Z tohto článku sa dozviete: čo je aortálna stenóza, aké sú mechanizmy jej vývoja a príčiny jeho výskytu. Symptómy a liečba choroby.

Aortálna stenóza je patologické zúženie veľkej koronárnej cievy, cez ktorú vstupuje krv z ľavej komory do cievneho systému (v systémovej cirkulácii).

Čo sa deje v patológii? Z rôznych dôvodov (kongenitálne malformácie, reumatizmus, kalcifikácia) sa lumen aorty zužuje pri výstupe z komory (v oblasti ventilov) a sťažuje to, aby krv pretekala do cievneho systému. V dôsledku toho sa zvyšuje tlak v komore komory, objem kŕčovej krvi klesá a v priebehu času sa objavujú rôzne príznaky nedostatočného prívodu krvi do orgánov (rýchla únava, slabosť).

Toto ochorenie je dlhodobo (desaťročia) úplne asymptomatické a prejavuje sa až po zúžení lúmenu cievy o viac ako 50%. Výskyt príznakov srdcového zlyhania, angíny pektoris (typ koronárnej choroby) a mdloby značne zhoršuje prognózu pacienta (priemerná dĺžka života sa zníži na 2 roky).

Patológia je nebezpečná z dôvodu jej komplikácií - dlhodobá progresívna stenóza vedie k nezvratnému zvýšeniu komory (dilatácie) ľavej komory. Pacienti s ťažkými symptómami (po zúžení lumen cievy o viac ako 50%) vyvinú srdcovú astmu, pľúcny edém, akútny infarkt myokardu, náhlu srdcovú smrť bez zjavných príznakov stenózy (18%), zriedkavo ventrikulárnu fibriláciu, čo zodpovedá zástave srdca.

Vyšetrenie aortálnej stenózy je úplne nemožné. Metódy chirurgickej liečby (ventilová protetika, dilatačná dilatácia pomocou balónikovej dilatácie) sú indikované po objavení sa prvých príznakov aortálnej kontrakcie (dýchavičnosť s miernou námahou, závrat). Vo väčšine prípadov je možné výrazne zlepšiť prognózu (viac ako 10 rokov pre 70% prevádzky). Klinické pozorovanie sa vykonáva v ktoromkoľvek štádiu života.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Kardiológ ošetruje pacientov s aortálnou stenózou, srdcová chirurgia vykonávajú chirurgickú korekciu.

Podstata aortálnej stenózy

Slabá väzba veľkého krvného obehu (krv z ľavej komory cez aortu vstupuje do všetkých orgánov) je trikuspidálna aortálna chlopňa v ústach cievy. Odhaľuje to, že prechádza časťou krvi do cievneho systému, ktorý komôrka vytláča počas kontrakcie a zatvára, zabraňuje ich pohybu späť. Na tomto mieste sa objavujú charakteristické zmeny v cievnych stenách.

V patológii dochádza k rôznym zmenám listu a tkaniva aorty. Môžu to byť jazvy, adhézie, adhézie spojivového tkaniva, usadeniny vápenatej soli (stužovanie), aterosklerotické pláty, vrodené malformácie chlopne.

Kvôli takýmto zmenám:

 • svetlo plavidla sa postupne zužuje;
 • ventilové steny sú nepružné, husté;
 • nedostatočne otvorené a zatvorené;
 • zvýši sa krvný tlak v komore, čo spôsobí hypertrofiu (zhrubnutie svalovej vrstvy) a dilatáciu (zvýšenie objemu).

Výsledkom je nedostatok zásobovania všetkými orgánmi a tkanivami krvou.

Stenóza aorty môže byť:

 1. Nad ventil (od 6 do 10%).
 2. Subvalvulárny (od 20 do 30%).
 3. Ventil (od 60%).

Všetky tri formy môžu byť vrodené, iba získané. A keďže ventilová forma je bežnejšia, hovorí o aortálnej stenóze, zvyčajne to znamená túto formu ochorenia.

Patológia veľmi zriedkavo (v 2%) sa javí ako nezávislá, najčastejšie sa spája s inými malformáciami (mitrálnou chlopňou) a ochoreniami kardiovaskulárneho systému (koronárna choroba srdca).

Stenóza / porucha aorty: príčiny, príznaky, operácia, prognóza

Srdcové chyby sú teraz pomerne bežnou patológiou kardiovaskulárneho systému a sú vážnym problémom, pretože na dlhú dobu môže byť skryté a počas prejavu stupeň poškodenia srdcových chlopní už ide tak ďaleko, že môže vyžadovať len chirurgický zákrok. Preto, pri najmenšom označení, mali by ste ihneď navštíviť lekára, aby ste objasnili diagnózu. To je obzvlášť charakteristické pre takú poruchu, ako je stenóza úst aorty alebo aortálna stenóza.

Stenóza aortálnej chlopne je jednou zo srdcových chýb, charakterizovaná zúžením aorty, opúšťaním ľavej komory a zvyšovaním tlaku na myokard všetkých častí srdca.

Nebezpečenstvo aortálnej poruchy spočíva v tom, že keď sa lumen aorty zužuje, množstvo krvi nevyhnutné pre telo nevstúpi do krvných ciev, čo vedie k hypoxii (nedostatok kyslíka) mozgu, obličiek a ďalších životne dôležitých orgánov. Okrem toho srdce, ktoré sa pokúša zatlačiť krv do stenózy, vykonáva zvýšenú prácu a dlhodobá práca v takýchto podmienkach nevyhnutne vedie k rozvoju zlyhania obehu.

Medzi ďalšie ochorenia ventilov sa pozoruje aortálna stenóza v 25-30% a častejšie sa u mužov rozvíja a kombinuje sa hlavne s defektmi mitrálnej chlopne.

Prečo vzniká zlozenie?

vrodená stenóza - abnormálne vyvinutá aortálna chlopňa

V závislosti od anatomických charakteristík defektu dochádza k poškodeniu prepadu, ventilu a subvalvulárnej aorty. Každá z nich môže byť vrodená alebo získaná, aj keď stenóza ventilu je často spôsobená získanými príčinami.

Hlavnou príčinou vrodenej stenózy aorty je porušenie normálnej embryogenézy (vývoj v prenatálnom období) srdca a veľkých ciev. Môže sa to vyskytnúť u plodu, ktorého matka má zlé návyky, žije v ekologicky nepriaznivých podmienkach, má nedostatočnú výživu a má dedičnú predispozíciu ku kardiovaskulárnym ochoreniam.

Príčiny získanej stenózy aorty:

 • Reumatizmus alebo akútna reumatická horúčka s opakujúcimi sa útokmi v budúcnosti - ochorenie spôsobené streptokokovou infekciou a charakterizované difúznou léziou spojivového tkaniva, najmä v srdci a kĺboch,
 • Endokarditída, alebo zápal vnútorného obloženia srdca, rôznych etiológií - spôsobených baktériami, hubami a inými mikroorganizmami, ktoré vstupujú do systémového obehu počas sepsy ("infekcia" krvi), napríklad u osôb so zníženou imunitou, intravenóznych drogových závislostí atď.
 • Aterosklerotické prekryvy, ložiská vápenatých solí v letákoch s aortálnou chlopňou u starších pacientov s aterosklerózou aorty.

získaná stenóza - aortálna chlopňa je ovplyvnená vonkajšími faktormi

U dospelých a starších detí je ochorenie aortálnej chlopne najčastejšie spôsobené reumatizmom.

