Ivan Drozdov 10/02/2017 3 Komentáre

Hydrocefalus (edém mozgu) je ochorenie, pri ktorom sa v častiach mozgu nahromadia veľké množstvá cerebrospinálnej tekutiny. Príčinou tohto ochorenia je dysfunkcia produkcie alebo odtoku mozgovomiechovej tekutiny z mozgových štruktúr. Dieťa náchylné na deti a dospelých. Hydrocefalus mozgu u dospelých je ťažší ako u dieťaťa, lebo kraničné kosti v oblasti fontanely sa nepohybujú od seba a tekutina začne tlačiť na okolité mozgové tkanivo. Hydrocefalus sa často vyskytuje ako komplikácia iných patologických stavov ovplyvňujúcich nervový a cievny systém, štruktúry mozgu. Podľa ICD 10 hydrocefalus v časti "Iné poruchy nervového systému" je zvýraznený samostatným kódom G91, v ktorom sú typy ochorenia opísané v odsekoch 0-9.

Symptómy hydrocefalusu

Znaky mozgového edému sa značne líšia v závislosti od formy, v ktorej sa ochorenie vyvíja. Akútna forma patológie sa vyznačuje rýchlym zvýšením ICP a výskytom nasledujúcich príznakov:

 • Bolesť hlavy - vyklenutie a stlačenie pocitov, ktoré prechádzajú do orbitálnej oblasti, narúšajú hlavne ráno hneď po prebudení. Po krátkej dobe bdelosti sa ich intenzita znižuje.
 • Nauzea - ​​sa objavuje spolu s bolesťami hlavy hlavne ráno.
 • Zvracanie - nie je spojené s jedlom, po jej útoku na pacienta sa stáva jednoduchšie.
 • Vizuálne poruchy - pocit pálenia v oči, vzhľad zakaleného závoja.
 • Ospalosť je znakom veľkej akumulácie tekutín, rýchlym vývojom intrakraniálnej hypertenzie a pravdepodobnosťou ostrého výskytu mnohých neurologických príznakov.
 • Znaky premiestnenia mozgových štruktúr vzhľadom k osi mozgového kmeňa - poruchy okulomotorických funkcií, neprirodzená poloha hlavy, zhoršenie dýchania, depresia vedomia až po vznik kómy.
 • Epilepsie.

Pri chronickom vývoji hydrocefalusu u dospelých sa príznaky objavujú postupne av menej výraznej forme. Najčastejšie má pacient:

 1. Príznaky demencie - zmätenosť, poruchy spánku, strata pamäti a procesy myslenia, znížená schopnosť samoobsluhy v každodennom živote.
 2. Apraxia chôdza - porušenie chôdze pri chôdzi (trasenie, neistota, neprirodzené veľké kroky), zatiaľ čo v polohe na chrbte, pacient dôverne demonštruje motorické funkcie simulujúce jazdu na bicykli alebo chôdzu.
 3. Porušenie močenia a akt defekácie - prejavujúce sa v pokročilých prípadoch vo forme inkontinencie moču a stolice.
 4. Pretrvávajúca svalová slabosť, letargia.
 5. Nerovnováha - v neskoršom štádiu sa prejavuje v neschopnosti pacienta pohybovať sa alebo sedieť nezávisle.

Je dôležité včas rozlíšiť mozgový hydrocefalus u dospelého podľa opísaných symptómov z iných patológií a poraďte sa s lekárom.

Príčiny hydrocefalusu

Tekutá kvapalina, ktorá sa vytvára cievnymi plexusmi mozgu, vyplachuje jej štruktúru a vstrebáva sa do žilovej tkaniva. Obvykle sa tento proces uskutočňuje kontinuálne a množstvo vyrobenej a nasávanej kvapaliny je rovnaké. Ak je niektorá z opísaných funkcií porušená, v mozgových štruktúrach dochádza k nadmernej akumulácii cerebrospinálnej tekutiny, ktorá je hlavnou príčinou hydrocefalusu.

Hydrocefalus mozgu u dospelých sa môže vyskytnúť na pozadí nasledujúcich patologických stavov:

 • Akútne abnormality v systéme krvného zásobenia mozgu spôsobené trombózou, hemoragickými alebo ischemickými mŕtvicami, prasknutie aneuryzmy, subarachnoidálne alebo intraventrikulárne krvácanie.
 • Vývoj infekcií a zápalových procesov ovplyvňujúcich centrálny nervový systém, štruktúru a výstelku mozgu - meningitídu, ventrikulitídu, encefalitídu, tuberkulózu.
 • Encefalopatia je toxická, posttraumatická, alkoholická a iné, spôsobuje chronickú hypoxiu mozgu a jej následnú atrofiu.
 • Nádory rôznych etiológií, ktoré rastú v bunkách komôr, mozgových kmeňov a tkanív s blízkymi stonkami.
 • Intrakraniálne poranenia, ktoré spôsobujú opuch mozgových štruktúr a prasknutie krvných ciev, ako aj posttraumatické komplikácie.
 • Komplikácie po chirurgickom zákroku vo forme mozgového edému a stlačenia mozgovomiechovej tekutiny a krvných zásobných kanálov.
 • Vzácne genetické anomálie a defekty centrálneho nervového systému - Bickers-Adams, Dandy-Walker syndrómy.

Ak je prítomná aspoň jedna z opísaných ochorení, pacient by mal brať do úvahy riziko vzniku hydrocefalusu ako komplikácie av prípade výskytu charakteristických symptómov okamžite nahlásiť ošetrujúcemu lekárovi.

Druhy hydrocefalov

Dospelý hydrocefalus sa takmer vždy pripisuje získaným ochoreniam. V závislosti od charakteristík, povahy pôvodu a vývoja je rozdelený na tieto typy:

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

 1. Podľa povahy pôvodu:
 • Otvorená (vonkajšia) - kvôli zlému vstrebávaniu tekutiny do steny žilových ciev, prebytok sa hromadí v subarachnoidnom priestore, zatiaľ čo v častiach komôr mozgu sa nedodržiavajú porušenia. Tento typ poklesu sa vyskytuje zriedkavo, jeho postup vedie k postupnému poklesu objemu mozgu a atrofii mozgového tkaniva.
 • Uzavretá (vnútorná) - kvapalná tekutina sa nahromadzuje v častiach komôr. Príčinou tohto procesu je narušenie jeho odtoku cez kanály na vedenie lúhu spôsobené zápalovým procesom, trombózou a rastom nádoru.
 • Hypersekrétoria - vyskytuje sa pri nadmernom produkovaní mozgovomiechovej tekutiny.
 • Zmiešané - až donedávna bol tento typ hydrocefalusu diagnostikovaný s akumuláciou tekutín súčasne v komorách mozgu a subarachnoidného priestoru. Dnes je primárnou príčinou tohto ochorenia mozgová atrofia a akumulácia tekutín je dôsledkom, takže tento typ patológie sa nevzťahuje na hydrocefalus.
 1. Pokiaľ ide o intrakraniálny tlak:
 • Hypotenzívny tlak je znížený.
 • Hypertenzívne - indikátory tlaku CSF sa zvýšili.
 • Normotenzný - intrakraniálny tlak je normálny.
 1. Podľa tempa vývoja:
 • Akútny - rýchly vývoj patológie, obdobie od prvých symptómov až po hlboké poškodenie mozgových štruktúr je 3-4 dni.
 • Subakútna - ochorenie sa rozvíja v priebehu jedného mesiaca.
 • Chronické - charakterizované miernymi príznakmi, obdobie vývoja je 6 mesiacov alebo viac.

