Koronárna angiografia je vysoko informatívny, moderný a spoľahlivý spôsob diagnostiky lézií (zúženie, stenóza) koronárneho lôžka. Štúdia je založená na vizualizácii prechodu kontrastnej látky cez cievy srdca. Kontrastný materiál vám umožňuje zobraziť proces na obrazovke špeciálneho zariadenia v reálnom čase.

Koronárne artérie (koronárne artérie, srdce) sú cievy, ktoré dodávajú krv do srdca.

Koronárna angiografia srdcových ciev je "zlatým štandardom" pre štúdium koronárnych artérií. Vykonajte procedúru u pacienta. Intervenčná chirurgia sa rýchlo rozvíja a konkuruje "veľkému chirurgickému zákroku" pri liečbe koronárnych ochorení srdca.

Lekári tejto špecializácie sú kardiovaskulárni lekári, ktorí absolvovali vážne tréningy. Teraz sa nazývajú intervenčnými chirurgmi alebo endovaskulárnymi chirurgmi.

Pracovná miestnosť pre röntgenové lúče je miestnosť, kde sa za sterilných podmienok s použitím röntgenových prístrojov vykonávajú lekári intrakardiálne vyšetrenia a liečba. Je to röntgen, ktorý umožňuje doktorovi vidieť srdce a koronárne tepny počas celého postupu.

Potom sa naučíte: keď sa ukáže koronárna angiografia, budeme sa zaoberať najdôležitejším bodom pre pacienta - ako postup chodí a kedy môžete začať pracovať po nej. Aké sú náznaky, možné komplikácie.

Indikácie koronárnej angiografie

Kto musí robiť výskum? Čítania sú veľmi široké, sú čoraz väčšie. Považujeme za najčastejšie prípady, keď je výskum nevyhnutný.

 1. Počas vývoja akútneho koronárneho syndrómu (ACS) je to začiatok možného infarktu myokardu. Faktom je, že infarkt myokardu (srdcový sval) má niekoľko štádií vývoja. Ak sa na samom začiatku tejto udalosti pokúsite obnoviť prietok krvi, potom ACS nebude končiť nekrózou (smrťou) časti myokardu.
 2. Podozrenia z porážky koronárneho lôžka. Ak má pacient symptómy stenokardie, potom ak je zúžení podľa koronárnej angiografie, krvný prietok v srdcových tepnách by sa mal obnoviť pred začiatkom ischémie alebo srdcového infarktu.
 3. Keď je známe, že existuje stenóza koronárnej artérie (zúženie lumen aterosklerotickými plakmi), musíte zistiť, ako je vyjadrená. X-ray chirurgov s ich oči (to je, vizuálne) posúdiť množstvo stenózy. Na obrazovke môžete vidieť "presýpacie hodiny, keď na mieste stenózy prechádzajúci kontrast vytvára zúžené. Ak je toto zúženie veľmi malé, potom sa hodnotí rýchlosť, ktorou sa vyprášňuje kontrast (po tom, ako normálny krvný prietok nasleduje s kontrastom).
 4. V prípadoch, keď pacient potrebuje kardiochirurgickú operáciu: nahradenie jedného alebo viacerých ventilov alebo operáciu pre aneuryzma (rozťahovanie) aorty. Vo všetkých týchto prípadoch musia lekári určiť, či existuje patológia srdcových tepien. Koľko operácie potrebuje pacient? Len opravu zveráku alebo posunutie?
 5. Je spoľahlivo známe, že koronárna choroba srdca (koronárna choroba) sa u pacientov s transplantovanou obličkou vyvíja trikrát častejšie než u normálnej populácie ľudí rovnakého veku. Vzhľadom na rastúci počet transplantátov na svete sa tento problém stáva celkom relevantný a koronárna angiografia sa vykonáva aj u takýchto pacientov.
 6. Nie je to rarita, keď sa uskutoční štúdia u pacientov s transplantovaným srdcom na diagnostiku angíny.

Koronárna angiografia je potrebná na načasovanie (ako pohotovosť) a na liečbu stenóznych lézií koronárnych artérií. Ak je zúženie kritické (viac ako 50% lumenu artérie), potom je naliehavo potrebné rozhodnúť: pacient potrebuje chirurgiu bypassu koronárnej artérie alebo operáciu angioplastiky. Ak nie je kontrakcia kritická, potom môže byť dostatok liekov.

kontraindikácie

Neexistujú žiadne absolútne kontraindikácie. Ak pacient trvá veľmi dlho a užíva si lieky na zriedenie krvi a nie je naliehavá potreba koronárnej angiografie, postup môže byť odložený na 7-10 dní. V tomto prípade sa odporúča zrušiť liečbu. Je nevyhnutné, aby po ukončení procedúry krv sa rýchlo zastavila a nebolo riziko krvácania.

Ako sa postupuje?

Preskúmame priebeh celého postupu koronárnej angiografie srdcových ciev "zo strany pacienta".

Hospitalizácia a príprava

Pacient vstúpi na oddelenie večer, alebo ráno príde na určenú hodinu na vyšetrenie. Musí mať krvné testy v rukách (lekár určí, ktoré z nich), elektrokardiografia a výsledky ultrazvukového srdca.

Na pohotovosti alebo na oddelení dostane pacient informácie o súhlase, ktoré musia byť podpísané (ak si nemyslíte na štúdium). Koronárna angiografia sa vykonáva na prázdny žalúdok, trvanie celého postupu je od 30 minút do 2 hodín. Vyhoďte pacienta nasledujúci deň. Ráno pred vypustením sa vykonajú všetky testy.

Tento postup možno vykonať dvoma spôsobmi (hovoríme o štandardnej plánovanej diagnostickej metóde): cez cievy ruky a cez femorálnu artériu.

Spôsoby zavedenia katétra pre koronárnu angiografiu srdcových ciev

Pred koronárnou angiografiou na zmiernenie nervového napätia sa uskutoční injekcia (premedikácia).

Zvyčajne je pacient v priebehu štúdie vedomý a komunikuje s lekárom. V zriedkavých prípadoch sa vyžaduje, aby bol pacient ponorený do spánku s liekom - potom bude anesteziológ na štúdii.

Čo sa deje v samotnej operačnej sále?

 1. V obidvoch prípadoch sa pôvodne uskutočňuje lokálna anestézia (s lidokaínom a inými prostriedkami).
 2. Nádoba sa prepichne do bedra alebo ramena, do nádoby sa vloží katéter alebo trubica. Spočiatku musíte dosiahnuť ústie koronárnej artérie (toto je miesto, kde koronárna artéria opúšťa aortu). Chirurg zavádza do cievy pacienta pravú ruku.
 3. Lekársky katéter sa vyťahuje priamo do úst koronárnych artérií. Na druhom konci (kde vstúpili cez kožu) bola ku katétre pripojená striekačka s kontrastom. Tu je uvedený. Kontrast vyplní srdcové tepny a umyje sa krvou. Počas celého postupu je zaznamenávanie videa. Lekár pozoruje proces na obrazovke. Monitor je možné otáčať tak, aby pacient vidí aj vlastné tepny. Budete môcť hovoriť s lekárom. Chirurg zavádza kontrast z injekčnej striekačky cez katéter. Lekár pozoruje proces na obrazovke.
 4. Po ukončení procedúry na mieste vpichu doktor vykonáva fyzický tlak rukami. Toto je zastavenie krvácania.
 5. Potom aplikujte sterilný tlak (veľmi tesné) obväz a pacient sa presunie do oddelenia. Po procedúre chirurg umiestni pre pacienta obväz.

