Bolesť, riziko neplodnosti, znížená sexuálna schopnosť - depresívne účinky varikokély prinášajú mužom veľa nepríjemností.

Odstránenie tejto patológie sa čoraz častejšie uskutočňuje použitím modernej laparoskopickej metódy, ktorú pacienti lepšie tolerujú, než iné prostriedky na korekciu dilatácie spermatickej šnúry.

Aký je rozdiel od mikrochirurgickej liečby?

Na rozdiel od operácie Ivanisevič (tradičná metóda chirurgického zákroku varikokély) sa laparoskopická varikokelektómia uskutočňuje bez silného incízie kože v oblasti tkaniva.

Často sa táto metóda porovnáva aj s mikrochirurgickou operáciou, ktorá má svoje vlastné charakteristiky. Mikrochirurgická metóda sa uskutočňuje s 3-5 cm rezom, cez ktorý sa odreže fascia spermatickej šnúry a potom sa použije operačný mikroskop. Pomocou vicryl ligatúr sú žily ligované.

S varikokéli má laparoskopická chirurgia niekoľko výhod oproti metóde mikrooperačnej korekcie:

 • intervencia nezahŕňa výskyt hlbokých rezov;
 • operácia sa vykonáva pomocou kamery (maximálna vizualizácia);
 • dĺžka švu nepresahuje 0,7 mm.

Podľa štatistiky táto metóda vedie iba k 2% relapsov, zatiaľ čo mikrooperačná metóda - 10% alebo viac.
Laparoskopia pod dohľadom skúseného lekára tiež odstraňuje poškodenie lymfatických ciev, tepien a výskyt bežných komplikácií, ako je kvapkanie semenníkov alebo orchitída prídavných látok.

Ďalšia výhoda: len táto metóda umožňuje identifikovať kolaterály - obchádzať prietok krvi, ktorý sa dá zriedka detekovať inými intervenčnými metódami (vrátane mikrooperačných).

Laparoskopické varikokély: typy operácií

V závislosti od stavu človeka s varikokéli sa predpisujú laparoskopické operácie rôzne, zamerané na elimináciu patológie a získanie dôležitých informácií.

Druhy laparoskopických operácií:

 1. Diagnostiku. V náročných situáciách je potrebná diagnóza tkaniva, ale často sa postup nevyžaduje - je možné určiť stav žíl použitím ultrazvuku a palpácie šurka.
 2. Operatívny. Intervencia sa uskutočňuje priamo na excíziu semennej žily. Môže okamžite zahrnúť diagnostický krok.
 3. Ovládanie. Keď sa varikokéla opakuje, je možné do brušnej dutiny zaviesť len videokameru, ktorá umožní identifikovať príčiny zhoršenia stavu pacienta.

Pokiaľ ide o metódy embolizácie testikulárnej žily, existuje niekoľko spôsobov. Zavedenie sklerotizujúcej (špeciálnej suspenzie) vám umožní rýchlo odstrániť poškodenú žilu, ale metóda je kontraindikovaná u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami v dôsledku rizika trombov.

svedectvo

Prítomnosť bilaterálnej varikokély môže byť eliminovaná v jednom postupe výlučne laparoskopickou metódou.

Pri liečbe recidív varikokély, vylúčených inými chirurgickými metódami, laparoskopická metóda rovnako dokazuje racionalitu jej použitia v dôsledku jej minimálnej traumy.

V iných prípadoch sú potrebné dva kusy, ktoré vytvárajú vnímateľnú kozmetickú poruchu.

Počas diagnostickej laparoskopie pre varikokélu je tiež najjednoduchšie určiť typ testikulárnej žily, ktorý ide s jedným kmeňom alebo mnohými malými cievami (takzvaný typ štruktúry voľného typu).

Ako sa pripraviť na postup?

Pred chirurgickým zákrokom budete musieť vykonať všeobecné testy súvisiace s určením alebo neprítomnosťou pohlavne prenosných chorôb, HIV a hepatitídy. Dôležité vo všeobecnosti krvné testy je počet krvných doštičiek zodpovedných za zvýšenie rizika zvýšenej straty krvi počas postupu. Ak sa nenájde kontraindikácia, pacient s diagnostikovanou varikokéli sa podrobí ďalšiemu tréningu.

Vzhľadom na operáciu v celkovej anestézii ráno lekári zakazujú jesť a piť vodu (12 hodín). V deň pred týmto zákrokom sa vykonáva čistenie čriev (pomocou klyzmého), aby sa minimalizoval výskyt nadúvania počas operácie.

Napriek nedostatku priameho kontaktu s slabinami bude lekár vyžadovať odstránenie vlasov v blízkosti penisu. Tento postup eliminuje riziko, že sa vlasy dostávajú do tela.

sekvencia

Látka sa injekčne aplikuje na človeka, ponorením osoby do liečebného spánku, po ktorom sa na brucho nainštalujú tri laparoskopické porty.

Vložia sa cez prepichnutie brušnej steny, každý prvok je umiestnený na konkrétnom mieste: port pre videokameru (10 mm) v oblasti pupka, 2 porty pre oblasť dýchacích ciest (5-10 mm) na pravej a ľavej strane brucha.

Na uľahčenie postupu je telo pacienta zvýšené o 15 stupňov na nevyhnutné posunutie určitých orgánov umiestnených v brušnej dutine.

Pri operácii ľavostrannej varikokély na ľavej strane je asistent, na pravej strane - chirurg.

Počas operácie sa dodáva aj oxid uhličitý, čo zjednodušuje priechod nástrojov a vizuálne sledovanie chirurgických zákrokov.

Priebeh endoskopickej chirurgie pre varikokélu:

 1. k vyplneniu dutiny brušnej s plynom je vložená ihlica Veress;
 2. vyšetrenie celej testikulárnej žily s flexibilnou hadičkou s videokamerou;
 3. titánové konzoly sú umiestnené na poškodených oblastiach žily;
 4. pretínajúce sa žily medzi zavedenými prvkami;
 5. endoskopické zariadenie je odstránené.
 6. Na prerazenie sa aplikuje aseptický obväz.

Celý priebeh operácie môžete vidieť v tomto videu:

Celková dĺžka operácie na odstránenie varikokély nepresiahne 10-45 minút a po uzdravení prepichov nie sú na tele silné jazvy ani iné zranenia. Je tiež možné vykonať zákrok pri lokálnej anestézii, ak varikokéla nemá žiadne komplikácie.

Rehabilitačné obdobie: podmienky, životný štýl, nuance

Po operácii nie je potrebný dlhý pobyt v nemocnici - človek sa môže vrátiť domov za 1-2 dni. Prvý deň má pacient syndróm miernej bolesti, ktorý sa ľahko zastaví pomocou liekov proti bolesti s minimálnym počtom vedľajších účinkov (namiesto silných analgetík predpísaných po viacerých hrubých metódach zákroku).

Napriek menšiemu zoznamu obmedzení, ktoré sa musia dodržať po operácii, fyzické cvičenie je len čiastočne vylúčené.

Mnohí urológovia tiež zdôrazňujú nasledujúci vzťah medzi vekom a adaptačným obdobím - čím starší je muž, tým viac času potrebuje na návrat do zvyčajného rytmu života po operácii v inguinálnom regióne.

Tabu po operácii:

 • kulturistika;
 • zdvíhacie závažia;
 • zamestnania na horizontálnej lište;
 • zápcha.

Avšak po 2 týždňoch - pri absencii komplikácií - je povolená ľahká fyzická aktivita: rýchle chôdza, plávanie, gymnastika, cyklistika. Aktívne športy môžu byť vykonávané po uplynutí 21 dní od okamihu vypustenia z nemocnice.

