Nebezpečenstvo vysokého cholesterolu je jeho tajomstvo. Minimálne usadeniny cholesterolu sa nachádzajú po 20 rokoch. A keď sa objavia príznaky - vo veku 40, 50, 60 rokov - tieto plaky sú staršie ako desať rokov. Ale človek, ktorý objavil v sebe problémy - ischemickú chorobu srdca alebo plaky v krčnom krúžku, je skutočne prekvapený - predtým, než ho nič nebráni! Netušil, že dlho má vysoké hodnoty cholesterolu.

Jedným z najúčinnejších liekov na zníženie cholesterolu - statíny. Ich použitie, okrem vynikajúcich výsledkov, je sprevádzané niektorými vedľajšími účinkami, takže je dôležité vedieť, ako statiny správne užívať.

Ako fungujú statíny

Vo farmakológii sa tieto lieky nazývajú inhibítory enzýmu HMG-Co-A reduktázy. To znamená, že molekula statínu inhibuje prácu enzýmu. Tento účinok vedie k zníženiu obsahu cholesterolu vo vnútri bunky ak urýchlenejšiemu spracovaniu cholesterolu s nízkou hustotou (najnebezpečnejší). Výsledok: zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Liečte statíny priamo v pečeni.

Okrem toho majú statíny protizápalový a antioxidačný účinok - to znamená, že už vytvorená plaketa bude stabilnejšia a nepravdepodobne spôsobí trombózu (ktorá je príčinou srdcového infarktu alebo mozgovej príhody).

Predpísať statínové lieky by mal iba ošetrujúci lekár: niektoré vedľajšie účinky statínov sú smrteľné. Pred ich odporúčaním lekár vyhodnotí všetky indikátory krvných testov a existujúcich ochorení.

Statínové lieky

V Rusku nájdete niekoľko druhov liekov na cholesterol:

 • atorvastatín
 • simvastatín
 • Rozuvostatin
 • lovastatín
 • fluvastatín

Najčastejšie sa používajú prvé tri statinové lieky: sú najviac študované.

Dávkovanie a príklady piluliek

 • Simvastatín je najslabší liek. Má zmysel ho používať len u tých ľudí, ktorých cholesterol je mierne zvýšený. Sú to také tablety ako Zokor, Vasilip, Simvakard, Sivageksal, Simvastol. Existujú v dávkach 10, 20 a 40 mg.
 • Atorvastatín je už silnejší. Môže sa použiť, ak je hladina cholesterolu veľmi vysoká. Sú to prášky na cholesterol z Liprimar, Atoris, Torvakard, Novostat, Liptonorm. Dávkovanie môže byť 10, 20, 30, 40 a 80 mg.
 • Rosuvostatín je najsilnejší. Lekári ju predpisujú na veľmi vysoký cholesterol, keď ho musíte rýchlo znížiť. Jedná sa o tablety Crestor, Roxera, Mertenil, Rosulip, Tevastor. Rozukard. Má nasledujúce dávky: 5, 10, 20 a 40 mg.
 • Lovastatín sa nachádza v kardiostatíne, Choletare, Mevacore. Toto liečivo je len v dávke 20 mg na tabletu.
 • Fluvastatín má len jeden typ pilulky - to je Leskor (20 alebo 40 mg každá)

Ako je zrejmé, dávky liekov sú podobné. Ale kvôli rozdielom v účinnosti 10 mg rosuvostatínu znižuje hladinu cholesterolu rýchlejšie ako 10 mg atorvastatínu. A 10 mg lieku Atoris je účinnejšia ako 10 mg Vasilipu. Preto môže predpísať len statín, hodnotiť všetky faktory, kontraindikácie a pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

Ako užívať statíny?

Na zníženie hladiny cholesterolu sa statíny užívajú jedenkrát denne. Je lepšie, ak je večer - ako lipidy sa aktívne formujú vo večerných hodinách. Ale pre atorvastatín a rosuvostatín to nie je tak dôležité: fungujú rovnako po celý deň.

Nemôžete si myslieť, že ak človek užíva lieky na zníženie hladiny cholesterolu, potom nie je potrebná strava. Ak sa nič v životnom štýle osoby nezmení, liečba statínmi je zbytočná. Diéta by mala zahŕňať ukončenie fajčenia a alkoholu, čo znižuje množstvo soli v potravinách. Potraviny by sa mali meniť, obsahovať aspoň tri dávky rýb týždenne a 400 g zeleniny alebo plodov denne. Predpokladá sa, že na zníženie obsahu kalórií v potravinách nie je zmysluplné, ak nie je nadbytočná váha.

Veľmi užitočné mierne cvičenie na čerstvom vzduchu: zlepšujú stav krvných ciev. Za 30 až 45 minút bude stačiť 3-4 krát týždenne.

Dávka statínov je individuálna, lekár by mal predpísať len lekár. Závisí to nielen na úrovni cholesterolu, ale aj na ľudských chorobách.

Napríklad vám lekár predpísal 20 mg Atorisu a suseda s rovnakou hladinou cholesterolu - 10 mg. To neznamená, že špecialista na negramotnosť. To znamená, že máte rôzne ochorenia, takže dávka statínov je iná.

Môžem užívať statíny?

Hore bolo povedané, že cholesterolové pilulky pracujú v pečeni. Preto by liečba mala brať do úvahy ochorenie tohto tela.

kontraindikácie

Nepijte statíny s:

 • Choroby pečene v aktívnej fáze: akútna hepatitída, exacerbácia.
 • Zvýšenie enzýmov AlT a AST viac ako 3-krát.
 • Zvýšenie úrovne CPK viac ako päťkrát.
 • Tehotenstvo, laktácia.

Je nežiaduce používať statiny z cholesterolu u žien v plodnom veku, ktoré sú slabo chránené a umožňujú vysokú pravdepodobnosť tehotenstva.

Relatívne kontraindikácie

Statíny sa používajú s opatrnosťou:

 • S ochoreniami pečene, ktoré boli kedysi.
 • Pri tukovej hepatóze s miernym zvýšením hladiny enzýmov.
 • V prípade diabetes mellitus typu 2 - dekompenzovaný, keď hladina cukru nie je udržiavaná.
 • Tenké ženy staršie ako 65 rokov, ktoré už užívajú veľa liekov.

Avšak s opatrnosťou - neznamená, že nebude menovať.

Koniec koncov, použitie statínov z cholesterolu spočíva v tom, že ochraňujú osobu pred takými ochoreniami, ako je infarkt myokardu, poruchy rytmu (ktoré môžu zapríčiniť zástavu srdca), mozgová mŕtvica, trombóza. Tieto patológie denne vedú k smrti tisícov ľudí a sú považované za jednu z hlavných príčin smrti. Ale riziko úmrtia na tukovú hepatózu - je minimálne.

Preto sa nebojte, ak ste kedy mali ochorenie pečene a teraz sú predpísané statíny. Lekár vám poradí, aby ste urobili krvný test skôr, ako začnete užívať statíty z cholesterolu a mesiac neskôr. Ak je hladina pečeňových enzýmov v poriadku, potom sa vyrovná s náplňou a cholesterol sa zníži.

Vedľajšie účinky statínov

 • Gastrointestinálny systém: hnačka, nevoľnosť, nepríjemné pocity v pečeni, zápcha.
 • Z nervového systému: nespavosť, bolesti hlavy.

Avšak tieto vedľajšie účinky sú dočasné a podľa posúdenia ľudí zmiznú po 2-3 týždňoch neustáleho užívania statínov.

