Z tohto článku sa dozviete: čo sa deje v patológii hypertrofie ľavej komory (krátky LVH), prečo sa vyskytuje. Moderné metódy diagnostiky a liečby. Ako zabrániť tejto chorobe.

Pri hypertrofii ľavej komory sa svalová stenka ľavej komory zahusťuje.

Normálne by mala byť hrúbka 7 až 11 mm. Ukazovateľ rovný viac ako 12 mm sa už nazýva hypertrofia.

Ide o bežnú patológiu, ktorá sa vyskytuje u mladých i stredných ľudí.

Plne vyliečiť chorobu je možné len s pomocou chirurgického zákroku, ale najčastejšie vykonávať konzervatívnu liečbu, pretože táto patológia nie je taká nebezpečná, ako predpísať operáciu všetkým pacientom.

Liečbu tejto anomálie vykonáva kardiológ alebo kardiológ.

Príčiny ochorenia

Takáto patológia sa môže objaviť v dôsledku faktorov, ktoré spôsobujú intenzívnejšiu kontrakciu ľavej komory a svalovú stenu rastie kvôli tomu. Môžu to byť určité ochorenia alebo nadmerné namáhanie srdca.

Hypertrofia ľavej komory srdca sa často vyskytuje u profesionálnych športovcov, ktorí dostávajú nadmerné aeróbne cvičenia (aeróbne - to znamená "s kyslíkom"): to sú športovci, futbalisti, hokejisti. Kvôli zdokonalenému režimu prevádzky je svalová stena ľavej komory "čerpaná".

Tiež sa choroba môže vyskytnúť v dôsledku nadmernej hmotnosti. Veľká telesná hmotnosť vytvára dodatočné zaťaženie srdca, pretože sval je nútený pracovať intenzívnejšie.

Ale choroby, ktoré spôsobujú zhrubnutie steny tejto srdcovej komory:

 • chronická hypertenzia (tlak nad 145 na 100 mm Hg);
 • zúženie aortálnej chlopne;
 • ateroskleróza aorty.

Táto choroba je tiež vrodená. Ak stena nie je silne zahustená (hodnota nepresahuje 18 mm) - ošetrenie sa nevyžaduje.

Charakteristické príznaky

Špecifické prejavy choroby neexistujú. U 50% pacientov je patológia asymptomatická.

V druhej polovici pacientov sa abnormalita prejavuje príznakmi srdcového zlyhania. Tu sú príznaky hypertrofie ľavej komory v tomto prípade:

 1. slabosť
 2. závraty,
 3. dýchavičnosť
 4. opuch,
 5. záchvaty bolesti v srdci,
 6. arytmie.

U mnohých pacientov sa symptómy objavujú až po fyzickej námahe alebo strese.

Manifestácia ochorenia sa v priebehu tehotenstva značne zvýši.

diagnostika

Takáto choroba sa môže zistiť počas bežnej lekárskej prehliadky. Najčastejšie sa diagnostikuje u športovcov, ktorí podstupujú dôkladnú prehliadku aspoň raz ročne.

Anomáliu možno pozorovať pri vedení Echo CG - štúdium všetkých komôr srdca pomocou ultrazvukového stroja. Tento diagnostický postup je predpísaný pacientom s hypertenziou, ako aj tým, ktorí majú sťažnosti na dýchavičnosť, závrat, slabosť a bolesť v hrudníku.

Ak odozva CG odhalila zhrubnutie steny ľavej komory, pacientovi sa predpísalo ďalšie vyšetrenie na stanovenie príčiny ochorenia:

 • meranie krvného tlaku a pulzu;
 • EKG;
 • duplexné vyšetrenie aorty (ultrazvukové vyšetrenie cievy);
 • Dopplerovská echokardiografia (druh Echo CG, ktorý umožňuje zistiť rýchlosť toku krvi a jeho turbulencie).

Po identifikácii príčiny hypertrofie je predpísaná liečba základnej choroby.

Liečebné metódy

Napriek skutočnosti, že zhrubnutie steny ľavej komory môže byť úplne eliminované len chirurgickým zákrokom, najčastejšie sa uskutočňuje konzervatívna liečba, pretože táto patológia nie je taká nebezpečná, ako predpísať operáciu všetkým pacientom.

Taktika liečby závisí od ochorenia, ktoré vyvolalo problém.

Konzervatívna terapia: Lieky

S hypertenziou

Použite jednu z nasledujúcich liekov, nie všetky súčasne.

Hypertrofia ľavej komory (LVH): príčiny, príznaky a diagnóza, ako sa liečiť, prognóza

Hypertrofia ľavej komory (LVH) je koncept, ktorý odráža zhrubnutie steny ľavej komory s alebo bez rozšírenia dutiny ľavej komory (LV). Takýto stav sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, ale vo väčšine prípadov naznačuje patológiu srdcového svalu, niekedy dosť vážne. Nebezpečenstvo LVH spočíva v tom, že sa vyvinie skôr alebo neskôr chronické srdcové zlyhanie (CHF), pretože myokard nie je vždy schopný pracovať s takým zaťažením, aký sa vyskytuje v LVH.

Podľa štatistík je LVH bežnejšia u starších pacientov (viac ako 60 rokov), ale s niektorými srdcovými ochoreniami sa pozoruje u dospelých, v detstve a dokonca aj v novorodeneckom období.

Príčiny hypertrofie ľavej komory

1. "Športové srdce"

Tvorba hypertrofie steny ľavej komory srdca je variantom normy len v jednom prípade - u osoby, ktorá je dlhá a profesionálne zaoberajúca sa športom. Vzhľadom na skutočnosť, že komora ľavej komory vykonáva hlavnú prácu pri vylučovaní dostatočného množstva krvi pre celý organizmus a musí niesť väčší tlak ako iné komory. V prípade, že osoba trénuje dlhú dobu a tvrdo, jeho kostrové svaly vyžadujú väčší prietok krvi a ako sa svalová hmotnosť zvyšuje, stúpne množstvo stúpajúceho prietoku krvi do svalov. Inými slovami, ak na začiatku tréningu srdce iba pravidelne prežíva rastúce zaťaženie, potom po chvíli sa zaťaženie srdcového svalu stáva konštantné. LV myokard zvyšuje svoju váhu a steny ĽK sa stávajú silnejšími a silnejšími.

príklad športového srdca

Napriek tomu, že "športové srdce" je v princípe ukazovateľom dobrej kondície a vytrvalosti športovca, je veľmi dôležité nezabudnúť na to, kedy sa fyziologické LVH môže zmeniť na patologické LVH. V tomto ohľade športovci pozorujú športoví lekári, ktorí jasne vedia, v ktorom športovej LVH je prípustná av ktorej by nemala byť. Takže LVH je špeciálne vyvinutý u športovcov zapojených do cyklických športov (beh, plávanie, veslovanie, lyžovanie, chôdza, biatlón atď.). LVH sa mierne vyvíja u športovcov s rozvinutými silovými vlastnosťami (zápas, box, atď.). Ľudia, ktorí sa podieľajú na tímových športoch, normálne vyvinú LVH veľmi málo alebo vôbec nie.

2. Arteriálna hypertenzia

U pacientov s vysokým počtom krvných tlakov sa vytvára dlhý a pretrvávajúci kŕč periférnych artérií. Z tohto hľadiska má ľavá komora krv posilniť silou, ako pri normálnom krvnom tlaku. Tento mechanizmus je spôsobený zvýšením celkového periférneho cievneho odporu (OPS) a pri preťažení srdcového tlaku. Po niekoľkých rokoch sa steny LV zahustia, čo vedie k rýchlemu zhoršeniu srdcového svalu - CHF začína.

