Jeden deň (najčastejšie počas dňa) človek zažíva náhle a prudké zhoršenie zdravia: silné bolesti hlavy, závraty, necitlivosť končatín, tvár. Okolie označuje porušenie alebo stratu vedomia u pacienta. Toto je krvácanie v mozgu - dôsledky tohto najnebezpečnejšieho stavu môžu byť pre človeka smrteľné, natrvalo spôsobiť jeho postihnutie alebo spôsobiť smrť.

Mechanizmus výskytu choroby

Krv v ľudskom tele sa pohybuje v uzavretom systéme ciev, každý z nich je zvyčajne celkom elastický a je schopný vydržať značné zaťaženie. Avšak cievy sa postupne stávajú tenšou, krehkou, priepustnou a môžu sa kedykoľvek pretrhnúť a spôsobiť krvácanie.

Hlavné tepny ľudského mozgu

To isté platí aj s mozgovými cievami, ktoré zásobujú tento životne dôležitý orgán kyslíkom. Vysoký tlak v určitom bode narušuje nádobu, v dôsledku čoho prúdi určité množstvo krvi a vyplňuje priestor medzi mozgovými tkanivami. Výsledný hematóm vytlačí okolité tkanivá, čím zablokuje ich výživu, čo spôsobuje edém mozgu, hrubé motorické, vizuálne a rečové poruchy.

Keďže prasknutie krvných ciev môže nastať v akejkoľvek časti mozgu, je zvyčajné klasifikovať hemoragické mŕtvice podľa miesta krvácania.

 • intracerebrálne;
 • Subarachnoid (vyskytujúci sa pod arachnoidnou membránou mozgu);
 • Subdurálna (vyskytla sa pod vonkajšou výstelkou mozgu);
 • Intraventrikulárne.

Príznaky ochorenia, ako aj dôsledky a vyhliadky na jeho ďalší vývoj závisia od umiestnenia krvácania a jeho intenzity.

Príčiny mozgového krvácania

Rozvinutá hemoragická mŕtvica (iný názov pre intracerebrálne krvácanie) je priamym dôsledkom mnohých stavov a ochorení, pri ktorých záťaž na tkanivách ciev často prevyšuje ich bezpečnostnú rezervu.

 • Dlhodobá neliečená alebo slabo kontrolovaná hypertenzia rôzneho pôvodu;
 • Poranenia hlavy;
 • Mozgové nádory, ak nastane krvácanie v nádore;
 • Aneuryzmy mozgových ciev (vrátane vrodených);
 • Choroby, ktoré spôsobujú zvýšené krvácanie (hemofília, cirhóza pečene);
 • Umelé zriedenie krvi spôsobené nedobrovoľným užívaním antikoagulancií (lieky na znižovanie zrážanlivosti krvi), najmä ak je prekročená dávka lieku alebo keď sa skombinuje s alkoholom;
 • Nadmerná fyzická námaha a silný stres.

Nemôžeme povedať o zlých návykoch - fajčenie, drogová závislosť, závislosť od pitia. Zhoršujú stav ciev, čo nakoniec spôsobuje, že cerebrálne krvácanie je jedným z najpravdepodobnejších výsledkov.

Príznaky mŕtvice

Príznaky hemoragickej cievnej mozgovej príhody sa prejavili tak živo, že aj ľudia, ktorí nemajú lekárske vzdelanie, môžu správne posúdiť závažnosť a naliehavosť stavu pacienta.

Medzi typické symptómy mozgového krvácania patria:

 • Ťažká bolesť hlavy;
 • Nevoľnosť, vracanie;
 • Náhle závraty a slabosť;
 • Vízia ľudí a životného prostredia v červenom svetle;
 • Znecitlivenie tváre, končatín alebo polovice tela;
 • Silné napätie (tuhosť) svalov krku.

Toto sa týka citov samotných pacientov. Ľudia v okolí môžu byť presvedčení, že človek mal mozgovú príhodu kvôli viacerým vonkajším znakom:

 • Modravá alebo fialová tvár;
 • Žiak sa rozšíril z postihnutej strany (ako možnosť - divergencia očí);
 • "Naparovanie" na postihnutej strane tváre;
 • Paralýza končatín (človek nemôže zdvihnúť ruky a noha sa otočí von);
 • Epileptické záchvaty, kŕče;
 • Zakrivený alebo šikmý jazyk;
 • Neúmyselné močenie, vylučovanie výkalov.

V stave hemoragickej cievnej mozgovej príhody, človek nemôže vysloviť jednoduché frázy, úsmev, často nerozumie reči, ktorá mu bola adresovaná.

Príznaky hemoragickej mŕtvice

Najzávažnejším príznakom hemoragie v mozgu je kóma. Podľa jej trvania sa posudzuje prognóza života pacienta: čím dlhšia je osoba v bezvedomí, tým horšie sú dôsledky a vyhliadky.

Čo robiť s pacientom

Hemoragická mŕtvica je vážny stav, preto si vyžaduje naliehavú lekársku pomoc. Tu sú prvé záväzné opatrenia:

 • Zavolajte na ambulančnú brigádu;
 • Pacient položte tak, aby mu poskytol prúdenie vzduchu a pohodlnú polohu tela.
 • Pri vracaní otočte hlavu na stranu, aby ste predišli prehĺtnutiu vracania;
 • Položte fľašu na teplú vodu s ľadom alebo iným chladným predmetom na hlavu.
 • Meranie krvného tlaku;
 • Je potrebné čo najskôr začať liečbu krvácania z mozgu - následky v tomto prípade môžu byť značne zmiernené.

Iní nemajú viac ako tri hodiny na zabezpečenie lekárskeho zákroku: po tomto období začnú v mozgu nezvratné zmeny.

Dôsledky krvácania z mozgu

Hemoragická mŕtvica, ktorá sa vyskytla, je vážna nielen v jej priebehu, ale aj v jej dôsledkoch. Predpokladá sa, že prvý mesiac a prvý rok po nástupe cerebrálneho krvácania zohrávajú rozhodujúcu úlohu v živote pacienta a tiež umožňujú správne posúdiť vyhliadky na rehabilitáciu.

Počas prvých týždňov zomrie 40 až 60 percent pacientov. Pozostalým sú pozorované pretrvávajúce poruchy reči, zraku, motorické funkcie. Časté a duševné poruchy.

Po dlhú dobu zostáva necitlivosť svalov na tvári, končatiny na paralyzovanej strane alebo polovici tela. Ak nie je možné rýchlo minimalizovať všetky tieto porušenia, potom po roku a neskôr nie je možné rehabilitovať pacienta - zmeny v tele sa stanú nezvratnými.

Hemoragická mŕtvica je vážne ochorenie a vyžaduje okamžitú liečbu: len včasnou a adekvátnou liečbou je možné podstatne rehabilitovať preživších v prvom mesiaci pacientov.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali aj prvé príznaky mŕtvice.

Moja mama mala raz. Bola som veľmi vystrašená, nevedela som, čo mám robiť. Rýchlo položila ju, zavolala sanitku. V dome nebol žiadny tonometer. Nejako vycpala v ústach pilulku na tlak a potom prišli lekári. Vďaka Bohu, moja matka bola spasená, mŕtvica nebola silná. Teraz však viem presne, ako rozpoznať mŕtvicu a čo robiť, ak zrazu zaútočí na človeka.

Áno, skutočnosť, že mŕtvica je ťažké zamieňať sa s niečím iným, je isté. Keď sa to stalo môjmu starému otcovi, aj keď som bol ešte teenagerom, hneď som pochopil, čo sa deje. Pena z úst, neschopnosť človeka nie je slovo, ale dokonca aj pohyb. Ale v každom prípade je veľmi dôležité vedieť všetko, pretože fenomén je veľmi častý a môže byť užitočný kedykoľvek.

Priateľ je 45 rokov. Vonkajšia mozgová príhoda bola vonku, ktorá sa našla len ráno.

Môj manžel mal mozgovú príhodu (vo veku 34 rokov), krvácanie z mozgu. Môžem povedať jednu vec: keby to nebolo pre dieťa, ja by som nič nehádal! Okrem bolesti hlavy neboli žiadne príznaky! Vďaka Bohu, že máme dobrého lekára, ktorý okamžite urobil správnu diagnózu. Už uplynulo pol roka a teraz nemá žiadne dôsledky! Ďakujem Bohu a doktorovi.