Video: podstata aortálnej stenózy - medicínska animácia

Príznaky u dospelých

U dospelých sú príznaky v počiatočnom štádiu ochorenia, keď je oblasť ústia aortálnej chlopne mierne zúžená (menej ako 2,5 cm2, ale viac ako 1,2 cm2) a stenóza je mierna, môže chýbať alebo sa mierne prejavuje. Pacient sa obáva nedostatku dychu s výraznou fyzickou námahou, srdcovými palpitáciami alebo zriedkavými bolesťami na hrudníku.

Pri druhom stupni aortálnej stenózy (otevíraná plocha 0,75 - 1,2 cm 2) sa objavia príznaky stenózy jasnejšie. Patrí medzi ne ťažkú ​​dýchavičnosť pri námahe, bolesť srdca, anginózne prírode, bledosť, slabosť, únavu, synkopy spojené s menším počtom krvi katapultoval do aorty, dolnej končatiny edém, suchý kašeľ, záchvaty dýchavičnosti vyvolané stagnáciu krvi v cievach v pľúcach,

V prípade kritickej stenózy alebo silného stupňa stenózy aortálneho otvoru s plochou 0,5 - 0,75 cm 2 symptómy pacientovi trpia dokonca aj v pokoji. Okrem toho existujú náznaky ťažkým srdcovým zlyhaním - označené opuchy nôh, nohy, stehná, brucho alebo celé telo, dýchavičnosť a astma s minimálnou aktivitou domácností, modré sfarbenie kože a prstov (akrozianoz), pretrvávajúca bolesť v srdci (hemodynamická angína),

Príznaky u detí

U novorodencov a dojčiat je ochorenie aortálnej chlopne vrodené. U starších detí a dospievajúcich sa zvyčajne získava stenóza aortálnej chlopne.

Symptómy stenózy ústnej časti aorty u novorodenca sú prudké zhoršenie v prvých troch dňoch po narodení. Dieťa sa stáva letargické, zle sa mu podrží prsia, koža tváre, ruky a nohy nadobudne modrastý odtieň. Ak stenóza nie je rozhodujúca (viac ako 0,5 cm2), v prvých mesiacoch sa dieťa môže cítiť uspokojivé a zhoršenie sa zaznamená v prvom roku života. U dieťaťa sa pozoruje slabý prírastok hmotnosti a zaznamenávajú sa tachykardia (viac ako 170 úderov za minútu) a dýchavičnosť (viac ako 30 respiračných pohybov za minútu alebo viac).

Pre všetky takéto príznaky by mali rodičia okamžite kontaktovať pediatra, aby objasnil stav dieťaťa. Ak lekár počuje v prípade chyby srdcový šelest, predpíše ďalšie metódy vyšetrenia.

Diagnóza ochorenia

Diagnózu aortálnej stenózy možno predpokladať aj vo fáze rozhovoru a vyšetrenia pacienta. Z charakteristických znakov upozorňujeme na seba:

 1. Ostrý bledosť, slabosť pacienta,
 2. Opuch tváre a nôh,
 3. akrozianoz,
 4. Môže byť dyspnoe v pokoji,
 5. Pri počúvaní hrudníka pomocou stetoskopu sa pri projekcii aortálnej chlopne (v 2. interkostálnom priestore napravo od hrudnej kosti) počuje hluk, ako aj v pľúcach mokré alebo suché pazúry.

Na potvrdenie alebo vylúčenie navrhovanej diagnózy sú predpísané ďalšie vyšetrovacie metódy:

 • Echokardioskopia - ultrazvuk srdca - umožňuje nielen vizualizáciu chlopňového aparátu srdca, ale aj vyhodnotenie dôležitých indikátorov, ako je intrakardiálna hemodynamika, ejekčná frakcia ľavej komory (zvyčajne nie menej ako 55%) atď.
 • EKG, ak je to potrebné s nákladom, na posúdenie tolerancie motorickej aktivity pacienta,
 • Koronárna angiografia u pacientov so súbežnými léziami koronárnych artérií (ischémia myokardu pomocou EKG alebo klinicky angína pectoris).

liečba

Voľba liečby sa vykonáva vždy prísne individuálne. Aplikujte konzervatívne a chirurgické metódy.

Lieková terapia sa obmedzuje na vymenovanie liekov, ktoré zlepšujú kontraktilitu srdca a prietok krvi z ľavej komory na aortu. Patria sem srdcové glykozidy (digoxín, strofantín atď.). Je tiež potrebné uľahčiť prácu srdca pomocou diuretických liekov, ktoré odstraňujú prebytočnú tekutinu z tela a tým zlepšujú "čerpanie" krvi cez cievy. Z tejto skupiny sa používajú indapamid, diuver, lasix (furosemid), veroshpiron atď.

Chirurgická liečba chlopennej stenózy aorty sa používa v prípadoch, keď pacient už má prvé klinické prejavy srdcového zlyhania, ale nemala čas na to, aby sa podrobil závažnému priebehu. Preto je pre srdcového chirurga veľmi dôležité zachytiť túto líniu, keď je operácia už preukázaná, ale ešte nie je kontraindikovaná.

 1. Metóda chirurgickej plastickej chirurgie na ventile pozostáva z vykonania operácie pod celkovou anestézou s disekciou hrudnej kosti a spájaním kardiopulmonárneho bypassu. Po prístupe k aortálnemu ventilu sa časti ventilov rozdelia s potrebným uzáverom ich častí. Metóda môže byť aplikovaná u detí a dospelých. Nevýhody sú tiež vysokým rizikom recidivujúcej stenózy, ako aj zmien cicavcov na ventilových letákoch.

minimálne invazívne chirurgické zákroky na náhradu plastov alebo ventilov

Metóda balónovej valvuloplastiky pozostáva z prechodu katétra cez tepny do srdca, na konci ktorého je balón v zbalenom stave. Keď lekár pod röntgenovou kontrolou dosiahne aortálnu chlopňu, balónik sa rýchlo nafúkne s prasknutými akreterovanými hrotmi. Metóda môže byť použitá u detí i dospelých. Nevýhody metódy sú účinnosť nie viac ako 50% a vysoké riziko opakovania stenózy ventilu.

 • Metóda ventilnej protézy pozostáva z odstránenia vlastných ventilových letákov a pri transplantácii mechanickej alebo biologickej protézy (ľudská mŕtva, prasa). Používa sa hlavne u dospelých. Nevýhody metódy spočívajú v potrebe celoživotného podávania antikoagulancií počas mechanickej protetiky a vysokého rizika opakovanej stenózy počas transplantácie biologickej chlopne.
 • Indikácie pre operáciu stenózy aorty:

  • Veľkosť otvoru aorty je menšia ako 1 cm2,
  • Stenóza u detí vrodenej prírody,
  • Kritická stenóza u gravidných žien (pomocou balónovej valvuloplastiky),
  • Ejekčná frakcia ľavej komory menej ako 50%
  • Klinické prejavy zlyhania srdca.

  Kontraindikácie k chirurgickému zákroku:

  1. Vek nad 70 rokov
  2. Terminálna fáza srdcového zlyhania,
  3. Závažné komorbidné ochorenia (diabetes mellitus vo fáze dekompenzácie, bronchiálna astma počas ťažkej exacerbácie atď.).

  Životný štýl s stenózou aortálnej chlopne

  V súčasnosti srdcová choroba, vrátane stenózy aortálnej chlopne, nie je veta. Ľudia s takouto diagnózou žijú v pokoji, hrajú šport, nosia a zrodujú zdravé deti.

