Hypertenznú krízu - stav, sprevádzaní náhlym zvýšením krvného tlaku kritické, proti ktorému môže neurovegetatívne poruchy, cerebrálna hemodynamiky, rozvoj akútneho srdcového zlyhania. Hypertenzná kríza nastane pri bolestiach hlavy, šum v ušiach a hlave, nevoľnosť a vracanie, rozmazané videnie, potenie, zmätenosť, poruchy citlivosti a termoregulačné, tachykardia, poruchami v srdci, a tak ďalej. D. Diagnóza hypertenznej krízy je založený na krvný tlak, klinické prejavy, auskultácia údajov, EKG. Opatrenia pre úľavu hypertenzná krízy zahŕňa pokoj na lôžku, postupného a riadeného znižovanie krvného tlaku s liekmi (antagonisty vápnika, ACE inhibítory, diuretiká, vazodilatátory a podobné. D.).

Hypertenzívna kríza

Hypertenzívna kríza sa v kardiológii považuje za núdzový stav, ktorý sa vyskytuje v prípade náhleho, individuálneho nadmerného skoku krvného tlaku (systolického a diastolického). Hypertenzná kríza sa vyvíja u približne 1% pacientov s arteriálnou hypertenziou. Hypertenzná kríza môže trvať od niekoľkých hodín do niekoľkých dní a viesť nielen k vzniku prechodných neurovegetatívne poruchy, ale aj poruchy mozgovej, koronárnej a prietoku krvi obličkami.

Keď hypertenznú krízu zvyšuje podstatne riziko závažných život ohrozujúcich komplikácií (mŕtvica, subarachnoidálneho krvácania, infarkt myokardu, ruptúra ​​výdute aorty, pľúcny edém, akútne zlyhanie obličiek, atď.). V tomto prípade môže dôjsť k poškodeniu cieľových orgánov tak vo výške hypertenznej krízy, ako aj pri rýchlom znižovaní krvného tlaku.

Príčiny a patogenéza hypertenznej krízy

Typicky sa hypertenzná kríza vyvíja na pozadí ochorení, ktoré sa vyskytujú s arteriálnou hypertenziou, ale môže sa vyskytnúť aj bez predchádzajúceho stabilného zvýšenia krvného tlaku.

Hypertenzné krízy sa vyskytujú u približne 30% hypertenzných pacientov. Najčastejšie sa vyskytujú u žien, ktoré prežívajú menopauzu. Často hypertenzná kríza komplikuje v aterosklerotických lézií aorty a jej pobočiek, ochorenia obličiek (glomerulonefritídy, pyelonefritídy, nefroptóza), diabetická nefropatia, Nodózna nodosa, systémový lupus erythematosus, nefropatia tehotné. Kritický priebeh arteriálnej hypertenzie možno pozorovať vo féochromocytóme, Isenko-Cushingovej chorobe a primárnom hyperaldosteronizme. Skutočnou príčinou hypertenznej krízy je takzvaný "abstinenčný syndróm" - rýchle zastavenie užívania antihypertenzívnych liekov.

V prítomnosti vyššie uvedených podmienok vyvolať vývoj hypertenzná kríza môže emocionálne vzrušenie meteorologických faktorov, hypotermia, fyzickej aktivity, zneužívanie alkoholu, nadmerné diétne príjem soli, elektrolytov (hypokaliémia, hypernatriémia).

Patogenéza hypertenzných kríz v rôznych patologických stavoch nie je tá istá. Základom hypertenznej krízy pri hypertenzii je porušenie neurohumorálnej kontroly zmien cievneho tónu a aktivácie sympatického účinku na obehový systém. Prudké zvýšenie arteriálneho tonusu prispieva k patologickému zvýšeniu krvného tlaku, čo vytvára dodatočné zaťaženie mechanizmov regulácie toku periférnej krvi.

Hypertenzívna kríza vo féochromocytóme v dôsledku zvýšených hladín katecholamínov v krvi. Pri akútnej glomerulonefritíde by sa malo hovoriť o renálnej (zníženej filtrácii obličiek) a extrarenálnych faktoroch (hypervolémia), ktoré prispievajú k rozvoju krízy. V prípade primárnej hyperaldosteronizmus sekrécie aldosterónu zvýšená sprevádzané prerozdelenie elektrolytov v organizme: posilneného vylučovanie draslíka v moči a hypernatriémia, čo v konečnom dôsledku vedie k zvýšenej periférne cievne rezistenciu, atď...

Napriek rôznym dôvodom sú arteriálna hypertenzia a dysregulácia vaskulárneho tónu spoločné v mechanizme vývoja rôznych variant hypertenzných kríz.

Klasifikácia hypertenzných kríz

Hypertenzívne krízy sú klasifikované podľa niekoľkých zásad. Vzhľadom na mechanizmy zvyšovania krvného tlaku sa rozlišujú hyperkinetické, hypokinetické a aukinetické typy hypertenznej krízy. Hyperkinetické krízy sú charakterizované zvýšeným srdcovým výdajom s normálnym alebo zníženým periférnym cievnym tonusom - v tomto prípade dochádza k nárastu systolického tlaku. Mechanizmus rozvoja hypokinetickej krízy je spojený s poklesom srdcového výkonu a prudkým zvýšením rezistencie periférnych ciev, čo vedie k prevažujúcemu zvýšeniu diastolického tlaku. Aukinetické hypertenzné krízy sa vyvíjajú pri normálnom srdcovom výkone a zvýšenom periférnom cievnom tóne, čo vedie k ostrému skoku systolického i diastolického tlaku.

Na základe reverzibility symptómov existuje nekomplikovaná a zložitá verzia hypertenznej krízy. Ten povedzme v prípadoch, keď hypertenzný kríza sprevádzaná poškodením koncového orgánov a slúžia príčinu hemoragickej alebo ischemická mŕtvica, encefalopatia, cerebrálna edém, akútneho koronárneho syndrómu, zlyhania srdca, delaminácii aneuryzmy aorty, akútny infarkt myokardu, eklampsia, retinopatia, hematúria, atď..V závislosti od lokalizácie komplikácií, ktoré sa vyvinuli počas hypertenznej krízy, sú tieto rozdelené na srdcovú, cerebrálnu, oftalmickú, obličkovú a cievnu.

Vzhľadom na prevládajúci klinický syndróm sa odlišuje neurovegetatívna, edémová a konvulzívna forma hypertenzných kríz.

Príznaky hypertenznej krízy

Hypertenzívna kríza s prevahou neurovegetatického syndrómu je spojená s ostrým významným uvoľňovaním adrenalínu a zvyčajne sa vyvíja v dôsledku stresovej situácie. Neurovegetatívna kríza je charakterizovaná vzrušujúcim, neklidným a nervovým správaním pacientov. Zvýšené potenie, spláchnutie kože tváre a krku, sucho v ústach, trasenie rúk. Pri tejto forme hypertenznej kríze sprevádzaný výraznými mozgovými symptómy: intenzívna bolesť hlavy (difúzny alebo lokalizované v tylový a spánkovej oblasti), hluk pocit v hlave, závraty, nevoľnosť a vracanie, poruchy zraku ( "závoj", "blikajúce muchy" v prednej časti očí), V neurovegetatívnej forme hypertenznej krízy sa zisťuje tachykardia, prevažujúci nárast systolického krvného tlaku, nárast pulzného tlaku. V období riešenia hypertenznej krízy sa zaznamenáva časté močenie, počas ktorého sa vylučuje zvýšené množstvo ľahkého moču. Trvanie hypertenznej krízy je od 1 do 5 hodín; ohrozenie života pacienta zvyčajne nevzniká.

