Intrarerebrálne krvácanie je život ohrozujúci stav charakterizovaný vyliatím krvi z mozgových ciev do tkaniva alebo komôr. U dospelých starších ako 45-50 rokov je hemoragická mŕtvica (tiež nazývaná krvácanie z mozgu) tvorí 15-20% všetkých prípadov mŕtvice (akútna cerebrovaskulárna príhoda). Mladé, ischemické a hemoragické mŕtvice sa vyskytujú s približne rovnakou pravdepodobnosťou. U detí prevažuje intracerebrálne krvácanie.

ONMK na hemoragický typ

Často táto podmienka vedie k pretrvávajúcemu narušeniu rôznych orgánov, kóme alebo smrti. Včasná hospitalizácia pacienta je nevyhnutná, aby sa zabránilo týmto vážnym následkom. Hlavnou a účinnou liečbou je chirurgia.

klasifikácia

Krv z ciev môže prúdiť priamo do mozgového tkaniva, komôr alebo pod puzdrom. Zmiešané varianty sú možné pri vzniku niekoľkých lézií. Preto lokalizáciou nastáva intracerebrálne krvácanie:

 • Parenchým (poškodenie mozgového tkaniva).
 • V komorách.
 • Subarachnoid (pod arachnoidom).
 • Subdural (pod dura mater).
 • Epidurálna (krv sa nahromadí pod kosti lebky, nad tvrdým plášťom).
 • Zmiešané.

Parenchymálne intracerebrálne krvácanie sa môže tiež rozdeliť na typy:

 • porážka čelných, temporálnych, parietálnych, okcipitálnych lalokov;
 • subkortikum (v hemisfére);
 • kmeňové lézie.

Lokalizácia hemoragie v mozgu priamo ovplyvňuje charakteristiky príznakov a závažnosť následkov. Kmeňový úsek napríklad obsahuje centrá zodpovedné za životné funkcie, takže porážka danej oblasti môže viesť k smrti.

Intrakraniálne krvácanie v extrémne nebezpečných, hlavne pri tvorbe hematómu v oblasti životne dôležitých centier alebo pri vylievaní krvi do komôr. Tento stav môže byť sprevádzaný stláčaním alebo dislokáciou mozgových štruktúr, čo vedie k vážnym následkom (kóma, smrť).

Prečo sa vyskytuje intracerebrálny hematóm?

Príčiny intrakraniálneho krvácania sú rôzne:

 • Aneuryzmy a arteriovenózne malformácie.
 • Roztrhnutie cievy na pozadí narastajúceho krvného tlaku (hypertenzná kríza).
 • Poranenie hlavy (s zlomeninami kostí lebky alebo bez nich).
 • Mozgový nádor, klíčiace cievy a ich ničenie. Zvyčajne sa táto situácia vyskytuje u pacientov s malígnymi novotvarmi. Nádor, ktorý nemá jasnú hranicu, často prechádza do ciev, čím zvyšuje riziko krvácania z mozgu.
 • Prijatie antikoagulancií (nedodržanie prípustnej dávky).
 • Niektoré systémové ochorenia (amyloidóza).

Tak môže dôjsť k krvácaniu v lebečnej dutine kvôli rôznym mechanizmom. Trauma hlavy s vývojom mozgového krvácania je bežnejšia u mladých ľudí. Najčastejšie príčiny hemoragickej mŕtvice v staršom veku sú vysoký krvný tlak, vaskulárne anomálie a nádor.

Vo všeobecnosti sa zranenie hlavy považuje za samostatný stav. Hemoragická mŕtvica sa zvyčajne chápe ako netraumatické krvácanie z mozgu. Trauma nie je vždy sprevádzaná roztrhnutím krvných ciev alebo zlomeninami kostí lebky, ako je otras mozgu. V závažnejších prípadoch sa však nemožno vyhnúť mozgovému krvácaniu. Zranenie má následky na život a zdravie (opuch mozgu, kóma, smrť). Ak je poškodenie tak závažné, že je sprevádzané krvácaním v komorách a iných oddeleniach, ničením jednotlivých štruktúr alebo dislokáciou mozgu, šance na prežitie sú nízke.

Muž v kóme po krvácaní mozgu

Nádor zhoršuje prognózu mozgového krvácania, pretože je sama o sebe závažnou a nebezpečnou patológiou. Rozmnožovanie dodatočného objemu vzdelávania v lebečnej dutine vedie k stlačeniu jeho štruktúr a nebezpečným komplikáciám (kóma). Ak nádor spôsobí krvácanie, znížia sa šance na prežitie. Aj pri úspešnej liečbe krvácania nie je vždy možné úplne vylúčiť novotvar. Nádor môže viesť k smrti nielen vtedy, ak sú poškodené steny krvných ciev, ale aj vtedy, keď sú komory a životne dôležité centrá stlačené.

Aké sú prejavy?

Symptómy mozgového krvácania závisia od polohy cievnej katastrofy. Na pozadí bežných prejavov sa objavujú znaky charakteristické pre špecifickú léziu. Podľa nich možno predpokladať, ktorá časť mozgu utrpela.

Hlavné prejavy možno rozdeliť do skupín:

 • Mozgové príznaky. Príčiny jeho výskytu - mozgový edém a zvýšený tlak v lebečnej dutine. Výskyt tohto ochorenia je možný v dôsledku porušenia odtoku mozgovomiechovej tekutiny (následok krvácania do komôr), nesprávneho fungovania hematoencefalickej bariéry s vysokým krvným tlakom, poranenia hlavy. Opuch mozgu sa vyskytuje aj vtedy, keď sú jeho štruktúry stlačené zvyšujúcim sa hematómom alebo v dôsledku dislokácie.
 • Meningeálne symptómy (stuhnutosť krku, symptóm Kerniga). Táto klinika sa vyvíja, ak nastane krvácanie v lebečnej dutine v priestore medzi meningami.

Meningeálny syndróm - kombinácia symptómov spôsobených podráždením meningí

 • Ohniskové príznaky. Priamo súvisí s lokalizáciou cievnej katastrofy. Porážka nervových centier zodpovedných za kontrolu určitých funkcií sa prejavuje rôznymi spôsobmi: paralýza, necitlivosť, zhoršené videnie a reč.

Rozsiahle intracerebrálne krvácanie je zvyčajne sprevádzané vývojom edému, premiestnením mozgových štruktúr, ich stláčaním, ktoré sa zvyčajne prejavujú bežnými príznakmi (zvracanie, bolesť hlavy, kŕče, kóma), ako aj príznaky podráždenia meningí. Ohniskové príznaky sa začínajú objavovať po tom, ako opuch začne ustupovať, alebo keď sú určité procesy nervového systému zapojené do procesu s porušením ich funkcií.

Známky naznačujúce zvýšenie intrakraniálneho tlaku

Patria k nim skupiny mozgových príznakov, ktoré nejako sprevádzajú akékoľvek patologické procesy v lebečnej dutine, či už krvácanie, zápal, trauma alebo vystavenie toxickým látkam. Dôvody zvýšenia intrakraniálneho tlaku sú nasledujúce:

 • zápal, ktorého charakteristickým prejavom je opuch;
 • porucha cirkulácie mozgovomiechovej tekutiny (ventrikulárne krvácanie s vývojom hemoglobínu) alebo obehové poruchy (hypervolémia);
 • zmena v normálnej polohe štruktúr mozgu (trauma, stláčanie hematómu, čo vedie k opuchu).

Epidurálny hematóm sa prejavuje syndrómom hypertenznej dislokácie

Lebečná dutina je obmedzená objemom, takže vzhľad ďalších tvarov (nádor av kontexte tejto témy hematóm) zvyšuje veľkosť mozgových štruktúr v dôsledku edému a je sprevádzaná nárastom intrakraniálneho tlaku. Znaky tejto podmienky sú nasledovné:

 • Bolesť hlavy vyklenutila povahu.
 • Nevoľnosť a zvracanie.
 • Konvulzívny syndróm.
 • Zhoršenie zraku v dôsledku edému optických nervových diskov.
 • Depresia vedomia (stupor, stupor, kóma).

Cerebrálny edém vedie k stlačeniu jeho štruktúr v prirodzených kanáloch lebky. Preto je kmeňová časť poškodená v okcipitálnom forame, ktorá je sprevádzaná prerušením fungovania životne dôležitých centier medulla oblongata a môže spôsobiť smrť. Pri dislokácii a stláčaní mozgových štruktúr sa ohniská spájajú s bežnými príznakmi, ako trpia niektoré nervové centrá. Postupom času tieto prejavy začnú prevažovať, a keď sa opuch znižuje, prejdite do popredia.

Známky intrahepatálneho krvácania sú spôsobené zvýšeným intrakraniálnym tlakom, podráždením membrán, ako aj poškodením špecifických nervových centier.

