Zápal hĺbok steny hlbokej svalovej vrstvy v žilách so súčasnou tvorbou krvných zrazenín sa nazýva tromboflebitídou hlbokých žíl dolných končatín. Táto patológia je komplikáciou ochorenia kiahne.

Podľa štatistiky najčastejšie dochádza k tromboflebitíde dolných končatín u žien. Lekári túto skutočnosť spájajú s tým, že nosia nepohodlnú obuv a používajú hormonálnu antikoncepciu. Tehotenstvo môže tiež vyvolať výskyt tromboflebitídy.

V závislosti od povahy toku sa líšia akútne, subakútne a chronické formy tromboflebitídy.

dôvody

Prečo sa vyskytuje tromboflebitída a čo je to? Tromboflebitída hlbokých žíl dolných končatín je zápalový proces, komplikácia ochorenia kiahne (jeho ďalšia fáza s nedbanlivým postojom k sebe). Táto oblasť je zapálená v dôsledku tvorby krvnej zrazeniny. Často je táto choroba jednostranná: ovplyvňuje sa len jedna holeň alebo stehno.

Faktory prispievajúce k tomuto ochoreniu:

 • genetická predispozícia;
 • dlhé státie alebo sedenie;
 • prísne odpočinok na lôžku po dlhú dobu;
 • anamnéza kŕčových žíl;
 • tendencia k zvýšeniu zrážanlivosti krvi;
 • onkologické ochorenia;
 • gestačný čas;
 • nadváhou;
 • starší a starší vek.

Tromboflebitída môže byť tiež klasifikovaná podľa formy toku:

 1. Akútna tromboflebitída sa vyvíja veľmi rýchlo, za niekoľko hodín;
 2. Chronická tromboflebitída sa vyvinie nepatrne a postupne a obdobia exacerbácie sa zriedka vyskytujú;
 3. Migrácia tromboflebitídy postihuje niekoľko ciev naraz. Nové ohniská zápalu sa objavujú pravidelne, ale časom úplne zmiznú bez toho, aby zanechali stopu.

Treba pamätať na to, že táto choroba je extrémne nebezpečná, pretože sa môže pacientovi vyskytnúť dve zlé veci: blokácia cievy a oddelenie krvnej zrazeniny a následný prenos do krvného obehu. Dôsledky takýchto javov môžu byť pre človeka smrteľné.

príznaky

Pri tromboflebitíde hlbokých žíl dolných končatín sú príznaky a liečba navzájom prepojené. Vo väčšine prípadov má pacient tieto znaky:

 1. Bolesť v nohe, kde sa vyvíja tromboflebitída. Často je teplota chorých končatín nižšia ako zdravá.
 2. Teplota tela stúpa silne, niekedy môže značka teplomeru dosiahnuť 40 stupňov.
 3. Nastáva opuch dolnej končatiny.
 4. Koža je bledá, koža sa stáva napnutá, napätá.

Lokalizácia trombózy môže byť tiež odlišná - hrudník, členok, bedra. Občas sa choroba vyvíja bez viditeľných príznakov - to vedie k ostrému komplikácii av budúcnosti aj k neočakávanej smrti.

Tromboflebitída: foto

Ako vyzerá hlboká žilová tromboflebitída dolných končatín, ponúkame prehliadanie detailných fotografií klinických prejavov.

diagnostika

Pred liečbou tromboflebitídy hlbokých žíl dolných končatín je potrebné vykonať kompetentnú diagnostiku. Lekár vás požiada, aby ste sa zobrali a preskúmali vnútornú a vonkajšiu stranu každej nohy z chodidla do slabín. Súčasne možno identifikovať také príznaky ochorenia:

 • opuchnuté povrchové žily;
 • opuch chodidiel a dolných končatín;
 • bledosť kože vo vybraných miestach;
 • bolestivá oblasť pozdĺž žily;
 • hypertermia (horúčka) jednotlivých oblastí kože.

Niekedy klinický obraz HVT neumožňuje diagnostiku jednoduchou identifikáciou symptómov a príznakov ochorenia. V takýchto prípadoch sa používajú zložitejšie diagnostické metódy:

 1. Ultrazvuk je metóda na detekciu krvných zrazenín v lúmene hlbokých žíl nohy. Najčastejšie používaná duplexná dopplerovská sonografia, pomocou ktorej môžete identifikovať krvné zrazeniny a posúdiť rýchlosť a smer prietoku krvi v cievach.
 2. D-dimér je látka uvoľnená do krvi počas degradácie (resorpcie) krvnej zrazeniny. Na normálnej úrovni je veľmi pravdepodobné, že v tele pacienta nie je žiadna trombóza a nie je potrebné žiadne ďalšie vyšetrenie (ultrazvuk žíl). Treba mať na pamäti, že zvýšený D-dimér v krvi nie vždy spoľahlivo indikuje HVT, pretože jeho hladina sa môže zvýšiť po operácii, traume alebo počas tehotenstva. Na potvrdenie diagnózy sa vykoná ďalšie vyšetrenie.
 3. Počítačová tomografia - metóda používaná na diagnostiku HVT je pomerne zriedkavá. Na detekciu krvných zrazenín v cievach sa intravenózne injekčne aplikuje kontrast a potom sa nasníma rad röntgenových snímok, ktoré sú spracované počítačom na získanie detailného obrazu.
 4. Venografia je metóda zobrazovania ciev zavedením kontrastného činidla do žíl nohy. Kontrast s prietokom krvi do hlbokých žíl a nárastom v nohe je možné zistiť pomocou röntgenového žiarenia. Táto metóda vám umožňuje identifikovať krvné zrazeniny v krvných cievach, keď krvný test na D-dimér a ultrazvuk nemohol potvrdiť alebo odmietnuť HVT.

Komplikácie HVT

Najnebezpečnejšou komplikáciou DVT je pľúcna embólia. Ak je oddelená embólia malá a blokuje tepnu s malým priemerom, najčastejšie nespôsobuje žiadne príznaky.

Ak krvná zrazenina pokrýva dostatočne veľkú cievu v pľúcach, môže sa vyvinúť:

 1. Dýchavičnosť a dýchavičnosť.
 2. Bolesť na hrudníku alebo nepohodlie.
 3. Kašeľ s vylučovaním krvi.
 4. Zrychlený alebo ne-rytmický tep srdca.
 5. Znížený krvný tlak, mdloby, zmätenosť.
 6. Zvýšená úzkosť alebo nervozita.

Ak sa tieto príznaky vyskytnú, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Liečba hlbokej žilovej tromboflebitídy

Ak sa objavia príznaky hlbokej žilovej tromboflebitídy dolných končatín, liečba môže byť buď konzervatívna alebo chirurgická, berúc do úvahy individuálne charakteristiky organizmu a priebeh ochorenia.

