Sedavý životný štýl, častý stres, zlé návyky, nezdravá strava, nepravidelná pracovná doba - teraz vyzerá ako život mnohých ľudí. Také zaťaženie nemôže ovplyvniť zdravie kardiovaskulárneho systému a počet pacientov s kardiológmi sa neustále zvyšuje. Je smutné, že medzi nimi je stále viac a viac mladých ľudí, dospievajúcich a detí.

V snahe vyrovnať sa s týmto problémom a minimalizovať negatívny vplyv na srdce a cievy nemôže iba v súlade s pravidlami zdravého životného štýlu a pravidelné monitorovanie lekárom, ale aj pomocou DRX vitamínov a stopových prvkov, ktoré sú schopné závažného podporu kardiovaskulárneho systému. Terapeut alebo kardiológ vám pomôže vybrať si taký komplex vitamínov a minerálov, ktorý zohľadní vaše individuálne vlastnosti: vek, hmotnosť a zdravotný stav. V našom článku vám predstavíme tie vitamíny, minerály a prípravky, ktoré sú založené na nich a ktoré sú schopné obnoviť a udržiavať srdce a krvné cievy.

Aké vitamíny sú dobré pre srdce a krvné cievy?

Zoznam vitamínov, ktoré posilňujú srdce a krvné cievy, zahŕňajú:

 1. Vitamín C (alebo kyselina askorbová) - je schopný urýchliť všetky metabolické procesy, posilňuje myokard a cievne steny, zabraňuje nadmernej tvorbe cholesterolu.
 2. Vitamín A (alebo retinol) - zabraňuje vývoju aterosklerotických procesov na stenách krvných ciev a zlepšuje metabolické procesy.
 3. Vitamín E (tokoferol) - je antioxidantom a zabraňuje oxidácii tuku. Takýto náraz chráni tkanivá krvných ciev a srdca pred poškodením.
 4. Vitamín P (rutín) - posilňuje steny tepien a zabraňuje nadmernému krvácaniu.
 5. Vitamín F (skupina polynenasýtených mastných kyselín: kyselina linolová, kyselina arachidónová a kyselina linolénová) - posilňuje srdcové tkanivo, zabraňuje výskytu plakov cholesterolu a krvných zrazenín na vnútornej vrstve tepien.
 6. Koenzým Q10 je vitamínom podobná látka syntetizovaná v pečeni, potrebná pre energiu, zabraňuje infarktu myokardu, arytmiám a predčasnému starnutiu.
 7. Vitamín B1 (tiamín) - po vstupe do tela sa mení na kokarboxylázu, čo je nevyhnutné na stimuláciu kontrakcií srdca.
 8. Vitamín B6 (pyridoxín) - normalizuje metabolizmus lipidov a prispieva k porušeniu a odstráneniu prebytku cholesterolu.

Aké stopové prvky sú dobré pre srdce a krvné cievy?

Zoznam stopových prvkov, ktoré posilňujú srdce a krvné cievy, zahŕňajú:

 1. Horčík - poskytuje rovnováhu draslíka a sodíka, stabilizuje krvný tlak, zlepšuje metabolizmus v myokarde a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.
 2. Vápnik - posilňuje steny ciev a normalizuje kontrakciu srdcového svalu. Pre lepšiu absorpciu vitamínu D
 3. Draslík - poskytuje vysoko kvalitné vedenie nervových impulzov potrebných na kontrakciu myokardu pozdĺž nervových vlákien.
 4. Fosfor - je stavebným materiálom pre bunkové membrány a poskytuje prenos nervových impulzov a kontrakciu myokardu.
 5. Selén - ničí voľné radikály, ktoré poškodzujú steny krvných ciev a srdcového tkaniva, a prispieva k lepšiemu vstrebávaniu iných vitamínov a minerálov.

Kto by mal najprv užívať vitamínové a minerálne prípravky na srdce a krvné cievy?

Väčšina ľudí začne myslieť na zdravie srdca a krvných ciev a ich podporu len vtedy, ak majú nejakú chorobu. Je známe, že prevencia kardiovaskulárnych ochorení môže nielen chrániť proti progresii ochorenia, ale tiež zabrániť jej vzniku.

Kardiológovia rozlišujú takéto skupiny osôb, u ktorých sa preukázalo, že užívajú komplex vitamínov a minerálov pre srdce a krvné cievy:

 • pacienti s vaskulárnymi patologiami hlavy alebo dolných končatín;
 • pacienti, u ktorých sa vyskytlo závažné kardiovaskulárne ochorenie;
 • osoby nad 35 rokov;
 • športovci;
 • ľudia pracujúci v odvetviach s nebezpečenstvom alebo ktorí vykonávajú ťažkú ​​fyzickú prácu;
 • deti a dospievajúci (ak je to uvedené).

Ak patríte do jednej z vyššie uvedených skupín, mali by ste sa obrátiť na terapeuta alebo kardiológa, ktorý vám pre Vás vyberie ten správny liek. Vzhľadom na vaše individuálne charakteristiky bude lekár schopný predpísať dávku, poradiť, v ktorom ročnom období je lepšie absolvovať priebeh liečby vitamínmi, určiť trvanie a frekvenciu podávania.

Nejúčinnejšie a najpopulárnejšie vitamínovo-minerálne komplexy pre srdce a krvné cievy

Dnes na regáloch lekární nájdete veľa vitamínových prípravkov pre kardiovaskulárny systém. Niektoré z nich zahŕňajú minerály a rôzne prírodné zložky (šípka, zázvor, hloh, ginkgo biloba, mäta, L-cysteín atď.). Zvážte tie najefektívnejšie a najobľúbenejšie.

askorutin

Zloženie tohto liečiva zahŕňa vitamín C a rutín. Jeho príjem pomáha znižovať krehkosť a priepustnosť kapilár, posilňuje cievne steny, eliminuje ich zápal a opuch. Ascorutín má antioxidačný a rádioprotektívny účinok, prispieva k normalizácii metabolizmu uhľohydrátov, urýchľuje regeneráciu tkanív a zvyšuje odolnosť voči vonkajším nepriaznivým faktorom.

Asparkam

Zloženie tohto lieku zahŕňa aspartát draselný a aspartát horečnatý, ktoré podporujú činnosť srdca, obnovujú rovnováhu elektrolytov a majú antiarytmický účinok. Môže sa používať nielen ako vitamínový doplnok, ale aj ako kompletný liek na arytmie, infarkt myokardu, digitálnu intoxikáciu a srdcové zlyhanie. Okrem priaznivých účinkov na srdce Asparkam zlepšuje trávenie a zlepšuje kontraktilné schopnosti kostrového svalstva.

BAA Hawthorn Forte

V zložení potravinárskej prídavnej látky je obsiahnutý hloh (ovocia a kvetín extrakt), aspartát horečnatý a aspartát draselný, ktoré prispievajú k normalizácii srdcovej frekvencie, zníženie krvného tlaku a vyvíjať osviežujúci a mierny sedatívny účinok. Rutín obsahujúci hlohu, hyperosid a kvercetín lieči kapiláry, eliminujú zápaly cievnych stien, bojujú s vírusmi a chránia krvné cievy pred účinkami nepriaznivých faktorov. Vitexín, ktorý je súčasťou lieku, eliminuje kŕče a normalizuje činnosť myokardu a aktivuje jeho enzýmy.