Každá forma hydrocefalusu sa prejavuje vo forme určitých symptómov, ktorých prítomnosť pomáha lekárom v procese ďalšej diagnostiky pri správnej diagnóze.

diagnostika

Nie je možné diagnostikovať mozgový hydrocefalus u dospelých výhradne vizuálnymi príznakmi alebo symptómami, keďže ochorenie sa neobjavuje zvonku a zlé zdravie môže byť spôsobené inými patologickými stavmi.

Pred diagnózou hydrocefalusu lekár predpíše súbor štúdií pozostávajúcich z nasledujúcich metód:

 1. Skúmanie odborníkmi - zahŕňa zhromažďovanie informácií o príznakoch a chorobách, ktoré spôsobujú výskyt odtoku mozgov; vykonanie testov na posúdenie miery poškodenia mozgových štruktúr a zníženie ich funkčnosti.
 2. Počítačová tomografia - študovať veľkosť a tvar komôr, mozgu, subarachnoidného priestoru a kostí lebky, určiť ich veľkosť a tvar, prítomnosť nádorov.
 3. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou - identifikácia tekutiny v štruktúrach mozgu, určuje formu a závažnosť hydrocefalusu, čo umožní predbežný záver o príčine vývoja patológie.
 4. Rádiografia alebo angiografia s použitím kontrastnej látky - určenie stavu ciev, stupeň ztenčenia ich stien.
 5. Cystografia sa vykonáva na identifikáciu formy hydrocefalu a na objasnenie smeru pohybu mozgovomiechovej tekutiny.
 6. Echoencefalografia je ultrazvukové vyšetrenie mozgových štruktúr na prítomnosť patologických zmien, ktoré sa v nich vyskytujú.
 7. Lumbálna punkcia - prívod kvapalnej tekutiny sa uskutočňuje na stanovenie intrakraniálneho tlaku, na štúdium jeho zloženia podľa stupňa zahustenia a prítomnosti zápalových procesov.
 8. Oftalmoskopia - sa vykonáva ako sprievodná štúdia na zistenie zrakových porúch a ich príčin.

Ak výsledky skúmaného vyšetrenia potvrdia prítomnosť tekutiny v štruktúrach mozgu, lekár diagnostikuje hydrocefalus a predpisuje liečbu v závislosti od jeho tvaru.

Liečba hydrocefalusom

Pri malom a strednom nahromadení tekutiny v mozgu sa pacientovi odporúčajú lieky.

Ak cerebrospinálna tekutina vytvára príliš vysoký tlak a život pacienta je v nebezpečenstve, musí naliehavo vykonať operáciu.

Keď je hydrocefalus dôležitý na zníženie tlaku cerebrospinálnej tekutiny na mozog. K tomu sa v priebehu liečby predpisuje lekár nasledujúce lieky:

 • Diuretiká (Diakarb, Glimarit) - na odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela.
 • Vasoaktívne lieky (Glevenol, síran horečnatý) - zlepšiť krvný obeh a obnoviť cievny tonus.
 • Liečivá proti bolesti (Ketoprofen, Nimesil), tablety proti migréne (Sumatriptan, Immren) - na zmiernenie bolestivých záchvatov a množstvo neurologických príznakov.
 • Glukokortikosteroidy (prednizolón, betametazón) - v ťažkom stave ako imunosupresívum a prostriedky na neutralizáciu toxínov.
 • Barbituráty (fenobarbital) - sedatíva, ktoré inhibujú centrálny nervový systém.

Liečba môže znížiť množstvo tekutiny v štruktúrach mozgu a zmierniť príznaky, ale úplná liečba s jej pomocou je nemožná. V akútnych a pokročilých prípadoch, ak existuje vysoké riziko kómy alebo smrti, pacient prechádza neurochirurgickou intervenciou. V závislosti od indikácií a stavu pacienta s hydrocefalom mozgu u dospelých sa vykonávajú tieto typy operácií:

 1. Posunovanie je odstránenie cerebrospinálnej tekutiny špeciálnym nástrojom zo štruktúr mozgu v dutine tela, ktoré prirodzene absorbujú tekutinu bez obštrukcie. Existujú typy obtokov:
 • ventrikulo-peritoneálny - výtok tekutiny do brušnej dutiny;
 • ventrikulárna atria - na oddelení pravého predsiene;
 • ventriculo-cisternia - v zadnej časti hlavy, časť veľkej nádrže.
 1. Endoskopia - tekutina je vyvedená cez špeciálny katéter zasunutý do otvoru v lebke.
 2. Ventrikulárna drenáž je otvorená chirurgia zahŕňajúca inštaláciu vonkajšieho drenážneho systému. Tento typ zásahu je indikovaný v prípadoch, keď nie je možné vykonať iné typy operácií. Pri jeho vykonávaní existuje vysoké riziko komplikácií.

Dôsledky hydrocefalusu

Prognóza lekárov pri diagnostike dospelého mozgového hydrocefalu závisí od formy a zanedbávania choroby. Detekcia patológie v počiatočnom štádiu zvyšuje pravdepodobnosť udržania zdravia, ako aj vlastnú orientáciu pacienta v každodennom živote a spoločnosti. Aby ste to urobili, pri prvých príznakoch ochorenia sa musíte poradiť s lekárom, pravidelne vyšetrovať a podstupovať odporúčané kurzy liečby a rehabilitácie.

Hydrocefalus v pokročilom štádiu ohrozuje pacienta so závažnými komplikáciami a neuspokojivou prognózou lekárov. Dôvodom sú nezvratné procesy v mozgovom tkanive, ktoré sa vyskytujú pri predĺženom tlaku CSF na jeho štruktúru. Dôsledky spustenia hydrocefalu zahŕňajú:

 • znížený svalový tonus končatín;
 • poškodenie sluchu a zraku;
 • duševné poruchy, prejavujúce sa znížením myslenia, pamäti, koncentrácie;
 • poruchy dýchacích a srdcových systémov;
 • nerovnováha vody a soli;
 • nedostatok koordinácie;
 • výskyt epileptických záchvatov;
 • príznaky demencie.

Za prítomnosti popísaných komplikácií a ich vážnej závažnosti je pacientovi priradené postihnutie, ktorého skupina závisí od toho, ako dobre sa orientuje v spoločnosti a živote.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Ak choroba postupuje rýchlo alebo mozog má takmer úplne stratenú funkčnosť v dôsledku atrofie jej tkanív, potom je vysoká pravdepodobnosť kómy a smrti.