Edematózna alebo voda-soľná forma hypertenznej krízy je bežnejšia u žien s nadváhou. Kríza je založená na nerovnováhe systému renín-angiotenzín-aldosterón, ktorý reguluje systémový a renálny prietok krvi, stálosť BCC a metabolizmus vody a soli. Pacienti s edematóznou formou hypertenznej krízy sú potláčaní, apatitívni, ospalí, slabo orientovaní v nastavení a v čase. Pri externom vyšetrení upozorňuje na bledosť kože, opuchy tváre a opuch očných viečok a prstov. Hypertenzívnu krízu zvyčajne predchádza pokles diurézy, svalová slabosť, prerušenie srdcovej práce (extrasystoly). V edematóznej forme hypertenznej krízy sa pozoruje jednotné zvýšenie systolického a diastolického tlaku alebo zníženie tlaku pulzu v dôsledku veľkého nárastu diastolického tlaku. Kríza s hypertenziou vody a soli môže trvať niekoľko hodín až dní a tiež má relatívne priaznivý priebeh.

Neurovegetatívne a edematózne formy hypertenznej krízy sú niekedy sprevádzané necitlivosťou, pocitom pálenia a sprísnením kože, poklesom citlivosti na dotyk a bolesťou; v závažných prípadoch prechodná hemiparéza, diplopia, amauróza.

Najzávažnejšie Predmet zvláštne kŕčovité forma hypertenznej krízy (akútna hypertenzná encefalopatia), ktorá sa vyvíja v rozpore s reguláciou tónu cerebrálna arterioly podporuje v reakcii na prudké zvýšenie krvného tlaku. Výsledné opuch mozgu môže trvať až 2-3 dni. Vo výške hypertenznej krízy majú pacienti klonické a tonické kŕče, stratu vedomia. Po určitom čase po ukončení útoku pacienti môžu zostať v bezvedomí alebo dezorientovaní; amnézia a prechodná amauróza pretrvávajú. Konvulzívna forma hypertenznej krízy môže byť komplikovaná subarachnoidálnym alebo intracerebrálnym krvácaním, pareziou, kómou a smrťou.

Diagnóza hypertenznej krízy

Pri hypertenznej kríze by sa malo zamyslieť nad zvýšeným krvným tlakom nad individuálne tolerovateľnými hodnotami, relatívne náhlym vývojom, prítomnosťou srdcových, cerebrálnych a vegetatívnych symptómov. Objektívne vyšetrenie môžu byť detekované tachykardiu alebo bradykardiu, srdcové arytmie (zvyčajne arytmia), predlžovacie bicie hranice relatívnej jednotvárnosť srdce ľavej Auskultačné javov (cval, dôraz alebo štípanie II tón aorty, šelest v pľúcach, ťažké dýchanie a kol.).

Krvný tlak sa môže v rôznej miere zvyšovať, spravidla pri hypertenznej kríze je vyšší ako 170 / 110-220 / 120 mm Hg. Art. Krvný tlak sa meria každých 15 minút: spočiatku na oboch rukách, potom na rameno, kde je vyššia. Pri zaznamenávaní EKG sa posudzuje prítomnosť srdcového rytmu a porúch vedenia, hypertrofia ľavej komory a zmeny ohniska.

Na vykonanie diferenciálnej diagnostiky a posúdenia závažnosti hypertenznej krízy sa odborníci môžu zúčastniť vyšetrenia pacienta: kardiológ, oftalmológ, neurológ. Objem a uskutočniteľnosť dodatočných diagnostických štúdií (EchoCG, REG, EEG, 24-hodinová kontrola krvného tlaku) sa určuje individuálne.

Liečba hypertenznej krízy

Hypertenzné krízy rôzneho druhu a genetiky vyžadujú diferencovanú taktickú liečbu. Indikácie pre hospitalizáciu v nemocnici sú nepokojné hypertenzné krízy, opakované krízy, potreba ďalšieho výskumu zameraného na objasnenie povahy arteriálnej hypertenzie.

Pri kritickom zvýšení krvného tlaku pre pacienta je poskytnutý úplný odpočinok, odpočinok v posteli a špeciálna strava. Vedúce miesto pri úprave hypertenznej krízy patrí do núdzovej liečebnej terapie zameranej na zníženie krvného tlaku, stabilizáciu cievneho systému, ochranu cieľových orgánov.

Pre zníženie krvného tlaku u pacientov s hypertenziou krízových hodnôt použitých blokátory kalciových kanálov (nifedipín), vazodilatátory (Nitroprusid sodný, diazoxid), ACE inhibítory (kaptopril, enalapril), beta-blokátory (labetalol), agonisty imidazolinových receptorov (klonidínom), atď skupín prípravkov, Je mimoriadne dôležité, aby bol zaistený hladký a postupné znižovanie krvného tlaku: približne 20-25% základnej línie po dobu prvej hodiny, v priebehu ďalších 2-6 hodín - pre 160/100 mm Hg. Art. V opačnom prípade s nadmerne rýchlym poklesom je možné vyvolať vznik akútnych vaskulárnych katastrof.

Symptomatická liečba hypertenznej krízy zahŕňa kyslíkovú terapiu, zavedenie srdcových glykozidov, diuretiká, antianginálne, antiarytmické, antiemetické, sedatívne, bolesti proti bolesti, antikonvulzíva. Odporúča sa uskutočniť zasadnutia hirudoterapie, rozptýlenie procedúr (horúce kúpele na nohy, fľaše na horúcu vodu, horčice).

Možné výsledky liečby hypertenznej krízy sú:

 • zlepšenie stavu (70%) - charakterizované poklesom hladiny krvného tlaku o 15-30% kritického; zníženie závažnosti klinických prejavov. Nie je potrebná hospitalizácia; Vyžaduje si výber adekvátnej antihypertenzívnej liečby na ambulantnej báze.
 • progresia hypertenznej krízy (15%) - prejavuje sa nárastom symptómov a prídavkom komplikácií. Požaduje sa hospitalizácia.
 • nedostatok účinku liečby - neexistuje dynamika znižovania hladín krvného tlaku, klinické prejavy sa nezvyšujú, ale neprestávajú. Je potrebná zmena lieku alebo hospitalizácia.
 • iatrogénne komplikácie (10 - 20%) - sa vyskytujú s ostrým alebo nadmerným poklesom krvného tlaku (hypotenzia, kolaps), vedľajšie účinky liekov (bronchospazmus, bradykardia atď.). Je indikovaná hospitalizácia za účelom dynamického pozorovania alebo intenzívnej starostlivosti.

Predpovedanie a prevencia hypertenznej krízy

Pri poskytovaní včasnej a primeranej lekárskej starostlivosti je prognóza hypertenznej krízy podmienená podmienkou. Prípady úmrtia sú spojené s komplikáciami vznikajúcimi na pozadí prudkého nárastu krvného tlaku (mŕtvica, pľúcny edém, zlyhanie srdca, infarkt myokardu atď.).

Na prevenciu hypertenzívnych kríz je potrebné dodržiavať odporúčanú antihypertenzívnu liečbu, pravidelne sledovať krvný tlak, obmedziť množstvo spotrebovanej soli a tukov, sledovať telesnú hmotnosť, eliminovať príjem alkoholu a fajčiť, vyhnúť sa stresovým situáciám, zvýšiť telesnú aktivitu.

V prípade symptomatickej hypertenzie sú potrebné konzultácie úzkych špecialistov - neurológov, endokrinológov a nefrologov.

Čo je hypertenzná kríza a ako je to nebezpečné?

Koncepcia hypertenznej krízy sa chápe ako prudké zhoršenie ľudskej pohody spôsobené pretrvávajúcim zvýšením krvného tlaku (krvný tlak). Vyžaduje si naliehavú zdravotnú starostlivosť. Pacienti majú vysoké riziko neurovegetatívnych porúch, hemodynamické poruchy, progresia príznakov akútneho srdcového zlyhania sú možné pri vzniku hypertenznej krízy. Čo je to a aké prejavy krízy sa prejavujú, je užitočné poznať všetkých.