Nastala mŕtvica. Lekári Donetskej nemocnice mi zachránili život, ďakujem veľmi pekne. Vedúci neurochirurgie (Cherny O. A.) - zvláštne poďakovanie!

Moja snacha bola včera prijatá do nemocnice, bolo hlásené krvácanie. Teraz je v kóme. Potrebuje operáciu, existuje šanca na zotavenie?

Moja stará mama bola odobraná krvácaním mozgu. Po 2-3 hodinách padla do kómy. Prežije alebo nie, povedz mi?

Dobrý deň, som Tuychieva Mamlakat Ismailzhanovna. Chcem vám povedať svoj príbeh. V júni 2011 som ráno prišiel do práce. Pracoval som ako pekársky pekár. Urobil som svoju prácu pred obedom. Potom sme šli jesť, po obede som spadol, stratil som vedomie. Takto ležala, kým iní nedokončili svoju prácu. Pracovali sme až do šiestich večerov. Potom, čo ostatní dokončili svoju prácu, zavolali pre mňa záchrannú službu. Sanitka mi zobrala 10 mk, tam zavolali helikoptéru a poslali ma do Surgutu. V Surgutovi som bol diagnostikovaný krvácaním mozgu. Tam som podstúpil núdzovú operáciu, moje plavidlo sa rozpadlo. Chcem povedať, že to bolo pre mňa veľmi ťažké, ruka, noha, krk skrútený. Pravé oko sa stalo šikmým, pravá strana úplne odmietla pracovať. Po operácii v Surgut som ležal v kóme dva mesiace, potom som prišiel k sebe. Podstúpil som 4 operácie: dvakrát na hlave, 1 čas, kedy bola tracheostomia a štvrtá nedávno. Jazvy rástli v hrtane, a ja som sa udusil, bolo ťažké dýchať, 70% dýchacích ciest bolo zatvorených a 30% zostalo nažive. A bol som poslaný do Tyumenu. Rozpočet mi pridelil 500 tisíc rubľov. V Tyumene som mal operáciu, potom som sa vrátil domov. V decembri 2016 bolo moje koleno veľmi choré, nešiel som do nemocnice, rozhodol som sa to urobiť po novom roku. V roku 2017 som šiel do nemocnice.

5. marca som stratil svojho manžela. 28. apríla v práci stratil vedomie. Bol odvezený do nemocnice sanitkou. 5 dní ležal v kóme, už nie je.

Moja matka mala nehodu. Často je závraty a bolesť hlavy. Povedz mi, čo to môže byť.

Moja mama má rakovinu kostnej drene. Po chemoterapii mala mŕtvicu. O tom som sa dozvedel včera. Lekári tvrdia, že to nemožno zachrániť. Ale naozaj ju chcem späť vo vedomí. Všetci to chceme, všetko, čo robíme, je čakať.

A ak je mozog vypnutý počas rozsiahleho krvácania, čo to znamená?

Krvácanie mozgu

Hemoragická mŕtvica alebo krvácanie do mozgu je jednou z najvážnejších lézií, dôsledky ktorých závisia od príčin tohto ochorenia. Najefektívnejší spôsob liečby sa považuje za operáciu, avšak v niektorých prípadoch sa používa aj lieková terapia. Pravdepodobnosť negatívnych následkov závisí od rýchlosti prístupu k lekárovi a diagnostiky. To je veľmi dôležité, pretože riziko smrti v takejto patológii je veľmi vysoké.

Čo je cerebrálne krvácanie?

Toto je názov akútneho porušenia cerebrálneho krvného obehu, keď dochádza k pretrhnutiu krvi z ciev do komôr alebo mozgového tkaniva. Ďalším názvom tejto patológie je mŕtvica. Môže byť rôzneho druhu v závislosti od miesta výtoku krvi. Hemoragická a ischemická mozgová príhoda sa odlišuje. Prvým typom je rozsiahle intracerebrálne (parenchymálne) krvácanie. Táto podmienka je typická pre ľudí stredného a staršieho veku, ale došlo k prípadom mŕtvice u novorodencov, čo súvisí so zložitým alebo predčasným pôrodom.

príznaky

Krvácanie v rôznych častiach mozgu má určité príznaky, ale existuje niekoľko všeobecných príznakov tejto choroby. Patria medzi ne nasledujúce:

 • nevoľnosť a vracanie;
 • silné napätie svalov na krku;
 • necitlivosť končatín, tváre alebo polovice tela;
 • náhla slabosť a závrat;
 • silná bolesť hlavy;
 • vízia prostredia v červenej farbe.

Vzhľadom na umiestnenie krvácania sa príznaky menia. Pri každom type mŕtvice sú niektoré znaky zo zoznamu bežných a niektoré charakteristické znaky tejto formy. Krvácanie v malom mozgu sa prejavuje nasledovne:

 • respiračné zlyhanie;
 • silná bolesť na krku;
 • závraty;
 • kómu;
 • ťažké zvracanie;
 • nakláňanie hlavy späť alebo na stranu;
 • zúženie žiaka.

Ďalším typom mŕtvice je krvácanie do hlbokých a vzdialených častí mozgu. Jeho príznaky sa trochu líšia od bežných príznakov:

 • bradykardia;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • hypertermia;
 • oči nereagujú na svetlo;
 • strata hlbokých reflexov;
 • narušenie dýchacieho systému;
 • závažná strata vedomia, závrat alebo iné neurologické príznaky.

Keď nastane krvácanie v bielom alebo sivom veku hemisféry v mozgu, objavujú sa výrazné duševné poruchy a kŕče. V tomto kontexte sa tiež zaznamenali tieto znaky:

 • zhoršenie hmatových pocitov;
 • nad vzrušením;
 • narušenie pravostrannej orientácie;
 • záchvaty;
 • astereognosis;
 • náhla depresia vedomia;
 • nízky svalový tonus.

Znaky

Príznaky mŕtvice popisujú pocity pacienta. Iní môžu zistiť, že osoba má krvácanie týmito znakmi:

 • epileptické záchvaty, záchvaty;
 • fialová alebo modravá tvár;
 • nedobrovoľné vylučovanie výkalov a moču;
 • paralýza končatín;
 • "Plachtenie" tváre z postihnutej strany;
 • divergencia očí alebo rozšírená žiačka z postihnutej strany;
 • otočený alebo zakrivený jazyk;
 • človek nemôže vysloviť najjednoduchšie frázy.

Mechanizmus výskytu choroby

Krv vo vnútri tela sa pohybuje v uzavretom systéme ciev. Každá z nich vďaka svojej vysokej elasticite musí vydržať značné zaťaženie. V priebehu času sa nádoby začínajú riediť, stávajú sa viac priepustnými a krehkými. Výsledok - môže dôjsť k ich prelomu, čo povedie k krvácaniu. To isté platí pre mozgové cievy, ktoré kŕmia tento orgán kyslíkom. Krvácanie v ňom je nasledovné:

 • v dôsledku vysokého tlaku dochádza k prasknutiu krvných ciev mozgu;
 • určité množstvo krvi tečie a vyplní priestor medzi tkanivami;
 • objavený hematóm alebo hemoragické namáčanie stláča okolité tkanivo;
 • to vedie k opuchu mozgu, zmenám v reči, pohybe a videní.

dôvody

Hlavným dôvodom, prečo sa v mozgu tvoria hematómy, je znížená sila a poškodenie ciev. Je to spôsobené nárastom zaťaženia, ku ktorému dochádza po niektorých ochoreniach. Mozgové krvácanie sa vyvíja v dôsledku nasledujúcich ochorení a situácií:

 • silný stres;
 • nadmerné cvičenie;
 • poranenia lebky;
 • mozgový nádor;
 • cerebrálna aneuryzma;
 • ochorenia sprevádzané zvýšeným krvácaním, ako je cirhóza pečene alebo hemofília;
 • arteriálna hypertenzia;
 • užívanie antikoagulancií, ktoré zmierňujú krv;
 • malformácia - patologické prelínanie ciev;
 • diabetes mellitus;
 • alkohol alebo užívanie drog;
 • vysoký cholesterol;
 • obezita;
 • vek nad 50 rokov;
 • ateroskleróza.

Prečo sa po mentálnej námahe vyskytne hemoragická mŕtvica

Stres je sprevádzaný výraznou vaskulárnou kontrakciou. Výsledkom je zníženie vnútorného lúmenu, čo zhoršuje proces krvného obehu. Ak tento stav pretrváva dlhú dobu, intenzita dodávky mozgového tkaniva klesá. To vedie k hladovaniu kyslíkom a inhibícii hlavných procesov. Spazmus krvných ciev a negatívny vplyv emócií, ktoré sa vyskytli, je príčinou mŕtvice.