Nebezpečnou, ale extrémne zriedkavou komplikáciou je rabdomyolýza. Toto je zničenie vlastných svalov. Vykazuje silná bolesť svalov, opuch, tmavnutie moču. Podľa štúdií nie sú prípady rabdomyolýzy časté: z 900 000 ľudí, ktorí užívali statíny, iba 42 ľudí malo svalové lézie. Ale kvôli akémukoľvek podozreniu z tejto komplikácie by ste mali kontaktovať špecialistu čo najskôr.

Kombinácia s inými liekmi

Škody spôsobené statínmi sa zvyšujú, ak sa užívajú súčasne s inými liekmi: tiazidové diarrhy (hypotíazid), makrolidy (azitromycín), antagonisty vápnika (amlodipín). Je potrebné vyhnúť sa samočinnému predpisovaniu cholesterolovej statitídy - lekár by mal vyhodnotiť všetky lieky, ktoré človek užíva. Rozhodne, či je takáto kombinácia kontraindikovaná.

Ako dlho potrebujem statíny

Často nastáva situácia, keď človek pije balík Krestora a myslí si, že je teraz zdravý. Toto je nesprávny názor. Zvýšený cholesterol (ateroskleróza) je chronické ochorenie, nie je možné ho vyliečiť jedným balením piluliek.

Je však reálne udržiavať hladinu cholesterolu tak, aby sa nové plaky netvorili a staré sa rozpustia. Aby ste to dosiahli, je dôležité, aby ste dodržiavali stravu a statiny dlho.

Lekári odporúčajú celoživotný príjem statínov - pretože ak prestanete, plaky sa opäť aktívne usadia na stenách krvných ciev a poškodia ich.

Ale dávka, ktorá bola pôvodne - v priebehu času, môže byť znížená niekoľkokrát.

Čo potrebujete na kontrolu, ak pijete statíny

Počas liečby a pred začiatkom liečby sa meria hladina lipidov: celkový cholesterol, triglyceridy a lipidy s vysokou hustotou a nízkou hustotou. Ak sa hladina cholesterolu nezníži, je možné, že dávka je príliš nízka. Lekár môže odporučiť jeho zvýšenie alebo počkať.

Keďže lieky znižujúce hladinu cholesterolu ovplyvňujú pečeň, na stanovenie hladiny enzýmov sa musí pravidelne vykonávať biochemický krvný test. Toto bude monitorovať ošetrujúci lekár.

 • Pred predpisovaním statínov: AST, ALT, KFK.
 • 4-6 týždňov od začiatku recepcie: AST, ALT.

Pri zvýšení sadzieb AST a ALT o viac ako trikrát sa krvný test opakuje. Ak sa tie isté výsledky dosiahnu pri opakovaných krvných testoch, statíny sú zrušené, až kým úroveň nie je rovnaká. Možno lekár rozhodne, že statíny môžu byť nahradené inými liekmi na cholesterol.

Cholesterol je nevyhnutnou látkou v tele. Ale keď stúpa, vzniknú nebezpečné choroby. Nemal by byť frivolny na krvné testy na celkový cholesterol. Ak podľa jeho výsledkov lekár odporúča užívať statíny, potom sú skutočne potrebné. Tieto lieky na cholesterol majú vynikajúci účinok, ale veľa vedľajších účinkov. Preto je absolútne nemožné ich vypiť bez odporúčania lekára.

Indikácie pre vymenovanie statínov

V niektorých prípadoch, keď je pacient diagnostikovaný s progresívnou hypercholesterolémiou, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a následne znižuje riziko vzniku srdcových ochorení a krvných ciev, špeciálne zvolená strava, používanie prírodných lipidom znižujúcich potravín a zdravý životný štýl. Prirodzená korekcia lipoproteínov v krvi môže tento počet znížiť v priemere o 15%, ale niektorí pacienti so správnym prístupom zvyšujú toto percento na 30.

Ale ani také dobré výsledky nemôžu vždy pomôcť v prípade pokročilej hypercholesterolémie alebo keď sú srdcové patológie.

Použitie liekov - statínov pomáha zlepšovať kvalitu života a výrazne zvyšuje trvanie aterosklerózy.

Čo sú statíny

Statíny sú skupinou liekov znižujúcich hladinu lipidov, ktoré inhibujú syntézu určitých enzýmov potrebných na produkciu cholesterolu v pečeňových bunkách. Tak nepriamo môžu statíny významne znížiť celkový cholesterol v krvi a LDL. Okrem toho najnovšia generácia statínov môže zvýšiť koncentráciu lipoproteínov s vysokou hustotou, čo je dôležité pri normalizácii metabolizmu lipidov.

Účinok tejto skupiny liekov má tieto účinky:

 • zlepšenie funkcie vnútornej vrstvy krvných ciev;
 • zníženie veľkosti aterosklerotických plátov;
 • potlačenie fibrotických procesov a hypertrofie srdcového svalu;
 • eliminácia zápalového procesu v cievach;
 • zníženie viskozity krvi;
 • zlepšená systolická funkcia ľavej komory;
 • Inhibícia odmietnutia štepu.

Z týchto dôvodov je indikácia na predpisovanie statínov pomerne veľkým zoznamom chorôb a patologických stavov, ktoré nemusia byť spojené s vysokým cholesterolom v krvi. Tieto hodnoty sa dajú rozdeliť na absolútne, keď ich použitie je nevyhnutné na normalizáciu stavu pacienta a relatívny, keď je možné nahradiť menovanie statínov dietnou terapiou alebo inými skupinami liekov.

Absolútne čítania

Existujú skupiny pacientov, ktorí potrebujú užívať statíny bez zbytočného odkladu, pretože bez ďalšej podpory liekov výrazne rastie riziko ťažkých komplikácií a dokonca úmrtnosti. Pre absolútne svedectvo, keď potrebujete priradiť statíny, uveďte:

 1. Dedičná heterozygotná hypercholesterolémia typu IIa, ak je hladina celkového cholesterolu vyššia ako 10 mmol / l.
 2. Dysfunkcia LDL receptora hepatocytov.
 3. Primárna hypercholesterolémia IIa a IIb, ak počas 3 mesiacov diétnej terapie nedošlo k žiadnym pozitívnym výsledkom.
 4. Kombinovaná familiárna hypercholesterolémia.
 5. Poruchy metabolizmu lipidov pri vzniku jedla.
 6. Výrazný prejav aterosklerózy.
 7. Závažná koronárna choroba srdca, keď je riziko vzniku mŕtvice alebo srdcového infarktu príliš veľké.
 8. Aneuryzma brušnej aorty.
 9. Porážka koronárnych artérií v akomkoľvek mieste so stenózou je viac ako 50 percent.
 10. Prípravné alebo rehabilitačné obdobia spojené s vykonávaním rekonštrukčných operácií koronárnych ciev alebo srdca: aorto-koronárne posunovanie, organizovanie veľkého stánku atď.
 11. Diabetes mellitus s diagnostikovanou srdcovou ischémiou.
 12. Nedávno utrpel infarkt alebo mŕtvicu.
 13. Akútny koronárny syndróm.
 14. Prítomnosť arteriálnej hypertenzie, keď je pravdepodobnosť výskytu kardiovaskulárnych katastrof hodnotená na stupnici SCORE nad 5%.

