V ľudskom tele existujú dve krčné tepny: jedna leží na pravej strane krku a druhá vľavo. A obaja sú veľmi ťažko študovať. Karotická angiografia je jednou z najnovších diagnostických metód, ktorá poskytuje najpresnejšie výsledky.

Spoľahlivosť údajov o stave ciev je veľmi dôležitá, pretože nesprávne informácie môžu slúžiť na rozvoj stenózy. A táto choroba môže byť smrteľná. Karotidová stenóza je patológia charakterizovaná zúžením alebo blokovaním kanálika. Zároveň je narušená hlavná funkcia týchto ciev - prietok krvi do mozgu. Výsledkom je zvýšenie rizika mŕtvice.

Symptómy stenózy karotídy

To je dôležité! Najčastejším symptómom patológie sú periodické ischemické ataky. Keď k tomu dôjde, úroveň prívodu krvi do určitých častí mozgu sa znižuje. Tento stav môže spôsobiť závrat, nevoľnosť, rozmazané videnie, celkovú nevoľnosť, slabosť a necitlivosť. Riziko mŕtvice v takých časoch je veľmi vysoké.

Mŕtvica je náhle zastavenie prívodu krvi do mozgu. V závislosti od postihnutej časti mozgu sa môže prejaviť ochrnutím končatín, narušením duševnej rovnováhy alebo motorickej reči.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť mŕtvice. Patria medzi ne:

 • diabetes mellitus;
 • trombóza krčnej tepny;
 • vysoký krvný tlak;
 • fajčenie a alkohol;
 • jedenie mastných jedál;
 • obezita;
 • ateroskleróza.

Angiografia je predpísaná ošetrujúcim lekárom na základe výsledkov vyšetrenia a niekoľkých testov.

diagnostika

Diagnóza stenózy je založená na správne zhromaždenej histórii a správnej interpretácii všetkých vyšetrení vykonaných pacientom. Pri absencii akýchkoľvek príznakov môže špecialista vypočuť pacienta za prítomnosť rôznych zvukov nad karotickými tepnami. Na objasnenie diagnózy je predpísaný Dopplerov ultrazvuk centrálnych tepien mozgu, počítačová tomografia alebo elektroencefalografia.

Pre podrobnejšiu štúdiu je indikovaná angiografia krčnej tepny. Jej podstatou je katetrizácia femorálnej artérie pod lokálnou anestézou v operačnej miestnosti. Pracovisko lekára musí byť vybavené angiografickým zariadením.

Indikácie pre túto štúdiu:

 1. poruchy obehu;
 2. ischemické poškodenie mozgu;
 3. neoplazmy v mozgu;
 4. patologický stav mozgových ciev.

Priebeh operácie

Bezprostredne pred operáciou pacient vyšetruje kardioreanimatológ a anesteziológ, ktorého účelom je zistiť prítomnosť alergických reakcií na lieky používané na lokálnu anestéziu.

Oblasť katetrizácie sa ošetruje špecializovanými prostriedkami, ktoré spĺňajú všeobecné pravidlá antiseptických látok. Na mieste vpichu, 1,5-2 mm hlboké, je vložená špeciálna plastová rúrka, ktorá je potrebná na vloženie a odstránenie katétra.

Počas celej operácie je pacient neustále monitorovaný. Počas celého procesu je pacient v adekvátnom stave, ktorý umožňuje obetiam zistiť všetky otázky osobného záujmu lekára. Celý proces trvá maximálne 2-3 hodiny. Postup odhaľuje akúkoľvek existujúcu patológiu vo forme stenózy alebo oklúzie.

Po vybratí katétra z tepny sa aplikuje tlakový obväz a pacientovi sa podáva odpočinok po dobu dvoch až troch dní. Počas prvých 24 hodín po operácii musí pacient piť 1,5-2,5 litra tekutiny. To je nevyhnutné na urýchlenie odstránenia kontrastu z tela.

V závislosti od výsledkov štúdie je pacientovi predpísané liečenie alebo opätovné vyšetrenie neskôr.

CT (MSCT) angiografia, kontrola ciev krku a karotidovej artérie

Štúdia ciev krku, mozgu (CT, USDG) odhaľuje príčiny porúch intracerebrálnej krvi. Stenóza artérií (brachycefalický, karotický stav vertebra) nastáva, keď sa zablokuje aterosklerotický plak, trombus alebo nádor. Akákoľvek opísaná nosológia je príčinou mŕtvice - krvácanie do mozgového parenchýmu.

Včasná MSCT hlavy, angiografia krku a mozgových ciev zabraňuje život ohrozujúcim komplikáciám. Multisticková tomografia s kontrastom (intravenózne liečivo obsahujúce jód) umožňuje študovať vnútorný lúmen, stenu tepny.

CT angiografia krčných a cievnych ciev

Postup sa vykonáva bez hospitalizácie. CT angiografia zobrazuje stav brachycefalických, extrakraniálnych artérií - subklavikálnych, karotických, vertebrálnych. Štúdia identifikuje aterosklerózu v počiatočnom štádiu, pomáha predchádzať mŕtvici.

CT štítnej žľazy a karotidovej artérie sa vykonáva na ambulantnej báze. Potreba hospitalizácie sa vyskytuje u starších pacientov s viacerými chronickými ochoreniami. Zavedenie kontrastu môže vyvolať nebezpečné alergické reakcie - anafylaktický šok, angioedém. Ak existuje riziko vedľajších účinkov, mala by sa nachádzať resuscitačná nemocnica vedľa rádiologického oddelenia pre núdzovú starostlivosť.

Zvyčajne sa CT angiografia hlavových ciev a krku vykonáva na expertnom zariadení, ktoré môže prerezať 0,5 mm. Inovatívne multislice stroje pracujú rýchlo. Spolu s produktmi sú dodávané softvérové ​​aplikácie, ktoré môžu na základe rozmanitých tomogramov robiť trojrozmerné modely. Režim 3D modelovania vytvára priestorové mapovanie objektu.

Kontrast CT vyšetrenie krku - príprava, indikácie

Pred vyšetrením sa injekčné činidlo vstrekuje do žily - ultravistu, omnipaku. Hlavnou zložkou lieku je jód. Minerálna časť odráža röntgenové lúče, takže žilky a tepny možno sledovať na tomograme.

Ak chcete vykonať procedúru, osoba sa zapadá na diagnostickú tabuľku. Hlava je upevnená v určitej polohe. Po spustení zariadenia sa pacient automaticky presunie do tunelu, kde sa nachádza zdroj a prijímač žiarenia. Signál je prenášaný na monitor, kde je vytvorený obraz pomocou aplikácie, je vytvorený trojrozmerný model.

Pre komunikáciu s prevádzkovateľom je miestnosť vybavená hlasitým odposluchom. Proces skenovania je monitorovaný personálom cez okno susednej miestnosti.

Príprava na angiografiu krčných ciev s CT z mäkkých tkanív zahŕňa odmietnutie potravy 6 hodín pred postupom. Bude potrebné odstrániť všetky kovové predmety - náušnice, zubné protézy, zubné mostíky, ktoré skresľujú signál.

Čo ukazuje kontrast CT krku a krvných ciev:

 • Zakrivenie brachycefalických artérií;
 • Aterosklerotická lézia;
 • Rozmery, morfológia cholesterolu;
 • Reumatické a iné typy vaskulitídy (zápal steny cievy);
 • Zranenia oblasti krku;
 • Zmeny v šoku;
 • Kompresia plavidiel vonkajšími formáciami;
 • Oblasti zúženia krčnej tepny;
 • Stav extrakraniálnych, intrakraniálnych segmentov.

Pre vysoko kvalitné vyšetrenie pred ultrazvukovým zobrazovaním sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie (USDG). Analýza odhaľuje patologické oblasti, ktoré by sa mali starostlivejšie vyšetriť pomocou MSCT ciev krku a mozgu.

Radiačná expozícia osoby pri aplikácii metódy vyžaduje posúdenie diagnostickej hodnoty a predpokladaných komplikácií po použití metódy.

Pred CT vyšetrením krku a hrtanu vyšetrí lekár radiačnej diagnostiky extrakt z ambulantnej karty, smer špecialistu, výsledky iných metód (MRI, diaľkové ovládanie, ultrazvuk).

MSCT a ultrazvukové Dopplerové (DU) karotické tepny - čo je lepšie

Štúdia karotickej artérie na MSCT je sprevádzaná minimálnym vystavením žiareniu. Niekoľko špirál so súčasným otáčaním robí rezy rýchlejšie ako skenovanie krok za krokom na zariadeniach s jedným snímačom. Výskum takýchto zariadení sa vykonáva rýchlejšie, preto by mal človek zostať nehybný na krátku dobu. Zavedenie röntgenového kontrastu zvyšuje viditeľnosť študijnej oblasti.

