Z tohto článku sa dozviete: charakteristiky vaskulitídy, aká je táto choroba a ako ju liečiť. Druhy patológie, spôsoby liečby.

Vaskulitída - čo to je? Ide o skupinu ochorení sprevádzaných zápalom a následnou nekrózou (nekrózou) cievnej steny. Táto skupina patológií vedie k významnému zhoršeniu krvného obehu v tkanivách, ktoré obklopujú plavidlo. Rôzne formy týchto ochorení majú charakteristické aj bežné príznaky (horúčka, strata hmotnosti, vyrážka, ktorá pretrváva pri lisovaní, bolesti kĺbov). Ak sa nelieči, primárne zaostrenie sa môže rozšíriť a spôsobiť poškodenie iných tkanív alebo orgánov. Následne môže choroba viesť k invalidite a dokonca k smrti.

Kým vaskulitída je stále nedostatočne skúmaná a experti sa nedospeli k spoločnému názoru o príčinách a mechanizmoch vývoja zápalu, klasifikácie a taktiky terapie. Teraz sa táto choroba označuje ako systémové ochorenie spojivového tkaniva a na liečbu sa podieľajú reumatológovia. Ak je to potrebné, môžu sa do liečby zapojiť aj infekčné ochorenia a dermatológovia.

Podľa štatistík je vaskulitída rovnako bežná u mužov i u žien a najčastejšie sa vyskytuje u detí a starších ľudí. Každý rok sa zvyšuje počet takýchto pacientov a odborníci sa domnievajú, že toto zvýšenie výskytu je spojené s nekontrolovaným príjmom imunitných stimulantov a degradáciou životného prostredia.

Typy vaskulitídy

Ochorenie, ako je vaskulitída, sa klasifikuje podľa rôznych parametrov.

Pre hlavnú príčinu sú rozlíšené tieto dve formy ochorenia:

 1. Primárne - poškodenie cievnej steny spôsobené nevysvetlenými dôvodmi, pravdepodobne je vyvolané poruchami v imunitnom systéme.
 2. Sekundárne - poškodenie cievnej steny je reakciou na infekcie (tuberkulóza, hepatitída, syfilis), systémové lézie (kolagenóza, systémový lupus erythematosus, reaktívna artritída), sarkoidóza, rakovina, helminthické invázie alebo chemické látky.

Závažnosťou vaskulitídy môže byť:

 • mierne - prejavuje sa iba malou vyrážkou a nespôsobuje zhoršenie celkového stavu;
 • mierny stupeň - pacient má veľkú vyrážku, bolesť kĺbov, krv v moči a celkový stav je mierny (strata chuti do jedla, slabosť);
 • ťažké - pacient má veľkú vyrážku, výrazné poruchy v orgánoch a kĺboch, objavuje sa pľúcne a črevné krvácanie, vyvíja sa zlyhanie obličiek a celkový stav je závažný.

V závislosti od typu zápalových ciev sa rozlišujú nasledujúce formy vaskulitídy:

 • kapilárne - kapilárne steny zapálené;
 • arteriolitída - steny zapáleného arteriolu;
 • artritída - zápalové arteriálne steny;
 • flebitída - zápalové žilové steny.

V závislosti od miesta postihnutých ciev sa rozlišujú tieto formy a typy vaskulitídy:

Obrovská bunková temporálna arteritída

Kožné lézie - kožná leukocytárna angiitída, periarteritida nodosa, kožná arteritída

Poškodenie kĺbov - hemoragická vaskulitída

Ochorenie srdca - izolovaná aortitída

Bežné príznaky

Príznaky vaskulitídy sú extrémne rozmanité a najtypickejším príznakom týchto ochorení je vyrážka na koži. Závažnosť príznakov ochorenia a celkový stav pacienta závisí vo veľkej miere od formy a typu vaskulitídy. V závažných prípadoch av neprítomnosti liečby sa choroba môže stať príčinou invalidity alebo nástupu smrti.

Príznaky kožných vyrážok s vaskulitídou sa môžu meniť, ale mnohé z nich môžu toto ochorenie odlišovať od iných:

 • výskyt vyrážky je často spojený s infekciou;
 • vyrážka sa objaví na pozadí alergie, systémového, autoimunitného alebo reumatického ochorenia;
 • vyrážka je pomerne symetrická;
 • prvé prvky vyrážky sa objavujú presne na nohách (zvyčajne v oblasti nohy);
 • prvky vyrážky sú náchylné k krvácaniu, edému a nekróze;
 • vyrážka je často reprezentovaná rôznymi prvkami, ktoré v priebehu času menia farbu, veľkosť a tvar.

U pacientov s vaskulitídou je možné tieto typy lézií zistiť:

 1. Škvrny. Sú červené alebo ružové, nie sú nad úrovňou kožných prvkov vyrážky. Spôsobené prietokom krvi v reakcii na zápal.
 2. Hemoragická purpura. Prvky vyrážky sa vyskytujú s významným poškodením steny cievy a krvácaním. Vyrážka môže vyzerať ako fialová škvrna alebo teleangioktázia. Rozmery prvkov s nepravidelnými obrysmi môžu dosiahnuť 3-10 mm. Po chvíli vyrážka zmení na modrú a potom sa stáva žltkastou. Po stlačení vyrážky nezmizne.
 3. Žihľavka. Takáto vyrážka je vyvolaná alergickou reakciou a je sprevádzaná pálenie, brnenie a svrbenie. Vyzerá to ako ružové alebo červené bubliny s nepravidelnými obrysmi.
 4. Subkutánne uzly. Takéto prvky vyrážky sú spôsobené nekontrolovaným rastom spojivového tkaniva a epidermy. Sú zväčšujúce sa polkruhové alebo ploché uzliny. Ich veľkosť sa môže pohybovať od niekoľkých milimetrov do 1-2 cm, sú bolestivé a v priebehu času sa v ich strede môže objaviť miesto nekrózy v dôsledku výrazného poškodenia krvného obehu. Následne koža v tomto mieste uzliny zmení na čierne a začne sa odtrhnúť.
 5. Bubliny. Porušenie priepustnosti cievnych stien v určitej oblasti krvného riečiska vedie k uvoľneniu kvapalnej časti krvi pod kožu. Na takých miestach sa bubliny zdajú väčšie ako 5 mm. Sú naplnené priehľadným obsahom, v ktorom môžu byť krvné inklúzie.
 6. Vredy a erózia. Subkutánne uzliny vzniknuté počas vaskulitídy sa eventuálne rozpadajú a na ich mieste sa objavujú erózie (poškodenie povrchu) alebo hlbšie kožné defekty, vredy. Keď sú infikovaní, môžu sa vyčerpať.

opojenie

Vaskulitída je sprevádzaná poruchami obehu, ktoré vedú k tvorbe toxínov, otravám tela a zmenám metabolizmu. Tieto procesy spôsobujú, že pacient trpí nasledovnými príznakmi:

 • znížená tolerancia a slabosť v cvičení;
 • strata chuti do jedla a strata hmotnosti (až do 0,3-1 kg každý mesiac);
 • častá ospalosť;
 • bolesti hlavy (stupeň intenzity závisí od závažnosti ochorenia);
 • teplota stúpa na 37,5-40 stupňov (v závislosti od závažnosti ochorenia).

Zranenia nervového systému

Účinky toxínov a poškodenie nervového tkaniva spôsobené poruchami obehu a krvácaním pri vaskulitíde vyvolávajú tieto príznaky:

 • prudké kvapky v psycho-emocionálnom stave;
 • záchvaty kŕčov;
 • svalová slabosť, neúplná paralýza rúk a nôh,
 • zmeny v citlivosti (častejšie v type "ponožiek" a "rukavíc" - teda v týchto oblastiach tela);
 • krvácanie do mozgu, čo vedie k vzniku hemoragickej mozgovej príhody.

Zhoršenie zraku

Zistené pri vaskulitíde môže nedostatočné dodávanie krvi a výživa viditeľných orgánov spôsobiť ich jednorazové alebo dvojstranné poškodenie:

 • neustále progresívne zhoršovanie videnia (až po úplnú slepotu);
 • opuch a sčervenanie oka;
 • pocit ťažkosti s pohybom očnej gule;
 • výstupok oka.

Poškodenie dýchania

Prítomnosť zápalovej reakcie a zhoršená vaskulárna permeabilita pri vaskulitíde vedie k edému a zápalu rôznych častí dýchacieho systému. V dôsledku toho sa môžu vyvinúť nasledujúce ochorenia dýchacích ciest:

 1. Dlhotrvajúci nos.
 2. Predĺžená sinusitída a sinusitída.
 3. Zničenie kostrových stien maxilárneho sínusového alebo nosného prepážky.
 4. Predĺžená bronchitída s astmatickou zložkou.
 5. Bronchiálna astma.
 6. Zápal pohrudnice.
 7. Zápal pľúc.
 8. Bronchiektázie.

Pri roztrhnutí stien ciev u pacienta vzniká bronchopulmonárne krvácanie s rôznou intenzitou.

