Čo to je - lacunárny mozgový infarkt? Nie je nič iné ako ischemická mozgová mŕtvica s vlastnými fyziologickými a anatomickými znakmi, a preto sa nazýva lacunar.

Táto forma cerebrálnych cievnych ochorení bola identifikovaná objavením a implementáciou metód v praxi, ktoré umožňujú odborníkom vidieť zmeny v mozgu - počítačovej magnetickej rezonancii (MRI).

Charakteristika takejto cievnej mozgovej príhody

Ide o akútne poruchy cirkulácie v mozgu, ktoré sa vyvíjajú v hlbokých tepnách mozgu. Ohniská majú malý priemer, približne 1-1,5 cm. Časom sa na mieste malej oblasti ischémie tvorí cysta, medzera, takže tento typ mŕtvice sa nazýva lacunárny infarkt.

Podľa špeciálnej lekárskej literatúry predstavujú lacunárne infarkty 15% všetkých úderov. Študovanie problému v rôznych časoch Rusí vedci - neurológovia: E.I. Gusev, E.V. Schmidt, V.I. Skvortsova. Vďaka ich úsiliu sa zistilo, že frekvencia problému medzi zdravými ľuďmi (vo veku 25-64 rokov) je 1-3 prípadov na 1000 obyvateľov.

Príčiny a rizikové faktory

Hlavné príčiny medzery sú:

 1. Hypertenzia. Vývoj lacunárneho infarktu je možný ako s kritickým priebehom, tak so stabilným arteriálnym tlakom.
 2. Ateroskleróza mozgu. Napriek prítomnosti aterosklerotických lézií hlavných artérií hlavy sa vo väčšine prípadov nezistí významná stenóza.
 3. Kombinácia aterosklerózy a hypertenzie.
 4. Vrodené znaky alebo malformácie mozgu.
 5. Lacunárna mozgová príhoda môže byť spôsobená mikroembolizmom malých tepien. Stáva sa to pri niektorých poruchách rytmu (fibrilácia predsiení) po infarkte myokardu.
 6. Diabetes mellitus. Zvýšenie hladiny glukózy v krvi spôsobuje špecifické diabetické lézie - angiopatiu krvných ciev vrátane mozgu. Progresia aterosklerózy je priamo úmerná závažnosti cukrovky.
 7. Fajčenia. Nikotín zvyšuje viskozitu krvi a spôsobuje kŕč (zúženie) krvných ciev.

Klinika: príznaky a príznaky

Zvyčajne ochorenie pokračuje bez straty vedomia. Vzhľadom na chudobu symptómov je často diagnostikovaná neskoro. V čase srdcového infarktu môže dôjsť k zvýšeniu krvného tlaku alebo poruchám rytmu. Jediné medzery vykazujú neurologické symptómy, ktoré nevedú k úplnej nehybnosti a potrebe vonkajšej starostlivosti.

Varianty klinických príznakov:

 1. Motorový lakunárny infarkt. Prejavené miernym obmedzením mobility buď jednej končatiny, alebo oboch.
 2. Citlivý infarkt. Toto je zníženie citlivosti polovice tela alebo končatiny.
 3. Koordinačná mŕtvica. Zistená zhoršená koordinácia. Pacient sa sťažuje na závraty, neistú prechádzku kvôli neistote.
 4. Lacunárny infarkt, prejavujúci sa intelektuálnymi poruchami: spomalenie myslenia, strata pamäti, pozornosť.

Ďalšie možnosti sú možné pri kombinácii opísaných klinických príznakov alebo naopak pri absencii akýchkoľvek príznakov.

Nebezpečenstvo a následky

Roky pozorovania ukázali, že jedna tretina pacientov po takých poruchách cerebrálnej cirkulácie vyvíja parkinsonizmus o rok neskôr av dlhodobom období - demenciu alebo iným spôsobom vaskulárnu demenciu.

Ďalší fenomén sa často považuje za dôsledok depresie, starostlivosti o túto chorobu. To sa zvyčajne vyskytuje, ak sa objavia viaceré medzery.

klasifikácia

Klinická klasifikácia je založená na klinických príznakoch a je popísaná v časti o symptómoch lacunárneho srdcového infarktu.

Pri rozvoji choroby sú:

 • najakútnejšia doba je prvých 3 dni;
 • akútna - 28 dní;
 • skoré zotavenie - nasledujúcich 6 mesiacov po poruche obehu;
 • oneskorené zotavenie - 2 roky.

Kvôli nudným príznakom a absencii výrazných motorických prejavov a senzorických porúch je veľmi ťažké opísať charakteristiky každej medzery. Toto oddelenie je preto druhoradé.

diagnostika

Podozrenie na lacunárny infarkt môže byť založené na sťažnostiach pacienta. Je však možné po podrobnom vyšetrení pomocou špičkového vybavenia hovoriť o charaktere poškodenia mozgu s úplnou dôverou.

Toto je zvyčajne tomografia, ktorá skúma mozog na rôznych úrovniach. Prístroj predstavuje krok za krokom virtuálne krátenie.

Signál zo štruktúr ľudského tela je privádzaný do osobného počítača rádiológov a je premenený na obraz. Čím je rozstup menší, tým väčšia je pravdepodobnosť detekcie medzery.

Súčasne je potrebné vykonať vyhľadávanie príčin infarktu. Diagnostický komplex je nasledovný:

 1. Všeobecné klinické vyšetrenia krvi a moču. Krvný test glukózy. Biochemická analýza s určením cholesterolu a lipoproteínov, indikátory systému zrážania krvi.
 2. Elektrokardiografia na diagnostiku porúch rytmu (tabuľka pre dekódovanie a EKG normy pre dospelých nájdete v ďalšom článku).
 3. Ultrazvukové obojstranné skenovanie. Ultrazvuk umožňuje vidieť stenu cievy s vrodenými poruchami a príznakmi aterosklerózy.

Tacka liečby

Na primeranú terapiu av budúcnosti s cieľom predchádzať opakujúcim sa poruchám mozgovej cirkulácie sú pacientom predpísaný aspirín na zníženie agregácie krvných zložiek (lepenie a tvorba krvných zrazenín) a zlepšenie jeho plynulosti. Najprijateľnejšou dávkou je 75 mg kyseliny acetylsalicylovej, vyrobenej špeciálne na tento účel.

Normalizácia krvného obehu sa dosiahne predpisovaním liekov, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu. Optimálna voľba je Nicergolín, Vinpocetín, pentoxifylín. Po prvé, intravenózne injekcie kvapiek s prechodom na dlhodobý príjem tabletových foriem.

Súčasne sa odporúčajú neurotrofie - lieky, ktoré optimalizujú dodávanie kyslíka do mozgu a stimulujú regeneráciu. Ide o prípravky Cerebrolysin, Actovegin, Citicoline a Ginkgo Biloba (memantín, tanakan, bilobil).

S vývojom príznakov demencie a vznikom lacunárneho stavu sa anticholínesterázové lieky a prekurzory acetylcholínu, biologicky aktívna látka, podieľajú na vedení impulzov pozdĺž nervových kmeňov. Jedná sa o prozerín, neuromidín, galantamín v požadovaných dávkach.

Pri parkinsonizme musí pacient užívať špecifické lieky na zníženie tremoru (cyklodol, amantadín).

