Bolesť v oblasti srdca môže mať inú povahu. Pacienti sa často sťažujú na bodavú bolesť. Zvyčajne je to ona, ktorá spôsobuje zvláštnu úzkosť. Tiež lekári veria, že taká bolesť v blízkosti srdca nebude vždy príznakom ochorenia koronárneho pôvodu.

Podobné príznaky sú nezvyčajné u mnohých ochorení srdca, ktoré nie sú pre zdravie nebezpečné. Často sa môže pozorovať počas poranení miechy a CNS.

Ako srdce bolelo? Zvyčajne sťažnosti na ostré bodavé bolesti v srdci naznačujú pocity na ľavej strane hrudníka. Väčšina verí, že srdce sa nachádza vľavo. V skutočnosti sa nachádza v strede hrudníka a bolesť srdca sa často prejavuje za hrudnou kosťou, aj keď sa to deje vľavo.

Prirodzená úzkosť vyvolaná výskytom bodavých bolestí na ľavej strane srdca. To neznamená, že existujú problémy so srdcom, ale tieto symptómy budú dobrým dôvodom pre rýchlu konzultáciu s lekárom. Iba on, založený na analýzach, vyšetreniach, anamnéze, poskytne názor na príčiny bodnutia bolesti vľavo od srdca.

Ak to bodne v oblasti srdca alebo na ľavej strane, potom tento pocit súvisí so srdcom. Takéto bolesti môžu hovoriť o srdcových problémoch, poškodení interkostálnych nervov, poruchy v respiračných orgánoch. Symptomatológia je mimoriadne dôležitá, preto nie je potrebné venovať pozornosť, ale nie je potrebné liečiť seba sama, eliminovať nepohodlie. Iba špecialista je schopný identifikovať príčiny bolesti, v prípade potreby predpisovať lieky.

Bodavá bolesť v hrudníku v strede neznamená vždy patológiu a vážne ťažkosti. Srdce je sval, ktorý sa môže unaviť z bremena. Musíte vedieť o vlastnostiach signálov bolesti a čo robiť v určitých situáciách.

Príčiny bolesti srdca

Príčiny bolesti sú rôzne.

Môžu byť srdečné a neľútostné:

 1. Z dôvodu srdca.
  • Pri infarkte myokardu dochádza k ostrému bolesti pri páde. Vyvoláva sa trombus, ktorý blokuje správne fungovanie srdca a zbavuje telo živín, kyslíka a podporuje tkanivovú nekrózu.
   Bolestivé pocity sú vyslovované, dané krku, čeľusti, končatín, lopatky, spojené s bledosťou kože, nevoľnosť, vracanie reflex, výskyt úzkosti a úzkosti. Pacient sa javí ako studený pot, je ťažké dýchať.
  • Koronárne artérie sú zodpovedné za dodávanie krvi a dodávanie živín, kyslíka, do myokardu. V prípade spazmu koronárnych ciev môže dôjsť k prerušeniu prietoku krvi a k ​​nekróze srdcových buniek. Príčinou kŕče vo väčšine prípadov je ischémia. Počas tohto obdobia, ktoré sú typické pre útok, sa môže objaviť šitie bolesti vľavo od hrudníka.
  • Krátke šitie v blízkosti srdca sa objavuje v období stenokardie. Toto sa spúšťa blokovaním krvných ciev tukovými plakmi vytvorenými na cievnych stenách. Bolesť sa vyskytuje v uvoľnenom stave alebo počas fyzickej námahy. Na uvoľnenie napätia potrebujete mať pohodlné držanie tela, odpočívať a ležať po určitú dobu.
  • Šitie bolesti môže byť prekurzorom zápalových procesov seróznej membrány srdca. Príčiny tohto ochorenia môžu byť spôsobené bakteriálnymi, vírusovými alebo plesňovými infekciami, alergiami, predávkovaním alebo chaotickým používaním liekov na srdcové ochorenia. Ostrú bolesť vpichu niekedy vyvoláva ruptúra ​​aorty.
 2. Nespravodlivé príčiny:
  • Pálenie záhy je stav, ktorý je pre človeka mimoriadne nepríjemný, pretože vnútri je pocit pálenia a bolestivé pocity je možné vysledovať v komplexe na ľavej strane alebo blízko srdca. Môže spôsobiť reflux. Zároveň trpí nepohodlie v blízkosti hrudnej kosti dlhý čas.
  • Pleuréza, pneumónia sú zápalové procesy v pľúcach. Bolesť v blízkosti srdca sa môže vyskytnúť počas inhalácie, kašľa. Pľúcna embólia je zastavenie prívodu krvi do srdca v dôsledku vstupu krvnej zrazeniny do pľúcnej tepny.
   Jedným z príznakov tohto zlyhania bude ostrá bodavá bolesť v blízkosti srdca. Hlavný príznak sa zosilní v priebehu kašľa. Počas inhalácie je tiež srdce.
  • Zvýšená náhla bolesť na ľavej strane je charakteristická pre Tietzeho syndróm. V takejto situácii sa hovorí o zápale v rebrách, priamo v chrupavkovej štruktúre. Príznaky podobné angíne.
  • Preťaženie, stresové situácie, psycho-emocionálna nadmerná stimulácia spôsobujú vznik kardiovaskulárnych ochorení. Tento stav je spojený s dlhotrvajúcou, ostrými bodavými bolesťami blízko hrudníka. Táto bolesť má neurotickú povahu, takže liečivá proti bolestiam a srdce sú zbytočné.
   Tento stav sa môže stať lepší po normalizácii denného režimu, odpočinku, zmierňovania emočného stresu. Paniku sa môže niekedy objaviť bez akéhokoľvek dôvodu, počas ktorého je sprevádzané emočným nepohodliem a nesnesiteľnou bolesťou v blízkosti hrudníka. Panický strach, ktorý vzniká, je skutočne nepríjemný.
  • Spodná časť ľavých Oscarových stehov sa vyskytuje počas syndrómu chytania. Nepríjemné pocity sa neznížia a počas minimálneho pohybu sa stáva silnejším, dokonca aj hlboký vzdych je spojený s nepríjemnými príznakmi.
   Klinické prejavy majú podobný obraz ako angína, ischémia. Bolesť má neuralgickú povahu, pretože nitroglycerín a iné lieky proti srdcu neumožňujú jej uvoľnenie.
  • Okrem týchto situácií nie srdcovej bolesti v srdci sa vyskytujú zranenia, rôzne ochorenia pľúc, ochorenia tráviaceho systému, zvieranie nervov, šindle a iné.

Keďže symptómy šitia bolesti v hrudníku alebo v ľavej časti sa prejavujú počas rôznych ochorení, ktoré sú dosť vážne, nemali by ste diagnostikovať sami a predpisovať liečbu.

Dôsledky, aké nebezpečenstvo?

Komplikácie a nepriaznivé účinky bodavých bolesti závisia od faktorov, ktoré ich spôsobili:

 • Pri niektorých ochoreniach je charakteristický prirodzený priebeh, napríklad nervová cirkulačná dystónia (stav centrálneho nervového systému je narušený) alebo osteochondróza (intervertebrálne disky sú zničené a nervy umiestnené v blízkosti nervov sú stlačené).
 • Ďalšie ochorenia pri oneskorenej detekcii významne znižujú kvalitu života a znižujú jej trvanie.
  Napríklad:

 • neoplazmy mediastínu a pľúc spôsobujú ťažkosti s dýchaním a krvácaním v oblasti hrudníka;
 • myokarditída (zápalové procesy v myokarde) vedie k dysfunkcii srdcového rytmu a srdcového zlyhania;
 • žalúdočný vred (vzniknuté defekty žalúdočných stien) je komplikovaný ulceróznym krvácaním alebo malignitou (prechod na rakovinu).