Zásady konzervatívnej liečby sú nasledovné:

 1. Vytvorenie pokojnej nohy.
 2. Zvýšená poloha končatiny.
 3. Pri liečení tromboflebitídy je povinné predpísať antikoagulanciá, ktoré rozpúšťajú trombus a zabraňujú tvorbe nových krvných zrazenín. Tieto zahŕňajú tablety warfarínu a injekcie s heparínom alebo fraxiparínom. Pri ich použití sú indikátory hemostázy povinne sledované.
 4. Zlepšená mikrocirkulácia (na tento účel je predpísaný pentoxifylín).
 5. Používajte aj lieky proti bolesti, protizápalové, antibakteriálne lieky, roztoky, ktoré zlepšujú reologické (tekuté) vlastnosti krvi (reopolyglukín), vitamíny a antioxidanty.
 6. Masti, gély môžu znížiť zápal, zmierniť bolesť, znížiť hladinu zrážania krvi. Avšak v prípade tromboflebitídy hlbokých žíl dolných končatín sú neúčinné, preto sú predpísané lieky v tabletkách a injekcie.
 7. Ďalšou položkou pre liečbu pacienta s diagnózou tromboflebitídy dolných končatín je použitie kompresného punčochového materiálu a aktívnych pohybov. Pri použití elastického obväzu sú príznaky hlbokej trombózy výrazne znížené: opuch a bolesť. Používajú sa obvykle pančuchy s kompresiou od 23 do 32 mm Hg a dĺžka sa upravuje v závislosti od témy trombózy. Takže pacient s tromboflebitídou femorálnych žíl a panvových ciev potrebuje punčochy až po hlboké záhyby, s konštantným opotrebovaním, bez ohľadu na miesto príčiny ochorenia, odporúčajú sa pančuchy.

Kombinovaná terapia týchto metód v kombinácii s aktívnymi pohybmi prináša skvelé výsledky. Výrazne znižuje intenzitu bolesti a opuchu. Pokrok v procese trombózy prispieva k hypo a adynamii. Preto sa pacientovi odporúča chodiť pred vznikom bolesti v nohách, ak neexistujú žiadne kontraindikácie.

fyzioterapia

Existuje niekoľko metód fyzioterapeutického ošetrenia, ktoré sa používajú pri HKH nohy.

 1. UHF - pod vplyvom vysokofrekvenčných elektrických polí v postihnutých oblastiach stimulované lymfy, krvný obeh, regeneračné procesy vo všeobecnosti.
 2. Elektroforéza - lieky sa injikujú cez kožu pomocou elektrického prúdu.
 3. Magnetoterapia - pod vplyvom magnetického poľa sa zlepšujú vlastnosti krvi.
 4. Aplikácie parafínu sú užitočné v prípade hrozby tvorby trofických vredov. Táto technika sa nepoužíva pri akútnej tromboflebitíde.

Hirudoterapia (liečba pijavicou) sa môže použiť aj na akútnu tromboflebitídu hlbokých žíl dolných končatín.

operácie

Chirurgická liečba tromboflebitídy hlbokých žíl dolných končatín sa vykonáva s neúčinnosťou farmakoterapie, vysokým rizikom embolických komplikácií a vzostupnou trombózou. K tomu môžete použiť otvorenú operáciu a endovaskulárne.

 1. Cava filtre sú inštalované v žilách počas plávajúcich krvných zrazenín. Implantácia filmu cava je indikovaná u pacientov s kontraindikáciami na použitie antikoagulancií. Nižšia vena cava je hlavná hlavná cieva, ktorou krv prechádza od dolných končatín, vnútorných orgánov panvovej dutiny a brušnej dutiny k srdcu a pľúcam. Preto v prípade neúčinnej liečby trombózy sa odporúča implantovať filter do dolnej dutej žily, aby sa zabránilo vzniku tromboembólie (migrácia trombu cez dolnú vena cava). Filter cez dolnú vena cava sa zvyčajne zavádza cez femorálnu žilu, ale môže sa tiež injekčne podať cez hornú vena cava (systém krku a horných končatín).
 2. Šitie dolnej dutej vény sa vykonáva, ak nie je možné implantovať filter. Rovnako ako s viacnásobnými krvnými zrazeninami alebo s relapsom ochorenia. V tomto prípade sa na postihnutú oblasť nádoby aplikuje "spona" (špeciálna svorka) a prešitá. To vám umožní čiastočne zablokovať kanál a ponechať určitý priestor na tok krvi. Nevýhodou je zhoršenie odtoku krvi z žíl dolnej končatiny.

Po chirurgickom zákroku (akýkoľvek z nich) by ste mali nosiť kompresný obväz alebo pančuchy. V takomto prípade nie sú prvé tri dni vo všeobecnosti povolené ich odstrániť, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku nových phlebolithov.

Výživa a diéta

Výživa pre tromboflebitídu nekladie prísne obmedzenia. Musíte však dodržiavať niektoré pravidlá. Menu by malo obsahovať produkty, ktoré posilňujú krvné cievy a zabraňujú zrážaniu krvi:

 • cibuľa a cesnak;
 • rôzne druhy zeleniny: paradajky, mrkva, repa;
 • orechy a sušené ovocie: figy, sušené marhule, hrozienka;
 • ryby a morské plody;
 • morská kel;
 • mliečne výrobky: tvaroh, kefír, jogurt;
 • obilniny: akékoľvek obilniny a klíčené zrná;
 • bobule: brusnice, muštiny, hrozno, rakytník;
 • melóny: vodové melóny, melóny;
 • rastlinné oleje: ľanové semienko, oliva;
 • korenie: zázvor, škorica, chilli.

Obmedzte konzumáciu potravín, ktoré poškodzujú krvné cievy alebo zvyšujú zrážanlivosť krvi:

 • živočíšne tuky: masť, maslo;
 • silná káva;
 • mäso, najmä v smaženej a údenej forme (mäsité jedlá sa môžu konzumovať 2-3 krát týždenne);
 • silné mäsové bujóny;
 • nakladané jedlá;
 • strukoviny: fazuľa, hrášok;
 • banány, divú ružu a čierne ríbezle;
 • pečenie, muffin, cukrovinky;
 • alkoholické nápoje.

Vyhnite sa produktom obsahujúcim vitamín K, ktorý sa podieľa na zrážaní krvi:

 • špenát;
 • brokolica;
 • bravčová a hovädzia pečeň;
 • zelená kapusta;
 • žerucha.

Ako liečiť tromboflebitídu doma?

Domáca liečba je možná, ak choroba neprekročila tibiu a neexistuje nebezpečenstvo, že trombus sa dostane do hlbokého venózneho systému. Len to môže určiť lekár, preto sa poraďte so špecialistom skôr, než začnete s vlastnou liečbou.

Ak sa ochorenie začalo akútne, potom pozorujte odpočinok v posteli, uistite sa, že noha bola zvýšená. Na zvýšenie účinku kombinujte tradičné metódy liečby s lokálnou farmakoterapiou.