Sexuálny kontakt a masturbácia sú tiež zvyčajne povolené po skončení obdobia zotavenia, avšak nadmerný tlak by sa mal minimalizovať. Ak počas vývoja varikokély nevznikli žiadne zápalové procesy v semenníkovi, je možné vrátiť sa k plánovaniu tehotenstva bez prekážok.

Laparoskopická intervencia je pred výberom ako terapeutické opatrenie pre varikokélu. Nízke percento relapsov a rýchly adaptačný proces robia laparoskopiu sľubnou metódou na korekciu kŕčových žíl spermickej šnúry.

Operácia varikokély: metódy, indikácie, liečba, rehabilitácia

Varikokéla je rozšírenie žíl v šourku alebo spermatickej šnúre u mužov. Toto ochorenie sa často vyskytuje u dospievajúcich a nemusí sa prejavovať v žiadnom prípade počas celého života. V niektorých prípadoch má pacient príznaky ako bolesť v semenníkovi, neplodnosť a výskyt hrboľatosti na miešku.

Jediným spôsobom, ako liečiť varikokélu, je chirurgia. Otázka jeho nevyhnutnosti pri absencii klinických prejavov je diskutabilná. Operácia varikokély sa zvyčajne ľahko toleruje a zriedka spôsobuje komplikácie.

Etapy ochorenia a indikácie na operáciu

Existuje 4 stupne rozvoja varikokély:

 • Kardiálna dilatácia je určená len ultrazvukom.
 • Žily pterygia sú palpované v stojacej polohe.
 • Pri palpácii v akejkoľvek polohe môže lekár diagnostikovať túto chorobu.
 • Žily sú viditeľné voľným okom.

Zníženie spermatogénnej funkcie, ktoré môže nakoniec viesť k neplodnosti, zvyčajne začína iba v neskorších štádiách ochorenia.

Operáciu je možné vykonať v nasledujúcich prípadoch:

 1. Identifikované porušenia tvorby spermií. V priebehu štúdie sa zistilo, že počet spermií bol znížený, ich pohyblivosť bola znížená a bola prítomná krv alebo hnis.
 2. Pacient má bolesť. Začnú sa prejavovať v štádiu 2-3 ochorenia, najprv zanedbateľné. Nepríjemné pocity sa zvyšujú pri chôdzi po fyzickej námahe. Poznámka. Vo väčšine prípadov sa vyvíja varikokéla ľavej semenníka, takže bolesť má najčastejšie rovnakú lokalizáciu.
 3. Pacient nie je spokojný s výskytom miešku.
 4. Sekretka začína klesať vo veľkosti.

Pri absencii príznakov sa môže odporučiť aj operácia. Niektorí lekári veria, že operácia vykonaná včas zabráni sterilite. Iní sa domnievajú, že ide o neodôvodnené riziko a odporučili obmedzenie pozorovania prostredníctvom pravidelných vyšetrení a ultrazvuku.

Je to dôležité! Operácia do 18 rokov sa zvyčajne nevykonáva. Podľa štatistík je recidíva po operácii omnoho menej bežná v dospelosti - opätovný vývoj varikokély. Preto je lepšie ju implementovať po puberte.

Kompresia žíl môže viesť k vývoju takzvanej "sekundárnej varikokély". Vyskytuje sa v dôsledku nádoru, cysty alebo inej formy. V tomto prípade sa pacient obáva horúčky, krvi v moči, nudné alebo bodavé bolesti v bedrovej oblasti. Pri sekundárnej varikokéle je potrebné odstrániť príčinu ochorenia, operácia na skrátenie žíl sa nevyžaduje, kým sa neukáže výsledky liečby základnej patológie.

kontraindikácie

Rôzne spôsoby činnosti môžu mať rôzne kontraindikácie. Otvorená operácia sa nevykonáva pre:

 • Prítomnosť ochorení v štádiu dekompenzácie (dysfunkcia orgánu, ktorú nemožno obnoviť bez liečby) - diabetes mellitus, cirhóza pečene atď.
 • Zápal v aktívnom štádiu.

Endoskopické operácie iné ako popísané kontraindikácie sa nevykonávajú s chirurgickými zákrokmi v minulosti. Dôvodom je porušenie klinického obrazu a zvýšená pravdepodobnosť zdravotných chýb.

Sklerotizácia sa nevykonáva s nasledujúcimi kontraindikáciami:

 1. Veľké anastomózy (preklady) medzi cévami, ktoré môžu viesť k požití lieku používaného na lepenie do zdravých žíl alebo tepien;
 2. Zvýšený tlak v okolitých žilách (napr. Obličiek);
 3. Štruktúra ciev neumožňuje zavedenie sondy (drobná povaha žíl).

Príprava na operáciu

10 dní pred navrhovaným postupom musia pacienti podrobiť určitému výskumu:

 • Krvný test (celkový, na skupinu a Rh faktor, zrážanie, obsah cukru).
 • Rozbor moču.
 • X-ray pľúc.
 • Elektrokardiogram (môže byť podávaný všetkým pacientom alebo iba mužom starším ako 30 rokov).
 • Analýza vírusov hepatitídy B a C, HIV.

Okrem toho lekár zvyčajne predpisuje ultrazvukový miech alebo ultrazvuk pomocou metódy Dopplera (s použitím kontrastnej látky), aby získal úplnejší klinický obraz. Ďalšie štúdie sú možné v závislosti od stavu pacienta.

Ráno pred operáciou sa musíte vzdať jedla a vody a vziať si hygienickú sprchu. Pubis a brucho musia byť čisté. Prijímanie liekov na chronické ochorenia (diabetes, hypertenzia, bronchitída atď.) By sa malo koordinovať s lekárom.

Spôsoby operácie

Klasifikácia metód chirurgickej liečby môže byť založená na spôsobe prístupu a technológii. Na základe druhej funkcie existujú dve veľké skupiny operácií:

 1. So zachovaním kovalnej anastomózy;
 2. S excíziou.

Poznámka. Reno-kavalový šunt (anastamóza) je prepojka medzi dvoma žilami semenníka. Vyskytuje sa ako patológia v dôsledku varikokély a prispieva k stagnácii krvi.

Druhá metóda je v súčasnosti uznávaná ako najúčinnejšia a najčastejšie sa používa.

Podľa technológie je bežné rozlíšiť tri hlavné typy operácií:

 • Laparoskopia (minimálne invazívna metóda);
 • Endovaskulárna skleroterapia;
 • Otvorená prevádzka (môže byť vykonaná v rôznych úpravách - podľa Marmar, Ivanissevych, Palomo).

Je to dôležité! Operácie na odstránenie varikokély sa nevykonávajú. Všetky plavidlá zostávajú v tele, sú buď zlepené (sklerotizované) alebo zviazané.

sklerotizácia

Táto operácia je najmenej invazívna. Klesá k vytvrdzovaniu (lepenie) varikóznych ciev. Veľkou výhodou skleroterapie je, že nevyžaduje hospitalizáciu. Prebieha v angiografickej miestnosti pod lokálnou anestézou. Po začiatku anestézie chirurg chirurgicky prepichne stenu pravého femorálneho žily perkutánne. Do nej sa zavedie sonda, pomocou ktorej sa hodnotí stav problémových ciev a podáva sa terapeutická látka.

Ako sklerotizujúca zlúčenina sa používa 3% roztok trombovaru. Kontrastná látka sa vstrekuje do nádob a tým sa určí úspešnosť operácie. Ak sa varikózna žila nezobrazí, znamená to, že farebná zlúčenina sa do nej nedostane a operácia bola účinná. V tomto prípade sa sonda odstráni, na miesto vpichu sa aplikuje obväz. V ten istý deň sa môže pacient vrátiť domov.

