Jeden deň (najčastejšie počas dňa) človek zažíva náhle a prudké zhoršenie zdravia: silné bolesti hlavy, závraty, necitlivosť končatín, tvár. Okolie označuje porušenie alebo stratu vedomia u pacienta. Toto je krvácanie v mozgu - dôsledky tohto najnebezpečnejšieho stavu môžu byť pre človeka smrteľné, natrvalo spôsobiť jeho postihnutie alebo spôsobiť smrť.

Mechanizmus výskytu choroby

Krv v ľudskom tele sa pohybuje v uzavretom systéme ciev, každý z nich je zvyčajne celkom elastický a je schopný vydržať značné zaťaženie. Avšak cievy sa postupne stávajú tenšou, krehkou, priepustnou a môžu sa kedykoľvek pretrhnúť a spôsobiť krvácanie.

Hlavné tepny ľudského mozgu

To isté platí aj s mozgovými cievami, ktoré zásobujú tento životne dôležitý orgán kyslíkom. Vysoký tlak v určitom bode narušuje nádobu, v dôsledku čoho prúdi určité množstvo krvi a vyplňuje priestor medzi mozgovými tkanivami. Výsledný hematóm vytlačí okolité tkanivá, čím zablokuje ich výživu, čo spôsobuje edém mozgu, hrubé motorické, vizuálne a rečové poruchy.

Keďže prasknutie krvných ciev môže nastať v akejkoľvek časti mozgu, je zvyčajné klasifikovať hemoragické mŕtvice podľa miesta krvácania.

 • intracerebrálne;
 • Subarachnoid (vyskytujúci sa pod arachnoidnou membránou mozgu);
 • Subdurálna (vyskytla sa pod vonkajšou výstelkou mozgu);
 • Intraventrikulárne.

Príznaky ochorenia, ako aj dôsledky a vyhliadky na jeho ďalší vývoj závisia od umiestnenia krvácania a jeho intenzity.

Príčiny mozgového krvácania

Rozvinutá hemoragická mŕtvica (iný názov pre intracerebrálne krvácanie) je priamym dôsledkom mnohých stavov a ochorení, pri ktorých záťaž na tkanivách ciev často prevyšuje ich bezpečnostnú rezervu.

 • Dlhodobá neliečená alebo slabo kontrolovaná hypertenzia rôzneho pôvodu;
 • Poranenia hlavy;
 • Mozgové nádory, ak nastane krvácanie v nádore;
 • Aneuryzmy mozgových ciev (vrátane vrodených);
 • Choroby, ktoré spôsobujú zvýšené krvácanie (hemofília, cirhóza pečene);
 • Umelé zriedenie krvi spôsobené nedobrovoľným užívaním antikoagulancií (lieky na znižovanie zrážanlivosti krvi), najmä ak je prekročená dávka lieku alebo keď sa skombinuje s alkoholom;
 • Nadmerná fyzická námaha a silný stres.

Nemôžeme povedať o zlých návykoch - fajčenie, drogová závislosť, závislosť od pitia. Zhoršujú stav ciev, čo nakoniec spôsobuje, že cerebrálne krvácanie je jedným z najpravdepodobnejších výsledkov.

Príznaky mŕtvice

Príznaky hemoragickej cievnej mozgovej príhody sa prejavili tak živo, že aj ľudia, ktorí nemajú lekárske vzdelanie, môžu správne posúdiť závažnosť a naliehavosť stavu pacienta.

Medzi typické symptómy mozgového krvácania patria:

 • Ťažká bolesť hlavy;
 • Nevoľnosť, vracanie;
 • Náhle závraty a slabosť;
 • Vízia ľudí a životného prostredia v červenom svetle;
 • Znecitlivenie tváre, končatín alebo polovice tela;
 • Silné napätie (tuhosť) svalov krku.

Toto sa týka citov samotných pacientov. Ľudia v okolí môžu byť presvedčení, že človek mal mozgovú príhodu kvôli viacerým vonkajším znakom:

 • Modravá alebo fialová tvár;
 • Žiak sa rozšíril z postihnutej strany (ako možnosť - divergencia očí);
 • "Naparovanie" na postihnutej strane tváre;
 • Paralýza končatín (človek nemôže zdvihnúť ruky a noha sa otočí von);
 • Epileptické záchvaty, kŕče;
 • Zakrivený alebo šikmý jazyk;
 • Neúmyselné močenie, vylučovanie výkalov.

V stave hemoragickej cievnej mozgovej príhody, človek nemôže vysloviť jednoduché frázy, úsmev, často nerozumie reči, ktorá mu bola adresovaná.

Príznaky hemoragickej mŕtvice

Najzávažnejším príznakom hemoragie v mozgu je kóma. Podľa jej trvania sa posudzuje prognóza života pacienta: čím dlhšia je osoba v bezvedomí, tým horšie sú dôsledky a vyhliadky.

Čo robiť s pacientom

Hemoragická mŕtvica je vážny stav, preto si vyžaduje naliehavú lekársku pomoc. Tu sú prvé záväzné opatrenia:

 • Zavolajte na ambulančnú brigádu;
 • Pacient položte tak, aby mu poskytol prúdenie vzduchu a pohodlnú polohu tela.
 • Pri vracaní otočte hlavu na stranu, aby ste predišli prehĺtnutiu vracania;
 • Položte fľašu na teplú vodu s ľadom alebo iným chladným predmetom na hlavu.
 • Meranie krvného tlaku;
 • Je potrebné čo najskôr začať liečbu krvácania z mozgu - následky v tomto prípade môžu byť značne zmiernené.

Iní nemajú viac ako tri hodiny na zabezpečenie lekárskeho zákroku: po tomto období začnú v mozgu nezvratné zmeny.

Dôsledky krvácania z mozgu

Hemoragická mŕtvica, ktorá sa vyskytla, je vážna nielen v jej priebehu, ale aj v jej dôsledkoch. Predpokladá sa, že prvý mesiac a prvý rok po nástupe cerebrálneho krvácania zohrávajú rozhodujúcu úlohu v živote pacienta a tiež umožňujú správne posúdiť vyhliadky na rehabilitáciu.

Počas prvých týždňov zomrie 40 až 60 percent pacientov. Pozostalým sú pozorované pretrvávajúce poruchy reči, zraku, motorické funkcie. Časté a duševné poruchy.

Po dlhú dobu zostáva necitlivosť svalov na tvári, končatiny na paralyzovanej strane alebo polovici tela. Ak nie je možné rýchlo minimalizovať všetky tieto porušenia, potom po roku a neskôr nie je možné rehabilitovať pacienta - zmeny v tele sa stanú nezvratnými.

Hemoragická mŕtvica je vážne ochorenie a vyžaduje okamžitú liečbu: len včasnou a adekvátnou liečbou je možné podstatne rehabilitovať preživších v prvom mesiaci pacientov.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali aj prvé príznaky mŕtvice.

Moja mama mala raz. Bola som veľmi vystrašená, nevedela som, čo mám robiť. Rýchlo položila ju, zavolala sanitku. V dome nebol žiadny tonometer. Nejako vycpala v ústach pilulku na tlak a potom prišli lekári. Vďaka Bohu, moja matka bola spasená, mŕtvica nebola silná. Teraz však viem presne, ako rozpoznať mŕtvicu a čo robiť, ak zrazu zaútočí na človeka.

Áno, skutočnosť, že mŕtvica je ťažké zamieňať sa s niečím iným, je isté. Keď sa to stalo môjmu starému otcovi, aj keď som bol ešte teenagerom, hneď som pochopil, čo sa deje. Pena z úst, neschopnosť človeka nie je slovo, ale dokonca aj pohyb. Ale v každom prípade je veľmi dôležité vedieť všetko, pretože fenomén je veľmi častý a môže byť užitočný kedykoľvek.

Priateľ je 45 rokov. Vonkajšia mozgová príhoda bola vonku, ktorá sa našla len ráno.

Môj manžel mal mozgovú príhodu (vo veku 34 rokov), krvácanie z mozgu. Môžem povedať jednu vec: keby to nebolo pre dieťa, ja by som nič nehádal! Okrem bolesti hlavy neboli žiadne príznaky! Vďaka Bohu, že máme dobrého lekára, ktorý okamžite urobil správnu diagnózu. Už uplynulo pol roka a teraz nemá žiadne dôsledky! Ďakujem Bohu a doktorovi.