3. Ischemická choroba srdca

Pri ischémii trpí myokard dočasným alebo trvalým nedostatkom kyslíka. Prirodzene, svalové bunky bez dodatočných energetických substrátov nefungujú tak efektívne ako normálne, takže zvyšné kardiomyocyty musia pracovať s vyššou záťažou. Kompenzačné zhrubnutie srdcového svalu - hypertrofia sa postupne vytvára.

4. Kardiálna skleróza, myokardiálna dystrofia

Proliferácia spojivového (jazvnatého) tkaniva v myokarde sa môže vyskytnúť po infarkte srdca (po infarktovej kardiostikróze) alebo po zápalových procesoch (kardioskleróza po myokarditide). Myokardiálna dystrofia, inak známa ako vyčerpanie srdcového svalu, sa môže vyskytnúť v rôznych patologických stavoch - anémii, anorexii, otrave, infekcii, intoxikácii. Výsledkom opísaných postupov je, že časť buniek srdcového svalu prestáva vykonávať kontraktilnú funkciu a táto funkcia je prevzatá do zvyšných normálnych buniek. Opäť platí, že pre plnohodnotnú prácu potrebujú kompenzačné zhrubnutie.

5. Rozšírená kardiomyopatia

Toto ochorenie je charakterizované pretiahnutím srdcového svalu a zvýšením objemu srdcových komôr. Výsledkom je, že ľavá komora musí vytlačiť väčší objem krvi ako je normálne, čo si vyžaduje ďalšiu prácu. Existuje preťaženie srdca s objemom a vytvára sa hypertrofia myokardu.

6. Srdcové chyby

Kvôli narušeniu normálnej anatómie srdca dochádza buď k preťaženiu tlaku LV (v prípade aortálnej stenózy), alebo k preťaženiu objemu (v prípade nedostatočnosti aortálnej chlopne). V prípade porúch iných chlopní sa vyvinie skôr alebo neskôr hypertrofická kardiomyopatia ľavej komory.

7. idiopatická LVH

Táto forma LVH je indikovaná, ak počas úplného vyšetrenia pacienta nie sú identifikované príčiny ochorenia. Avšak v tejto forme LVH je možné hovoriť o genetických predpokladoch vzniku hypertrofickej kardiomyopatie.

8. Vrodená LVH

V tejto forme choroba začína v prenatálnom období a prejavuje sa v prvých mesiacoch po narodení dieťaťa. Základom tejto formy sú genetické poruchy, ktoré viedli k nesprávnemu fungovaniu buniek srdcového svalu.

9. Simultánna hypertrofia ľavej a pravej komory

Takáto kombinácia sa vyskytuje pri závažných srdcových chybách - pri pľúcnej stenóze, Fallotovej tetrade, defektu komorového septa atď.

Hypertrofia steny ľavej srdcovej komory srdca u detí

V detstve môže byť LVH vrodená alebo získaná. Získaná LVH je spôsobená hlavne poruchami srdca, kardiitídou, pľúcnou hypertenziou.

Príznaky u detí môžu byť odlišné. Novorodené dieťa môže byť letargické alebo, naopak, nepokojné a nahlas, zle prsia alebo fľašu zle, zatiaľ čo nasolabiálny trojuholník sa zmení na modrú, keď sania a kričí.

Staršie dieťa už môže hovoriť o svojich sťažnostiach. Obáva sa bolesti v oblasti srdca, únavy, letargie, bledosti, dýchavičnosti s miernym zaťažením.

Pediatrický kardiológ alebo kardiolog si vyberie taktiku liečby hypertrofie u detí po dôkladnom vyšetrení a pozorovaní dieťaťa.

Aké typy hypertrofie LV existujú?

V závislosti od charakteru zhrubnutia srdcového svalu je izolovaná koncentrácia LVH koncentrických a excentrických typov.

Sústredný typ (symetrická hypertrofia) vzniká vtedy, keď nastane rast zhrubnutého svalu bez zvýšenia dutiny samotnej srdcovej komory. V niektorých prípadoch môže dutina NK naopak klesať. Koncentrickú hypertrofiu ľavej komory je najcharakteristickejšia hypertenzná choroba.

Excentrická hypertrofia ľavej komory (asymetrická) zahŕňa nielen zahustenie a zvýšenie hmotnosti steny LV, ale aj rozšírenie dutiny. Tento typ je bežnejší v srdcových chybách, kardiomyopatii a ischémii myokardu.

V závislosti od hrúbky steny LV spôsobujú miernu a silnú hypertrofiu.

Okrem toho sa izoluje hypertrofia s obštrukciou a bez obštrukcie odchádzajúceho traktu LV. V prvom type hypertrofia tiež zadrží medzikomorovú septum, v dôsledku čoho oblasť LV bližšie k koreňu aorty nadobúda výrazné zúženie. Pri druhom prekrývaní v zóne prechodu LV na aortu sa nepozoruje. Druhá možnosť je výhodnejšia.

Je klinicky manifestovaná hypertrofia ľavej komory?

Ak hovoríme o príznakoch a akýchkoľvek špecifických príznakoch LVH, potom je potrebné objasniť rozsah, v akom došlo k zhrubnutiu svalovej steny srdca. V počiatočných štádiách sa LVH nemusí prejaviť a hlavné príznaky sa zaznamenajú zo strany základnej srdcovej choroby, napríklad bolesti hlavy s vysokým tlakom, bolesť na hrudi počas ischémie atď.

S rastúcou hmotnosťou myokardu sa objavujú ďalšie sťažnosti. Vzhľadom na to, že zhrubnuté oblasti srdcového svalu ľavej komory stláčajú koronárne tepny, rovnako ako zosilnený myokard vyžadujú väčšie množstvo kyslíka, nastáva bolesť na hrudníku typu angíny pectoris (pálenie, stláčanie).

V súvislosti s postupnou dekompenzáciou a poklesom rezerv myokardu dochádza k rozvoju srdcového zlyhania, ktoré sa prejavuje dýchavičnosťou, opuchom tváre a dolných končatín, ako aj poklesom tolerancie zvyčajnej telesnej aktivity.

Ak niektorý z opísaných príznakov, aj keď sú mierne a zriedkavo znepokojený, je stále potrebné konzultovať s lekárom, aby ste zistili príčiny tohto ochorenia. Skutočne, čím skôr sa diagnostikuje LVH, tým väčší je úspech liečby a tým nižšie riziko komplikácií.

Ako potvrdiť diagnózu?

Na podozrenie na hypertrofiu ľavej komory stačí vykonať štandardný elektrokardiogram. Hlavnými kritériami pre hypertrofiu ľavej komory na EKG sú porušenia repolarizačných procesov (niekedy až do ischémie) v hrudníku, ktoré vedú k skoseniu vzostupného alebo šikmého vyvýšenia segmentu ST v elektródach V5, V6, ST v III a aF vodiči a záporná T vlna, Elektrokardiogram navyše ľahko identifikuje napäťové signály - zvýšenie amplitúdy R vlny v ľavom hrudníku - I, aVL, V5 a V6.

V prípade, že má pacient príznaky hypertrofie myokardu a preťaženia srdcového svalu na LK, lekár ho predpíše na ďalšie vyšetrenie. Zlatým štandardom je ultrazvuk srdca alebo echokardioskopia. V EchoKS lekár ukáže stupeň hypertrofie, stav dutiny LV a tiež identifikuje možnú príčinu LVH. Normálna hrúbka steny nie je menšia než 10 mm u žien a menšia ako 11 mm u mužov.

