Z tohto článku sa dozviete, čo môže byť krvácanie do oka, príčiny jeho výskytu, symptómy a diagnostické metódy, čo robiť v tejto situácii.

Krvácanie je prietok krvi mimo krvných ciev. Môže sa vyskytnúť v ľubovoľnom ľudskom orgáne, vrátane očnej gule.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Patológia sa môže vyvinúť v rôznych štruktúrach oka, preto sa rozlišujú 4 typy:

 1. Hyphema.
 2. Subkonjunktiválna.
 3. Krvácanie v plášťovom tele.
 4. Krvácanie sietnice.

Prečítajte si viac o jednotlivých druhoch, ktoré si prečítajte ďalej v článku.

V závislosti od miesta a veľkosti krvácanie do očí nesmie mať žiadne nebezpečenstvo a môže spôsobiť úplnú stratu videnia.

Každý z týchto typov má svoje vlastné charakteristické symptómy, metódy diagnostiky a liečby. Očné lekári sa podieľajú na všetkých druhoch krvácania.

1. Hyphema

Hyphema je zbierka krvi vo vnútri prednej komory očnej gule, ktorá sa nachádza medzi rohovkou (priehľadná škrupina oka cez žiak) a dúhovkou (farebná časť oka). Krv môže úplne alebo čiastočne blokovať dúhovku a žiak, čo zhoršuje videnie.

Hyphema sa môže vyskytnúť v prípade poranenia očí, po oftalmických operáciách.

Diagnózu stanovuje oftalmológ na základe symptómov ochorenia. Lekár tiež určuje ostrosť zraku, vnútroočný tlak a vyšetrenie vnútornej štruktúry oka. V niektorých prípadoch oftalmológ predpísal počítačovú tomografiu obežnej dráhy a očnej gule.

Na základe údajných príčin hypémy a výsledkov oftalmologického vyšetrenia môže lekár predpísať:

 • nosiť ochrannú očnú náplasť;
 • znížená telesná aktivita a odpočinok v posteli;
 • zvýšená poloha hlavy v posteli.

V prítomnosti hypému zrušte aspirín a ďalšie lieky, ktoré krvnú riedku. Ak krvácanie zvyšuje vnútroočný tlak, môže to viesť k poškodeniu glaukómu alebo rohovky. V takýchto prípadoch môže byť potrebná chirurgická alebo konzervatívna liečba očné kvapky.

2. Subkonjunktiválne krvácanie

Subkonjunktiválne krvácanie v oku je podobné ako normálna modrina na koži. Má vzhľad jedného červeného bodu alebo mnohých červených bodiek na bielí (biela časť očnej gule). Toto začervenanie je krv, ktorá vytekla z ciev pod spojivkou - priehľadná membrána, ktorá pokrýva bielkovinu a vnútorný povrch očných viečok.

Konjunktivita obsahuje veľké množstvo drobných krvných ciev, ktoré sa môžu pretrhnúť a vyúsťovať do vylučovania krvi.

Hoci prítomnosť subkonjunktiválneho krvácania môže človeka vystrašiť, takmer nikdy nedosahuje vážne riziko pre zdravie a zrak a často ani nevyvoláva žiadne príznaky. Môžete ho nájsť pohľadom do zrkadla. Pri takomto krvácaní v oku vo väčšine prípadov nie je potrebná liečba. V priebehu času sa škvrna krvi pomaly zmizne sama o sebe, tento proces môže trvať niekoľko dní alebo týždňov v závislosti od jeho veľkosti. V prípade podráždenia očí môže oftalmológ predpísať kvapku umelých slz.

3. Krvácanie v plášťovom tele

Srdcové telo je transparentná látka podobná gélu v zadnej časti očnej gule, umiestnená za šošovkou. Pomáha udržiavať tvar oka a tiež prenáša svetlo zo žiaka do sietnice. Niekedy sa u pacientov vyskytne krvácanie v slizkom tele.

Samoľavé telo samo o sebe nemá zásobu krvi, takže krv vstupuje do tela pri pretrhnutí sietnicových ciev. Najčastejšie toto krvácanie do oka spôsobuje nasledovné:

 • prítomnosť patologických retinálnych ciev pri diabetickej retinopatii;
 • oddelenie slizu od sietnice;
 • zranenie oka;
 • vaskulárne poškodenie sietnice s hypertenziou, ateroskleróza;
 • nádory oka;
 • očná chirurgia.

Medzi príznaky menších krvácaní patria body, pavučiny, opar a tieň v očiach. Všetky položky môžu mať červenavý odtieň. Najčastejšie sa krvácanie v tenkom tele vyvíja v jednom oku. V závažnejších prípadoch má pacient rozmazané videnie, dokonca aj jeho úplná strata je možná.

Toto krvácanie v oku diagnostikuje oftalmológ, ktorý vedie:

 1. Skúmanie oka so štrbinovou lampou po rozšírení žiaka.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie očnej gule.

Niekedy je potrebné určiť príčinu patológie, laboratórne vyšetrenie krvi (na diagnostikovanie diabetes mellitus), výpočtová tomografia očnej banky a obežnej dráhy.

Liečba krvácania v tenkom tele závisí od jeho príčin. Jeho cieľom je:

 • hľadať zdroj krvácania;
 • zastaviť krvácanie;
 • obnovenie poškodenia sietnice skôr, ako vedie k trvalému strate zraku;
 • obnovenie normálneho videnia.

Po zistení zdroja krvácania sa uskutočňuje špecifická liečba. Ak v slizkom tele nie je veľa krvi a jeho zdroj je viditeľný, je možné vyliečenie. Laserová koagulácia krvácajúcej cievy a obnovenie poškodenia sietnice sa vykonáva. Potom je potrebné, aby sa krv rozpustila, trvá niekoľko týždňov. V tejto dobe by sa malo vyhnúť namáhavej aktivite, pretože to môže spôsobiť nové krvácanie. Musíte spať so zdvihnutým hlavovým koncom lôžka, čo prispieva k usadzovaniu krvi v slizkom tele v dolnej časti oka, mimo zorného poľa.

Ak krv v slizkom tele úplne pokrýva pohľad a zasahuje do liečby, vykoná sa prvá vitrektómia (chirurgická operácia na odstránenie sliznatého tela) a potom sa krvácanie zastaví. Po vitrektómii sa silikónová tekutina vstrekuje do očnej gule, ktorá drží sietnicu na mieste.

4. Krvácanie sietnice

Sieťka je fotosenzitívna vrstva buniek umiestnená na zadnej stene očnej bulvy. Tieto bunky vnímajú fotóny svetla a premenia ich na nervové impulzy prenášané do mozgu. Sieťka je bohatá na krvné cievy, ktoré sa môžu pretrhnúť a spôsobiť vyliatie krvi.

Krvácanie z očí

Čo je krvácanie do oka?

Poškodenie malých krvných ciev spôsobuje sčervenanie oka alebo krvácanie. V závislosti od miesta poškodeného plavidla sa rozlišujú:

● subkonjunktiválne krvácanie. Nádory sliznice oka sú poškodené. Spravidla sú spontánne a vyvíjajú sa bez zjavného dôvodu.

● Hyphema. Hyphema je zbierka krvi v prednej komore oka (medzi rohovkou a dúhovkou). Zvyčajne je výsledkom tupého očného zranenia. Sú sprevádzané silnou bolesťou a rozmazaným zrakom. Také krvácanie do oka si vyžaduje núdzovú starostlivosť.

● Hemophthalmus. Krvácanie sklovca vo vnútri oka. Inými slovami, vnútorné krvácanie do oka. Keď je hemophthalmus - pred očami je výrazná hmla. V prípade úplného hemofalmu dochádza k strate videnia. Hemophthalmus - vážne poškodenie očí. Bez liečby je možná nevratná strata videnia.