Klinické znaky krvácania s porážkou jednotlivých štruktúr mozgu

Hemisphere mozgu majú rôzne špecializácie.

Keď trpí ľavá hemisféra, poruchy pohybu a citlivosti vpravo, poruchy reči, problémy s pamäťou sa stávajú častými prejavmi. Pravá hemisféra je zodpovedná za vnímanie neverbálnych informácií, figuratívneho myslenia, schopnosti vykonávať niekoľko úloh súčasne. Pri krvácaní v tejto oblasti sa okrem porúch paralýzy a citlivosti vyskytujú duševné poruchy (agresivita, úzkosť, depresia).

Krvácanie do komôr je nebezpečné s možnosťou ich tamponády (zablokovanie) hemoglobínu a porušenie odtoku tekutín. Táto situácia vedie k nárastu intrakraniálneho tlaku a vážnym následkom (kompresia vitálnych centier, kóma, smrť). Nie menšie závažné poruchy vznikajú vtedy, keď je mozgový kmeň poškodený, pretože tam sú respiračné a vazomotorické centrá. Krvácanie mozgu s léziou malého mozgu je sprevádzané zhoršenou koordináciou pohybov, okcipitálnym lalokom - poruchou zraku, čelným - konvulzívnym syndrómom.

výhľad

Šance na prežitie krvácania do mozgu sú spôsobené lokalizáciou lézie, ako aj príčinami, ktoré viedli k tomuto stavu. Trauma alebo nádor sú najčastejšie sprevádzané nebezpečnými komplikáciami ako opuch mozgu a kóma. Pretrvávanie krvi do komôr alebo mozgového kmeňa je mimoriadne závažné, pretože často vedie k zhoršeniu dýchania a srdcovej činnosti. Súčasná traumata lebky s poškodením a posunom mozgových štruktúr znižuje šance na priaznivý výsledok.

Dôsledky krvácania z mozgu závisia od veľkosti hematómu a rýchlosti pomoci pacienta.

Nezabudnite na predchádzajúci stav organizmu. Ťažká sprievodná patológia, senilný vek neprispieva k zlepšeniu šancí na zotavenie. Obmedzuje sa aj objem a včasnosť pomoci. Skoršia liečba sa začala, tým väčšia je pravdepodobnosť priaznivého výsledku.

Aké sú dôsledky a príčiny krvácania z mozgu?

Jeden deň (najčastejšie počas dňa) človek zažíva náhle a prudké zhoršenie zdravia: silné bolesti hlavy, závraty, necitlivosť končatín, tvár. Okolie označuje porušenie alebo stratu vedomia u pacienta. Toto je krvácanie v mozgu - dôsledky tohto najnebezpečnejšieho stavu môžu byť pre človeka smrteľné, natrvalo spôsobiť jeho postihnutie alebo spôsobiť smrť.

Mechanizmus výskytu choroby

Krv v ľudskom tele sa pohybuje v uzavretom systéme ciev, každý z nich je zvyčajne celkom elastický a je schopný vydržať značné zaťaženie. Avšak cievy sa postupne stávajú tenšou, krehkou, priepustnou a môžu sa kedykoľvek pretrhnúť a spôsobiť krvácanie.

Hlavné tepny ľudského mozgu

To isté platí aj s mozgovými cievami, ktoré zásobujú tento životne dôležitý orgán kyslíkom. Vysoký tlak v určitom bode narušuje nádobu, v dôsledku čoho prúdi určité množstvo krvi a vyplňuje priestor medzi mozgovými tkanivami. Výsledný hematóm vytlačí okolité tkanivá, čím zablokuje ich výživu, čo spôsobuje edém mozgu, hrubé motorické, vizuálne a rečové poruchy.

Keďže prasknutie krvných ciev môže nastať v akejkoľvek časti mozgu, je zvyčajné klasifikovať hemoragické mŕtvice podľa miesta krvácania.

 • intracerebrálne;
 • Subarachnoid (vyskytujúci sa pod arachnoidnou membránou mozgu);
 • Subdurálna (vyskytla sa pod vonkajšou výstelkou mozgu);
 • Intraventrikulárne.

Príznaky ochorenia, ako aj dôsledky a vyhliadky na jeho ďalší vývoj závisia od umiestnenia krvácania a jeho intenzity.

Príčiny mozgového krvácania

Rozvinutá hemoragická mŕtvica (iný názov pre intracerebrálne krvácanie) je priamym dôsledkom mnohých stavov a ochorení, pri ktorých záťaž na tkanivách ciev často prevyšuje ich bezpečnostnú rezervu.

 • Dlhodobá neliečená alebo slabo kontrolovaná hypertenzia rôzneho pôvodu;
 • Poranenia hlavy;
 • Mozgové nádory, ak nastane krvácanie v nádore;
 • Aneuryzmy mozgových ciev (vrátane vrodených);
 • Choroby, ktoré spôsobujú zvýšené krvácanie (hemofília, cirhóza pečene);
 • Umelé zriedenie krvi spôsobené nedobrovoľným užívaním antikoagulancií (lieky na znižovanie zrážanlivosti krvi), najmä ak je prekročená dávka lieku alebo keď sa skombinuje s alkoholom;
 • Nadmerná fyzická námaha a silný stres.

Nemôžeme povedať o zlých návykoch - fajčenie, drogová závislosť, závislosť od pitia. Zhoršujú stav ciev, čo nakoniec spôsobuje, že cerebrálne krvácanie je jedným z najpravdepodobnejších výsledkov.

Príznaky mŕtvice

Príznaky hemoragickej cievnej mozgovej príhody sa prejavili tak živo, že aj ľudia, ktorí nemajú lekárske vzdelanie, môžu správne posúdiť závažnosť a naliehavosť stavu pacienta.

Medzi typické symptómy mozgového krvácania patria:

 • Ťažká bolesť hlavy;
 • Nevoľnosť, vracanie;
 • Náhle závraty a slabosť;
 • Vízia ľudí a životného prostredia v červenom svetle;
 • Znecitlivenie tváre, končatín alebo polovice tela;
 • Silné napätie (tuhosť) svalov krku.

Toto sa týka citov samotných pacientov. Ľudia v okolí môžu byť presvedčení, že človek mal mozgovú príhodu kvôli viacerým vonkajším znakom:

 • Modravá alebo fialová tvár;
 • Žiak sa rozšíril z postihnutej strany (ako možnosť - divergencia očí);
 • "Naparovanie" na postihnutej strane tváre;
 • Paralýza končatín (človek nemôže zdvihnúť ruky a noha sa otočí von);
 • Epileptické záchvaty, kŕče;
 • Zakrivený alebo šikmý jazyk;
 • Neúmyselné močenie, vylučovanie výkalov.

V stave hemoragickej cievnej mozgovej príhody, človek nemôže vysloviť jednoduché frázy, úsmev, často nerozumie reči, ktorá mu bola adresovaná.

Príznaky hemoragickej mŕtvice

Najzávažnejším príznakom hemoragie v mozgu je kóma. Podľa jej trvania sa posudzuje prognóza života pacienta: čím dlhšia je osoba v bezvedomí, tým horšie sú dôsledky a vyhliadky.

Čo robiť s pacientom

Hemoragická mŕtvica je vážny stav, preto si vyžaduje naliehavú lekársku pomoc. Tu sú prvé záväzné opatrenia:

 • Zavolajte na ambulančnú brigádu;
 • Pacient položte tak, aby mu poskytol prúdenie vzduchu a pohodlnú polohu tela.
 • Pri vracaní otočte hlavu na stranu, aby ste predišli prehĺtnutiu vracania;
 • Položte fľašu na teplú vodu s ľadom alebo iným chladným predmetom na hlavu.
 • Meranie krvného tlaku;
 • Je potrebné čo najskôr začať liečbu krvácania z mozgu - následky v tomto prípade môžu byť značne zmiernené.

Iní nemajú viac ako tri hodiny na zabezpečenie lekárskeho zákroku: po tomto období začnú v mozgu nezvratné zmeny.

Dôsledky krvácania z mozgu

Hemoragická mŕtvica, ktorá sa vyskytla, je vážna nielen v jej priebehu, ale aj v jej dôsledkoch. Predpokladá sa, že prvý mesiac a prvý rok po nástupe cerebrálneho krvácania zohrávajú rozhodujúcu úlohu v živote pacienta a tiež umožňujú správne posúdiť vyhliadky na rehabilitáciu.

Počas prvých týždňov zomrie 40 až 60 percent pacientov. Pozostalým sú pozorované pretrvávajúce poruchy reči, zraku, motorické funkcie. Časté a duševné poruchy.

Po dlhú dobu zostáva necitlivosť svalov na tvári, končatiny na paralyzovanej strane alebo polovici tela. Ak nie je možné rýchlo minimalizovať všetky tieto porušenia, potom po roku a neskôr nie je možné rehabilitovať pacienta - zmeny v tele sa stanú nezvratnými.

