Krvné cievy mozgu. Tepny vykonávajú hojnú stratu ľudského mozgu krvou a všeobecným kyslíkom.

Ľudský mozog váži približne 1,4 kg alebo 2% celkovej telesnej hmotnosti. Aby bolo možné správne fungovať, vyžaduje 15-20% všetkých priemerných "produktov". Ak je prietok krvi do mozgu prerušený najmenej na 10 sekúnd, rozdrvíme myseľ a ak sa krvný prietok nedá rýchlo obnoviť, situácia bude prerušená, bude to v ťažkostiach.

ARTERIÁ ĽUDSKÉHO SRDCA ĽUDIA

Krv sa dostáva do mozgu dvoma dvojicami tepien. Vnútorné sonarové artefakty odchádzajú z hlavných tepien umiestnených na vrchole, vstupujú do rozpory sporného kanálu a vývoja a tých, ktorí sú v problémových delách a vývoji a podliehajú inej lukostreľbe z kanónu a vývoja. Dve hlavné pramene vnútornej spontánnej artérie sú stredné a najdôležitejšie mozgové tepny.

Núdzové tepny sa nachádzajú v hornej časti spojovacích tepien, vstupujú do vnútra hriadeľa veľkým spätným lomom a poskytujú svetlo prierezu krabice. Sú súčasne, tvoria základnú tepnu, ktorá je ovplyvnená dvoma mozgovými tepnami, ktoré sú uložené v zadnej časti kôry hlavovej kosti.

Tieto dva zdroje prietoku krvi do mozgu sú spojené s inými artefaktmi; V základe mozgu vzniká uzavretý kruh tepien - "umelý prsteň Willis".

Dôsledky prekročenia zmierenia krvi

Dôležitosť poskytovania mozgu krvou je obzvlášť citlivá pri prekročení okraja strechy, napríklad pri fúkaní, t.j. Insula. Náraz sa môže dosiahnuť v dôsledku nákupu tepny (ischemický šok) alebo krvácania z tepien (hemoragický šok). Koncesia na smrť mozgového tkaniva, ktorá si zachovala krvné cievy, bola poškodená krvnými cievami.

V prípade "klasického šoku" je narušená stredná mosadzná tepna (centimetr, výkresy), po ktorých sú nepriateľské pole prevzaté protichodnými bojovými umeniami. Toto je výsledok motorickej časti mozgovej koronárnej artroplastiky, kontrolnej aktivity svalov protiľahlej strany tela. Ďalšie príznaky súvisiace s prerušením tejto artérie:

strata citlivosti v celom tele;
rozvoj zraku;
Riešenie rassstroystva.

Stupeň poškodenia tkanív mozgu a stupeň ich "zotavenia" bude závisieť od veľkosti smrteľného rozdelenia tkaniva.

Na obrázku predstavuje zóna mŕtvych tkanív (hlboká farba); Konvokácia spôsobená podporou mozgovej tepny.

Krvné zásobenie mozgu. Porušenie krvného zásobenia mozgu

Mozog systém reguluje všetky ostatné štruktúry tela, udržiava dynamickú stálosť vo vnútornom prostredí a stabilitu hlavných fyziologických funkcií. Preto je v nervovej tkanive intenzita výživy veľmi vysoká. Ďalej zvážte, ako dodávať krv do mozgu.

Všeobecné informácie

Počas pokoja dostane mozog približne 750 ml krvi za minútu. To zodpovedá 15% srdcového výkonu. Krvný prívod do mozgu (diagram bude uvedený nižšie) úzko súvisí s funkciou a metabolizmom. Adekvátna výživa všetkých oddelení a hemisférov je zabezpečená špeciálnou štrukturálnou organizáciou a fyziologickými mechanizmami cievnej regulácie.

Špeciálne funkcie

Výživa orgánu nie je ovplyvnená zmenami vo všeobecnej hemodynamike. Je to možné kvôli prítomnosti rôznych mechanizmov samoregulácie. Výživové centrá koordinácie nervovej aktivity sa optimálne vykonávajú. Zabezpečuje včasné a nepretržité dodávanie všetkých živín a kyslíka do tkaniva. Krvný obeh mozgu v šedej hmote je intenzívnejší ako v bielom. Je najviac nasýtený u detí do jedného roka. Ich výživová intenzita je vyššia o 50-55% ako u dospelých. U staršej osoby sa zníži o 20% alebo viac. Asi pätina celkového objemu krvi sa čerpá cez cievy mozgu. Centrá regulácie nervovej aktivity sústavne udržujú aktivitu aj počas spánku. Riadenie prietoku mozgu v mozgu je spôsobené metabolickou aktivitou v nervovom tkanive. S nárastom funkčnej aktivity sa zrýchľujú metabolické procesy. Z tohto dôvodu sa zvýšil prívod krvi do mozgu. Jeho prerozdelenie sa uskutočňuje v arteriálnej sieti orgánu. Na urýchlenie metabolizmu a zvýšenie intenzity nervových buniek nie je potrebné žiadne ďalšie zvýšenie výživy.

Krvná zásoba mozgu: schéma. Arteriálna sieť

Zahŕňa spárované stavovce a spánkové kanály. Na rozdiel od druhých, hemisféry sú napájané o 70-85%. Vertebrálne tepny prinášajú zvyšných 15-30%. Vnútorné spánkové kanály sa odchyľujú od aorty. Potom prechádzajú oboma stranami tureckého sedla a prepojením optických nervov. Prostredníctvom špeciálneho kanála vstupujú do lebečnej dutiny. V nej sú karotické tepny rozdelené na stredné, predné a očné. Sieť tiež rozlišuje medzi prednými viskóznymi a zadnými prepojovacími kanálmi.

Páteľné cievy

Odchádzajú z podkľúčovej tepny a vstupujú do lebky cez okcipitálny foramen. Ďalej sú to pobočky. Ich segmenty zapadajú do miechy a do mozgu. Vetvy tvoria aj dolné zadné cerebrálne tepny. Prostredníctvom spojovacích kanálov sú prepojené so strednými nádobami. V dôsledku toho vzniká kruh Willis. Je uzavretý a je založený na mozgu. Okrem Willisiev, plavidlá tvoria druhý kruh - Zakharchenko. Miesto jeho vytvorenia je základom medully. Vzniká zlúčením do prednej jedinej tepny vetví z každej stavcovskej lode. Takýto anatomický plán obehového systému zabezpečuje rovnomerné rozdelenie živín a kyslíka do všetkých častí mozgu a kompenzuje výživu pri poruchách.

Venózny odtok

Krvné kanály, ktoré zbierajú krv, ktoré je obohatené o oxid uhličitý, z nervového tkaniva, sú prezentované vo forme jugulárnych žíl a dutín tvrdého plášťa. Z kôry a bielej hmoty je pohyb cez cievy vykonávaný smerom k dolnému, strednému a hornému bočnému povrchu hemisféry. V tejto oblasti sa vytvára anastomózna žilová sieť. Potom prechádza cez povrchové nádoby do tvrdého plášťa. Vo veľkej žile otvorí sieť hlbokých ciev. Zhromažďujú krv z mozgovej bázy a vnútorných oblastí hemisfér, vrátane talamu, hypotalamu, komorového plexu a bazálnych jadier. Odtok z venóznych dutín sa vykonáva cez jugulárne kanáliky. Sú umiestnené na krku. Dutá nadradená žila je posledným odkazom.

Prerušenie prívodu krvi do mozgu

Stav cievnej siete závisí od činnosti všetkých oddelení tela. Nedostatok prívodu krvi do mozgu spôsobuje pokles obsahu zlúčenín živín a kyslíka v neurónoch. To zase vedie k poruchám funkcií orgánu a spôsobuje mnoho patológií. Nedostatok krvného zásobenia mozgu, preťaženie žíl, vedúce k rozvoju nádorov, poruchy obehu v malých a veľkých kruhoch a kyslé bázy, zvýšený tlak v aorte a mnoho ďalších faktorov sprevádzajúcich choroby spojené s aktivitami nielen samotného orgánu, ale aj - motorové prístroje, pečeň, obličky, spôsobujú poškodenie štruktúry. V reakcii na narušené dodávanie krvi do mozgu sa mení bioelektrická aktivita. Registrácia a identifikácia tohto druhu patológie umožňuje elektroencefalografické štúdium.

