zameranie pacienta na výsledky - bez vnútornej túžby pacienta zotaviť sa bude účinok tried nízka a prognóza je slabá.

Každá liečba po cievnej mozgovej príhode by sa mala vykonať pod dohľadom špecialistu - iba môže vykonať zmeny rehabilitačného programu, regulovať úroveň telesnej aktivity a predpisovať lieky. Pri vypúšťaní z nemocnice sa obdobie zotavenia pacienta nekončí. Denné cvičenie predpísané počas dlhého časového obdobia pomôže znížiť pravdepodobnosť nového záchvatu akútnych porúch cerebrálnej cirkulácie.

Prognóza po mŕtvici

Je možné hovoriť o prognózach ďalšieho plného života až po ukončení akútneho obdobia ochorenia. Veľa závisí od formy mŕtvice - v prípade poruchy krvného obehu v dôsledku hemoragického typu je prognóza priaznivejšia a zotavenie sa zrýchli. Ischemická mozgová príhoda má takmer vždy vážnejšie dôsledky, takže priaznivé príznaky v tomto prípade sú: absencia výrazných porúch reči, cerebrálne symptómy, prítomnosť pohybov v končatinách počas prvých troch dní po náraze. U pacientov s takýmito symptómami je možné úplné zotavenie počas prvých mesiacov. V prípade pádu do kómy v prvých dňoch po infarkte mozgu, jednostrannej strate citlivosti, výraznej poruchy reči a paralýzy po troch mesiacoch je prognóza na obnovenie schopnosti samoobsluhy nepriaznivá. Chýbajúce aktívne pohyby končatín po šiestich mesiacoch alebo rokoch hovoria o minimálnej pravdepodobnosti pokroku.

Prognóza obnovenia motorických zručností po mŕtvici je priamo úmerná veku pacienta - čím je starší, tým je menej pravdepodobné, že sa vráti do svojich funkcií a čím dlhšie bude rehabilitačné obdobie. V mnohých ohľadoch, ako dlho trvá oživenie, závisí od postoja pacienta k pozitívnemu výsledku a od snahy pracovať na sebe.

Život po mŕtvici. Ako pomôcť pacientovi vstať

Ako pomôcť príbuzným zotaviť sa z akútnej mozgovej poruchy

Odovzdávam slovo nášmu odborníkovi: doktor lekárskych vied, zamestnancov Výskumného ústavu neurologie ruskej akadémie lekárskych vied Natálie Šachparonovej.

Hlavnými nepriateľmi

1. Patologické držanie tela

Príbuzní by mali vedieť, že pacient po mŕtvici často zvyšuje svalový tonus postihnutého ramena alebo nohy. Tesnosť svalov vedie k neustálemu ťažkostiam pri ohýbaní kĺbu.

Ako bojovať. Sledujte pozorne prsty a prsty, rovnako ako predlaktia a stehná, ktoré predlžujú dolnú časť nohy, najmä na strane "zranených". Ak sa začínajú objavovať komplikácie, svaly sa neoddychujú, pacient má patologickú pozíciu, ktorá podľa vhodne populárneho výrazu vyzerá pri chôdzi: "ruka sa pýta, noha kosenie".

Aby sa tomu zabránilo, v prvých dňoch a týždňoch po mŕtvici musí byť pacient položený tak, aby zranená ruka alebo noha bola úplne uvoľnená. Dajte ho na chrbát tak, aby svaly, v ktorých sa zväčšil tón po mŕtvici, boli natiahnuté.

Po udržaní tejto polohy počas 1,5-2 hodín sa pacient prenesie na zdravú stranu počas 30 až 50 minút.

V prvých dňoch po ochorení je potrebné urobiť to čo najčastejšie, akú trpezlivosť má pacient a tí, ktorí sa o ne starajú. V ideálnom prípade môžu byť prestávky prijaté len v čase jedla, nočného spánku alebo lekárskych procedúr. Okrem toho je potrebné vykonať špeciálne relaxačné cvičenia pre bolesť ramena alebo nohy. Je tiež užitočné použiť teplo na paralyzované časti tela (napríklad vyhrievaný parafín) alebo jednoducho vytvoriť teplé kúpele na 10-15 minút.

Chybe. Niekedy "informovaní" susedia odporúčajú pacientovi, aby pravidelne tlačil guličku alebo prsteň. V žiadnom prípade to nie je možné!

2. Bolesť

Bolesť po mŕtvici môže byť pomerne malá: napríklad bolesť pri pohybe alebo stláčaní postihnutého kĺbu. Ale môžu byť silné, horiace bolesti, ktoré zachytia polovicu tela. Stáva sa to vtedy, keď je postihnutie mozgu lokalizované v oblasti takzvaného vizuálneho kopca, kde sa zbiehajú senzorické nervy. Takéto bolesti sa objavujú náhle, niekedy sú výrazne zintenzívnené a stali sa neznesiteľnými. Stlačenie postihnutých častí tela (niekedy dokonca ich dotýkanie), zmena počasia a negatívne emócie ich môžu spôsobiť. U väčšiny pacientov sa tento typ bolesti vyskytuje 3-4 mesiace po mŕtvici. Niekedy sú podozrivé: došlo k druhej mŕtvici? Pacient môže tiež pociťovať nepríjemné pocity, ako je "zmrazenie", "plazenie husacích bokov" alebo "uťahovanie" pokožky. To všetko vedie k výraznému zníženiu nálady.

Ako bojovať. Ak v prvých dňoch po mŕtvici sa pacientovi podarilo urobiť počítačovú tomografiu mozgu, počas ktorej sa našla lézia v oblasti pahorku, môžete sa pripraviť na budúce problémy vopred. Ak bolesť nie je silná, teplo pomáha - parafínové alebo ozoceritové kúpele, teplé kúpele. Aplikujte hormóny, ktoré zlepšujú výživu postihnutých tkanív, rovnako ako lieky proti bolesti, fyzikálnu terapiu - diadynamické prúdy.

Ak to lekár považuje za potrebné, môže predpisovať nielen analgetiká, ktoré priamo znižujú bolesť, ale aj antidepresíva, založené na výsledkoch počítačovej tomografie.

3. Ťažkosti s komunikáciou reči

Neschopnosť hovoriť sa stáva hlavnou prekážkou návratu k normálnemu životu. Vypustenie z nemocnice vyžaduje výcvik s aphasiológa alebo neuropsychológa. Podpora príbuzných v tomto prípade je neoceniteľná vzhľadom na to, že služba rečovej terapie je k dispozícii len v niektorých mestách krajiny. Po prijatí potrebných konzultácií od reči terapeuta alebo lekára by sa príbuzní mali každodenne zaoberať obnovou reči pacienta a jeho súvisiacimi funkciami - čítaním a písaním.

Chybe. Proces obnovy reči je niekedy pomalší ako obnovenie pohybov a môže trvať rok alebo dva. Príbuzní a priatelia pacienta nemusia zúfatovať a pamätať, že intelekt v rozpore s rečou spravidla netrpí. Preto by pacient nemal byť považovaný za neprimerané dieťa. Dokonca aj pri hrubých poruchách reči prežili prežiti mŕtvice nielen logiku myslenia a primeranú reakciu na životné prostredie, ale aj ich tvorivé schopnosti. Takže slávny skladateľ Alfred Schnittke, trpiaci poslednými rokmi svojho života s poruchami reči v dôsledku mŕtvice, pokračoval v tvorbe krásnej hudby.

Pomocní asistenti

1. Masáž a liečba drogami

Masáž je potrebná na zníženie svalového tonusu. Aby bol čo najužitočnejší, je lepšie ho zveriť špecialistovi v prvom mesiaci po vypustení a potom s ním príbuzní dokážu zvládnuť základné techniky a pokračovať v dennom zákroku - po mŕtvici je dôležitá pravidelnosť expozície. Okrem toho sa odporúča užívať lieky, ktoré znižujú svalový tonus znížením intenzity nervových signálov. Dávky týchto liekov sú prísne individuálne, musia ich zvoliť ošetrujúci lekár.

2. Konštantné rozhovory s pacientom

Príbuzní a priatelia osoby, ktorá utrpela mozgovú príhodu, by sa s ním mala čo najviac porozprávať. Aj diskusia o bežných každodenných situáciách vo veľkej miere prispieva k oživeniu pacienta ako k pochopeniu reči druhých a "reči k sebe". Ak sa zdá, že ste nerozumeli, musíte zopakovať otázku adresovanú pacientovi, pričom hovoríte jasne, hlasno a pomaly.

Je užitočné počúvať rádio spoločne a pozerať sa na televízne relácie, na zvláštne miesta, ktoré je potrebné najprv objasniť. Dokonca aj diskusia v prítomnosti pacienta o domácich prácach a malých udalostiach (ale iba o tých, ktoré sa ho nepriamo týkajú a neubližujú mu) prispejú k obnoveniu jeho prejavu.