Prvá pomoc pri bolestiach srdca

 • Bolestivé pocity v blízkosti srdca sa nemusia dlho obťažovať, pretože sa na niekoľko sekúnd zameriavajú na jednoduché mravčenie - nemali by byť.
 • Ak bolesť nepresiahne 10 minút alebo viac, je potrebné vykonať príslušné opatrenia. Skontrolujte, či bolesť srdca súvisí s dýchaním. Keď sa bolesť pri inhalácii náhle zvýši a začne pichnúť, existuje pocit strachu, že sa vdychuje vzduch, keď je vek menej ako 25 rokov, existuje pravdepodobnosť, že bolesť je vyvolaná zvláštnosťou rastúceho organizmu.
 • Keď sa srdce zhorší u dieťaťa - to je indikácia pre podrobnú diagnózu. Nie je nebezpečné, ak takéto pocity netrvajú dlho a prechádzajú bez vlastných komplikácií.
 • Keď sú bolesti pocítené počas otáčania tela, je nepríjemné sa dotýkať rebier - možno to je studená, medzičasová neuralgia, lekár bude schopný presne stanoviť diagnózu. Potvrdzuje to a vydáva odporúčania, alebo vysiela, aby identifikoval príčiny kardiológovi.

Vzniká otázka, čo treba vziať, ak je vaše srdce pichľavé?

 1. Mali by ste piť niekoľko kvapiek Corvalolu alebo Validolu, ktoré poskytnú príležitosť dočasne utišiť bolesť. Ďalej, v každej situácii, musíte sa obrátiť na špecialistu.
 2. Ak bolesť po takých liekoch neklesne, keď sa objaví pocit pálenia, pretrhnutie hrudnej kosti alebo kontrakcie, človek sa nemôže pohybovať alebo nemôže nájsť miesto, bolesť sa posilnila a začala podávať rameno pod lopatou - bez odkladu zavolať lekárov.
 3. Niekedy môže pomôcť v ťažkej situácii, pri použití aspirínu a analginu. Ide o núdzovú, hoci efektívnu metódu.
 4. Pred príchodom ambulancie je potrebné formulovať aký typ bolesti. Pokúste sa popísať, či je lokalizovaná alebo nie, ľavá ruka je znecitlivená, prsty alebo nie. Trvanie nepríjemných pocitov a to, čo ich spôsobuje: nervové poruchy, nadmerné fyzické námahy alebo sa prejavujú v stave odpočinku. To prispieva k diagnostike.

Čo robiť, ak je vaše srdce pichľavé

 • Uvoľnite sa. Počas pokoja srdce spotrebuje menej kyslíka. Preto sa pri poškodení myokardu znižuje riziko nežiaducich účinkov.
 • Zastavte provokačné zaťaženie - zastavte sa pri chôdzi, posaďte sa. Keď je to hlučná upchatá miestnosť, vydajte sa na čerstvý vzduch, ak je výstup blízko a nepotrebujete šplhať po schodoch.
 • Vezmite akékoľvek sedatívnu medikáciu, ktorá je k dispozícii v blízkosti: fenazepam, Corvalol, motherwort, valerijská tinktúra atď.
 • Premýšľajte o type bolesti. Keď bolesť bodne, zintenzívňuje sa počas hlbokého dychu alebo keď sa telo otáča počas palpácie, potom bolesť s najväčšou pravdepodobnosťou nesúvisí so srdcovými problémami. Ak existuje lokalizácia za hrudnou kosťou a nie v blízkosti podpaží, existuje riziko útlaku na anginu pectoris.
 • Ak sa objavia príznaky angíny, najlepšie je zavolať lekára. Očakáva sa útok na angínu pectoris je veľká chyba, ktorá vedie k vzniku infarktu myokardu, najmä ak sa predtým nestretla s bolesťou hrudnej kosti.

PRESKÚMANIE NAŠA ČÍTATEĽA!

Nedávno som čítal článok o čarovnom čaji na liečbu srdcových ochorení. S týmto čajom môžete FOREVER vyliečiť arytmiu, srdcové zlyhanie, aterosklerózu, koronárnu chorobu srdca, infarkt myokardu a mnoho ďalších srdcových ochorení a krvné cievy doma. Nebola som zvyknutá dôverovať žiadnym informáciám, ale rozhodla som sa skontrolovať a objednať si tašku.
Zmeny som si všimol o týždeň neskôr: neustále bolesti a brnenie v mojom srdci, ktoré ma predtým trápili, ustúpili a po 2 týždňoch úplne zmizli. Skúste to a vy, a ak niekto má záujem, potom odkaz na článok nižšie. Čítajte viac »

Odporúčania, ktoré nemôžete urobiť?

Hlavnou požiadavkou je viesť aktívny životný štýl.

Prekonanie mnohých príčin bolesti pomôže takéto preventívne opatrenia:

 1. Správny pomer odpočinku a práce. V intervaloch medzi ťažkými bremenami by ste mali prestávku - raz za 2 hodiny by ste mali odpočívať na odpočinok a urobiť gymnastiku pre chrbticu po dobu 10 minút. Spánok po náročnom dni by mal byť približne 7-8 hodín.
 2. Fyzická aktivita musí byť konštantná, ale súčasne nie je potrebné preťaženie tela.
 3. Vyvážená strava. Menu obsahuje zeleninu, ovocie a čerstvé zeleniny. Je potrebné odmietnuť vyprážané, konzervované, korenené a príliš horúce jedlo.
 4. Snažte sa vyhnúť sa stresovým a konfliktným situáciám v práci a doma.
 5. Keď sa pri srdci objaví bolesť, je čas kontaktuť terapeuta, ktorý pacientovi pošle špecializovaným lekárom.

Nebezpečné súbežné príznaky

Je nesmierne dôležité pochopiť príčiny takýchto piercingových pocitov.

Stáva sa, že táto nevoľnosť sprevádza:

Pri bolestivých pocitoch v blízkosti ľavej časti hrudníka sa nazývajú kardiálgia. Nie je to nezávislé ochorenie, ale komplex rôznych bolestivých stavov spojených so srdcom a inými príčinami.

Známky kardiálie:

 • bolesť, ktorá je lokalizovaná v ľavej časti hrudníka, za hrudnou kosťou. Príležitostne sa v blízkosti podpazušia nachádza bodavá bolesť. Bolesť je úplne závislá od pozície osoby.
  Napríklad, môže sa stať silnejšou, keď sa pacient ohýba dopredu alebo zdvihne svoju ľavú ruku;
 • zlý spánok;
 • úzkosť;
 • zhoršené prehĺtanie;
 • rozmazané oči;
 • pacient nie je schopný dýchať úplne, pretože je pocit nedostatku vzduchu; v ťažkých situáciách je pravdepodobné, že dôjde k stavu v bezvedomí alebo ku konvulzívnym kontrakciám;
 • keď sa symptómy ochorenia prejavujú v absolútnom odpočinku, naznačuje to postup neurocirkulárnej dystónie. V takejto situácii sa do všeobecnej patológie pridávajú nasledujúce znaky: chronická únava, slabosť a zníženie pracovnej kapacity.