Pretože hlavnou príčinou je hypertenzia, jej adekvátne zníženie sa môže považovať za jedno z prepojení v procese liečby. Terapeut a kardiológ vyberú príslušnú dávku a kombináciu liekov. Pri určovaní korekčnej schémy sa uvažuje vek pacienta a prítomnosť významných chorôb spojených s týmto ochorením: diabetes mellitus, chronické ochorenie obličiek.

Prognóza a prevencia

Úloha aspirínu a iných liekov na zriedenie krvi bola uvedená vyššie. Avšak bez korekcie životného štýlu, zmien bežných postojov týkajúcich sa výživy a zlých návykov nie je možné úspešne bojovať s dôsledkami lacunárneho infarktu, prevencie lakunárneho stavu a vaskulárnej demencie.

Čo sa myslí takto:

 1. Zvýšená motorická aktivita, pokles stravy, potraviny obsahujúce cholesterol.
 2. Ukončenie fajčenia a zneužívania alkoholu. Povolené pohár suchého červeného vína pri absencii iných kontraindikácií.
 3. Absolútna zhoda so všetkými odporúčaniami na liečbu hypertenzie a cukrovky.

Detekcia príznakov aterosklerotických lézií počas ultrazvukového duplexného vyšetrenia, vysoké hladiny "zlého" cholesterolu a lipoproteínov sú indikáciami pre predpisovanie diéty z hypocholesterolov a liekov znižujúcich hladinu cholesterolu.

Tieto lieky dlho užívajú pod kontrolou biochemickej analýzy krvi v dôsledku ich hepatotoxicity. Ak sa vyskytne výrazná viac ako 70% stenóza hlavných artérií, odporúča sa konzultácia s cévnym chirurgom.

 • Pri vysokom riziku embólie je indikovaná primeraná liečba arytmií a predpisovanie účinných liekov na zriedenie krvi. Odporúča sa samošetrenie, pretože tieto lieky, ak sú negramotne predpísané, môžu spôsobiť smrteľné krvácanie.
 • Prognóza závisí od disciplíny zo strany pacienta a jeho príbuzných, ktorí by mali mať záujem o zotavenie a prevenciu vývoja intelektuálnych porúch u pacienta.

  Lacunárny infarkt mozgu

  Lacunárny infarkt mozgu - ischemická mozgová príhoda, ktorá pokrýva malú oblasť mozgového tkaniva, ktorá potom tvorí medzeru. Foci mŕtvice môžu byť viacnásobné. Klinický obraz pozostáva z rôznych ohniskových príznakov, ktoré nedosahujú závažnú závažnosť. V budúcnosti bude vývoj kognitívneho deficitu. Diagnostika sa vykonáva pomocou klinických a inštrumentálnych štúdií, berúc do úvahy skutočnosť, že pomocou metód neuroimagingu nie je možné zaznamenávať malé medzery. Komplexná liečba zahŕňa etiopatogenetickú, vaskulárnu, neuroprotektívnu a symptomatickú terapiu.

  Lacunárny infarkt mozgu

  Lacunárny infarkt mozgu (lakunárna mozgová príhoda) je typ akútneho porušenia cerebrálnej cirkulácie, ktorého morfologickým dôsledkom je vytvorenie malej dutiny (laku) v mieste mozgového tkaniva, ktoré zomrelo v dôsledku ischémie. Pojem "medzery" sa objavil v praktickom lekárstve v roku 1843 vďaka Fendalu, ktorý po prvý krát dal takýto názov do mozgových dutín, ktoré boli identifikované pri pitve pacientov s arteriálnou hypertenziou. Lapinárny mozgový infarkt bol detailne opísaný v roku 1965. Fisher, ktorý identifikoval jeho spojenie s hypertenzívnou encefalopatiou.

  V dnešnej dobe predstavuje lacunárna mozgová príhoda približne tretina všetkých ischemických mozgových príhod. Vzhľadom na malú veľkosť medzery (od 1 do 15-20 mm), mierne a dokonca mierne klinické prejavy bol lakunárny infarkt mozgu považovaný za relatívne neškodný. Klinické pozorovania však viedli odborníkov v oblasti neurológie k záveru, že táto patológia je príčinou vzniku kognitívneho deficitu, sekundárneho parkinsonizmu a duševných porúch.

  Príčiny lakunárneho infarktu mozgu

  Lacunárna mozgová príhoda nastáva v dôsledku porušenia prechodu krvi cez jednu z perforujúcich artériových ciev mozgu. V 80% prípadov je oblasť infarktu umiestnená v bielej mozgovej subkortikálnej štruktúre a vnútornej kapsule, v ostatných prípadoch v mozgovom moste a kmeňu. Vo väčšine prípadov sa mozgový infarkt lacunárneho typu vyskytuje na pozadí chronickej arteriálnej hypertenzie a je spojený so zmenami steny perforovaných ciev spôsobených mozgovou mikroangiopatiou. Morfologicky to môže byť hyalinóza, intravaskulárna depozícia lipidových vrstiev, fibrózna náhrada svalovej a elastickej štruktúry cievnej steny, fibrinoidná nekróza. Takéto zmeny vedú k významnému zúženiu a oklúzii lúmenu tepny, v dôsledku čoho je narušené dodávanie krvi do časti mozgových tkanív, ktoré je kŕmené. V tejto zóne sa vyvinie ischémia a nekróza. V priebehu času sa vytvorí medzera v mieste mŕtvych buniek.

  Cerebrálna mikroangiopatia predstavuje približne 75% lacunárnych infarktov. Ateroskleróza, diabetes mellitus, alkoholizmus, chronická obštrukčná choroba pľúc, chronické zlyhanie obličiek so zvýšenou koncentráciou kreatinínu v krvi, v zriedkavých prípadoch sú infekčné a autoimunitné lézie ciev medzi etiofaktormi spolu s hypertenziou. Štvrtinu prípadov lacunárneho infarktu je spôsobená ateroskopickými a kardioembolizmom (pri kardioskleróze po infarkte myokardu, fibrilácii predsiení, chlopňovej chorobe srdca), pri oklúzii brachiocefalických artérií.

  Symptómy lacunárneho mozgového infarktu

  Často sa vyskytuje lacunárna mozgová príhoda s debutom s rýchlym rozvojom ohniskových príznakov počas 1-2 hodín. Avšak je to možné a postupný začiatok s nárastom symptómov v období od 3 do 6 dní. V mnohých prípadoch sú zaznamenané prechodné ischemické ataky. Charakteristické je nedostatok mozgových prejavov, kortikálnych porúch a komplexu meningeálnych symptómov, zachovanie vedomia. Môže sa vyskytnúť hemiparéza, senzorické poruchy hemitipu, ataxia, dysartria, panvová dysfunkcia, pseudobulbarový syndróm. Sú možné izolované motorické, ataxické alebo senzorické poruchy, ako aj zmiešané neurologické prejavy. Často je depresia a mierne kognitívne poruchy.

  Kognitívne nedostatky môžu spočívať v ťažkostiach spomenúť si na nové informácie, zhoršovať pamäť pre súčasné udalosti, znižovať schopnosť sústrediť sa a kvalitu intelektuálnej aktivity. Existuje určitá pomalosť myšlienkových procesov, ťažkosti s prechodom pozornosti z jednej úlohy na druhú, alebo naopak sústredenie sa na splnenie jednej úlohy. Po určitom čase môže po narušenom lacunárnom infarkte výrazne narastať kognitívne poškodenie. Zvyšujú sa ťažké poruchy pamäti, znižuje sa schopnosť vnímať a absorbovať informácie (gnózu), motorické zručnosti (praxis) sa strácajú.