Vitrum Cardio

Tento vitamín-minerálny komplex obsahuje komplex vitamínov A, E, D3, C, B1, B12, B6, B2, pantoténovú a kyseliny listovej, nikotínamid, selén, chróm, sójový lecitín, beta sito sterol, zinok, psyllium semeno, ovsených otrúb a rybí olej. Liečivo sa používa na prevenciu vzniku ochorenia koronárnych artérií a aterosklerózy, je určené počas rehabilitácie po mozgovej príhode a infarkte myokardu. Vitrum Cardio normalizuje metabolizmus lipidov a pomáha normalizovať hladinu triglyceridov a cholesterolu v krvi.

Bude riadiť

Zloženie tohto lieku zahŕňa vitamíny B1, B2 a B6, aspartát draslík a horčík, boky, kvety z hlohu a extrakt z ginkgo biloba. Tieto zložky posilňujú cievne steny, normalizujú krvný obeh, obnovujú myokard a zlepšujú jeho kontraktilitu. Liek je schopný spomaliť aterosklerotické procesy v koronárnych cievach a zabrániť vzniku infarktu.

Cardio Forte

Zloženie vitamínovo-minerálny komplex obsahuje vitamíny C, B6, B12, E, kyselinu listovú, beta-karotén, horčík, lykopén, valeriána a hloh extrakty, viacnásobne nenasýtené mastné kyseliny, L-arginín, L-taurín, draslík a škorice. Cardio Forte sa používa na liečbu a prevenciu neurocirkulačnej dystónie srdcového alebo hypertenzného typu, hypertenzie a iných patologických stavov srdca a krvných ciev. Taktiež sa liek môže podávať ľuďom, ktorí sú ohrození vývojom chorôb srdca a krvných ciev.

Doppelgerz Cardiovital

Zloženie tohto liečiva je extrakt z listov a kvetov hloh, ktorý má antispazmodické, kardiotonické a sedatívne účinky. Príjem Doppelgerts Cardiovital poskytuje selektívnu dilatáciu krvných ciev hlavy a srdca, pomáha normalizovať krvný tlak a normalizuje venózny tlak. Liečivo sa používa pri komplexnej liečbe srdcového zlyhania stupňa I-II.

CoQ10 (koenzým Q10)

Zloženie tohto unikátneho liečiva zahŕňa koenzým Q10, ktorý prispieva k produkcii a akumulácii energie v bunkách. Recepcia CoQ10 poskytuje zvýšenú imunitu a normalizáciu srdca a krvných ciev. Liečivo sa používa na liečbu a prevenciu hypertenzie, zlyhania srdca, myokarditídy a myokardiálnej dystrofie. Koenzým Q10 pomáha znižovať krvný tlak, normalizuje krvný obeh, má pozitívny účinok na mozog a poskytuje celé telo potrebnú energiu.

Kardiohels

Zloženie tohto prípravku patria vitamíny A, C (štyri formy), E, ​​B12, kyselinu listovú, draslík, selén, zinok, horčík, niacín, koenzým Q10, L-karnitín, cesnak, Ginkgo biloba, vŕba biela a hloh. Príjem Kardiohelsa pomáha stabilizovať látkovú výmenu, znižuje hladiny cholesterolu a protrombínu, posilnenie cievnej steny, obnovenie ich pružnosti, prevencia tvorby aterosklerotických poškodení, zlepšenie nervového systému a obehového normalizácie. Liek má protizápalový, imunostimulačný, hypotenzívny a choleretický účinok.

Synchron-7

Zloženie tohto liečiva zahŕňa sedem prírodných foriem vitamínu C, grapefruitového pektínu, bioflavonoidov a diétnych indolov. Synchron-7 je úspešne používaný kardiológmi na liečbu výraznej aterosklerózy, niektorých srdcových chýb a myokarditídy. Tiež môže byť liek predpísaný na normalizáciu cholesterolu v krvi, udržiavať imunitu, eliminovať hormonálnu nerovnováhu, urýchliť regeneráciu tkaniva a udržiavať duševnú a fyzickú aktivitu počas intenzívnej námahy.

Existuje oveľa viac multivitamínových prípravkov pre srdce a krvné cievy. V tomto článku sme vám predstavili len niektoré z nich a popísali ich hlavné vlastnosti. Ktorý z nich je pre vás najvýhodnejší? Odpoveď na túto otázku možno získať konzultáciou s lekárom, pretože každá droga má svoj vlastný počet indikácií a kontraindikácií. Pamätajte na to a buďte zdraví!

Vitamíny pre kardiovaskulárny systém

Výkonnosť nášho tela závisí od fungovania ciev. Vzhľadom na vek je elasticita tepien a kapilár zlomená, takže by ste sa mali obávať ich posilňovania. Kľúčovú úlohu zohrávajú komplexy vitamínov a užitočné stopové prvky, ktoré by sa mali považovať za preventívne opatrenia.

Moderný život je neustály nával, stres, nervové napätie, nezdravá strava. Pre náš kardiovaskulárny systém sú vitamíny nevyhnutné. Čím skôr premýšľate o tom, tým dlhšie žijete.

Vyberieme komplex vitamínov pre telo

Vitamíny nielen posilňujú krvné cievy a srdce, úspešne odolávajú usadzovaniu cholesterolu a normalizujú krvný obeh. Nedostatok stopových prvkov a vitamínov vedie k kardiovaskulárnym ochoreniam. Komplexná liečba týchto patologických stavov nevyhnutne zahŕňa lieky s potrebnými komplexmi vitamínov.

Aj príčiny vývoja patológií zahŕňajú:

 • sedavý životný štýl;
 • pravidelný nervový stres;
 • nadváhou;
 • zlé návyky;
 • ochorenie obličiek;
 • poškodenie endokrinného systému (tyreotoxikóza, diabetes mellitus).

Zoznam užitočných vitamínov a minerálov

Naše telo by malo dostať dobrú výživu, ktorá je založená na stopových prvkoch a vitamínoch. Tu je zoznam vitamínov potrebných na posilnenie a normálne fungovanie plavidiel:

 • Retinol (vitamín A). Obsahuje mliečne výrobky, rybí olej, tekvica, mrkvu a korenie. Retinol patrí do vitamínov rozpustných v tukoch, zlepšuje metabolické procesy a odoláva ateroskleróze ovplyvňujúcej steny krvných ciev. Lekárne predávajú retinol acetát, olejový roztok, ktorý sa musí užívať perorálne.
 • Kyselina askorbová (vitamín C). Obsahuje zeleninu, citrusy, divú ružu, čierne ríbezle, jablká. Tento vo vode rozpustný vitamín zabraňuje tvorbe cholesterolu a posilňuje metabolické procesy, posilňuje myokard (srdcový sval) a je súčasťou väčšiny známych vitamín-minerálnych komplexov. Predávané vo forme tabliet, tabliet a ampuliek.
 • Rutín (vitamín (P)) posilňuje steny tepien, označuje vo vode rozpustné vitamíny, obsahuje jablká, citrusové plody, boky a maliny a pri nadmernom krvácaní lekári predpisujú zmiešanú tabletovú formu - askorutín.
 • Tokoferol (vitamín E). Inhibuje oxidáciu lipidov (peroxid) a zabraňuje výskytu voľných radikálov. Prečo je to dôležité? Voľné radikály poškodzujú tkanivá, orgány,
 • ciev a myokardu. Vstupuje do tela cez rastlinný olej, orechy, vaječný žĺtok a pečeň. Olejový roztok a kapsuly sú určené na vnútorné použitie.
 • Tiamín (B1). Tento vo vode rozpustný vitamín je lokalizovaný v obilninách. Vstupom do tela sa transformuje na kokarboxylázu - látku, ktorá stimuluje kontrakciu srdca. Forma - ampulky na injekcie.
 • Pyridoxín (B6). Môžete to dosiahnuť tým, že budete jesť ryby, mäso, mlieko, ryžu a strukoviny. Prispieva k rozpadu prebytku cholesterolu ak normalizácii metabolizmu tukov. Pyridoxín hydrochlorid sa predáva v ampulkách. Je užitočná pre srdcové a cievne cievy, preto je súčasťou vitamínového komplexu Milgamma.
 • Skupina F. Patria sem polysaturované mastné kyseliny (linolénová, linolová, arachidónová), ktoré zabraňujú výskytu plakov na vnútornom povrchu tepien. Obsahuje v morských rybách, rybieho oleja a rastlinného oleja.
 • Q10. V skutočnosti je to koenzým, nie vitamín. Syntéza Q10 sa uskutočňuje v ľudskej pečeni zo živočíšnych a rastlinných produktov. Nedostatok koenzýmu spôsobuje predčasné starnutie, arytmiu a infarkt myokardu.