Časopisové rubriky

Liečba posudzovanej choroby je náročná úloha. Neexistuje jediný liek, ktorý by sám účinne bojoval s touto chorobou, a preto konzervatívne metódy môžu byť použité výlučne v kombinácii. Operatívna intervencia sa považuje za účinnejší nástroj v boji proti hydrocefalusu.

Keď je liečba liekom kvapkatím mozgu dostatočná?

Liečba tejto metódy je pravdepodobne 40-45%. Nie je nezvyčajné - fenomén mentálnej retardácie, nestabilná psychika s celkovými pozitívnymi výsledkami pri odstraňovaní odtoku mozgov. Individuálne vybrané varianty konzervatívnej liečby nemôžu vždy vyriešiť problém psychomotorického vývoja, takže lekári sa v takýchto prípadoch uchýlia k viacerým kardinálnym prostriedkom. Kľúčovým cieľom pri pokuse o liečbu choroby, ktorá je liečená ako chirurgická, je zníženie hladiny intrakraniálneho tlaku, odstránenie zápalu. Vylučovanie hydrocefalu konzervatívnymi metódami je reálne v takýchto prípadoch:

 • táto choroba je diagnostikovaná v počiatočnej fáze, nie je vybavená progresívnym začiatkom. Nezahŕňa to okluzívny hydrocefalus: tento typ indikovaného ochorenia sa zriedkavo vyskytuje, ale je možné ho odstrániť iba chirurgicky;
 • choroba prechádza akútnou fázou. Toto sa týka prípadov, keď došlo k meningitíde: v mozgu sa vyskytuje silný zápalový proces. Na boj proti tomuto javu by mali byť antibiotiká, absorbovateľné lieky;
 • kvapkanie mozgu sprevádza závažné chyby v aspekte duševného, ​​neuralgického stavu, ktorý je spôsobený vplyvom baktérií.

Konzervatívna liečba príslušnej choroby zahŕňa nasledujúce lieky, postupy:

 • diuretiká. Potrebné na inhibíciu tvorby mozgovomiešnenej tekutiny. Lekári často používajú injekcie diabaru, glycerolu, piracetamu, ktorých počet by nemal prekročiť 12 v jednom kurze. Vzhľadom na to, že tento liek podporuje vylučovanie sodíka, horčíka, draslíka, lieky sa podávajú paralelne, čo zabraňuje vzniku nedostatku týchto stopových prvkov. Medzi tieto lieky patrí Asparkam, síran horečnatý;
 • antibiotická liečba: rovamacín, hexikón V určitých obdobiach tehotenstva je možné v závislosti od dôvodov, ktoré vyvolali vizualizáciu edému mozgu u plodu, liečba týmito protiinfekčnými liekmi;
 • lieky, ktoré pomáhajú stabilizovať štruktúru krvných ciev (rastlinné tinktúry), zlepšujú prietok krvi v mozgu;
 • liečba vitamínmi. To platí pre vitamíny B, C, E. Vďaka nim sa zlepšujú metabolické procesy v mikrobunkách mozgu;
 • absorbovateľných liekov. Populárne enzýmy živočíšneho pôvodu, ktoré prispievajú k štiepeniu, odstráneniu tekutín z tela: Lydasum, pyrogénny;
 • fyzioterapia, ktorou je aplikácia elektroforézy, liečba tepla, voda. Takéto metódy sú relevantné vo fáze, keď sa ochorenie stabilizovalo;
 • terapeutické cvičenie. Cvičenie je urýchliť odliv mozgovomiechovej tekutiny, zlepšiť psychologický vývoj mladých pacientov. Ak chcete vykonať takéto cvičenia, mali by špecialisti. Pre dospelých pacientov pri diagnostike hydrocefalu, masáže, akupunktúry, manuálna terapia pomôže: pomáha zmierniť svalové kŕče, zlepšuje tok krvi, zmierňuje bolesť na chvíľu. Lekári odporúčajú, aby sa ľudia, ktorí sa liečili za príslušné ochorenie, zúčastnili kurzov jogy, gymnastiky;
 • liečba glukokortikoidmi. Použiť ako extrémny prípad. Veľmi zriedkavo lekári praktizujú röntgenovú liečbu: počet procedúr nemôže presiahnuť 5-6.

Moderné metódy chirurgického zákroku hydrocefalusu - indikácie pre chirurgiu, výsledok

Táto metóda eliminácie edému mozgu sa používa v takýchto prípadoch:

 • príslušná choroba je v stave aktívnej progresie;
 • konzervatívne pokusy o liečbu zlyhali;
 • konzervatívna liečba bola plodná z hľadiska stabilizácie ochorenia, ale psychomotorický pacient sa nevyvíja;
 • keď diagnostikuje uzavretý hydrocefalus, bez ohľadu na vek pacienta.

Ak sa v mozgu pacienta objaví silný zápalový proces, dochádza k úplnej infekcii celého organizmu, je zakázané vykonať operáciu. Spočiatku je potrebné odstrániť nákazy infekcie prostredníctvom protiinfekčných liekov. Zápal v tele, ktorý užíva antibiotiká, je dočasné oneskorenie chirurgickej intervencie. V tomto prípade zdravotnícke prípravky nemôžu poskytnúť liek na hydrocefalus.

Chirurgická intervencia pre hydrocefalus zahŕňa vytvorenie fakultatívnych ciest, ktorými môže nahromadená tekutina opustiť lebku. Tento chirurgický zákrok sa nazýva posun. Pre dospelých pacientov, ak existuje dôvod na takéto ochorenie (nádor, zrazenie), musíte najprv ich vylúčiť a potom obísť. Existuje niekoľko systémov, ktoré sa používajú na takéto manévrovanie, z ktorých najbežnejšie sú ventrikuloperitoneálne, lumboperitonálne posuny.

Operácie, ktoré praktizujú odstránenie edému mozgu, sa dajú rozdeliť do dvoch skupín:

Čo je mozgový hydrocefalus u dospelých?

Mozkový hydrocefalus u dospelých je ochorenie, pri ktorom sa veľké objemy cerebrospinálnej tekutiny nahromadia v dôsledku narušenia odtoku alebo produkcie mozgovomiechovej tekutiny. Patológia sa získava, vzniká v dôsledku chorôb v minulosti a je ťažšia, lebo kraničné kosti rastú spoločne v oblasti prameňa a nepohybujú sa s akumuláciou tekutiny.

Hydrocefalus sa môže získať po objavení sa po vážnom ochorení.