Nastala mŕtvica. Lekári Donetskej nemocnice mi zachránili život, ďakujem veľmi pekne. Vedúci neurochirurgie (Cherny O. A.) - zvláštne poďakovanie!

Moja snacha bola včera prijatá do nemocnice, bolo hlásené krvácanie. Teraz je v kóme. Potrebuje operáciu, existuje šanca na zotavenie?

Moja stará mama bola odobraná krvácaním mozgu. Po 2-3 hodinách padla do kómy. Prežije alebo nie, povedz mi?

Dobrý deň, som Tuychieva Mamlakat Ismailzhanovna. Chcem vám povedať svoj príbeh. V júni 2011 som ráno prišiel do práce. Pracoval som ako pekársky pekár. Urobil som svoju prácu pred obedom. Potom sme šli jesť, po obede som spadol, stratil som vedomie. Takto ležala, kým iní nedokončili svoju prácu. Pracovali sme až do šiestich večerov. Potom, čo ostatní dokončili svoju prácu, zavolali pre mňa záchrannú službu. Sanitka mi zobrala 10 mk, tam zavolali helikoptéru a poslali ma do Surgutu. V Surgutovi som bol diagnostikovaný krvácaním mozgu. Tam som podstúpil núdzovú operáciu, moje plavidlo sa rozpadlo. Chcem povedať, že to bolo pre mňa veľmi ťažké, ruka, noha, krk skrútený. Pravé oko sa stalo šikmým, pravá strana úplne odmietla pracovať. Po operácii v Surgut som ležal v kóme dva mesiace, potom som prišiel k sebe. Podstúpil som 4 operácie: dvakrát na hlave, 1 čas, kedy bola tracheostomia a štvrtá nedávno. Jazvy rástli v hrtane, a ja som sa udusil, bolo ťažké dýchať, 70% dýchacích ciest bolo zatvorených a 30% zostalo nažive. A bol som poslaný do Tyumenu. Rozpočet mi pridelil 500 tisíc rubľov. V Tyumene som mal operáciu, potom som sa vrátil domov. V decembri 2016 bolo moje koleno veľmi choré, nešiel som do nemocnice, rozhodol som sa to urobiť po novom roku. V roku 2017 som šiel do nemocnice.

5. marca som stratil svojho manžela. 28. apríla v práci stratil vedomie. Bol odvezený do nemocnice sanitkou. 5 dní ležal v kóme, už nie je.

Moja matka mala nehodu. Často je závraty a bolesť hlavy. Povedz mi, čo to môže byť.

Moja mama má rakovinu kostnej drene. Po chemoterapii mala mŕtvicu. O tom som sa dozvedel včera. Lekári tvrdia, že to nemožno zachrániť. Ale naozaj ju chcem späť vo vedomí. Všetci to chceme, všetko, čo robíme, je čakať.

A ak je mozog vypnutý počas rozsiahleho krvácania, čo to znamená?

Krvácanie mozgu: typy, prejavy, príčiny a dôsledky

Intrarerebrálne krvácanie je život ohrozujúci stav charakterizovaný vyliatím krvi z mozgových ciev do tkaniva alebo komôr. U dospelých starších ako 45-50 rokov je hemoragická mŕtvica (tiež nazývaná krvácanie z mozgu) tvorí 15-20% všetkých prípadov mŕtvice (akútna cerebrovaskulárna príhoda). Mladé, ischemické a hemoragické mŕtvice sa vyskytujú s približne rovnakou pravdepodobnosťou. U detí prevažuje intracerebrálne krvácanie.

ONMK na hemoragický typ

Často táto podmienka vedie k pretrvávajúcemu narušeniu rôznych orgánov, kóme alebo smrti. Včasná hospitalizácia pacienta je nevyhnutná, aby sa zabránilo týmto vážnym následkom. Hlavnou a účinnou liečbou je chirurgia.

klasifikácia

Krv z ciev môže prúdiť priamo do mozgového tkaniva, komôr alebo pod puzdrom. Zmiešané varianty sú možné pri vzniku niekoľkých lézií. Preto lokalizáciou nastáva intracerebrálne krvácanie:

 • Parenchým (poškodenie mozgového tkaniva).
 • V komorách.
 • Subarachnoid (pod arachnoidom).
 • Subdural (pod dura mater).
 • Epidurálna (krv sa nahromadí pod kosti lebky, nad tvrdým plášťom).
 • Zmiešané.

Parenchymálne intracerebrálne krvácanie sa môže tiež rozdeliť na typy:

 • porážka čelných, temporálnych, parietálnych, okcipitálnych lalokov;
 • subkortikum (v hemisfére);
 • kmeňové lézie.

Lokalizácia hemoragie v mozgu priamo ovplyvňuje charakteristiky príznakov a závažnosť následkov. Kmeňový úsek napríklad obsahuje centrá zodpovedné za životné funkcie, takže porážka danej oblasti môže viesť k smrti.

Intrakraniálne krvácanie v extrémne nebezpečných, hlavne pri tvorbe hematómu v oblasti životne dôležitých centier alebo pri vylievaní krvi do komôr. Tento stav môže byť sprevádzaný stláčaním alebo dislokáciou mozgových štruktúr, čo vedie k vážnym následkom (kóma, smrť).

Prečo sa vyskytuje intracerebrálny hematóm?

Príčiny intrakraniálneho krvácania sú rôzne:

 • Aneuryzmy a arteriovenózne malformácie.
 • Roztrhnutie cievy na pozadí narastajúceho krvného tlaku (hypertenzná kríza).
 • Poranenie hlavy (s zlomeninami kostí lebky alebo bez nich).
 • Mozgový nádor, klíčiace cievy a ich ničenie. Zvyčajne sa táto situácia vyskytuje u pacientov s malígnymi novotvarmi. Nádor, ktorý nemá jasnú hranicu, často prechádza do ciev, čím zvyšuje riziko krvácania z mozgu.
 • Prijatie antikoagulancií (nedodržanie prípustnej dávky).
 • Niektoré systémové ochorenia (amyloidóza).

Tak môže dôjsť k krvácaniu v lebečnej dutine kvôli rôznym mechanizmom. Trauma hlavy s vývojom mozgového krvácania je bežnejšia u mladých ľudí. Najčastejšie príčiny hemoragickej mŕtvice v staršom veku sú vysoký krvný tlak, vaskulárne anomálie a nádor.

Vo všeobecnosti sa zranenie hlavy považuje za samostatný stav. Hemoragická mŕtvica sa zvyčajne chápe ako netraumatické krvácanie z mozgu. Trauma nie je vždy sprevádzaná roztrhnutím krvných ciev alebo zlomeninami kostí lebky, ako je otras mozgu. V závažnejších prípadoch sa však nemožno vyhnúť mozgovému krvácaniu. Zranenie má následky na život a zdravie (opuch mozgu, kóma, smrť). Ak je poškodenie tak závažné, že je sprevádzané krvácaním v komorách a iných oddeleniach, ničením jednotlivých štruktúr alebo dislokáciou mozgu, šance na prežitie sú nízke.

Muž v kóme po krvácaní mozgu

Nádor zhoršuje prognózu mozgového krvácania, pretože je sama o sebe závažnou a nebezpečnou patológiou. Rozmnožovanie dodatočného objemu vzdelávania v lebečnej dutine vedie k stlačeniu jeho štruktúr a nebezpečným komplikáciám (kóma). Ak nádor spôsobí krvácanie, znížia sa šance na prežitie. Aj pri úspešnej liečbe krvácania nie je vždy možné úplne vylúčiť novotvar. Nádor môže viesť k smrti nielen vtedy, ak sú poškodené steny krvných ciev, ale aj vtedy, keď sú komory a životne dôležité centrá stlačené.

Aké sú prejavy?

Symptómy mozgového krvácania závisia od polohy cievnej katastrofy. Na pozadí bežných prejavov sa objavujú znaky charakteristické pre špecifickú léziu. Podľa nich možno predpokladať, ktorá časť mozgu utrpela.

