Z tohto článku sa dozviete: aký druh stavu sa nazýva cievny kŕč. Prečo sa vyskytuje, príznaky patológie. Aké typy ciev často ovplyvňujú kŕče a ako sú nebezpečné pre ľudí. Diagnóza a liečba.

Cievne spazmus (angio- alebo vasospasm) je patologická kontrakcia svalových vlákien tepovej steny, čo spôsobuje zúženie lúmenu a narušenie normálneho prietoku krvi. Na pozadí angiospazmu je akútny nedostatok kyslíka v tkanivách, čo ho odlišuje od fyziologickej vazokonstrikcie (vazokonstrikcie) - prvku vnútornej regulácie pohybu krvi cez kapiláry a tepny.

Patologický proces ovplyvňuje iba svalové a zmiešané tepny (delený obsahom buniek hladkého svalstva). Elastický typ (aortálna a pľúcna tepna) netrpí. Pri angiospazme sa znižuje priemerná výplň cievy a vnútorná (vnútorná) je vlnitá a pri rozhovore s lumenom ďalej prerušuje prietok krvi.

Štruktúra rôznych typov žíl a tepien. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Mechanizmus vazospazmu nie je úplne pochopený. Je známe, že je spojená s porušením pohybu draslíkových, sodíkových a vápenatých iónov cez bunkové steny. V patológii sú oba typy kanálov zablokované, aby sa mohli pohybovať, čo vedie k zlyhaniu regulácie kontrakčne-relaxačných procesov v stenách tepny.

Tento blok je spôsobený dvoma dôvodmi, ktoré môžu pôsobiť nezávisle aj spoločne:

 1. Biochemické zmeny na úrovni hormónov.
 2. Porušenie inervácie steny cievy s prevahou sympatického vplyvu.

Na pozadí vazospazmu prítok arteriálnej krvi drasticky klesá, nesie kyslík a živiny potrebné na normálnu životnú aktivitu tkanív a objavuje sa oblasť ischémie. Tento stav a dáva klinické prejavy, ktoré závisia od oblasti so zhoršeným prietokom krvi.

Vasospazmus sa vyskytuje v tepnách strednej veľkosti alebo priemeru, čo súvisí s ich vedúcou úlohou pri regulácii krvného obehu v tele. Sú citlivejšie na vnútorné a vonkajšie vplyvy, ktoré normálne spôsobujú vazokonstrikciu.

Vizualizácia vasokonstrikčných a vazodilatačných procesov

Porušenie arteriálneho krvného obehu mozgu: formy, znaky, liečba

V posledných rokoch sa percento mortality z patologických lézií mozgových ciev, ktoré boli predtým spojené so starnutím tela a ktoré boli diagnostikované iba u starších ľudí (po 60 rokoch), výrazne vzrástlo. Dnes sa symptómy mozgového obehového ochorenia omladzujú. A z mŕtvice často umierajú ľudia mladší ako 40 rokov. Preto je dôležité poznať príčiny a mechanizmus ich vývoja, aby preventívne, diagnostické a terapeutické opatrenia priniesli najefektívnejší výsledok.

Čo je cerebrovaskulárna príhoda (MK)

Cievky mozgu majú zvláštnu dokonalú štruktúru, ktorá ideálne reguluje prietok krvi a zabezpečuje stabilitu krvného obehu. Sú usporiadané takým spôsobom, že pri zvyšovaní prietoku krvi do koronárnych ciev asi 10-krát počas telesnej aktivity zostáva množstvo cirkulujúcej krvi v mozgu s nárastom duševnej aktivity na rovnakej úrovni. To znamená, že dochádza k prerozdeľovaniu toku krvi. Časť krvi z mozgu s menším zaťažením sa presmeruje na oblasti so zvýšenou aktivitou mozgu.

Tento dokonalý proces krvného obehu je však narušený, ak množstvo krvi vstupujúce do mozgu nevyhovuje jeho potrebe. Treba poznamenať, že jeho redistribúcia na časti mozgu je nevyhnutná nielen pre jeho normálnu funkčnosť. Vyskytuje sa aj v prípade výskytu rôznych patológií, napríklad stenózy cievneho lumenu (zúženie) alebo obštrukcie (uzáveru). V dôsledku zhoršenej samoregulácie sa rýchlosť pohybu krvi v určitých častiach mozgu spomaľuje a je ischemická.

Typy porušení MK

Nasledujúce kategórie narušeného prietoku krvi v mozgu:

 1. Akútne (ťahy), ktoré sa náhle objavujú s dlhým priebehom a prechodné, ktorých hlavné príznaky (zhoršenie zraku, strata prejavu atď.) Trvajú nie viac ako jeden deň.
 2. Chronická choroba spôsobená dyscirkulatívnymi encefalopatiami. Sú rozdelené na dva typy: hypertenzný pôvod a spôsobené aterosklerózou.

Akútna cerebrovaskulárna príhoda (ONMK)

Akútna cerebrovaskulárna príhoda spôsobuje pretrvávajúce poruchy mozgovej aktivity. Je to dva typy: hemoragické (krvácanie) a ischemické (tiež nazývané mozgový infarkt).

hemoragické

etiológie

Krvácanie (hemoragická porucha krvného prietoku) môže byť spôsobená rôznymi arteriálnymi hypertenziami, vaskulárnymi aneuryzami, vrodenými angiómami atď.

patogenézy

V dôsledku zvýšenia krvného tlaku sa uvoľňuje plazma a bielkoviny, ktoré sa v ňom nachádzajú, čo vedie k plazmovému namáčaniu cievnych stien a spôsobuje ich deštrukciu. Aký druh hyalínovej špecifickej látky (proteín pripomínajúci chrupavku vo svojej štruktúre) je uložený na cievnych stenách, čo vedie k rozvoju hyalinózy. Plavidlá sa podobajú skleneným tubám, strácajú elasticitu a schopnosť udržiavať krvný tlak. Okrem toho sa priepustnosť cievnej steny zvyšuje a krv môže voľne prechádzať cez neho impregnáciu nervových vlákien (diapedemické krvácanie). Výsledkom takejto transformácie môže byť tvorba mikroanalýz a pretrhnutie cievy s krvácaním a prenikaním krvi do bielych meduliek. Takto krvácanie nastáva v dôsledku:

 • Plazmová impregnácia stien krvných ciev bielych medullov alebo optických tuberkulóz;
 • Diapedetic krvácanie;
 • Vzdelávacie mikroanalýzy.

Krvácanie v akútnom období je charakterizované vývojom hematómov počas vkladania a deformácie mozgového kmeňa v otcovom otvorení. V rovnakom čase sa mozog napína, dochádza k rozsiahlemu edému. Existujú sekundárne krvácania, menšie.

Klinické prejavy

Zvyčajne sa vyskytuje počas dňa počas fyzickej aktivity. Zrazu hlava začne ťažko ublížiť. Vedomie je zmätené, človek často dýcha a s píšťalkou sa vyskytuje tachykardia sprevádzaná hemiplegiou (jednostranná paralýza končatín) alebo hemiparéza (oslabenie motorických funkcií). Hlavné reflexy sú stratené. Oko sa stáva nehybné (paréza), anizokória (žiaci rôznych veľkostí) alebo šialenec rozdielneho typu.

liečba

Liečba porúch cerebrálneho krvného obehu tohto typu zahŕňa intenzívnu liečbu, ktorej hlavným účelom je zníženie krvného tlaku, obnovenie vitálnej funkcie (automatické vnímanie vonkajšieho sveta), zastavenie krvácania a odstránenie opuchu mozgu. Používajú sa nasledujúce lieky:

 1. Zníženie krvného tlaku - ganlioblokátory (Arfonad, Benzogeksany, Pentamin).
 2. Znížiť priepustnosť stien cév a zvýšiť zrážanlivosť krvi - Ditzinon, vitamín C, Vikasol, vápnik glukonát.
 3. Zlepšiť reológiu (tekutosť) krvi - Trental, Vinkaton, Kavinton, Eufillin, Cinnarizin.
 4. Fibrinolytická inhibičná aktivita - ACC (kyselina aminokaprónová).
 5. Antiedematózny - Lasix.
 6. Sedatívne prípravky.
 7. Na zníženie intrakraniálneho tlaku je predpísaný spinálny kohútik.
 8. Všetky lieky sú injektované.

ischemická

etiológie

ischemického NMC v dôsledku aterosklerotického plaku

Ischemické zlyhanie obehu je najčastejšie spôsobené aterosklerózou. Jeho vývoj môže vyvolať silnú úzkosť (stres atď.) Alebo nadmerné cvičenie. Môže sa vyskytnúť počas nočného spánku alebo bezprostredne po prebudení. Často sprevádza predinfarkčný stav alebo infarkt myokardu.

príznaky

Môže sa vyskytnúť náhle alebo postupne. Vykazujú sa vo forme bolesti hlavy, hemiparéza na strane protiľahlej k léze. Zhoršená koordinácia pohybu, ako aj poruchy videnia a reči.

patogenézy

Ischemická porucha nastáva, keď nedostatočné množstvo krvi prúdi do oddelenej oblasti mozgu. Zároveň dochádza k vzniku hypoxie, v ktorej sa tvoria nekrotické formácie. Tento proces je sprevádzaný porušením hlavných funkcií mozgu.

terapia

Liečba používa injekcie liekov na obnovenie normálneho fungovania kardiovaskulárneho systému. Patria medzi ne: Korglikon, Strofantín, Sulfokamfokain, Reopoliklyukin, Cardiamine. Intrakraniálny tlak je znížený pomocou Mannitolu alebo Lasixu.