Klasifikácia a symptómy choroby

Podľa závažnosti klinických príznakov je patológia rozdelená na 2 typy:

 • nekomplikovaný typ HA;
 • komplikovanej hypertenznej krízy.

V nekomplikovanej forme sa zaznamenáva zvýšenie krvného tlaku na vysoké hladiny, ale nedochádza k poškodeniu vnútorných orgánov (mozog, obličky, srdce). Pacient potrebuje poskytnúť lekársku starostlivosť počas prvého dňa, hospitalizácia sa nevykonáva.

Ak sa vyvinie zložitá kríza, cieľové orgány trpia. Patológia často vedie k smrti pacienta. Liečba sa musí vykonať núdzovo. Útok je komplikovaný ischemickou mŕtvicou alebo opuch mozgu alebo encefalopatie, infarkt myokardu, eklampsia.

Závažnosť ochorenia závisí od toho, koľko času prešlo od začiatku záchvatu až po liečbu.

Hypertenzívne krízy sú tiež klasifikované podľa povahy klinických príznakov. Neurovegetatívna alebo adrenalínová kríza sa prejavuje náhlym nábehom, návaly pokožky, palpitácie a močenie, zvýšené potenie, necitlivosť, hyperestézia končatín. Zvyčajne vzrastajú systolické indexy, všeobecne sa patológia postupuje pomerne priaznivo, trvanie hypertenznej krízy sa mení v priebehu 1-5 hodín.

Patogenéza hypertenznej krízy, ktorá sa vyskytuje v edemátnej forme, sa vyznačuje postupným zvyšovaním symptómov. Pacient sa objaví opuch tváre, končatín, koža je bledá, obáva sa všeobecnej slabosti, ospalosti. Zvyšuje sa hladina systolických a diastolických hodnôt. Podmienka vedie k porušeniu cerebrálneho, srdcového obehu, mŕtvice, infarktu. Ako dlho trvá hypertenzívna kríza edematóznej formy závisí od načasovania lekárskej starostlivosti. Priemerné príznaky sa môžu pozorovať od 2 do 24 hodín, prognóza je pomerne priaznivá.

Menej často sa zvyšok stretáva s kŕčovou hypertenzívnou krízou. Jeho priebeh sa prejavuje mdlobami, tonickými a klonickými kŕčmi. Klinické príznaky sa vyvíjajú v priebehu niekoľkých hodín a v priemere trvajú až 2-3 dni. Táto forma patológie vedie k intracerebrálnemu krvácaniu, spôsobuje hypertenznú encefalopatiu, parézu, kómu a dokonca smrť. Po uplynutí krízy je pacient dlho na dezorientovanom stave a nespomína si, čo sa s ním stalo.

Charakteristiky mozgovej krízy

Patológia sa rýchlo rozvíja do 2 hodín, sprevádzaná porušením cerebrálneho obehu. Podľa stupňa hemodynamických porúch sa rozlišujú nasledujúce formy patológie:

 • objaví hypokinéza;
 • hyperkinetická;
 • eukinetic.

V hyperkinetickej forme prevažujú systolické hodnoty na stupnici tonometra (viac ako 180-200 mmHg). Pacienti zaznamenali náhle zhoršenie zdravia, bolesti hlavy, pulzujúcu bolesť, sčervenanie kože, nevoľnosť, vracanie, tinitus a pazúriky pred očami. V počiatočnom štádiu hypertenzie sa pacienti sťažujú na zvýšené potenie, pocit tepla, časté močenie a tachykardiu.

Hypokinetická kríza sa vyvíja na pozadí dlhodobej arteriálnej hypertenzie. Symptómy sa zvyšujú pomaly, dochádza k nárastu diastolického tlaku, k narušeniu orientácie dochádza vo vesmíre, pacienti sú letargický, neustále chcú spať, sťažujú sa na svalovú slabosť, opuch tváre, retenciu moču. Pri vykonávaní EKG, zmeny intraventrikulárneho vedenia srdca, pokles ST.

Eukinetické krízy postupujú rýchlo, spôsobujú zvýšenie systolického a diastolického tlaku a môžu mať za následok zlyhanie srdca a / alebo pľúcny edém. Čím dlhšie trvá útok, tým ťažšie sú jeho dôsledky.

Ako sa nástup útoku prejaví a ako dlho trvá, závisí od formy patológie, trvania priebehu hypertenzie, predchádzajúcej terapie a prítomnosti vonkajších zrážacích faktorov.

dôvody

Hlavná príčina vzniku hypertenznej krízy sa správne považuje za arteriálnu hypertenziu v rôznych fázach. Pacienti majú pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku - jeho hladina je 140/90 mm Hg. Art. a vyššie.

Endogénne príčiny krízového stavu:

 • chronické choroby, nádory obličiek;
 • meningitída;
 • otrava;
 • adenóm prostaty;
 • ochorenia endokrinného systému;
 • koronárna nedostatočnosť;
 • Ochorenia CNS;
 • hormonálne poruchy počas menopauzy u žien.

Veľký stres, prepracovanie, ťažké fyzické námahy, intoxikácia alkoholom, nevhodné používanie antihypertenzív, nadmerné užívanie soli a zmeny klimatických podmienok môžu spôsobiť útok. Príznaky hypertenznej krízy sa prejavujú na pozadí zvýšenia celkového objemu cirkulujúcej krvi, zhoršeného regionálneho krvného obehu v cieľových orgánoch, zúženia a hypertonicity krvných ciev.

Diagnóza patológie

Čo je hypertenzívna kríza, vysvetľuje kardiológ, diagnóza sa stanovuje na základe klinických príznakov, výsledkov vyšetrení, laboratórnych, inštrumentálnych štúdií. Pacient sa meria na tlak pomocou tonometra, s HA, hodnoty presahujú 140/90 mm Hg. Art. Údaje sa zaznamenávajú každých 15 minút.

Diagnóza hypertenznej krízy sa uskutočňuje pomocou elektrokardiogramu, počas vyšetrenia, posúdi stav srdca, skontroluje komplikácie (infarkt) a včas rozpozná porušenie svalového orgánu. Pacienti vykazujú príznaky bradykardie (pomalý tlkot srdca), tachykardia (zvýšená srdcová frekvencia), bolesti, tvrdé dýchanie a vlhké plesy v pľúcach. Samostatne sa uvažuje o záchvatoch spôsobených vysadením antihypertenzívnych liekov (β-blokátory, Clondida).

Diagnóza hypertenznej krízy stanovuje kardiológ, neurológ. Môžu sa vyžadovať ďalšie konzultácie s endokrinológom, onkológom, nefrologom.

Ako aj biochemická analýza moču a krvného testu na zistenie príznakov zápalu v obličkách, diagnostiku iných systémových ochorení. V sére sú zistené vysoké sérové ​​hladiny cholesterolu s nízkou hustotou, triglyceridov, kreatinínu a močoviny. Zloženie močového proteínu sa zistí malým podielom moču. Pacienti trpiaci cukrovkou kontrolujú hladinu glukózy v krvi.

Na potvrdenie alebo vyvrátenie hypertenznej krízy by diagnóza mala zahŕňať ultrazvuk brušnej dutiny, echokardiografiu, elektrokardiografiu, monitorovanie krvného tlaku v Holterovom. Diferenciovať cerebrálnu cirkuláciu, diencefalus a krízy s feochromocytómom (nádor obličiek).

Metódy liečby

Keď sa objavia prvé príznaky hypertenznej krízy, pacient potrebuje užívať lieky na zníženie tlaku, ktoré mu boli predpísané. Osoba by mala byť v polohe naklonenej s výškou hlavy. Nedoporučuje sa používať veľa tekutín, ak máte obavy z nevoľnosti, pretože gag reflex spôsobuje zvýšenie krvného tlaku. Je potrebné uvoľniť obojok, odstrániť šikmé oblečenie pacienta, zabezpečiť pokoj, vysielať miestnosť a zavolať sanitku.

