Laserová koagulácia sietnice je operácia vykonaná pri lokálnej anestézii. Deväťdesiat percent pacientov sa môže pochváliť, že táto manipulácia je pokojná. Moderné lekárske technológie dokážu s maximálnou presnosťou ovplyvniť postihnuté oblasti. Výsledkom tejto operácie je mierna deštrukcia proteínu sietnice, ktorá ďalej vedie k utesneniu postihnutej oblasti.

Pri včasnom vykonávaní postupu choroba prestáva pokročiť.

Reštriktívna laserová koagulácia sietnice sa uskutočňuje v zdravotníckom centre a trvanie operácie nie je dlhšie ako dvadsať minút. Na pacienta sa nosí špeciálna šošovka, ktorej účelom je nasmerovať laserové lúče na požadovanú vrstvu podložky. Ovplyvnené oblasti sú fixované koagulantmi. Obdobie zotavenia a vytvorenie určitej pevnosti spojenia trvá približne dva týždne. Počas tejto doby je akákoľvek fyzická aktivita zakázaná, pretože môže narušiť proces obnovy.

Expozícia laserom vedie k prudkému zvýšeniu teploty, čo spôsobuje zrážanie

Laserová koagulácia sietnice

Laserová koagulácia sietnice, čo to je? Periférna profylaktická laserová koagulácia (PPLC) je účinok zameraný na posilnenie zón nachádzajúcich sa na okraji. Navyše, postup môže byť použitý ako prekážka pre vytvorenie oddelenia oka oka. Samotná technika je založená na určitom účinku na zúžené oblasti sietnice. Laser vykonáva spájkovanie sietnice v problémových oblastiach. Hlavnou úlohou koagulácie je normalizovať krvný obeh viditeľných orgánov a zlepšiť proces vybavenia sietnice živinami.

Odborníci v tejto oblasti tvrdia, že toto opatrenie je potrebné v šesťdesiatich percentách prípadov. Nevykonanie preventívnych opatrení môže viesť k nezvratným dôsledkom. PPLC je preventívne opatrenie určené na zachovanie zdravia zrakových orgánov.

Ak potrebujete laserovú expozíciu

Treba poznamenať, že laserová koagulácia sietnice je jediným preventívnym opatrením určeným na zachovanie zrakovej ostrosti. Bohužiaľ, dnes neexistujú analógy tejto techniky. Prevádzka by sa mala vykonávať v týchto prípadoch:

 • diagnostika anomálií očných žíl;
 • trombóza centrálnej retinálnej žily;
 • vzdelávanie na sietnici oka;
 • oddelenie sietnice;
 • ochorenia spojené s nadmerným rastom krvných ciev;
 • rezanie optického nervu.

Skôr než kontaktujete odborníkov, stojí za to vedieť o množstve kontraindikácií. Takže laserová intervencia sa neodporúča ľuďom s nasledujúcimi diagnózami;

 • krvácanie v podklade;
 • opacita optických šošoviek;
 • neovaskularizácia dúhovky;
 • nadmerné oddelenie sietnice;
 • tehotenstvo.
Laser má veľmi vysokú presnosť a používa sa na vytvorenie adhézie medzi sietnicou a choroidom

Príčiny odlúčenia sietnice

Nasledujúce príčiny môžu spôsobiť odtrhnutie očnej sietnice: krátkozrakosť, výskyt rôznych nádorov, poškodenie živín a mechanické poškodenie. Výsledkom je napätie mriežky a uskutočnenie medzery. Prostredníctvom vytvorených prestávok kvapalina v sklovitom tele padá pod sietnicu, kde sa začne hromadiť. Takéto oddelenie môže viesť k narušeniu prívodu krvi do očnej banky.

Spôsob činnosti

Liečba sietnice laserom sa môže uskutočniť niekoľkými spôsobmi. Konečná metóda závisí od lokalizácie patológie. Princíp fokálnej koagulácie založený na jedinom vystavení laserovej lézie. Na rozdiel od toho, metóda reštrikčnej koagulácie spočíva v tom, že koagulanty sa aplikujú postupne, čím vzniká určitý okruh stredu mriežky. Panretinal expozícia sa vykonáva v niekoľkých bodoch.

Na vykonávanie laserovej koagulácie môže byť dnes v mnohých zdravotníckych zariadeniach. Pred operáciou pacientka kvapka do očí špeciálnej kompozície, ktorá podporuje rozšírenie žiaka a má vo svojom zložení anestetikum. Po začiatku pôsobenia anestetika sa pacient umiestni pred laserové zariadenie a pevne zatlačí hlavu na špeciálne miesto. Oko by malo byť zamerané na určitý bod, po uplynutí ktorého sa zariadenie nastaví.

Etapy prevádzky sú plne sledované na špeciálnej obrazovke. Počas operácie sa mnohí pacienti sťažovali na jasné blesky, ale to neovplyvnilo ich budúcnosť. Priemerná dĺžka takejto operácie trvá v priemere tridsať minút. Po dokončení môže odborník ihneď vyhodnotiť výsledok. Po diagnostikovaní je pacient poslaný domov.

Degeneratívne procesy v sietnici sú najčastejšie pozorované u pacientov s vysokou a strednou myopiou.

Existujú určité obmedzenia po laserovej koagulácii sietnice. Napríklad experti odporúčajú v prvých dňoch opustiť opotrebovanie optických šošoviek a okuliarov, ako aj akúkoľvek činnosť súvisiacu s napätím orgánov zraku. Laserová liečba ochorení orgánov zraku je jednou z najlepších metód zameraných na zlepšenie videnia a obnovenie krvného obehu.

Výhody metódy

Spôsob laserovej koagulácie má nasledujúce výhody:

 1. Žiadne riziko infekcie a rôzne zranenia, pretože postup sa vykonáva bez priameho kontaktu s fundusom.
 2. Bezbolestnosť techniky, ako aj absencia modrín počas samotnej operácie a počas rehabilitačného obdobia.
 3. Počas procedúry sa používa lokálna anestézia, ktorá minimalizuje dôsledky spojené s kardiovaskulárnym systémom.
 4. Ak chcete vykonať tento postup, môžete byť v počiatočných štádiách tehotenstva, ale ak takáto potreba vznikne, mali by ste sa poradiť s ošetrujúcim lekárom.
 5. Operácia sa vykonáva na ambulantnej báze, čo znamená, že po prijatí všetkých potrebných opatrení môžete okamžite ísť domov.

Zapálením sietnice laserom je operácia, ktorej výsledok v deväťdesiatich percentách prípadov je úspešný. Ale niekedy sa pacienti obrátia na špecialistov len v extrémnych štádiách exacerbácie.

Je tiež veľmi dôležité, aby jediný zásah nebol vždy dostatočný na dosiahnutie určitého účinku. Ďalším faktorom, ktorý môže viesť k opätovnému zásahu, je podozrenie z možného relapsu.