Morfologické príznaky poruchy

Patologické poruchy sú dva typy. Ohniskové príznaky zahŕňajú srdcový infarkt, hemoragickú mozgovú príhodu, intrahepatálne krvácanie. Medzi difúznymi zmenami dochádza k malým rozmerom v látke, ktoré majú rôzny stupeň predpisu a charakteru, malé organizované a čerstvé nekrotické tkanivá, malé cysty, gliomesodermálne cysty a iné.

Klinický obraz

Ak prívod krvi do mozgu prechádza zmenami, môžu sa vyskytnúť subjektívne pocity, ktoré nie sú sprevádzané objektívnymi neurologickými príznakmi. Patria medzi ne najmä:

 • Parestézia.
 • Bolesti hlavy.
 • Organická mikrosymptomatológia bez výrazných príznakov porúch funkcie CNS.
 • Závraty.
 • Poruchy vyšších funkcií ohniskovej podstaty kôry (afázia, agraia a iné).
 • Porušenie zmyslov.

Ohniskové príznaky zahŕňajú:

 • Poruchy pohybu (nedostatok koordinácie, paralýza a pareza, extrapyramidové zmeny, znížená citlivosť, bolesť).
 • Epileptické záchvaty.
 • Zmena pamäti, emocionálno-volebná sféra, intelekt.

Poruchy krvného obehu sú rozdelené na počiatočné, akútne (intrahepatálne krvácanie, prechodné poruchy, cievne mozgové príhody) a chronické, pomaly progresívne prejavy (encefalopatia, dyscirkulatívna myelopatia).

Metódy na elimináciu porúch

Zlepšenie prívodu krvi do mozgu nastáva po hlbokom dýchaní. V dôsledku jednoduchých manipulácií sa do tkanív orgánu dodáva viac kyslíka. Existujú tiež jednoduché fyzické cvičenia, ktoré pomáhajú obnoviť obeh. Normálne zásobovanie krvou je zabezpečené zdravými plavidlami. V tejto súvislosti je potrebné vykonávať činnosti na ich čistenie. Po prvé, odborníci odporúčajú preskúmať stravu. Menu by malo obsahovať jedlá, ktoré prispievajú k odstráneniu cholesterolu (zelenina, ryby a iné). V niektorých prípadoch je potrebné zlepšiť krvný obeh, je potrebné užívať lieky. Malo by sa tiež pamätať na to, že iba lekár môže predpisovať lieky.

KAPITOLA 8. ZOSTAVENIE HLAVY A SPÍNAČNEHO KĽÚČU

8.1. Krvné zásobenie mozgu

Krvný prívod do mozgu je zabezpečený dvomi arteriálnymi systémami: vnútornými karotidovými arteriami (karotidmi) a vertebrálnymi tepnami (obrázok 8.1).

Vertebrálne artérie pochádzajú z podkľúčových artérií, vstupujú do kanála priečnych procesov krčných stavcov, na úrovni cervikálneho obratle (C) opúšťajú tento kanál a prenikajú cez veľký okcipitálny otvor do dutiny lebky. Po zmene krčnej chrbtice sa vyskytujú osteofy, PA vertebrálnej artérie sa môže rozdrviť na tejto úrovni. V lebečnej dutine sú PA umiestnené na základe medulla oblongata. Na okraji medully a pónov sa PA spájajú do spoločného kmeňa veľkej bazilárnej tepny. Na prednom okraji mosta je bazilárna artéria rozdelená na dve zadné mozgové tepny.

Vnútorná karotidová artéria je vetva spoločnej krčnej tepny, ktorá sa vľavo pohybuje priamo z aorty a napravo od pravej podkľúčovej tepny. Vzhľadom na toto usporiadanie ciev v ľavej krčnej tepne sa udržiavajú optimálne podmienky krvného toku. Súčasne, keď je trombus odstránený z ľavej oblasti srdca, embólia vstupuje do vetiev ľavej krčnej tepny (priama komunikácia s aortou) oveľa častejšie ako do systému pravého krčnej tepny. Vnútorná karotidová tepna preniká do lebečnej dutiny cez kanál s rovnakým názvom

Obr. 8.1. Hlavné tepny mozgu:

1 - oblúk aorty; 2 - brachiálna hlavica; 3 - ľavá podkľúčová tepna; 4 - pravá karotidová artéria; 5 - vertebrálna artéria; 6 - vonkajšia krčnej tepny; 7 - vnútorná karotidová artéria; 8 - bazilárna artéria; 9 - oftalmická artéria

(Can.Caroticus), z ktorého ide na oboch stranách tureckého sedla a optického chiasmu. Koncové vetvy vnútornej karotidovej artérie sú stredná mozgová artéria, ktorá prechádza pozdĺžnou (sylvianskou) bránicou medzi parietálnymi, čelnými a temporálnymi lalokmi a prednou mozgovou artériou (obrázok 8.2).

Obr. 8.2. Tepny vonkajšieho a vnútorného povrchu mozgovej hemisféry:

a - vonkajší povrch: 1 - predná parietálna artéria (vetva strednej cerebrálnej artérie); 2 - zadná parietálna artéria (vetva strednej cerebrálnej artérie); 3 - artéria uhlového gyrusu (vetva strednej cerebrálnej artérie); 4 - záverečná časť zadnej cerebrálnej artérie; 5 - zadná temporálna artéria (vetva strednej cerebrálnej artérie); 6 - stredná temporálna tepna (vetva strednej cerebrálnej artérie); 7 - predná temporálna artéria (vetva strednej cerebrálnej artérie); 8 - vnútorná karotidová artéria; 9 - ľavá predná mozgová artéria; 10 - ľavá stredná cerebrálna artéria; 11 - konečná vetva prednej mozgovej tepny; 12 - bočná orbitálna fronta v strednej mozgovej tepne; 13 - čelná vetva strednej mozgovej tepny; 14 - tepna precentrálneho gyru; 15 - tepna centrálneho sulku;

b - vnútorný povrch: 1 - perikalleznaya tepna (vetva strednej cerebrálnej artérie); 2 - paracentrálna artéria (vetva prednej mozgovej tepny); 3 - predklinická artéria (vetva prednej mozgovej tepny); 4 - pravá zadná cerebrálna artéria; 5 - parietálno-okcipitálna vetva zadnej cerebrálnej artérie; 6 - vetvička zadnej cerebrálnej artérie; 7 - zadná temporálna vetva zadnej cerebrálnej artérie; 8 - predná časová vetva cerebrálnej artérie; 9 - zadná komunikujúca artéria; 10 - vnútorná karotidová artéria; 11 - ľavá predná mozgová artéria; 12 - rekurentná tepna (vetva prednej mozgovej tepny); 13 - predná spojovacia tepna; 14 - orbitálne vetvy prednej mozgovej tepny; 15 - pravá predná mozgová artéria; 16 - vetva prednej mozgovej tepny k pólu čelného laloku; 17 - tepna corpus callosum (vetva prednej mozgovej tepny); 18 - stredné predné konce prednej mozgovej tepny

Spojenie dvoch arteriálnych systémov (vnútorné karotické a vertebrálne artérie) je spôsobené prítomnosťou arteriálneho kruhu veľkého mozgu (takzvaný Willisovský kruh). Dve predné mozgové tepny sa anastomujú pomocou prednej spojivovej tepny. Dve stredné mozgové tepny sú anastomózne s zadnými cerebrálnymi tepnami s použitím zadných komunikujúcich artérií (z ktorých každá je vetva strednej mozgovej tepny).

Teda arteriálny kruh mozgových tepien (obr. 8.3):

• zadné mozgové (systémové invertebrálne artérie);

• zadné spojivo (systém vnútornej krčnej tepny);

• stredný mozog (systém vnútornej krčnej tepny);

• predný mozgový (vnútorný systém krčnej tepny);

• predné spojenie (systém vnútornej krčnej tepny).

Funkciou kruhu Willis je udržiavať adekvátny prietok krvi v mozgu: ak je prietok krvi narušený v jednej z artérií, kompenzácia sa vyskytuje v dôsledku anastomózneho systému.