  Napriek tomu by ste nemali zabudnúť na patológiu srdca a mali by ste viesť určitý životný štýl, pričom hlavné odporúčania zahŕňajú:

  • Diéta je výnimkou pre mastné a vyprážané potraviny. odmietanie zlých návykov; jesť veľké množstvá ovocia, zeleniny, obilnín, mliečnych výrobkov; obmedzenie korenín, kávy, čokolády, mastných mäsov a hydiny;
  • Primerané fyzické aktivity - chôdza, pešia turistika v lese, neaktívne kúpanie, lyžovanie (všetko po porade s lekárom).

  Tehotenstvo nie je kontraindikované u žien s aortálnou stenózou, ak stenóza nie je kritická a závažné zlyhanie obehového systému sa nevyvíja. Potrat je indikovaný iba vtedy, ak má žena zhoršujúci sa stav.

  Porucha sa určuje za prítomnosti porúch obehu 2B - 3 stupňov.

  Po operácii by mala byť fyzická aktivita vylúčená počas rehabilitácie (1-2 mesiace alebo viac v závislosti od stavu srdca). Deti po chirurgickom zákroku by nemali navštevovať vzdelávacie inštitúcie na dobu odporúčanú lekárom a tiež by sa mali vyhýbať preplneným miestam, aby sa zabránilo respiračným infekciám, ktoré môžu výrazne zhoršiť stav dieťaťa.

  komplikácie

  Komplikácie bez operácie sú:

  1. Pokrok chronického srdcového zlyhania na smrteľné,
  2. Akútna zlyhanie ľavej komory (pľúcny edém),
  3. Fatálne arytmie (ventrikulárna fibrilácia, ventrikulárna tachykardia),
  4. Tromboembolické komplikácie v prípade fibrilácie predsiení.

  Komplikácie po chirurgickom zákroku sú krvácanie a vyčerpanie pooperačnej rany, ktorej prevenciou je dôsledná hemostáza (kauterizácia malých a stredných ciev v rane) počas operácie, ako aj pravidelné bandáže v počiatočnom pooperačnom období. Z dlhodobého hľadiska môže dôjsť k akútnej alebo opakovanej backendokarditíde s léziami ventilov a restenózou (opätovná fúzia ventilových letákov). Prevencia je antibiotická terapia.

  výhľad

  Prognóza bez liečby je nepriaznivá, najmä u detí, pretože v prvom roku života zomrie bez operácie 8,5% detí. Po operácii je prognóza pri absencii komplikácií a závažného srdcového zlyhania priaznivá.

  V prípade nekritickej kongenitálnej stenózy aortálnej chlopne v podmienkach pravidelného monitorovania ošetrujúcim lekárom prežitie bez chirurgického zákroku dosiahne mnoho rokov a keď pacient dosiahne vek 18 rokov, vyrieši sa problém chirurgie.

  Všeobecne možno povedať, že možnosti modernej, vrátane pediatrickej, kardiochirurgickej operácie umožňujú, aby bola chyba napravená tak, aby pacient mohol žiť dlhý, šťastný a neoblomný život.

  Stenóza aorty: symptómy, stupne, liečba

  Aortálna stenóza, inými slovami, môže byť označovaná ako aortálna stenóza. Predložená choroba je vrodená alebo získaná v priebehu času. Je charakterizovaný výrazným zúžením výstupného traktu ľavej komory blízko aortálnej chlopne.

  Varianty aortálnej stenózy

  Toto ochorenie je schopné vyvolať určitú ťažkosť pri odtoku krvi z ľavej komory a tiež do istej miery prispieva k prudkému zvýšeniu ukazovateľov tlakového gradientu medzi aortou a komorou. Aortálna stenóza má niekoľko odrôd:

  1. Ventil, ktorý je vrodený alebo získaný.
  2. Ventil má iba vrodený charakter.
  3. Subvalvulárny - nadobudnutý alebo vrodený.

  Aké sú príčiny získanej stenózy aorty?

  Dnes má veľký počet ľudí problém. Potom ich lekár diagnostikoval - získal aortálnu stenózu. Existuje niekoľko bežných dôvodov, prečo človek začne bojovať proti tejto chorobe:

  • Ateroskleróza aorty.
  • Významné degeneratívne zmeny vo ventile. V budúcnosti môže dôjsť k kalcifikácii.
  • Reumatická lézie chlopňových chlopní. Najčastejšie ľudia vyvíjajú získanú aortálnu stenózu z tohto dôvodu.
  • Infekčná endokarditída.

  Reumatická chlopňová alebo reumatoidná endokarditída prispieva k významnému zníženiu počtu letákov ventilov. Z tohto dôvodu sa môžu stať tuhými alebo pevnými. To je hlavný dôvod zúženia ventilového otvoru. Špecialisti majú často možnosť sledovať kalcifikáciu aortálnej chlopne, čo prispieva k výraznému zvýšeniu mobility ventilov.

  Počas nástupu infekčnej endokarditídy má pacient podobnú zmenu, ktorá v budúcnosti povedie k vzniku ochorenia, ako je aortálna stenóza. Keď k tomu dôjde, primárny degeneratívny ventil sa zmení. Vrodené ochorenia sa často vyskytujú v dôsledku vzniku defektu a abnormalít vo vývoji ventilu. Ak hovoríme o neskorom štádiu ochorenia, potom sa výrazné kalcifikácie môže spojiť s hlavnými príznakmi. Prispieva k zhoršeniu choroby.

  Na základe vyššie uvedených informácií takmer všetci pacienti v určitých štádiách stenózy aorty čelia deformácii aortálnej chlopne, ako aj ťažkej kalcifikácii.

  Bežné symptómy aortálnej stenózy

  Stále viac lekári diagnostikujú pacientov s aortálnou stenózou. Príznaky tejto choroby môžu byť odlišné, pretože stupeň zanedbávaného stavu závisí od stupňa ochorenia. Niektorí pacienti na dlhú dobu nepociťujú nepríjemné pocity alebo nezvyčajné pocity, takže ani nepociťujte, že sú chorí.

  Pri výraznom zúžení ventilového otvoru môžu ľudia pozorovať začiatok ťahov. Tiež sa rýchlo unavia, pocítia slabosť počas fyzickej námahy, zápasia s mdlobou, rovnako ako závraty počas rýchlej zmeny polohy tela. Všetky tieto choroby naznačujú, že človek zažil chorobu, ako je aortálna stenóza. Príznaky môžu byť podobné iným ochoreniam, takže je potrebné vyšetriť lekárom. Pacienti majú často pocit dýchania pri chôdzi.

  Ak hovoríme o vážnych prípadoch, človek môže pocítiť pravidelné záchvaty bezduchu, ktoré sú spôsobené pľúcnym edémom alebo srdcovou astmou. Pacienti, u ktorých je izolovaná stenóza aorty, sa môžu sťažovať na príznaky zlyhania pravej komory. To znamená, že majú pocit ťažkosti v správnom hypochondriu a rôznych edémách.

  Všetky symptómy aortálnej stenózy sa prejavujú dokonca aj s malými prejavmi pľúcnej hypertenzie, ktoré sú spôsobené poruchami mitrálnej chlopne spolu s aortálnou stenózou. V závislosti od stupňa aortálnej stenózy pacient cíti rôzne znaky a symptómy ochorenia. Pri všeobecnom vyšetrení pacienta môže byť identifikovaná bledosť kože, ktorá je charakteristická pre túto chorobu.

  Ako môžem určiť túto chorobu

  Lekári používajú niekoľko základných metód na správnu diagnostiku pacienta. Výber tejto metódy závisí od stupňa aortálnej stenózy.

  • Elektrokardiogram.
  • Rentgenová štúdia.
  • Echokardiografia.
  • Katetrizácia srdca.