Poškodenie obličiek

Mnoho typov vaskulitídy vedie k podvýžive a funkcii obličiek. Spočiatku sa u pacienta objavujú príznaky poklesu funkcie, prejavujúce sa nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť dolnej časti chrbta;
 • horúčka;
 • opuch;
 • znížený výkon moču;
 • proteín a krv v moči.

Následne dochádza k výraznejšej poruche krvného obehu a výživy v obličkových tkanivách a tkanivá týchto orgánov sú masnejšie ovplyvnené. Kvôli takýmto zmenám pacient vyvíja akútne a potom chronické zlyhanie obličiek.

Škody na kĺbe

Vaskulitída je sprevádzaná léziou kĺbového vaku, ktorá je spôsobená prenikaním tekutiny do tela, vznikom zápalu a edému. Sú to kolenné kĺby, ktoré prvé trpia častejšie a pacient má nasledovné príznaky:

 • sčervenanie, opuch a vyrážka v oblasti kolena;
 • intenzívna bolesť vedúca k poškodeniu funkcie motora.

Po niekoľkých dňoch sa zápalový proces premiestňuje do susedných kĺbov a bolesť v kolenách je slabšia. Obvykle sa takéto poškodenie kĺbov eliminuje samo osebe a nevedie k nezvratným dôsledkom.

Zápal tráviaceho systému

Poškodenie steny krvných ciev mezenterií a čriev spôsobuje poškodenie krvného obehu a vedie k vzniku krvácaní. Výsledkom je vyvinutie zápalovej reakcie a nasledujúce príznaky u pacienta s vaskulitídou:

 • paroxysmálna a intenzívna bolesť brucha, zhoršená pol hodiny po jedle;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • časté stolice vodnatého charakteru (niekedy s krvnými inklúziami).

Veľké poškodenie ciev môže spôsobiť atrofiu, postupnú deštrukciu a pretrhnutie črevnej steny. Pri takých rozsiahlych léziách sa u pacienta rozvinie peritonitída.

liečba

Liečba vaskulitídy by mala byť zložitá a jej taktika závisí od závažnosti a typu ochorenia. Môže sa vykonávať ambulantne alebo v podmienkach oddelenia reumatológie.

Indikácie hospitalizácie pacienta s vaskulitídou sú nasledovné:

 1. Stredná alebo ťažká forma.
 2. Debut alebo exacerbácia choroby.
 3. Gestačné obdobie
 4. Vek detí.
 5. Hemoragická vaskulitída.

Počas akútnej fázy vyrážky sa pacientom odporúča sledovať odpočinok v posteli, čo prispieva k zmiznutiu vyrážky a stabilizácii krvného obehu. Týždeň po objavení sa posledných častí vyrážky sa režim postupne rozširuje.

Liečba

Výber niektorých liekov na liečbu vaskulitídy môže urobiť iba lekár, berúc do úvahy údaje z vyšetrenia pacienta, závažnosť a typ ochorenia. V miernej forme je liek predpísaný po dobu 2-3 mesiacov, v prípade mierne závažného, ​​asi 6 mesiacov av ťažkej forme až do roka. Ak sa opakuje vaskulitída, pacientovi sa podá liečba 4-6 mesiacov.

Nasledujúce lieky sa môžu použiť na liečbu vaskulitídy:

 • nesteroidné protizápalové lieky (Ortofen, Piroxicam atď.) - odstránenie zápalových reakcií, bolesti kĺbov, opuch a vyrážky;
 • protidoštičkové látky (Aspirín, Curantil atď.) - zriedenie krvi a zabránenie vzniku krvných zrazenín;
 • antikoagulanciá (heparín a iné) - spomaľujú zrážanie krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín;
 • enterosorbenty (Nutriclins, Thioverol atď.) - viažu toxíny a bioaktívne látky vytvorené počas ochorenia v intestinálnom lúmene;
 • glukokortikosteroidy (prednizolón a ďalšie) - majú protizápalový účinok pri ťažkej vaskulitíde, potláčajú tvorbu protilátok;
 • cytostatiká (azatioprín, cyklofosfamid atď.) - majú neúčinnosť glukokortikosteroidov a rýchly vývoj vaskulitídy, inhibujú tvorbu protilátok;
 • antihistaminiká (Suprastin, Tavegil atď.) - sú predpísané iba deťom v počiatočných štádiách vaskulitídy za prítomnosti drogových alebo potravinových alergií.

Nežiaduce liečba

Pri vaskulitíde na čistenie krvi látok, ktoré spôsobujú a zhoršujú ochorenie, ošetrujúci lekár môže odporučiť, aby pacient vykonal rôzne metódy gravitačnej krvnej chirurgie:

 1. Imunosorbcia - venózna krv je čistená prechodom cez zariadenie imunosorbentom.
 2. Hemosorpcia - krv prechádza inštaláciou sorbentom, ktorý ho čistí z protilátok, imunitných komplexov a antigénov.
 3. Plazmaferéza - krv prechádza špeciálnym prístrojom, ktorý čistí alebo nahrádza plazmu.

Hypoalergénna strava a výživa

Vaskulitída často predisponuje na výskyt alergickej reakcie a na prevenciu takýchto komplikácií sa odporúča, aby pacienti vylúčili z potravy tieto potraviny:

 • vajec;
 • čokoláda;
 • červené ovocie a bobule (najmä jahody a jahody);
 • citrusové plody;
 • med, materská kašička, peľ;
 • výrobky s látkami zvyšujúcimi chuťové prísady, stabilizátory, farbivá a neprirodzené arómy (salámy, syrové syry, pates, krekry, čipy atď.);
 • huby;
 • pečenie pečiva;
 • konzervované potraviny;
 • káva a silný čaj;
 • korenené, slané a vyprážané potraviny;
 • alkohol;
 • individuálne neprípustné výrobky.

Ak sa prejavia známky poškodenia obličiek, odporúča sa diéta číslo 7 a ak sa poškodí tráviaci orgán, odporúča sa dieta číslo 4.

Bylinné lekárstvo, netradičné a tradičné metódy

Samošetrenie vaskulitídy je neprijateľné, pretože užívanie niektorých liečivých bylín môže vyvolať alergie a zhoršiť priebeh ochorenia. Pri absencii kontraindikácií môže reumatológ odporučiť nasledujúce bylinné prípravky, nekonvenčné a ľudové metódy:

 • koreň sladkého drievka;
 • fitozbory na báze neplodu, prasličky, topolov, poslúch, kvetov z moruše, mäty piepornej, ribu, atď.
 • hirudoterapia (lekárske pijavice).

predpovede

Prognóza tejto choroby závisí od jej typu a formy, od veku pacienta, od prítomnosti komplikácií a od včasnosti iniciácie terapie. Päťročné prežitie pacientov so závažnou vaskulitídou, ktorej liečba sa začala okamžite as použitím glukokortikosteroidov a cytotoxických liekov, je 90%. Bez včasnej liečby je toto číslo len 5% a vedie k invalidite a smrti.

Takéto klinické prípady môžu zhoršiť prognózu vaskulitídy:

 1. Poškodenie obličiek.
 2. Porážka centrálneho nervového systému.
 3. Porážka koronárnych ciev a aorty.
 4. Porážka zažívacieho systému.
 5. Vývoj vaskulitídy po 50 rokoch.

Tieto skutočnosti znamenajú, že ľudia s takýmito ochoreniami potrebujú neustále sledovanie a prísne dodržiavanie odporúčaní všetkých lekárov. Takýto postoj k ich zdraviu im pomôže vyhnúť sa vzniku vážnych komplikácií.

Kožná vaskulitída

Kožná vaskulitída je ochorenie sprevádzané poškodením malých ciev a podkožného tkaniva. Najčastejšou príčinou tejto patológie je negatívna reakcia organizmu na akýkoľvek alergén. V počiatočnom štádiu vaskulitídy sú len malé povrchové cievy vystavené zápalu a postupnej deštrukcii. Avšak choroba môže postupovať, šíri sa do veľkých žíl a tepien blízkych vnútorných orgánov.

dôvody

Lekári hovoria, že existuje mnoho dôvodov pre rozvoj vaskulitídy. Mierna infekčná choroba spôsobuje, že imunitný systém človeka je slabý a prakticky bezbranný. Chronický zápal stredného ucha, tonzilitída, adnexitída môže vyvolať vývoj kožnej vaskulitídy.

Vaskulitída na nohách

Ďalšie príčiny vývoja patológie je možné zvážiť:

 • Dlhodobá intoxikácia tela alkoholom, drogami alebo nízkokvalitnými potravinami.
 • Individuálna citlivosť na lieky (najčastejšie alergie spôsobujú antibiotiká).
 • Streptokoková alebo stafylokoková infekcia.
 • Infekcia tela vírusmi, mikróbmi, patogénnymi hubami.

Presne určiť príčinu vaskulitídy môže len lekár. Musí vykonať prvotné vyšetrenie pacienta, preskúmať výsledky diagnózy a až potom urobiť správnu diagnózu.

klasifikácia

Lekári rozlišujú pomerne málo klinických foriem patológie, z ktorých každá má svoju vlastnú histomorfológiu, klinické prejavy, závažnosť, prognózu a dôsledky. Slávny lekár S. Yablonskaya navrhol klasifikáciu vaskulitídy do troch hlavných skupín:

 • nekrotizujúca;
 • Poliferativny;
 • Exsudatívnou.