Možné komplikácie

Negatívne účinky retinálnej PPLK očnej bulvy sú takmer nulové. V zriedkavých prípadoch výskyt konjunktivitídy a opacity v očné prostredie. Zvyšné komplikácie môžu spôsobiť nepríjemné pocity, ktoré sú vyjadrené horíkom a sčervenaním očí, ale tieto účinky nie sú nebezpečné.

Laserová koagulácia očí je bez krvi a trvá len krátky čas až 20 minút.

Konjunktivitída je jeden zo vzácnych javov, ku ktorým dochádza po koagulácii laktám očnej sietnice. Je to zápal sliznice oka. Vyjadruje sa silným pocitom pálenia, opuchom očných viečok a roztrhnutím. V pokročilom štádiu alebo po infekcii sa objaví hnis. V prípade choroby by ste mali okamžite kontaktovať oftalmológa, aby ste získali potrebné odporúčania a predpisovanie liekov.

Nebezpečné účinky zahŕňajú opacity v optickom médiu očnej bulvy. Tento problém si vyžaduje dôkladný prístup a diagnostiku. Dôsledky, ktoré môže spôsobiť patológia, sú strata videnia. Preto je dôležité začať liečbu včas.

Obdobie rehabilitácie

Napriek tomu, že po koagulácii sietnice laserom nie je rehabilitácia, existuje niekoľko odporúčaní, ktoré vyžadujú bezchybnú implementáciu. Po niekoľkých hodinách, po postupe, pôsobenie kompozície, ktoré rozširuje žiak končí. Potom vízia začína zotavovať a získava svoju predchádzajúcu ostrosť. Tento okamih môže byť sprevádzaný podráždením a začervenaním očnej gule. Príznaky zmiznú po určitom čase a nevyžadujú žiadne opatrenia.

Počas rehabilitačného obdobia je zakázané viesť vozidlá, ako keď sú oči napnuté, môžu sa vytvoriť medzery v zrastoch. Dostať za volantom je len dva týždne po operácii. Slnečné okuliare sa odporúčajú počas celého tohto obdobia.

Po vykonaní laserovej koagulácie sietnice je pooperačné obdobie dva týždne, v ktorom by ste sa mali zdržať nasledujúcich činností:

 • Cvičenie v posilňovňach a fitnescentrách;
 • zdvíhanie záťaží a záťaží;
 • Vplyvy, ktoré spôsobujú pádu, vibrácie a tras sú prísne zakázané.
 • vizuálne záťaže sa neodporúčajú (pracujú na počítači, sledujú televíziu, používajú telefóny a tablety);
 • je potrebné sa zdržať používania alkoholu, potravín s vysokým obsahom soli a veľkých objemov kvapalín;
 • návštevnícke pláže, otvorené rybníky, bazény, kúpele a sauny.

Po zavedení koagulačného postupu očnej gule existuje malé riziko spojené s výskytom iných lokalizácií, s dystrofickými cievami a pravdepodobnými ruptúrami. Osoby diagnostikované s diabetom odporúčame, aby po ukončení procedúry starostlivo sledoval stav očí.

Aby sa predišlo potrebe návštevy oftalmológa mesačne. Preventívne monitorovanie by sa malo vykonávať počas obdobia až šiestich mesiacov. V budúcnosti môžete obmedziť svoju návštevu v kancelárii okulára až raz za štvrťrok. Prevencia očného hrdla zohráva významnú úlohu pri identifikácii nových miest s degeneráciou tkanív retikulárnej oblasti, ako aj pri jej zriedení a prasknutí. Toto opatrenie je navrhnuté tak, aby včas zabránilo možným následkom operácie.

Laserová koagulácia sietnice pomáha zlepšovať a chrániť videnie, zlepšuje prietok krvi, bráni odlúčeniu sietnice

záver

Dnes vo veku počítačovej technológie a neustáleho pokroku sú ľudské orgány zvlášť vystavené rôznym chorobám. Takže trávenie času za obrazovkami telefónov a notebookov má negatívny vplyv na vizuálne orgány.

Vedúci predstavitelia medicíny, dôrazne odporúčajú venovať väčšiu pozornosť vášmu telu. Pri najmenšom podozrení na akúkoľvek patológiu v tele by ste mali ihneď vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc.

Laserová koagulácia je jedinou a najúčinnejšou metódou riešenia mnohých patologických zmien v očnej gule. Nezabudnite však, že výsledok, ktorý ste dosiahli, nie je stabilný. Kvalita videnia sa môže výrazne zhoršiť, ak zanedbáme jednoduché preventívne pravidlá a každoročné odborné vyšetrenie.

Laserová koagulácia sietnice: možnosti, chirurgia, rehabilitácia

Laserová koagulácia sietnice je operácia vykonaná pri lokálnej anestézii a ľahko tolerovaná pacientmi. Moderné vybavenie umožňuje nasmerovať lúč presne na miesto patologických zmien. Výsledkom laserovej expozície je koagulácia (čiastočná deštrukcia) retinálnych proteínov. To spôsobuje "spájkovanie" problémovej oblasti a zastavuje progresiu ochorenia av niektorých prípadoch vedie k jej vyliečeniu.

Indikácie na operáciu

Laserová koagulácia sa vykonáva s nasledujúcimi ochoreniami očí:

 • Retinálna dystrofia. Choroba môže byť dedičná alebo získaná. Vyjadruje sa v porážke fotoreceptorových buniek. Jednou z možností rozvoja ochorenia je retinoscháza - oddelenie periférnej sietnice. S touto patológiou je najsľubnejšie "spájkovanie" problémových oblastí.
 • Cievne choroby tela. Laserová koagulácia sa môže použiť iba v určitých prípadoch, napríklad na zabránenie neovaskularizácii (vaskulárna proliferácia).
 • Retinopatia je lokálna oblasť zriedenia vrstvy sietnice. Vyskytujú sa z rôznych dôvodov a spravidla sa nevyjadrujú u dospelých. Avšak takéto vylepšenia môžu následne spôsobiť prerušenie, preto v niektorých prípadoch je posilnenie sietnice predpísané laserovou koaguláciou.
 • Oddelenie sietnice. Hoci je často výsledkom určitých procesov, zvyčajne sa považuje za samostatnú chorobu. Jedným z častých prejavov odlúčenia je mriežková dystrofia, pri ktorej pretrhnutie a ztenčovanie sietnice je medzi prepletenými vymazanými (naplnenými) nádobami. Dáva mu vzhľad siete, mriežku.