Miestna liečba:

 1. Masti s obsahom heparínu: Lioton-gél, Hepatrombin. Zlepšujú krvný obeh, vylučujú tekutinu, ktorá stagnuje v tkanivách a zabraňujú rastu krvnej zrazeniny. Aplikujte na postihnutú oblasť 2-3 krát denne.
 2. Masť s nesteroidnými protizápalovými liekmi: Indomethacin masť, Deep-relif, Indovazin. Zmiernite bolesť, účinne zmiernite zápal. Použite malé množstvo lieku 3-4 krát denne. Dĺžka liečby by nemala presiahnuť 10 dní.
 3. Masť s rutozidómom: Venoruton, Rutozid. Zlepšujú stav žilovej steny, znižujú nadýchanlivosť a znižujú bolesť. Aplikujte 2 krát denne, malé množstvo gélu trenie do úplného vstrebávania. Po zlepšení sa masť alebo gél používa jedenkrát denne.

prevencia

Preventívne opatrenia sú nasledovné:

 • nosiť pohodlnú obuv a oblečenie, ktoré nestláčajú oblasť končatín;
 • odmietanie zlých návykov;
 • športové hry;
 • úbytok hmotnosti;
 • odpočinok, najmä pre nohy, odporúča sa niekedy spať s vyvýšenými nohami a urobiť masáž.

Takže tromboflebitída sa nedá ľahko liečiť, pretože komplikácie tejto choroby môžu byť veľmi závažné. Je dôležité odmietnuť samošetrenie a začať sa riadiť radami lekárov. Pomôže to aj naďalej byť fyzicky aktívnou osobou.

výhľad

Mnohí pacienti po prvej epizóde DVT vyvinú relaps ochorenia. Frekvencia opätovného vývoja ochorenia závisí od liečby:

 • Bez použitia antikoagulačnej liečby počas 3 mesiacov sa u 50% pacientov vyvinie žilový tromboembolizmus.
 • Počas antikoagulačnej liečby je riziko relapsu počas roka približne 8%.
 • Riziko opätovného výskytu krvných zrazenín znižuje použitie kompresného punčochového materiálu.

Pravdepodobnosť pľúcnej embólie závisí od lokalizácie krvných zrazenín - tým vyššia je teplota cez nohy nohy, tým väčšie je nebezpečenstvo. Bez liečby pľúcnej embólie uhynie približne 3% pacientov s DVT.

Trombóza žíl dolných končatín: príznaky a liečba

Trombóza žíl dolných končatín je akútne ochorenie spojené s tvorbou krvnej zrazeniny v žilách žily, čo vedie k tomu, že krvný tok v nej je rozbitý alebo úplne zastavený. Keď hovoríme o flebotrombóze, lekári zvyčajne naznačujú hlbokú žilovú trombózu. Tvorba krvnej zrazeniny v žilách žily je priamo spojená s niekoľkými patologickými procesmi: poruchami štruktúry cievnej steny, spomalením prietoku krvi a zvýšením zrážanlivosti krvi (Virchow triad).

Príčiny flebotrombózy

Symptómy trombózy žíl dolných končatín

Vo väčšine prípadov dochádza náhle príznaky ochorenia, ale sú mierne. V dolných končatinách je bolesť, ktorá sa zvyšuje s fyzickým námahom (chôdza na rovnom teréne alebo na poschodí, dlhodobé státie). Existuje celý rad symptómov, ktoré môžu pomôcť lekárovi podozrenie na hlbokú flebotrombózu. Keď sa chrbticová flexia nohy prejavuje bolesťou, tak aj pacienti sa obávajú bolesti na vnútornej strane stehna a nohy. Keď sa manžeta s tonometrom nanáša na holeň a tlak sa na ňu aplikuje, pacienti sa sťažujú na bolesť v postihnutej končatine už pri tlakovej hladine 80-100 mmHg. st, zatiaľ čo na zdravých končatinách sa tlak vstrekuje na 150 až 170 mm Hg. Art. nespôsobuje nepríjemné pocity.

O niečo neskôr sa objaví opuch postihnutej končatiny, pacienti sa sťažujú na bolesť, pocit ťažkosti v nohe. Bledosť kože pod miestom trombózy priťahuje pozornosť, koža sa často stáva modrastou a lesklou a postihnutá končatina môže byť na dotyk chladnejšia než zdravá. 1-2 dni po trombóze pod kožou sú jasne viditeľné rozšírené povrchové žily.

Trombóza hlbokých žíl dolných končatín má len v 50% prípadov klasické prejavy alebo aspoň niekoľko symptómov charakteristických pre túto chorobu. Bohužiaľ, u mnohých pacientov je prvým prejavom ochorenia pľúcna embólia (PE).

Diagnóza a liečba flebotrombózy

"Zlatým štandardom" pri diagnostike tejto choroby je duplexné ultrazvukové skenovanie s farebným Dopplerovským mapovaním. Táto metóda vám umožní rýchlo a presne určiť lokalizáciu a typ trombu, ktorý upchal nádobu pod úroveň tkaniva.

Liečba flebotrombózy hlbokých žíl dolných končatín sa môže uskutočňovať na ambulantnej báze v prípade, keď krvný obeh bol narušený pod popliteálnymi žilami (flebotrombóza dolnej končatiny). Vo všetkých ostatných prípadoch pacienti potrebujú liečbu na chirurgickom oddelení nemocnice.

Ak výsledky prieskumu ukázali, že neexistuje žiadna hrozba pľúcnej embólie a krvná zrazenina je pevná, potom je lôžko na opaľovanie predpísané po dobu 3-5 dní. Ak nie je možné vykonať úplné vyšetrenie a odstrániť riziko závažných komplikácií, pacienti sú vystavení prísnemu odpočinku na lôžku po dobu 7-10 dní (lekár určí čas), pozícia postihnutej končatiny je zvýšená. Všetky tepelné postupy sú prísne kontraindikované. S povolením lekára sa režim postupne rozširuje a normálna fyzická aktivita sa obnoví.

Liečba liečiv by mala byť komplexná, zameraná na stanovenie krvnej zrazeniny, ďalej zabezpečiť prietok krvi, normalizovať krvotvorné vlastnosti krvi a zabrániť komplikáciám. Pri neustálej kontrole ukazovateľov krvných testov sa vykonáva antikoagulačná liečba, v prípade potreby sa používajú lieky proti bolestiam (Diclofenac, Aertal), flebotoniká (Troxwevazin, Troxserutin, Escin, Ginkor Fort, atď.), Angioprotektory, antibakteriálne lieky.

Trombolytické lieky sú účinné len v počiatočnom štádiu ochorenia, ktoré sa bohužiaľ zriedkavo rozpoznáva, v neskorších štádiách používanie liekov, ktoré rozpúšťajú krvné zrazeniny, môže viesť k ich fragmentácii a vzniku pľúcnej embólie.

Keď je v dutine dolných končatín plávajúcej končatiny detekovaná plávajúca končatina, pacienti potrebujú chirurgickú liečbu zameranú na prevenciu tromboembolických komplikácií. Pacient môže navyše potrebovať chirurgickú operáciu na odstránenie príčiny tejto choroby (keď je oblast žily rozdrvená nádorom alebo lymfatickou uzlinou).

Samošetrenie a liečba flebotrombózy dolných končatín s ľudskými liekmi je neprijateľné, takáto liečba môže viesť k invalidite pacienta a dokonca k smrti.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Venózne ochorenia sú liečené flebologom. Dôležitú úlohu pri diagnostike týchto lézií hrá ultrazvuk. Ak je predpísaná chirurgická liečba, vykonáva sa cévny chirurg.