Profesor L. Popov navrhuje rozlíšiť vaskulitídu na základe infekčných, anafylaktických, alergických, autoimunitných, toxicko-alergických. Avšak najčastejšie moderné lekárske špecialisti využívajú vhodnú klasifikáciu patológie podľa histomorfologických charakteristík - typu poškodených ciev, ich polohy a hĺbky. Podľa tejto zásady možno rozlíšiť nasledujúce typy kožnej vaskulitídy.

Prvou skupinou je povrchná angiitída. Táto kategória zahŕňa tieto patológie:

 • Hemoragický syndróm Mishera-Shtorka.
 • Guzhero-Duperrov syndróm alebo Ruiterova arteriolitída.
 • Purpura je jednoduchá - kožná a artikulárna vaskulitída, arteritída hemoragického typu.
 • Rozptýlená alergická angiitída.
 • Nekrotizujúca nodulárna angiitída.

Druhou skupinou je hlboká angiitída. Táto kategória zahŕňa tieto choroby:

Aby bol lekár schopný čo najpresnejšie diagnostikovať, určiť typ vaskulitídy a predpísať účinnú liečbu, pacient bude musieť absolvovať úplné lekárske vyšetrenie a vykonať všetky potrebné testy.

Mishera Shtorka

Vasheulitis Mishera-Blind je chronická forma patológie, ktorá je sprevádzaná výskytom erytematóznej a hemoragicko-erytematóznej vyrážky na dolných končatinách. Niekedy škvrny pokrývajú nielen nohy, ale aj ruky a tvár pacienta.

Ohnisková infekcia spravidla v počiatočnej fáze prebieha takmer nepozorovane a vyrážka sa objavuje veľmi neočakávane. Pacient môže mať silnú bolesť v kĺboch, celkové zhoršenie zdravia, zvýšenie telesnej teploty.

Hlavné črty tejto choroby možno považovať za:

 • Zápal a deštrukcia hypodermických krvných ciev umiestnených v papilárnej vrstve epidermis.
 • Neprítomnosť krvných zrazenín a zrazenín v nádobách.
 • Exduktívny proces sa rozvíja na stenách tepien, žíl a kapilár.
 • Akútna forma ochorenia je sprevádzaná rýchlou deštrukciou leukocytov v krvi.

Mischer-Blind kožná povrchná vaskulitída je pomerne nebezpečné ochorenie, ale môže byť vyliečené veľmi rýchlo. Faktom je, že s takouto patológiou v krvi a mäkkých tkanivách pacienta nie sú detegované škodlivé mikroorganizmy. Zápal múch krvných ciev sa môže znížiť jednoduchými liekmi predpísanými lekárom.

Nekrotický nodulárny

Nekrotická vaskulitída je ďalšou formou povrchovej kožnej patológie. Choroba sa rozvíja postupne, takže ju možno zistiť v počiatočnom štádiu. Ak nezačnete liečbu včas, choroba sa môže zmeniť na chronickú formu.

S rozvojom takejto vaskulitídy na koži pacienta sa objavujú hutné ploché uzliny, môžu mať hnedú alebo modrastú farbu. Veľkosť formácií závisí od stupňa progresie ochorenia a od individuálnych charakteristík pacienta. Niekedy sa objavujú veľké erytematózne škvrny okolo uzliny.

V priebehu času uzol roztrhne sám a na pokožke pretrváva výraz, ktorý preniká hlboko do epidermy. Niekedy sa forma môže premeniť na papilomatózny rast.

Trofické vredy na koži pacienta nie sú dobre liečiteľné, po liečbe môžu zostať malé jazvy. Najčastejšie sa príznaky nekrotickej uzlovej vaskulitídy objavujú na dolných končatinách, v kĺboch. Je módne považovať za znaky patológie tohto typu:

 • Koža v oblasti poškodenia krvných ciev mierne zahusťuje a napučiava;
 • Stredne veľké žily a tepny sú zapálené a zničené;
 • Svetlo v poškodenej krvnej cieve sa môže zúžiť alebo úplne uzavrieť.

Progresia ochorenia môže viesť k úmrtiu buniek cievnej steny. Táto forma vaskulitídy musí byť liečená pod prísnym dohľadom lekárov, pretože môže mať veľmi vážne dôsledky.

Guzhero-Duperrey

Vaskulitída Guzhero-Duper okamžite začína akútnou formou. Ak ho nezačnú liečiť včas, môže veľmi rýchlo sa stať chronickým, s krátkymi exacerbáciami. Zakotvené erytematózne škvrny a vyrážky sú najčastejšie lokalizované na dolných končatinách.

Formácie na epidermis mierne vzrastajú nad kožou, niekedy pacient cíti bolesť, keď sú palpované. Uzly sa takmer úplne spájajú s hlavnou farbou kože pacienta. Rozpadajú sa pomerne pomaly, na ich povrchu sa navyše môže tvoriť purpura.

Okrúhle a oválne erytematózne vyrážky majú priemer 5 až 10 mm. Navyše s touto formou vaskulitídy sa na tele môžu objaviť bubliny a výrazy.

Hlavné znaky patológie je možné zvážiť:

 • Rozšírenie malých subkutánnych kapilár;
 • Opuch zapálenej oblasti epidermis;
 • Subkutánne menšie krvácanie;
 • Tvorba krvných zrazenín v malých krvných cievach;
 • Rýchla tvorba granulačného tkaniva.

Guzhero-Duperov syndróm sa pre pacienta objavuje takmer bez povšimnutia. Celkový stav pacienta sa nezhorší, teplota nezvyšuje. V akútnej fáze vývoja ochorenia sa môžu vyskytnúť menšie bolesti v kĺboch, bolesti hlavy a zápaly lymfatických uzlín.

hlboký

Najnebezpečnejšou formou hlbokej vaskulitídy je periarteritida nodosa. To sa prejavuje kolagénou a poškodením ciev. V nasledujúcej tabuľke uvažujeme o vlastnostiach rôznych foriem hlbokej vaskulitídy.

Aby lekár čo najpresnejšie určil typ vaskulitídy, potrebuje nielen dôkladné vyšetrenie pacienta, ale aj skúmanie výsledkov testov. Buďte pripravení na to, že budete musieť darovať krv a moč pre výskum, podrobiť sa ultrazvuku ciev.

príznaky

Klinické prejavy vaskulitídy sú priamo závislé od typu patológie. Aby sme včas rozpoznali a identifikovali chorobu, je potrebné si uvedomiť jej príznaky.

Môžu sa zvážiť príznaky hemoragickej vaskulitídy:

 • Symetrická vyrážka na dolných končatinách.
 • Škvrny na koži sú ružové alebo červené, ktoré pri stlačení nemenia farbu ani nemenia teplotu okolia.
 • Puškosť mäkkých tkanív a kože v mieste zápalu.
 • Závažná patológia môže byť sprevádzaná nekrózou. Mäkké tkanivá začínajú zomierať a ochorenie postupne prechádza do gangrény.

Hlboká nodulárna alebo alergická angiitída sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Vzhľad erytematóznych škvŕn a tesných uzlín na koži. Vyrážky majú jasné hranice a mierne stúpajú nad povrch epidermis.
 • Subkutánne krvácanie, signalizujúce zápal a zničenie malých kapilár, žíl a artérií.
 • Časté krvácanie z nosa.
 • Bolesť kĺbov a svalov.
 • Ostrý úbytok hmotnosti, horúčka.

Symptómy vaskulitídy sú zvyčajne priamo spojené s hlavnou príčinou ochorenia. Ak chcete presne určiť typ ochorenia, nestačí preskúmať príznaky. Pacient bude musieť podstúpiť ďalšie lekárske vyšetrenie.

liečba

Akútna forma kožnej vaskulitídy sa musí liečiť pod prísnym dohľadom odborného lekára. Predtým, než pacient absolvuje úplné vyšetrenie, je testovaný na biopsiu. Podľa výsledkov diagnózy lekár diagnostikuje a rozhodne sa liečiť pacientov s vaskulitídou v nemocnici alebo doma.

Je veľmi dôležité identifikovať infekciu alebo alergén, ktorý spôsobil vznik ochorenia. To nielenže účinne eliminuje príznaky vaskulitídy, ale tiež zabráni jej opakovaniu.

Najčastejšie sa liečba choroby vykonáva pomocou liekov, najmä antibiotík. Lekár by si však mal zvoliť vhodný liek s veľkou opatrnosťou, aby sa problém nezhoršil.

Počiatočná vaskulitída sa môže vyliečiť:

 • Tablety vápnika;
 • Antihistaminické lieky;
 • Vitamíny C a P, rutinné;
 • Lieky s kortikosteroidmi.

Vaskulitída sa vyvíja na pozadí infekcie alebo alergií. Liečba choroby závisí od príčiny patológie. Okrem toho musí pacient dodržiavať špeciálnu diétu. Uprednostňujte nízkoalergénne a mierne alergénne produkty.