Kedy konzultovať s lekárom?

Ak existujú podozrenia na prejavy náhleho angínu, je potrebné:

 1. Okamžite zastavte prácu, ak je to možné, vezmite si sedaciu alebo ležaciu polohu;
 2. Uvoľnite obojok a pás;
 3. Vezmite si nitroglycerín alebo valylol pod jazyk, odkapnite 30 kvapiek valocordinu alebo Corvalolu;
 4. Keď bolesť stále pretrváva počas 5 minút, užite 2 tablety nitroglycerínu pod jazykom, povedzte svojim domácim pracovníkom alebo spolupracovníkom, aby bezodkladne zavolali lekárov.
 5. Pri zavolaní na záchrannú službu sa musí uviesť podrobný popis bolesti šitia: typ, koncentrácia (miesto), kde to dáva, dĺžka trvania záchvatu, či existovali ochorenia kardiovaskulárneho systému, prostriedky, ktoré používate.
 6. Ak nie je podozrenie na anginu pectoris, bolesť v blízkosti hrudníka nie je silná, bodne, rastie pri hlbokom nadýchaní, otáčaní, ohýbaní tela, podávané v chrbte, potom musíte užívať lieky proti bolesti a zavolať lekárom.

Diagnóza ochorení srdca

Diagnostický program srdca pozostáva z mnohých etáp a môže zahŕňať takéto postupy:

 1. Konzultácia s kardiológom.
  Špecialista zaoberajúci sa problémami srdca pacienta. Priamo s ním by mal konzultovať a prísť počas nepohodlie v blízkosti srdca.

 • Lekár vypočúva pacienta, vykoná vyšetrenie a počúva rytmus srdca na detekciu šumu. Perkusia (odkvapkávanie srdca) sa pripisuje aj primárnemu vyšetreniu.

 • Pravidelnosť rytmu
 • Fungovanie myokardu.
 • Srdcová frekvencia.
  Elektrokardiogram umožňuje zistiť ischémiu, arytmiu a rýchly tep srdca.
 • Holter monitoring. Keď EKG nevykazuje zlyhanie, ale pacient sa naďalej sťažuje na bodavú bolesť v srdci, predpisuje takúto diagnostickú metódu.
  • Monitorovanie sa uskutoční do 3 dní. Používa sa špeciálne prenosné zariadenie, jeho elektródy sú umiestnené a umiestnené na pacientovej hrudi.
   Prítomnosť pacienta v celej dĺžke diagnózy na klinike nie je potrebná, bodom štúdie je kontrola práce srdca v rôznych podmienkach. Táto metóda pomáha predchádzať infarktu.
 • Test na bežecký pás. Metóda je všeobecne podobná normálnemu EKG, ale vyšetruje pacienta počas behu, na trati.
  • Táto metóda odhaľuje mieru tolerancie srdca fyzickej aktivity a detekuje pravdepodobné patológie kardiovaskulárneho systému. Diagnóza odhalí prítomnosť arytmií, ischémie.
  • Podobná metóda sa používa na získanie výsledkov koronárneho bypassu po infarkte a angioplastike.
 • Ultrazvuk srdca. Ultrazvuk vám umožňuje posúdiť stav srdca a určiť jeho schopnosť pumpovať krv.
  • Štúdia presne určuje hrúbku steny srdca, veľkosť a stav ventilov, komorové dutiny.
  • Zistia sa vnútorné formácie a získa sa výsledok množstva prietoku krvi veľkých srdcových ciev.
 • Kolitída v srdci: možné príčiny, choroby, núdzová starostlivosť

  Z tohto článku sa dozviete, čo robiť, ak vaše srdce trčia a čo môže byť spojené. Pokiaľ ide o rušivý príznak, ktorý špecialista by mal hľadať pomoc.

  Nie všetka lokalizácia bolesti zodpovedá umiestneniu chorého orgánu. To znamená, že bodavé pocity v oblasti srdca len 15-20% naznačujú srdcovú patológiu. Napriek tomu, že takmer každý človek zažil podobný symptóm počas svojho života, nemôže byť vo všetkých prípadoch považovaný za bezpečný prejav. Približne 10% prípadov vážnej choroby je šitie bolesti v srdci.

  Správne posúdenie existujúcich sťažností a symptómov môže byť len špecialista. Najlepšie je najprv kontaktovať praktického lekára alebo rodinného lekára. Po vyšetrení a základnom vyšetrení môže byť potrebné konzultovať s ostatnými odborníkmi: kardiológ, neuropatológ, gastroenterológ. Osobitné zaobchádzanie nie je vždy potrebné, ale ak je to potrebné - môžete sa zotaviť.

  Možné príčiny: problém so srdcom alebo nie?

  Potenciálne možné zdroje bodavých bolesti v oblasti srdca sú:

  • chrbtica (35%);
  • medzičasové nervy, svaly a rebrá (35%);
  • pleura a pľúca (10%);
  • srdce a perikardu (10%);
  • membrána, pažerák a žalúdok (8%);
  • aorty (2%).

  Koľko môže pichnúť v oblasti srdca závisí nielen od stupňa poškodenia chorých orgánov a tkanív, ale od zvýšenej citlivosti ľudskej nervovej sústavy na bolesť. V 65-70% sťažností na také bolesti sú ženy.

  Tipy na zistenie príčiny

  Vzhľadom na to, že srdcová patológia je jednou z najčastejších a najnebezpečnejších, prvá vec, ktorú musíte pochopiť, keď srdce trčie, je rozhodnúť, či má príznak srdcového alebo nekardiálneho pôvodu. Tieto tipy vám pomôžu:

  1. Najčastejšie srdcové ochorenia (angína a srdcový záchvat) nevykazujú šitie. Často tlačí, páli, bojí, dávajú ľavej ruke a ramennej čepeli.
  2. Ak začne pichanie srdca len vtedy, keď sa pohybuje cez hrudník a chrbticu alebo s hlbokým dýchaním, príčina bolesti nie je spojená so srdcom.
  3. Posilnenie alebo výskyt bodavých bolesti pri pocitom alebo stlačení prstami na ľavej polovici rebrovej klietky hovorí v prospech neuromuskulárneho pôvodu.
  4. Postupne sa zvyšujúci útok piercingových pocitov hovorí v prospech srdcovej patológie.
  5. Príčiny nespájajúce sa so srdcom sú s väčšou pravdepodobnosťou spôsobené jednorazovou náhlou bolesťou, napríklad cez lumbago alebo okolo ľavej polovice hrudníka.
  6. Ak má srdce menej kolitídy po podaní nitroglycerínu, Validolu alebo Corvalolu, znamená to, že bolesť je spojená s patológiou tohto orgánu.
  7. Ak uvedené lieky nezbavujú pocity bodnutia alebo reliéf po užívaní paracetamolu, analginu alebo iných liekov proti bolesti, je to v prospech poškodenia medzičasových nervov, svalov a chrbtice.
  8. Ak dôjde k situácii, keď je kolitída menšia (na ľavej strane s pripnutým hrudníkom), dôvody nie sú spojené so srdcom.