Kvalitatívne sa karotidová arteria na MSCT mäkkých tkanív vizualizuje v laknom kontraste pomocou bolusovej metódy - látka sa kontinuálne podáva pomocou automatického dávkovača. Tomografia sa vykonáva priebežne v priebehu spojenia. Prístup pomáha určiť aneuryzmatické segmenty (oblasti delaminácie), stenózu, intravaskulárne novotvary.

MSCT angiografia ciev krku skúma nie len tepny (karotid, brachycephalic), ale aj žily. Hlboká analýza hlavy ukazuje intrakraniálne cievy, ktoré nie sú k dispozícii na diaľkové ovládanie (ultrazvukové skenovanie s Dopplerovým efektom). Kosti lebky odrážajú ultrazvuk, ktorý zabraňuje prenikaniu signálu do vnútra.

Kontraindikácie kontrastnej CT vyšetrenia krku:

 1. hypertyreóza;
 2. Zvýšená močovina a kreatinín;
 3. Závažná astma;
 4. Alergické reakcie na jód;
 5. Predchádzajúca liečba činidlami obsahujúcimi jód

Štúdium brachycefalických artérií sa uskutočňuje s cieľom študovať priebeh krvných ciev, identifikovať anomálie, aneuryzmy, plaky aterosklerózy.

Skenovanie mozgových tepien - na diagnostiku porúch mŕtvice, monitorovanie účinnosti trombolytickej terapie, analýza mozgových dutín.

Dopplerovský ultrazvuk (UZDG) ciev krku - indikácie

Ultrazvukový skener na povrchu karotickej tepny vykazuje priepustnosť, stav lúmenu, dĺžku, polohu a stav okolitých tkanív. Predbežné posúdenie miesta je dôležité pre identifikáciu patológie.

Čo neodhaľuje USDG:

 • Intrakraniálne žily a tepny;
 • Spôsobuje blok terénu;
 • Stav steny cievy.

Ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva na skríning - predbežná detekcia oblastí poškodenia vo vnútri bežnej a vnútornej krčnej tepny, basilárnej oblasti, vertebrálnej žily a tepny, jugulárnych žíl.

Pravidelné vyšetrenie USDG sa vykonáva u fajčiarov, diabetikov, pacientov s vertebrobasilovou insuficienciou, po mŕtvici, pri poranení krčnej oblasti, so zvýšeným cholesterolom, nadmerným krvným tlakom, pulzáciou v krku.

V Moskve av Petrohrade cena CT angiografie ciev krku a hlavy závisí od použitého zariadenia, kvalifikácie lekára na radiačnú diagnostiku, rozsahu diagnostického postupu.

Odporúčame vyšetrenie ciev krku, hlavy, mozgu (MSCT, USDG) s konštantnými bolesťami hlavy, strata pamäte, tinitus, nevysvetliteľná strata zraku, časté závraty, roztržitá chôdza.

Zavolajte nám na 8 (812) 241-10-46 od 7:00 do 00:00 alebo nechajte žiadosť na webových stránkach v akomkoľvek vhodnom čase.

Diagnóza karotídnej stenózy pomocou MRI

Karotická stenóza - diagnostická úloha MRI

Karoticka stenóza spôsobuje asi 10-20% mozgových príhod. Riziko mŕtvice koreluje so stupňom stenózy karotídy. Ateroskleróza je najčastejšou príčinou stenózy, najčastejšie je ovplyvnená bifurkácia artérie. Aterosklerotické plaky spôsobujú embolizáciu retinálnych artérií a mozgových artérií. Hemodynamicky označená stenóza lúmenu vedie k kritickému zníženiu perfúzie tkanív, ktoré dodávajú krv tejto tepne. Embólie sú často prvky povrchu častíc plaku alebo cholesterolu. "Embalus v retinálnych arteriolách môže spôsobiť prechodnú monokulárnu slepotu." Nestabilná "plaketa s roztrhnutím pneumatiky môže byť zdrojom embólie.

Embolisy v mozgových tepnách sú častejšie ukladané vo vetvách strednej mozgovej tepny, ale môžu tiež spadať do vetvy predných a zadných cerebrálnych artérií, v závislosti od anatómie vilijského kruhu. Približne 50% pacientov s anamnézou mŕtvice má príznaky prechodných ischemických záchvatov. Príznaky mŕtvice sú motorické a senzorické poruchy (paralýza / paréza kontralaterálnej poloviny tváre, ramena alebo nohy), poruchy reči a zraku. Prognóza u pacientov s karotickými stenózami priamo súvisí s jej stupňom. S lumenom 2 mm (alebo 60-70% stenózou) sa riziko mozgovej príhody dramaticky zvyšuje. Ulcerácia plakov významne nespája s ipsilaterálnou ischemickou mozgovou príhodou.

Súčasne, ak existuje dostatočný kolaterálny prietok krvi, dokonca aj rozsiahla mozgová príhoda s úplnou oklúziou karotickej artérie môže byť asymptomatická. Kontralaterálna karotidová tepna zabezpečuje vedľajšiu komunikatívnu artériu. Preto stenóza alebo oklúzia kontralaterálnej karotickej artérie určuje riziko plánovanej liečby. Aterosklerotická lézia sifónu karotickej artérie môže byť tiež príčinou prechodných ischemických záchvatov a mŕtvice. Na posúdenie stavu karotických artérií sa používajú rôzne diagnostické metódy. Najmä duplexná dopplerovská ultrasonografia, počítačová tomografická angiografia a magnetická rezonančná angiografia. Ultrazvuk v kombinácii s CT alebo MRI - najčastejšie hrajú rozhodujúcu úlohu pri klinickom rozhodovaní.

Avšak v niektorých prípadoch je potrebná cerebrálna angiografia na získanie ďalších anatomických informácií. Všetky metódy radiačnej diagnostiky by mali odpovedať na najdôležitejšiu otázku - percento stenózy lúmenu krčnej tepny. Na posúdenie stenózy sa odporúča odhadnúť najmenší priemer lumenu a porovnať ho s priemerom normálnej tepny vzdialenej od bifurkácie karotickej artérie. Radiačné metódy umožňujú posúdiť lokalizáciu bifurkácie vo vzťahu k uhlu mandibuly, dĺžke plaku, identifikovať distálne lokalizovanú klapku alebo stenózu karotickej artérie, zhodnotiť kontralaterálnu karotídu a zabezpečiť prietok krvi, aby sa vykonala diferenciálna diagnostika aterosklerózy a ďalších stavov. Počas štúdie MRI by mal pacient ležať nehybne. Štúdia, bohužiaľ, nie je možná u pacientov s kovovými implantátmi a u pacientov s obezitou.

Obmedzením metódy MRI je neschopnosť rozlíšiť medzisúčtovú oklúziu od úplnej oklúzie. Zvyčajne je celkom nekontrastná MR-angiografia. To znamená, že gadolíniové drogy nie sú potrebné. Predpokladá sa, že kontrastná štúdia je nežiaduca u pacientov s renálnou insuficienciou. Avšak ak sa pozrieme na problém v širšom zmysle, prínos štúdií MRI u týchto pacientov je oveľa väčší ako riziko. A na získanie vyššie uvedených diagnostických informácií, ktoré ovplyvňujú výber taktiky riadenia pacientov, by sa malo vykonať MRI vyšetrenie krčných ciev. Je to dokonca možné s preventívnym účelom, aby sme sa dozvedeli o anatomických vlastnostiach vlastného organizmu.

Diagnostika CT angiografie pre cievy

Brachiocefalické tepny (BCA) sú veľké kmeňové krvné cievy, ktoré zabezpečujú prietok krvi do ľudského mozgu. Pretože to je hlavne krv, ktorá vstupuje do mozgu a tkanív hlavy cez tieto cievy, narušenie ich fungovania môže viesť nielen k výskytu nepríjemných symptómov, ale existuje aj riziko vážnych následkov.

Hlavný patologický proces, ktorý sa vyvíja v brachiocefalických tepnách, je pomerne bežná choroba, ateroskleróza. Ak je artéria zúžená pomocou plaku, krvný prietok je nevyhnutne obmedzený, čo vedie k problémom vo fungovaní mozgu.

Na preskúmanie stavu brachiocefalických artérií sa používajú rôzne metódy vyšetrenia a prítomnosť ochorenia je určená nielen nákladnou diagnostikou, ale aj lacnejšími metódami. Jednou z takýchto metód je CT angiografia brachiocefalických artérií.

Anatomické znaky ciev krku a hlavy

Cievne tepny, ktoré kŕmia mozog, pochádzajú z aortálneho oblúka (kde sa aorta odvracia). Z tohto oblúka smerom doprava je brachiocefalický kmeň, ktorý je rozdelený na tri tepny, z ktorých jedna smeruje doprava pod klinovou kosťou, druhá na pravej ruke a tretia vpravo k hlavnej krčnej tepne.