Druhy krvácania

Klasifikácia cievnej mozgovej príhody ju rozdelí na typy, berúc do úvahy miesto krvácania. Podľa tohto princípu patológia môže byť:

 • intraventrikulárne hemorágie, keď krv vstupuje do dutiny komôr a riziko ich hemo-tamponády je vysoké, t.j. obštrukcie;
 • epidurálne krvácanie spôsobené poraneniami hlavy alebo zlomeninami hlavy;
 • subdurálne krvácanie, pri ktorom krv vstupuje do dutiny medzi membránami mozgu;
 • intracerebrálne krvácanie, keď krv okamžite prenikne do mozgového tkaniva;
 • subkortikálne krvácanie, keď sa krv nahromadí na križovatke okcipitálnych, parietálnych, čelných a temporálnych lalokov;
 • subarachnoidálne hemorágie, pri ktorých krv preniká do medzery medzi strednou a vnútornou vrstvou.

komplikácie

Najnepriaznivejším výsledkom mŕtvice je smrť pacienta. Podľa štatistík približne polovica pacientov tento stav neprežije a tí, ktorí ho dokázali presunúť, zostávajú zdravotne postihnutí v dôsledku slabých rúk a nôh a nepočujúcich reč. Niektorí pacienti po mŕtvici vyvolávajú ešte závažnejšie komplikácie, ako sú:

 • trombóza;
 • sepsa;
 • akútny infarkt;
 • kongestívna pneumónia;
 • narušenie vedomia;
 • preležaniny.

diagnostika

Na potvrdenie diagnózy lekár používa rôzne metódy - naliehavé a niekoľko menej používaných. Hlavné štúdie zahŕňajú:

 • otázka, či je pacient vedomý;
 • vyšetrenie nervových reflexov - videnie, citlivosť končatín;
 • meranie impulzov, tlak, EKG;
 • lumbálna punkcia na detekciu penetrácie krvi do cerebrospinálnej tekutiny;
 • magnetické rezonančné zobrazenie mozgu (MRI) na detekciu hematómov, nádorov a posunutie mozgových lalokov;
 • Angiografia je štúdia cievnej siete, ktorá pomáha zistiť arteriálne aneuryzmy a malformácie.

liečba

Liečba je určená príčinou krvácania, jej typu a umiestnenia hematómu. Existujú 2 spôsoby liečenia tahu:

 1. Lieky. Cieľom konzervatívnej liečby je stabilizácia stavu pacienta, zníženie krvného tlaku, zlepšenie zrážania krvi, zníženie opuchu mozgu a obnovenie nervového tkaniva.
 2. Operatívny. Je indikovaný na veľké a čerstvé krvácanie. Pri vymenovaní operácie sa berie do úvahy všeobecný stav tela, miesto akumulácie krvi a jeho objem.

lieky

Pri výbere lieku stojí za to vedieť, že existuje vysoké riziko opätovného výskytu krvácania. Z tohto dôvodu odborníci častejšie preferujú operáciu. Ak je objem krvi, ktorá sa vyliala do mozgu, veľmi malá, liečba hemoragickej mozgovej príhody v akútnom období sa uskutočňuje pomocou nasledujúcich skupín liekov:

 1. Hemostatiká. To je často používané znamená Dizinon. Účinnou zložkou v kompozícii je etamzilát. Hemostatický účinok sa rozvíja v priebehu 10-15 minút. Je dôležité, aby príčinou mozgovej príhody nebolo užívanie antikoagulancií, inak Dicionon používal s opatrnosťou. Výhodou lieku je malé množstvo vedľajších účinkov a rýchly účinok.
 2. Osmotické diuretiká. Potrebné na zníženie opuchu mozgu. Napríklad liečivo Manitol. Na základe rovnakej účinnej látky. Okrem mozgového edému má liek dlhý zoznam indikácií. Nevýhodu možno považovať za vedľajšiu reakciu až po kŕče a svalovú slabosť.
 3. Znižovanie krvného tlaku. Patria sem antispazmodiká, inhibítory ATP a beta-blokátory. Reprezentantom tejto skupiny je liek Capoten. Je založený na captoprilu. Indikácia pre použitie je vysoký tlak. Výhodou lieku je možnosť kombinácie s príjmom iných liekov. Nevýhodou je veľký počet vedľajších účinkov.

Operácia mŕtvica

Iba ošetrujúci lekár môže určiť uskutočniteľnosť operácie pre každého pacienta. Označenia pre jeho správanie sú tieto kritériá:

 • vážny stav pacienta;
 • krvácanie v laterálnej komore;
 • objem krvi zachytených v mozgovom tkanive je viac ako 50 ml.

Účelom operácie je odstrániť krvnú zrazeninu z mozgu. Môže sa vykonávať rôznymi spôsobmi, z ktorých hlavnými sú:

 1. Trepanácia lebky. Vykonáva sa vo všeobecnej anestézii, ak má pacient rozsiahle intracerebrálne krvácanie.
 2. Minimálne invazívna operácia. Nad miestom, kde sa vytvára zrazenina, sa vytvorí otvor, kde je vložený katéter, ktorý rozpúšťa krvnú zrazeninu. Potom sa odstráni. Postup trvá 2 dni, po ktorom sa naliate nové dávky roztoku každých 6 hodín.
 3. Stereotaktické odstránenie. V takomto prípade použite špeciálne zariadenie, ktoré je tiež navrhnuté tak, aby dodalo miestu zničenia konkrétneho riešenia.

účinky

Ak bola poskytnutá primeraná pomoc v prvých hodinách po objavení cievnej mozgovej príhody, zníži sa pravdepodobnosť negatívnych následkov. Niektorí pacienti stále strácajú niektoré životné funkcie. Dôsledky cerebrálneho krvácania vrátane rozsiahlych:

 • poruchy prejavu, koordinácie pohybov a výrazov tváre;
 • paralýza jednej z polovíc tela - vľavo alebo vpravo;
 • nepohodlie v rukách alebo nohách;
 • epilepsie.

Ako sa zotaviť z mozgového krvácania

Trvá veľa času a úsilia na zotavenie z mŕtvice. Pre každého pacienta treba vypracovať rehabilitačný program. Zahŕňa:

 1. Fyzikálna terapia. Gymnastika pomáha znižovať pravdepodobnosť opätovného krvácania. Pacientovi môžu byť priradené dychové cvičenia, jóga, Pilates.
 2. Strave. Smoothies, sladkosti, tučné mäso by mali byť vylúčené z diéty, a v prípade cukrovky - niektoré zeleniny a ovocia. Najlepšie v tomto prípade je číslo tabuľky 10.
 3. Technika reči. Pri poruchách reči vyžaduje pacient s triedou referentov, aby obnovili normálnu funkciu rečového prístroja.
 4. Psychoterapeutická metóda. Zahŕňa prekonanie depresívneho stavu súvisiaceho s tým, že pacient nemôže viesť svoj obvyklý život.

prevencia

Mŕtvica s mozgovým krvácaním je vážnou chorobou, po ktorej prežitie je asi 50%. Z tohto dôvodu je dôležité zabrániť tejto situácii prostredníctvom nasledujúcich opatrení:

 • vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu;
 • udržiava svoju normálnu váhu;
 • príjem liekov na zriedenie krvi len na predpis;
 • liečba hypertenzie;
 • dodržiavanie zdravého životného štýlu;
 • po 35 rokoch skontrolujte hladinu cholesterolu každý rok.

Čo je krvácanie v mozgu a čo sa stane

Proces, ktorým nahromadená krv vstupuje do mozgu - intracerebrálne krvácanie predstavuje vážnu hrozbu pre ľudské zdravie a život. Mŕtvica je najčastejšie diagnostikovaná u starších pacientov, ale vplyv niektorých faktorov môže prispieť k rozvoju ochorenia u ľudí už po 30 rokoch. Zvyčajne sa útok spontánne vyskytuje z emocionálnych zážitkov alebo fyzickej nadmernej záťaže.

Aký je tento patologický stav?

"Sivá hmota" je preniknutá sieťou malých kapilár a nádob. Ale niekedy sú ich steny postupne zničené a do mozgového tkaniva vstupuje krv. Tento proces narúša správnu funkciu neurónov, môže spôsobiť tvorbu edémov, zvýšenie intrakraniálneho tlaku a vývoj ďalších nebezpečných stavov, ktoré narušujú prácu sivého materiálu.