● Krvácanie sietnice. Retinálne krvácanie sa vyvíja v dôsledku krvácania z retinálnych ciev. Tkanivo sietnice je veľmi citlivé a tenké. Preto aj malé krvácanie môže viesť k významnej strate videnia a vzniku retinopatie.

Príznaky krvácania do oka

Subkonjunktiválne krvácanie. Zvyčajne okrem silného miestneho sčervenania očí nie sú žiadne iné príznaky. Veľmi zriedkavo môže dôjsť k bolesti v prípade poškodenia veľkej nádoby. Pri rozsiahlom krvácaní môžete pocítiť pocit tlaku v oku.

Miesto krvácania v oku - má jasne červenú farbu, jasné hranice. V prípade rozsiahleho krvácania do oka sa krv rozšíri na celú albumínovú membránu.

Príčiny krvácania do oka

Pre vznik tohto príznaku sú nasledujúce dôvody:

 • Zranenia očí.
 • Zápal sliznice oka spôsobený vírusmi.
 • Náhle a rýchle zvýšenie krvného tlaku.
 • Závažný kašeľ, vracanie.
 • Prijatie riedidiel krvi (aspirín, salicyláty, antikoagulanciá).
 • Nedostatok vitamínu K
 • Porucha zrážania krvi.
 • Časté ochorenia: Diabetes mellitus, hypertenzia, systémová vaskulitída.
 • Po očných operáciách.

Kedy by som mal hľadať lekársku pomoc?

Okamžite vyhľadajte lekára:

 • krvácanie sa stalo súčasne na 2 oči naraz
 • náhla strata zraku v jednom alebo dvoch očiach
 • silná hmla pred očami
 • krvácanie sprevádza bolesť a zhoršené videnie
 • krvácaniu oka v dôsledku poškodenia oka
 • užívate krvné riedidlá

Ako liečiť krvácanie v oku

Subkonjunktiválne krvácanie vo väčšine prípadov nevyžaduje liečbu a prechádza sama.

Ak pocítite bolesť a nepríjemné pocity, Váš lekár môže predpísať protiedematózne a protizápalové kvapky. Pri súbežnej očnej infekcii sú predpísané antibakteriálne alebo antivírusové lieky. Krvácanie zo subkonjunktiválneho krvácania spravidla prebieha za 2 týždne bez komplikácií.

V iných prípadoch krvácania do oka je nevyhnutná okamžitá liečba v očnej nemocnici.

Čo by sa nemalo robiť kategoricky?

Pri výskyte krvácania do oka by nemali:

 • trieť oči, prispieva k krvácaniu
 • pochovať očné kvapky bez lekárskeho predpisu
 • noste kontaktné šošovky
 • Ak užívate lieky na znižovanie krvného tlaku, nemali by ste prestať užívať lieky sami, informujte svojho praktického lekára o výskyte krvácania.

Čo sa stane, ak sa s príznakom nezaobchádza?

Nezávisle môže prechádzať iba subkonjunktiválne krvácanie bez následkov na vaše videnie a zdravie.

V iných prípadoch, ak nie je liečené, je možná úplná a nezvratná strata videnia. Vyvolanie takého symptómu naznačuje vážny problém oka alebo celého tela.

Prevencia krvácania do oka

Neexistujú žiadne špecifické opatrenia, ktoré by zabránili vzniku krvácania do oka Ak sa u Vás vyskytnú časté krvácania, určite prejdite vyšetrením lekárom, aby ste určili príčinu.

Liečba základnej choroby, ako je diabetes mellitus alebo hypertenzia, môže zabrániť vzniku komplikácií, ako sú krvácanie do oka.

Popis častého javu - krvácanie do oka

Nebezpečné krvácanie do oka sa nestane

Krvácanie do oka - pomerne častý jav, ktorého príčinou je porušenie cievnej steny oka.

Krvácanie do oka je zbierka krvi v blízkych tkanivách oka. Krv sa objavuje v dôsledku poškodenia stien očných ciev.

Krvácanie do oka vyzerá ako jasná červená škvrna na povrchu oka. Zvyčajne chýba bolesť. Niekedy obeť cíti bolesť v oku (môže sa zdať, že cudzie telo padlo do oka), sťažuje sa na zníženie ostrosti zraku.

Ak je krvácanie malé, je s najväčšou pravdepodobnosťou mierne zranenie alebo nadmerná fyzická námaha. V tomto prípade krvácanie do oka nie je nebezpečné a prechádza samo od seba.

Ak krvácanie do oka, dokonca aj malé, časté, je potrebné sledovať stav krvných ciev.

Vo všetkých ostatných prípadoch, keď krvácanie do oka je rozsiahle a príčiny jeho výskytu sú závažné, musíte bezodkladne konzultovať s lekárom.

Lokalizácia krvácania a jeho symptómov

V závislosti od miesta, rozlíšte nasledujúce krvácanie do oka:

 • Krv sa hromadí v sietnici.
 • Krv sa vlieva do prednej komory oka (hyphema).
 • Krvácanie sklovca (hemophthalmus).
 • Krvácanie v očnej objímke.

Keď sa krv nahromadí v sietnici, obeť bude mať problémy s rozpoznávaním známych objektov v dôsledku rozmazaného efektu obrysov.

Krvácanie sietnice môže byť sprevádzané silnými bolesťami hlavy v časovej oblasti zasiahnutého oka. Pred očami je krvavý závoj, letí muchy.

Nahrávanie programu "O najdôležitejšej veci", príbeh krvácania z očí

Ak existuje hypém, vytváranie červenej farby s hladkými obrysmi, krv sa buď šíri cez dutinu očnej komory, ak je osoba v polohe na chrbte), alebo sa usadí na dne (ak je osoba v stojacej alebo sediacej polohe). Spravidla osoba netrpí stratou videnia a krvné zrazeniny sa rýchlo rozpadnú.

Hemophthalmus - tvorba hnedej farby, ktorá sa nachádza za objektívom.

Príčina poškodenia krvných ciev v očiach spôsobených hemophthalmom. Plný hemophthalmus vedie k úplnej strate videnia, čiastočné príčiny zníženia ostrosti zraku v dôsledku rôznych komplikácií:

 1. Oddelenie sietnice.
 2. Atrofia očnej gule.

Možno nemáte krvácanie a zápal oka? Pozrite sa na príčiny sčervenania očí. Všetko o možných príčinách červených očí.

Prečítajte si viac o (tu) liečbe jačmeňa v oku ľudovými prostriedkami.

Krvácanie do dutiny obežnej dráhy je dôsledkom kontúzie obežnej dráhy oka. Poruchy krvi a vaskulitída môžu viesť k tomuto krvácaniu. Krvácanie do dutiny obežnej dráhy sprevádza chybné oko, oko sa posúva dopredu, pohyb očnej gule je obmedzený, je možné znížiť videnie. Ak krvácanie v dutine orbity pripomína "okuliare" s jeho obrysmi, znamená to zlomeninu základne lebky.

Krvácanie do oka sa najčastejšie vyskytuje, ak sú steny očných ciev tenké alebo krehké a elasticita tkanív ciev sa stráca.

Príčiny krvácania do oka: od úrazu po ochorenie

Príčiny krvácania do oka sú rôzne: od zranení a kontúzií až po patologické ochorenia.