Podrobnosti o liečbe hlbokej žilovej trombózy dolných končatín

Dnes je mimoriadne naliehavá otázka metód a liečebných režimov u pacientov so zavedenou diagnózou - hlboká žilová trombóza dolných končatín. Je to spôsobené častým vývojom ochorenia v aktívnom produktívnom veku.

Osobitne sa týkajú lekárov je postihnutie veľkej časti pacientov po utrpení ochorenia a následného vývoja post-trombotického syndrómu, progresie chronickej venóznej insuficiencie a hlavne vysokého rizika úmrtia pacientov s akútnou pľúcnou embóliou.

Prístup k terapii

Hlavné úlohy, ktoré sú riešené aktívnou liečbou pri hlbokej žilovej trombóze, sú tieto:

 • zabránenie vzniku pľúcnej embólie, ischemickej mozgovej príhody a infarktu myokardu v prípade roztrhnutia embólie;
 • prerušenie tvorby abnormálnych krvných zrazenín;
 • zníženie miery zrážanlivosti krvi;
 • obnovenie rekanalizácie a vaskulárnej priechodnosti;
 • vylúčenie faktorov tvorby krvných zrazenín;
 • prevenciu posttrombotického syndrómu.

Konzervatívna terapia

Hlavnou metódou liečby akútneho trombotického procesu je konzervatívna terapia, ktorá sa uskutočňuje na oddelení chirurgie, kde pacient vstúpi. Pacient s hrubými krvnými hmotnosťami v žilovom lôžku od momentu prijatia do nemocnice sa považuje za potenciálneho pacienta s rizikom vzniku pľúcnej embólie.

Ak je stanovená diagnóza, liečba sa začne ihneď. V závislosti od závažnosti symptómov, štádiu ochorenia, sa vykonáva buď v nemocnici (v štádiu I) alebo na ambulantnej báze (počas stabilizačného obdobia).

režim

Režim pred vyšetrením:

Pred ultrazvukovým vyšetrením a určením formy a lokalizácie trombu, ako aj pri identifikácii hrozby embolizmu v prvých 5 dňoch, sa pacientovi pridelí prísny odpočinok v posteli.

Zároveň je potrebné povinné stlačenie postihnutej končatiny elastickým obväzom. Na normalizáciu venózneho odtoku sa koniec lôžka zdvihne o 20 ° alebo je noha upevnená v špeciálnom vodiči na imobilizáciu.

Potreba fyzického pokoja a stavu psychologického pohodlia pre pacienta počas tohto obdobia je spôsobená:

 • hrozba tesnej zrazeniny a rýchly prenos z krvného obehu na akýkoľvek orgán;
 • možnosť pľúcnej tromboembólie, po ktorej nasleduje smrť.

Režim po vyšetrení:

Pacient sa môže nechať vstať a pohybovať sa, ak sa diagnostikuje trombóza nasledujúcich foriem počas ultrazvukového angioskopického vyšetrenia:

 • parietálna forma, keď telo z krvnej zrazeniny tesne prilieha k stene cievy;
 • okluzívna, keď trombotické hmoty blokujú lumen žily.

To znamená, že flotácia (pohyb) krvnej zrazeniny v žilovom lôžku chýba. Avšak aj za týchto podmienok, ak sú bolesti a opuchy nohy, je indikovaný odpočinok v posteli.

Keď sa prejavy týchto príznakov zmenšujú, aktivita sa vyrieši pozorovaním obviazania končatiny až do slabín až 10 dní. Tento čas zvyčajne stačí na to, aby hrozba pľúcnej embólie klesala a trombus sa pripevnil na stenu žily. Pacienti, ktorí stimulujú prietok krvi v žilách, môžu vstať, chodiť trochu.

Pacienti môžu vstať a pohybovať sa len po vykonaní aktívnej terapie a úplnom odstránení ohrozenia ich života.

Lieky a liečebné režimy

Liečba trombózy zahŕňa predovšetkým použitie priamo pôsobiacich antikoagulancií a predovšetkým heparínu, ktorý rýchlo znižuje zrážanlivosť krvi, deaktivuje enzým trombínu a inhibuje tvorbu nových patologických zrazenín.

Liečba heparínom v nemocnici

Najskôr sa pacientovi intravenózne podá jedna dávka heparínu - 5 000 jednotiek.

Ďalej, na zavedenie lieku za hodinu použite kvapkadlo (rýchlosť podávania až 1200 IU / hod). V nasledujúcich dňoch liečby sa heparín podáva subkutánne v dávke 5 000 jednotiek až 6-krát denne. Použitie heparínu v čistej forme je možné len v nemocnici, kvôli možným komplikáciám pri použití v správnom dávkovaní a potrebe neustáleho monitorovania.

Účinnosť liečby heparínom je potvrdená indikátorom trvania koagulácie krvi, ktorý by mal byť 1,5 - 3 krát vyšší ako primárny indikátor.

Vo všeobecnosti primeraná liečba heparínom poskytuje denné podanie 30 000 až 40 000 jednotiek liečiva. Pri tejto liečbe sa riziko re-trombózy zníži na 2 - 1,5%.

Pri pozitívnom trende 4-7 dní v tomto liečebnom režime sa namiesto bežnej formy heparínu používa nízkomolekulárny fraxiporín v hotových injekčných striekačkách, ktoré sa injikujú subkutánne do brucha len 1-2 krát denne.

Reologická liečba

Držané do 15 dní, odoslané:

 • zmena viskozity krvi a plazmy;
 • na korekciu hematokritu (počet červených krviniek v krvi schopných preniesť kyslík);
 • proti zhlukovaniu červených krviniek.

Poskytuje intravenóznu alebo kvapkovanú infúziu liekov, ako sú:

 • Reopoliglyukín (kvapkajte, 400 - 800 ml v dennej dávke). Plazmatická náhrada, ktorá normalizuje hemodynamiku, zlepšuje krvný obeh v cievach, zvyšuje objem tekutiny v krvi a zabraňuje priľnutiu krvných doštičiek a červených krviniek.
 • Pentoxifylín je protidoštičkový liek, ktorý znižuje viskozitu krvi, aktivuje mikrocirkuláciu v oblastiach, kde je narušený prívod krvi. Liečivo sa podáva intravenózne alebo kvapka s použitím roztoku chloridu sodného (0,9%) a trvaním do 180 minút.
 • Kyselina nikotínová, ktorá sa podáva intramuskulárne 4 - 6 ml denne a má vazodilatant a slabý antikoagulačný účinok.

antibiotiká

Liečba je indikovaná pre výrazné zápalové symptómy hlbokej žilovej trombózy dolných končatín, trvanie je 5-7 dní. Používajú sa antibiotiká: ciprofloxacín - v tabletách; cefazolin, linkomycín, cefotaxim - vo forme intramuskulárnych injekcií.