Terapeutické opatrenia pri hypertenznej kríze závisia od formy, závažnosti patológie, od toho, koľko času prešlo od začiatku útoku. Ak nekomplikované HA nepoškodí vnútorné orgány, pacientovi sa poskytne lekárska starostlivosť, hospitalizácia sa nevyžaduje.

V prípade edematóznych a konvulzívnych foriem je pacient umiestnený v nemocničnom prostredí a intenzívna liečba je vykonávaná. Hypertenzia sa nedá úplne vyliečiť, takže krízy sa môžu opakovať pravidelne.

Na zníženie krvného tlaku sa predpisujú sedatíva, vazodilatanciá, diuretiká, antipsychotiká. Ak je príčinou útoku stres, nadmerná práca, musíte užívať sedatívu, vyhnúť sa kontaktu s nepríjemnými ľuďmi. Počas pečenia je potrebné obmedziť množstvo soli, aby ste prerušili ťažkú ​​fyzickú námahu.

Lieky používané pri hypertenznej kríze:

 • antagonisty vápnika - Corinfar, Verapamil;
 • vazodilatátory - nitroglycerín, Cardix;
 • β-blokátory - Anaprilin, Atenolol;
 • ACE inhibítory - kaptopril, lisinopril;
 • diuretiká - Furosemid, Lasix;
 • antipsychotiká - aminazin, aripiprazol;
 • sedatíva - Valerian, Barboval.

Dobrý terapeutický účinok má kvapkanie injekciou klonidínu s pomalým prúdom počas 30 minút, čo dáva výrazný hypotenzívny výsledok. Keď dôjde k narušeniu cerebrálneho alebo koronárneho krvného obehu, uskutočnia sa infúzie Droperidolu, roztoku glukózy, chloridu sodného a manipulácie prispievajú k rýchlemu zlepšeniu pohody a stabilizácii ukazovateľov krvného tlaku.

Opatrenia prevencie zahŕňajú nepretržité monitorovanie krvného tlaku, včasnú diagnostiku hypertenzívnej krízy a poskytovanie lekárskej starostlivosti, správne dávkovanie liekov predpísaných lekárom, odmietanie zlých návykov.

Čo je kríza?

Kríza je medicínsky termín pre náhle objavenie sa nových symptómov ochorenia u pacienta alebo náhle zvýšenie existujúcich symptómov. Kríza je spravidla krátkodobým fenoménom. V tomto článku budeme podrobnejšie skúmať, čo je kríza, a povedať, aké typy kríz.

Hypertenzívna kríza

Hypertenzívna kríza je vážny stav, ktorý si vyžaduje núdzovú starostlivosť spôsobenú ostrým nadmerným zvýšením krvného tlaku. V Európe a Rusku je táto podmienka hlavným dôvodom pre volanie sanitky. Prevalencia hypertenzie medzi ruským obyvateľstvom je 41% u žien a 39% u mužov.

Addisonská kríza

Táto kríza postihuje pacientov trpiacich na Addisonovu chorobu a Schmidtov syndróm, ako aj pacientov s primárnym alebo terciárnym hypokorticizmom. Addisonská kríza je charakterizovaná cievnym kolapsom a postupným zatemňovaním vedomia, dôvodom, prečo sa stáva prudkým poklesom sekrécie hormónov nadobličiek.

Vegetatívna kríza

Vegetatívna kríza sa tiež nazýva záchvat paniky, charakterizovaný útokom silnej úzkosti, sprevádzaným strachom a inými vegetatívnymi symptómami vrátane rýchleho pulzu, potenia, udusenia, nevoľnosti, necitlivosti, zmätenosti atď.

Príčinou vegetatívnej krízy sú spravidla duševné choroby, ale aj pacienti so srdcovou, endokrinologickou a inými ochoreniami. Aj záchvaty paniky môžu byť dôsledkom užívania určitých liekov.

Genitálna kríza

Sexuálna kríza je zvláštna pre novorodenca - to je jeden z prechodných stavov dieťaťa, spojený s adaptáciou dieťaťa na životné prostredie, ktoré spravidla prechádza koncom prvého týždňa života dieťaťa.

Oculoge kríza

Táto kríza sprevádza príležitostná priateľská odchýlka očí, zvyčajne nahor, ktorá môže trvať niekoľko minút až hodín. Takéto krízy nie sú nezávislou chorobou, ale dôsledkom nejakej základnej choroby. Pri užívaní určitých liekov sa môžu objaviť očné krízy.

Viac zdravotných pojmov nájdete v časti Zdravie.

Hypertenzná kríza, príznaky, liečba, príčiny, príznaky, prvá pomoc, čo to je?

Čo je hypertenzná kríza?

Hypertenzívna kríza je závažným prejavom hypertenzie, ktorá sa vyvíja v dôsledku dysregulácie regulácie krvného tlaku.

Príznaky a príznaky hypertenznej krízy

Hlavným prejavom hypertenznej kríze je náhly prudký nárast krvného tlaku je sprevádzaný výrazným zhoršením mozgu, obličiek, krvný obeh, čím sa výrazne zvyšuje riziko závažným kardiovaskulárnym ochorením (mozgová mŕtvica, infarkt myokardu, subarachnoidálne krvácanie, pitevnej aneuryzma aorty, pľúcny edém, akútne zlyhanie obličiek, akútne zlyhanie ľavej komory s pľúcnym edémom, akútna koronárna nedostatočnosť atď.).

Vývoj hypertenznej krízy je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • nervové vzrušenie;
 • úzkosť;
 • úzkosť;
 • búšenie srdca;
 • pocit nedostatku vzduchu, "vnútorný tremor";
 • studený pot;
 • "Husi" kože;
 • trasenie rúk;
 • sčervenanie tváre.

Závraty, nevoľnosť, zvracanie, problémy so zrakom sa vyskytujú v dôsledku zhoršenia krvného obehu mozgu.

Príznaky hypertenzných kríz sú veľmi rozdielne, ale najčastejším príznakom pozorovaným v počiatočných fázach vývoja krízy je bolesť hlavy, ktorá môže byť sprevádzaná nevoľnosťou, vracaním, tinitusom, závratmi. Zvyčajne sa bolesť hlavy zhoršuje pohybom hlavy, kýchaním a pohybom čriev. Okrem toho môže byť sprevádzaná fotofóbiou a bolesťou očí pri pohybe.

GF Lang identifikoval nasledujúce typy bolesti hlavy pre hypertenziu a hypertenzné krízy:

 • atypická bolesť hlavy spojená s neurózou, ktorá slúžila ako základ pre nástup hypertenzie;
 • typická paroxysmálna, pulzujúca bolesť hlavy, niekedy matná alebo lisovaná;
 • bolesť hlavy pozorovaná pri malígnej hypertenzii.

Typická bolesť hlavy pre hypertenziu sa zvyčajne vyskytuje v noci alebo v dopoludňajších hodinách a je umiestnená prevažne v čelných, časových alebo okcipitálnych oblastiach. Táto bolesť hlavy je spojená s vaskulárnymi léziami - strečinkami vo vnútri - a extrakraniálnymi tepnami, -. porušenie venózneho odtoku a distenzie žily, ako aj hladinu tlaku mozgovomiešnenej tekutiny.

V prípade malígnej hypertenzie sa bolesť hlavy vyvíja v dôsledku výrazného zvýšenia arteriálneho a intrakraniálneho tlaku, opuchu mozgu a je sprevádzaná nevoľnosťou, poškodením zraku.

Ďalším bežným príznakom hypertenzných kríz je závraty - pocit zjavnej rotácie okolitých objektov.