Video: príčiny rôznych typov úderov

Prechodná cerebrovaskulárna príhoda

Prechodná cerebrovaskulárna príhoda (PNMK) sa vyskytuje na pozadí arteriálnej hypertenzie alebo aterosklerózy. Niekedy sa príčinou jeho vývoja stáva ich kombinácia. Hlavné príznaky PNMK sú nasledovné:

 • Ak je stred patológie umiestnený v bazéne karotických ciev, pacient má polovicu tela (z opačnej strany stredu) a časť tváre okolo pier, paralýzu alebo krátkodobú parézu končatín. Reč je prerušená, môže dôjsť k epileptickému záchvatu.
 • Keď je narušený krvný obeh v vertebrobasilárnej oblasti, pacientova nohy a ramená sú slabé, závraty, ťažko prehĺtajú a vytvárajú zvuky, fotopsi (výskyt žiariacich bodov v očiach, iskry atď.) Alebo diplopia (rozdelenie viditeľných objektov). Stratí svoju orientáciu, stráca pamäť.
 • Symptómy mozgového krvného obehu na pozadí hypertenzie sa prejavujú v nasledujúcich situáciách: hlava a očné gulôčky začínajú ublížiť, človek zažíva ospalosť, vyvinie sa preťaženie uší (ako v lietadle počas štartu alebo pristátia) a nevoľnosť. Tvárové prepláchnutia a potenie sa zvyšuje. Na rozdiel od mŕtvice, všetky tieto príznaky ustúpia do 24 hodín. Za to sa nazývajú "prechodné útoky".

Liečba PNMK sa uskutočňuje pomocou antihypertenzívnych, tonických a kardiotonických činidiel. Používajú sa antispazmiká, ktoré zlepšujú tok krvi v mozgu a blokátory kalciového kanála. Predpísané sú nasledujúce lieky:

Dibazol, Trental, Clofelin, Vinkamin, Eufillin, Cinnarizine, Cavinton, Furasemid, beta-blokátory. Ako tonicko - alkoholové tinktúry ženšenu a čínskej Schisandry.

Chronické poruchy cerebrálneho obehu

Chronická cerebrovaskulárna príhoda (CNMC), na rozdiel od akútnych foriem, sa postupne rozvíja. Existujú tri štádiá choroby:

 1. V prvej fáze sú príznaky nejasné. Sú viac ako syndróm chronickej únavy. Človek sa rýchlo unaví, jeho spánok je narušený, často má bolesť a závrat. Stane sa horúcim a neprítomným. Často mení svoju náladu. Zabudne na nevýznamné chvíle.
 2. V druhom štádiu je chronické poškodenie mozgovej cirkulácie sprevádzané výrazným zhoršením pamäti, menším poškodením motorických funkcií, čo spôsobuje nerovnosť chôdze. V hlave je neustále hluk. Človek vníma informácie zle, sotva sa sústredí na svoju pozornosť. Postupne sa degraduje ako človek. Stane sa podráždený a neistý sám o sebe, stráca svoj rozum, nereaguje na kritiku a často je depresívny. On je neustále závraty a má bolesti hlavy. Vždy chce spať. Výkon - znížená. Zle sa prispôsobuje sociálnemu plánu.
 3. V tretej fáze sa všetky symptómy zhoršujú. Degradácia osobnosti ide do demencie, pamäť trpí. Keď opúšťa dom sám, takáto osoba nikdy nenájde cestu späť. Zhoršená funkcia motora. To sa prejavuje v trasách rúk, tuhosti pohybov. Pozoruhodná porucha prejavu, nedostatok koordinácie pohybov.

Posledná etapa chronickej NMC - mozgová atrofia a smrti neurónov, rozvoj demencie

Prerušenie cerebrálneho krvného obehu je nebezpečné, pretože ak sa liečba neuskutoční v počiatočných štádiách, umierajú neuróny - základné jednotky štruktúry mozgu, ktoré nemožno vzkriesiť. Preto je diagnostika ochorenia v počiatočných štádiách taká dôležitá. Zahŕňa:

 • Detekcia vaskulárnych ochorení prispievajúcich k rozvoju porúch cerebrálnej cirkulácie.
 • Diagnóza založená na sťažnostiach pacienta.
 • Neuropsychologické vyšetrenie na stupnici MMSE. Umožňuje vám zistiť kognitívne poškodenie testovaním. Neprítomnosť porušení je indikovaná 30 bodmi, ktoré pacient zaznamenal.
 • Duplexné vyšetrenie na identifikáciu lézií mozgových ciev s aterosklerózou a inými ochoreniami.
 • Magnetická rezonančná tomografia, ktorá umožňuje zistiť v mozgu malé hypo-intenzívne (s patologickými zmenami) ložiská.
 • Klinické krvné testy: kompletný krvný obraz, lipidový profil, koagulogram, glukóza.

etiológie

Hlavné príčiny porúch cerebrálnej cirkulácie sú nasledovné:

 1. Age. Väčšinou sa vyskytujú u ľudí, ktorí vstúpili do piateho desaťročia.
 2. Genetická predispozícia.
 3. Traumatické poranenie mozgu.
 4. Nadváhou. Obézni ľudia často trpia hypercholesterolémiou.
 5. Hypodynamia a zvýšená emocionalita (stres atď.).
 6. Zlé návyky.
 7. Choroby: diabetes mellitus (inzulín-dependentný) a ateroskleróza.
 8. Hypertenzia. Zvýšený tlak je najčastejšou príčinou úderov.
 9. V starobe môžu mať poruchy krvného obehu v mozgu za následok:
  • fibrilácia predsiení
  • rôzne choroby krvotvorných orgánov a krvi,
  • chronická tromboflebitída,
  • srdcové chyby.

liečba

Pri chronickom narušení prietoku krvi v mozgu sú všetky terapeutické opatrenia zamerané na ochranu mozgových neurónov pred smrťou v dôsledku hypoxie, stimulácie metabolizmu na úrovni neurónov a normalizácie prietoku krvi v mozgových tkanivách. Lieky pre každého pacienta sú vybrané individuálne. Majú sa užívať v striktne špecifikovanej dávke a neustále monitorovať krvný tlak.

Okrem toho sa pri poruchách cerebrálnej cirkulácie, sprevádzaných prejavmi neurologickej povahy, používajú antioxidanty, venotonika, vazodilatanciá, neuroprotektory, lieky, ktoré zvyšujú krvný obeh, sedatíva a multivitamíny.

Je tiež možné liečiť chronickú cerebrovaskulárnu nehodu s tradičnou medicínou s použitím rôznych poplatkov a bylinných čajov. Obzvlášť užitočná je infúzia kvetov hlohu a zbierka, ktorá zahŕňa farmaceutický harmanček, sušené bažiny a matka. Mali by sa však použiť ako ďalší terapeutický postup, ktorý posilňuje hlavnú farmakoterapiu.