Ako liečiť vaskulitídu

Vaskulitída je autoimunitná odpoveď na ľudské tkanivo, keď sa v stenách krvných ciev vyskytujú zápalové procesy. Ochorenie postihuje rôzne cievy - veľké žily a tepny, najmenšie žily a arterioly. V závislosti od postihnutej cievy sú rozlíšené tepny, flebitída, arteriolitída a kapilára, avšak v praktickej medicíne sa takéto rozdelenie zriedka vykonáva a spája patológiu s vaskulitídou.

Názov ochorenia zahŕňa patologické procesy rôznych typov, ale všetky z nich sú charakterizované takými znakmi, ako je narušenie normálneho krvného obehu krvných ciev a tkanivová nekróza. Vaskulitída je primárna a sekundárna, vznikajúca na pozadí niektorých patológií, napríklad cukrovky. Je mimoriadne dôležité stanoviť správnu diagnózu a spojenie s inými patologickými stavmi, aby sme vedeli, ako liečiť vaskulitídu a ako odolať zhoršeniu príznakov tejto choroby.

Vaskulitída postihuje veľké a malé cievy. Pri porážke hlbokých žíl a ciev sa príznaky vaskulitídy nemusia dlho objaviť, ale vaskulitída na tele a končatinách prináša charakteristické červené škvrny, ktoré neprechádzajú. Napriek tomu porážka akýchkoľvek plavidiel vedie k vážnym následkom, takže vaskulitída by sa mala liečiť čo najskôr.

Keď sa objavia príznaky vaskulitídy, mnohí pacienti nevedia, kde liečiť chorobu, alebo aký špecialista sa má skontaktovať. Ak existuje podozrenie na vaskulitídu, je indikovaná konzultácia s flebolom, špecialistom na cievy. Ošetrujúci lekár preskúma pacienta a ak sa potvrdí diagnóza, pacient ďalej povedie. Konzultácie terapeuta, dermatológov, reumatológov, infektiológov sú možné.

Mierny stupeň vaskulitídy sa zvyčajne lieči ambulantne, ale pri ťažkých formách sa musia pacienti hospitalizovať. Tiež lekári trvajú na hospitalizácii detí, tehotných žien, pacientov s hemoragickou vaskulitídou a vaskulitídou v počiatočnom štádiu sledovania dynamiky patológie.

Trvanie liečby závisí od stupňa ochorenia. Ak zastavíte ochorenie v počiatočnom štádiu, liečba môže trvať približne dva mesiace, priemerná závažnosť sa liečí približne šesť mesiacov a ťažká vaskulitída sa musí liečiť asi rok alebo dlhšie.

Liečba hemoragickej a alergickej vaskulitídy

Lekári majú povzbudivé predpovede pri liečbe choroby iba v počiatočnom štádiu jej vývoja, keď terapia prináša hmatateľné výsledky. Bohužiaľ, pokročilá vaskulitída je ťažké liečiť. S pomocou pacientov s touto patológiou sa vyriešilo niekoľko základných problémov:

 • dosiahnutie trvalej remisie choroby;
 • skrátenie obdobia relapsu;
 • prevencia nekrotických zmien v tkanivách;
 • prevencia komplikácií;
 • zvýšenie kvality života a jeho trvania.

Konzervatívna liečba vaskulitídy zahŕňa systémovú dlhodobú liečbu tejto choroby. Odstránenie príznakov patológie samotných je príliš málo, že pacient je považovaný za zdravého. Je možné vyliečiť vaskulitídu? Pacienti, ktorí sa prvýkrát stretnú s touto diagnózou, sa pýtajú.

Bohužiaľ, ani pri moderných technológiách nie je možné úplne spomaliť autoimunitné procesy, pretože to vedie k ďalším, vážnejším komplikáciám. Napriek tomu, vaskulitída nie je trest smrti, hoci prakticky nie je liečiteľný. Identifikované v ranom štádiu, vaskulitída môže byť kontrolovaná podľa všetkých odporúčaní lekárov. Najdôležitejšou vecou pre pacientov trpiacich vaskulitídou je dosiahnuť predĺženú remisiu, aby symptómy patológie boli zriedkavejšie, ako je to len možné.

Pri liečení patológie pre väčšinu užívaných imunosupresívnych liečiv.

Sú to drogy, ktoré potláčajú imunitný systém a zabraňujú ničeniu buniek vlastného tela. Pretože pri potlačovaní imunity je telo bezbranné voči rôznym infekčným patologickým stavom, okrem imunosupresív, glukokortikosteroidov a cytostatik je predpísané.

Prednison a dexametazón zostávajú medzi najčastejšie predpisovanými liekmi na vaskulitídu. Vzhľadom na účinok týchto liečiv sa eliminuje opuch tkanív a ciev, riziko ischemického syndrómu je výrazne znížené. V akútnej fáze sa podáva nárazová dávka týchto liekov a dávka sa vypočíta individuálne. Ak však potrebujete udržiavaciu liečbu, malé dávky lieku môžu predĺžiť obdobie remisie a zabrániť deštruktívnym procesom v cievnych stenách.

V skupine cytostatických liekov sa pozoruje dobrý účinok pri liečbe vaskulitídy v cyklofosfáne. Rovnaký liek je súčasťou chemoterapie pre onkologické ochorenia, pretože mechanizmy vývoja patologických zmien sú veľmi podobné. Ak je ochorenie ťažké, liečba cyklofosfamidom je doplnená prednizónom. Paralelne by pacienti mali mať prostriedky na rozšírenie lumen ciev - to je Complamin, Ditsinon, Venoruton, Prodektin alebo kyselina nikotínová. Curantil, Heparin, Fraxiparin a Trental budú užitočné pri prevencii krvných zrazenín.

Trombóza vaskulitídy v cievach akéhokoľvek kalibru je mimoriadne závažná komplikácia patológie.

Ak má vaskulitída alergickú etiológiu, pridávajú sa k vyššie uvedeným činidláam aj činidlá na zníženie citlivosti, napríklad injekcie chloridu vápenatého každý druhý deň, antihistaminiká. Medzi antihistaminikami sa Zyrtec, Erius, Claritin, Klarotadin stal všeobecne známym. Prípravy sa vyberajú prísne individuálne, pretože štandardné dávky nepomáhajú všetkým pacientom. Doteraz používané Diazolín a Suprastin sa prakticky nedoporučujú, pretože ich účinok je extrémne slabý.

Spolu s liečebnou liečbou alergickej vaskulitídy by mali pacienti sledovať diétu a odstrániť tie alergény, ktoré sú pre nich alergény. Stojí za zváženie, že alergény môžu byť nielen jedlom, ale aj drogami. Napríklad vaskulitída môže byť spôsobená Lincomycinom, Zeporínom, Erytromycínom. V tomto prípade sa lekári rozhodnú o zrušení týchto liekov a vymenovaní analógov.

Pri liečbe imunosupresívami je veľmi dôležité vykonať udržiavaciu liečbu. Preto lekári predpisujú vitamíny - rutín, kyselinu askorbovú, biotín.

Liečebné režimy pre rôzne stupne závažnosti ochorenia

Na liečbu angiitídy rôznej závažnosti je potrebná pre rôzne schémy. Prvý stupeň závažnosti ochorenia je charakterizovaný vaskulárnymi léziami a výskytom povrchových symptomatických pigmentačných škvŕn. Koža je ovplyvnená obmedzenými malými vyrážkami, pri ktorých teplota neklesá, nie sú bolesti svalov a kĺbov. Krvný test s léziou prvého stupňa poskytuje normálne hodnoty s výnimkou rýchlosti sedimentácie erytrocytov, ktorá sa zvyšuje.

Pre pacientov trpiacich týmto typom ochorenia sú indikované nesteroidné protizápalové lieky, medzi ktoré patrí Nimesulid, Indometacin, Meloxicam. Antibakteriálne liečivá na liečbu ochorenia sú doxycyklín, ciprofloxacín, azitromycín.

Aby sa zničili mikróby, sú ukázané chinolíny - chlórchin, hydroxychlorochin a desloratadín, levocetirizín, fexofenadín sú antihistaminiká.

V druhom stupni patológie sa stav pacientov vyznačuje výrazným zhoršením stavu. Koža už nie je postihnutá lokálne, ale všade. Teplota tela presahuje subfebril a krvný test dáva možnosť prekročiť prípustné limity väčšiny indikátorov. Pacienti trpia slabosťou, bolesťou svalov a kĺbov, pozoruje sa neuropatia. Pri tomto stupni choroby je liečebný režim komplikovanejší, predpisuje sa väčší počet liekov z rôznych skupín.

Pacientom sú predpísané systémové glukokortikoidy - betamethason, prednizolón a na zníženie škodlivých účinkov týchto liekov na telo, používajú sa inhibítory protónovej pumpy, medzi ktorými je dôležitý aj omeprazol. Tak ako v prípade miernych prípadov, pacienti majú užívať Nimesulid, Doxycycline alebo Meloxicam. Antibakteriálne lieky pre pacientov s ťažkou vaskulitídou sú azitromycín, ofloxacín a amoxicilín.