Hlavné prejavy možno rozdeliť do skupín:

 • Mozgové príznaky. Príčiny jeho výskytu - mozgový edém a zvýšený tlak v lebečnej dutine. Výskyt tohto ochorenia je možný v dôsledku porušenia odtoku mozgovomiechovej tekutiny (následok krvácania do komôr), nesprávneho fungovania hematoencefalickej bariéry s vysokým krvným tlakom, poranenia hlavy. Opuch mozgu sa vyskytuje aj vtedy, keď sú jeho štruktúry stlačené zvyšujúcim sa hematómom alebo v dôsledku dislokácie.
 • Meningeálne symptómy (stuhnutosť krku, symptóm Kerniga). Táto klinika sa vyvíja, ak nastane krvácanie v lebečnej dutine v priestore medzi meningami.

Meningeálny syndróm - kombinácia symptómov spôsobených podráždením meningí

 • Ohniskové príznaky. Priamo súvisí s lokalizáciou cievnej katastrofy. Porážka nervových centier zodpovedných za kontrolu určitých funkcií sa prejavuje rôznymi spôsobmi: paralýza, necitlivosť, zhoršené videnie a reč.

Rozsiahle intracerebrálne krvácanie je zvyčajne sprevádzané vývojom edému, premiestnením mozgových štruktúr, ich stláčaním, ktoré sa zvyčajne prejavujú bežnými príznakmi (zvracanie, bolesť hlavy, kŕče, kóma), ako aj príznaky podráždenia meningí. Ohniskové príznaky sa začínajú objavovať po tom, ako opuch začne ustupovať, alebo keď sú určité procesy nervového systému zapojené do procesu s porušením ich funkcií.

Známky naznačujúce zvýšenie intrakraniálneho tlaku

Patria k nim skupiny mozgových príznakov, ktoré nejako sprevádzajú akékoľvek patologické procesy v lebečnej dutine, či už krvácanie, zápal, trauma alebo vystavenie toxickým látkam. Dôvody zvýšenia intrakraniálneho tlaku sú nasledujúce:

 • zápal, ktorého charakteristickým prejavom je opuch;
 • porucha cirkulácie mozgovomiechovej tekutiny (ventrikulárne krvácanie s vývojom hemoglobínu) alebo obehové poruchy (hypervolémia);
 • zmena v normálnej polohe štruktúr mozgu (trauma, stláčanie hematómu, čo vedie k opuchu).

Epidurálny hematóm sa prejavuje syndrómom hypertenznej dislokácie

Lebečná dutina je obmedzená objemom, takže vzhľad ďalších tvarov (nádor av kontexte tejto témy hematóm) zvyšuje veľkosť mozgových štruktúr v dôsledku edému a je sprevádzaná nárastom intrakraniálneho tlaku. Znaky tejto podmienky sú nasledovné:

 • Bolesť hlavy vyklenutila povahu.
 • Nevoľnosť a zvracanie.
 • Konvulzívny syndróm.
 • Zhoršenie zraku v dôsledku edému optických nervových diskov.
 • Depresia vedomia (stupor, stupor, kóma).

Cerebrálny edém vedie k stlačeniu jeho štruktúr v prirodzených kanáloch lebky. Preto je kmeňová časť poškodená v okcipitálnom forame, ktorá je sprevádzaná prerušením fungovania životne dôležitých centier medulla oblongata a môže spôsobiť smrť. Pri dislokácii a stláčaní mozgových štruktúr sa ohniská spájajú s bežnými príznakmi, ako trpia niektoré nervové centrá. Postupom času tieto prejavy začnú prevažovať, a keď sa opuch znižuje, prejdite do popredia.

Známky intrahepatálneho krvácania sú spôsobené zvýšeným intrakraniálnym tlakom, podráždením membrán, ako aj poškodením špecifických nervových centier.

Klinické znaky krvácania s porážkou jednotlivých štruktúr mozgu

Hemisphere mozgu majú rôzne špecializácie.

Keď trpí ľavá hemisféra, poruchy pohybu a citlivosti vpravo, poruchy reči, problémy s pamäťou sa stávajú častými prejavmi. Pravá hemisféra je zodpovedná za vnímanie neverbálnych informácií, figuratívneho myslenia, schopnosti vykonávať niekoľko úloh súčasne. Pri krvácaní v tejto oblasti sa okrem porúch paralýzy a citlivosti vyskytujú duševné poruchy (agresivita, úzkosť, depresia).

Krvácanie do komôr je nebezpečné s možnosťou ich tamponády (zablokovanie) hemoglobínu a porušenie odtoku tekutín. Táto situácia vedie k nárastu intrakraniálneho tlaku a vážnym následkom (kompresia vitálnych centier, kóma, smrť). Nie menšie závažné poruchy vznikajú vtedy, keď je mozgový kmeň poškodený, pretože tam sú respiračné a vazomotorické centrá. Krvácanie mozgu s léziou malého mozgu je sprevádzané zhoršenou koordináciou pohybov, okcipitálnym lalokom - poruchou zraku, čelným - konvulzívnym syndrómom.

výhľad

Šance na prežitie krvácania do mozgu sú spôsobené lokalizáciou lézie, ako aj príčinami, ktoré viedli k tomuto stavu. Trauma alebo nádor sú najčastejšie sprevádzané nebezpečnými komplikáciami ako opuch mozgu a kóma. Pretrvávanie krvi do komôr alebo mozgového kmeňa je mimoriadne závažné, pretože často vedie k zhoršeniu dýchania a srdcovej činnosti. Súčasná traumata lebky s poškodením a posunom mozgových štruktúr znižuje šance na priaznivý výsledok.

Dôsledky krvácania z mozgu závisia od veľkosti hematómu a rýchlosti pomoci pacienta.

Nezabudnite na predchádzajúci stav organizmu. Ťažká sprievodná patológia, senilný vek neprispieva k zlepšeniu šancí na zotavenie. Obmedzuje sa aj objem a včasnosť pomoci. Skoršia liečba sa začala, tým väčšia je pravdepodobnosť priaznivého výsledku.

Krvácanie mozgu

Hemoragická mŕtvica alebo krvácanie do mozgu je jednou z najvážnejších lézií, dôsledky ktorých závisia od príčin tohto ochorenia. Najefektívnejší spôsob liečby sa považuje za operáciu, avšak v niektorých prípadoch sa používa aj lieková terapia. Pravdepodobnosť negatívnych následkov závisí od rýchlosti prístupu k lekárovi a diagnostiky. To je veľmi dôležité, pretože riziko smrti v takejto patológii je veľmi vysoké.

Čo je cerebrálne krvácanie?

Toto je názov akútneho porušenia cerebrálneho krvného obehu, keď dochádza k pretrhnutiu krvi z ciev do komôr alebo mozgového tkaniva. Ďalším názvom tejto patológie je mŕtvica. Môže byť rôzneho druhu v závislosti od miesta výtoku krvi. Hemoragická a ischemická mozgová príhoda sa odlišuje. Prvým typom je rozsiahle intracerebrálne (parenchymálne) krvácanie. Táto podmienka je typická pre ľudí stredného a staršieho veku, ale došlo k prípadom mŕtvice u novorodencov, čo súvisí so zložitým alebo predčasným pôrodom.

príznaky

Krvácanie v rôznych častiach mozgu má určité príznaky, ale existuje niekoľko všeobecných príznakov tejto choroby. Patria medzi ne nasledujúce:

 • nevoľnosť a vracanie;
 • silné napätie svalov na krku;
 • necitlivosť končatín, tváre alebo polovice tela;
 • náhla slabosť a závrat;
 • silná bolesť hlavy;
 • vízia prostredia v červenej farbe.

Vzhľadom na umiestnenie krvácania sa príznaky menia. Pri každom type mŕtvice sú niektoré znaky zo zoznamu bežných a niektoré charakteristické znaky tejto formy. Krvácanie v malom mozgu sa prejavuje nasledovne:

 • respiračné zlyhanie;
 • silná bolesť na krku;
 • závraty;
 • kómu;
 • ťažké zvracanie;
 • nakláňanie hlavy späť alebo na stranu;
 • zúženie žiaka.

Ďalším typom mŕtvice je krvácanie do hlbokých a vzdialených častí mozgu. Jeho príznaky sa trochu líšia od bežných príznakov:

 • bradykardia;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • hypertermia;
 • oči nereagujú na svetlo;
 • strata hlbokých reflexov;
 • narušenie dýchacieho systému;
 • závažná strata vedomia, závrat alebo iné neurologické príznaky.