Za prítomnosti pacienta nemôže hovoriť o ťažkostiach s rečou. Naopak, je potrebné zaznamenať všetky jeho úspechy, najmenšie zlepšenie jeho stavu. Z taktu a citlivosti príbuzných často závisí priamo na tom, ako pacient prekoná svoje ťažkosti.

Nesmie existovať žiadna "izolácia reči" pacienta, keď je ponechaný na seba. V tomto prípade by sa príbuzní mali spoliehať na tie funkcie reči, že prežil mŕtvicu v celku alebo čiastočne. Ak je to pochopenie reči druhých, musíte hovoriť viac sami, ak čítanie znamená diskutovať o tom, čo ste čítali počas dňa. Ak sa pacient dobre opakuje slová a frázy, musíte sa sústrediť na tieto triedy. Buďte trpezliví! Vaše úsilie nebude márne!

Mŕtvica: čo sa nedá urobiť po mŕtvici a ako sa zotaviť v čo najkratšom čase?

Mŕtvica akéhokoľvek typu je komplexná choroba, ktorá zasahuje do hlavných funkcií tela vrátane hlasového a pohybového systému, funkcie pamäti a srdca. Zistite, čo nemôžete urobiť po mŕtvici, bude to zaujímavé pre pacientov, ktorí boli diagnostikovaní a ich príbuzní, ktorí plánujú plán starostlivosti o ne. Rýchlosť zotavenia závisí od úspešnosti rehabilitácie a dodržiavania odporúčaní lekára. Mnoho pacientov sa dokáže vrátiť do normálneho života aj po ťažkých formách mozgovej príhody s ďalšími patologickými stavmi.

Miera obnovy po mŕtvici

Vďaka veľkému úsiliu je možné obnoviť životné funkcie tela, ale tento proces môže trvať roky. Podľa štatistík pacienti, ktorí utrpeli mozgovú príhodu, sa zotavujú len čiastočne, pretože táto patológia má vplyv na mozog. Ich príbuzní sa budú musieť pripraviť na dlhodobé zotavenie, ktorého načasovanie závisí priamo od typu ochorenia a závažnosti stavu pacienta.

Je to dôležité! Počiatočná fáza liečby sa uskutočňuje v nemocnici, kde sa pacient odstráni z nevedomého stavu a normalizuje hemodynamické parametre. Po vypustení by mali lekári a blízky príbuzní kontrolovať svoje zdravie.

Dobrý účinok poskytuje ďalší liečebný kurz v sanatóriu alebo v špecializovanom centre, kde sú vytvorené vhodné podmienky na úplné zotavenie. Je to oveľa ťažšie organizovať zotavenie doma po vypustení, ale s náležitou starostlivosťou, približne 85% pacientov sa po 1,5 rokoch vráti do svojho bežného života. Pacient môže dosiahnuť dobré výsledky, ak nedodrží pravidlá a nespĺňa všetky požiadavky lekárov.

Odporúčania lekárov po mŕtvici

Klasifikácia periód obnovy po mŕtvici

Trvanie a postupnosť periód obnovy závisí od individuálneho stavu konkrétneho pacienta, zmien v cievach a lézií. Ak pacient trvale spĺňa odporúčania lekárov, môže byť trvanie rehabilitačného obdobia znížené.

Fázy izolácie sú izolované na základe dosiahnutých výsledkov. Skoré obdobie trvá najmenej šesť mesiacov, oneskorené obdobie trvá až jeden rok, o niečo neskôr môžete dosiahnuť viditeľný účinok. Rehabilitológovia rozlišujú 4 etapy:

 1. Prvý mesiac Toto obdobie sa považuje za najnebezpečnejšie, pretože závisí od prežitia pacienta. V tomto čase sa môžu objaviť opakované infarkty a mŕtvica, môžu sa zaznamenať záchvaty a výrazné zhoršenie stavu. Dizzy a bolesti hlavy. Liečba spočíva v odstránení mozgového edému, stimulácii kolaterálneho obehu a zabránení vzniku komplikácií.
 2. Šesť mesiacov po mŕtvici. V nasledujúcich šiestich mesiacoch sa pacient musí psychologicky prispôsobiť svojmu stavu a vyvinúť jasný akčný plán. Postoj pacienta má veľký význam - ak je ochotný odolávať chorobe, zlepšenie príde oveľa rýchlejšie.
 3. Nasledujúcich šesť mesiacov. Ak v priebehu siedmich mesiacov pacient nechal odpočinok v posteli a stravu, neodmietol užívať lieky a vylúčil možné komplikácie, dokáže čiastočne obnoviť stratené funkcie vrátane reči a fyzickej aktivity.
 4. Druhý rok po ischemickej alebo hemoragickej mŕtvici. Osoba, ktorá utrpela chorobu, je schopná plne sa vrátiť k predchádzajúcemu životu, zatiaľ čo bude musieť dodržiavať odporúčania lekára po mŕtvici po celý život.

Štandardná rehabilitačná doba trvá tri roky, ale závisí od zmien činnosti srdca, progresie ischémie a ďalších súvisiacich patológií, ako aj z mnohých ďalších faktorov. Každý organizmus je individuálny a mozog jedinca má svoje vlastné vlastnosti, z tohto dôvodu niektorí pacienti potrebujú viac alebo menej času na zotavenie.

Cvičenia na obnovenie z mŕtvice

Zoznam typických komplikácií po mŕtvici

Predpovede lekárov poskytujú príležitosť pochopiť, ako dlho bude trvať na úplné alebo čiastočné obnovenie životných funkcií. Rehabilitácia by mala začať čo najskôr po stabilizácii celkového stavu pacienta. Jeho príbuzní by sa mali aktívne podieľať na liečbe, sledovať realizáciu plánu s ohľadom na zmeny, zvyšovať pracovnú záťaž a stanovovať nové ciele pre pacienta. Mŕtvica často spôsobuje veľa problémov, ktoré vznikajú počas liečby:

 1. Paralýza horných a dolných končatín, slabosť v nohách alebo rukách. Viac často ako ne, pacient paralyzuje jednu časť tela a zároveň môže samostatne vystúpiť na sedenie a dokonca aj chodiť. Riešenie problému sa dosiahne pomocou fyzioterapie a liečby drogami, po nástupe viditeľných zlepšení, pacient bude musieť trénovať a vykonávať cvičenia.
 2. Kŕče a zvýšený svalový tonus. Často paralyzované končatiny zostávajú v jednej pozícii dlhú dobu, čo spôsobuje problémy s pohyblivosťou. Odborníci predpisujú špeciálne lieky, relaxačné svaly, fyzioterapiu.
 3. Problémy s rečou. Čiastočné alebo úplné zhoršenie rečovej terapie je zaznamenané u všetkých pacientov po mŕtvici. Často títo pacienti strácajú schopnosť písať, obnovenie tejto funkcie sa deje pod kontrolou logopédia.
 4. Ťažkosti pri prehĺtaní. Dysfágia alebo abnormality pri prehĺtaní jedla a tekutín môžu spôsobiť zápal pľúc, ak sa potraviny dostávajú do oblasti dýchacích ciest. Je to spôsobené poškodením nervov, ktoré sa podieľajú na funkcii prehĺtania.
 5. Problémy s videním. Často po mozgovej príhode pacientov zrak dramaticky klesá, jeho čiastočná strata je spôsobená porušením funkcií mozgu.
 6. Poruchy tráviaceho traktu a močového mechúra. Inkontinencia moču a zápcha sú hlavným problémom pre pacientov na lôžku. Problémy s črevom sa vyskytujú kvôli dlhému pobytu v posteli, môžu sa odstrániť po náprave stravy, výcviku panvových svalov a zvyšovaní fyzickej aktivity.

Ďalšou častou komplikáciou je epilepsia a duševné poruchy. Pacienti s mozgovou príhodou často trpia depresiou, sú charakterizované zvýšenou emocionalitou, úzkosťou, neustálym výkyvom nálady a neschopnosťou ovládať sa. Psychické poruchy môžu spomaliť proces obnovy, takže lekári často predpisujú špeciálne lieky so zmierňujúcim účinkom. V období od 6 mesiacov do 2 rokov niektorí pacienti vyvíjajú epilepsiu, ktorá si vyžaduje osobitnú liečbu.

Obmedzenia fázy obnovy po mŕtvici

Po návrate do normálneho života mnohí pacienti chcú viac autonómie, napríklad začať opäť jazdiť, ísť do práce a vykonávať bežné a každodenné činnosti. Bohužiaľ, mozgová príhoda prináša množstvo obmedzení na mnohé typy aktivít, takéto zákazy veľmi komplikujú život pacienta a negatívne ovplyvňujú jeho emocionálne zázemie. Schopnosť opätovne sa zapájať do jedného alebo iného typu aktivity závisí výlučne od individuálneho stavu organizmu.