  Možné choroby

  V závislosti od príčiny sa bodnutie v oblasti srdca môže líšiť rôznymi spôsobmi: od mierneho brnenia až po najsilnejšie ostré "lumbago", ktoré spôsobujú, že pacient ležal stále v jednej polohe a držal dych. V tabuľke sú popísané najčastejšie choroby a ako presne je srdce pichnuté s nimi.

  Zdravý človek by nemal mať v oblasti srdca žiadne piercingové pocity. Patológia sa však nepovažuje za ľahké krátkodobé mravčenie, ktoré sa vyskytuje pravidelne počas aktívneho fyzického a psychoemotického zaťaženia alebo po ňom.

  Čo robiť: ako sa liečiť, núdzová starostlivosť

  Bez ohľadu na to, prečo srdce bodne a za akých okolností, musíte sa poradiť s lekárom. Presne určiť príčinu a čo robiť v konkrétnej situácii môže byť len špecialista - terapeut, kardiológ, neurológ.

  Ak sa bolesť objavila po prvýkrát a nemôžete určiť s tým, čo je pripojené, obráťte sa na terapeuta. Ak už príznaky boli už predtým a príčina bola zistená odborníkmi, môžete sa riadiť ich odporúčaniami alebo opäť konzultovať a vyšetriť ich príslušný špecializovaný lekár. Týmto spôsobom môžete nielen zmierniť stav, ale aj úplne vyliečiť príčinu choroby.

  Všetko, čo môžete - núdzové

  Je dôležité si pamätať! Je neprijateľné urobiť konečné rozhodnutie o príčinách a liečbe bodavých bolesti v oblasti srdca. Koniec koncov, za nimi môžu skrývať nielen banálne, ale aj nebezpečné choroby. Všetko, čo môžete urobiť, je pomôcť vám alebo chorému, keď sa bodnutie začalo náhle a veľmi zle. Ale ak sa stav nezlepší, nezabudnite zavolať sanitku volaním 103!

  Všeobecné opatrenia pre prvú pomoc v domácnosti naznačujú:

  • Oddychujte - čo robíte, sadnite si alebo ľahnite, nájdite miesto, v ktorom sa bolesť zníži.
  • Čerstvý vzduch - môžete ísť von a môžete otvoriť dvere a okná v miestnosti a zabezpečiť voľný prístup kyslíka. Ale nemali by ste chodiť, chodiť ani robiť iné aktívne pohyby.
  • Ak máte silnú bolesť, užite anestéziu: Panadol, Ketanov, Nimesil, Paracetamol, Ibuprom, Analgin.
  • Ak je údajnou príčinou srdcová choroba, vegetačná vaskulárna dystónia, neuróza alebo stres, piť jeden z nasledujúcich liekov: Validol, Corvalentment, Corvalol, Barboval, Valerian, Persen.
  • Nezabudnite vykonať merania krvného tlaku a pulzu. Ak sú normálne, s najväčšou pravdepodobnosťou nie je dôvod spojený s poškodením srdca.
  • Nemali by ste užívať nitroglycerín, ak je bolesť čisto šitá a nie je sprevádzaná pocitom tlaku v hrudníku alebo nízkym krvným tlakom. Môžete teda len ublížiť.
  • Ak sa napriek poskytnutej pomoci táto situácia nezvýšila o 30-40 minút, nezabudnite zavolať sanitku (telefón 103).

  Ako ukazuje skúsenosť, najčastejšie (70% prípadov) kolitída v oblasti srdca kvôli podráždeniu interkostálnych nervov. Takéto bolesti pravidelne narúšajú ľudí mnoho rokov, ale nikdy nemajú vážne dôsledky. U 25% je bodavá bolesť signálom nebezpečných, ale liečiteľných ochorení a iba v 5% prípadov signalizuje život ohrozujúce podmienky. Ale žiadna štatistika neoprávňuje podceňovať tento príznak!

  Tolle v srdci: príčiny, spojenie s patológiou, ako odstrániť mravčenie, možné liečenie, keď je to nebezpečné

  Pocit, že to bolí srdce, aspoň raz v živote vzniklo v každom z nás. Tento príznak môže byť dosť desivý a hneď vás spěchne k lekárovi, ale častejšie to rýchlo a nezávisle prechádza a tí, ktorí to skúsia, sa pokúšajú nezávisle nájsť príčinu piercingových pocitov v srdci.

  Sťažovanie brnenia v srdci môže nielen starším ľuďom s mnohými ochoreniami srdca a iných orgánov. Často sa príznaky starajú o mladých ľudí, ženy aj mužov, adolescentov a dokonca aj deti. Rozumieť jej pôvodu len na základe popisu pocitov nie je ľahké, pretože je to čo najpresnejšie a čo najpresnejšie povedať presne, ako každý pacient bolí alebo bolí.

  Podrobné vyšetrovanie však môže tlačiť lekára na príčinu sťažností a najjednoduchšie vyšetrenie - na potvrdenie. V niektorých prípadoch sú potrebné ďalšie testy na stanovenie presnej diagnózy, ale ak sú predpísané špecialistom, nemali by ste sa panikať. Nie vždy hĺbkové vyšetrenie znamená prítomnosť závažnej patológie.

  V niektorých prípadoch nie je brnenie v oblasti srdca vôbec spojené s aktivitou jeho svalov, hladinou krvného zásobovania, prítomnosťou alebo neprítomnosťou zápalu a inými patologickými zmenami. Symptóm môže byť funkčný, má psychogénny mechanizmus, vyskytuje sa v patológii iných orgánov.

  Starší pacienti v prípade pocitu šitia alebo bolesti v srdci, ktoré sa držia platómu alebo nitroglycerínu, sú mladí ľudia, ktorí nikdy nevznikli takéto príznaky, stratení, nevedia, kde majú bežať alebo čo robiť. Vo všetkých prípadoch nevysvetliteľnej bolesti alebo pálenia v oblasti srdca je v prvom rade potrebné navštíviť lekára. Môžete začať s terapeutom, ktorý vám v prípade potreby odkáže na EKG kardiológovi.

  Je zrejmé, že krátkodobé brnenie, trvajúce niekoľko sekúnd a prechod na vlastnú potrebu, nie je príčinou paniky, ale ak sa nepohodlie objaví, brnenie sa oneskorí niekoľko minút alebo viac a obvyklé lieky vo forme valylolu, corvalolu alebo nitroglycerínu nemajú účinok, mali by ste sa poradiť s lekárom,

  Ako môže bolesť srdca?

  Pomáha porozumieť príčinám bolesti a periodickej mravčenia v srdci a vyžaduje si dôkladné vypočúvanie, počas ktorého pacient objasní polohu, trvanie a povahu svojich pocitov. Ako ukazuje prax, podrobnejšie popísať bolesť a presne to nie je ľahká úloha a na to, aby sme sa s ňou vyrovnali, je vhodné vedieť, aké pocity sa v oblasti srdca vyskytujú a čo by ste mali venovať pozornosť, keď sa vyskytnú.

  Brnenie v srdci môže byť bezpečne pripísané rôznym bolestiam, ktoré sú akútne a krátkodobé alebo chronické, dlhé a ťažké. Keď srdce pichne, pacient môže tiež pocítiť nedostatok vzduchu, nával studeného potu, náhlu bolesť hlavy alebo závrat a množstvo ďalších symptómov, ktoré sa tiež odporúčajú objasniť lekárovi.

