Jeden deň (najčastejšie počas dňa) človek zažíva náhle a prudké zhoršenie zdravia: silné bolesti hlavy, závraty, necitlivosť končatín, tvár. Okolie označuje porušenie alebo stratu vedomia u pacienta. Toto je krvácanie v mozgu - dôsledky tohto najnebezpečnejšieho stavu môžu byť pre človeka smrteľné, natrvalo spôsobiť jeho postihnutie alebo spôsobiť smrť.

Mechanizmus výskytu choroby

Krv v ľudskom tele sa pohybuje v uzavretom systéme ciev, každý z nich je zvyčajne celkom elastický a je schopný vydržať značné zaťaženie. Avšak cievy sa postupne stávajú tenšou, krehkou, priepustnou a môžu sa kedykoľvek pretrhnúť a spôsobiť krvácanie.

Hlavné tepny ľudského mozgu

To isté platí aj s mozgovými cievami, ktoré zásobujú tento životne dôležitý orgán kyslíkom. Vysoký tlak v určitom bode narušuje nádobu, v dôsledku čoho prúdi určité množstvo krvi a vyplňuje priestor medzi mozgovými tkanivami. Výsledný hematóm vytlačí okolité tkanivá, čím zablokuje ich výživu, čo spôsobuje edém mozgu, hrubé motorické, vizuálne a rečové poruchy.

Keďže prasknutie krvných ciev môže nastať v akejkoľvek časti mozgu, je zvyčajné klasifikovať hemoragické mŕtvice podľa miesta krvácania.

 • intracerebrálne;
 • Subarachnoid (vyskytujúci sa pod arachnoidnou membránou mozgu);
 • Subdurálna (vyskytla sa pod vonkajšou výstelkou mozgu);
 • Intraventrikulárne.

Príznaky ochorenia, ako aj dôsledky a vyhliadky na jeho ďalší vývoj závisia od umiestnenia krvácania a jeho intenzity.

Príčiny mozgového krvácania

Rozvinutá hemoragická mŕtvica (iný názov pre intracerebrálne krvácanie) je priamym dôsledkom mnohých stavov a ochorení, pri ktorých záťaž na tkanivách ciev často prevyšuje ich bezpečnostnú rezervu.

 • Dlhodobá neliečená alebo slabo kontrolovaná hypertenzia rôzneho pôvodu;
 • Poranenia hlavy;
 • Mozgové nádory, ak nastane krvácanie v nádore;
 • Aneuryzmy mozgových ciev (vrátane vrodených);
 • Choroby, ktoré spôsobujú zvýšené krvácanie (hemofília, cirhóza pečene);
 • Umelé zriedenie krvi spôsobené nedobrovoľným užívaním antikoagulancií (lieky na znižovanie zrážanlivosti krvi), najmä ak je prekročená dávka lieku alebo keď sa skombinuje s alkoholom;
 • Nadmerná fyzická námaha a silný stres.

Nemôžeme povedať o zlých návykoch - fajčenie, drogová závislosť, závislosť od pitia. Zhoršujú stav ciev, čo nakoniec spôsobuje, že cerebrálne krvácanie je jedným z najpravdepodobnejších výsledkov.

Príznaky mŕtvice

Príznaky hemoragickej cievnej mozgovej príhody sa prejavili tak živo, že aj ľudia, ktorí nemajú lekárske vzdelanie, môžu správne posúdiť závažnosť a naliehavosť stavu pacienta.

Medzi typické symptómy mozgového krvácania patria:

 • Ťažká bolesť hlavy;
 • Nevoľnosť, vracanie;
 • Náhle závraty a slabosť;
 • Vízia ľudí a životného prostredia v červenom svetle;
 • Znecitlivenie tváre, končatín alebo polovice tela;
 • Silné napätie (tuhosť) svalov krku.

Toto sa týka citov samotných pacientov. Ľudia v okolí môžu byť presvedčení, že človek mal mozgovú príhodu kvôli viacerým vonkajším znakom:

 • Modravá alebo fialová tvár;
 • Žiak sa rozšíril z postihnutej strany (ako možnosť - divergencia očí);
 • "Naparovanie" na postihnutej strane tváre;
 • Paralýza končatín (človek nemôže zdvihnúť ruky a noha sa otočí von);
 • Epileptické záchvaty, kŕče;
 • Zakrivený alebo šikmý jazyk;
 • Neúmyselné močenie, vylučovanie výkalov.

V stave hemoragickej cievnej mozgovej príhody, človek nemôže vysloviť jednoduché frázy, úsmev, často nerozumie reči, ktorá mu bola adresovaná.

Príznaky hemoragickej mŕtvice

Najzávažnejším príznakom hemoragie v mozgu je kóma. Podľa jej trvania sa posudzuje prognóza života pacienta: čím dlhšia je osoba v bezvedomí, tým horšie sú dôsledky a vyhliadky.

Čo robiť s pacientom

Hemoragická mŕtvica je vážny stav, preto si vyžaduje naliehavú lekársku pomoc. Tu sú prvé záväzné opatrenia:

 • Zavolajte na ambulančnú brigádu;
 • Pacient položte tak, aby mu poskytol prúdenie vzduchu a pohodlnú polohu tela.
 • Pri vracaní otočte hlavu na stranu, aby ste predišli prehĺtnutiu vracania;
 • Položte fľašu na teplú vodu s ľadom alebo iným chladným predmetom na hlavu.
 • Meranie krvného tlaku;
 • Je potrebné čo najskôr začať liečbu krvácania z mozgu - následky v tomto prípade môžu byť značne zmiernené.

Iní nemajú viac ako tri hodiny na zabezpečenie lekárskeho zákroku: po tomto období začnú v mozgu nezvratné zmeny.

Dôsledky krvácania z mozgu

Hemoragická mŕtvica, ktorá sa vyskytla, je vážna nielen v jej priebehu, ale aj v jej dôsledkoch. Predpokladá sa, že prvý mesiac a prvý rok po nástupe cerebrálneho krvácania zohrávajú rozhodujúcu úlohu v živote pacienta a tiež umožňujú správne posúdiť vyhliadky na rehabilitáciu.

Počas prvých týždňov zomrie 40 až 60 percent pacientov. Pozostalým sú pozorované pretrvávajúce poruchy reči, zraku, motorické funkcie. Časté a duševné poruchy.

Po dlhú dobu zostáva necitlivosť svalov na tvári, končatiny na paralyzovanej strane alebo polovici tela. Ak nie je možné rýchlo minimalizovať všetky tieto porušenia, potom po roku a neskôr nie je možné rehabilitovať pacienta - zmeny v tele sa stanú nezvratnými.

Hemoragická mŕtvica je vážne ochorenie a vyžaduje okamžitú liečbu: len včasnou a adekvátnou liečbou je možné podstatne rehabilitovať preživších v prvom mesiaci pacientov.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali aj prvé príznaky mŕtvice.

Moja mama mala raz. Bola som veľmi vystrašená, nevedela som, čo mám robiť. Rýchlo položila ju, zavolala sanitku. V dome nebol žiadny tonometer. Nejako vycpala v ústach pilulku na tlak a potom prišli lekári. Vďaka Bohu, moja matka bola spasená, mŕtvica nebola silná. Teraz však viem presne, ako rozpoznať mŕtvicu a čo robiť, ak zrazu zaútočí na človeka.

Áno, skutočnosť, že mŕtvica je ťažké zamieňať sa s niečím iným, je isté. Keď sa to stalo môjmu starému otcovi, aj keď som bol ešte teenagerom, hneď som pochopil, čo sa deje. Pena z úst, neschopnosť človeka nie je slovo, ale dokonca aj pohyb. Ale v každom prípade je veľmi dôležité vedieť všetko, pretože fenomén je veľmi častý a môže byť užitočný kedykoľvek.

Priateľ je 45 rokov. Vonkajšia mozgová príhoda bola vonku, ktorá sa našla len ráno.

Môj manžel mal mozgovú príhodu (vo veku 34 rokov), krvácanie z mozgu. Môžem povedať jednu vec: keby to nebolo pre dieťa, ja by som nič nehádal! Okrem bolesti hlavy neboli žiadne príznaky! Vďaka Bohu, že máme dobrého lekára, ktorý okamžite urobil správnu diagnózu. Už uplynulo pol roka a teraz nemá žiadne dôsledky! Ďakujem Bohu a doktorovi.