Užitočné minerály

Rôzne minerály majú tiež priaznivý vplyv na fungovanie kardiovaskulárneho systému.

Tu je ich zoznam:

 • Vápnik. Zlepšuje kontraktilitu myokardu a posilňuje cievne steny. Prítomný vo fermentovaných mliečnych výrobkoch, syre, riasy a rybách. Lieková náhrada - kalcemín.
 • Draselný. Srdcový sval je redukovaný nervovým impulzom - neprejde bez draslíka. Draslík sa nachádza v zemiakoch, orechoch, kapustách, mrkve, hrozienkach, marhule, sušených marhulkách. Lekársky analóg - roztoky a tablety "Aspark".
 • Horčík. Pomáha zlepšovať metabolické procesy v myokarde, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Prítomný v rybách, mäse, strukovinách a morských plodoch. Liečivom sú kardiomaginálne tablety (liečba infarktom myokardu a angínou).
 • Fosfor. Je to stavebný blok bunkových membrán. Svalové kontrakcie a prenos nervových impulzov bez neho sú neskutočné. Prezentujte v špargle otruby, morské plody a sušené ovocie. Zdravotný ekvivalent - roztoky fosfátového soľného roztoku.

Mozgové plavidlá a ich posilnenie

Zdvihy sú často vyvolané poruchami dodávania krvi do mozgu - z toho vyplývajú problémy s pamäťou, videním a rečou. Aby ste sa vyhli týmto patologickým stavom, môžete pravidelne používať vitamíny pre cievy hlavy.

 • Tiamín (B1). Zvyšuje citlivosť na učenie a zlepšuje pamäť. Nedostatok tiamínu vedie k únave, nespavosti, zlej koordinácii, znecitliveniu končatín a depresívnemu stavu. Zvýšená koncentrácia tiamínu sa nachádza v mäse, rybách, orechoch, hrášku, ovsených vločkách a vajciach.
 • Riboflavín (B2). Poskytuje mozgu energiu potrebnú na fyzické cvičenie a vysoký psychický stres. Obsahuje v mäse a mliečnych výrobkoch, s nedostatkom tohto vitamínu, ospalosť, strata chuti do jedla, bolesti hlavy, letargia a slabosť.
 • Kyselina nikotínová (B3). Zvyšuje produkciu energie a normalizuje prácu hlavných nádob. Obsahuje orechy, pečeň, vajcia, mäso, strukoviny, ryby a pohánka.
 • Kyselina pantoténová (B5). Je zodpovedný za nervové impulzy a stimuluje duševnú aktivitu. Nedostatok tejto látky vedie k nespavosti, depresii, pretrvávajúcej únave a strate pamäti. Obsahuje hrach, kapusta, mlieko, pečeň a pohánka.
 • Pyridoxín (B6). Normalizuje nervový systém, slúži ako doplnok vitamínových komplexov, ktoré posilňujú krvné cievy hlavy. S nedostatkom vitamínu pozoroval úzkosť, podráždenosť, depresia, poruchy spánku. Obsahuje strukoviny, vlašské orechy, banány, pečeň, ryžu a obilniny.
 • Kyselina listová (B9). Zodpovedá za efektívnosť myslenia, primeranú excitabilitu a nervovú inhibíciu. Nedostatok kyseliny listovej spôsobuje problémy s pamäťou, únavu a apatie. Prítomný v orechoch, hubách, zelenine, syrovom ovocí, obilníkoch a hovädzom mäse.
 • Cyanokobalamín (B12). Ovládajú bdelosť a spánok, stimulujú kognitívne funkcie mozgu. Nedostatok vedie k senilnej demencii, depresii, zvoneniu v ušiach, podráždenosti, poruchám pamäti a zraku. Zvýšená koncentrácia tohto vitamínu sa pozoruje u morských plodov, morského kelu, hydinového mäsa a mlieka.

Lieky, ktoré posilňujú krvné cievy srdca

Zvykneme si zvážiť správne jedlo (ryby, ovocie, zeleninu, morské plody) ako všeliek pre všetky budúce nešťastia. Medzitým uvedené výrobky neposkytujú vždy telo potrebné vitamíny.

Špeciálne prípravky (komplexy vitamínov) môžu napomôcť k náprave situácie, ktorej profylaktické podanie bude dobrou pomôckou pri posilňovaní srdcových ciev.

Vitamín-minerálne komplexy vyvinuté pre srdcové cievy sú do značnej miery. Zvážte najúčinnejšie a najpopulárnejšie:

 • Bude riadiť. Tento komplex pozostáva z účinných látok, vitamínov a minerálov, ktoré sú určené na intenzívnu výživu kardiovaskulárneho systému. Obsahuje vitamíny B1, B6, B2, boky, kvety hlohu, draslík, horčík a ginkgo biloba. Pomáha zistiť metabolizmus cholesterolu, normalizovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Používať tablety denne (s jedlom) po dobu jedného mesiaca.
 • Vitrum Cardio. Komplex má pôvod rastlinného pôvodu. Je indikovaná v rehabilitácii (mŕtvica) a prevencii aterosklerózy. Predávané v tabletách. Odporúča sa, aby sa profylaktické účely užívali trikrát denne (počas jedla alebo po jedle), ale počas liečby sa dávka zdvojnásobí.
 • Riboksin. Tento liek znižuje tkanivovú hypoxiu a obnovuje metabolizmus myokardu. K dispozícii vo forme tabletov. Riboxin má posilňujúci účinok na cievy a tkanivo myokardu, zlepšuje koronárny obeh, zvyšuje energetickú rovnováhu a podieľa sa na metabolizme glukózy.
 • Duovitu. Má tvar viacfarebných dražé, obsahuje 11 a 8 vitamínov v každom z nich. Odporúča sa užívať maximálne jednu tabletu denne (akúkoľvek farbu). Priebeh liečby trvá mesiac.
 • Cardio Forte. Keď komplexné liečebné postupy predpísané lekármi ako ďalší zdroj živín. Je indikovaná pre arteriálnu hypertenziu a neurochirurgickú dystóniu.

Uvedené lieky sa predávajú hlavne vo forme tabliet, takže ich príjem nespôsobuje žiadne nepríjemnosti.