Predpokladá sa, že pri skleroterapii je riziko recidívy vyššie ako u klasickej chirurgie, ale lekári hovoria iba o mierne zvýšenej pravdepodobnosti. Avšak kvôli zníženej účinnosti sú takéto chirurgické zákroky pomerne zriedkavé. Zvyčajne sa odporúčajú v počiatočných štádiách ochorenia, keď pacientovi ešte nie sú žiadne sťažnosti.

Laparoskopická chirurgia

Používa sa všeobecná alebo lokálna (častejšia) anestézia. Epidurálna anestézia sa niekedy používa (do chrbtice sa vkladá prostriedok na zmiernenie bolesti). Po začiatku anestézie chirurg prepichne pupok o priemere asi 5 mm. Zavádza trokar - trojuholníkovú ihlu pripojenú na tubu. Plyn sa vstrekuje do brušnej dutiny, aby sa vytvoril priestor pre chirurgické zákroky.

Do otvoru sa vloží laparoskop - trubica pripojená na svietidlo a kameru. Umožňuje lekárovi sledovať priebeh operácie. Pod kontrolou laparoskopu sa uskutočnia ďalšie dve päťmiliometrové prerazenie - v oblasti iliakálneho a nad maternicou a zavedenie trokarov do nich. Pre lepšiu vizualizáciu je pacient naklonený doprava o 15-20 °. Doktor prerezáva peritoneum pomocou špicatých nožníc.

Nasleduje sekrécia artérií a lymfatických ciev. To je potrebné, aby počas operácie netrpeli. Rozšírené žily sú ligované. Peritoneum je šiť. Na prerazenie sa aplikuje aseptický obväz. Termín hospitalizácie závisí od zvolenej anestézie. Po lokálnej anestézii môžete ísť domov v deň operácie alebo v ďalšom. Po celkovej anestézii sa výtok vyskytne 3-7 dní po zákroku. Účinnosť operácie sa hodnotí pomocou ultrazvuku alebo Dopplera.

Prevádzka Marmara

Tento typ intervencie zahŕňa mikroprístup a nízky stupeň invazívnosti. Vykonáva sa pod kontrolou mikroskopu. Výber anestézie je do značnej miery závislý od želania pacienta, vo väčšine prípadov je dostatočná lokálna anestézia, pri ktorej sú možné malé bolestivé pocity alebo mravčenie, teplo.

Chirurg urobí rez v pubite, čo najbližšie k ilium, čo spôsobí, že steh po operácii neviditeľný (bude umiestnený pod horným okrajom bielizne). Lekár vyčistí celistvé a subkutánne tkanivá, vylučuje semenný kanál a liguje žilu. Tkaniny sú šité. Stehy sa odstránia v deň 7. Marmarská chirurgia je vysoko presná, čo znižuje riziko poškodenia tepien alebo lymfatických ciev.

Prevádzka na Ivanisevičovi

Prevádzka na Ivanisevičovi

Všeobecná anestézia sa bežnejšie používa pri tomto type zákroku, ale je možná aj lokálna alebo epidurálna anestézia. Podstatou operácie je ligácia kŕčových žíl pri zachovaní lymfatických ciev.

Chirurg vykoná rez v oblasti verejnosti s dĺžkou až 10 cm, zvyčajne je jeho veľkosť menšia ako 5-6 cm, skalpelom a háčiky rozreže a rozširuje všetky spodné svaly na vaskulárny plexus semenníka. Tu je potrebné oddeliť lymfatické cievy. Potom pomocou zberača (tupé zakrivené nožnice) sú žily zachytené a zviazané. Svaly a tkanivá sú šité.

Operácia Palomo

Tento typ zásahu sa podobá predchádzajúcemu. Incifikácia je však vyššia, čo poskytuje lepší prehľad pre chirurga. Pri tomto prístupe je riziko recidívy nižšie, ale pravdepodobnosť rezania tepny dodávajúcej krv do semenného kanálu je vyššia.

Je to malá nádoba, ktorá sa blíži k pleteniu pterygiu, a preto je počas chirurgického zákroku často poškodená. Existuje tiež riziko zasiahnutia lymfatických kanálov, najmä u detí. To môže viesť k vážnym komplikáciám.

Prehľad prevádzky

Prognóza je zvyčajne priaznivá. Pri použití minimálne invazívnych metód je pravdepodobnosť relapsu blízka 2%, pričom operácia podľa Ivanisevič - asi 9%. V niektorých zdrojoch sú uvedené ďalšie údaje, súkromné ​​kliniky uvádzajú údaje o opakovanom výskyte varikokély s otvorenými intervenciami o 30%.

V 45% prípadov pacient po operácii určuje normálny spermogram, v 90% prípadov dochádza k štatisticky významnému zlepšeniu výkonnosti. V staršej vekovej skupine, keď je varikokéla zanedbávaná, sú všetky hodnoty horšie ako u mladých pacientov.

Obdobie zotavenia

Pacientovi môžu byť predpísané nasledujúce lieky na obnovenie spermatogenézy:

 1. Komplexy vitamínov.
 2. Biologicky aktívne prísady so selenom a zinkom.
 3. Hormóny. Dôležité je, že ich príjem je vykonávaný výlučne v kurzoch pod dohľadom lekára a v spojení s trvalými laboratórnymi testami.
 4. Masť obsahujúca antibiotikum. Je nevyhnutná na prevenciu infekcie rany.
 5. Lieky proti bolesti. U niektorých pacientov môže nepríjemné pocity v operovanom semeni pretrvávať už dlho. Zvyčajne lekár predpisuje ketónové alebo podobné lieky.

Počas prvých 1-2 dní po operácii musíte:

 • Udržujte ranu suchú. Možno použitie ľadu na zmiernenie bolesti. Vhodná plastová fľaša zmrznutej vody, zabalená v uteráku.
 • Minimalizujte akúkoľvek aktivitu, snažte sa viac relaxovať.
 • Odporúča sa používať obväz, ktorý podporuje semenníky.

Počas 1-2 týždňov po operácii sa neodporúča:

 1. Cvičenie, ktoré vyžaduje zvýšené úsilie.
 2. Vezmite si kúpeľ.
 3. Mať sex.

Po uplynutí určeného obdobia je sexuálny život možný, ak počas procesu alebo po akcii pacient necíti bolesť, nepríjemné pocity alebo nepríjemné pocity ťahu. Erektilná funkcia po operácii netrpí. Obdobie rehabilitácie závisí od typu operácie, anestézie a celkového stavu pacienta.

Mnohí pacienti sa bojí, že žila zostane po operácii. Zdá sa im, že toto je znakom neúspešnej chirurgickej intervencie.

Je to dôležité! Musí sa chápať, že nádoby nie sú odstránené zo šourka, ale prestávajú byť zásobované krvou. Viedeň môže byť hmatateľná alebo viditeľná až do šiestich mesiacov.