Hemoragická mŕtvica je vážne ochorenie a vyžaduje okamžitú liečbu: len včasnou a adekvátnou liečbou je možné podstatne rehabilitovať preživších v prvom mesiaci pacientov.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali aj prvé príznaky mŕtvice.

Moja mama mala raz. Bola som veľmi vystrašená, nevedela som, čo mám robiť. Rýchlo položila ju, zavolala sanitku. V dome nebol žiadny tonometer. Nejako vycpala v ústach pilulku na tlak a potom prišli lekári. Vďaka Bohu, moja matka bola spasená, mŕtvica nebola silná. Teraz však viem presne, ako rozpoznať mŕtvicu a čo robiť, ak zrazu zaútočí na človeka.

Áno, skutočnosť, že mŕtvica je ťažké zamieňať sa s niečím iným, je isté. Keď sa to stalo môjmu starému otcovi, aj keď som bol ešte teenagerom, hneď som pochopil, čo sa deje. Pena z úst, neschopnosť človeka nie je slovo, ale dokonca aj pohyb. Ale v každom prípade je veľmi dôležité vedieť všetko, pretože fenomén je veľmi častý a môže byť užitočný kedykoľvek.

Priateľ je 45 rokov. Vonkajšia mozgová príhoda bola vonku, ktorá sa našla len ráno.

Môj manžel mal mozgovú príhodu (vo veku 34 rokov), krvácanie z mozgu. Môžem povedať jednu vec: keby to nebolo pre dieťa, ja by som nič nehádal! Okrem bolesti hlavy neboli žiadne príznaky! Vďaka Bohu, že máme dobrého lekára, ktorý okamžite urobil správnu diagnózu. Už uplynulo pol roka a teraz nemá žiadne dôsledky! Ďakujem Bohu a doktorovi.

Nastala mŕtvica. Lekári Donetskej nemocnice mi zachránili život, ďakujem veľmi pekne. Vedúci neurochirurgie (Cherny O. A.) - zvláštne poďakovanie!

Moja snacha bola včera prijatá do nemocnice, bolo hlásené krvácanie. Teraz je v kóme. Potrebuje operáciu, existuje šanca na zotavenie?

Moja stará mama bola odobraná krvácaním mozgu. Po 2-3 hodinách padla do kómy. Prežije alebo nie, povedz mi?

Dobrý deň, som Tuychieva Mamlakat Ismailzhanovna. Chcem vám povedať svoj príbeh. V júni 2011 som ráno prišiel do práce. Pracoval som ako pekársky pekár. Urobil som svoju prácu pred obedom. Potom sme šli jesť, po obede som spadol, stratil som vedomie. Takto ležala, kým iní nedokončili svoju prácu. Pracovali sme až do šiestich večerov. Potom, čo ostatní dokončili svoju prácu, zavolali pre mňa záchrannú službu. Sanitka mi zobrala 10 mk, tam zavolali helikoptéru a poslali ma do Surgutu. V Surgutovi som bol diagnostikovaný krvácaním mozgu. Tam som podstúpil núdzovú operáciu, moje plavidlo sa rozpadlo. Chcem povedať, že to bolo pre mňa veľmi ťažké, ruka, noha, krk skrútený. Pravé oko sa stalo šikmým, pravá strana úplne odmietla pracovať. Po operácii v Surgut som ležal v kóme dva mesiace, potom som prišiel k sebe. Podstúpil som 4 operácie: dvakrát na hlave, 1 čas, kedy bola tracheostomia a štvrtá nedávno. Jazvy rástli v hrtane, a ja som sa udusil, bolo ťažké dýchať, 70% dýchacích ciest bolo zatvorených a 30% zostalo nažive. A bol som poslaný do Tyumenu. Rozpočet mi pridelil 500 tisíc rubľov. V Tyumene som mal operáciu, potom som sa vrátil domov. V decembri 2016 bolo moje koleno veľmi choré, nešiel som do nemocnice, rozhodol som sa to urobiť po novom roku. V roku 2017 som šiel do nemocnice.

5. marca som stratil svojho manžela. 28. apríla v práci stratil vedomie. Bol odvezený do nemocnice sanitkou. 5 dní ležal v kóme, už nie je.

Moja matka mala nehodu. Často je závraty a bolesť hlavy. Povedz mi, čo to môže byť.

Moja mama má rakovinu kostnej drene. Po chemoterapii mala mŕtvicu. O tom som sa dozvedel včera. Lekári tvrdia, že to nemožno zachrániť. Ale naozaj ju chcem späť vo vedomí. Všetci to chceme, všetko, čo robíme, je čakať.

A ak je mozog vypnutý počas rozsiahleho krvácania, čo to znamená?

Dôsledky a príčiny mozgového krvácania


Keď sa mozgové cievy pretrhnú v dôsledku ztenčenia ich stien, človek má krvácanie do mozgu (hemoragická mŕtvica). Vzniká hematóm v šedej hmote alebo na mozgovej kôre. Prognóza ochorenia je nepriaznivá, motorické a rečové funkcie sú narušené u pacientov, je možný nástup celoživotného postihnutia, pacient pravdepodobne zomrie.

Príčiny krvácania

Kedysi to bolo, že mŕtvica postihuje iba starších ľudí, tých, ktorí majú viac ako 50 rokov a viac. Teraz sa patológia pozoruje aj u mladých pacientov, hemoragická mŕtvica sa vyskytuje aj u ľudí mladších ako tridsať rokov.

Prečo dochádza k krvácaniu mozgu? Mŕtvica je komplikáciou ochorení, pri ktorých je narušená integrita ciev, ich elasticita sa zhoršuje a sily klesajú. Hemoragický záchvat môže vyvolať ako špecifickú chorobu, tak celý komplex patologických procesov. Možno, že výskyt mozgového krvácania pod vplyvom vonkajších faktorov. Bežné príčiny mŕtvice:

 • Chronická hypertenzia alebo periodické zvýšenie krvného tlaku.
 • Genetická predispozícia: vaskulárna krehkosť, nízka krvná zrážavosť, prítomnosť srdcových ochorení a mŕtvica u rodičov.
 • Nedostatok liečby cukrovky. Častá hypokómia, hyperglykémia.
 • Cievne aneuryzma.
 • Ateroskleróza.
 • Vaskulitída, angiopatia a iné vaskulárne ochorenia.
 • Infekcie a zápalové procesy.
 • Predávkovanie liekov zriedených krvou.
 • Benígne a zhubné nádory.
 • Pravidelne vysoká fyzická námaha.
 • Choroby krvi (hemofília, anémia).
 • Cirhóza pečene.
 • Konštantné nervové napätie, stres.
 • Zlé návyky: fajčenie, užívanie drog, alkoholizmus.
 • Nadváhou.

Krvácanie v mozgu sa vyskytuje aj pri otvorenom zranení lebky, keď v dôsledku zlomeniny kostí došlo k poškodeniu kôry, šedej hmoty, krvných ciev.

Druhy mozgového krvácania


Klasifikácia patologického stavu sa vykonáva v závislosti od miesta krvácania v mozgu, ako sú zmeny v štruktúre tkanív.

spinálnej

Akutné porušenie cerebrálnej cirkulácie sprevádzané prienikom krvi do priestoru pukliny (medzi arachnoidmi a mäkkými obalmi mozgu) sa nazýva subarachnoid. Vyskytuje sa mechanické poškodenie mozgového tkaniva, prudké zníženie intrakraniálneho tlaku, zvýšený krvný tlak. Rozdeľuje sa na dva typy:

 • Spontánna. Môže sa vyskytnúť v dôsledku porušenia integrity cievnej steny artérie v dôsledku infekčných mozgových ochorení, ktoré sú asymptomatické.
 • Traumatizujúce. Zlomenina kostí lebky, otras mozgu, sprevádzaný roztrhnutím veľkých ciev alebo poškodením ich stien.

V závislosti od hĺbky poškodenia tkaniva, ktorá spôsobila krvácanie do mozgu, má pacient tieto stupne závažnosti:

 1. Keď prvý stupeň neobsahuje žiadne neurologické príznaky poškodenia mozgu, dochádza k miernemu bolesti hlavy a napätiu svalov na krku a krku.
 2. Bolesť hlavy je sprevádzaná fotofóbiou, dochádza k narušeniu pohybu očí (strabizmus sa prejavuje, nekonzistencia pohybu očných bulbov).
 3. V treťom stupni sa objavuje ospalosť, zhoršené vnímanie, koordinácia, pozornosť, slabosť rúk a nôh, vracanie.
 4. K vyššie uvedeným príznakom sa pridá zmätok, pomalšia odpoveď na podnety a absencia bolestivých reflexov.
 5. V piatej etape môže osoba spadnúť do kómy.