  Zvyčajne sa rozlišuje niekoľko typov bolesti v oblasti srdca:

  • Angina - často sa vyskytuje v patológii myokardu a srdcových tepien, zvyšuje sa pri námahe, skúsenostiach, je útlaková, obvykle ukončená nitroglycerínom (angína);
  • Infarkt - akútna, dýka, bodavá, horiaca, takmer vždy - veľmi intenzívna, sprevádzaná studeným potkom, strach zo smrti, respiračné poruchy, opuch žíl krvi a ďalšie príznaky spojené s nekrotickými procesmi myokardu (srdcový záchvat);
  • Kardialgia - súvisí so srdcovou a extrakardiografickou patológiou, často je prenikavá a krátkodobá, môže sa zvyšovať s inšpiráciou, pohybmi tela.

  Táto klasifikácia je do značnej miery podmienená, pretože bolesť a brnenie sú veľmi subjektívnymi pocitmi a každý pacient hodnotí ich intenzitu vlastným spôsobom. Prirodzene, bolesť môže byť bodnutím, lisovaním, pálenie a v niektorých prípadoch sú tieto príznaky kombinované a pre pacienta je mimoriadne ťažké lokalizovať a charakterizovať jeho pocity.

  Ak sa objaví bolesť srdca alebo bolesť, mali by ste venovať pozornosť niektorým podmienkam ich výskytu:

  1. Komunikácia s dýchaním, hrudníkmi;
  2. Zmena povahy pocitov pri palpácii hrudníka, medzikostného priestoru;
  3. Oslabenie pocitu trápenia pri užívaní liekov alebo ich nedostatočného účinku;
  4. Trvanie negatívnych pocitov, intenzita, rozšírenie do ramena, lopatka, epigastria atď.

  Srdce spôsobuje mravčenie

  Dôvody, pre ktoré srdce sú veľmi rozdielne a môžu ležať v kardiovaskulárnom systéme aj mimo neho. Dôjde nie vždy k srdcu v prítomnosti štrukturálnych lézií, v niektorých prípadoch sa srdce a iné orgány vôbec nezmení a neurotická porucha, autonómna dysfunkcia a intenzívny rast sú na prvom mieste.

  Najčastejšími porušeniami v srdci, ktoré vyvolávajú bodavú bolesť, sú:

  • Zápalové procesy v svaloch srdca alebo perikardu (zvlášť ťažká bodavá bolesť sa vyskytuje pri fibrínovej perikarditíde);
  • Poruchy srdcového rytmu - dokonca aj banálna extrasystolika, ktorá nie je vždy známkou problémov, môže spôsobiť mravčenie v srdci;
  • Koronárna srdcová choroba - od angíny pektoris po nekrózu myokardu, keď srdce zosilne s takou intenzitou, že pacient nemôže znášať;
  • Dystrofické zmeny srdca, kardiomyopatia;
  • Valvulárna choroba srdca.

  Ak srdce bodne z vyššie uvedených dôvodov, príznaky môžu zahŕňať aj úzkosť, potenie, sčervenanie alebo naopak cyanózu kože, tlakové skoky, mdloby, zimnicu, zvýšený alebo znížený pulz atď.

  Ľudia, ktorí majú bodavú bolesť v srdci spôsobenú chronickou srdcovou patológiou, majú ťažkú ​​únavu, slabosť pri vykonávaní akejkoľvek fyzickej aktivity av ťažkých prípadoch - v pokoji. Často sa objavuje kašeľ, dýchavičnosť, opuch končatín, čo poukazuje na zvýšenie srdcového zlyhania.

  Angina pectoris je jedným z najčastejších prejavov ischémie myokardu, keď sa pacienti sťažujú na depresívne, bodavé, kompresívne bolesti v srdci spôsobené ischémiou v dôsledku aterosklerotického procesu v koronárnych artériách. Angina pectoris je veľa starších ľudí, ktorí už boli vyšetrení kardiológa a používajú rôzne antianginózne látky na úľavu od útoku.

  Infarkt myokardu je akútna forma koronárnej choroby srdca, ktorá sa vyvíja s úplnou obštrukciou artérií, ktoré krmivajú myokard. Keď sú kardiomyocyty zničené, srdce nie je len bodkovanie, ale bolesť je taká intenzívna, že je charakterizovaná ako dýka, horiaca, neznesiteľná. Šitie bolesti počas infarktu sprevádza pocit strachu zo smrti, panika, psychomotorická agitácia, bledosť alebo začervenanie tváre, nestabilita tlaku a pulzu, potenie.

  projekcie infarktu a bolesti na anginu

  Hypertenzia sa často považuje za vaskulárnu patológiu, ale vždy vedie k zmenám v srdci. Hypertrofia ľavej komory, ktorá je nútená pracovať so zvýšenou silou, je sprevádzaná nedostatočným prívodom krvi do myokardu v dôsledku jej progresívneho zhrubnutia, a preto v prípade hypertenzie je srdce pichľavé v dôsledku ischemických procesov. Často sa brnenie vyskytuje na pozadí hypertenznej krízy s náhlym nárastom tlaku.

  Cardialgia arteriálnej hypertenzie v kombinácii s inými príznakmi ochorenia ( "fly" pred očami, bolesti hlavy, dýchavičnosť, pocit horúčky, atď..), takže pacient nie je schopný zamerať svoju pozornosť na mravenčenie v mojom srdci, pripisovať to jeden z prejavov hypertenzie.

  Zvlášť závažne postihuje srdce zápalovými zmenami v myokarde alebo srdcovom koši:

  zápal srdcového svalu

  Myokarditída sa vyskytuje s pulzujúcou, akútnou, intenzívnou bolesťou, ktorá sa vyskytuje na pozadí horúčky, všeobecnej intoxikácie, príznakov srdcového zlyhania, dýchavičnosti.

  Perikardiálny zápal, jeden z hlavných príznakov, má bodavú bolesť v oblasti srdca, ktorá je spojená s podráždením nervových zakončení, s ktorými sú perikardiálne letáčky veľmi bohaté. Bolesť je ostrá, rezná, bodavá, horšia pri dýchaní a zachytení určitých pórov, prechádza do ramena, pravá polovica hrudníka a je kombinovaná s horúčkou, silnou slabosťou a suchým kašľom.

  Dystrofické zmeny myokardu, kardiomyopatia, chlopňové chyby zariadení, kolísanie srdcového rytmu môže byť sprevádzané bodavú bolesť na hrudníku, ku ktorému dochádza pri cvičení alebo v pokoji, v kombinácii s prejavmi chronického srdcového zlyhania. Táto bolesť nie je spojená s dýchaním alebo pohybmi tela.

  Bolí to srdce aj s prolapsom mitrálnej chlopne, čo je veľmi časté medzi modernými mladými ľuďmi, a preto mnohí pacienti a ich rodičia majú tendenciu spájať bolesť s defektom. Samozrejme, vyhlásil prolaps s grganie, čo spôsobuje sekundárne zmeny v srdcovom svale, je celkom schopný provokovať bolesť a brnenie, ale vo väčšine prípadov je výhrez I. stupňa, bez toho, aby hemodynamické nestability neposkytuje žiadne cardialgias, a ak dôjde k brnenie, je príčinou, že je potrebné hľadať iná - napríklad autonómna dysfunkcia,

  Extracardiálne príčiny mravčenia srdca

  Extracardiačné príčiny bodavých bolesti v srdci veľa. Môže spôsobiť rôzne ochorenia vnútorných orgánov a nervového systému:

  • Problémy s chrbticou - bodnutie bolesti v kombinácii s necitlivosťou pokožky, pocitom lezania;
  • Interkostálna neuralgia - silná bolesť pozdĺž medzikostálneho priestoru;
  • Bronchopulmonárna patológia;
  • Choroby tráviaceho systému;
  • Neurosis, autonómna dysfunkcia;
  • Endokrinná patológia.