Komplikácie po operácii

Nasledujúce syndrómy a ochorenia sa môžu objaviť po operácii:

 • Zápal. Je určená zodpovedajúcimi príznakmi a výsledkami ultrazvuku, je úspešne zastavená liečbou.
 • Neuralgická bolesť. Vyskytuje sa v dôsledku poškodenia nervových zakončení a je ťažké liečiť (zvyčajne ukazuje akupunktúru a fyzioterapiu).
 • Lymfatický opuch. Vyvíja sa v dôsledku poškodenia lymfatických ciev počas operácie, môže prechádzať samostatne alebo v dôsledku nosenia bandáže podporujúceho šourku, špeciálnych nohavíc.
 • Dropsy semenníka (hydrocele). Dôvodom sú lymfatické cievy ovplyvnené nedbanlivosťou, liečba je rovnaká.
 • Zníženie veľkosti semenníka je nebezpečná komplikácia vyplývajúca z poškodenia semennej tepny. Toto je jeden z najnepriaznivejších dôsledkov operácie, pretože je dosť ťažké zastaviť.
 • Relaps - opätovný vývoj varikokély. Liečba je iba chirurgická.
 • Poškodenie čreva alebo močovodu. Tieto komplikácie po operácii sa vyskytujú počas laparoskopie, častejšie u nezkušených mladých chirurgov.
 • Trombóza (zablokovanie) hlbokých žíl. Vyskytuje sa ako reakcia na zavedenie kontrastného činidla do ciev, čo vedie k hematómu (vnútorné krvácanie) v mieste vpichu.

Prevádzková cena

Operácia varikokély nie je zahrnutá do zoznamu asistenčných služieb high-tech, pre ktoré sú pridelené finančné prostriedky. Na webových stránkach niektorých kliník je uvedené, že spolupracujú s CHI a VHI, avšak v prvom prípade je len zľava, že klient, ktorý o ne požiadal, môže dostať alebo vrátiť časť vynaložených peňazí.

Náklady na operáciu závisia od zvolenej metodiky a regiónu. V provinčných mestách centrálneho Ruska sa cena za otvorenú chirurgiu začína od 5 000 rubľov, v Moskve - od 8 000 do 10 000 rubľov. Približne to bude stáť tvrdnutie. Mikrochirurgická intervencia (Marmara) bude stáť najmenej 20 000 - 30 000 rubľov. Laparoskopická chirurgia bude o niečo lacnejšia - 15 000 - 25 000 rubľov. Ceny sú založené na miestnej anestézii, ak pacient preferuje celkovú anestéziu, budete musieť zaplatiť za ne samostatne - 7 000 - 10 000 rubľov.

Recenzie pacientov

Väčšina pacientov je celkom chirurgická, najmä ak sa týmto spôsobom môžete zbaviť neplodnosti. Keď človek zistí, že teraz môže mať deti, výrazne to zvyšuje jeho sebavedomie, aj keď v blízkej budúcnosti nemal takéto plány.

Operácia je dobre tolerovaná. Mnohí preferujú celkovú anestéziu. Obdobie zotavenia pre všetky prechádza rôznymi spôsobmi. Niekto sa okamžite vráti k bežným aktivitám, zatiaľ čo iní, dokonca s minimálne invazívnymi intervenciami, cítia silnú bolesť a majú problémy s pohybom po dome niekoľko dní.

Ako vyplýva z recenzií, zlý úder pre rodiny je slabý výkon spermogramov a ťažkosti s počatím dieťaťa aj po chirurgickom zákroku a farmakoterapii. Niekedy sa spočiatku vyskytuje výrazne pozitívny trend, ktorý sa časom zhoršuje. V tejto záležitosti môže pomôcť len odborník na vysokej úrovni. Niektorí pacienti zmenia 5 alebo viac urológov pred nájdením dobrého diagnostika. Samotná technika operácie, ako ukazuje prax, má sekundárny význam.

Chirurgická liečba varikokély pomáha zbaviť sa choroby a jej príznakov. Výrazne zvyšuje pravdepodobnosť koncepcie a zlepšuje kvalitu života pacientov.

Laparoskopická chirurgia varikokély

Najlepšia liečba pre varikokélu? V súčasnosti je odpoveď na túto otázku kontroverzná, dokonca aj medzi lekármi a vedcami. Napriek prevalencii mikrochirurgických techník sa zdá, že laparoskopická varikoková lekára získava popularitu.Laparoskopická chirurgia je preferovanou liečbou u pacientov s bilaterálnou varikokéliou alebo súbežnou inguinálnou herniou u obéznych pacientov, mužov, ktorí predtým podstúpili chirurgickú intervenciu v inguinálnej oblasti. Často je laparoskopia preferencia pacienta.

Pred laparoskopickou operáciou

Príprava na laparoskopickú varikokélovú operáciu vyžaduje štandardné lekárske vyšetrenie. Môžete absolvovať vyšetrenie 7-10 dní pred liečbou na klinike.

Laparoskopická chirurgia okrem toho vyžaduje prípravu čriev. Vo večerných hodinách pred operáciou a ráno pred liečbou sa má podať očistná klyzma. Znižuje to črevné znečistenie.

Laparoskopická chirurgia pre varikokélu sa vykonáva v celkovej anestézii, preto nie je dovolené jesť ani piť večer pred liečbou a ráno.

Po laparoskopickom zásahu budete musieť zostať v nemocnici jeden deň pod dohľadom.

Laparoskopická chirurgia

Počas laparoskopického operačného zákroku na varikokéli na operačnom stole budete v polohe na ladenie. Po poskytnutí anestézie sa v brušnej dutine inštalujú trokary.

Obr. Schéma inštalácie trokaru počas laparoskopickej operácie varikokély.

Pre bezpečnejšiu prácu sa do brušnej dutiny vstrekne oxid uhličitý pred alebo po inštalácii prvého trokaru.

Prvý desaťmilimetrový trokar je inštalovaný v oblasti pupočníkového prstenca, do jeho lúmenu je zavedené video zariadenie, ktoré poskytuje zobrazenie chirurgického poľa na monitore. Na oboch stranách pupočníkového prstenca sú namontované dve päťmiliometrové trokary, ako je znázornené na obrázku. Potom sa začína výber dilatovaných žíl spermatického šnúry a ligácie.

Obr. Testikulárne žily.

V súčasnej dobe sú špeciálne klipy široko používané na ligáciu nádob, ako je znázornené na obrázku.

Obr. Viedeň, ktorá uložila klipy.

Po ligácii žíl sa steny membrán spermickej šnúry. Operácia končí odstránením trokarov a uzatvorením rany.

Po laparoskopickej operácii

Po ošetrení sa prebudíte v miestnosti na prebúdzanie, po úplnom zotavení sa vedomia vás dopravíte do svojho oddelenia.

Spravidla po laparoskopickej intervencii je bolestivý syndróm mierne vyjadrený. Ak sa u vás objavia akékoľvek ťažkosti alebo bolesť, informujte lekára. Lieky na neliečbu bolesti pomáhajú ľahko zvládnuť bolesť a nepohodlie.

Počas niekoľkých hodín po operácii môžete večer piť a jesť.
Laparoskopická varicocelektómia je mierne traumatická, takže po niekoľkých hodinách po prebudení sa budete môcť dostať z postele a pohybovať sa samostatne.

Nasledujúce ráno sa môžete vrátiť domov. Úplné zotavenie po liečbe trvá maximálne 2-4 týždne.

Porovnanie laparoskopickej a mikrochirurgickej liečby pre varikokélu

V tejto časti prezentujeme výsledky štúdií publikovaných v časopise Laparoendoscopic Surgery a porovnávame laparoskopické a mikrochirurgické techniky na liečbu varikokély.

Trvanie laparoskopických a mikrochirurgických operácií je približne rovnaké a predstavuje 35-40 minút. Bolestivý syndróm po oboch operáciách je mierne vyjadrený. Po laparoskopii nastáva skoré zotavenie a návrat k normálnej aktivite.