Po koronárnej angiografii

Pacientovi sa neodporúča vystúpiť z postele na 5 až 10 hodín. Takýto rozdiel je jasný - v skutočnosti niektorí pacienti užívajú lieky, ktoré krvácajú. A nie vo všetkých prípadoch je možné ich pred procedúrou zrušiť.

Môžete jesť ihneď po procedúre. Chirurg prišiel na oddelenie, aby prediskutoval všetky detaily štúdie.

Záznam koronárnej angiografie sa dôkladne a opakovane skúma a analyzuje lekárom. Kópia videa sa dostane do vašich rúk okamžite v operačnej miestnosti.

Po ďalšom dni vyhoďte pacienta, ak nie sú žiadne komplikácie. Môžete začať pracovať za jeden deň.

Komplikácie postupu

V praxi sú komplikácie extrémne zriedkavé - nie viac ako 1%. Od 0,19 do 0,99% komplikácií po tejto štúdii sú uvedené v literatúre.

 • Krvácanie a opätovné použitie tlakového obväzu. Po ukončení štúdie príde k vám lekár, ktorý urobil tento postup. Vstupuje tak často, ako to vyžaduje situácia.
 • Alergické reakcie na kontrast. Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, vracanie, vyrážka. Problémy pretrvávajú samy osebe, alebo sú uvedené alergické zásahy.
 • Infarkt myokardu, arytmia, bolesť v srdci - nie viac ako 0,05%. Na oddelení vedľa pacienta bolo dovolené nájsť milovaného. Dvaja lekári to určite pozorujú: doktorka oddelenia a lekár, ktorý urobil koronárnu angiografiu. Takéto komplikácie v tom čase budú diagnostikované.
 • Kontrastami vyvolaná nefropatia (akútne poškodenie obličiek) sprevádza krátkodobé zvýšenie hladiny kreatinínu v krvi v dôsledku kontrastu. Kreatinín je produkt proteínového metabolizmu, ktorý je dôležitým ukazovateľom funkcie obličiek. Kontrast sa zobrazuje do 24 hodín bez poškodenia obličiek.
 • Perforácia a pretrhnutie koronárnej artérie. Vyskytuje sa u 0,22% pacientov. Táto komplikácia sa objavuje u pacientov s pokročilou aterosklerózou koronárnych artérií. (Vestník praxe núdzovej lekárskej pomoci, 2014). U viac ako 99% pacientov môže byť komplikácia odstránená na operačnom stole.

zistenie

Koronárna angiografia je nevyhnutná pre lekára, aby posúdil vlastnými očami ako, kde a prečo sú postihnuté koronárne artérie. Po vyšetrení dostane pacient presnú diagnózu.

Môže sa stať, že počas koronárnej angiografie budete ihneď korigovaný zúženými tepnami (nafúknite balón pod tlakom v mieste stenózy).

Percento komplikácií po štúdii je nízke a informatívny obsah metódy je spoľahlivý a dôležitý pre ďalšiu liečbu.

Koronarografia srdcových ciev - čo to je, je to bezpečné, keď sa vykonáva

Kardiovaskulárne ochorenia sú veľmi charakteristickou patológiou pre ľudí starších ako 40 rokov. A medzi týmito chorobami sú najčastejšie spojené s nedokonalosťou vaskulárneho lôžka a obmedzením sily srdcového svalu.

Na objasnenie príčin ochorení srdca existuje mnoho spôsobov, ako diagnostikovať. Jednou z najviac informatívnych vyšetrení je koronárna angiografia srdcových ciev - čo to je, je to nebezpečné, a ako sa vyšetrenie vykonáva?

Všeobecné informácie

Ide o invazívnu manipuláciu, ktorá slúži na určenie stavu ciev, ktoré prenášajú krv a kyslík do srdca. Oni sa nazývajú koronárne. Ľavá a pravá koronárna artérie zvyčajne poskytujú výživu svalov a podporujú výkon celého orgánu.

V prípade nepriaznivých udalostí sú tieto tepny z rôznych dôvodov úzke (stenóza) alebo upchaté (oklúzie). Dodávka krvi do srdca je výrazne obmedzená alebo sa úplne zastaví na určitom mieste, čo je príčinou koronárnych ochorení a srdcového infarktu.

Toto je röntgenové vyšetrenie lumen koronárnych ciev s angiografom a kontrastným činidlom vloženým cez katéter tesne na prah srdcových tepien. Prieskum sa vykonáva z rôznych uhlov, čo vám umožňuje vytvoriť najpodrobnejší obraz o stave objektu prieskumu.

Indikácie postupu

Plánovaným spôsobom sa koronárna angiografia uskutočňuje pre:

 • potvrdenie alebo odmietnutie diagnózy CHD;
 • objasnenie diagnózy s neúčinnosťou iných metód na určenie ochorenia;
 • určiť povahu a spôsob odstránenia poruchy počas nadchádzajúcej operácie;
 • revízie stavu orgánu pri príprave na operáciu s otvoreným srdcom, napríklad v prípade chyby.

V núdzových prípadoch sa postup uskutočňuje za prítomnosti prvých príznakov a symptómov srdcového infarktu alebo v stave pred infarktom, ktoré si vyžadujú okamžitý zásah zo zdravotných dôvodov.

Zvážte, ako sa pripraviť na koronárnu angiografiu srdca, ako aj ako sa tento postup vykonáva.

výcvik

Pred vymenovaním koronárnej angiografie je nevyhnutné podrobiť sa niekoľkým vyšetreniam s cieľom vylúčiť alebo potvrdiť prítomnosť faktorov, ktoré neumožňujú používať túto diagnostickú metódu. Tréningový program:

 • krvné testy (celkovo pre cukor, pre hepatitídu B a C, bilirubín a iné pečeňové indexy, HIV, RW, na skupinu a faktor Rh);
 • analýza moču pre patológiu obličiek;
 • 12-vrubové EKG;
 • vyšetrenie a záver špecialistov na existujúce chronické ochorenia.

Za predpokladu manipulácie sa uskutoční priama príprava pred postupom:

 • lekár predčasne zruší niektoré lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi;
 • vylúčenie príjmu potravy v deň diagnostikovania - s cieľom vyhnúť sa komplikáciám vo forme zvracania, štúdia sa uskutočňuje na prázdny žalúdok;
 • lekár zozbiera históriu alergie, vykoná test s kontrastným činidlom.

Bezprostredne pred koronárnou angiografiou sa odporúča sprchovať, oholenie vlasov do slabín, odstrániť šperky z tela (náušnice, prstence, piercing), okuliare, odnímateľné zubné protézy, šošovky, používať toaletu.

Ako to robia

Pacient leží na špeciálnom stole. Srdcovými senzormi sú pripevnené k hrudi. V oblasti zavedenia katétra sa vykonáva miestna anestézia a dezinfekcia kože. Vo Viedni urobte mikrorezis, cez ktorý je zavedený katéter.

Cez cievy sa katéter pod kontrolou angiografu vykonáva do úst koronárnych artérií. Kontrastná látka sa striedavo zavádza do každého z nich, čo opisuje vnútorný priestor týchto nádob. Snímanie a upevňovanie z rôznych pozícií. Stanoví sa miesto stenózy alebo oklúzie.

Po ukončení monitorovania sa katéter opatrne odstráni z žily. Rana je starostlivo šitá. Pacient má istý čas na to, aby ležal, a lekár píše záver. Označuje veľkosť najmenšieho lumenu v cievach, stupeň zúženosti a odporúčanú metódu korigovania situácie - stenting alebo by-pass chirurgia srdcových ciev. Pri absencii problémových oblastí je uvedený všeobecný popis koronárnych artérií.