Existujú dva typy závratov pri hypertenzii:

 • závrat, ktorý sa vyskytuje alebo sa zvyšuje so zmenou polohy hlavy;
 • závraty, ktoré sa objavujú bez ohľadu na polohu hlavy a nie sú sprevádzané pocitom pohybu.

Príčinou závratov, sprevádzaných pocitom pohybu, je dystónia v oblasti vertebrálnej artérie.

Závraty, ktoré nie sú sprevádzané pocitom pohybu, sú spojené s dystóniou v krčnej tepne.

Neurologické poruchy (poruchy nervového systému), ktoré sa pozorujú pri hypertenzných krízach, sú do značnej miery determinované štádiom hypertenzie.

V štádiu I hypertenzného ochorenia sa najčastejšie pozoruje neurotický syndróm, menej často - diencefalický syndróm (inak je to hypotalamický syndróm charakterizovaný endokrinnými, vegetatívno-vaskulárnymi, metabolickými a inými poruchami).

V štádiu II prevažuje dysfunkcia hypotalamu.

Hypotalamický syndróm sa zvlášť často pozoruje pri menopauze u žien trpiacich hypertenziou II. Štádia.

Treba poznamenať, že v druhom štádiu hypertenzie sa vyskytujú aj fokálne dyscirkulatívne poruchy (prechodné poruchy cerebrálnej cirkulácie).

Hypertenzívne krízy sú charakterizované náhlym nástupom a môžu trvať až niekoľko dní. Príznaky krízy sa prejavia v priebehu niekoľkých minút alebo 1-3 hodín. Zvýšenie krvného tlaku u rôznych pacientov je individuálne, to znamená, že môže dosiahnuť rôzne úrovne. Rozsah indikátorov u rôznych pacientov je dosť veľký - od 130/90 do 240/120 - a je do značnej miery určený počiatočnou úrovňou krvného tlaku. V prípadoch, keď má pacient stále nízku úroveň tlaku, dokonca aj mierne zvýšenie tlaku môže vyvolať vznik hypertenznej krízy.

Príčiny hypertenznej krízy

Hypertenzívne krízy sa vyskytujú v akomkoľvek štádiu hypertenzie vrátane symptomatickej (sekundárnej) arteriálnej hypertenzie. Niekedy vzniká hypertenzívna kríza aj u zdravého človeka. Avšak najčastejšie hypertenzné krízy sa vyskytujú v neskorých štádiách hypertenzie, ktoré sú komplikované aterosklerózou.

Opakované hypertenzné krízy, ich pravidelné opakovanie v niektorých prípadoch je výsledkom nepravidelnej liečby. Faktory, ktoré zvyšujú riziko hypertenzívnych kríz, okrem iného zahŕňajú stres, pitie veľkého množstva kávy a / alebo alkoholických nápojov, nadmerná konzumácia soli, prerušenie liečiv, ktoré znižujú tlak, vplyv meteorologických zmien, hormonálne poruchy a niektoré ochorenia mozgu a srdca. a obličiek.

Komplikácie hypertenznej krízy môžu byť pľúcny edém a edém mozgu.

Hypertenzívne krízy na pozadí aterosklerózy, vyvíjajúce sa u starších pacientov, sú zvyčajne ťažké a predĺžené. Takéto krízy sa zvyčajne vyskytujú náhle, sprevádzané prechodnými poruchami cerebrálnej cirkulácie a prudkým zvýšením krvného tlaku.

Kríza na pozadí aterosklerózy je charakterizovaná zvýšeným vnímaním podráždenia zraku a sluchu, návalu krvi do hlavy, závraty, nevoľnosť, vracanie, hluk a zvonenie v hlave a ušiach a tmavnutie v očiach.

Niekedy môže bolesť hlavy sprevádzať napätie v časných tepnách, bolesť v očiach a bolestivé pocity počas ich pohybu, fotofóbia. Okrem toho sa často pozorujú príznaky ako stupor, zvýšená ospalosť, psychomotorická agitácia, začervenanie alebo bledosť tváre, triaška, nadmerné močenie a niekedy aj krátkodobá strata vedomia.

Hypertenzívne krízy s lokálnym prejavom na pozadí aterosklerózy sú často spojené s poškodením krvného obehu v cievach mozgovej kôry a mozgového kmeňa. Výskyt neurologických porúch je v tomto prípade necitlivosť, mravčenie v určitých oblastiach pokožky tváre, končatín, prstov, niekedy psychomotorické poruchy, závraty, diplopia (zrakové videnie), znížená ostrosť zraku, blikanie "muchov" pred očami, iskry atď. Pozorované a porušenie šlachových reflexov atď., Epistaxia, niekedy významné, krvavé vracanie.

Klasifikácia hypertenzných kríz

Existuje niekoľko klasifikácií hypertenznej kríze z rôznych dôvodov:. Mechanizmus, ktorý by zvýšenie krvného tlaku v priebehu vývoja krízy, závažnosť komplikácií, klinických prejavov apod Je však dôležité si uvedomiť, že bez ohľadu na druh hypertenzná kríza u pacienta je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Hyperkinetické, hypokinetické a eukinetické krízy. V závislosti od charakteristík mechanizmu zvyšovania krvného tlaku sa rozlišuje niekoľko typov hypertenzných kríz: hyperkinetické, hypokinetické a aukinetické. Rozdiel medzi týmito typmi kríz je to, či sa zvýši uvoľňovanie krvi zo srdca alebo zvýši sa odolnosť periférnych ciev alebo oboje.

Pri hyperkinetických krízach sa pozoruje zvýšenie srdcového výkonu pri normálnom alebo zníženom periférnom vaskulárnom odporu (systolický tlak stúpa).

Hyperkinetické krízy sa v počiatočných štádiách hypertenzie (I-II) vyvíjajú spravidla rýchlo a bez výrazného predchádzajúceho zhoršenia blahobytu pacienta. Zrazu sa vyskytne ostrý bolesť hlavy, ktorá môže byť pulzujúca a v niektorých prípadoch sprevádzaná blikaním "muchov" pred vašimi očami. V niektorých prípadoch sa pacient cíti nevolno, niekedy sa vyskytuje zvracanie.

Vývoj krízy sprevádza nervové vzrušenie pacienta, pocit chvenia a tepla v celom tele, zvýšené potenie, palpitácie. Často sa koža stáva mokrou, na nej je vzhľad červených škvŕn. Rastliny sú čoraz častejšie (môže to byť sprevádzané bolesťou srdca a zvýšeným srdcovým rytmom).

Na pozadí výrazného zvýšenia systolického krvného tlaku diastolický tlak mierne stúpa o približne 30 až 40 mm Hg. Art., Čo vedie k zvýšenému pulznému tlaku. Srdečné abnormality sa môžu zistiť pomocou elektrokardiogramu.

Hyperkinetické krízy sú charakterizované rýchlym vývojom a krátkym trvaním - od niekoľkých minút až po niekoľko hodín. Krízy tohto typu sa môžu vyvinúť pri hypertenzii av niektorých formách sekundárnej hypertenzie. Vážne komplikácie po hyperkinetických krízach sú pomerne zriedkavé.

Pri hypokinetických krízach dochádza k poklesu srdcového výkonu a prudkému zvýšeniu rezistencie periférnych ciev (to znamená k zvýšeniu diastolického tlaku).

Hypokinetické krízy sa zvyčajne vyskytujú u pacientov s hypertenzívnou chorobou dlhú dobu (a - III štádiá ochorenia). Manifestácia krízy sa postupne rozvíja. Môže dôjsť k zhoršeniu zraku a sluchu. Rýchlosť pulzu zostáva normálna alebo dochádza k poklesu (bradykardia). Väčšinou zvyšuje diastolický krvný tlak.