Nastala mŕtvica. Lekári Donetskej nemocnice mi zachránili život, ďakujem veľmi pekne. Vedúci neurochirurgie (Cherny O. A.) - zvláštne poďakovanie!

Moja snacha bola včera prijatá do nemocnice, bolo hlásené krvácanie. Teraz je v kóme. Potrebuje operáciu, existuje šanca na zotavenie?

Moja stará mama bola odobraná krvácaním mozgu. Po 2-3 hodinách padla do kómy. Prežije alebo nie, povedz mi?

Dobrý deň, som Tuychieva Mamlakat Ismailzhanovna. Chcem vám povedať svoj príbeh. V júni 2011 som ráno prišiel do práce. Pracoval som ako pekársky pekár. Urobil som svoju prácu pred obedom. Potom sme šli jesť, po obede som spadol, stratil som vedomie. Takto ležala, kým iní nedokončili svoju prácu. Pracovali sme až do šiestich večerov. Potom, čo ostatní dokončili svoju prácu, zavolali pre mňa záchrannú službu. Sanitka mi zobrala 10 mk, tam zavolali helikoptéru a poslali ma do Surgutu. V Surgutovi som bol diagnostikovaný krvácaním mozgu. Tam som podstúpil núdzovú operáciu, moje plavidlo sa rozpadlo. Chcem povedať, že to bolo pre mňa veľmi ťažké, ruka, noha, krk skrútený. Pravé oko sa stalo šikmým, pravá strana úplne odmietla pracovať. Po operácii v Surgut som ležal v kóme dva mesiace, potom som prišiel k sebe. Podstúpil som 4 operácie: dvakrát na hlave, 1 čas, kedy bola tracheostomia a štvrtá nedávno. Jazvy rástli v hrtane, a ja som sa udusil, bolo ťažké dýchať, 70% dýchacích ciest bolo zatvorených a 30% zostalo nažive. A bol som poslaný do Tyumenu. Rozpočet mi pridelil 500 tisíc rubľov. V Tyumene som mal operáciu, potom som sa vrátil domov. V decembri 2016 bolo moje koleno veľmi choré, nešiel som do nemocnice, rozhodol som sa to urobiť po novom roku. V roku 2017 som šiel do nemocnice.

5. marca som stratil svojho manžela. 28. apríla v práci stratil vedomie. Bol odvezený do nemocnice sanitkou. 5 dní ležal v kóme, už nie je.

Moja matka mala nehodu. Často je závraty a bolesť hlavy. Povedz mi, čo to môže byť.

Moja mama má rakovinu kostnej drene. Po chemoterapii mala mŕtvicu. O tom som sa dozvedel včera. Lekári tvrdia, že to nemožno zachrániť. Ale naozaj ju chcem späť vo vedomí. Všetci to chceme, všetko, čo robíme, je čakať.

A ak je mozog vypnutý počas rozsiahleho krvácania, čo to znamená?

Krvácanie mozgu

Hemoragická mŕtvica alebo krvácanie do mozgu je jednou z najvážnejších lézií, dôsledky ktorých závisia od príčin tohto ochorenia. Najefektívnejší spôsob liečby sa považuje za operáciu, avšak v niektorých prípadoch sa používa aj lieková terapia. Pravdepodobnosť negatívnych následkov závisí od rýchlosti prístupu k lekárovi a diagnostiky. To je veľmi dôležité, pretože riziko smrti v takejto patológii je veľmi vysoké.

Čo je cerebrálne krvácanie?

Toto je názov akútneho porušenia cerebrálneho krvného obehu, keď dochádza k pretrhnutiu krvi z ciev do komôr alebo mozgového tkaniva. Ďalším názvom tejto patológie je mŕtvica. Môže byť rôzneho druhu v závislosti od miesta výtoku krvi. Hemoragická a ischemická mozgová príhoda sa odlišuje. Prvým typom je rozsiahle intracerebrálne (parenchymálne) krvácanie. Táto podmienka je typická pre ľudí stredného a staršieho veku, ale došlo k prípadom mŕtvice u novorodencov, čo súvisí so zložitým alebo predčasným pôrodom.

príznaky

Krvácanie v rôznych častiach mozgu má určité príznaky, ale existuje niekoľko všeobecných príznakov tejto choroby. Patria medzi ne nasledujúce:

 • nevoľnosť a vracanie;
 • silné napätie svalov na krku;
 • necitlivosť končatín, tváre alebo polovice tela;
 • náhla slabosť a závrat;
 • silná bolesť hlavy;
 • vízia prostredia v červenej farbe.

Vzhľadom na umiestnenie krvácania sa príznaky menia. Pri každom type mŕtvice sú niektoré znaky zo zoznamu bežných a niektoré charakteristické znaky tejto formy. Krvácanie v malom mozgu sa prejavuje nasledovne:

 • respiračné zlyhanie;
 • silná bolesť na krku;
 • závraty;
 • kómu;
 • ťažké zvracanie;
 • nakláňanie hlavy späť alebo na stranu;
 • zúženie žiaka.

Ďalším typom mŕtvice je krvácanie do hlbokých a vzdialených častí mozgu. Jeho príznaky sa trochu líšia od bežných príznakov:

 • bradykardia;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • hypertermia;
 • oči nereagujú na svetlo;
 • strata hlbokých reflexov;
 • narušenie dýchacieho systému;
 • závažná strata vedomia, závrat alebo iné neurologické príznaky.

Keď nastane krvácanie v bielom alebo sivom veku hemisféry v mozgu, objavujú sa výrazné duševné poruchy a kŕče. V tomto kontexte sa tiež zaznamenali tieto znaky:

 • zhoršenie hmatových pocitov;
 • nad vzrušením;
 • narušenie pravostrannej orientácie;
 • záchvaty;
 • astereognosis;
 • náhla depresia vedomia;
 • nízky svalový tonus.

Znaky

Príznaky mŕtvice popisujú pocity pacienta. Iní môžu zistiť, že osoba má krvácanie týmito znakmi:

 • epileptické záchvaty, záchvaty;
 • fialová alebo modravá tvár;
 • nedobrovoľné vylučovanie výkalov a moču;
 • paralýza končatín;
 • "Plachtenie" tváre z postihnutej strany;
 • divergencia očí alebo rozšírená žiačka z postihnutej strany;
 • otočený alebo zakrivený jazyk;
 • človek nemôže vysloviť najjednoduchšie frázy.

Mechanizmus výskytu choroby

Krv vo vnútri tela sa pohybuje v uzavretom systéme ciev. Každá z nich vďaka svojej vysokej elasticite musí vydržať značné zaťaženie. V priebehu času sa nádoby začínajú riediť, stávajú sa viac priepustnými a krehkými. Výsledok - môže dôjsť k ich prelomu, čo povedie k krvácaniu. To isté platí pre mozgové cievy, ktoré kŕmia tento orgán kyslíkom. Krvácanie v ňom je nasledovné:

 • v dôsledku vysokého tlaku dochádza k prasknutiu krvných ciev mozgu;
 • určité množstvo krvi tečie a vyplní priestor medzi tkanivami;
 • objavený hematóm alebo hemoragické namáčanie stláča okolité tkanivo;
 • to vedie k opuchu mozgu, zmenám v reči, pohybe a videní.

dôvody

Hlavným dôvodom, prečo sa v mozgu tvoria hematómy, je znížená sila a poškodenie ciev. Je to spôsobené nárastom zaťaženia, ku ktorému dochádza po niektorých ochoreniach. Mozgové krvácanie sa vyvíja v dôsledku nasledujúcich ochorení a situácií:

 • silný stres;
 • nadmerné cvičenie;
 • poranenia lebky;
 • mozgový nádor;
 • cerebrálna aneuryzma;
 • ochorenia sprevádzané zvýšeným krvácaním, ako je cirhóza pečene alebo hemofília;
 • arteriálna hypertenzia;
 • užívanie antikoagulancií, ktoré zmierňujú krv;
 • malformácia - patologické prelínanie ciev;
 • diabetes mellitus;
 • alkohol alebo užívanie drog;
 • vysoký cholesterol;
 • obezita;
 • vek nad 50 rokov;
 • ateroskleróza.