Druhy a formy mozgového hydrocefalu

Kód pre hydrocefalus je ICD 10 - G 91,0 - G 91,9 (v závislosti od typu ochorenia). Klasifikácia je dôsledkom viacerých faktorov, rozlišuje sa niekoľko typov akumulácie kvapalín:

Charakter vzhľadu

Podľa typu pôvodu je hydrocefalus:

 1. Otvorená - nadbytočná tekutina sa hromadí v subarachnoidnom priestore kvôli zhoršeniu jeho absorpcie do steny žilových ciev. Pri opísanom type patológie nie sú žiadne poruchy v komorových oblastiach mozgu. Externá forma je zriedkavá, s progresiou vedie k atrofii a zníženiu veľkosti mozgu.
 2. Uzavretá - tekutina sa nahromadzuje v komorách mozgu kvôli porušeniu odtoku cez kanály vedúce lúh. Vo vnútornej forme je príčinou zhoršenia odberu tekutín spôsobená tvorbou krvných zrazenín alebo rastom nádorov.
 3. Neokluzívna - cerebrospinálna tekutina vyplní voľný priestor mozgovej štruktúry, ktorá vznikla v dôsledku atrofie mozgu.
 4. Hypotrofická - vyskytuje sa v prípade podvýživy mozgového tkaniva.
 5. Hypersekretory - vyvíja sa pri nadmernej tvorbe mozgovomiešnenej tekutiny.
 6. Atrofická - vzniká z traumatických poranení mozgu. Je charakterizovaný symetrickým nárastom veľkosti komôr, ako aj poklesom objemu šedej a bielej hmoty.
 7. Zmiešaná - tekutina súčasne sa hromadí v komore a subarachnoidnom priestore, dochádza k zníženiu objemu mozgu. So strednou zmenou veľkosti pacienta môže žiť dlho bez vážnych sťažností.

Hydrocefalus môže mať rôzne typy - môže byť vrodený aj získaný

Preskúmajte informácie o každom type choroby a pozrite si podrobné fotografie na internete.

Údaje o intrakraniálnom tlaku

Čo sa týka ICP, hydrocefalus je:

 • hypotenzívny - tlak je pod normálnou hodnotou;
 • hypertenzívny - indikátor tlaku kvapaliny je príliš vysoký;
 • normotenzívny - tlak je normálny.

Vývojová miera

Existuje niekoľko mier rozvoja ochorenia:

 • akútne - počiatočné príznaky ochorenia sú nahradené vážnymi léziami mozgových štruktúr za 2-4 dni;
 • subakútna - priemerná dĺžka trvania ochorenia je jeden mesiac;
 • chronické - charakterizované miernymi negatívnymi symptómami, trvanie vývoja - od 6 mesiacov.

Príčiny choroby

Akumulácia tekutiny v mozgu nastáva v prítomnosti nasledujúcich patológií:

 1. Poruchy prívodu krvi do mozgu vyvolané trombózou, mŕtvicou, krvácaním alebo prasknutím aneuryzmy.
 2. Šírenie zápalu a infekcií v tele, ktoré majú negatívny vplyv na činnosť centrálneho nervového systému. Patria sem tuberkulóza, meningitída, encefalitída, ventrikulitída.
 3. Všetky typy encefalopatie, ktoré spôsobujú hypoxiu chronického typu mozgu a jeho atrofiu.
 4. Poranenia lebky a komplikácie po chirurgickom zákroku, čo vedie k opuchu mozgu a prasknutiu krvných ciev.
 5. Mozgové nádory
 6. Porušenie výroby alebo absorpcie alkoholu.

Hydrocefalus je spôsobený nádorom mozgu a mnohými ďalšími problémami súvisiacimi s mozgovou aktivitou.

Príznaky a príznaky ochorenia u dospelých

Dropsy mozgu majú rôzne príznaky, ktoré priamo závisia od formy ochorenia.

Hydrocefalus mozgu u dospelých: príčiny, príznaky, liečba

Hydrocefalus u dospelých ("kvapkanie mozgu") je patologický stav charakterizovaný nadmernou akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny (CSF) v mozgovomiechových tekutinách v mozgu. Hydrocefalus môže byť nezávislou nosologickou jednotkou a môže byť výsledkom rôznych chorôb mozgu. Vyžaduje povinné kvalifikované ošetrenie, pretože dlhodobá existencia choroby môže viesť k invalidite a dokonca k smrti.

Choroba u detí sa výrazne líši od prejavov ochorenia v dospelom veku vzhľadom na skutočnosť, že v detskom organizme sa mozog práve stále formuje. Tento článok skúma príčiny, príznaky a liečbu mozgového hydrocefalu u dospelých.

dôvody

Každá osoba v mozgu má špeciálne priestory obsahujúce špeciálnu kvapalinu - cerebrospinálnu tekutinu. Vo vnútri samotného mozgu je systém komôr mozgu komunikujúci navzájom, mimo mozgu je subarachnoidný priestor s cisternami mozgu. Alkohol má veľmi dôležité funkcie: chráni mozog pred otrasmi, vibráciami a infekčnými faktormi (vďaka protilátkam, ktoré sú v ňom obsiahnuté), vyživuje mozog, podieľa sa na regulácii krvného obehu v obmedzenom priestore mozgu a lebky a poskytuje homeostázu vďaka optimálnemu intrakraniálnemu tlaku.

Objem alkoholu u dospelých je 120-150 ml, aktualizuje sa niekoľkokrát denne. Produkcia cerebrospinálnej tekutiny sa vyskytuje v choroidovom plexu komôr mozgu. Z bočných komôr mozgu (obsahujúcich približne 25 ml) vstúpi mozgovomiešna tekutina cez otvor Monroe do tretej komory, ktorej objem je 5 ml. Z tretej komory sa cerebrospinálna tekutina presúva na štvrtý (tiež obsahuje 5 ml) pozdĺž sylvínskeho akvaduktu (akvadukt mozgu). V dolnej časti štvrtej komory sú otvory: stredný nepárový Magendie a dve postranné Lyushka. Prostredníctvom týchto otvorov vstúpi cerebrospinálna tekutina do subarachnoidálneho priestoru mozgu (umiestneného medzi mäkkými a arachnoidnými membránami mozgu). Na základnom povrchu mozgu sa rozširuje subarachnoidný priestor a tvorí niekoľko cisterien: dutiny naplnené tekutinou. Z nádrží vstúpi cerebrospinálna tekutina na vonkajší (konvexitálny) povrch mozgu, akoby ho "premývala" zo všetkých strán.

Absorpcia (resorpcia) cerebrospinálnej tekutiny sa vyskytuje v žilovom systéme mozgu cez arachnoidné bunky a villy. Akumulácia chvostov okolo žilových dutín sa nazýva pachyónové granulácie. Časť tekutiny sa absorbuje do lymfatického systému na úrovni membrán nervov.

Teda cerebrospinálna tekutina produkovaná v cievnych plexoch vnútri mozgu, premýva ju zo všetkých strán a potom sa vstrebáva do venózneho systému, tento proces je spojitý. Takže cirkulácia je normálna, množstvo tekutiny vyrobené za deň sa rovná množstvu absorbovaného. Ak sa v ktoromkoľvek štádiu vyskytnú "problémy" - buď s výrobkom, alebo s absorpciou, dôjde k vzniku hydrocefalu.

Príčiny hydrocefalusu môžu byť:

 • infekčné ochorenia mozgu a jeho membrán - meningitída, encefalitída, ventrikulitída;
 • mozgový nádor alebo lokalizácia stonky, ako aj komory mozgu);
 • vaskulárna patológia mozgu vrátane subarachnoidálnych a intraventrikulárnych hemorágií v dôsledku prasknutia aneuryziem, arteriovenóznych malformácií;
 • encefalopatie (alkoholické, toxické atď.);
 • poranenia mozgu a posttraumatické stavy;
 • malformácie nervového systému (napríklad Dandy-Walkerov syndróm, stenóza sylvianského akvaduktu).