Kontraindikácie laserovej koagulácie sietnice

Operácia sa neuskutočňuje v nasledujúcich prípadoch:

 1. Choroby, ktoré vedú k narušeniu priehľadnosti oka, napríklad katarakta. Chirurg jednoducho nebude schopný vidieť problémové oblasti dostatočne jasne. Ak chcete vykonať laserovú koaguláciu, musíte najskôr vyliečiť základné ochorenie.
 2. Vysoký stupeň odlúčenia sietnice. V tomto prípade laserová koagulácia nepovedie k pozitívnemu výsledku.
 3. Krvácanie. Krvácanie môže tiež narušiť jasné zobrazovanie. Ak je to jednorazový výskyt, je lepšie počkať, kým sa krv nevyrieši.
 4. Glióza stupňa III a vyššie. Toto ochorenie je nahradenie retinálnych fotosenzitívnych buniek prvkami spojivového tkaniva. Laserová koagulácia v tomto prípade nemôže pomôcť.

Je to dôležité! Tehotenstvo nie je kontraindikáciou pre operáciu. Laserová koagulácia môže byť vykonaná až do 35-36 týždňov. Niektoré ženy ju potrebujú na výkon prirodzeného pôrodu. Riziko roztrhnutia sietnice sa zvyšuje s rozmarmi, takže ak existuje taká pravdepodobnosť, lekár odporúča použitie cisárskeho rezu. Na zvládnutie koagulácie je potrebné nielen odporúčanie od očného lekára, ale aj povolenie od gynekológa.

Priebeh prevádzky

Intervencia sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii. Do oka pacienta sa vnesie anestetikum, ktoré začne okamžite pôsobiť. Postup sám osebe je bezbolestný, no uvedenie špeciálnych šošoviek môže spôsobiť nepríjemné pocity.

Priebeh operácie zriedka prekračuje 15 minút. Po prvé, lekár opäť preskúma pacienta, pretože predtým rozšíril žiakov o atropín. Následkom toho padne bolesť a umiestni šošovku do oka. Vyzerá to ako okulár mikroskopu. Tým sa zabráni nedobrovoľnému pohybu očí a laserový lúč sa presne zameria na problémovú oblasť.

Pacient bude vidieť laserovú činnosť ako záblesky jasného svetla. Zvyčajne nespôsobujú žiadne ťažkosti, ale niektorí pacienti si všimnú mierne brnenie, závrat alebo nevoľnosť. Operácia prebieha v sede. Lekár sa nachádza pred pacientom a nasmeruje laser na problémové oblasti. Samotné oko je pevne upevnené a lúč na zdravú sietnicu je vylúčený.

Po operácii doktor odstráni objektív. Pacient je pozvaný na niekoľko minút sedieť, aby sa dostal k zmyslom. Potom je odvezený do oddelenia.

Pooperačné obdobie

Po operácii zostane účinok dilatujúcich kvapiek žiaka. Ak sa tento postup vykonal iba v jednom oku, potom to len ťažko ovplyvní víziu pacienta. Napriek tomu sa v tomto stave neodporúča dostať za volant.

V závislosti od toho, či sa operácia vykonáva v súkromnej alebo verejnej zdravotníckej inštitúcii, môže pacient opustiť nemocnicu v deň jej prevádzky alebo v priebehu 3-5 dní. Druhá možnosť, aj keď trvá určitý čas, je vhodnejšia, lebo v priebehu pooperačného obdobia lekár každodenne skontroluje, ako sa vylieči sietnica a zdravotná sestra bude pochovať všetky potrebné prípravky.

Ak v súkromnej ordinácii máte povolené odísť okamžite po operácii, nemali by ste sa ponáhľať. Stojí za to čakať 2-3 hodiny, kým sa ukončí účinok instilovaných prípravkov a nevráti sa zvyčajná jasnosť videnia. A v každom prípade je lepšie požiadať niekoho z príbuzných alebo priateľov, aby vás vyzdvihli z kliniky a odviezli vás domov.

Počas prvých hodín po operácii sa môže normálne vyvinúť mierny opuch a začervenanie. Tieto príznaky zvyčajne zaniknú sami. Proces obnovy sietnice trvá približne 2 týždne. V tejto dobe je žiaduce opustiť:

 • Činnosti súvisiace s pádmi, trasením, vibráciami;
 • Silné vizuálne zaťaženie, práca na počítači;
 • Užívanie alkoholu, fajčenie;
 • Zdvíhanie závažia, fyzická námaha;
 • Sklon alebo spánok v polohe, kde je hlava pod nohami.

Je dôležité vyhnúť sa prechladnutiu, pretože operované oko je náchylné na zápal. Počas obdobia zotavovania je lepšie odmietnuť navštíviť veľké množstvo ľudí, najmä detských skupín.

Možné komplikácie po laserovej koagulácii

Najčastejším dôsledkom operácie je zápal spojiviek. Na profylaxiu lekár predpisuje kvapky (napríklad Tobrex), ak je pacient v nemocnici, odborníci budú sledovať ich vstup a stav očí. Ak zápal stále začal, je možné použiť špeciálne kúpele, antibiotiká vo vnútri.

Opakované odlupovanie je tiež bežné. K tomu dochádza vtedy, keď základná príčina ochorenia nie je vylúčená alebo ju v zásade nemožno vylúčiť. Relaps sa liečí rovnakou metódou - laserovou koaguláciou sietnice.

Niekedy po operácii dochádza k poruchám zraku. Môžu sa ihneď vyvinúť a prechádzať po tom, ako opuch začne alebo začne nejaký čas neskôr. Pacient môže byť narušený zúžením vizuálnych polí, výskytom jasných škvŕn alebo bodov pred očami. Každý prípad vyšetruje lekár oddelene, priradia sa individuálne odporúčania. Je to dôležité! Ak sa ocitnete v takýchto príznakoch, mali by ste okamžite konzultovať s odborníkom.

U niektorých pacientov sa po operácii vyskytuje fenomén suchého oka. Súvisí to s tým, že sa nevytvorí dostatočné množstvo slznej kvapaliny, v dôsledku čoho dochádza k pocitom pálenia, nepríjemným pocitom, ktorý prechádza, ak zívate. Tento príznak sa ľahko zastaví pomocou špeciálnych kvapiek, najmä Systane Balance, ktoré pomáhajú obnoviť ochrannú lipidovú vrstvu.

Ostatné zmeny sú zriedkavé a sú najčastejšie výsledkom pôsobenia lasera, ale o progresiu základnej choroby. Aby sa im zabránilo, odporúča sa aspoň raz do roka navštíviť oftalmológa a vykonať štúdiu fundusu.

Cena, činnosť v rámci politiky OMS

Náklady na laserovú koaguláciu dosahujú v priemere 7 000 až 10 000 rubľov na posilnenie sietnice v jednom oku. Cena nezahŕňa pobyt v nemocnici a lieky. Náklady ovplyvňujú umiestnenie kliniky, použité zariadenie.