Prečo sa po mentálnej námahe vyskytne hemoragická mŕtvica

Stres je sprevádzaný výraznou vaskulárnou kontrakciou. Výsledkom je zníženie vnútorného lúmenu, čo zhoršuje proces krvného obehu. Ak tento stav pretrváva dlhú dobu, intenzita dodávky mozgového tkaniva klesá. To vedie k hladovaniu kyslíkom a inhibícii hlavných procesov. Spazmus krvných ciev a negatívny vplyv emócií, ktoré sa vyskytli, je príčinou mŕtvice.

Druhy krvácania

Klasifikácia cievnej mozgovej príhody ju rozdelí na typy, berúc do úvahy miesto krvácania. Podľa tohto princípu patológia môže byť:

 • intraventrikulárne hemorágie, keď krv vstupuje do dutiny komôr a riziko ich hemo-tamponády je vysoké, t.j. obštrukcie;
 • epidurálne krvácanie spôsobené poraneniami hlavy alebo zlomeninami hlavy;
 • subdurálne krvácanie, pri ktorom krv vstupuje do dutiny medzi membránami mozgu;
 • intracerebrálne krvácanie, keď krv okamžite prenikne do mozgového tkaniva;
 • subkortikálne krvácanie, keď sa krv nahromadí na križovatke okcipitálnych, parietálnych, čelných a temporálnych lalokov;
 • subarachnoidálne hemorágie, pri ktorých krv preniká do medzery medzi strednou a vnútornou vrstvou.

komplikácie

Najnepriaznivejším výsledkom mŕtvice je smrť pacienta. Podľa štatistík približne polovica pacientov tento stav neprežije a tí, ktorí ho dokázali presunúť, zostávajú zdravotne postihnutí v dôsledku slabých rúk a nôh a nepočujúcich reč. Niektorí pacienti po mŕtvici vyvolávajú ešte závažnejšie komplikácie, ako sú:

 • trombóza;
 • sepsa;
 • akútny infarkt;
 • kongestívna pneumónia;
 • narušenie vedomia;
 • preležaniny.

diagnostika

Na potvrdenie diagnózy lekár používa rôzne metódy - naliehavé a niekoľko menej používaných. Hlavné štúdie zahŕňajú:

 • otázka, či je pacient vedomý;
 • vyšetrenie nervových reflexov - videnie, citlivosť končatín;
 • meranie impulzov, tlak, EKG;
 • lumbálna punkcia na detekciu penetrácie krvi do cerebrospinálnej tekutiny;
 • magnetické rezonančné zobrazenie mozgu (MRI) na detekciu hematómov, nádorov a posunutie mozgových lalokov;
 • Angiografia je štúdia cievnej siete, ktorá pomáha zistiť arteriálne aneuryzmy a malformácie.

liečba

Liečba je určená príčinou krvácania, jej typu a umiestnenia hematómu. Existujú 2 spôsoby liečenia tahu:

 1. Lieky. Cieľom konzervatívnej liečby je stabilizácia stavu pacienta, zníženie krvného tlaku, zlepšenie zrážania krvi, zníženie opuchu mozgu a obnovenie nervového tkaniva.
 2. Operatívny. Je indikovaný na veľké a čerstvé krvácanie. Pri vymenovaní operácie sa berie do úvahy všeobecný stav tela, miesto akumulácie krvi a jeho objem.

lieky

Pri výbere lieku stojí za to vedieť, že existuje vysoké riziko opätovného výskytu krvácania. Z tohto dôvodu odborníci častejšie preferujú operáciu. Ak je objem krvi, ktorá sa vyliala do mozgu, veľmi malá, liečba hemoragickej mozgovej príhody v akútnom období sa uskutočňuje pomocou nasledujúcich skupín liekov:

 1. Hemostatiká. To je často používané znamená Dizinon. Účinnou zložkou v kompozícii je etamzilát. Hemostatický účinok sa rozvíja v priebehu 10-15 minút. Je dôležité, aby príčinou mozgovej príhody nebolo užívanie antikoagulancií, inak Dicionon používal s opatrnosťou. Výhodou lieku je malé množstvo vedľajších účinkov a rýchly účinok.
 2. Osmotické diuretiká. Potrebné na zníženie opuchu mozgu. Napríklad liečivo Manitol. Na základe rovnakej účinnej látky. Okrem mozgového edému má liek dlhý zoznam indikácií. Nevýhodu možno považovať za vedľajšiu reakciu až po kŕče a svalovú slabosť.
 3. Znižovanie krvného tlaku. Patria sem antispazmodiká, inhibítory ATP a beta-blokátory. Reprezentantom tejto skupiny je liek Capoten. Je založený na captoprilu. Indikácia pre použitie je vysoký tlak. Výhodou lieku je možnosť kombinácie s príjmom iných liekov. Nevýhodou je veľký počet vedľajších účinkov.

Operácia mŕtvica

Iba ošetrujúci lekár môže určiť uskutočniteľnosť operácie pre každého pacienta. Označenia pre jeho správanie sú tieto kritériá:

 • vážny stav pacienta;
 • krvácanie v laterálnej komore;
 • objem krvi zachytených v mozgovom tkanive je viac ako 50 ml.

Účelom operácie je odstrániť krvnú zrazeninu z mozgu. Môže sa vykonávať rôznymi spôsobmi, z ktorých hlavnými sú:

 1. Trepanácia lebky. Vykonáva sa vo všeobecnej anestézii, ak má pacient rozsiahle intracerebrálne krvácanie.
 2. Minimálne invazívna operácia. Nad miestom, kde sa vytvára zrazenina, sa vytvorí otvor, kde je vložený katéter, ktorý rozpúšťa krvnú zrazeninu. Potom sa odstráni. Postup trvá 2 dni, po ktorom sa naliate nové dávky roztoku každých 6 hodín.
 3. Stereotaktické odstránenie. V takomto prípade použite špeciálne zariadenie, ktoré je tiež navrhnuté tak, aby dodalo miestu zničenia konkrétneho riešenia.

účinky

Ak bola poskytnutá primeraná pomoc v prvých hodinách po objavení cievnej mozgovej príhody, zníži sa pravdepodobnosť negatívnych následkov. Niektorí pacienti stále strácajú niektoré životné funkcie. Dôsledky cerebrálneho krvácania vrátane rozsiahlych:

 • poruchy prejavu, koordinácie pohybov a výrazov tváre;
 • paralýza jednej z polovíc tela - vľavo alebo vpravo;
 • nepohodlie v rukách alebo nohách;
 • epilepsie.

Ako sa zotaviť z mozgového krvácania

Trvá veľa času a úsilia na zotavenie z mŕtvice. Pre každého pacienta treba vypracovať rehabilitačný program. Zahŕňa:

 1. Fyzikálna terapia. Gymnastika pomáha znižovať pravdepodobnosť opätovného krvácania. Pacientovi môžu byť priradené dychové cvičenia, jóga, Pilates.
 2. Strave. Smoothies, sladkosti, tučné mäso by mali byť vylúčené z diéty, a v prípade cukrovky - niektoré zeleniny a ovocia. Najlepšie v tomto prípade je číslo tabuľky 10.
 3. Technika reči. Pri poruchách reči vyžaduje pacient s triedou referentov, aby obnovili normálnu funkciu rečového prístroja.
 4. Psychoterapeutická metóda. Zahŕňa prekonanie depresívneho stavu súvisiaceho s tým, že pacient nemôže viesť svoj obvyklý život.

prevencia

Mŕtvica s mozgovým krvácaním je vážnou chorobou, po ktorej prežitie je asi 50%. Z tohto dôvodu je dôležité zabrániť tejto situácii prostredníctvom nasledujúcich opatrení:

 • vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu;
 • udržiava svoju normálnu váhu;
 • príjem liekov na zriedenie krvi len na predpis;
 • liečba hypertenzie;
 • dodržiavanie zdravého životného štýlu;
 • po 35 rokoch skontrolujte hladinu cholesterolu každý rok.

Hemoragická mŕtvica - príznaky, dôsledky poškodenia pravého a ľavého okraja mozgu

Hemoragická mŕtvica (hemoroidálna) je akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie s prielomom krvných ciev a krvácaním v mozgu. Toto je najhoršia katastrofa mozgu. Stáva sa to spontánne a u ľudí starších ako 35 rokov a podľa štatistík patrí medzi prvých päť patológií, ktoré skončili smrťou. Vysvetľuje to skutočnosť, že v dôsledku takéhoto mŕtvice sa krvácanie vyskytuje v mozgu, po ktorom nasleduje tvorba opuchu.