Druhy hydrocefalusu

Hydrocefalus môže byť vrodený a získaný. Vrodené, zvyčajne sa prejavuje v detstve.

V závislosti od mechanizmu vývoja existujú:

 • uzavretý (okluzívny, nekomunikujúci) hydrocefalus - ak je príčinou porušenie prúdu kvapaliny kvôli prekrytiu (bloku) dráh CSF. Často krvná zrazenina narúša normálny tok cerebrospinálnej tekutiny (v dôsledku intraventrikulárneho krvácania), časť nádoru alebo hrotu;
 • otvorený (hlásený, nerozpúšťajúci) hydrocefalus - je založený na zhoršenom vstrebávaní do žilového systému mozgu na úrovni arachnoidných vil, buniek, pachyonových granulácií, žilových dutín;
 • hypersekrečný hydrocefalus - s nadmernou tvorbou mozgovomiechovej tekutiny choroidálnym plexom komôr;
 • vonkajší (zmiešaný, ex-vakuový) hydrocefalus - ak je obsah CSF zvýšený tak v komorách mozgu, ako aj v subarachnoidnom priestore. V posledných rokoch táto forma prestáva byť pripísaná hydrocefalu, pretože príčinou zvýšenia obsahu CSF je atrofia mozgového tkaniva a zníženie samotného mozgu a nie porušenie cirkulácie mozgovomiechovej tekutiny.

V závislosti od hladiny intrakraniálneho tlaku môže byť hydrocefalus:

 • hypertenzívne - s rastúcim tlakom mozgovomiechovej tekutiny;
 • normotenzívne - pri normálnom tlaku;
 • hypotenzívne - so zníženým tlakom cerebrospinálnej tekutiny.

V čase výskytu vysielania:

 • akútny hydrocefalus - vývojový čas procesu je až 3 dni;
 • subakútny progresívny program - sa rozvíja do jedného mesiaca (niektorí autori považujú za obdobie 21 dní);
 • chronické - od 3 týždňov do 6 mesiacov a viac.

príznaky

Klinický obraz závisí od obdobia tvorby hydrocefalusu a od úrovne tlaku mozgovomiechovej tekutiny, od mechanizmu vývoja.

Pri akútnom a subakútnom okluzívnom hydrocefaláte sa človek sťažuje na bolesti hlavy, výraznejšie ráno (najmä po spánku), sprevádzané nevoľnosťou a niekedy aj vracaním, ktoré prinášajú úľavu. Na oči sú vnútorné pocity tlaku, pocit pálenia, v očiach "piesok", bolesť vyklenutá. Je možné vstreknutie cievneho skléru.

Pri zvyšovaní tlaku v lúhu sa spája ospalosť, čo je zlé prognostické znamenie, pretože naznačuje nárast symptómov a ohrozuje stratu vedomia.
Možno zhoršenie videnia, pocit "hmly" pred očami. V podklade identifikovali stagnujúce disky optických nervov.
Ak pacient včas nepožiada o lekársku pomoc, pokračujúce zvýšenie obsahu mozgovomiechovej tekutiny a intrakraniálneho tlaku povedie k rozvoju syndrómu dislokácie - život ohrozujúceho stavu. To sa prejavuje rýchlym potlačovaním vedomia až po kómu, parézu pohľadu smerom hore, rozchádzajúce sa šklbanie, depresia reflexov. Tieto symptómy sú charakteristické pre kompresiu stredného mozgu. Keď je medulla oblongata stlačená, prejavujú sa príznaky poruchy prehĺtania, hlas sa mení (pred stratou vedomia) a potom sa inhibuje činnosť srdca a dýchanie, čo vedie k smrti pacienta.

Chronický hydrocefalus je častejšie spojený s normálnym alebo mierne zvýšeným intrakraniálnym tlakom. Rozvíja sa postupne, mesiace po príčinnom faktore. Spočiatku je narušený cyklický model spánku, objavuje sa nespavosť alebo ospalosť. Pamäť sa zhoršuje, letargia, objavuje sa únava. Všeobecná asténia je charakteristická. Po progresii ochorenia sa poruchy duševných porúch (kognitívnych) zhoršujú v rozvinutých prípadoch až do rozsahu demencie. Pacienti sa nedokážu udržať a správať sa neadekvátne.

Druhým typickým príznakom chronického hydrocefalusu je zhoršená chôdza. Spočiatku sa chôdza mení - stáva sa pomalým, nestabilným. Potom nastáva neistota, keď stojíte, obtiažnosť začiatku pohybu. Pri ležaní alebo sedení môže pacient napodobňovať chôdzu, jazdu na bicykli, ale vo vzpriamenej polohe sa táto schopnosť okamžite stratila. Chôdza sa stane "magnetickou" - pacient je nalepený na podlahu a pohybuje sa vpred, robí malé kroky miešania na široko rozmiestnených nohách a vyznačuje čas na mieste. Tieto zmeny sa označujú ako "chôdza apraxia". Svalový tonus sa zvyšuje, v pokročilých prípadoch sa znižuje svalová sila a objavuje sa pareza v nohách. Poruchy rovnováhy majú tendenciu k pokroku dokonca aj vtedy, keď nie sú schopní stáť alebo sedieť sami.

Často sa pacienti s chronickým hydrocefalom sťažujú na časté močenie, najmä v noci. Nevyhnutná nutkanie na močenie, vyžadujúce okamžité vyprázdňovanie a potom sa močová inkontinencia postupne spojí.

diagnostika

Hlavnou úlohou pri stanovení diagnózy patrí počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI). Tieto metódy nám umožňujú určiť tvar a veľkosť komôr, subarachnoidného priestoru, mozgových cisterien.

Rádiografia cisterien základne mozgu nám umožňuje odhadnúť smer prúdu cerebrospinálnej tekutiny a objasniť typ hydrocefalusu.

Je možné vykonať testovú diagnostickú bedrovú punkciu s vylúčením 30-50 ml CSF, čo je sprevádzané dočasným zlepšením stavu. Je to spôsobené obnovením dodávania krvi do ischemického mozgového tkaniva na pozadí poklesu intrakraniálneho tlaku. Toto slúži ako priaznivé prognostické znamenie pri predpovedaní chirurgického zákroku hydrocefalusu. Mali by ste vedieť, že pri akútnom hydrocefaluse je lumbálna punkcia kontraindikovaná kvôli vysokému riziku penetrácie mozgového kmeňa a vzniku syndrómu dislokácie.

liečba

Počiatočné štádia hydrocefalusu sa môžu liečiť liekmi. Ak to chcete urobiť, použite nasledovné lieky:

 • na zníženie intrakraniálneho tlaku a na odstránenie nadbytočnej tekutiny (za predpokladu, že je uložený výtok mozgovomiechovej tekutiny) - diakáb (acetazolamid), manitol a manitol v kombinácii s furosemidom alebo lasixom. Korekcia hladiny draslíka v tele je pri tejto liečbe povinná, preto sa používa aspartam (panangín);
 • Cavinton (Vinpocetín), Actovegin (Solcoseryl), Gliatilin, Cholín, Cortexin, Cerebrolysin, Semax, Mecoplant atď. Zlepšujú výživu mozgového tkaniva.