Pri kontakte s verejným lekárskym zariadením je možné túto operáciu vykonať zadarmo. Aby mohol dostať takúto pomoc, pacient musí prísť na svojho očného lekára na vyšetrenie a dostať odporúčanie do nemocnice, ktorá vedie laserovú koaguláciu. Potom si môžete s chirurgom dohodnúť stretnutie. Vykoná ďalšiu kontrolu a stanoví dátum operácie.

Možno budete musieť počkať 1-2 mesiace, služba sa postupne robí. Počas tejto doby pacient bude musieť prejsť všetky potrebné testy a prišiel s ich výsledkami v určený deň. V súkromných organizáciách pacient spravidla volí čas a nevyžadujú sa žiadne vyšetrenia.

Recenzie pacientov

Väčšina pacientov oceňuje úroveň operácie a následky. Komplikácie sa vyskytujú v prípade nedodržiavania lekárskych predpisov a oneskorenia postupu.

Počas niekoľkých hodín po operácii sa zrak obnoví, pacient sa môže vrátiť k normálnemu životu, berúc do úvahy obmedzenia odporúčané lekárom. Je to veľmi výhodné pre pacientov. V recenziách poďakujú svojim lekárom, sú spokojní s vylepšeniami, ktoré sa dosiahli.

Niektoré ženy podstupujú postup, ktorý je v pozícii. Idú na to s cieľom rodiť samostatne, bez použitia cisárskeho rezu. Problémy so sietnicou sa zvyčajne objavia len pri plánovanej kontrole. Pre ženy, ktoré si nevšimli žiadne nepríjemné príznaky spojené s videním, je to šok. Preto považujú za príležitosť rýchlo a bezbolestne posilniť sietnicu ako skutočný všeliek.

Dôležité nie je odložiť operáciu až do posledného trimestra. Okrem toho sa najčastejšie hovorí o periférnej laserovej koagulácii sietnice (je to retinochizácia, ktorá má malý účinok na videnie a je často diagnostikovaná náhodou). Účinok laseru je obmedzený extrémnymi poliami fotosenzitívnych buniek, čo minimálne ovplyvňuje schopnosť vidieť a stav pacienta.

Laserová koagulácia sietnice je jednoduchá operácia, ktorá má dôležitú terapeutickú a profylaktickú hodnotu. Po zriedkavých komplikáciách a ak dodržiavate všetky odporúčania lekára, môžu byť minimalizované.

Laserová koagulácia sietnice

Osoba vníma viac ako osemdesiat percent informácií prichádzajúcich zvonka cez zrakové orgány. Preto je také dôležité zachovať zdravie očí. Problémy v oblasti životného prostredia, nezdravá strava, zlyhania v každodennom režime, stres a zlé návyky, ako aj neustále používanie elektronických prístrojov vedú k tomu, že zaťaženie viditeľných orgánov sa neustále zvyšuje. V dôsledku toho trpí hlavný prvok očnej štruktúry, sietnice.

Čo je sietnica?

Sieťka je hlavným prvkom štruktúry orgánov zraku, citlivého obalu, ktorý pokrýva celú vnútornú dutinu očí. To dáva príležitosť vnímať svetelné impulzy. Okrem toho je sietnica druhom sprostredkovateľa, ktorý zabezpečuje interakciu nášho optického systému a vizuálnych rozdelení v mozgu. Inými slovami, je to sietnica, ktorá prijíma, spracováva a prenáša vizuálne informácie.

Možné problémy so sietnicou by sa mali zvážiť, ak sa videnie výrazne zhorší v krátkom časovom období. Dôvodom okamžitej návštevy lekára by mal byť "dvojitý" obraz, rozmazanie a neurčitosť obrazu, objavenie sa zvláštnych "iskier", "midges" alebo "piesku", ako aj závraty a migrény.

Jednou z najčastejších ochorení sietnice je jej dystrofia. Toto je ničenie tkanív sietnice. Rizikom sú nielen starší ľudia, ale aj tí, ktorí utrpeli poškodenie očí alebo hlavy, a tiež trpia systémovými cievnymi ochoreniami.

Prečo sa vyvinie retinálna dystrofia a ako je plná?

Rôzne faktory môžu viesť k dystrofickým zmenám v sietnici. Preto v dôsledku porúch v cievnom systéme orgánov zraku alebo všeobecnej imunity môže začať proces zjazvenia tkanív. Mnohí odborníci spájajú vývoj dystrofických javov s nerovnováhou v strave a so zlými návykmi, najmä fajčením a pitím alkoholu. Sieťka môže trpieť v dôsledku vírusových ochorení, ak pacientovi nebola poskytnutá včasná a kvalifikovaná lekárska pomoc.

Diabetes, vysoký krvný tlak, srdcové choroby a metabolické poruchy môžu tiež viesť k dystrofickým zmenám v sietnici.

V prípade, že pacientovi bola diagnostikovaná dystrofia sietnice, potrebuje okamžitú lekársku pomoc. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie vrátane odlúčenia sietnice (odlúčenie).

Takzvané "fotopsie" - výskyt "zábleskov", "iskier" a "blesk" pred očami môže naznačovať nástup odtrhnutia sietnice. Mali by ste tiež venovať pozornosť "muchám" pred vašimi očami v kombinácii s tzv. "Weissovým krúžkom" - bahnitým pásmom zaoblených obrysov. Na začiatku odlúčenia môže byť označené konštantné "závoj" pred očami, rýchle zhoršenie videnia, skreslenie obrysov objektov a ich veľkostí.

Oddelenie sietnice zvyčajne začína od okraja, ale v priebehu času ovplyvňuje jeho centrum, ktoré je plné úplnej straty videnia. Preto je potrebné vykonať opatrenia už vtedy, keď sa objavia prvé príznaky retinálnej dystrofie. Najčastejšie lekári odporúčajú laserovú koaguláciu.

Nedávno sa laserová koagulácia stala čoraz bežnejšou chirurgickou intervenciou. Tento postup má predovšetkým profylaktickú hodnotu, pretože pomáha predchádzať trhaniu alebo oddeľovaniu sietnice počas jeho dystrofie, ako aj pomáha zlepšovať prietok krvi a zvyšuje zrakovú ostrosť. V súčasnosti je koagulácia považovaná za jeden z najefektívnejších postupov pri liečbe ochorení sietnice.

Indikácie postupu

Koagulácia s laserom je indikovaná pri mnohých ochoreniach zraku.

 1. S dedičnou alebo získanou retinálnou dystrofiou, v dôsledku ktorej sú fotoreceptorové bunky ovplyvnené. Aby sa zabránilo vzniku periférneho odlúčenia sietnice, ktoré sa často vyvíja v dôsledku dystrofie, problémové oblasti sa utesnia laserom.
 2. S cievnymi ochoreniami tela. Postup napríklad pomôže zabrániť tzv. Neovaskularizácii - inými slovami, rastu ciev.
 3. S retinopatiou - výskyt lokálnych oblastí zriedenia vrstvy sietnice. Tento jav sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, ale zvyčajne sa u dospelých pacientov nevyjadruje. Avšak retinopatia môže ďalej viesť k pretrhnutiu, a preto odborníci v takýchto prípadoch často predpisujú laserovú koaguláciu.
 4. S oddelením sietnice. Zvyčajne sa vyvíja v dôsledku iných ochorení, ale považuje sa to za samostatný vážny problém.