Laparoskopia s varikokéli - realizovateľnosť metódy a jej účinnosť

Varikély medzi mužmi sú diagnostikované v priemere na 36%, z ktorých 20-90% (výskumné údaje od rôznych autorov) odhaľujú rôzne porušenia spermatogenézy a bilaterálnu varikokélu - azoospermiu. Kŕčové žily celulárneho plexu semenníka a spermatického kordu u 25% pacientov s mužskou neplodnosťou sú najpravdepodobnejšou príčinou tohto patologického stavu.

V súčasnosti najčastejšie používané chirurgické techniky pre varikokélu sú laparoskopická chirurgia a modifikovaná mikrochirurgická ligácia testikulárnej žily v Marmare. Väčšina urológov andrologov sa domnieva, že chirurgická liečba tejto patológie je hlavnou metódou prevencie a jedným z najdôležitejších štádií liečby mužskej neplodnosti.

Laparoskopia pre varikokélu

Príprava na operáciu

Po vyšetrení pacienta na ochorenie a jeho súhlasu s chirurgickým zákrokom pomocou laparoskopie odporúča urologista-chirurga vhodnú prípravu na chirurgickú liečbu.

Zahŕňa tieto štúdie:

 1. Klinické a biochemické krvné testy a analýza moču.
 2. RTG hrudníka a EKG.
 3. Krvné testy pre skupinu a Rh faktor, hepatitídu, RW a HIV infekciu.
 4. Analýzy prítomnosti urogenitálnych infekcií pomocou PCR.
 5. Bakteriologické vyšetrenie sekrécie moču a prostaty (u osôb starších ako 13 - 15 rokov).
 6. Klinická a laboratórna analýza semennej tekutiny (ejakulátu).
 7. Spermogramy (u osôb starších ako 13 - 15 rokov).
 8. Ultrazvuk genitourinárneho systému s ultrazvukovou dopplerografiou ciev v miešku.

Okrem toho, vzhľadom na možnosť zhoršenia funkcie semenníkov v pooperačnom období, aj v prípade, že nedošlo k porušeniu spermatogenézy pred operáciou, prípravok na laparoskopickú chirurgickú operáciu pre varikokéli by mal zahŕňať 10-14-dňový priebeh antioxidačnej liečby. Patria medzi ne lieky "Vitamax plus s antioxidantmi" (1 kapsula 1 denne denne alebo každý druhý deň), "Triovit" (1-2 kapsuly denne), "Antiox Plus Plus" (1 kapsula pred jedlom s množstvom vody a pridanie vitamínu E), "Three-Vi-Plus" (1 tabletu 1 denne). Posledné dve lieky sa neodporúčajú deťom do 12 rokov.

V predvečer operácie v popoludňajších hodinách nemôžete jesť, je dovolené piť iba ne-sýtené vody a čaj. Preháňadlo a čistiaci klyzmik sa podáva cez noc, čo sa opakuje ráno intervencie. V dopoludňajších hodinách nie je možné nielen jesť, ale aj piť.

O etiológii a patogenéze, ako aj o diagnostike kŕčových žíl v semenite si prečítajte náš predchádzajúci článok: Varicocele.

Podstata operačnej technológie

Po vstupe pacienta do operačnej jednotky anesteziológ monitoruje funkčnosť srdca (elektrokardiografia), pulznú frekvenciu a saturáciu krvného kyslíka (pulznú oximetriu) na pracovnom stole a stanoví intravenózne podávanie potrebných roztokov a prípravkov. Potom sa uskutoční kombinovaná endotracheálna anestézia a potom začne operácia.

Schéma laparoskopického zákroku pre testikulárnu varikokélu

Priamo laparoskopia pre varikokélu technicky pozostáva z niekoľkých etáp.

Zavedenie pneumoperitonea a revízia brušnej dutiny. Prostredníctvom ihly Veress sa predná časť brušnej steny prepichne a do brušnej dutiny sa vstrekuje oxid uhličitý. Potom sa ihla odstráni a v oblasti horného okraja pupočníkového prstenca sa do dutiny brušnej dutiny zavedie trubica s priemerom 5 až 10 mm cez incíziu kože v brušnej dutine. Prichádza laparoskop a pomocou laparoskopie brušných orgánov sa zistí topografická poloha semennej (testikulárnej) žily.

Anestéziológ privedie pacienta do pozície Trendelenburg, pre ktorú sa celý operačný stôl opiera o smer hlavy. To prispieva k posunutiu čreva a ďalších orgánov nahor. Ďalej, pod vizuálnou kontrolou, pri použití laparoskopu podobným spôsobom, sú inštalované ďalšie dve ďalšie trubice s priemerom 10 mm a 5 mm (na zavedenie chirurgických manipulátorov) - v oblasti iliakálnej oblasti a pozdĺž strednej línie nad pubisom.

Poskytovanie prístupu k cievnym zväzkom. Nad semennou semenou používajúcou monopolárnu koaguláciu, ktorá ustupuje 3 až 4 cm od vnútorného kruhu inguinálneho kanálika, sa otvorí parietálna vrstva peritonea

Implementácia mobilizácie cievneho zväzku. Celý cievny zväzok (artéria, testikulárna žila a lymfatické kanály) je mobilizovaný disektorom (nástrojom na "tupé" oddelenie tkanív bez poškodenia) vo vzdialenosti 1,5 až 3 cm.,

Izolácia lymfatických ciev, aby sa zabránilo ich poškodeniu. Lymfatické cievy sú tiež oddelené disektorom z cievneho zväzku a odstránené z cievneho zväzku.

Ligácia semenníkov. Arteriálna oblasť je starostlivo a presne oddelená od vaskulárneho zväzku a zvyšné tkanivá spolu s žilami sú viazané závitom - "nalepené" alebo pripnuté pomocou titánovej spony.

Ukončenie operácie. Chirurgický zákrok sa ukončí zastavením krvácania z malých ciev a kontrolou úplného odtoku venóznej krvi z testikulárnych ciev. Posledne uvedený je vykonávaný stlačením zodpovedajúcej časti škriatka. Potom sa plyn vyberie z brušnej dutiny, rúrky sa odstránia a stehy sa nanášajú na kožu.

Priemerná dĺžka operácie je 45-50 minút.

Zotavenie po laparoskopii

Okrem obvyklých pooperačných komplikácií, ktoré sú prakticky vylúčené počas chirurgického zákroku pomocou tejto techniky, takéto závažné negatívne dôsledky ako:

 1. Porušenie intestinálnej motility (pareze) prvý deň po operácii, ktorá sa vyskytuje pomerne často a je ľahko zastavená.
 2. Opakovaná varikokéla, ktorá (podľa vedeckej literatúry) súvisí s prítomnosťou žilových žíl a je 3%.
 3. Vývoj hydrocele (kvapkanie varlata), spojený hlavne s poškodením lymfatických ciev v čase ich výtoku alebo opuch okolitých tkanív, sprevádzané stláčaním lymfatických kanálikov. V tomto prípade nie je potrebná chirurgická intervencia, ak je vzorka Valsalva negatívna a podľa ultrazvukových štúdií Dopplera nie je žiadny reverzný krvný tok, to znamená renálny testikulárny reflux;
 4. Testikulárna atrofia s príležitostným prekrížením semennej tepny.

Pooperačná rehabilitácia je zameraná na obnovenie celkového stavu pacienta a na odstránenie hlavných klinických následkov spôsobených kŕčovými žilami spermií a testikulárneho plexu.

Ihneď po laparoskopii a po dobu 2-3 týždňov je potrebné nosiť tesné tavenie alebo použiť zátkovú trubicu na semenníky. Ide o špeciálny obväz v podobe obväzu, ktorý umožňuje udržať orgány šorka v zdvihnutej polohe.