Ďalej z aortálneho oblúka, vo forme oddelených otvorov, ísť z ľavej hlavnej krčnej tepny a podkľúčových tepien.

Z tepny pod kĺbovou kosťou do mozgu odchádzajú vertebrálne tepny. Ďalej sú krčné cievy prichádzajúce do mozgu rozdelené na dva typy karotických tepien - vonkajšie a vnútorné. Potom sa obidva typy karotickej tepny približujú k mozgu a súčasne poskytujú pozdĺž cesty mnoho malých ciev.

Prostredníctvom kruhu Willisa sa normálne prívod krvi do mozgu uskutoční, ak sa zablokuje akákoľvek tepna, ktorá napája mozog. Z kruhu Willise sa arteriálne cievy dodávajú do mozgového tkaniva krv.

Symptómy v rozpore s prácou BCA

Symptomatológia v léziách BCA je spočiatku spôsobená porušením priechodnosti arteriálnych ciev, čo je dôvod, prečo v mozgu nie je dostatok krvi. V dôsledku toho existujú takéto sťažnosti u pacientov:

 • závraty;
 • bolesti hlavy;
 • letargia, únava, zníženie mentálnej kapacity;
 • blesky "muchov" a pocit závoja na oči;
 • stavy blízke mdloby.

Keď je krvný tok poškodený v horných končatinách, pacient sa začína sťažovať na necitlivosť a oslabenie rúk, porušenie citlivosti. Často, keď je narušený krvný obeh v karotidových tepnách, dochádza k emocionálnej poruche, neuróze, paniky, depresii, poruchám spánku.

V akých prípadoch sa CT angiografia BCA?

Pacient bude v takýchto prípadoch odkázaný na angiografiu braciocefalických arteriálnych ciev:

 • boli zistené rôzne nádory, bola stanovená prítomnosť metastáz;
 • prítomnosť pretrvávajúcich bolesti hlavy s nevysvetliteľnou etiológiou, náhly pokles videnia, závrat, tinitus a iné príznaky, ktoré sú dôvodom na podozrenie z poškodenia krvného obehu krvných ciev v mozgu a krku;
 • s intrakraniálnym krvácaním;
 • ak existuje abnormálna štruktúra a vývoj cievneho systému;
 • s aterosklerózou, vaskulitídou, kŕčovými žilami;
 • s ochorením srdca, ochorením koronárnych artérií, angiopatiou;
 • s aneuryzmou a stratifikáciou vo veľkých krvných cievach;
 • so stenózou a oklúziou;
 • ak pacient trpí tromboflebitídou, trombóza, embólia;
 • ak je poškodená funkcia v renálnych tepnách;
 • v prípade poranenia;
 • s pľúcnou embolou.

Je dôležité. Taktiež sa vykoná angiografia na sledovanie stavu pacienta po operácii alebo ak nie je možné diagnostikovať chorobu inými spôsobmi.

Obmedzenia prieskumu

Neodporúča sa vykonať angiografiu BCA, ak má pacient:

 • infekčné choroby;
 • duševná choroba;
 • zlyhanie obličiek alebo pečene;
 • alergická reakcia na činidlá obsahujúce jód;
 • hypertyreóza;
 • tehotenstva;
 • srdcové zlyhanie.

S opatrnosťou by sa tento postup mal vykonávať u pacientov, ktorí trpia vážnymi kardiovaskulárnymi ochoreniami, pretože existuje riziko, že hemodynamika a arteriálne cievy budú narušené. Po takomto prieskume sa môžu vyskytnúť záchvaty u pacientov trpiacich drogovou závislosťou a alkoholizmom.

Ako sa pripraviť na prieskum

Pred tým, ako začnete s postupom, musíte dodržiavať niektoré požiadavky:

 • možné vylúčenia;
 • 14 dní pred prieskumom je potrebné upustiť od používania alkoholických nápojov;
 • pred angiografiou v tele je hydratácia vykonaná s cieľom zachrániť obličky pred účinkami jódu, ktorý je súčasťou kontrastu;
 • podáva sa antihistaminikum na zabránenie vzniku alergií;
 • Nejezte ani nepite 4 hodiny pred vyšetrením;
 • predmety a kovové ozdoby sú odstránené;
 • pokožka sa ošetrí na mieste, kde sa vykoná punkcia;
 • pred začatím postupu pacient súhlasí s písomnou skúškou na vyšetrenie.

Angiografia pobočkových cievnych arteriálnych ciev sa uskutočňuje vo forme dvoch obrázkov, ako aj selektívnym vyšetrením jediného BCA. Vykonajte katetrizáciu karotickej alebo vertebrálnej artérie alebo artériovej paracentézy. Kontrast sa podáva v množstve 25-30 ml / s. Ak chcete získať obrázok, musíte zadať 50-70 ml kontrastu. Ľavé rameno pacienta je umiestnené 15-20 stupňov dopredu, fotografovanie sa vykonáva vo forme dvoch obrázkov, ktorých frekvencia je 2 snímky za sekundu.

Čo sa určuje počas postupu?

Indexy stanovené CT angiografiou sú určené cieľmi a rozsahom vyšetrenia. Okrem toho hlavnou výhodou metódy je získanie detailného vzoru kanálu ciev a orgánov umiestnených okolo. Na obrázku sú zobrazené najmenšie krvné cievy a bariéry krvného obehu v nich súčasne s vonkajším stláčaním.

Angiografia intrakraniálnych artérií pomáha určiť prítomnosť:

 • malformácie;
 • aneuryzma;
 • neoplazmy, ich veľkosť, lokalizácia, distribúcia v blízkych tkanivách a cievach, ako aj na kontrolu vývoja nádoru;
 • tvorba krvných zrazenín.

Angiografia karotických artérií určuje prítomnosť:

 • poruchy cerebrálneho krvného obehu (identifikácia aneuryzmy, vaskulárnej malformácie, angiómu mozgu);
 • ischemický typ trvalých a prechodných porúch cerebrálneho krvného obehu (detekcia okluzívno-stenotických porúch a deformácie v hlavných arteriálnych cievach hlavy);
 • neoplazmy mozgu (nádorové charakteristiky sa skúmajú s cieľom určiť, či je potrebná operácia);
 • ochorenia v mozgových cievach a centrálnych artériách krku u pacientov bez symptómov s inými metódami vyšetrenia.

Angiografia aorty a artérií dolnej končatiny sa vykonáva na diagnostikovanie a výber plánu na ďalšie liečenie nasledujúcich ochorení:

 • vyhubenie endarteritidy;
 • tromboflebitída;
 • kŕčové žily;
 • diabetická neuropatia;
 • syndróm diabetickej nohy, žilová alebo arteriálna nedostatočnosť prietoku krvi.

Je dôležité. Tento postup predpisuje lekár, ak sa pacient sťažuje na bolesť v nohách, opuch, vznik vredov a tiež v prípade prerušovanej klaudikácie z nejasných dôvodov.

Angiografia aorty v hrudníku je menej nebezpečná, ak sa kontrast podáva intravenóznou cestou a nie cez arteriálny mediastin. Pomocou takejto diagnostiky sa určujú také choroby ako:

 • aortálna koarkácia;
 • exfoliácia stien aorty;
 • aneuryzma a poruchy jeho ventilov;
 • stenóza;
 • otvorený botallovy kanál;
 • nedostatky v pľúcnych tepnách.

záver

Skúmanie počítačovej tomografie pomocou angiografie hodnotí nasýtenie krvného obehu, ako aj jeho narušenie v skúmanej oblasti pomocou röntgenových snímok a zavedenie kontrastu do vaskulárnej siete. Výsledný obrázok analyzuje diagnostika pomocou počítačového spracovania v priestorovej projekcii.

Vďaka takejto diagnóze lekár dokáže študovať aj tie najmenšie cievy, zdroj, ktorý vyvolal kontrakciu, stupeň kontrakcie, ako aj to, ako nedostatočná výživa orgánov ovplyvňuje ich fungovanie. Postup je predpísaný nielen na diagnostiku ochorenia v ťažkej situácii, ale aj na sledovanie vykonanej terapie. Pretože človek dostáva počas CT angiografie minimálnu dávku žiarenia, postup sa v prípade potreby vykoná viac ako raz.

Ako sa vykonáva CT angiografia, vlastnosti postupu a kontraindikácie

Pre správnu diagnózu sa používa metóda výpočtovej tomografie. Ide o vrstvené röntgenové snímky, z ktorých sa spracovávajú informácie pomocou špeciálneho počítačového programu. Ak je cieľom štúdie cievy, ich štruktúra, prítomnosť prekážok prietoku krvi, potom sa táto kombinovaná metóda nazýva CT angiografia (CTA). Na jeho implementáciu sa spravidla používajú rádioaktívne drogy obsahujúce jód.

Prečítajte si v tomto článku.

Prečo CT angiografia s kontrastom alebo bez nej?