  Klinické príznaky mozgového infarktu závisia od jeho polohy. Avšak na ktoromkoľvek mieste neurologický deficit zostáva na úrovni mierneho alebo stredného stupňa a priebeh nie je nikdy závažný. V niektorých prípadoch dochádza k "tichému" subklinickému priebehu lakunárnej mozgovej príhody, pri ktorej jeho prejavy úplne chýbajú. Takáto imaginárna pohoda je prognosticky nepriaznivá, pretože sa často pozoruje v prípade viacerých infarktov, neumožňuje včas poskytnúť kvalifikovanú lekársku pomoc a časom často vedie k vzniku ťažkých kognitívnych porúch.

  Diagnóza lacunárneho infarktu mozgu

  Pri diagnostike neurológom sa berie do úvahy história hypertenzie, závažná arytmia, diabetes mellitus, chronická cerebrálna ischémia, prechodné ischemické ataky; charakteristiky klinického obrazu mŕtvice (mierne alebo stredne závažné príznaky pri neprítomnosti mozgových príznakov); údaje o inštrumentálnej diagnostike. Počas oftalmoskopie konzultácie s oftalmológa často odhaľujú príznaky mikroangiopatie: zúženie retinálnych arteriol, dilatácia centrálnej retinálnej žily.

  Je možné vizualizovať zaostrenie lacunárnej cievnej mozgovej príhody pomocou CT vyšetrenia alebo MRI mozgu. Ak je však oblasť zdvihu príliš malá, na tomograme nie je viditeľná. V takýchto prípadoch je diagnóza založená predovšetkým na klinike. Ako súčasť hľadania príčin mozgového infarktu sa vykonáva USDG ciev hlavy, skúma sa lipidové spektrum krvi. U pacientov mladších ako 45 rokov je potrebné vylúčiť systémovú vaskulitídu, metabolické ochorenia, antifosfolipidový syndróm atď. Pochopenie etiológie vaskulárnych porúch má prvoradý význam pre budovanie adekvátnej prevencie recidivujúcich mŕtvice.

  Liečba lakunárneho infarktu mozgu

  Etiopatogenetická zložka liečby lakunárnej cievnej mozgovej cievy je zameraná na normalizáciu a udržiavanie adekvátnych hodnôt krvného tlaku, prevenciu kardioembolizmu, korekciu metabolizmu lipidov. Pacienti s hypertenziou a srdcovým ochorením sú súčasne pod dohľadom kardiológa. Predpísané sú antihypertenzívna liečba, antitrombotické lieky (warfarín, heparín, kyselina acetylsalicylová, klopidogrel). Liečba heparínom a warfarínom je indikovaná u pacientov s kardioembolickou etiológiou lakunárnej cievnej mozgovej príhody a vysokou pravdepodobnosťou jej opakovania (po infarkte myokardu, fibrilácii predsiení, prítomnosti umelého srdcového ventilu atď.). Acetylsalicyl, ktorý sa používa v prítomnosti cerebrálnej vaskulárnej mikroangiopatie užívanej perorálne v individuálnej dávke, sa môže podávať v kombinácii s dipyridamolom. Korekcia kompozície krvných lipidov sa vykonáva pomocou statínov (lovastatín, simvastatín atď.).

  Na obnovenie cerebrálnej hemodynamiky a mikrocirkulácie sa môže použiť nicergolín ako mozgová antispazmodika, vinpocetín, pentoxifylín. V prípadoch kognitívneho deficitu sa uskutočňuje neurotropická liečba na prevenciu demencie vrátane neuroprotektorov (ipidakrín, amantadín, cholín), liečivá ginkgo biloba, nootropy (memantín, piracetam). Pozitívny účinok špeciálnych cvičení na tréningovú pozornosť, pamäť a myslenie. V prítomnosti depresívneho syndrómu je liečebný režim doplnený antidepresívami (fluoxetín, klomipramín, maprotilín, amitriptylín).

  Prognóza a prevencia lakunárneho infarktu mozgu

  Výsledok lacunárneho infarktu je relatívne priaznivý. Na pozadí včasnej a intenzívnej liečby je možná úplná regresia neurologického deficitu. Avšak v priebehu niekoľkých rokov od okamihu infarktu ustupujú kognitívne poruchy vedúce k rozvoju vaskulárnej demencie a duševných porúch u 30% pacientov. Často sa objavujú príznaky vaskulárneho parkinsonizmu. Pravdepodobnosť týchto komplikácií sa významne zvyšuje s opakovanými lakunárnymi údermi, ktorých frekvencia dosahuje 12%. Štúdie dlhodobých účinkov ukázali, že iba tretina pacientov prežila desaťročie po lakunárnej mŕtvici, iba tretina pacientov prežila, z ktorých väčšina trpí demenciou.

  Primárna prevencia lacunárneho infarktu zahŕňa včasnú korekciu arteriálnej hypertenzie, pravidelný príjem aspirínu pacientmi s kardiovaskulárnou patológiou, ktoré potrebujú antiagregačnú liečbu, primeranú liečbu chronickej cerebrovaskulárnej insuficiencie. Na prevenciu recidivujúcej lakunárnej cievnej mozgovej príhody sa odporúča dlhodobý aspirín, v prípade výraznej oklúzie brachiocefalických artérií je možná chirurgická liečba cerebrovaskulárnej insuficiencie - karotidová endatektómia, vznik extra-intrakraniálnej anastomózy. Aby sa zabránilo zhoršeniu kognitívnych porúch u pacientov, ktorí mali lakunárnu cievnu mozgovú príhodu, je potrebné podstúpiť opakované cykly kombinovanej vaskulárno-neurotropickej liečby.

  Čo je lacunárny mozgový infarkt

  Lacunárny infarkt mozgu - to sú patologické zmeny v hlbokých tepnách, ich zablokovanie, čo vedie k vzniku malých (nie viac ako 1,5 cm) ložísk hemorágie. Po určitom čase sa na ich mieste objaví forma cystu v tvare "lacuna".

  Choroby, ktoré zvyšujú riziko mozgového infarktu

  Nasledujúce príčiny lacunárneho mozgového infarktu sa odlišujú:

  1. Trvalý vysoký krvný tlak, chronická hypertenzia. Choroba sa môže vyskytnúť ako pozadí arteriálnych kríz a so stabilnými ukazovateľmi.
  2. Ateroskleróza mozgových tepien. Môže sa vyskytnúť v dôsledku abnormálnej diéty obsahujúcej živočíšne tuky. Pri tejto chorobe tvoria plaky na koronárnych stenách, ktoré bránia prietoku krvi.
  3. Diabetes mellitus.
  4. Tendencia vzniku krvných zrazenín.
  5. Infekcia mozgového tkaniva.
  6. Systémová vaskulitída.
  7. Vrodené znaky mozgového tkaniva.
  8. Prenesený infarkt myokardu.

  Fajčenie, ktoré spôsobuje spazmus krvných ciev, ako aj obezitu, patrí medzi rizikové faktory.

  Klinický obraz choroby

  Vo väčšine prípadov môže byť náhly náhly, veľmi rýchlo vedie k upchatým tepnám, ale môže trvať až päť dní. Ischémie, ktoré spôsobujú mozgovú cirkuláciu v malých mozgových tepnách, môžu byť prekurzormi.