Predná cerebrálna artéria dodáva krv (obrázok 8.4):

• mozgová kôra a subkortikálna biela hmota mediálneho povrchu čelných a parietálnych lalokov dolného (bazálneho) povrchu čelného laloku;

Obr. 8.3. Artery mozgovej bázy:

1 - predná spojovacia tepna;

2 - rekurentná tepna (vetva prednej mozgovej tepny); 3 - vnútorná karotidová artéria; 4 - predná mozgová artéria; 5 - stredná cerebrálna artéria; 6 - anterolaterálne thalamostriárne artérie; 7 - predná villózna artéria; 8 - zadná komunikujúca artéria; 9 - zadná cerebrálna artéria; 10 - vyššia mozočková tepna; 11 - hlavná tepna; 12 - labyrintová artéria; 13 - predná dolná mozočková tepna; 14 - stav vertebrálnej tepny; 15 - predná spinálna artéria; 16 - zadná spodná mozočková tepna; 17 - zadná spinálna artéria

• horné delenie predcentrálneho a postcentrálneho gyri;

• predné 4 /5 corpus callosum;

• hlava a vonkajšia časť kaudátového jadra;

• predné delenie lentikulárneho (lentikulárneho) jadra;

• predné rameno vnútornej kapsuly.

Obr. 8.4. Krvné zásobenie hemisféry mozgu a mozgového kmeňa:

a) I - čelná časť na úrovni najvýraznejších bazálnych jadier,

II - čelný rez na úrovni jadier talamu. Červená farba označuje strednú mozgovú tepnu, modrá - predná mozgová artéria, zelená - zadná mozgová artéria, žltá - predná villózna tepna;

b) bazény: 1 - zadná cerebrálna artéria; 2 - vyššia mozočková tepna; 3 - paramediálne tepny (z hlavnej tepny); 4 - zadná spodná mozočková tepna; 5 - predná spinálna artéria a paramediálne tepny (z vertebrálnej artérie); 6 - predná dolná cerebelárna artéria; 7 - zadná spinálna artéria

Kortikálne vetvy prednej mozgovej tepny klesajú pozdĺž vonkajšieho povrchu hemisfér a anastomujú s vetvami strednej cerebrálnej artérie. Takže stredná časť precentrálneho a postcentrálneho mozgu (projekcia rúk) vaskularizuje z dvoch kmeňov naraz.

Stredná cerebrálna artéria zabezpečuje prívod krvi (obrázok 8.4):

• mozgová kôra a subkortikálna biela hmota väčšiny vonkajšieho povrchu veľkých hemisfér;

• kolená a predné 2 /3 zadné rameno vnútornej kapsuly;

• časti kaudátového a lentikulárneho jadra;

• vizuálne vyžarovanie (lúč Graciole);

• centrum temporálneho laloku Wernickeho;

• stredné a dolné čelné skrútenie;

• spodná časť čelného laloku;

Na základe mozgu stredná cerebrálna tepna vynáša niekoľko hlbokých vetví, ktoré okamžite napadnú substanciu mozgu a vaskularitu kolena a predné 2 /3 zadné rameno vnútornej kapsuly, časť kaudátového a lentikulárneho jadra. Jedna z hlbokých vetiev - artéria lentikulárneho jadra a striatum, patriace do systému thalamoostriálnych tepien, je jedným z hlavných zdrojov krvácania v bazálnom jadre a vnútornej kapsule.

Ďalšie vetvičiek - predné ciliárne tepna často prechádza priamo z vnútornej krčnej tepny a cievne pletene poskytuje vaskularizácie, a môžu sa tiež podieľať na prekrvenie caudatus a lentikulárne jadier, motorové zóne vnútorného puzdra, optické žiarenie (lúč Grazioli), Wernicke stredu temporálneho laloku.

V bočnej drážke tečie niekoľko tepien zo strednej mozgovej tepny. Predné, stredné a zadné temporálnej artérie vaskulyarizuyut spánkovom laloku, predné a zadné parietálnej tepny poskytovať napájanie mozgovom laloku, čelný lalok je smerovaný do spoločného kmeňa, sa rozpadá na Orbit frontálne vetvy (vaskulyarizuet strednej a dolnej frontálny gyrus) predtsentralnoy tepna drážok (zadnee- spodná časť čelného laloku) a artériu centrálneho sulku (dodáva krv do centrálnej laloka).

Stredná cerebrálna artéria vaskuláruje nielen mozgovú kôru, ale aj významnú časť bielej hmoty, vrátane

kôra hornej časti centrálneho laloku, patriaceho k nádrži prednej mozgovej tepny a vnútornej kapsule. Preto blokáda hlbokých centrálnych pobočkách strednej mozgovej tepny spôsobí rovnomerné hemiplégia porážku a tvár, ruky a nohy, a strata povrchovej predtsentralnoy pobočky - nerovnomerné hemiparézy postihujúce predovšetkým svaly v tvári a na rukách. Cévová vaskulárna cerebrálna artéria:

• mozgová kôra a subkortikálna biela hmota okcipitálneho laloku, zadná časť parietálneho laloku, dolné a zadné časti temporálneho laloku;

• zadné delenie hromady;

• časť vizuálneho vyžarovania (lúč Graciole);

• subtalamické jadro (Lewisovo telo);

Prívod krvi do mozgového kmeňa a mozočku je zabezpečený vertebrálnymi tepnami, bazilárnymi a zadnými cerebrálnymi artériami (obrázok 8.5, 8.6).

Základná tepna (takzvaná hlavná artéria) sa podieľa na vaskularizácii mozgu a mozočku. Cerebel je zásobovaný krvou tromi pármi mozočkových tepien, z ktorých dva sa tiahnu z hlavnej tepny (hornej a prednej spodnej časti) a jedna (zadná spodná časť) je najväčšou vetvou vertebrálnej artérie.

Vertebrálna tepny tvorí bazilárnej tepna poskytnúť dve vetvy zlúčenie do prednej spinálnej artérie a dve zadného spinálnej tepny, nie je zlučovanie a dosiahnutie laterálne oddelene posterior miechy a dva nižšie cerebelárne tepna. Vertebrálne artérie vaskularizujú:

• zadný a dolný cerebellum;

• horné časti miechy.

Zadná spodná mozočková tepna sa vaskuluje:

• horné bočné oddelenia medulla oblongata (lanovité telieska, vestibulárne jadrá, jadro povrchovej citlivosti trigeminálneho nervu, dvojité jadro kmeňa spinotalamickej dráhy);

• zadný spodný mozoček.

Obr. 8.5. Tepny vertebrobasilárneho systému:

a - hlavné segmenty vertebrálnej artérie (V1-V4): 1 - podkľúčová tepna; 2 - spoločná karotidová artéria; 3 - vonkajšia krčnej tepny; 4 - hlavná tepna; 5 - zadná cerebrálna artéria; 6 - okcipitálna artéria; b - prívod krvi do mozgového kmeňa a mozočku: 7 - hlavná tepna, mostové vetvy; 8 - vnútorná karotidová artéria; 9 - zadná komunikujúca artéria; 10 - stredná cerebrálna artéria; 11 - predná mozgová artéria; 12 - škrupiny; 13 - vnútorná kapsula; 14 - kadedové jadro; 15 - talamus; 16 - zadná cerebrálna artéria; 17 - vyššia mozočková tepna; 18 - labyrintová artéria;

v priečnom reze mosta; krvný zásobník: 19 - hlavná tepna; 20 - mediálne vetvy; 21 - medzirezortné pobočky; 22 - postranné vetvy

Obr. 8.6. Nádory mozgu (schéma):

1 - mozgová časť vnútornej krčnej tepny; 2 - stredná cerebrálna artéria; 3 - predná mozgová artéria; 4 - predná spojovacia tepna; 5 - zadná komunikujúca tepna; 6 - zadná cerebrálna artéria; 7 - hlavná tepna; 8 - vyššia mozočková tepna; 9 - predná spodná mozočková tepna; 10 - zadná spodná mozočková tepna; 11 - vertebrálna artéria

Charakteristickým rozdielom v dodávke krvi do mozgu je absencia zvyčajného "portálového" systému. Vetvy arteriálneho kruhu veľkého mozgu sa nevyskytujú v medulácii (ako sa pozoruje v pečeni, pľúcach, obličkách, slezine a iných orgánoch), ale šíria sa po povrchu mozgu a dôsledne rozvádzajú početné tenké vetvy rozkladajúce sa v pravom uhle. Podobná štruktúra na jednej strane zabezpečuje rovnomerné rozdelenie prietoku krvi po celom povrchu veľkých hemisfér a na druhej strane vytvára optimálne vaskulárne podmienky pre mozgovú kôru. To tiež vysvetľuje neprítomnosť veľkokaliberových ciev v mozgovej látke - prevažujú malé tepny, arterioly, kapiláry. Najrozsiahlejšia sieť kapilár sa nachádza v hypotalame a v subkortikálnej bielej hmote.