Účel CT v štúdii cievnej siete sa uskutočňuje na zistenie zúženia alebo prekrývajúceho sa lumen cievy s trombom, embólom, aterosklerotickým plakom. Táto metóda môže preukázať príčinu kompresie tepny alebo žily nádorom, zápalový infiltrát, odhaliť abnormálny vývoj, aneuryzmálne rozšírenie, posúdiť riziko krvácania pri pretrhnutí steny.

Avšak na presné zobrazenie ciev je potrebné rozlíšiť ich na pozadí okolitých tkanív pomocou špeciálnych zlúčenín (Ultravist, Omnipak, Vizipak).

Účel CT angiografie je zobrazený v takýchto prípadoch:

 • bolesť akejkoľvek lokalizácie pri podozrení na ischémiu orgánov;
 • závrat, strata sluchu a zrak neznámeho pôvodu;
 • necitlivosť, slabosť končatín;
 • abnormality srdca a krvných ciev;
 • ateroskleróza;
 • vaskulárny zápal;
 • kŕčové žily;
 • aneuryzmy, znaky oddelenia steny;
 • obštrukcia embolmi alebo krvnou zrazeninou;
 • trauma;
 • hodnotenie transakcií.

Odporúčame prečítať si článok o vyšetrení aterosklerózy. Z neho sa dozviete o chorobe ao použitých metódach vyšetrenia, predpísaných testoch a dešifrovaní výsledkov.

A tu viac o amyloidnej angiopatii mozgu.

Výhody metódy

Výhodou CT je nižšie riziko expozície, pretože dávky sa používajú nižšie ako pri štandardných röntgenových lúčoch. Pomocou technológie skenovania a budovania trojrozmerného obrazu môžete presnejšie vidieť rozsah lézie a skutočnú príčinu porúch obehu. Angiografia v kombinácii s CT poskytuje jasný vizuálny obraz pohybujúcej sa krvi, ktorá vám umožňuje preskúmať jej rýchlosť.

CTA nevyžaduje penetráciu do arteriálnej siete, čo znižuje možnosť infekčných komplikácií a poranení cievnej steny. Ak porovnáme MTP a CT, druhá metóda je viac informatívna pri analýze krvného obehu.

Výhody CT angiografie

Kontraindikácie pre

Štúdia sa nemôže uskutočniť s alergiami na kontrastné činidlo. Preto v prípade tendencie k alergickým reakciám alebo intolerancii jódom je potrebné oznámiť ošetrujúcemu lekárovi kožný test. Ak sa potvrdí vysoká citlivosť na liečivá, potom môže byť zvolená metóda vyšetrenie magnetickou rezonanciou tkanív - MRI.

Okrem toho zoznam kontraindikácií pre ICA zahŕňa:

 • znížená filtračná schopnosť obličiek,
 • diabetes mellitus
 • tehotenstvo,
 • hmotnosť nad 130 kg
 • narušenie štítnej žľazy,
 • myelóm (kostný nádor),
 • súvisiacich ochorení v stave exacerbácie vrátane infekcií.

Koronárna angiografia s použitím CT nie je predpísaná na srdcovú dekompenzáciu, komplexnú formu arytmie, ťažkú ​​tachykardiu. V prítomnosti motorického vzrušenia alebo duševných porúch sa strach z uzavretých priestorov vyznačuje sedatívnymi alebo hypnotickými liekmi. Ak má pacient násilné zášklby končatín, časté kŕče, potom sa CT neodporúča, pretože nie je možné získať jasný obraz.

Potrebujem školenie

Pred diagnózou sa odporúča podstúpiť úplné vyšetrenie, osobitnú pozornosť treba venovať práci pečene a žliaz s vnútornou žľazou, kardiovaskulárnemu systému. Na zníženie rizika precitlivenosti pri zavádzaní kontrastných liekov sú predpísané pre alergie, betablokátory tiež dokázali, že spomaľujú srdcový rytmus.

Hoci lieky používané na angiografiu spôsobujú omnoho menej komplikácií ako ich predchodcovia, pacient stále podpíše dokument, že si bol vedomý potenciálneho rizika.

Neexistujú žiadne špeciálne obmedzenia na vykonanie tejto diagnostickej metódy, ale neodporúča sa jesť neskôr ako 4 hodiny pred manipuláciou. Po ukončení skenovania musíte čo najskôr vypiť obyčajnú vodu, aby ste čo najskôr odstrániť prípravky z tela z tela.

prieskumy

Po vstupe pacienta do diagnostického miestnosti sa mu injekčne podáva vnútrožilový kontrast pomocou zariadenia, ktoré riadi dávkovanie a rýchlosť infúzie. V tomto bode môže dôjsť k teplu v tele a nauzeu. Toto je bežná reakcia a nevyžaduje liečbu. V čase štúdie je niekedy potrebná ďalšia injekcia.

Potom je pacient umiestnený na špeciálnu gauč, ktorá sa pomaly pohybuje vo vnútri zariadenia. V samotnej komore by mala existovať iba študovaná časť. Keď sa röntgenová jednotka pohybuje, otáča sa okolo pacienta, podobne ako v špirále, a odoberá vrstvené obrazy diagnostickej zóny.

Počas tohto času lekár komunikuje s pacientom pomocou mikrofónu. Na konci postupu sa informácie vloží do počítača, kde sa zobrazí požadovaný trojrozmerný obrázok. Aby ste získali materiál, ktorý je cenný pre diagnostiku, v čase CT angiografie by ste sa mali pokúsiť ležať pokojne, pokojne, mierne dýchať.

Pozrite si video o CT angiografii a vlastnostiach postupu:

Možné komplikácie po

Najčastejším dôsledkom CTA je penetrácia kontrastného činidla do tkaniva z cievneho lôžka. Ak množstvo takéhoto príjmu neprekročí 10 ml, potom sa môže postupne vyliečiť, ale pri veľkých množstvách dochádza k zápalovej reakcii a dokonca k nekrotickým zmenám v tkanivách.

Podobné komplikácie sa vyskytujú u oslabených alebo nevedomých pacientov, ktorí nie sú schopní hlásiť bolesť pri kontrastnej infúzii.

Pri liečbe musíte poskytnúť svojim končatám vznešenú polohu a použiť chladu. Ak sú na koži pľuzgiere alebo silné začervenanie, pocit znecitlivenosti alebo mravčenie trvá 3 hodiny po ukončení procedúry, potom sa chirurgovi odporúča určiť indikácie pre chirurgickú liečbu.

Nástup a opuch kože, miestne sčervenanie a dýchacie zlyhanie môžu naznačovať skorú alergickú reakciu na kontrast. Dlhodobé účinky CTA majú negatívny vplyv na prácu obličiek, preto je pridelené monitorovanie testov moču po 5 a 14 dňoch.

Čo odhalí prieskum

Znaky, ktoré CT angiografia môže určiť, závisia od účelu a oblasti štúdie. V tomto prípade je veľkou výhodou metódy získať detailný obraz vaskulárneho lôžka, ako aj jeho okolitých orgánov. Obrázky zobrazujú najmenšie cievy a prekážky ich prietoku krvi spolu s vonkajším stlačením.

Výsledok CT angiografia

Krčné cievy

Indikácie na vyšetrenie sú najčastejšie cerebrovaskulárne úrazy, bolesť a opuch krku. Určené v takýchto situáciách:

 • diagnostika vaskulárneho zápalu (vaskulitída, angiopatia);
 • štúdium priechodnosti krčnej tepny, ich kŕčovitosť;
 • podozrenie na zablokovanie trombom alebo embolom;
 • detekcia nádorov.

Brušná dutina

Odporúča sa angiografia s CT sa môže použiť v prípadoch zápalových ochorení, vývojových patológií, ako aj v prípade podozrení na neoplazmy alebo ich metastázy. Táto technika pomôže určiť tieto patológie:

 • aneuryzmatická vaskulárna dilatácia;
 • zúženie alebo stláčanie tepny nádorom, adhéziami alebo jazvami;
 • zablokovanie krvnej zrazeniny alebo aterosklerotického plaku.

Pacienti sa vzťahujú na CTA pred operáciami brušných ciev, ako aj na identifikáciu príčiny bolesti brucha, zväčšenie pečene neznámeho pôvodu alebo nepodliehania liečbe konvenčnými metódami. Môžete tiež preskúmať vaskulárnu štruktúru obličiek, slinivky brušnej, sleziny, čriev a nadobličiek, stav žilového prietoku krvi, hypertenziu dolnej vena cava, priechodnosť brušnej aorty.

Dolné končatiny

Štúdia cievnej siete v KTA sa odporúča pre diagnostiku a výber ďalších liečebných taktík pre takéto ochorenia:

 • endarteritis obliterans,
 • tromboflebitída,
 • kŕčové žily,
 • diabetická neuropatia, syndróm diabetickej nohy,
 • žilové alebo arteriálne zlyhanie obehu.