 • Kontúzia alebo tupé trauma do oka alebo iných častí tela (poškodenie lebky, hrudníka). Zranenia môžu mať rôznu mieru závažnosti. Od svetla (neporušená štruktúra očných tkanív, obnova videnia) a mierna (poškodenie očných tkanív, možná strata videnia) až po závažné (nezvratné poškodenie očných tkanív, strata videnia).
 • Patologické zmeny cievneho systému. Krvácanie do oka v tomto prípade prebieha postupne: vývoj aterosklerotických lézií cievnych stien, zvýšenie krvného tlaku, zníženie hladiny kolagénového proteínu, prasknutie kapilár počas ďalšieho skoku krvného tlaku.
 • Rôzne choroby krvi, cukrovka, hypertenzia, ochorenia sietnice môžu tiež spôsobiť krvácanie do oka.
 • Zápalové procesy vyskytujúce sa v očných tkanivách.
 • Nádory oka. Krvácanie je výsledkom stláčania výsledného nádoru očných ciev, v dôsledku ktorého sa roztrhne a krv sa naleje do blízkych tkanív.
 • Nadmerné fyzické námahy (pokusy pôrodných žien, napätý dlhotrvajúci kašeľ, ostrý výkrik, kardiovaskulárne ochorenie, nevoľnosť môže viesť k krvácaniu v oku).
 • Zaťaženie očných svalov (napríklad dlhé sedenie pred obrazovkou počítača môže tiež spôsobiť jediné krvácanie do oka).

Liečba je práca lekára, nie obete

Rôzne príčiny krvácania do oka, lokalizácia krvácania a jeho závažnosť, nepriaznivé účinky, z ktorých najhorší je stratu zraku, naznačujú, že prvá pomoc je odvolaním na špecializovaného lekára.

V prípade akéhokoľvek krvácania je hlavnou úlohou lekára zastavenie krvácania.

Po zastavení krvácania sa má vykonať všeobecný krvný test, ktorý ukáže choroby (napríklad zlú zrážanlivosť, anémiu, poruchy obehu), ktoré môžu ďalej viesť k opakovaným krvácaním.

Miesta akumulácie krvných zrazenín sa nedotýkajú. Ak sa krvácanie zastaví, krvné zrazeniny sa rozpúšťajú samostatne počas niekoľkých dní.

Lekár môže predpisovať špeciálne lieky, ktoré prispejú k skoršej resorpcii krvnej akumulácie.

Pri liečbe hypému môže optometrist predpisovať očné kvapky (jodid draselný). Hyphema je kontraindikáciou nesteroidných protizápalových liekov a antikoagulancií.

V prípade, že pacient stále sťažuje na stratu zraku, letí pred očami, po 10 dňoch môže mať miesto komplikácie. Môže byť potrebná operácia.

V jednom krvácaní obeť najprv potrebuje odpočinok a odpočinok, vyloženie očných svalov.

Nervózny kliešť vás trápi? Oculistické záznamy o príčinách otrasov očí, o ich správnom liečení a prevencii ochorenia.

Naďalej odpovieme na otázky od pacientov! V článku o metódach riešenia anizometropie.

V prípadoch krvácania sietnice musí byť obeť hospitalizovaná čo najskôr a pacientovi by mala byť okamžite poskytnutá lekárska pomoc.

Prevencia je tak jednoduchá ako dvakrát.

Preventívne opatrenia krvácania do oka sú odlišné, ale všetky sa zhoršujú na posilnenie imunitného systému ako celku, pretože stav krvných ciev a rôzne choroby, ako je hypertenzia alebo diabetes, sú dôsledkami nesprávneho životného štýlu.

Aby sa zabránilo krvácaniu, odporúča sa tiež, aby sa vitamín C, ktorý posilňuje imunitný systém, tiež zvyšuje elasticitu cievnych stien.

Osobám, ktoré sú ohrozené, sa odporúča, aby sa vyhli ostrému ohýbaniu tela, ostrým pohybom hlavy.

Na zmiernenie príznakov krvácania do oka sa môžete uchýliť k ľudovým liekom (napríklad čakanku alebo arnickému odvaru).

Ak je krvácanie sprevádzané nádorom, môže sa na boľavé miesto aplikovať chlór, aby sa znížil opuch a bolesť. Chill by mal byť aplikovaný na krátky čas.

Použitie ľudových liekov je prípustné až po návšteve lekára a konzultácii s ním.

Stručne o dôležitom

1. Krvný výtok v oku, aj malý, môže naznačovať patológiu cievnych stien. V každom prípade je potrebné konzultovať s lekárom.

2. Príčiny, lokalizácia a závažnosť krvácaní v oku sú odlišné. Včasná návšteva lekára vás môže ušetriť z vážnych následkov, ako je strata zraku.

3. Lekár musí najprv zastaviť krvácanie a predpísať kompletný krvný obraz.

4. Krvný obeh v oku je plný komplikácií, ktoré sú chirurgicky odstránené.

5. Udržanie zdravého životného štýlu, preventívne vyšetrenia, užívanie vitamínov, znižovanie vizuálneho zaťaženia pomôže zabrániť krvácaniu.

Pomohol článok článok? Možno pomôže aj vašim priateľom! Kliknite na jedno z tlačidiel:

16 príčiny krvácania do očí

Ľudské oko prežíva každodenné významné zaťaženie. Aby bolo oko dlhé roky ostrý, je potrebné, aby očné tkanivá dostali dostatok kyslíka a živín. Úloha takejto dodávky sa vykonáva malými nádobami - kapiláriami. Pre normálne fungovanie vizuálneho prístroja je mimoriadne dôležité, aby si zachovali svoju integritu, ale to nie je vždy prípad. Mikrotrauma očných ciev, počas ktorých sa vyskytujú menšie krvácania, je veľmi častá. Niekedy sú zapríčinené vonkajšími faktormi, ale pravidelné sčervenanie bielych očí alebo skléry môže naznačovať zdravotné problémy. V tejto situácii musíte mať predstavu o príčinách, ktoré spôsobujú pretrhnutie očných kapilár.

Nedostatok spánku a únava

Sčervenanie bolestí je často dôsledkom poklesu celkovej vitality v dôsledku chronickej únavy. Ak osoba trpí nedostatkom spánku, neustále nervózna v súvislosti s profesionálnymi alebo domácimi problémami, trpí nadmerným pocitom zodpovednosti (čo je typické pre workaholics), potom to vždy má vplyv na jeho vzhľad, vrátane farby jeho bielych očí. Blejka nadobúda nezdravý ružový odtieň spôsobený mikrotraumami steny očných kapilár.

Podobný obraz sa pozoruje u ľudí, ktorí pravidelne preťažujú svoje vizuálne prístroje. Pri dlhšom čítaní, sledovaní televíznych programov alebo prácach na počítači sa proteíny očí zhoršujú, ak tieto činnosti nie sú sprevádzané dodržiavaním sanitárnych a hygienických pravidiel (optimálne striedanie pracovného času a odpočinku, gymnastiky pre oči atď.).

Zranenie očí alebo hlavy

V prípade vážneho poranenia hlavy je potrebné navštíviť oftalmológa, aj keď obeť nevšimne zhoršenie videnia. Faktom je, že pri traumatických poraneniach mozgu je možné krvácanie vo vnútorných tkanivách očí. Nezaznamenáva sa začervenanie bielkovín, ale dôsledky môžu byť veľmi závažné (až po oddelenie sietnice a úplnú stratu videnia).

Často sa vyskytujú poranenia samotného očného zariadenia - v dôsledku vniknutia jemných pevných častíc (prach, zrná piesku), chemických alebo tepelných popálenin atď. Nedá sa vyhnúť narušeniu integrity kapilár v takejto situácii. Ak je poškodenie malé, nepohodlie môže rýchlo zmiznúť, ale bude lepšie, ak zranené oko vyšetrí špecialista.

Fyzický stres

Očné kapiláry sú veľmi citlivé na fyzickú námahu. Prestávky v stenách krvných ciev sa vyskytujú u športovcov, ktorí sú príliš ochotní na silový tréning. Rizikovou skupinou sú aj ľudia, ktorí prevažne vykonávajú sedavú prácu a zle prispôsobujú fyzickej práci: môžu mať krvácanie v bielkovine dokonca s ostrým sklonom tela alebo pokusom o zdvihnutie relatívne nízkej hmotnosti.