Klinicky vyvinutý hydrocefalus podlieha operatívnej liečbe, liečebné metódy zlepšujú stav na krátky čas.

Akútny hydrocefalus ako život ohrozujúci stav vyžaduje okamžitú neurochirurgickú liečbu. Spočíva v trepaningu lebky a uložení vonkajšieho odtoku, aby sa zabezpečil odtok nadbytočnej tekutiny. Toto sa nazýva vonkajšia komorová drenáž. Okrem toho je možné prostredníctvom drenážneho systému injikovať lieky, ktoré odstraňujú krvné zrazeniny (pretože intraventrikulárne krvácanie je jednou z najčastejších príčin akútneho hydrocefalusu).

Chronický hydrocefalus vyžaduje operácie posunu likéru. Tento typ chirurgického zákroku spočíva v odobratí prebytočnej mozgovomiechovej tekutiny v prírodných dutinách ľudského tela s použitím komplexného systému katétrov a ventilov (dutina brucha, panvová dutina, atrium atď.): Ventrikuloperitoneálny, ventrikulatriálny, cystoperitoneálny bypass. V dutinách tela existuje neobmedzená absorpcia prebytku tekutiny. Tieto operácie sú celkom traumatizujúce, ale pri správnom vykonávaní umožňujú pacientom zotavenie, prácu a sociálnu rehabilitáciu.

K dnešnému dňu sa dostala do popredia menej traumatická neuroendoskopická technika medzi invazívnymi metódami liečby. Vďaka vysokým nákladom na samotnú operáciu je stále častejšie vykonávaná v zahraničí. Táto metóda sa nazýva tak: endoskopická ventrikulocytómia dna tretej komory. Operácia trvá len 20 minút. S touto metódou liečby sa chirurgický nástroj s neuroendoskopom (kamerou) na konci zavedie do komôr mozgu. Fotoaparát vám umožňuje zobraziť obraz pomocou projektora a presne riadiť všetky manipulácie.V dolnej časti tretej komory sa vytvorí ďalší otvor, ktorý sa pripája k cisternám mozgového základu, čím sa eliminuje príčina hydrocefalusu. Tým sa obnoví fyziologická cerebrospinálna tekutina medzi komorami a cisternami.

účinky

Hydrocefalus je nebezpečné ochorenie, ktoré ignoruje príznaky, ktoré sú postihnuté postihnutím alebo dokonca hrozbou pre život. Faktom je, že zmeny, ku ktorým dochádza v mozgu ako dôsledok dlhej existencie hydrocefalusu, sú nezvratné.

Neskoré zaobchádzanie sa môže stať tragédiou pre osobu: zdravotné postihnutie a sociálny význam. Duševné poruchy, problémy s pohybom, poruchy močenia, znížené videnie, sluch, epileptické záchvaty - zoznam možných účinkov hydrocefalusu, ak neodkladne začnete liečbu. Preto pri najmenšom podozrení na hydrocefalus by ste mali vyhľadávať kvalifikovanú lekársku pomoc.

TVC, program "Lekári" na tému "Hydrocefál"

Príznaky a liečba poklesu mozgu u detí a dospelých

S diagnózou "hydrocefalu" alebo kvapky mozgu, človek môže zažiť v každom veku. Ale lekári často poznajú túto patológiu u detí. Porucha je charakterizovaná nadmernou akumuláciou mozgovomiešnenej tekutiny (CSF) v dutinách mozgu kvôli jej ťažkostiam s presunom z miesta výtoku do miesta absorpcie. Tekutina sa hromadí na tých miestach, kde by nemala byť vo veľkých množstvách.

Formy a typy patológie

V závislosti od toho, kde sa najviac nahromadená cerebrospinálna tekutina, hydrocefalus rozdelí na:

 • Vonkajší (keď je postihnutý subarachnoidný priestor).
 • Vnútorná (poškodená dutina mozgu).
 • Zmiešané.

Patogenéza je:

 • Otvorené. Spojenie medzi dutinami mozgu a subarachnoidálnym priestorom zostáva.
 • Uzavretá kvapka mozgu (okluzálna). Pohyb cerebrospinálnej tekutiny medzi dutinami mozgu a miestami absorpcie tajomstva je nemožný v dôsledku zablokovania alebo vývoja syndrómu Dandy-Walker. Ide o zvlášť nebezpečný druh, ktorý vyžaduje naliehavú intervenciu v mozgu.
 • Giperprsekretornaya. Cievne plexusy vylučujú zvýšené množstvo sekrécie.

Úroveň intrakraniálneho tlaku sa líši:

 • Hypertenzný pokles, keď je tlak zvýšený (častejšie u novorodencov).
 • Normotenzívna, pri ktorej tlak zostáva normálny. Často pozorované v počiatočnej fáze, pôžička prúdi do hypertenzie.
 • Antihypertenzívum s nízkym tlakom. Je to veľmi zriedkavé.

Podľa povahy toku je:

 • Akútna, rýchlo sa rozvíjajúca forma ochorenia. Podmienka osoby sa rýchlo zhoršuje a choroba postupuje a stane sa komplikovanejšia v priebehu niekoľkých dní. Obvykle sa vyskytujú akútne uzavreté formy.
 • Chronické poklesy mozgu sa vyvíjajú v priebehu šiestich mesiacov a dlhšie. Tlak v hlave sa postupne zvyšuje a cerebrovasálna tekutina sa hromadí pomaly. Preto symptómy a prejavy ochorenia nie sú tak výrazné. Chronická forma je charakteristická pre otvorený hydrocefalus.

Známky a prejavy

U zdravých dospelých lebka neobsahuje viac ako 150 ml cerebrospinálnej tekutiny. Ak nastane akékoľvek narušenie pri odstraňovaní tekutiny z komôr mozgu, začne sa hromadiť. V dôsledku tejto akumulácie mozgových štruktúr sú stlačené a normálna práca hlavného orgánu nervového systému je narušená.

Keď kvapky mozgu existujú určité príznaky, ktoré naznačujú jeho poruchu. Človek je trápený netolerovateľnými bolestmi hlavy, ktoré spôsobujú nevoľnosť. Možno šmutne, rozmazané videnie.

Výrazným príznakom choroby je zmena chôdze. Spočiatku sa stáva nerozhodným, ťažkým, hoci v náchylnej polohe môže človek otočiť nohy a napodobňovať chôdzu. Keď choroba postupuje, pacient začne škrípať, pohybuje sa ťažko z miesta.