Ďalej v článku odpovieme na otázku: aká je táto choroba, prečo je to smrteľná, aké sú možné dôsledky a prognóza pre človeka.

Čo je hemoragická mŕtvica?

Hemoragická mŕtvica je akútne krvácanie v mozgu v dôsledku prasknutia alebo zvýšenej vaskulárnej permeability. Takéto porušenie cerebrálnej cirkulácie sa líši od klasickej (ischemickej) mŕtvice, ktorá sa vyskytuje častejšie (70% pacientov).

Hemoragická mŕtvica je mimoriadne závažné ochorenie, často smrteľné. Je to spôsobené zvláštnosťou mozgových ciev - zhoršujú sa a je veľmi ťažké zastaviť krvácanie, ak sú poškodené. Konvenčné hemostatické látky neprenikajú do mozgových ciev, operačne sa odstraňujú len hematómy a nepoužívajú sa na kríženie krvácajúcej nádoby.

Spúšťacím mechanizmom krvácania je hypertenzná kríza, nevhodná fyzická námaha, stres, slnečné žiarenie (prehrievanie na slnku), poranenie.

Venujte pozornosť! Závažnosť stavu je určená veľkosťou burstovej nádoby, v závislosti od toho, do akej môže do mozgu vstúpiť až 100 ml krvi. Následne poškodzuje bunky, vytláča tkanivá, vyvoláva vývoj hematómu a opuch mozgu.

dôvody

Tento typ mŕtvice je 8-15%, zvyšné 85-92% sú ischemické cievne mozgové príhody. Môže sa rozvíjať v každom veku (aj u detí mladších ako jeden rok) a u osôb oboch pohlaví, ale najčastejšie sa to prejavuje u mužov vo veku 50 až 70 rokov.

V 75% všetkých prípadov hemoragickej mŕtvice sa hypertenzia stáva príčinou.

Dôvody vedúce k vzniku hemoragickej mozgovej príhody sú:

 • arteriálna hypertenzia;
 • cerebrálna aneuryzma;
 • arteriovenózna malformácia mozgu;
 • vaskulitída;
 • amyloidová angiopatia;
 • hemoragická diatéza;
 • systémové ochorenia spojivového tkaniva;
 • antikoagulačná a / alebo fibrinolytická liečba;
 • primárne a metastatické nádory mozgu (v procese rastu rastú do steny ciev a spôsobujú ich poškodenie);
 • karotid-kavernózna fistula (patologické spojenie medzi kavernóznym sínusom a vnútornou karotickou arteriou);
 • encefalitída;
 • krvácanie do hypofýzy;
 • idiopatické subarachnoidálne hemorágie (t.j. krvácanie v subarachnoidnom priestore mozgu, ktorého príčina nemožno stanoviť).

Faktory spôsobujúce vývoj vyššie uvedených ochorení a zvýšenie pravdepodobnosti hemoragickej mozgovej príhody:

 • nadváhou;
 • Nevyvážená strava, tučné, mäsové jedlá;
 • fajčenie;
 • Pitný alkohol;
 • liečivá;
 • Vek, proces starnutia;
 • Traumatické a vertebrálne poranenia;
 • Solárne a tepelné ťahy;
 • Dlhodobý pobyt v stave stresu, nervového preťaženia;
 • Tvrdá fyzická práca;
 • Intoxikácie.

Ľudia so zvýšenou tendenciou k hemoragickej mŕtvici - riziková skupina pre výskyt tejto choroby:

Podľa štatistík úmrtnosť v prvom mesiaci nástupu ochorenia dosahuje 80% dokonca aj v krajinách s vysokým stupňom vývoja medicíny. Prežitie po hemoragickej mŕtvici je malé a významne nižšie ako pri infarkte mozgu. Počas prvého roka zomrie 60-80% pacientov a viac ako polovica z nich zostáva trvalo postihnutých.

Najnebezpečnejším je krvácanie do mozgového kmeňa. Táto štruktúra je priamo spojená s miechou a riadi základné vitálne funkcie: dýchanie, krvný obeh, termoregulácia, srdcový tep. Mozgová mozgová príhoda je často smrteľná.

V závislosti od lokalizačnej zóny rozlišujem nasledujúce typy hemoragického zdvihu:

 • Krvácanie na periférii mozgu alebo v hrúbke jeho tkaniva;
 • Vetracie krvácanie - lokalizované v laterálnych komorách;
 • Subarachnoid - krvácanie do priestoru medzi tvrdými, mäkkými a arachnoidnými pošvami mozgu;
 • Kombinovaný typ: vyskytuje sa s rozsiahlym krvácaním, ktoré postihuje niekoľko oblastí mozgu.

Intracerebral môže byť v rôznych oblastiach, pretože to, čo je tento typ mŕtvice rozdelený do:

 • laterálne - lokalizované v subkortikálnych jadrách;
 • lobárny - v lalokoch mozgu, zachytávajúce bielu a šedú hmotu;
 • mediálne - v zóne talamu;
 • zmiešané - hematómy sa objavujú na niekoľkých miestach naraz.

Existujú nasledujúce štádiá ochorenia:

 1. Island. Prvých 24 hodín od okamihu krvácania. Je dôležité, aby počas tohto obdobia bola poskytnutá kvalifikovaná lekárska pomoc.
 2. Akútna. Začína deň po mŕtvici a trvá 3 týždne.
 3. Subakútnej. Začína od 22. dňa ochorenia a trvá až 3 mesiace.
 4. Predčasné zotavenie. Od troch mesiacov do šiestich mesiacov.
 5. Neskoré zotavenie. Od šiestich mesiacov do roka.
 6. Stupeň odľahlých dôsledkov. Začína jeden rok po mŕtvici a trvá, až kým nezmiznú účinky, v niektorých prípadoch na celý život.

Symptómy a charakteristické príznaky

Príznaky môžu povedať o blížiace sa hemoragickej mŕtvici, ako sú:

 • silná bolesť v očích;
 • strata zostatku;
 • brnenie alebo znecitlivenie nôh, rúk alebo častí tela;
 • problém s porozumením reči alebo nezmyselným prejavom samotnej osoby.

Podobné príznaky sa pozorujú len u polovice pacientov s hemoragickou mozgovou príhodou; rovnaké prejavy môžu hovoriť o rozvinutej ischemickej mozgovej príhode alebo prechodnom ischemickom záchvatu (populárne nazývaný "mikroskop").

Vysoká pravdepodobnosť mŕtvice hemoragickým typom je indikovaná:

 • závraty;
 • Zmena citlivosti pokožky;
 • Prerušovaný impulz;
 • Rush krvi do tváre;
 • Znecitlivenie jednej alebo viacerých končatín;
 • Konštantná bolesť hlavy;
 • Útoky bezpodmienečnej nevoľnosti a vracania, ktoré neprinášajú úľavu.

Známky hemoragickej mŕtvice u osoby, ktorá je vedomá:

 • Rýchlo rastúce bolesti hlavy;
 • Nevoľnosť, vracanie;
 • Srdcové palpitácie;
 • Neznášanlivosť jasného svetla, "kruhov" a "nohavíc" pred očami;
 • paréza, paralýza rúk, nôh, tvárových svalov;
 • Ťažká reč.

Štyri rôzne stupne regresie vedomia sú rozdelené:

 • Ohromujúci - nerozumný pohľad pacienta, slabá reakcia na ostatných;
 • Pochybnosť - pripomína sny s otvorenými očami, pohľad smeruje do vesmíru;
 • Sopor - pripomína hlboký spánok, slabú reakciu žiakov, ľahký dotyk na rohovku oka pacienta je sprevádzaný odpoveďou, prehltne sa polykací reflex;
 • Coma - hlboký spánok, nie sú žiadne reakcie.

V 65 až 75% prípadov dochádza k hemoragickej mŕtvici v deň, keď je osoba čo najaktívnejšia. To sa prejavuje ako náhla strata vedomia v priebehu niekoľkých sekúnd. Počas tejto doby majú pacienti čas len na to, aby vydali náhle hlasný výkrik, ktorý je spôsobený silným bolesti hlavy, pozornosť ostatných. Potom stráca osoba vedomie a padá.