U žien sú kapiláre očí často poranené počas pôrodu kvôli obrovskému fyzickému a nervovému napätiu. Podobné príčiny začervenania bielych očí mladého dieťaťa, keď plače veľmi dlho a nahlas.

diabetes mellitus

Prerušenie metabolizmu glukózy nepriaznivo ovplyvňuje elasticitu stien krvných ciev. U diabetikov sú postihnuté všetky kapiláry vrátane oka. Zranenie je sprevádzané postupným znižovaním zrakovej ostrosti.

Pravidelné sčervenanie očných bielkov, ktoré sa pozoruje súčasne s konštantnou smädou, prírastok hmotnosti, zvýšené močenie, svrbenie kože - veľmi nebezpečná situácia. Je potrebné navštíviť endokrinológov a podstúpiť úplné vyšetrenie, uistite sa, že darujete krv za cukor.

hypertonické ochorenie

U ľudí trpiacich arteriálnou hypertenziou periférne cievy nemusia vydržať vysoký krvný tlak a prasknutie. To spôsobuje krvácanie z nosa a (alebo) vnútroočné krvácanie.

Na jednej strane môže byť táto udalosť považovaná za úspešnú: krvácanie v mozgu by bolo omnoho nebezpečnejšie. Na druhej strane, poškodenie očných kapilár pri hypertenzii naznačuje, že pacient má problémy s stavom cievnych stien. To zvyšuje riziko mozgovej príhody, pretože takýto pacient potrebuje stály lekársky dohľad.

Infekčné choroby

Pri ARVI sa môžu objaviť malé krvácanie do očí. Sprievodnými faktormi sú vysoká horúčka, kašeľ, kýchanie, zvýšené roztrhnutie.

Sčervenanie bielkovín je spojené s ochoreniami, ako je tuberkulóza alebo brušný týfus. U pacientov trpiacich určitými pohlavne prenosnými ochoreniami (kvapavka, syfilis) je odtok tekutiny z očí narušený, čo môže tiež spôsobiť mikrotrauma na stenách kapilár a sčervenanie bielkovín.

Ochorenia očí

Pri očných ochoreniach dochádza veľmi často k krvácaniu v bieliach alebo okolitých tkanivách. Zoznam takýchto ochorení je dlhý. Najbežnejšie:

 • infekčné a zápalové lézie (keratitída, blefaritída, konjunktivitída, uveitída atď.);
 • akútny glaukóm;
 • novotvar očného tkaniva.

V každom konkrétnom prípade existuje celý komplex príznakov, z ktorých každý musí očný lekár analyzovať, aby urobil presnú diagnózu.

Sjogrenov syndróm

Ide o závažnú autoimunitnú systémovú léziu spojivového tkaniva sprevádzanú znížením funkcie slzných žliaz. U pacientov s touto chorobou sú slzy takmer neurčené. Vyvinuli syndróm suchého oka, ktorý spôsobuje krehkosť očných kapilár.

Cievne poruchy

Nasledujúce ochorenia súvisiace s poškodením stien krvných ciev možno spomenúť: hemoragická vaskulitída, Takayasuova choroba, Wegenerova granulomatóza, Behcetov syndróm, temporálna artritída. Pacienti rozvinú krehkosť kapilárnych stien a pravidelné mikroskopické krvácanie, vrátane na povrchu očných bielkovín.

Vysoký intrakraniálny tlak

Novotvary mozgu, vrodené abnormality kostí lebky, neurochirurgická dystónia a niektoré ďalšie ochorenia môžu byť príčinou zvýšeného intrakraniálneho tlaku. Pri vysokom intrakraniálnom tlaku očné kapiláry často nevydržia tlak krvi a výbuch, čo môže vyzerat ako začervenanie bielkovín a podobné oblasti krvácania do očí.

Ochorenia krvi

Ak sa krvácanie do očného tkaniva vyskytne súčasne s častým výskytom hematómov, hemoragickej vyrážky, malých kožných lézií alebo zvýšeného krvácania z gingivy, môže to znamenať poruchu krvácania. Situácia si vyžaduje okamžité vyšetrenie osoby s cieľom čo najskôr začať liečbu.

beri-beri

Porušenie elasticity kapilárnych stien vzniká v dôsledku nedostatku určitých vitamínov a mikroelementov v tele. Podobné príčiny niekedy predstavujú poruchy zrážania krvi.

Pri častom krvácaní v očnej tkanive je pravdepodobnosť, že pacient má hypovitaminózu A alebo C, ako aj nedostatok rutínu.

alergie

Niektoré oftalmologické ochorenia (napríklad keratitída) môžu byť nielen infekčné, ale aj alergické. Navyše, veľa alergikov očných kapilár sa vyskytuje počas kýchania a zvýšeného roztrhnutia spôsobeného bolestivou reakciou organizmu na cudzí prostriedok.

Prehriatie tela

Ľudia trpia vysokými teplotami rôznymi spôsobmi. Pre niektorých, prehrievanie tela na pláži alebo pri návšteve parného kúpeľa v kúpeli spôsobuje prudký príliv krvi do periférnych ciev. Ak to nevedie k vážnym poklesom krvného tlaku, nie je to žiadne nebezpečenstvo pre zdravie. Avšak krvácanie do očného tkaniva môže naznačovať, že problémy s cievami sú stále prítomné. V tomto prípade stojí za to zdržať sa horúcich procedúr a navštíviť lekára.

liečenie

Krvácanie do očného tkaniva sa môže vyskytnúť v dôsledku užívania liekov určených na riedenie krvi. Zvyčajne sa predpisujú pacientom trpiacim tromboflebitídou, ochorením kŕčových žíl, arteriálnou hypertenziou.

V prípade začervenania očí pri užívaní takýchto liekov je dôležité konzultovať s lekárom včas. Pravdepodobne pacient vyžaduje dočasné zrušenie alebo nahradenie predpísaných prostriedkov.

Zneužívanie alkoholu

Prijatie alkoholu spôsobuje prudké rozšírenie a zúženie krvných ciev. To môže spôsobiť nielen bolesť hlavy, ale aj poškodenie steny očných kapilár.

Príčiny krvácania do očného tkaniva sú príliš zložité a rôznorodé. V každom prípade, keď sa objavia, je lepšie kontaktovať špecialistov. V prípade opakovaného výskytu takýchto javov je potrebné vykonať úplné vyšetrenie, aby bolo možné stanoviť presnú diagnózu.

Oko bolo krvavé

Krvácanie z očí (subkonjunktiválne krvácanie) je krvácanie v prednej časti očnej gule. Môže to viesť k začervenaniu oka alebo k akumulácii krvi v prednej časti medzi priehľadnou rohovkou a farebnou dúhovkou.

Oči z krvi sa zvyčajne objavujú kvôli poškodeniu cievy. V závažných prípadoch môže byť rovnaký dôvod, prečo bola poškodená malá krvná cieva, viesť k ďalšiemu poškodeniu vnútroočného tkaniva: premiestnená šošovka, traumatická katarakta, perforácia očného tkaniva, krvácanie do sklovca, odtrhnutie sietnice a atrofia zrakového nervu.

dôvody

Krvácanie je najčastejšie spôsobené traumou, ako napríklad ranou s tupým predmetom alebo prenikaním niečoho ostrého. Ďalšie príčiny krvácania do oka zahŕňajú malformácie krvných ciev, rakovinu oka alebo silný zápal jej vnútorných častí.

Bežné príčiny

 • Riedidlá krvi
 • Dráždenie útokov
 • Ťažké vracanie
 • Zdvíhanie
 • Hypertenzia (vysoký krvný tlak)
 • Kýchanie alebo kašeľ, najmä ak sú dlhé alebo bolestivé.