Lekár môže zvážiť vyšetrenie, ak nastane bolesť v nohách, opuch, vredy a prerušované klaudikácie neznámeho pôvodu.

Diagnóza tromboflebitídy s CT angiografiou

mozog

Zoznam chorôb, pre ktoré musíte podstúpiť počítačovú tomografiu v angiografickom režime:

 • traumatické poranenie mozgu
 • cerebrálne krvácanie,
 • malformácie, vaskulárna aneuryzma,
 • zápaly (vaskulitída) tepien a žíl,
 • ateroskleróza,
 • retinopatia,
 • diabetická angiopatia,
 • trombóza tepien, žíl, dutín mozgu,
 • bolesť hlavy s neznámou etiológiou,
 • operácie na mozgových cievach (príprava alebo kontrola po postupe),
 • nádor.

Brachiocefalické tepny

Klinické varianty porúch krvného toku v brachiocefalických artériách môžu byť:

 • prechodné ischemické ataky - krátkodobé epizódy stratu vedomia, slabosť končatín, porucha reči alebo symetria tváre, ktorá trvá niekoľko hodín až dní, sa vyskytujú na pozadí stresu alebo fyzickej námahy;
 • nedostatok chronického krvného zásobenia - monotónna bolesť hlavy, ťažkosti s spomienkovaním, spánok, poruchy videnia a sluchu, zníženie inteligencie;
 • mŕtvica - paralýza končatín, svaly tváre, strata zraku, zhoršená koordinácia, reč, citlivosť, kŕče.

Aký je rozdiel medzi selektívnou CT angiografiou a konvenčnou

V závislosti od potreby posúdenia hemodynamických porúch miestnej alebo všeobecnej povahy môže byť CTA:

 • bežné - kontrastné cievy celej anatomickej oblasti (napríklad mozog;
 • selektívne - vyberie sa pool jednej tepny (karotid, subklavia);
 • super selektívna - skúma sa len jedna z vetiev tepny.

Posledná uvedená metóda môže predchádzať operácii na cievke v prípade, že je jej miesto poškodenia predurčené, je naplánované inštalácia skratu, stentu, protézy alebo embólie.

Odporúčame vám čítať článok o koronárnej angiografii srdcových ciev. Z toho sa dozviete o indikáciách a kontraindikáciách pre vyšetrenie, prípravu a trvanie postupu, možné dôsledky a náklady.

A tu viac o diagnostike mozgovej trombózy.

Počítačová tomografia s angiografiou pomáha hodnotiť intenzitu prietoku krvi a jej prerušenie v oblasti štúdie s použitím röntgenových lúčov a zavedenie kontrastného činidla do ciev. Výsledný obraz sa analyzuje pomocou počítačového spracovania v objemovej forme.

Metóda umožňuje študovať stav aj malých ciev, príčinu a stupeň ich zúženosti, vplyv nedostatku výživy orgánov na ich funkciu. Používa sa tak pri ťažkých diagnostických situáciách, ako aj pri kontrole vykonanej liečby. Minimálna dávka žiarenia umožňuje, aby CTA v prípade potreby opakovane vykonávala.

Komplikácie koronárnej angiografie sa často vyskytujú, pretože riziká uskutočnenia rekonštrukcie srdcových ciev cez rameno sú pomerne vysoké. Hematóm je najjednoduchší.

Ak existuje podozrenie na aterosklerózu, vyšetrenie by sa malo vykonať v plnom rozsahu. Zahŕňa krvný test, vrátane biochemických, ako aj mnoho ďalších. Čo iné by ste mali prejsť?

MSCT mozgu sa vykonáva v prípadoch podozrenia na mozgovú príhodu a iné vaskulárne patológie. Často sa angiografia vykonáva s kontrastnými tepnami. Ak chcete zistiť, čo je lepšie - MRI alebo MSCT, mali by ste vedieť, čo zobrazujú.

MSCT artérií dolných končatín je podozrivá, ak sú podozrivé na zmenu po operácii. Môže sa uskutočniť v spojení s kontrastnou angiografiou pre cievy nohy, brušnej aorty.

Určené PET srdce pred chirurgickými operáciami na orgáne. Metóda pozitrónovej emisnej tomografie má mnoho výhod oproti ostatným. Napríklad diagnóza ischemickej choroby s PET CT umožňuje presne určiť postihnuté oblasti myokardu.

Pri poruchách obehu sa môže vyskytnúť prechodný ischemický záchvat. Jeho príčiny spočívajú predovšetkým v aterosklerotických depozitoch. Pacient potrebuje naliehavú pomoc a liečbu, inak účinky prechodného mozgového záchvatu môžu byť nezvratné.

Ak sa uskutoční koronárna angiografia srdcových ciev, štúdia ukáže štrukturálne znaky pre ďalšiu liečbu. Ako to robia? Ako dlho trvá pravdepodobný dopad? Aké vzdelávanie je potrebné?

Ultrazvukové vyšetrenie brachiocefalických artérií sa uskutočňuje podľa sťažností pacienta týkajúcich sa krvného obehu v mozgu, závratov atď. Normy týkajúce sa ultrazvuku, ako aj odchýlky v duplexnom skenovaní potvrdzujú alebo odmietajú diagnostiku.

MRI srdca sa vykonáva podľa parametrov. Dokonca aj deti sú vyšetrované, indikácie sú srdcové chyby, ventily, koronárne cievy. MRI s kontrastom preukáže schopnosť myokardu akumulovať tekutinu, odhaľuje nádory.

CT plavidiel na krku, ktoré ukazujú, ako to ide

CT angiografia krčných ciev sa používa na identifikáciu patológie artérií a žíl v tejto anatomickej zóne. Moderné viacjazyčné tomografy dokážu odhaliť aj menšie zmeny v cievach, ako aj susedných tkanív a orgánov krku.

Vzhľadom na blízky vzťah ochorení brachiocefalických ciev a centrálneho nervového systému často často prehliadajú krk a hlavu. Pri jednej návšteve je teda možné úplne vyšetriť pacienta a stanoviť presnú diagnózu.

Čo ukazuje počítačovú tomografiu krčných ciev

Pomocou tejto metódy je možné vizualizovať tepny brachiocefalického povodia (karotid, chrbtica), ako aj veľké žilové cievy v danej oblasti. Moderné počítačové programy vám umožňujú vytvárať objemné obrazy vaskulárneho lôžka vrátane zabezpečenia a malých vetiev.

Obrazy MR získané v dôsledku skenovania jasne ukazujú kostrové orientačné body (krčné stavce), čo umožňuje zistiť príčinu porúch krvného toku v oblasti obratlých tepien. Je tiež možné vizualizovať štruktúry mäkkých tkanív, ktoré môžu nepriamo ovplyvniť priechodnosť brachiocefalických ciev.

CT angiografia krčných ciev umožňuje zistiť tieto zmeny:

vrodené abnormality tepien a žíl;
aneurysmálna expanzia;
vaskulárna trombóza;
poškodenie cievnej steny (vaskulitída, disekcia);
aterosklerotické zúženie lúmenu;
neoplazmy krku s klíčením v cievnej stene;
stlačenie tepny alebo žily spôsobené abnormalitou v orgánoch krku.
Indikácie a kontraindikácie CT ciev krku

Vo väčšine prípadov predchádza MSCT ultrazvuková duplexná kontrola. Odhalená patológia môže byť základom pre sprostredkovanie angiografie.

CT angiografia ciev krku je tiež indikovaná v nasledujúcich podmienkach:

opuch alebo bolesť v krku;
časté bolesti hlavy, závrat, porucha pohybu alebo citlivosť na končatinách;
traumatické poranenia zahŕňajúce tepny alebo žily;
prenesené akútne porušenie cerebrálneho obehu, prechodné ischemické ataky.
CT angiografia krčných ciev je často pred chirurgickým zákrokom odporúčaná vaskulárnymi chirurgmi. To vám umožňuje objasniť charakter patologických zmien a identifikovať anatomické vlastnosti konkrétneho pacienta. Prieskum sa používa aj na kontrolu po už vykonanej operácii.

Kontraindikácie CT pre krčné cievy sú:

tehotenstva;
hmotnosť pacienta je vyššia ako 130-150 kilogramov (v závislosti od značky skenera);
neznášanlivosť na prípravky obsahujúce jód;
ťažká dysfunkcia štítnej žľazy;
chronické zlyhanie obličiek.
Relatívnou kontraindikáciou pre zavedenie MSCT je tremor hlavy alebo končatín, klaustrofóbia, obdobie dojčenia. V druhom prípade je tomografia možná, ale niekoľkokrát to bude potrebné na vyjadrenie mlieka.

CT ciev krku s kontrastom alebo bez kontrastu

Vedenie CT angiografie krčných ciev vyžaduje zavedenie kontrastného lieku. Na tento účel sa používajú moderné neionogénne kontrasty vo väčšine zdravotníckych zariadení v Petrohrade (Ultravist, Optiray, atď.). Kontrast vytvára obraz odlišnejší a má minimálne vedľajšie účinky.