Ľudia so zvýšenou telesnou hmotnosťou, ktorí sú vystavení riziku vzniku aterosklerózy v dôsledku vysokého cholesterolu, musia venovať pozornosť výžive. Pre nich existujú špeciálne diéty, o ktorých sa môžete dozvedieť od dietetika, ktorý dohliada na organizáciu výživy pacientov, ktorí sa nachádzajú v nemocnici v ktorejkoľvek nemocnici. Dietetické výrobky obsahujú všetko, čo je z rastlinného pôvodu, morské plody a ryby. Ale mliečne výrobky by naopak mali mať nízky obsah tuku.

Ak je cholesterolemia významná a diéta neposkytuje požadované výsledky, predpisujú sa lieky, ktoré sú v skupine statínov: Liprimar, Atorvakar, Vabarin, Torvakard, Simvatin. Pri veľkom zúžení lúmenu medzi stenami karotických artérií (viac ako 70%) je potrebná karotidová endarterektómia (operácia), ktorá sa vykonáva len na špecializovaných klinikách. Ak je stenóza menšia ako 60%, postačuje konzervatívna liečba.

Rehabilitácia po akútnom narušení cerebrálneho obehu

Lieková terapia môže zastaviť priebeh ochorenia. Ale vrátiť príležitosť na pohyb sa nemohla. Iba špeciálne gymnastické cvičenia vám môžu pomôcť. Musíme byť pripravení na to, že tento proces je dosť dlhý a trpezlivý. Príbuzní pacienta by sa mali naučiť vykonávať masážne a terapeutické gymnastické cvičenia, pretože to sú oni, ktorí budú musieť urobiť šesť mesiacov alebo viac.

Na základe včasnej rehabilitácie po dynamickom narušení mozgovej cirkulácie za účelom úplného obnovenia motorických funkcií ukázaných kinesitherapy. Je obzvlášť nevyhnutná pri obnovení motility, pretože prispieva k vytvoreniu nového modelu hierarchie nervového systému, aby mohol vykonávať fyziologické riadenie motorických funkcií tela. V kinesiterapii sa používajú nasledujúce metódy:

 1. Gymnastika "Balance", zameraná na obnovenie koordinácie pohybov;
 2. Systém reflexných cvičení Feldenkrais.
 3. Systém Voigt zameraný na obnovenie motorickej aktivity stimuláciou reflexov;
 4. Mikrokenizoterapiya.

Pasívna gymnastika "Balance" je pridelená každému pacientovi s poruchami mozgovej cirkulácie, hneď ako sa k nemu vráti vedomie. Príbuzní zvyčajne pomáhajú jej pacientovi hrať. Obsahuje hnetanie prstov a prstov, ohyb a rozšírenie končatín. Cvičenia začínajú pôsobiť s dolnými končatinami a postupne sa pohybujú. Súčasťou komplexu je aj miesenie hlavy a krku. Pred začatím cvičení a dokončením gymnastiky by mali byť ľahké masážne pohyby. Uistite sa, že monitorujete stav pacienta. Gymnastika by nemala spôsobovať nadmerné práce. Pacient sám môže robiť cvičenia pre oči (skrutkovanie, otáčanie, upevnenie pohľadu v jednom bode a niektoré ďalšie). Postupne so zlepšením celkového stavu pacienta sa zvyšuje záťaž. Pre každého pacienta sa vyberie individuálna metóda zotavenia, berúc do úvahy charakteristiky priebehu ochorenia.

Foto: základné cvičenia pasívnej gymnastiky

Metóda Feldenkrais je terapia, ktorá jemne pôsobí na nervový systém človeka. Prispieva k úplnej obnove duševných schopností, fyzickej aktivity a zmyselnosti. Zahŕňa cvičenia, ktoré vyžadujú hladký pohyb pri výkone. Pacient sa musí zamerať na svoju koordináciu, urobiť každý pohyb inteligentne (vedome). Táto technika vás odvádza pozornosť od existujúceho zdravotného problému a sústreďuje sa na nové úspechy. V dôsledku toho začne mozog "pamätať" staré stereotypy a vráti sa im. Pacient neustále skúma svoje telo a jeho schopnosti. To vám umožní nájsť rýchle spôsoby, ako to urobiť.

Táto technika je založená na troch princípoch:

 • Všetky cvičenia by sa mali ľahko učiť a zapamätať si.
 • Každé cvičenie musí byť vykonané hladko, bez preťaženia svalov.
 • Pri vykonávaní cvičenia by chorá osoba mala mať radosť z pohybu.

Ale čo je najdôležitejšie, človek by nikdy nemal rozdeliť svoje úspechy na vysokú a nízku.

Dodatočné rehabilitačné opatrenia

Všeobecne sa praktizuje dychové cvičenia, ktoré nielen normalizujú krvný obeh, ale tiež zmierňujú svalové napätie, ku ktorému dochádza pod vplyvom gymnastického a masážneho stresu. Navyše reguluje dýchací proces po terapeutických cvičeniach a poskytuje relaxačný účinok.

V prípade porušenia cerebrálnej cirkulácie je pacient dlhodobo predpísaný odpočinok lôžka. To môže viesť k rôznym komplikáciám, ako je narušené prirodzené vetranie pľúc, výskyt vredov a kontrakcií (mobilita je obmedzená v kĺbe). Prevencia vredov je častou zmenou polohy pacienta. Odporúča sa zapnúť žalúdok. Zároveň visia nohy, holenia sú umiestnené na mäkkých vankúšikoch a pod kolenami sú kolesá z bavlnenej vlny ozdobené gázou.

Na zabránenie vývoju kontraktov sa odporúča:

 1. Telo pacienta, aby si dal zvláštne miesto. V prvých dňoch ho jeho príbuzní, ktorí sa o neho starajú, ho prenesú z jednej pozície do druhej. Toto sa vykonáva každé dve alebo tri hodiny. Po stabilizácii krvného tlaku a zlepšení celkového stavu pacienta sa naučíte, že to urobíte sami. Predčasné sedenie pacienta v posteli (ak to umožňuje dobrý stav) neumožní vývoj kontraktov.
 2. Ak chcete robiť masáže, potrebné na udržanie tónu svalov v norme. Prvé dni zahŕňajú ľahké ťahy (so zvýšeným tónom) alebo hnetenie (ak sa zníži svalový tonus) a trvá len niekoľko minút. V budúcnosti sa zlepšujú masážne pohyby. Je povolené používať trenie. Zvyšuje trvanie masáží. Do konca prvej polovice roka môžu byť dokončené do jednej hodiny.
 3. Cvičebné cvičenia, ktoré okrem iného účinne bojujú proti synkineze (nedobrovoľné svalové kontrakcie).
 4. Vibrostimulácia paralyzovaných častí tela s frekvenciou oscilácie od 10 do 100 Hz dáva dobrý účinok. V závislosti od stavu pacienta sa trvanie tohto postupu môže pohybovať od 2 do 10 minút. Odporúča sa vykonať maximálne 15 procedúr.

V prípade porúch cerebrálnej cirkulácie sa používajú alternatívne metódy liečby:

 • Reflexológia vrátane:
  1. Pachové ošetrenie (aromaterapia);
  2. klasická verzia akupunktúry;
  3. akupunktúra v reflexných miestach umiestnených na ušných stenách (auricoloterapia);
  4. akupunktúra biologicky aktívnych bodov na rukách (su-jack);
 • Leechova terapia (hirudoterapia);
 • Ihličnatý kúpeľ s prídavkom morskej soli;
 • Kyslíkové kúpele.

Video: rehabilitácia po mŕtvici, program "Žiť je skvelý!"

Prečítajte si viac o komplexnej rehabilitácii po mŕtviciach a ischemických záchvatoch, pozri odkaz.

Dôsledky NMC

Akútna cerebrovaskulárna príhoda má vážne dôsledky. V 30 prípadoch zo sto ľudí, ktorí mali túto chorobu, sa stáva úplne bezmocným.

 1. Nemôže jesť, vykonáva hygienické postupy, oblečenie atď. Takíto ľudia majú úplnú zhoršenú schopnosť myslieť. Stratujú čas a nie sú orientované v priestore.
 2. Niekto má schopnosť pohybovať sa. Ale mnohí ľudia, ktorí po prerušení mozgového obehu navždy zostali na lôžku. Mnohí z nich majú jasnú myseľ, chápu, čo sa deje okolo nich, ale sú bez slova a nemôžu vyjadrovať slovami svoje túžby a vyjadriť pocity.

komunikačné oblasti poškodenia mozgu a životné funkcie

Neschopnosť - smutný výsledok akútnych a v mnohých prípadoch chronických porúch cerebrálneho obehu. Približne 20% akútnych porúch cerebrálnej cirkulácie je smrteľné.