  Počas útoku môže byť vysoký krvný tlak a zmätený srdcový rytmus. Jediné cysty - medzery nevedú k paralýze tela. Identifikácia lacunárnej formy mozgového infarktu je brzdená implicitným prejavom symptómov:

  • Zhoršenie motility je vyjadrené v neschopnosti pohybu končatín, sú menej citlivé.
  • Strata koordinácie Pacient si môže sťažovať, že všetko pláva pred očami, je ustálená chôdza a dezorientácia.
  • Chýbajúca forma ochorenia je charakterizovaná neurologickými poruchami vyjadrovanými v poruche pamäti, analytickými schopnosťami, chýbajúcim rozumom a narušenými inými procesmi mozgu.

  Na okamžitú návštevu lekára stačí prejav jedného z nasledujúcich príznakov mŕtvice:

  1. Ostrú slabosť v nohách, mdloby, stratu vedomia;
  2. Skreslenie tváre, necitlivosť na polovicu tela, končatiny, porušenie citlivosti pokožky;
  3. Obtiažnosť prejavu a porušovanie jeho vnímania;
  4. Pacient má závraty, je pre neho ťažké udržiavať koordináciu pohybov;
  5. V hlave sú silné bolesti;
  6. Kŕče, zvýšený svalový tonus.

  Závažnosť poruchy závisí od veľkosti časti mozgu postihnutého mŕtvicou. Symptómy ochorenia sa môžu prejaviť vo sne a nesmú byť sprevádzané stratou vedomia. Na rozdiel od rozsiahlych hemorágií mozgu, lacunárna forma nie je sprevádzaná stratou videnia. Prognóza tejto choroby je najpriaznivejšia v porovnaní s inými formami onk.

  Čo spôsobuje infarkt mozgu

  Účinky lacunárneho mozgového infarktu závisia od nasledujúcich faktorov:

  • Rozdelenie mozgu, v ktorom došlo k krvácaniu;
  • Veľkosť krbu;
  • Ako rýchlo a profesionálne poskytli lekársku pomoc.

  Najčastejšie choroba vedie k nasledujúcim odchýlkam:

  1. Porušenie pamäte a reči.
  2. Nekontrolovaná defekácia a močenie.
  3. Pohyb sa stáva obmedzený, existuje neistá chôdza.
  4. Vyvíja sa demencia. Roky pozorovania ukazujú, že parkinsonizmus sa objavuje u pacienta po roku a neskôr v cievnej demencii.
  5. Koordinácia pohybu je tiež narušená po nástupe.

  Pravdepodobnostné zmeny v dôsledku ischemickej mozgovej príhody sú vyjadrené nasledovne:

  • Duševné poruchy. Pacient sa môže dostať do dlhotrvajúcich depresívnych stavov, uvedomujúc si, že sa stal záťažou pre svojich blízkych. Môže ísť o príznaky agresivity alebo naopak o roztrhnutie. Časté výkyvy nálady.
  • Nedostatok senzorickej citlivosti svalov na tvári, ramenách alebo nohách. Pohybové poruchy môžu byť vyjadrené v slabosti nohy (budete musieť ísť s pomocou trstiny) alebo rukami (až do nemožnosti držať jedlo položky na vlastnú päsť). Nervové vlákna sa zotavujú ešte pomalšie, takže pacient potrebuje dlhodobú rehabilitáciu, jedným z cieľov je obnoviť citlivosť končatín.
  • Porušenie pamäte a reči. Pacient zabudne tváre, mená, telefónne čísla a adresy. Nemôže hovoriť normálne, vyslovovať nekoherentné frázy.
  • Nedostatok koordinácie pohybov. Po záchvate choroby sa chôdza často mení, človek často padá a je závraty.

  Prognóza ochorenia

  Prognóza lacunárneho mozgového infarktu, na rozdiel od iných foriem ischemickej mŕtvice, je najpriaznivejšia. V prípade jediného prípadu choroby sa obnovia takmer všetky funkčné schopnosti organizmu. Zvyškové senzorické alebo motorické poruchy prinášajú určité nepríjemné pocity, ale s tým sa môžete naučiť žiť.

  Pri relapsoch môže byť diagnostikovaný lacunárny stav mozgu. Táto komplikácia sa pozoruje u väčšiny pacientov s vaskulárnou demenciou. Pacient často ide do toho, že sa dostane do depresívneho stavu.

  Osoba po útoku na chorobu má problémy s pamäťou, často si nepamätá adresu bydliska, neuznáva príbuzných osoby, nie je schopná analyzovať situácie, stáva sa nepríjemnou.

  Diagnóza mozgového infarktu

  Podozrenie na lacunárny mozgový infarkt lekárom sa môže objaviť na základe sťažností pacienta. Úplný obraz choroby však možno získať len pomocou nasledujúcich výskumných metód:

  1. Najprv je to výpočtová tomografia, ktorá umožňuje získať virtuálny viacúrovňový rez mozgu;
  2. Všeobecná laboratórna analýza krvi a moču, ako aj analýza krvnej biochémie, prítomnosť glukózy v nej, stanovenie hladín cholesterolu, indikátory zrážanlivosti;
  3. EKG na detekciu abnormálneho srdcového rytmu;
  4. Ultrazvukové duplexné skenovanie umožňuje analyzovať stav stien cievy, prítomnosť plakov cholesterolu na nich a vrodené chyby.

  Základná taktika liečby

  Liečba liekov závisí od závažnosti ochorenia.

  Aspirín (kyselina acetylsalicylová) je často predpísaný na zabránenie vzniku krvných zrazenín. Nasledujúce lieky môžu byť predpísané:

  • Na obnovenie mikrocirkulácie krvi môže byť napríklad Nicergolin vo forme injekcií predpísaný s ďalším prenosom na liečbu tabletami.
  • Pri kardioembolickej forme cerebrálneho infarktu sa často predpisuje warfarín.
  • Neurotrofia prispieva k odstráneniu nedostatku kyslíka v mozgu a obnovuje jeho postihnuté štruktúry. Medzi ne patrí: Cerebrolysin, Actovegin.
  • V prípade vývoja demencie sú predpisované anticholínesterázové lieky: Prozerin, Neuromidin.
  • Keď parkinsonizmus predpisuje lieky, ktoré znižujú trepanie v rukách, napríklad Cyclodol.
  • Pretože sa mozgový infarkt vyskytuje najčastejšie na pozadí vysokého krvného tlaku, lekár predpisuje vhodné lieky na jeho stabilizáciu, berúc do úvahy súvisiace ochorenia, ako je cukrovka alebo ochorenie obličiek. Na liečbu hypertenzie nemožno užívať silné lieky, najmä toto pozorovanie sa týka starších pacientov. Zníženie krvného tlaku by malo byť postupné.

  Obdobie rehabilitácie po cerebrálnom infarkte závisí od závažnosti ochorenia a zvyčajne trvá od šiestich mesiacov do dvoch rokov. Počas tohto obdobia je dôležitá starostlivosť a vytváranie zdravého prostredia pre pacienta príbuznými.