U dospelých a starších detí sa kvapkanie hlavy prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Ťažká bolesť v hlave, pocit ťažkosti, najmä ráno.
 • Emetic nalieha na rannú nevoľnosť.
 • Potenie.
 • Neprimeraná agresivita, podráždenosť.
 • Skoky v krvnom tlaku, palpitácie.
 • U mužov sa vyvíja impotencia, u mladistvých začína predčasná puberta.
 • Štítna žľaza trpí, v dôsledku ktorej je narušená produkcia hormónov.
 • Existujú kŕčovité záchvaty.
 • Zvýšená únava, ospalosť.
 • Starší ľudia zhoršujú pamäť, výrazné zmeny v charaktere.
 • Pacient má enurézu (močovú inkontinenciu).
 • Duševné schopnosti sú obmedzené.

Ak sa ocitnete v týchto symptómoch, mali by ste sa poradiť s lekárom. Včasná liečba môže zachrániť životy a obnoviť zdravie.

Príčiny vývoja u dospelých

Dropsy mozgu u dospelých sú oveľa menej časté ako u detí. Ale ochorenie nemožno predpovedať, aj keď sa dá predpokladať, že sa vyskytuje v určitom okruhu ľudí. Napríklad riziko rozvoja sa zvyšuje, ak osoba utrpela:

 • Meningitída.
 • Encefalitída.
 • Tuberkulóza.
 • Mŕtvica.
 • Porušenie aneuryzmy.
 • Cerebrálne krvácanie.
 • Toxická alebo alkoholická encefalopatia.
 • Ťažké poranenie hlavy.

Hydrocefalus u dospelých sa vyskytuje v prítomnosti nádorov a krvných zrazenín v mozgu, zabraňuje odtoku mozgu, čo vedie k jeho nadmernej akumulácii. Rôzne nervové poruchy, nízka hustota mozgovej látky tiež vyvolávajú ochorenie.

Hydrocefalus u detí

Podľa štatistík sa každý päťsto dieťaťa narodilo s diagnózou "hydrocefalusu". Cerebrálny edém u detí mladších ako 1 rok, prejavujúci sa:

 • Konštantný monotónny plač.
 • Krátkodobý spánok.
 • Naklápacia hlava.
 • Častá hojnosť regurgitácie.
 • Zápcha.
 • Rozdielny strabizmus.
 • Vynechanie storočia.
 • Hypertónia svalov (v ktorej sú ramená zatvorené do vačky a prsty sa narovnávajú).
 • Slabý alebo chýbajúci krok reflex.
 • Oneskorený vývoj.

U detí predškolského a školského veku hydrocefalus vyvoláva:

 • Útoky rannej bolesti hlavy.
 • Hyperaktivita.
 • Hystéria.
 • Logoneurosis.
 • Pomočovanie.
 • Vystavenie prechladnutiu.
 • Defektová dikcia.
 • Limitovaná slovná zásoba.
 • Ťažkosti pri učení predškolského a školského materiálu.
 • Podráždenosť, dieťa sa správa neprimerane.

Dropsy mozgu u detí, ktorých prameň ešte nebol oneskorený (to sú deti mladšie ako 2 roky) spôsobuje znateľné zvýšenie objemu lebky. Hlava sa stáva neúmerne veľkou v porovnaní s telom. Neskôr sa stane sférickým alebo oválnym.

Mesačné meranie hlavy u detí umožňuje identifikovať patológiu v počiatočných štádiách. Navyše je choroba charakterizovaná pulzujúcou vyčnievajúcou fontánou kvôli konštantnému vysokému intrakraniálnemu tlaku - konštantnému kvapkujúcemu satelitu.

Prečo sa vyvíja u dieťaťa

Dropsy v mozgu, v závislosti od faktorov prispievajúcich k rozvoju patológie. delené:

Vrodené je spôsobené abnormálnym vývojom nervového systému. Zlyhania sa stále vytvárajú v maternici kvôli infekciám prenášaným mamičkou počas pokladania mozgu plodu. Najnebezpečnejšie ochorenia počas tehotenstva zahŕňajú:

 • Rubeola.
 • Toxoplazmóza.
 • Syfilis.
 • Mumps.
 • Cytomegalovírus.
 • Herpes.

Škodlivé návyky: používanie drog, alkoholu, fajčenie škodí nervovému systému dieťaťa. Vrodený edém mozgu sa vyskytuje v dôsledku zranení pri narodení (cerebrálne krvácanie, asfyxia). Riziko patológie sa zvyšuje u veľmi predčasne narodených detí s nízkou hmotnosťou.

Získaný hydrocefalus môže spôsobiť:

 • Zápalové ochorenia mozgu (absces, chrípková encefalitída).
 • Novotvary v mozgu a kostnej štruktúre lebky.
 • Zranenia po narodení.
 • Roztrhnutie stien malformácie.

diagnostika

Primárnou diagnózou je neonatológ (v prípade dieťaťa), pediatr, chirurg alebo neurochirurg. Podozrenia môžete potvrdiť alebo odmietnuť pomocou inštrumentálnej diagnostiky:

 • Neurosonografia, bezpečné a bezbolestné vyšetrenie nervového tkaniva novorodencov cez prameň.
 • Röntgenové lúče s kontrastným činidlom, vysoko informatívna metóda na detekciu patologických stavov v mozgu.
 • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou, postup pre štúdium štruktúry mozgu a krvných ciev pomocou magnetického poľa.
 • Počítačová tomografia, metóda štúdií vrstvenia mozgového tkaniva.

Ak je potrebné vyšetriť mozog nenarodeného dieťaťa v maternici, tehotná žena podstúpi ultrazvukové vyšetrenie a dopplerografiu.

Liečba dospelými

Ak pacient trpí mozgom, liečbu vykonávajú len skúsení odborníci. Ide o vážnu a nebezpečnú chorobu, ktorá môže viesť k vážnym následkom, vrátane smrti.

Na potlačenie použitej patológie:

 • Liečba. Táto metóda je vhodná pre mierny pokles. Dospelí sú predpísaní diuretiká a lieky, ktoré pôsobia na zníženie intrakraniálneho tlaku. Na zlepšenie stavu pacienta môže byť priradená terapeutická masáž.
 • Posunovanie je bežným chirurgickým postupom, pri ktorom sa do dutiny lebky pacienta vloží hadička katétra. Podľa neho preteká tekutina do brušnej oblasti. Množstvo sekrécie z dutín mozgu je regulované špeciálnymi ventilmi.
  V zásade operácia končí úspešne a prináša dobré výsledky. Neskôr sa pacient vráti do normálneho životného štýlu. Nevýhodou posunu je malá veľkosť trubice. Ohýba sa, môže sa upchať a nechať kvapalinu pretekať. V takýchto prípadoch musí byť výmenník naliehavo vymenený.
 • Endoskopická ventrikulostómia je modernejšou a spoľahlivejšou metódou, ktorou sa lieči kvapkanie mozgu zmiešaného, ​​substitučného a symetrického typu. Pomocou neuroendoskopu a mikroskopickej videokamery neurochirurgovia vidia všetko, čo robí na monitore. Pri minimálnom riziku sa odstraňuje cerebrospinálna tekutina a príčina, ktorá spôsobila nahromadenie tajomstva, napríklad nádor. Operácia sa vykoná raz. Nevyžaduje opakované zásahy a zavedenie cudzích predmetov do mozgu.
 • Odvodnenie. Používa sa, keď nie je možné zbaviť sa tajnej akumulácie inými spôsobmi. Operácia je vystavená vysokému riziku komplikácií spojených s infekciou. Súčasne sa môžu vyvinúť zápalové procesy, ktoré vyžadujú okamžité odstránenie infikovaného drenážneho systému.
 • Bylinné lieky Eliminuje príznaky hydrocefalusu. Pacientom sa odporúča pripraviť a piť diuretické bylinky (adonis, medvede, petržlen, chrpa).
 • Strave. Zvyčajne je zameraná na normalizáciu rovnováhy vody a soli. Pacient musí odmietnuť jedlo, kvôli ktorému sa v tele nahromadí veľké množstvo tekutiny. Jedná sa o bieleho čerstvého chleba, pokrmy z mäsových mäsov, údené mäso, uhorky, klobásy, rýchle občerstvenie, sladkosti. Sú nahradené čerstvou zeleninou a ovocím, bylinkami, obilninami, varenými a dusenými pokrmmi.