Krvácanie v mozgu sa tiež nazýva hemoragická mŕtvica. Mal by byť odlíšený od ischemickej patológie (srdcový záchvat), pri ktorej sa nádoba ucpáva kvôli plaku alebo trombu a výživa samostatnej časti je ukončená.

Hemoragická mŕtvica môže mať niekoľko typov:

 1. Hematóm mozgu. Krvná plazma sa hromadí v určitej časti hlavy. Volumetrický hematóm spôsobuje deformáciu okolitých tkanív a ich stláčanie, čo narúša systém krvného obehu, čo vedie k smrti.
 2. Hemoragické namáčanie. Častice plazmy sú rozdelené medzi bunky "šedej hmoty", ktoré pokrývajú veľké plochy. To narúša výkon neurónov, ale spôsobuje menej nebezpečné účinky, ktoré môžu byť vyvolané hematómom.

Krvácanie je pre človeka nebezpečné bez ohľadu na jeho typ. Pri prvých príznakoch patologického stavu je potrebné prijať mimoriadne opatrenia, aby ste zavolali brigádu SMP.

Existujú dva mechanizmy na formovanie hemoragickej mozgovej príhody:

 1. Poškodenie obloženia plavidla. Krvná plazma sa uvoľňuje cez medzeru a potom sa uzavrie krvnou zrazeninou, čo však môže trvať nejaký čas: od 2 hodín do 2-3 dní.
 2. Diapedézy. Plášť stratí svoju elasticitu, stane sa lámavý a častice krvi môžu postupne preniknúť do priestoru bez poškodenia.

Najčastejšie sa tvorí mozgový hematóm v dôsledku pretrhnutia obloženia cievy a namáčania počas diapedezy. Na stanovenie typu patologického stavu môže byť po komplexnej diagnóze len lekár.

Príčiny intracerebrálneho krvácania

Najprv musíte zistiť, prečo sa vyskytne krvácanie "šedej hmoty". Ak je najmenej jeden z dôvodov spojený s potenciálnym pacientom, je potrebné venovať pozornosť:

 • časté tlakové rázy. Pacienti, ktorí nevenujú pozornosť ich stavu, sa vystavujú riziku mozgovej príhody;
 • účinky cukrovky. Ak sa hladina glukózy postupne zvyšuje a nedochádza k žiadnej liečbe;
 • genetické alebo získané cievne aneuryzmy;
 • traumatické poškodenie kapilár mozgu;
 • nadmernú krehkosť obloženia plavidla;
 • nekontrolovaný príjem liekov, ktoré zabraňujú zrážaniu plazmy;
 • nádor inej povahy;
 • krvácanie do mozgu v dôsledku chirurgického zákroku;
 • zápalových a infekčných procesov tkanív "šedej hmoty".

Takéto podmienky nie vždy spôsobujú krvácanie do mozgu a jeho príčiny môžu byť odlišné - obezita, alkoholizmus, drogová závislosť.

Nemožno však spoliehať len na faktory, ktoré vyvolávajú vznik útoku, je dôležitejšie poznať symptomatológiu patologického stavu.

Klasifikácia intracerebrálneho krvácania

Krvácanie do mozgu môže byť rozdelené na samostatné skupiny v závislosti od miesta hematómu a dôvodov jeho výskytu.

Klasifikácia hemoragickej cievnej mozgovej príhody, vzhľadom na jej polohu:

 1. Subdurálne krvácanie. Krv preniká do dutiny, ktorá sa nachádza medzi škrupinami "šedej hmoty".
 2. Intraventrikulárne poruchy. Plazma vstupuje do komôr mozgu.
 3. Epidurálne krvácanie. Vzniká počas TBI.
 4. Subarachnoidné poruchy. Krv preniká medzerou medzi stredným a vnútorným plášťom.
 5. Intracerebrálne krvácanie. Krvná plazma rýchlo vstupuje do mozgových buniek.

Krvácanie je tiež klasifikované hĺbkou lézie, veľkosťou a ďalšími faktormi. Ale najčastejšie je patologický stav delené svojim pôvodom: krvácanie v dôsledku poranenia, v dôsledku konzumácie kokaínu, nádorov, hypertenzného krvácania.

V závislosti od klasifikácie hemoragie v mozgu môžu byť príznaky odlišné. Po prvé, je potrebné zistiť, z čoho by mohla prísť nebezpečná kríza.

Symptómy intracerebrálneho krvácania

Znaky nástupu patologického stavu závisia od miesta vstupu krvi. Príznaky tvorby hematómov v prednej časti môžu byť:

 • mentálny pokles;
 • dysfunkcia reči - slová sú nečitateľné u pacienta;
 • nedostatok rovnováhy.

Pre krvácanie v časovej časti je typické: zníženie jasnosti videnia alebo jej úplná absencia v jednom poli, človek nerozpozná reč iných ľudí, kŕče. Pri hematóme v parietálnej časti dochádza k strate citlivosti v jednej polovici tela. Krvácanie do krku je sprevádzané slepotou alebo vizuálnou dysfunkciou.

Symptómy hemoragickej mozgovej príhody medzi lebkou a mozgom:

 1. Pretrvávajúce migrény.
 2. Nadmerná citlivosť na oči voči jasnému svetlu.
 3. Otravy tela;
 4. Mdloby.

Známky mozgového krvácania v malom mozgu: strata rovnováhy, slabosť svalov, podivné pohyby žiakov, ťažkosti s dýchaním, mdloby, kŕče, začervenanie kože.

Symptómy krvácania u novorodencov:

 • nedostatok sacieho reflexu;
 • lebka je oveľa väčšia ako samotné telo;
 • očné biely majú červený odtieň.

Keď sa plazma hromadí v komorách "šedej hmoty", existujú príznaky cerebellárneho krvácania, ale sú doplnené porušením procesu kyslíka a živín, pretože zrazeniny blokujú kanál, cez ktorý vstúpi do mozgu cerebrospinálna tekutina.

Symptomatológia krvácania do mozgu má tendenciu zvyšovať intenzitu príznakov, s malými zmenami v vedomí alebo správaním pacienta by mal okamžite zavolať pohotovostnú nemocnicu.

Prvá pomoc v kríze

Intrarerebrálne krvácanie je vážny patologický stav, ktorý vyžaduje naliehavú intervenciu. Prvé naliehavé opatrenia, ktoré sa majú prijať počas krízy:

 1. Vyhľadajte lekársku pomoc.
 2. Pacienta položte, aby mu poskytol komfort, čistý vzduch.
 3. Počas zvracania vložte hlavu na stranu, aby ste predišli prehĺtnutiu vracania.
 4. Skontrolujte tlak.
 5. Vložte fľašu studenej vody alebo fľašu s vodou na hlavu.
 6. Je potrebné čo najskôr určiť príčiny a liečbu krvácania do mozgu.

Tí, ktorí sú prítomní, majú niekoľko hodín, aby zabezpečili, že brigáda SMP príde k pacientovi, po ktorom sa začne nezvratný proces.

Čo treba očakávať, keď krvácí do mozgu

V subakútnom a akútnom období sa vyskytuje edém "šedej hmoty", zmena hemodynamiky, okluzívny hydrocefalus. Takéto krvácanie v mozgu a jeho dôsledky sú pre človeka najnebezpečnejšie, pretože môžu viesť k smrti.

Väčšina komplikácií je spôsobená neschopnosťou pohybu. Imobilizovaný pacient je vystavený mnohým hrozbám:

 • infekčné ochorenia močového kanála;
 • zápal pľúc;
 • venózna trombóza nôh, pri ktorej je možný vývoj tromboembolizmu (pľúc);
 • sepsa - otrava krvi;
 • porucha srdcového rytmu.

Pri prvých príznakoch krvácania do mozgu je potrebné poskytnúť pacientovi pohodlie a pomoc, akékoľvek oneskorenie mu môže stáť jeho život.