  Osteochondróza, herniácia medzistavcových diskov prispieva k stlačeniu nervových koreňov a vzniku bolesti v oblasti srdca. Niektorí pacienti naznačujú, že srdce bodne, hoci bližšie vyšetrenie tiež odhaľuje neurologické príznaky vo forme kožnej necitlivosti, porúch citlivosti atď. Osteochondróza môže v oblasti srdca vyvolávať nočné útoky bolesti a brnenia.

  Bolesť pri osteochondróze je dosť ťažká, môže sa cítiť ako výstrel v oblasti hrudníka, trvá niekoľko minút až niekoľko hodín. Pohyby ramien a tela spôsobujú zvýšenú bolesť.

  Interkostálna neuralgia je ďalšou možnou príčinou extrémnej bolesti srdca, hrudníka, pozdĺž medzikostálneho priestoru. Bolestná, rezná, niekedy neznesiteľná, zhoršená pohybmi a palpáciami postihnutého medzikostálneho priestoru.

  Pri patológii pľúc je možná ostrá bodavá bolesť. Najbežnejšou "pľúcnou" príčinou je pleurisika, najmä fibrinózna, keď sú listy sérovej membrány pokryté proteínom fibrinóznym exsudátom, pretrepávajú sa počas respirácie, čo spôsobuje podráždenie mnohých receptorov a intenzívnu bolesť.

  Keď pleuréza ovplyvňuje pravú polovicu hrudníka, v priebehu inhalácie a výdychu prechádza v oblasti srdca, bolesť sa zvyšuje s pohybom hrudníka. Ak sa pacient zadržiava dych a zároveň sa pohybuje trupom, bolesť nezmizne a môže sa ešte zhoršiť.

  Bolestivosť v oblasti hrudníka a srdca sa vyskytuje počas pneumotoraxu, keď sa v hrudnej dutine nahromadí vzduch a stlačuje pľúca a spôsobuje ostrou bodavú bolesť v oblasti srdca. Bolí srdce pravostrannou pneumóniou, potom sa bolesť kombinuje s horúčkou, dýchavičnosťou, kašľom a znakmi všeobecnej intoxikácie.

  Choroby tráviaceho systému môžu tiež viesť k bolesti a prejavom v oblasti srdca. Napríklad, brušná distenzia prispieva k zvýšeniu membrány a obmedzuje pohyblivosť pľúc. Okrem toho sa pozícia srdca trochu mení, na hrudníku sa objavuje nepohodlie a bolesť je možná.

  Pri gastritíde, peptickom vredu, pri herniách pažeráka sa otvorí membrána, sprevádzaná zvýšenou sekrečnou funkciou žalúdka, bolesť môže byť horiaca, pulzujúca. Takéto pocity sú lokalizované v podbude, môžu sa po jedení zvyšovať, ale nesúvisia s motorickou aktivitou pacienta.

  Coleitis pod srdcom vľavo s gastroezofageálnym refluxným ochorením. Podľa niektorých správ je takmer polovica všetkých epizód bolesti v ľavej polovici hrudníka spôsobená nekardiálnymi príčinami spojená s refluxom. Bolesť v patológii zažívacieho systému môže poskytnúť ramená, krk, chrbát, medzikuskulárna oblasť, čeľusť.

  Jedna z najčastejších nekardiálnych príčin bodavých bolesti v srdcovej oblasti je považovaná za autonómnu dysfunkciu (IRR). Tento komplex komplexu symptómov sa prejavuje veľmi rôznorodými príznakmi porúch inervácie zo strany vnútorných orgánov, pacienti sa sťažujú na to, že ich srdce pichne, opisujúc symptóm skôr farebným spôsobom.

  Vzhľadom na osobitnú emocionálne vnímanie akékoľvek známky patológie, u pacientov s cievnou dystónia spravidla ihneď ponáhľať k lekárovi pre diagnózu, ale kontrola a rutinné kontrola nevykazovala žiadne abnormality, pretože srdce tuniky nie je v dôsledku štrukturálnych zmien v ňom.

  Drobná bolesť v rozpore s sympatickým tónom je krátkodobá, najčastejšie sa vyskytuje na pozadí stresu v kombinácii s ďalšími príznakmi - potenie, záchvaty paniky, hnačka, tremor, tahi alebo bradykardia, dýchavičnosť. Pri záchvatoch paniky môže pacient pocítiť arytmiu, má silný strach zo smrti, bodavá bolesť sa šíri cez ľavú stranu hrudníka, čo simuluje dokonca aj srdcový záchvat, ktorý ešte viac vystrašil pacienta. Účinok v takýchto prípadoch nie je nitroglycerín s platónom, ale bežné sedatíva, napríklad valerián alebo matka.

  psychogénna bolesť v srdci spôsobená vegetatívnou dysfunkciou, vrátane kombinácie s respiračnými syndrómami - bežným javom

  Neurozy a podobné poruchy sa môžu vyskytnúť pri bolestiach bolesti v oblasti hrudníka, zriedkavého brnenia a kvôli veľkému počtu nesúvisiacich symptómov sa opisuje bolesť alebo ako presne trpí srdce pacienta. Na tvári všeobecnej apatia alebo agitácie, nestability nálady, tendencie k depresii alebo agresii.

  Sťažnosť, ktorá postihuje srdce, bolí v hrudi, srdcový rytmus je často narušený endokrinnou patológiou. Bolesť môže byť sprevádzaná zvýšenou frekvenciou pulzu, ktorá sa šíri do ľavej a ramennej oblasti a dosiahne podobnosť s angínou pectoris. Obzvlášť často tieto príznaky sprevádzajú ochorenie štítnej žľazy, adrenálne nádory.

  V niektorých vírusových infekcií, proti pozadia ťažké intoxikácie môže byť pichanie pocit v hrudi, a herpes biť medzirebrové nervy v priebehu exacerbácie ochorenia, je tzv šindle, v ktorom pichne srdce je tak intenzívny, že výkriky pacient, stonanie, nemôže dýchať, strach a spojky na postihnutej polovici hrudníka. Horúčka a charakteristická vyrážka pozdĺž medzikostálneho priestoru pomáhajú správne diagnostikovať túto chorobu.

  Preto bez prieskumu jednoznačnej odpovede na otázku, čo môže preraziť srdce, nie je možné dať každému pacientovi. Dôvody pre toľko o vlastné diagnózy alebo samoliečby otázky, pretože osoba ďaleko od medicíny, nebudú schopní správne vyhodnotiť symptómy, a preto riziko chýbať vážne patológie, alebo naopak, spadajú do panike, keď príčina bodavá bolesť je úplne neškodný,

  Čo mám robiť, ak moje srdce bije?