Teraz sa musíte zaoberať výrobkami, ktoré vo všeobecnosti budú mať pozitívny vplyv na telo. Spomenieme aj potraviny, ktorým treba zabrániť.

Užitočné a zbytočné produkty

Existuje množina univerzálnych výrobkov, bez ktorých naše telo nedokáže. Udržiavajú nádoby vo vynikajúcom tvare a zabraňujú tvorbe cholesterolových plátov. Môžete ich použiť v kombinácii s komplexmi vitamínov. Zoznam vyzerá takto:

 • sušené marhule (jesť asi 50 gramov denne);
 • tmavá čokoláda (prispieva k rozšíreniu ciev);
 • med;
 • orechy;
 • obilniny;
 • sójové bôby;
 • ryby (zabraňuje trombóze a znižuje krvný tlak);
 • čierne ríbezle a citrusy;
 • avokádo.

Ak chcete predĺžiť svoju existenciu, vyhýbajte sa mastným jedlám. Vymazať chladničku z masla - nahraďte ho olivovým olejom. Jedzte menej smažených jedál, zamerajte sa na varené a varené v rúre. Vráťte normálnu hmotnosť tela - tie extra libier zvyšujú zaťaženie kardiovaskulárneho systému.

Prevencia srdcových ochorení zahŕňa nielen správnu výživu, ale aj prechádzky na čerstvom vzduchu. Pamätajte si účinok športu na elasticitu tepien. Môžete robiť jogu - táto disciplína je mimoriadne užitočná pre telo.

Pamätajte, že ryby a hydinové mäso sú vždy lepšie ako tučné bravčové alebo jahňacie mäso. Čím skôr premýšľate o vašej strave a začnete vstupovať do komplexov vitamínov, tým dlhšie žijete.

Vitamíny pre srdce a cievy: čo bude najlepšou voľbou

V podmienkach moderného života je každý z nás vystavený stresu, psychoemonaskému a fyzickému nátlaku, ktorý v kombinácii so zlou návykou, nedostatočne vyváženou výživou alebo nepravidelným pracovným programom vyvoláva vývoj kardiovaskulárnych ochorení. S včasnou prevenciou sa znižuje riziko nebezpečnej patológie. Vitamíny pre srdcové komplexy v tabletách alebo injekciách pomáhajú vyrovnať sa s týmto problémom. Ošetrujúci lekár, terapeut alebo kardiológ vám pomôže vybrať liek a vypočítať priebeh liečby.

Zoznam vitamínov na posilnenie kardiovaskulárneho systému

Vitamíny patria do skupiny organických zlúčenín rôznej chemickej povahy, zjednotené podľa princípu nevyhnutnosti a užitočnosti pre človeka ako neoddeliteľnú súčasť potravy. V prírode väčšina z nich existuje vo forme prekurzorov, ktoré sú v procese metabolizmu a metabolizmu izolované z koenzýmov.

Pre normálne fungovanie všetkých systémov je potrebné pravidelné podávanie týchto látok s jedlom alebo z prostredia, pretože mnohé z nich nie sú syntetizované v tele. Pri nedostatku nedostatku vitamínu sa vyvíja a preto ako prevencia alebo liečba kardiovaskulárnych ochorení sa používajú rôzne komplexy. Pomáhajú posilňovať srdcové svaly a cievy, normalizovať metabolizmus lipidov a znižovať riziko komplikácií.

Podľa moderných klasifikácií sú tieto užitočné látky rozlišované:

Ako často mám brať a aké je trvanie kurzu?

Mnohí ľudia majú otázku: ako piť vitamíny pre srdce v tabletkách, kedy začať preventívnu liečbu a čo potrebujete vedieť skôr, než si kúpite drogu? Lekári dôrazne odporúčajú, aby ste vopred premýšľali o svojom zdraví. Koniec koncov, je známe, že v podmienkach moderného života každá osoba podlieha rôznym faktorom, ktoré negatívne ovplyvňujú kardiovaskulárny systém.

Rizikovou skupinou sú ľudia s chronickým vaskulárnym ochorením alebo kardiovaskulárnym ochorením v anamnéze, osoby staršie ako 30 rokov pracujúce v ťažkých podmienkach, športovci podstupujúci intenzívny tréning alebo ženy počas tehotenstva. Vzhľadom na širokú škálu liekov na farmaceutickom trhu nie je vždy ľahké si sami vyberať výrobok. V takom prípade by ste sa mali spojiť so svojím lekárom, praktickým lekárom alebo kardiológa.

 1. Po prvé, musíte sa uistiť, že existuje avitaminóza a zistiť, ktorá konkrétna látka alebo prvok chýba. K tomu je potrebné darovať krv z žily na klinickú a biochemickú analýzu a potom získať lekársku pomoc pri výbere lieku.
 2. Nemali by ste si kúpiť drogy sám a vziať viac ako jeden komplex vitamínov naraz, pretože mnohé organické zlúčeniny nie sú navzájom kompatibilné. Napríklad: kyselina askorbová sa neskombinuje s meďou, tokoferol stráca svoje vlastnosti v prítomnosti Ferum (železo), súbor s B1 a 2 ničí kyselinu listovú, príliš veľa kyseliny askorbovej znižuje nasiakavosť B12.
 3. Vzhľadom na vyššie uvedené inkompatibility a interakcie sa budú lepšie absorbovať komplexy s menším počtom užitočných zložiek. Tiež pred začatím kurzu by ste mali študovať obsah pokynov, pravidlá aplikácie.
 4. Ak užívate iné lieky, pred začatím liečby vitamínom by ste sa mali poradiť so svojím lekárom o kompatibilite liekov.
 5. Premytie tabliet alebo kapsúl vyžaduje len vodu, pretože ostatné nápoje znížia mieru nasiakavosti.
 6. Neprekračujte predpísanú dávku, pretože môže spôsobiť alergie, vyrážky a vedľajšie účinky z tráviaceho systému. Veľmi opatrne je potrebné užívať lieky s mikroelementmi (draslík, horčík, vápnik), pri predávkovaní môžu vyvolať patologickú arytmiu (so zmenenou frekvenciou a pulzom). Tachykardia s kongestívnou alebo oneskorenou bradykardiou.
 7. Vitamínové prípravky na posilnenie srdca v injekčnej forme sú uvedené prísne podľa lekárskych predpisov. Kombinácia mlieka (Pyridoxín), B1, B6 a B12 (prípravok Neurorubin) alebo intravenózna kyselina askorbová sa má podávať intramuskulárnymi injekciami (prípravok Neurubin) alebo skúseným lekárom, zdravotnou sestrou alebo lekárom. Keď je sama podávanie vysoká, riziko tvorby hematómov, absces so zápalom zadku.
 8. Ak sa objaví podráždenie kože, červené škvrny, dýchavičnosť, bolesť brucha, poruchy trávenia, bolesť srdca alebo srdcové búšenie, prestaňte užívať liek a poraďte sa s lekárom.
 9. Trvanie kurzu určuje ošetrujúci lekár. Pri mnohých komplexných liekoch je denná dávka 2 až 4 týždne. Injekcie sú častejšie predpísané po dobu 7 až 10 dní.
 10. Vyhodnoťte účinnosť liečby podľa krvných a močových testov, všeobecný stav pacienta, elektrokardiogram srdca, lipidový profil.

Aká je účinnosť liekov?