  Pre každého pacienta sa špecialista podrobí všeobecnému vyšetreniu a všetky testy sa majú vykonať. Na základe získaných výsledkov má lekár príležitosť urobiť diagnózu pre pacienta. Známky aortálnej stenózy u detí sú vážne zdravotné stavy v detstve. Ale zvyčajne malí pacienti tolerujú všetky príznaky pomerne ľahko a dobre.

  Liečba stenózy aorty

  Dokonca aj táto choroba môže byť liečená, ak je zistená včas a hľadajú kvalifikovanú pomoc. Lekár určí ťažkú ​​stenózu aortálnej chlopne, liečbu možno predpísať, ak osoba požiadala o pomoc nie neskoro. Liečba poslednej fázy ochorenia pomocou liekov bude nemožná a neúčinná. Jediným radikálnym ošetrením je ventilová protetika. Keď sa symptómy prejavia, dramaticky pokles pacientovho šanca na prežitie. Ako dokazuje lekárska prax, po tom, čo pacient zvýšil príznaky stenózy aorty, bolesti srdca a zlyhania ľavej komory, mdloby, môže žiť najviac päť rokov. Po určení diagnózy stenózy aortálnej chlopne bude liečba schopná predpisovať len lekára, ktorý bude pôsobiť. Pacientovi sa odporúčajú profylaktické opatrenia proti infekčnej endokarditíde.

  Ak osoba nedodrží príznaky ochorenia, potom bude predpísaná vhodná lekárska liečba zameraná na nepretržitú podporu sínusového rytmu, normalizáciu krvného tlaku a prevenciu koronárnych ochorení. Aortálna stenóza a zlyhanie srdcovej chlopne je možné liečiť liekom na odstránenie preťaženia v pľúcnom obehu. Pacientovi je predpísaná diuréza, ale ak ju aktívne a pravidelne používate, môže sa vyskytnúť rozvoj nadmernej diurézy, arteriálnej hypotenzie, hypovolémie.

  Pri stanovení stenózy aorty pre pacienta by v žiadnom prípade nemali byť užívané vazodilatanciá, pretože ich použitie najčastejšie vedie k mdlobu. Ale v stave vážneho srdcového zlyhania je úplne prijateľné použiť najnáročnejšiu liečbu nitroprusidom sodným.

  Metóda chirurgickej liečby

  Porucha aorty s prevahou stenózy je najúčinnejšie liečená chirurgickou metódou náhradnej náhrady aortálnej chlopne. Protézy sú pridelené pacientom, ktorí čelia ťažkej aortálnej stenóze, v takýchto prípadoch:

  • Výskyt ťažkých mdlob, srdcového zlyhania, zvýšenej angíny pectoris.
  • Kombinácia s koronárnym bypassom.
  • Kombinácia operácie na inom ventile.

  Iba vysoko kvalifikovaný chirurg môže pomôcť pacientovi s aortálnou stenózou. Operácia môže výrazne zlepšiť celkové zdravie a zlepšiť životné prognózy. Predložený spôsob liečby môže byť úspešne vykonaný pre starších ľudí. Tým sa znižuje riziko vzniku predčasnej závažnej patológie. Počas protetiky lekári používajú autogramy, halogenidové protézy, aloimplantáty, mechanické protézy a prasa biologické protézy. V niektorých prípadoch môžu byť označené hovädzie perikardiálne protézy.

  S pomocou operácie je možné zlepšiť zdravie osoby, ktorá bola diagnostikovaná stenózou aorty. Operácia môže trvať niekoľko hodín, po ktorej musí pacient dodržiavať odporúčania lekára. Pacienti musia byť pod prísnym dohľadom kardio-reumatológov. Tým sa eliminuje fyzická námaha a priradí sa k odpočinku. Ak vzniknú určité komplikácie, pacient sa s ním primerane liečí.

  Vlastnosti aortálnej stenózy

  Aortálna stenóza je bežná chlopňovitá choroba. Táto choroba je najčastejšie u starších ľudí. Toto ochorenie je charakterizované posilňovaním ventilov a je charakterizované zúžením nad alebo pod samotný aortálny ventil. Ventil je stenózovaný sútokom troch plátov alebo významným kalcifikačným napätím.

  Porucha aorty s prevahou stenózy je ochorenie starého veku, kde je veľký počet pacientov vo veku päťdesiatšesť rokov. Celý proces pomaly postupuje takým spôsobom, že sa stráca veľká časť času pri prejave choroby. Zvyčajne sa všetky príznaky vyskytujú vtedy, keď je štádium choroby vo vážnom stave. Normálny stav aortálneho otvoru počas systoly sa meria na päť centimetroch. Keď sa hodnota odchyľuje od normy, potom pacient má srdcový šelest.

  Liečba kritickej stenózy aorty

  Kritická stenóza aorty je diagnostikovaná vyšetrením, čo znamená použitie Dopplerovej echokardiografie. Toto je spôsob, ako určiť potrebu výmeny aortálnej chlopne. Koronárna angiografia sa vykonáva u mužov vo veku nad 40 rokov. Tento spôsob určenia stenózy môže byť použitý u žien starších ako päťdesiat rokov.

  Ak má pacient angínu, ktorá je spojená s mitrálnou nedostatočnosťou, lekári môžu predpísať ľavú ventrikulografiu.

  Kritická stenóza aorty má celkovú otvorenú plochu menšiu ako 0,8 centimetra. V takomto prípade musí byť choroba nevyhnutne liečená pomocou rýchlej protetickej aortálnej chlopne v prípade, že stav pacienta umožňuje prezentovaný spôsob liečby. Je takmer nemožné nájsť prípady, kedy nastane kritická stenóza aorty bez akýchkoľvek osobitných príznakov. Lekári nemôžu určiť celkové trvanie chirurgického zásahu v tomto prípade.

  Absolútnou kontraindikáciou pre operáciu je prítomnosť porušenia kontraktilnej funkcie ľavej komory. Veľké množstvo pacientov, u ktorých došlo k výraznému zníženiu kontraktilnej funkcie ľavej komory, zaznamenalo po operácii zlepšenie svojho stavu. To znamená, že bola vykonaná operácia na protetickom ventile. Pacienti, ktorí majú problémy s hemodynamickými léziami koronárnej artérie, majú vyšetriť lekári. Budú plánovať operáciu bypassu koronárnej artérie, pretože sa zvyšujú ukazovatele možného výsledku intraoperačnej úmrtnosti. Takáto hrozba sa týka izolovanej atetickej chlopne.

  Čo je stenóza mitrálnej aorty

  Stenóza mitrálnej aorty je kombináciou stenózy súvisiacej s ľavým atrioventrikulárnym otvorom, ako aj stenózou prechádzajúcou do aortálneho otvoru. Táto choroba sa nachádza v modernom svete pomerne často. Kombinácia týchto defektov môže ovplyvniť významné hemodynamické poruchy. Stojí za zmienku, že mitrálna stenóza je niekoľko milimetrov nad aortou.

  Akékoľvek abnormality v hemodynamike, ktoré sú najčastejšie spôsobené výskytom mitrálnej stenózy, sa zachovajú so zanedbateľným prietokom krvi do ľavej komory. Počas tejto choroby sa môžu pacienti podobať ľuďom, u ktorých sa vyskytla izolovaná mitrálna stenóza. Vyskytli sa prípady, keď ľudia mali malú mitrálnu a závažnú chorobu v oblasti aortálnej stenózy. V takejto situácii bude hemodynamika porušená podobne ako aortálna stenóza. Je potrebné si uvedomiť, že rôzne príznaky poruch krvného obehu v malom kruhu sa môžu vyskytnúť trochu skôr. To znamená, že vyjadrený stupeň hypertrofie ľavej komory prakticky nevzniká, preto sa nepozorujú bolesti v oblasti srdca, pravidelné mdloby a závraty u pacientov.