  Je jasné, že keď srdce pichne, je ťažké udržať si emočnú rovnováhu a väčšina pacientov začne paniku, zavolá sanitku alebo ponáhľa na kliniku na diagnózu, čerpá z fiktívnych záverov o infarkte a iných závažných ochoreniach. Avšak so všetkými príznakmi problémov, najčastejšie to nie je spôsobené ťažkou patológiou, takže najskôr sa musíte uklidniť.

  Ak srdce pichne, odporúča sa pokúsiť zhodnotiť bolesť - akútna je, ako dlho je a aké ďalšie príznaky sa objavujú. V čase bolesti môžete zadržať dych, pokúsiť sa pohybovať trupom, pocit medzikostného priestoru, posúdiť vzťah šitia bolesti s pohybom, dýchaním, palpáciou. Keď pôjdete k lekárovi, tieto informácie urýchlia a uľahčia diagnostiku, najmä ak bolesť ustúpila alebo zmizla úplne.

  Dieťa môže prechádzať do srdca z rovnakých dôvodov ako dospelí, ale diagnóza bude oveľa ťažšia, pretože nie každý dospelý môže správne opísať svoje pocity a dieťa bude úplne stratený alebo vystrašený. V takýchto prípadoch je pre rodičov lepšie, aby sa nezúčastňovali nezávislého hľadania odpovedí, a preto deti cítia svoje srdce a správne je kontaktovať pediatra alebo kardiológa.

  Je lepšie, aby ste sa nenútili samoliečiť akúkoľvek bolesť v srdci, pretože môžete chýbať čas alebo vynechať vážnu chorobu, ale je možné prijať určité opatrenia. Napríklad pacienti so zavedenou diagnózou stenokardie alebo arytmií môžu užívať svoje predpísané lieky - nitroglycerín s valylolom, cordaronom, anaprilinom. Mnoho ľudí používa Corvalol, Valocordin a ďalšie "srdcové kvapky", ktoré majú utišujúci účinok.

  Ak sa srdce zmení na pozadí poklesu tlaku v hypertonikách, potom je celkom vhodné používať antihypertenzívne lieky - captopril pod jazykom, rovnaký nitroglycerín, ak je súčasne ischemická choroba srdca, magnézia intramuskulárna, diuretikum. Spravidla po normalizácii tlaku a "srdce nechá ísť".

  S brnenie v oblasti srdca na pozadí neurózy, záchvat paniky, autonómna dysfunkcia u mladých ľudí, ktorí nemajú choroby samotného srdca, sedatíva poskytujú dobrý a rýchly účinok. Môžete piť tinktúry valerián alebo matka, hlohu, Corvalol v súlade s odporúčaným vekom a stavovými dávkami.

  Pri zápalových procesoch - myozitíde, neuralgii, šindle - je lepšie okamžite konzultovať lekára, ktorý predpíše protizápalové lieky, analgetiká, antivírusové lieky a tiež odporúča fyzioterapeutickú liečbu.

  Zvláštna pozornosť sa musí vykonať, ak sa srdce pichne a objavuje sa dýchavičnosť, tlakové kvapky, nevoľnosť sa vyskytuje pri vracaní, bolesť z piercing sa vyvíja do dýky alebo pálenia a pulz je narušený. Tieto príznaky hovoria v prospech vážnej patológie, ktorá si vyžaduje včasnú diagnostiku a liečbu.

  V prípade, že srdce bodne medzi plným zdravím a príznak je krátkodobý a prechádza sám, môžete sa jednoducho upokojiť, dýchať hlboko a ticho, zaujať vodorovnú pozíciu, uvoľniť golier košeľu alebo kravatu. Ak sa objaví mravčenie, stojí za to navštíviť terapeuta.

  Srdce prick: dôvodov, prečo robiť doma

  Srdce môže prichádzať s rôznymi chorobami, ktoré sú závažné, smrteľné pre pacienta a dokonale neškodné, nesúvisia so srdcovými problémami a nevyžadujú špeciálnu liečbu. Znalosť hlavných príčin vzniku tohto nepríjemného symptómu a charakteristických čŕt skutočnej bolesti umožní doma správne poskytnúť prvú pomoc sebe alebo blízkej osobe.

  Príčiny srdcového brnenia

  Šitie bolesti v srdci môže byť znakom množstva srdcových a cievnych ochorení:

  • Ischémia myokardu, ktorá sa vyskytuje počas kŕče a upchávania koronárnych artérií s cholesterolovými plakmi. Tento patológia je prejavom angíny.
  • Infarkt myokardu - extrémna ischémia.
  • Kardiomyopatia je polyetiologické ochorenie sprevádzané progresívnou dysfunkciou srdcového svalu.
  • Myokarditída je zápal myokardu infekčnej alebo autoimunitnej povahy.
  • Hypertenzia, v ktorej srdce funguje "pre opotrebovanie", je dôvod, prečo to pravidelne bolí.

  Našťastie najväčšie mravčenie v srdci vzniká z dôvodov úplne nesúvisiacich s abnormalitami samotného srdca. Medzi tieto dôvody patrí:

  V skutočnosti, s týmito patológiami, to nie je vôbec srdce vlajúce. Pacienti majú nepríjemné pocity v hrudníku, takže prvá vec, o ktorej si myslia, je samozrejme srdcové problémy, hoci neexistujú.

  V samostatnej skupine príčin štípania v oblasti srdca sú ochorenia, pre ktoré nie sú žiadne patologické zmeny v srdci, ale stále to bolí:

  • Vegetatívne poruchy.
  • Cardioneurosis.
  • Hormonálne poruchy vrátane tých, ktoré sa vyskytujú počas menopauzy a PMS.

  U mužov je brnenie v srdci najčastejšie spojené s ischemickými problémami, chorobami tráviacich orgánov, osteochondrózou a medzičasovou neuralgiou. Pre ženy sú typickejšie rôzne neurologické a hormonálne poruchy sprevádzané nepríjemnými pocitmi v hrudníku.

  Ako rozpoznať srdcový infarkt

  Infarkt myokardu a záchvaty angíny nie vždy postupujú klasicky a je možný atypický klinický obraz, ktorý napodobňuje iné ochorenia, ako je interkostálna neuralgia alebo strhnutie nervových koreňov v chrbtici. Preto je vhodné zistiť, aké symptómy možno rozoznať skutočný srdcový záchvat od pálenia v oblasti srdca nekardiálnej povahy.

  Bolesť srdca počas ischémie myokardu má nasledujúce znaky:

  • Vyskytuje sa na pozadí silného vzrušenia alebo počas fyzickej aktivity (zdvíhanie závažia, cvičenie v posilňovni, rýchle chôdza, beh, lezenie po schodoch atď.).
  • Pacienti ju charakterizujú ako stláčanie, pečenie. Ale je možné, že srdce bude len pichľavé.
  • Bolestivosť dáva v ľavej ruke, v lopatke, na krku.
  • Nepríjemné pocity sa zvyšujú, ak človek naďalej prisahá, je nervózny, beží atď.
  • V pokoji je pacient ľahší.
  • Nitroglycerín potláča bolestivý záchvat, avšak pri infarkte myokardu je ako anestetikum neúčinný. Jeho pacienti sa podávajú, aby zabránili ďalšiemu poškodeniu srdcového svalu.

  Okrem bolesti pri srdcovom infarkte sa vyskytuje prudká slabosť, závraty, vychladnutý pot, pocit dusenia, panika. Ak osoba dlho trpí na srdcové problémy, akékoľvek dlhotrvajúce ťažkosti na hrudníku by sa mali považovať za srdcový záchvat.