Šport a fyzická aktivita po mŕtvici

Pri odpovedaní na to, či je možné športovať po mŕtvici, mnohí lekári odporúčajú zahrnúť reálne a mierne zaťaženia v druhej fáze obnovy. Šport a fyzická aktivita obnovujú svalové tkanivo, pomáhajú pacientovi opäť sa učiť, ako ovládať svoje telo, posilniť prácu nervového systému. Pri zachovaní optimálnej aktivity je pravdepodobnosť opakovaných úderov značne znížená. Prvý mesiac terapie je po ochorení najdôležitejší a zahŕňa množstvo procedúr.

Je to dôležité! Intenzívne kurzy fitness, návštevy štandardného športového centra a bazéna sú zakázané v prvých fázach obnovy. Pacient by nemal vykonávať ťažké športy. Predpísal špeciálne navrhnutý súbor cvičení založený na stave a postupne zvyšoval zaťaženie.

Takéto triedy by mali byť pravidelné, len v tomto prípade prinesú skutočné výhody. Plávanie v mori a plávanie v bazéne počas niekoľkých mesiacov počas rehabilitačného obdobia je zakázané.

Ľahké zaťaženie má pozitívny vplyv na nervový systém, rozvíja srdcový sval, znižuje úzkosť a zvyšuje odolnosť tela voči stresu u žien i mužov. Realizovateľné cvičenia majú pozitívny vplyv na dýchaciu sústavu, zvyšujú objem pľúc a umožňujú mozgu získať viac kyslíka.

Návšteva kúpeľa a sauny po mozgovej príhode

Mnohí sa zaujímajú, či je možné ísť do kúpeľa po mŕtvici a ako parná miestnosť ovplyvní fungovanie mozgu a iných systémov tela. Lekári povoľujú návštevu kúpeľa, ale v každom prípade sa pacient bude musieť podrobiť vyšetreniu vrátane MRI a získať ďalšie rady. V dôsledku možného vývoja komplikácií môže proces vody zhoršiť stav alebo viesť k náhlej smrti. Počas prvého roka po mŕtvici je prísne zakázané chodiť do kúpeľa.

Ak sa zotavenie zvyčajne uskutočňuje, poškodenie mozgu je nepodstatné a rýchlo dochádza k zjazveniu nekrotického tkaniva, krátke návštevy v parnej miestnosti budú robiť viac dobrého než poškodenia. Ak pacient absolvuje parný kúpeľ a chodí do sauny a dodržiava všetky bezpečnostné opatrenia, zaznamená účinok v krátkom čase. Zoznam výhod kúpeľa a sauny po mozgovej príhode zahŕňa dilatáciu ciev a relaxáciu muskuloskeletálneho systému, zlepšenie krvného zásobenia a intenzívnu výživu nervových buniek.

Bath po mŕtvici

Odporúčania pre výživu pre ľudí s mŕtvicou

Výživa pacientov má prvoradý význam a priamo ovplyvňuje zotavenie. Dodržiavanie diéty odporúčanej lekárom pomôže podstatne skrátiť obdobie rehabilitácie a zlepšiť všeobecný stav pacienta. Diéta by mala zahŕňať potraviny, ktoré znižujú krvné zrazeniny a krv. Odporúča sa jesť chudé mäso a ryby, viac zeleniny vo varenej alebo dusenej forme, čerstvé ovocie, bobule a zelenina, orechy, včelie výrobky, zdravé sacharidy vo forme obilnín.

Pokiaľ ide o otázku, či je možné piť čiernu kávu po mozgovej príhode, lekári zvyčajne odporúčajú, aby sa tento nápoj prestali dávať prednosť slabému čaju alebo bylinnému odvaru. Zoznam zakázaných potravín zahŕňa masné mäso a slaninu, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, majonézu, údené mäso, pikantné, vyprážané a slané potraviny. Mali by byť prerušené počas celého obdobia rehabilitácie, aby sa ochránilo zdravie a urýchlilo hojenie. Ďalšie odporúčania zahŕňajú:

 • vylúčenie alkoholických nápojov, kávy a tabaku, ktoré negatívne ovplyvňujú proces obnovy mozgových buniek a prácu imunitného systému;
 • minimalizovanie používania cukru a soli, ktoré sú zlé pre plavidlá a obehový systém;
 • vylúčenie a výživu potravín obsahujúcich veľké množstvá cholesterolu a transgénnych tukov;
 • znížený príjem pšeničných múk.

Domáce potraviny by mali byť zlomkové a mali by byť kombinované s rozvrhom liekov a liekov. Mnohí pacienti, u ktorých sa vyskytla ischemická mozgová príhoda, majú problémy s prehĺtaním, ktoré sa zaznamenávajú na lôžkových oddeleniach a pretrvávajú po uvoľnení domov. Z tohto dôvodu by mala byť výživa v prvých dňoch obdobia zotavenia príjemná. Pacient by mal dostať veľké množstvo kvapaliny a potravy v ošklbanej alebo kvapalnej forme. Zdravé a čerstvé potraviny v kombinácii s plnohodnotným režimom pomôžu pacientovi rýchlejšie sa zotaviť a vrátiť sa do normálneho života.

Dôležité obmedzenia pre pacientov s mozgovou príhodou

Celkový zoznam obmedzení závisí od závažnosti stavu pacienta, typu mŕtvice a ďalších komplikácií, ktoré sa zaznamenajú v skúšobnej fáze. Ignorovanie kontraindikácií a odporúčania ošetrujúceho lekára môže spôsobiť poruchu pohybu a iné funkcie, problémy so zrakom, môže spôsobiť opakovaný rozsiahly infarkt alebo mŕtvicu.

Pacientovi sa odporúča jesť správne, postupovať podľa pokynov lekára a nemať ujsť lieky. Keďže mŕtvica je sprevádzaná porušením mnohých dôležitých funkcií, pacient často potrebuje neustálu starostlivosť.

Pitie alkoholu aj v malých množstvách je prísne zakázané počas celého obdobia zotavenia - riziko opakovanej mozgovej príhody je výrazne zvýšené u osoby, ktorá pije. Alkohol negatívne ovplyvňuje fungovanie cerebellum, zvyšuje tlak, zvyšuje bolesť v hlave, čo môže spôsobiť tlak na krk. Pacienti s poruchou krvného obehu majú poruchy reči, problémy s pamäťou, motorické funkcie a emócie. Títo ľudia by mali byť pod dohľadom príbuzných a lekárov počas celej liečby. Zoznam obmedzení zahŕňa:

 1. Silný emočný stres a nervové napätie. Pacient by nemal byť zapojený do fyzickej práce a stresu.
 2. Vedenie vozidla. Po 3 až 6 mesiacoch po utrpení je choroba zakázaná riadiť auto. Ak hovoríme o najťažšej forme patológie, tento zákaz bude trvalý.
 3. Cestovanie lietadlom je zakázané aspoň dva týždne po diagnostikovaní. Pri najkomplexnejšej forme choroby by mali byť lety pozastavené aspoň na jeden mesiac, pred plánovaným výletom budete musieť prejsť druhou prehliadkou.

Kombinácia správnej výživy, fyzioterapie, ako napríklad akupunktúra, užívanie liekov predpísaných lekárom a dodržiavanie správneho režimu pomôžu čo najskôr obnoviť životné funkcie a odstrániť výskyt opakovaných komplikácií. Komplexná rehabilitácia poskytuje príležitosť vrátiť sa do plnej dennej rutiny, do ktorej je pacient zvyknutý pred nástupom cievnej mozgovej príhody.

Získajte ďalšie informácie vo videu nižšie:

urážka

Mŕtvica je porušení mozgovej cirkulácie, choroba, bohužiaľ, nie je zriedkavá. Každých 10 tisíc ľudí každoročne prechádza 25-30 úderov. 400 tisíc sa robí iba rok medzi Rusmi. Najčastejšie cievy mozgu a krku sú postihnuté arteriálnou hypertenziou a aterosklerózou.

Rozširovanie cievnych ochorení mozgu v posledných rokoch má bohužiaľ tendenciu rastu. Medzi ne najzávažnejšou manifestáciou cerebrálnej vaskulárnej nedostatočnosti je mozgová mŕtvica (lat. "Insultus" - "útok").

Ischemická mozgová príhoda je akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie sprevádzané objavením sa pretrvávajúcich neurologických príznakov, ako aj lokálnych morfologických zmien mozgového tkaniva (mozgový infarkt). Príčinou nedostatku mozgového krvného obehu môže byť zablokovanie extrakardiálnych alebo intrakraniálnych ciev s trombom, oddelené častice aterosklerotického plátu alebo modifikovanej srdcovej chlopne, spazmus alebo upnutie mozgových tepien, dekompenzácia cerebrovaskulárnej nedostatočnosti.

Mŕtvica je choroba storočia. Frekvencia primárnych prípadov v priebehu roka sa v ekonomicky rozvinutých krajinách líši od 1,27 do 7,4 na 1000 obyvateľov. Tam je tiež nejaké omladenie kontingent pacientov. V Rusku je ischemická cievna mozgová príhoda druhá v štruktúre celkovej úmrtnosti po koronárnej chorobe srdca. Miera úmrtnosti u mužov a žien je 184,6 a 137,3 na 100 000. Iba 13% pacientov s ischemickou mozgovou príhodou sa vrátilo k predchádzajúcej pracovnej činnosti.