Často zmeny v rozmeroch srdca môžu byť posúdené vykonaním bežných röntgenových vyšetrení hrudníka v dvoch projekciách. Pri hodnotení niektorých parametrov (pás srdca, srdcové oblúky atď.) Môže rádiológ podozrievať aj zmeny konfigurácie srdcových komôr a ich veľkostí.

Video: EKG príznaky hypertrofie ľavej komory a iných srdcových komôr

Je možné vyliečiť navždy hypertrofiu ľavej komory?

Liečba hypertrofie LV sa znižuje na elimináciu príčinných faktorov. Takže v prípade srdcových chýb jediným radikálnym liečením je chirurgická korekcia defektu.

Vo väčšine prípadov (hypertenzia, ischémia, kardiomyodystrofia atď.) Je potrebné liečiť hypertrofiu ľavej komory pomocou stáleho užívania liekov, ktoré nielen ovplyvňujú vývojové mechanizmy základného ochorenia, ale tiež chránia srdcové svaly pred prestavbou, to znamená, že majú kardioprotektívny účinok.

Také lieky ako enalapril, quadripril, lisinopril normalizujú krvný tlak. V procese dlhodobých rozsiahlych štúdií sa spoľahlivo dokázalo, že táto skupina liekov (inhibítory ACE) počas šiestich mesiacov od začiatku liečby vedie k normalizácii parametrov hrúbky steny LV.

Beta-blokátorové lieky (bisoprolol, carvedilol, nebivalol, metoprolol) nielenže znižujú srdcovú frekvenciu a "relaxujú" srdcový sval, ale tiež znižujú pre- a následné zaťaženie srdca.

Nitroglycerínové prípravky alebo dusičnany majú schopnosť dokonale rozširovať krvné cievy (vazodilatačný účinok), čo tiež významne znižuje zaťaženie srdcového svalu.

V prípade súbežnej patológie srdca a vývoja CHF sa užívajú diuretiká (indapamid, hypotiazid, diuver, atď.). Keď sa odoberú, objem cirkulujúcej krvi (BCC) klesá, čo vedie k zníženiu objemu srdca.

Akékoľvek liečenie, či už užívanie jedného z liekov (pre hypertenziu - monoterapiu) alebo niekoľko (pre ischémiu, aterosklerózu, CHF - komplexnú terapiu), je predpísané iba lekárom. Samošetrenie, ako aj samodiagnostika môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia.

Keď už hovoríme o liečení LVH navždy, treba poznamenať, že patologické procesy v srdcovej svalovite sú reverzibilné len vtedy, keď je liečba predpísaná včas, v počiatočných štádiách ochorenia a lieky sa vykonávajú neustále a v niektorých prípadoch aj počas celého života.

Čo je nebezpečné LVH?

V prípade, že je diagnostikovaná malá hypertrofia LV v počiatočných štádiách a základná príčina ochorenia je prístupná na liečbu, úplná liečba hypertrofie má všetky šance na úspech. Avšak pri závažných ochoreniach srdca (rozsiahle infarkty, rozsiahla kardiosekróza, srdcové chyby) sa môžu objaviť komplikácie. U týchto pacientov môže dôjsť k infarktu a mŕtviciam. Dlhoročná hypertrofia vedie k najzávažnejším CHF, s napučaním po celom tele až po anasarca, s úplnou neznášanlivosťou bežného domáceho zaťaženia. Pacienti s ťažkým CHF sa zvyčajne nemôžu pohybovať po dome kvôli ťažkým dychom, nemôžu viazať šnúrky, pripraviť jedlo. V neskorších štádiách CHF pacient nemôže opustiť dom.

Prevencia nežiaducich účinkov je pravidelný lekársky dohľad s ultrazvukom srdca každých šesť mesiacov, rovnako ako pravidelné lieky.

výhľad

Prognóza LVH je určená chorobou, ktorá viedla k jej vzniku. Takže v prípade arteriálnej hypertenzie, úspešne korigovanej pomocou antihypertenzívnych liekov, prognóza je priaznivá, CHF sa vyvíja pomaly a človek žije celé desaťročia, jeho kvalita života netrpí. U osôb staršej vekovej skupiny s myokardiálnou ischémiou, ako aj s infarktom v anamnéze, nikto nemôže predpovedať vývoj CHF. Môže sa rozvíjať pomaly a pomerne rýchlo, čo vedie k postihnutiu pacienta a postihnutiu.

Známky LVHD na EKG

LVH alebo hypertrofia ľavej komory je nárast objemu štrukturálnej jednotky srdca (ľavej komory) v dôsledku zvýšeného funkčného zaťaženia, ktoré je nezlučiteľné s možnosťami. Hypertrofia na EKG nie je príčinou choroby, ale jej príznakom. Ak komôrka prekročí svoju anatomickú veľkosť, problém preťaženia myokardu už existuje.

Vyjadrené príznaky LVH na EKG určuje kardiológ, v reálnom živote pacient prejavuje príznaky srdcového ochorenia, ktoré určujú dilatáciu (abnormálne zvýšenie srdcovej komory). Najdôležitejšie sú:

 • porucha srdcovej frekvencie (arytmia);
 • symptóm krátkodobého vyblednutia srdca (extrasystol);
 • konzistentne zvýšený tlak;
 • extracelulárna nadmerná hydrolýza končatín (edém spôsobený retenciou tekutín);
 • nedostatok kyslíka, porušenie frekvencie a hĺbky dýchania (skrátenie dychu);
 • bolesť v oblasti srdca, hrudný priestor;
 • krátka strata vedomia (mdloby).

Ak sa príznaky vyskytujú pravidelne, takýto stav vyžaduje konzultáciu s lekárom a elektrokardiografické vyšetrenie. Hypertrofovaná komíria stráca schopnosť úplne kontrahovať. Porušenie funkčnosti je detailne zobrazené na kardiograme.

Základné koncepcie EKG pre ľavú komoru

Rytmická práca srdcového svalu vytvára elektrické pole s elektrickými potenciálmi, ktoré majú negatívny alebo pozitívny pól. Rozdiel týchto potenciálov je pevný v elektróde - elektródy pripojené k končatám a hrudníku pacienta (v grafe sú označené ako "V"). Elektrokardiograf zaznamenáva zmenu signálov, ktoré sa dostanú cez určitý časový interval, a zobrazí ho ako graf na papieri.

Pevný časový interval sa odráža na vodorovnom riadku grafu. Vertikálne uhly (zuby) označujú hĺbku a frekvenciu zmien impulzov. Zuby s pozitívnou hodnotou sa zobrazujú smerom hore z časovej čiary s negatívnou hodnotou - smerom nadol. Každý zub a vedenie sú zodpovedné za registráciu funkcie srdcového oddelenia.

Indikátory práce ľavej komory sú: zuby T, S, R, segment ST, olovo - I (prvé), II (druhé), III (tretí), AVL, V5, V6.

 • T-vlna je indikátorom stavu obnovy svalového tkaniva srdcových komôr medzi kontrakciami strednej svalovej vrstvy srdca (myokard);
 • Q, R, S - tieto zuby ukazujú agitovanosť srdcových komôr (excitovaný stav);
 • ST, QRST, TP sú segmenty, ktoré znamenajú vzdialenosť medzi susednými zubami horizontálne. Segment + hrot = rozstup;
 • I a II vedie (štandard) - zobrazenie prednej a zadnej steny srdca;
 • III štandardné vedenie - stanovuje I a II na súbor ukazovateľov;
 • V5 - bočná stena ľavej komory vpredu;
 • AVL - laterálna srdcová stena vpredu doľava;
 • V6 - ľavá komora.