Ak vezmeme do úvahy absolútne náznaky stanovenia statínov v súvislosti s cholesterolom v krvi, môžeme rozlíšiť nasledujúce body, keď potrebujete tieto lieky:

 • celkový cholesterol je väčší ako 6 mmol / l;
 • celkový cholesterol u pacientov s ochoreniami srdca a krvných ciev vyšším ako 5 mmol / l;
 • obsah lipoproteínov s nízkou hustotou v krvi je vyšší ako 3 mmol / l.

Preto sa odpoveď na otázku, aké sú statíny cholesterolu predpísané, bude čisto individuálne vyšetrenie každého pacienta a popis existujúcich chronických patológií. Takže niekedy musíte užívať statíny s nižšou hladinou lipidov v krvi, ak existuje jeden alebo viacero rizikových faktorov ischemickej choroby srdca: hypertenzia, pohlavie mužov, staroba, obezita, dedičná predispozícia atď.

Pred uskutočnením takýchto stretnutí lekár musí vykonať 3 biochemické krvné testy:

 1. Pri prvom ošetrení pacienta so sťažnosťami.
 2. Druhá - týždeň po obdržaní prvých výsledkov pre konečnú diagnózu dyslipidémie.
 3. Tretia - 3 mesiace po diétnej terapii.

Relatívne indikácie

Okrem absolútnych, t.j. povinných indikácií na predpisovanie statínov existujú aj relatívne, keď je žiadúce užívať tieto liečivá, ale môžu sa tiež vyhnúť ďalším terapeutickým metódam alebo skupinám liečiv. Tieto indikácie zahŕňajú:

 1. Prípady náhlej smrti srdca u príbuzných pacientov, ktorých vek nedosiahol 50 rokov.
 2. Nestabilná angína v histórii.
 3. Nízke riziko srdcového infarktu.
 4. Diabetes mellitus typu 1 alebo 2 bez diagnostikovanej koronárnej choroby srdca.
 5. Obezita.
 6. Vek nad 40 rokov s nízkym rizikom kardiovaskulárnych ochorení.

V každom prípade by mala vhodnosť užívania tejto skupiny liekov posúdiť ošetrujúci lekár pri zohľadnení individuálnych charakteristík pacienta a jeho chronických a dedičných ochorení.

Množstvo cholesterolu, ktoré je potrebné na užívanie statínov

Mnohí pacienti sa zaujímajú o otázku, na akú hladinu cholesterolu majú byť predpísané statíny. Koniec koncov, rôzni pacienti s rovnakou hladinou lipoproteínov v krvi môžu dostať rôzne odporúčania pre ich normalizáciu: jedna bude predpísaná diéta a druhá - lieky.

Lekári majú na to svoj názor. Najprv musíte spomenúť, akú úroveň tukových frakcií v krvi považujú za normálne:

 • OH: menej ako 5,2 mmol / l;
 • LDL: menej ako 3-3,5 mmol / l;
 • HDL: viac ako 1 mmol / l;
 • TG: menej ako 2 mmol / l.

Práve na takéto hodnoty by sa malo usilovať, ale nie všetci ľudia, kvôli svojim individuálnym charakteristikám a chorobám, dokážu udržať tieto ukazovatele na optimálnej úrovni.

Rozhodujúcim faktorom pri predpisovaní statínov nie je zvýšenie určitého indexu lipidov, ale úroveň rizika vzniku komplikácií. Na výpočet tohto rizika boli v súčasnosti vyvinuté rôzne tabuľky a kalkulačky (napríklad škála SCORE).

Podľa tohto princípu je povinným predpisovaním statínov klinický obraz, keď sú súčasne prítomné dva z nasledujúcich bodov:

 1. Hladiny lipoproteínu presahujú bežné hladiny.
 2. Riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení je za 10 rokov nad 5%.

Mala by tiež brať do úvahy niektoré systémové ochorenia, ktoré robia ich úpravy normálnej činnosti metabolizmu lipidov. Ak sú teda pacienti s diabetes mellitus alebo aterosklerózou, celkový cholesterol je vyšší ako 4,5 mmol / l a lipoproteíny s nízkou hustotou sú vyššie ako 2,5 mmol / l, potom musia užívať statíny.

U niektorých pacientov s normálnou hladinou frakcií krvných lipidov sa stále predpíše celoživotný príjem statínov. Táto prax sa vzťahuje na pacientov, u ktorých sa pri absencii zmien hladiny cholesterolu v krvi diagnostikuje vysoké riziko vzniku aterosklerózy. Medzi takéto rizikové faktory patrí vek, prítomnosť zlých návykov, genetická predispozícia a mnohé ďalšie.

Čo sú statíny predpísané na zníženie hladiny cholesterolu

K dnešnému dňu existujú štyri generácie statínov, ktoré majú rôzne účinky na tukovú frakciu. Zvážte, ako ovplyvňujú hladinu aterogénnych lipoproteínov s nízkou hustotou, berúc do úvahy prijatie najvyššej dennej dávky:

Prehľad liekov na zníženie hladiny cholesterolu v krvi: statíny a iné lieky

Zvýšená koncentrácia cholesterolu zvyšuje riziko srdcových a cievnych ochorení. Cholesterolové pilulky pomáhajú účinne znižovať nebezpečnú hladinu látky, predchádzať výskytu komplikácií a zlepšovať kvalitu života pacientov, ktorí mali srdcový infarkt, mozgovú príhodu, ochorenie koronárnych artérií.

Statíny pre cholesterol: ak sú predpisované, vedľajšie účinky

Inhibítory HMG-CoA reduktázy, inými slovami, sú statíny hlavnou skupinou liekov predpísaných pre vysoký cholesterol, ktoré nemajú analógy. Ak množstvo škodlivého LDL je výrazne vyššie ako normálne a úprava výživy nepomôže k náprave, je pacientovi predpísaná dlhodobá liečba statínmi.

Princípom ich pôsobenia je potlačenie pôsobenia enzýmu zodpovedného za produkciu cholesterolu v pečeni a spomalenie progresie aterosklerózy. Pravidelný príjem piluliek pomáha predĺžiť život, ľudí trpiacich chronickou aterosklerózou, zlým obehom alebo ktorí trpia chronickými kardiovaskulárnymi patológiami.

Kedy a kto potrebuje statíny

Statiny pre cholesterol sú predpísané pre ľudí s vysokým rizikom vzniku srdcového infarktu a mŕtvice, keď je vysoký cholesterol stabilný, neklesá a je 300-330 mg / dl alebo 8-11 mmol / l, a tiež v prípadoch, keď je splnená aspoň jedna podmienka:

 • srdcový záchvat, mŕtvica alebo ischemický záchvat;
 • chirurgia bypassu koronárnej artérie;
 • aterosklerotické lézie koronárnych artérií;
 • zvýšené hladiny c-reaktívneho proteínu a depozície vápnika v tepnách.

Liečba cholesterolovými tabletami nie je predpísaná prakticky zdravým ľuďom s miernym zvýšením hladín LDL, pretože negatívny účinok na telo bude silnejší ako prínosy. Taktiež sa neodporúča začať liečbu statínmi v nasledujúcich prípadoch:

 • nevýznamné a nestabilné zvýšenie cholesterolu;
 • nedostatok aterosklerózy;
 • nedošlo k infarktu alebo mŕtvici;
 • žiadne vápnikové usadeniny v tepnách alebo je nevýznamné;
 • C-reaktívny proteín je menší ako 1 mg / dl.