Klúčiou fázou v priebehu ischemickej mozgovej príhody, ktorá určuje výsledok ochorenia, je akútna doba ochorenia, ktorá trvá tri týždne. Osobitne dôležitá je intenzívna liečba, ktorá sa vykonáva od prvých hodín a dní mŕtvice. Účinnosť liečby v tomto veľmi akútnom období určuje do značnej miery výsledok ochorenia a stupeň obnovenia poškodených funkcií.

Mŕtvica - Mozgový infarkt

Ak je bandáž stehna silne utiahnutá (ako sa niekedy stane, keď je veľká nádoba zranená, aby sa zastavilo krvácanie), po približne jednej hodine začne nekróza svalov dolných končatín. Mozog je oveľa citlivejší na prerušenie prietoku krvi. Tie časti, ktoré náhle strácajú prítok kyslíka a živín, a to je práve podstatou mŕtvice (latinský insultus - útok), môže zomrieť za pár minút.

Brainové lézie sú rozdelené na hemoragické a ischemické. Druhá je oveľa častejšie - približne v pomere 1: 5.

V podstate mozgová príhoda je infarkt mozgu: lúmen plavidla, ktorý dodáva krv do oblasti mozgu, je uzavretý. Dôvody môžu byť odlišné.

Je možné, že nádoba je zablokovaná kúskom intracardiackého trombu vytvoreného pri niektorých ochoreniach srdca alebo kúskom aterosklerotického plaku umiestneného na stene veľkej nádoby. Mozgový infarkt môže byť tiež spôsobený krvnou zrazeninou, ktorá vzniká v dôsledku zvýšeného zrážania alebo zvýšenej schopnosti vrstvy aglomerovať aglomerácie. Takýto trombus sa obvykle vytvára na mieste aterosklerotického plaku.

Niekedy krb nevyžaduje úplné zablokovanie cievy - stačí to zúženie 70-90% aterosklerotického plaku (takzvaná závažná stenóza) a potom s náhlym poklesom krvného tlaku vstupujúceho do mozgu cez zúženú cievu, krv nemusí stačiť na normálnu výživu.

Kŕč cerebrálnej cievy, hoci zriedkavý, ale niekedy vedie k infarktu mozgu.

Prvé príznaky mozgovej príhody a znakov

Prvými príznakmi mŕtvice sú: ochrnutie alebo znecitlivenie ramena alebo nohy, porucha reči, porozumenie reči, poruchy videnia, zhoršená koordinácia, dýchací rytmus, ťažkosti s prehĺtaním.

Všetky tieto sú neurologické príznaky, ktoré môžu sprevádzať mozgové príznaky mŕtvice: zhoršené vedomie, silné bolesti hlavy, vracanie.

Je známe, že niektoré oblasti mozgu "ovládajú" pohyb zbraní, nohy, reči, iné vnímajú a spracovávajú informácie pochádzajúce z orgánov zraku, sluchu, kože a svalových receptorov a iné kontrolujú metabolizmus, respiračné a obehové orgány.

Porušenie krvnej zásoby ohrozuje zodpovedajúce nešťastie. Často sa vyskytuje paralýza - úplná nehybnosť, paréza, keď ruka a noha jednej strany tela nepoznajú. Frustrovaná reč - osoba sa podobá nemý (takzvaná motorická afázia). V miernejších prípadoch sa reč stáva chudobným, podobne ako v "telegrafickom" štýle: pozostáva z individuálnych podstatných slov v nominálnom prípade. Ak je afázia zmyslová, človek nerozumie reči druhých. Vyzerá ako cudzinec v štáte, ktorého občania hovoria v jazyku, ktorý nie je pre neho známy. Ale pacient sám, kvôli porušeniu sebakontroly, hovorí, hoci veľmi, ale fragmentárne, neinformačne, čo umožňuje charakterizovať takýto prejav ako "verbálna okroshka". Motorická a senzorická afázia sú sprevádzané porušením zručností čítania a písania.

Niekedy je narušené videnie, koordinácia pohybov a stabilita pri stoji a chôdzi, dychový rytmus je narušený a prehĺtanie je ťažké. Všetky tieto sú neurologické príznaky, ktoré môžu sprevádzať mozgové: poruchy vedomia, silné bolesti hlavy a zvracanie.

Ak symptómy mŕtvice trvajú menej ako 24 hodín a potom úplne zmiznú, nie je to mŕtvica. Takéto poruchy mozgovej cirkulácie sa nazývajú prechodné alebo (cudzojazyčné) prechodné ischemické ataky. Napriek tomu ide o vážny signál o možnosti vzniku pretrvávajúcich porúch cerebrálneho obehu.

Neváhajte počuť prvý zvon! Vykonajte úplné vyšetrenie terapeutom a neurológom, špecifikujte povahu ochorenia. Prax ukazuje, že mozgovú príhodu možno v mnohých prípadoch úspešne zabrániť, ak starostlivo zvážite svoje zdravie.

Ale ak sú ohniskové neurologické príznaky mozgovej príhody trvalé, to znamená, že po jednom dni trvajú, môžeme už hovoriť o katastrofe mozgu.

Prvá pomoc pri mŕtvici

Dokonca ešte predtým, ako prichádza sanitka, je potrebné zabezpečiť primeranú starostlivosť o pacienta doma a poskytnúť prvú pomoc pri mozgovej príhode.

Ak sa rameno a noha náhle oslabili, noha a noha sa stali znecitlivenými, tvár bola skrútená, reč, videnie bolo narušené, vedomie bolo rozrušené, objavili sa závraty, existuje dôvod si myslieť, že došlo k poruchám cerebrálnej cirkulácie - mŕtvici.

Nie je potrebné čakať na nasledujúci deň, aby ste pozvali miestneho lekára alebo rodinného lekára, musíte naliehavo zavolať na sanitku a začať poskytovať prvú pomoc pri mozgovej príhode. Najlepšou možnosťou je okamžitá hospitalizácia.

Vytvorte pacienta v pohodlnej a pohodlnej polohe, lepšie leží na chrbte a položte malý vankúš pod hlavu. Ak osoba padla v dôsledku útoku, zdvíhania a kladenia ho, skúste (je veľmi dôležité), aby ste sa vyhli náhlym pohybom jeho hlavy. Pocit - nie je možné zvládnuť, neponáhľajte - nech je lepšie zostať na podlahe až do príchodu zosilnenia.

Venujte pozornosť priechodnosti horných dýchacích ciest, najmä v prípade poruchy vedomia. Odnímateľné zubné protézy sa musia odstrániť z ústnej dutiny. Pri nadmernom zrážaní, nahromadení hlienu v orofaryngu a nazofaryngu jemne otočte hlavu pacienta na stranu. Nezabudnite otvoriť okno alebo okno - je potrebný čerstvý vzduch.

Monitorujte krvný tlak (BP). Každý človek, a ešte viac trpí arteriálnou hypertenziou (sám alebo jeho blízky), by mal vedieť o číslach krvného tlaku, pri ktorých sa cíti dobre. Keď sa objavia neurologické príznaky, nie je ťažké vysledovať, aké ukazovatele krvného tlaku vyvíjajú. Pri zvýšených počtoch krvného tlaku sa odporúča podávať antihypertenzívne lieky, ktoré pacient obvykle používa (u pacientov s hypertenziou majú vždy v súprave na prvú pomoc). Po podaní lieku merajte krvný tlak - má byť 5 až 10 mm Hg. Stĺp je vyšší ako bežné čísla pre pacienta.

Prudké zníženie krvného tlaku pod "pracovné" hodnoty pacienta je prísne kontraindikované - v tomto prípade dochádza k zvýšeniu cerebrálnej ischémie a zvýšeniu patologického zamerania.

Liečba mŕtvice

Na zníženie vysokého počtu krvného tlaku pred príchodom ambulancie do cievnej mozgovej príhody sa odporúča užívať lieky klonidín alebo corinfar pod jazykom. Ďalšie antihypertenzíva pre mozgovú príhodu (capoten, adelfan) sú v tomto prípade zbytočné.

V akútnom období mozgovej príhody treba vyhnúť sa používaniu takzvaných periférnych vazodilatátorov - papaverínu, kyseliny nikotínovej, ale spi-nikospany.

Prispievajú k rozvoju "lúpežného" syndrómu v ischemickej zóne - dochádza k prevažujúcej expanzii neovplyvnených ciev a k zvýšeniu prietoku mozgu v oblastiach, ktoré nie sú chromozómové. Ak však nie je nič iné, je ešte lepšie znížiť krvný tlak týmito liekmi, ako to udržať vysoko.

Najnovšie klinické a experimentálne štúdie ukázali, že existuje "dočasné terapeutické okno", v ktorom môžete nielen ovplyvniť funkčný stav mozgu, ale dokonca zabrániť vzniku srdcového infarktu. Úplne sa to však dá dosiahnuť iba v priebehu 6-8 minút po objavení sa prvých klinických príznakov. Avšak aj po 3 až 6 hodinách je možná významná reverzibilita funkčných zmien v mozgu.