  Pacient po ischemickej mozgovej príhode má nasledovať nasledovné kroky:

  • Dodržiavanie špeciálnej diéty proti cholesterolu.
  • Realizovateľná fyzická aktivita.
  • Odmietanie zlých návykov.
  • Rehabilitácia zahŕňa dodržiavanie odporúčaní lekára na liečbu vysokého krvného tlaku. Okrem toho, ak existuje výrazné riziko embólie, pacientovi sú predpísané lieky, ktoré zmierňujú krv.

  Takže lakunárny mozgový infarkt je ochorenie s miernejšou formou následkov ako rozsiahla mŕtvica. Vyžaduje však urgentnú hospitalizáciu a vyšetrenie, najmä v prípade relapsov. Možno takmer úplné obnovenie všetkých funkcií tela za predpokladu vhodnej liečby a dodržiavania preventívnych opatrení.

  Lacunárna mŕtvica / srdcový záchvat: nástup, príznaky, ako sa liečiť

  Termín "mŕtvica" je väčšina z nás spojená s ťažkými neurologickými poruchami, paralýzou, poruchami reči, výživou a životom vo všeobecnosti. Tento proces je vystrašený nevratnosťou poškodenia mozgu, v ktorej sa životný štýl pacienta a jeho najbližšej rodiny úplne zmenil. Existujú však aj také údery, ktoré sa vyskytujú bez akýchkoľvek výrazných symptómov, keď ich obeť ani jeho príbuzní nehádajú o zmenách, ktoré sa vyskytli, alebo o tom, že narušenia, ktoré sa objavili, nie sú závažné a rýchlo sa zhoršujú. Toto je lacunárna mŕtvica (lakunárny mozgový infarkt).

  Pri lacunárnej terapii vzniká v hlbokých častiach mozgovej hemisféry alebo v jej kmeňoch malé zaostrenie nekrózy spôsobené poškodením perforovaných artérií. Vzhľadom na to, že tieto tepny majú pomerne malú rázovú úroveň, tak aj ohniská nekrózy sú malé - až v priemere maximálne jeden a pol až dva centimetre. Z rovnakého dôvodu nie je lakunárna mozgová príhoda sprevádzaná poškodením kôry veľkých hemisfér, ale vždy sa nachádza hlboko v mozgu.

  Lakúnový infarkt sa označuje ako ischemické poškodenie mozgu, najčastejšou príčinou ktorého je arteriálna hypertenzia a cievne zmeny, ktoré vyvoláva. Vo viac zriedkavých prípadoch sú možné malé krvácania, čo tiež končí zakladaním dutín v hlbších štruktúrach mozgu - talamu, periventrikulárnej zóne.

  Lacunárne mŕtvice predstavujú asi jednu pätinu všetkých akútnych vaskulárnych lézií mozgu. Často sú ich účinky zistené MRI pri iných ochoreniach. Tiež lacunárne mŕtvice sú považované za jeden z najčastejších patologických anatomických nálezov u ľudí trpiacich hypertenziou počas života. Je to spôsobené tým, že až 80% takýchto infarktov nespôsobuje príznaky kvôli svojej malej veľkosti a poškodeniu tých častí mozgu, ktoré nie sú zodpovedné za pohyb, citlivosť, reč atď.

  Neprítomnosť výrazného zúženia veľkých mozgových artérií je považovaná za charakteristickú pre lakunárny mozgový infarkt a často nenájdu substrát pre srdcovú embóliu. Ak zaostrenie nekrózy nedosiahne 15 mm, potom nie je možné ju detegovať ani pomocou moderných zariadení. Veľké medzery nad 20 mm sú zriedka diagnostikované a nazývajú sa obrie.

  Príčiny lakunárnej cievnej mozgovej príhody

  Štúdie príčin lacunárneho poškodenia mozgu sa uskutočnili od konca 19. storočia. Analýzou výsledkov získaných počas pitvy stoviek mŕtvych, vedci formulovali ako rizikové faktory, tak charakteristické zmeny v mozgových cievach, čo vedie k lakunárnej mŕtvici. Medzi dôvody patrí:

  Poškodenie penetračných tepien spôsobuje zdvih spôsobený malým počtom záchvatov, ktoré zabezpečujú prietok krvi z iných cievnych buniek, a preto, ak je zablokovaná aj malá tepna, nekróza je nevyhnutelná v oblasti krvného zásobovania. Hlavné mechanizmy na tvorbu lacunárneho infarktu sa považujú za mikroangiopatiu na pozadí arteriálnej hypertenzie a zahustenia stien perforujúcich artérií v dôsledku systémovej aterosklerózy.

  Arteriálna hypertenzia je hlavnou príčinou patológie. Vedie k plazmatickej impregnácii artériových stien, fibrinoidnej nekróze na pozadí kŕče v čase hypertenznej krízy. Chronickým účinkom zvýšeného tlaku je hyalinóza - ukladanie bielkovín, ktoré spôsobujú, že steny tepien sú slabé a krehké, ako aj lokálna trombóza, malé krvácanie a mikroaneuryzmy.

  Ateroskleróza neovplyvňuje malé tepny, ale objavuje sa vo veľkých cievach hlavy a krku, nepriamo prispieva k zhoršenému prietoku krvi v mozgu. Zmeny v artériách majú segmentový charakter a keďže postihnuté cievy majú malý kalibr a nie sú vhodné pre "úlohu" typických cieľov aterosklerózy a hypertenzie, veľa odborníkov nehovorí o špecifickej príčine srdcového záchvatu (aterosklerotické, hypertenzívne), ale o kombinovanej povahe zmien v cievnych stenách, najmä preto, že väčšina starších pacientov má jednu a druhú chorobu súčasne.

  Okrem aterosklerózy a hypertenzie môže lacunárna ischemická mŕtvica vyvolávať také ochorenia, ako je diabetes mellitus, arytmia, chronická ischemická choroba srdca, chlopňové defekty, patológia krvnej koagulácie. S poškodením chlopní srdca, hemostázou, embolizmus je považovaný za hlavný patogénny mechanizmus lakunárneho infarktu, keď fragmenty krvných zrazenín, trombotické prekrytia z ventilov ventilov vstupujú do perforujúcich artérií a blokujú ich.

  Manifestácia lacunárneho infarktu

  Ako bolo uvedené vyššie, vzhľadom na hĺbku ohniskov nekrózy a ich relatívne malú veľkosť môžu byť symptómy zriedkavé, ak nie chýbajú. Cerebrálne symptómy, ktoré vždy sprevádzajú iné typy mŕtvice, nie sú charakteristické pre poškodenie lakťa, to znamená, že ani vedomie, ani vitálne funkcie (dýchanie, činnosť srdca) nebudú narušené.

  Neprítomnosť mozgových symptómov však neznamená, že mozog nie je ovplyvnený. Existuje množstvo takzvaných lacunárnych syndrómov, čo naznačuje lokálne poškodenie nervového tkaniva a prejavuje sa neurologickým deficitom.