Treba mať na pamäti, že liečba statínmi môže trvať celý život. Po zrušení sa hladina cholesterolu vráti na predchádzajúcu úroveň.

Používanie statínov sa má vykonávať len na odporúčanie lekára vzhľadom na množstvo kontraindikácií a vedľajších účinkov. Pri predpisovaní tabliet sa berú do úvahy tieto faktory:

 • vek a pohlavie pacienta;
 • prenesených alebo existujúcich ochorení kardiovaskulárnych a hematopoetických systémov vrátane diabetes mellitus.

Starší pacienti majú užívať statíny s mimoriadnou opatrnosťou, ak používajú iné lieky na liečbu hypertenzie, dny alebo diabetu. Pre túto skupinu pacientov sa kontrolné krvné testy a pečeňové testy vykonávajú dvakrát častejšie.

Vedľajšie účinky statínov

Statiny, ktorých recenzie sú vo väčšine prípadov pozitívne, majú zložitý účinok. Okrem prevencie aterosklerózy sú predpísané po infarkte a mŕtviciach.

Dlhodobé užívanie statínov pomáha:

 • spomaľuje progresiu aterosklerózy;
 • znížiť pravdepodobnosť srdcového infarktu, mŕtvice a koronárnej choroby srdca (CHD);
 • normalizovať hladinu LDL a zvýšiť HDL;
 • obnoviť vlastnosti krvných ciev a zmierniť zápal v nich;
 • zlepšiť kvalitu života pacienta po infarktoch a mŕtviciach.

Je však dôležité si uvedomiť, že táto skupina liekov pôsobí na biochemickej úrovni, čo bráni práci najdôležitejšieho enzýmu zodpovedného za syntézu cholesterolu. Hlavným rizikom statínov je možná deštrukcia pečeňových buniek.

Sledovanie negatívnych účinkov liekov nie je ťažké. Všetci pacienti, ktorí užívajú statíny, sú pod stálym lekárskym dohľadom a pravidelne (raz za 1 až 2 mesiace) vykonajú pečeňové testy a bilirubínovú analýzu. Pri zlom výkonnosti sa liečba zruší a statíny sa nahradia tabletami s jemnejším účinkom.

Lieky znižujúce hladinu cholesterolu majú viacero kontraindikácií a vedľajších účinkov. Okrem negatívneho vplyvu na pečeň môžu spôsobiť poruchy v práci iných systémov a orgánov:

 • Zariadenie svalovo-väzivové. Pacienti trpia ťažkými a dlhotrvajúcimi bolesťami svalov a kĺbov. Nepohodlie spôsobené zápalom a atrofiou svalového tkaniva. Snáď rozvoj myopatie a rabdomyolýzy (závažná komplikácia myopatie, smrť bohatej svalovej oblasti je zriedkavá: 1 prípad na 40 000).
 • Gastrointestinálny trakt. Pilulky na zníženie hladiny cholesterolu majú negatívny vplyv na tráviaci proces. Toto však nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre zdravie a život pacienta. Dyspeptické príznaky signalizujú individuálnu intoleranciu k zložkám produktu. V tomto prípade sa zruší alebo zníži dávkovanie.
 • Nervový systém Zhoršená pamäť a myslenie, strata spomienok za posledné časové obdobie. Amnézia môže trvať niekoľko minút alebo hodín. Nežiaduce reakcie sú veľmi podobné Alzheimerov syndrómu. Môže sa vyskytnúť aj paralýza tvárového nervu, porucha svalov a zmena chuti.

Treba mať na pamäti, že nie všetky negatívne reakcie sa môžu vyskytnúť u konkrétneho pacienta. Ako ukazuje prax, frekvencia nežiaducich účinkov liečby nepresahuje 3% (75 z 2500 jedincov).

Diabetes a statíny

Statiny majú ďalšiu významnú nevýhodu - zvyšujú hladinu cukru v krvi o 1-2 mmol / l. To zvyšuje riziko diabetu typu 2 o 10%. A u tých pacientov, ktorí už majú diabetes, užívanie statínov zhoršuje kontrolu a zvyšuje riziko rýchleho progresu.

Treba však pochopiť, že prínosy užívania statínov môžu byť oveľa väčšie ako nepriaznivé účinky, ktoré majú na telo. Drogy účinne znižujú riziko infarktu a mŕtvice, predlžujú očakávanú dĺžku života, čo je oveľa dôležitejšie ako mierne zvýšenie hladiny cukru v krvi.

Pri cukrovke je veľmi dôležité, aby liečba bola komplexná. Užívanie piluliek sa má kombinovať s nízkouhlíkovou diétou, zvýšenou fyzickou aktivitou a dávkou inzulínu.

Klasifikácia statínov

Skupina statínov obsahuje veľké množstvo liekov. V medicíne sú rozdelené na dva parametre: podľa generácií (obdobie uvoľnenia na farmaceutický trh) a pôvodu.

 • I generácia: simvastatín, pravastatín, lovastatín. Hladiny lipoproteínu s vysokou hustotou sa zvyšujú vo veľmi malých množstvách. Priaznivý vplyv na stav krvných ciev, zlepšenie zloženia krvi, majú antioxidačné vlastnosti. Majú najslabší účinok všetkých liekov. Tablety sa predpisujú pacientom s primárnou hypercholesterolémiou, ktorí sú vystavení vysokému riziku vzniku koronárnej aterosklerózy.
 • Generácia II: fluvastatín. Účinne znižuje produkciu cholesterolu v bunkách, ktoré sa podieľajú na jeho syntéze, zvyšuje zachytenie a produkciu LDL. Zo všetkých liekov, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, má najjemnejší účinok na telo. Predpísaná pre poruchy lipidového metabolizmu na prevenciu komplikácií: koronárna ateroskleróza, ochorenie koronárnych artérií, srdcový infarkt a mŕtvica po chirurgických zákrokoch.
 • Generácia III: Atorvastatín. Efektívne pilulky, ktoré sú predpísané pacientom s komplexnými formami hypercholesterolémie so zmiešaným typom ochorenia, dedičnou predispozíciou. Zobrazuje sa osobám trpiacim kardiovaskulárnymi ochoreniami so zvýšeným rizikom vzniku ochorenia koronárnych artérií.
 • IV generácia: Rosuvastatín, pitavastatín. Najlepšie moderné lieky s najefektívnejším účinkom a minimálnymi vedľajšími účinkami. Znížte LDL a zvyšujte HDL, vyčistite krvné cievy, zabráňte poklesu na cievnych stenách cholesterolu. Používa sa na liečbu a prevenciu aterosklerózy a jej následkov. Na rozdiel od predchádzajúcich generácií liekov rosuvastatín nielen bojuje proti škodlivým lipoproteínom, ale tiež znižuje zápal krvných ciev, čo podľa vedcov je tiež príčinou aterosklerózy. Pitavastatín je ideálny liek pre diabetikov. Toto je jediný prostriedok zo skupiny statínov, ktorý neovplyvňuje metabolizmus glukózy, a preto nezvyšuje jeho hladinu.

Ak existujú chronické ochorenia pečene, odporúča sa používať iba moderné lieky v minimálnych dávkach. Najnovšia generácia statínov chráni bunky pečene a spôsobuje menšie poškodenie tela. Ale sú prísne zakázané kombinovať s alkoholom a akýmkoľvek druhom antibiotík.