Poškodená krvná cieva

Existuje veľa faktorov, ktoré spôsobujú poškodenie krvných ciev v očiach, kvôli ktorým môžu byť naplnené krvou. Tu sú niektoré z týchto faktorov:

 • Závažné kýchanie, kašeľ alebo vracanie vedú k prasknutiu krvných ciev. Tieto príznaky môžu byť spojené s ťažkým zvracaním.
 • Cvičenie, ako napríklad zdvíhanie, môže viesť k pretrhnutiu krvných ciev v očiach v dôsledku zvýšeného tlaku po námahe. Vzhľadom na vysoký tlak v cievnych cievach sa malé kapiláry zlomia.
 • Zranenie očí.
 • Kontaktné šošovky môžu dráždiť oči, najmä ak dochádza k treniu. To môže viesť k prasknutiu krvných ciev.
 • Náhle zvýšenie krvného tlaku spôsobené miernym poškodením môže viesť k prasknutiu kapilár, čo spôsobuje krvácanie zraku.
 • Infekcie očí môžu spôsobiť poškodenie krvných ciev.
 • Operácia očí môže tiež ovplyvniť krvné cievy v nich a spôsobiť infekciu.
 • Je známe, že diabetes alebo problémy s krvnou zrážanlivosťou ovplyvňujú krvné cievy.
 • Ak ste náchylní na vysoký krvný tlak vo všeobecnosti a ak ste často stresovaní, môže to spôsobiť prasknutie krvných ciev v očiach.
 • Ak užívate lieky na riedenie krvi alebo iné lieky, ktoré ovplyvňujú prietok krvi, môžu tiež spôsobiť poškodenie krvných ciev. Dokonca aj vysoké dávky aspirínu môžu spôsobiť tento účinok.
Oko krvácalo z dôvodu zranenia

Oko je krvavé a bolestivé

Ak je krvácanie sprevádzané bolestivými pocitmi, s najväčšou pravdepodobnosťou je to príčina v jednej z nasledujúcich situácií:

Škvrny rohovky alebo škvrny v oku

Vo väčšine prípadov je začervenanie a bolestivosť očí spôsobená škvrnami, ktoré sa dostávajú do očí. Ak sa poškriabala oko, môže byť pocit nepríjemného pocitu. Po odstránení cudzieho telesa príde reliéf.

Poznámka. Môže vám byť predpísané antibiotické očné kvapky alebo masť, aby sa znížilo riziko infekcie.

Iritída (zápal dúhovky) alebo predná uveitída (zápal choroidov)

Tieto ochorenia môžu byť niekedy spôsobené problémom s imunitným systémom alebo infekciou.

Okrem toho môžete zistiť, že oči sa stali citlivými na svetlo, rozmazaný obraz a bolesť hlavy.

Akútny glaukóm

Ide o vážnu chorobu, pri ktorej sa očný tlak náhle zvyšuje, a tiež je silné začervenanie a bolestivosť. Vízia môže byť rozmazaná a rozmazaná.

Vred v rohovke

Zvyčajne je spôsobená bakteriálnou alebo vírusovou infekciou a môže spôsobiť, že oko sa stane červené a citlivé na svetlo, ako aj pocit, že v oku je niečo. Bakteriálne vredy rohovky sú zvyčajne pozorované u ľudí, ktorí nosia kontaktné šošovky.

Krvná bublina v oku

Krvný mechúr v oku je tiež známy ako subkonjunktiválne krvácanie. Jeho vzhľad môže byť znepokojujúci, avšak to nie je vážny problém.

Hoci nie je vždy možné určiť zdroj, niektoré potenciálne príčiny subkonjunktiválneho krvácania zahŕňajú:

 • Zranenie očí
 • Neočakávané zvýšenie krvného tlaku, ktoré môže byť spôsobené zdvíhaním, kašľom, kýchaním, smiechom a zápchou
 • Riedidlá krvi, ako je aspirín (kyselina acetylsalicylová) a warfarín
 • Zriedkavo porucha koagulácie krvi alebo nedostatok vitamínu K (pomáha správne fungovanie proteínov potrebných na zrážanie krvi)
 • Operácia očí vrátane korekcie zraku laserom a odstránenia šedého zákalu

Poznámka. Ak nemáte žiadny z vyššie uvedených dôvodov, ale krvácanie sa opakuje, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby ste sa uistili, že nie je problém s očným bulbom, vysokým krvným tlakom alebo poruchami obehu.

Počas tehotenstva

Niekedy na pozadí tehotenstva môže byť problém krvácania z očí, ale nemali by ste sa obávať, pretože po pôrode odíde sama. Niektoré z bežných problémov môžu zahŕňať:

Suché oči

Hormonálne zmeny vedú k tomu, že telo produkuje menej slz, takže oči vysušia, čo vedie k podráždeniu, sčervenaniu a citlivosti na svetlo.

Na zmiernenie Vášho stavu je potrebné minimalizovať čas strávený pred počítačom alebo televíznou obrazovkou, vyhýbať sa kontaktu so žiarivkami v očiach, prestať používať kontaktné šošovky a kontrolovať vlhkosť v miestnosti.

Zhoršenie zraku

Počas tehotenstva dochádza k opuchu rohovky, takže je možné dočasné nepríjemné pocity z kontaktných šošoviek, ako aj znížené videnie. Tento prípad nevyžaduje liečbu, po narodení sa zrak vráti do normálu.

liečba

Najčastejšie sa nevyžaduje žiadna liečba, pokiaľ stav nie je spôsobený traumou alebo infekciou. Krv v oku zmizne sama za niekoľko dní alebo niekoľko týždňov, v závislosti od jej množstva. Ak to urýchlite, kvapky z kategórie "umelé slzy" môžu byť použité až 6 krát denne. Je však dôležité odstrániť závažné príčiny, najmä ak sa situácia opakuje.

Všeobecné diagnostické testy a postupy zahŕňajú:

 • Kompletný krvný obraz pre počet trombocytov
 • Krvná biochémia na meranie celkového sérového proteínu
 • Skúšky koagulopatie na hodnotenie koagulácie krvi
 • Krvný tlak
 • Analýza moču na odstránenie ochorenia obličiek
 • Rádiografia hrudníka a brucha

Ultrazvuková diagnostika (ultrazvuk) na štúdium prednej časti oka a potvrdenie / vylúčenie možnosti odlúčenia sietnice, posunutia šošoviek, abnormálnych nádorov a krvácania zo sklovca.

Prečo dochádza k krvácaniu do oka. Čo robiť, kto kontaktovať a ako sa má liečiť?

Krvácanie sa nazýva nahromadená krv, ktorá vystupuje z ciev a vyplňuje dutinu očnej gule a jej tkaniva. Krv v oku, čo robiť? Presnú diagnózu stanovujú odborníci - lekári pracujúci v oblasti mikrochirurgie a oftalmológovia. Krvácanie do očí, ktorého príčiny a liečba sa má uskutočniť včas, je rozdelená do niekoľkých typov.

Patria medzi ne:

 • hemophthalmus;
 • Gifemu;
 • Predretinálne, subretinálne a subkonjunktiválne účinky, nazývané hypospagm.

Primárne príznaky tohto javu zahŕňajú kazetovú bolesť hlavy a vzhľad charakteristického miesta, opuch pod očami, ktorý zhoršuje videnie.

Táto patológia neovplyvní víziu, ale zníži jej závažnosť. Výskyt komplikácií je možný, ak sú oči pravidelne pokryté krvou.

Príčiny roztrhnutia

Mnohí sa zaujímajú o to, čo sa stane krvácaním v oblasti očí. Často sú okuliare nahradené šošovkami, ktoré pri nesprávnom výbere môžu spôsobiť tvorbu modrín. V takom okamihu dochádza k mechanickému podráždeniu sliznice, objavujú sa príslušné príznaky.