Ak chcete vylúčiť vývoj piateho štádia subarachnoidálneho krvácania v mozgu pri prvých príznakoch vaskulárnych lézií, musíte zavolať sanitku.

subdurálny

Subdurálne krvácanie v mozgu sa vyskytuje, ak osoba má veľké mozgové žily a žilové dutiny. Krv preto padá na trvanlivosť. Subdurálna ťah je troch typov:

 • Akútne netraumatické. Je diagnostikovaná u fajčiarov v preddôchodkovom veku, ktorí zneužívajú alkohol. Hlavné príznaky: silná bolesť hlavy, strata vedomia, necitlivosť jednej časti tela.
 • Akútne traumatické. Najčastejšie sa vyskytuje u dojčiat v dôsledku poranenia po pôrode, kontúzie mozgu: počas prechodu cez pôrodný kanál pomocou špeciálnych nástrojov pre pôrodnú pomoc.
 • Chronické. Má vzhľad hematómu - krvnej zrazeniny, ktorá sa nevyriešila po akútnom krvácaní v mozgu. Puzdro sa môže tvoriť okolo hematómu, cez ktorý krvné cievy prechádzajú, pravidelne krvácajú do lumen zrazeniny.

Malé hematómy sa môžu vyriešiť sami. Eliminácia hlavného subdurálneho krvácania je možná iba v nemocnici.

epidurálna

Epidurálna krvácanie do mozgu sa môže vyskytnúť aj medzi tvrdou škrupinou a stenami lebky v dôsledku zlomeniny kostí lebky. Patológia sa vyznačuje rýchlym a nepriaznivým prognózom. Ak je stredná cerebrálna artéria poškodená, človek môže zomrieť 15-30 minút po tom, ako dostal zranenie bez opätovného nadobudnutia vedomia.

Osoba, ktorá je zranená, stráca vedomie, potom sa dostane na svoje zmysly na určité časové obdobie ("jasná medzera"). Terapeutické opatrenia závisia od toho, ako preteká "svetlá medzera".

parenchýmu

Najčastejšie krvácanie do mozgu. Pri takejto patológii krv vstupuje do šedej hmoty. Parenchymálna mŕtvica môže byť vo forme hematómu alebo hemoragického namáčania.

Keď dôjde k poškodeniu významnej oblasti mozgu, objaví sa hematóm. Tento typ krvácania vyvoláva vážne neurologické komplikácie a môže viesť k smrti pacienta. Hemoragické namáčanie je tok krvi medzi bunkami šedej hmoty. V tomto prípade je mozog poškodený menej, prognóza počas liečby je pozitívna.

intraventrikulárne

Pri výskyte veľkých hemisférických hematómov krv preniká do mozgových komôr a spôsobuje prerušenie cievnych plexusov. Pretože cesty pre odtok mozgovomiechovej tekutiny sú uzavreté krvou, vzniká hydrocefalus, edém sa rýchlo rozvíja.

Hemoragická mozgová príhoda tohto typu sa vyvinie u detí po pôrodnej traume. U novorodencov majú intraventrikulárne krvácania štyri stupne závažnosti:

 1. Prvý je vyjadrený v menších prestávkach cievnych kĺbov komôr, nevyžaduje liečbu.
 2. Na druhom mieste, krv vyplní dutinu komory, tvorí hematóm, ktorý sám vyrieši.
 3. V treťom stupni patológie krv zablokuje výstup z komôr. Ventrikuly sa rozširujú, vzniká hydrocefalus, dochádza k neurologickým príznakom.
 4. Štvrtá fáza je najťažšia, charakterizovaná léziou intraventrikulárnych ciev a prietokom krvi do blízkych tkanív. Dieťa má kŕče, anémiu, neexistujú žiadne reakcie na vonkajšie podnety.

Ak sa intraventrikulárne hemorágie mozgu objaví u dospelého, prognóza je slabá a smrť je možná do 1-2 dní po poranení. Cerebrálne krvácanie u novorodencov je liečiteľné.

Bežné príznaky

Mŕtvica postihuje ľudský mozog v čase bdelosti. Keď má pacient krvácanie do mozgu, poskytne lekársku starostlivosť 3-6 hodín. Ak nie je liečený, po 6 hodinách sa vyskytnú nezvratné zmeny v psychike, smrť je možná.

Komplex symptómov, podľa ktorých môže človek nezávisle odhaliť mŕtvicu:

 • Intenzívna bolesť hlavy.
 • Necitlivosť polovica tela: tvár, paže, nohy.
 • Rušenie prejavu, koordinácia.
 • Nevoľnosť.

Cerebrálne krvácanie je určené vonkajšími príznakmi:

 • Pacient nemôže koherentne odpovedať na otázku.
 • On dostane nútený "krivka úsmev", nie je spôsob, ako sa usmievať, zdvíhanie oboch rohov ústa.
 • Osoba môže vziať iba jednu ruku.
 • Ak si pacient vytiahne jazyk, je jasné, že je skrútený.

Ak sa objavia tieto príznaky, mali by ste zavolať sanitku.

Čo je krvácanie do mozgu? Ide o patológiu, ktorá spôsobuje porušenie funkcií mozgu. Preto je možný výskyt ďalších symptómov, ktoré naznačujú poškodenie mozgových ciev:

 • Strata vedomia
 • Zhoršenie zraku: dvojité videnie.
 • Závraty.
 • Neúmyselné spadnutie žiakov na mostík nosa alebo vyhýbanie sa jedným smerom.
 • Porušenie dýchania, dýchavičnosť.
 • Rozčlenenie kože (na modré).
 • Búšenie srdca.
 • Výskyt záchvatov.
 • Zvýšená agitácia alebo ospalosť.

Ak je mŕtvica rozsiahla, osoba nemá žiadnu reakciu žiakov na svetlo, hlboké reflexy zomierajú a vyvíja sa kóma.

diagnostika

Skúsený neuropatológ môže okamžite diagnostikovať mŕtvicu na základe vyšetrenia pacienta. Ak chcete objasniť diagnózu a určiť typ lézie, musíte vykonať ďalšie vyšetrenie:

 • Počítačová tomografia mozgu.
 • Magnetické rezonančné zobrazenie hlavy.
 • Lumbálna punkcia (oplotenie).
 • Angiografia mozgových ciev.

Ak došlo k cerebrálnemu krvácaniu u dieťaťa, vykoná sa aj neurosonografia (ultrazvuk mozgu).

Vlastnosti liečby

Na poskytnutie lekárskej starostlivosti je pacient hospitalizovaný. Liečba sa uskutočňuje v nemocnici.

 • Pacient pozoruje odpočinok v posteli.
 • Na odstránenie syndrómu bolesti sa používajú analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky.
 • Opuch mozgu je eliminovaný diuretikami.
 • Predpísané sú hemostatické látky.
 • Sú užívané lieky, ktoré normalizujú krvný tlak.
 • Pre normalizáciu cerebrálnej cirkulácie sa odporúčajú nootropické, vasotropné prípravky.
 • Na obnovenie funkcie nervového systému sa používajú neuroprotektory.
 • Pri výskyte konvulzívnych záchvatov sú pacientom predpísané antikonvulzíva.

V prípade potreby sa uskutočňuje chirurgický zákrok na odstránenie hematómu, odsávanie krvi.

Je potrebné starostlivo starať sa o lôžkových pacientov, vykonávať preventívnu liečbu pokožky od splaškov, dodržiavať hygienu, vykonávať cvičenia fyzickej terapie s nimi.

Obdobie zotavenia osoby, ktorá utrpela mozgové krvácanie, zahŕňa triedy s patológom reči-reči, uskutočniteľným fyzickým námahom, re-mastering vlastných schopností.

Možné dôsledky

Malé krvácanie môže prechádzať bez následkov pre človeka. Existuje však vždy riziko opakovaných úderov u pacienta, ktorý sa o jeho zdravie nestará.

Hemoragická mŕtvica akéhokoľvek druhu s rozsiahlym krvácaním môže viesť k smrti pacienta. V prvom týždni po poranení uhynie približne 50% pacientov. Tí ľudia, ktorí prežijú, môžu zostať so zdravotným postihnutím po zvyšok svojho života. Komplikácie mozgového krvácania:

 • Paralýza jednej strany tela, jedna noha, rameno.
 • Jednostranná svalová necitlivosť.
 • Strata reči
 • Zhoršenie zraku, sluch.
 • Prerušenie prehĺtania reflexov.
 • Duševné poruchy: depresia, slzotvornosť, prepuknutie agresivity, podráždenosť.

Súčasné ochorenia sa môžu vyskytnúť aj: pneumónia, infekcie urogenitálneho systému, infarkt.