Veľké mozgové tepny na povrchu mozgu sú umiestnené v hrúbke arachnoidnej membrány medzi

jeho parietálne a viscerálne letáky. Pozícia týchto artérií je pevná: sú zavesené na trabekulách arachnoidu a navyše sú podporované ich vetvami v istej vzdialenosti od mozgu. Vytesnenie mozgu vzhľadom na membrány (napríklad pri poranení hlavy) vedie k vzniku subarachnoidálneho krvácania v dôsledku rozťahovania a roztrhnutia "väzbových" vetvičiek.

Medzi vaskulárnou stenou a mozgovou tkanivou sa nachádzajú perivaskulárne priestory Virchow-Robin v intrabrain, čo je

Obr. 8.7. Žily tváre a dura:

I - horný sagitálny sínus; 2 - dolný sagitálny sínus; 3 - veľká mozgová žila; 4 - priečny sínusový; 5 - rovný sinus; 6 - horné a dolné kamenné dutiny; 7 - vnútorná jugulárna žila; 8 - mandibulárna žila; 9 - venózny plexus pterygoid; 10 - tvárová žila;

II - nižšia orbitálna žila; 12 - horná orbitálna žila; 13 - intervukulárne dutiny; 14 - kavernózny sínus; 15 - parietálny absolvent; 16 - veľká srpka; 17 - vynikajúce mozgové žily

komunikujú so subarachnoidálnym priestorom a sú intracerebrálnymi cestami s obsahom alkoholu. Blokovanie ústia priestoru Virchow-Robin (v miestach vstupu do cievneho mozgu) narúša normálnu cirkuláciu mozgovomiechovej tekutiny a môže viesť k výskytu intrakraniálnej hypertenzie (obrázok 8.7).

Intracerebrálny kapilárny systém sa vyznačuje niekoľkými znakmi:

• mozgové kapiláry nemajú bunky Roget s kontraktilnou schopnosťou;

• kapiláry sú obklopené len tenkou elastickou membránou, ktorá nie je roztiahnuteľná za fyziologických podmienok;

• Funkcie transkudácie a odsávania sa vykonávajú predkapilármi a postkapilármi a rozdiely v rýchlosti krvného prietoku a intravaskulárnom tlaku vytvárajú podmienky v predkapilárnom režime na extravazáciu tekutín av postkapilárnom režime - na absorpciu.

Preto komplikovaný systém kapilárnej - kapilárnej - postkapiláry zabezpečuje rovnováhu procesu extravazácie a absorpcie bez pomoci lymfatického systému.

Syndrómy lézie jednotlivých cievnych bazénov. Keď je prietok krvi narušený v prednej mozgovej tepne, pozorujeme nasledovné:

• nerovná kontralaterálna hemiparéza a kontralaterálna hemihypestézia s prevažujúcou léziou nohy

(horná časť centrálneho laloku) na protiľahlej strane krbu. Parezia ruky sa obnovuje rýchlejšie, s klasickým variantom, monoparézou a monohypestézou dolnej končatiny.

• na paralyzovanej nohe môže dôjsť k miernemu narušeniu citlivosti;

• kontralaterálne nidus prehensile a axiálne reflexy (subcortical automatisms sú disinhibited);

• homolaterálna hemiataxia (porušenie kortikálnej korekcie pohybov pozdĺž systému fronto-most-mozočka);

• Homolaterálna aprakia (kortikálne zóny praxe a corpus callosum) s monoparézou nohy, apraktiku ramena na tej istej strane;

• duševná zmena - takzvaná frontálna psychika (apatabolické, rozrušujúce-euforické alebo zmiešané varianty);

• hyperkinezia svalov tváre a ramena (poškodenie prednej časti kaudátov a lentikulárnych jadier) je homolaterálna;

• poškodenie čuchu (čuchový trakt) je homolaterálne;

• porucha močenia centrálneho typu s bilaterálnymi léziami.

Keď obehové poruchy v povodí strednej cerebrálnej artérie pozorovali nasledujúce príznaky:

• kontralaterálna hemiplegia / hemiparéza (uniformná s porážkou hlbokých vetiev strednej mozgovej tepny a nerovnomerná s upchatím kortikálnych konárov);

Kontralaterálna hemianestézia / hemihypestézia;

• otočenie hlavy a pohľad smerom k ohni (porážka nepriaznivého poľa);

• motorická afázia (Brockovo centrum čelného laloku), senzorická afázia (Wernicke centrum temporálneho laloku) alebo celková afázia;

• bilaterálna aprakcia (s porážkou spodného pólu ľavého parietálneho laloku);

• porušenie stereogneózy, anosognózy, porušenie schémy tela (horné časti pravého parietálneho laloku);

Keď je zablokovaná predná villózna artéria, vzniká klinický syndróm vo forme hemiplegie, hemiestézie, hemianopsie,

talamická bolesť, hrubé vazomotorické poruchy s opuchom postihnutých končatín.

Keď vzniknú poruchy obehu v bazéne zadnej cerebrálnej artérie:

• kontralaterálna homonymná hemianopsia, polovica alebo kvadrant (poškodenie vnútorného povrchu okcipitálneho laloku, klinovitý spur sulcus, lingual sulcus);

• vizuálna agónia (vonkajší povrch ľavého okcipitálneho laloku);

• talamický syndróm: kontralaterálne ložiská hemiestézie, hemiatxia, hemianopsia, talamická bolesť, trofické a emočné poruchy a patologické postoje končatín (napríklad talamická ruka);

• amnézna afázia, alexia (lézie priľahlých oblastí parietálnych, temporálnych a okcipitálnych lalokov na ľavej strane);

• atetoidná, choreiformná hyperkinéza homolaterálna;

• striedajúce sa syndrómy lézie stredného mozgu (Weberov a Benediktových syndrómov);

• periférna hemianopsia spôsobená poškodením zadnej časti optického traktu (úplná polovičná homonymná hemianopsia na opačnej strane so stratou reakcie žiakov na slepú polovicu sietnice);

• autonómne poruchy, poruchy spánku. Akútne upchanie bazilárnej artérie spôsobuje:

• paralýza končatín (hemi-, tetraplegia);

• poruchy citlivosti na jednej alebo na oboch stranách typu vodiča;

• poranenie kraniálnych nervov (II, III, V, VII), častejšie vo forme syndrómov striedajúcich sa kmeňov, často dochádza k horizontálnej alebo vertikálnej divergencii optických osí očných lôpt (dysfunkcia stredového pozdĺžneho lúča);

• zmena svalového tonusu (hypotenzia, hypertenzia, rigidita pri podráždenosti, hormón);

Postupná blokáda bazilárnej artérie (trombóza) sa vyznačuje pomalým rozmiestnením klinického obrazu. Na začiatku

objavujú sa prechodné príznaky: závrat, prekvapenie pri chôdzi, nystagmus, paréza a hypestézia končatín, asymetria tváre, okulomotorické poruchy.

Keď vzniknú poruchy obehu v bazéne vertebrálnych artérií:

• okcipitálna bolesť hlavy, závraty, hluk, tinitus, nystagmus, fotopsia, pocit "hmly" pred očami;

• znížená respiračná a kardiovaskulárna aktivita;

• kontralaterálna hemiplegia a hemiestézia trupu a končatín;

• homolaterálne rušenie povrchovej citlivosti na tvári;

• radikulárny syndróm na úrovni krčka maternice.

Môže existovať striedajúci sa syndróm Wallenberg-Zakharchenko, ktorý je charakteristický pre blokovanie zadnej dolnej cerebelárnej artérie.