Človek má pocit piesku v oku, ale zároveň sú poškodené aj malé plavidlá. Modrina zmizne bez liečby, ak sa v určitej dobe nepoužívajú šošovky a v budúcnosti si vyberiete vhodnú možnosť, aby sa tento jav neobjavil znovu.

Počas obdobia pôrodu je telo ženy vystavené silnému zaťaženiu, ktoré môže viesť k pretrhnutiu malých ciev v očiach. Postupom času zmiznú bez intervencie špecialistov. Prečo záplavy, tlak alebo iné faktory? Hra športu a ťažká fyzická práca môže spôsobiť nepríjemný jav. Ak zmiznú šmúhy, je potrebné znížiť intenzitu zaťaženia na tele.

Pri dlhších a častých letoch dochádza k zmene tlaku oka, čo negatívne ovplyvňuje cievy. Sú poškodené vyvolaním krvácania, ktoré prechádza za niekoľko dní bez lekárskych procedúr.

Ďalším dôvodom krvácania je napäté kašeľ spôsobené infekciou alebo alergiou. Malá červená bodka v oku zmizne pri liečbe základnej choroby.

Krvácajúce oči môžu vystrašiť človeka, ale mali by ste sa upokojiť a pochopiť príčinu tohto javu. Vo väčšine prípadov nastane výskyt problému s poranením hlavy po údere do oblasti hlavy a trupu.

Hematóm očnej gule je tvorený kvôli roztrhnutiu malých kapilár, čo nie je nezvyčajné s ostrými teplotnými výkyvmi, nepriaznivými poveternostnými podmienkami, chronickou nedostatočnosťou spánku, nadmerným zrakom, zlými návykmi, vstupom cudzích telies a nekontrolovaným užívaním liekov, ktoré majú vplyv na zrážanie krvi.

S jedným z týchto faktorov možno pozorovať krvnú zrazeninu v oku.

Tento zoznam dôvodov odkazuje na neškodné prejavy, čo naznačuje, že je potrebné zmeniť spôsob života. Pravidelné plnenie oka krvou vedie k vzniku krvných zrazenín v oblasti sietnice. Ak problém prechádza dlhší čas, niektorí môžu brať to pre výrazné cievy v očiach. Tento rozsudok je nesprávny.

Varovanie! Zranenie nie je jediným príčinou krvácania v oku dospelého. Choroby a patologické stavy orgánov môžu viesť k tvorbe modrín.

Hlavnou príčinou krvácania sa považuje porušenie krvného obehu a nízka hladina zrážania krvi. V priebehu času strácajú cievy svoju elasticitu a stávajú sa krehkými, takže krv sa dostáva do očných biel. Liečba tohto javu je oveľa vyššia ako pri normálnej modriny. Keď oko pretečie krvou, nie je nezvyčajné s komplikovaným diabetes mellitus, hypertenziou, endarteritidou a aterosklerózou.

Takéto nepríjemnosti môžu byť spôsobené zápalovými procesmi v oku.

So zápalom primárneho choroidu, dúhovky, iritídy a uveitídy dochádza k narušeniu krvného zásobenia a objavovaniu krvi v oku. Osoba s krátkozrakosťou má v očných cievach praskliny, ktoré spôsobujú prekrytie oka krvou. K tomu dochádza po narodení dieťaťa, kvôli kašľu a fyzickej práci.

Zriedkavé patológie zahŕňajú nádory rôznych etiológií. Vedú k tomu, že krvný tlak, ktorý spôsobuje prasknutie krvných ciev, stúpa. Zníženie počtu krvných doštičiek a výskyt anémie sa stali jedným z mála dôvodov, prečo oko prehltlo krv.

Vzhľad takéhoto problému v oku nesmie zostať bez povšimnutia. Odporúča sa okamžite kontaktovať špecialistu, ktorý si zvolí účinnú liečbu. V tomto prípade lekár zohľadňuje všetky faktory, najmä veľkosť lézie. Závažnosť tohto javu je rozdelená na malé, stredné a silné.

Varovanie! Malé a stredné krvácanie môže byť vyliečené a so silným krvácaním dochádza k strate videnia, ktorá sa v mnohých prípadoch nedá vrátiť.

príznaky

Lokalizácia akumulácie krvi je iná, preto identifikujú hlavné oblasti poškodenia:

 • Očná zásuvka. Dutina obežnej dráhy sa naplní krvou v dôsledku kontúzie obežnej dráhy oka, ktorá vzniká v dôsledku vaskulitídy alebo krvných ochorení. Problém spočíva v čiastočnej strate videnia, pri pohľade na oko, pri posúvaní oka vpred, ktoré je obmedzené pohyblivosťou orgánu. Oči naplnené krvou naznačujú zlomeninu základne lebky, ak sa modrina podobá pohárom.
 • Predná komora oka. Keď sa objaví hyphema tvorba červenej s hladkými okrajmi. Krv sa rozšíri do celej dutiny očnej komory alebo pokrýva dno. Strata videnia sa nevidí a krvavé šmúhy časom zmiznú.
 • Retina oči. Akumulácia krvi vedie k rozmazaniu obrysov objektov, čo sťažuje rozpoznanie objektov. Fenomén, ktorý postihuje sietnicu, je sprevádzaný bolesťou hlavy v oblasti chrámu postihnutého oka. V tomto prípade sa pred očami objaví krvavý závoj
 • Vitreous humor. Hemophthalmus je hnedá forma, ktorá sa nachádza za objektívom. K tomu dochádza v dôsledku poškodenia ciev, bez ovplyvnenia šošovky. S úplným hemophthalmom sa stratí vízia. Čiastočná strata videnia je často spôsobená oddelením sietnice alebo atrofiou očnej gule.

Krvácanie sa pozoruje pri tenkých a krehkých stenách očnej cievy, zatiaľ čo elasticita tkanív sa stráca. Modrina na veveričke znamená poškodenie.

Krvácanie z očí: typy a ich rozdiel, príčiny, liečba, kedy a čo je nebezpečné

Krvácanie do oka - kolektívny koncept, ktorý sa vyznačuje prienikom krvi z cievneho lôžka do tkanív, prostredia a škrupiny oka, kde by nemala existovať normálna krv. Tento stav má mnoho rôznych príčin, pomerne často je to príčinou zranenia oka, ale často ide o chorobu alebo špeciálny stav tela, čo sa deje, ale príčina krvácania do oka zostáva neznáma.

Najdôležitejšie vo veciach liečby a možné dôsledky krvácania do oka nie je jeho príčina, ale miesto výlevu krvi, ktoré tvorili základ klasifikácie:

 • Krvácanie pod spojivkou (hyposfagm).
 • Krvácanie v prednej komore oka (hypémy).
 • Krvácanie sklovca (hemophthalmus).
 • Krvácanie sietnice.

Každý z vyššie uvedených stavov vyžaduje samostatné prístupy v diagnostike, liečbe a môže sa vyskytovať ako jednotlivo, tak ako celok v rôznych kombináciách.

Krvácanie do žalúdka pod spojivkou (hyposfagm)

Hyposofagus alebo krvácanie v bielkovine alebo subkonjunktiválne krvácanie je stav, pri ktorom sa krv akumuluje medzi najtenšie vonkajším plášťom oka (spojivka) a bielkovinovou membránou. Ľudia tiež často hovoria "prasknutie plavidla" a to je pravda: primárnou príčinou je poškodenie najmenších ciev spojovky, z ktorých sa naleje krv. Dôvody tejto podmienky sú však veľmi rozmanité:

 1. Priamy traumatizujúci účinok na očné bulvy: náraz, trenie, prudká zmena barometrického tlaku, cudzie teleso, chemické účinky;
 2. Zvýšený arteriálny a venózny tlak: hypertenzná kríza, kýchanie, kašeľ, fyzické preťaženie, nakláňanie, udusenie, práca počas pôrodu, stres so zápchou, vracaním a dokonca intenzívnym plačom u dieťaťa;
 3. Nízka zrážanlivosť krvi: vrodená a získaná hemofília, použitie liečivých prípravkov s antikoagulanciami a protidoštičkovými látkami (aspirín, heparín, tiklid, dipyridamol, Plavix a ďalšie);
 4. Choroby spôsobené infekciou (hemoragická konjunktivitída, leptospiróza);
 5. Zvýšená vaskulárna krehkosť: diabetes mellitus, aterosklerotická choroba, nedostatok vitamínov K a C, systémové ochorenia spojivového tkaniva (autoimunitná vaskulitída, systémový lupus erythematosus)
 6. Stav po operácii na orgánoch zraku.