Ale existuje príležitosť chrániť sa pred touto vážnou chorobou, nezávisle od toho, do akej klasifikačnej kategórie patrí. Hoci ho mnoho ľudí zanedbáva. To je pozorný postoj k vášmu zdraviu a všetkým zmenám, ktoré sa vyskytujú v tele.

 • Súhlaste, že zdravá osoba by nemala mať bolesti hlavy. A ak náhle závraty, znamená to, že vo fungovaní systémov zodpovedných za toto telo existuje nejaká odchýlka.
 • Dôkazom problémov v tele je vysoká teplota. Mnohí z nich chodia do práce, keď sú 37 ° C, pretože to považujú za normálne.
 • Zaznamenáva sa krátkodobá necitlivosť končatín? Väčšina ľudí ich rozdrví bez toho, aby sa pýtali: prečo sa to deje?

Medzitým sú to satelity prvých menších zmien v systéme krvného toku. Často akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie predchádza prechodné. Ale keďže jeho príznaky zmiznú počas dňa, nie každý človek spěchá, aby sa stretol so svojím lekárom a dostal potrebné lieky.

Dnes existujú účinné lieky - trombolytiká pre lekársky servis. Doslova robia zázraky rozpustením krvných zrazenín a obnovením cerebrálneho obehu. Existuje však jeden "ale". Na maximálny účinok sa musia podať pacientovi do troch hodín od objavenia sa prvých príznakov mŕtvice. Bohužiaľ, vo väčšine prípadov je vyhľadávanie lekárskej pomoci príliš neskoro, keď choroba prešla do ťažkej fázy a používanie trombolytik už nie je k ničomu.

Koronárne cievy mozgu

Prívod krvi do myokardu závisí od fázy srdcový cyklus, súčasne ovplyvňujú dva faktory prietok krvi: napätie myokardu, ktoré stláča arteriálne cievy, a krvný tlak v aorte, ktorý vytvára hnacou silu koronárneho krvného toku. Na začiatku systoly (obdobie napätia) prietoku krvi v ľavej vencovité tepny úplne zastavená v dôsledku mechanického obštrukcie (vetiev tepny sú tlačené zmluvné svalu) a vo fáze vyhostenie čiastočne znížený prietok krvi kvôli vysokému krvnému tlaku v aorte, pôsobí proti cievy tlakovú mechanickú silu. V pravej komore krvný prietok vo fáze stresu trpí mierne. V diastole a odpočinku sa koronárny prietok krvi zvyšuje v pomere k práci vykonanej v systole na presun objemu krvi proti tlakovým silám; To prispieva k dobrej rozťažnosti koronárnych artérií. Zvýšenie prietoku krvi vedie k akumulácii energetických zásob (ATP a kreatínfosfát) a ukladanie kyslíka myoglobín; tieto rezervy sa používajú počas systoly, keď je obmedzená dodávka kyslíka.

mozog

Dodáva sa s krvou z vnútorného bazéna karotíd a vertebrálne tepny, ktoré tvoria kruh v základu mozgu Willisa. Šesť mozgových vetví sa od nich odchyľuje do kôry, subkortexu a stredného mozgu. Dreň, pons, mozočku a tylový laloku mozgovej prekrvenie bazilárnej tepny, tvoreného sútokom vertebrálnych tepien. Venúzy a malé žily mozgového tkaniva nemajú kapacitnú funkciu, pretože sú v mozgovej látke uzavreté v kostnej dutine, sú neroztiahnuteľné. Venózna krv sa odvádza z mozgu jugulárna žila a sérii venóznych plexusov spojených s nadradenou vena cava.

Mozog je kapilárny na jednotku objemu tkaniva približne rovnako ako srdcový sval, ale v mozgu je len málo rezervných kapilár, takmer všetky kapiláry fungujú v pokoji. Zvýšenie prietoku krvi v mikrovýčiach mozgu je preto spojené so zvýšením lineárnej rýchlosti toku krvi, ktorá sa môže zvýšiť dvakrát. Kapiláry mozgu sú štrukturálne somatického (pevného) typu s nízkou priepustnosťou pre vodu a vo vode rozpustné látky; vytvára hematoencefalickú bariéru. lipofilný látok, kyslíka a oxidu uhličitého rozptýliť cez celý povrch kapilár a kyslík - aj cez stenu arteriol. Vysoká kapilárna priepustnosť pre látky rozpustné v tukoch, ako napr etylalkohol, éter a iní, môžu vytvoriť svoju koncentráciu, v ktorej nie je len práca narušená neuróny, ale aj ich zničenie. Vo vode rozpustné látky potrebné pre činnosť neurónov (glukóza, aminokyselín) sa prepravujú z krvi do CNS endothelium kapiláry so špeciálnymi nosičmi podľa koncentračného gradientu (uľahčené difúziou). Mnoho organických zlúčenín cirkuluje napríklad v krvi katecholamíny a serotonín, nepreniknite cez hematoencefalickú bariéru, pretože sú zničené špecifickými faktormi enzýmové systémy endotelové kapiláry. Vďaka selektívnej priepustnosti bariéry v mozgu vytvára vlastné zloženie vnútorného prostredia.

Energetické potreby mozgu sú vysoké a vo všeobecnosti pomerne konštantné. Ľudský mozog spotrebuje asi 20% všetkej energie spotrebovanej telom v pokoji, hoci mozgová hmotnosť je len 2% telesnej hmotnosti. Energia sa vynakladá na chemickú prácu syntézy rôznych organických zlúčenín a na prácu čerpadiel na prenos iónov napriek koncentračnému gradientu. V tomto ohľade je pre normálne fungovanie mozgu mimoriadne dôležitá stabilita krvného toku. Každá zmena v dodávke krvi, ktorá nesúvisí s funkciou mozgu, môže narušiť normálnu činnosť neurónov. Tak, úplné zastavenie toku krvi do mozgu cez 8-12 viesť k strate vedomia, a po 5-7 minútach v mozgovej kôre začnú vyvíjať nevratné javy, 8-12 minút zabila mnoho kortikálnej neuróny.

prietok krvi cievach mozgu u človeka v kľude je 50-60 ml / min na 100 g tkaniva, sivá hmota - asi 100 ml / min pri 100 g, biela - menej ako 20-25 ml / min na 100 g Brain prietok krvi vo všeobecnosti predstavuje približne 15% minútového uvoľnenia srdca. Mozog je charakterizovaný dobrou myogénnou a metabolickou autoreguláciou toku krvi. Autoregulácie prietoku krvi mozgom, je schopnosť cerebrálnej arterioly podporuje zvýšenie jeho priemer v reakcii na zníženie krvného tlaku, a naopak, znížiť jeho klírens v reakcii na jeho vzostupe, pričom lokálne prietok krvi mozgom zostáva takmer konštantný pri izmeneneniyah systémového krvného tlaku od 50 do 160 mm Hg. Art. [1]. Bolo experimentálne preukázané, že mechanizmus autoregulácie je založený na schopnosti mozgových arteriolov udržiavať konštantné napätie svojich vlastných stien [2]. (Podľa Laplaceovho zákona sa napätie steny rovná súčinu polomeru cievy a intravaskulárneho tlaku).

Fyzický základ pohybu krvi v cievnom systéme. Pulzná vlna

Na udržanie elektrického prúdu v uzavretom okruhu je potrebný zdroj prúdu, ktorý vytvára potenciálny rozdiel potrebný na prekonanie odporu v obvode. Podobne, na udržanie pohybu tekutiny v uzavretom hydrodynamickom systéme je potrebné "čerpadlo", ktoré vytvára tlakový rozdiel potrebný na prekonanie hydraulického odporu. V obehovom systéme srdce zohráva úlohu takéhoto čerpadla.

Ako ilustratívny model kardiovaskulárneho systému zvážte uzavretý systém naplnený kvapalinou z mnohých rozvetvených rúrok s elastickými stenami. Pohyb tekutiny sa uskutočňuje pri pôsobení rytmicky ovládaného čerpadla vo forme hrušky s dvoma ventilmi (obrázok 9.1).