Na elektrokardiograme sa hodnotí frekvencia, výška, stupeň zúbkovania a usporiadanie zubov vo vzťahu k vodorovnej rovine. Ukazovatele sa porovnávajú s normami činnosti srdca, analyzujú sa zmeny a odchýlky.

Hypertrofia ľavej komory na kardiograme

V porovnaní s normami, príznaky hypertrofie ľavej komory na EKG budú mať nasledujúce rozdiely.

Hypertrofia myokardu ľavej komory srdca

Ľavá komora je srdcová komora, ktorá je dutinou, ktorá dostáva arteriálnu krv z ľavej predsiene cez mitrálnu chlopňu a posúva ju do aorty cez aortálnu chlopňu, aby ďalej podporovala krv cez cievy tela. Hrúbka svalovej steny ľavej komory v oblasti vrcholu je približne 14 mm, v oblasti prepážky medzi pravou a ľavou komorou - 4 mm, v laterálnej a zadnej časti - 11 mm. Funkcia komorovej svalová bunka je na oddych v diastoly fáze a vziať krv a potom redukovaná vo systole a vyhnať krv do aorty, a čím viac sa krv dostane do komory a silnejší pretiahnuť svoju stenu, silnejší svalová kontrakcia.

Ak viac krvi vstupuje do komory alebo jej steny, musí prekonať väčší odpor pri stláčaní krvi do aorty ako obvykle, vyvinutie preťaženia komôr s objemom alebo tlakom. Súčasne dochádza k kompenzačnej (adaptačnej) reakcii ventrikulárneho myokardu na preťaženie, čo sa prejavuje zhrubnutím a predĺžením svalových buniek, nárastom počtu intracelulárnych štruktúr v nich a zvýšením celkovej hmotnosti myokardu. Tento proces sa nazýva hypertrofia myokardu. V dôsledku nárastu hmotnosti myokardu sa jeho potreba kyslíka zvyšuje, ale nie je spokojná so súčasnými koronárnymi artériami, čo vedie k hladovaniu svalových buniek kyslíkom (hypoxia).

Hypertrofia ľavej komory sa klasifikuje nasledovne:

1. Koncentrické a excentrické.
Koncentrická hypertrofia sa vyvíja, keď sa komôrka preťažuje tlakom, napríklad s aortálnou stenózou alebo arteriálnou hypertenziou, a je charakterizovaná rovnomerným zhrubnutím jej steny s možným znížením ventrikulárnej dutiny. Svalová hmotnosť komory sa vytvára, aby sa krv stlačila do zúženého ventilu alebo spazmodických ciev pre hypertenziu.

Srdce v priereze. Zníženie dutiny ľavej komory.

Excentrický typ hypertrofia sa vyvíja v objemovom preťažení, napríklad, mitrálnej, aortálnou ventily, rovnako ako zažívacie - ústavné obezita (alimentárne) a je charakterizovaná tým, expanznej komory dutiny zosilnením stien, alebo zachovanie ich bežných hrúbkach v tomto type zvyšuje celkovú hmotnosť ľavej komory, Ľavá komora nie je tak hustá, ako je naplnená krvou a napučiava sa ako balón naplnený vodou.
Toto oddelenie je dôležité pre lekára a pacienta, pretože s prvým typom môže byť množstvo srdcového výstupu nezmenené a druhým poklesom, tj druhým typom srdce sa nedokáže dobre vyrovnať s tlačením krvi do aorty.

2. S prekážkou odchádzajúceho traktu bez obštrukcie a asymetrických typov.
Obštrukcia výtokové prostriedky zhrubnutie svalovej steny a lumen vo svojej vypuklé komory, ventrikulárna dutiny obmedzenia vo výstupnom mieste aorty, vedúcim k subaortálna stenózy a ďalej prehlbuje do systémovej cirkulácie. V tomto prípade môže byť dutina komory rozdelená na dve časti ako presýpacie hodiny. Obštrukcia sa nevyvíja s rovnomernou, difúznou hypertrofiou koncentrického typu. Asymetrická hypertrofia je charakterizovaná zhrubnutím interventrikulárnej septa a môže byť s alebo bez obštrukcie.

3. Podľa stupňa zahustenia svalovej steny - až 21 mm, od 21 do 25 mm, viac ako 25 mm.

Obrázok znázorňuje zhrubnutie srdcového svalu v porovnaní s normálnym myokardom.

Nebezpečenstvo hypertrofie spočíva v tom, že procesy relaxácie a kontrakcie myokardu sú narušené a vedie to k zhoršenému intrakardiálnemu prietoku krvi a v dôsledku toho k porušeniu prívodu krvi do iných orgánov a systémov. Zároveň zvyšuje pravdepodobnosť vzniku koronárnej choroby srdca, akútneho infarktu myokardu, mŕtvice, chronického srdcového zlyhania.

Príčiny hypertrofie ľavej komory

Môže to viesť k tomu, že steny komôr sa zahustia a napínajú, môžu preťažiť tlakom a objemom, keď srdcový sval potrebuje prekonať prekážku pri pretečení krvi, keď je vylúčený do aorty alebo vytlačiť oveľa väčší objem krvi ako je normálne. Príčiny preťaženia môžu byť také ochorenia a podmienky ako:

- arteriálna hypertenzia (90% všetkých prípadov hypertrofie je spojených so zvýšeným arteriálnym tlakom počas dlhého časového obdobia, pretože sa rozvíja stála vasospazma a vaskulárna rezistencia)
- vrodené a získané srdcové defekty - aortálna stenóza, nedostatočnosť aorty a mitrálnej chlopne, koarktácia (zúženie oblasti) aorty
- aterosklerózy aorty a depozície vápenatých solí v aortálnych chlopniach a na stenách aorty
- endokrinné ochorenia - ochorenia štítnej žľazy (hypertyreóza), nadobličkové žľazy (feochromocytóm), diabetes mellitus
- obezita súvisiaca s potravinami alebo hormonálne poruchy
- časté (denné) užívanie alkoholu, fajčenie tabaku
- hranie profesionálnych športov - športovci vyvinú hypertrofiu myokardu ako reakciu na konštantné zaťaženie kostrových svalov a srdcového svalu. Hypertrofia v danom kontingente osôb nie je nebezpečná, ak nie je narušená prietok krvi do aorty a veľká cirkulácia.