  Bežné príznaky lakunárnej mozgovej mŕtvice zahŕňajú:

  1. Prítomnosť hypertenzie, ktorá vždy predchádza vývoju tohto typu mozgovej patológie;
  2. Častý výskyt neurologických príznakov v noci, skoro ráno, charakterizovaný hlavne bolesťami hlavy predtým, čo zvyčajne indikuje zvýšenie krvného tlaku;
  3. V čase vytvárania centra nekrózy sa tlak zvýši na stredné hodnoty alebo sa vráti do normálu, bolesť v hlave môže úplne chýbať alebo je nevýznamná;
  4. Pacient je aktívny, vedomie je normálne, nie sú žiadne meningeálne znaky, väčšia nervová aktivita nie je narušená ani v tých prípadoch, keď nie je pochybnosť o prítomnosti hemiparézy;
  5. Príznaky ohniska poškodenia mozgu sa postupne zvyšujú počas niekoľkých hodín alebo dokonca dní;
  6. Obnova porúch pohybov nastáva pomerne rýchlo, zvyčajne do šiestich mesiacov.
  7. Keď nie je detegovaná angiografia vaskulárnej patológie, CT a MRI vykazujú ohniská s priemerom 1,5 až 1,7 cm, ktoré sa na konci prvého týždňa po mŕtvici najzreteľnejšie a pri malých rozmeroch nekrózy nedajú zistiť.

  lacunárne ťahy na diagnostických obrázkoch

  Lacunárne syndrómy sú pomerne veľa pridelené, z nich najčastejšie považujú:

  • Izolovaná jednostranná paréza so znížením motorickej funkcie na jednej strane tela, ktorá sa vyskytuje približne u polovice pacientov so symptomatickým priebehom patológie - pacient sa sťažuje na slabosť v oblasti ramena, nohy, poruchy výrazu tváre;
  • Izolovaná redukcia bolesti, hmatovej a iných typov citlivosti v obmedzenom priestore tela - tváre a ramená, obidve končatiny na jednej strane, končatiny a tvár na jednej strane tela;
  • V tretine prípadov existuje kombinácia parézy a porušenia citlivosti na jednej strane tváre a ramena, oboch končatín, tváre a končatín;
  • Hemiparéza so zhoršenou koordináciou;
  • Syndróm porúch reči a "nepríjemné ruky".

  Znakom symptómov lacunárnych syndrómov je nedostatok poškodenia vedomia, zraku, príznakov poškodenia mozgovej kôry. Asymptomatické viacnásobné lakunárne infarkty môžu byť základom pre demenciu a vážne poruchy intelektu.

  Príznaky ohniskového poškodenia mozgu sa môžu vyskytnúť tak rýchlo v prvých 1 až 2 hodinách po infarkte a postupne počas 3-5 dní. Neexistujú žiadne mozgové príznaky. Mnohí pacienti krátko pred mozgovou príhodou zaznamenali rastúce prechodné ischemické ataky a rekurentné hypertenzívne krízy, niekto si všimol, že je ťažké vyrovnať sa s tlakom, zvyčajné lieky ho prestali udržiavať na normálnej úrovni a vo večerných hodinách začal narúšať bolesť hlavy.

  Ohniskové neurologické symptómy pri lacunárnej mozgovej príhode sa zmenšujú na parézu, menej často na ochrnutie, čiastočnú stratu pocitu na jednej strane tela a poruchy panvových orgánov vo forme inkontinencie moču a fekálnej hmoty. Možné poruchy reči, depresia, výrazné zmeny v intelektuálnej sfére.

  Vo väčšine prípadov lacunárneho infarktu intelekt netrpí, pacienti však môžu stále mať určité ťažkosti so zapamätaním si nových informácií, vykonávajúc ťažkú ​​duševnú prácu, niektorí z nich zaznamenajú pokles pamäti a koncentráciu.

  Je zrejmé, že príznaky lakunárnej cievnej mozgovej príhody budú determinované jej lokalizáciou a účinkom špecifických štruktúr, ale mierna až stredná patológia sa považuje za charakteristickú, ak nie asymptomatickú.

  Izolovaná porucha citlivosti môže naznačovať poškodenie talamu alebo mozgového kmeňa. Izolovaná hemiparéza je charakteristická pre lakunárnu mŕtvicu v oblasti mosta, nohy mozgu, vnútornú kapsule - to znamená, že zväzky motorických nervových vlákien sú umiestnené kompaktne. Syndróm porúch reči a "nepríjemných rúk" sa zvyčajne vyvíja s lokalizáciou lacunárneho infarktu v oblasti základne mozgu, vnútornej kapsule.

  Na jednej strane mierne prejavy a rýchla obnova poškodených funkcií poskytujú veľkú šancu na liečbu, na druhej strane predispozícia na nedostatočnú pozornosť zo strany špecialistov a ak žiadny asymptomatický pacient nedostane žiadnu kvalifikovanú pomoc, ktorá prispieva k progresii vaskulárnych porúch, recidíva lakunárnych infarktov a závažnejšie mŕtvice s hlbokým neurologickým deficitom.

  mŕtvica cysty

  Po vyriešení zamerania nekrózy sa v mozgovej látke tvorí zaoblená dutina, ktorá je naplnená čírou mozgovou mozgovou tekutinou. Takáto cysta neohrozuje život a nespôsobuje významné neurologické poruchy, ale práve toto je dôkazom lacunárneho infarktu, ktorý sa v minulosti utrpel, ktorého príznaky nemohli byť.

  Dôsledky lacunárneho infarktu sa objavujú po niekoľkých rokoch, častejšie s viacerými medzerami a opakovaným porušovaním cerebrálneho obehu. Medzi dôsledky sú najčastejšie: vaskulárna demencia (demencia) a duševné poruchy, ktoré vedú k zmenám v správaní, prudkému poklesu inteligencie a duševnej činnosti až do úplnej straty schopnosti seba-existencie a sebaobrany.

  Lacunar Stroke Stroke

  Pacienti s lakunárnymi infarktami sú liečení v neurologických oddeleniach. Predstavujú vždy antihypertenzívnu liečbu, lieky na obnovu nervového tkaniva a prevenciu trombózy a embólie.

  Antihypertenzívna liečba zahŕňa vymenovanie ACE inhibítorov (enalapril, lisinopril), diuretík (indapamid, furosemid), vazodilatátory (nifedipín, diltiazem) a iné.

  Pri závažných aterosklerotických léziách karotických a vertebrálnych artérií, ako aj u pacientov starších ako 75 rokov sa tlak nedá rýchlo znížiť, pretože to môže spôsobiť ešte väčšie poškodenie prietoku krvi v mozgu.

  Dôležitým krokom v liečbe mozgového infarktu je antitrombotická liečba. Aspirín, heparín, klopidogrel sa ukáže pacientom. V prípade kardioembolického mechanizmu cievnej mozgovej príhody, keď sa zaplombovanie perforovaných artérií stáva spôsobené fragmentmi krvných zrazenín alebo prekryvov srdcových chlopní, sú nevyhnutne predpísané antikoagulanciá (heparín, warfarín).

  Na prevenciu následných lakunárnych mŕtvice, ktoré majú tendenciu opakovať, sa aspirín podáva až do 325 mg. Ak pacient netoleruje aspirín, jeho dávka sa zníži na 50 mg denne a doplní liečbu dipyridamolom v dennej dávke 400 mg v dvoch dávkach.

  Aspirín je indikovaný v prítomnosti mikroangiopatie, kombinácie mozgovej patológie a kardiovaskulárnych lézií. Pri súbežnom narušení metabolizmu lipidov sa predpisujú lieky na zníženie hladiny lipidov (statíny).

  Nicergolín, Vinpocetín, Nootropil sa používajú na zlepšenie mikrocirkulácie v mozgovom tkanive. Odporúča sa vymenovanie neuroprotektorov (akatinol, síran horečnatý), vitamíny skupiny B. Pri vývoji depresie sú indikované antidepresíva (fluoxetín, amitriptylín).