Antibiotiká sú nevyhnutné pri liečbe vaskulitídy.

Ako angioprotektóriá boli uvedené lieky Pentoxifylline, Anavenol, Diosmin, Hesperidin. Medzi antihistaminikami, lekári odporúčajú Cetirizine, Ebastin, Levocetirizin. Odstránenie toxínov pomocou lieku Dextran.

Topická liečba vaskulitídy

Vonkajšia povrchová úprava kože s vaskulitídou je založená na použití masti a krémov na zlepšenie stavu ciev. Medzi ne patria: Troxevasin, Troxerutin, Iruxol, Solcoseryl. Užitočné aplikácie Dimexidum.

Pri prvom stupni poškodenia kože stačí použiť masti Betametazón, Mometazón furoát, Methylprednisolón aceponát. Druhý stupeň kožných lézií by sa mal liečiť prostriedkami ako Levomekol, Solcoseryl, Dexamethasone, Actovegin. Ak sa vyskytnú rany, odporúča sa liečiť vaskulitídu na nohách, ramenách a tele s 2% striebornou sulfatiázou. Tripsínové a chymotripsínové vody budú užitočné.

Ďalšie spôsoby liečby vaskulitídy

Okrem konzervatívnych liekových zákrokov sa lekári snažia pomôcť pacientom s vaskulitídou rôznymi spôsobmi. Nedávno sa pri liečbe patológie používajú nielen lieky, ale aj ďalšie spôsoby liečby, ako je plazmaferéza, UV ožarovanie krvi a hemoxygenácia - nasýtenie krvi kyslíkom.

Pozitívne výsledky pri liečbe vaskulitídy poskytujú mimorporálnu hemokrekciu. Vďaka tejto technike je možné očistiť krv pacientov z rôznych toxických látok a alergénov, ktoré spôsobujú vaskulitídu. Keď sa krv hemosorbtsii vyčistí pomocou sorbentov. Za týmto účelom sa krv odoberie z žily a prechádza cez filtre v špeciálnom zariadení, ktoré obsahuje sorbenty. Tak sa krv očistí a vráti sa do krvného obehu pacienta. Po ukončení procedúry sa výrazne zlepší zdravie pacientov, stimuluje sa krvný obeh a výživa aj tých najodľahlejších miest tkaniva.

Pomocou hemosorpcie môžu pacienti dosiahnuť dlhodobú remisiu.

Rôznou takouto terapiou je imunosorbcia. Princíp postupu je rovnaký, ale krv je očistená imunosorbentom, ktorý odstraňuje z krvi vlastné protilátky a komplexy, ktoré vyvolávajú sebestačnú deštrukciu cievnych stien.

Pomocou plazmaferézy sa pacientovi podáva krv na čistenie krvi oddelením krvi. Krvné bunky sa vrátia do krvného obehu s časťou donorovej plazmy a potom sa cez membránu injektuje vlastná purifikovaná plazma.

Diétne jedlo s vaskulitídou

Pacientom trpiacim vaskulitídou je dôležité obmedziť sa v strave, najmä odstrániť zo stravy všetky potraviny, ktoré môžu zapríčiniť zápal alebo spôsobiť zhoršenie pacienta. Lekári venujú osobitnú pozornosť náprave výživy - potrebujete šľachať šesťkrát denne v malých porciách, aby telo malo čas na spracovanie prichádzajúcich produktov a vyvinutie ich produktov rozpadu. Aby ste to dosiahli, množstvo príjmu tekutín denne musí byť aspoň dva litre (ak nie sú postihnuté obličky). Na zlepšenie toku moču je príjem soli obmedzený.

Keď sa vyskytne vaskulitída, pacienti sú vo veľkej miere zbavení rezervy vápnika. Na jeho doplnenie budú užitočné fermentované mliečne výrobky s nízkym a stredným obsahom tuku. A aby nedošlo k nedostatku draslíka, je potrebné jesť sušené ovocie - hrozienka, sušené slivky a sušené marhule. Tieto výrobky môžu byť zakázané iba vtedy, ak je pacient diagnostikovaný zlyhanie obličiek.

Napustené jedlá sa odporúčajú na konzumáciu, najmä rastlinné, mliečne obilniny, chudé chudé ryby a mäso, vajcia, bobule a ovocie v akejkoľvek forme. Alkohol, káva, silný čaj, konzervované jedlá, smažené, kyslé a korenené jedlá sú zakázané.

Liečivé prostriedky tradičnej medicíny

Samozrejme, vaskulitída nemôže byť vyliečená iba ľudovými prostriedkami. Toto komplexné autoimunitné ochorenie vyžaduje liečbu mnohými liečivami, čo však neznamená, že spolu s nimi nemožno použiť ľudové lieky. Predtým, ako sa liečia tradičnými metódami, je potrebné to koordinovať s lekárom, je možné, že lekár opraví liečbu, alebo predpíše potrebné odvarky a infúzie.

Na zlepšenie zrážania krvi pomôžu spôsoby bylín, ktoré obsahujú dostatočné množstvo vitamínu K. Vďaka nemu dochádza k zrážaniu lepšie, nedochádza k subkutánnym krvácaním. Ako liečba budú vhodné odtučnené škvrnité žihľavky, horolezecká oblička, arnica kvety, pastierska peňaženka, rakva, ľubovník bodkovaný. Nemali by ste byť príliš horliví pri užívaní týchto liekov a prekročiť dávku, pretože to môže viesť k trombóze, zablokovaniu krvných ciev a zhoršeniu zápalových procesov, čo je oveľa horšie pre pacienta s vaskulitídou.

Pri liečbe vaskulitídy by sa vitamín K nemal príliš prijímať - pacienti by mali platiť za jedlo, ktoré jedia.

Na zmiernenie zápalového procesu je potrebné variť a vyrábať tinktúry z knotweed, lingonberry, čierne ríbezle, elecampane, calendula, koreň sladkého drievka. Na posilnenie steny krvných ciev vhodný odvar z voňavé rue, brusnice, ríbezle. Užitočný zelený čaj a čaj z bokov, rovnako ako kompot z chokeberry. Biela kapusta môže byť pridaná do zloženia šalátov na tento účel. Ak má vaskulitída alergickú povahu alebo je sprevádzaná alergiou, na jej odstránenie sa pacientom odporúčajú odvarované oregano, citrónovník, ľubovník bodkovaný, čierna čierna, žihľava, matka, odchýlka pivonky.

Kožné prejavy vaskulitídy je možné odstrániť pomocou aplikácií z rastlinných infúzií. Ražník, mäta, staršie, praslička budú užitočné. V odvar z rastlín ponoril bavlnenej tkaniny a uložiť na postihnuté miesta po dobu najmenej pol hodiny. V noci môžete uložiť brezy púčikov, mleté ​​na múku, s výživovým tukom. Kvóta tuku sa roztaví do tekutého stavu, vloží sa do neho sklo suchých rozpadnutých obličiek a zmes sa zmieša, až kým nie je homogénna. Zmes sa potom pečie v sušičke pri nízkej teplote po dobu troch hodín počas siedmich dní. Následný nástroj sa môže použiť nasledujúci deň, pričom v noci sa pod obvinkom namazaje povrch pokožky.

Liečba vaskulitídy je mimoriadne náročný a zdĺhavý proces. Nie všetci pacienti dokážu dosiahnuť stabilnú remisiu, ale už to možno považovať za obrovský úspech pri liečbe choroby. To znamená, že organizmus kompenzoval maximálne svoje sily na zabezpečenie životne dôležitých procesov a spomalil deštruktívne procesy v stenách nádob.

Druhy a liečba vaskulitídy kože

Najprv sa na nohách vyskytujú kožné prejavy a lézie sú zvyčajne symetrické. Potom sa vyrážka rozšíri do iných oblastí tela. V tomto prípade sa pacient stáva náchylný na edém, krvácanie a nekrózu.

Priebeh ochorenia je zvyčajne akútny av prípade chronickej vaskulitídy sú pozorované dočasné exacerbácie, uvoľnené liekom.

Často je možné vysledovať zjavné spojenie medzi základnými príčinami ochorenia a samotnou vaskulitídou, pretože sa prejavuje niekoľko dní po vystavení negatívnemu faktoru.

Diagnostické metódy

Samodiagnostika kožnej vaskulitídy nie je vždy možná, pretože príznaky môžu byť podobné prejavom alergií. Ak sa pacientovi tento problém predtým nestretol, musí kontaktovať praktického lekára, ktorý vykoná prvotnú skúšku a predpíše potrebné testy. Na základe výsledkov bude praktický lekár schopný vykonať predbežnú diagnózu a poskytnúť pokyny reumatológovi.

Špecialista najprv požiada pacienta o sťažnosti, zistí históriu ochorenia a identifikuje prítomnosť sprievodných patológií. Okrem toho sa reumatológ pýta na možné dedičné charakteristiky, ktoré môžu spôsobiť problémy s plavidlami. Po skončení prieskumu sa uskutoční vizuálne vyšetrenie pacienta a je indikovaná laboratórna a inštrumentálna skúška.