Video o tom, ako sa vykonáva ambulantná koronárna angiografia srdcových ciev:

podmienky

Najčastejšie sa koronárna angiografia vykonáva v nemocnici ako súčasť bežného vyšetrenia koronárnej artérie. V tomto prípade sú všetky analýzy vykonané tu niekoľko dní pred zásahom.

Možno je diagnostika a ambulantná. Ale pacient musí najskôr samostatne absolvovať všetky vyšetrenia podľa zoznamu, získať kardiologický názor na možnosť koronárnej angiografie a postúpenie k nej, pričom uvedie účel štúdie.

Na ambulantnej báze je zavedenie katétra pre koronárnu angiografiu najčastejšie vykonávané cez rádiokarpálnu žilu a v ramene - v pooperačnom období je možné na ňom minimalizovať záťaž na rozdiel od invázie cez femorálnu cievu, aby sa zabránilo nebezpečnému krvácaniu.

kontraindikácie

Niektoré štáty nedovoľujú použiť túto diagnostickú metódu, a preto sa uchýlia k alternatívnym. Predbežné vyšetrenie môže odhaliť tieto podmienky:

 • nekontrolovaná arteriálna hypertenzia - intervencia môže spôsobiť stres, čo vedie k hypertenznej kríze;
 • stav po úraze - úzkosť môže spôsobiť druhý záchvat choroby;
 • vnútorné krvácanie v akomkoľvek orgáne - keď invázia môže zvýšiť stratu krvi;
 • infekčné ochorenia - vírus môže prispieť k trombóze v mieste rezu, ako aj k peelingu oblastí na stenách krvných ciev;
 • diabetes mellitus vo fáze dekompenzácie je stav významného poškodenia obličiek, vysokej hladiny cukru v krvi, možnosti infarktu;
 • zvýšená teplota akéhokoľvek pôvodu - súbežný vysoký krvný tlak a rýchly tlkot srdca môžu v priebehu a po ukončení procedúry viesť k problémom so srdcom;
 • závažné ochorenie obličiek - kontrastná látka môže spôsobiť poškodenie orgánov alebo zhoršiť ochorenie;
 • intolerancia kontrastného činidla - v predvečer diagnostiky vykonávajú test;
 • zvýšené alebo znížené zrážanie krvi - môže spôsobiť trombózu alebo krvnú stratu.

Riziká, komplikácie a následky

Koronárna angiografia, ako akákoľvek invázia, môže mať vedľajšie účinky spôsobené abnormálnou reakciou tela na zákrok a stres pacienta. Zriedka, ale nastanú nasledujúce udalosti:

 • krvácanie pri vchode;
 • arytmie;
 • alergie;
 • oddelenie vnútornej vrstvy tepny;
 • vývoj infarktu myokardu.

Kontrola pred vyšetrením je navrhnutá na predchádzanie týmto stavom, ale niekedy sa to stane. Lekári, ktorí sa zúčastňujú na vyšetrení, zvládnu situáciu, postup sa ukončí pri prvých nepriaznivých príznakoch, pacient sa vyberie z nebezpečného stavu a prenesie do nemocnice na pozorovanie.

Odporúčania po implementácii

Na záver lekára, ktorý štúdiu vykonal, kardiológ určuje spôsob liečby pacienta. Ak existujú dôkazy, priradí sa čas inštalácie stentu (rovnako ako koronárna angiografia - pomocou katétra).

Niekedy sa tento postup vykonáva priamo počas diagnostiky, ak existuje predchádzajúci súhlas pacienta. Kardiológ môže tiež predpisovať ambulantnú liečbu alebo bypass koronárnej artérie.

Diagnostické náklady

Ak existuje politika OMS, indikácia koronárnej angiografie je indikovaná. Zariadenie väčšiny nemocníc však v krátkom čase neumožňuje pokryť všetky tieto diagnostické metódy. Zvyčajne fronta trvá niekoľko mesiacov, pretože kvóty na preskúmanie sú obmedzené. Tento výskum je možné uskutočniť na komerčnom základe.

Koronárna angiografia je zahrnutá do povinného zoznamu diagnostických postupov na určenie stupňa poškodenia srdcových ciev. Postup bol dlhodobo testovaný a štandardizovaný - slúži to ako záruka bezpečnosti pacienta. Úroveň kardiológie v krajine vám umožňuje identifikovať patológiu v počiatočnom štádiu a prijať opatrenia na jej odstránenie alebo zabránenie rozvoju.

Prečo a kto potrebuje koronárnu angiografiu srdcových ciev

Coronarografia je zavedenie látky, ktorá sa používa na rádioaktívne žiarenie, do koronárnych ciev srdca na určenie ich priechodnosti. Obraz cievnej siete sa získa na rádiografii a slúži ako vodítko pri výbere metód pre ďalšiu liečbu koronárnych ochorení. Toto je jeden z najspoľahlivejších spôsobov, ako určiť lokalizáciu zužovania, závažnosti a prevalencie pre následné stentovanie alebo bypass koronárnych artérií.

Prečítajte si v tomto článku.

Indikácie koronárnej angiografie srdca

Účel štúdie stavu cievneho lôžka môže byť z naliehavých dôvodov. Tieto zahŕňajú ťažkú ​​destabilizáciu pacientov s angínou alebo po chirurgických zákrokoch na srdci. Znakmi takéhoto zhoršenia sú zvýšená bolesť, patologické zmeny EKG, zvýšené koncentrácie troponínu, ALT a AST v krvi.

Plánovaná koronárna angiografia sa vykonáva v takýchto prípadoch:

 • Ochorenie koronárnych artérií, potvrdené EKG, záťažové testy, pri absencii reakcie na liečbu liekom.
 • Pred chirurgickým zákrokom u pacientov starších ako 35 rokov.
 • Skorá angína po infarkte.
 • Prítomnosť klinických príznakov ischémie u jedincov so zvýšeným rizikom pri práci.
 • Po chirurgických zákrokoch na srdci alebo veľkých cievach.

Odporúča sa takéto vyšetrenie, ak je ťažké urobiť diagnózu - sťažnosti pacienta nezodpovedajú údajom o ďalších výskumných metódach.

Kontraindikácie pre koronárnu angiografiu srdca

V prítomnosti závažnej srdcovej a extrakardiálnej patológie sa štúdia nevykonáva, pretože existuje zvýšené riziko komplikácií. Nie je znázornená štúdia u pacientov s:

 • zlyhanie funkcie obličiek s hladinami kreatinínu viac ako 150 mmol / l;
 • ťažké zlyhanie srdca;
 • dekompenzovaný diabetes;
 • komplexné typy arytmií;
 • malígna arteriálna hypertenzia;
 • akútne obdobie srdcového infarktu alebo mŕtvice (menej ako týždeň od dátumu výskytu);
 • endartritída, endokarditída;
 • alergické reakcie (relatívna kontraindikácia).

Príprava na koronárnu angiografiu srdca

Prípravná fáza pred začatím štúdie zahŕňa vyšetrenie histórie na objasnenie závažnosti koronárnej choroby srdca (podmienky vzniku záchvatov, infarkt myokardu). Ukazuje sa tiež prítomnosť alergií, cukrovky, hypertenzie, ulceratívnych lézií žalúdka alebo čriev, hemodynamických porúch, vaskulárnych ochorení, krvácania z maternice.