  Čo je vrodená stenóza aorty?

  Vrodená stenóza aorty sa vyskytuje u takmer 10% pacientov, ktorí mali srdcové chyby. Muži trpia touto chorobou častejšie, na rozdiel od žien. Vrodené chlopne a subvalvulárne aortálne stenózy majú medzi sebou veľký počet podobných bodov. Vrodené stenózy vo väčšine prípadov sú ventily.

  Predstavená forma zvršku je tolerovaná u dospelých pacientov niekoľkonásobne horšia, na rozdiel od detí alebo dospievajúcich. Lekári zistia, že existuje veľký počet prípadov, keď dochádza k postupnému zvyšovaniu stupňa obštrukcie odtokovej cesty. Počas vývoja a progresie chýb ventilu sú komíny v zváranom stave. Chlopne v tomto prípade výrazne zahustia, ventily sú v klenutom stave s malým otvorom. Počas ťažkej formy stenózy má pacient sústrednú hypertrofiu ľavej komory. Súčasne nedochádza k významným zmenám objemu dutiny. Tiež človek nevyvíja post-stenótové zväčšenie vzostupnej aorty. Počas progresie subvalvulárnej stenózy dochádza k výraznému zúženiu cesty odtoku. Je to spôsobené prítomnosťou samostatnej membrány pod ventilom.

  Môže to znamenať, že pacient má vláknitý krúžok, ktorý je umiestnený mierne pod ventilom. Všetky vyššie uvedené formy stenózy majú vlastnosti, ktoré sa navzájom spájajú a tiež hovoriť o prítomnosti koarktácie aorty, otvoreného arteriálneho kanála.

  Vlastnosti prejavu zlozvyku, ako aj jeho štúdia

  Hemodynamické prejavy vady sú schopné prejaviť sa pomocou systolického tlakového gradientu. Nachádza sa medzi ľavou komorou a samotnou aortou. Veľkosť tlaku závisí od objemu zdvihu, celkovej doby expulzie, ako aj od závažnosti stenózy. V neskorom štádiu nástupu srdcového zlyhania sa často objavuje dilatácia ľavej komory. Pacienti majú zvýšenie end-diastolického tlaku. Ak má pacient ťažkú ​​chorobu, môžeme hovoriť o pľúcnej hypertenzii a zlyhaní pravej komory.

  Treba poznamenať, že laboratórne a klinické prejavy vrodenej stenózy aorty nemajú určité rozdiely počas ochorenia stenózy reumatickej aorty. Ak chcete urobiť diferenciálnu diagnózu, je dôležité mať históriu pacientov. Nezabudnite na definíciu všetkých druhov sprievodných srdcových chýb. Vyskytujú sa so získanými malformáciami, reumatickými léziami, ako aj s mitrálnymi prejavmi. Ak sa u pacienta vyskytne supravalvulárna stenóza, môže to znamenať rodinnú povahu ochorenia. Niektoré štádiá ochorenia u pacienta sa môžu určiť počas jeho všeobecného vyšetrenia bez klinického vyšetrenia. V každom prípade je potrebné pre správne určenie existujúcej choroby požiadať o radu odborníka. Čím dlhšie je lehota na návštevu lekára odložená, tým ťažšie bude odborník liečiť existujúcu chorobu.

  Stenóza aorty

  Aortálna stenóza je zúženie aortálneho otvoru vo ventilovej oblasti, čo bráni toku krvi z ľavej komory. Stenóza aorty v štádiu dekompenzácie sa prejavuje závratmi, mdlobami, únavou, dýchavičnosťou, záchvatmi angíny pektoris a udusením. V procese diagnostiky aortálnej stenózy sa prihliada na EKG, echokardiografiu, röntgenové vyšetrenie, ventrikulografiu, aortografiu, kardiálnu katetrizáciu. Pri stenóze aorty sa používa balóniková valvuloplastika a náhrada aortálnej chlopne; možnosti konzervatívnej liečby tejto poruchy sú veľmi obmedzené.

  Stenóza aorty

  Aortálna stenóza alebo stenóza aortálneho otvoru je charakterizovaná zúžením odtokového traktu v oblasti aortálnej poloplánovej chlopne, čo sťažuje systolické vyprázdnenie ľavej komory a tlakový gradient medzi komorou a aortou prudko stúpa. Podiel aortálnej stenózy v štruktúre iných srdcových chýb tvorí 20-25%. Stenóza aorty je u mužov 3-4 krát častejšie než u žien. Izolovaná stenóza aorty v kardiológii je zriedkavá - v 1,5-2% prípadov; vo väčšine prípadov je tento defekt kombinovaný s inými chlopňovými defektmi - mitrálnou stenózou, aortálnou nedostatočnosťou atď.

  Klasifikácia aortálnej stenózy

  Podľa pôvodu sa rozlišuje vrodená (3-5,5%) a získaná stenóza aorty. Vzhľadom na lokalizáciu patologického zúženia môže byť aortálna stenóza subvalvulárna (25-30%), supravalvulárna (6-10%) a ventil (približne 60%).

  Závažnosť stenózy aorty je determinovaná gradientom systolického tlaku medzi aortou a ľavou komorou, ako aj oblasťou otvorenia ventilu. Pri menšej aortálnej stenóze stupňa I je plocha clony od 1,6 do 1,2 cm2 (rýchlosťou 2,5-3,5 cm2); gradient systolického tlaku je v rozmedzí 10 až 35 mm Hg. Art. Stredná stenóza aorty stupňa II je indikovaná, keď je plocha ventilového otvoru 1,2 až 0,75 cm2 a tlakový gradient je 36 až 65 mm Hg. Art. Závažná aortálna stenóza stupňa III sa pozoruje, keď je plocha otvorenia ventilu menšia ako 0,74 cm2 a tlakový gradient sa zvyšuje na viac ako 65 mm Hg. Art.

  V závislosti od stupňa hemodynamických porúch sa aortálna stenóza môže vyskytnúť v kompenzovanom alebo dekompenzovanom (kritickom) klinickom variante, a preto možno rozlíšiť 5 fáz.

  Stupeň I (plná kompenzácia). Aortálna stenóza môže byť detegovaná iba auskulturáciou, stupeň zúženia aortálnej úst je zanedbateľný. Pacienti potrebujú dynamické monitorovanie kardiológa; chirurgická liečba nie je indikovaná.

  Stupeň II (latentné srdcové zlyhanie). Vyskytujú sa sťažnosti na únavu, dýchavičnosť s miernou námahou, závraty. Znaky stenózy aorty sa určujú podľa EKG a röntgenového žiarenia s tlakovým gradientom v rozmedzí 36-65 mm Hg. Ktorý slúži ako indikácia na chirurgickú korekciu defektu.

  Štádium III (relatívna koronárna nedostatočnosť). Zvyčajne sa zvyšuje dýchavičnosť, výskyt angíny pectoris, mdloby. Gradient systolického tlaku presahuje 65 mm Hg. Art. Chirurgická liečba aortálnej stenózy v tomto štádiu je možná a nevyhnutná.

  Štádium IV (ťažké srdcové zlyhanie). Rozrušený nedostatkom dychu v pokoji, nočné záchvaty srdcovej astmy. Chirurgická korekcia defektu je vo väčšine prípadov už vylúčená. u niektorých pacientov je kardiálna chirurgia potenciálne možná, ale s menším účinkom.