Metódy na diagnostiku krvácania

Keď pacient vyhľadá lekársku starostlivosť s podobnými príznakmi, na stanovenie diagnózy sa používajú rôzne typy testov. Niektoré sú núdzové, iné sú prakticky nevyžiadané. Núdzová diagnostika zahŕňa:

 1. Prieskum sa uskutočňuje, ak si človek uvedomuje, čo sa s ním deje. Lekár sa pýta na prítomnosť chronických ochorení, zdravotný stav, čas vzniku symptómov.
 2. Skontrolujte odrazy, pohyb ramien a nôh, citlivosť, zrak.
 3. Jednoduché merania: EKG, tlak, impulz.
 4. Lumbálna punkcia. Krv veľmi často preniká do cerebrospinálnej tekutiny, prítomnosť červených krviniek potvrdzuje nástup krvnej mozgovej príhody.
 5. MR. Táto metóda umožňuje zistiť prítomnosť hematómu, nádoru.
 6. Angiografia - štúdium vaskulárnej siete mozgu umožňuje identifikovať možné symptómy mozgovej príhody, ako aj faktory, ktoré ju vyvolávajú: aneuryzmy, malformácie. Najčastejšie sa táto metóda používa pred operáciou na mozgu.

Podľa výsledkov diagnózy stanoví lekár prítomnosť hematómu a jeho lokalizáciu. Krvácanie, ktoré sa vyskytuje z rôznych dôvodov, je potrebné urýchlene zastaviť.

Kombinovaná hemoragická terapia

Liečba hemoragického záchvatu sa vykonáva dvomi spôsobmi - chirurgicky a liekom. Terapia s užívaním liekov vykonáva neurológ a má nasledujúce ciele:

 • normalizovať krvný tlak;
 • zlepšiť zrážanlivosť krvi;
 • opraviť poškodené nervové vlákna;
 • znížiť opuch mozgu.

Počas hospitalizácie krvácania sa predpísaná cvičebná terapia s pacientom ležiacou na opätovné získanie motorických schopností, triedy sa vedú s logopérom, odporúčajú sa dychové cvičenia.

Chirurgia na mozgu môže byť pridelená na základe určitých indikátorov - lokalizácia hematómu, jeho veľkosť a zdravotný stav pacienta.

V závislosti od týchto faktorov je zobrazená jedna z týchto metód:

 1. Transcraniálne - vylučovanie hematómu sa vykonáva len v neprítomnosti účinnosti liečebnej terapie s veľkosťou mozgového nádoru najviac 3 cm. Existuje výrazný posun. Táto metóda je založená na trepanning lebky v mieste tvorby krvných zrazenín.
 2. Stereotaktická chirurgia je jednoduchšia metóda chirurgickej liečby patológie mozgu. Vykonávaný na odstránenie ťažko dostupného nádoru. Operácia sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia upevneného na hlave pacienta. Chirurg urobí malú dieru, cez ktorú vloží špachtľu s odsávaním, cez ktoré sa vylučujú zrazeniny.
 3. Externé odvodnenie mozgových žalúdkov - jedna časť je vložená do hlavy pacienta, druhá je pripojená k nádrži, do ktorej sa čerpá tekutina.

Napriek vysokej účinnosti terapie sa často stáva, že väčšina pacientov zomiera aj po operácii. Hlavným dôvodom je progresia edému šedej hmoty.

Druhá časť získa zdravotné postihnutie a len málo sa vráti do plnohodnotného životného štýlu (podlieha včasnému poskytovaniu lekárskej starostlivosti). Ale stopy mozgovej mŕtvice stále ostávajú - paralýza tváre, problémy s rečou.

Ako zabrániť vzniku krízy

Hemoragická mŕtvica - nebezpečná patológia s prevahou nepriaznivého výsledku. Polovica záchvatov končí smrťou, inak je potrebný náročný proces obnovy. Najlepší spôsob, ako sa chrániť pred krízou, je varovať:

 • eliminovať spotrebu tabakových výrobkov, alkoholických nápojov;
 • znížiť množstvo tuku odobratej z potravy zvierat;
 • po 35 rokoch veku, na testovanie cholesterolu v krvnej plazme, ak je to potrebné, na zníženie jeho výkonnosti;
 • sledovať tlak, pri prvých príznakoch hypertenzie pokračovať v liečbe;
 • kontrolovať telesnú hmotnosť, zabrániť vzniku obezity;
 • viesť zdravý životný štýl, jesť zdravé potraviny;
 • užívať lieky na zriedenie krvnej plazmy pod kontrolou a na odporúčanie lekára.

Dodržiavanie jednoduchých pravidiel vám umožní zachrániť vaše zdravie a život. Aby sa zabránilo vývoju patológie, je potrebné vedieť, čo je krvácanie do mozgu a jeho hlavné príznaky.

Možná prognóza po utrpení útoku

Takmer polovica pacientov zomrie mesiac po krvácaní. Prognóza zotavenia démála pre tieto kategórie:

 1. Pacienti vo veku 70 rokov.
 2. Ľudia s objemnými nádormi (približne 50 mm).
 3. Pacienti v kóme.
 4. Pacienti s hemiplegiou, hyperglykémiou.
 5. Ľudia so zhoršenou štruktúrou "šedá hmota".
 6. Pacienti s diagnostikovaným komorovým krvácaním.

Najčastejšie dochádza k útoku so smrteľným následkom, keď je kmeň poškodený. Niektorí pacienti majú pretrvávajúce poruchy centrálneho nervového systému. Ale regeneračná komplexná terapia je niekedy účinná. Krizové relapsy sú možné v 4% prípadov (s diagnózou amyloidnej angiopatie a aneuryzmy vyššie).

Intrarerebrálne krvácanie je pre človeka veľmi nebezpečné, toto ochorenie je jednoduchšie zabrániť, než odstrániť jeho následky. Správny život, odstránenie zlých návykov, dobrá výživa je prvým krokom na ceste k úspechu. S alarmujúcimi príznakmi by ste mali ihneď konzultovať s lekárom alebo zavolať na pohotovostnú nemocnicu.

Dôsledky a príčiny mozgového krvácania


Keď sa mozgové cievy pretrhnú v dôsledku ztenčenia ich stien, človek má krvácanie do mozgu (hemoragická mŕtvica). Vzniká hematóm v šedej hmote alebo na mozgovej kôre. Prognóza ochorenia je nepriaznivá, motorické a rečové funkcie sú narušené u pacientov, je možný nástup celoživotného postihnutia, pacient pravdepodobne zomrie.

Príčiny krvácania

Kedysi to bolo, že mŕtvica postihuje iba starších ľudí, tých, ktorí majú viac ako 50 rokov a viac. Teraz sa patológia pozoruje aj u mladých pacientov, hemoragická mŕtvica sa vyskytuje aj u ľudí mladších ako tridsať rokov.

Prečo dochádza k krvácaniu mozgu? Mŕtvica je komplikáciou ochorení, pri ktorých je narušená integrita ciev, ich elasticita sa zhoršuje a sily klesajú. Hemoragický záchvat môže vyvolať ako špecifickú chorobu, tak celý komplex patologických procesov. Možno, že výskyt mozgového krvácania pod vplyvom vonkajších faktorov. Bežné príčiny mŕtvice:

 • Chronická hypertenzia alebo periodické zvýšenie krvného tlaku.
 • Genetická predispozícia: vaskulárna krehkosť, nízka krvná zrážavosť, prítomnosť srdcových ochorení a mŕtvica u rodičov.
 • Nedostatok liečby cukrovky. Častá hypokómia, hyperglykémia.
 • Cievne aneuryzma.
 • Ateroskleróza.
 • Vaskulitída, angiopatia a iné vaskulárne ochorenia.
 • Infekcie a zápalové procesy.
 • Predávkovanie liekov zriedených krvou.
 • Benígne a zhubné nádory.
 • Pravidelne vysoká fyzická námaha.
 • Choroby krvi (hemofília, anémia).
 • Cirhóza pečene.
 • Konštantné nervové napätie, stres.
 • Zlé návyky: fajčenie, užívanie drog, alkoholizmus.
 • Nadváhou.

Krvácanie v mozgu sa vyskytuje aj pri otvorenom zranení lebky, keď v dôsledku zlomeniny kostí došlo k poškodeniu kôry, šedej hmoty, krvných ciev.

Druhy mozgového krvácania


Klasifikácia patologického stavu sa vykonáva v závislosti od miesta krvácania v mozgu, ako sú zmeny v štruktúre tkanív.

spinálnej

Akutné porušenie cerebrálnej cirkulácie sprevádzané prienikom krvi do priestoru pukliny (medzi arachnoidmi a mäkkými obalmi mozgu) sa nazýva subarachnoid. Vyskytuje sa mechanické poškodenie mozgového tkaniva, prudké zníženie intrakraniálneho tlaku, zvýšený krvný tlak. Rozdeľuje sa na dva typy:

 • Spontánna. Môže sa vyskytnúť v dôsledku porušenia integrity cievnej steny artérie v dôsledku infekčných mozgových ochorení, ktoré sú asymptomatické.
 • Traumatizujúce. Zlomenina kostí lebky, otras mozgu, sprevádzaný roztrhnutím veľkých ciev alebo poškodením ich stien.