Počet diagnostických postupov pre vaskulitídu zahŕňa:

 • kompletný krvný obraz;
 • analýza moču na zistenie komplikácií;
 • biochemický krvný test;
 • imunologický krvný test, ktorý diagnostikuje autoimunitnú chorobu;
 • koagulácia;
 • histopatologické vyšetrenie;
 • ultrazvuk;
 • hagiography;
 • Rtg s predchádzajúcou injekciou kontrastného činidla;
 • počítačová tomografia.

Pri vykonávaní diagnostiky možno zistiť, že kožná vaskulitída je systemická, to znamená, že patologický proces postihol aj vnútorné orgány. V takom prípade sa bude vyžadovať konzultácia s príslušným špecialistom a vypracujem liečebný režim s niekoľkými lekármi, aby nápravné opatrenia neboli navzájom v rozpore a nespôsobovali komplikácie.

Liečebné metódy

Kožná vaskulitída je v liečbe podobná. V každom prípade je prvým krokom identifikácia a odstránenie hlavnej príčiny ochorenia a nasmerovanie hlavných síl na jeho odstránenie, alebo aspoň muflovanie.

Ak je vaskulitída primárna a izolovaná, to znamená, že nie je kombinovaná s inými patologickými stavmi, liečba antihistaminikami, doplnky vápnika, Ascorutin alebo Doxium sa budú zvládnuť s prejavmi. Všetky tieto látky majú priaznivý účinok na obehový systém a eliminujú zápal.

S infekčnou povahou výskytu patológie je predpísaný priebeh širokospektrálnych antibiotík. Výber konkrétneho lieku, dĺžka trvania liečebného cyklu a dávkovanie určuje lekár individuálne na základe výpovede pacienta. Malo by sa však pamätať na to, že sa môže vyskytnúť vaskulitída vrátane reakcie na niektoré antibiotiká, takže špecialista by mal brať do úvahy všetky nuansy.

Ak sú podľa výsledkov testov viditeľné systémové lézie a krvný obraz sa značne odchyľuje od normy, používajú sa kortikosteroidy na zmiernenie príznakov a prejavov ochorenia. Ide o lieky založené na hormónoch produkovaných kôrou nadobličiek. Kortikosteroidy môžu zmierniť zápal, znížiť teplotu a intenzitu nepríjemných pocitov.

Spolu s týmito liekmi sa môže predpísať priebeh priamych alebo nepriamych antikoagulancií, ktoré majú navyše protizápalový účinok a zároveň zabraňujú nadmernej aktivite imunitného systému. Najčastejšie subkutánne injekcie predpisujú Heparin alebo jeho deriváty v pravidelných intervaloch.

Ak je užívanie kortikosteroidov u pacienta kontraindikované alebo ak sú implicitné prejavy ochorenia, môžu sa použiť nesteroidné protizápalové lieky. Majú menej kontraindikácií a vedľajších účinkov, ale nie menej efektívne. Takéto liečivá sa môžu podávať vo forme tabliet, injekcií alebo topických činidiel. Najčastejšie sa používajú indometacín, diklofenak, piroxikam atď.

Pri nekrotických alebo ulceratívnych vyrážkach je potrebná aj lokálna liečba. Na to sa môžu použiť masti na hojenie rany, napríklad Solcoseryl. Môžete tiež použiť antibakteriálne liečivé mlieko, napríklad Dimexidum, proteolytické enzýmy, ktoré vykonávajú úlohu antiseptik alebo roztokov antibakteriálnych anilínových farbív.

Treba mať na pamäti, že liečbu nemožno ukončiť bezprostredne po zmiznutí príznakov a vonkajších príznakov vaskulitídy. Celý terapeutický kurz trvá v priemere 8-10 týždňov a pri systémových léziách sa toto obdobie zvyšuje. Okrem toho je po ukončení liečby potrebné podstúpiť profylaktický priebeh liečiv, aby sa zabránilo vzniku recidívy.

Základy prevencie

Preventívne opatrenia sú obzvlášť dôležité pre tých, ktorí trpia chronickou vaskulitídou, keďže správne opatrenia zvyšujú čas medzi exacerbáciami. Dnes však neexistuje žiadna špecifická profylaxia, v každom prípade je tento proces úplne individuálny.

Vo všeobecnosti sa odporúča, aby pacienti dodržiavali zdravý životný štýl - aby sa vzdali zlých návykov a šli do športu. To posilní imunitný systém, výsledkom čoho bude telo nezávisle bojovať proti chorobám a ich prejavom.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať stravovaniu, aby sa tak stalo, že menu má viac jedla, posilňuje krvné cievy a zabraňuje infekciám.

Pacienti s alergiou by mali odstrániť kontakt s patogénmi. Okrem toho je potrebné normalizovať emocionálne pozadie.

Kožná vaskulitída: od malých ciev až po veľké tepny - je možné zastaviť proces?

V dôsledku zápalu cievnej steny dermis a ich impregnácie imunitnými bunkami vzniká vaskulitída kože. Ich klinické prejavy sú spojené s porážkou malých a / alebo stredne kožných ciev. V polovici prípadov príčiny ochorenia zostávajú neznáme, liečba závisí od závažnosti zápalového procesu.

Charakteristika choroby

Vaskulitída je zápal krvných ciev, ktorý spôsobuje rôzne príznaky kožných lézií a v niektorých prípadoch aj vnútorných orgánov. Steny tepien sú impregnované imunitnými bunkami - neutrofilnými leukocytmi, podstupujú nekrózu (smrť). To zvyšuje priepustnosť cievnej steny, krvácanie sa vyskytuje okolo nej.

Patologický proces je často spojený s ukladaním vnútorných povrchov tepien cirkulujúcich imunitných komplexov pozostávajúcich z cudzích látok zachytených v tele (antigény) a ochranných protilátok. Takéto imunitné komplexy, usadzujúce sa na endoteliu cievy, vedú k jeho poškodeniu a zápalu. Tento vývojový mechanizmus charakterizuje najbežnejšiu formu patológie - alergickú kožnú vaskulitídu.

Ochorenie môže mať rôzny stupeň závažnosti - od malého poškodenia kožných ciev po postihnutie artérií vo všetkých vnútorných orgánoch s poruchou funkcie. Posúdenie systémových prejavov ochorenia je preto primárne dôležité pri liečbe pacientov.

Príčiny a typy patológie

Klasifikačné schémy sú rôzne. Sú založené na rôznych kritériách vrátane veľkosti postihnutých ciev, mikroskopického obrazu, vonkajších prejavov choroby a jej príčin.

Sú rozlíšené tieto hlavné typy vaskulitídy kože:

Nodulárna polyarteriitída

Toto zápalové poškodenie artérií strednej a malej ráže sprevádzané ich nekrózou bez poškodenia obličiek, postihnutie arteriolov, najmenších žilových ciev, kapilár a tvorby glomerulonefritídy.

Wegenerova granulomatóza

Zápalový proces dýchacieho systému s tvorbou špecifických zápalových uzlín - granulómov a vaskulitídy s nekrózou cievnej steny, postihujúce kapiláry, najmenšie a stredné tepny a žily; často sa vyvíja porážka glomerulárnej obličky - nefritída.

Chardzha Stross syndróm

Zápalový proces s prevládajúcou alergickou zložkou, ovplyvňujúci dýchaciu systém, sprevádzaný poškodením artérií malého a stredného veku, často spojených s bronchiálnou astmou.

Mikroskopická polyangiitída

Zápal nekrotizujúceho charakteru s malou imunologicky závislou zložkou, často postihujúcou kapiláry, zriedkavo väčšie cievy; pri tejto chorobe sa často pozoruje nekrotizujúca glomerulonefritída a poškodenie pľúc.

Purpura Schönlein-Henoch

Patológia s ukladaním imunitných komplexov obsahujúcich protilátky triedy IgA. Choroba postihuje malé cievy, vrátane kožných, obličkových, črevných, spôsobuje bolesť alebo zápal v kĺboch ​​(koža a kĺbová vaskulitída).

Kryoglobulinemická vaskulitída

Proces ovplyvňuje malé cievy a súvisí s tvorbou špeciálnych proteínov v krvi - kryoglobulínmi; v tomto patologickom procese postihujú kožné a obličkové tkanivá.

Kožná leukocytoklastická vaskulitída (angiitída)

Obmedzený zápal iba dermálnych ciev, bez postihnutia obličiek a iných orgánov.

V závislosti od údajnej príčiny ochorenia sa rozlišuje primárna a sekundárna vaskulitída kože.

U 50% pacientov nie je možné určiť príčinu patológie. Sekundárna forma je najčastejšie spojená s takými stavmi:

 • infekčné choroby spôsobené baktériami, vírusy hepatitídy B, C, HIV, huby, parazity (15-20%);
 • zápalové procesy - reumatoidná artritída, systémový lupus erythematosus, Sjogrenov syndróm (15-20%);
 • vedľajšie účinky liekov - penicilín, sulfónamidy, hypotíazid, perorálne kontraceptíva, škodlivé účinky pesticídov, insekticídy, potravinové alergie na mlieko alebo lepok (10%);
 • malígnych nádorov - lymfoproliferatívnych ochorení, paraproteinémie (5%).