Kontraindikácie na operáciu

Podobne ako akýkoľvek chirurgický zákrok, laserová koagulácia má svoje vlastné kontraindikácie, pri ktorých sa postup neodporúča alebo by sa mal neskôr odložiť.

Pri katarakte a iných ochoreniach, ktoré vedú k narušeniu transparentnosti očných médií, môže oftalmológ jednoducho nevidieť postihnuté oblasti. Preto pred vykonaním koagulácie laserom musíte najskôr vyliečiť základné ochorenie.

Pri zanedbanom oddelení sietnice bude postup jednoducho zbytočný, takže laserová koagulácia sa nevykonáva. Krvácanie (krvácanie) môže byť tiež závažnou prekážkou pre koaguláciu, pretože zabraňuje očnému chirurgovi vyšetriť problémové oblasti. Ak je krvácanie jednorazové, postup sa vykonáva po vyriešení krvi.

A nakoniec, keď je fotosenzitívna bunka sietnice nahradená spojivovým tkanivom, stupeň III gliózy a vyššie, koagulácia jednoducho nepomôže riešiť tento problém, takže nemá zmysel vykonávať ho.

Je pozoruhodné, že tehotenstvo nie je absolútnou kontraindikáciou pre laserovú koaguláciu. Postup sa môže vykonať u pacientov takmer po narodenie. Navyše sa odporúča, aby niektoré ženy mali, ak sa rozhodnú porodiť prirodzene bez toho, aby sa uchýlili k cisárskym rezom. V tomto prípade sa zvyšuje riziko poškodenia sietnice počas pokusov, a preto je koagulácia účinnou prevenciou. Samozrejme, pred vykonaním postupu by pacienti mali konzultovať gynekológa.

Výhody laserovej koagulácie

Laserová koagulácia sa vykonáva ambulantne. Nie je potrebný žiadny špeciálny výcvik. Postup je bezkontaktný, a preto bez krvi a nevyžaduje dlhý čas (jedna relácia trvá maximálne dvadsať minút). Keďže sa používa lokálna anestézia kvapiek, úľavu od bolesti nie je zaťaženie vnútorných orgánov a systémov pacienta. Počas niekoľkých hodín po operácii sa pacient môže vrátiť do normálneho životného štýlu a pozorovať len malé časové obmedzenia.

Ako funguje táto operácia?

Základom laserovej koagulácie je účinok argónového laserového lúča na obmedzený priestor sietnice. Pod ich vplyvom v tejto zóne dochádza k miestnemu zvýšeniu teploty, v dôsledku čoho dochádza k procesu koagulácie (koagulácie) tkanív. Vzhľadom na to, že tento proces je veľmi rýchly, krvácanie sa nevyskytuje a ošetrené oblasti sa doslova "spájajú" s choroidom.

Postup sa vykonáva v miestnej anestézii kvapiek v sede. Anestetikum okamžitého účinku a kvapôčky, ktoré rozširujú žiak, sa vnášajú do oka pacienta, čo umožňuje dostatočný prístup aj do tých najťažšie dostupných oblastí sietnice.

Potom je na oči pacienta inštalovaný špeciálny objektív, vďaka ktorému laserové žiarenie môže preniknúť do očnej gule a bude presne zamerané na problémovú oblasť. V tomto štádiu môže pacient pocítiť trochu nepohodlie. Treba poznamenať, že šošovka tiež bezpečne fixuje oko tak, aby laserový lúč nepoškodil zdravú sietnicu.

Chirurg riadi proces vykonávania zákroku pomocou stereomikroskopu. Koagulácia sa môže uskutočňovať v obmedzených oblastiach sietnice a kruhovo pozdĺž jej obvodu - v každom konkrétnom prípade všetko závisí od indikácií. Počas procesu argónový laser zahrieva povrch sietnice, "prilepí" ju ku cievnemu dnu. Koagulačné body pôsobia ako "nechty", ktoré udržiavajú tkanivá pri roztrhnutí a lúpaní. Celkový lekár môže urobiť až tri stovky cauterization.

Akcia laseru samotného pacienta bude vidieť ako jasné záblesky svetla. Pacienti spravidla nemajú žiadne nepríjemné pocity, aj keď niektorí sa sťažujú na mravčenie, závrat a nevoľnosť. Po ukončení operácie doktor odstráni objektív. Pacient musí chvíľu sedieť a zotaviť sa.

Charakteristiky pooperačného obdobia

Po určitú dobu po operácii sa zachová pôsobenie dilatujúcich kvapiek žiaka. V prípade, že koagulácia bola vykonaná iba na jednom oku, nebude mať takmer žiadny vplyv na videnie. Avšak aj v tomto prípade, pred tým, ako sa žiak vráti do normálu, je potrebné dbať na to, aby sa nevykonávali činnosti vyžadujúce pozornosť a rýchlosť reakcie.

V závislosti od konkrétnej nemocnice, súkromnej alebo verejnej, operácia bola vykonaná, pacient môže opustiť lekársku inštitúciu buď okamžite, alebo za niekoľko dní. Druhá možnosť je zvyčajne vhodnejšia, pretože doktor je schopný vykonávať každodenné kontroly stavu sietnice a monitorovať jej proces hojenia. Aj zdravotná sestra bude pochovať všetky potrebné prípravky.

Väčšina súkromných kliník umožňuje pacientom opustiť steny zariadenia v priebehu niekoľkých hodín po koagulácii laserom. Odborníci odporúčajú odísť domov po dvoch alebo troch hodinách, keď sa znova obnoví obvyklá zraková ostrosť. Okrem toho je v každom prípade lepšie požiadať svojich priateľov alebo príbuzných, aby vás vzali z klinickej ordinácie.

Vo väčšine prípadov sa v prvých hodinách po operácii objaví malý opuch a začervenanie. Tieto príznaky sú považované za úplne normálne a odísť na vlastnú päsť.

Celá sietnica sa zotaví približne za dva týždne. Počas tohto obdobia je žiaduce dodržiavať rad obmedzení. Predovšetkým sa zrieknite aktivít, ktoré sú spojené s vibráciami, trasením alebo pravdepodobnosťou pádu. Znížte vizuálne zaťaženie na minimum, strávte čo najmenej času na počítači. Nepijte alkohol a nefajčite a tiež sa zrieknite iných stimulantov. Nepozerajte sa do kúpeľov, solária, sauny. Neodporúča sa zdvíhanie závažia a vystavenie vážnej fyzickej námahe. Nakoniec sa neohýbajte ani nespia do polohy, kde sú nohy nad hlavou.