  V stupňa (terminál). Srdcové zlyhanie sa postupne zvyšuje, dýchavičnosť a edémový syndróm sa vyslovujú. Liečba liekov môže dosiahnuť iba krátkodobé zlepšenie; chirurgická korekcia aortálnej stenózy je kontraindikovaná.

  Príčiny aortálnej stenózy

  Získaná stenóza aorty je najčastejšie spôsobená reumatickými léziami chlopní. V tomto prípade sa ventilové chlopne deformujú, spájajú, stávajú sa hutné a tuhé, čo vedie k zúženiu ventilového krúžku. Príčiny získanej stenózy aortálneho ústia môžu byť tiež aortálna ateroskleróza, kalcifikácia aortálnej chlopne, infekčná endokarditída, Pagetova choroba, systémový lupus erythematosus, reumatoidná artritída a konečné štádium zlyhania obličiek.

  Vrodená stenóza aorty sa vyskytuje pri kongenitálnom zúžení aortálnych alebo vývojových abnormalít, bicuspidálnej aortálnej chlopne. Vrodené ochorenie aortálnej chlopne sa zvyčajne vyskytuje pred dosiahnutím veku 30 rokov; získané - v neskoršom veku (zvyčajne po 60 rokoch). Urýchlite tvorbu aortálnej stenózy, fajčenia, hypercholesterolémie, arteriálnej hypertenzie.

  Hemodynamické poruchy aortálnej stenózy

  Pri stenóze aorty sa vyvinú hrubé intrakardiálne a potom všeobecné hemodynamické poruchy. Je to spôsobené ťažkosťami vyprázdňovania dutiny ľavej komory, v dôsledku čoho dochádza k významnému zvýšeniu systolického tlakového gradientu medzi ľavou komorou a aortou, ktorá môže dosiahnuť 20 až 100 mm mm alebo viac. Art.

  Funkcia ľavej komory v podmienkach zvýšenej záťaže je sprevádzaná jej hypertrofiou, ktorej stupeň závisí od závažnosti zúženia aortálneho otvoru a životnosti defektu. Kompenzačná hypertrofia zaisťuje dlhodobé zachovanie normálneho srdcového výkonu, čo bráni rozvoju srdcovej dekompenzácie.

  Avšak pri stenóze aorty dochádza k porušeniu koronárnej perfúzie dostatočne skoro, čo súvisí so zvýšením end-diastolického tlaku v ľavej komore a stlačením subendokardiálnych ciev hypertrofickým myokardom. Preto sa u pacientov s aortálnou stenózou prejavujú príznaky koronárnej insuficiencie dlho pred vznikom srdcovej dekompenzácie.

  Keďže kontraktilná schopnosť hypertrofovanej ľavej komory sa znižuje, veľkosť zdvihového objemu a ejekčnej frakcie klesá, čo je sprevádzané dilatáciou myogénnej ľavej komory, zvýšeným end-diastolickým tlakom a vývojom systolickej dysfunkcie ľavej komory. Na tomto pozadí sa zvyšuje tlak v ľavej predsieni a pľúcny obeh, t.j. arteriálna pľúcna hypertenzia sa vyvíja. Súčasne klinický obraz aortálnej stenózy môže byť zhoršený relatívnou nedostatočnosťou mitrálnej chlopne ("mitralizácia" poruchy aorty). Vysoký tlak v systéme pľúcnej artérie prirodzene vedie k kompenzačnej hypertrofii pravej komory a potom k úplnému zlyhaniu srdca.

  Symptómy aortálnej stenózy

  V štádiu úplnej kompenzácie aortálnej stenózy pacienti dlho necítia dlhý pocit nepohodlia. Prvé prejavy sa spájajú so zúžením ústia aorty na približne 50% jej lúmenu a sú charakterizované nedostatkom dychu počas fyzickej námahy, únavy, svalovej slabosti, pocitu palpitácie.

  V štádiu koronárnej insuficiencie, závraty, mdloby s rýchlou zmenou v polohe tela, záchvaty angíny pectoris, paroxysmálne (nočné) dýchavičnosť, v závažných prípadoch sa pripisujú záchvaty srdcovej astmy a pľúcneho edému. Prognosticky nepriaznivá kombinácia angíny s synkopálnymi stavmi a najmä - príchodom srdcovej astmy.

  S rozvojom nedostatočnosti pravého ventrikulárneho systému sa zmienil edém, pocit ťažkosti v správnom hypochondriu. Náhla srdcová smrť pri stenóze aorty sa vyskytuje v 5-10% prípadov, hlavne u starších ľudí s ťažkým zúžením ventilového otvoru. Komplikácie aortálnej stenózy môžu byť infekčná endokarditída, poruchy ischemickej cerebrálnej cirkulácie, arytmie, AV blokáda, infarkt myokardu, gastrointestinálne krvácanie z dolného zažívacieho traktu.

  Diagnóza aortálnej stenózy

  Vzhľad pacienta s aortálnou stenózou sa vyznačuje bledosťou kože ("bledosť aorty") v dôsledku tendencie k periférnym vazokonstrikčným reakciám; v pokročilých štádiách sa môže vyskytnúť akrocyanóza. Periférny edém je zistený pri ťažkej aortálnej stenóze. Keď sa perkusia určuje rozšírením hraníc srdca doľava a dole; palpáciou dochádza k posunu apikálneho impulzu, systolického tremoru v jugulárnej fosílii.

  Auskulatívne príznaky aortálnej stenózy sú hrubé systolické šelesty nad aortou a nad mitrálnou chlopňou, tlmenie I a II tónov na aortu. Tieto zmeny sa zaznamenali aj počas fonokardiografie. Podľa EKG sa určujú príznaky hypertrofie ľavej komory, arytmií a niekedy blokády.

  V období dekompenzácie na rádiografiách sa prejavuje rozšírenie tieňa ľavej komory vo forme predĺženia oblúka ľavého obrysu srdca, charakteristickej aortálnej konfigurácie srdca, poststeenotickej dilatácie aorty, príznakov pľúcnej hypertenzie. Pri echokardiografii sa určuje zhrubnutie aortálnych ventilov, ktoré obmedzujú amplitúdu pohybu ventilových letákov v systole, hypertrofia steny ľavej komory.

  Na meranie tlakového gradientu medzi ľavou komorou a aortou sa vyšetrujú srdcové dutiny, čo umožňuje nepriamo posúdiť stupeň aortálnej stenózy. Ventrikulografia je potrebná na zistenie súbežnej mitrálnej nedostatočnosti. Aortografia a koronárna angiografia sa používajú na diferenciálnu diagnostiku aortálnej stenózy s aneuryzmou vzostupnej aorty a koronárnej artérie.

  Liečba stenózy aorty

  Všetci pacienti, vrátane s asymptomatickou a úplne kompenzovanou aortálnou stenózou by mal byť starostlivo sledovaný kardiológa. Odporúča sa, aby mali echokardiografiu každých 6 až 12 mesiacov. Aby sa zabránilo infekčnej endokarditíde, vyžaduje tento kontingent pacientov preventívne antibiotiká pred ošetrením zubov (liečba zubným kazom, extrakcia zubov atď.) A inými invazívnymi postupmi. Gravidné riadenie u žien s aortálnou stenózou vyžaduje starostlivé sledovanie hemodynamických parametrov. Indikáciou ukončenia tehotenstva je závažný stupeň aortálnej stenózy alebo zvýšenie príznakov srdcového zlyhania.

  Liečba aortálnej stenózy je zameraná na elimináciu arytmií, prevenciu koronárnych ochorení, normalizáciu krvného tlaku, spomalenie progresie srdcového zlyhania.