Revitalizácia pacienta sa uskutočňuje druhý deň po operácii. Počas 3-5 dní je povolená len neintenzívna a krátkodobá prechádzka s pomerne dlhými prestávkami na odpočinok. Počas prvého mesiaca po operácii by mala byť fyzická námaha obmedzená - telesná výchova, dlhá chôdza, beh, skákanie sa neodporúča. Prípustná fyzická aktivita vo vzťahu k zdvihovej hmotnosti by nemala presiahnuť 5 kg. Neodporúča sa navštíviť bazén, vaňu a saunu, ako aj plávanie v studenej vode.

Okrem toho v dôsledku prevádzkovej traumy a možnosti (aj keď veľmi zriedkavé) rozvoja orchopatie a / alebo narušenej spermatogenézy (kvôli dočasnému zhoršeniu prietoku krvi) spojenému s cirkulujúcou hypoxiou semenníkov sa odporúča zahájiť farmakoterapiu druhý deň po operácii. Musí pokračovať najmenej tri mesiace - to je obdobie vzniku družobných plavidiel.

Liečba liekov zahŕňa určenie príjmu z prvých dní jedného z vyššie uvedených antioxidantov a od 10. dňa pooperačného obdobia - protidoštičkové látky a liečivá zlepšujúce mikrocirkuláciu. Najvýhodnejšími z nich sú pentoxifylín a jeho analógy - Trental, Agapurin a Arbiflex. Predpísané sú 100 mg dvakrát denne (upravené podľa veku) s 10-dňovými kurzami mesačne po dobu najmenej 3 mesiacov.

Ak v neskoršom období zotavenia zostávajú hrubé venózne uzliny, ktoré nie vždy zmiznú a nie okamžite, predpisujú sa venotoniká a látky na ochranu pred vpichom - Detralex 1 tableta dvakrát denne po dobu 1 mesiaca. V prípade klinického účinku je liek predpísaný na ďalší 1 mesiac, ale pri nižšej dennej dávke (1 tableta), po ktorej sa odporúča užívať escuzan (12 až 15 kvapiek trikrát denne) alebo prípravky na báze Ginkgo biloba.

Ak nedôjde k žiadnej pozitívnej dynamike, pokiaľ ide o údaje o spermograme počas šiestich mesiacov, s cieľom zlepšiť spermatogenézu sa odporúča zahrnúť do liečebného programu kurzy hyperbarickej okysličenia a ožarovania miešku pomocou impulzného infračerveného laseru s nízkou intenzitou. Rehabilitačný proces by sa mal uskutočniť pod kontrolou spermogramov a Dopplerovho ultrazvuku. Po chirurgickom zákroku varikokély a pred narodením požadovaného počtu detí pacientom by mal androgol pozorovať.

Preto laparoskopická chirurgická technika na liečbu kŕčových žíl celulárneho plexu sa vyznačuje určitými výhodami v porovnaní s otvorenými operačnými technikami - kozmetickým účinkom a mierne menším percentom negatívnych dôsledkov.

Značný počet lekárov ju zároveň odmieta. Toto je založené na:

 • pochybnosti o spoľahlivosti rozdielu v počte komplikácií;
 • potreba používať pri laparoskopickej chirurgii endotracheálnu anestéziu, ktorá je spojená s vyšším rizikom v porovnaní s lokálnou a spinálnou anestézou používanou v mikrochirurgickej metóde a otvorenou varikokelektómii;
 • neskoršia pooperačná aktivácia pacientov;
 • potrebu dlhšieho pobytu v nemocnici;
 • použitím nákladného laparoskopického zariadenia.

Všetky tieto faktory spôsobujú, že laparoskopická technika tejto patológie je podľa ich názoru nákladná, nepraktická a neoprávnená. Ona a metóda mikrochirurgickej ligácie testikulárnej žily sú metódami voľby dvojstrannej varikokély.

Liečba varikokély s laparoskopickou varikoklektémiou: podstata a účinnosť postupu

Varikokéla je ochorenie, pri ktorom dochádza k predĺženiu a preťahovaniu kožných žilových žiliek. Chirurgická intervencia sa považuje za hlavnú liečebnú metódu a laparoskopická chirurgia sa najčastejšie vykonáva s varikokélou.

Vínne tvarované cievy sú nevyhnutné na dodávanie krvi semenníkov a odtok tekutín z nich. S varikokélou vo zväzku ciev sa objavuje rast deformovaných tkanív, takže krv je poslaná do plexusov plexu a nie do semenníkov. Varikokéla je diagnostikovaná v priemere u 15-20% mužov. Pri 80% ochorenia sa nachádza v ľavom semenníku, v iných prípadoch je pravdepodobnejšie diagnostikovanie bilaterálnej možnosti.

Indikácie pre operáciu s varikokélou

Varikokéla nemá jasné symptómy a väčšinou prebieha asymptomaticky v prvej fáze. Sekrety fungujú normálne. Na druhom mieste už existuje bolestivá bolesť v mieche, testikulárna deformácia a sexuálna dysfunkcia. V dôsledku toho nie je zabezpečený normálny prísun krvi do semenníkov, a preto je znížená produkcia buniek spermií. Po dlhom sedení alebo státie, intenzívny fyzický tréning v miešku sú nepríjemné pocity a bolesť. V tretej etape už boli pozorované atrofické procesy v pohlavných žľazách.

Varikokéla neovplyvňuje močenie a erekciu, ale ovplyvňuje schopnosť mužov počať dieťa. Približne 35% ochorenia vyvoláva neplodnosť. Ak človek spozoruje zmeny v miešku, bolesť alebo zhutnenie by mal navštíviť urológ.

Pri chirurgickom zákroku na varikokéli sa laparoskopia priraďuje v závislosti od závažnosti ochorenia a jeho príznakov.

Chirurgický zákrok je potrebný:

 • pričom sa znižuje veľkosť semenníkov postihnutého semenníka. V takom prípade sa pri varikokéli predpisuje laparoskopická chirurgia bez ohľadu na prítomnosť bolesti a iných symptómov. Je potrebné zlepšiť fungovanie semenníkov.
 • v prítomnosti varikokély u chlapcov vo veku 12-18 rokov s poklesom veľkosti semenníkov a bolesti semenníkov.

Prečo laparoskopia?

Varikokéla sa ošetruje rôznymi chirurgickými metódami. Táto operácia podľa Ivanisevič, mikrochirurgická varikokelektómia, embolizácia, laparoskopia. Najčastejšie sa používa varikokelektómia pomocou laparoskopu.