Symptómy krvácania do žalúdka sa znižujú na vizuálnu chybu vo forme krvavej červenej škvrny na bielom pozadí. Zvláštnosťou tohto krvácania je to, že v priebehu času nezmení jeho farbu ako modrina (modrina) a vo svojom vývoji sa jednoducho stáva ľahšou, až kým nezmizne úplne. Nepohodlie oka v podobe pocitu cudzieho telesa, mierneho svrbenia, ktoré je pravdepodobnejšie, že má psychický pôvod, možno pozorovať pomerne zriedka.

Liečba subkonjunktiválneho krvácania zvyčajne nepredstavuje žiadne ťažkosti. Vo väčšine prípadov nastáva opačný vývoj bez použitia liekov.

Urýchlenie resorpcie a obmedzenie šírenia krvácania však môže pomôcť:

 • Ak sa vám podarí zachytiť moment vzniku krvácania pod spojivkou a zvýši sa pred oči, vazokonstrikčné očné kvapky (vizín, naftyzín, oktylia atď.) Sú mimoriadne účinné, zastavia odtok krvi z cievneho lôžka, čo zastaví šírenie krvácania;
 • Na urýchlenie resorpcie už vzniknutého krvácania sú účinné očné kvapky jodidu draselného.

Jedno krvácanie do skléry, ktoré vzniklo aj bez zjavného dôvodu a pokračuje bez zápalu, znižuje videnie, "mušky" a iné príznaky nevyžaduje vyšetrenie a prístup k lekárovi. V prípade častých recidív alebo komplikovaného priebehu môže hypofagmus signalizovať vážne ochorenia, a to ako samotného oka, ako aj organizmu ako celku, čo si vyžaduje okamžitú liečbu lekárskej inštitúcii na diagnostiku jej patológie a liečby.

Video: o príčinách roztrhnutia krvných ciev v oku

Krvácanie v prednej komore oka (hypém)

Prednou kamerou oka je oblasť medzi rohovkou (priehľadná konvexná "šošovka" oka) a dúhovka (disk so žiakom v strede, ktorý má oči jedinečnú farbu) s objektívom (priehľadná šošovka za žiakom). Táto oblasť je zvyčajne naplnená absolútne transparentnou kvapalinou - vlhkosťou z prednej komory, vzhľadom na krv, ktorý sa nazýva hypém alebo krvácanie do prednej komory oka.

Príčiny hypémov, aj keď sa zdajú byť úplne nezapojené, sú v podstate rovnakým prvkom - prasknutie cievy. Obvykle sú rozdelené do troch skupín:

 1. Trauma - je najčastejšou príčinou hypémy.
 1. zranenie môže preniknúť - poškodenie oka je sprevádzané správou vnútorného obsahu očnej gule a prostredia, takéto zranenie sa často vyskytuje pri pôsobení ostrých predmetov, menej často z pôsobenia nudných objektov;
 2. zranenie nie je prenikavé - s vonkajšou integritou oka, jeho vnútorné štruktúry sú zničené, čo vedie k odlievaniu krvi do prednej komory oka, takéto zranenie je takmer vždy výsledkom tupých objektov;
 3. Tiež všetky typy operácií na orgánoch zraku, ktoré môžu byť sprevádzané hypémom, sa dajú pripísať skupine zranení.
 1. Choroby očnej gule, spojené s tvorbou nových, poškodených ciev vo vnútri oka (neovaskularizácia). Novo vytvorené cievy majú štrukturálne defekty, ktoré spôsobujú ich zvýšenú krehkosť, s ktorou je výtok krvi do prednej komory oka spojený s malým alebo žiadnym nárazom. Tieto ochorenia zahŕňajú:
 1. diabetická angiopatia (následok cukrovky);
 2. obštrukcia sietnice;
 3. oddelenie sietnice;
 4. intraokulárne nádory;
 5. zápalové ochorenia vnútorných štruktúr oka.
 1. Choroby celého tela:
 1. chronická intoxikácia alkoholom a drogami;
 2. poruchy krvácania;
 3. onkologické ochorenia;
 4. systémové ochorenia spojivového tkaniva.

Hypheus, založený na hladine krvi vo vertikálnej polohe pacienta, je rozdelený na štyri stupne:

 • Prvá vizuálne predná komora oka je obsadená krvou najviac o tretinu;
 • 2. krv naplní až polovicu prednej komory oka;
 • Tretia komora je naplnená krvou viac ako ½, ale nie úplne;
 • 4. úplné plnenie krvi prednej komory oka "čierne oko".

Napriek zjavnej konvenčnosti takejto deľby má praktické dôsledky pre výber taktiky liečby a predpovedanie výsledku krvácania. Stupeň hyphema tiež určuje jeho príznaky a závažnosť:

 1. Vizuálne zistiteľná prítomnosť krvi v prednej komore oka;
 2. Pád ostrosti zraku, najmä v náchylnej polohe, do tej miery, že zostáva len pocit svetla a nič viac (na 3-4. Stupni);
 3. "Rozmazané" videnie postihnutého oka;
 4. Strach z jasného svetla (fotofóbia);
 5. Niekedy je pocit bolesti.

Diagnóza krvácania v prednej komore oka pri vymenovaní lekára zvyčajne nespôsobuje žiadne významné ťažkosti a je založená na technicky jednoduchých manipuláciách:

 • Vizuálna kontrola;
 • Tonometria - meranie vnútroočného tlaku;
 • Visometria - stanovenie zrakovej ostrosti;
 • Biomikroskopia je inštrumentálna metóda s použitím špeciálneho oftalmického mikroskopu.

prejavy krvácania v prednej komore oka

Liečba hypémov je vždy spojená s elimináciou patológie, ktorá ju spôsobila - zrušením liekov zriedičujúcich krv, bojom proti zápalovým ochoreniam oka, odmietaním zlých návykov, zachovaním elasticity cievnej steny atď. Takmer vždy malé množstvá krvi v dutine za rohovkou sa rozdelia nezávisle pomocou 3% roztoku jodidu draselného a liekov, ktoré znižujú vnútroočný tlak.

 1. Účinok užívania liekov (krv sa neabsorbuje) v priebehu 10 dní;
 2. Krv stratila svoju tekutosť - vytvorila sa zrazenina;
 3. Rohovka začala škvrna krvou;
 4. Intraokulárny tlak počas liečby neklesol.

V prípade odmietnutia operácie sa môžu objaviť také hrozné komplikácie ako je glaukóm, uveitída, ako aj výrazný pokles zrakovej ostrosti v dôsledku zníženia priehľadnosti rohovky zarastených krvou.

Video: Ako vyzerá krvácanie v prednej komore oka

Krvácanie sklovca (hemophthalmus)

Dutina zdravého oka sa vytvára s krištáľovo čistým gélom nazývaným sklovité telo. Táto forma má niekoľko dôležitých funkcií, medzi ktoré patrí vedenie svetla z čočky do sietnice. Jedným z najdôležitejších znakov sklovitého tela je teda jeho absolútna transparentnosť, ktorá sa stráca, keď do nej vstupujú cudzie látky, ktoré zahŕňajú aj krv. Krv vstupujúca do sklovca sa nazýva hemophthalmus.