Keďže etiologické faktory sú rozmanité, v klinickej praxi má najväčšia dôležitosť klasifikácia založená na veľkosti postihnutých ciev. Symptómy patológie kože sa objavujú za účasti najmenších kapilár a stredných nádob. Preto vedci rozdelia všetky formy vaskulitídy týmto znakom:

 • prevládajúca lézia kapilárnych a najmenších ciev: dermálna leukoklastová, urtikária vaskulitída a purpura Shenlein-Henoch;
 • účasť stredne veľkých artérií: polyarteritis nodosa;
 • poškodenie malých aj väčších ciev: kryoglobulinemický variant, lézie v ochoreniach spojivového tkaniva.

Manifestácia kožnej vaskulitídy

Externé prejavy

Symptómy kožnej vaskulitídy sú určené hlavne týmito nádobami, ktorých priemer je zapojený do procesu. Za účasti malých ciev na povrchu kože je purpura. Menej casto papulózna vyrážka, žihľavka, vezikuly, petechiae, erytém.

Pri zápale stredne veľkých ciev sú pozorované nasledujúce príznaky kože:

 • sieťovaná sieť;
 • vred-nekrotická forma patológie;
 • podkožné uzliny;
 • nekróza nechtových falangov.

Vaskulitída s prevažujúcim poškodením malých ciev

Kožná leukocytoclastická angiitída

Toto je diagnóza, ktorá sa dosiahne odstránením iných príčin patológie, sprevádzaných zápalom iba kožných ciev. Nástup ochorenia je často spojený s akútnou infekčnou chorobou alebo s použitím nového lieku pre pacienta.

Typický príznak je obmedzená lézia, ktorá prechádza po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch. 10% spôsobuje chronickú alebo rekurentnú formu ochorenia. Škody vyzerajú ako purpura, papuly, vezikuly, žihľavka, ktoré sa nachádzajú v oblastiach pokožky, ktoré sú vystavené treniu.

Alergická (urtikariálna) vaskulitída

Táto forma sa vyskytuje u 10% pacientov s chronickou žihľavkou. Rozdiely v patológii od žihľavky:

 • lézia pretrváva dlhšie ako jeden deň;
 • Na klinike nie je to svrbenie, ktoré prevažuje, ale spálenie kože;
 • prítomnosť purpury a tmavnutie (hyperpigmentácia) kože na mieste lézie.

Väčšina prípadov urtikárneho variantu sa vyskytuje z neznámeho dôvodu, ale ďalšia časť je spôsobená Sjogrenovým syndrómom, lupus, sérová choroba, hepatitída C alebo malígny nádor. Dôležitý je aj dlhodobý účinok škodlivých fyzikálnych faktorov - slnečného žiarenia alebo studeného vzduchu.

Možnosť Urtikarny je rozdelená do dvoch foriem: s normálnym a nízkym obsahom doplnku. Doplnok je systém sérových proteínov zapojených do imunitných reakcií. Forma s nízkym obsahom doplnku je zriedkavá. Sú sprevádzané vývojom artritídy, gastrointestinálneho traktu, obštrukčnej choroby pľúc.

Urtikarny forma angiitidy

Purpura Schönlein-Henoch

Ochorenie (jeho synonymum je hemoragická vaskulitída) sa častejšie tvorí v detstve, často u chlapcov vo veku 4-8 rokov. Sú sprevádzané výskytom purpury, viditeľnej na dotyk, na nohách a zadku, súčasne s artritídou (kožná forma hemoragickej vaskulitídy), nefritída, paroxysmálna bolesť v brušnej dutine. Ochorenie sa často vyskytuje akútne po infekciách nosohltanu. Histologicky sa súčasne nachádzajú imunitné komplexy obsahujúce IgA vo vnútri a okolo najmenších ciev v tkanivách.

Vo väčšine pacientov sa ochorenie postupuje priaznivo, avšak u 20% pacientov sa tvorí poškodenie obličiek (viscerálna forma hemoragickej vaskulitídy); toto sa stáva častejšie, keď sa v dospelosti objavuje patológia.

Poškodenie krvných ciev a obličiek pri hemoragickej vaskulitíde

Vaskulitída s prevažujúcim poškodením stredných ciev

Tento typ zahŕňa polyarteritis nodosa. Má klasické a dermálne odrody. Klasickým variantom je nekrotizujúca patológia stredných artérií, ktorá nie je sprevádzaná glomerulonefritídou. Choroba je sprevádzaná bolesťou svalov a kĺbov, ovplyvňuje kožu, periférne nervy, tráviace orgány a spôsobuje orchitídu a kongestívne zlyhanie srdca. Obličky tiež trpia, ale renálna hypertenzia a zlyhanie obličiek, ale nie glomerulonefritída, vyplývajú z porážky stredne veľkých artérií.

 • purpura;
 • Lived;
 • ulcerózna vady;
 • podkožné uzliny;
 • v zriedkavých prípadoch kožná gangréna na prstoch.

V 5-7% prípadov je polyarteritis nodosa spojená s vírusovou hepatitídou B.

Kožná forma polyarteritis nodosa sa vyskytuje v 10% prípadov tejto choroby a je charakterizovaná iba poškodením vonkajšieho pokrytia tela. Toto je najčastejšia forma ochorenia u detí, potom je často sprevádzaná horúčkou, bolesťou svalov a kĺbov. U 20% pacientov sa vyvinula mononeuritída dolných končatín.

Kožné lézie sú reprezentované bolestivými uzlinami, menej často dochádza k rozptýleniu pečene a gangrény na nechtových falangách. Táto forma patológie je často spojená so stafylokokovou infekciou, vírusom HIV, parvovírusom, hepatitídou B. Ochorenie sa môže spontánne zastaviť alebo prejsť do chronickej rekurentnej formy.

Vaskulitída s porážkou malých a stredných ciev kože

Kryoglobulinemická vaskulitída

Kryoglobulíny sú vyzrážané proteínmi vystavením chladu. Sú rozdelené na 3 poddruhy. Typ 1 pozostáva z protilátok IgM, spôsobuje upchatie ciev a sprevádza ich modré oči alebo Raynaudov fenomén. Druhý a tretí typ sa skladá z protilátok namierených proti IgG. Kryoglobulínová vaskulitída sa u týchto približne 15% pacientov vyskytuje v krvi. Predpokladá sa, že je to spôsobené ich zrážaním a aktiváciou ich deštrukcie pomocou systému komplementu.

Až 75% prípadov je spojených s vírusovou hepatitídou C. Autoimunitné a lymfoproliferatívne procesy sú menej časté.

Kožné prejavy - purpura, len zriedka Raynaudov fenomén, modriny, kožné uzliny. Systémovými príznakmi sú artralgia, nefritída a periférna neuropatia. Sú sprevádzané porušením citlivosti a bolesti končatín.

Vaskulitída v ochoreniach spojivového tkaniva

Patológia sa môže vyskytnúť u pacientov s rôznymi autoimunitnými ochoreniami vrátane reumatoidnej artritídy, systémového lupus erythematosus, Sjogrenovho syndrómu. Reumatoidná varianta sa u 5-15% pacientov s reumatoidnou artritídou vyskytuje spravidla na konečnom štádiu ochorenia a s vysokým obsahom (titrom) reumatoidného faktora.

Kožné a periférne nervy sú ovplyvnené. K dispozícii je dobre označená purpura, rovnako ako srdcové záchvaty a nekróza mäkkých tkanív na špičkách prstov.

Cievne lézie pri lupus erythematosus môžu ovplyvniť akýkoľvek orgán a zvyčajne sa prejavujú pri exacerbácii ochorenia. Choroba je sprevádzaná krvácaním, retikulóznym žiarením, nekrózou kože a povrchovými vredmi na nej.

Patológia u Sjogrenovho syndrómu sa vyskytuje u 9-32% pacientov, postihuje kožu a centrálny nervový systém. Závažné systémové lézie korelujú s prítomnosťou kryoglobulinémie u takýchto pacientov.

Vaskulitída spojená s ANCA

Antineutrofilné cytoplazmatické protilátky (ANCA) sú zamerané proti vlastným imunitným bunkám a sú detekované pri mnohých ochoreniach. Často sú spojené s troma kožnými formami:

 • Wegenerova granulomatóza;
 • Chardz-Strossov syndróm;
 • mikroskopická polyangiitída.

Detekcia ANCA pomáha diagnostikovať tieto ochorenia. Tieto protilátky sa podieľajú na vývoji ochorenia a sú dôležité pri predvídaní recidívy patológie. Podmienky spojené s ANCA môžu ovplyvniť akýkoľvek orgánový systém, všetky majú chronický priebeh s častými recidivami.

diagnostika

Rozpoznanie choroby sa vyskytuje v niekoľkých štádiách.

Potvrdenie vaskulitídy kože

Pri postihnutí kože v patologickom procese by sa mala vykonať biopsia kože na miestach lézie, ktoré sa vyskytli 12 až 24 hodín pred štúdiom. Pomáha detegovať neutrofilnú cievnu infiltráciu a diagnostikuje.