  Radikálna chirurgická korekcia aortálnej stenózy sa prejavuje pri prvých klinických prejavoch defektu - výskytu dýchavičnosti, bolesti angíny, synkopálnych stavov. Na tento účel môže byť použitá balóniková valvuloplastika - endovaskulárna balóniková dilatácia aortálnej stenózy. Tento postup je však často neúčinný a je sprevádzaný následnou recidivujúcou stenózou. Pre nepatrné zmeny v hrudných chlopniach aortálnej chlopne (najčastejšie u detí s vrodenými defektami) sa používa otvorená oprava chirurgickej aortálnej chlopne (valvuloplastika). V detskej kardiálnej chirurgii sa Rossova operácia často vykonáva, zahŕňajúca transplantáciu pľúcneho ventilu do aortálnej polohy.

  S príslušnými indikáciami sa uchýlili k plastickej nadklapannogo alebo subvalvulárnej aortálnej stenóze. Hlavnou metódou liečby aortálnej stenózy je dnes atetická chlopňa, v ktorej je úplne odstránený postihnutý ventil a nahradený mechanickou analógovou alebo xenogénnou bioprotézou. Pacienti s umelým ventilom vyžadujú celoživotný príjem antikoagulancií. V posledných rokoch sa uskutočnila výmena perkutánnej aortálnej chlopne.

  Prognóza a prevencia aortálnej stenózy

  Aortálna stenóza môže byť asymptomatická už mnoho rokov. Výskyt klinických príznakov významne zvyšuje riziko komplikácií a úmrtnosti.

  Hlavnými, prognosticky významnými príznakmi sú angina pectoris, mdloby, zlyhanie ľavej komory - v tomto prípade priemerná dĺžka života nepresiahne 2-5 rokov. Pri včasnom chirurgickom zákroku aortálnej stenózy je 5-ročné prežitie asi 85%, 10-ročné - asi 70%.

  Opatrenia na prevenciu aortálnej stenózy sú redukované na prevenciu reumatizmu, aterosklerózy, infekčnej endokarditídy a ďalších faktorov, ktoré prispievajú k jej vzniku. Pacienti s aortálnou stenózou podliehajú klinickému vyšetreniu a pozorovaniu kardiológov a reumatológov.

  Stenóza aorty

  Srdcové nedostatky sú ochorenia charakterizované anatomickou zmenou ventilových prístrojov alebo veľkých ciev. Existujú vrodené (ktoré dieťa má ihneď pri narodení) a nadobudnuté (vzniknuté in vivo v dôsledku choroby).

  Stenóza aorty je jedným z typov zmien v ventilovej aparatúre. Pri tejto poruche sa ventily ventilu navzájom spájajú a zabraňujú normálnemu prietoku krvi.

  V dôsledku adhézie aorty počas systoly (kontrakcia) krv z ľavej komory srdca ťažko vstupuje do aorty, preto je sval (myokard) významne hypertrofovaný a ľavá komora je napnutá.

  Etapy a stupne aortálnej stenózy

  Existuje niekoľko stupňov stenózy úst aorty. Určujú sa v oblasti otvárania ventilových letákov v čase systoly a rozdielu tlaku.

  Upozorňujeme: tlakový gradient - indikátor indikujúci tlakový rozdiel pred ventilom a po ňom. Určené ultrazvukovou alebo kardiálnou katetrizáciou.

  Závažnosť stenózy aorty:

  • Stupeň (menšia stenóza) - otvorenie ventilu minimálne 1,2 cm2 a gradient je od 10 do 35 mm Hg.
  • Stupeň II (mierna stenóza) - plocha ventilového otvoru 1,2 - 0,75 cm2 s tlakovým gradientom 36 až 65 mm Hg.
  • Stupeň III (ťažká stenóza) - veľkosť otvoru ventilu nepresahuje 0,74 cm2 a gradient je väčší ako 65 mm Hg.
  • IVdegree (kritická stenóza) - zúženie je 0,5 - 0,7 cm 2, tlakový gradient je vyšší ako 80 mm Hg.

  Je tiež potrebné venovať pozornosť štádiám vývoja stenózy, každý z nich má určité symptómy, ktoré pomáhajú stanoviť najpresnejšiu diagnózu.

  4 stupne aortálnej stenózy:

  • Kompenzácia je asymptomatické obdobie. Srdce sa vyrovná s nárastom zaťaženia a príznaky sa nemusia objaviť už niekoľko desaťročí.
  • Subkomenzácie - objavujú sa prvé príznaky, hlavne pri ťažkej fyzickej námahe, najmä pri tých, ktoré sú pre pacienta nezvyčajné.
  • Dekompenzácia - závažné a závažné zlyhanie srdca. Príznaky sa objavujú nielen po malých zaťaženiach, ale aj v pokoji.
  • Terminál - v dôsledku komplikácií a katastrofických zmien srdca a orgánov dochádza k smrti.

  Príčiny aortálnej stenózy, rizikové faktory

  Táto získaná defekt je najčastejšia u starších pacientov (u každých 10 pacientov). Viac ako 80% stenózy sa vyskytuje v dôsledku zmien súvisiacich s vekom v klietkach artériových ventilov (kalenie) a 10% prípadov je spôsobených reumatickými ochoreniami. Rizikovým faktorom je aj prítomnosť takejto vrodenej vývojovej anomálie ako bicuspidálnej aortálnej chlopne, ktorá spôsobuje stenózu u tretiny pacientov s touto funkciou.

  Samostatnú úlohu zohráva dedičnosť, zlé návyky, zvýšené hladiny cholesterolu v krvi a arteriálna hypertenzia.

  Symptómy ochorenia

  Symptomatológia ochorenia závisí od toho, ako sa zúžil aortálny otvor, čiže stupeň ochorenia.

  Stupeň aortálnej stenózy

  Pre túto fázu ochorenia sa vyznačuje pomerne dlhý asymptomatický priebeh (viac ako 10 rokov). Najčastejšie sa patológia vyskytuje pri vyšetreniach zameraných na nájdenie iných ochorení alebo pri prechode lekárskych vyšetrení. Po zistení stenózy pacienta je kardiológ umiestnený na dispenzárnej prehliadke, ktorá s pomocou pravidelných kardiálnych vyšetrení (EchoCG) môže sledovať vývoj ochorenia a predpísať liečbu v čase a zabrániť vzniku komplikácií.

  V priebehu času dochádza k dýchavičnosti, počas fyzickej námahy sa zvyšuje únava. Prvé príznaky srdcového zlyhania sa objavujú.

  Symptómy stupňa aortálnej stenózy II

  Keď choroba prechádza na druhú úroveň, počas fyzickej práce sa môže vyskytnúť závrat, krátkodobá strata vedomia a námahená strata (bolesť za hrudnou kosťou, "angina pectoris"). Nočná dyspnoe je tiež možná a vo vážnych prípadoch sa pripojí záchvat srdcovej astmy a pľúcneho edému.

  III stupeň

  Symptomatológia rastie a znepokojuje nielen pri vyjadrených zaťaženiach, ale aj v pokoji. Výrazne bránený odtok krvi ľavej komory vyvoláva zvýšenie nielen vo vnútri srdca, ale aj tlaku v pľúcnych cievach. Nastáva udusenie a ďalšie záchvaty srdcovej astmy sú trvalé.

  IV stupeň aortálnej stenózy

  Ako sa zvyšuje hypertrofia srdcových komôr, zvyšuje sa stagnácia krvi v iných cievach: pečeň, pľúca, obličky, svaly. Pľúcny edém, ktorý je život ohrozujúci pre pacientov, edém srdca (dolné končatiny), ascites (edém brucha), bolesť v hypochondriu vpravo, sú čoraz častejšie.