  Okrem farmakoterapie podstupujú pacienti rehabilitačné kurzy na obnovenie motorických funkcií, citlivosti, reči atď. Masáže, fyzioterapia, špeciálne cvičenia na parézu a pomoc pri výučbe reči. Pamäť a intelektuálne schopnosti môžete obnoviť riešením problémov zapamätaním básní alebo krátkych textov.

  Aby sa zabránilo vzniku lacunárnej cievnej mozgovej príhody, je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia. Pacienti trpiaci arteriálnou hypertenziou by mali byť pod neustálym dohľadom terapeuta a schéma antihypertenzívnej liečby by mala byť taká, aby sa hladina tlaku udržiavala v normálnych hodnotách.

  Pacienti s kardiovaskulárnou patológiou predisponujúcimi k trombóze a embolizujúcim komplikáciám pozoruje kardiológ, ktorý musí predpisovať aspirínové prípravky a v prípade potreby aj antikoagulanciá. Ak je diagnostikovaná ateroskleróza karotických a vertebrálnych artérií, možno potrebujete operáciu na zlepšenie prietoku krvi.

  Po lacunárnej mŕtvici sa u pacientov ukáže podporná liečba neuroprotektormi, vitamínmi, cievnymi liekmi, ktoré sú predpísané 1-2 krát za rok.

  Prognóza po lakunárnom infarkte sa považuje za priaznivú, pretože neurologické poruchy, ktoré sa objavili, rýchlo klesajú a možno aj úplné obnovenie poškodených funkcií. Táto patológia by mala venovať náležitú pozornosť neurológovi, pretože opakované srdcové záchvaty sa vyskytujú najmenej u každého desiateho pacienta a tretí po niekoľkých rokoch sa zvyšujú príznaky vaskulárnej encefalopatie s deficitom inteligencie a duševnými poruchami.

  Podľa niektorých údajov pretrváva v priebehu 10 rokov iba 30% pacientov, z ktorých väčšina má výrazné príznaky demencie. Aby sa zabránilo takému vývoju udalostí, je nevyhnutné prísne dodržiavať odporúčania lekára a dodržiavať opatrenia na prevenciu porúch obehového systému v mozgu.

  Čo je lacunárny mozgový infarkt

  Lacunárny infarkt - porážka malých perforujúcich artérií mozgu. Výsledkom je porušenie prietoku krvi v cievach, čo vedie k úmrtiu tkaniva.

  Názov je spojený s tým, že tento proces sprevádza vytvorenie medzery - dutiny, ktorá je lokalizovaná v hlbších oblastiach mozgu.

  Táto patológia znamená výskyt malých lézií s priemerom od 15 do 20 mm, ale sú mimoriadne nebezpečné.

  • Všetky informácie na stránke sú len informačné a nepredstavujú manuál pre akciu!
  • Len doktor vám môže poskytnúť presnú diagnózu!
  • Naliehavo vás žiadame, aby ste sa neuchovávali, ale aby ste sa zaregistrovali u špecialistov!
  • Zdravie pre vás a vašu rodinu!

  Najčastejšími príčinami lacunárneho mozgového infarktu sú kardiogénna embólia a oklúzia tepny.

  Rizikové faktory

  Zvyčajne sa choroba prejavuje v staršej generácii - väčšina pacientov je ľudí starších ako 60 rokov. Existuje aj niekoľko faktorov, ktoré môžu stimulovať vývoj patológie.

  Patria k nim tieto choroby:

  • reumatické srdcové chyby;
  • arytmií - odchýlky od normálneho srdcového rytmu, ako aj porušenie vaskulárnej priechodnosti;
  • infarkt myokardu;
  • bežné ochorenia tela, z ktorých by mal byť diabetes odlíšený osobitne.

  Charakteristickou črtou patológie je absencia akútnej fázy, mdloba. Často sa prejavuje v noci, počas spánku.

  príznaky

  Vzhľadom na vážnosť tejto choroby, ako aj na skutočnosť, že sa stáva "mladšou", mali by ste vedieť, aké symptómy ju charakterizujú, aby v prípade potreby poskytla primeranú pomoc včas.

  Prvé príznaky sa môžu pozorovať dokonca aj 3-5 dní pred nástupom útoku. Patria medzi ne vysoký tlak, významné skoky krvného tlaku na pozadí vysokého venózneho tlaku. Osoba zostáva vedomá aj počas útoku, napriek tomu, že lézie postihujú hlboké oblasti mozgu.

  Klasický prejav patológie, ktorý sa pozoruje takmer vo všetkých prípadoch, je narušenie svalov zodpovedných za fungovanie jednej strany tela. Viac ako 50% prípadov porúch reči, motorická koordinácia, problémy s pohybom.

  Dôsledky ochorenia môžu byť odlišné. V polovici prípadov, keď je pacientovi poskytnutá včasná a primeraná pomoc, môže byť prognóza priaznivá. Veľký význam má stupeň poškodenia, ako aj konkrétna zóna, ktorá bola poškodená.

  Lakúnový infarkt môže spôsobiť nasledovné účinky:

  Preto je pravdepodobným výsledkom postihnutie pri lacunárnom cerebrálnom infarkte.

  lokalizácia

  Vo väčšine prípadov sa pozorujú lézie pri lacunárnom infarkte v bielej časti mozgového tkaniva, ganglií, vo vnútornej kapsule a talamu. Tieto lézie predstavujú približne 80%. Ďalších 20% predstavuje lézie mozočku a mozgového mozgu.

  Je známe, že lézie v lacunárnom infarkte sa nikdy nerozširujú do mozgovej kôry. Ak k nemu dôjde, zmeny perforovaných tepien spôsobené hypertenziou.

  Patria medzi ne:

  • fibrinoidná nekróza;
  • hyalinóza cievnej steny;
  • prítomnosť depozít cholesterolu;
  • plasmorrhages;
  • nahradenie svalových a elastických štruktúr spojivového mozgového tkaniva.

  Tieto zmeny vedú k zablokovaniu krvných ciev, ich zúženiu a následne k narušeniu toku krvi, výživy tkanív a ich smrti.

  Lakunárny infarkt môže byť sprevádzaný rôznymi príznakmi, ktoré sa vyvíjajú v závislosti od polohy lézií.

  Najbežnejšie sú:

  • vyskytuje sa najčastejšie a predstavuje približne 55% prípadov;
  • pozorované, ak je medzera umiestnená vo vnútri tkaniva mostíka v zadnom stehne vnútornej kapsuly;
  • priebeh ochorenia je sprevádzaný plegií alebo paralýzou jednej polovice tela oproti lokalizácii lézie;
  • nie sú pozorované žiadne ďalšie neurologické príznaky.
  • podľa štatistík to predstavuje asi 21% prípadov;
  • sa rozvíja s léziami nachádzajúcimi sa v oblastiach ventrálneho talamického gangliu;
  • to mení citlivosť - reakcie na teplotu, bolesť, hmatový kontakt atď.
  • poruchy citlivosti ovplyvňujú hlavu, končatiny, telo. Zvyčajne časom oslabia alebo zmiznú úplne.
  • Tento syndróm je typický pre situácie, keď sú v Pons, chrbtovej bedre vnútornej kapsuly pozorované lézie.
  • Sprievodné príznaky sú: mierne svalová slabosť, rozšírenie na hornú a dolnú končatinu, pyramídové poruchy, ataxiu.
  • jeden z vzácnych syndrómov;
  • spôsobené umiestnením medzery v bazálnych vrstvách nervového tkaniva mosta;
  • manifestované poruchy reči, nestabilita pri chôdzi, porušenie hornej končatiny;
  • v niektorých prípadoch sa rozvinie plegia alebo ochrnutie svalov končatín.