Ak existuje podozrenie na stredne veľkú artériu, môže byť potrebná hlbšia (klinovitá) kožná biopsia. Môžete si vziať materiál z uzlíkov, zvyčajne poskytuje viac informácií ako vzorky z okrajov kožného vredu alebo oka žijú.

Diagnóza systémových ochorení

Po potvrdení diagnózy zápalu kože musí lekár určiť závažnosť a poškodenie iných orgánov. Externé vyšetrenie odhaľuje príznaky poškodenia vnútorných orgánov, napríklad:

 • nazálna kongescia;
 • vykašliavanie krvi;
 • dýchavičnosť;
 • krv v moči;
 • bolesť brucha;
 • porušenie citlivosti končatín;
 • horúčka;
 • úbytok hmotnosti;
 • zvýšenie krvného tlaku.

Ak máte podozrenie na zapletenie vnútorných orgánov alebo ak príznaky patológie pretrvávajú dlhšie ako 6 týždňov, plánujú sa ďalšie štúdie:

 • podrobný krvný obraz;
 • biochemická analýza s určením hladiny močoviny, reziduálneho dusíka, kreatinínu, testov pečeňových funkcií;
 • diagnostika HIV infekcie, hepatitídy B a C;
 • stanovenie hladiny komplementu, reumatoidného faktora, antinukleárnych protilátok;
 • elektroforéza sérových a močových proteínov.

V prípade vážneho poškodenia pľúc alebo obličiek sú predpísané nasledujúce štúdie:

 • anti-neutrofilné cytoplazmatické protilátky (ANCA);
 • rádiografia pľúc a paranazálnych dutín.

Ak je podozrenie na polyarteritis nodosa, vykoná sa angiografia na vyhodnotenie mikroaneuryzmy ciev vnútorných orgánov.

Pri hĺbkovej štúdii sa môžu prejaviť iné príčiny patológie, ako napríklad účinok liekov, infekčných patogénov, prítomnosť malígneho nádoru. Pre potvrdenie diagnózy je často potrebná biopsia pľúc alebo obličiek.

Podobné choroby

Diferenciálna diagnostika kožnej angitídy sa vykonáva s cievnymi ochoreniami, dermatózou a niektorými inými stavmi.

 • lymfocytárna angiitída (pityriáza verzikolor, zimnica);
 • vaskulopatie;
 • Možnosť Lyvedopodobny;
 • iné ochorenia s oklúziou (zhoršená priechodnosť) krvných ciev (homocysteinémia, DIC, trombocytémia, kryofibrinogénia);
 • embolické stavy (ateroskleróza periférnych artérií, ľavý predsieňový myxóm, Sneddonov syndróm);
 • purpura (aktinická, spojená s liekom, spôsobená chorobou krvných doštičiek alebo koagulopatiou).

Zo skupiny dermatóz je predovšetkým potrebné diferenciálne diagnostikovanie s typickými prejavmi lupusu.

Konečne by patológia mala byť diferencovaná od kožného lymfómu (mykóza huby), amyloidózy a traumatických poranení.

komplikácie

Zápal postihuje cievy nielen pokožky, ale často poškodzuje vnútorné orgány. To môže viesť k komplikáciám, od relatívne malých kožných vredov po ťažké viacnásobné zlyhanie orgánov. Takže purpura Shenlein-Henoch je často komplikovaná jade.

Okrem toho je v tejto patológii predpísaná aktívna liečba zameraná na potlačenie imunity a zápalu. Výsledkom je nárast citlivosti tela na infekcie.

terapia

U približne polovice pacientov je zápal kože spojený s infekciou, zápalovým alebo malígnym ochorením. V takýchto prípadoch je predpísaná liečba základnej patológie. Pri vírusovej hepatitíde B a C sú predpísané antivírusové látky.

Liečba kožnej vaskulitídy zahŕňa nasledujúce všeobecné opatrenia:

 • odpočinok a teplo postihnutej končatiny;
 • vyvýšená poloha;
 • odstránenie trenia o oblečenie a iné mechanické efekty.

Pri obmedzenom poškodení kože je predpísaný kolchicín. S jeho neúčinnosťou sa používajú imunosupresíva, pulzná terapia glukokortikoidmi. V závažných prípadoch sa používali metotrexát, azatioprín, cyklosporín.

Pri neúčinnosti takejto liečby alebo jej kontraindikácií sa používa intravenózne podávanie imunoglobulínov a plazmaferéza.

Opravné prostriedky na vonkajšiu liečbu

 • Z externých liekov na liečbu kožnej vaskulitídy poukazuje použitie masti "Solcoseryl". Táto liek pomáha obnoviť normálny epitel, posilňuje kapilárnu stenu. Masť sa používa na suché lézie a gél môže byť použitý na liečenie trofických vredov, pričom na postihnutú oblasť sa aplikuje tenká vrstva dvakrát denne, kým sa úplne nezahojí.
 • Cinaflan pomáha zmierniť zápal a opuch cievnej steny, zabraňuje jej nekróze. Masť sa aplikuje na lézie 1-2 krát denne.
 • Z vonkajších prostriedkov sú tiež použiteľné kompresie s Dimexidom. Tento roztok sa zmieša s vodou v rovnakých častiach, lotion sa uchováva 15 minút 1-2 krát denne. Dimexid má protizápalový, dezinfekčný, hojivý účinok.
 • V budúcnosti poukazuje na použitie prostriedkov s panthenolom, odstraňuje zbytkovú zápalovú reakciu a chráni pokožku.

Akékoľvek lieky by mali vymenovať lekára. Je to vážne ochorenie a ak je nesprávne liečené, postihuje vnútorné orgány, čo vedie k nezvratným zmenám v ich funkcii.

Ako liečiť kožné vaskulitídy ľudové lieky?

Recepty tradičnej medicíny môžu byť použité len ako doplnok hlavnej liečby po konzultácii s dermatológa a reumatológom. Takéto prostriedky možno použiť:

 • požívanie infúzie zmesi mäty, prasličky a rakoviny s prídavkom topoľových pukov, nechtíkavých kvetov a ďateliny; suroviny sa berú v rovnakých podieloch, trvajú na tom, ako čaj, piť polievkovú lyžičku 5-6 krát denne;
 • ak urobíte odvar z týchto rastlín a ponechajte ho po dobu 12 hodín, výsledná tekutina je dobré robiť kompresie po dobu 20 minút 1-2 krát denne.

výhľad

Dlhodobá perspektíva závisí od typu ochorenia. Mnoho typov vaskulitídy prechádza dokonca aj na vlastnú päsť, a ešte viac sa liečivá účinne vyrovnávajú s nimi.

Avšak u niektorých pacientov sa vytvára chronický priebeh patológie a so zrušením liekov sa vyvíja exacerbácia.

S včasnou diagnózou a včasnou liečbou prevažná väčšina pacientov dosahuje remisiu a vedie normálny život.

prevencia

Vaskulitída nie je nákazlivé alebo infekčné ochorenie, a cvičenie a strava tiež nezáleží na jej prevencii.

Príčiny ochorenia sú úplne neznáme. Vedci pracujú na identifikácii génov, ktoré by mohli naznačovať zvýšené riziko vývoja ochorenia včas, aby ho rozpoznali.

Moderná medicína ešte nie je schopná zabrániť vzniku vaskulitídy. Avšak včasná diagnostika a vhodná liečba poskytujú pacientovi každú šancu dosiahnuť remisiu a vyhnúť sa komplikáciám.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sú u dospelých znížené neutrofily

Ak sú neutrofily v krvi dospelého človeka znížené a tvoria menej ako 1,8 tisíc / μl, potom to indikuje neutropéniu. Takéto zníženie môže byť dočasné, nie zdravotne ohrozujúce alebo trvalé, čo naznačuje infekciu alebo patológiu zrenia imunitných buniek v kostnej dreni.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Úplná kontrola všetkých typov adrenergných blokátorov: selektívna, neselektívna, alfa, beta

Z tohto článku sa dozviete, čo sú adrenoblockery, do ktorých skupín sú rozdelené. Mechanizmus ich účinku, indikácie, zoznam blokátorov liekov.

Mikroskop: dôsledky

Mikroskop je signál o možnosti vzniku rozsiahlej mozgovej príhody. Príčinou mikroúrazu je hladomanie mozgových buniek kyslíkom, nedostatok živín. Akékoľvek porušenie krvného obehu v cievach mozgu vedie k smrti neurónov.

Slabé plavidlá

Systém krvných ciev je veľmi dôležitý pre prácu celého organizmu. Akékoľvek porušenie ich funkcie okamžite ovplyvňuje zdravie osoby. Keď poruchy krvného toku ovplyvňujú určité orgány, ktoré prestali prúdiť v požadovanom množstve kyslíka.

Ako sa vysporiadať so slabými a prasknutými kapilárami na nos

Rozšírené cievy na tvári (tzv. Kuperoz) nevyzerajú extrémne esteticky príjemné. Ženy sú obzvlášť vystrašené červenými kapilárami na nosi, pretože to ostatným naznačuje myšlienku chronického alkoholizmu.