Pacienti musia prejsť tieto typy testov:

 • EKG, v prípade potreby - denné monitorovanie;
 • hrudný röntgen;
 • echokardiografia;
 • Dopplerov ultrazvuk podkľúčových a femorálnych artérií;
 • krvné testy na HIV, hepatitídu, syfilis;
 • koagulogram, elektrolyty, kreatinín, AST a ALT, hladina glykémie.

So sklonom k ​​alergickým reakciám je potrebný predbežný kožný test na látku s rádioaktívnym žiarením.

Ako koronárna angiografia

Koronárna angiografia sa týka operatívnych diagnostických zásahov, takže sa môže vykonávať len v podmienkach oddelení, kde sú špecialisti, ktorí vlastnia intravaskulárne techniky a angiografické zariadenia. Na operačnej sále počas tohto postupu sú resuscitátory na poskytnutie núdzovej pomoci pri komplikáciách.

Prvá fáza koronárnej angiografie sa môže líšiť v závislosti od zvolenej metódy:

 • Podľa Jadkinsu sa dva oddelené katétre používajú na koronárne tepny, ktoré sa vkladajú cez femorálnu artériu.
 • Metóda Souns používa jediný katéter, postupne prechádza pravou a ľavou koronárnou artériou, vstupným bodom je brachiálna tepna.

Všetky nasledujúce kroky sú podobné bez ohľadu na použitú možnosť štúdie. Do koronárnej artérie sa zavádza katéter, cez ktorý prúdi heparín a potom kontrast (Visipack, Omnipack, Ultravist alebo iní). Pre ľavú koronárnu artériu by mali byť rentgenové snímky v piatich projekciách, vpravo - v dvoch. Súčasne sa analyzuje aj stav komôr srdca.

Počas angiografie sa neustále monitorujú hodnoty tlaku a EKG. Po dohode s pacientom môže byť zúžený lúmen nádoby expandovaný balónom alebo stentom inštalovaným. Po ukončení postupu sa odstránia katétre a na miesto vpichu sa aplikuje tlakový obväz.

Angioplastika a stentovanie počas koronárnej angiografie

Na záver uveďte nasledujúce informácie:

 • Prevažujúci typ krvného zásobenia je pravý, ľavý, jednotný.
 • Stav svalovej vrstvy srdca, ktorý sa dodáva so zúženou nádobou.
 • Prítomnosť kolaterálov a ich charakteristiky.

Informácie o tom, ako vykonať koronárnu angiografiu, nájdete na tomto videu:

Ako dlho je štúdia?

Koronárna angiografia sa vykonáva pod miestnou anestézou, takže prípravná predoperačná príprava nie je potrebná. Môžu sa použiť len sedatíva. Po anestézii miesta punkcie a miesta katétra začne samotný postup, ktorý trvá od 20 do 30 minút. Celkový čas strávený v operačnej miestnosti - asi hodinu. Podmienkou je, že sa nevykonáva žiadne stentovanie.

Odporúčania počas obdobia zotavenia po ukončení postupu

V nemocnici môže byť pacient po angiografii od 5 do 24 hodín. Počas tohto obdobia sa odporúča odpočinok v posteli, môžete piť vodu a ovocné šťavy. Ak je výkon srdca stabilný, pacient sa vybije.

Doma, aspoň týždeň, musíte dodržiavať šetriaci režim, odstrániť fyzickú námahu, príjem alkoholu a fajčenie. Počas 2 - 3 dní sa nemusíte kúpať, miesto vpichu počas sprchovania by malo zostať suché. Vozidlo môže jazdiť za 3 až 5 dní.

Naliehavá potreba konzultovať s lekárom tieto príznaky:

 • krvácanie z miesta punkcie tepny;
 • bolesť, opuch a sčervenanie kože;
 • v blízkosti katetrizačnej zóny dochádza k vytvrdzovaniu;
 • telesná teplota vzrástla;
 • koža sa zmenila na farbu a končatina, ktorá bola použitá na držanie katétra, sa stane znecitlivená a stáva sa studená alebo horúca na dotyk;
 • nadmerná slabosť, bolesť na hrudi a dýchavičnosť.

Možné negatívne účinky koronárnej angiografie

Najčastejšou komplikáciou je krvácanie z miesta punkcie tepny. Vo všeobecnosti je koronárna angiografia postupom, ktorý nie je nebezpečný.

Arytmia vo forme ventrikulárnej fibrilácie, poškodenia cievnej steny a infarktu myokardu bola hlásená u menej ako jedného percenta pacientov. Spravidla sa spája s prejavmi ťažkej anginy pectoris. Je tiež možné neznášanlivosť kontrastného činidla, upchatie cievy krvnou zrazeninou.

Srdcové náklady

Odhadovaná cena postupu je v rozmedzí 10 - 19 tisíc rubľov, najčastejšie závisí od metodiky používanej klímou, ako aj od dostupnosti vysoko presných zariadení.

V prípade, že sa počas koronárnej angiografie rozhodlo (spoločne s pacientom) o rozhodnutí o cievnom stentovaní, bol by príplatok za spotrebný materiál a ďalšiu chirurgickú liečbu. V cudzine sa náklady na vyšetrenie pomocou kontrastných koronárnych ciev pohybujú od 7 do 15 tisíc dolárov.

Topické problémy pacientov

Pacienti majú zvyčajne veľa otázok pred procedúrou. Najbežnejšie sú:

Je možné vykonať bypass bez koronárnej angiografie? Predbežné posúdenie stupňa poškodenia artérií a miesta poruchy krvi môže byť presne stanovené koronárnou angiografiou, takže sa odporúča, aby všetci pacienti podstúpili operáciu pred operáciami na srdcových cievach.

Mám diabetes typu 1. Je možné podstúpiť koronárnu angiografiu? Diabetes mellitus nie je kontraindikáciou. Ale predtým, ako sa postup priradí, musíte získať záver endokrinológov, podstúpiť krvný test na cukor a hladinu glykovaného hemoglobínu. Dávka inzulínu sa má upraviť tak, aby glykémia bola blízko normálnych hladín.

Ako často sa môže koronárna angiografia urobiť? Táto diagnostická metóda nie je nebezpečná, takže môže byť vykonaná tak často, ako je potrebné na kontrolu koronárnych ciev srdca. Opakované vyšetrenie sa môže predpísať na zvýšenie bolesti srdca, nízku účinnosť farmakoterapie, zmeny v EKG alebo v biochemickom krvnom teste.

Je možné podstúpiť koronárnu angiografiu bez odporúčania lekárom? Indikácie pre diagnostiku koronárnych ciev - je predovšetkým koronárna srdcová choroba. Ak má typické príznaky a stav pacienta je vyhodnotený ako uspokojivý, angina pectoris sa vyskytuje iba pri vysokej telesnej námahe a v blízkej budúcnosti nie je plánovaná žiadna operácia, potom nie je potrebná taká diagnóza.

Aby sme mohli konečne zistiť, či je zobrazená corornografia, je potrebné analyzovať všetky dostupné zdravotné záznamy. Toto môže urobiť len kardiológ.

Koronárna angiografia ciev je teda "zlatým štandardom" pri diagnostike ischémie myokardu a plánovaní stentu alebo umiestnenia šuntov. Metóda sa týka relatívne bezpečných typov vyšetrení, preto sa môže odporučiť takmer u všetkých pacientov s ochorením koronárnej artérie, s výnimkou tých, ktorí majú ťažkú ​​komorbiditu alebo komplexnú srdcovú patológiu.