Podľa lekárskeho výskumu každý človek potrebuje viac ako 13 vitamínov a 10 minerálov denne. Nie vždy s jedlom prichádza správne množstvo živín, čo je dôvod, prečo sa ich nedostatok vyvíja. Výhody príjmu závisia od skutočnej príčiny beriberi, stupňa nedostatku organických zlúčenín, životného štýlu, životného prostredia a mnohých ďalších faktorov.

Vitamíny na posilnenie kardiovaskulárneho systému sú účinné pri dodržaní všetkých pravidiel prijímania a výberu kvalitného výrobku. Existujú také kritériá:

 1. Monopreparáty sú lepšie asimilované, preto pri výbere komplexu bude účinnejšia, v ktorej sa pozoruje technológia mikroenkapsulácie (umiestnenie nekompatibilných zložiek do oddelených granúl vo vnútri). Alebo kombinácia multivitamínu s tabletami / kapsulami rozdelená na rôzne metódy. Najčastejšie majú inú farbu, ktorá zjednodušuje príjem.
 2. Viaczložkové zlúčeniny sú účinné pri prevencii koronárneho srdcového ochorenia (poškodenie myokardu v podmienkach nedostatočnej nasýtenosti kyslíkom), aterosklerózy (keďže normalizuje syntézu cholesterolu a znižuje triglyceridy).
 3. Kombinácia aminokyselín L-arginín, L-karnitín s horčíkom je účinná v progresívnej kardiologickej patológii kvôli účinku na výživu srdcového svalu. Výsledkom je zlepšenie zásobovania živinami myokardom a stabilizácia cerebrálneho a periférneho krvného obehu. Možné zníženie počtu mŕtvice u ťažkých pacientov.
 4. Hlavné dôvody pre zníženie tónu, dodávky energie a vyčerpanie kardiovaskulárneho systému - nedostatok minerálov a elektrolytov. V tomto prípade dobrý účinok ukazujú činidlá na báze draslíka a horčíka (Panangin alebo Asparkam), ktoré majú antiarytmický účinok a ich analógy so zinkom, meďou a selínom v kompozícii.
 5. Užitočné mastné kyseliny, omega a koenzýmy môžu normalizovať metabolizmus tukov. Pri ďalšej diéte sa znižuje riziko progresie aterosklerózy a srdcového infarktu alebo cievnej mozgovej príhody.
 6. Kombinácia skupiny B (horčík B6, Magnevitis) ovplyvňuje nervový systém, znižuje úzkosť a emočný stres. Z tohto dôvodu sa znižuje provokujúci účinok stresu. V kombinácii s inými liekmi je účinná pri liečení tachyarytmií, porúch spánku, nervozity.
 7. Vitamíny P, C (Ascorutin) sa používajú na časté podkožné krvácanie, modriny a hematómy. Rýchlo posilnite cievnu stenu a zabraňuje vzniku kapilárnej krehkosti.

zistenie

Komplexy vitamínov sú nevyhnutné pre udržanie a posilnenie kardiovaskulárneho systému. Umožňujú vám zlepšiť zásobovanie tela energiou, poskytnúť srdcovému svalu primeranú výživu, posilniť cievne steny a zastaviť ich poškodenie. V procese metabolizmu mnohé zlúčeniny normalizujú lipidový (tukový) metabolizmus triglyceridov a cholesterolu, ktorý zabraňuje progresii aterosklerózy, ukladanie plakov do lumen tepien a žíl. V dôsledku dopadu správneho priebehu preventívnej liečby sa riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení môže znížiť o 50-70%.

Vitamíny zlepšujú prácu srdca a krvných ciev

Kardiovaskulárny systém je jednou z hlavných zložiek celého organizmu, ale v priebehu rokov mnohé vonkajšie faktory dokážu túto "pevnosť" zničiť, čo vedie prácu srdca k abnormálnemu priebehu.

Neurozy, zážitky, časté vírusové ochorenia, nedostatok spánku, problémy s prácou sú len malým zoznamom toho, čo môže ovplyvniť stabilné fungovanie cievneho systému a srdca. Iba jedna spása môže pôsobiť proti týmto faktorom - vitamínom pre srdce a krvné cievy, prehodnoteniu vitálnych funkcií, prechodu na normálnu stravu, komplexu telesných aktivít.

V tomto článku sa podrobne uvádzajú všetky aspekty použitia vitamínov pre srdce a krvné cievy v dávkovej forme, ako aj opis ich obsahu v potravinách.

Odporúčania pre užívanie vitamínov pre kardiovaskulárny systém

Pre správny výber všetkých zložiek zložitých procedúr budete musieť začať terapeuta, ktorý vás po vyšetrení odkáže na kardiológ. Pri príprave príjmu týchto organických zlúčenín musí lekár vychádzať z individuálnych skutočností ľudského vývoja: hmotnosť, vek, menšie choroby.

S týmto zdravým priebehom terapie sa môžete cítiť oveľa lepšie a činnosť srdca sa stabilizuje. Koniec koncov, mnohí ľudia vedia, že dôvod, prečo ísť na lekára prichádza, keď už sú srdcové problémy.

Nezabudnite, že existujú preventívne opatrenia kardiovaskulárneho systému, ktoré pomôžu nielen chrániť pred prejavmi závažných ochorení, ale tiež pomáhajú vykonávať "efektívnu komplexnú prácu" na posilnenie krvných ciev a srdcového svalu.

Existuje však istý zoznam ľudí, ktorých kardiológovia dôrazne odporúčajú podstúpiť cyklus liečby vitamínmi na prevenciu:

 • Pacienti s nedostatočnou vaskulárnou funkciou v hlave, ako aj problémy s funkciou dolných končatín tela;
 • Prešiel vážnou chorobou srdca;
 • Vekové faktory - od 29 rokov sa odporúča začať užívať vitamíny a minerály;
 • Ľudia, ktorí venujú väčšinu svojho života športu (záchranári, gymnastika);
 • Pracovníci v chemických zariadeniach, nakladačoch, baníkoch - ľudia, ktorých práca zahŕňa škodlivé látky alebo tvrdá práca;
 • Deti a dospievajúci prísne na odporúčanie lekára.

Ak sa nachádzate v jednej z položiek v tomto zozname, musíte sa poradiť s kardiológa, ktorý si pre každú z nich môže vybrať najkvalitnejší komplex metód profylaxie: použite dávkovanie, cyklus, periódu roka, lepšiu absorpciu atď.

Zoznam požadovaných vitamínov pre srdce a krvné cievy

Budete mať zoznam užitočných vitamínov, ktoré ovplyvňujú výkonnosť tohto orgánového systému, a keď sa užívajú v požadovanom poradí as správnou dávkou, môžu urobiť obrovskú prácu pre tieto životne dôležité orgány.

Účinok vitamínov C, A, E, P na cievy a srdce zlepšuje biochemickú funkciu v krvných cievach srdca a tiež ovplyvňuje životne dôležitú činnosť srdca.