V závislosti od hĺbky poškodenia tkaniva, ktorá spôsobila krvácanie do mozgu, má pacient tieto stupne závažnosti:

 1. Keď prvý stupeň neobsahuje žiadne neurologické príznaky poškodenia mozgu, dochádza k miernemu bolesti hlavy a napätiu svalov na krku a krku.
 2. Bolesť hlavy je sprevádzaná fotofóbiou, dochádza k narušeniu pohybu očí (strabizmus sa prejavuje, nekonzistencia pohybu očných bulbov).
 3. V treťom stupni sa objavuje ospalosť, zhoršené vnímanie, koordinácia, pozornosť, slabosť rúk a nôh, vracanie.
 4. K vyššie uvedeným príznakom sa pridá zmätok, pomalšia odpoveď na podnety a absencia bolestivých reflexov.
 5. V piatej etape môže osoba spadnúť do kómy.

Ak chcete vylúčiť vývoj piateho štádia subarachnoidálneho krvácania v mozgu pri prvých príznakoch vaskulárnych lézií, musíte zavolať sanitku.

subdurálny

Subdurálne krvácanie v mozgu sa vyskytuje, ak osoba má veľké mozgové žily a žilové dutiny. Krv preto padá na trvanlivosť. Subdurálna ťah je troch typov:

 • Akútne netraumatické. Je diagnostikovaná u fajčiarov v preddôchodkovom veku, ktorí zneužívajú alkohol. Hlavné príznaky: silná bolesť hlavy, strata vedomia, necitlivosť jednej časti tela.
 • Akútne traumatické. Najčastejšie sa vyskytuje u dojčiat v dôsledku poranenia po pôrode, kontúzie mozgu: počas prechodu cez pôrodný kanál pomocou špeciálnych nástrojov pre pôrodnú pomoc.
 • Chronické. Má vzhľad hematómu - krvnej zrazeniny, ktorá sa nevyriešila po akútnom krvácaní v mozgu. Puzdro sa môže tvoriť okolo hematómu, cez ktorý krvné cievy prechádzajú, pravidelne krvácajú do lumen zrazeniny.

Malé hematómy sa môžu vyriešiť sami. Eliminácia hlavného subdurálneho krvácania je možná iba v nemocnici.

epidurálna

Epidurálna krvácanie do mozgu sa môže vyskytnúť aj medzi tvrdou škrupinou a stenami lebky v dôsledku zlomeniny kostí lebky. Patológia sa vyznačuje rýchlym a nepriaznivým prognózom. Ak je stredná cerebrálna artéria poškodená, človek môže zomrieť 15-30 minút po tom, ako dostal zranenie bez opätovného nadobudnutia vedomia.

Osoba, ktorá je zranená, stráca vedomie, potom sa dostane na svoje zmysly na určité časové obdobie ("jasná medzera"). Terapeutické opatrenia závisia od toho, ako preteká "svetlá medzera".

parenchýmu

Najčastejšie krvácanie do mozgu. Pri takejto patológii krv vstupuje do šedej hmoty. Parenchymálna mŕtvica môže byť vo forme hematómu alebo hemoragického namáčania.

Keď dôjde k poškodeniu významnej oblasti mozgu, objaví sa hematóm. Tento typ krvácania vyvoláva vážne neurologické komplikácie a môže viesť k smrti pacienta. Hemoragické namáčanie je tok krvi medzi bunkami šedej hmoty. V tomto prípade je mozog poškodený menej, prognóza počas liečby je pozitívna.

intraventrikulárne

Pri výskyte veľkých hemisférických hematómov krv preniká do mozgových komôr a spôsobuje prerušenie cievnych plexusov. Pretože cesty pre odtok mozgovomiechovej tekutiny sú uzavreté krvou, vzniká hydrocefalus, edém sa rýchlo rozvíja.

Hemoragická mozgová príhoda tohto typu sa vyvinie u detí po pôrodnej traume. U novorodencov majú intraventrikulárne krvácania štyri stupne závažnosti:

 1. Prvý je vyjadrený v menších prestávkach cievnych kĺbov komôr, nevyžaduje liečbu.
 2. Na druhom mieste, krv vyplní dutinu komory, tvorí hematóm, ktorý sám vyrieši.
 3. V treťom stupni patológie krv zablokuje výstup z komôr. Ventrikuly sa rozširujú, vzniká hydrocefalus, dochádza k neurologickým príznakom.
 4. Štvrtá fáza je najťažšia, charakterizovaná léziou intraventrikulárnych ciev a prietokom krvi do blízkych tkanív. Dieťa má kŕče, anémiu, neexistujú žiadne reakcie na vonkajšie podnety.

Ak sa intraventrikulárne hemorágie mozgu objaví u dospelého, prognóza je slabá a smrť je možná do 1-2 dní po poranení. Cerebrálne krvácanie u novorodencov je liečiteľné.

Bežné príznaky

Mŕtvica postihuje ľudský mozog v čase bdelosti. Keď má pacient krvácanie do mozgu, poskytne lekársku starostlivosť 3-6 hodín. Ak nie je liečený, po 6 hodinách sa vyskytnú nezvratné zmeny v psychike, smrť je možná.

Komplex symptómov, podľa ktorých môže človek nezávisle odhaliť mŕtvicu:

 • Intenzívna bolesť hlavy.
 • Necitlivosť polovica tela: tvár, paže, nohy.
 • Rušenie prejavu, koordinácia.
 • Nevoľnosť.

Cerebrálne krvácanie je určené vonkajšími príznakmi:

 • Pacient nemôže koherentne odpovedať na otázku.
 • On dostane nútený "krivka úsmev", nie je spôsob, ako sa usmievať, zdvíhanie oboch rohov ústa.
 • Osoba môže vziať iba jednu ruku.
 • Ak si pacient vytiahne jazyk, je jasné, že je skrútený.

Ak sa objavia tieto príznaky, mali by ste zavolať sanitku.

Čo je krvácanie do mozgu? Ide o patológiu, ktorá spôsobuje porušenie funkcií mozgu. Preto je možný výskyt ďalších symptómov, ktoré naznačujú poškodenie mozgových ciev:

 • Strata vedomia
 • Zhoršenie zraku: dvojité videnie.
 • Závraty.
 • Neúmyselné spadnutie žiakov na mostík nosa alebo vyhýbanie sa jedným smerom.
 • Porušenie dýchania, dýchavičnosť.
 • Rozčlenenie kože (na modré).
 • Búšenie srdca.
 • Výskyt záchvatov.
 • Zvýšená agitácia alebo ospalosť.

Ak je mŕtvica rozsiahla, osoba nemá žiadnu reakciu žiakov na svetlo, hlboké reflexy zomierajú a vyvíja sa kóma.

diagnostika

Skúsený neuropatológ môže okamžite diagnostikovať mŕtvicu na základe vyšetrenia pacienta. Ak chcete objasniť diagnózu a určiť typ lézie, musíte vykonať ďalšie vyšetrenie:

 • Počítačová tomografia mozgu.
 • Magnetické rezonančné zobrazenie hlavy.
 • Lumbálna punkcia (oplotenie).
 • Angiografia mozgových ciev.

Ak došlo k cerebrálnemu krvácaniu u dieťaťa, vykoná sa aj neurosonografia (ultrazvuk mozgu).

Vlastnosti liečby

Na poskytnutie lekárskej starostlivosti je pacient hospitalizovaný. Liečba sa uskutočňuje v nemocnici.

 • Pacient pozoruje odpočinok v posteli.
 • Na odstránenie syndrómu bolesti sa používajú analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky.
 • Opuch mozgu je eliminovaný diuretikami.
 • Predpísané sú hemostatické látky.
 • Sú užívané lieky, ktoré normalizujú krvný tlak.
 • Pre normalizáciu cerebrálnej cirkulácie sa odporúčajú nootropické, vasotropné prípravky.
 • Na obnovenie funkcie nervového systému sa používajú neuroprotektory.
 • Pri výskyte konvulzívnych záchvatov sú pacientom predpísané antikonvulzíva.