CT angiografia krčných ciev s kontrastom sa zvyčajne rozkladá bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Relatívne zriedkavo po podaní látky obsahujúcej jód sa vyskytuje pocit tepla v tele, bolesť hlavy alebo závrat. Tieto javy zmiznú v priebehu 5-10 minút a nevyžadujú si lekársku intervenciu.

Príprava na CT cervikálnych ciev

Aby bolo možné vyšetriť, je nevyhnutné koordinovať čas vopred v lekárskej inštitúcii. Toto sa dá vykonať telefonicky 8 (812) 317-00-37, kde sa vykonáva výpočtová tomografia.

Pred vyšetrením krku nie je potrebná žiadna komplikovaná príprava. Stačí, aby ste s vami vedeli lekára a výsledky krvného testu na kreatinín. Odporúča sa vziať so sebou výsledky ultrazvukového cievneho skenovania, poradné názory odborníkov. Tiež pred CT angiografiou musíte jesť trochu, ale nemusíte prejedať.

Ako sa študuje?

Pred skenovaním bude zamestnanec centra usporiadať brífing. Potom budete musieť sedieť na chrbte na stole skenera. Pomocou špeciálneho automatického injektora sa pacientovi injekčne podá kontrastná látka. Táto metóda má výhodu oproti bežnému kontrastu. Práca injektora a tomografu je riadená špeciálnym počítačovým programom, čo vám umožňuje jasne sledovať arteriálne a venózne fázy, čo zvyšuje informovanosť obrázkov.

Ďalšou etapou prieskumu je vykonať skenovanie s získaním vrstiev vrstiev vrstvou po vrstve študovanej zóny. Obvykle celý vyšetrovací postup trvá najviac pätnásť minút.

Výsledky vyšetrenia sa zvyčajne vydávajú za 30 až 40 minút, maximálne dve hodiny. Avšak v niektorých lekárskych inštitúciách, najmä vo verejných inštitúciách, možno dospieť k záveru len nasledujúci deň.

Rukám pacienta je vytlačený papier a obrazy MR krku a ciev zaznamenané na elektronických médiách. Existujú aj diagnostické centrá, kde môžete navyše konzultovať s lekárom na rádioterapiu a položiť mu otázky týkajúce sa výsledkov vyšetrenia.

CT vyšetrenie detského krku

Vzhľadom na to, že CT angiografia krčných ciev je spojená s vystavením sa röntgenovému žiareniu, vykoná sa pre deti iba vtedy, ak existujú prísne indikácie. CT krku dieťaťa sa vykonáva iba vtedy, ak iné diagnostické metódy (ultrazvuk, MRI) nie sú informatívne a neumožňujú spoľahlivo diagnostikovať túto alebo vaskulárnu patológiu.

Keďže angiografia vyžaduje povinné podanie kontrastnej látky, vo väčšine diagnostických centier sa vykonáva od veku 12 rokov. Zvyčajne deti tolerujú postup kontrastu, extrémne zriedkavo sú po zavedení kontrastu alergické reakcie alebo vedľajšie účinky. Moderné multislide tomografy majú relatívne malé zaťaženie žiarením a proces získavania obrázkov trvá menej ako minútu.

Pred diagnózou je potrebné psychicky pripraviť dieťa. Rodičia by mali vysvetliť, ako postup chodí a na čo ide.

Ako si vybrať diagnostické centrum

Pri výbere zdravotníckeho zariadenia na vykonávanie CT sa musíte sústrediť na nasledujúce kritériá:

novosť inštalovaného zariadenia;
typ a model zariadenia;
kvalifikácia doktora, ktorý pracuje v centre;
dostupnosť dodatočných služieb;
náklady;
propagácie a zľavy.
Najlepšou možnosťou sú kliniky, na ktorých je inštalovaná najnovšia generácia CT skenerov, ktoré vám umožnia získať najmenej 16 rezov anatomickej zóny v jednom rade skenera. Patria k nim zariadenia vyrobené spoločnosťou Siemens, Toshiba, General Electric.

V priemere MSCT angiografia krčných ciev na tomografoch tohto typu v Petrohrade stojí od 6 100 do 7 500 rubľov, náklady na kontrast obsahujúce jód sú tiež zahrnuté do vyšetrovacích nákladov. V niektorých diagnostických centrách existujú propagácie a zľavy, takže vždy je príležitosť diagnostikovať za relatívne nízku cenu.

Ateroskleróza ciev krčnej chrbtice

Články> Srdce a plavidlá

Ateroskleróza mozgových ciev

AKO VZNIKAŤ CIRKULÁCIU V BRAČE?

U ľudí sú dve krčnice a dve vertebrálne tepny umiestnené na krku (vpravo a vľavo). Tieto krvné cievy prinášajú krv do mozgu a tváre a krvný prísun cez krčné cievy zvyčajne výrazne prekračuje zásobu krvi cez stavcov. Za normálnych okolností sú tepny hladké a voľné. Väčšina ochorení krvného riečiska je spôsobená aterosklerózou (aterotrombózou), ktorá vedie k ukladaniu cholesterolu do cievnej steny ak tvorbe takzvaných plakov alebo krvných zrazenín, ktoré stenózu alebo zablokovanie cievy utesňujú (stenóza alebo oklúzia krčnej tepny). Pri zvýšenom tlaku môžu plaky alebo ich fragmenty vypadnúť z arteriálnych stien. Sú unesené krvou a upchávajú krvné cievy mozgu, čím dochádza k narušeniu prívodu krvi do oblasti mozgu. Zároveň sa vyvíja ischemická mozgová príhoda. Ak plaky narušujú prietok krvi v malých tepnách, nazýva sa to prechodný ischemický záchvat (alebo mikroútrak). Prechodné ischemické záchvaty sú často hrozivým signálom, že pacient má vysoké riziko vzniku cievnej mozgovej príhody a vyžaduje okamžitú liečbu. Ďalšou patológiou je patologická kľukatosť karotickej artérie, tj tvorba slučiek a zvratov v dôsledku vrodených porúch alebo dlhotrvajúcej arteriálnej hypertenzie (vysoký krvný tlak). Kvôli výraznému preháňaniu klesá aj krvný prísun do mozgu a môže dôjsť k mŕtvici.

Predpokladá sa, že keď sa lumen tepny zužuje o viac ako 60%, pravdepodobnosť výskytu mŕtvice sa dramaticky zvyšuje.

Ateroskleróza mozgových ciev zvlášť rýchlo rastie: u fajčiarov u pacientov s cukrovkou u pacientov s vysokým krvným tlakom u pacientov so zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi u pacientov s obezitou

Preto prevencia cerebrálnej aterosklerózy a porúch cerebrálnej cirkulácie je elimináciou týchto rizikových faktorov, zmenami životného štýlu.

Znižuje riziko: pravidelné cvičenie bez cholesterolu, strata hmotnosti, odvykanie od fajčenia

Okrem toho sa všetkým osobám starším ako 45 rokov odporúčalo používať aspirín ako prostriedok na znižovanie zrážanlivosti krvi a zabránenie vzniku krvných zrazenín v lúmenoch krvných ciev. Pri prítomnosti cukrovky a / alebo hypertenzie je potrebné správne a pravidelné liečenie týchto ochorení.

Mali by ste vedieť, že ateroskleróza (aterotrombóza) je systémové ochorenie, a preto sa plaky tvoria nielen v mozgových cievach, ale tiež:

- v artériách nohy, s bolesťou v nohách (v svaloch tela) pri chôdzi

- v cievach srdca s výskytom príznakov stenokardie až po vznik infarktu myokardu, keď trombóza koronárnych artérií, ktoré kŕmia srdcovým svalom, vedie k jeho smrti. Pacient často ovláda porážka ktorejkoľvek oblasti s príslušnými príznakmi.

ČO SA MÔŽE UPLATNIŤ, AK NIE JE OŠETRENÉ?

Zmeny v karotidových artériách často vedú k akútnej cerebrovaskulárnej príhode (mŕtvica alebo mŕtvica), ktoré sprevádzajú rôzne motorické a senzorické poruchy vrátane paralýzy, poruchy reči. V 40% prípadov vedie mŕtvica k smrti. Karotidové artérie môže byť dlhú dobu prejaviť žiadne príznaky, avšak pre niektorých pacientov majú predzvesti zdvihu: Tažné necitlivosť, slabosť rúk a / alebo nôh, prechodné alebo trvalé slepoty v jednom oku, strata pamäti, závraty, mdloby, atď Často ide o varovný signál, ktorý naznačuje, že v blízkej budúcnosti môže dôjsť k štrajku a je to signál na začatie liečby! Avšak v 70% prípadov sa mozgová mŕtvica vyvinie bez akýchkoľvek prekurzorov.