Na odstránenie komplikácií cerebrálneho krvácania je potrebné zaobchádzať s pacientom: opätovne vyučovať chôdzu, stravovanie, čítanie, masáže, fyzioterapiu. Ak využijete všetky možné rehabilitačné aktivity, je možné, že sa osoba môže vrátiť do normálneho života. Pri absencii liečby, rehabilitácie, po 2-3 rokoch sa pacientovi objavujú zmeny v psychike, hlavné funkcie telo zomierajú.

Keď osoba utrpela masívne mozgové krvácanie, dôsledky môžu byť nezvratné, ak nedostane lekársku pomoc včas.

Krvácanie mozgu

Hemoragická mŕtvica alebo krvácanie do mozgu je jednou z najvážnejších lézií, dôsledky ktorých závisia od príčin tohto ochorenia. Najefektívnejší spôsob liečby sa považuje za operáciu, avšak v niektorých prípadoch sa používa aj lieková terapia. Pravdepodobnosť negatívnych následkov závisí od rýchlosti prístupu k lekárovi a diagnostiky. To je veľmi dôležité, pretože riziko smrti v takejto patológii je veľmi vysoké.

Čo je cerebrálne krvácanie?

Toto je názov akútneho porušenia cerebrálneho krvného obehu, keď dochádza k pretrhnutiu krvi z ciev do komôr alebo mozgového tkaniva. Ďalším názvom tejto patológie je mŕtvica. Môže byť rôzneho druhu v závislosti od miesta výtoku krvi. Hemoragická a ischemická mozgová príhoda sa odlišuje. Prvým typom je rozsiahle intracerebrálne (parenchymálne) krvácanie. Táto podmienka je typická pre ľudí stredného a staršieho veku, ale došlo k prípadom mŕtvice u novorodencov, čo súvisí so zložitým alebo predčasným pôrodom.

príznaky

Krvácanie v rôznych častiach mozgu má určité príznaky, ale existuje niekoľko všeobecných príznakov tejto choroby. Patria medzi ne nasledujúce:

 • nevoľnosť a vracanie;
 • silné napätie svalov na krku;
 • necitlivosť končatín, tváre alebo polovice tela;
 • náhla slabosť a závrat;
 • silná bolesť hlavy;
 • vízia prostredia v červenej farbe.

Vzhľadom na umiestnenie krvácania sa príznaky menia. Pri každom type mŕtvice sú niektoré znaky zo zoznamu bežných a niektoré charakteristické znaky tejto formy. Krvácanie v malom mozgu sa prejavuje nasledovne:

 • respiračné zlyhanie;
 • silná bolesť na krku;
 • závraty;
 • kómu;
 • ťažké zvracanie;
 • nakláňanie hlavy späť alebo na stranu;
 • zúženie žiaka.

Ďalším typom mŕtvice je krvácanie do hlbokých a vzdialených častí mozgu. Jeho príznaky sa trochu líšia od bežných príznakov:

 • bradykardia;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • hypertermia;
 • oči nereagujú na svetlo;
 • strata hlbokých reflexov;
 • narušenie dýchacieho systému;
 • závažná strata vedomia, závrat alebo iné neurologické príznaky.

Keď nastane krvácanie v bielom alebo sivom veku hemisféry v mozgu, objavujú sa výrazné duševné poruchy a kŕče. V tomto kontexte sa tiež zaznamenali tieto znaky:

 • zhoršenie hmatových pocitov;
 • nad vzrušením;
 • narušenie pravostrannej orientácie;
 • záchvaty;
 • astereognosis;
 • náhla depresia vedomia;
 • nízky svalový tonus.

Znaky

Príznaky mŕtvice popisujú pocity pacienta. Iní môžu zistiť, že osoba má krvácanie týmito znakmi:

 • epileptické záchvaty, záchvaty;
 • fialová alebo modravá tvár;
 • nedobrovoľné vylučovanie výkalov a moču;
 • paralýza končatín;
 • "Plachtenie" tváre z postihnutej strany;
 • divergencia očí alebo rozšírená žiačka z postihnutej strany;
 • otočený alebo zakrivený jazyk;
 • človek nemôže vysloviť najjednoduchšie frázy.

Mechanizmus výskytu choroby

Krv vo vnútri tela sa pohybuje v uzavretom systéme ciev. Každá z nich vďaka svojej vysokej elasticite musí vydržať značné zaťaženie. V priebehu času sa nádoby začínajú riediť, stávajú sa viac priepustnými a krehkými. Výsledok - môže dôjsť k ich prelomu, čo povedie k krvácaniu. To isté platí pre mozgové cievy, ktoré kŕmia tento orgán kyslíkom. Krvácanie v ňom je nasledovné:

 • v dôsledku vysokého tlaku dochádza k prasknutiu krvných ciev mozgu;
 • určité množstvo krvi tečie a vyplní priestor medzi tkanivami;
 • objavený hematóm alebo hemoragické namáčanie stláča okolité tkanivo;
 • to vedie k opuchu mozgu, zmenám v reči, pohybe a videní.

dôvody

Hlavným dôvodom, prečo sa v mozgu tvoria hematómy, je znížená sila a poškodenie ciev. Je to spôsobené nárastom zaťaženia, ku ktorému dochádza po niektorých ochoreniach. Mozgové krvácanie sa vyvíja v dôsledku nasledujúcich ochorení a situácií:

 • silný stres;
 • nadmerné cvičenie;
 • poranenia lebky;
 • mozgový nádor;
 • cerebrálna aneuryzma;
 • ochorenia sprevádzané zvýšeným krvácaním, ako je cirhóza pečene alebo hemofília;
 • arteriálna hypertenzia;
 • užívanie antikoagulancií, ktoré zmierňujú krv;
 • malformácia - patologické prelínanie ciev;
 • diabetes mellitus;
 • alkohol alebo užívanie drog;
 • vysoký cholesterol;
 • obezita;
 • vek nad 50 rokov;
 • ateroskleróza.

Prečo sa po mentálnej námahe vyskytne hemoragická mŕtvica

Stres je sprevádzaný výraznou vaskulárnou kontrakciou. Výsledkom je zníženie vnútorného lúmenu, čo zhoršuje proces krvného obehu. Ak tento stav pretrváva dlhú dobu, intenzita dodávky mozgového tkaniva klesá. To vedie k hladovaniu kyslíkom a inhibícii hlavných procesov. Spazmus krvných ciev a negatívny vplyv emócií, ktoré sa vyskytli, je príčinou mŕtvice.

Druhy krvácania

Klasifikácia cievnej mozgovej príhody ju rozdelí na typy, berúc do úvahy miesto krvácania. Podľa tohto princípu patológia môže byť:

 • intraventrikulárne hemorágie, keď krv vstupuje do dutiny komôr a riziko ich hemo-tamponády je vysoké, t.j. obštrukcie;
 • epidurálne krvácanie spôsobené poraneniami hlavy alebo zlomeninami hlavy;
 • subdurálne krvácanie, pri ktorom krv vstupuje do dutiny medzi membránami mozgu;
 • intracerebrálne krvácanie, keď krv okamžite prenikne do mozgového tkaniva;
 • subkortikálne krvácanie, keď sa krv nahromadí na križovatke okcipitálnych, parietálnych, čelných a temporálnych lalokov;
 • subarachnoidálne hemorágie, pri ktorých krv preniká do medzery medzi strednou a vnútornou vrstvou.

komplikácie

Najnepriaznivejším výsledkom mŕtvice je smrť pacienta. Podľa štatistík približne polovica pacientov tento stav neprežije a tí, ktorí ho dokázali presunúť, zostávajú zdravotne postihnutí v dôsledku slabých rúk a nôh a nepočujúcich reč. Niektorí pacienti po mŕtvici vyvolávajú ešte závažnejšie komplikácie, ako sú:

 • trombóza;
 • sepsa;
 • akútny infarkt;
 • kongestívna pneumónia;
 • narušenie vedomia;
 • preležaniny.

diagnostika

Na potvrdenie diagnózy lekár používa rôzne metódy - naliehavé a niekoľko menej používaných. Hlavné štúdie zahŕňajú:

 • otázka, či je pacient vedomý;
 • vyšetrenie nervových reflexov - videnie, citlivosť končatín;
 • meranie impulzov, tlak, EKG;
 • lumbálna punkcia na detekciu penetrácie krvi do cerebrospinálnej tekutiny;
 • magnetické rezonančné zobrazenie mozgu (MRI) na detekciu hematómov, nádorov a posunutie mozgových lalokov;
 • Angiografia je štúdia cievnej siete, ktorá pomáha zistiť arteriálne aneuryzmy a malformácie.

liečba

Liečba je určená príčinou krvácania, jej typu a umiestnenia hematómu. Existujú 2 spôsoby liečenia tahu:

 1. Lieky. Cieľom konzervatívnej liečby je stabilizácia stavu pacienta, zníženie krvného tlaku, zlepšenie zrážania krvi, zníženie opuchu mozgu a obnovenie nervového tkaniva.
 2. Operatívny. Je indikovaný na veľké a čerstvé krvácanie. Pri vymenovaní operácie sa berie do úvahy všeobecný stav tela, miesto akumulácie krvi a jeho objem.

lieky

Pri výbere lieku stojí za to vedieť, že existuje vysoké riziko opätovného výskytu krvácania. Z tohto dôvodu odborníci častejšie preferujú operáciu. Ak je objem krvi, ktorá sa vyliala do mozgu, veľmi malá, liečba hemoragickej mozgovej príhody v akútnom období sa uskutočňuje pomocou nasledujúcich skupín liekov:

 1. Hemostatiká. To je často používané znamená Dizinon. Účinnou zložkou v kompozícii je etamzilát. Hemostatický účinok sa rozvíja v priebehu 10-15 minút. Je dôležité, aby príčinou mozgovej príhody nebolo užívanie antikoagulancií, inak Dicionon používal s opatrnosťou. Výhodou lieku je malé množstvo vedľajších účinkov a rýchly účinok.
 2. Osmotické diuretiká. Potrebné na zníženie opuchu mozgu. Napríklad liečivo Manitol. Na základe rovnakej účinnej látky. Okrem mozgového edému má liek dlhý zoznam indikácií. Nevýhodu možno považovať za vedľajšiu reakciu až po kŕče a svalovú slabosť.
 3. Znižovanie krvného tlaku. Patria sem antispazmodiká, inhibítory ATP a beta-blokátory. Reprezentantom tejto skupiny je liek Capoten. Je založený na captoprilu. Indikácia pre použitie je vysoký tlak. Výhodou lieku je možnosť kombinácie s príjmom iných liekov. Nevýhodou je veľký počet vedľajších účinkov.

Operácia mŕtvica

Iba ošetrujúci lekár môže určiť uskutočniteľnosť operácie pre každého pacienta. Označenia pre jeho správanie sú tieto kritériá:

 • vážny stav pacienta;
 • krvácanie v laterálnej komore;
 • objem krvi zachytených v mozgovom tkanive je viac ako 50 ml.

Účelom operácie je odstrániť krvnú zrazeninu z mozgu. Môže sa vykonávať rôznymi spôsobmi, z ktorých hlavnými sú:

 1. Trepanácia lebky. Vykonáva sa vo všeobecnej anestézii, ak má pacient rozsiahle intracerebrálne krvácanie.
 2. Minimálne invazívna operácia. Nad miestom, kde sa vytvára zrazenina, sa vytvorí otvor, kde je vložený katéter, ktorý rozpúšťa krvnú zrazeninu. Potom sa odstráni. Postup trvá 2 dni, po ktorom sa naliate nové dávky roztoku každých 6 hodín.
 3. Stereotaktické odstránenie. V takomto prípade použite špeciálne zariadenie, ktoré je tiež navrhnuté tak, aby dodalo miestu zničenia konkrétneho riešenia.

účinky

Ak bola poskytnutá primeraná pomoc v prvých hodinách po objavení cievnej mozgovej príhody, zníži sa pravdepodobnosť negatívnych následkov. Niektorí pacienti stále strácajú niektoré životné funkcie. Dôsledky cerebrálneho krvácania vrátane rozsiahlych:

 • poruchy prejavu, koordinácie pohybov a výrazov tváre;
 • paralýza jednej z polovíc tela - vľavo alebo vpravo;
 • nepohodlie v rukách alebo nohách;
 • epilepsie.

Ako sa zotaviť z mozgového krvácania

Trvá veľa času a úsilia na zotavenie z mŕtvice. Pre každého pacienta treba vypracovať rehabilitačný program. Zahŕňa:

 1. Fyzikálna terapia. Gymnastika pomáha znižovať pravdepodobnosť opätovného krvácania. Pacientovi môžu byť priradené dychové cvičenia, jóga, Pilates.
 2. Strave. Smoothies, sladkosti, tučné mäso by mali byť vylúčené z diéty, a v prípade cukrovky - niektoré zeleniny a ovocia. Najlepšie v tomto prípade je číslo tabuľky 10.
 3. Technika reči. Pri poruchách reči vyžaduje pacient s triedou referentov, aby obnovili normálnu funkciu rečového prístroja.
 4. Psychoterapeutická metóda. Zahŕňa prekonanie depresívneho stavu súvisiaceho s tým, že pacient nemôže viesť svoj obvyklý život.

prevencia

Mŕtvica s mozgovým krvácaním je vážnou chorobou, po ktorej prežitie je asi 50%. Z tohto dôvodu je dôležité zabrániť tejto situácii prostredníctvom nasledujúcich opatrení:

 • vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu;
 • udržiava svoju normálnu váhu;
 • príjem liekov na zriedenie krvi len na predpis;
 • liečba hypertenzie;
 • dodržiavanie zdravého životného štýlu;
 • po 35 rokoch skontrolujte hladinu cholesterolu každý rok.

Mozgové krvácavé účinky

Mozgové krvácanie nie je nič iné ako hemoragická mŕtvica. V poslednej dobe prevalencia tejto choroby vykazuje rastúci trend.

V takmer 60% prípadov je mozgová krvácanie komplikáciou hypertenzie. Najdôležitejším predpokladom vzniku hypertenznej hemoragickej cievnej mozgovej príhody je vývoj degeneratívnych zmien v malých tepnách mozgu a tvorba aneuryziem na pozadí zvýšeného tlaku. Frekvencia krvácania v mozgu priamo závisí od závažnosti arteriálnej hypertenzie. Mŕtvica sa vyvíja v dôsledku porušenej tepny alebo aneuryzmy alebo hemoragického namáčania. V prípade pretrhnutia cievy krvácanie až do vzniku krvnej zrazeniny, od niekoľkých minút až po niekoľko hodín.

Intrarerebrálne krvácanie v 50% prípadov je lokalizované v oblasti bazálnych jadier, 15% talamu, 15% bielej hmoty hemisférov mozgu, 10% mostu a mozoček.

Jednou z bežných príčin krvácania z mozgu je roztrhnutie aneuryzmy alebo arteriovenóznej malformácie. Hematóm sa často nachádza v bielej hmote v hemisfére mozgu a bazálnych jadrách. Krvácanie zodpovedá poškodenej tepne:

 • predná spojovacia tepna - predné deliace plochy pologuli;
 • zadná komunikujúca tepna - stredná časť temporálneho laloku;
 • stredná mozgová artéria - oblasť bočnej drážky atď.

V zriedkavých prípadoch je príčinou vzniku hematómu mykotická aneuryzma, mikroangiómy, žilové a kavernózne angiómy. U starších ľudí je amyloidná angiopatia bežnou príčinou v dôsledku ukladania amyloidového proteínu do strednej a vonkajšej membrány artérií a arteriol. Táto forma angiopatie nie je spojená s amyloidózou. Prispieva k vzniku miliárnych aneuryziem, ktoré sa môžu pretrhnúť s malým poškodením alebo vysokým krvným tlakom. Hematómy sú zvyčajne lokalizované v bielej hmoty mozgu, často opakované po určitej dobe, sú viacnásobné.

Mozgové krvácanie môže byť komplikáciou antikoagulačnej liečby. Riziko sa zvyšuje s kombináciou ťažkej hypokoagulácie a arteriálnej hypertenzie. V jednom prípade zo 100 hemoragických cievok sa vyvinula u pacientov s akútnym infarktom myokardu alebo ischemickou cievnou mozgovou príhodou počas fibrinolytickej liečby.

Zriedkavo krvácanie do mozgového nádoru alebo ložiska metastázy do mozgu. Menej často sa tvoria hematómy na pozadí trombocytopénie, hemofílie, leukémie, hemoragickej diatézy, artritídy, trombózy intrakraniálnej žily. Mohutné krvácanie sa môže vyskytnúť počas alkoholického ochorenia pečene s rozvojom hypokoagulácie, pričom sa užíva kokaín alebo amfetamín.

Prevencia sklerózy mozgových ciev tu na linke

Príznaky a príznaky

Najčastejšie krvácanie sa vyskytuje denne, náhle. Klinický obraz závisí od objemu krvi, miesta hematómu, rýchlosti tvorby. Symptómy sú nasledovné:

 • závažné bolesti hlavy
 • depresia vedomia
 • zvracanie
 • konvulzívne záchvaty: vyskytujú sa najčastejšie v laterálnych hematómoch blízko povrchu hemisféry

Tieto príznaky a príznaky poskytujú príležitosť posúdiť lokalizáciu lézie, niekedy robiť predpovede.