Podľa pôvodu sú všetky statíny rozdelené na:

 • Prírodné: lovastatín. Lieky, ktorých hlavnou aktívnou zložkou je kultúra izolovaná z penicilínových húb.
 • Semisyntéza: simvastatín, pravastatín. Sú to čiastočne modifikované deriváty kyseliny mevalónovej.
 • Syntetické: fluvastatín, rosuvastatín, atorvastatín, pitavastatín. Tablety na zníženie hladiny cholesterolu s kvalitatívne novými vlastnosťami.

Nemusíte si myslieť, že prírodné cholesterolové pilulky sú z dôvodu ich zloženia bezpečnejšie. Toto stanovisko je nesprávne. Majú tiež viaceré vedľajšie účinky, rovnako ako ich syntetické náprotivky. Okrem toho odborníci hovoria, že absolútne bezpečné, nie je príčinou negatívnych reakcií, lieky neexistujú.

Statinové generácie, priemerná cena v lekárňach

Aké lieky patria k statínom a ako sú účinné na zníženie hladiny cholesterolu, nájdete v tabuľke.

Ako užívať statíny z cholesterolu? Výhody a poškodenie statínov

Zvýšený cholesterol môže viesť k srdcu, obličkám, črevným problémom, poškodeniu pohybu končatín a dodávaniu krvi do mozgu. Za týchto patologických podmienok je ohrozený ľudský život. Všetky tieto abnormality možno vyhnúť, ak sa začne včasná prevencia a liečba aterosklerózy. Medzi mnohými modernými liekmi je špeciálna výklenka obsiahnutá v statínoch z cholesterolu, ktorých výhody a škody sú uvedené nižšie.

Čo to je - statíny?

Toto je názov liekov, ktoré v kombinácii s inými liekmi pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a predchádzať mŕtvici a infarktu. Zložky statínov ovplyvňujú pečeňový enzým, ktorý je zodpovedný za produkciu "prospešného" a nadmerného cholesterolu. Tento enzým má dlhý názov: "3-hydroxy-3-metyl-glutaryl-koenzým A reduktáza."

Ak je veľa cholesterolu, akumuluje sa v cievach a narúša sa pohyb krvi, následne sa vytvárajú nebezpečné krvné zrazeniny a statíny znižujú produkciu a tiež eliminujú jej výskyt, ktorý je výsledkom rozpadu tukového tkaniva.

V prírode existujú prírodné statíny, ktoré môžu byť cennými náhradami syntetických drog. Ale vy nemôžete vybrať ten správny nástroj sami, musíte tomuto lekárovi dôverovať.

Akné statíny

Po ich odberu sa počet aterosklerotických plakov znižuje a cievy sa posilňujú a pozorujú sa ďalšie zlepšenia:

 • koncentrácia triglyceridov klesá;
 • riziko zníženia aneuryzmy;
 • zlepšený výkon ľavej komory;
 • normálna funkcia srdca je obnovená.

Pomocou novej generácie liekov je možné dosiahnuť rýchlejšie výsledky, niektorí výrobcovia produktov na báze rosuvastatínu zaručujú zníženie existujúcich aterosklerotických plakov.

Kedy by som to mal vziať?

Takéto lieky sa odporúčajú piť ľuďom s nasledujúcimi problémami:

 • s angínou, ktorá sa prejavila po infarkte;
 • so zvýšenou produkciou hormónov štítnej žľazy;
 • s vysokým obsahom cholesterolu, ak jeho obsah v krvi prekročí normu 5,8 mmol / l a nedá sa obnoviť pomocou trojmesačnej stravy;
 • po mŕtvici;
 • pri ateroskleróze je tento liek predovšetkým indikovaný pre starších ľudí;
 • diabetes;
 • v prípade potvrdenia ischémie srdcového svalu.

Statíny sú tiež predpisované pacientom, u ktorých existuje niekoľko negatívnych faktorov ovplyvňujúcich vznik srdcových problémov, medzi ktoré patria:

 • genetická predispozícia;
 • obezita akéhokoľvek stupňa;
 • pokročilý vek;
 • hypertenzné ochorenia;
 • diabetes mellitus;
 • mužského pohlavia.

Hore sú hlavné dôvody, pre ktoré môže lekár predpisovať statíny, bez ktorých bude ťažké dosiahnuť pozitívnu dynamiku liečby. Tieto liečivá na zníženie hladiny lipidov si môže zvoliť iba ošetrujúci odborník, nemôžete sa spoliehať na skúsenosti svojich priateľov, aj keď majú podobnú diagnózu.

Ako užívať?

Pred vymenovaním niektorého statínu budete musieť absolvovať úplné vyšetrenie, ktoré zahŕňa vizuálnu kontrolu, testovanie a vo vážnych prípadoch - inštruktážne štúdie. Všetky z nich poskytnú úplnejší obraz o priebehu ochorenia, pomôžu stanoviť dávku lieku alebo vylúčiť jej použitie.

Ak sa počas prijatia nápravy objavia akékoľvek abnormality, je potrebné zastaviť ich prijatie a požiadať o radu lekára.

Funkcia príjmu

Každá zakúpená droga má svoj vlastný pokyn, čo naznačuje správne dávkovanie lieku. Môžete ich piť obyčajnou vodou alebo šťavou, ale nie čerstvo stláčaným z grapefruitu, pretože zabraňuje telu spracovávať aktívne látky a hromadia sa v tele. Predávkovanie môže viesť k zlyhaniu pečene a zničeniu svalov.

Dôležité body pre užívanie statínov:

 • Najlepšia absorpcia statínov nastáva počas spánku, takže sa užívajú jednu a pol alebo dve hodiny pred spaním, ráno by sa takéto lieky nemali používať.
 • Užívanie liekov by sa malo vykonávať prerušovane, inak sa môže u ľudí vyskytnúť problémy s obličkami a pečeňou a je možné aj výskyt katarakty a časté zmeny nálady.
 • V niektorých prípadoch sa statíny užívajú na celý život bez toho, aby sa človek cítil vážne poškodenie zdravia.
 • V prípade patologických ochorení pečene je rosuvastatín predpísaný v malých množstvách. Jeho dávkovanie spôsobuje najmenej poškodenie tela.
 • Počas obdobia liečby statínmi je potrebné opatrne sledovať výživu a vylúčiť alkohol a antibiotiká.

Ak má osoba problémy s obličkami, používanie atorvastatínov a fluvastatínov je zakázané.

Typy statínov

Názov "statíny" sa vzťahuje na celú triedu liekov používaných na zníženie hladiny cholesterolu. Najprv boli vynájdené v roku 1970.

Teraz sú k dispozícii 4 generácie týchto liekov:

Ako je zrejmé z tabuľky, klasifikácia liekov sa uskutočňuje v závislosti od ich účinnej látky a názov lieku určuje ich výrobca. Ak chcete zistiť, ktoré z nich je najbezpečnejšie pre pečeň, môže to len doktor.

V závislosti od stavu pacienta označuje jeden zo svojich typov, ktorý obsahuje určité množstvo účinnej látky, preto sa individuálny prístup aplikuje na každého pacienta. Lieky znižujúce hladinu cholesterolu poslednej generácie sú najmenej škodlivé.

Nasledujúca klasifikácia statínov, ktorá závisí od dávky liečiva, je založená na tom, celkovo sa rozlišujú tri druhy liekov:

 1. lieky s vysokým dávkovaním, jeho hodnota užívaná v množstve od 40 do 80 mg, patrí do tejto kategórie: "lovastatín", "atorvastatín" a "fluvastatín";
 2. lieky s hmotnostným podielom účinnej látky v rozpätí 10-40 mg: "Pravastatín", "Simvastatín" a "Rosuvastatín";
 3. lieky s nízkou dávkou do 8 mg, v tejto skupine len jedno liečivo - "Pitavastatin".