43-73% krvácania končí krvným prelomom do komôr mozgu. Keď krv prenikne do komôr, stav pacienta sa stáva dramaticky ťažším - vzniká kóma, objavujú sa obojstranné patologické znaky a ochranné odrazy:

 • hemiplegia sa spája s motorickým nepokojom paralyzovaných končatín (násilné pohyby sa zdajú byť vedomé (pacienti si pritiahli deku, ako keby sa chceli skrývať s dekou)
 • hormetónia, príznaky poškodenia autonómneho nervového systému (triaška, studený pot, výrazné zvýšenie teploty). Výskyt týchto príznakov je prognosticky nepriaznivý.

Roztrhnutie krvnej cievy a krvácanie do mozgu pri hemoragickej mŕtvici

Ohniskové neurologické príznaky sú spojené s narušením funkcie špecifickej časti nervového systému. Najčastejšie sa vyskytujú hemisférické krvácania, ktoré sú charakterizované týmito príznakmi:

 • Hemiplegia alebo hemiparéza - úplná alebo čiastočná strata motorickej aktivity ramien a nôh, sa vyvíja na strane opačnej k léze.
 • Zníženie svalového tonusu a reflexov šliach.
 • Hemihypestézia - je porušení citlivosti.
 • Paresis oka - v tomto prípade sú očné laloky smerované k léze.
 • Mydriáza - tento príznak je rozšírenie žiaka na strane krvácania.
 • Vynechanie rohu úst.
 • Hladký nasolabový trojuholník.
 • Poruchy reči pri porážke dominantnej hemisféry.
 • Vývoj patologických reflexov.

Informácie o progresii ochorenia a výskyte edému mozgu naznačujú:

 • manifestovaný strabizmus;
 • pomalá reakcia žiakov na svetlo;
 • tvárná asymetria;
 • zmena rytmu a hĺbky dýchania;
 • porušenie srdcovej aktivity;
 • "Pohyblivé" pohyby očných lôpt;
 • závažný pokles krvného tlaku.

Žena má šikmú tvár pri hemoragickej mŕtvici.

Prvých 2,5 až 3 týždňov po krvácaní je najťažšie obdobie ochorenia, pretože v tomto štádiu je závažnosť stavu pacienta spôsobená progresívnym opuchom mozgu, čo sa prejavuje vývojom a zvýšeným výskytom dislokácie a mozgových symptómov.

Navyše, dislokácia mozgu a jeho edém je hlavnou príčinou úmrtia v akútnom období ochorenia, keď vyššie spomenuté somatické komplikácie spájajú vyššie uvedené symptómy (dekompenzovaná funkcia obličiek a pečene, zápal pľúc, cukrovka atď.).

Ľudské dôsledky

Dôsledky hemoragickej mozgovej príhody, ak existuje veľký tok krvi z cievnej siete: priestorový pohyb určitých štruktúrnych jednotiek mozgu a mechanické kontrakcie jeho kmeňa, ktorého častým dôsledkom je smrť obete.

Ak sa takéto kritické udalosti nevyskytli, po určitom čase (v priemere od 1 do 2 týždňov) sa pozoruje postupné zníženie opuchy a hladké obnovenie krvného obehu v mozgových tkanivách, ale takmer vždy komplikácie po hemoragickej mŕtvici pretrvávajú po celý život.

Najčastejšími účinkami sú:

 • porušenie motorických funkcií - krívanie, ochrnutie nohy alebo ramien. Nezáleží na tom, aký strašný to môže znieť, ale tieto dôsledky sú medzi najprijateľnejšími, pretože nezahŕňajú zmeny osobnosti alebo poškodenie mozgových funkcií.
 • nerovnováha močenia a defekácie;
 • zmena vnímania, rozvoj demencie;
 • narušenie reči, počítanie, písanie;
 • porucha pamäte, strata orientácie v priestore a čase;
 • zmena komplexov správania - podozrenie, agresia, pomalá reakcia;
 • epilepsie;
 • vegetatívny kóma.

Po hemoragickej mozgovej mozgovej príhode pacienti často spadajú do kómy. To znamená, že človek zostáva nažive, ale nereaguje na vonkajšie podnety. Najčastejšie je prognóza lekárov pre kómu sklamaním.

Smrteľný výsledok

Pravdepodobnosť úmrtia pri hemoragickej mŕtvici, v závislosti od stavu pacienta:

 • Jasné vedomie - až 20%
 • Stun - až 30%;
 • Pochybnosť (ľahké zmätok) - až 56%;
 • Sopor (podvýbor - hlboké depresie vedomia) - až 85%
 • Coma - až 90%.

Hemoragická mŕtvica a poškodenie mozgu na pravej a ľavej strane

Hemoragická mŕtvica môže mať vplyv na ľavú aj pravú stranu mozgu. Poďme sa pozrieť na to, aké následky ľudia čelia pri porážke týchto oddelení.

Krvácanie do mozgu: symptómy a liečba

Krvácanie do mozgu - hlavné príznaky:

 • bolesť hlavy
 • Sčervenanie kože
 • kŕče
 • Dýchacie ťažkosti
 • mdloby
 • Zníženie reči
 • Svalová slabosť
 • Červené oči
 • opojenie
 • Znížená vízia
 • nerovnováha
 • Duševná porucha
 • Nepriaznivé oscilácie očí
 • Zvýšená fotosenzitivita
 • Porušenie sacieho reflexu
 • Zväčšená lebka

Krvácanie do mozgu je jedným z najbežnejších typov abnormálneho krvného obehu v lebečnej dutine. Takýto proces nastáva, pretože cievy mozgu sú tenké a krehké, čo zvyšuje riziko ich pretrhnutia v každom okamihu, čo spôsobuje krvácanie.

Vytečená krv vyplňuje dutiny oddeľujúce tkanivá tohto orgánu, v dôsledku čoho vzniká hematóm, ktorý ich stláča a zabraňuje vstupu živín a kyslíka. Toto je plné mozgového edému, poškodeného motora, vizuálnych a rečových funkcií.

V lekárskej oblasti sa tento proces nazýva hemoragická mŕtvica, ktorá je najčastejšie postihnutá ľuďmi v strednom a veku, ale niekedy sa choroba prejavuje u novorodencov (spôsobených predčasnou alebo komplikovanou prácou).

Príznaky ochorenia závisia od miesta krvácania a príčiny jeho výskytu sú pomerne široké. Ak chcete úplne vyliečiť a zabrániť výskytu komplikácií, bude musieť vynaložiť veľa úsilia nielen na lekára, ale aj na chorého.

etiológie

Hlavnou príčinou krvácania je prasknutie jednej z intrakraniálnych artérií, ktoré spôsobilo nedostatočnú výživu a vstup malého množstva kyslíka do mozgového tkaniva.

Okrem toho môžu faktory, ktoré zvyšujú riziko krvácania do lebky, byť:

 • široká škála rôznych poranení hlavy;
 • vysoký krvný tlak;
 • tvorba rastu v mozgu, ktorá sa nakoniec naplní krvou a výbuchmi. Najčastejšie je to príčina krvácania u detí, pretože nádory môžu byť vrodené;
 • patologická štruktúra mozgových ciev;
 • rakoviny;
 • užívanie veľkého množstva liekov zameraných na zriedenie krvi;
 • nezdravý životný štýl, zneužívanie nikotínu, alkoholu a drog;
 • akumulácia veľkého množstva špecifického amyloidného proteínu v mozgových stenách;
 • infekčné choroby, ktoré ovplyvňujú krvný obeh;
 • diabetes mellitus;
 • silná fyzická námaha;
 • škodlivé pracovné podmienky;
 • bývajú v blízkosti zariadení znečisťujúcich ovzdušie;
 • dlhotrvajúci stres alebo depresia;
 • predčasný pôrod, pravdepodobnosť krvácania u novorodenca je mimoriadne vysoká, ak je gestačný vek menej ako tridsaťdva týždňov. Okrem toho sa takýto proces môže vyvinúť počas prvého týždňa života dieťaťa - je to spôsobené zložitým pôrodom, neskorou toxikózou a stavom, ako je eklampsia.

druh

Vzhľadom na skutočnosť, že cievy sa môžu zlomiť v akejkoľvek časti mozgu, môže sa vyskytnúť hemoragická mŕtvica:

 • priamo vo vnútri mozgu;
 • medzi svojimi mušľami;
 • vnútri komôr tela;
 • v malom mozgu.