Mediálne hematómy (krv sa naleje do hlbokých častí) sa prejavujú:

 • náhla strata vedomia
 • nástup hemiplegie
 • vyhnúť sa strane postihnutej hemisféry
 • zvracanie
 • bragikardiey
 • hypertermia
 • rôzne respiračné poruchy
 • stratu reakcie žiaka na svetlo
 • hlboké kómy
 • vyblednutiu hlbokých reflexov
 • fenoménom zvyšovania respiračnej depresie a hemodynamiky

Pri krvácaní do bielej a sivej látky sú časté príznaky:

 • záchvaty
 • náhle depresie vedomia
 • hemiplegia s nízkym svalovým tonusom
 • patologické príznaky nohy
 • astereognosis
 • anosognosia
 • porušenie schémy tela a pravostranná orientácia
 • duševné poruchy (aspirácia, agitácia alebo abulia)

Keď krvácanie v malom mozgu je charakteristické:

 • postupné zvýšenie bolesti v okcipitálnej oblasti v kombinácii s ťažkým závratom a opakovaným zvracaním
 • často nútená pozícia hlavy (sklon k boku alebo chrbtom)
 • ataxia so zachovaným vedomím
 • corestenoma
 • frekvencia dýchania
 • vyhnite sa v opačnom smere od postihnutej hemisféry
 • hlboká kóma je možná

Nasledujúce typy krvácaní v mozgu:

 • Subarachnoidálne krvácanie sa vyskytuje vtedy, keď dochádza k prasknutiu vaskulárnej malformácie (najčastejšie aneuryzma tepien), v dôsledku čoho sa do subarachnoidného priestoru vlieva krv (dutina medzi mäkkými a arachnoidnými membránami naplnenými mozgovomiešnenou tekutinou).
 • Parenchymálne (intracerebrálne) krvácanie sa vyznačuje krvácaním priamo v mozgovom tkanive. V tomto prípade sa spravidla vytvára intracerebrálny hematóm, ktorý je lokalizovaný v rôznych oblastiach mozgu a môže mať rozličnú veľkosť.
 • Pri ventrikulárnom krvácaní preteká krv do komôr mozgu. Tento typ krvácania spôsobuje najväčší počet úmrtí.
 • Treba tiež poznamenať, že existujú zmiešané formy mozgových krvácaní a ich úmrtnosť je 2 až 2,5-krát vyššia ako pri ischemických mŕtviciach.

dôvody

Znalosť kauzálnych faktorov, ktoré môžu viesť k krvácaniu v mozgu, zabráni ich účinku na telo.

Hlavnými faktormi sú:

 • arteriálna hypertenzia (chronické zvýšenie krvného tlaku, najmä ak nie je liečba tejto patológie);
 • diabetes mellitus (stav, ktorý sa vyvíja s konštantným zvýšením hladín glukózy v krvi, na pozadí ktorého sa rozvíjajú rôzne komplikácie);
 • vaskulárna aneuryzma (dilatácia tepny v akejkoľvek dĺžke), ktorá môže byť vrodená a získaná počas života;
 • traumatické poškodenie mozgových ciev, najmä po poranení z ostrého predmetu;
 • hemoragická diatéza (podmienky, ktoré sprevádzajú zvýšená krehkosť cievnej steny);
 • nekontrolované používanie antikoagulancií (lieky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi). Obvykle sa predpisujú po tromboembolických stavoch;
 • vaskulárne poškodenie amyloidom (látka, ktorá sa ukladá do cievnej steny a vedie k zmene pevnosti cievy);
 • nádorová lézia;
 • infekčno-zápalový proces v mozgovom tkanive (encefalitída) a iné.

Bez ohľadu na primárnu príčinu účinkov na nervové tkanivo dochádza k zmene vaskulárnej permeability smerom k jej zvýšeniu. Nakoniec to vedie k pretrhnutiu cievnej steny. To je spojené s výskytom mozgového krvácania. Diapedémové intracerebrálne krvácanie, ktoré je charakterizované uvoľňovaním krvných a plazmatických buniek cez intaktnú cievnu stenu, sa však môže veľmi zriedka objaviť. Toto je možné ako výsledok rozšírenia priestorov medzi endoteliocytmi (choroidné bunky). Tak je poškodený mozog alebo miecha.

Najčastejšie mozgové krvácanie ovplyvňuje hemisféry. Menej často sa krvácanie môže vyskytnúť v mozgovom kmeň alebo cerebellum. Hemoragická mŕtvica, ktorá ovplyvňuje mozgový kmeň, vedie k narušeniu životných funkcií, pretože v medulla oblongata sú centrum dýchania, centrum kardiovaskulárneho systému atď. Dôsledky v tomto prípade sú veľmi vážne. Príznaky v tomto prípade sú jasné a rýchlo sa rozvíjajú. Preto sú príznaky takého krvácania ľahko diagnostikované. Operácia v tomto prípade je jedinou metódou spásy, ale nie je vždy efektívna.

liečba

Pacient s krvácaním z mozgu musí byť správne položený do lôžka, pričom hlavu má vznešenú polohu a zdvíha hlavový koniec lôžka. Pri cerebrálnom krvácaní je potrebná predovšetkým terapia na normalizáciu vitálnych funkcií, zastavenie krvácania a boj proti edému mozgu a potom riešenie problému možnosti odstránenia vytečenej krvi.

Predovšetkým je potrebné zabezpečiť voľný priechod dýchacieho traktu, pre ktorý je potrebné odstrániť kvapalnú sekréciu z horných dýchacích ciest pomocou špeciálneho nasávania, aplikovať orálne a nasálne vzduchové kanály, utrieť pacientovu ústnu dutinu. So súbežným pľúcnym edémom sa odporúča kardiotonikum: 1 ml 0,06% roztoku cargli, conky alebo 0,5 ml 0,05% roztoku strofantínu s glukózou IV, ako aj vdychovanie kyslíka alkoholovými parami, aby sa znížilo stanovenie cien v alveolách. Priraďte atropín 1 - 0,5 ml 0,1% roztoku, furosemid (lasix), 1-2 ml 1% roztoku, difenhydramín 1 ml 1% roztoku v a / m.

Je potrebné používať nástroje zamerané na prevenciu a elimináciu hypertermie. Pri telesnej teplote približne 39 ° C a vyššej je predpísaná 10 ml 4% roztoku amidopirínu alebo 2-3 ml 50% roztoku analgínu im / m. Odporúča sa tiež regionálna hypotermia veľkých ciev (ľadové bubliny v oblasti krčných tepien na krku, v axilárnych a inguinálnych oblastiach).

Ak chcete zastaviť krvácanie a zabrániť jeho obnoveniu, je potrebné znížiť krvný tlak a zvýšiť zrážanlivosť krvi. Na zníženie krvného tlaku pomocou Dibazolu (2-4 ml 1% roztoku), hemiton (1 ml 0,01% roztoku). Pri absencii účinku sa predpísal aminazín (2 ml 2,5% roztoku a 5 ml 0,5% roztoku novokaínu) i / m alebo v zmesi: aminazín (2 ml 2,5% roztoku), difenhydramín (2 ml 1% roztoku), promedolu (2 ml 2% roztoku) v oleji; ganglioblokátory - pentamín (1 ml 5% roztoku v oleji alebo 0,5 ml v 20 ml 40% roztoku glukózy v pomaly pod kontrolou krvného tlaku), benzohexónium (1 ml 2% roztoku v oleji), arfonad (5 ml 5% roztok v 150 ml 5% roztoku glukózy v / v pri rýchlosti 50 až 30 kvapiek za minútu). Antihypertenzívne lieky sa majú používať s opatrnosťou.

Ganglioblokatora môže dramaticky znížiť krvný tlak, preto by mali byť vymenovaní vo výnimočných prípadoch s krvným tlakom väčším ako 200 mm Hg. Art. Je potrebné opatrne zaviesť ganglioblokatórne s konštantným monitorovaním krvného tlaku každých 20-30 minút. Zároveň by mal byť tlak znížený na optimálnu úroveň, individuálne pre každého pacienta.

Prostriedky, ktoré zvyšujú koagulačnú schopnosť krvi a znižujú vaskulárnu priepustnosť, sú uvedené: 2 ml 1% roztoku Vicasolu, vápnikové prípravky (10 ml 10% roztoku chloridu vápenatého alebo glukonátu vápenatého 10 ml 0,25% roztoku / m). Aplikujte 5% roztok kyseliny askorbovej - 5 - 10 ml / m.

Pacienti s hemoragickou mŕtvicou musia predpisovať lieky, ktoré inhibujú patologicky zvýšený fibrinolytický účinok krvi. Na tento účel sa používa kyselina aminokaprónová injekciou eproduktu vo forme 5% roztoku v 100 ml odkvapkávaní pod kontrolou obsahu fibrinogénu a fibrinolytickej aktivity krvi počas prvých dvoch dní.