  Zriedkavé, ale pravdepodobné syndrómy:

  • hyperkinetické, v ktorých sú nekontrolované pohyby končatín;
  • pseudobulbarový syndróm;
  • chôdza po malých schodoch;
  • nekontrolovateľné nutkanie na močenie;
  • Parkinsonova choroba;
  • hemiparéza a hemiestézia.

  Diagnóza lacunárneho infarktu mozgu

  Ak je podozrenie na lacunárny infarkt, pacient by mal byť pod stálym dohľadom odborníkov. Primárne testy a diagnostické postupy by mali potvrdiť prítomnosť arteriálnej hypertenzie. Závažnosť symptómov sa môže zvýšiť v priebehu niekoľkých hodín alebo dní po záchvate.

  Samotný útok často prevyšuje osobu vo sne. Zároveň sa večer môže pozorovať "prvé zvončeky": migréna a vysoký krvný tlak. Väčšina ľudí však tieto symptómy nevenuje osobitnú pozornosť, pretože sú pripísané normálnej únavnosti. Ráno sa spozoruje znecitlivenie svalov, všeobecná slabosť, dezorientácia.

  Pomocou včasnej pomoci môže trvať až šesť mesiacov. Diagnóza sa vykonáva pomocou MRI a CT.

  Patogenéza infarktu myokardu je opísaná v nasledujúcej publikácii.

  Vďaka nim sa určujú rozmery medzery, po ktorých sa diagnostikuje a pripraví sa program liečby, zbavený arteriálnej hypertenzie.

  rozdiely

  Lakunárny infarkt je typ ischemického srdcového infarktu. Charakteristický klinický a morfologický obraz ho odlišuje od iných druhov.

  Významnú úlohu vo vývoji lakunárneho infarktu môžu zohrávať jednotlivé anatomické znaky tela - keď je nedostatočne vyvinuté zabezpečenie krvi.

  Hlavnou príčinou lacunárneho infarktu je dlhodobá pokračujúca arteriálna hypertenzia. Súčasne závažnosť symptómov závisí nielen od veľkosti krvného tlaku, ale aj od charakteristík tela, ktoré ovplyvňujú nárast diastolického tlaku, pri ktorom nedochádza k normálnemu poklesu tlaku počas spánku.

  Pre lacunárny infarkt sprevádza prítomnosť špecifických znakov:

  • náhodná detekcia, keďže patológia môže byť takmer bez symptómov;
  • byť v plnom vedomí aj v akútnej fáze ochorenia;
  • absencia známok poškodenia kortikálnych štruktúr mozgu: nedochádza k porušeniu funkcie reči, pamäti, straty schopnosti čítať, písať;
  • s vysokým stupňom pravdepodobnosti je možné prakticky úplné zotavenie, čo nevyžaduje dlhú dobu.

  Súčasne, ak má pacient difúznu léziu mozgového tkaniva, symptómy sa môžu objaviť nielen, ale postupne sa stávajú čoraz výraznejšími.

  Tieto príznaky môžu zahŕňať: poruchy pamäti, zvýšený svalový tonus, neschopnosť kontrolovať proces močenia.

  Liečba a prevencia

  Liečba lacunárneho infarktu, na rozdiel od ischemického, zahŕňa použitie iba základnej terapie. V tomto prípade nie sú metódy diferencovanej terapie (trombolýza) relevantné.

  Liečba zahŕňa tieto činnosti:

  • odstránenie hlavného vaskulárneho ochorenia (môže to byť diabetes, hypertenzia, ateroskleróza);
  • normalizácia krvného obehu;
  • používanie neuroprotektorov, ako aj liekov, ktoré zlepšujú metabolizmus.

  Nebezpečenstvo vzniku ochorenia sa pri súčasnom tempe života výrazne zvýši: stresové stavy, výrazné zaťaženie ciev a srdca.

  Najlepším nástrojom, ktorý možno použiť na prevenciu lacunárneho infarktu, je aspirín. Odporúča sa používať ho v čistej, rozpustenej forme.

  Odporúča sa dodržiavať zdravý životný štýl:

  • nasledovať strava, strava, okrem potravín s vysokým obsahom zlého cholesterolu, cukor;
  • užívať lieky, ktorých účinok je zameraný na posilnenie steny mozgových tepien;
  • neustále monitorovať hladinu krvného tlaku;
  • vzdať sa zlých návykov a držať sa mierne aktívneho životného štýlu, snaží sa tráviť viac času vonku.

  Informácie o liečbe infarktu myokardu doma nájdete tu.

  Budeme ďalej diskutovať o cerebrálnom infarkte.

  Je potrebné chrániť sa pred stresom, rozvíjať zvyk odpočinku, dodržiavať režim. Odporúča sa tiež raz ročne podstúpiť vyšetrenie MRI ako preventívne opatrenie, aby sa včas zaznamenali akékoľvek nezrovnalosti v plavidlách.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Symptómy krvnej zrazeniny v srdci a liečba

  Trombus je krvná zrazenina obsahujúca fibrín, bielych krviniek, červených krviniek a krvných doštičiek. Keď krvná zrazenina v srdci vypadne, môže sa voľne pohybovať v krvnom riečisku.

  Diagnóza a liečba pľúcnej stenózy

  Stenóza pľúcnych artérií je ochorenie, ktoré sa považuje za jeden z typov vrodenej srdcovej choroby (CHD) a je charakterizované zhoršeným odtokom krvi z pravého srdca srdca v oblasti pľúcnej artérie, kde dochádza k výraznému zúženiu.

  Krv z očí (Hemolacria)

  Hemolacria je zriedkavé ochorenie sprevádzané krvavými slzami. Prvé informácie o ňom sa začali objavovať v 16. storočí. V tých dňoch spôsobila krv z očí najťažšie emócie u ľudí.Hemolakri ako prejav hormonálnych porúchV gynekológii existuje taká vec ako endometrióza.

  Čo znamená systolický a diastolický tlak

  Krvný tlakKrvný tlak je tlak, ktorý krv pôsobí na steny krvných ciev, alebo inými slovami pretlak tekutiny v obehovom systéme nad atmosférický tlak. Jedným z ukazovateľov životne dôležitých funkcií a biomarkerov.

  Aké je riziko poškodenia krvného obehu v mozgu?

  Ak je srdce porovnané s motorom, mozog možno porovnať s kontrolným centrom - odtiaľ a odtiaľ impulzy pre všetky systémy, od ktorých závisí práca tela.Príznaky zlého krvného obehu v mozgu sú vyslovované a takmer nepostrehnuteľné, ale akonáhle sa objavia, začnú sa v tele objavovať poruchy.

  Mozgové vasodilatátory

  Prerušenie mikrocirkulácie krvi v mozgu je vážnou odchýlkou, ktorá môže byť spôsobená vaskulárnymi ochoreniami, nepriaznivými environmentálnymi podmienkami a množstvom ďalších faktorov.