Intrarerebrálne krvácanie sa môže vyskytnúť v:

príznaky

Znaky krvácania v mozgu sú priamo spôsobené miestom, kde krv vstupuje. Takže príznaky hematómu v prednej časti tela sú:

 • zníženie duševných schopností;
 • porušenie reči - reč pacienta je nečitateľná;
 • neschopnosť človeka zachovať rovnováhu.

Pre vyliatie krvi do temporálneho laloku je typické:

 • zníženie ostrosti zraku alebo jeho nedostatočnosť v jednej z vizuálnych polí;
 • človek nechápe, čo sa mu hovorí, hoci všetko perfektne počuje;
 • záchvaty horných a dolných končatín, menej často - celého tela.

Krvácanie v parietálnej zóne spôsobuje stratu náchylnosti na polovicu tela. Preliatie krvi do okcipitálneho regiónu spôsobuje zníženie vizuálnej funkcie alebo slepoty.

Tvorba hematómu medzi mozgom a lebkou sa prejavuje:

 • migrény, ktoré neustále mučia pacienta;
 • zvýšená citlivosť na svetlo;
 • intoxikácia tela;
 • mdloby.

Ak krv vstupuje do mozočku, budú sa pozorovať charakteristické znaky:

 • problémy s udržiavaním rovnováhy;
 • svalová slabosť;
 • netypické pohyby žiakov z jednej strany na druhú a veľmi rýchlo;
 • ťažkosti s dýchaním;
 • kŕče;
 • strata vedomia;
 • sčervenanie kože celého tela.

V prípade akumulácie krvi v mozgových komorách sa pozorujú vonkajšie príznaky charakteristické pre krvácanie z mozgu, ale do nich sa pridá vnútorné narušenie živín a kyslíka v mozgu, pretože kumulovaná krv blokuje kanál, cez ktorý vstúpi do mozgu cerebrospinálna tekutina.

Príznaky prasknutia krvných ciev u novorodencov:

 • porušenie sacieho reflexu;
 • biele oči nadobúdajú červenú farbu;
 • lebka, v porovnaní s veľkosťou tela dieťaťa, je značne zväčšená.

Príznaky intrakraniálneho krvácania majú tendenciu zvyšovať intenzitu prejavu, preto sa pri najmenšej zmene správania alebo vedomia pacienta musíte ihneď zavolať na sanitku.

komplikácie

Krvácanie do mozgu je plné takých komplikácií:

 • promiskuita reči, ktorá zostáva až do konca života;
 • slabosť rúk a nôh alebo úplná neschopnosť motorických funkcií, ktorá vedie k postihnutiu;
 • ľudská smrť nastáva, keď veľké množstvo krvi vstupuje do ventrikulárnej substancie mozgu. Len polovica ľudí, ktorí utrpeli mozgové krvácanie, zostáva nažive.

diagnostika

Na určenie typu ochorenia a postihnutej oblasti mozgu je potrebná diagnostika hemoragickej mozgovej príhody. Tento proces je zjednodušený faktom, že v závislosti od ktorej časti mozgu sa krvácanie uskutočnilo a objavili sa určité príznaky.

Ak je človek vedomý a môže hovoriť, lekár musí zistiť možné príčiny výskytu takejto choroby a ako dlho boli zaznamenané prvé príznaky. Má človek cukrovku a konzumuje alkoholické nápoje vo veľkých množstvách alebo nie. Potom je potrebné skontrolovať motor a duševné schopnosti pacienta - lekár sa ho pýta najjednoduchších otázok, požiada ho o vykonanie základných pohybov tela a kontroluje citlivosť končatín.

Na potvrdenie diagnózy a presnú formu choroby sa vykonáva:

 • CT a MRI hlavy - sa vykonáva na podrobnú štúdiu štruktúry mozgu a určuje miesto a objem akumulácie krvi;
 • encefalografia - potvrdiť alebo vyvrátiť posun mozgu vo vzťahu k lebke pod vplyvom výsledného hematómu;
 • lumbálna punkcia, ktorej podstata spočíva v odbere vzorky cerebrospinálnej tekutiny na detekciu krvných nečistôt;
 • angiografia - ak existuje podozrenie na prasknutie aneuryzmy.

liečba

Liečba hemoragie v mozgu sa vykonáva niekoľkými spôsobmi - s liekom a chirurgickým zákrokom. Liečebná terapia je vykonávaná výlučne neurológom a je zameraná na:

 • stabilizácia krvného tlaku;
 • zlepšené zrážanie krvi;
 • obnovenie nervového tkaniva;
 • zníženie opuchu mozgu.

Počas hospitalizácie sa vykonáva:

 • terapeutické cvičenie s pacientom s lôžkom na obnovenie funkcie motora;
 • štúdium s rečovým terapeutom;
 • dychové cvičenia.

Chirurgické postupy sa môžu vykonávať na základe viacerých faktorov - miesta, kde dochádza k akumulácii krvi, jej objemu a celkového stavu ľudského zdravia. V závislosti od týchto indikátorov je pridelená jedna z týchto operácií:

 • transcraniálne - odstránenie intracerebrálneho krvácania sa vykonáva iba v prípade neúčinného liečenia liekom a ak hematóm nedosiahne 3 centimetre. Vyskytuje sa výrazný posun. Počas operácie sa vykoná trepanie lebky nad miestom lokalizácie krvi;
 • stereotaktická - je mierna metóda v porovnaní s prvou. V prípade potreby vykonajte elimináciu ťažko dostupného hematómu. Tento lekársky zásah sa vykonáva pomocou špeciálneho prístroja, ktorý je inštalovaný na hlavu pacienta. Lekár urobí malý otvor, dva centimetre široký a jeden hlboký, cez ktorý je vložená špachtľa, s odsávaním umiestneným na konci. Prostredníctvom neho sa nasáva nahromadená krv;
 • vonkajšia drenáž komôr - jedna časť odtoku je umiestnená v hlave pacienta a druhá je pripojená k nádrži, v ktorej sa zachytáva tekutina.

Napriek účinnosti terapeutických opatrení je úmrtnosť na krvácanie pomerne vysoká - približne polovica ľudí zomrie, dokonca aj po operáciách. Hlavnou príčinou smrti je progresia edému mozgu. Zvyšok ľudí sa stane zdravotne postihnutým až do konca svojho života a len málo ľudí je takmer úplne vyliečených z choroby (ak idú k lekárovi v čase, keď sa objavia prvé príznaky a zvolí sa správna stratégia liečby). Ale aj takí ľudia môžu mať problémy s rečou alebo stopy ochorenia zostanú na tvári, z ktorých polovica bude bud 'imobilizovaná alebo zakrivená.

prevencia

Preventívne opatrenia krvácania z mozgu alebo hemoragickej mŕtvice pozostávajú z:

 • zdravý životný štýl bez akýchkoľvek škodlivých návykov;
 • racionálna výživa - je potrebné opustiť vyprážané potraviny a konzumovať ovocie a zeleninu v akejkoľvek forme vo veľkých množstvách;
 • fyzická námaha, ale iba mierna;
 • dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu, najlepšie zo všetkých, ak sa kombinuje s ošetrením sanatória;
 • kontrola krvného tlaku;
 • normalizácia hladín cukru v krvi;
 • pravidelné vyšetrenie lekárom niekoľkokrát do roka.

Ak si myslíte, že máte cerebrálne krvácanie a symptómy charakteristické pre túto chorobu, neurológ vám môže pomôcť.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Osteomyelitída je ochorenie nielen kosti, ale celého organizmu. Koniec koncov, keď hnisavý-nekrotický proces spôsobený mykobaktériami alebo baktériami, ktoré vytvárajú hnis, postihuje kostnú dreň, štrukturálne prvky kosti a okolité tkanivá, celé ľudské telo odoláva sepse a reaguje na to zápalom.

Prechodný ischemický záchvat (TIA) - nedostatočná cirkulácia mozgu v dôsledku vaskulárnych porúch, ochorenia srdca a zníženie krvného tlaku. Je častejšia u osôb trpiacich osteochondrózou krčnej chrbtice, srdcovej a vaskulárnej patológie. Zvláštnosťou prechodne sa vyskytujúceho ischemického záchvatu je úplné obnovenie všetkých zrušených funkcií počas 24 hodín.