Pri hypokinetickej kríze sa elektrokardiogram spravidla prejavuje výraznejšími poruchami než pri hyperkinetickej kríze.

Tento typ krízy zvyšuje riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Aukinetické krízy sú charakterizované normálnym srdcovým výdajom a zvýšenou periférnou vaskulárnou rezistenciou (t. J. Zvýšenie systolického aj diastolického tlaku).

Aukinetické krízy sa spravidla vyskytujú u pacientov trpiacich hypertenziou v štádiách II až III na pozadí významného zvýšenia krvného tlaku a niektorých foriem symptomatickej (sekundárnej) hypertenzie.

Krízy tohto typu sa vyvíjajú relatívne rýchlo s počiatočným zvýšeným krvným tlakom, ale na rozdiel od hyperkinetických kríz nemajú násilný vzor.

Nekomplikované a zložité krízy. V závislosti od prítomnosti škôd na cieľových orgánoch sprevádzajúcich krízu sú hypertenzné krízy rozdelené na nekomplikované a komplikované.

Nekomplikované krízy sa spravidla môžu vyvinúť v počiatočných štádiách hypertenzie. V tomto prípade dochádza k náhlemu nárastu krvného tlaku, ale nie sú žiadne výrazné príznaky poškodenia cieľových orgánov.

Pri nekomplikovanej kríze sa môže vyskytnúť dočasná ťažkosť v cerebrálnom krvnom obehu, množstvo neurovaskulárnych porúch a hormonálnych porúch (napríklad významné uvoľnenie adrenalínu). Príznaky nekomplikovanej hypertenznej krízy sú determinované prejavmi spojenými s prudkým nárastom tlaku, ako aj so zhoršeným cerebrálnym prietokom krvi.

Zvyčajne nekomplikovaná krvná hypertenzia začína náhle silnou pulzujúcou bolesťou hlavy, často sprevádzanou závratmi, nevoľnosťou, vracaním a poruchami zraku. Okrem toho, príznaky, ako sú anorexia vozuzhdenie, úzkosť, horúčka a potenie a strieda sa s pocitom chladu a trasúce sa v končatinách, pocit krátkeho dychu, dýchavičnosť, niekedy bolesť v srdci, výskyt červených škvŕn na koži, najmä na tvári, krku, a ruky, zvýšená srdcová frekvencia, prudké zvýšenie krvného tlaku, najmä systolický (horný).

Typické prejavy nekomplikovanej hypertenznej krízy sú pocit vnútorného trasenia, studeného potu a zimnica.

Nekomplikované hypertenzné krízy sa zvyčajne rozvíjajú rýchlo a sú krátkodobé (zvyčajne 2-3 hodiny), môžu byť ľahko zatvorené pomocou antihypertenzív. Avšak napriek absencii komplikácií v cieľových orgánoch kríza stále predstavuje určitú hrozbu pre život pacienta, preto je potrebné znížiť vysoký krvný tlak v priebehu niekoľkých hodín.

Komplikované hypertenzné krízy sú typickejšie pre neskoršie štádiá hypertenzie (II - III).

Najčastejšie pri komplikovanej hypertenznej kríze sú závažné vaskulárne poruchy, z ktorých najčastejšou je hypertenzná (hypertenzná) encefalopatia.

Hlavné nebezpečenstvo hypertenzná encefalopatia je jeho komplikácie, ako je mŕtvica, Parkinsonova choroba, znížená inteligencia, a ďalších. Okrem toho, hypertenzná kríza môže byť sprevádzaný ischemickej cievnej mozgovej príhody, opuch mozgu, pľúc, sietnice, infarkt myokardu, akútne zlyhanie obličiek, akútne zlyhanie ľavej komory, angína pektoris, srdcové arytmie, vaskulárne lézie, prechodné ischemické ataky atď.

Vývoj komplikovaných hypertenzívnych kríz sa zvyčajne vyskytuje postupne a môže trvať až niekoľko dní. Prvými prejavmi týchto kríz sú najčastejšie zvýšená ospalosť, pocit ťažkosti v hlave a tinitus. A pozorovať nasledovné príznaky: silnú bolesť hlavy, závraty, nevoľnosť, vracanie, silné bolesti v srdci.oblasti, vizuálne a poškodenie sluchu, zmätenosť, pomalé reakcie, mdloby, dýchavičnosť, dýchavičnosť, praská v pľúcach.

V náchylnej polohe môže byť dýchavičnosť veľmi silná, ale oslabená v polosežnej polohe. Koža pacienta so zložitou hypertenznou krízou sa stáva chladnou a suchou a tvár sa stáva modro-červená. Výrazné zmeny pulzu sa najčastejšie nedodržiavajú. Zvýšenie tlaku v komplikovanej kríze je prevažne neostré a silné ako pri nekomplikovanej hypertenznej kríze.

Komplikované krízy predstavujú hrozbu pre život pacienta a vyžadujú okamžité zníženie krvného tlaku. Funkciou komplikovaných hypertenzívnych kríz je skutočnosť, že sa postupne rozvíjajú a príznaky pretrvávajú niekoľko dní a niekedy po znížení krvného tlaku.

Existuje niekoľko druhov zložitých hypertenznej kríze, v závislosti na prevažujúcich cieľových lézií: mozgovej (závažné komplikácie postihujúce mozog), koronárnej (diviť koronárnej (ischemická) choroba srdca) a astma (existujú porušenie v ľavej srdcovej komory).

Krvná cerebrálna hypertenzia môže byť príčinou vzniku akútnych porúch cerebrálnej cirkulácie - hypertenznej encefalopatie, prechodných porúch cerebrálnej cirkulácie, mozgových príhod.

Hypertenzná mozgová kríza s diencefalickým syndrómom je charakterizovaná emocionálnou labilitou (nestabilitou), zvýšeným výdajom moču.

Hypertenzná mozgová kríza s hypotalamickým syndrómom sa vyznačuje prítomnosťou predispozície k opakovaniu neurózy u pacientov, ktorá je spojená s dysfunkciou hypotalamu. Pacienti trpiaci hypertenziou v štádiu II, ktorí majú príznaky dysfunkcie hypotalamu, sú veľmi citlivé na zmeny v poveternostných podmienkach.

Hlavným meteorologickým faktorom, ktorý má výrazný účinok na týchto pacientov, je zmena barometrického tlaku v smere jeho poklesu. U takýchto pacientov hypertenzná kríza spravidla posilňuje už existujúcu dysfunkciu hypotalamu, prispieva k dysfunkcii subkortikálnych centier. Na pozadí hypertenzívnych kríz s hypotalamickými poruchami sa často prejavujú poruchy krvného obehu mozgového kmeňa, závraty, prechodné dvojité videnie, nystagmus atď.

Koronárna hypertenzívna kríza môže vyvolať vývoj akútnej koronárnej nedostatočnosti, ktorej prejavy sú srdcová astma alebo pľúcny edém.

Neurovegetatívne, edematózne a konvulzívne krízy. Zjavenia neurovegetatívnej krízy, ktoré sa vyvinú dostatočne rýchlo, sú spojené s výrazným uvoľňovaním hormónu adrenalínu do krvi, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku stresu. Symptómy neurovegetatívne krízy sú pulzujúca bolesť hlavy, závraty, nevoľnosť, niekedy vracanie, pocit nedostatku vzduchu, nervové vzrušenie, nepokoj, úzkosť, hydratáciu pokožky, zimnica, potenie, tras v rukách, preferenčné zvýšenie systolického (horný) tlak, prípadne mierne horúčky telo. Takýto stav spravidla neprekročí 1-5 hodín a nepredstavuje zvýšenú hrozbu pre život pacienta. Často, po kríze, je hojné močenie.