Väčšina "vaskulárnych" (angioprotektických, antikoagulačných) a metabolických (ochrana mozgového tkaniva pred škodlivými účinkami ischémie) znamená predpísané lekárom! A sú dovolené vykonávať výlučne pod kontrolou klinických a laboratórnych parametrov. Existujú však také metabolicky účinné lieky, ktoré pacientovi jednoducho potrebujú pred príchodom ambulancie v prvých minútach a hodinách choroby.

Štúdie uskutočnené na klinike nervovej choroby Ruskej štátnej zdravotníckej univerzity pod vedením akademika Ruskej akadémie lekárskych vied Ye.I Gusev zistili, že glycín a cerebrolyzín sú najefektívnejšie lieky na antiischemickú ochranu mozgu a najbezpečnejšie, bez toho, aby spôsobovali nežiaduce vedľajšie účinky. Sú bezpečné, nedávajú nežiaduce vedľajšie účinky, neprinesú škodu ani vtedy, keď nie je stanovená diagnóza a mŕtvica má, napríklad, hemoragický charakter, to znamená, že je spôsobená cerebrálnym krvácaním.

Glycín je vyvinutý a vyrábaný domácim MNTK "Biotics". Ako aktívnu zložku obsahuje aminokyselinový glycín, ktorý má viaczložkový antiischemický účinok. Ovplyvňujúc rôzne časti kaskády patobiochemických transformácií v mozgu, glycín významne oslabuje poškodzujúce účinky ischémie na nervové tkanivo a znižuje zónu infarktu. Pri použití glycínu v akútnom období mozgovej príhody, regrese vedomia, bolesti hlavy, závratov a iných cerebrálnych prejavov sa otepľujú fokálne neurologické poruchy (motorické, senzorické, rečové) a funkčná aktivita mozgu sa normalizuje úplne. Glycín sa má podať pacientovi jedenkrát pod jazykom alebo tvárou (ak je človek v bezvedomí, rozpustite tablety vo vode a puste ich do úst s pipetou) v dávke 1 gram - mali by sa uchovávať v ústach, kým sa úplne nezabudnú.

Nootropil vo veľkej dávke (12 g) sa tiež odporúča podávať intramuskulárne, ak samozrejme neexistuje špeciálne roztok na pitie. Tieto formy liekov belgickej spoločnosti UCB sa nedávno objavili v našich lekárňach.

Cerebrolyzín je živočíšny proteínový hydrolyzát mozgu. Jeho aktívna frakcia je reprezentovaná peptidmi s nízkou molekulovou hmotnosťou, ktoré jej umožňujú preniknúť do hematoencefalickej bariéry a aktívne sa podieľať na metabolizme neurónov v mozgu. Klinický účinok Cerebrolysinu sa prejavuje poklesom úmrtnosti u ťažkých pacientov s ischemickou cievnou mozgovou príhodou, zrýchlením obnovenia poškodených neurologických funkcií.

V predspitálnej fáze sa odporúča intramuskulárne injikovať 5 ml cerebrolyzínu. Použitie menších dávok je neúčinné a vyššie dávky sú možné až po vyšetrení pacienta kvalifikovaným neurológom. Samozrejme, cerebrolyzín sa má podávať pacientovi doma, podľa všetkých pravidiel sterility, najlepšie s jednorazovým špicom.

A glycín a cerebrolyzín a nootropil výrazne uľahčujú ďalší priebeh ochorenia, zvyšujú možnosti kompenzačných procesov obnovy a uľahčujú prepravu pacienta. To je dôvod, prečo je také dôležité, aby ste ich mali v domácej medicíne na hrudi trpiacich aterosklerózou a hypertenziou.

Rehabilitácia ťahu

V prvých dňoch rehabilitácie po cievnej mozgovej príhode zmerajte krvný tlak každé 3-4 hodiny, udržiavajte denník o stave pacienta, ktorý pravidelne ukazuje lekára.

Pri nekontrolovanom krvnom tlaku, ak pacient nedostane pravidelné znižovanie jeho liekov a návrat späť do cieľa. Lieky sú, samozrejme, predpísané lekárom. Môže si však vybrať správnu dávku a čas užívania lieku iba vtedy, keď pozná dynamiku krvného tlaku počas dňa. Zariadenie je preto potrebné na meranie tlaku a ten, kto sa stará o pacienta, sa musí naučiť ho používať.

Výživa a diéta

Ak pacient nepotrebuje podanie cez tubu, ale príležitostne sa prehltne pri prehĺtaní, uistite sa, že je jedlo rozdrvené. Výživa po cievnej mozgovej príhode sa najlepšie podáva vo forme tekutých obilnín, štiepanej zemiaky, želé, slizkých polievok, suflí. V strave po mŕtvici by mala byť veľa vitamínov a minerálov, čo znamená, že zelenina, ovocie, ovocné šťavy sú uprednostňované. Nemôžete kúpiť správne množstvo ovocia?

Potom je potrebný komplex multivitamínov s minerálnymi doplnkami. A nezabudnite, že zelenina (najmä repa), sušené ovocie, mliečne výrobky (kefír, jogurt) sú obzvlášť užitočné pre lôžkových pacientov, aby zabránili zápche. Uistite sa, že vaše oddelenie má stolici v strave po mozgovej príhode každý deň. V prípade potreby mu dajte preháňadlo.

Aký druh? Závisí to z mnohých dôvodov. Kontaktujte svojho lekára.

Po mŕtvici, ako aj po nejakej katastrofe zostáva kostra, úlomky, ktoré sa dajú dohromady a fungujú. V tomto zmysle ľudský mozog nie je výnimkou.

Patologické zameranie na mozgovú príhodu

Keď je cerebrálny krvný obeh narušený, vytvára sa v mozgu patologické zameranie, ktorého jadro pozostáva z mŕtvych nervových buniek. A okolo a blízko - bunky, ako sa hovoria, dočasne inaktivované, "inhibovali". Musia vrátiť aktivitu. Existujú tí, ktorí sa predtým nezúčastňovali na poskytovaní hnutia, reči. Sú však pripravení na reštrukturalizáciu a do istej miery kompenzovať nečinnosť, prevziať povinnosti mŕtvych. "Naučte" týchto dobrovoľníkov, aby odovzdávali potrebné impulzy, a tým odstránili prekážky normálnej prevádzky určitých oblastí mozgu, je to možné len s pomocou cvičenia.

Čím skôr, tým lepšie

Toto je jeden z hlavných princípov rehabilitácie po mŕtvici. Čo najskôr, mali by sa prijať opatrenia, keď sa objaví prvá nerovnomerná distribúcia tónu v končatinách - spasticita svalov. Dobrou profylaxiou v prvých dňoch a týždňoch po mŕtvici je špeciálne pokovovanie končatín, takzvaná polohová liečba.

Pacient položte na chrbát tak, aby svaly, v ktorých je zvuk zvýšený, boli natiahnuté. Aby ste to urobili, od paralyzovanej strany vedľa postele postavte kreslo s vankúšom a položte pacientovu ruku na dlaň. Narazte ho do lakťa a vezmite ho na stranu v pravom uhle. Pod myšou položte bavlnenú podložku pokrytú plátkom. Roztiahnite prsty. A teraz prsty, kefa, predlaktie by mali byť viazané na kožešinu (vezmite si nejaký tvrdý materiál - preglejka, ľahký kov a zakryte ho gázou). Ak chcete upevniť svoju ruku, vložte na ňu vrecko s 0,5 kg piesku alebo soli.

Ohýbajte svoju paralyzovanú nohu na koleno 15-200 a umiestnite pod ňu podušku. Zastavte ho tak, aby sa neotáčala, neohýbala sa v pravom uhle a udržiavala sa v takej funkčne výhodnej polohe pomocou drevenej skrinky (puzdro na nohy). Bolavá noha spočíva na jednej z jej stien podrážkou. Pre bezpečnejšiu pripevňovaciu skriňu prilepte k čelu.

V tejto pozícii je pacient 1,5-2 hodiny. Počas dňa sa môže liečba opakovať.

Terapeutické cvičenia gymnastiky a reštaurovania by mali začať hneď, ako to umožní všeobecný stav pacienta. Je obzvlášť naliehavé zapojiť sa do prvých 2-3 mesiacov po utrpení úderu - systematicky, bez toho, aby chýbal deň, postupne zvyšovať zaťaženie.

gymnastika

Gymnastika sa zvyčajne začína v druhom alebo treťom týždni po mŕtvici. Ležať na zadnej alebo zdravej strane by mal pacient vykonať ohyb, predĺženie, únos, addukciu, otáčanie ramien a nohy dvakrát denne počas 10 až 30 minút. Pohyb je jednoduchšie, ak zavesíte ruku alebo nohu na uterák, ktorý drží osobu, ktorá pomáha. Počas hodín si nezabudnite vziať 2-4 prestávky v dĺžke 2-4 minút.