V prípade potreby sa uskutočňuje chirurgický zákrok na odstránenie hematómu, odsávanie krvi.

Je potrebné starostlivo starať sa o lôžkových pacientov, vykonávať preventívnu liečbu pokožky od splaškov, dodržiavať hygienu, vykonávať cvičenia fyzickej terapie s nimi.

Obdobie zotavenia osoby, ktorá utrpela mozgové krvácanie, zahŕňa triedy s patológom reči-reči, uskutočniteľným fyzickým námahom, re-mastering vlastných schopností.

Možné dôsledky

Malé krvácanie môže prechádzať bez následkov pre človeka. Existuje však vždy riziko opakovaných úderov u pacienta, ktorý sa o jeho zdravie nestará.

Hemoragická mŕtvica akéhokoľvek druhu s rozsiahlym krvácaním môže viesť k smrti pacienta. V prvom týždni po poranení uhynie približne 50% pacientov. Tí ľudia, ktorí prežijú, môžu zostať so zdravotným postihnutím po zvyšok svojho života. Komplikácie mozgového krvácania:

 • Paralýza jednej strany tela, jedna noha, rameno.
 • Jednostranná svalová necitlivosť.
 • Strata reči
 • Zhoršenie zraku, sluch.
 • Prerušenie prehĺtania reflexov.
 • Duševné poruchy: depresia, slzotvornosť, prepuknutie agresivity, podráždenosť.

Súčasné ochorenia sa môžu vyskytnúť aj: pneumónia, infekcie urogenitálneho systému, infarkt.

Na odstránenie komplikácií cerebrálneho krvácania je potrebné zaobchádzať s pacientom: opätovne vyučovať chôdzu, stravovanie, čítanie, masáže, fyzioterapiu. Ak využijete všetky možné rehabilitačné aktivity, je možné, že sa osoba môže vrátiť do normálneho života. Pri absencii liečby, rehabilitácie, po 2-3 rokoch sa pacientovi objavujú zmeny v psychike, hlavné funkcie telo zomierajú.

Keď osoba utrpela masívne mozgové krvácanie, dôsledky môžu byť nezvratné, ak nedostane lekársku pomoc včas.

Krvácanie do mozgu: symptómy a liečba

Krvácanie do mozgu - hlavné príznaky:

 • bolesť hlavy
 • Sčervenanie kože
 • kŕče
 • Dýchacie ťažkosti
 • mdloby
 • Zníženie reči
 • Svalová slabosť
 • Červené oči
 • opojenie
 • Znížená vízia
 • nerovnováha
 • Duševná porucha
 • Nepriaznivé oscilácie očí
 • Zvýšená fotosenzitivita
 • Porušenie sacieho reflexu
 • Zväčšená lebka

Krvácanie do mozgu je jedným z najbežnejších typov abnormálneho krvného obehu v lebečnej dutine. Takýto proces nastáva, pretože cievy mozgu sú tenké a krehké, čo zvyšuje riziko ich pretrhnutia v každom okamihu, čo spôsobuje krvácanie.

Vytečená krv vyplňuje dutiny oddeľujúce tkanivá tohto orgánu, v dôsledku čoho vzniká hematóm, ktorý ich stláča a zabraňuje vstupu živín a kyslíka. Toto je plné mozgového edému, poškodeného motora, vizuálnych a rečových funkcií.

V lekárskej oblasti sa tento proces nazýva hemoragická mŕtvica, ktorá je najčastejšie postihnutá ľuďmi v strednom a veku, ale niekedy sa choroba prejavuje u novorodencov (spôsobených predčasnou alebo komplikovanou prácou).

Príznaky ochorenia závisia od miesta krvácania a príčiny jeho výskytu sú pomerne široké. Ak chcete úplne vyliečiť a zabrániť výskytu komplikácií, bude musieť vynaložiť veľa úsilia nielen na lekára, ale aj na chorého.

etiológie

Hlavnou príčinou krvácania je prasknutie jednej z intrakraniálnych artérií, ktoré spôsobilo nedostatočnú výživu a vstup malého množstva kyslíka do mozgového tkaniva.

Okrem toho môžu faktory, ktoré zvyšujú riziko krvácania do lebky, byť:

 • široká škála rôznych poranení hlavy;
 • vysoký krvný tlak;
 • tvorba rastu v mozgu, ktorá sa nakoniec naplní krvou a výbuchmi. Najčastejšie je to príčina krvácania u detí, pretože nádory môžu byť vrodené;
 • patologická štruktúra mozgových ciev;
 • rakoviny;
 • užívanie veľkého množstva liekov zameraných na zriedenie krvi;
 • nezdravý životný štýl, zneužívanie nikotínu, alkoholu a drog;
 • akumulácia veľkého množstva špecifického amyloidného proteínu v mozgových stenách;
 • infekčné choroby, ktoré ovplyvňujú krvný obeh;
 • diabetes mellitus;
 • silná fyzická námaha;
 • škodlivé pracovné podmienky;
 • bývajú v blízkosti zariadení znečisťujúcich ovzdušie;
 • dlhotrvajúci stres alebo depresia;
 • predčasný pôrod, pravdepodobnosť krvácania u novorodenca je mimoriadne vysoká, ak je gestačný vek menej ako tridsaťdva týždňov. Okrem toho sa takýto proces môže vyvinúť počas prvého týždňa života dieťaťa - je to spôsobené zložitým pôrodom, neskorou toxikózou a stavom, ako je eklampsia.

druh

Vzhľadom na skutočnosť, že cievy sa môžu zlomiť v akejkoľvek časti mozgu, môže sa vyskytnúť hemoragická mŕtvica:

 • priamo vo vnútri mozgu;
 • medzi svojimi mušľami;
 • vnútri komôr tela;
 • v malom mozgu.

Intrarerebrálne krvácanie sa môže vyskytnúť v:

príznaky

Znaky krvácania v mozgu sú priamo spôsobené miestom, kde krv vstupuje. Takže príznaky hematómu v prednej časti tela sú:

 • zníženie duševných schopností;
 • porušenie reči - reč pacienta je nečitateľná;
 • neschopnosť človeka zachovať rovnováhu.

Pre vyliatie krvi do temporálneho laloku je typické:

 • zníženie ostrosti zraku alebo jeho nedostatočnosť v jednej z vizuálnych polí;
 • človek nechápe, čo sa mu hovorí, hoci všetko perfektne počuje;
 • záchvaty horných a dolných končatín, menej často - celého tela.

Krvácanie v parietálnej zóne spôsobuje stratu náchylnosti na polovicu tela. Preliatie krvi do okcipitálneho regiónu spôsobuje zníženie vizuálnej funkcie alebo slepoty.

Tvorba hematómu medzi mozgom a lebkou sa prejavuje:

 • migrény, ktoré neustále mučia pacienta;
 • zvýšená citlivosť na svetlo;
 • intoxikácia tela;
 • mdloby.

Ak krv vstupuje do mozočku, budú sa pozorovať charakteristické znaky:

 • problémy s udržiavaním rovnováhy;
 • svalová slabosť;
 • netypické pohyby žiakov z jednej strany na druhú a veľmi rýchlo;
 • ťažkosti s dýchaním;
 • kŕče;
 • strata vedomia;
 • sčervenanie kože celého tela.

V prípade akumulácie krvi v mozgových komorách sa pozorujú vonkajšie príznaky charakteristické pre krvácanie z mozgu, ale do nich sa pridá vnútorné narušenie živín a kyslíka v mozgu, pretože kumulovaná krv blokuje kanál, cez ktorý vstúpi do mozgu cerebrospinálna tekutina.

Príznaky prasknutia krvných ciev u novorodencov:

 • porušenie sacieho reflexu;
 • biele oči nadobúdajú červenú farbu;
 • lebka, v porovnaní s veľkosťou tela dieťaťa, je značne zväčšená.

Príznaky intrakraniálneho krvácania majú tendenciu zvyšovať intenzitu prejavu, preto sa pri najmenšej zmene správania alebo vedomia pacienta musíte ihneď zavolať na sanitku.

komplikácie

Krvácanie do mozgu je plné takých komplikácií:

 • promiskuita reči, ktorá zostáva až do konca života;
 • slabosť rúk a nôh alebo úplná neschopnosť motorických funkcií, ktorá vedie k postihnutiu;
 • ľudská smrť nastáva, keď veľké množstvo krvi vstupuje do ventrikulárnej substancie mozgu. Len polovica ľudí, ktorí utrpeli mozgové krvácanie, zostáva nažive.

diagnostika

Na určenie typu ochorenia a postihnutej oblasti mozgu je potrebná diagnostika hemoragickej mozgovej príhody. Tento proces je zjednodušený faktom, že v závislosti od ktorej časti mozgu sa krvácanie uskutočnilo a objavili sa určité príznaky.