Obr. 9.1. Model cievneho systému

Keď je hruška stlačená (kontrakcia ľavej komory), otvorí sa výstupný ventil K1 a tekutina obsiahnutá v ňom je tlačená do trubice A (aorta). Kvôli napínaniu stien sa objem rúry zvyšuje a zaberá prebytočnú kvapalinu. Po tomto ventile K1 uzavretý. Steny aorty sa začnú postupne zmršťovať, čím prenesú prebytočnú tekutinu do ďalšieho spoja v systéme (tepne). Ich steny sú tiež najprv natiahnuté, preberajú prebytočnú tekutinu a potom sa zmršťujú a tlačia tekutinu do následných väzieb v systéme. V záverečnej fáze cirkulačného cyklu sa kvapalina zhromažďuje v skúmavke B (vena cava) a cez vstupný ventil K2 sa vráti do čerpadla. Tento model teda kvalitatívne správne opisuje schému krvného obehu.

Pozrime sa podrobnejšie na fenomény, ktoré sa vyskytujú vo veľkom obehu. Srdce je rytmicky pracujúce čerpadlo, v ktorom pracovné fázy - systoly (kontrakcia srdcového svalu) - striedajú s nečinnými fázami - diastoly (svalová relaxácia). Počas systoly sa krv obsiahnutá v ľavej komore vtiahne do aorty, po ktorej sa uzavrie aortálna chlopňa. Objem krvi, ktorý je zasunutý do aorty s jednou kontrakciou srdca, sa nazýva objem zdvihu (60-70 ml). Krv, ktorá vstupuje do aorty, pretiahne jej steny a tlak v aorte stúpa. Tento tlak sa nazýva systolický (SBP, Ps). Zvýšený tlak sa šíri pozdĺž arteriálnej časti cievneho systému. Takéto rozšírenie je spôsobené elasticitou steny tepny a nazýva sa impulzovou vlnou.

Pulzná vlna - vlna zvýšeného (nad atmosférickým) tlakom, ktorý sa šíri cez aortu a tepny, spôsobené uvoľnením krvi z ľavej komory počas systoly.

Pulzná vlna sa šíri rýchlosťou vn = 5 až 10 m / s. Veľkosť rýchlosti vo veľkých nádobách závisí od ich veľkosti a mechanických vlastností tkaniny stien:

kde E je modul pružnosti, h je hrúbka steny cievy, d je priemer nádoby, ρ je hustota látky nádoby.

Profil artérie v rôznych vlnových fázach je schematicky znázornený na obr. 9.2.

Obr. 9.2. Profil tepny počas prechodu impulznej vlny

Po prechode pulznej vlny klesá tlak v príslušnej tepne na hodnotu, ktorá sa nazýva diastolický tlak (DBP alebo Pd). Preto je zmena tlaku vo veľkých nádobach pulzujúca. Obrázok 9.3 znázorňuje dva cykly zmeny krvného tlaku v brachiálnej tepne.

Obr. 9.3. Zmeny arteriálneho tlaku v brachiálnej tepne: T je dĺžka srdcového cyklu; Ts ≈ 0.3T - trvanie systoly; Td ≈ 0,7 T - trvanie diastoly; Ps - maximálny systolický tlak; Pd - minimálny diastolický tlak

Pulzná vlna zodpovedá pulzácii rýchlosti krvného prietoku. Vo veľkých tepnách je 0,3-0,5 m / s. Keď sa však cievny systém rozvibruje, cievy sa stávajú tenšie a ich hydraulický odpor rýchlo (proporcionálny

ale R4) rastie. To vedie k poklesu tlaku. V arteriolách a ďalšie kolísanie tlaku prakticky chýba. Keď sa rozvetvenie znižuje, nielen rozsah kolísaní tlaku, ale aj jeho priemerná hodnota. Vzor rozdelenia tlaku v rôznych častiach cievneho systému má tvar znázornený na obr. 9.4. Tu je znázornený tlak nad atmosférickým tlakom.

Obr. 9.4. Distribúcia tlaku v rôznych častiach ľudského cievneho systému (na osi osi osi - relatívna časť celkového objemu krvi v tejto oblasti)

Dĺžka cyklu krvného obehu u ľudí je približne 20 s a počas dňa krv robí 4200 otáčok.

Sekcie krvných ciev obehového systému počas dňa majú pravidelné zmeny. To je spôsobené tým, že dĺžka plavidiel je veľmi veľká (100 000 km) a 7-8 litrov krvi na maximálne plnenie jasne nestačí. Preto sú najintenzívnejšie dodávané orgány, ktoré v súčasnosti pracujú s maximálnym zaťažením. Prierez zostávajúcich nádob v tomto bode klesá. Napríklad po jedle tráviace orgány fungujú veľmi energicky a väčšina krvi sa im posiela; pre normálne fungovanie mozgu nestačí a človek je ospalý.

Ako sa liečí koronárny vazospazmus?

Výskyt kŕče (angiospazmus, kŕče) v oblasti srdca naznačuje zvýšenie tónu koronárnych artérií. Prietok krvi je narušený a začína proces ischémácie (nedostatok výživy) svalovej tkanivy. Takýto stav je plný prejavu zlyhania srdcového rytmu a infarktu myokardu. Angiospazmus sa môže vyskytnúť aj na iných miestach. Vyvíja sa na pozadí zanedbanej aterosklerózy. Situácia sa zhoršuje vystavením otravným faktorom. Pacient naliehavo potrebuje uvoľniť kŕč a poradiť sa s lekárom, aby mohol urobiť kompletnú liečbu.

klasifikácia

Je akceptované rozdelenie angiospazmu na lokalizáciu. Nebezpečná forma sa považuje za zvýšenie tónu krvných ciev srdca a mozgu. Periférne kŕče sú relatívne bezpečné:

 • zimnica a akrokyanóza (prejavujúca sa v dôsledku chladu);
 • zvýšiť tón krvných ciev v rukách;
 • čistá modrina (vyskytuje sa na dolných končatinách).

Periférne angiospazmy sa často objavujú na pozadí vaskulárnej dystónie (VVD). Nepredstavujú zvláštne nebezpečenstvo, ktoré sa nedá povedať o vážnejších formách:

 • retinálny spazmus;
 • angiospazmus mozgových ciev;
 • zvýšenie tónu veľkých (hlavných) tepien;
 • kŕče koronárnych ciev.

Identifikujte problémy pomocou inštrumentálnej skúšky. Na základe získaných výsledkov sa zostavuje kurz terapie.

Príčiny a príznaky kardiálneho kŕče

Spazmus koronárnych artérií môže byť spôsobený patologickými procesmi, ktoré sa vyskytujú v tele:

 • ateroskleróza;
 • patológia gastrointestinálneho traktu a vnútorných orgánov;
 • choroby spôsobené infekciami a alergénmi;
 • komplikácie reumatizmu a syfilisu.

Rôzne faktory môžu urýchliť rozvoj angiospazmu srdcového svalu. Len niektoré z nich môžu byť odstránené. Ich zoznam je nasledujúci:

 • používanie alkoholu;
 • anémia (anémia);
 • neuróza spôsobená stálým stresom;
 • obezita;
 • fyzické preťaženie;
 • dlhodobé vystavenie účinkom chladu;
 • vysoká viskozita krvi;
 • vystavenie liekom;
 • hypertenzia, prejavujúca sa vysokým krvným tlakom;
 • intoxikácia tela.

Neoprávnená skupina dôvodov nie je taká objemná:

 • age;
 • rodová identita;
 • genetický faktor.

Nie je možné vyhnúť sa poškodeniu kardiovaskulárneho systému alebo dedičnej predispozície. Pohlavie je v zozname kvôli štatistickým údajom.

Muži starší ako 40 rokov sú omnoho pravdepodobnejšie podrobení ateroskleróze. Indikátor je vyrovnaný po 60 rokoch, kedy klesá aktivita ženského hormonálneho systému.

Symptómy cievnych kŕčov sú zvyčajne nasledujúce:

 • zmätenosť;
 • blednutie kože;
 • prejav studeného potu;
 • zvýšená srdcová frekvencia (tachykardia);
 • závraty;
 • problémy s dýchaním (ťažké sa zhlboka nadýchnuť);
 • teplota dolných končatín
 • záchvat paniky;
 • bolesť hlavy.