Rizikové faktory pre hypertrofiu sú:

- zaťažené srdcové ochorenie
- obezita
- pohlavie (častejšie mužské)
- vek (starší ako 50 rokov)
- zvýšený príjem soli
- metabolických porúch cholesterolu

Symptómy hypertrofie ľavej komory

Klinický obraz myokardu hypertrofie ľavej komory sa vyznačuje neprítomnosťou striktne špecifických symptómov a súčtom prejavov základného ochorenia, ktoré viedli k tomu, a prejavy srdcového zlyhania, arytmií, ischémie myokardu a ďalších účinkov hypertrofia. Vo väčšine prípadov môže obdobie kompenzácie a neprítomnosti symptómov trvať roky, až kým pacient nedosiahne plánovaný ultrazvuk srdca alebo nevšimne výskyt sťažností zo srdca.
Hypertrofia môže byť podozrivá, ak sú pozorované nasledujúce príznaky:

- dlhodobý nárast krvného tlaku po mnoho rokov, obzvlášť zle pripravený na lekársku korekciu as vysokým krvným tlakom (nad 180/110 mm Hg)
- objavenie všeobecnej slabosti, zvýšená únava, dýchavičnosť pri vykonávaní tých bremien, ktoré boli predtým dobre znášané
- existujú pocity zlyhania srdca alebo zrejmé poruchy rytmu, najčastejšie fibrilácia predsiení, ventrikulárna tachykardia
- opuch rúk, rúk, tváre, často sa vyskytujúcej do konca dňa a prechádzať ráno
- epizód srdcovej astmy, zadusenia a suchého kašľa počas ležania, častejšie v noci
- cyanóza (modrá) prsty, nos, pery
- záchvaty bolesti v srdci alebo za hrudnou kosťou počas cvičenia alebo v pokoji (angína)
- časté závraty alebo strata vedomia
Pri najmenšom zhoršení zdravia a výskytu sťažností na srdce by ste sa mali poradiť s lekárom na ďalšiu diagnostiku a liečbu.

Diagnóza ochorenia

Hypertrofia myokardu sa môže predpokladať pri vyšetrení a pohovore s pacientom, najmä ak je v anamnéze indikovaná srdcová chyba, arteriálna hypertenzia alebo endokrinná patológia. Pre podrobnejšiu diagnózu lekár predpíše potrebné metódy vyšetrenia. Patria medzi ne:

- laboratórne metódy - všeobecné a biochemické krvné testy, krv na hormonálne testy, testy na moč.
- Röntgenové vyšetrenie hrudníka - významné zvýšenie srdcového tieňa, zvýšenie aortálneho tieňa v prítomnosti nedostatku aortálnej chlopne, aortálna konfigurácia srdca pri stenóze aorty - podčiarknutie pása srdca a posun ľavého komorového klenby doľava.
- EKG - vo väčšine prípadov na elektrokardiograme detekovaný nárast amplitúdy vĺn R v ľavej a vlny S v správnej hrudníka vedie, prehĺbenie zuba Q v ľavom-olovo predpätie elektrického osi srdca (EOS) naľavo, posun segmentu ST spodnej obrys je možné pozorovať známky ľavej blokádu nohy zväzku Jeho.
- Echo - KG (echokardiografia, ultrazvuk srdca) vám umožňuje presne vizualizovať srdce a vidieť jeho vnútorné štruktúry na obrazovke. Pri hypertrofii sa určí zhrubnutie apikálnych, septálnych zón myokardu, jeho prednej alebo zadnej steny; môžu nastať zóny so zníženou kontraktilitou myokardu (hypokinéza). Nameraný tlak v komorách srdca a veľkých ciev, počítané tlakový spád medzi komorou a aortou, vyhadzovači frakcia srdca (obvykle 55-60%), zdvihový objem a ventrikulárne rozmery dutiny (BWW CSR). Okrem toho sú srdcové chyby vizualizované, ak sú príčinou hypertrofie.
- záťažové testy a stres - Echo - KG - EKG a ultrazvuk srdca sa zaznamenávajú po vykonaní fyzickej námahy (bežecký pás, ergometria bicykla). Vyžaduje sa získať informácie o vytrvalosti srdcového svalu a telesnej tolerancie.
- denné sledovanie EKG je určené na registráciu možných porúch rytmu, ak neboli predtým zaznamenané na štandardných EKG a pacient sa sťažuje na srdcové zlyhanie.
- Podľa indikácií môžu byť metódy invazívneho výskumu, ako koronárna angiografia, použité na posúdenie priechodnosti koronárnej artérie u pacientov s koronárnym srdcovým ochorením.
- MRI srdca pre presnú vizualizáciu intrakardiálnych útvarov.

Liečba hypertrofie ľavej komory

Liečba hypertrofie je primárne zameraná na liečbu základnej choroby, ktorá viedla k jej rozvoju. Patrí sem korekcia krvného tlaku, liečba a chirurgická liečba srdcových chýb, liečba endokrinných ochorení, boj proti obezite, alkoholizmus.

Hlavné skupiny liekov zamerané priamo na prevenciu ďalšieho narušenia geometrie srdca sú:

- ACE inhibítory (Hart (ramipril), fozikard (fosinopril) PRESTARIUM (perindopril), atď.) Majú oranoprotektivnymi vlastnosti, tj. Nielen chrániť orgán - cieľ, postihnutým s hypertenziou (mozgu, obličiek, krvné cievy), ale tiež zabrániť ďalšej prestavbu ( reštrukturalizácia) myokardu.
- Beta - blokátory (nebilet (nebivalol), Inderal (propranolol), rekardium (karvedilol), atď.), Znižovať srdcovú frekvenciu, čím sa znižuje potreba kyslíka vo svaloch a znižuje hypoxia bunky, čím sa ďalej kalenie a náhradné zóny skleróza hypertrofovanú sval spomalil. Tiež zabraňujú progresii angíny, znižujú výskyt záchvatov bolesti srdca a dýchavičnosti.
- blokátory kalciového kanála (norvask (amlodipín), verapamil, diltiazem) znižujú obsah vápnika v svalových bunkách srdca a zabraňujú rastu intracelulárnych štruktúr, čo vedie k hypertrofii. Tiež znížiť srdcovú frekvenciu, čím sa zníži dopyt myokardu na kyslík.
- kombinované lieky - prestanz (amlodipín + perindopril), noliprel (indapamid + perindopril) a iné.

Okrem týchto liekov možno v závislosti od hlavnej a súbežnej srdcovej patológie priradiť:

- antiarytmiká - cordarón, amiodarón
- diuretiká - furosemid, lasix, indapamid
- nitráty - nitromint, nitrospray, izoket, cardiket, monochinkwe
- antikoagulanciá a protidoštičkové látky - aspirín, klopidogrel, plavix, zvončeky
- srdcové glykozidy - strofantín, digoxín
- Antioxidanty - Mexidol, Actovegin, koenzým Q10
- vitamíny a prípravky, ktoré zlepšujú výživu srdca - tiamín, riboflavín, kyselina nikotínová, magnerot, panangín

Chirurgická liečba sa používa pre korekciu srdcové choroby, implantácie umelého kardiostimulátora (kardiostimulátora alebo kardioverter - defibrilátora) s častými záchvatmi ventrikulárna tachykardia. Chirurgická korekcia sa aplikuje priamo hypertrofiu ťažkú ​​obštrukciou výtokové a vykonávať operácie Morrow - excíziu zväčšenej srdcového svalu v stene. Operácia na postihnutých srdcových chlopniach môže byť vykonaná súčasne.

Životný štýl s hypertrofiou ľavej komory

Životný štýl s hypertrofiou sa veľmi nelíši od základných odporúčaní pre iné ochorenia srdca. Musíte dodržiavať základy zdravého životného štýlu, vrátane odstránenia alebo aspoň obmedzenia počtu cigariet, ktoré fajčíte.
Nasledujúce zložky životného štýlu sa dajú rozlíšiť:

- mode. Mali by ste chodiť viac na čerstvý vzduch a vyvinúť primeraný spôsob práce a odpočinok s dostatočne dlhým spánkom, ktorý je potrebný na zotavenie tela.