Keď nastane krvácanie v bielom alebo sivom veku hemisféry v mozgu, objavujú sa výrazné duševné poruchy a kŕče. V tomto kontexte sa tiež zaznamenali tieto znaky:

 • zhoršenie hmatových pocitov;
 • nad vzrušením;
 • narušenie pravostrannej orientácie;
 • záchvaty;
 • astereognosis;
 • náhla depresia vedomia;
 • nízky svalový tonus.

Znaky

Príznaky mŕtvice popisujú pocity pacienta. Iní môžu zistiť, že osoba má krvácanie týmito znakmi:

 • epileptické záchvaty, záchvaty;
 • fialová alebo modravá tvár;
 • nedobrovoľné vylučovanie výkalov a moču;
 • paralýza končatín;
 • "Plachtenie" tváre z postihnutej strany;
 • divergencia očí alebo rozšírená žiačka z postihnutej strany;
 • otočený alebo zakrivený jazyk;
 • človek nemôže vysloviť najjednoduchšie frázy.

Mechanizmus výskytu choroby

Krv vo vnútri tela sa pohybuje v uzavretom systéme ciev. Každá z nich vďaka svojej vysokej elasticite musí vydržať značné zaťaženie. V priebehu času sa nádoby začínajú riediť, stávajú sa viac priepustnými a krehkými. Výsledok - môže dôjsť k ich prelomu, čo povedie k krvácaniu. To isté platí pre mozgové cievy, ktoré kŕmia tento orgán kyslíkom. Krvácanie v ňom je nasledovné:

 • v dôsledku vysokého tlaku dochádza k prasknutiu krvných ciev mozgu;
 • určité množstvo krvi tečie a vyplní priestor medzi tkanivami;
 • objavený hematóm alebo hemoragické namáčanie stláča okolité tkanivo;
 • to vedie k opuchu mozgu, zmenám v reči, pohybe a videní.

dôvody

Hlavným dôvodom, prečo sa v mozgu tvoria hematómy, je znížená sila a poškodenie ciev. Je to spôsobené nárastom zaťaženia, ku ktorému dochádza po niektorých ochoreniach. Mozgové krvácanie sa vyvíja v dôsledku nasledujúcich ochorení a situácií:

 • silný stres;
 • nadmerné cvičenie;
 • poranenia lebky;
 • mozgový nádor;
 • cerebrálna aneuryzma;
 • ochorenia sprevádzané zvýšeným krvácaním, ako je cirhóza pečene alebo hemofília;
 • arteriálna hypertenzia;
 • užívanie antikoagulancií, ktoré zmierňujú krv;
 • malformácia - patologické prelínanie ciev;
 • diabetes mellitus;
 • alkohol alebo užívanie drog;
 • vysoký cholesterol;
 • obezita;
 • vek nad 50 rokov;
 • ateroskleróza.

Prečo sa po mentálnej námahe vyskytne hemoragická mŕtvica

Stres je sprevádzaný výraznou vaskulárnou kontrakciou. Výsledkom je zníženie vnútorného lúmenu, čo zhoršuje proces krvného obehu. Ak tento stav pretrváva dlhú dobu, intenzita dodávky mozgového tkaniva klesá. To vedie k hladovaniu kyslíkom a inhibícii hlavných procesov. Spazmus krvných ciev a negatívny vplyv emócií, ktoré sa vyskytli, je príčinou mŕtvice.

Druhy krvácania

Klasifikácia cievnej mozgovej príhody ju rozdelí na typy, berúc do úvahy miesto krvácania. Podľa tohto princípu patológia môže byť:

 • intraventrikulárne hemorágie, keď krv vstupuje do dutiny komôr a riziko ich hemo-tamponády je vysoké, t.j. obštrukcie;
 • epidurálne krvácanie spôsobené poraneniami hlavy alebo zlomeninami hlavy;
 • subdurálne krvácanie, pri ktorom krv vstupuje do dutiny medzi membránami mozgu;
 • intracerebrálne krvácanie, keď krv okamžite prenikne do mozgového tkaniva;
 • subkortikálne krvácanie, keď sa krv nahromadí na križovatke okcipitálnych, parietálnych, čelných a temporálnych lalokov;
 • subarachnoidálne hemorágie, pri ktorých krv preniká do medzery medzi strednou a vnútornou vrstvou.

komplikácie

Najnepriaznivejším výsledkom mŕtvice je smrť pacienta. Podľa štatistík približne polovica pacientov tento stav neprežije a tí, ktorí ho dokázali presunúť, zostávajú zdravotne postihnutí v dôsledku slabých rúk a nôh a nepočujúcich reč. Niektorí pacienti po mŕtvici vyvolávajú ešte závažnejšie komplikácie, ako sú:

 • trombóza;
 • sepsa;
 • akútny infarkt;
 • kongestívna pneumónia;
 • narušenie vedomia;
 • preležaniny.

diagnostika

Na potvrdenie diagnózy lekár používa rôzne metódy - naliehavé a niekoľko menej používaných. Hlavné štúdie zahŕňajú:

 • otázka, či je pacient vedomý;
 • vyšetrenie nervových reflexov - videnie, citlivosť končatín;
 • meranie impulzov, tlak, EKG;
 • lumbálna punkcia na detekciu penetrácie krvi do cerebrospinálnej tekutiny;
 • magnetické rezonančné zobrazenie mozgu (MRI) na detekciu hematómov, nádorov a posunutie mozgových lalokov;
 • Angiografia je štúdia cievnej siete, ktorá pomáha zistiť arteriálne aneuryzmy a malformácie.

liečba

Liečba je určená príčinou krvácania, jej typu a umiestnenia hematómu. Existujú 2 spôsoby liečenia tahu:

 1. Lieky. Cieľom konzervatívnej liečby je stabilizácia stavu pacienta, zníženie krvného tlaku, zlepšenie zrážania krvi, zníženie opuchu mozgu a obnovenie nervového tkaniva.
 2. Operatívny. Je indikovaný na veľké a čerstvé krvácanie. Pri vymenovaní operácie sa berie do úvahy všeobecný stav tela, miesto akumulácie krvi a jeho objem.

lieky

Pri výbere lieku stojí za to vedieť, že existuje vysoké riziko opätovného výskytu krvácania. Z tohto dôvodu odborníci častejšie preferujú operáciu. Ak je objem krvi, ktorá sa vyliala do mozgu, veľmi malá, liečba hemoragickej mozgovej príhody v akútnom období sa uskutočňuje pomocou nasledujúcich skupín liekov:

 1. Hemostatiká. To je často používané znamená Dizinon. Účinnou zložkou v kompozícii je etamzilát. Hemostatický účinok sa rozvíja v priebehu 10-15 minút. Je dôležité, aby príčinou mozgovej príhody nebolo užívanie antikoagulancií, inak Dicionon používal s opatrnosťou. Výhodou lieku je malé množstvo vedľajších účinkov a rýchly účinok.
 2. Osmotické diuretiká. Potrebné na zníženie opuchu mozgu. Napríklad liečivo Manitol. Na základe rovnakej účinnej látky. Okrem mozgového edému má liek dlhý zoznam indikácií. Nevýhodu možno považovať za vedľajšiu reakciu až po kŕče a svalovú slabosť.
 3. Znižovanie krvného tlaku. Patria sem antispazmodiká, inhibítory ATP a beta-blokátory. Reprezentantom tejto skupiny je liek Capoten. Je založený na captoprilu. Indikácia pre použitie je vysoký tlak. Výhodou lieku je možnosť kombinácie s príjmom iných liekov. Nevýhodou je veľký počet vedľajších účinkov.

Operácia mŕtvica

Iba ošetrujúci lekár môže určiť uskutočniteľnosť operácie pre každého pacienta. Označenia pre jeho správanie sú tieto kritériá:

 • vážny stav pacienta;
 • krvácanie v laterálnej komore;
 • objem krvi zachytených v mozgovom tkanive je viac ako 50 ml.

Účelom operácie je odstrániť krvnú zrazeninu z mozgu. Môže sa vykonávať rôznymi spôsobmi, z ktorých hlavnými sú:

 1. Trepanácia lebky. Vykonáva sa vo všeobecnej anestézii, ak má pacient rozsiahle intracerebrálne krvácanie.
 2. Minimálne invazívna operácia. Nad miestom, kde sa vytvára zrazenina, sa vytvorí otvor, kde je vložený katéter, ktorý rozpúšťa krvnú zrazeninu. Potom sa odstráni. Postup trvá 2 dni, po ktorom sa naliate nové dávky roztoku každých 6 hodín.
 3. Stereotaktické odstránenie. V takomto prípade použite špeciálne zariadenie, ktoré je tiež navrhnuté tak, aby dodalo miestu zničenia konkrétneho riešenia.