Najsilnejší - pitavastatín sa používa v malých množstvách, rýchlo odstraňuje bolestivé príznaky a má tiež minimálne množstvo vedľajších účinkov. Lieky s priemernou dávkou sa musia piť vo veľkom množstve, potom budú schopné mať správny účinok - obsah cholesterolu v krvi sa zníži.

Prostriedky s vysokým dávkovaním sa používajú vo veľkých množstvách, sú účinné, ale majú množstvo kontraindikácií a vedľajších účinkov.

Vedľajšie účinky a škody

Väčšina statínov je dobre znášaná chorými, ale ich účinok na telo zostáva bez následkov. Faktom je, že konajú, je potrebné dlhodobo užívať liek, u niektorých pacientov je toto obdobie 3 roky, iní môžu potrebovať prekonať chorobu viac času.

Najčastejšie sa ich negatívny vplyv odráža v svalovej hmotnosti človeka. Môže sa prejaviť v krátkozrakosti spolu s bolesťou a oslabením svalov. Pri takýchto príznakoch je potrebné zastaviť liečbu statínmi, inak môže dôjsť k rozpadu svalových vlákien a môže dôjsť k poškodeniu štítnej žľazy.

Existuje možnosť ďalších vedľajších účinkov vo forme:

 • zlyhanie obličiek;
 • bolesť hlavy;
 • intestinálne poruchy;
 • alergie;
 • vyrážka;
 • nespavosť;
 • zápcha, bolesť žalúdka a možná hnačka;
 • únava;
 • stála slabosť v tele.

Existujú tiež zriedkavé vedľajšie účinky:

 • hepatitída;
 • nádcha;
 • Gospeleová choroba;
 • porucha pamäti;
 • zápalových procesov v pankrease.

U ľudí sa môže začať proces masívneho zvyšovania pečeňových enzýmov, a to najmä u ľudí trpiacich závislosťou od alkoholu. Po ukončení používania liehových liekov a prerušení užívania statínov tieto príznaky zmiznú bez stopy.

Na vyvolanie vedľajších účinkov môžu byť nielen zložky nástroja, ale aj ich príjem spolu s antibiotikami, fibrátmi, cytotoxickými látkami, Amiodaronom a Verapamilom.

Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť po dvoch mesiacoch užívania lieku, preto by ste mali starostlivo sledovať dávkovanie a trvanie príjmu. Okrem toho je nevyhnutné, aby sa počas liečebného obdobia vykonali testy na cholesterol, pretože jeho nízka hladina tiež nepriaznivo ovplyvňuje ľudské telo.

Škody spôsobené statínmi

Nebezpečenstvo týchto liekov nie je okamžite zrejmé, takže je dôležité nepretržite prechádzať príslušnými testami, inak dochádza k odchýlkam:

 • poškodenie nervov;
 • nervový systém: výkyvy nálady, nevysvetlené útoky agresie alebo apatia;
 • na strane obehového systému: pokles počtu trombocytov;
 • na strane tráviaceho systému: zlá chuť do jedla, zápcha, hnačka, žltačka, anorexia.

Nemôžem statíny a čo ich nahradiť?

Niektorí pacienti, ktorí si prečítali negatívne recenzie o týchto liekoch a vedeli o ich poškodení, sa bojí ich užívať, navyše, ak si myslíte, že sú často predpísané pre život, ich vysoké náklady ich vystrašujú, je možné, že sa objavia vedľajšie účinky.

Alternatívou k statínom sú ich prirodzené bezpečné náhrady, ktoré zahŕňajú:

 • Kyselina askorbová. Nachádza sa v mnohých zeleninách, bobuľiach a ovocí. Najužitočnejšie bobule sú ríbezle, rakytník a divoká ruža. Z druhého, je lepšie, aby sa odvar.
 • Kyselina niacínová. Aby ste to doplnili, musíte do stravy zaradiť červené ryby, orechy, zrná a mlieko. Táto kyselina pomáha rozkladať proteíny, sacharidy a tuky, normalizuje hemodynamiku, zlepšuje tráviace procesy.
 • Mastné kyseliny pomáhajú normalizovať cholesterol, takže je potrebné zahrnúť do stravy rybí olej, ktorý obsahuje prospešný Omega-3. Je vhodnejšie použiť tučné morské ryby. Ak neustále jesť ryby, môžete vyčistiť nádoby s cholesterolovými plakmi. Ďalšie množstvo mastných kyselín je obsiahnuté v ľanovom oleji.
 • Cesnak. Táto zelenina pomáha s vysokým cholesterolom, výsledok po jej užívaní bude pozoruhodný, ak každý deň po dobu dvoch mesiacov k jedlu malý zub. Cesnak je nielen prirodzeným statínom, ale pomáha aj pri prechladnutí.
 • Fiber. Ide o diétne vlákno, prakticky nie je trávené telom, takže pri prechode cez tráviaci trakt je dokonale očistené. Vláknina je schopná udržať "škodlivý" cholesterol a potom ho priniesť do čriev.

Statíny majú priaznivý účinok na telo, sú predpísané pre cholesterol, ale musí brať do úvahy všetky riziká ich prijatia. Odporúča sa, aby sa počas liečby prerušili prestávku a keďže sa zle interagujú s inými liekmi, je potrebné vylúčiť ich paralelný príjem.

Statíny pre cholesterol: prínosy a škody, ako vziať

V súčasnosti sa na liečbu stavov, ktoré sprevádzajú nahromadenie a ukladanie cholesterolu (cholesterol), používajú 5 hlavných tried liečiv. Medzi nimi statiny z cholesterolu si zaslúžia osobitnú pozornosť, ktorej prínosy a škody boli predmetom diskusie od 50. rokov minulého storočia. Vášeň okolo nich neprestáva v súčasnosti a história tvorby drog sa podobá vzrušujúcemu dobrodružnému románu.

Statíny na zníženie cholesterolu - charakteristika lieku

Skutočnosť, že lieky zabraňujúce syntéze cholesterolu prinesú väčšiemu poškodeniu tela než dobrému, začali hovoriť späť v polovici minulého storočia. Koniec koncov, cholesterol je plastová zložka - je súčasťou bunkovej membrány, zúčastňuje sa syntézy pohlavných hormónov a hormónov nadobličiek a cholických kyselín. Skeptici pochybovali, že je možné vytvoriť také lieky, ktoré by boli prísne kontrolované, schopné odstrániť len prebytok cholesterolu bez toho, aby zasahovali do metabolizmu lipidov.

Všeobecné informácie

Statíny na zníženie hladiny cholesterolu vo svojich účinkoch sú blokátory HMG-CoA reduktázy - "bioaktivátora" počiatočných štádií reakcie syntézy cholesterolu z prekurzorových látok. Skupina vedcov z Japonska, vedená Akiou Endovou, ktorá uskutočnila experimenty na zlepšenie penicilínu, si v roku 1971 všimla, že niektoré typy mikroskopických húb produkujú nielen antibiotiká, ale aj látky, ktoré zabraňujú tvorbe bunkových membrán v baktériách a narúšajú metabolizmus lipidov potrebných pre ich rast a živobytie. Takže z formy, ktorá produkuje antibiotiká, bola získaná zložka bioaktívnych látok nazývaná Compactin. Trvalo viac ako 15 rokov pred prvým komerčným statínom, Lovastatin (Mevacor), ktorý bol špecifickým inhibítorom HMG-CoA reduktázy, sa objavil na globálnom farmaceutickom trhu. Takmer súčasne s liekom Akira Endo boli statíny získané vo výskumnej laboratóriu britskej farmaceutickej spoločnosti Beecham, ktorá sa preslávila svojou prácou na zlepšení penicilínu.