Krížová hypertenzia alebo voda-soľ krízy sú spojené s nerovnováhou renín-angiotenzín-aldosterónového systému, ktorý je zodpovedný za udržiavanie konštantného vnútorného prostredia tela vrátane normálneho krvného tlaku. Takéto hypertenzné krízy sa vyskytujú častejšie u žien a sú často výsledkom pitia veľkého množstva tekutín.

Symptómy edémovej krízy sú opuch tváre a rúk, silná bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, svalová slabosť, zvýšená ospalosť, letargia, niekedy dezorientácia v priestore a čase, rôzne zrakové poruchy, poškodenie sluchu. Tieto prejavy môžu pretrvávať niekoľko dní.

Konvulzívna hypertenzívna kríza je zriedka pozorovaná a je jedným z najnebezpečnejších typov kríz. Niekedy krvácanie v mozgu môže byť dôsledkom kŕčovitého hypertenzného krízy.
Charakteristické príznaky tohto typu krízy, okrem typických pre všetky hypertenzné krízy, sú kŕče a strata vedomia.

Liečba a prevencia hypertenzných kríz, prvá pomoc

Ako sme už uviedli, hypertenzné krízy sa zvyčajne vyvíjajú náhle, často na pozadí uspokojivého pacienta alebo jeho pohody. V niektorých prípadoch ide o nezávislé prerušenie liečby predpísanú lekárom, abnormálny životný štýl, ktorý musí nasledovať pacient s hypertenziou a vedie k vzniku hypertenznej krízy.

Pri prvých príznakoch počiatočnej krízy je dôležité, aby pacient a jeho príbuzní neboli prekvapení, ale včas prijali potrebné opatrenia. Je možné, že okrem núdzovej starostlivosti bude pacient potrebovať okamžitú hospitalizáciu, najmä ak je kríza komplikovaná.

Pred príchodom lekára by mal byť pacient umiestnený do polovice sedenia, čo pomôže zabrániť útokom na udusenie alebo ich podstatne oslabiť. Vzhľadom na to, že pacienti s hypertenzívnou krízou majú zvyčajne pocit tŕmenia a zimnica, je potrebné obaliť pacientov nohy a dolné končatiny, zahriať ich s fľašou s horúcou vodou, horúcim kúpeľom na nohy alebo umiestniť horné ošúpanie na dolné končatiny. Pacient potrebuje čerstvý vzduch.

Je dôležité, aby pacient okamžite odobral mimoriadnu dávku hypotenzívneho lieku predpísaného lekárom. Zníženie krvného tlaku nesmie byť náhle: do 1 hodiny sa má znížiť o 25-30 mm Hg. Art. v porovnaní s pôvodným.

Pri závažných bolestiach hlavy sa odporúča, aby pacient užíval jednu tabletku diuretického lieku. Pri silnej bolesti v srdci pacienta môžete pod jazyk podať jednu tabletu valylónu alebo nitroglycerínu. Nemali by ste však používať nové lieky, ktoré pacient predtým neprijal. Ak sú potrebné ďalšie lieky, mali by byť predpísané lekárom.

Lekári ambulancií spravidla injekčne podávajú antihypertenzívne lieky na rýchle odstránenie prejavov krízy. Ďalšia liečba je predpísaná ošetrujúcim lekárom alebo v nemocnici, ak je pacient hospitalizovaný.

Počas hypertenznej krízy pacient potrebuje aj psychologickú podporu od príbuzných, pretože pacient trpí úzkosťou, úzkosťou a strachom zo smrti. Preto by sa príbuzní nemali snažiť pacienta upokojiť a rozprávať sa s ním v pokojnom a benevolentnom tóne.

Hospitalizácia pre hypertenznú krízu nie je potrebná pre všetkých pacientov. V prípade nekomplikovanej hypertenznej krízy zvyčajne stačí na zmiernenie symptómov intravenóznou injekciou antihypertenzívnych liekov s následnou ambulantnou liečbou. Hospitalizácia je nevyhnutná pre pacientov, u ktorých sa kríza poprvýkrát vyvinula bez ohľadu na prítomnosť komplikácií, ako aj u pacientov s komplikovanými krízami.

V nemocnici alebo v ambulantnej liečbe sa má monitorovať krvný tlak a príznaky naznačujúce porušenie nervového systému. Je veľmi dôležité správne interpretovať sťažnosti a symptómy a nie absolútnu úroveň krvného tlaku.

Pri nekomplikovanej kríze je často dôsledkom užívania 1-2 tabliet kaptoprilu atď.

Pri absencii výrazného terapeutického účinku pri užívaní týchto liekov sa podávajú injekcie dibazolu, obsidiánu, klofelínu, nitroprusidu sodného, ​​nimodipínu, furosemidu, síranu horečnatého a enalaprilu maleátu. V niektorých prípadoch je predpísaný pentamín.

Clopheline má pozoruhodný účinok pri hypertenzných krízach akéhokoľvek typu, znižuje srdcovú frekvenciu, srdcový výkon a periférnu vaskulárnu rezistenciu, účinne znižuje krvný tlak, najmä v krízach sprevádzaných tachykardiou. Pri intramuskulárnej alebo intravenóznej injekcii sa klonidín použije vo forme 0,01% roztoku v dávke 0,5 až 1 ml. Hypotenzívny účinok sa pozoruje už 3 až 5 minút po intravenóznej injekcii a dosahuje maximum v 15-30 minútach. Liečivo sa má podávať pomaly, najmä počas hypokinetickej krízy, aby sa zabránilo kolapsu (tj akútnej vaskulárnej nedostatočnosti). Po injekcii by mal byť pacient v horizontálnej polohe v kľude 2-3 hodiny.

Treba mať na pamäti, že pri hypertenznej kríze by sa nemala snažiť znížiť arteriálny index na normu. Postačuje to znížiť na ukazovatele, pri ktorých sa zlepšuje jeho zdravotný stav.

Ak sú hlavné prejavy krízy mozgové príznaky bez príznakov ohniskových porúch, môžu sa na zmiernenie tejto krízy použiť intravenózne injekcie droperidolu. Táto droga prispieva k rýchlemu zlepšeniu zdravia a miernemu zníženiu krvného tlaku. Droperidol začne pôsobiť po 2-4 minútach. Po 10 až 15 minútach sa pozoruje znateľný účinok, ale účinok lieku je krátky (1 hodina).

Na zvýšenie a konsolidáciu účinku vyplývajúceho z používania droperidolu sa odporúča užívať diuretiká v kombinácii s inými antihypertenzívami. Diuretiká tiež odstránia opuch.

Okrem liekov, ktoré sú zamerané na znižovanie krvného tlaku, v prípade potreby lekár predpíše lieky, ktoré eliminujú porušenie kardiovaskulárneho systému atď. Spôsobené alebo posilnené hypertenznou krízou.

Vzhľadom na to, že vývoj hypertenzívnych kríz často poukazuje na nedostatočnosť liečby, je celkom možné, že bude potrebný individuálny terapeutický program.

Pacient musí nielen užívať lieky, ale aj striktne dodržiavať odporúčania lekára týkajúce sa životného štýlu a stravovania. V budúcnosti, keď prebehne akútna fáza krízy, odporúča sa uskutočniť fyzickú činnosť, samozrejme, bez preťaženia.

Počas obdobia zotavenia je potrebné úplne opustiť používanie stolovej soli a ďalej sledovať bezolejovú diétu alebo diétu s malým množstvom soli, fajčiť a piť alkohol a ak je to možné, vyhnúť sa stresovým situáciám.

Pri hyperkinetickej hypertenznej kríze sa núdzová starostlivosť často začína intravenóznou injekciou Dibazolu. Tento liek má antispazmotický účinok a pomáha znižovať srdcový výdaj. Antihypertenzívny účinok lieku Dibazol je mierny a niekedy mierny, preto sa v kombinácii s ním majú používať aj iné lieky.