účinky

Ak bola poskytnutá primeraná pomoc v prvých hodinách po objavení cievnej mozgovej príhody, zníži sa pravdepodobnosť negatívnych následkov. Niektorí pacienti stále strácajú niektoré životné funkcie. Dôsledky cerebrálneho krvácania vrátane rozsiahlych:

 • poruchy prejavu, koordinácie pohybov a výrazov tváre;
 • paralýza jednej z polovíc tela - vľavo alebo vpravo;
 • nepohodlie v rukách alebo nohách;
 • epilepsie.

Ako sa zotaviť z mozgového krvácania

Trvá veľa času a úsilia na zotavenie z mŕtvice. Pre každého pacienta treba vypracovať rehabilitačný program. Zahŕňa:

 1. Fyzikálna terapia. Gymnastika pomáha znižovať pravdepodobnosť opätovného krvácania. Pacientovi môžu byť priradené dychové cvičenia, jóga, Pilates.
 2. Strave. Smoothies, sladkosti, tučné mäso by mali byť vylúčené z diéty, a v prípade cukrovky - niektoré zeleniny a ovocia. Najlepšie v tomto prípade je číslo tabuľky 10.
 3. Technika reči. Pri poruchách reči vyžaduje pacient s triedou referentov, aby obnovili normálnu funkciu rečového prístroja.
 4. Psychoterapeutická metóda. Zahŕňa prekonanie depresívneho stavu súvisiaceho s tým, že pacient nemôže viesť svoj obvyklý život.

prevencia

Mŕtvica s mozgovým krvácaním je vážnou chorobou, po ktorej prežitie je asi 50%. Z tohto dôvodu je dôležité zabrániť tejto situácii prostredníctvom nasledujúcich opatrení:

 • vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu;
 • udržiava svoju normálnu váhu;
 • príjem liekov na zriedenie krvi len na predpis;
 • liečba hypertenzie;
 • dodržiavanie zdravého životného štýlu;
 • po 35 rokoch skontrolujte hladinu cholesterolu každý rok.

Krvácanie do mozgu: symptómy a liečba

Krvácanie do mozgu - hlavné príznaky:

 • bolesť hlavy
 • Sčervenanie kože
 • kŕče
 • Dýchacie ťažkosti
 • mdloby
 • Zníženie reči
 • Svalová slabosť
 • Červené oči
 • opojenie
 • Znížená vízia
 • nerovnováha
 • Duševná porucha
 • Nepriaznivé oscilácie očí
 • Zvýšená fotosenzitivita
 • Porušenie sacieho reflexu
 • Zväčšená lebka

Krvácanie do mozgu je jedným z najbežnejších typov abnormálneho krvného obehu v lebečnej dutine. Takýto proces nastáva, pretože cievy mozgu sú tenké a krehké, čo zvyšuje riziko ich pretrhnutia v každom okamihu, čo spôsobuje krvácanie.

Vytečená krv vyplňuje dutiny oddeľujúce tkanivá tohto orgánu, v dôsledku čoho vzniká hematóm, ktorý ich stláča a zabraňuje vstupu živín a kyslíka. Toto je plné mozgového edému, poškodeného motora, vizuálnych a rečových funkcií.

V lekárskej oblasti sa tento proces nazýva hemoragická mŕtvica, ktorá je najčastejšie postihnutá ľuďmi v strednom a veku, ale niekedy sa choroba prejavuje u novorodencov (spôsobených predčasnou alebo komplikovanou prácou).

Príznaky ochorenia závisia od miesta krvácania a príčiny jeho výskytu sú pomerne široké. Ak chcete úplne vyliečiť a zabrániť výskytu komplikácií, bude musieť vynaložiť veľa úsilia nielen na lekára, ale aj na chorého.

etiológie

Hlavnou príčinou krvácania je prasknutie jednej z intrakraniálnych artérií, ktoré spôsobilo nedostatočnú výživu a vstup malého množstva kyslíka do mozgového tkaniva.

Okrem toho môžu faktory, ktoré zvyšujú riziko krvácania do lebky, byť:

 • široká škála rôznych poranení hlavy;
 • vysoký krvný tlak;
 • tvorba rastu v mozgu, ktorá sa nakoniec naplní krvou a výbuchmi. Najčastejšie je to príčina krvácania u detí, pretože nádory môžu byť vrodené;
 • patologická štruktúra mozgových ciev;
 • rakoviny;
 • užívanie veľkého množstva liekov zameraných na zriedenie krvi;
 • nezdravý životný štýl, zneužívanie nikotínu, alkoholu a drog;
 • akumulácia veľkého množstva špecifického amyloidného proteínu v mozgových stenách;
 • infekčné choroby, ktoré ovplyvňujú krvný obeh;
 • diabetes mellitus;
 • silná fyzická námaha;
 • škodlivé pracovné podmienky;
 • bývajú v blízkosti zariadení znečisťujúcich ovzdušie;
 • dlhotrvajúci stres alebo depresia;
 • predčasný pôrod, pravdepodobnosť krvácania u novorodenca je mimoriadne vysoká, ak je gestačný vek menej ako tridsaťdva týždňov. Okrem toho sa takýto proces môže vyvinúť počas prvého týždňa života dieťaťa - je to spôsobené zložitým pôrodom, neskorou toxikózou a stavom, ako je eklampsia.

druh

Vzhľadom na skutočnosť, že cievy sa môžu zlomiť v akejkoľvek časti mozgu, môže sa vyskytnúť hemoragická mŕtvica:

 • priamo vo vnútri mozgu;
 • medzi svojimi mušľami;
 • vnútri komôr tela;
 • v malom mozgu.

Intrarerebrálne krvácanie sa môže vyskytnúť v:

príznaky

Znaky krvácania v mozgu sú priamo spôsobené miestom, kde krv vstupuje. Takže príznaky hematómu v prednej časti tela sú:

 • zníženie duševných schopností;
 • porušenie reči - reč pacienta je nečitateľná;
 • neschopnosť človeka zachovať rovnováhu.

Pre vyliatie krvi do temporálneho laloku je typické:

 • zníženie ostrosti zraku alebo jeho nedostatočnosť v jednej z vizuálnych polí;
 • človek nechápe, čo sa mu hovorí, hoci všetko perfektne počuje;
 • záchvaty horných a dolných končatín, menej často - celého tela.

Krvácanie v parietálnej zóne spôsobuje stratu náchylnosti na polovicu tela. Preliatie krvi do okcipitálneho regiónu spôsobuje zníženie vizuálnej funkcie alebo slepoty.

Tvorba hematómu medzi mozgom a lebkou sa prejavuje:

 • migrény, ktoré neustále mučia pacienta;
 • zvýšená citlivosť na svetlo;
 • intoxikácia tela;
 • mdloby.

Ak krv vstupuje do mozočku, budú sa pozorovať charakteristické znaky:

 • problémy s udržiavaním rovnováhy;
 • svalová slabosť;
 • netypické pohyby žiakov z jednej strany na druhú a veľmi rýchlo;
 • ťažkosti s dýchaním;
 • kŕče;
 • strata vedomia;
 • sčervenanie kože celého tela.

V prípade akumulácie krvi v mozgových komorách sa pozorujú vonkajšie príznaky charakteristické pre krvácanie z mozgu, ale do nich sa pridá vnútorné narušenie živín a kyslíka v mozgu, pretože kumulovaná krv blokuje kanál, cez ktorý vstúpi do mozgu cerebrospinálna tekutina.

Príznaky prasknutia krvných ciev u novorodencov:

 • porušenie sacieho reflexu;
 • biele oči nadobúdajú červenú farbu;
 • lebka, v porovnaní s veľkosťou tela dieťaťa, je značne zväčšená.