Je veľmi dôležité vyhnúť sa nachladnutiu, pretože operované oko je veľmi zraniteľné voči akýmkoľvek zápalovým procesom. Počas tohto obdobia je lepšie odmietnuť návštevu preplnených miest.

Možné komplikácie a následky

Tak ako pri akejkoľvek operácii, môže koagulácia sietnice spôsobiť komplikácie. Jedným z najčastejších nežiaducich účinkov je zápal spojiviek. Je ľahšie ho zabrániť, než ho liečiť, a preto ihneď po koagulácii sa odporúča použiť určité kvapky. Ak sa začne zápalový proces, aplikujú sa antibiotiká.

Často dochádza aj k opakovanému oddeleniu sietnice. K tomu dochádza, ak postup nepomohol odstrániť základnú príčinu ochorenia. V prípade recidívy sa používa tá istá metóda - opakovaná laserová koagulácia.

Niekedy chirurgia môže spôsobiť rôzne poškodenia zraku. Môžu sa vyvinúť ihneď - a v takom prípade zmiznú po tom, čo opuch padne - alebo môžu začať nejaký čas neskôr. Pacient sa môže sťažovať na zúženie zorného poľa, vzhľad škvŕn alebo škvŕn pred očami. V tomto prípade je potrebná okamžitá lekárska pomoc.

Niektorí pacienti sa sťažujú na "syndróm suchého oka", ku ktorému dochádza po operácii v dôsledku nedostatočnej produkcie slznej tekutiny. Výsledkom je pocit pálenia a nepohodlie. Môžete ich zastaviť pomocou špeciálnych kvapiek.

Iné typy komplikácií sú veľmi zriedkavé. Spravidla nie sú vyvolávané pôsobením laserových lúčov, ale skutočnosťou, že základná choroba postupuje. Preto sa odporúča navštíviť očného lekára aspoň raz ročne. Pravidelné vyšetrenie oka je tiež zobrazené.

Vlastnosti laserovej koagulácie sietnice

Laserová koagulácia sietnice je postup, ktorý pomáha eliminovať patológie dystrofickej a degeneratívnej povahy, ktoré sa tiahnu do tohto prvku oka.

Tento typ operácie sa môže vykonať pred korekciou zraku laserom a má prípravný charakter.

V tehotenstve môže byť koagulácia laserom plánovaná operácia, ktorá znižuje riziko odlúčenia a poškodenia sietnice počas pôrodu, ak je to náchylné.

Čo je to táto operácia?

Laserová koagulácia (laserové spevnenie sietnice) je minimálne invazívny zákrok a je vykonávaná pri lokálnej anestézii.

Postup na oboch ociach trvá nie viac ako pol hodiny a vo väčšine prípadov nie je sprevádzaný bolestivými pocitmi.

Výsledkom koagulácie u pacientov je zhoršenie zraku (ak je spojené s oddelením sietnice) a samotné oddelenie sa zastaví.

Výhody a nevýhody postupu

Tento typ chirurgie má nasledujúce výhody:

 • nie je potrebná celková anestézia;
 • žiadne krvácanie počas postupu;
 • počas používania laseru sú vylúčené ďalšie zranenia, pretože fyzický kontakt s nástrojmi nedochádza;
 • rehabilitačné obdobie trvá jeden deň (hoci ďalšie obmedzenia sú prítomné ešte niekoľko týždňov);
 • pacient nemusí zostať v lekárskom zariadení na hospitalizáciu - môže okamžite opustiť kliniku po skončení procedúry;
 • Postup je možné vykonať (a dokonca aj preukázať) počas tehotenstva.

Indikácie pre

Laserová koagulácia je indikovaná pre také patologické stavy a ochorenia:

 • prerušenia a oddelenie sietnice;
 • makulárna dystrofia;
 • poškodenie sietnice, choroidu a sklovca;
 • diabetická alebo kongenitálna retinopatia, ktorá sa vyskytuje u predčasne narodených detí;
 • patologická proliferácia retinálnych ciev a hlavu zrakového nervu;
 • zápal cievneho systému sietnice, sprevádzaný krvácaním;
 • lézie makuly;
 • ochorenia sietnice, ktoré sa vyskytujú pri obštrukcii centrálnej oftalmickej žily.

Ďalšou indikáciou je lokálne odlúčenie sietnice počas tehotenstva.

Pri pôrode sa takéto porušenie môže vyvinúť z miestneho formulára na úplné oddelenie, preto je potrebné ho posilniť.

Súčasne sa vykonáva kauterizácia poškodených sietnicových ciev.

kontraindikácie

 1. Glióza z tretieho stupňa.
  Pri tejto chorobe sú fotosenzitívne bunky sietnice nahradené spojivovým tkanivom, čo má za následok zhoršenie videnia.
 2. Krvácanie do očnej gule.
  Toto je relatívna kontraindikácia: ak krvácanie pretrváva v priebehu času, operácia sa môže vykonať.
  Inak je potrebné komplexné liečenie takého symptómu a odstránenie príčiny.
 3. Separácia sietnice do veľkej miery.
 4. Rozmazaná a narušená transparentnosť šošovky, sklovitého tela a iných prostredí orgánov zraku v dôsledku rôznych patologických stavov vrátane katarakty.
  Pri eliminácii primárnej choroby spôsobujúcej tieto poruchy je laserová koagulácia povolená po odstránení nepriehľadností.

Príprava pacienta

Pred operáciou prechádza pacient diagnózu, počas ktorej sú detekované oftalmologické ochorenia, ktoré vyžadujú koaguláciu laserom.

Pred operáciou sa anestetický očný roztok a kvapky na dilatáciu žiaka zakrývajú v očiach pacienta.

Ďalej je hlavica pacienta pevná a do pracovného oka sa vloží zlatý trojramenný objektív Goldman, pomocou ktorého sa laser vedie a pozerá sa na fundus.

Ako sa vykonáva koagulácia?

Po trojrozmernom zrkadlovom šošovke sa cez ňu inštaluje oko, laserový lúč pôsobí na sietnicu a jej cievy.

Súčasne má pacient zriedka bolesti, ktoré sú viac ako brnenie.

Súčasne vizuálny systém vníma laser ako jasné svetlo bliká.

Smer laserového lúča je riadený lekárom, ktorý sedí oproti pacientovi.

Na jedno oko môže trvať až 15 minút, po ktorom je šošovka odobratá a inštalovaná na druhom oku.

Po ukončení operácie si pacient môže zvyknúť na nové optické vnemy a odpočívať v špeciálne určených oblastiach.

Alebo sa môže ihneď vrátiť domov, pretože po operáciách nie je poskytnutá ďalšia doba rehabilitácie v nemocnici.