AKÝ Prieskum je nevyhnutný?

Zvyčajne stačí vykonať ultrazvukový duplex scan krčných ciev na detekciu plaku v krčnej tepne. Táto absolútne bezpečná metóda umožňuje presne určiť prítomnosť aterosklerotického plaku, stupeň zúženosti krčnej tepny. Na posúdenie intrakraniálnych ciev sa vykoná ultrazvuková transkraniálna dopplerovská sonografia. Tieto výskumné metódy pomáhajú určiť hladinu a stupeň narušenia prietoku krvi v cievach krku a hlavy, rýchlosť prietoku krvi, prítomnosť plakov, ťažkú ​​mukaciu tepnu a niektoré ďalšie parametre cerebrálnej cirkulácie.

Používa sa aj na diagnostiku počítačovej tomografie, zobrazovania magnetickou rezonanciou, rádiopatie angiografia, ak je to potrebné, ďalej vyhodnotila funkciu srdca (echokardiografia, 24-hodinové EKG monitorovanie, monitorovanie krvného tlaku).

Viac informácií o výskumných metódach a možnostiach prieskumu nájdete na našej webovej stránke na adrese: http://ngb1.ru/functional.html alebo kontaktovaním oddelenia FUNCTIONAL DIAGNOSTICS.

AKO LIEČAŤ VAŠU CHOROBU?

Bohužiaľ, zatiaľ neexistujú žiadne lieky, ktoré by mohli "rozpustiť" alebo eliminovať plaky v cievach. Niektoré lieky, ako napríklad aspirín, statíny atď. môže zastaviť ich rast. Tiež nie je možné s liekmi narovnať ohyb krčnej tepny. Preto je hlavnou a jedinečnou metódou liečby zúženia krčných tepien alebo ich kŕčovitosti operácia.

AKÉ EXISTUJÚCE OPERAČNÉ METÓDY LIEČBY?

V závislosti na mieste a rozsahu zúženie alebo uzavretie priesvitu tepny sú k dispozícii pre liečenie nasledujúcich možností: CEA - odstránenie vnútorná časť steny tepny sa plaku a krvné zrazeniny, rovnanie krimpovacie počas otvorenej operácie transluminálnej balónikovej angioplastike a stentu z krčnej tepny - endovaskulárne liečba - dilatáciu (rozšírenie zúženej nádoby) s použitím balónkových katétrov. Súčasne je v dutine zúženej nádoby inštalovaná tenká drôtená konštrukcia vo forme valca, ktorá zohráva úlohu skeletu - stent, ktorý zabraňuje zúženiu cievy. Stent sa zvyčajne inštaluje v predstartovanej tepne.

Cieľom oboch intervencií je prevencia mozgovej mŕtvice v dôsledku okluzívnych lézií extrakraniálnej oblasti krčnej tepny. Stentovanie je menej komplikovaným a traumatickým prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa.

Karotického stentu sa neodporúča: ťažkých sprievodných ochorení srdca alebo pľúc, závažné porušenie srdcového rytmu alergiou na lieky použité počas postupu je mozgové krvácanie počas predchádzajúcich 2 mesiacov, kompletné blokáda krčnej tepny, druhá rozsiahla blokáda krčnej tepny

Zvyšujú riziko komplikácií počas karotickej stentu: tlak kalcifikácii vysoký krvný (impregnácia vápno), a veľký v obmedzení dĺžky krčných ohybov alebo iných anatomických štruktúr, ktoré vedú k ťažkostiam stentu zastávky plaky významné veľkosti alebo aterosklerózy aorty v oblasti začiatku karotíd súčasnom blokovanie cievy rúk a / alebo nohy staršie ako 80 rokov

Indikácie správania a výberu operácie, berúc do úvahy kontraindikácie, riziko komplikácií z operácie, určuje angiosurgeonský lekár.

Ak existujú kontraindikácie na operáciu, pravidelné lekárske pozorovania, sledovanie krvného tlaku, hladiny cholesterolu a cukru v krvných testoch, je nevyhnutné vykonať všetky odporúčania liečby, vrátane sprievodných ochorení.

Vedúci oddelenia funkčnej diagnostiky

404 Nenašiel sa

Dostali ste sa na túto stránku našich stránok, pretože adresa stránky, ktorú ste zadali v prehliadači, vedie k neexistujúcej stránke. Je možné:

 • Urobili ste chybu pri zadávaní adresy stránky našej stránky,
 • odkaz, ktorý ste tu prišli, obsahuje chybu alebo
 • stránka bola odstránená alebo presunutá na iné miesto správcom webu.

Pokúste sa nájsť potrebné informácie so zameraním na ponuku, začínajúc hlavnou stránkou stránky.

Môžete tiež vidieť celý zoznam sekcií na mape stránky.

Niečo sa dá nájsť pomocou vyhľadávania na stránkach.

A tu som sám prešiel cez miesto. Môžem sa mýliť, ale myslím si, že tu môže byť vhodná stránka:

Prosím, povedzte mi, ak je akútna stenóza hrtana nebezpečná? Opíšte stručne, aký typ stenózy hrtana je, ďakujem vopred.

Diagnóza a liečba arteriálnej stenózy

Stenóza je lekársky pojem používaný na popis vazokonstrikcie. Najčastejšie je to spôsobené vývojom aterosklerózy v tepnách - ciev, ktoré prenášajú krv zo srdca do orgánov.

Ateroskleróza je patologický proces, vďaka ktorému sa na stenách tepien, tukov, cholesterolu, vápnika a iných látok usadzujú a vytvárajú ateromatózne plaky. Zároveň sa steny tepien zahustia a strácajú elasticitu, v dôsledku čoho sa ich lúmen zužuje a zasahuje do voľného obehu krvi.

Iné, menej časté príčiny abnormálneho zúženia krvných ciev zahŕňajú:

 • vrodené vaskulárne defekty;
 • diabetes;
 • vaskulitída;
 • stratifikácia steny krvných ciev;
 • radiačná terapia;
 • infekcie;
 • zápal;
 • patologické neoplasmy (benígne a malígne).

Kto je postihnutý?

Faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku tejto choroby, zahŕňajú:

 • dedičnosť;
 • nadváhou;
 • diabetes;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • hypertenzia.

Cerebrálna stenóza

Ide o vážny stav spôsobený zúžením tepien mozgu, čo obmedzuje prietok krvi do určitých častí mozgu. Intrakraniálna stenóza predstavuje približne 10% úderov za rok. Okrem toho, ak pacient nedostal správnu liečbu, zostáva vo vysokom riziku, že bude mať inú mozgovú príhodu.

príznaky

Symptómy ochorenia sú prechodné ischemické ataky (TIA) alebo mŕtvica.

Symptómy mozgovej príhody zahŕňajú:

 • závažná slabosť, znížená citlivosť alebo svalová paralýza jednej strany tváre, hornej alebo dolnej končatiny;
 • vzhľad nezmyselného prejavu;
 • porušovanie chôdze, koordinácia, rovnováha;
 • výskyt ostrých bolesti hlavy.

Príznaky TIA a mozgovej príhody sú podobné. Pri prechodnom ischemickom záchvatu sa dočasne zastaví prietok krvi do mozgu. V tomto bode má osoba známky mŕtvice. Po obnovení intrakraniálneho krvného obehu sa osoba úplne vráti do normálu. Avšak TIA je prvým predzvesťou mozgovej príhody, ktorá by sa nemala ignorovať.

diagnostika

Diagnóza začína analýzou symptómov, anamnézou a fyzickým vyšetrením pacienta. Na určenie lokalizácie zúženia lumen intrakraniálnych artérií sa používajú nasledujúce diagnostické zobrazovacie metódy:

 • CT angiografia - pomáha získať podrobné obrazy vaskulárneho lôžka prostredníctvom zavedenia rádioaktívnej látky a počítačovej tomografie.
 • Magnetické rezonančné zobrazovanie - tiež vykonávané s použitím rádioaktívnych látok. Táto metóda diagnostického zobrazovania pomáha identifikovať patológie, ako sú arteriálne malformácie a patologické neoplazie.
 • Angiogram je minimálne invazívny test, pri ktorom sa vstrekne do arteriálnej nádoby v oblasti slabín rádioaktívna látka. Metóda umožňuje detailnú vizualizáciu venóznej a arteriálnej siete mozgu.
 • Transcraniálny Dopplerovský ultrazvuk je rýchla metóda na stanovenie miery cirkulácie mozgu.
 • Perfúzna počítačová tomografia je metódou merania prietoku krvi vo vaskulárnom lôžku mozgu zavedením látky, ktorá je nepriepustná pre rádioaktívne žiarenie. Vykonávané ako súčasť predoperačného plánovania. Pomáha určiť, ktoré časti mozgu sú najviac náchylné na mŕtvicu.