Príznaky intrakraniálneho krvácania majú tendenciu zvyšovať intenzitu prejavu, preto sa pri najmenšej zmene správania alebo vedomia pacienta musíte ihneď zavolať na sanitku.

komplikácie

Krvácanie do mozgu je plné takých komplikácií:

 • promiskuita reči, ktorá zostáva až do konca života;
 • slabosť rúk a nôh alebo úplná neschopnosť motorických funkcií, ktorá vedie k postihnutiu;
 • ľudská smrť nastáva, keď veľké množstvo krvi vstupuje do ventrikulárnej substancie mozgu. Len polovica ľudí, ktorí utrpeli mozgové krvácanie, zostáva nažive.

diagnostika

Na určenie typu ochorenia a postihnutej oblasti mozgu je potrebná diagnostika hemoragickej mozgovej príhody. Tento proces je zjednodušený faktom, že v závislosti od ktorej časti mozgu sa krvácanie uskutočnilo a objavili sa určité príznaky.

Ak je človek vedomý a môže hovoriť, lekár musí zistiť možné príčiny výskytu takejto choroby a ako dlho boli zaznamenané prvé príznaky. Má človek cukrovku a konzumuje alkoholické nápoje vo veľkých množstvách alebo nie. Potom je potrebné skontrolovať motor a duševné schopnosti pacienta - lekár sa ho pýta najjednoduchších otázok, požiada ho o vykonanie základných pohybov tela a kontroluje citlivosť končatín.

Na potvrdenie diagnózy a presnú formu choroby sa vykonáva:

 • CT a MRI hlavy - sa vykonáva na podrobnú štúdiu štruktúry mozgu a určuje miesto a objem akumulácie krvi;
 • encefalografia - potvrdiť alebo vyvrátiť posun mozgu vo vzťahu k lebke pod vplyvom výsledného hematómu;
 • lumbálna punkcia, ktorej podstata spočíva v odbere vzorky cerebrospinálnej tekutiny na detekciu krvných nečistôt;
 • angiografia - ak existuje podozrenie na prasknutie aneuryzmy.

liečba

Liečba hemoragie v mozgu sa vykonáva niekoľkými spôsobmi - s liekom a chirurgickým zákrokom. Liečebná terapia je vykonávaná výlučne neurológom a je zameraná na:

 • stabilizácia krvného tlaku;
 • zlepšené zrážanie krvi;
 • obnovenie nervového tkaniva;
 • zníženie opuchu mozgu.

Počas hospitalizácie sa vykonáva:

 • terapeutické cvičenie s pacientom s lôžkom na obnovenie funkcie motora;
 • štúdium s rečovým terapeutom;
 • dychové cvičenia.

Chirurgické postupy sa môžu vykonávať na základe viacerých faktorov - miesta, kde dochádza k akumulácii krvi, jej objemu a celkového stavu ľudského zdravia. V závislosti od týchto indikátorov je pridelená jedna z týchto operácií:

 • transcraniálne - odstránenie intracerebrálneho krvácania sa vykonáva iba v prípade neúčinného liečenia liekom a ak hematóm nedosiahne 3 centimetre. Vyskytuje sa výrazný posun. Počas operácie sa vykoná trepanie lebky nad miestom lokalizácie krvi;
 • stereotaktická - je mierna metóda v porovnaní s prvou. V prípade potreby vykonajte elimináciu ťažko dostupného hematómu. Tento lekársky zásah sa vykonáva pomocou špeciálneho prístroja, ktorý je inštalovaný na hlavu pacienta. Lekár urobí malý otvor, dva centimetre široký a jeden hlboký, cez ktorý je vložená špachtľa, s odsávaním umiestneným na konci. Prostredníctvom neho sa nasáva nahromadená krv;
 • vonkajšia drenáž komôr - jedna časť odtoku je umiestnená v hlave pacienta a druhá je pripojená k nádrži, v ktorej sa zachytáva tekutina.

Napriek účinnosti terapeutických opatrení je úmrtnosť na krvácanie pomerne vysoká - približne polovica ľudí zomrie, dokonca aj po operáciách. Hlavnou príčinou smrti je progresia edému mozgu. Zvyšok ľudí sa stane zdravotne postihnutým až do konca svojho života a len málo ľudí je takmer úplne vyliečených z choroby (ak idú k lekárovi v čase, keď sa objavia prvé príznaky a zvolí sa správna stratégia liečby). Ale aj takí ľudia môžu mať problémy s rečou alebo stopy ochorenia zostanú na tvári, z ktorých polovica bude bud 'imobilizovaná alebo zakrivená.

prevencia

Preventívne opatrenia krvácania z mozgu alebo hemoragickej mŕtvice pozostávajú z:

 • zdravý životný štýl bez akýchkoľvek škodlivých návykov;
 • racionálna výživa - je potrebné opustiť vyprážané potraviny a konzumovať ovocie a zeleninu v akejkoľvek forme vo veľkých množstvách;
 • fyzická námaha, ale iba mierna;
 • dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu, najlepšie zo všetkých, ak sa kombinuje s ošetrením sanatória;
 • kontrola krvného tlaku;
 • normalizácia hladín cukru v krvi;
 • pravidelné vyšetrenie lekárom niekoľkokrát do roka.

Ak si myslíte, že máte cerebrálne krvácanie a symptómy charakteristické pre túto chorobu, neurológ vám môže pomôcť.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Osteomyelitída je ochorenie nielen kosti, ale celého organizmu. Koniec koncov, keď hnisavý-nekrotický proces spôsobený mykobaktériami alebo baktériami, ktoré vytvárajú hnis, postihuje kostnú dreň, štrukturálne prvky kosti a okolité tkanivá, celé ľudské telo odoláva sepse a reaguje na to zápalom.

Prechodný ischemický záchvat (TIA) - nedostatočná cirkulácia mozgu v dôsledku vaskulárnych porúch, ochorenia srdca a zníženie krvného tlaku. Je častejšia u osôb trpiacich osteochondrózou krčnej chrbtice, srdcovej a vaskulárnej patológie. Zvláštnosťou prechodne sa vyskytujúceho ischemického záchvatu je úplné obnovenie všetkých zrušených funkcií počas 24 hodín.

Hypertenzívna kríza - syndróm, pri ktorom dochádza k výraznému zvýšeniu krvného tlaku. Súčasne sa prejavujú symptómy v poškodeniach hlavných orgánov - srdca, pľúc, mozgu a tak ďalej. Táto podmienka je veľmi vážna a vyžaduje si núdzovú starostlivosť, pretože inak môže vyvolať vážne komplikácie.

Demyelinizačná choroba - kolektívny koncept, ktorý zahŕňa vývoj patologických procesov spôsobených deštrukciou plášťov myelínových vlákien. Trauma a komplikácie po infekčnej patológii môžu vyvolať ochorenie takejto patogenézy. Negatívne účinky alergických reakcií nie sú vylúčené.

Tularemia je ochorenie prirodzenej ohniskovej prírody, prejavujúce sa formou akútnej infekcie. Tularemia, ktorej symptómy zahŕňajú lézie lymfatických uzlín a kože a v niektorých prípadoch sliznice hltana, očí a pľúc, sa tiež vyznačujú symptómami všeobecnej intoxikácie.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Ako sa krvácanie prejavuje v mozgu - prvá pomoc

Krvácanie v mozgu alebo mŕtvica je zhoršená penetrácia krvi z mozgových ciev do vonkajšieho mozgu. V dôsledku toho vedie k zničeniu mozgového tkaniva.

Najčastejšie sa vyvíja v dôsledku prasknutia malých tepien mozgu počas arteriálnej hypertenzie. Ďalším dôvodom môžu byť vaskulárne anomálie (tzv. Hemangiómy).

Príčiny krvácania do mozgu

Krvácanie do mozgu môže mať mnoho príčin. Tu sú hlavné:

 • chronická hypertenzia - zvyšuje riziko krvácania do mozgu 2 až 6 krát;
 • aneuryzma;
 • venózne angiómy;
 • zápalové ochorenia tepien, žíl;
 • vaskulárna krehkosť;
 • trombocytopénia;
 • leukémia a iné ochorenia krvi;
 • ochorenie pečene;
 • opuch;
 • metastázy;
 • zlomeniny kostí lebky;
 • zriedkavo mozgová venózna trombóza.

Krvácanie do mozgu sa môže vyskytnúť v dôsledku zranenia a "nezávisle". Medzi rizikové faktory krvácania z mozgu patria:

Krvácanie z mozgu je častou príčinou mŕtvice. Robí 30-60% prípadov.