Komplikácie koronárnej angiografie sa často vyskytujú, pretože riziká uskutočnenia rekonštrukcie srdcových ciev cez rameno sú pomerne vysoké. Hematóm je najjednoduchší.

Operácia na obchádzanie srdcových ciev je pomerne drahá, ale pomáha kvalitatívne zlepšiť život pacienta. Ako sa obchádzajú cievy srdca? Ktoré komplikácie sa môžu vyskytnúť po?

Rehabilitácia po posunu srdcových ciev je veľmi dôležitá. Odporúčania lekára týkajúce sa stravovania, výživy, pravidiel správania v pooperačnom období s koronárnym posunom sú dôležité. Ako zorganizovať život po? Vyžaduje sa zdravotné postihnutie?

Koronárna oklúzia nastane, keď sú koronárne artérie zablokované. Stáva sa čiastočne, chronicky. Arteriálna liečba zahŕňa liečbu liekom, ako aj angioplastiku krvných ciev.

MRI srdca sa vykonáva podľa parametrov. Dokonca aj deti sú vyšetrované, indikácie sú srdcové chyby, ventily, koronárne cievy. MRI s kontrastom preukáže schopnosť myokardu akumulovať tekutinu, odhaľuje nádory.

Dôležitú funkciu zohráva koronárna cirkulácia. Jeho vlastnosti, malý pohybový vzor, ​​krvné cievy, fyziológia a regulácia sú kardiológmi skúmané na podozrenie na problémy.

Je dosť nezvyčajné podstúpiť mapovanie srdca. Tento prieskum sa nazýva aj disperzia, farba. Kardiokomplex pre neinvazívne mapovanie môže byť vykonaný pre veľké množstvo ľudí.

Kardiálna katetrizácia sa vykonáva na potvrdenie závažných patologických stavov. Môže sa vykonať prieskum pravých úsekov, dutín. Tiež sa vykonáva s pľúcnou hypertenziou.

Srdcová punkcia sa vykonáva ako súčasť resuscitácie. Obaja pacienti aj príbuzní však majú veľa problémov: keď je to potrebné, prečo sa vykonáva s tamponádou, akou ihlou sa používa a samozrejme je možné prenikať myokard počas procedúry.

Koronárna angiografia - niekoľko typov diagnostiky stavu koronárnych ciev

Aby sa predišlo náhlym ťažkostiam, ktoré sú postihnuté kardiovaskulárnymi ochoreniami, je potrebné ich pod kontrolou. Včasné inšpekcie vám pomôžu nechytiť nebezpečné chvíle a prijať potrebné opatrenia. O dôsledkoch, čo je to, koronárna angiografia srdcových ciev, ich dôsledky, cenová a pacientova spätná väzba - to všetko, a nielen, že budeme hovoriť v tomto materiáli.

Čo je koronárna angiografia

Koronárne cievy sú zodpovedné za kŕmenie srdcového svalu. Závisí od ich stavu, či bude táto funkcia dokončená.

Aby sa zistilo, či existujú nejaké prekážky pri podávaní výživy krvou do myokardu spôsobené nedostatočnou funkciou koronárnych artérií, vykoná sa postup nazývaný koronarografia.

Elena Malysheva podrobne rozpráva o koronárnej angiografii:

Komu je pridelená

Štúdia sa vykonáva v súvislosti s akútnym stavom pacienta (infarkt myokardu) alebo vo forme diagnostického testu.

Odporučte pacientom s takýmito problémami:

 • ak lieky nefungujú,
 • v rámci prípravy na prevádzku,
 • keď sú príznaky, že srdce sa podáva v nedostatočnom množstve.

Prečo prechádzať týmto postupom

Koronárna angiografia odpovedá na otázky:

 • je tu zúžení v tepnách,
 • lokalizácia problémových oblastí
 • povaha patológie,
 • veľkosť oblasti, ktorá má zúženie: dĺžka a stupeň zníženia lumenu.

Vzhľadom na skutočnosť, že pacient je počas manipulácie pod vplyvom ionizačného žiarenia, udalosť sa podľa potreby vykonáva podľa toho, čo určil lekár.

Typy diagnostiky

 • Intravaskulárna diagnostika, ktorá používa ultrazvuk - táto metóda je zriedka používaná.
 • CT koronárna angiografia je neinvazívna metóda na kontrolu stavu koronárnych ciev. Metóda je moderná, ale nie každá lekárska inštitúcia má potrebné vybavenie. Vykonáva sa pomocou počítačovej tomografie pomocou elektrokardiografickej synchronizácie. Metóda má schopnosť poskytnúť výsledky s vysokou presnosťou.
 • Metóda, ktorá používa katetrizáciu. Metóda sa nazýva selektívna intervenčná metóda, ktorá je prvou možnosťou, ktorá bola vyvinutá na štúdium priebehu koronárnych ciev. Dnes je široko používaný, na rozdiel od iných diagnostických metód je možná súčasná realizácia terapeutických opatrení. Ak je cieľom len diagnostika, invázia metódy môže byť pripísaná jej nedostatkom.
 • Pán koronarografia je metóda, ktorá sa nepoužíva v lekárskych inštitúciách, ale vo vedeckom výskume. Metodika hodnotenia výsledkov nie je dostatočne rozvinutá na získanie presnej analýzy.

Indikácie pre

 • špecifikujúcu diagnostiku stavu koronárnych ciev a srdca v predvečer chirurgického zákroku,
 • preskúmanie stavu predtým inštalovaných stentov a výhybiek,
 • potreba koronárnej angiografie na určenie možnej prítomnosti zúženosti lôžka koronárnych artérií na potvrdenie koronárnej choroby;
 • záchvaty bolesti v oblasti hrudníka,
 • infarkt myokardu - postup sa urýchlene uskutočňuje;
 • komplexné opatrenia na diagnostiku srdcových ochorení spojených s koronárnymi a inými cievami tejto oblasti;
 • prítomnosť symptómov, ktoré naznačujú podvýživu myokardu;
 • ochorenie koronárnych artérií, ktoré vykazuje málo;
 • v prípadoch, keď liečba angíny pektorou užívaním liekov neprinesie očakávaný výsledok;
 • iné štúdie srdca poukázali na možnosť ochorenia koronárnych artérií
 • zistila, že pacient má nebezpečenstvo narušenia rytmu;
 • ak pacient trpí infarktom a má záchvaty angíny pectoris.

Kontraindikácie pre

Koronárna angiografia sa neuskutočňuje v prípade:

 • ak má pacient alergickú kontrastnú látku,
 • stav pacienta znemožňuje spoluprácu s lekárom počas postupu,
 • pacient nesie dieťa.

Nasledujúca kapitola vám povie o možných komplikáciách a dôsledkoch koronárnej angiografie srdcových ciev.

Je metóda bezpečná?

Manipulácia poskytuje v prípade selektívneho postupu nie viac ako 1% komplikácií. Možné komplikácie pri diagnostike invazívnej metódy:

 • oddelenie krvnej zrazeniny počas postupu katétra,
 • fibrilácia komôr,
 • vzduchová embólia
 • infarktu myokardu,
 • poškodenie srdcovej steny.

CT koronárna angiografia je bezpečnejším spôsobom. Uvedené komplikácie pri vykonávaní diagnostiky týmto spôsobom nie sú možné.

Príprava na koronárnu angiografiu srdcových ciev je popísaná nižšie.