Pooperačné obdobie a obmedzenia

V pooperačnom období do dvoch týždňov (a najmä počas prvých 2-3 dní) je potrebné úplne obmedziť:

 • používanie alkoholu;
 • akékoľvek pohyby a akcie spojené s trasením, vibráciami alebo fyzickým stresom;
 • riadenie auta;
 • sledovanie televízie, čítanie a používanie počítača alebo iných elektronických gadgetov;
 • ohýba sa dopredu a dlho zostane vzpriamený.

Počas nasledujúcich niekoľkých týždňov bude pacient musieť prejsť niekoľkými kontrolami na tej istej klinike, kde bola operácia vykonaná.

Počas tohto obdobia bude potrebné pochovať niekoľko typov oftalmických kvapiek na rôzne účely (lieky proti bolestiam, antiseptiká, keratoprotektory).

Počas 2-3 týždňov je lepšie vyhnúť sa chôdzi na ulici, najmä ak bola operácia vykonaná počas chladnej sezóny.

To môže byť plné vývoja nachladnutia a zápaly slizničných očí, ktoré sa vyskytujú na tomto pozadí, môžu spomaliť proces hojenia alebo viesť k ďalším negatívnym následkom.

To platí aj pre infekčné očné ochorenia, najmä konjunktivitídy, ktoré sa ľahko prenášajú z človeka na človeka.

Preto počas regenerácie po koagulácii je lepšie zdržať sa návštevy preplnených miest.

Možné komplikácie

 1. Zápal spojivky.
  Na zabránenie takýmto následkom sú protizápalové kvapky a antibiotiká predpísané ako profylaxia, aby sa eliminoval zápal na pozadí aktivity patogénnych baktérií.
 2. Vývoj syndrómu suchého oka.
  Takéto porušenie nastáva v dôsledku porušenia slznej vrstvy počas operácie, zvlhčujúce kvapky pomáhajú predchádzať takýmto následkom.
 3. Opakované oddelenie sietnice.
  Vyskytuje sa v prípadoch počiatočného silného odlúčenia alebo keď nie je možné určiť a odstrániť hlavnú príčinu odlúčenia.
  V takýchto prípadoch môže byť potrebná opätovná koagulácia.
 4. Znížená zraková ostrosť, najmä v tme.
  Takýto príznak je pozorovaný ako jeden z prvých, ale môže sa rozvinúť aj o niekoľko dní neskôr, keď pooperačný edém začne ustupovať.
 5. Vývoj katarakty iglaukoma.
  Katarakta sa vyskytuje, ak je poškodenie spôsobené laserovým lúčom šošovky, môže sa objaviť glaukóm, ak dôjde k silnému opuchu tkanív, ktoré zároveň blokujú cesty odtoku vnútroočnej tekutiny.
 6. Rušenie obrysu žiaka.

V zriedkavých prípadoch sa môžu vyskytnúť krvácanie do sietnice, oddelenie sklovca a poškodenie optického nervu. V takýchto prípadoch je potrebné ďalšie ošetrenie.

Náklady na prevádzku v Rusku

Priemerná cena takéhoto postupu pre jedno oko je od 6 000 do 8 000 rubľov.

S miestnymi oddeleniami na rôznych miestach sa náklady na operáciu môžu zvýšiť až na 15 000 rubľov.

Na niektorých klinikách môže laserová koagulácia stáť niekoľko desiatok tisíc rubľov.

Preto v takýchto prípadoch má vždy zmysel prežiť menej drahé ponuky.

V Rusku je možné takúto operáciu vykonať zadarmo. K tomu musíte vyšetriť oftalmológ na klinike, kde sa pacientovi podá odporúčanie na operáciu.

Hlavnou nevýhodou tejto služby je čakacia doba: niekedy môže fronta prísť až pol až dva mesiace po prieskume.

Preto v prípade závažného porušenia, ak je potrebné čo najskôr vykonať operáciu, táto možnosť nebude fungovať.

Recenzie pacientov

"Bol som konfrontovaný s potrebou laserovej koagulácie, keď som bol vyšetrovaný pred korekciou videnia.

Špecialista povedal, že predtým je potrebné odstrániť malé detaily sietnice a keďže tento postup nie je v porovnaní s opravou veľmi nákladný, rozhodol som sa bezodkladne podstúpiť takúto liečbu.

Samotná operácia bola celkom bolestivá, pretože som mala takú manipuláciu s ocím.

Rehabilitácia prebehla bez problémov a o mesiac som bola pripravená na hlavnú operáciu. "

Polina Vnuková, Korolev.

"Počas štvrtého mesiaca tehotenstva som musel vykonávať laserovú koaguláciu, keď sa náhodou ukázalo, že som mala jedno oko.

Spočiatku mi bola ponúknutá voľná možnosť, ale bola tu šanca, že budem musieť čakať viac ako mesiac, ale neskôr som nechcel vykonávať operáciu, preto som si vybral platenú kliniku.

Pocit počas postupu bol nepríjemný, ale nedošlo k žiadnej bolesti a oko sa rýchlo zotavilo. "

Elena Karbysheva, Angarsk.

Užitočné video

Toto video predstavuje proces laserovej koagulácie sietnice a pacientova revízia operácie:

Laserová koagulácia sietnice sa uskutočňuje podľa indikácií a nevyžaduje vážnu prípravu a rehabilitačné obdobie je pomerne krátke a vo väčšine prípadov sa pacienti nevyvinú komplikácie.

V niektorých prípadoch môže byť chirurgický zákrok opätovne vymenovaný, ale na pozadí zdravotných chýb nenastane.

Najčastejšie je to kvôli nedostatočnej účinnosti primárneho postupu, ktorý sa dá ľahko opraviť v ďalšej fáze korekcie.

Laserová koagulácia sietnice: cena, pooperačné obdobie, účinky

Laserová koagulácia je profesionálna bezkontaktná liečba sietnice. Metóda umožňuje dosiahnuť pozitívne výsledky pri centrálnom a periférnom zriedení sietnice, vaskulárnych léziách a výskyte nádorov.

Laserová koagulácia zabraňuje ďalšiemu odtrhnutiu a roztrhnutiu sietnice, čo je dobrá prevencia možných patologických zmien v podklade a novotvaroch. Tento postup je jediným liečením myopie a diabetickej retinopatie, retinálnej dystrofie súvisiacej s vekom, trombózy, angiomatózy a ďalších progresívnych degeneratívnych zmien.

Čo je to?

Posilnenie sietnice sa vykonáva pomocou špeciálneho prístroja - laserového koagulátora.

Použitie laseru umožňuje manipuláciu bez krvných a pohodlných pre pacienta, navyše vykonáva lokálnu anestéziu.

Technika spracovania je založená na úspešnej aplikácii argónového lasera. Koagulácia sa dosiahne lokálnou kauterizáciou choroidov sietnice pomocou hardwarového lúča.