- strave. Odporúča sa variť jedlá vo varenej, parnej alebo pečenej podobe, ktorá obmedzuje prípravu vyprážaných potravín. Z produktov povolené nízkotučné odrody mäsa, hydiny a rýb, mliečne výrobky, čerstvá zelenina a ovocie, džúsy, želé, ovocné nápoje, ovocné nápoje, obilniny, tuky rastlinného pôvodu. Obmedzený nadbytok tekutiny, soli, cukrovinky, čerstvého chleba, živočíšnych tukov. Alkohol, korenené, mastné, vyprážané, korenené jedlá, údené produkty sú vylúčené. Jedlo by malo byť aspoň štyrikrát denne v malých porciách.

- fyzickej aktivity. Obmedzená fyzická námaha je obmedzená, najmä v prípade ťažkej obštrukcie odchádzajúceho traktu, s vysokou funkčnou triedou IHD alebo v neskorších štádiách srdcového zlyhania.

- kompromis (dodržiavanie liečby). Odporúča sa pravidelne užívať predpísané lieky a navštevovať ošetrujúceho lekára včas, aby sa zabránilo vzniku možných komplikácií.

Porucha počas hypertrofie (pre pracovný kontingent jedincov) závisí od základnej choroby a prítomnosti / absencie komplikácií a komorbidít. Napríklad v ťažkých infarkty, mŕtvice, závažné srdcové zlyhanie expertná komisia môže rozhodnúť o prítomnosti trvalej invalidity (invalidné) a zhoršenie hypertenzie pozorované prechodné netrudosposbnost, zaznamenaný na nemocenské, a so stabilným hypertenzie a absencia komplikácií disabled úplne zachované,

Komplikácie hypertrofie ľavej komory

Pri ťažkej hypertrofii sa môžu objaviť komplikácie ako akútne srdcové zlyhanie, náhla srdcová smrť a fatálne arytmie (ventrikulárna fibrilácia). S progresiou hypertrofie sa postupne rozvíja chronické zlyhanie srdca a ischémia myokardu, čo môže spôsobiť akútny infarkt myokardu. Poruchy rytmu, ako je predsieňová fibrilácia, môžu viesť k tromboembolickým komplikáciám - mozgová príhoda, pľúcna embólia.

výhľad

Prítomnosť hypertrofie myokardu v prípade malformácií alebo hypertenzie významne zvyšuje riziko vzniku chronického zlyhania obehu, ochorenia koronárnych artérií a infarktu myokardu. Podľa niektorých štúdií je päťročné prežitie pacientov s hypertenziou bez hypertrofie viac ako 90%, pričom pri hypertrofii klesá a je menej ako 81%. Avšak podliehajú pravidelnému lieku na regresiu hypertrofie, riziko komplikácií klesá a prognóza zostáva priaznivá. V rovnakej dobe, srdcové ochorenia, napr, predikcia určený stupňom obehové poruchy spôsobené chybou a závisí na fázu srdcového zlyhania, pretože v neskorých fázach jeho slabú prognózu.

Aké je nebezpečenstvo hypertrofie ľavej komory?

Ľavá komora je najväčšou komorou srdca. Má dôležitú úlohu pri organizácii krvného obehu. Zúženie svalov ľavej komory zabezpečuje prietok krvi vo veľkom kruhu. Intenzívne zaťaženie myokardu vedie k zvýšeniu jeho objemu. V dôsledku toho sa môže vyskytnúť hypertrofia myokardu ľavej komory (LVMH).

Táto patológia je bežným javom na elektrokardiograme. K dnešnému dňu sa zvyšuje počet prípadov hypertrofie u mladých ľudí. Navyše percento úmrtnosti u mladých z tejto choroby je oveľa vyššie ako u starších ľudí. Preto je potrebné vedieť príčiny a príznaky vývoja srdcovej abnormality pre jej včasné odhalenie a úspešnú prevenciu.

Čo je choroba?

Pod hypertrofiou ľavej komory rozumiem abnormálny stav srdca, ktorý sa vyznačuje zvýšenou hmotnosťou srdcového svalu. Často sa patológia deteguje náhodou počas EKG alebo ultrazvuku.

Po dlhú dobu môže byť asymptomatický a môže spôsobiť závažné ochorenie srdca. Bez náležitého a primeraného liečenia tento stav často vedie k zvýšenému riziku srdcových infarktov alebo mŕtvice, ktoré nakoniec skončia smrťou.

Svalové bunky srdca, nazývané kardiomyocyty, nemajú schopnosť rozdeliť, vznik hypertrofie myokardu nastáva v dôsledku zvýšenia počtu intracelulárnych štruktúr a objemu cytoplazmy. Dôsledkom toho je zmena veľkosti buniek srdcového svalu a zvýšenie hmotnosti myokardu.

Zvažovaná patológia je adaptívny proces, ktorý sa rozvíja v reakcii na všetky druhy porúch, ktoré bránia normálnej aktivite myokardu. Takéto podmienky prinútia srdcový sval kontrastovať s vyšším zaťažením.

Ktorý prispieva k posilneniu metabolických procesov, rastu bunkovej hmoty a objemu tkaniva myokardu.

V počiatočnom štádiu vývoja je analyzovaná choroba LV adaptačnej povahy a normálny krvný obeh je udržiavaný srdcom zvýšením hmotnosti tohto orgánu. Avšak v priebehu času sa inhibuje funkcia myokardu a hypertrofia sa nahradí atrofiou, čo je opačný fenomén. To znamená, že došlo k zníženiu veľkosti buniek.

Myokardiálna hypertrofia ľavej komory srdca sa vytvára nielen pri rôznych ochoreniach, ale aj u absolútne zdravých ľudí s intenzívnym cvičením. Väčšina športovcov, ktorí robia ťažkú ​​fyzickú prácu, trpí touto chorobou.

Existuje mnoho príkladov, keď takáto patológia prenikla do zlyhania srdca. Nadmerná fyzická námaha vedie k nebezpečným následkom. Pri vykonávaní tohto druhu činnosti je potrebné venovať náležitú pozornosť stavu srdcového svalu, aby sa predišlo vážnym komplikáciám.

Variety patológie

Rast svalových buniek srdca môže pokrývať celú komoru a nachádza sa na rôznych miestach. Vo väčšine prípadov je lokalizovaný na prepážke medzi komorami, aortálnym otvorom a spojom predsiene do ľavej komory. Podľa miesta, kde došlo k zvýšeniu svalovej hmoty, sú zaznamenané nasledujúce typy abnormálnych stavov:

 • Koncentrická hypertrofia ľavokomorového myokardu (tiež symetrická) vedie k rovnomernému zahusteniu srdcového svalu. Aby komora mohla tlačiť krv do otvoru hlavnej tepny, vrstva svalov sa postupne zvyšuje.
 • Excentrická hypertrofia sa vytvára väčšinou na medzikomorovej septe, v niektorých prípadoch je bočná stena ovplyvnená alebo v vrchole.

V závislosti od účinku na systémovú cirkuláciu je anomália rozdelená na:

 • Bez prekážok prietoku krvi v odtokovom trakte. V takejto situácii bude vplyv na systémový obeh minimálny. Koncentrická forma často nie je sprevádzaná obštrukciou, na rozdiel od asymetrickej odrody.
 • S prekážkou. Pri redukcii komory sa ústna časť aorty stlačí. Spolu s tým existuje ďalšia bariéra proti normálnemu prietoku krvi, ktorá vo väčšej miere zvyšuje hypertrofiu.

Klasifikácia hrúbky svalov:

 • mierna hypertrofia nastáva so zhrubnutím srdcového svalu viac ako 11 mm, ale menej ako 21 mm;
 • v miernej miere je hrúbka myokardu 21-25 mm;
 • závažná patológia ľavej komory je charakterizovaná zhrubnutím svalu v čase kontrakcie srdca viac ako 25 mm.