Keď kŕč koronárnych ciev, spôsobený ich zúžením na 60-70%, medzi príznaky možno rozlíšiť bolesť, charakteristickú pre angínu pectoris. Podobný útok je zastavený nitroglycerínom. Koronárne artérie sa dilatujú, čo vedie k zníženiu závažnosti príznakov. Predtým, než sa začne užívať, je potrebné merať tlak, pretože liek je povolený len pri normálnych a zvýšených rýchlostiach. Ak sa nič neurobí, potom pacient pocíti bolesť 20-30 minút.

Aby sa zabránilo rozvoju angiospazmu srdcových ciev, je potrebné eliminovať faktory, ktoré majú negatívny vplyv. Úplný priebeh terapie je zostavený kardiológom po vyšetrení.

Klinický obraz a príčiny iných angiospazmov

Angiospazmus sa prejavuje rôznymi spôsobmi v závislosti od formy a príčiny. Jeho periférne odrody nespôsobujú žiadne osobitné komplikácie a sú najčastejšie spojené s nárastom kapilárneho tónu. Sú lokalizované vo veľkom množstve v koži. Kŕče mozgových a veľkých ciev sú nebezpečnejšie kvôli objemu krvi tečúcej. Nasledujúce faktory ovplyvňujú proces:

 • počasie;
 • psycho-emocionálny a fyzický stres;
 • životný štýl;
 • hypoxia;
 • vekové zmeny;
 • intoxikácie;
 • porušenie nervovej regulácie.

Zaznamenané faktory môžu spôsobiť ostrý kŕč krvných ciev, najmä v prítomnosti určitých patologických procesov v tele:

 • ateroskleróza;
 • vaskulárny zápal;
 • osteochondróza (krčka maternice);
 • onkologické ochorenia;
 • dysfunkcia endokrinných žliaz;
 • vaskulárna dystónia;
 • ochorenie obličiek;
 • hypertenzia;
 • srdcové zlyhanie.

Každý typ angiospazmu má svoje vlastné špecifické znaky, ktorými môžeme predpokladať jeho lokalizáciu:

 • Zvýšený vaskulárny tonus horných končatín v medicíne sa nazýva Raynaudov syndróm. Do vašich rúk nie je dostatok krvi. Ich citlivosť sa postupne znižuje a objavujú sa príznaky parestézie (mravčenie, hnisavé bolesti, necitlivosť).
 • Silný kŕč mozgových ciev vyvoláva hemodynamické zlyhanie a výrazné neurologické príznaky. Výsledná hypoxia mozgu je sprevádzaná bolesťami hlavy, výskytom "muchov" pred očami, vyrážaním, zvonením v ušiach a závratmi. Pacient má väčšiu pravdepodobnosť vzniku mŕtvice a prejavuje všeobecnú slabosť a únavu.
 • Angiospazmus sietnice je charakterizovaný muchami pred očami, zníženou zrakovou ostrosťou, pocitom podráždenia povrchu oka a zvýšeným blikaním.
 • Keď akrocyanóza znecitlivá končatiny, zvýšené potenie a prechádza modrou kožou. Podobná reakcia sa vyskytuje aj v chlade.
 • Primogenéza je typická pre jarný a zimný pór. Pod vplyvom nízkej teploty sa pokožka na tvári, rukách a nohách zhutňuje, zmení sa na modré, popáleniny a svrbenie. Ak začnete trieť postihnuté oblasti, objaví sa bolesť.
 • V prípade spazmu hlavných tepien koža na dolnej končatine bledne a potom sa zmení na modrú kvôli hypoxii. Po normalizácii cievneho tonusu sa noha zmení na červenú farbu, čo naznačuje obnovenie krvného zásobovania.
 • Mesh levido sa vo väčšine prípadov prejavuje u žien. V stehnách alebo na členkách sa pozoruje sieťový vzor modrej. Okolo toho koža bledne. Výraznejší klinický obraz v chladnej sezóne. V lete kreslenia môže úplne zmiznúť. Nepríjemné pocity nevznikajú.

Spôsoby rýchleho obnovenia cievneho tónu

Angiospazmus sa zvyčajne vyskytuje v nesprávnom čase. Môže sa utrpieť brnenie a znecitlivenie kože, čo nie je prípad zvýšenia tónu mozgových a koronárnych artérií. Je to nebezpečný nielen symptomatický, ale aj jeho komplikácie. Pacient potrebuje zistiť, čo má urobiť na zmiernenie stavu. Pokiaľ ide o ruky a nohy, budú nasledovné tipy:

 • Ovplyvnite postihnutú oblasť pokožky masážnymi pohybmi. Tkanivá sa začnú ohrievať, čo prispeje k zlepšeniu hemodynamiky a vaskulárnej relaxácie. Takáto stimulácia zmierňuje chladný kŕč v priebehu 4-5 minút.
 • Horúce kúpele na horné alebo dolné končatiny s prídavkom soli uvoľnia príznaky zvýšeného vaskulárneho tónu. Stačí stačiť ruky (lakte) alebo nohy (nohy) 10-15 minút. Namiesto kúpeľa môžete použiť horúce balenie omotaním postihnutej končatiny teplou handričkou.

Na zmiernenie príznakov kŕče srdcového svalu sa tieto metódy umožnia:

 • horúci čaj s medom a melisou;
 • odvar z hloh, valerián a matka.

Keď angiospazmus sietnice pomôže ľudovým liekom a fyzikálnym metódam expozície:

 • Aplikujte do očných viečok chladný kompresný roztok, nasiaknutý infúziou púpavy, plantej a ľubovníka bodkovaného počas 10-15 minút.
 • Striedavo masírujte oblasť čela, chrámov a trupu po dobu 10 minút.

Nasledujúce metódy pomôžu obnoviť normálny cievny tonus mozgu:

 • držte nohy v studenej vode počas 3-5 minút;
 • ležať na posteli s vankúšom pod hlavou;
 • masírovať časovú a okcipitálnu oblasť;
 • s bolesťou hlavy si vezmite pilulku "Spazgana" alebo "Nurofen";
 • umyte si tvár studenou vodou;
 • použite sedatívum ("Corvalol", tinktúra z hlohu);
 • piť teplý čaj s medom.

Techniky používané doma môžu len dočasne zmierniť stav. Úplné liečenie sa vykoná po diagnostikovaní. Ak závažnosť príznakov neklesne, mali by ste zavolať sanitku.

Kurz terapie a diagnostiky

Po zistení príznakov angiospazmu je potrebné konzultovať praktického lekára alebo kardiológa. Špecialista vykoná prieskum, aby zistil prítomnosť známych patológií a rušivých príznakov. Potom vyšetrí pacienta a odporučí niekoľko vyšetrení:

 • Dopplerov ultrazvuk;
 • elektrokardiogram;
 • koronárna angiografia;
 • magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie.

Liečebný režim sa zostavuje na základe príčiny kŕče a prítomnosti iných ochorení. Jeho základom sú rôzne skupiny drog:

 • Pre hypertenziu a prítomnosť aterosklerotických depozit sa odporúčajú lieky s antihypertenzívnymi vlastnosťami (beta-blokátory) a pilulky na zníženie hladín cholesterolu (statíny).
 • Ako prostriedok na zmiernenie kŕčov sa používajú lieky zo skupiny blokátorov kalciových kanálov (Amlodipine, Kordafen).
 • Antispazmodiká ("No-Shpa", "Papaverin") pomáhajú zastaviť bolesti hlavy.
 • Sedatíva vyrobené z prírodných zložiek (tinktúra z hlohu a mäty) a prípravky založené na chemických zlúčeninách (Seduxen, Relanium) znižujú vaskulárny tonus a nervové napätie
 • Nootropické lieky ("Phenibut", "Pantogam") zlepšujú metabolické procesy v mozgu.
 • Na zlepšenie krvného obehu sú predpísané tablety s vazotonickým účinkom (Actovegin, Kavinton).
 • S cieľom zvýšiť toleranciu organizmu k životnému prostrediu sa používajú lieky a odvarové prípravky založené na aralia, schisandra, ženšen a eleutherococcus.
 • Tablety na báze horčíka, draslíka a vitamínov B pomôžu zlepšiť neuromuskulárny prenos a kardiovaskulárny a nervový systém vo všeobecnosti.

S rozvojom záchvatu anginy pectoris na pozadí spazmu koronárnych ciev sa používa nitroglycerín. Tablety sa používajú sublingválne (pod jazykom), ale nie viac ako 3 s intervalom 3-5 minút, aby nespôsobovali hypotenziu. V závažnom prípade lekár odporúča operáciu:

 • Za účelom vytvorenia obtokových ciest pre prietok krvi sa uskutočňuje štepenie bypassu koronárnej artérie.
 • Stentovanie umožňuje rozšíriť zúženú nádobu a zamknúť ju v tejto polohe.