Kompresia a obväzy

Elastická kompresia je zahrnutá ako nepostrádateľný prvok terapie trombózou. Za týmto účelom sa používajú elastické obväzy, ktoré pokrývajú bolavú končatinu od prstov až po slabín. Pri tomto type terapie:

 • venózny odtok zlepšuje;
 • sieť aktívne sa rozvíja, čím sa zabezpečí odtok žilovej krvi namiesto hlavnej blokovanej žily (tzv. kolaterály);
 • zabraňuje zničeniu venóznych ventilov;
 • zvyšuje rýchlosť prietoku krvi cez hlboké žily;
 • zlepšená funkcia lymfatickej drenáže.

O výbere kompresného spodného prádla sa môžete dozvedieť z tohto článku.

Ako liečiť: základné lieky

antikoagulanciá

Asi 6-10 dní po začiatku liečby heparínom režim liečby zabezpečuje prechod na nepriame antikoagulancie a dezagreganty - látky, ktoré zabraňujú adhézii krvných doštičiek.

Warfarín sa označuje ako dlhodobé antikoagulanciá, ktoré inhibujú syntézu vitamínu K, čo je silný koagulant.

Užíva sa jedenkrát denne v určitom čase. Pri používaní warfarínu je potrebné sledovať indikátor INR, aby sa určil, ktorý krvný test sa vykonáva každých 10 dní. Warfarín má veľa kontraindikácií, preto sa používa až po tom, čo lekár zvolí konkrétnu dávku a pod prísnou laboratórnou kontrolou.

Západné farmaceutické spoločnosti v súčasnosti vedú výskumy o ešte viac cielených antikoagulačných liekoch, ktoré nevyžadujú neustále testovanie. To umožňuje použiť heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou na ambulantnú liečbu.

antiagregačné lieky

Kyselina acetylsalicylová užívaná v dávke 50 mg denne pomáha udržiavať viskozitu krvi dostatočne nízka, aby nedošlo k žiadnej prestavbe patologických krvných zrazenín. Pri problémoch s gastrointestinálnym traktom je v závislosti od dynamiky ochorenia potrebné poťahovať tablety po dobu 4 až 8 týždňov.

Odporúča sa užívať venotoniku, ktorá pomáha zlepšiť tón žíl, posilniť cievne steny, zlepšiť mikrocirkuláciu a normalizovať prietok krvi: escuzane, detralex, flebodia.

Flebotoniki

Výsledky kompresnej terapie, ktorá pokračuje na ambulantnej báze, sú výraznejšie, ak je miesto zápalového procesu namazané špeciálnymi flebotropnými masťami a gélmi: Troxevasin, Venoruton, Venitan, Eskuzan, Lioton-gel, Reparil-gel. Tieto látky majú vynikajúci veno-tonický a protizápalový účinok.

Operatívny zásah

Výber terapie trombózy je priamo závislá od stupňa jej "embolizácie", teda z možnosti plávajúcej krvnej zrazeniny oddeliť sa od steny a preniknúť do pľúc, srdca alebo mozgu krvou a spôsobiť embolizmus.

Chirurgická liečba sa zvyčajne uvádza v dvoch prípadoch:

 • s plávajúcou krvnou zrazeninou a hrozbou pre život pacienta;
 • s segmentálnou formou trombózy a nedávnym obdobím vzniku krvných zrazenín v neprítomnosti pacienta so závažnými patologickými stavmi.

Typ operácie závisí od umiestnenia trombu, ktorý prekrýva plavidlo. platí:

 • Chirurgický zákrok na odstránenie krvnej zrazeniny alebo chirurgickej trombektómie extrakciou hustého krvi z žily cez malý rez. Postup sa používa iba pri závažných formách choroby, keď sa zistí pravdepodobnosť nekrózy tkaniva.

Odborníci sa však domnievajú, že trombektómia vykonaná po 10 dňoch tvorby krvných zrazenín je neúčinná kvôli jej tesnej fúzii s cievnou stenou a deštrukciou ventilov.

 • Ligácia žily.
 • Prekrytie arterio-venózneho skratu. V súčasnej dobe sa používa veľmi zriedkavo kvôli postupu v rámci celkovej anestézie, nemožnosti jeho aplikácie s výraznými trofickými zmenami v tkanivách a ťažkosťami s opakovaným prístupom kvôli vývoju jazvového tkaniva.
 • Inštalácia samozamykacieho filtru cava. Je to zariadenie na udržanie pohybujúcich sa krvných zrazenín (embolií) na ceste k dôležitým orgánom (pľúca, srdce, mozog). Implantuje sa do lumen žily endovaskulárnou metódou (cez nádobu). Metóda sa používa len vtedy, keď nie je možné použiť antikoagulanciá.
 • Blikajúca alebo plynovacia nádoba. Používa sa, keď nie je možné použiť filter cava. Pri tomto postupe je stena vena cava šitá kovovými svorkami.
 • Rozpustenie trombotických hmôt alebo trombolýza.
 • Trombolýza je postup, pri ktorom sa resorbuje krvná zrazenina. Cievny chirurg vstúpi do žily, blokovaný hustou zrazeninou, do ktorej sa podáva špeciálny rozpúšťací prostriedok, trombolytikum, pomocou katétra.

  Mám sa obrátiť na tradičnú medicínu?

  Liečbu choroby je možné doplniť receptami tradičnej medicíny, ale len na odporúčanie flebologa.

  • Rybí olej Zloženie rybieho oleja zahŕňa glyceridy a špeciálne mastné kyseliny, ktoré majú vlastnosti na ničenie fibrínu - proteínu, ktorý sa podieľa na tvorbe krvnej zrazeniny. Okrem toho prispievajú k zriedeniu krvi.

  Aby sa zabránilo rybímu oleju, vypite 1 lyžicu dvakrát až trikrát denne. Ale racionálnejším spôsobom je použitie rybieho oleja v kapsulách, ktoré nemajú nepríjemný zápach a sú oveľa pohodlnejšie na používanie. Zvyčajná dávka 1 - 2 kapsúl až trikrát denne s jedlom. Kontraindikácie: alergické reakcie, žlčové kamene a urolitiáza, patológia štítnej žľazy.

 • Kúpele z infúzie močiarnej ženské nohy. Suchá tráva o hmotnosti 150 g sa naleje do vriacej vody v objeme 10 litrov. Trvať 60 minút. Po pol hodinu pred spaním držte nohy v teple.
 • Pleseň alebo hlinené kompresie. Denná masáž podpätkov pomocou tvarohu alebo hlinky má veľmi dobrý účinok na venózny prietok krvi. V miestach zápalu a bolestivých oblastí nohy nie sú masírované, ale jednoducho používajú teplý tvaroh alebo hlinkou vo forme kompresie na 2 až 3 hodiny.
 • Čo robiť?

  Neporušujte určený režim. Predčasný vzostup a cirkulácia v prítomnosti plávajúceho trombu v žilách dolnej končatiny môže viesť k jej oddeleniu a rýchlemu rozvoju pľúcnej embólie.

  Nepoužívajte žiadne lieky a bylinné infúzie bez konzultácie s lekárom. Prijatie antikoagulancií, schopnosť krvi rýchlo zrážať a tvoriť krvné zrazeniny spôsobuje určité obmedzenia akýchkoľvek postupov a liekov.