Pri porážke zadnej spodnej mozgovej artérie sa pozoruje:

• závrat, nevoľnosť, vracanie, škytavka;

• homolaterálna porucha povrchovej citlivosti na tvári (poškodenie miechy v nervovej dráhe), zníženie rohovkového reflexu;

• homolaterálna bulbárna paréza: chrapľavosť hlasu, poruchy prehĺtania, zníženie faryngálneho reflexu;

• porušenie sympatickej inervácie oka - Bernard-Hornerov syndróm (porážka zostupujúcich vlákien do ciliospinálneho centra) na postihnutej strane;

• nystagmus pri pohľade v smere lézie;

• kontralaterálna mierna hemiparéza (poškodenie pyramídovej dráhy);

• bolesť a teplotná hemiestézia na trupu a končatinách (spinotalamická dráha) je kontralaterálna k ohni.

8.2. Venózny odtok

Odtok krvi z mozgu sa uskutočňuje systémom povrchových a hlbokých mozgových žíl, ktoré spadajú do žilových dutín dura mater (obrázok 8.7).

Povrchové mozgové žily - horné a horšie - zbierajú krv z mozgových hemisfér a subkortikálnej bielej hmoty. Horná časť spadne do horného sagitálneho sínusu,

v priečnych sínusových a iných dutinách lebky. Hlboké žily poskytujú odtok krvi z subkortikálnych jadier, vnútornej kapsule, komôr mozgu a spájajú sa do jednej veľkej mozgovej žily, ktorá tečie do pravého sínusu. Žily mozočku padajú do veľkej mozgovej žily a dutín základne lebky.

Z venóznych dutín preteká krv cez vnútorné jugulárne žily, miechové žily, potom cez brachiálne hlavové žily a prúdi do hornej dutej žily. Okrem toho na zabezpečenie odtoku krvi majú diploické žily lebky a vysielacie žily, ktoré spájajú dutiny s vonkajšími žilami lebky, rovnako ako malé žily, ktoré vychádzajú z lebky spolu s kraniálnymi nervami, majú určitú hodnotu.

Charakteristické znaky mozgových žíl sú absencia ventilov v nich a množstvo anastomóz. Rozsiahla venózna sieť mozgu, široké dutiny poskytujú optimálne podmienky pre odtok krvi z uzavretej lebečnej dutiny. Venózny tlak v lebečnej dutine je takmer rovnaký ako intrakraniálny. Je to spôsobené zvýšeným intrakraniálnym tlakom počas žilovej stagnácie a naopak, narušenie venózneho odtoku počas intrakraniálnej hypertenzie (nádor, hematóm, hyperprodukcia mozgovomiechovej tekutiny atď.).

Systém žilových dutín má 21 sínusov (8 párov a 5 nepárových). Steny dutín sú tvorené vrstvami procesov dura mater. Pri rezu majú dutiny pomerne široký trojuholníkový priesvit. Najväčší je nadradený sagitálny sínus. Prechádza pozdĺž horného okraja srpu veľkého mozgu, dostáva krv z povrchových mozgových žíl a je široko spojená s diploiálnymi a emisnými žilami. V spodnej časti srpu veľkého mozgu je dolný sagitálny sínus, anastomózujúci s nadradeným sagitálnym sínusom pomocou žíl srpu veľkého mozgu. Obe sagitálne dutiny sú spojené s priamym sínusom, ktorý sa nachádza na križovatke kosáku veľkého mozgu a malého mozgu. Vpredu, veľká mozgová žila, ktorá nesie krv z hlbokých častí mozgu, sa dostáva do rovného sínusu. Pokračovanie nadriadeného sagitálneho sínusu pod mozočkovým límečkom je okcipitálny sinus vedúci k veľkému okcipitálnemu foramenu. Na mieste mozočkového pripevnenia k lebke je párovaný priečny sínus. Všetky tieto sínusy sú spojené na jednom mieste a tvoria spoločnú expanziu - sínusový odtok (confluens sinuum). V pyramídiách temporálnej kosti sa priečny sínus ohybne nadol a ďalej, nazývaný sigmoidné dutiny, vnášaný do vnútornej jugulárnej

žily. Tak sa krv z oboch sagitálnych, priamych a okcipitálnych dutín spája do sínusového odtoku a odtiaľ pozdĺž priečnych a sigmoidných dutín vstupuje do vnútorných jugulárnych žíl.

Na základni lebky je hustá sieť dutín, ktoré odoberajú krv z žíl základne mozgu, rovnako ako z žíl vnútorného ucha, očí a tváre. Na obidvoch stranách tureckého sedla sú kavernózne dutiny, ktoré s pomocou klinovo-parietálnych dutín vedú pozdĺž malého krídla sfénoidu, takzvanej hlavnej kosti, anastomózy s nadradeným svalovým sínusom. Krv z kavernóznych dutín pozdĺž horných a dolných kamenných dutín prúdi do sigmoidných dutín a potom do vnútornej jugulárnej žily. Ako kavernózne, ako aj dolné kamenné dutiny oboch strán prechádza za tureckým sedlom s použitím medzikusového sínusu a žilového bazilárneho plexu.

Spojenie sínusov základne lebky s očnými žilami, žilami tváre (uhlovými žilami, pterygoidným venóznym plexom) a vnútorným uchom môže spôsobiť rozšírenie infekcie (napríklad otitis media) na sínusy dura mater a spôsobiť sinusitídu a sínusovú trombózu. Spolu s tým, ak sú blokované kavernózne alebo kamenné dutiny, je žilový výtok cez očné žily narušený a dochádza k opuchu tváre, očných viečok, očných tkanív. Zmeny v hlave, ktoré sa vyskytujú počas intrakraniálnej hypertenzie, kvôli zhoršenému venóznemu odtoku z lebečnej dutiny a následne obštrukcii prietoku krvi z očnej žily do kavernózneho sínusu.

8.3. Krvné zásobenie miechy

Tri pozdĺžne tepny sa podieľajú na prívode krvi do miechy: predná a dve zadné spinálne tepny, ktoré rozdeľujú tenké vetvy do substancie mozgu; medzi tepnami je sieť anastomóz, ktoré obklopujú miechu zo všetkých strán (obrázok 8.8).

Predná spinálna artéria je tvorená zlúčením dvoch vetiev, ktoré sa tiahnu z vnútrakraniálnej časti pravej a ľavej vertebrálnej artérie, a je priľahlé k prednej pozdĺžnej štrbine miechy.

Tak na základe medulla oblongata sa vytvorí kosoštvorec "Zakharchenkovho arteriálneho kruhu", jeho horný uhol je reprezentovaný začiatkom bazilárnej artérie a dolný roh prednou mozgovou spinálnou artériou.

Obr. 8.8. Schéma napájania miechy:

a - artérie miechy: 1 - zadná spinálna artéria; 2 - predná spinálna artéria; 3 - radikulárna artéria; 4 - povodie; 5 - vertebrálna artéria; 6 - vzostupná krčná tepna; 7 - povodia; 8 - aortový oblúk; 9 - hrudná interkostálna artéria; 10 - aorta; 11 - povodia; 12 - Adamkevichova tepna; 13 - bedrovej tepny;

b - spinálne žily: 14 - vertebrálna žila; 15 - hlboká krčná žila; 16 - spinálna žila; 17 - radikulárna žila; 18 - dolná jugulárna žila; 19 - podkľúčová žila; 20 - pravá brachiocefalická žila; 21 - ľavá brachiocefalická žila; 22 - ďalšia polopriepustná žila; 23 - nespárovaná žila; 24 - polopriepustná žila; - priečne rezanie chrbtice a výrez miechy; krvný obeh: 25 - vetva spinálneho nervu; 26 - predná chrbtica; 27 - epidurálny priestor; 28 - cievna koruna; 29 - predná spinálna tepna a žila; 30 - zadné spinálne tepny; 31 - zadná chrbtica; 32 - predná radikulárna žila; 33 - zadné vonkajšie vertebrálne venózny plexus; 34 - trh práce; 35 - spinálny nerv; 36 - spinálne ganglio

Dve zadné cerebrálne tepny sa odchyľujú od vnútraniálnej časti oboch obratlých artérií (niekedy z dolných cerebelárnych artérií) a tiež rozširujú zadné koreňové tepny hore a dolu. Prechádzajú pozdĺž zadného povrchu miechy vedľa vstupnej línie zadných koreňov.