Laparoskopická chirurgia pre varikokélu má mnoho pozitívnych aspektov:

 1. Ľudia s rýchlym obnovením. Operácia prispieva k návratu úplnej sexuálnej funkcie počas prvého týždňa. V zdravých spermiách dochádza tiež k výraznému zvýšeniu. Táto kvalita operácie sa používa na zlepšenie koncepcie. S varikokéli je laparoskopia najefektívnejším spôsobom ako bojovať proti tejto chorobe. Táto operácia umožňuje človeku vrátiť sa do svojho bežného života bez akýchkoľvek zmien v sexuálnej sfére. Operácia 50% vedie k zlepšeniu kvality chudobných spermií.
 2. Dobrá tolerancia tela. Laparoskopia je pacientom lepšie tolerovaná ako mikrochirurgia varikokély a iné operácie na korekciu kŕčových žíl.
 3. Minimálne komplikácie. Neexistujú prakticky žiadne komplikácie po laparoskopii s varikokéliou (nie viac ako 4%). Za menej ako 1% dochádza k poraneniu brušných orgánov a tiež v 1%, môže dôjsť k traumy semenníkov.
 4. Krátka anestézia. Dôležitou výhodou je výber, pri ktorom anestézia vykonala laparoskopiu. Po operácii sa muž rýchlo vráti do svojich zmyslov, pretože používajú všeobecnú krátku anestéziu. Nemá negatívne účinky na mozgovú kôru. Dlhodobé pôsobenie anestetík má negatívny vplyv na mozgovú kôru. Preto nemôžete stráviť viac ako 3 dlhé anestézie počas celého života. V súčasnosti sa vyriešila otázka, ako sa anestézia vykonáva laparoskopicky. Operácia sa vykonáva krátko v celkovej anestézii a nedochádza k porušeniu nervových zakončení.
 5. Rýchlosť eliminácie varikokély. Choroba nemôže byť úplne vyliečená pomocou liekov. A po inštalácii titánových sponiek nie je potrebná žiadna ďalšia farmakoterapia. Pacient vyžaduje len liečbu antiseptickými zraneniami.
 6. Nedostatok kozmetických porúch. Rany sa rýchlo vyliečia a ponechajú len malé škvrny, ktoré sa čoskoro vyriešia.

Na rozdiel od tradičného spôsobu chirurgického zákroku podľa Ivanisevič sa vykonáva laparoskopická varikokelektómia s minimálnym poškodením kože. V brušnej oblasti sa vykonáva len niekoľko prepichnutí. Veľmi často sa táto metóda porovnáva s mikrochirurgickou operáciou, v ktorej sa vykoná 3-5 cm rez a spermatický kord sa cez ňu odreže a potom pomocou operačného mikroskopu sa žila liguje s lamelami. Mikrochirurgická sublingválna varikokelektómia a laparoskopia sú naozaj podobné mnohými spôsobmi. Ich trvanie je približne rovnaké, syndróm bolesti je mierne vyjadrený. Po laparoskopii dochádza k oživeniu tela trochu skôr.

S varikokéli sa laparoskopia vykonáva bez rezov, dĺžka stehu je 0,7 mm. Relapsy sa vyskytujú iba v 2% prípadov (ak sa vykonáva subinvinálna varikoklelektómia, toto riziko sa zvyšuje z 10% a vyššie). Ak je operácia vykonaná skúseným lekárom, potom poškodenie lymfatických ciev je vylúčené výskyt takých komplikácií ako je zápal semenníkov (orchitída) semenníka alebo jeho prívesku (epididymitída) alebo hydrocele (hydrocele). Na rozdiel od otvorenej a mikrochirurgickej varikokély chirurgia pomocou laparoskopu umožňuje obehové dráhy.

Druhy laparoskopie

S varikokéli sa používa niekoľko typov laparoskopie zameraných na vykonanie diagnostických opatrení a na odstránenie ochorenia.

 • Diagnostiku. Vykonáva sa v ťažkých situáciách na určenie stavu tkaniva. V miernych prípadoch sa takáto operácia nevyžaduje, určuje sa stav žíl pomocou ultrazvuku a palpácie semenníkov.
 • Operatívny. Určené na excíziu testikulárnej žily. Súčasne sa na začiatku operácie okamžite vykoná diagnostika, takže sa nevykoná predbežná diagnostická laparoskopia.
 • Ovládanie. Potreba takejto operácie nastáva v prípadoch rekurentnej varikokély. V tomto prípade sa pri odstraňovaní varikokély vstrekuje videokamera laparoskopicky do brušnej dutiny, čo umožňuje zistenie príčiny zhoršenia stavu človeka.

Príprava operácie a jej implementácia

Laparoskopia je jednoduchá a bezpečná metóda na odstránenie varikokély. Má minimálne komplikácie a osoba po nej sa rýchlo vráti do normálneho životného štýlu. Keď je laparoskopická operácia varikokély priradená pacientom s cystami obličiek, inguinálnymi herniami, recidivujúcou chorobou.

Pred operáciou laparoskopického varikokély sa musí muž podstúpiť štandardné lekárske vyšetrenie na klinike týždeň pred operáciou. Toto je všeobecná analýza moču a krvný test na vírusy ľudskej imunodeficiencie, hepatitídu. Ak sa neukážu žiadne kontraindikácie, pacient bude pripravený na laparoskopiu.

Postupujte nasledovne:

 • 8 hodín pred operáciou nejedzte ani nepite (dokonca ani vodu). Ak je predpísané používať lieky, umyte ju dúškom vody.
 • Je potrebné varovať lekára o všetkých užívaných liekoch.
 • Pred operáciou vykonajte čistiacu klyzmiku.
 • Napriek tomu, že laparoskopická varikokéliu vylučuje priamy kontakt s tibiánskou oblasťou, je nevyhnutné odstrániť vlasy z pohlavných orgánov a pohlavných orgánov tak, aby sa ich častice nedostali do tela počas operácie.

Ako funguje táto operácia?

Laparoskopia s varikokéli sa vykonáva v celkovej anestézii. Operáciu možno vykonávať pri lokálnej anestézii, ak nie sú žiadne komplikácie. Pod akej anestézie sa vykonáva laparoskopia, lekár rozhodne. Počas operácie sa pacient nachádza na chrbte. Telo pacienta je zvýšené o 15 stupňov, aby sa premiestnili niektoré orgány brušnej dutiny, aby sa uľahčila penetrácia do spermatického kábla. Pacientovi sa podá všeobecná anestézia, lekár vykoná tri päťmilimetrové prepichnutie v brušnej dutine a na brušnej oblasti sú inštalované 3 trokary (chirurgické nástroje vo forme dutých tubusov pre penetráciu do ľudského tela). Sú vložené cez špeciálne prepichnutie v brušnej dutine.

Každý prvok sa nachádza na konkrétnom mieste. Prvý trokar s rozmermi 10 milimetrov je umiestnený v oblasti pupočníkového krúžku. Do nej je vložený laparoskop (mikrokamera na tenkom tubule). S jeho pomocou si môžete na obrazovke prezrieť, čo sa deje vo vnútri a vykonať operáciu. Dve ďalšie trokarové veľkosti 5 milimetrov sú umiestnené na oboch stranách pupočníkového krúžku. Sú určené na predstavenie nástrojov.

Pomocou vrcholu ihly cez prepichnutie pod pupku sa brušná dutina naplní oxidom uhličitým pre bezpečnejšiu prácu lekára. Je vložená kamera a používa sa na vyhľadanie a kontrolu testikulárnej žily.

Na obrazovke lekár určí oblasť s viacerými uzlami. Rozšírené žily spermatickej šnúry sú izolované a zviazané. Na oboch stranách zostavy je nádoba zachytená svorkami. Jeho okraje sú upevnené špeciálnymi držiakmi z titánu, ktoré nedovoľujú, aby zväzok papiera znovu rástol, čo znižuje riziko opakovania.

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE! Vo všeobecnosti sa laparoskopické odstránenie varikokély uskutočňuje niekoľkými spôsobmi. Jedná sa o tvrdnutie testikulárnych žíl, mini-balónikov a špeciálnych špirál, ktoré blokujú testikulárnu žilu. Ale najprogresívnejším spôsobom je použitie titánových zátvoriek, ktoré nie sú odmietnuté telom.

Po lepení priložte postihnutú oblasť k stene zdravého plavidla a krv sa nasmeruje na orgán. Po ligácii žíl sa steny membrán spermickej šnúry. Potom sa odstránia trokary, stehy sa šiť a na ne sa aplikujú antiseptické obväzy. Pri tejto laparoskopickej operácii sa považuje za kompletnú a pacient sa prepraví do oddelenia. Pacienti sa často zaujímajú o otázku: ako dlho trvá chirurgická laparoskopia pre varikokélu. Štandardná dĺžka trvania procedúry je 45 - 60 minút.