Príprava na postup

Pred vykonaním manipulácie odborník odošle pacienta na malé vyšetrenie. urobené:

 • elektrokardiogram,
 • echokardiografia,
 • krvný test na určenie skupiny
 • odborné poradenstvo podľa uváženia ošetrujúceho lekára,
 • vzorky pre vírusy.

Príprava na postup:

 • Pacient je vopred upozornený na to, že manipulácia sa vykonáva na prázdny žalúdok. Pacient prestáva jesť večer.
 • Miesto prelepenia, ak je to potrebné, oholiť.
 • Užívanie liekov niekoľko dní pred a bezprostredne pred podaním.

Pre CT-koronárnu angiografiu:

 • ak existuje dobrý venózny prístup k srdcu, ktorý môže poskytnúť požadovanú rýchlosť kontrastnej látky do koronárnych artérií, aby sa získala štúdia správnej kvality;
 • stav pacienta sa posudzuje z hľadiska možnosti jeho spolupráce s odborníkom počas postupu.

Ako sa koronárna angiografia srdcových ciev vykonáva, je opísaná nižšie.

Informácie o tom, ako vykonať koronárnu angiografiu, informujte toto video:

Ako sa deje

Selektívna technika

Pre selektívnu koronárnu angiografiu vykonajte nasledujúce úkony:

 • Pri lokálnej anestézii sa do pacienta vloží katéter. Zadajte vstupný bod:
  • femorálna artéria
  • predlaktia
  • radiálna artéria.
 • Katéter sa pohybuje cez cievy do koronárnych artérií.
 • V oblasti koronárnych artérií je kontrastná látka.
 • Pomocou angiografu sa monitoruje okamih, keď sa kontrastná látka distribuuje cez koronárne tepny. Monitor zobrazuje výkres vnútorného kanálu tepien. Pre úplnosť sa obrázky odoberajú z rôznych uhlov.

Keď kontrastný prostriedok vstúpi do tela, pacient môže cítiť horúčku. Počas procedúry sa srdcový rytmus spomaľuje, pacient cíti, v tejto akcii je potrebné odstrániť presné informácie.

Metóda sa líši tým, že ak je potrebná dilatácia stentov alebo balónikov, je možné, že po konzultácii s pacientom sa uskutoční súčasne s diagnózou. Pacient počas postupu je vystavený ionizujúcemu žiareniu. Je vedomý, necíti nepohodlie. Diagnóza trvá asi štyridsať minút.

Prečítajte si viac o tom, ako sa takáto kontrola vykonáva ako CT koronárna angiografia srdcových ciev.

CT koronárna angiografia

CT koronárna angiografia sa vykonáva pomocou tomografu. Najlepšou možnosťou je 64-segmentový stroj. Postup je neinvazívna akcia, je nasledujúci:

 • Hodinu pred začiatkom štúdie sa pacientovi ponúka, aby užíval liek, ktorý znižuje rýchlosť kontrakcií srdca.
 • Cez intravenózny katéter sa injikuje kontrastná kompozícia.
 • Počítačové tomografické vyšetrenie koronárnych artérií.
 • Synchronizácia s elektrokardiogramom umožňuje fotografovať v čase diastoly. Takéto obrázky poskytujú kvalitný obraz. Táto metóda umožňuje získať trojrozmerný obraz a určiť stav steny cievy.

Interpretácia výsledkov a nákladov na diagnostiku

Po diagnóze dostane pacient poradenstvo odborníka a disk s informáciami o štúdii. Pacientovi je zobrazený záznam o tom, čo je umiestnené na disku, a vysvetlenie je uvedené o stave koronárnych ciev a odporúčanej liečbe.

Cena koronárnej angiografie srdcových ciev je približne 19 000 rubľov.

Viac informácií o koronárnej angiografii nájdete v nižšie uvedenom videu:

Koronárna angiografia - vyšetrenie srdcových ciev. Kedy a ako? Je tento postup bezpečný?

Koronarografia srdca - metóda diagnostikovania stavu kardiovaskulárneho systému. Vyznačuje sa vysokou úrovňou informačného obsahu a umožňuje identifikovať cievne ochorenia v počiatočnom štádiu vývoja. Diagnóza v počiatočnom štádiu poskytuje vysoko účinnú liečbu a rýchle zotavenie.

Je tento postup nebezpečný? Lekári hovoria, že riziko komplikácií a nežiaducich reakcií po koronárnej angiografii je 1-2%. Ak špecialista berie do úvahy všetky indikácie postupu a kontraindikácie, možnosť nepríjemných následkov sa rovná nule.

Opis postupu

Vzhľadom na zväčšený význam účinného a presného vyšetrenia lézií srdca, pacienti majú záujem o otázku, čo koronárna angiografia znamená.

Koronárna angiografia je metódou štúdia lézií srdca a obehového systému. Vysoká presnosť a účinnosť diagnostických udalostí v dôsledku technológie jej implementácie. Koronárna angiografia srdcových ciev sa uskutočňuje zavedením špeciálnej rádioaktívnej látky - urografínu, ktorá vám umožní získať jasné snímky všetkých tepien a stien na röntgenovom prístroji.

Otázka, čo odhaľuje koronárnu angiografiu, si vyžaduje podrobnejšie zváženie. Toto sa bude ďalej diskutovať.

S vekom niektorí pacienti tvoria plaky v pravej alebo ľavej koronárnej tepne, ktoré blokujú lúmen. Táto metóda výskumu vám umožňuje veľmi presne posúdiť tieto ukazovatele:

 • prítomnosť zúženia alebo stenózy a jej lokalizácia;
 • stupeň poškodenia tepien;
 • prítomnosť angíny pektoris, srdcový infarkt, kardioskleróza, rozvoj aterosklerózy.

Vďaka dobrému lúmenu diagnostik dokáže starostlivo preskúmať postihnuté cievy alebo tepny a urobiť správnu diagnózu. Koronárna angiografia umožňuje s vysokou presnosťou určiť potrebu následného bypassu a stentovania koronárnych artérií pomocou stojanu.

Typy koronárnej angiografie

V súčasnosti lekári dodržiavajú jednu klasifikáciu koronárnej angiografie podľa kritéria počtu vyšetrovaných ciev. Rozlišujú tri hlavné typy:

 1. Celkovo. Navrhuje klasickú štúdiu lúčov srdcových abnormalít s kontrastným činidlom.
 2. Selektívna. Táto diagnostická metóda vám umožňuje preskúmať konkrétnu oblasť srdca alebo konkrétnu nádobu. Katéter sa vkladá cez rameno, predlaktie alebo stehno.
 3. CT koronárna angiografia. CT (s počítačovou tomografiou) je koronárna angiografia jednou z najinovatívnejších metód štúdia intrakardiálnych patológií. V posledných rokoch sa ukázalo, že neinvazívna diagnostika je presnejšia a účinnejšia v porovnaní s invazívnymi metódami štúdia srdca.

celkovo

Všeobecná koronárna angiografia je klasickou metódou radiačného vyšetrenia intrakardiálnych lézií na konvenčnom röntgenovom prístroji. Diagnostik dokáže zobraziť takmer všetky oblasti srdca. Rádioaktívna látka sa vstrekuje priamo do koronárnych ciev.

Nahrávanie videa, ktoré znázorňuje stav a typ lézie, napríklad zúženie lumenu koronárnych ciev a jeho lokalizáciu, sa zaznamenáva na CD alebo na akomkoľvek inom externom pamäťovom zariadení.

selektívne

Čo je selektívna koronárna angiografia (SCG)? Táto diagnostická metóda je modifikáciou všeobecnej koronárnej angiografie. Rozdiel medzi nimi spočíva v počte prešetrovaných plavidiel. Pomocou všeobecnej metódy diagnostikán dokáže preskúmať všetky z nich, zatiaľ čo pri selektívnej diagnostike existuje len niekoľko alebo jedno plavidlo v zornom poli.