Vďaka špeciálnemu šošovke preniká laserové žiarenie hlboko do oka a dosahuje ťažko dostupné a obmedzené oblasti sietnice.

Kvalita výsledku závisí vo veľkej miere od profesionality chirurga, ktorý vykonáva všetky potrebné manipulácie.

Opis postupu

Laserová koagulácia sietnice sa vykonáva na ambulantnej báze s použitím miestnej kvapkovej anestézie na rozšírenej žiale.

Procedúra trvá 20-30 minút, počas ktorých sa očná sietnica ošetruje lúčmi lekárskeho laseru s nízkou frekvenciou. Bolestivé pocity sú vylúčené, pacient pocíti len dotyk objektívu a vidí svetlo blikne.

Špicenie poškodených tkanív sa dosahuje miestnym zvýšením teploty na sietnici. Miesta retinálnych zlomov sú spojené špeciálnymi enzýmami. Po koagulácii sa pacientovi odporúča, aby zostal pod lekárskym dohľadom na nejaký čas.

Náklady na laserový koagulačný postup závisia od stupňa porúch obehu a od charakteru zmien na sietnici.

Priemerná cena v Moskve sa pohybuje od 5 000 do 30 000 rubľov, v závislosti od úrovne kliniky a kvality použitého zariadenia.

Recenzie tých, ktorí prešli koaguláciou s laserovým bodom, dosiahli stabilný pozitívny výsledok aj v najťažších situáciách - s rozsiahlym oddelením sietnice, ťažkou retinopatiou a nízkym videním. Táto technika pomohla mnohým počas tehotenstva - po ukončení procedúry sa ženám umožnilo prirodzené pôrode.

Výhody metódy

Aby sa dosiahla vysoká účinnosť laserovej koagulácie oka, lekár musí vykonať dôkladnú štúdiu o pacientovej anamnéze a aktuálnom stave svojho zraku. V pooperačnom období je sietnica citlivá na stres, takže je potrebné dať jej čas úplne regenerovať a obnoviť.

Fotky pred a po procedúre

Výhody laserovej koagulácie sietnice:

 1. Efektivitu. Postup je jednoduchý a rýchly, nevyžaduje prípravnú prípravu.
 2. Dostupnosť. Mnoho kliník získava vysokokvalitné laserové koagulátory, s ktorými ošetrujú oftalmologickí chirurgi.
 3. Minimálne vedľajšie účinky. Podľa štatistík sa 90% koagulácií vykonáva s maximálnym úspechom a efektívnosťou.

Pacient trávi v nemocnici iba jeden deň, po ktorom sa môže vrátiť domov. Pooperačné pooperačné obdobie je nevyhnutné dodržiavať pravidlá a odporúčania lekára.

Vedľajšie účinky

Negatívne účinky koagulácie sa môžu vyskytnúť, ak sa nesleduje počet kontraindikácií laserovej procedúry.

 • proces abnormálneho rastu ciev v očnej dúhovke - retinálna rubeóza;
 • rozsiahla hemoragická aktivita fundusu;
 • nízka priehľadnosť médií počas manipulácie s laserom;
 • vysoký stupeň odlúčenia očnej sietnice;
 • znížená zraková ostrosť pod 0,1 dioptrií;
 • stráca triedy 3 a 4.

Pre správne určenie koagulácie laserom je povinná predchádzajúca konzultácia kvalifikovaného retinológa. Špecialista starostlivo skúma pacienta - vykoná hardvérovú štúdiu fundusu, hodnotí hĺbku a veľkosť oblastí cievnych lézií. Pacienti s rizikom by mali pravidelne podstupovať oftalmologické sledovanie sietnice.

Pooperačné obdobie

Po operácii môže byť pacient po niekoľko dní narušený nepríjemným pocitom oka - pocit pálenia a pieskom, roztrhnutím a fotofóbiou, rozmazaným videním a inými.

Obdobie zotavenia trvá približne 10-14 dní, počas ktorých sa odporúča použitie symptomatickej protizápalovej liečby.

 • umožniť priamemu slnečnému žiareniu do očí;
 • sledovať televíziu;
 • pracovať na počítači;
 • nosenie šošoviek a okuliarov;
 • choďte do sauny;
 • dajte horúcu sprchu;
 • na pláži.

Počas pooperačného obdobia nie je zakázaná žiadna fyzická aktivita, počas tejto doby musíte viac relaxovať a monitorovať tlak. Pacientom sa odporúča nosiť tmavé slnečné okuliare, jesť správne, konzumovať menej tekutín a soli, prestať piť a fajčiť.

Strata videnia je strašná diagnóza a technologicky vyspelé a cenovo dostupné metódy vám pomôžu vyhnúť sa tejto situácii, z ktorých jedna je laserová koagulácia oka.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo robiť, ak prasknú nádoby na rukách

V bežnom prípade sa modriny na pažích a nohách vyskytujú v dôsledku modrín alebo hrboliek. Vlastne modrina alebo viditeľný hematóm je podliatina pod kožou, dutina, v ktorej sa nahromadila kvapalina alebo koagulovaná krv.

Protrombín: normálny

V ľudskom tele je konštantný pohyb krvi - životodarná tekutina, ktorá poskytuje výživu všetkým bunkám tela a metabolizmu. Dĺžka plavidiel je tisíc kilometrov a ich poloha je viac ako pol hektára.

Zastrešenie karotidových artérií

Oklúzia karotických artérií - čiastočná alebo úplná obštrukcia lúmenu karotických tepien dodávajúcich mozog. Môže mať asymptomatický priebeh, ale častejšie sa prejavuje opakovanou TIA, klinikou chronickej cerebrálnej ischémie, ischemickými mŕtvicami v bazéne stredných a predných mozgových artérií.

Stenóza renálnej artérie

Stenóza renálnej artérie je zúženie priemeru jednej alebo obidvoch renálnych artérií alebo ich vetiev, sprevádzané poklesom perfúzie obličiek. Stenóza renálnej artérie sa prejavuje vývojom renovaskulárnej arteriálnej hypertenzie (do 200 / 140-170 mm Hg) a ischemickej nefropatie.

Porušenie mozgového obehu

Porušenie mozgovej cirkulácie - patologický proces, ktorý vedie k obštrukcii krvného obehu cez cievy mozgu. Takéto porušenie je plné vážnych následkov, nie výnimky - smrteľného výsledku.

Ako zistiť váš pracovný tlak?

Krvný tlak (BP) je hodnota, ktorou sa meria sila, ktorou sa krv stlačí proti stenám krvných ciev. Pracovný krvný tlak je čisto individuálny indikátor. Závisí od faktorov, ktoré ovplyvňujú ľudské telo: psychický stav, denný čas, použitie látok, ktoré ho môžu ovplyvniť (čaj, kofeín, lieky).