Trvanie liečby kŕčov krvných ciev v oblasti paží a nôh môže trvať dlhšie ako 1 rok.

Fyzioterapeutické postupy sú často predpísané na ich úľavu. Pri výskyte oblastí nekrózy na pokožke používajte masť s hojivým a protizápalovým účinkom.

Pre prevenciu recidívy angiospazmu je potrebné pamätať na odporúčania odborníkov:

 • zabrániť podchladeniu;
 • prestať používať alkoholické nápoje;
 • každoročne absolvujú úplné preskúmanie;
 • prestať fajčiť;
 • urobiť správnu výživu;
 • sledovať krvný tlak, hmotnosť, pulz a cholesterol;
 • posilniť imunitný systém;
 • prerušovať počas práce;
 • spať 7-8 hodín denne;
 • športujte.

Kŕč koronárnych a iných tepien je dôsledkom vonkajších faktorov a provokatívnych ochorení. Vyznačuje sa príznakmi hypoxie tkaniva. Po komplexnom vyšetrení doktor dokáže identifikovať príčinu angiospazmu. Ako liečba sú predpísané lieky a fyzioterapia. Vážne prípady vyžadujú operáciu.

Čo je vazospazmus?

Odkiaľ môže byť náhla bolesť srdca alebo chrbta hlavy pochopená, je možné ju pochopiť len po podrobnom vyšetrení v lekárskej inštitúcii. Ale spoločnou príčinou je spazmus koronárnych ciev, ktorým je zabezpečený prietok krvi a zásobovanie kyslíkom a živinami v celom tele. Čo spôsobuje kŕče? Čo spôsobuje vaskulárnu patológiu? Je možné zabrániť kŕčeniu koronárnych ciev alebo obnoviť zdravie pacienta?

Koronárne plavidlá - čo je to?

Všetky orgány v tele sú prepojené sieťou obehového systému, ktorá zahŕňa:

 • Arteriálna vetva dodáva srdce, mozog, obličky, pečeň a iné systémy s krvou nasýtenou kyslíkom a živinami.
 • Žilová vetva je kanál, cez ktorý preteká krv s odpadovým odpadom a oxidom uhličitým, čo vám umožňuje zbaviť sa nežiaduceho odpadu z tela.

Priemer oboch vetiev je rôzny, ďalej od srdca, menšia je ich veľkosť, - kapiláry, postkapilary, preapilíny, arterioly, tepny, žily. Každá nádoba má lúmen, ktorý je lemovaný hladkými svalmi, čo podporuje tok krvi pohybovať sa určitou rýchlosťou.

Smer toku cez žily a tepny je opačný, k srdcu je prietok krvi cez arteriálnu vetvu, zo srdca cez žilový kanál.

Koronárne cievy sú veľké tepny, cez ktoré preteká krv do srdca a mozgu. Ak dôjde k ostrému kŕčeniu v koronárnej cieve, človek cíti bolesť s rôznou intenzitou srdca alebo hlavy v závislosti od miesta kŕče. To narúša proces krvného obehu, pretože kvapalina sa pohybuje v kruhu a akékoľvek prekážky ju zabraňujú.

Odkiaľ pochádza kŕč koronárnych ciev?

V ľudskom tele príroda premýšľala cez každý detail. Dokonca aj kŕč krvných ciev nie je považovaný za patológiu, ak má krátkodobú povahu kvôli inštinktívnej reakcii na okolitú realitu. V čase strachu, hnevu, potrebe mobilizovať na ochranu pred akoukoľvek hrozbou, napríklad podchladenie, popáleniny, dotýkanie sa ostrého predmetu a oveľa viac, platia tóny.

Vasospazmus je reakcia, ale nie vo všetkých prípadoch neškodná. Kŕč koronárnych ciev je taký závažný, že úplne zastavuje prietok krvi, čím vytvára hrozbu kyslíka a hladovania tkanivových buniek živinami. Pokiaľ ide o koronárne cievy, dochádza k ischémii srdcového tkaniva alebo mozgových buniek. Toto nie je vtip, ale vážna hrozba pre ľudský život.

Ak je spazmus koronárnej cievy dlhý, existuje riziko komplikácií:

 • Angína sa rozvíja v srdci rôznej účinnosti a tvaru.
 • V hlave bunky zomrú, čo vedie k porušeniu určitých telesných funkcií a vedomia.

Ak je prirodzený mikro vasospazmus normálny, potom koronárny vazospazmus vyžaduje okamžité vyšetrenie a vhodnú liečbu.

Hlavné príčiny kŕčov v koronárnych cievach

Samozrejme, kŕč v obehovej tepne sa sama nedosiahne. Prečo kŕče ciev často vyžadujú pacientov, ktorí už čelili záchvatu koronárnych ciev v sebe alebo v ich príbuzných.

Existujú tieto dôvody:

 • Znečistenie cievneho kanála - tvorba cholesterolových plátov na stenách, ktoré sa postupne zvyšujú a môžu zablokovať kanál o 100%. Nebezpečný stav, keď sa vyskytujú choroby srdca a mozgu, sa prekrýva 50-70%. Plaky sa tvoria v celom obehovom systéme a predstavujú hrozbu, ale ich prítomnosť priamo v koronárnych cievach je veľkým bremenom srdcového svalu alebo mozgových buniek.
 • Osteochondróza alebo patologické stavy v krčnej oblasti sú faktory, ktoré prispievajú k zúženiu ciev zodpovedných za zásobovanie mozgu.
 • Patológia v gastrointestinálnom trakte vedie k spazmu koronárnych ciev, pretože proces rozkladu a absorpcie potravy je zlomený, čo priamo ovplyvňuje kvalitu krvi v cievach.
 • Infekčné choroby predstavujú dodatočné zaťaženie obehového systému, pretože vírusy vedú k závažnej intoxikácii a kontaminácii krvi.
 • Hypertenzia, cukrovka, alergie a mnohé ďalšie choroby.
 • Zneužívanie alkoholu, nikotínu, nevhodné potraviny, pilulky.

Čím viac provokačných faktorov, tým rýchlejšie kŕče koronárnych ciev.

Klasifikácia kŕčov v cievach

Všetky krvné cievy sú podmienene rozdelené na:

 • periférne, umiestnené bližšie k pokožke;
 • centrálne zásobovanie vnútorných orgánov a ľudského mozgu.

Na základe tejto klasifikácie krvných tepien sú vazospazmy rozdelené podľa lokálneho charakteru: periférne a hlavné.

 • Periférny spazmus krvných ciev sa vyskytuje najčastejšie v oblasti horných alebo dolných končatín. Príznaky takého kŕče sa objavujú na koži vo forme bledomodré alebo modrej pokrývky. Niekedy sa pacienti sťažujú na kŕče, mravčenie alebo bolesť, pretože krv nepreniká do miesta kŕčov. V medicíne sú tieto útoky nazývané vazospazmus.
 • Kŕčovitý kŕč sa vyskytuje vo veľkých tepnách, čo sprevádza bolesť s vyššou závažnosťou ako pri periférnych kŕčoch. V oblasti srdca je spazmus koronárnych ciev. Mozgový kŕč je zúženie lúmenu v koronárnych cievach dodávajúcich mozog. V histórii pacienta sa objavuje pojem angiospazmus, - redukcia koronárnych cievnych stien na krátky čas v dôsledku zúženia lumenu svalového kanála.

Akékoľvek cievne kŕče sú nepríjemné a vedú k rôznym komplikáciám, ale kŕče koronárnych a mozgových artérií bez správnej liečby sú často príčinou srdca a zlyhania mozgu.

Čo cíti človek?

Symptómy koronárneho kŕče sa objavujú náhle a nezávisle od fyzického alebo emočného stresu. Koronárna cieva sa zužuje rôznymi stupňami, čo ovplyvňuje symptómy.