Vitamíny pre plavidlá

 • Vitamín C - nazýva sa aj kyselina askorbová. Tento typ prispieva k zhutneniu cievnych stien, po ktorých sa stávajú pružnejšími, nie sú náchylní na krehkosť a prasknutie. Po absolvovaní priebehu kyseliny askorbovej možno pozorovať zlepšenie zrážanlivosti krvi, zrýchlenie procesov regenerácie v tkanivách (zvlášť dobré pre športovcov).
 • A - retinol. Vedie silnú obranu stien krvných ciev, kým voľné radikály nemajú taký vplyv na steny, čo môže zabrániť aterosklerotickým zmenám.
 • E - tokoferol. Zvyšuje zrážanlivosť krvi, čo zabraňuje akumulácii cholesterolu, čo je vynikajúca pomôcka pri normalizácii krvného tlaku s častým zvyšovaním. Je to spôsobené dodatočnou dodávkou kyslíka do nádob.
 • R - rutín. Má priaznivý účinok na utesnenie cievnych stien, po ktorých sa stávajú elastickými, nie sú náchylné na krehkosť a prasknutie.
 • B12 - kyanokolamín. Vedie k normálnemu výkonu biochemického zloženia obehového systému krvných ciev.
 • F - polynenasýtené mastné kyseliny. Zabraňujú akumulácii cholesterolu, ako aj aterosklerotickým zmenám.
 • Ca je vápnik. Prispieva k zhutneniu cievnych stien, po ktorých sa stávajú pružnejšími.

Aký vitamín je potrebný pre srdce:

 • B1 je tiamín. Dohliava na funkčnosť myokardu, stimuluje hladké svaly srdca. Dobrý pomocník v nervovom systéme svalových kontrakcií srdca.
 • B6 - pyridoxín. Zabraňuje anémii, stabilizuje metabolizmus tukov, zabraňuje akumulácii cholesterolu.
 • B9 - kyselina listová. Znižuje stupeň syntézy aminokyselín z metionínu, čím zabraňuje vzniku srdcového infarktu, vedie k normálnemu výkonu biochemického zloženia obehového systému v srdci.
 • B11 - L-vzorovanie. Prispieva k rozdeleniu tukových usadenín, čím vytvára pozitívnu energiu na posilnenie srdcového svalu.
 • Ka, Mg - Zlepšuje dynamiku srdcového svalu, zrieďuje krv a dáva elasticite krvných ciev. Prípravky s draslíkom a horčíkom - zlepšiť činnosť srdcového svalu.

Vitamíny vo vývoji arytmie

Ako mnoho už vieme, arytmia má mnoho príznakov: časté bolesti hlavy, závraty, palpitácie, častá slabosť v tele, chvenie ruky atď.

Je celkom možné pomôcť pri prevencii tejto choroby počúvaním lekára a užívaním komplexu vitamínov potrebných pre cievy mozgu a srdca:

 • Koenzým Q 10. Jedna z hlavných látok, ktorá obnovuje metabolický proces v myokarde srdca. Je silným antioxidantom, ktorý dokáže regulovať enzýmové systémy.
 • Megapolyén - zabraňuje chudokrvnosti, infarktu, normalizuje metabolizmus tukov, zabraňuje akumulácii cholesterolových plakov.

Aké potraviny by sa mali konzumovať

Vyvážené stravovanie je hlavným faktorom práce srdcového svalu a krvných ciev. Aby ste to urobili, musíte vedieť, kde je tento alebo ten vitamín obsiahnutý v tomto orgáne. Vitamínový komplex na posilnenie krvných ciev a srdca, obsiahnutý v konkrétnom výrobku, môže pozitívne ovplyvniť steny krvných ciev, kapilár, srdcových svalov, srdcového tepu atď.

Potraviny obsahujúce vitamíny zahŕňajú:

 • Rybie produkty - hlavný zdroj potrebných látok na posilnenie steny srdca;
 • Olivový olej - chráni cievny systém vďaka obsahu polyfenolu a mononenasýtených tukov;
 • Orechy - arginín obsahujúci v nich priaznivo ovplyvňuje prácu srdca, čím sa znižuje riziko ochorení, ako je arytmia, srdcový záchvat, tachykardia;
 • Sušené marhule - tieto produkty normalizujú prácu srdca, zriedia krvný systém, dávajú steny krvných ciev pružnosť;
 • Hrozno - možno použiť na konzumáciu, tak v zrelom stave, a vo forme nápojov na víno, pretože bobule majú veľké množstvo vitamínov pre srdce;
 • Horká čokoláda je skôr chutný výrobok, ktorý podporuje vývoj krvných ciev, výbornú pomoc pri normalizácii krvného tlaku s častým zvyšovaním.

Známe názvy komplexov vitamínov a minerálov pre srdce a krvné cievy

Keď prejdete do lekárne, môžete vidieť obrovské množstvo liekov na srdce, ale každý z nich má iba určitú funkciu. Predstavíme vám zoznam liekov, ktoré sa účinne vyrovnávajú s prevenciou a liečbou mnohých kardiovaskulárnych problémov.

askorutin

Zloženie: vitamín C a rutín.

Náraz: posilnenie steny ciev, po tom, čo ste sa dostali do plnej elasticity, nie sú náchylní k krehkosti a prasknutiu, môžete si všimnúť zlepšenie zrážania krvi a krvných ciev, zrýchlenie regeneračných prúdov v tkanivách.

Asparkam

Zloženie: aspartát draselný a aspartát horečnatý

Vplyv: udržiavanie činnosti srdcového svalu, eliminovanie tvorby arytmií, srdcových infarktov, srdcového zlyhania. Okrem preventívnych opatrení účinne bojuje proti už vyvinutým vyššie uvedeným ochoreniam. Okrem pomoci v srdci môže nástroj zlepšiť trávenie.

Vitrum Cardio

Zloženie: vitamín A, E, D3, C, B1, B12, B6, B2, nikotínamid, selén, Zn, ovsené otruby, rybí olej, kyselina listová.

Vplyv: preventívne opatrenia na rozvoj ochorenia koronárnych artérií, prejavy aterosklerózy a tiež účinne bojovať proti procesu obnovy po mozgovej príhode, infarktu. Normalizuje metabolizmus tukov, zabraňuje akumulácii plakov cholesterolu, lieku na podporu srdca v dobrom rytme.

Pošle (evalar)

Zloženie: vitamín B1, B2, B6, aspartát draselný a aspartát horečnatý, extrakt z ginkgo biloby, extrakt zo šípky.

Vplyv: Pomáha posilňovať steny krvných ciev, po ktorých sa stávajú pružnejšími, vykonávajú regeneračnú prácu s myokardom, znižujú pravdepodobnosť výskytu infarktu a účinne zlepšujú činnosť srdcových svalov.

Doppelgerz Cardiovital

Zloženie: boryshnik výťažok vo forme listov a kvetov.

Účinok: antispazmodický, kardiotonický, sedatívny účinok na srdcový sval a krvné cievy, čo vedie k rozšíreniu ciev hlavy, normalizácii tlaku. Často používajú kardiológovia s nedostatočnou prácou srdcového svalu 2-3 stupne.

Kardioaktivum (výrobca Evalar)

Zloženie: vitamín B12, B6, koenzým Q10.

Vplyv: Zabraňuje anémii, normalizuje metabolizmus tukov, zabraňuje akumulácii cholesterolu. Vitamíny pomáhajú posilňovať prácu srdca a pomáhajú spomaľovať proces starnutia.

Panangin

Tento typ lieku má niekoľko typov produkcie: tablety, injekcie. Jeho účel je potrebný pre dobrú znášanlivosť srdcových glykozidov, ako aj vysoko účinný pri porušení činnosti srdca a krvných ciev. Často sa používa ako liek na prevenciu vzniku infarktu. Prispieva k rozdeleniu tukových usadenín, čím vytvára pozitívnu energiu pre srdcový sval.

Detské vitamíny na zlepšenie činnosti srdca by mali byť určené iba ošetrujúcim lekárom. Mali by byť len neškodné, a tým pomáhať detskému srdcovému svalu podstúpiť správny cyklus vývoja a fungovania.