  Napríklad mnohé lieky znižujú účinok warfarínu alebo naopak zvyšujú, čo znamená, že existuje vysoká pravdepodobnosť krvácania, hemoragickej mŕtvice alebo naopak - krvné zrazeniny a preformovanie krvných zrazenín. To isté platí pre všetky tradičné opravné prostriedky. Veľmi užitočná žihľava obsahuje veľa vitamínu K a nekontrolovateľné odvarové nápoje môžu prispieť k silnému zhrubnutiu krvi.

  prevencia

  Treba mať na pamäti, že po dlhšiu dobu je možný opakovaný výskyt trombózy (od 1 do 9 rokov). Podľa štatistík po troch rokoch 40 až 65% pacientov s nedodržiavaním prevencie a predpísanej liečby má postihnutie v dôsledku chronickej žilovej insuficiencie.

  V tomto ohľade nezabudnite:

  • dodržiavanie všetkých lekárskych predpisov a liekov;
  • použitie stláčacieho pančuchového tovaru;
  • skríning krvnej zrazeniny pri užívaní perorálnych kontraceptív (u žien v reprodukčnom veku);
  • pravidelné laboratórne testy na zrážanie krvi INR;
  • odvykanie od fajčenia;
  • dodržiavanie správneho režimu fyzickej aktivity nie je povolené: dlhé státie na nohách, sedenie, ostré prechod z intenzívnej fyzickej námahy na dlhodobú fixáciu končatín (napríklad po športovom tréningu - dlhá jazda v aute, keď sú nohy takmer stacionárne);
  • používanie určitých výrobkov (cibuľa, jablká, zelený čaj, pomaranče, prírodné červené víno v malých dávkach), v ktorých sú chemikálie, ktoré pomáhajú predchádzať výskytu trombotických útvarov.

  Hlavnou úlohou modernej medicíny v oblasti liečby a prevencie hlbokej žilovej trombózy dolných končatín (holennej kosti, bedra alebo inej cievy) je zabrániť alebo v krátkom čase zastaviť rozvoj tohto nebezpečného ochorenia, ku ktorému dochádza pri dlhšom odpočinku v posteli u starších ľudí a mladých žien, užívanie antikoncepčných prostriedkov, tehotné ženy, ženy v práci a dokonca medzi mladými študentmi, ktorí zneužívajú fajčenie.

  Prevencia tvorby a rastu krvných zrazenín v hlbokých žilách významne znižuje riziko srdcového záchvatu, embólie, mozgovej príhody a preto - šetrí život a zdravie.

  Užitočné video

  Sledujte video o tom, ako rozpoznať chorobu a čo robiť, aby ste zachránili život:

  Phlebotrombóza: hlboké žily dolných končatín, povrchové, holenné kosti, dolná vena cava

  Flebotrombóza je ochorenie žíl dolných končatín v dôsledku tvorby krvných zrazenín v lúmeni žily a ich ukladania na cievnu stenu zvnútra. Flebotrombóza by sa nemala zamieňať s tromboflebitídou, pretože v druhom prípade sa zápal žilovej steny vyvíja s nekrózou (nekrózou) a zápalom mäkkých tkanív dolnej končatiny a nohy.

  Nebezpečenstvo vzniku flebotrombózy nie je len to, že výživa mäkkých tkanív je narušená kvôli žilovej krvi v dolnej končatine, ale aj to, že krvné zrazeniny môžu "strieľať" do iných ciev, srdca a pľúc, zatiaľ čo sa objaví tromboembolizmus, srdcový infarkt alebo mozgová príhoda. Pacient ani dlho nemôže mať podozrenie, že má flebotrombózu, ak sa zachová farba kože a citlivosť pokožky, ale v jednom momente sa objavia vážne komplikácie, ktorých zdrojom nebolo nič iné ako usadzovanie krvnej zrazeniny na stenu žíl.

  Krvné zrazeniny sa môžu vytvoriť a fixovať v mnohých žilách, ale najčastejšie sú v tejto patológii náchylné cievy v dolných končatinách. Trombus môže úplne zablokovať nádobu zvnútra, ale čiastočné prekrytie cievneho lumenu je tiež plné komplikácií. Napríklad výskyt flebotrombózy a pľúcnej tromboembólie (PE) po operácii brucha je 68% a 57% a po chirurgickom zákroku na krčku stehennej kosti, PE sa vyskytuje vo viac ako polovici všetkých prípadov.

  dôvody

  Flebotrombóza sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí, ale môže sa rozvíjať aj u mladých ľudí, najmä žien.

  Všetky príčiny flebotrombózy dolných končatín možno rozdeliť do troch veľkých skupín:

  1. Spomalenie prietoku krvi v žilách žíl a žilovej kongescie v dolných končatinách:
  • Dlhodobý pobyt pacienta v polohe ležania, napríklad po ťažkých operáciách alebo v dôsledku zranenia, ako aj pacientov s akútnym infarktom myokardu,
  • Porušenia ventilových prístrojov žíl, napríklad u pacientov s kŕčovými žilami,
  • Poškodenie hemodynamiky v dolných končatinách u pacientov s ťažkým edémom nôh a chodidiel v dôsledku zlyhania srdca alebo ochorenia obličiek.
  1. Porušenie viskozity krvi:
  • Vrodené ochorenia krvného systému, charakterizované jeho zvýšenou viskozitou, čo vedie k pomalšiemu prietoku krvi v mikrovaskulatúre a následne k zvýšeniu trombózy vo venóznom lumen,
  • Dlhodobé užívanie steroidných hormónov a kombinovaných perorálnych kontraceptív (COC), najmä u žien s kŕčovými žilami.
  1. Poškodenie cievnej steny:
  • V dôsledku mechanického poškodenia žíl počas operácií,
  • Výsledkom dlhodobého intravenózneho katétra alebo častých intravenóznych injekcií.

  Kategóriu osôb ohrozených vývojom flebotrombózy patria pacienti, ako sú:

  1. Tehotné ženy, najmä v druhom - v ranom treťom trimestri,
  2. Pacienti s nadváhou
  3. Starší ľudia, najmä tí, ktorí vedú sedavý životný štýl,
  4. Pacienti s rakovinou,
  5. Ženy po pôrode cisárskym rezom,
  6. Pacienti so závažným kardiovaskulárnym ochorením.

  Symptómy ochorenia

  V prevažnej väčšine prípadov sa flebotrombóza postupne vyvíja, nepozorovane pre pacienta. Akútna flebotrombóza sa uvažuje do dvoch mesiacov od začiatku vzniku krvnej zrazeniny. Avšak prvé klinické prejavy sa vyskytujú akútne.

  S flebotrombózou povrchových žíl dolnej končatiny pacient zaznamenáva bolesť, opuch chodidla a vzhľad kyanotickej (modrej alebo modrej) farby kože na dolnej časti nohy a chodidla. Okrem toho je na koži rozšírená žilová sieť.

  V prípade flebotrombózy hlbokých žíl sa okrem vyššie uvedených symptómov vyznačuje bolesť teliat počas ohybu chodidla a bolesť pri palpácii hlbokých svalov.