Selektívna koronárna angiografia sa uskutočňuje inštaláciou špeciálneho katétra, do ktorého je vložené malé množstvo rádioaktívnej látky. Ďalšie funkcie SCG zahŕňajú:

 • vysoká rýchlosť manipulácie;
 • schopnosť strieľať z rôznych projekcií.

Napriek významným výhodám selektívnej koronárnej angiografie má táto metóda stále svoje nevýhody. Po prvé, odborníci musia vykonať postup na rôznych sondách, v dôsledku ktorých môže pacient vyvinúť arytmiu alebo dokonca fibriláciu srdca. Po druhé, prístroj na selektívnu koronárnu angiografiu by mal vykonávať funkciu rýchleho snímania. V opačnom prípade diagnostik nebude schopný zachytiť patologický stav študovanej jednotky.

CT koronárna angiografia (MSCT, počítačová)

CT koronárna angiografia je moderná metóda na štúdium anatomických znakov, ako aj patologický stav koronárnych artérií pomocou počítačového tomografu. Nazýva sa to nielen CT, diagnóza má iné meno - virtuálnu alebo počítačovú koronárnu angiografiu. Na rozdiel od ostatných dvoch typov procedúr, koronárna angiografia CT má nasledujúce výhody:

 • možnosť merania kalcifikácie;
 • vysokú rýchlosť postupu, takže CT koronárna angiografia nevyžaduje hospitalizáciu.
 • včasná diagnostika aterosklerotických plakov;
 • vysoká presnosť a informovanosť o stave a funkčnosti srdca;
 • presné stanovenie stenózy;
 • najlepšia kvalita obrazu;
 • schopnosť vizualizovať nielen lumen, ale aj steny;
 • menej expozície pacienta.

Väčšina moderných diagnostických centier ponúka pacientom koronárnu angiografiu MSCT. V skutočnosti je to rovnaké meno pre virtuálnu koronárnu angiografiu. MSCT sa vykonáva pomocou nových modelov multiskladovej počítačovej tomografie. Toto zariadenie má širšiu škálu funkcií.

Indikácie pre

Koronárna angiografia je veľmi presné a informatívne diagnostické opatrenie, ktoré umožňuje vyšetriť mnohé ochorenia, takže pacienti majú záujem, keď to robia. Jeho účel je charakterizovaný širokou škálou indikácií. Koronárna angiografia sa uskutočňuje v dvoch príkazoch - plánovaných a núdzových.

Plánovaný postup je potrebný na kontrolu koronárnych ciev v nasledujúcich prípadoch:

 • ak je potrebné potvrdiť diagnózu "ischémie srdca" po prechode EKG;
 • pred operáciou srdca u všetkých pacientov mladších ako 35 rokov alebo po infarkte myokardu;
 • aortálna patológia;
 • výskyt príznakov srdcovej ischémie u ľudí s predispozíciou na rozvoj ochorenia;
 • po operácii srdca;
 • v prípade vaskulárnych ochorení - aneuryzma aorty;
 • pri absencii účinnosti liekov v boji proti angíne;
 • na potvrdenie diagnózy "infekčnej endokarditídy".

Núdzová koronárna angiografia sa vykonáva v prípade akútnych prejavov ochorenia srdca. Naliehavosť postupu je spôsobená týmito podmienkami:

 1. Podozrenie na akútny infarkt myokardu. Pri prvých prejavoch - bez príčiny angíny, hypotenzie, šoku, lekár posiela pacienta na diagnózu.
 2. Opakovaná angína po operácii. Koronárna angiografia sa opakuje po stentovaní v prípade príznakov ischémie.

Koronárna angiografia CT má širší rozsah indikácií. Navyše s pomocou tejto metódy diagnostikán dokáže identifikovať všetky vyššie uvedené lézie a patologické stavy, virtuálna koronarografia na tomografe tiež umožňuje identifikovať aneuryzmu mozgových ciev, čo umožňuje určiť zameranie cievnej mozgovej príhody.

Koronarografia v diagnostike aterosklerózy

Ateroskleróza je jednou z vedúcich miest v hodnotení smrteľných ochorení. Kľúčom k zotaveniu a prevencii vzniku vaskulárnych komplikácií je odhalenie ochorenia v počiatočnom štádiu. Koronárna angiografia je veľmi presná metóda na určenie prítomnosti aterosklerotických plakov a ich lokalizácie. Štúdia umožňuje vyvodiť záver o závažnosti a prevalencii aterosklerózy. Záver výsledkov sa uskutočňuje podľa týchto kritérií:

 1. Stupne zúženia. Ak sa podľa výsledkov diagnózy lúmen cievy zužuje o menej ako 50%, urobí sa záver o ne-obštrukčnej koronárnej ateroskleróze.
 2. Počet plakov v tepnách srdca. Počet plakov v jednej, dvoch alebo troch srdcových tepnách umožňuje urobiť záver o kvantitatívnom poškodení lymfatického systému.

Koronarografia aterosklerózy pomocou CT je najrozvinutejším a najrýchlejším spôsobom, ako odhaliť plaky v srdci. Diagnostika je schopná objasniť stupeň aterosklerotických lézií v počiatočnom štádiu diagnostiky bez zavedenia intravenózneho katétra.

Ako urobiť koronárnu angiografiu

Koronárna angiografia ciev vykoná intervenčný chirurg v röntgenovej operačnej miestnosti, v špeciálne vybavenej miestnosti, kde sa vykonáva radiačná diagnostika a liečba srdcových lézií. V čase manipulácie by mal byť aj resuscitátor v prípade potreby núdzovej lekárskej starostlivosti.

Pred manipuláciou s pacientom sa do žily vstreknú sedatíva cez žilu. Dále lekár umiestni elektródy na elektrokardiograf na ruky a nohy. V súhrne, ako sa uskutočňuje koronárna angiografia, možno rozlíšiť niekoľko etáp:

 1. V prvej fáze sa zavedie katéter. Podľa Judkinsovej techniky sa cez femorálnu artériu vkladajú dva oddelené katétre. Podľa spoločnosti Souns chirurg musí vložiť jeden katéter do tepny cez rameno. Všetky manipulácie sa vykonávajú pomocou lokálneho anestetika.
 2. V druhej fáze sa katéter pomocou angiografu prenesie do koronárnych artérií. Najprv by mal prísť Heparin a potom - kontrastný prostriedok.
 3. V tretej etape sa vykoná fixácia postihnutej oblasti na obrázku. Ľavá tepna je zastrelená z piatich pozícií a vpravo - z dvoch.
 4. V záverečnej fáze je katéter odstránený z žily a oblasť prepichnutia je pokrytá tesným obväzom.

Na otázku, ako dlho trvá postup, lekári dávajú nejednoznačnú odpoveď. Procedúra trvá asi 25-30 minút, ale pacient je v operačnej miestnosti najmenej hodinu. Po diagnostikovaní sa pacient umiestni do nemocnice na jeden deň. Prvých 4-7 hodín sa odporúča venovať odpočinku a neostávať z postele. Pacient môže začať pracovať len 24-48 hodín po manipulácii.