V roku 1980 však japonská farmaceutická spoločnosť Sankyo So zastavila celý výskum bez vysvetlenia dôvodov. V stredu sa hovorilo o vedcoch, že v dôsledku testov vykonaných so statinovou terapiou sa na pokusných zvieratách zistila rakovina čreva. Možný karcinogénny účinok statínov spôsobil konzervatívnu japonskú spoločnosť obmedziť vývoj.

Rozhodnutie spoločnosti zastaviť zavedenie statínu do klinickej praxe by mohlo stáť život pacientov s rodinnou hypercholesterolémiou, najbežnejšou dedičnou chorobou na svete. Bez liečby ochorenia u pacientov je zaznamenaný skorý a rýchly rozvoj aterosklerózy, infarktu, mŕtvice, stenózy (zúženie) aorty a náhlej smrti.

Podľa profesora Johna J.P. Kastelejna (Holandsko), ktorý sa zaoberá problémom liečby familiárnej hypercholesterolémie už veľa rokov, je výsledok ochorenia rovnako zlý ako u pacientov s AIDS.

Iba vďaka podpore praktických klinikov, ktorí osobne videli účinnosť pôsobenia statínov a výskum firmy Merck dokázal brániť statíny.

Vedecky dokázané, že statíny:

 • nevykazujú bočné a navyše karcinogénne vlastnosti pri zachovaní terapeutickej dávky liečiva;
 • zníženie hladiny cholesterolu na cieľové hodnoty oveľa rýchlejšie ako diétna terapia a liečebná terapia s inými typmi liekov znižujúcich hladinu lipidov;
 • znížená úmrtnosť na srdcové zlyhanie o 42%;
 • dokonca aj agresívna liečba statínmi nezhoršuje lipidovú rovnováhu tela;
 • pomáha zastaviť progresiu aterosklerózy;
 • znížiť absorpciu exogénneho cholesterolu;
 • ovplyvňujú zápal a imunitnú aktiváciu a sú zodpovedné za progresiu chronického srdcového zlyhania.

Dlhodobé štúdie ukázali potrebu včasného užívania statínov, používanie vysokých dávok liekov a dlhodobej liečby.

Indikácie pre menovanie

Statíny sú predpísané pre dedičnú alebo získanú vysokú hladinu cholesterolu.

Hypolipidémie sú predpísané pre:

 • prevencia chronického srdcového zlyhania a mozgovej príhody u rizikových skupín;
 • rehabilitácia po infarkte myokardu;
 • rehabilitácia v pooperačnom období (bypass, stenting, angioplastika);
 • liečba a prevencia koronárnych artérií;
 • znížiť mieru aterosklerózy;
 • liečba nealkoholických tukových pečeňových ochorení;
 • metabolické poruchy (obezita, diabetes);
 • liečba hypercholesterolémie - vysoká dedičná alebo heterozygotná.

V modernej terapii chronického srdcového zlyhania a familiárnej hypocholesterolémie sú statíny zahrnuté do komplexného liečebného režimu.

Ako užívať?

Dávkovanie a trvanie užívania statínov rôznych generácií sa líšia. V priemere je odporúčaná denná dávka liekov 20-40 mg. Zvýšte množstvo (

80 mg) sa ukáže pri znížení vysokých hladín cholesterolu. V tabuľke sú uvedené denné dávky pre moderné statíny:

Aké sú najbezpečnejšie a najúčinnejšie statíny cholesterolu?

Zvýšené hladiny cholesterolu v krvi vedú k rozvoju aterosklerózy. Táto patológia zahŕňa použitie liekov. Liečba začína použitím statínov. Pomáhajú redukovať umelo cholesterol. Aké sú statíny cholesterolu, ktoré drogy sú najefektívnejšie a najbezpečnejšie - zvážte podrobnejšie.

Statíny - čo to je

Statiny sú skupina liekov, ktoré sú určené na zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Ale drogy nekonajú priamo na neho. Ovplyvňujú činnosť pečene a inhibujú uvoľňovanie enzýmu, ktorý sa podieľa na produkcii cholesterolu.

V ľudskom tele sú jeho zložky - lipoproteíny. Majú vysokú a nízku hustotu. Ak nie sú narušené metabolické procesy, potom lipoproteíny nepredstavujú zdravotné riziko. Nadmerná produkcia cholesterolu však prispieva k tvorbe plakov, čo vedie k rozvoju vážnych ochorení.

Statíny sú zamerané na zníženie počtu nosičov cholesterolu do tkanív. Zároveň sa zvyšuje počet receptorov lipoproteínov s nízkou hustotou na hepatocytoch. Menovite prenášajú cholesterol v opačnom smere - od krvného obehu po pečeň. Vďaka týmto liekom je normálna produkcia cholesterolu. Ich použitie prispieva k tomu, aby sa jeho obsah vrátil do normálu.

Je to dôležité! Aký cholesterol si statíny užívate? Sú potrebné pre osoby s indikátorom nad 5 mmol / l. Po ťažkosti s infarktom myokardu sa pri ťažkých kardiovaskulárnych ochoreniach znížia cieľové hodnoty cholesterolu.

Prehľad liekov

Zvážte statíny, ktorých účinnosť a bezpečnosť je potvrdená klinickými štúdiami.

atorvastatín

Jedná sa o najefektívnejšie pilulky, ktoré pomáhajú normalizovať hladinu cholesterolu a predchádzať problémom s kardiovaskulárnym systémom. Podľa štatistík používanie Atorvastatínu znižuje riziko mozgovej príhody o 50%. Cena tohto lieku dosahuje priemerne 220 alebo 450 rubľov.

Vasilip

Tento nástroj je predpísaný pre rôzne formy hypercholesterolémie, najmä v kombinácii s vaskulárnou aterosklerózou a diabetes mellitus. Vasilip sa používa na prevenciu infarktu a mozgovej príhody. Priemerné náklady na tieto tablety je 150 UAH, alebo 320 rubľov. Jedná sa o lacné, ale účinné pilulky, ktoré pomáhajú normalizovať cholesterol v krvi.

Atoris

Toto je kompletný analóg Atorvastatínu. Zabraňuje tvorbe cholesterolu z lipidov. Atoris tiež pomáha výrazne zvýšiť rýchlosť "dobrého" cholesterolu. Môžete si kúpiť tablety za asi 230 UAH., Alebo 500 rubľov.

Roxer

Tento liek znižuje hladinu cholesterolu. Je účinným liekom s malými vedľajšími účinkami. Roxera je tiež predpísaná na prevenciu kardiovaskulárnych patológií u starších pacientov. Približná cena tohto nástroja - 90 UAH., Alebo 250 rubľov.

Rozart

Liek sa používa na normalizáciu hladín cholesterolu. Je kontraindikovaný pri porušení pečene, aktívnej hepatitíde, ťažkej renálnej insuficiencii. Vzhľadom na vedľajšie účinky by sa mal Rosart dodržiavať prísne podľa pokynov. Môžete si kúpiť tento statín v lekárni pri približnej cene 170 UAH, alebo 400 rubľov.