Ak je človek vedomý a môže hovoriť, lekár musí zistiť možné príčiny výskytu takejto choroby a ako dlho boli zaznamenané prvé príznaky. Má človek cukrovku a konzumuje alkoholické nápoje vo veľkých množstvách alebo nie. Potom je potrebné skontrolovať motor a duševné schopnosti pacienta - lekár sa ho pýta najjednoduchších otázok, požiada ho o vykonanie základných pohybov tela a kontroluje citlivosť končatín.

Na potvrdenie diagnózy a presnú formu choroby sa vykonáva:

 • CT a MRI hlavy - sa vykonáva na podrobnú štúdiu štruktúry mozgu a určuje miesto a objem akumulácie krvi;
 • encefalografia - potvrdiť alebo vyvrátiť posun mozgu vo vzťahu k lebke pod vplyvom výsledného hematómu;
 • lumbálna punkcia, ktorej podstata spočíva v odbere vzorky cerebrospinálnej tekutiny na detekciu krvných nečistôt;
 • angiografia - ak existuje podozrenie na prasknutie aneuryzmy.

liečba

Liečba hemoragie v mozgu sa vykonáva niekoľkými spôsobmi - s liekom a chirurgickým zákrokom. Liečebná terapia je vykonávaná výlučne neurológom a je zameraná na:

 • stabilizácia krvného tlaku;
 • zlepšené zrážanie krvi;
 • obnovenie nervového tkaniva;
 • zníženie opuchu mozgu.

Počas hospitalizácie sa vykonáva:

 • terapeutické cvičenie s pacientom s lôžkom na obnovenie funkcie motora;
 • štúdium s rečovým terapeutom;
 • dychové cvičenia.

Chirurgické postupy sa môžu vykonávať na základe viacerých faktorov - miesta, kde dochádza k akumulácii krvi, jej objemu a celkového stavu ľudského zdravia. V závislosti od týchto indikátorov je pridelená jedna z týchto operácií:

 • transcraniálne - odstránenie intracerebrálneho krvácania sa vykonáva iba v prípade neúčinného liečenia liekom a ak hematóm nedosiahne 3 centimetre. Vyskytuje sa výrazný posun. Počas operácie sa vykoná trepanie lebky nad miestom lokalizácie krvi;
 • stereotaktická - je mierna metóda v porovnaní s prvou. V prípade potreby vykonajte elimináciu ťažko dostupného hematómu. Tento lekársky zásah sa vykonáva pomocou špeciálneho prístroja, ktorý je inštalovaný na hlavu pacienta. Lekár urobí malý otvor, dva centimetre široký a jeden hlboký, cez ktorý je vložená špachtľa, s odsávaním umiestneným na konci. Prostredníctvom neho sa nasáva nahromadená krv;
 • vonkajšia drenáž komôr - jedna časť odtoku je umiestnená v hlave pacienta a druhá je pripojená k nádrži, v ktorej sa zachytáva tekutina.

Napriek účinnosti terapeutických opatrení je úmrtnosť na krvácanie pomerne vysoká - približne polovica ľudí zomrie, dokonca aj po operáciách. Hlavnou príčinou smrti je progresia edému mozgu. Zvyšok ľudí sa stane zdravotne postihnutým až do konca svojho života a len málo ľudí je takmer úplne vyliečených z choroby (ak idú k lekárovi v čase, keď sa objavia prvé príznaky a zvolí sa správna stratégia liečby). Ale aj takí ľudia môžu mať problémy s rečou alebo stopy ochorenia zostanú na tvári, z ktorých polovica bude bud 'imobilizovaná alebo zakrivená.

prevencia

Preventívne opatrenia krvácania z mozgu alebo hemoragickej mŕtvice pozostávajú z:

 • zdravý životný štýl bez akýchkoľvek škodlivých návykov;
 • racionálna výživa - je potrebné opustiť vyprážané potraviny a konzumovať ovocie a zeleninu v akejkoľvek forme vo veľkých množstvách;
 • fyzická námaha, ale iba mierna;
 • dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu, najlepšie zo všetkých, ak sa kombinuje s ošetrením sanatória;
 • kontrola krvného tlaku;
 • normalizácia hladín cukru v krvi;
 • pravidelné vyšetrenie lekárom niekoľkokrát do roka.

Ak si myslíte, že máte cerebrálne krvácanie a symptómy charakteristické pre túto chorobu, neurológ vám môže pomôcť.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Osteomyelitída je ochorenie nielen kosti, ale celého organizmu. Koniec koncov, keď hnisavý-nekrotický proces spôsobený mykobaktériami alebo baktériami, ktoré vytvárajú hnis, postihuje kostnú dreň, štrukturálne prvky kosti a okolité tkanivá, celé ľudské telo odoláva sepse a reaguje na to zápalom.

Prechodný ischemický záchvat (TIA) - nedostatočná cirkulácia mozgu v dôsledku vaskulárnych porúch, ochorenia srdca a zníženie krvného tlaku. Je častejšia u osôb trpiacich osteochondrózou krčnej chrbtice, srdcovej a vaskulárnej patológie. Zvláštnosťou prechodne sa vyskytujúceho ischemického záchvatu je úplné obnovenie všetkých zrušených funkcií počas 24 hodín.

Hypertenzívna kríza - syndróm, pri ktorom dochádza k výraznému zvýšeniu krvného tlaku. Súčasne sa prejavujú symptómy v poškodeniach hlavných orgánov - srdca, pľúc, mozgu a tak ďalej. Táto podmienka je veľmi vážna a vyžaduje si núdzovú starostlivosť, pretože inak môže vyvolať vážne komplikácie.

Demyelinizačná choroba - kolektívny koncept, ktorý zahŕňa vývoj patologických procesov spôsobených deštrukciou plášťov myelínových vlákien. Trauma a komplikácie po infekčnej patológii môžu vyvolať ochorenie takejto patogenézy. Negatívne účinky alergických reakcií nie sú vylúčené.

Tularemia je ochorenie prirodzenej ohniskovej prírody, prejavujúce sa formou akútnej infekcie. Tularemia, ktorej symptómy zahŕňajú lézie lymfatických uzlín a kože a v niektorých prípadoch sliznice hltana, očí a pľúc, sa tiež vyznačujú symptómami všeobecnej intoxikácie.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Krvný tlak 90 až 40 - čo robiť?

Úroveň krvného tlaku (BP) sa vzťahuje na hlavné ukazovatele ľudskej pohody a umožňuje identifikovať vývojové patologické procesy v čase. Sadzba tohto indikátora pre dospelého je: systolický (horný): 100-139 milimetrov ortuti; diastolický (nižší): 60-89 milimetrov ortuti.<

Čo znamená ESR v krvnom teste dieťaťa? Výsledky dekódovania

Všeobecný alebo klinický krvný test zahŕňa určenie viacerých ukazovateľov, z ktorých každý odhaľuje špecifický aspekt stavu tela dieťaťa. Jeden z riadkov tabuľky v podobe získanej ako výsledok postupu je označený skratkou "ESR" a často vyvoláva otázky od mamičky - čo to znamená a ako zistiť, či je tento ukazovateľ v normálnom rozmedzí?

Tabuľka noriem ESR u detí podľa veku, príčiny zvýšených a znížených parametrov v krvi: dekódovanie výsledkov

Prijímajú výsledky krvného testu dieťaťa a rodičia chcú čo najskôr získať dešifrovanie a zistiť, či je všetko v poriadku s dieťaťom.

Prečo dochádza k dyspnoe pri chôdzi - spôsobuje liečbu

Dýchavičnosť je nezvyčajný pocit dýchania alebo potreba intenzívnejšieho dýchania. Dýchavičnosť môže byť definovaná ako dýchacie ťažkosti, dýchavičnosť, nepríjemný alebo nepríjemný pocit vlastného dýchania alebo vedomie ťažkosti s dýchaním.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Beta blokátory: zoznam liekov

Dôležitou úlohou pri regulácii telesných funkcií sú katecholamíny: adrenalín a norepinefrín. Sú uvoľnené do krvného obehu a pôsobia na špeciálne citlivé nervové zakončenia - adrenoreceptory.