Mierne zmeny v myokarde ľavej komory nepredstavujú hrozbu pre život. Často pozorované u ľudí, ktorí sa venujú fyzickej práci alebo športu a vykonávajú intenzívne pracovné zaťaženie.

Dôvody zvýšenia objemu myokardu

Uvažovaná zmena srdcového svalu je z väčšej časti súčasným syndrómom rôznych chorôb srdca chronickej povahy. Príčiny hypertrofie LV sú čiastočne spôsobené genetickými poruchami, čo znamená, že anomália je zdedená. Medzi hlavné príčiny zmien myokardu patria:

 • závislosti;
 • obezita;
 • stenóza aortálnej chlopne;
 • chronický stres;
 • diabetes mellitus;
 • dlhotrvajúca intenzívna fyzická námaha;
 • hypertenzná kardiopatia;
 • esenciálna arteriálna hypertenzia.

Často sa patologický stav srdca vyskytuje na pozadí arteriálnej hypertenzie. Vo väčšine prípadov je nárast myokardu v objeme kvôli vplyvu vysokého tlaku.

Nadváha je tiež faktorom, ktorý indukuje tvorbu srdcovej patológie. Zväčšené telo potrebuje intenzívnejší krvný obeh, preto sa tvoria abnormálne zmeny srdcového svalu.

Srdcové defekty, ktoré bránia odtoku krvi z komôr, sú vrodenou predispozíciou na tvorbu patologických zmien myokardu. Je to s genetickými defektmi srdcového svalu, že hypertrofia LV je spojená s dieťaťom.

Klinické symptómy

Známky hypertrofie ľavého srdca nie sú vždy pozorované. Osoba si nemusí byť vedomá existencie takéhoto problému. Abnormálny vývoj plodu počas tehotenstva často vedie k vzniku malformácií a hypertrofie charakteristického orgánu.

Takéto prípady sa majú pozorovať od narodenia, aby sa predišlo vážnym komplikáciám.

Ak sa v srdci vyskytnú rôzne poruchy a osoba sa vyskytne s niektorým z nasledujúcich príznakov, existuje možnosť prítomnosti patologických stavov komôr.

Typické príznaky príslušnej anomálie:

 • zvýšená úroveň tlaku, zle podriadená lekárskej korekcii;
 • prerušenia srdcovej činnosti;
 • dýchavičnosť, opakujúce sa záchvaty dýchavičnosti, nerozumné, intenzívne kašeľ v ležiacej polohe;
 • stavov pred prehliadnutím;
 • opakované bolestivé záchvaty v srdci a za hrudnou kosťou;
 • tlaková nestabilita;
 • bolesti hlavy z nejasnej prírody, ospalosť, všeobecná slabosť;
 • porucha spánku;
 • opuch tváre a končatín večer;
 • modrý nasolabický trojuholník a nechtová doska.

Dokonca aj s malými príznakmi analyzovaného problému a zhoršením zdravia by sa malo okamžite vyhľadať lekársku pomoc pri ďalšej diagnostike a terapii.

Diagnostika problémov

Po prvé, diagnostické opatrenia sú zamerané na zistenie chorôb obehového systému. Iba ošetrujúci špecialista môže správne diagnostikovať a zhromažďovať históriu pacienta (informácie o prítomnosti dedičných ochorení, sťažnosti pacientov).

Prítomnosť endokrinných ochorení a vrodených malformácií v rodine zvyšuje pravdepodobnosť vzniku hypertrofie ľavého srdca. Pre podrobnejšiu diagnózu lekár predpisuje nasledujúce postupy:

 • laboratórne krvné testy (všeobecné a biochemické), štúdium hormonálneho stavu, analýza moču;
 • elektrokardiogram;
 • Röntgenové vyšetrenie hrudníka, ktoré určí zvýšenie v tieni srdca a tieň aorty;
 • denné sledovanie EKG;
 • Ultrazvuk srdca pred a po cvičení;
 • CT a MRI na presnejšie stanovenie srdcových ochorení a súvisiacich abnormálnych zmien;
 • Echokardiografia.

V niektorých prípadoch je priradená koronografia na posúdenie priechodnosti koronárnej artérie.

Tacka liečby

Liečba hypertrofie ľavého srdca je vplyv na príčinu vývoja patológie. Liečba modifikovaného tkaniva myokardu by mala byť pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Hlavnou úlohou je znížiť veľkosť ľavej komory na normálnu hlasitosť.

V tejto situácii je potrebný integrovaný prístup k náprave problému. Okrem farmakoterapie by mal pacient zmeniť svoj každodenný životný štýl, aby liečba mohla pokračovať úspešnejšie.

Najprv musíte odstrániť závislosť. Znížte príjem soli, odstráňte mastné a vyprážané potraviny z dennej stravy.

Ak liečba liekmi nepriniesla očakávané výsledky, potom sa aplikuje chirurgická liečba. Nasledujúce chirurgické postupy sú uvedené:

 • Operácia Morrow, ktorá je čiastočným odstránením myokardu v oblasti prepážky medzi komorami;
 • náhrada alebo transplantácia aortálnej chlopne;
 • výmena mitrálnej chlopne;
 • inštalácia stentu do lumen koronárnych ciev;
 • oddelenie adhézií v ústach hlavnej tepny.

Keď liečba hypertrofie ľavého srdca neprinesie očakávané výsledky, zavedú kardiostimulátor. Jedná sa o zariadenie určené na obnovenie normálnej srdcovej frekvencie.

Všeobecne platí, že pre každého pacienta sa liečba zvažovanej patológie vyberie individuálne. Zohľadňujú sa všetky dostupné poruchy aktivity srdca, všeobecný stav a prítomnosť sprievodných abnormalít.

Treba poznamenať, že včasná detekovaná hypertrofia je jednoduchšia na opravu. Ak nemáte liečbu v počiatočnom štádiu, potom sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie, a preto pri najmenšom prejave hypertrofie musíte vyhľadať pomoc od kardiológa. Špecialista určí primeranú a kompetentnú taktiku terapie, ktorá dá šancu na dlhý život.

Hypertrofia ľavej komory - znaky na EKG. Liečba hypertrofie myokardu ľavej komory

LVH je špecifickou léziou srdca, v ktorej sa zvyšuje veľkosť a stáva sa náchylnejší na akékoľvek zmeny. Hypertrofia postihuje hlavne myokard - najsilnejší sval srdcovej steny, sťažuje jej znižovanie, čo vedie k zvýšenému riziku vzniku iných ochorení.

Čo je hypertrofia ľavej komory

Hypertrofia srdca, alebo inými slovami hypertrofická kardiomyopatia, je zhrubnutie steny ľavej srdcovej komory srdca, čo vedie k poruche aortálnej chlopne. Problém je častý u pacientov s hypertenziou, ako aj športovcov, ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl, alkoholických závislých a tých, ktorí zdedili tendenciu k patológii dedením.

Hypertenzia myokardu ľavej komory srdca patrí do triedy 9 na stupnici ICD 10 spolu s ďalšími ochoreniami obehového systému. Táto patológia je v podstate syndróm iných srdcových ochorení, ktorých nepriame príznaky sa prejavujú. Aby sa zabránilo možným problémom v budúcnosti, je potrebné intenzívne liečiť hypertrofovaný orgán včas, bezprostredne po zistení patológií.