Liečba intrakraniálnej stenózy

Konzervatívna liečba zahŕňa podávanie na funkciu doštičiek a antikoagulačných liekov, ako je warfarín, Coumadin a aspirín, ako aj kontroly hypertenzia, cholesterolu a cukru v krvi u pacientov s diabetom.

Chirurgickú korekciu intrakraniálnej stenózy možno vykonať jednou z nasledujúcich metód:

 • Balóniková angioplastika / stentovanie je minimálne invazívny endovaskulárny postup, ktorého účelom je stláčať plaketu a zvyšovať lumen tepny. Operácia sa uskutočňuje pomocou malého flexibilného katétra, ktorý je vložený do stehennej tepny a jemne sa presunie na miesto stenózy. Potom, čo katéter dosiahne zúženú oblasť, na svojom konci sa nafúkne malý vzduchový balónik, ktorý stláča dosku proti stene cievy. Keď je lumen otvorený, balón sa vytiahne a na svojom mieste sa implantuje flexibilný stent, ktorý udržuje svetlo otvorené. Angioplastika sa odporúča u pacientov, ktorí majú stenózu viac ako 70%, ako aj pravidelné prechodné ischemické ataky alebo symptómy mozgovej príhody, a to napriek medikácii.
 • Obtok mozgovej artérie je chirurgický zákrok, ktorého účelom je presmerovať prietok krvi na obchádzanie plakov, ktoré blokujú krvnú cievu. Vykonanie tejto operácie vyžaduje otvorenie lebky. Na vytvorenie obtoku sa používajú zdravé tepny pacienta.

Abnormálne zúženie krčných ciev (karotidová stenóza)

Stenóza krčných ciev je patologický stav, ktorý je charakterizovaný zúžením lúmenu krvných ciev, ktoré krmiva mozog. Najčastejšie ochorenie postihuje tepny krku, zatiaľ čo žily zriedka trpia. Najbežnejšou a nebezpečnou patológiou krčných ciev je oklúzia krčnej tepny.

príznaky

Príznaky stenózy krčných ciev sú podobné príznakom zúženia intrakraniálnych žíl a artérií, pretože v tomto prípade je narušená aj cerebrálna krv. Tak ako pri intrakraniálnej stenóze, ateroskleróza je hlavnou príčinou vazokonstrikcie. Hlavnými rizikovými faktormi sú zvýšený cholesterol, cukrovka, fajčenie, hypertenzia, obezita.

diagnostika

Diagnóza stenózy krčných ciev začína ústnou otázkou pacienta, anamnéza a fyzické vyšetrenie. Nasledujúce metódy diagnostického zobrazovania sa používajú na zistenie zúženia krku:

 • Dopplerov ultrazvuk ciev krku;
 • Angiografia karotických artérií;
 • Magnetická rezonančná angiografia;
 • CT angiografia.

Liečba stenózy karotídy

Aby sa zabránilo postupu zúženia alebo oklúzie stien krčných ciev, je potrebné dodržať nasledujúce odporúčania:

 • Prestať fajčiť;
 • Kontrola hladiny cholesterolu, hypertenzie a cukru (diabetes mellitus);
 • Zachovať normálnu hmotnosť;
 • Udržujte fyzickú aktivitu.

Liečba karotickej stenózy liekom naznačuje:

 • Užívanie protidoštičkových liekov, ako je aspirín, Plavix, dipyridamol a iné;
 • Prijatie antikoagulancií, ako je warfarín.

Pri závažnej stenóze karotickej artérie, ktorá významne zvyšuje riziko mozgovej príhody, sa pacientovi odporúča chirurgická liečba.

Na korekciu zúženosti lúmenov artérií krku sa vykonávajú nasledujúce operácie:

 • Karotidová endarterektómia je najbežnejšie vykonaná chirurgická liečba. Počas operácie chirurg vykoná rez v oblasti krčnej tepny, kde sa nachádza stenóza podľa diagnostických výsledkov. Potom sa odstráni aterosklerotický plak alebo trombus a stehuje artériu a mäkké tkanivo. Karotidová endarterektómia sa odporúča u pacientov so stenózou 50-60%.
 • Carotidová angioplastika / stentovanie - operácia sa vykonáva rovnakým spôsobom ako angioplastika intrakraniálnych ciev: ich priemer sa zvyšuje v dôsledku vloženia katétra a plnenia balónika vzduchom. Potom sa na zväčšený lúmen inštaluje stent, ktorý pomáha udržiavať steny nádob otvorené.

Stenóza periférnych artérií dolných končatín

Cievna stenóza nôh je patologický stav vyznačujúci sa zúžením alebo oklúziou dolných končatín, čo je normálny prietok krvi v nohách. Ateroskleróza je najčastejšou príčinou zúženia periférnych artérií. Ateromatózne plaky prekrývajú cievu, čo spôsobuje hladovanie kyslíka vo svaloch a tkanivách dolných končatín.

príznaky

Približne 20% pacientov s miernou stenózou artérií dolných končatín nemá žiadne príznaky, príznaky závažnejšej formy ochorenia zahŕňajú:

 • prerušované klaudikácie (bolesť, kŕče, necitlivosť svalov v dôsledku nedostatočného zásobovania krvou);
 • dlhotrvajúce rany alebo vredy na koži dolných končatín;
 • zriedkavé odfarbenie kože dolných končatín (modrá, bledosť alebo naopak začervenanie), ako aj ich teplota (nohy môžu byť príliš horúce alebo príliš studené v porovnaní s inými časťami tela);
 • zníženie rastu vlasov na postihnutých končatinách.

diagnostika

Detekcia stenózy dolných končatín začína hodnotením symptómov, všeobecným fyzickým stavom pacienta a anamnézou.

Nasledujúce fázy štúdie zahŕňajú:

 • Meranie impulzov - cévní chirurg je prvotným hodnotením krvného obehu v dolných končatinách.
 • Meranie krvného tlaku pomocou ultrazvuku je porovnávacím meraním krvného tlaku horných a dolných končatín na zistenie porúch arteriálneho krvného toku.
 • Duplexné skenovanie periférnej artérie je ultrazvuk, ktorý pomáha identifikovať zúženie alebo oklúziu cievy. Často sa vykonáva v rámci predoperačnej diagnostiky.
 • CT angiografia - vizualizácia vaskulárnej siete dolných končatín zavedením rádiopasnej látky a následným skenovaním na špirálový tomograf.
 • Angiografia - štúdium vaskulárneho lôžka dolných končatín zavedením látky rádioaktívneho žiarenia. Metóda vám umožňuje presne určiť oblasť zúženia tepny a posúdiť jej stav nad a pod miestom jeho porážky.

Liečba periférnej stenózy dolných končatín

Tradičnou liečbou je kontrola hypertenzie, hladiny cholesterolu v krvi a hladiny cukru u diabetických pacientov. Liečba liekov zahŕňa užívanie protidoštičkových liekov a antikoagulancií. V závažných prípadoch choroby artériovej poruchy dolnej končatiny sa používa chirurgická liečba.

Rovnako ako pri liečbe karotických stenóz je abnormálne zúžené tepny dolných končatín vykonávané metódami angioplastiky / stentovania, ako aj pomocou otvorenej chirurgie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príčiny a liečba rosacey na nos

Kuperoz (telangiektázia) je rozšírenie malých subkutánnych ciev na tvár, v dôsledku čoho sa na pokožke brady alebo krídel nosa vytvára zreteľné červené oko. Aj keď stav tohto javu je zriedkavo škodlivý a bolestivý, výrazne kazí vzhľad osoby a prinúti ho, aby sa poradil s lekárom.

Čo je DEP 2 stupne a ako sa s ním liečiť?

DEP je skratka, ktorá označuje dyscirkulatívnu encefalopatiu, tj abnormalitu vo fungovaní mozgu spôsobenú poruchou krvného zásobovania.Je rozdelená na tri stupne v závislosti od závažnosti lézie:

Príčiny zlého zrážania krvi

Ľudské telo je komplexný mechanizmus, v ktorom každá zložka plní funkciu potrebnú pre život. Napríklad krv zásobuje živiny a kyslík do orgánov a buniek, odstraňuje oxid uhličitý a produkty rozkladu, zabraňuje krvácaniu a vykonáva ďalšie vitálne funkcie.

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Rehabilitácia po flebektómii

Každá osoba, ktorá sa rozhodne podstúpiť operáciu na odstránenie žily, je dôležité pochopiť, že správne zotavenie po flebektómii je rovnako dôležité ako samotná operácia. Je to spôsobené tým, že kŕčové žily sú len jedným z prejavov ochorenia.

Strava s prebytkom cholesterolu u žien

Úloha cholesterolu v tele je vysoká. Prispieva k rozvoju ženských pohlavných hormónov, vitamínu D, ako aj k normálnemu fungovaniu imunity. Ale ak cholesterol stúpa, zdravotný stav sa zhoršuje, riziko vzniku plakov v cievach sa zvyšuje.