Hypertenzívna kríza - syndróm, pri ktorom dochádza k výraznému zvýšeniu krvného tlaku. Súčasne sa prejavujú symptómy v poškodeniach hlavných orgánov - srdca, pľúc, mozgu a tak ďalej. Táto podmienka je veľmi vážna a vyžaduje si núdzovú starostlivosť, pretože inak môže vyvolať vážne komplikácie.

Demyelinizačná choroba - kolektívny koncept, ktorý zahŕňa vývoj patologických procesov spôsobených deštrukciou plášťov myelínových vlákien. Trauma a komplikácie po infekčnej patológii môžu vyvolať ochorenie takejto patogenézy. Negatívne účinky alergických reakcií nie sú vylúčené.

Tularemia je ochorenie prirodzenej ohniskovej prírody, prejavujúce sa formou akútnej infekcie. Tularemia, ktorej symptómy zahŕňajú lézie lymfatických uzlín a kože a v niektorých prípadoch sliznice hltana, očí a pľúc, sa tiež vyznačujú symptómami všeobecnej intoxikácie.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Riziko krvácania v mozgu a následky patológie

Mozgové krvácanie sa považuje za najnebezpečnejšie pre osobu (iným názvom je hemoragická mŕtvica). Prenikanie krvi z poškodenej nádoby do mozgových dutín vedie k ischemii tkaniva, opuchu a zvýšeniu intrakraniálneho tlaku. Podľa lekárskej štatistiky je 40% zistených prípadov krvácania z mozgu smrteľných a väčšina pacientov, u ktorých došlo k krvácaniu do mozgu, je zdravotne postihnutá. Zvážte, čo je hemoragická mŕtvica, ako sa prejavuje a či sa dá vyhnúť.

Čo je cerebrálne krvácanie

Mozog je preniknutý sieťou krvných ciev, ktoré dodávajú do tkaniva kyslík a živiny. Pod vplyvom nepriaznivých faktorov sa elastická cievna stena stáva tenšou, krehkejšou a môže sa zlomiť. Krvácanie sa vyskytuje na mieste poranenia, ktoré narúša bunky.

V závislosti od rozdelenia krvi, ktorá vytekla z cievy, existujú dve varianty patológie:

 • Hematóm. Na určitom mieste vzniká krvná zrazenina, ktorá stláča okolité tkanivá a zasahuje do úplnej práce buniek. Pri dlhšom tlaku začínajú bunkové štruktúry zomrieť.
 • Hemoragická impregnácia. Plazma a krvné zložky nevytvárajú zrazeninu, ale impregnujú tkanivá, preberajú medzibunkový priestor a sťažujú tok potrebných látok.

Okrem pretrhnutia môže dôjsť k vzniku krvného mozgu v dôsledku zvýšenej permeability cievy. U niektorých ochorení sa cievna stena uvoľňuje, plazma a krvné bunky prechádzajú cez ne. Tento proces sa nazýva diapedesis.

Stručne popísať, čo krvácanie mozgu, ako je toto: "Patologický kontakt plazmy a krvných prvkov v mozgovom tkanive, spôsobuje smrť bunkových štruktúr a narušenie tela.

Príčiny mozgového krvácania

Hlavnými dôvodmi sú porušenie integrity cévnej steny spôsobené poškodením alebo porušením štruktúry. Prokurujúce faktory sú:

 • Hypertenzia s častými krízami. Časté zvýšenie krvného tlaku vedie k tomu, že oblasti krvných ciev sú pretiahnuté, čím sa stávajú menej odolné.
 • Poranenia hlavy Otrasy a modriny mozgu vyvolávajú vznik krvácania. Tento typ mŕtvice sa môže vyskytnúť u mladých ľudí.
 • Aneuryzma. Keď je choroba na cievnej stene vytvorená jednostranná výčnelka. V mieste patologickej expanzie dochádza k prehĺbeniu hladkého svalstva a dochádza k narušeniu rýchlosti prietoku krvi (objavuje sa "krútenie" toku biologickej tekutiny, čo navyše vytvára tlak na zriedenú oblasť).
 • Vrodené anomálie. Patologické prelínanie žíl a artérií (malformácia) je predispozičným faktorom tvorby intravaskulárneho trombu a výčnelku na stenách a neskôr sa stáva príčinou pretrhnutia cievy.
 • Ateroskleróza. Tvorba aterosklerotických plátov vedie k zúženiu cievneho lumenu a zvýšeniu záťaže v tejto oblasti.
 • Proces nádoru. Benígne aj zhubné nádory sú zložené z degenerovaných mozgových buniek a ciev. V niektorých procesoch dochádza k patologickej zmene štruktúry cievy: stáva sa krehkou alebo viac priepustnou.
 • Porucha zrážania krvi (hemofília). Pri malom počte fibrínov a krvných doštičiek je krvný výlev možný aj pri miernej priepustnosti oblasti cievnej steny.
 • Dlhodobé používanie činidiel zriedičujúcich krv. Mechanizmus vývoja patologického procesu je podobný mechanizmu hemofílie.
 • Systémové ochorenia postihujúce intravaskulárne povrchy (SLE, reumatizmus). Autoimunitné procesy znižujú silu cievnej steny.

Ďalšie provokujúce faktory sú fajčenie a alkohol, sedavý životný štýl a nadváha, stres.

Je možné posúdiť riziko mozgového krvácania výberom z tých faktorov, ktoré sú k dispozícii od konkrétneho pacienta. Viac dôvodov, z ktorých sa krvácanie vyskytuje, je vyššie riziko vzniku patológie.

Čo sú krvácania

Porušenie cievy sa môže vyskytnúť kdekoľvek. V závislosti od miesta krvácania sa rozlišujú nasledujúce typy krvácaní v mozgu:

 • Parenchymálny (intracerebrálny). Zameranie je lokalizované v celulárnej štruktúre, zodpovednej za reč, sluch, zrak, mobilitu a silu končatín, ako aj ďalšie dôležité funkcie. Intrarerebrálne krvácanie, v závislosti od miesta, môže viesť k smrti alebo ťažkej invalidite a môže odísť bez závažných následkov a osoba sa úplne zotaví z cievnej mozgovej príhody.
 • Stem. Táto štruktúra spája tkanivá hlavy a spinálneho nervu, zodpovedné za fungovanie vnútorných orgánov. Krvácanie do mozgového kmeňa je považované za najťažšie a vedie k narušeniu životne dôležitých procesov (dýchanie, srdcový tep). Smrť z hemoragickej cievnej mozgovej príhody je omnoho častejšia ako u iných lokalizovaných patológií.
 • Komorový (intraventrikulárny). Krv sa hromadí v komorách mozgu, pretože tento stav je charakterizovaný kómou a rýchlym zhoršením pacienta. Vyskytuje sa častejšie po traume u dospelých a u detí s uložením pomocných nástrojov pre pôrodnú pomoc alebo ako komplikáciu iných typov krvácaní. Ako nezávislá, netraumatická patológia sa zriedkavo vyskytujú.
 • Spider (subarachnoid). Krv sa nahromadzuje v meningoch a zvyšuje intrakraniálny tlak.
 • Zmiešané. Kombinované 2 alebo viac typov krvácaní. Zmiešané hemoragické mŕtvice sú vždy rozsiahle a majú vážny priebeh.

Lokalizácia lézie určuje lekár počas vyšetrenia pacienta a podľa údajov z hardvérového výskumu. Pre osobu, ktorá nepracuje v medicíne, musíte vedieť, čo spôsobuje krvácanie z mozgu a ako sa prejavuje hemoragická mŕtvica.

Charakteristické príznaky

Symptómy mozgového krvácania sa objavujú náhle po strese, traume alebo hypertenznej kríze. Prvé znaky sa ťažko spozorujú:

 • zmätenosť vedomia (človek nechápe, kde je, zabúda na základné fakty svojej biografie, neuznáva ostatných a len ťažko dáva odpovede na jednoduché otázky);
 • ťažká migréna;
 • nedostatok koordinácie (obeť nemôže robiť presné pohyby, chôdza sa stáva neistou);
 • zmena žiakov (zo strany lokalizácie patologického zamerania, žiak je zväčšený a očná lopta sa pohybuje pomalšie alebo zostáva úplne nehybná);
 • zhoršenie zraku (vyskytuje sa v dôsledku poškodenia umiestnenia šošovky alebo ťažkosti s pohyblivosťou očnej bulvy na jednej strane);
 • nevoľnosť a vracanie bez reliéfu;
 • jednostranné zníženie citlivosti a parézy končatín.