Ak má pacient prsty v pohybe, sklopenie detských kociek, pyramídy, modelovanie z plastelíny, zapínanie a vypínanie tlačidiel, viazanie a uvoľňovanie pások pomôže zlepšiť túto funkciu.

Silový tréning je podporovaný cvičeniami odporu. Šiť 40 centimetrov širokého elastického materiálu v podobe krúžku a vložiť ho na zdravé a boľavé nohy alebo ruky. Pohybom krúžku môžete dôsledne trénovať rôzne svalové skupiny: šíriť a znižovať nohy, striedavo ich zdvihnúť. Napríklad, opierajúc sa o lakte na posteli, pacient zdvihne ruky hore - kruh prichádza na obe ruky pred palcom a osoba rozširuje zápästie na kĺbový kĺb a potom ich ohýba krížom.

Ak je všeobecný stav uspokojivý, nie sú žiadne komplikácie, je potrebné začať cvičenia čo najskôr, aby ste pomohli obnoviť chôdzu. Po položení pacienta na jeho chrbát zatvorí jeho členky rukami a striedavo ohýba a unbend nohy tak, že jeho nohy sa posúvajú na posteľ. Postupom času to sám urobí bez pomoci. Ak je noha nehybná, ohýbanie a odvracanie pomáha ľuďom.

Stať sa po zdvihu

Akonáhle je pacientovi umožnené sedieť (niekedy v prvých dňoch po mŕtvici), pomôžte mu to urobiť. Denný štart je dosť 3-5 minút. Položte vankúš pod hlavu a späť. Potom do 2-3 dní postupne presuňte pacienta do polo-vertikálnej polohy. A na 4. - 5. deň týchto tried je už povolené sedieť nohami. Súčasne je pod chrbtom vankúš, boľavé rameno je upevnené šatkou a lavička je pod nohami. Čas nasadiť s nohami zníženými postupne stúpa - z 10-15 minút na 1-2 hodiny. A bolo by dobré neustále sedieť, pasívne visieť nohami a napodobňovať chôdzu.

Ten, kto sa naučil "chodiť" v náchylnej polohe, je ľahšie naučiť sa stáť. Ponúknite pacientovi, aby sa postavil, držal svoju dobrú ruku nad hlavou alebo rukami.

Pamätajte: musíte pomôcť, vždy zo strany slabo sa pohybujúcich končatín. Podoprite pás a súčasne fixujte nohou na koleno bolavú nohu v rozloženom stave.

Pacient by mal stáť rovný a rovnomerne rozložiť telesnú hmotnosť na nezdravé a zdravé nohy. Prvýkrát stačí 1-3 minúty, potom postupne priveďte čas stojacej na pol hodiny.

Naučili ste sa postaviť na vlastnú päsť? Je čas zvládnuť alternatívny prenos gravitácie tela z jednej nohy do druhej. Zároveň si na začiatku uistite, že si upevníte koleno s nohou v rozšírenom stave. A aby sa pacient mohol cítiť istý, musí sa nevyhnutne držať na vysokej čelo postele alebo držiaka zakrúteného do steny.

Naučiť sa chodiť po mŕtvici

Po prvé sa naučíme chodiť po mozgovej príhode, samozrejme, s podporou. Postavte sa na stranu zle sa pohybujúcich končatín, objatie pacienta okolo pasu. Nech ho so zdravou rukou položí svoju paralyzovanú ruku na krk.

Ďalšia fáza je bez podpory, ale s podporou. Na začiatku - stoličku alebo trojštvrťovú predponu, "koza", potom - palicu. Prvýkrát prechádzky po izbe, v byte, potom - na schodoch, na nádvorí.

Keď sa naučíte chodiť, dávajte pozor na polohu nohy, skontrolujte stabilitu, uistite sa, že osoba aktívne ohýba nohu v bedrových a kolenných kĺboch, nevedie to na stranu a nedotýka sa podlahy špičkou.

Je dôležité naučiť sa, ako nastaviť nohu. To pomôže pri chôdzi na trati so stopami nôh. Je to ľahké to urobiť sami, napríklad na kus tapety. Prejdite sa po tapetách, rozprestierajúcich sa na podlahe, v topánkach, ktorých chodidlá sú trecie, napríklad s kriedou. Kruh stopy - stopa je pripravená. Na ňom sa musí pacient pokúsiť dostať sa do kruhovej dráhy.

Na paralyzovanú nohu sa nedotýka podlahy, musí byť vycvičená. Na ceste pred stopami zo strany bolavého chodidla môžete položiť dosku s výškou päť centimetrov. Úlohou pacienta je chodiť a snažiť sa ho zraziť. V priebehu času sa výška dosiek zvýši na 15 centimetrov.

Každá fáza vyžaduje veľké úsilie od osoby. Preto počas tréningov je potrebné urobiť prestávky na odpočinok. Spočiatku poistite pacienta z pádu, ponúknite mu, aby sa opieral o tyčinku - najmä ak je vyjadrená paréza nohy alebo je narušená rovnováha. Nohy boľavých nôh, bohužiaľ, majú tendenciu zastrčiť pri chôdzi, takže by ste mali nosiť vysoké topánky. Je lepšie objednať ho v ortopedickej továrni. Ak to nie je možné, použite plstené topánky, topánky, topánky na korčuľovanie. - Hlavná vec je, že dobre uchytia nohu. Nie a to - urobte gumovú trakciu. Pripevnite jeden koniec širokého pružného pásika k hornej časti topánky v blízkosti členku, druhý na nohavice na kolená alebo hornú tretinu nohy.

V akútnom období mŕtvice sa pacient má postupne posunúť z postele do aktívnejšieho režimu. Spočiatku sa naučí sedieť znova, potom stáť a chodiť. Keď môže začať sedieť a vstať, lekár znova povedie, vedený všeobecným stavom a zdravím pacienta, berúc do úvahy typ mŕtvice (s krvácaním, aktivácia režimu sa zvyčajne začína neskôr ako s infarktom) krvný tlak.

Niekto sa môže posadiť po 2-3 dňoch po mŕtvici a vstať a chodiť po mŕtvici - po týždni, pre ostatných, odpočinok v posteli sa oneskorí až na 2-3 týždne. Akútna perióda ischemickej cievnej mozgovej príhody začína. Budeme o tom hovoriť inokedy.

Robte to sami!

Postupne trénujte pacienta samostatne, aby jedol, obliekol, zručnosti osobného toaleta. Keď je ruka ochrnutá, je to veľmi ťažké.

Samozrejme, je potrebná pomoc blízkych, ale to neznamená, že by sme sa mali snažiť varovať každý krok pacienta - nadmerná starostlivosť poškodzuje. Pre úspešnejší pokrok na tejto ceste vediete s ním triedy na zvyšovanie rozsahu pohybov, sily a zručnosti.

Aby sa vyvinuli pohyby, napríklad v ramennom kĺbe, je potrebné prstami pacienta v "zámku" prstami zdravej ruky a zdvihnúť ich a potom nakloniť doľava a doprava.

Ak sú prsty ruky ohnuté, komplikujte cvičenie. Pri oboch rukách držte gymnastickú palicu, musíte ju zdvihnúť a znížiť ju o hlavu.

Na rozvoj zručnosti v prstoch by mali pokračovať cvičenia s kockami a hlinkou. Ďalšia fáza pracuje s detským dizajnérom.

Najťažšie zručnosti sú obnovené kúpeľne. Postarajte sa o rôzne technické zariadenia - zastrčte do závor na stenách, získajte rebrík na zdvíhanie do kúpeľa, drevenú stoličku na sedenie.

Naučil som sa, ako sa udržiavať, pomáhajú mi ovládnuť spínače, zámky dverí, okenné zámky, otvoriť a zatvoriť batériu, zdvihnúť telefónny prijímač. Keď pacient zvládne tieto pohyby, neváhajte ho pripojiť k čisteniu bytu, umývaniu riadu, príprave jedla a nákupu potravín v najbližšom obchode.

Kruh povinností, rozširujte postupne zaťaženie, ubezpečte sa, že vykoná všetku možnú prácu na vlastnú päsť, bez akejkoľvek pomoci, potom to bude rýchlejšie.

"Ruka sa pýta - nohy kosenia"

Samozrejme, každá z nich obnovuje stratené funkcie svojim vlastným tempom. S ľahkou parezi proces prebieha rýchlejšie. Tí, ktorí majú ťažké pohybové poruchy, často uviaznu na jednej z etáp. V prvých mesiacoch sú možné niektoré komplikácie.

Vo väčšine pacientov sa počas tohto obdobia zvyšuje svalový tonus (svalové napätie - spasticita) paralyzovanej ruky a nohy. Spasticita, bohužiaľ, môže viesť k pretrvávajúcim kontrakciám svalov - kontrakcie. Ani samotný pacient, ani osoba, ktorá sa s ním zaoberá, nemôže prekonať odpor prudko zníženého svalstva.