Hlavnými zdrojmi dodávania krvi do miechy sú tepny umiestnené mimo lebečnej dutiny a chrbtice. Na materskej miere sa približujú vetvy z extrakraniálnej časti vertebrálnych artérií, hlbokej krčnej tepny (z cervikálneho kmeňa), iných proximálnych vetví podkľúčovej tepny, ako aj od zadných medzikostálnych, bedrových a laterálnych sakrálnych artérií. Zadné medzikostálne, bedrové a bočné sakrálne tepny dávajú spinálnym ramenám penetráciu do miechového kanála cez medzistavcové foramen. Po rozdelení chrbtice a chrbtice do chrbtice sú chrbtové tepny rozdelené na koncové vetvy, ktoré idú spolu s prednými a zadnými koreňmi - prednými a zadnými radikulárnymi tepnami. Niektoré radikulárne artérie sú vyčerpané v koreňoch, iné vstupujú do permedulárnej vaskulárnej siete (komplex malých tepien a žíl v mäkkej membráne miechy) alebo poskytujú krv do dura mater. Tieto radikulárne artérie, ktoré sa dostanú do miechy a spájajú s prednou a zadnou chrbticou, sa nazývajú koreňovo-spinálne (radikulomedulárne) tepny. Práve oni zohrávajú hlavnú úlohu pri dodávaní krvi do miechy. Existujú 4 - 8 predných a 15 - 20 zadných chrbticových spinálnych tepien. Najväčšou z predošlých koreňových spinálnych artérií je veľká predná koreňová spinálna artéria (tzv. Bedrovej zahusťovacej tepny alebo Adamkevičova tepna), ktorá dodáva dolnú polovicu hrudnej a lumbosakrálnej oblasti.

Na povrchu miechy sa nachádzajú nepárové predné a zadné chrbtice a dve spárované pozdĺžne predné a zadné stehne a posterolaterálne žily, ktoré sú spojené anastomózou.

Radikulárne žily prenášajú krv z venóznej siete miechy na predné a zadné vertebrálne venózne plexusy, ktoré sú umiestnené v epidurálnom tkanive medzi dvoma listami dura mater. Z venózneho plexu preteká krv do krku v oblasti obratlých, medzičasových a bedrových žíl. Kŕčové vnútorné vertebrálne venózne plexusy môžu viesť k stlačeniu miechy v miechovom kanáli.

S polovičnou léziou miechy vzniká syndróm Brown Sekar, ktorý sa zvyčajne spája s ischémiou v bazéne prednej spinálnej tepny (pretože krčné tepny prechádzajúce z krvi prednej spinálnej tepny dodávajú krv iba jednej polovici miechy). Súčasne sa zachováva hlboká citlivosť na kmeň, pretože zadná šnúra je dodávaná s krvou z zadnej tepny chrbtice.

Priečne poškodenie miechy nastáva, keď je krvný obeh v bazéne predných a zadných spinálnych artérií súčasne narušený a je charakterizovaný vývojom paralýzy alebo tetraplegie (v závislosti od úrovne lézie), stratou všetkých typov citlivosti a poruchou funkcie panvy.

Existuje izolovaná lézia bazénu predných a zadných spinálnych artérií.

Pri porážke prednej spinálnej tepny (syndróm oklúzie prednej cerebrospinálnej artérie alebo Preobrazenskyho syndrómu) sa pozoruje nasledovné:

• vývoj parézy alebo paralýzy (na úrovni lézie - ochabnutá paralýza, pod touto hladinou - spastická);

• porušenie bolesti a teplotnej citlivosti typu vodiča;

• porucha panvy;

• zachovaná vlastnosť a hmatová citlivosť. V prípade porúch obehového ústrojenstva v prednom mozgovom bazéne

tepny nad krčnicovou zahusťujúcou spastickou tetraplegiou; pod zhrubnutím krčka (na úrovni hrudných segmentov) - spastické paraplégie.

Prednerov syndróm (predná obrna myokardu) sa vyskytuje s trombózou prednej spinálnej artérie. Selektívne poškodenie motorických neurónov je spôsobené tým, že šedá hmota miechy je citlivejšia na ischémiu než bielu. Tento syndróm sa vyskytuje častejšie s léziami na úrovni bedrového zahusťovania. Klinický obraz pripomína detskú obrnu (vznik ochabnutého parazitu dolných končatín). Na rozdiel od detskej obrny nie je žiadna horúčka, navyše syndróm sa objaví v neskoršom veku. Príznaky sú prekurzory.

Syndróm centredurálneho infarktu (ischemická lézia miechy v strednej časti jej priemeru okolo

centrálny kanál) charakterizuje pokojná paralýza svalov trupu a končatín a segmentálnych porúch citlivosti (syringomyelický syndróm).

Pri porušení krvného obehu v povodí zadnej spinálnej tepny sa zaznamenávajú:

• porušenie hlbokej citlivosti na typ vodiča;

• spastická (zriedkavo ochabnutá) paralýza;

Blokovanie syndrómu veľkej prednej cerebrospinálnej artérie (príznaky poškodenia dolných hrudných a bedrových segmentov) zahŕňa:

• slabé alebo podradné paraplégie alebo paraparéza;

• poruchy povrchovej citlivosti typu vodiča, počnúc úrovňou Th2-3 až do12;

• vývoj trofických porúch;

• poruchy panvových orgánov.

Blokovanie syndrómu dolnej dodatočnej prednej koreňovej spinálnej tepny (artéria Deprozha-Gutteron). Táto tepna je prítomná u 20% ľudí a je zapojená do krvného zásobovania kaudou a kaudálnou miechou. S jeho oklúziou sa môže vyvinúť:

• ochabnutá paralýza dolných končatín, najmä v distálnych častiach;

• zníženie citlivosti v anogenitálnej zóne a na dolných končatinách;

• panvové poruchy periférneho typu.

Stanilovsky-Tanonov syndróm (poškodenie prednej časti lumbosakrálneho zahustenia) je charakterizovaný:

• spomalená dolná paraplegia s areflexiou;

• porušenie citlivosti bolesti a teploty v oblasti bedrových a sakrálnych segmentov;

• trofické poruchy v oblasti inervácie bedrového a sakrálneho segmentu;

• dysfunkcia panvového orgánu periférneho typu (inkontinencia).

Krvné zásobenie mozgu

Krvný prívod do mozgu je zabezpečený spárovanými chrbticami a karotidmi. Na ospalých arteriálnych plavidlách tvoria dve tretiny prepravovanej krvi a pre zvyšky tretích arteriálnych ciev zostávajúcu tretinu.

Celý obrázok je však:

 • Vertebrobasilar systém:
 • Karotidový bazén;
 • Willis kruhu.

Ľudský mozog musí dostať dostatok zdrojov na jeho bežné fungovanie. Počas obdobia, keď je mozog neaktívny, spotrebuje okolo 15% glukózy a kyslíka z celkového množstva a 15% všetkej krvi v tele prechádza cez ne. Tieto potreby sú primárne potrebné na udržanie funkcií nervových buniek a energetického substrátu mozgu.

Celkový prietok krvi v ľudskom mozgu je približne 50 ml krvi za minútu na 100 g mozgového tkaniva a nemení sa v procese. Medzi tým má dieťa o 50% vyšší prietok krvi ako dospelý, zatiaľ čo starší ľudia majú 20% pokles. Za normálnych podmienok sa pozoruje nezmenený prietok krvi s kolísaním krvného tlaku od 80 do 160 mm Hg. Art.

Je tiež potrebné poznamenať, že náhle zmeny v napätí kyslíka a oxidu uhličitého v arteriálnej krvi významne ovplyvňujú všeobecný prietok krvi a invariantnosť prietoku krvi je podporovaná komplexným regulačným mechanizmom.

anatómia

Prietok krvi do mozgu sa robí pomocou 4 veľkých ciev: dve vnútorné karotidové a dve vertebrálne tepny. Systém krvného zásobovania mozgu zahŕňa:

 1. Vnútorné krčné tepny

Sú to vetvy bežných karotických tepien a ľavá vetva sa odvíja od aortálneho oblúka. Ľavá a pravá karotická tepna sa nachádza v bočných častiach krku. Charakteristická pulzácia ich steny sa dá ľahko precítiť cez kožu, len prstami položte na potrebný bod na krku. Zúženie krčných tepien vedie k zhoršenému prietoku krvi do mozgu.