Možno vývoj konvulzívnych záchvatov.

Nie je nutné, aby sa objavili všetky príznaky krvácania z mozgu - príznaky závisia od polohy krvácania. Naliehavé zavolať sanitku alebo doručiť osobu lekárovi je nevyhnutné, ak sa vyskytnú dva alebo viac z uvedených príznakov.

Dôležité je mať na pamäti, že najpriaznivejší čas na vykonanie farmakoterapie je prvá hodina po prvých príznakoch krvácania. Čím viac času uplynulo od okamihu krvácania, tým ťažšie je zotavenie sa z choroby.

Lekárske udalosti

Pacientovi doručenému do zdravotníckeho zariadenia sa urýchlene podá lekárske vyšetrenie s cieľom objasniť lokalizáciu lézie a možnú príčinu vývoja patológie, po ktorej sa pacient umiestni do intenzívnej starostlivosti alebo do jednotky intenzívnej starostlivosti.

V závislosti od typu akumulácie krvi existujú dva spôsoby, ako odstrániť zdroj:

 • Operatívny. Je potrebné, aby veľké hematómy (viac ako 30 ml) zabránili stlačeniu tkaniva a nekróze.
 • Konzervatívny. Používa sa pri krvnej impregnácii mozgovej štruktúry, malých hematómov alebo po operácii.

V prípade mozgového krvácania sa liečba konzervatívnou metódou skladá z niekoľkých etáp:

 • Eliminácia mozgového edému. Na zníženie intrakraniálneho tlaku sa používajú diuretiká (furosemid) a kortikosteroidy (dexametazón, prednizolón).
 • Zastavenie krvácania. Na prevenciu možného intracerebrálneho krvácania sa používajú hemostatické lieky, používajte Ditsinon, Rutin alebo Troxevasin. Zároveň pravidelne vykonajte analýzu zrážania krvi. Je to potrebné na zníženie rizika recidivujúcej mozgovej príhody v dôsledku zvýšených krvných zrazenín.
 • Stabilizácia tlaku. Jedným z dôvodov, prečo sa objavuje hemoragická mŕtvica, je časté zvýšenie krvného tlaku. Individuálny výber antihypertenzívnych liekov pomôže znížiť riziko komplikácií.
 • Poskytnite odpočinok. V prvých dňoch vonkajšie podnety zhoršujú poškodenie mozgu a tým, že pacient umiestni na JIS alebo resuscitáciu, je človeku poskytnutý maximálny pokoj. Odstránenie predpísaných svetelných trankvilizérov (Elenium, Fenazepam).

Algoritmus konzervatívnej liečby je rovnaký pre malé krvácanie a pre rehabilitačnú liečbu po neurochirurgickom odstránení hematómu.

Dôsledky mozgového krvácania

Nie je možné predvídať dôsledky hemoragickej mozgovej príhody, keď pacient vstúpi do nemocnice: výsledok ochorenia závisí od závažnosti poškodenia mozgu a od obrany tela. U niektorých pacientov je vo veku 73 rokov obnovené funkcie organizmu narušené a mladí ľudia sú postihnutí alebo zomierajú.

Pri krvácaní v mozgu môžu mať dôsledky nasledovné:

 • Znížená aktivita motora. Výskyt parézy alebo paralýzy vedie k tomu, že osoba nemôže robiť presné pohyby, je nútená chodiť pomocou špeciálnych chodidiel alebo barov. Pri ťažkých léziách nútených pohybovať sa na invalidnom vozíku.
 • Cerebrálne poruchy. Človek má ťažkosti s rozprávaním, pamäť sa znižuje a myslenie je ťažké. Súčasne trpí psychika: ľudia sa stávajú agresívnymi a rozhnevajú sa kvôli akémukoľvek nepohodlnému pocitu alebo sa stávajú depresívnymi a považujú sa za záťaž pre ostatných.
 • Nedostatok kontroly nad výkalmi. Osoba prestáva kontrolovať prirodzené túžby, močenie a defekácia sa vyskytujú reflexívne.
 • Vzhľad konvulzívnych záchvatov.
 • Death. Pri krvácaní v mozgu je príčinou smrti narušenie vitálnych centier (dýchanie, srdcový tep).

U dospelých je prognóza mozgového krvácania nepriaznivá - väčšina pacientov, ktorí utrpeli krvácanie, zomrie alebo zostáva postihnutá. U detí sa v oblasti malých hematómov pri poranení pôrodov ukazuje úplné zotavenie vďaka fyziologickému rastu mozgového tkaniva v detstve.

Obnova poškodených funkcií

Rehabilitácia pozostáva z niekoľkých etáp:

 • Akútna fáza ochorenia. Pacient má odpočinok, znižuje opuch mozgového tkaniva a vykonáva symptomatickú terapiu zameranú na elimináciu symptómov, ktoré sa objavili.
 • Skoré obdobie. Po presune osoby z resuscitácie na všeobecné oddelenie sa špecialisti začnú zaoberať s ním a obnovujú zhoršené funkcie: učia sa chodiť, rozprávať, masáži a fyzioterapii.
 • Neskoré obdobie. Zotavenie z hemoragickej cievnej mozgovej príhody je dlhé a pacient má trvať niekoľko rokov podporných liečebných postupov.

Úspech rehabilitácie závisí nielen od lekárov, ale aj od členov rodiny. Ak sa pacient masíruje končatiny doma, pomáha písať listy a kresliť, učia sa vyslovovať slová správne, potom je pravdepodobnosť zotavenia oveľa vyššia ako v tých rodinách, kde je človek jednoducho opatrný.

Je možné zabrániť krvácaniu

Neexistuje žiadna metóda, ktorá by zaručila 100% prevenciu patológie, ale navrhované lekárske odporúčania významne znížia riziko mozgového krvácania:

 • Ročné lekárske vyšetrenie. Dôležitým ukazovateľom cholesterolu a zrážanlivosti krvi.
 • Ovládač tlaku Časté hypertenzné krízy - hlavný provokujúci faktor.
 • Odmietanie zlých návykov.
 • Správna výživa. V menu je potrebné znížiť obsah živočíšnych tukov, uprednostňujúc rastlinné potraviny.
 • Kontrolná hmotnosť. Obezita narúša plný krvný tok.
 • Stredne hrajte šport. Zvýšené cvičenie nie je menej škodlivé ako hypodynamia. Ak chcete udržiavať fyzickú aktivitu vhodnú chôdzu a bicyklovanie, plávanie alebo cvičenie.

Mozgové krvácanie je nebezpečné a podľa zdravotníckych štatistík takmer vždy vedie k invalidite alebo smrti pacienta. Včasné doručenie pacienta lekárovi pomôže znížiť závažné dôsledky krvácania.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je MCHC v krvnom teste?

Prakticky pre každú žiadosť o lekársku starostlivosť je pacientovi predpísaný všeobecný (klinický) krvný test (OAK). Štúdia tekutiny hlavného tela umožňuje zistiť patologické zmeny vo svojom vzorci a napraviť ďalšie diagnostické opatrenia, vďaka čomu bude diagnóza stanovená.

Revízia aterosklerózy obliterans v nohách: príčiny, štádia, liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je obťažujúca ateroskleróza ciev dolných končatín, aké sú jej štádiá. Aké sú dôsledky tejto choroby, metódy diagnostiky a liečby.

Komplexný prehľad aortálnej praskliny: príčiny, prvá pomoc, prognóza

Z tohto článku sa dozviete: čo je porucha aorty, ktoré choroby ju vyvolávajú. Príznaky stratifikácie, šance na prežitie čiastočného alebo úplného pretrhnutia.

Trofické vredy dolných končatín

Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.

Intraventrikulárne vzdelávanie (systémový prístup)

V komorách mozgu existuje množstvo nádorov, ktoré sú charakterizované iba touto lokalizáciou. Navyše nádory sa vyskytujú vo komorovom systéme a nachádzajú sa inde (napríklad meningiómy).

vyhľadávanie

v skleZábava po práciUžitočná zručnosť # 2Súhlasia? ooMatematika v zlomkoch alebo na základe 15478Chytil som na miesto tu:A spomenul som si, ako pred rokom a polom, v skupine VC mikrodistriktu, kde sa nedávno presťahoval, vstúpil do nerovnakej konfrontácie so skupinou Madame (prevažne matky).