Synchron - 7

Komponenty: viac ako sedem typov vitamínu C, grapefruitového pektínu, polyfenolu, vitamínu P.

Expozícia: kardiológovia ju odporúčajú pri vývoji ochorení, ako je ateroskleróza, srdcové choroby, tachykardia. Normalizuje rovnováhu cholesterolu v krvi, zatiaľ čo podporuje imunitný systém ako celok, urýchľuje opravu tkaniva. Aplikujte s častým duševným a fyzickým stresom. Po ukončení cyklu Synchron - 7 môžete zaznamenať zlepšenie zrážania krvi.

Každá droga je sprevádzaná návodom na použitie.

Okrem vyššie uvedených typov liekov existuje aj obrovský zoznam vitamínov pre srdce a krvné cievy. Poskytli sme vám len tie najznámejšie a najužitočnejšie, medzi ostatnými. Ak chcete zistiť, ktorý z nich by ste radšej kúpili, mali by ste sa poradiť s kardiológa. Malo by sa pamätať na to, že každé z týchto liekov má zoznam pozitívnych aj negatívnych aspektov - kontraindikácie, vekové obmedzenia.

Pamätajte na tieto chvíle a buďte zdraví!

Aké vitamíny sú dobré pre srdce a cievy

Kardiovaskulárny systém je často vystavený stresu, stresu, zlým návykom, tvrdej práci alebo stresu, nepravidelnému harmonogramu s minimálnym odpočinkom a iným faktorom. Kardiológovia zaznamenali časté návštevy od pacientov a oslavujú čoraz mladší vek.

Ako zachovať svoje zdravie, zistíme v tomto článku.

Vitamíny pre srdce a krvné cievy

Takže začnime s pípávaním vitamínov, ktoré sú vzhľadom na svoje vlastnosti nevyhnutné pre kardiovaskulárny systém.

 • Retinol (vitamín A) má vlastnosti zrieďujúce krv, čím zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, zvyšuje silu a pružnosť krvných ciev a znižuje riziko aterosklerotických plakov.
 • Tiamín (B1), ktorý sa aktivuje v tele, stimuluje kontrakciu srdca.
 • Riboflavín (B2) je zodpovedný za bunkové dýchanie celého organizmu, zúčastňuje sa syntézy červených krviniek, dodáva kyslíku a krv do ciev mozgu, pomáha aktívnej forme niacínu (B3), ktorý reguluje aktivitu hlavových ciev a pyridoxínu (B6), ktorý je zodpovedný za elimináciu toxínov a cholesterolu z krvi.
 • Kyselina pantoténová (B5) chráni všetky sliznice, podporuje prácu nervového systému, zúčastňuje sa doplňovania energetických zásob organizmu.
 • Kyselina listová (B9) podporuje zdravie buniek, reguluje metabolizmus tukov a sacharidov, normalizuje krvný tlak a množstvo cholesterolu v krvi, odstraňuje toxíny.
 • Cyanokobalamín (B12) poskytuje bunkové dýchanie, má pozitívny vplyv na aktivitu červených krviniek a bielych krviniek, zabraňuje depresii, normalizuje spánok, reguluje krvný tlak.
 • Kyselina askorbová (C) zvyšuje imunitu, posilňuje cievne steny a funkciu myokardu, znižuje množstvo cholesterolu.
 • Tokoferol (E) zabraňuje hromadeniu tukových buniek, čím čisti a chráni cievy a sval srdca.
 • Prispievať k zdraviu kapilár a tepien a normálne fungovanie srdca rutinu (R), skupina kyselín pod všeobecným názvom vitamín F, prevenciu trombózy a akumuláciu cholesterolu, výstužné tepnu a koenzýmu Q 10, vitamín-varovanie infarkty a znižuje riziko arytmie.
 • Calciferol (D). Táto látka sa stará o zdravie nervového systému, obehového a kardiovaskulárneho systému. Reguluje výmenu vápnika, horčíka a fosforu, ktorého pôsobenie dáva silu kostným a svalovým (vrátane srdcového) tkaniva, stenám krvných ciev a artérií a normalizuje proces tvorby krvi a dodávanie krvi do tela.

Produkty, ktoré obsahujú

Vitamíny pre cievy a srdce je možné získať s jedlom, najmä preto, že sú k dispozícii takmer všetky produkty uvedené v tabuľke, mnohé sa pestujú v našich zemepisných šírkach.

retinol

tiamín

Chlieb a pečivo z pšeničnej múky, slnečnicové semienka, celozrnné obilniny (surové ryža, ovsené vločky, pohánka), pšeničné klíčky, brokolica, ružičkový kel, fazuľa, orechy, pomaranče, hrozienka, slivky, slivky, čierne ríbezle, petržlen, mäta, ďatelina, šťava, harmanček, žihľava, špenát, rybie produkty, pečeň, obličky, mozog, bravčové mäso, hovädzie mäso.

riboflavín

Droždie, mlieko, tvaroh, arašidy, fazuľa, ovsené vločky, pohánka, mandle, špenát, pšeničná múka, ražná múka, vajcia, zemiaky, karfiol, hrášok, kakao, listovej zelenina, syr, jahňacie mäso, mastné bravčové mäso, hovädzie mäso, teľacie.

niacín

Celozrnné obilniny, kvasnice, pšeničné otruby, orechy, fazuľa, brokolica, mrkva, syr, kukuričná múka, dáta, zemiaky, paradajky, olej z pšeničných klíčkov, rumančeka, ovos, šťaveľ, hovädzie pečeň, hydina, ryby, chudé mäso, hovädzie mäso, bravčové mäso, mlieko a mliečne výrobky, vajcia.

Kyselina pantoténová

Fazuľa, kvasnice, lieskové orechy, zelená listová zelenina, pohánka a ovsená krupica, karfiol, pečeň, obličky, srdce, mozog, hydina, vajcia, mlieko a mliečne výrobky, rybie kaviár.

pyridoxín

Nerafinované obilné zrná, špenát, kvasnice, obilniny, ryža, fazuľa, mrkva, avokádo, banány, orechy, karfiol, kapusta, paradajky, jahody, citrusové plody, kukurica, horčica, zemiaky, sója, mäso, ryby, ustrice, mlieko, mliečne výrobky, treska pečeň, mäsové droby, vajcia.

Kyselina listová

Strukoviny, listová zelenina, pšeničné klíčky a kvasnice, obilniny, otruby, pohánka a ovsených obilnín, strukoviny, orechy, banány, melón, marhule, tekvica, figy, huby, cvikla, chlieb, pečeň, hovädzie, jahňacie, bravčové mäso, hydina, vajcia, mlieko a mliečne výrobky, ryby.

cyanocobalamin

Sladkovodné, sójové a sójové produkty, kvasnice, chmeľ, pečeň, obličky, srdce, mozog, hovädzie mäso, hydina, ryby a morské plody, vajcia, mlieko a mliečne výrobky.

Kyselina askorbová

Všetky citrusové plody, paradajky, zemiaky, bobule (jahody, čierne ríbezle), paprika, zelená (kôp, zelená cibuľa, petržlen) a kapusta (to platí aj pre kyslé a obyčajné), divokú ružu.

tokoferol

Sójové bôby, kukurica, slnečnica, arašidy, mandle, olivy, sezam, celé zrná, otruby a pšeničné klíčky, avokádo a tekvica, všetky druhy orechov; ryby a morské plody (treska pečene, červený kaviár, kaviár beluga, sleď, ustrice a morské ryby, hovädzia pečeň, špenát a brokolica.