  Pri ochoreniach chrbtice a medzičasovej neuralgie má brnenie v oblasti srdca zvyčajne úzky vzťah s motorickou aktivitou a pozíciou pacienta: v jednej polohe srdce bolí, v druhom nie. Ak je príčinou bolesti gastritída alebo pankreatitída, nepohodlie sa zvyčajne vyvoláva jedlom. Pri neurologických a autonómnych poruchách môže príznaky mravčenia v srdci naraziť a trvať niekoľko hodín. Fyzická aktivita v takýchto situáciách nezhoršuje pohodu pacienta, ale naopak sa dokonca zlepšuje. Je zrejmé, že nitroglycerín vo všetkých týchto situáciách, bolesť v srdci neznižuje.

  Aký lekár sa má kontaktovať

  Ak je vaše srdce šité, musíte si sadnúť, oddýchnuť, počúvať svoje pocity a potom sa rozhodnúť, čo robiť: užívajte pomocnú drogu (to platí pre "jadrá"), zavolajte na ambulanciu alebo odpočiňte a uistite sa, že čoskoro navštívite lekára.

  Ľudia so srdcovou chorobou zvyčajne vedia, čo vyvoláva a zmierňuje bolesť. Preto ak začnete pichať do hrudníka, musia zastaviť akúkoľvek aktivitu, predtým si vezmite lieky predpísané lekárom. Ľudia s anginóznymi tabletami preukázali prípravky obsahujúce nitroglycerín. Pilulka musí byť umiestnená pod jazyk a čakať na to, aby fungovala. Ak nie je žiadny účinok, môžete si vziať ďalšie za 5-7 minút. Dôležité: celková dávka nitroglycerínu nesmie prekročiť 3 tablety.

  Mravčenie v srdci by sa malo považovať za ohrozujúce v nasledujúcich situáciách:

  • Ak bolestivý útok trvá viac ako 15 minút a každú minútu sa zdravotný stav zhoršuje stále viac.
  • Ak sa v kľude nezhorší nepohodlie.
  • Ak nitroglycerín alebo iný liek predpísaný lekárom nepomôže.
  • Ak je bolesť v srdci sprevádzaná ťažkým závratom, nevoľnosťou a vracaním, nízkym krvným tlakom.

  Všetky opísané situácie vyžadujú volanie na ambulanciu. Pri infarkte myokardu je každá minúta rozhodujúca. Ak pacient nie je doručený do oddelenia infarktu a špeciálne lieky nie sú podané včas, môžu sa vyskytnúť nenapraviteľné škody.

  Ak sa objaví a zmizne mravčenie v oblasti srdca, je potrebné konzultovať s terapeutom. Elektrokardiogram pomôže lekárovi znížiť množstvo vážnych srdcových ochorení. Taktika ďalšieho vyšetrenia bude závisieť od toho, aké ochorenie je podozrenie. Pre podrobnejšiu kontrolu srdca sa vykonáva ultrazvuk. Možno budete tiež musieť poradiť s neurológom, gastroenterológom, kardiológa, endokrinológom.

  Čo robiť doma, ak je vaše srdce pichľavé

  Onemocnenie srdca nie je vždy možné liečiť doma. Väčšina týchto patológií predstavuje nebezpečenstvo pre život pacienta, a preto si v nemocnici vyžaduje vážnu liečbu. Ale gastroenterologické a neurologické problémy sa dajú riešiť doma.

  Ak príčinou mravčenia v srdci je gastritída alebo chronická pankreatitída, pacientovi sa ukáže diéta a lieky na normalizáciu zažívacieho procesu. Pri osteochondróze sa terapeutická telesná výchova, plávanie, chôdza a skutočne akákoľvek fyzická aktivita považujú za základné zložky liečby. Zníženie závažnosti bolesti na hrudi s interkostálnou neuralgiou nebude úspešné bez protizápalovej terapie a fyzioterapie.

  V prípade autonómnych porúch a kardioverúrie môžete zastaviť útočenie na bolesť srdca pomocou sedatíva (Corvalola, Valerian, tinktúra s matkou a pod.). Následne títo pacienti, lekári predpisujú lieky, ktoré pôsobia na nervový systém, ako aj vitamíny a lieky, ktoré zlepšujú metabolizmus. Okrem toho musí pacient:

  • Normalizujte denný režim (musíte spať minimálne 8 hodín)
  • Viac na čerstvom vzduchu.
  • Vyhnite sa nepokojom, konfliktným situáciám.
  • Zlikvidujte produkty a návyky, ktoré sú škodlivé pre nervový systém. Najmä nie je otázne fajčenia a pitia alkoholu, zneužívania kávy a silného čaju, čokolády, cukroviniek.
  • Choďte plávať.
  • Praktické ošetrenie tonickej vody, napríklad, si každý deň užívajte kontrastnú sprchu.
  • Vykonajte ranné cvičenia.

  Keď hormonálne poruchy, PMS a menopauza, na zlepšenie pohody a elimináciu nepríjemných pocitov v oblasti srdca pomáha správne vybraná hormonálna liečba. Avšak nie menej dôležité ako užívanie liekov predpísaných lekárom, pre takýchto pacientov má dostatočnú telesnú aktivitu, dobrú výživu, dobrý spánok, odpočinok a pravidelný intimný život.

  Olga Zubková, lekárka, epidemiológ

  5,858 celkom zobrazení, 3 zobrazenia dnes

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Zariadenie na meranie tlaku

  Každá osoba, ktorá prišla k terapeutovi, je konfrontovaná s plánovaným meraním intravaskulárnych hodnôt. Ak sa súčasne zistí hypertenzia alebo hypotenzia, bude potrebné sledovať intravaskulárne indikátory pravidelne, je možné hospitalizovať, aby sa naučili všetky znaky choroby.

  Mozgové vasodilatátory

  Prerušenie mikrocirkulácie krvi v mozgu je vážnou odchýlkou, ktorá môže byť spôsobená vaskulárnymi ochoreniami, nepriaznivými environmentálnymi podmienkami a množstvom ďalších faktorov.

  Revízia mitrálnej nedostatočnosti, 1, 2 a zvyšné stupne ochorenia

  Z tohto článku sa dozviete: čo je nedostatočnosť mitrálnej chlopne, prečo sa vyvíja, ako sa prejavuje. Rozsah ochorenia a jeho črty. Ako sa zbaviť nedostatku mitrálnej chlopne.

  Vitamíny pre srdce a cievy: zoznam liekov

  Sedavý životný štýl, častý stres, zlé návyky, nezdravá strava, nepravidelná pracovná doba - teraz vyzerá ako život mnohých ľudí. Také zaťaženie nemôže ovplyvniť zdravie kardiovaskulárneho systému a počet pacientov s kardiológmi sa neustále zvyšuje.

  Bolesť hlavy: príčiny a spôsoby liečby

  Ivan Drozdov 30.10.2017 3 Komentáre Bolesť hlavy, či už spontánna, rastúca, ostrá, bolestivá, pulzujúca alebo utláčajúca sa, sa vyskytuje v živote akejkoľvek osoby, ale bez dôvodu sa to stáva zriedkavo.

  Symptómy infarktu myokardu, prvé príznaky

  Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko smrti je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu. Najčastejšie sa rozvíja u mužov vo veku od 40 do 60 rokov.