Nasledujúci klinický obraz sa často pozoruje:

 • Ostrú bolesť za rebrovou klietkou. Sila bolesti spôsobuje, že človek intuitívne položil svoju ruku na miesto kŕče. Útok trvá 20 minút alebo viac.
 • Bolestivosť sa rozširuje na lopatku v ľavej ruke.
 • Strach, stav paniky.
 • Človek znižuje aktivitu, môže sa úplne zastaviť, nechce opakovať útok bolesti.
 • Zvýšená srdcová frekvencia.
 • Zníženie krvného tlaku.
 • Studený pot vystupuje.
 • Pocitanie chladu v oblasti paží a nôh v dôsledku zlyhania srdca a pomalšieho prietoku krvi v periférnych cievach. Niekedy dochádza k krátkodobej kŕče.
 • Existuje pocit nedostatku kyslíka, dýchanie je ťažké.
 • Nepohodlie z gastrointestinálneho traktu.

Závraty a bolesť hlavy sú príznaky angiospazmu v mozgových (koronárnych) cievach. Pri dlhodobom útoku môžu byť príznaky zmäteného vedomia, nekoherentného prejavu, niečo podobné mŕtvici.

Typy komplikácií pri kardiálnych vaskulárnych kŕčoch

Ak dôjde k zúženiu koronárnych artérií s akútnym klinickým obrazom, môžete si byť istí, že existujú komplikácie. Angína sa vyvíja v oblasti srdca ako reakcia na nedostatok kyslíka a výživy v srdcovom svale, čo je dôvodom úmrtia tkanivových buniek. Angina pectoris je stredný stupeň pred infarktom. Ak nezačnete včasnú liečbu, srdcový záchvat vás nenechá čakať.

Angína, spôsobená koronárnym zúžením, podľa formy prejavu je rozdelená do nasledujúcich typov:

 • Stres - bolesť nastáva na pozadí nadmernej fyzickej alebo emocionálnej aktivity. Zúženie srdca nastáva kvôli nedostatočnej krvi v metabolických procesoch. Takáto angína pektoris je pozorovaná pri rýchlom vzostupu na najvyššiu podlahu schodov, zatiaľ čo beží, radostné alebo žalostné udalosti, keď hovoria, že sú úchvatné.
 • Stabilný - koronárny kŕč sa vyskytuje počas niekoľkých dní, týždňov, mesiacov. Koronárne kŕče sa objavujú s rôznym stupňom stresu, čo si vyžaduje odstupňovanie tohto typu angíny do 4 tried.
 • Spontánna alebo pokojová angína - koronárny kŕč vzniká neočakávane bez akýchkoľvek predchádzajúcich faktorov. Dokonca aj počas spánku môže človek zažiť bolesť, pretože srdce nemá dostatok krvi v dôsledku zúženia koronárnych artérií.

Akékoľvek porušenie toku krvi do srdcového svalu neprechádza bez stopy a neúplné životy človeka. Zanedbávanie symptómov hrudných kŕčov je plné infarktu, postihnutia alebo smrti.

Komplikácie pri poruchách prietoku krvi do mozgu

Angiospazmy v koronárnych cievach mozgu nie sú menej nebezpečné ako keď je lúmen zúžený v srdcových tepnách. Patológia mozgových ciev sa pozoruje u ľudí starších ako 30 rokov v dôsledku prepracovania, osteochondrózy, nedodržiavania spánku a bdenia, nesprávnej polohy tela.

Plaky v koronárnych artériách blokujú dodávanie kyslíka a výživy do mozgových buniek, čo sa prejavuje bolesťou v oblasti krku, chrámov, čelnej časti. Existujú príznaky hypertenzie, pretože srdce zintenzívňuje prácu, aby krv cez úzke koronárne cievy do mozgu.

Závrat, strata pamäti, znecitlivenie končatín, problémy so sluchom a videním sú možné dôsledky poškodenia krvného obehu v koronárnych cievach mozgu.

Ak nevyriešite problém zúženia koronárnych ciev, možné dôsledky:

 • znížená zraková ostrosť;
 • strata sluchu;
 • dezorientácia vo vesmíre;
 • porucha pamäti;
 • nerovnováha v nervovom systéme;
 • poruchy reči.

Bolesť, ktorá má dlhší priebeh, musí byť diagnostikovaná tak, aby lekár mohol predpísať špecializovanú liečbu včas.

Na koho sa chcete obrátiť?

Ak srdce alebo bolesti hlavy nezakazujú nitroglycerín, aspirín a iné lieky, neprejdú správnym odpočinkom a vylúčením provokačných faktorov, mali by sa vyšetriť nasledujúci odborníci:

Laboratórny a hardvérový výskum je povinný:

 1. Je potrebné darovať krv, ako všeobecnú, tak podrobnú analýzu, aby sme pochopili, prečo je srdce kontraindikované alebo bolesť hlavy.
 2. Kompletné EKG, echokardiografia.
 3. Vykonať elektrokardiogram so záťažou, aby ste pochopili, aký druh zaťaženia môže srdcový sval vydržať a za akých podmienok je bolesť pod srdcom, v hrudnej kosti alebo v iných zónach naznačujúcich koronárny kŕč.
 4. Vykonajte ultrazvuk z venóznych a arteriálnych ciev na vytvorenie krvných zrazenín alebo plakov v koronárnych tepnách a iných cievach. Ak sa nachádzajú abnormality v dolných končatinách, liečba by mala byť okamžite predpísaná. Krvná zrazenina alebo plaque je hrozbou blokovania koronárnych artérií. Koronárny kŕč okamžite nastáva a môže viesť k infarktu myokardu.
 5. Keď sú poruchy koronárnej artérie zistené počas EKG so záťažou, je predpísaná koronárna angiografia, pri ktorej sa určuje lokalizácia a stupeň poškodenia koronárnych ciev, pri ktorých je možné spazmus.

Po zozbieraní celej histórie sa lekár rozhodne pre liečbu, aby vylúčil recidívu koronárnych kŕčov, angíny alebo vážnejších ochorení srdca a hlavy. Ak je koronárny spazmus mierny a primárny, odporúča sa liečba liekom a diétna liečba. V prípade závažných koronárnych záchvatov je indikovaný chirurgický zákrok.

záver

Čo je kŕč koronárnych ciev, od toho, čo sa stane a aké sú následky, je veľmi jasné. Je dôležité vylúčiť koronárnu patológiu v počiatočnom štádiu, pretože moderná medicína funguje, keď sa zaujíma o jej zdravie. Prevencia v strave, v spôsobe života, odmietanie zlých návykov a uskutočniteľné cvičenie vylučujú koronárnu patológiu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako odstrániť kapiláry na nohách?

Kapiláry v nohách sú jedným z alarmujúcich symptómov a prvými príznakmi možného rozvoja kŕčových žíl. V počiatočnom štádiu vývoja ich sieť nevyvoláva takmer žiadny problém, s výnimkou neestetického vzhľadu, nie je sprevádzaná bolesťou, takže nikto neponáhľal hľadať pomoc lekára.

Ateroskleróza, koronárna cievna skleróza

Ateroskleróza, koronárna cievna sklerózaAteroskleróza je chronické ochorenie, ktoré postupne vedie k zužovaniu lúmenu tepien a porušovaniu ich funkcií. V oblastiach arteriálnej steny ovplyvnenej aterosklerózou sa spolu s bunkami a cicavčími tkanivovými vláknami nájdu akumulácie cholesterolu.

Ako liečiť trofické vredy na nohy pre kŕčové žily?

Trojitý kŕčový vred je porucha, ktorá môže ovplyvniť nielen horné vrstvy kože, ale aj mastné tkanivá, svalové vlákna a kosti. Takéto rany na nohách sú veľmi ťažké na liečbu a sú sprevádzané častými recidívami.

Kalcifikácia srdca a ciev: výskyt, príznaky, diagnostika, liečba

V starobe a za určitých patologických podmienok sa v ľudskom tele nahromadí nadbytočné množstvo vápnika, ktoré nemôže prirodzene vyhnúť. Uvoľňuje sa do krvi.

Šesť účinných spôsobov, ako zlepšiť cerebrálny obeh

Z tohto článku sa dozviete, ako zlepšiť krvný obeh v mozgu, v akých prípadoch a na aký účel by sa malo urobiť. Keďže poškodenie krvného obehu ovplyvňuje mozog, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako to zlepšiť.

Pohyb krvi v ľudskom tele.

V našom tele sa krv nepretržite pohybuje pozdĺž uzavretého systému ciev v striktne definovanom smere. Tento nepretržitý pohyb krvi sa nazýva krvný obeh. Ľudský obehový systém je uzavretý a má 2 kruhy krvného obehu: veľký a malý.