Ruthin

Citrus, všetky odrody višní, hrozna, sliviek, jabĺk a marhúľ; divú ružu, malina, čierne ríbezle, černice, čučoriedka, bulharský korenie, paradajky, repa, šťavel, šalát, cesnak, zelený čaj, pohánka.

Vitamín F

Rastlinné oleje z vaječníkov pšenice, ľanového semena, slnečnice, svetlice, sójové bôby, arašidy; mandle, avokádo, ovsené vločky, kukurica, hnedá ryža, orechy.

Koenzým Q10

Mäso: hovädzie, bravčové, jahňacie, kuracie, králičie (najmä droby - srdce a pečeň), ryby: losos, losos, pstruh, úhor, sleď, sardinky, makrela. Bylinné produkty: sadenice zelenej pšenice, rastlinné oleje, orechy, špenát, hnedá ryža, sójové bôby.

Vitamín D

Surový žĺtok, mliečne výrobky, syr (tvaroh), maslo, morské plody, treska a halibut, pečeň, sleď, makrela, tuniak, makrela.

Najlepšie vitamínové komplexy

Zvážte dávkovú formu vitamínov pre srdce a krvné cievy v komplexoch, názov liekov a ich vlastnosti.

 • "Ascorutinu". Ako súčasť tandemového rutínu a kyseliny askorbovej poskytuje tento tím silu na steny krvných ciev, dáva im pružnosť, zlepšuje ich priepustnosť, podporuje kapiláry. "Ascorutin" normalizuje metabolizmus živín, bojuje proti prebytku cholesterolu, zabraňuje jeho akumulácii vo forme plakov, posilňuje myokard a znižuje riziko srdcového infarktu a mŕtvice. Okrem toho vitamín C aktivuje ochranné vlastnosti tela a zvyšuje odolnosť voči negatívnym faktorom životného prostredia.
 • Komplex Vitrum Cardio zahŕňa takmer celú skupinu vitamínov a minerálov na posilnenie srdca a krvných ciev: A, E, D3, C, B1, B2, B5, B6, B9, B12, selénu, chrómu, zinku,, Toto liečivo je tak kvalitatívnou prevenciou, ako aj ďalšou zložkou pri liečení ochorenia koronárnych artérií: srdcový záchvat, aterosklerotická kardiálno-ker- gická a angina pectoris. Interakcia zložiek zriedi krv, má vazodilatačný účinok, posilňuje myokard, normalizuje metabolické procesy, nervový systém, mozgové cievy a imunitu.
 • Zloženie Cardio Forte nie je menej bohaté: A, B6, B9, B12, C, E, horčík, draslík a rastlinné extrakty. Liečivo je predpísané na liečbu kardiovaskulárnych ochorení, ako je arytmia, hypertenzia, dystónia, asténia, myokardiálna dystrofia, ako aj na prevenciu týchto chorôb. Liek normalizuje krvný tlak, zabraňuje vegetatívnym krízam, posilňuje srdcové svaly, steny tepien a ciev, kapiláry, zmierňuje tremor a konvulzívny syndróm, stavy úzkosti.
 • Kardiohely sú komplex vitamínov (A, E, C, B3, B9, B12, Q10) a minerálov (vápnik, horčík, selén, zinok) a liečivé byliny. Liečivo reguluje metabolizmus lipidov, sacharidov, tukov a proteínov; pomáha posilňovať veľké a malé plavidlá; podporuje funkciu obehového a nervového systému, imunitného systému; normalizuje srdcový rytmus, zabraňuje trombóze a znižuje riziko infarktu myokardu.

Liečba a prevencia

Najúčinnejšou metódou liečby kardiovaskulárnych ochorení je jej včasná prevencia a diagnostika. Známky týchto ochorení sú:

 • závraty;
 • rýchla srdcová frekvencia;
 • dýchavičnosť;
 • mravčenie alebo kŕče srdca;
 • slabosť, až po stratu vedomia.

Kardiológovia zahŕňajú tieto rizikové skupiny obyvateľstva:

 • vek od 35 rokov;
 • športovci;
 • pracujú v nebezpečných odvetviach alebo v ťažkých (fyzických) podmienkach;
 • fajčiarov, ktorí zneužívajú alkohol (drogy);
 • žijúcich v nepriaznivých ekologických oblastiach;
 • pacienti s anamnézou patológie srdca alebo cievneho systému.

Komplexné minerálne a vitamínové komplexy na profylaxiu sa týmto ľuďom odporúčajú. Popri drogách má veľký význam aj zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa nielen vzdanie sa zlých návykov, ale aj šport (ako možnosť - ranná gymnastika) a zdravá výživa. Prvým nepriateľom plavidiel a srdca je tučné jedlo. Odporúča sa používať menej tučných jedál, nahradiť tučné mäso rybou alebo hydinou, chudým teľacím mäsom alebo hovädzím mäsom; maslo - na zelenine; vyprážané potraviny - pečené, varené, dusené. Jesť viac ovocia a zeleniny, piť čerstvé šťavy a častejšie chodiť na čerstvom vzduchu.

Ak chcete zhrnúť: žiť zdravý a naplňujúci život nie je ťažké, stačí sa vzdať pochybných pôžitkov, vyrovnať sa s vašou stravou, mať fyzickú kondíciu a z času na čas navštíviť terapeuta a kardiológ. Lekár Vám pomôže nájsť komplex vitamínov, ktorý podporuje vaše srdce a krvné cievy tak, aby vyhovovali vášmu životnému štýlu a veku.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sa bazofily znižujú v krvi, čo to znamená?

Basofily sú krvné bunky, ktorých tvorba prebieha v kostnej dreni, potom vstupujú do krvi, cirkulujú v nej niekoľko hodín a potom sa posielajú do tkanív, kde zostávajú 8-12 dní.

Fibrilácia predsiení: príznaky a liečba

Fibrilácia predsiení alebo fibrilácia predsiení je jedným z najbežnejších typov srdcových arytmií. Incidencia tohto typu arytmie sa významne zvyšuje s vekom, pričom sa zvyšuje zo 6% u pacientov vo veku 60-70 rokov na 22% u 90-ročných pacientov.

Čo je kalcifikácia a ako ju liečiť?

Niektoré patológie a zmeny súvisiace s vekom vedú k tomu, že ľudské telo sa stáva príliš veľkým množstvom vápnika, ktoré sa nedá vylúčiť prirodzene. V určitých množstvách je tento prvok nevyhnutný, ale s jeho ložiskami dochádza k negatívnym zmenám práce niektorých plavidiel a dokonca aj aorty.

Červené bodky na tvári

Zmena tónu pleti je spojená nielen s výskytom akné, ale aj s vývojom chýb, ktoré majú odlišný pôvod.Červené bodky na tvári dieťaťa spôsobujú zvýšenú úzkosť dieťaťu, najmä ak dieťa ešte nezačalo vstúpiť do puberty.

Ako zlepšiť krvný obeh v nohách, zmena životného štýlu

Slabý krvný obeh môže negatívne ovplyvniť celé telo. Môže ovplyvniť mozog, čo spôsobuje únavu, závraty, stratu pamäti, časté a nevysvetliteľné bolesti hlavy.

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Mozgový hydrocefalus je vážna patológia charakterizovaná akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny v hlave. Najčastejšie sa rozvíja u malých detí, ale dospelí nie sú výnimkou.