Merten

Jeden z lacných a účinných liekov. Obsahuje rosuvastatín, má dlhotrvajúci účinok. Pre maximálnu účinnosť sa má Merten užívať v kombinovanej terapii. Približná cena lieku je 150 UAH alebo 300 rubľov.

Rozukard

Pomáha zbaviť sa cholesterolu. Používa sa tiež na prevenciu ochorení srdca a krvných ciev, aterosklerózy. Má množstvo kontraindikácií a vedľajších účinkov, takže sa môže používať len na predpis, prísne dodržiavať dávkovanie. Môžete si kúpiť Rosukard za približne 180 UAH, alebo 420 rubľov.

simvastatín

Liek je určený pre osoby s hypercholesterolémiou. Používa sa ako súčasť komplexnej liečby. Simvastatín je užitočný ako profylaktikum so sprievodným diabetes mellitus, aterosklerózou. Priemerná cena tohto nástroja - 90 UAH., Alebo 200 rubľov.

rosuvastatín

Je to jedna z najúčinnejších liekov znižujúcich cholesterol. Rosuvastatín má dlhotrvajúci účinok. Môžete si kúpiť tablety v priemere za 220 UAH, alebo 500 rubľov.

Je dôležité si pamätať! Najbezpečnejší statín pomôže pri výbere ošetrujúceho lekára pri zohľadnení individuálnych charakteristík pacienta a súvisiacich ochorení!

Obsahuje klasifikáciu statínov

Statíny možno klasifikovať niekoľkými spôsobmi:

 1. Po generáciách: prvá, druhá, tretia a posledná generácia.
 2. Podľa pôvodu: syntetický, polosyntetický a prírodný.
 3. Podľa koncentrácie účinných látok: vysoká dávka, stredná dávka a nízka dávka.

Posledná uvedená klasifikácia je najvýhodnejšia, pretože statíny sú predpísané v rôznych dávkach.

Prírodné statíny pre cholesterol

Na zníženie hladiny cholesterolu v krvi je predpísaná špeciálna strava. Je to nevyhnutné, pretože niektoré potraviny obsahujú prírodné statíny.

Zníženie cholesterolu bez liečby je možné pri použití:

 1. Výrobky obsahujúce kyselinu askorbovú. Patria sem citrusové plody, čierne ríbezle, rakytník, divoká ruža, sladké papriky.
 2. Produkty s kyselinou nikotínovou. Jedná sa o všetky druhy orechov, chudého mäsa, červenej ryby.
 3. Omega-3 mastné kyseliny - červené ryby, akýkoľvek rastlinný olej.
 4. Polikonazola. Obsahuje sa v cukrovej trstine, ktorú je možné zakúpiť v lekárni.
 5. Pektín. Jeho maximálna koncentrácia je zaznamenaná u jabĺk, mrkvy, kapusty, fazule, obilniny, otruby.
 6. Resveratrol - hrozno.
 7. Kurkuma.

Pomáha tiež znížiť hladinu cholesterolu cesnaku.

Musím piť statíny pri dodržiavaní anti-cholesterolu? Správna výživa je súčasťou terapie. Preto je bežné, že pacient normalizuje stav, mení stravu a užíva lieky v tejto skupine.

Výhody a poškodenie statínov

Lieky v tejto skupine majú niekoľko výhod. Patria medzi ne:

 1. Znižovanie rizika smrti pri vývoji kardiovaskulárnych ochorení.
 2. Pravdepodobnosť srdcového záchvatu sa zníži o 30%.
 3. Pri pravidelnom používaní statínov sa cholesterol znižuje o 40-55%.
 4. Najnovšia generácia statínov neobsahuje toxické látky. Vedľajšie účinky sa pozorujú v zriedkavých prípadoch.
 5. Statíny majú veľa analógov. Každá osoba si môže vybrať ten správny liek za cenu.

Poškodenie statínov je spôsobené tým, že môžu spôsobiť také reakcie organizmu:

 • neprimerané zmeny nálady, agresie, apatie, panika;
 • celková slabosť tela;
 • poškodenie nervov s nezápalovou povahou;
 • dysfunkcia tráviaceho systému;
 • bolesť kĺbov a svalov;
 • pokles koncentrácie krvných doštičiek.

Statíny môžu tiež viesť k narušeniu metabolických procesov, preto musia byť prísne dodržiavané podľa pokynov.

kontraindikácie

Po prvé, táto skupina liekov je kontraindikovaná pre ženy počas tehotenstva. V takých prípadoch je tiež zakázané ich používať:

 • alergické prejavy, individuálna intolerancia k zložkám drog;
 • závažné ochorenie obličiek;
 • porucha endokrinného systému;
 • patológia muskuloskeletálneho systému;
 • chronické ochorenie pečene.

Ak používate statíny dlhší čas vo veľkom dávkovaní, môžu spôsobiť tieto vedľajšie účinky:

 • bolestivé pocity v zažívacom trakte;
 • zápcha;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • znížený počet krvných doštičiek;
 • opuch horných a dolných končatín;
 • nadváha, obezita;
 • svalové kŕče;
 • bolesť chrbta;
 • ochorenia kĺbov.

Mali by ste tiež zvážiť kompatibilitu liekov na komplexnú liečbu. Používanie liekov, ktoré nie sú kompatibilné so statínmi, môže mať vážne následky.

V súhrne je potrebné poznamenať, že statíny sú celkom bezpečné a účinné lieky za predpokladu, že sú správne použité. Pri hodnotení jednotlivých charakteristík tela, sprievodných ochorení pacienta, ošetrujúci lekár zvolí najefektívnejšie prostriedky.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Opýtajte sa lekára

Nájdenie skúseného lekárskeho špecialistu, ktorý súhlasí s poskytovaním bezplatných konzultácií, nie je len ťažké, ale takmer nemožné. Preto ak neviete lekára, potom môže byť veľmi ťažké získať odborné rady.

Fenomén mikroangiopatie - čo je to

Otázka, čo je mikroangiopatia, sa často vyžaduje, pretože tento jav sprevádza množstvo vážnych ochorení. S touto patológiou môže dôjsť k poškodeniu ciev malého kalibru v akejkoľvek časti tela, napríklad môžu byť postihnuté retinálne cievy alebo obličkové kapiláry.

Rozumieme, čo je mchc krvný test a ako ho dešifrovať

Keď osoba požiada o lekársku starostlivosť kvôli akejkoľvek chorobe, prvá vec, ktorú jej lekári odporúčajú, je darovať krv na analýzu. Táto metóda laboratórneho výskumu je najbežnejšia a pomáha lekárovi určiť zdravotný stav pacienta, dozvedieť sa o kvalite a množstve určitých krvných zložiek.

Krvácanie z očí: typy a ich rozdiel, príčiny, liečba, kedy a čo je nebezpečné

Krvácanie do oka - kolektívny koncept, ktorý sa vyznačuje prienikom krvi z cievneho lôžka do tkanív, prostredia a škrupiny oka, kde by nemala existovať normálna krv.

Liečba porúch cerebrálnej cirkulácie

Podmienka nazývaná akútne porušenie cerebrálneho obehu je jednou z hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách. Podľa štatistík trpí každoročne viac ako 6 miliónov ľudí, z ktorých jedna tretina zomrie v dôsledku choroby.