Symptómy krvácania v mozgu

Krvácanie v mozgu znamená, že krv vstupuje iba do mozgového tkaniva a nie do neho. Rovnako ako iné typy krvácania v lebe, intracerebrálne krvácanie je vážnym zdravotným problémom, pretože môže zvýšiť intrakraniálny tlak, ktorý, ak nie je liečený, môže viesť ku kóme a smrti.

Klinický obraz krvácanie do mozgu zahŕňa:

 • Afázia (porucha reči alebo dokonca jej úplná strata v dôsledku poškodenia rečového centra mozgu);
 • neúplná paralýza;
 • oslabenie horných a dolných končatín;
 • kómu;
 • porušenia v očiach;
 • divergencia osí výhľadu očných bulbov (šmyk).

Príznaky hemorágie v mozgu sú často menej výrazné ako pri mozgovej príhode. Úmrtnosť ľudí s intracerebrálnym krvácaním súvisí predovšetkým s obštrukciou krvných ciev a opakujúcim sa krvácaním. Keď množstvo rozliatej krvi je väčšie ako 60 ml, takmer vždy vedie k smrti.

Liečba krvácania z mozgu

Liečba je do značnej miery závislá od typu mozgového krvácania. Počítačová tomografia a ďalšie diagnostické nástroje sa používajú na stanovenie správnej liečby, ktorá môže zahŕňať chirurgické zákroky.

Vo farmakoterapii sa na liečbu používajú lieky na znižovanie krvného tlaku, koagulačné faktory krvi, vitamín K a lieky, ktoré sú antagonistami H2.

Chirurgická liečba sa používa, keď je hematóm väčší ako 3 cm, ak je u mladých pacientov poškodená štruktúra krvných ciev. Endoskopická drenáž krvi sa môže použiť hlavne na liečbu krvácaní v mozgu, ale odporúča sa použiť iba v niektorých prípadoch.

Inými spôsobmi liečenia hematómov sú tracheálna intubácia, keď má pacient zníženú úroveň vedomia alebo existuje riziko upchatia dýchacích ciest. Tekutiny sa dodávajú na udržanie rovnováhy tekutín v tele.

Čo je nebezpečné krvácanie v mozgu?

Mozog v lebke sa zdá byť bezpečne skrytý pred všetkými nebezpečenstvami. Ale niekedy riziko pre neho je jeho vlastný obehový systém.

Normálne sú ľudské cievy celkom elastické, odolávajú tlaku a krátkodobému zaťaženiu. Ale kedykoľvek sa tepny alebo žily môžu roztrhnúť a krvácať do mozgového tkaniva.

Pre normálnu funkciu mozgu je potrebný aj kyslík, napríklad glukóza. Tieto látky sa dodávajú obehovým systémom. Pri krvácaní začne orgán objavovať hypoxiu. Samotná krv, ktorá pochádza z roztrhnutej cievy, skomprimuje tkanivo, zvyšuje intrakraniálny tlak, spôsobuje opuch. Bez terapie to všetko negatívne ovplyvňuje dýchanie a iné životné funkcie.

Mozog sa skladá z troch membrán (mušlí) pevných - najsilnejší sa nachádza v blízkosti kostí lebky. Spider - stredný, tenší a pružnejší. Posledná vnútorná časť je najmenšia a nekonzistentne susediaca s mozgom a miechom. Nasleduje mozgová kôra, pozostávajúca zo šedej hmoty a zhromaždená záhybmi. Pod ním je telo mozgu bielej hmoty a niekde hlboké sú komory mozgu.

Krvácanie je preto rozdelené na:

 • intracerebrálne;
 • Subarachnoid (vyskytujúci sa pod arachnoidnou membránou mozgu);
 • Subdurálna (vyskytla sa pod vonkajšou výstelkou mozgu);
 • Intraventrikulárne.

Najčastejšie krvácanie v mozgu sa vyskytuje počas hemoragickej mozgovej príhody. Toto je akútny stav, keď je narušený krvný obeh, plavidlo v hlave sa rozplýva a krv sa dostáva do púzdra alebo do vnútrakraniálneho priestoru.

Spôsobuje krvácanie v hlave

Obvinení z roztrhnutých ciev hlavy môžu byť:

 1. Chronická hypertenzia. Arteriálna hypertenzia bez adekvátnej liečby oslabuje silu steny tepien a žíl a vyvoláva ich impulzy.
 2. Diabetes mellitus. Chronická zvýšená hladina glukózy v krvi negatívne ovplyvňuje silu cievnych steny a krvný obeh vo všeobecnosti. Keď sú ochorenia tepien a žíl často zapálené, znižujú ich elasticitu, spomaľujú krvný obeh.
 3. Aneuryzma. Ide o patologické rozšírenie žíl alebo artérií. Najčastejšie sú vrodené, existujú však aj nadobudnuté formy.
 4. Zranenie domácnosti alebo nehoda. Úder alebo modrina s ostrým predmetom môže nielen rozdeliť lebku, ale tiež narušiť integritu mozgových ciev.
 5. Hemoragická diatéza. Tento stav je charakterizovaný zvýšenou krehkosťou krvných ciev a častou tvorbou hematómov z najmenšej modriny alebo prudkým skokom v tlaku.
 6. Nesprávny príjem antikoagulancií. Sú to drogy, ktoré sú súčasťou liečby tromboflebitídy alebo tromboembolických stavov. Zabraňujú zrážaniu krvi.
 7. Benígne alebo zhubné novotvary krvných ciev alebo nervového tkaniva mozgu.
 8. Ateroskleróza a amyloidné vaskulárne poškodenie.
 9. Zápalové procesy infekčnej povahy (encefalitída, meningitída atď.).

Okrem vnútorných faktorov môžu zlé návyky vyvolať krvácanie z mozgu. Nikotín zvyšuje krehkosť tepien a žíl, zvyšuje hustotu krvi a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín.

(Video: "Symptómy cerebrálnej hemoragie, príčiny, liečba, život je skvelý!")

Je tiež potrebné spomenúť na prirodzené degeneratívne zmeny v elasticite krvných ciev, ktoré sa s vekom objavujú vo všetkých starších ako 50 rokov. Vášeň pre slané, údené a mastné potraviny vyvoláva výskyt hypertenzie a preto zvyšuje šance na hemoragickú mozgovú príhodu.

Stav krvi a pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín sú ovplyvnené hormonálnymi kontraceptívami, potratmi a menopauzou u žien. Preto musia byť obzvlášť dôkladní, aby dodržiavali odporúčania lekárov a užívali lieky podľa pokynov.

Symptómy mozgového krvácania

Povaha a symptómy hemoragickej mŕtvice alebo modriny závisia od:

 • masívne krvácanie (poškodené kapiláry alebo veľké žily, tepny);
 • lokalizácia hematómu;
 • charakter krvácania (intracerebrálne krvácanie, subdurálne, epidurálne, krvácanie do mozgových komôr atď.).

Napríklad intracerebrálne krvácanie v parenchýme orgánu poskytuje súčasné a bežné príznaky mozgu (závrat, nevoľnosť, slabosť) a ohnisko (porušenie postihnutej oblasti mozgu). Subarachnoidné príznaky ovplyvňujú škrupiny (primitívne reflexy).

Klasické príznaky krvácania do lebky sú:

 • narušenie očného pohybu, divergencia očných bulbov, náhly šklb, alebo nedostatok reakcie žiaka na svetlo;
 • klesajúca, nehybná, paralyzovaná tvár zo strany krvácania;
 • paralýza končatiny. Je nemožné otočiť dlaň hore, pevne položiť nohu na zem, zdvihnúť nohu, vytvoriť päsť;
 • epileptické záchvaty;
 • poškodenie reči, paralýza jazyka, jeho pádu alebo vypadnutie zo zubov;
 • porušenie močenia a defekácie;
 • silná pulzujúca bolesť hlavy v určitej oblasti alebo v celej polovici hlavy;
 • nevoľnosť bez akéhokoľvek dôvodu. Túžba zvracať je konštantná, pre pacienta je ťažké piť dokonca aj pohár vody a injekcie metoproklamidu sú potrebné;
 • závraty. Steny miestnosti sa vznášajú pred pacientom, nemôžu sa zdvihnúť, čítať text, pocit pohybovej nevoľnosti aj keď ležia alebo sedia na tvrdom povrchu;
 • narušenie obrazu v spektre červenej farby. S takým nádychom vidí pacient s krvácaním tváre príbuzných, situáciu v miestnosti a obvyklé veci;
 • zvýšené napätie (tuhosť) svalov krku. Je ťažké, aby osoba zaujala pohodlnú polohu, piť vodu alebo prehltnúť.