V kríze tohto typu, najmä v súvislosti s tachykardiou a poruchami srdcového rytmu, používanie betablokátorov prináša pozoruhodný pozitívny účinok.

Na zmiernenie krízy sa podáva intravenózna injekcia anaprilínu, ktorá sa podáva injekčne do prúdu. Pokles krvného tlaku nastáva v priebehu niekoľkých minút po podaní a maximálny účinok sa pozoruje po 30 minútach. V budúcnosti sa anaprilín podáva perorálne v 60-120 mg / deň, aby sa zabránilo opakovanej kríze.

Treba však mať na pamäti, že beta-adrenergné blokátory nemožno použiť na bronchiálnu astmu, spomalenie srdcovej frekvencie a narušenie atrioventrikulárneho vedenia.

Ak je hyperkinetická kríza sprevádzaná výrazným emočným vzrušením a tachykardiou, môže byť ako pomocné činidlo použitá intravenózna alebo intramuskulárna injekcia 0,1% roztoku (1 ml). Táto droga znižuje krvný tlak počas 30-50 minút a tiež má výrazný sedatívny (sedatívny) účinok. Niekedy sa vyskytuje mierny hypnotický účinok.

Na zmiernenie hypokinetických kríz sa hypotenzné lieky používajú hlavne na zníženie rezistencie periférnych ciev, výhodne majú tiež sedatívny účinok. Pri hypokinetických krízach je lepšie aplikovať antihypertenzívne lieky metódou odkvapkávania, pretože umožňuje dosiahnuť zníženie krvného tlaku bez rizika rozvoja kolapsu (ťažká vaskulárna insuficiencia) a zhoršenia krvného obehu.

Dibazol je pomerne účinný prostriedok na zmiernenie hypokinetickej krízy. Taktiež sa používa 2,5% roztok aminazínu, ktorý sa podáva intravenózne kvapkacou metódou rýchlosťou 15 až 30 kvapiek za minútu. Aminazín pomáha znižovať zvýšenú excitabilitu ciev motorového centra a odstraňovať psycho-emocionálny stres a tiež neutralizuje pôsobenie hormónov adrenalín a noradrenalín.

Liečivo sa môže použiť na intravenóznu injekciu. Aminazín sa má podávať veľmi pomaly v dávkach 2-3 ml, nezabudnite mieriť krvný tlak na druhej strane. Po zavedení lieku by mal 1-2 hodiny ležať v posteli. Hypotenzívny účinok aminazínu sa objavuje počas prvých minút po podaní a dosahuje maximálny účinok počas 10-15 minút.
Na zastavenie eukinetickej krízy je tiež možné použiť chlórpromazín a dibazol.

Pred hospitalizáciou pacienta sa môže 5% roztok pentamínu podávať pomaly intravenózne v prúde, pričom sa nepretržite monitoruje krvný tlak. Avšak intravenózna intravenózna injekcia pentamínu môže vyvolať vývoj kolaptoidného stavu. V tomto prípade budete musieť zadať kofeín alebo mezatón.

Pri uvoľnení hypertenznú krízu, srdcové astma morbidity a celkovej excitácia, lekári zvyčajne používajú ganglioblokatorov kombinácii s droperidol, ktorá pomáha odstrániť budenie a zvýšenou znižovať krvný tlak ganglioblokatorov.

Špecializované tímy ako rýchlo pôsobiace antihypertenzívne lieky môžu používať liek arfonad, ktorý sa podáva intravenózne. Účinok tohto lieku sa vyvinie do 3 minút, ale rýchlo sa zastaví - 10-25 minút po ukončení infúzie.

Relatívna hypertenzná kríza komplikovaná akútnou koronárnou insuficienciou sa uskutočňuje pri súčasnom používaní liekov proti bolestiam.

Ak je hypertenzná kríza komplikovaná akútnym narušením cerebrálneho obehu, najskôr aplikujte antihypertenzíva. Ďalej sa uskutoční intramuskulárna injekcia 25% roztoku síranu horečnatého (10 ml) a intravenózneho 2,4% roztoku aminofylínu (10 ml na 20 ml 20 až 40% roztoku glukózy). Ďalej potrebujete špeciálnu terapiu, ktorú by mali vykonávať kvalifikovaní neurológovia.

Úľava z hypertenznej krízy vo féochromocytom sa uskutočňuje pomocou fentolamínu alebo tropafénu, prípravkov zo skupiny alfa-blokátorov. Na intravenózne alebo intramuskulárne injekcie sa používa 0,5% roztok fentolamínu (1 ml) alebo 1-2% roztok tropafenu (1-2 ml). Môžete tiež použiť chlórpromazín na zmiernenie hypertenznej krízy vo féochromocytom.

Treba mať na pamäti, že pri hypertenznej kríze by sa nemala snažiť znížiť arteriálny index na normu. Stačí ju znížiť na ukazovatele, pri ktorých sa zlepší pohoda pacienta.

Preventívne opatrenia na prevenciu vzniku hypertenzných kríz sú podobné ako prevencia hypertenzie. Krvný tlak sa má pravidelne sledovať a liečiť hypertenzia. Keď sa vyskytnú krízy, mali by sa objasniť ich dôvody, aby sa predišlo faktorom, ktoré vyvolávajú vývoj krízy.

Hlavné odporúčania preventívnej povahy sú, samozrejme, racionálna práca a odpočinok, správna výživa v súlade s potrebnými obmedzeniami pre hypertenziu, odmietanie zlá návykov, absencia stresových situácií, ich včasná prevencia a úspešné prekonanie v prípade výskytu.

Okrem toho prevencia hypertenzných kríz by mala zahŕňať pacientovu súlad s lekárskymi predpismi pre užívanie antihypertenzív. Dokonca aj s dobrými životnými podmienkami, nemali by ste prestať užívať lieky, ktoré vám predpísal Váš lekár, pretože to môže byť impulz pre vznik hypertenznej krízy.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Je možné odkvapkať vizin na praskacej nádobe

Aké kvapky pomôžu, ak praskla nádoba v okuČo robiť, ak praskne plavidlo v oku, kvapky, ktoré môžu pomôcť v tejto situácii - tieto otázky zaujímajú mnohých pacientov.

Druhy vaskulárnych ochorení mozgu a spôsoby ich liečby

Mozog je jedným z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele. Zo stavu svojho zdravia závisí priamo na kvalite a trvaní ľudského života. Akékoľvek porušenie v práci svojich plavidiel môže viesť k vážnym následkom pre osobu a dokonca k jeho smrti.

Stanovenie rizika pri hypertenzii

Termín "arteriálna hypertenzia", ​​"arteriálna hypertenzia" označuje syndróm zvyšovania krvného tlaku (BP) pri hypertenzii a symptomatickej arteriálnej hypertenzii.Treba zdôrazniť, že prakticky neexistuje žiadny sémantický rozdiel v pojmoch hypertenzia a hypertenzia.

Hypotenzia: príčiny patológie a mechanizmus jej vývoja

Normálny systolický krvný tlak osoby je 120 a diastolický je 80. Tlak, ktorý má nižšie hodnoty, je nízky. Je považovaný za celý svet. Ruská lekári však dodávajú, že liečba vyžaduje tlak u mužov, ktorých hladina je nižšia ako 100/60 a u žien menej ako 95/60.

Syndróm vertebrobasilárneho arteriálneho systému

Závraty s ostrými zmenami v polohe tela sú známe každému. Ak sa však takéto epizódy vyskytujú veľmi často, čo spôsobuje veľa utrpenia, mali by ste im venovať veľkú pozornosť.

Monocyty v krvi

Monocyty (MONO) sú bunky obehového systému, ktoré patria do série leukocytov. Sú najväčšími predstaviteľmi rodiny leukocytov.Tvorba týchto bunkových prvkov sa vyskytuje v bunkách kostnej drene, odkiaľ vstupujú do krvi.