  Rozdiel medzi venóznou a arteriálnou trombózou je farbenie kože - v prítomnosti krvnej zrazeniny v tepne, končatina sa stáva biela, vosková farba, studená a keď je fixovaná krvná zrazenina, je to modrá, fialová alebo fialová.

  Bolesť pri flebotrombóze je menej výrazná ako pri obliterácii artérie s krvnou zrazeninou.

  Rozdiel medzi flebotrombózou a tromboflebitídou je teplota kože - v prvom prípade je koniec chladný na dotyk, v druhom - horúci v dôsledku vývinu lokálnej zápalovej reakcie.

  Okrem rozdelenia na povrchové a hlboké, klinika flebotrombózy sa líši v úrovni lézie - podľa princípu oddelenia žilového lôžka v systéme podradenej vena cava. Preto by ste tieto formuláre nemali zastavovať podrobnejšie.

  Flebotrombóza hlbokých žíl dolných končatín

  Akútna flebotrombóza, ktorá sa vyvinula v jednej z hlbokých žíl, sa klinicky prejavuje pomerne zle a často spôsobuje ťažkosti pri diagnostike. Takže len niektorí z pacientov zaznamenali výrazný opuch a cyanózu kože nohy, v iných prípadoch jediným príznakom je bolesť v dolnej tretine nohy, v členku av nohe. Na získanie ďalších údajov v prospech flebotrombózy dolnej končatiny sa používajú testy vykonané lekárom. Napríklad test s dorzálnym ohnutím nohy v polohe pacienta, ležiaceho s ohnutými nohami na kolenných kĺboch. S úplným uvoľnením lýtkových svalov vzniká v dolnej nohe a nohe ostrá bolesť.

  Navyše sa odporúčajú vzorky s anteroposteriálnou a bočnou kompresiou svalov nohy. Pri flebotrombóze je kompresia prednej a zadnej časti ostre bolestivá. Niektorí lekári pomocou tlakovej manžety testujú kompresiu nohy. Flebotrombóza je pravdepodobnejšia, ak nastane bolesť v dolnej časti nohy a nohy, ak je tlak nižší ako 150 mm Hg. Vo väčšine prípadov majú pacienti pocit citlivosti pri skúmaní vnútornej časti členku a päty.

  Ak pacient trpel všetkými hlbokými žilami, klinické prejavy rýchlo rastú a vyzerajú veľmi jasne. Tam je opuch, modrože a cyanóza celej nohy a nohy, a niekedy nižšia tretina stehna.

  Flebotrombóza v segmente femorálnej-popliteálnej

  Príznaky tejto formy flebotrombózy môžu byť celkom nešpecifické. Napríklad u niektorých pacientov dochádza k výpotku v dutine kolenného kĺbu so silným opuchom a bolesťou v oblasti kolena. Rozdiel od osteo-artikulárnej patológie je prítomnosť výraznej cyanózy nohy a nohy. Okrem toho je prítomný príznak liečebnej reakcie - ak je pacient požiadaný o kašeľ alebo ostrý výdych, podobne ako kýchanie, pacient bude mať bolesť pozdĺž cévneho zväzku na dolnej časti nohy.

  Ileofemorálna flebotrombóza

  V tejto forme sa tvorí krvná zrazenina v lícnej a femorálnej žile. Klinicky sa prejavuje náhlou ostrou cyanózou (modrou) stehna a dolnej končatiny a intenzita modrej farby kože sa zvyšuje smerom k nohe. Tiež výrazný opuch mäkkých tkanív a výrazná bolesť v oblasti inguinal a sacroiliac. Po vyšetrení môže lekár pozorovať rozšírenú subkutánnu žilovú sieť a pocítiť bolestivé husté útvary pozdĺž žily. Po niekoľkých dňoch dochádza k opuchu končatiny, čo sa vysvetľuje zahrnutím žilových zábran (krvi) do krvného riečišťa.

  Flebotrombóza dolnej dutej žily

  Táto forma flebotrombózy je jednou z najnebezpečnejších. Vzhľadom na skutočnosť, že vetvy nesúce krv z pečene a obličiek sa dostávajú do dolnej dutej žily, takáto flebotrombóza sa často stáva smrteľnou.

  S flebotrombózou pečeňových žíl dochádza k ostrým bolestiam brucha, kŕčovým žilám prednej brušnej steny ("hlavička Medusa"), zvýšeniu brucha v dôsledku nahromadenia tekutiny v brušnej dutine (ascitu), opuchu bokov, nôh a chodidiel.

  Keď flebotrombóza renálnych žíl vyvíja ostrú intenzívnu bolesť v dolnej časti chrbta a brucha, ako aj napätie brušných svalov. Dvojstranná porážka v drvivej väčšine končí smrteľná. Vyskytuje sa zlyhanie obličiek charakterizované poklesom alebo neprítomnosťou močenia so zvýšením močoviny a kreatinínu v krvi.

  Pri distálnej (nižšej) flebotrombóze vena cava sa edém a modré zafarbenie kože rozprestiera od dolných končatín po prednú brušnú stenu až po rebrá.

  Diagnóza ochorenia

  Predbežná diagnóza môže byť stanovená aj v procese vyšetrovania a pohovoru s pacientom pomocou jednoduchých diagnostických postupov uvedených vyššie.

  Na objasnenie diagnózy sa však používajú nasledujúce laboratórne a inštrumentálne metódy. Takže vo flébológii, použitie takých metód ako:

  • Ultrazvukové duplexné vyšetrenie a Dopplerov vyšetrenie krvných ciev, ktoré umožňujú zistiť prítomnosť krvnej zrazeniny, stupeň obliekania cievy, dĺžku krvnej zrazeniny a prítomnosť zápalových zmien v žilovej stene.
  • RTG vyšetrenie alebo retrográdna ileokawagrafiya. Vykonáva sa nasledovne - pacient sa umiestni do vodorovnej alebo naklonenej polohy, látka s rádioaktívnym žiarením sa vstrekuje cez punkciu femorálnej žily a po sérii snímok sa vyhodnotí výsledok. V prítomnosti krvnej zrazeniny je špecifikovaný stupeň zničenia ileálnej a dolnej vena cava, ako aj stupeň prietoku krvi v kolaterálnych cievach.
  • Rádiografia hrudníka sa vykonáva v prípadoch podozrenia na tromboembolizmus. Avšak s tromboembolizmom nemusia byť malé ramená rádiologických príznakov, preto je hlavná úloha pri diagnostike pľúcnej embólie priradená klinickým prejavom.
  • Krvný test na prítomnosť D-diméru (produkt degradácie fibrínu v krvi) je patognomický znak trobózy a pľúcnej embólie, ako aj štúdia systému zrážania krvi a počtu krvných doštičiek.

  Liečba flebotrombózy

  Pri najmenšom podozrení na túto chorobu by ste mali okamžite kontaktovať lekára na klinike alebo zavolať sanitku. V každom prípade je hospitalizácia v oddelení cievnej chirurgie indikovaná na ďalšiu diagnostiku a liečbu.

  Všetky procedúry možno rozdeliť na lekárske a chirurgické.