Čo by mali robiť príbuzní?

Čo by ste nemali robiť s rodinou osoby podozrivej z krvácania do lebky, je panika. Za prítomnosti príznakov charakteristických pre hemoragickú mozgovú príhodu, príbuzní okamžite zavolajú sanitku s indikáciou predbežnej diagnózy.

Potom je pacient pokojne umiestnený na pevnom rovnom povrchu. Je lepšie otočiť hlavu na stranu tak, aby zvracanie nezabránilo dýchacie cesty počas náhlej straty vedomia. Zabezpečte čerstvý vzduch, odskrutkujte horné tlačidlo košeľu, uvoľnite pás v páse, otvorte okná. Vložte kompresiu s ľadom alebo uterák navlhčeným studenou vodou na hlavu. Ak je to možné, zmerajte krvný tlak.

Pri hemoragickej mŕtvici sú najvhodnejšie prvé 3 hodiny najvhodnejšie na začatie liečby. Ďalšia hypoxia mozgu a jeho opuch získavajú nezvratné účinky a pravdepodobnosť rehabilitácie klesá.

diagnostika

Bez moderných výskumných metód je ťažké pochopiť, či krvácanie sa vyskytlo pri traumatickom poškodení mozgu a aký druh mŕtvice sa vyskytol. Ak suspektné praskliny tepien alebo žíl v hlave pacienta zbierajú všetky údaje. Ak je človek vedomý, potom je osoba vypočúvaná pre príznaky a anamnézu. Keď si nevedomí príbuzní komunikujú s lekármi.

Potom skontrolujte prítomnosť reflexov. Po prvé, je diagnostikovaná prítomnosť vitálnych znakov: dýchanie, kýchanie, citlivosť pokožky, reakcia žiaka na svetlo. Potom zmerajte pulz, tlak, urobte kardiogram.

Diagnostika diagnostiky bedrovej punkcie, ktorá sa vykonáva len v nemocnici. Krvné bunky sú nevyhnutne prítomné v cerebrospinálnej tekutine, ktoré zvyčajne chýbajú. Ich zdrojom je iba krvácanie do mozgu.

MRI a CT poskytujú jasný detailný obraz v niekoľkých projekciách lokalizácie krvnej zrazeniny, stupňa poškodenia mozgu a prítomnosti edému orgánu. Ďalej používajte angiografiu. Do ciev sa zavedie kontrastné činidlo. S röntgenovými lúčmi ukazuje presne to, kde sa nádoba zlomila, rýchlosť krvného obehu, prítomnosť aneuryzmy, malformácie, zrasty a krvné zrazeniny.

Začneme liečbu

Po diagnostikovaní majú lekári jasný obraz: ktorá časť mozgu je ovplyvnená, veľkosť krvácania.

Pri podozrení na hemoragickú mozgovú príhodu pacient okamžite dostáva resuscitáciu na liečbu. Lekári začínajú:

 • udržiavať hladiny krvného tlaku. Toho sa dosiahne užívaním liekov na hypertenziu a sedatíva;
 • odstrániť opuch nervového tkaniva alebo zabrániť jeho rozvoju pomocou osmotických diuretík, dexametazónu. Ten znižuje priepustnosť stien krvných ciev, takže voda z krvného obehu nevedie do nervového tkaniva;
 • zastavte krv. Je dôležité zastaviť ďalšiu tvorbu nových a rast starých hematómov. Steny ciev hlavy sú posilnené špeciálnymi prípravkami alebo spaľované prúdom laserom počas operácie.

Operatívny zásah

S krvácaním v mozgu a hematómom bez pomoci chirurgov nemôže robiť. Intervencia je nepostrádateľnou súčasťou liečby hemoragickej mozgovej príhody a mnohých traumatických poranení mozgu, ktoré porušujú integritu ciev. Indikácie na operáciu:

 • dobré umiestnenie hematómu za prijateľnú chirurgiu. Patria sem oblasti mozočku, časť časového laloku, dlhý mozog a jeho kmeň;
 • prasknutá aneuryzma. Zvlášť je nevyhnutné rýchlo konať, ak sa vyvíja edém nervového tkaniva, rast lebkového tlaku v mozgu a penetrácia orgánu do okcipitálneho foramenu.

Lekári - neurológovia robia trepanning lebky a odstránenie krvnej zrazeniny počas prvých 2 dní. Neskoršie vykonanie operácie je nepraktické z dôvodu vysokého rizika pre pacienta a nízkeho výkonu.

Obnova po krvácaní mozgu

Krvácanie nie je banálna modrina. Zotavenie sa preto tiahne v priebehu mesiacov alebo rokov (najmä s léziami trupu a dlhým mozgovým regiónom). Prítomnosť stavu kómy sa tiahne rehabilitačným obdobím.

Zotavenie závisí od nálady a veku pacienta, dodržiavania odporúčaní lekára fyzioterapie. Na rehabilitačné použitie:

 1. Fyzikálna terapia. Pri zahrievaní, naťahovaní, práci na jemných motorických zručnostiach ramien a končatín, posilnení svalového systému sa stanú každodennými povinnosťami a hlavnými povolaniami pacienta po hemoragickej mŕtvici. Nielen komplexné cvičebné komplexy sú užitočné, ale aj jednoduchá chôdza po prstoch a podpätkoch, mávanie rúk atď.
 2. Masáž. Pri hemoragickej mŕtvici majú pacienti často čiastočnú alebo úplnú parézu. V stave nehybnosti svaly strácajú svoj tón, ich výkon klesá a citlivá koža je rozbitá. Preto rehabilitačný masážny terapeut obnoví krvný obeh, začne lymfatickú drenáž a zahrieva svaly.
 3. Fyzioterapia. Počnúc klasickou elektroforézou a magnetickou terapiou a inými novými technológiami.
 4. Triedy s rečovým terapeutom sú vhodné pre tých, ktorí mali hematóm v kmeňovom mozgu a postihli rečové strediská. Cvičenia so štúdiom rečových prístrojov, zovretie jazyka, výslovnosť zvukov s rôznymi artikuláciami obnovia jasnosť slov a reči.

Je nereálne pre pacienta, aby sa zapojil do regenerácie. Preto po chirurgickom a terapeutickom ošetrení, špecializovaných sanatóriách alebo neurologických oddeleniach sú zobrazené rehabilitačné centrá.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Willis kruh: ako to funguje, norma a anomálie (otvorený, znížený prietok krvi), diagnostika, liečba

Willisova kružnica v cerebrálnom cievnom systéme bola opísaná pred viac ako sto rokmi anglickým lekárom T.

Porušenie venózneho odtoku mozgu

Pri probléme s prívodom krvi do mozgu sa viac pozornosti venuje tepnám. Prinášajú kyslík, plastové materiály, ktoré vytvárajú energiu a vykonávajú neuróny svojich funkcií.

Lipoproteíny s nízkou hustotou - LDL

Lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL) sú naj aterogénnejšou triedou krvných lipoproteínov, ktoré sa tvoria z lipoproteínov s veľmi nízkou hustotou. Ich hlavnou funkciou je transport cholesterolu z pečene do buniek a tkanív tela, preto ich prítomnosť v krvi je taká dôležitá pre normálne fungovanie tela.

ANATÓMIA PLAVIDIEL ORGÁNOV ABDOMINÁLNEJ KAVIATKY

Prívod krvi do brušných orgánov sa vykonáva z troch odbočiek brušnej aorty (obrázok 326): celiakitový kmeň, horná a dolná mezenterická tepna. Vetvy týchto tepien sa medzi sebou anastomujú.

Čo je ROE? Aká je norma pre mužov a ženy

Úplný krvný obraz vám umožňuje posúdiť mieru sedimentácie erytrocytov. Odchýlky ROE z normy nie vždy znamenajú prítomnosť akútneho zápalového alebo infekčného procesu v tele, pretože sa môže vyskytnúť v dôsledku fyziologických zmien.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):