  Dôležité: Ak spozorujete vyššie uvedené príznaky, poraďte sa so svojím kardiológa.

  komplikácie

  Stenóza aorty, pri nedostatočnej liečbe, vedie k zlyhaniu srdca. Rastá postupne, pretože kvôli tomu, že ľavá komora stúpa krv do aorty, sa stáva čoraz ťažšie. V budúcnosti je myokard čoraz ťažšie zvládnuť zvyšujúce sa zaťaženie, ktoré môže najskôr spôsobiť atrofiu ľavej komory a potom sa budú pozorovať podobné procesy v svale srdca.

  Stenóza aortálnej chlopne zvyšuje náchylnosť endokardu na rôzne vírusy a baktérie, čo môže spôsobiť endokarditídu.

  Dôležité upozornenie: Predtým, než začnete nejaké lekárske zákroky, musíte po konzultácii s lekárom urobiť antibiotiká na prevenciu endokarditídy. Napríklad, toto musí byť vykonané pred odstránením zuba.

  Diagnóza aortálnej stenózy

  Zvyčajne prvé podozrenie kardiológa vznikajú po vypočutí charakteristických patologických šelestov v srdci počas auskultácie. Ďalej sú vymenované ďalšie metódy výskumu na potvrdenie alebo vylúčenie diagnózy.

  Pri diagnostike tejto choroby sa používajú nasledujúce metódy:

  • EKG - pomáha získať predstavu o stave srdca a konkrétne v tomto stave ukazuje zvýšenie ľavej komory.
  • Rôntgenové vyšetrenie hrudníka - "ohraničuje" okraje srdca, ktoré umožňujú pozorovať rozšírenie dutín charakteristických pre stenózu, poskytuje informácie o stave pľúc, ktoré tiež trpia srdcovým zlyhaním (často sa hromadí tekutina)
  • EchoCG (ultrazvuk srdca) - pomocou tejto metódy môžete nielen identifikovať stenózu ventilov, ale aj sledovať tok krvi v srdci. Ultrazvuk je najpopulárnejšou diagnostickou metódou z dôvodu maximálneho informačného obsahu, je bezpečný a lacný.
  • Katetrizácia srdca - do katétra sa vstrekuje síran bárnatý (kontrastné látky), ktorý sa zavedie do krvného obehu pomocou malého rezu do femorálnej tepny; množstvo röntgenových lúčov umožňuje lekárovi posúdiť stav srdca, tlak.

  Liečba stenózy aorty

  Ak máte diagnostiku stenózy aorty vo svojej zdravotnej karte, mali by ste vylúčiť šport, ťažké fyzické námahy, aj keď príznaky nebránia vášmu životu. Najmenej raz za rok musíte navštíviť kardiológa, aby ste predišli progresii ochorenia a endokarditídy.

  Konzervatívna liečba

  Tieto lieky nerozširujú zúžené otvorenie aorty, ale pomôžu zlepšiť krvný obeh a celkový stav srdca:

  1. Dopaminergné lieky - dopamín
  2. Diuretiká (diuretiká) - Trifasy
  3. Vasodilatátory - nitroglycerín
  4. Antibiotiká - cefalexín

  Upozorňujeme: Všetky lieky sú užívané STRIKTNE podľa pokynov lekára a po predpísaní dávkovania, ktoré potrebujete, čo je v súlade s stupňom a stupňom ochorenia!

  Operácia stenózy aorty

  Metóda chirurgickej intervencie je na stenózu najúčinnejšia. Operácia sa musí vykonať pred vznikom poruchy ľavej komory, inak je pravdepodobnosť komplikácií vysoká.

  Operácia je indikovaná na miernu a závažnú stenózu alebo na prítomnosť klinických príznakov. Valvuloplastika (disekcia zrastov a adhézií vo ventiloch) sa vykonáva so stredne ťažkou stenózou. Ak sa stenóza vysloví, najmä ak je spojená so zlyhaním, vhodnejšou metódou liečby bude protetická oprava poškodeného ventilu.

  prevencia

  Stenóza aorty sa zabráni prevenciou ochorení, ako je reumatizmus, ateroskleróza, endokarditída a maximálna eliminácia rizikových faktorov.

  Špeciálna strava

  Produktívna liečba stenózy aorty nie je možná bez správnej výživy.

  Z diéty by mali byť vylúčené nasledujúce potraviny:

  • nadmerne korenisté, slané, údené, mastné;
  • "Rýchle" jedlo - hamburgery, shawarma;
  • nápoje s plynom a dezerty obsahujúce farbivá;
  • alkohol, fajčenie.

  Musí byť prítomný:

  • nízkotučné mäso a ryby
  • mliečne výrobky
  • ovocie, zelenina, šťavy
  • cereálie

  Upozorňujeme: Napriek strave, telo potrebuje komplex vitamínov a minerálov. V tejto situácii bude najlepším riešením syntetické komplexy vitamínov.

  Charakteristika priebehu aortálnej stenózy u detí a tehotných žien

  V počiatočnom štádiu choroby sa dieťa správa rovnakým spôsobom ako obvykle a rodičia často nechodia k lekárovi. Malé príznaky: mierna bledosť, zlý sací reflex a častá regurgitácia u dojčiat nenaznačujú myšlienku poradiť sa s kardiológa.

  V dospievaní je priebeh stenózy podobný ako u dospelých.

  Priebeh tehotenstva s aortálnou stenózou

  Vzhľadom na skutočnosť, že tehotenstvo núti srdce pracovať vo zvýšenej miere, pri ťažkej stenóze je potrat indikovaný kvôli vysokej pravdepodobnosti úmrtia matky a dieťaťa a riziko vrodenej srdcovej choroby u dieťaťa je viac ako 20%.

  Tak v prípade prerušenia av prípade tehotenstva je antibiotikami zabránená endokarditída.

  Natalia Tavaluk, lekárka

  4523 celkom zobrazení, dnes 1 krát

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Zvýšená ESR: čo hovorí

  Krvný test pre ESR sa vyznačuje jeho jednoduchosťou a lacnosťou, a preto sa mnohí lekári často obrátia na to, keď potrebujú pochopiť, či existuje zápalový proces. Čítanie a interpretácia výsledkov však nie je jednoznačné.

  Hypertenzia: Príznaky a liečba

  Hypertenzia je hlavné príznaky: bolesť hlavy slabosť závrat nevoľnosť Dýchavičnosť Zníženie reči Bolesť srdca popudlivosť Ťažké dýchanie Pľúcny edém Rozmazané videnie Edém dolnej končatiny Opuch tváre Opuch očných viečok Srdcová astma Ostrá citlivosť zvukuČo je hypertenzia?

  Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

  Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.

  Normálny tlak a pulz osoby podľa veku: tabuľka, abnormality

  Z tohto článku sa dozviete: aký tlak je normálny v rôznych vekových kategóriách. Ak sa odchýlka od normy považuje za patológiu a kedy - nie.

  Čo je LDL cholesterol

  Ľudská krv obsahuje veľké množstvo zložiek. Jedným z nich je LDL cholesterol. Zohráva významnú úlohu v metabolizme tukov, konštrukcii bunkových membrán a produkcii hormónov. Preto jeho odchýlka od normálnej koncentrácie môže byť plná zdravotných problémov.

  Aortálna nedostatočnosť: podstata patológie, príčiny, rozsah, liečba

  Z tohto článku sa dozviete: prečo existuje nedostatočnosť aortálnej chlopne, aké zmeny sa vyskytujú v srdci v tejto patológii, aké nebezpečné sú a či môže byť vyliečená.