Na zníženie intrakraniálnej hypertenzie a zmiernenie mozgového edému sa používa furosemid-laaik (20-40 mg (hmotn./hmotn.) Alebo v / m), rovnako ako mahne (pripravený roztok 10-15-20% v množstve 1 g v 200 ml izotonického chloridu sodného alebo 5% roztoku glukózy v kvapkaní).

Nie je žiaduce použiť močovinu, pretože dilatácia mozgových ciev v dôsledku silného účinku proti opuchu môže viesť k opakovanému závažnejšiemu edému a možnému krvácaniu do mozgového parenchýmu. Glycerín má dehydratujúci účinok, ktorý zvyšuje osmotický tlak krvi bez toho, aby spôsoboval nerovnováhu elektrolytov.

Infúzna liečba by sa mala vykonávať pod kontrolou ukazovateľov acidobázickej rovnováhy a zloženia elektrolytov v plazme. So zvýšeným edémom mozgu a ohrozením života pacienta je indikovaná chirurgická liečba.

diagnostika

Na stanovenie diagnózy je potrebné vykonať celý rad štúdií:

1. Analýza histórie a sťažností pacienta. V tomto štádiu lekár zhromažďuje nasledujúce informácie:

 • ako dlho majú príznaky patológie;
 • došlo k zraneniam alebo nátlaku;
 • Má pacient zlé návyky?

2. Kontrola pacienta. Počas tohto postupu musí lekár nájsť príznaky neurologických porúch, posúdiť úroveň vedomia človeka.

3. krvný test. Pomocou tejto štúdie je možné zistiť zrážanlivosť krvi.

4. Lumbálna punkcia. So špeciálnou ihlou si musíte urobiť prepichnutie v bedrovej oblasti a zobrať niekoľko mililitrov alkoholu. Ak sa v subarachnoidnom priestore vyskytne krvácanie, v mozgovomiechovej tekutine sa môže zistiť krv.

5. Počítačové a magnetické rezonančné zobrazovanie. Pomocou týchto štúdií je možné študovať štruktúru mozgu a identifikovať krvácanie.

6. Echoencefalografia. Intrakraniálne krvácanie môže spôsobiť posun mozgu a tento postup to môže určiť.

7. Transcraniálny Doppler. S jeho pomocou je možné posúdiť prietok krvi v tepnách mozgu. Faktom je, že pri takom krvácaní dochádza k vazokonstrikcii a táto skutočnosť môže byť stanovená.

8. Magnetická rezonančná angiografia. Použitím tejto techniky sa hodnotí integrita mozgových artérií a ich permeabilita.

účinky

Ak v prvých hodinách po objavení krvácania bola poskytnutá primeraná pomoc, potom to výrazne zvyšuje pravdepodobnosť priaznivého výsledku, ale v niektorých prípadoch pacienti strácajú niektoré zo základných životných funkcií.

Veľké mozgové krvácanie spravidla má závažné dôsledky - paralýza jednej strany tela (pravá alebo ľavá), menej často ramena alebo nohy. Niekedy dochádza k porušovaniu reči, výrazom tváre, koordináciou pohybov.

Napriek tomu, počas všetkých potrebných rehabilitačných opatrení, hoci ide o veľmi dlhý proces, má pacient možnosť obnoviť aspoň čiastočnú kapacitu, ktorá je už veľmi dobrým výsledkom.

výhľad

Smrteľný výsledok v prvých 30 dňoch ochorenia sa objavuje u 40-60% pacientov a vyskytuje sa v dôsledku poškodenia mozgu (veľký hematóm, opuch, kompresia mozgového kmeňa) a spájania komplikácií (pneumónia, infarkt myokardu, pľúcna embólia).

Nesprávne prognostické faktory vzniku krvácania zahŕňajú zhoršené vedomie (najmä kóma), hemiplegiu, hyperglykémiu, pacient je starší ako 70 rokov, objem supratentoriálneho hematómu je viac ako 40-50 ml (podľa CT, MRI), významný posun stredných štruktúr mozgu mozgového systému. Najvyššia úmrtnosť sa pozoruje pri krvácaní v mozgovom kmeni. Je výrazne nižšia pri malých hemorágiách v malom mozgu, v kaudom jadre alebo lobárnom hematóme.

Z pozostalých má väčšina pacientov pretrvávajúce neurologické poruchy, ale zotavenie je zvyčajne lepšie ako pri ischemickej mozgovej príhode, pretože krvácanie má menej deštruktívny účinok na mozgové tkanivo ako infarkt.

Medzi pacientmi podstupujúcimi intracerebrálne krvácanie dochádza k opätovnému krvácaniu iba v 4% prípadov. Avšak u pacientov s aneuryzmou a AVM je riziko opakovaného krvácania výrazne vyššie a pohybuje sa v rozmedzí od 6 do 16% počas prvého roku, od 2 do 6% počas druhého roka, z 2 až 3% v nasledujúcich rokoch a pri kombinácii arteriovenóznych malformácií a aneuryzma dosahuje 7%. Viacnásobné a opakované krvácanie v mozgu je charakteristické pre amyloidnú angiopatiu.

spinálnej

Subarachnoidné krvácanie - náhle krvácanie do priestoru medzi mozgom a arachnoidom (subarachnoidálny priestor).

Aneuryzmy vedúce k subarachnoidnému krvácaniu zvyčajne nespôsobujú žiadne príznaky až do prasknutia. Avšak niekedy pred roztrhnutím aneuryzma vytláča nerv alebo umožňuje malé množstvo prietoku krvi, čo spôsobuje výskyt výstražných signálov, ako je bolesť hlavy, bolesť v tvári, dvojité videnie alebo iné poškodenie zraku. Tieto prekurzory sa vyskytujú v priebehu niekoľkých minút a niekedy týždňov pred roztrhnutím nádoby. Takéto príznaky je potrebné ihneď oznámiť lekárovi, pretože je možné urobiť kroky na zabránenie veľkého krvácania.

Roztrhnutie steny cievy spravidla spôsobuje náhle vážne bolesti hlavy sprevádzané krátkodobou stratou vedomia, ktorá môže mať rôznu mieru závažnosti. Niektorí ľudia spadajú do kómy a zomierajú, ale mnohí sa dostanú do svojich zmyslov, hoci zostávajú zmätení a ospalí. Krv, ktorá vstupuje do cerebrospinálnej tekutiny, premýva mozog, dráždi okolité meningy, spôsobuje bolesti hlavy, zvracanie a závraty. Zároveň sú často zaznamenávané zmeny srdcovej frekvencie a dýchania, niekedy sprevádzané kŕčmi. Ospalosť a zmätenosť sa môžu opäť rozvinúť v priebehu niekoľkých hodín alebo dokonca niekoľkých minút. Asi 25% ľudí má neurologické poruchy, ako napríklad paralýza jednej strany tela.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Tricuspidálna nedostatočnosť

Tricuspidálna nedostatočnosť je uvoľňovanie uzáverov trikuspidálnych chlopní počas systoly, čo vedie k spätnému toku krvi z komôr do átria. Pri trikuspidálnej nedostatočnosti je slabosť, mierna dýchavičnosť, palpitácie, bolesť v oblasti srdca; vyvíja cyanózu a zlyhanie srdca.

Prečo prasknú nádoby v nohách a objavia sa modriny?

Vzhľad pavúkov spôsobuje veľké obavy ženám, ktoré oceňujú krásu svojho tela. Čo robiť, ak sa nádoby na nohách neustále prasknú a objavia sa modriny? Najprv musíte pochopiť dôvod, slabosť stien žíl.

Krvný tlak (AD) u dospelých podľa veku

Kontrola krvného tlaku pre ľudí starších ako 45-50 rokov je kľúčom k dlhému, zdravému životu a rýchlej reakcii na mnohé patológie. Čo by malo byť v závislosti od veku, aká je jej norma, prijatá v Rusku av zahraničí?

Vegetatívna vaskulárna dystónia - čo to je, príznaky u dospelých, typy, príčiny a liečba IRR

Vegetatívna vaskulárna dystónia (VVD) alebo neurocirkulačná dysfunkcia je patologický stav vegetatívneho nervového systému, v dôsledku čoho nedochádza k nedostatočnému zásobovaniu kyslíka orgánmi a tkanivami.

Liečba dýchavičnosti v prípade srdcového zlyhania: lieky a ľudové lieky

Na liečbu nedostatku dychu pri srdcovom zlyhaní je dôležité správne a presne stanoviť diagnózu. Iba kvalifikovaný odborník môže presne určiť závažnosť problému, ako aj predpisovať vhodné lieky.

Mozgové vasodilatátory

Prerušenie mikrocirkulácie krvi v mozgu je vážnou odchýlkou, ktorá môže byť spôsobená vaskulárnymi ochoreniami, nepriaznivými environmentálnymi podmienkami a množstvom ďalších faktorov.