Stupeň hypertrofie ľavej komory

V závislosti od príznakov LVH a veľkosti deformovanej svalovej tkanivy existuje niekoľko fáz vývoja ochorenia:

Mierna hypertrofia ľavej komory (LVH) sa vyskytuje ako dôsledok hypertenzie alebo iných srdcových ochorení. Tento nevýznamný nárast na prvý pohľad signalizuje preťaženie srdca a zvyšuje sa riziko ochorenia myokardu (srdcový záchvat, cievna mozgová príhoda) pre pacienta. Často výnosy bez akýchkoľvek znakov sa zisťujú iba pri analýze EKG. Ak je ľavá komora zväčšená, je potrebné liečiť ju s pomocou špecialistov, najlepšie zo všetkých - natrvalo.

Závažná LVH sa vyznačuje dystrofickými zmenami, v ktorých je mitrálna chlopňa umiestnená blízko povrchu septa a zasahuje do prietoku krvi, spôsobuje nadmerné svalové napätie a stres na ľavej komore.

Zväčšenie ľavej komory srdca - príčiny

Príčiny hypertrofie ľavej komory sa môžu meniť, medzi nimi chronické aj získané choroby rôznych častí tela:

 • hypertenzia;
 • obezita: vývoj choroby je veľmi nebezpečný u malých detí s nadváhou;
 • ischémia;
 • diabetes mellitus;
 • arytmie, aterosklerózy;
 • časté nadmerné cvičenie;
 • alkoholizmus, fajčenie;
 • vysoký krvný tlak;
 • pľúcne ochorenie;
 • aortálna stenóza;
 • porušenie mitrálnej chlopne;
 • stres, psychické choroby, nervové vyčerpanie.

Vývoj organizmu u dieťaťa môže viesť k porušeniu procesov repolarizácie myokardu a v dôsledku toho k nárastu steny komory. Ak vznikla takáto situácia, musí sa predchádzať a ďalej pozorovať natrvalo počas dospelosti a zabrániť progresii. Trvalé cvičenie môže prirodzene viesť k rozšíreniu srdca, zatiaľ čo práca spojená s posilňovaním je potenciálnou hrozbou systolického preťaženia, takže by ste mali racionalizovať vašu fyzickú aktivitu a sledovať vaše zdravie.

Ďalšou nepriamou príčinou je porucha spánku, pri ktorej človek prestane dýchať krátky čas. Je možné ju pozorovať u žien počas menopauzy alebo u starších ľudí a má za následok také rozšírenie priemeru srdcových ciev, rast priehradky a steny srdcových oddelení, vysoký krvný tlak, arytmia.

Známky hypertrofie ľavej komory

Príznaky kardiomyopatie nie sú vždy zrejmé, často ľudia nevedia o probléme. Ak počas tehotenstva plod vyvinul abnormálne, môže nastať vrodená chyba a hypertrofia ľavého srdca. Takéto prípady sa musia pozorovať od narodenia a vyhnúť sa komplikáciám. Ak však dochádza k prerušovaným prerušeniam srdcovej práce a človek cíti niektoré z týchto príznakov, môže sa stať, že komorové steny nie sú v poriadku. Príznaky tohto problému sú:

 • dýchavičnosť;
 • slabosť, únava;
 • bolesti na hrudníku;
 • nízky impulz;
 • opuch tváre popoludní;
 • narušený spánok: nespavosť alebo nadmerná ospalosť;
 • bolesť hlavy.

Typy hypertrofie ľavej komory

Typy hypertrofie ľavej komory sa líšia v závislosti od štruktúry zmien srdcových svalov. Stáva sa to: koncentrická a excentrická LVH, ventrikulárna dilatácia. Rozlišujte na základe echokardiografických parametrov (kardiogram) a hrúbky steny orgánu. Každý typ LVH nie je nezávislou chorobou, ale vzniká v dôsledku iných patológií v ľudskom tele.

Excentrická hypertrofia

Excentrická hypertrofia myokardu je charakterizovaná zvýšením srdca a objemu jeho komôr paralelne so stláčaním svalov ľavej komory. Vyvoláva sa prudké zvýšenie kardiomyocytov, ich priečna veľkosť sa nemení. Aj excentrická LVH hrozí spomalením pulzných respiračných komplikácií. Vyskytuje sa so srdcovou chorobou alebo po infarkte.

Koncentrickú hypertrofiu myokardu ľavej komory

Koncentrický prietok krvi sa vyskytuje v dôsledku hyperfunkcie myokardiocytov v dôsledku tlakového zaťaženia. Veľkosť dutiny sa nemení, niekedy sa dokonca zmenšuje. Veľkosť steny ľavej komory, celková hmotnosť myokardu a srdca sa zvyšuje. Koncentrická hypertrofia sa vyskytuje u hypertenzie, hypertenzie; je príčinou zníženej koronárnej rezervy.

Dilatácia ľavej komory

Dilatácia je expanzia ľavej srdcovej komory srdca, ku ktorej dochádza pri zmene myokardu alebo pri preťažení zdravých komôr. Ak sa srdce predlžuje, môže to byť aj prvý príznak LVH. Niekedy stenóza aorty vedie k dilatácii, keď zúžený ventil nemôže vykonávať svoju čerpaciu funkciu. Odložené ochorenia sú často príčinou expanzie srdca, v zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť sama osebe ako vrodená patológia.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo robiť, keď plavidlo na prst praskne?

Najčastejšou príčinou vzniku podliatin sú zranenia a modriny. V tomto prípade by ste sa nemali obávať, pretože je známe, z ktorého plavidlo praskne.Hlavným prejavom burstovej cievy je podliatina (alebo hematóm) - akumulácia čerstvej alebo zrazenej krvi pod kožu.

Statíny pre cholesterol: prínosy a škody, ako vziať

V súčasnosti sa na liečbu stavov, ktoré sprevádzajú nahromadenie a ukladanie cholesterolu (cholesterol), používajú 5 hlavných tried liečiv. Medzi nimi statiny z cholesterolu si zaslúžia osobitnú pozornosť, ktorej prínosy a škody boli predmetom diskusie od 50.

Krv z očí (Hemolacria)

Hemolacria je zriedkavé ochorenie sprevádzané krvavými slzami. Prvé informácie o ňom sa začali objavovať v 16. storočí. V tých dňoch spôsobila krv z očí najťažšie emócie u ľudí.Hemolakri ako prejav hormonálnych porúchV gynekológii existuje taká vec ako endometrióza.

Prečo sú neutrofily zvýšené u dospelých, čo to znamená?

Neutrofily sú najpočetnejšou súčasťou bielych krviniek, ktorých úlohou je chrániť ľudské telo pred rôznymi infekciami. Vznikajú v kostnej dreni.Akonáhle nepriateľské patogénne mikroorganizmy vstúpia do tela, neutrofily s nimi okamžite interagujú: pohlcujú a trávia, v dôsledku čoho aj oni zomrú (táto schopnosť sa nazýva fagocytóza).

Príčiny a liečba trofických vredov nôh

Tvorba trofických vredov je pomerne bežnou chorobou, ktorá sa vyskytuje po celom svete. Keď nastane choroba, zmeny ovplyvňujú kožný epitel, kde začína zápalový proces.

Hematokrit v krvi žien

Hematokrit alebo hematokrit sa určuje v čase úplného krvného obrazu a označuje sa ako HCT alebo Ht. Toto je indikátor objemu krvných buniek vo vzťahu k jeho kvapalnej časti. Keďže väčšina krviniek (asi 99%) je červených krviniek, považuje sa za hematokrit pomer erytrocytov a plazmy vyjadrený ako percento alebo l / l.