Ako sa vykonáva laparoskopická operácia varikokély, zobrazí sa nasledujúce video.

Doba zotavenia po laparoskopickej varikokelektómii

Po chirurgickom zákroku sa pacient v nemocnici dlhodobo nevyžaduje. Nasledujúci deň je prepustený. Koľko dní je v nemocnici po laparoskopii závisí od veku. Čím starší je muž, tým dlhšie bude adaptačné obdobie.

Ak sa laparoskopia vykonala na varikokéli, po operácii sa výkon po troch až štyroch dňoch vráti, sexuálna funkcia po 6 dňoch. Úplné zmiznutie stôp po operácii sa vyskytne za 2 týždne. Konečné využitie trvá približne mesiac. Počas tejto doby je potrebné navštíviť flebologistov, aby kontrolovali regeneráciu tela.

Akýkoľvek chirurgický zásah je stresom pre telo a morálnym a psychologickým testom pre muža. Prírodné otázky pacientov sú: koľko je v nemocnici po laparoskopii, čo sa môže jesť, čo robiť.

Ak chcete urýchliť zotavenie a predchádzať komplikáciám, potrebujete vedieť, koľko dní môžete umyť po laparoskopii, keď máte povolené vystúpiť z postele, ako nahrať telo.

Po operácii je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel:

Po niekoľkých hodinách máte možnosť piť, a večer môžete jesť jedlo. Počas dňa sa držte na posteli. Po laparoskopii by sa nemali umývať alebo zvlhčovať obväzy počas 48 hodín.

Pacienti potrebujú vedieť, kedy vstať a koľko liečí po laparoskopii na nemocničnom lôžku. Zvyčajne po niekoľkých hodinách môžete už vstať a pohybovať sa samostatne. Pacient je zvyčajne vybitý nasledujúci deň. Lekár musí vysvetliť, kedy môžete umyť po laparoskopii doma.

V budúcnosti potrebujete odpočinúť s najmenšou únavou. Silné a dlhodobé obnovenie rýchlosti spánku. V jedle nebude človek obmedzený, ale je lepšie sa oprieť o ovocie, zeleninu, zeleninu, mliečne výrobky.

Je zakázané nosiť pevnú a syntetickú bielizeň, zdvíhacie závažia. Nie je možné odstrániť miesto prepichnutia žiadnou masťou. Keď zistíte, o koľko sa môžete umyť po laparoskopii, treba mať na pamäti, že by ste sa počas týždňa nikdy nemali kúpať. Súčasne však môžete otrieť mokrým uterákom bez toho, aby ste sa dotkli oblasti, na ktorej bola operácia vykonaná.

Otázka, koľko môžete robiť športy po laparoskopii, sa rieši v každom prípade individuálne. Zvyčajne po operácii po dobu dvoch týždňov nemôžete robiť kulturistiku, zdvíhanie závažia a činky, vylúčené triedy na bare. Len malé množstvo fyzickej aktivity je povolené. Toto plávanie, gymnastika, rýchle chôdze.

Je možné robiť aktívne športy po laparoskopii? Toto sa môže vykonať až v deň 21 po operácii. V priebehu mesiaca vynechal cyklistiku, atletiku a bežal.

Spolu s otázkou, koľko po laparoskopii je nemožné hrať šport, muži majú záujem, keď môžu mať sex. Táto otázka je lepšie sa s lekárom skontrolovať, ale zvyčajne je intimný život povolený minimálne 2 týždne. Úplné zotavenie zdravých spermií a ich normálna koncentrácia v spermiách sa vyskytne až za niekoľko mesiacov.

Bude závisieť od dodržiavania všetkých lekárskych predpisov, koľko po laparoskopii bude musieť ležať v nemocnici a ako rýchlo sa telo obnoví.

Po vyšetrení sa lekár rozhodne, ktorý deň po laparoskopii môžete umyť, mať sex a hrať šport. V prípade potreby môže obdobie predĺžiť.

Ale napriek vysokej účinnosti operácie, po ňom sú nepríjemné dôsledky pre zdravie človeka. Ide o pretrvávajúce bolesti v šourku, riziko neplodnosti, relaps, pokles sexuálnej funkcie. V počiatočných štádiách, hematómy, vylučovanie dojčenia, hyperémia a sčervenanie tkanív, hnisavé vypúšťania sa môžu pozorovať v miestach punkovania. V neskoršom období sa rozvíja lymfóza, hydrocele, rekurentná varikokéla.

Ale zvyčajne, pri plnom dodržiavaní pooperačných pravidiel as pomocou modernej medicínskej technológie operácie sa riziko komplikácií a relapsov znižuje na nulu. Ak sa vyskytnú nejaké komplikácie, lekár predpíše dopplerografiu a spermie. A podľa výsledkov týchto diagnostik môže byť odoslaná na opätovnú prevádzku.

V prípade varikokély, mikrochirurgickej operácie, chirurgického odstránenia podľa Ivanisevičovej laparoskopie nie je ľahký test pre muža v akomkoľvek veku, napriek tomu, že nie je príliš traumatický a prechádza pomerne ľahko. Malo by sa však vykonávať s cieľom zachovať zdravie mužov a získať potomkov, inak hrozí riziko smrti sexuálnej žľazy a človek sa stane sterilným.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Aká je podstata metódy embolizácie maternice?

Materské tepny - je hlavným zdrojom krvného zásobenia maternice. Súčasne maternica dostáva krvné zásobenie z iných tepien. Rozsiahla arteriálna siet 'umožňuje udržiavať kompletný krvný obeh v maternici, dokonca aj v prípade úplného zastavenia prietoku krvi cez hlavné tepny maternice.

MCH v krvi

MCH je indikátorom priemerného obsahu hemoglobínu v červených krvinkách. Takáto analýza dokáže poskytnúť lekárovi presnejšie informácie o tom, či má pacient anémiu (anémia) a akú formu má.Indikácie pre analýzuV závislosti od množstva červených krviniek v krvi a od množstva hemoglobínu v nich sa stanoví rýchlosť prívodu kyslíka do všetkých orgánov a systémov tela.

Nízka zrážanlivosť krvi

Za normálnych podmienok je krv stále v kvapalnom stave. Ak je nádoba poškodená, častice tkaniva vstupujú do krvného obehu, proces zrážania krvi sa spustí. To tvorí trombus, ktorý upcháva poškodenú oblasť.

Čo je rekanalizácia krvnej zrazeniny?

obsah

Recanalizácia trombu (jeho eliminácia) môže byť prirodzená a umelá, spôsobená užívaním liekov alebo chirurgickým zákrokom. Svojím charakterom je opakom takzvaného kanalizačného systému, v ktorom sa zrazenina "stáva obývanou" v nádobe a začína preháňať spojivovým tkanivom, v ktorom sa tvoria dutiny, a vyvíjajú sa do nových nádob.

Aké je riziko prolapsu mitrálnej chlopne?

Jednou z najčastejších patologických ochorení srdca je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Obvykle práca srdca vyzerá takto. Ľavé predsiene sú stlačené na uvoľnenie krvi, v tomto čase ventil opúšťa a krv prechádza do ľavej komory.

Stenóza artérií dolných končatín: príčiny vývoja, metódy liečby

Pre plné fungovanie ľudského tela sa vyžaduje hladké fungovanie jeho obehového systému. Prostredníctvom malých a veľkých plavidiel sa krv prepravuje do všetkých vnútorných orgánov.