Svalový tonus sa nerovnomerne zvyšuje. Často sa vyskytuje spasticita vo svaloch ohybov predlaktia, ruky, nohy, prstov a prstov, ako aj v svaloch prednej časti stehna, extenzorov dolnej končatiny. Takáto póza - rameno je ohnuté pri kĺbe lakeť a zápästia, prsty sú zovreté do pästi a noha, naopak, narovnáva ako hokejka - veľmi presne popisuje výraz "ruka sa pýta - noha kosenie".

V prípade spasticity nemôžete v žiadnom prípade dôkladne a dlho stlačiť guličku alebo prsteň, používať expandér na vytvorenie ohybových pohybov v lakte. Zlepšuje len svalový tonus. Čo treba urobiť najskôr, ako vykonať liečbu s ustanovením, je popísané na začiatku tohto článku.

Selektívna masáž

Svaly, antagonisty tých, u ktorých dochádza k zvýšeniu tónu, - extenzory predlaktia, ruky a prstov, ohýbačky nohy by mali byť masívne intenzívne, rýchlo, pomocou techniky brúsenia a plytkého miesenia. Svaly, kde je tón zvýšený, iba mierne a veľmi pomalým tempom len mŕtvica.

teplo

Pomáha znižovať svalový tonus. V nemocnici predpísaná tepelná terapia s parafínom alebo ozokeritom. V domácnosti môžete denne (1-2 krát) teplé vane s teplotou vody 37-400, v ktorej si ponoríte ruku alebo nohu na 10-15 minút.

Tableta nielenže zaobchádza

Lieky sa tiež používajú na zníženie svalovej spasticity, vždy prísne individuálne. Nikdy nepodliehať samoľúbeniu vášmu príbuznému alebo priateľovi!

Pamätajte, že pilulky nie sú vždy užitočné. Ak je napríklad v ruke spasticita a na nohe chýba alebo nie je tak silno vyjadrená, nemôžu sa užívať lieky, ktoré znižujú svalový tonus - slabosť nohy sa môže zvýšiť a chôdza je narušená.

artropatie

Takzvaná ďalšia komplikácia, ktorá sa často vyskytuje v prvých mesiacoch po mŕtvici. Ide o trofické zmeny v kĺboch ​​chorých končatín, ktoré sa prejavujú opuchom, bolesťou v pohybe a tlakom. Často postihuje rameno, zápästia kĺbov prstov. Postupne, vzhľadom na akútnu bolesť, sú nielen aktívne, ale aj pasívne pohyby takéhoto spoja ostre obmedzené.

Teplo pomáha - aplikácie parafínu alebo ozokeritu. V domácnosti je pohodlnejšie robiť teplé kúpele. Priraďte anabolické hormóny (napr. Retabolil), ktoré zlepšujú výživu parazitných tkanív, liekov proti bolestiam. Ale to všetko je striktne individuálne a len ako to predpisuje lekár.

Aby sa zabránilo naťahovaniu kĺbového vrecka ramenného kĺbu, sprevádzané silnou bolesťou, uistite sa, že ste si rameno upevnili obväzom alebo šatkou a hádzali nad hlavou uzlíky.

Nemravnosť nemá s tým nič spoločné

Treba mať na pamäti, že niektoré cievne mŕtvice majú tendenciu byť ľahostajné k ich stavu. Lekárska gymnastika, sú pod záštitou. V priebehu dňa sa cvičenia neopakujú, môžu stráviť hodiny v posteli alebo bezvýsledne sledovať jednu televíziu po druhej. U takýchto pacientov je prirodzene dokonca aj slabé poruchy motorických funkcií zle obnovené. Vo všetkom sú často bezmocní. A to nie je spôsobené lenivosťou, ako ich príbuzní niekedy považujú za léziu určitých oblastí mozgu.

Takže s rozsiahlymi léziami na pravej hemisfére, spolu s pohybovými poruchami v ľavej ruke a nohe, dochádza k poklesu duševnej aktivity. Takýto pacient by mal byť trpezlivo povzbudzovaný, aby konal, všetkými prostriedkami sa pokúsil vyriešiť potrebu pohybu, chôdze, samoobsluhy. Mala by sa mu venovať čo najväčšia pozornosť, ale ak sa pacient cíti dobre, nemá náladu, nútiť ho, aby praktizoval vôbec. Buď trpezlivý, milý a jemný.

Dôsledky mozgovej ischemickej cievnej mozgovej príhody

Čo by mal pacient, jeho rodina a priatelia, ak z nejakého dôvodu nebol hospitalizovaný? Aké dôsledky mozgovej ischemickej cievnej mozgovej príhody treba zabrániť, aby sa tento stav ešte zhoršil?

Prvé dni potrebujú odpočinok na lôžku. O otázke jeho trvania rozhoduje lekár. Ale dlhý pobyt v posteli dokonca u zdravých ľudí môže spôsobiť vedľajšie účinky. Pravdepodobnosť následkov po mozgovej príhode a možnosť výskytu komplikácií sa značne zvyšuje.

pneumónia

Najprv by sme sa mali obávať zápalu pľúc po mŕtvici - pneumónii súvisiacej s horizontálnou polohou pacienta so slabým vetraním.

Preto sa uistite, že každých 2-3 hodiny (najlepšie v noci) zmeníte postavenie svojho oddelenia a veľmi opatrne ho otočte do postele. Zvlášť sa uistite, že nie sú žiadne náhle pohyby hlavy. Akonáhle to celkový stav dovoľuje, postupne aktivujte pacienta. Spočiatku sedíte niekoľkokrát denne na pár minút v posteli a položíte vankúše pod chrbát. Ak je vedomý, od prvých dní vedie dychové cvičenia. Najjednoduchším a veľmi efektívnym cvičením je nafúknuť detské gumové hračky a balóniky. Je lepšie to urobiť za hodinu a pol po jedle a čo najčastejšie.

Odvzdušnite miestnosť, v ktorej je pacient umiestnený. Počas chladného počasia sa uistite, že ho vrelo zakryjete pokrievkou, nosíte na hlavu pletený klobúk alebo šál.

2-3 krát denne merať telesnú teplotu. Ak sa zvýšil, ihneď podajte febrifuge a čo najskôr nechajte svojho lekára vedieť.

preležaniny

Niekoľkokrát denne otrite pacienta alkoholom alebo gálom zriedeným polovicou vodou a šampónom. Môžete si vziať vodku, Kolín nad Rýnom, a tiež pridať trochu šampónu.

Ak osoba nekontroluje močenie, použite plienky, čisté plienky alebo špeciálne pisoáry. Najmenej dvakrát denne umyte pokožku pohlavných orgánov a konečníka teplou vodou a mydlom alebo slabým (mierne ružovým) roztokom manganistanu draselného a osušte ho gázovou podložkou.

Lôžko by nemalo prepadnúť. Najviac hygienický a pohodlný penový matrac. Umieste plátno na celú šírku listu pod list. To všetko je prevencia pred spaním po mŕtvici. Ak sa už objavili, ihneď použite masti na ich hojenie - solkoserilovuyu, iruksol.

dehydratácia

Osoba potrebuje aspoň 2 litre tekutiny denne: polovicu s nápojom, polovicu s jedlom.

Ak je pacient v bezvedomí alebo dokonca vedomý, ale prehltnutie je poškodené, hrozí riziko nerovnováhy medzi vodou a soľou, zmenami vo fyzikálno-chemických vlastnostiach krvi: "zahustí sa", bežne sa prenáša do tkanív vrátane mozgu, kyslíka a iných živín látky.

Ako zabrániť dehydratácii po mŕtvici? Kvapalina sa má pravidelne požívať buď pomocou sondy, ktorú injekčne podá lekár (cez nos do pažeráka), alebo vo forme intravenóznych kvapiek infúzií. V žiadnom prípade pacientovi nepodávajte ani neprenášajte silou - môže to viesť k tzv. Aspiračnej pneumónii.

trombóza

U pacientov na opaľovaní sa prietok krvi cez cievy spomaľuje, čo prispieva k zvýšeniu zrážanlivosti krvi a rozvoju trombózy žíl v žilách. Najčastejšie sa to deje v paralyzovanej nohe.

S cieľom zabrániť trombóze po mŕtvici, v prvých dňoch po mŕtvici niekoľkokrát denne, vykonajte špeciálnu gymnastiku. Ak sú pohyby zachované, pacient musí s pomalým tempom starostlivo zdvihnúť nohy, odtiahnuť ich, ohýbať a odviazať na kolená a členkové kĺby.

Ak nie sú aktívne pohyby, prejdite na pasívnu gymnastiku. Lepšie je, ak to urobí fyzioterapeut. Vykonajte cvičenie a každý člen rodiny. Pohyb v každom kĺbe by mal byť čo najpodrobnejší. Musia sa vykonávať v nasledujúcom poradí: v oblasti nohy - bedra, kolena, členkov, kĺbov nohy nohy, na rukách - ramená, lakte, radiokarpálne, kĺby prstov ruky.