Hlavným mechanizmom vývoja vnútorného krvácania v oku je vyliata krv z cievneho lôžka do sklovitého tela.

Podávať príčinu takéhoto krvácania môže spôsobiť množstvo patológií:

 • Diabetes mellitus s poškodením sietnice a krvných ciev oka;
 • Oklúzia (trombóza) sietnicových ciev;
 • Častá ateroskleróza zahŕňajúca retinálne cievy v procese;
 • Hypertenzia bez náležitej liečby;
 • Vrodené anomálie sietnicových ciev (mikroanalýzy);
 • Penetrujúce poškodenie očnej bulvy (keď sú slzy očných membrán);
 • Očná kontúzia (zvonka sa zachová celistvosť oka);
 • Vysoký intrakraniálny tlak (napríklad pri intracerebrálnych krvácaníach, mozgových nádoroch a kraniocerebrálnych poraneniach);
 • Nútený nárast intraorakálneho tlaku (nadmerná fyzická námaha, kašeľ, kýchanie, práca počas pôrodu, vracanie);
 • Ochorenia krvi (anémia, hemofília, užívanie liekov na znižovanie zrážania krvi, krvné nádory);
 • Novotvary vnútorných štruktúr oka;
 • Autoimunitné ochorenia;
 • Oddelenie sietnice často vedie k hemophthalmu;
 • Vrodené ochorenia (kosáčiková anémia, Krisvikova choroba - Skepens a ďalšie).

Treba mať tiež na pamäti, že závažná myopia (myopia) významne prispieva k rozvoju hemoftalmie.

Symptómy a typy hemophthalmu

Vnútorné prostredie oka neobsahuje nervové zakončenia, respektíve oko v takejto situácii nemôže cítiť bolesť, bolesť, svrbenie alebo niečo cítiť s vývojom vnútorného krvácania do oka. Jediným príznakom je pokles videnia, niekedy úplná slepota v ťažkých prípadoch. Stupeň straty zraku a znaky symptómov priamo závisia od objemu krvácania, ktorý sa svojou masívnosťou rozdeľuje na:

prejav krvácania sklovca

Celkový (úplný) hemophthalmus - teleso sklovca je naplnené krvou o viac ako 3/4, takmer vždy, s výnimkou výnimiek, podobný jav je pozorovaný z dôvodu zranenia. Symptómy sú charakterizované takmer úplnou slepotou, len ten pocit svetla zostáva, človek nie je schopný rozlíšiť pred sebou predmety alebo byť orientovaný vo vesmíre;

 • Medzisúčtový hemophthalmus - vnútorný priestor oka je naplnený krvou od 1/3 do 3/4. Najčastejšie sa vyskytuje v diabetickej patológii retinálnych ciev, pričom postihnuté oko môže len rozlíšiť obrysy objektov a siluety ľudí;
 • Čiastočná hemoftalmia - menej ako tretina plochy sklovcovej lézie. Najčastejšia forma hemophthalmu sa pozoruje ako dôsledok arteriálnej hypertenzie, poškodenia a odlúčenia sietnice, diabetes mellitus. Vystupujú čierne "predné pamiatky", červený prúžok alebo len opar pred vašimi očami.
 • Stojí za zmienku, že krvácanie sklovca zriedkavo postihuje obe oči súčasne, jednostrannosť je charakteristická pre túto patológiu.

  Diagnóza krvácania zo sklovca je stanovená na základe anamnézy, biomikroskopie a ultrazvuku, ktoré pomáhajú určiť príčiny, ktoré viedli k hemoftalmii, hodnotili jej objem a zvolili si ďalšiu taktickú liečbu.

  Napriek tomu, že spočiatku taktika liečenie tejto patológie nastávajúcej a čiastočné hemophthalmus často vracať sa bez liečby, ihneď po nástupe príznakov je nutné a vyhľadať odbornú lekársku pomoc čo najskôr, pretože včasná identifikácia príčin krvácania môže zachrániť nielen zrak, ale aj ľudského života.

  Liečba a prevencia

  K dnešnému dňu neexistujú žiadne konzervatívne metódy liečby hemophthalmu s preukázanou účinnosťou, existujú však jasné odporúčania na prevenciu opakujúcich sa krvácaní a skorú resorpciu existujúceho krvácania:

  • Vyhnite sa fyzickému namáhaniu;
  • Dodržiavajte odpočinok v posteli, pričom hlava by mala byť o niečo vyššia ako telo;
  • Aplikujte vitamín (C, PP, K, B) a lieky, ktoré posilňujú cievnu stenu;
  • Kvapky jodidu draselného sa odporúčajú vo forme instilácie a elektroforézy.

  Nie vždy konzervatívna liečba vedie k požadovanému účinku, potom je potrebná operácia - vitrektómia - úplné alebo čiastočné odstránenie sklovca. Indikácie pre túto operáciu sú:

  1. hemophthalmus v kombinácii s oddelením sietnice alebo v prípade, keď nie je možné skúmať sietnicu a príčina krvácania nebola stanovená;
  2. hemophthalmus nie je spojený s poškodením a súčasne sa po 2 - 3 mesiacoch nepozoruje regresia;
  3. nedostatočná pozitívna dynamika po 2-3 týždňoch po poranení;
  4. hemophthalmus spojený s penetračnou ranou oka.

  V súčasnom štádiu vývoja medicíny sa vitrektómia vykonáva ambulantne, nevyžaduje anestetický spánok, vykonáva sa mikrorežim do veľkosti 0,5 mm a bez šitia, čo zaisťuje rýchly a relatívne bezbolestný návrat videnia na uspokojivú úroveň.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Porušenie mozgového obehu

  Porušenie mozgovej cirkulácie - patologický proces, ktorý vedie k obštrukcii krvného obehu cez cievy mozgu. Takéto porušenie je plné vážnych následkov, nie výnimky - smrteľného výsledku.

  Aneuryzma lýtkových, femorálnych a popliteálnych artérií

  Z aneuryziem periférnych artérií sú najčastejšie aneuryzmy ilických, femorálnych a popliteálnych artérií.
  Aneuryzma ileálnych artériíAneuryzmatické dilatácie iliakálnych artérií sa často nachádzajú v spojení s aneuryzmatickými hmotnosťami aorty.

  Kapiláry prasknutia na nosiči: príčiny, spôsoby liečby

  Najtenšie cievy v ľudskom tele sa nazývajú kapiláry. Sú prítomné v rôznych orgánoch a tkanivách a poskytujú výmenu plynu medzi bunkami a krvou.Príčiny kapilárnej krehkostiSteny kapilár sú veľmi tenké, nemajú svalové vlákna.

  Bolesť hlavy: príčiny a spôsoby liečby

  Ivan Drozdov 30.10.2017 3 Komentáre Bolesť hlavy, či už spontánna, rastúca, ostrá, bolestivá, pulzujúca alebo utláčajúca sa, sa vyskytuje v živote akejkoľvek osoby, ale bez dôvodu sa to stáva zriedkavo.

  Čo je stenóza alebo dysplázia mitrálnej chlopne srdca

  Srdcové chyby, žiaľ, sú dnes jednou z najčastejších ochorení. V tejto súvislosti zohrávajú kľúčovú úlohu malformácie mitrálnej chlopne. Vo väčšine prípadov ide o kombináciu zúženia nepriehľadne zatváracích ventilov.

  Príčiny dyspnoe: Poradenstvo praktického lekára

  Jednou z hlavných sťažností, ktoré pacienti najčastejšie vyjadrujú, je dýchavičnosť. Tento subjektívny pocit núti pacienta ísť na kliniku, zavolať na ambulanciu a môže dokonca byť indikáciou pre pohotovostnú hospitalizáciu.