Na úrovni hornej časti hrtana sa vonkajšie a vnútorné krčnej tepny rozchádzajú z bežnej krčnej tepny. Vnútorná tepna preniká do lebečnej dutiny, kde sa podieľa na dodávaní krvi do mozgu a očných bulbov, vonkajšia tepna vyživuje orgány krku, tváre a kože hlavy.

Tieto tepny v mozgu sa odvíjajú od podkľúčových tepien, prechádzajú cez hlavu cez sériu otvorov v priečnych procesoch krčných stavcov a následne sa dostávajú do lebečnej dutiny cez okcipitálny foramen.

Keďže cievy, ktoré kŕmia mozog, odbočujú z vetvy aortálneho oblúka, sú intenzita (rýchlosť) a tlak v nich vysoký a majú tiež oscilačný pulz. Na ich vyhladenie, s prítokom do lebečnej dutiny, vytvárajú vnútorné karotické a vertebrálne artérie charakteristické ohyby (sifóny).

Po vstupe do lebečnej dutiny sa tepny navzájom zjednocujú a tvoria tzv. Willisov kruh (arteriálny kruh) mozgu. V prípade porušenia dodávky krvi ktorejkoľvek z plavidiel umožňuje, aby sa jej práca presmerovala na iné plavidlá, čím sa zabráni narušeniu prívodu krvi do oblasti mozgu. Treba poznamenať, že za normálnych podmienok sa krv prerozdelených cez rôzne tepny nemieša v nádobách kruhu Willis.

3. Mozgové tepny

Z vnútornej krčnej tepny sú predné a stredné mozgové tepny rozvetvené, čo vyživuje vnútorné a vonkajšie povrchy mozgových hemisfér, rovnako ako hlboké oblasti mozgu.

Zadné cerebrálne tepny, ktoré napájajú okcipitálne laloky mozgových hemisfér, tepny, ktoré tiež dodávajú mozog a cerebellum, sú reprezentované vetvami stavcov chrbtice. Z veľkých mozgových artérií pochádza mnoho tenkých artérií, ktoré následne klesajú do mozgového tkaniva. Priemer týchto tepien sa mení v šírke a dĺžke, preto sú rozdelené na: krátke (kŕmenie mozgovej kôry) a dlhé (kŕmenie bielou hmotou).

Vyskytuje sa vysoké percento krvácaní, majú pacienti s existujúcimi zmenami v stenách krvných ciev týchto tepien.

Regulácia prepravy látok z krvnej kapiláry do nervového tkaniva sa nazýva hematoencefalická bariéra. Za normálnych podmienok neprejdú z krvi do mozgu rôzne zlúčeniny, ako je jód, soľ, antibiotiká atď. Preto lekárske prípravky, ktoré obsahujú tieto látky, nemajú vplyv na ľudský nervový systém. Naopak, látky ako alkohol, morfín, chloroform ľahko prechádzajú hematoencefalickou bariérou. Je to spôsobené intenzívnym pôsobením týchto látok na nervový systém.

Aby sa zabránilo tejto bariére, antibiotiká a rad ďalších chemických látok, ktoré sa používajú pri liečení infekčných patologických stavov mozgu, sa vstrekujú priamo do cerebrospinálnej tekutiny. Preto sa urobí punkcia v bedrovej chrbtici alebo v subokcipitálnej oblasti.

Karotidový bazén

Karotidový bazén mozgu pozostáva z ciev karotických arterií, ktoré pochádzajú z hrudnej dutiny. Karotidový bazén je zodpovedný za dodávanie krvi väčšine hlavy, mozgu a zraku. Po dosiahnutí štítnej chrupavky sú karotidové tepny mozgu rozdelené na vnútorné a vonkajšie arteriálne cievy.

Pri porušení funkcií týchto krvných ciest sa prívod krvi do hlavy stáva nestabilným a postupne klesá, čo nakoniec vedie k prejavu ochorení, ako je ischémia, trombóza alebo embólia.

Najčastejšími spúšťacími faktormi týchto ochorení je ateroskleróza alebo fibro-svalová dysplázia, ako aj množstvo ďalších. Avšak spravidla je hlavným patologickým faktorom ateroskleróza. S poškodeným metabolizmom sa postupne ukladá cholesterol na stenách krvných ciev, ktoré následne tvoria aterosklerotické plaky, čo vedie k zatknutiu arteriálnych ciest. V priebehu času sa tieto plaky zničia, čo môže viesť k trombóze.

Vertebrobasilárny systém

Tento systém je tvorený z vertebrálnych artérií a bazilárnej artérie, ktorá vzniká v dôsledku fúzie vertebrálnych ciev. Cirkulačné cesty obratlúch vznikajú v hrudnej dutine a prechádzajú cez celý kostný kanál krčných stavcov a dosahujú do mozgu.

Basilárna (alebo predtým hlavná tepna mozgu) je zodpovedná za prívod krvi do zadnej časti mozgu. Bežné ochorenia sú trombóza a aneuryzma.

Výskyt trombózy sa vyskytuje v dôsledku poškodenia krvných ciev, ktoré môžu byť spôsobené rôznymi dôvodmi, od poškodenia aterosklerózy. Najzávažnejším dôsledkom trombózy je embólia, ktorá sa následne rozvíja na tromboembolizmus. Choroba je sprevádzaná neurologickými príznakmi, ktoré naznačujú léziu mostu. Taktiež sa zaznamená akútne porušenie funkcie mozgu a krvácanie v kapilárach, čo často vedie k mŕtvici.

V prípade aneuryzmy tepien to môže viesť k možnému krvácaniu v mozgu av dôsledku toho k smrti jeho tkanív, čo nakoniec vedie k smrti človeka.

Kruh Willis

Kruh Willis zahŕňa sieť hlavných tepien hlavy a je hlavne zodpovedný za dodávku krvi do mozgového tkaniva. Tiež pozostáva zo spárovaných predných, zadných a stredných mozgových artérií. V závislosti od vizualizácie týchto nádob môže byť okrúhly kruh Willis zatvorený (všetky plavidlá sú vizualizované) a nie zatvorené (keď nie je zobrazená aspoň jedna nádoba).

Kľúčovým cieľom kruhu Willisu je kompenzačná aktivita. To znamená, že ak dôjde k nedostatku prichádzajúcej krvi, začne kruh Willis kompenzovať tento nedostatok pomocou iných plavidiel, čím sa zabezpečí plynulá činnosť mozgu.

Vzhľad kruhu Willisa nie je veľmi častý a je zaznamenaný iba v 35% prípadov. Často sa vyznačuje jeho nedostatočným rozvojom, čo nie je patológia, ale môže viesť k závažnejším priebehom určitých chorôb, pretože jeho kompenzačné funkcie nie sú úplne realizované.

Zúženie mozgových artérií, napríklad pri hypoplázii alebo pri rozvoji aneuryzmy, sa často vyskytuje v kruhu Willis.

Venózny odtok

Odtok krvi z mozgu je vytvorený systémom povrchových a mozgových žíl, ktoré následne spadajú do žilových dutín pevného MO. Povrchové mozgové žily (horné a spodné) zbierajú krv z kortikálnej oblasti mozgových hemisfér a subkortikálnej bielej hmoty. Na druhej strane horný - spadnúť do sagitálnej sínus, nižšie - v priečnom.

Žily nachádzajúce sa hlboko v mozgu vykonávajú odtok krvi z subkortikálnych jadier, mozgových komôr, vnútornej kapsuly a následne sa zlúčia do veľkej mozgovej žily. Z venóznych dutín preteká krv cez vnútorné jugulárne a spinálne žily. Tiež emissory a diploidné kraniálne žily, ktoré spájajú sínus s vonkajšími kraniálnymi žilami, majú správne zabezpečenie odtoku krvi.

Medzi charakteristické znaky mozgových žíl patria absencia ventilov a veľké množstvo anastomóz. Žilová sieť mozgu je charakterizovaná skutočnosťou, že jej široké dutiny poskytujú optimálne podmienky pre odtok krvi a uzavretú lebečnú dutinu. Venózny tlak v lebečnej dutine je takmer identický s intrakraniálnym. Je to dôsledok zvýšeného tlaku vo vnútri lebky počas venóznej zástavy a zhoršeného odtoku krvi z žíl počas vzniku hypertenzie (nádory, hematómy).