Na uskutočnenie pasívneho pohybu v kĺbe pacienta s pacientom kryje s jednou rukou paralyzované rameno alebo nohu nad kĺbom a druhým pod kĺbom. V oblasti kolena, zápästia, kolena, členkov, kĺbov ruky a chodidla sa vykonáva hlavne pohyb ohybov a predĺženia a v pohybe ramien a bedier sa vykonáva addukcia a kruhové (rotačné) pohyby.

Pasívne pohyby v ramenných a bedrových kĺboch ​​sa najlepšie vykonávajú, keď pacient leží na zdravom mieste. Tempo pasívnych pohybov je pomalé: v priemere 5 - 10 pohybov pre každý spoj na cvičenie. V prvých dňoch týchto cvičení stráviť 3-4 krát denne, neskôr častejšie.

Okrem aktívnej a pasívnej gymnastiky je na prevenciu trombózy žíl dolných končatín užitočná masáž: hladenie a hnetenie v smere od nohy až po stehno. Toto sa môže vykonať až po konzultácii s lekárom a len vtedy, keď ešte nie sú príznaky trombózy. Ak osoba trpí mŕtvicou má kŕčové žily, obliekajte bolestivú nohu elastickým obväzom z prvých dní.

Prechodný ischemický záchvat

"Niečo je pre mňa zlé," hovoríme v najmenšej príležitosti. Zatiaľ je nevoľnosť sestrou mdloby. Krvný tlak náhle klesá, z akéhokoľvek dôvodu sa hlava otáča, tvár sa zbalená a koža sa náhle namočí a chladne ako suterén.

Ak sa stanete "chorým" po tom, ako stratíte peňaženku alebo rozptyľujete od šéfa, je to polovica ťažkostí. Nie je to prekvapujúce počas tehotenstva. Niekoľko hodín na horúcej pláži alebo v fajčiarskej miestnosti stačí na stratu vedomia. Žalúdok, ktorý bol predtým prázdny, používanie liekov na vysoký krvný tlak a diabetes mellitus, sú tiež dobrými dôvodmi náhleho zhoršenia, nehovoriac o skoku postele z posádky tímom "Rise!". V niektorom z týchto prípadov sa môžete na pár sekúnd potiť a dokonca "odpojiť". Vo všeobecnosti to všetko nie je strašné - určite príčinu sami a opatrenia, aby ste sa dostali späť do normálu.

Ďalšia vec, ak sa útoky na nevoľnosť alebo mdloby začali pravidelne opakovať bez zjavných dôvodov. Potom sa opýtajte niekoľko otázok: Cítite v týchto chvíľach nejakú stratu pocitu a / alebo brnenie v akejkoľvek časti tela? Je videnie rozmazané? Vedomie je zmätené? Je reč rozbitá? Nohy a ruky strácajú mobilitu?

Ak ste aspoň jednu z týchto otázok odpovedali kladne, ihneď prejdite na lekára? Je veľmi možné, že máte prechodný ischemický záchvat.

Ahoj od mŕtvice

Ischemická mŕtvica je zdvorilé ochorenie. Rád upozorňuje na výskyt vyššie uvedených znakov. Ale v našich silách ukázať "nehostinné".

Po prvé, pochopte, že prechodný ischemický záchvat nie je konečnou a neodvolateľnou vetou. Toto je len dočasné narušenie prívodu krvi do mozgu, zvyčajne spojené so zúžením krčnej tepny. Na základe toho pripravte na liečbu.

Skrytie od hostí bude mať v mnohých izbách. Budete nasmerovaní na elektrokardiografiu. Potom sa vykoná RTG hrudníka. Môže sa stať, že neprejdete angiografiou karotických tepien a ultrazvukovým snímaním. Po tomto prieskume pokračujte v "kopaní zákopov": ak je váš krvný tlak vysoký, dostanete predpísané lieky na jeho zníženie. Nesnažte sa užívať lieky na prevenciu krvných zrazenín. A v každom prípade, ignorujte odporúčania lekára - pacientov s ischemickou cievnou mozgovou príhodou, ako aj s ischemickou chorobou srdca, je už dosť unavený a bez teba.

Dobre si ho zavolal.

Ak nie je odsúdenie skryť sa od nepozvaného hosťa, potom je prinajmenšom divné, že beží od hosťa. Pamätajte si, že ste nepožiadali o záblesk, ktorý by vám prišiel, vytiahol si inú cigaretu, naplnil sa skládkou sladkej a mastnej, lenivou, aby nielen chodil po jednej autobusovej zastávke, ale dokonca sa dostal z kresla a prepínal televízor? Pamätal!

No, potom dokurivayte, dozhdevyvay a pripravte sa na operáciu. Pokiaľ, samozrejme, nepostúpia stará žena s kosou.

 • Prevencia parazitov

Prevencia parazitov - opatrenie, ktoré pomôže človeku zostať zdravý. Červy v našom tele - téma, ktorá je dosť nepríjemná, čo nie je akceptované.

Falošné tehotenstvo, ktorého symptómy trvajú priemerne 2,5 - 3 mesiace, je zvláštnym psycho-fyziologickým fenoménom, ktorý.

Mozgová obrna je stručne nazývaná mozgová obrna, predstavuje celú skupinu ochorení mozgu. Hlavné dôvody sú tieto.

Listerióza je infekčná choroba, pri ktorej sú charakteristické lézie nervového systému a lymfatických uzlín. Listerióza: symptómy a liečba.

Čo je anorexia? Ide o zvyčajný nedostatok chuti do jedla. Túto koncepciu možno považovať aj za čiastočné alebo úplné odmietnutie potravín. Takýto jav.

Campylobakterióza je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku požití určitej skupiny baktérií v tele a je charakterizované významným poškodením.

Brucelóza je závažná bakteriálna infekcia ovplyvňujúca ľudský svalovo-kostrový systém, nervový, sexuálny a kardiovaskulárny systém. Táto choroba.

Aktinomykóza je ochorenie spôsobené určitými druhmi žiariacich húb aktinomycetov, ktoré prevažne vstupujú do ľudského tela.

 • cholesterol

Pre mnohých je cholesterol synonymom aterosklerózy. Áno, nemožno poprieť, že vysoký obsah tejto steroidnej zlúčeniny v krvi sa považuje za skoro.

Ateroskleróza je stále jednou z najčastejších ochorení a je hlavnou príčinou ochorení, ako je angína, infarkt myokardu.

L. B. Labeznik, profesor. Elegantne oblečená žena štyridsaťpäť sa na mňa pozrela s podráždením. Jej manžel sa pozrel dolu a otočil kľúče v rukách.

Kŕčové žily sa prejavujú vo forme opuchnutých žíl, ktoré sa prejavujú cez kožu. Pre ženy sú kŕčové žily nielen.

Náhle slnko šlo nad hlavou. Zlaté mušky tancujú vo vzduchu. A náhle chlapec bol skrytý pred očami oslepením žltej.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Je mozog zotavený z mŕtvice?

Pre taký zložitý orgán, ako je mozog (ďalej GM), nekróza určitej oblasti v každom prípade spôsobí vážne porušenia a rozvoj neurologického zlyhania.Po prechode na ONMK neurocells, ktoré regulujú takmer všetky funkcie ľudského tela, umierajú, a preto je rehabilitačný proces tak oneskorený.

Hemoragická vaskulitída - príčiny, symptómy a liečba

Hemoragická vaskulitída sa považuje za ochorenie, ktoré je typom imunitnej vaskulitídy malých ciev a je charakterizované zvýšenou tvorbou imunitných komplexov, zvýšením priepustnosti cievnych stien.

Normofónne neutrofily a abnormality

V procese skúmania stavu ľudského zdravia zohráva kľúčovú úlohu krvný test. Práve on pomáha správne a včas diagnostikovať nebezpečnú patológiu alebo objavujúce sa problémy v konkrétnom orgáne.

Sínusová arytmia srdca: čo to je, príznaky, liečba, možné komplikácie

Z tohto článku sa dozviete, ako a prečo vzniká sínusová arytmia a aké symptómy sú pre ňu charakteristické. Ako sa lieči patológia a čo treba urobiť, aby sa zabránilo vzniku arytmií.

Analyzujeme otázku, ako čistiť cievy mozgu a aké sú možnosti?

Ako človek dozrieva, škodlivé látky sa usadia na stenách svojich krvných ciev. Tento stav spôsobuje zúžené tepny a blokuje prietok krvi. Medzi faktory, ktoré vedú k zaneseniu krvných ciev viac, patrí nedostatočná výživa, nedostatok fyzickej aktivity a fajčenie.

Preskúmanie reovasografie: podstata výskumu, kedy a kto ho potrebuje

Z tohto článku sa dozviete, aký je účel reovasografie, čo to je, ak máte podozrenie, aké ochorenia sa prejavuje. Budú sa považovať za pravidlá a princípy dekódovania výsledkov štúdie.