Virtuálna koronárna angiografia na CT sa trochu líši od bežného postupu vykonaného na angiografe. Trvanie procedúry nepresiahne 1 minútu. Diagnóza sa uskutočňuje postupne:

 1. Pacient sa meria na tlak. Optimálna frekvencia frekvencie je 70 srdcových úderov za 60 sekúnd. Ak má pacient poruchu srdcového rytmu, pacient dostane sedatíva.
 2. Prostredníctvom periférnej žily lekár vloží katéter, ktorý dostane kontrastné činidlo.
 3. Priama diagnóza sa robí na stôl tomografu v polohe na chrbte so zdvihnutými rukami.

Pacienti sa často zaujímajú o to, ako a kedy sú výsledky poskytnuté. Môžu sa získať vo forme vytlačeného obrázka alebo v elektronickej forme na CD alebo flash disku v deň diagnostiky. Spravidla je písomné stanovisko vydané nasledujúci deň.

Ako často môžem urobiť koronárnu angiografiu? Z dôvodu bezpečnosti postupu je možné vykonať požadovaný počet opakovaní. Špecialisti často zvolia túto diagnostickú metódu ako hlavnú na monitorovanie stavu plavidiel.

Opakovaná koronárna angiografia je predpísaná pre akútne recidívy srdcového ochorenia, ako aj pri absencii účinku liečby liekom.

Príprava na postup

Postup vyžaduje dôkladnú prípravu pacienta. Po prvé, lekár musí nariadiť, aby sa podrobil niektorým laboratórnym testom s cieľom urýchlene identifikovať možné kontraindikácie. Pacient bude musieť urobiť elektrokardiogram v 12 prívodoch, rovnako ako podstúpiť komplexný krvný test, ktorý zahŕňa nasledujúce testy:

 • možné alergické reakcie;
 • pre skryté infekcie a HIV;
 • zrážanlivosť krvi;
 • kreatinínu;
 • pečeňové enzýmy;
 • o biochemii.

Ak výsledky diagnostiky neodhalia žiadne kontraindikácie, kardiológ by mal dať smer a vysvetliť hlavné nuansy prípravy na postup. Väčšina pacientov sa obáva mnohých otázok o tom, ako sa pripraviť na koronárnu angiografiu - kde sa oholiť, aké šperky má vziať, čo jesť. Príprava koronárnej angiografie vyžaduje súlad s nasledujúcimi pravidlami:

 • pozastavenie užívania liekov, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi;
 • depilácia zóny, kde bude tepna prepichnutá (pubis a inguinálne záhyby);
 • vylúčenie príjmu potravy v deň konania, čo znamená, že koronárna angiografia sa vykonáva na prázdny žalúdok;
 • odstránenie všetkých šperkov, kovových šperkov, okuliarov, šošoviek a zubných protéz.

kontraindikácie

Obmedzenia a zákaz koronárnej angiografie nemožno ignorovať, pretože môžu viesť k vážnym vedľajším účinkom alebo dokonca k smrti. Procedúry s virtuálnou koronárnou angiografiou a angiografiou sú kontraindikované v nasledujúcich prípadoch:

 • počas tehotenstva;
 • po mŕtvici;
 • pri ochoreniach štítnej žľazy;
 • so zložitým diabetom;
 • v prípade precitlivenosti na kontrastné činidlo;
 • so závažnými patologickými stavmi obličiek a pečene;
 • s ťažkým srdcovým zlyhaním.

Lekári rozlišujú niekoľko podmienok, v ktorých by koronárna angiografia srdca mala byť koordinovaná so špecialistom. Napríklad pacient s ARVI a všetky sprievodné symptómy - infekčný nos, horúčka, môže byť oneskorený postupom a odložený na týždeň. Vedenie je možné v prípade núdze s nasledujúcimi relatívnymi ochoreniami:

 • hypertenzia, ktorá nie je liečená liekom;
 • mierne zvýšenie telesnej teploty na pozadí infekčných a vírusových ochorení;
 • infekčná endokarditída;
 • systémové ochorenia vnútorných orgánov;
 • nestabilné ventrikulárne arytmie.

Riziká a možné komplikácie

Napriek vysokej úrovni bezpečnosti koronárnej angiografie, postup stále nie je úplne bezpečný kvôli možnosti komplikácií. Nepríjemné dôsledky spravidla zahŕňajú pacientov, ktorí nedodržiavajú pravidlá prípravy na postup alebo sa dohodli na manipulácii napriek kontraindikáciám. Komplikácie po koronárnej angiografii sa môžu objaviť aj u tých, ktorí nedodržiavajú odporúčania na zotavenie po manipulácii. Toto sú nasledujúce body:

 • pobyt v nemocnici počas dňa;
 • obmedzenie potravín;
 • vylúčenie telesnej aktivity počas týždňa;
 • dočasne opúšťa kúpeľ, kým sa prepichnutie nezahojí.

Podľa prehľadov pacientov sú najčastejšími následkami koronárnej angiografie srdcových ciev nasledovné:

 1. Reakcie na punkciu cievy vo forme hematómu, edému, začervenanie po koronárnej angiografii.
 2. Cievne poškodenie
 3. Alergické prejavy. Vyskytujú sa v prípade kontaktu s potenciálnym alergénom.

Komplikácie po koronárnej angiografii sú preto extrémne zriedkavé. Ak je pacient vystavený riziku vzniku nepríjemných následkov, lekár mu môže ponúknuť alternatívu - vyberte inú diagnostickú metódu.

Zhrnutie všetkých vyššie uvedených, môžeme konštatovať, že koronárna angiografia je inovatívny spôsob, ako diagnostikovať stav srdcových ciev. Štúdium ciev na prítomnosť lézií (napríklad stenóza koronárnej cievy alebo jej zúžení) a ich lokalizácia umožňuje identifikovať vývoj srdcových ochorení v počiatočnom štádiu.

Výsledok diagnózy závisí od mnohých parametrov - prístroja, na ktorom sa vykonáva koronárna angiografia, dodržiavanie pravidiel na prípravu a vykonanie postupu a stav pacienta počas manipulácie. Na záver dostane pacient písomné stanovisko a obrázky, ktoré boli urobené počas skenovania, v dvoch formách - tlačených a elektronických.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Čo je vaskulárna stenóza a ako ju liečiť

V poslednom desaťročí došlo k neustálemu nárastu ochorení kardiovaskulárneho systému. Podľa štatistík je až 57% prípadov spojených s poruchou vaskulárnej priechodnosti.

Červená nádoba v oku

Červená nádoba v okuZvyčajne, ak si človek všimne červené cievy v oku, myslí si, že došlo k krvácaniu.Pre roztrhnutie kapiláry sú však potrebné vážne dôvody, prečo sa objavujú červené nádoby, možno vysvetliť mnohými ďalšími dôvodmi.

Dýchavičnosť pri srdcovom zlyhaní, ktorej liečba komplikuje základná choroba

Srdcové zlyhanie je sprevádzané dýchavičnosťou. Dokonca aj zdravá osoba po intenzívnej námahe prežíva dýchavičnosť.V týchto prípadoch však rýchlo prechádza, je to fyziologická reakcia a nie patológia.

Prehľad 13 populárnych liekov pre srdce: ich klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: ktorý zoznam liekov na srdce sa často používa na liečbu srdcových ochorení, z akých dôvodov sa majú používať, aké vedľajšie účinky ich užívanie môže viesť.

Príčiny a prevencia žilovej mriežky na hrudi

obsah

Žilová sieť na hrudi je extrémne nepríjemný vonkajší fenomén, ktorý negatívne ovplyvňuje psychický stav človeka. Zároveň neohrozuje jeho zdravie a život.