Systém venózneho sínusu obsahuje 21 dutín (8 spárovaných a 5 nepárových). Ich steny sú tvorené listami procesov pevného MO. Rovnako aj na rezu tvoria dutiny širokú medzeru vo forme trojuholníka.

Charakteristické sínusové spojenie lebečnej základne s žilami očí, tváre a vnútorného ucha môže byť príčinou vzniku infekcie v sínusoch dura mater. Okrem toho, pri blokovaní kavernóznych alebo kamenných dutín je pozorovaná patológia venózneho odtoku cez okulárne žily, v dôsledku čoho dochádza k edému tváre a perioplastike.

Krvné zásobenie miechy

Prívod krvi do miechy sa uskutočňuje prednými, dvoma zadnými a radikulárnymi spinálnymi tepnami. Arteria lokalizovaná na prednom povrchu miechy pochádza z dvoch rozvetvených chrbticových artérií, ktoré sa následne spoja a tvoria jediný kmeň. Dve zadné tepny, ktoré začínajú od stavovcov, sú vedené pozdĺž chrbtového povrchu miechy.

Miechové tepny z obratlovcov dodávajú krv len na 2 alebo 3 horné časti krčka maternice, vo všetkých ostatných častiach miechy, výživa je regulovaná radikulárnymi spinálnymi tepnami, ktoré naopak dostávajú krv z obratlých a vzostupných krčných tepien a nižšie - z medzikostálnych a bedrových artérií.

Miecha má vysoko vyvinutý žilový systém. Žily, ktoré vypúšťajú prednú a zadnú miechu, majú približne rovnaké riešenie ako tepny. Hlavné žilové kanály, ktoré dostanú krv žíl z substancie miechy, chodia v pozdĺžnom smere podobným arteriálnym kmeňom. V hornej časti sa pripájajú k žilám základne lebky a tvoria súvislý žilový trakt. Žily miechy sú tiež spájané s venóznymi plexusmi chrbtice a prostredníctvom nich s žilami telesných dutín.

Arteriálna patológia

Ľudský mozog vynakladá obrovské množstvo zdrojov na normálne fungovanie, ktoré sa dodávajú v procese zásobovania krvou. S cieľom poskytnúť tieto zdroje v mozgu sú umiestnené 4 veľké dvojicové nádoby. Takisto, ako sme už uviedli, existuje kruh Willis, v ktorom je lokalizovaná väčšina obehových ciest.

Tento prvok kompenzuje nedostatok prichádzajúcej krvi vo vývoji inej povahy, ako aj zranenia. Ak jedno z plavidiel nedodáva dostatok krvi, potom ostatné plavidlá kompenzujú to, na ktoré sa tento nedostatok prerozdeľuje.

Preto schopnosť kruhu Willis vám umožní vyplniť nedostatok krvi, dokonca aj s dvoma nedostatočne pracujúcimi plavidlami a človek si ani nevšimne žiadne zmeny. Avšak aj tak dobre koordinovaný mechanizmus sa nemusí vyrovnať s nákladmi, ktoré pacient vytvára do svojho tela.

Najčastejšie príznaky chorôb spojených s patológiou tepien hlavy sú:

 • bolesti hlavy;
 • Chronická únava;
 • Závraty.

Pri oneskorenej diagnóze môže choroba v priebehu času postupovať, čo vedie k poškodeniu mozgového tkaniva, ku ktorému dochádza pri dyscirkulatívnej encefalopatii. Toto ochorenie je charakterizované nedostatočným dodávaním krvi do mozgu v chronickej forme.

Hlavnými príčinami tejto patológie sú ateroskleróza alebo arteriálna hypertenzia, ktorá sa u pacienta vyvíja. Keďže tieto ochorenia sú celkom bežné, pravdepodobnosť vzniku dyscyrkulatívnej encefalopatie je pomerne vysoká.

Taktiež vývoj patológie môže vyvolať osteochondrózu. To je spôsobené tým, že spôsobuje deformáciu medzistavcových diskov, ktoré počas tohto patologického procesu môžu zraziť mozgovú stavcovú tepnu a tiež, ak kruh nezvládne svoje funkcie, mozog začína chýbať potrebné prvky pre jeho normálne fungovanie. Výsledkom je proces smrti nervových buniek, ktorý zase vedie k množstvu neurologických symptómov.

Dyscirkulatívna encefalopatia neklesá s časom, ale naopak jej progresívna povaha je pozorovaná. To vytvára vysokú pravdepodobnosť vzniku mnohých vážnych chorôb, ako je mŕtvica a / alebo epilepsia. To je dôvod, prečo sú skoré vyšetrenia a liečba veľmi potrebné v patológii arteriálnych ciest mozgu.

Ako zlepšiť tok mozgu v krvi

Malo by sa okamžite poznamenať, že nezávislé užívanie liekov nie je povolené, takže takmer každá obnova krvného obehu mozgu by mala byť so súhlasom ošetrujúceho lekára. S cieľom zlepšiť cerebrálny obeh môže lekár predpísať nasledujúce:

 • Drogy, ktoré zabraňujú priľnutiu krvných doštičiek;
 • vazodilatanciá;
 • Drogy, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi;
 • Nootropné lieky;
 • Psychostimulanciá.

Pacient tiež potrebuje povinnú úpravu stravy. Preto sa odporúča vziať také produkty ako:

 • Oleje na báze zeleniny (tekvica, oliva, ľanové semená);
 • Morské a oceánske rybie produkty (pstruh, tuniak, losos);
 • Bobule (čučoriedky, brusnice);
 • Horká čokoláda s obsahom kakaa najmenej 60%;
 • Orechy, ľanové alebo slnečnicové semená;
 • Zelený čaj.

Tiež s cieľom zlepšiť zásobovanie krvou a predchádzať rôznym poruchám mozgu, odborníci navyše v prvom rade odporúčajú vyhnúť sa hypodynamii. K tomu je cvičenie skvelým spôsobom, ako správne aktivovať krvný obeh nielen v mozgu, ale aj v celom tele.

Navyše sauny a kúpele majú veľmi dobrý účinok. Ohrievanie tela môže zlepšiť krv v mozgu a tele. Vysoká účinnosť má tiež množstvo tradičných liekov, napríklad periwinkle, propolis a množstvo ďalších zmesí, ktoré majú pozitívny vplyv na stav krvných ciev mozgu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Diagnóza a liečba systémovej vaskulitídy

Cievne ochorenie je pohromou modernej doby. Systémová vaskulitída je reumatologická patológia, prejavujúca sa zápalom cievnej steny malých a veľkých žíl, artérií a kapilár.

Červené bodky na tvári

Zmena tónu pleti je spojená nielen s výskytom akné, ale aj s vývojom chýb, ktoré majú odlišný pôvod.Červené bodky na tvári dieťaťa spôsobujú zvýšenú úzkosť dieťaťu, najmä ak dieťa ešte nezačalo vstúpiť do puberty.

Čo je angína a tachykardia?

Vaše zdravieHlavným príznakom angíny pectoris (angíny pectoris) je bolesť v oblasti srdca. "Termínom" angina pectoris "teraz nerozumieme konkrétnej chorobe, ale len charakteristickému prejavu rôznych chorôb, ktoré majú určitú patogenézu." (GF Lang, 1936).

Kontraindikácie a možné komplikácie operácie na krčných cievach

Chirurgia na krčných cievach je pomerne bežným typom operácie. Spravidla sa operácie na cievach krku zameriavajú na rozšírenie lúmenu s cieľom obnoviť normálny prietok krvi.

Príčiny a liečba pavúkov na nohách

Z tohto článku sa dozviete: čo sú pavúky na nohách, aké nebezpečné sú. Aké sú príčiny a faktory, ktoré môžu ovplyvniť ich vzhľad, formy a príznaky pavúkov. Diagnostika a liečebné metódy, prognóza.

INR (medzinárodný normalizovaný postoj): čo to je, meranie, norma, kontrola

Nie je to vždy štúdium protrombínového komplexu s určením protrombínového času alebo protrombínu Kvinkom. V iných prípadoch klinickí lekári považujú za vhodné rozširovať štúdiu schopností systému hemostázy prostredníctvom ukazovateľov INR (medzinárodný normalizovaný pomer), ktorý je súčasťou protrombínového testu a je často predpísaný spolu s ďalšou laboratórnou analýzou - APTT (aktivovaný parciálny tromboplastínový čas ).