  Lieková terapia je vymenovanie antikoagulancií - liekov, ktoré zabraňujú zvýšeniu trombózy. Táto skupina zahŕňa heparín a warfarín. V prvých 5-7 dňoch sa heparín podáva subkutánne do kože brucha štyrikrát denne. Následne pacient užíva tablety warfarínu alebo podobné lieky každý mesiac po mnoho mesiacov pod dohľadom INR.

  Nasledujúce metódy sa vykonávajú z chirurgických metód:

  Zavedenie filtru cava do dolnej dutej žily je najlepším spôsobom prevencie pľúcnej embólie v dôsledku toho, že takéto zariadenie môže "chytiť" krvnú zrazeninu na ceste z končatín do pľúc.

  kava filter - "pasca" pre krvné zrazeniny v dolnej vene cava

  Operácia sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii a je endovaskulárna (intravaskulárna) metóda. Trvanie operácie nie je dlhšie ako hodinu a manipulácia s lekárom nespôsobuje pacientovi značné bolesti. Na začiatku operácie sa pacientovi po miestnej anestézii uskutoční cievny prístup do žily v slabinách, po čom sa pod kontrolou röntgenového zariadenia zavedie puzdro zavádzacieho zariadenia do dolnej dutej žily pod prítok renálnej žily.

  Filter cava je drôtová konštrukcia, ktorá sa podobá na dáždnik a môže byť tiež vo forme tulipánu alebo presýpacích hodín. Je schopný prenášať krv, ale oddialiť krvné zrazeniny. Kava-filter môže byť inštalovaný na určité časové obdobie alebo pre trvalé fungovanie v tele, v závislosti od počiatočnej patológie pacienta.

  Okrem inštalácie kava filtra sa vykonávajú aj nasledujúce typy operácií:

  Vytvorte umelú okluziu postihnutej žily prekrytím malej klipu na vonkajšej žile. Používa sa na to, aby sa zabránilo oddeleniu krvnej zrazeniny v krvných cievach pľúc.

  Odstránenie časti žily, ak je oblasť lézie malá. Ak sa flebotrombóza vyvinula na veľkú plochu, môže sa použiť protéza cievy pomocou vlastnej žily.

  Indikácie pre operáciu sú prítomnosť plávajúceho trombu, ktorý nie je pevne pripevnený na stenu cievy a je daný do venózneho lumenu s vysokou pravdepodobnosťou jeho oddelenia; ako aj prenesená alebo existujúca pľúcna embólia.

  Kontraindikácie pre chirurgiu sú staroba (viac ako 70 rokov), tehotenstvo a všeobecný vážny stav pacienta.

  Riziko komplikácií

  Najhoršia komplikácia vyskytujúca sa v 2% prípadov v prvých piatich rokoch po flebotrombóze je pľúcna embólia.

  Symptómy - pacient zrazu má v pokoji dýchavičnosť, pri chôdzi a ležaní sa zhoršuje. Môže nastať prechodná cyanóza kože tváre a koncov prstov. Pri tromboembolizme malých konárov je dyspnoe na pozadí žilových ochorení, predĺžená imobilizácia alebo po operáciách jediným príznakom, ktorý by mal lekárovi upozorniť.

  Pri pľúcnej embólii veľkých konárov sa objaví všeobecný závažný stav, výrazná dyspnoe, difúzna (rozšírená) cyanóza a zníženie saturácie (saturácia kyslíka) periférnej krvi. Ak dôjde k rozsiahlej pľúcnej trombóze, dôjde k smrteľnému výsledku v priebehu niekoľkých minút.

  Liečba a prevencia spočívajú v používaní antikoagulancií a činidiel proti krvným doštičkám. V prvých dňoch je pacientovi predpísaný heparín alebo fraxiparín vo forme subkutánnych injekcií, po ktorých nasleduje prechod na orálnu formu (xarelto, fenylén, warfarín, aspirín atď.).

  Ďalšou najčastejšou komplikáciou je posttrombotický syndróm (PTS).

  Príznaky - počas prvých dvoch až troch mesiacov pacient zaznamená opuch a bolesť v postihnutej končatine. Je to spôsobené aktiváciou prietoku krvi v perforovaných (perforovaných) žilách nohy a chodidla. Kŕčové žily sa môžu vyskytnúť aj vtedy, ak neboli predtým pozorované.

  Liečba a profylaxia spočívajú v použití kompresných pančúch a pri použití venotonických liekov (flebodia, rutosid atď.).

  Predpovedanie a prevencia flebotrombózy

  Prognóza ileofemorálnej trombózy, ako aj flebotrombóza popliteálnych žíl a žíl dolnej končatiny je priaznivá, ak nie je oddelenie trombu. Inak je úmrtnosť na tromboembolizmus vysoká a v prvých hodinách dosahuje 30%. Prognóza flebotrombózy v dolnej vene cava je nepriaznivá.

  Preventívne opatrenia na prevenciu flebotrombózy sú:

  1. Používanie perorálnych kontraceptív nie je dlhý čas a kurzy,
  2. Včasná liečba kŕčových žíl,
  3. Včasná aktivácia pacienta po úraze, operáciách a infarkte myokardu,
  4. Použitie kompresného punčochového oblečenia počas celého obdobia nútenej imobilizácie pacienta,
  5. Prijatie profylaktických antikoagulačných liekov predpísaných lekárom.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Priemerná koncentrácia hemoglobínu v erytrocytoch (MCHC): čo je, norma, nárast a pokles

  Ak sú ľudia viac alebo menej zvyknutí na označenia a kvantitatívne hodnoty krvných teliesok, ktoré automaticky určuje hematologický analyzátor, ďalšie parametre (index erytrocytov a trombocytov) stále vyvolávajú otázky.

  Hrubá krv: príznaky, príčiny a liečba, čo robiť a ako skvapalniť

  Symptómy hrubšej krviOspalosť, všeobecná nevoľnosť a rýchla únava sú prvými a hlavnými príznakmi zvýšenia viskozity krvi.Pri ďalšom zhoršovaní zdravia príde dyspnoe, palpitácie, brnenie v srdci.

  Znaky trombu v nohe, príčiny a liečba patológie, prognóza

  V tomto článku sa dozviete o výskyte krvnej zrazeniny v nohe: príznaky, prečo sa vyskytuje a aké liečby sa používajú. Komplikácie ochorenia a prognóza na celý život.

  Kompletná charakteristika aortálnej disekcie: príčiny, diagnóza, liečba

  Článok poskytuje informácie o tom, čo predstavuje disekciu aorty. Ako sa líši od odlúčenia, aké symptómy naznačujú prítomnosť patológie.

  Príčiny a účinky mŕtvice miechy

  Miechová mŕtvica, tiež nazývaná miecha alebo miecha, sa vyskytuje, keď je krvný obeh narušený v mieche. Jeho podiel medzi rôznymi údermi je 1-1,5%. Úmrtnosť v tejto chorobe je relatívne nízka, ale takmer vždy vedie k invalidite.

  Príčiny a liečba nízkotlakového, charakteristických symptómov

  Z tohto článku sa dozviete, aké indikátory krvného tlaku by mali byť vnímané ako nízky tlak, prečo sa to stane a čo ohrozuje. Ako môžete zvýšiť tlak na normálne počty.