Liečba detí

Dropsy mozgu v detstve sa liečia lekárskym a chirurgickým spôsobom. Konzultácia niekoľkých lekárov - neuropatológov a neurochirurgov pomáha zabezpečiť správny priebeh liečby.

Drogová terapia, rovnako ako u dospelých, znižuje produkciu sekrétov a urýchľuje svoj výkon prirodzeným spôsobom. Dieťa má predpísané Diacard spolu s Asparkam podľa veku. Lieky stimulujú vylučovací systém a blokujú sekréciu cerebrospinálnej tekutiny.

Na odstránenie nadbytočnej tekutiny z lebky umožňujú diuretiká manitol, glycerín, furosemid. Ak sa intrakraniálny tlak nevráti do normálu, použije sa chirurgický zákrok.

Keď je formulár zatvorený, môžu nastať 2 situácie:

 1. Ak chcete odstrániť príčinu zasahovania do prúdu a odtoku CSF, takáto operácia sa vykoná. Odstráňte nádory, cysty, aneuryzmy.
 2. Ak novotvary postihujú mozog a nemajú jasné hranice, operácia sa vykonáva, aby sa zabezpečil výstup z mozgomie, obísť prekážku. Ak to chcete urobiť, obísť.

Otvorená kvapka v hlave je tiež ošetrená posunom. Mierne formy ochorenia podliehajú osteopatii - typu manuálnej terapie. Hlavná vec je nájsť špecialistu, ktorý môže opraviť polohu lebečných kostí. Osteopatická liečba pomáha eliminovať patológiu po poranení pôrodov, zlepšuje cirkuláciu cerebrospinálnej tekutiny a zmierňuje stav dieťaťa aj v akútnych formách.

Deti, ktoré sú konfrontované s touto chorobou, sú registrované u neurológov a podstupujú ročnú diagnostiku. Pacienti so šnúrami sú počas celého života pod prísnym lekárskym dohľadom.

Dôsledky u detí a dospelých

Rovnako ako pri iných ochoreniach, predpovede hydrocefalu závisia od formy ochorenia a od včasnosti hľadania pomoci. To, či sa dieťa-hydrocefalus môže žiť a vyvíjať normálne, závisí od mnohých faktorov. U detí, ktoré sú diagnostikované s vrodeným hydrocefalom, môžu následky ďalej ovplyvniť:

 • Duševný rozvoj.
 • Problémy s pamäťou, rečou, víziou, motorickými zručnosťami.
 • Výskyt záchvatov, paralýzy atď.

Hoci sa tvorí mozog dospelého človeka, dôsledky predchádzajúcej choroby pre neho nemôžu byť menej závažné. Zmeny v mozgu spôsobené dlhodobým stláčaním krehkého mozgového tkaniva sú nezvratné. Osoba môže úplne stratiť svoju schopnosť pracovať a miesto v spoločnosti, pretože:

 • Mentálne abnormality
 • Problémy s pohybom.
 • Poruchy moču.
 • Znížená zraková ostrosť a sluch.
 • Konvulzívne záchvaty.

Do dnešného dňa môže byť hrozná choroba vyliečená včasnou a profesionálnou liečbou. Ak hľadáte alarmujúce príznaky v sebe alebo v dieťati, mali by ste sa poradiť s lekárom. Povie vám, čo je mozgová príchuť, ako sa správať v budúcnosti a čo je potrebné pre terapiu. Začaté formy ochorenia vedú k nenapraviteľným následkom.

Hydrocefalus mozgu u dospelých je liečba drogami

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Dropsy mozgu alebo hydrocefalus - choroba, ktorá postihuje nielen malé deti, ale aj dospelých. Je to veľmi nebezpečné a môže viesť k veľmi vážnym následkom. Bude vám užitočné vedieť, aké špecifické príznaky má hydrocefalus a aké sú metódy liečby ochorenia.

Čo je drobnosť mozgu u dospelých

Hydrocefalus je ochorenie, pri ktorom sa mozgovo-močová tekutina hromadí v hlave. Toto nie je bežná voda, ale alkohol. Ak majú deti opuchy, zvyčajne sú vrodené, v ktorých je zväčšená hlava, ako je vidieť na fotografii, potom sa u dospelých objavuje v dôsledku chorôb v minulosti. Choroba je veľmi ťažké zistiť a niektorí dokonca zomrú. Účinnosť liečby mozgového hydrocefalu u dospelého závisí úplne od rozsahu, v akom bol detekovaný. Každý typ kvapkadla má svoje vlastné charakteristické prejavy.

Buďte opatrní

Bolesť hlavy je prvým znakom hypertenzie. Pri 95% bolesti hlavy sa vyskytuje kvôli zhoršenému prietoku krvi v ľudskom mozgu. A hlavnou príčinou zhoršenia toku krvi je zablokovanie krvných ciev v dôsledku nesprávnej stravy, zlých návykov a neaktívneho životného štýlu.

Existuje veľké množstvo liekov na bolesti hlavy, ale všetky ovplyvňujú účinok, nie príčinu bolesti. Lekárne predávajú lieky proti bolesti, ktoré jednoducho utopia bolesť a nevytvárajú problém zvnútra. Preto je obrovský počet infarktov a mŕtvica.

Ale čo robiť? Ako sa zaobchádzať, ak existuje všade klamstvo? LA Bockeria, MD, uskutočnila vlastné vyšetrovanie a našla cestu z tejto situácie. V tomto článku Leo Antonovič povedal, ako je ZDARMA zabrániť smrti kvôli upchatým krvným cievam, náporom tlaku a zníženiu rizika srdcového infarktu a mŕtvice o 98%! Prečítajte si článok na oficiálnej webovej stránke Svetovej zdravotníckej organizácie.

Ako súčasť Fedu. programy, každý rezident Ruskej federácie môže dostať nápravu na hypertenziu ZDARMA:

Získajte balík liekov na hypertenziu ZDARMA

Symptómy a príznaky hydrocefalusu

Priraďte externý, interný a zmiešaný typ kvapky. V tomto prípade sa tento druh považuje za najnebezpečnejšie. Zmiešaný hydrocefalus zahŕňa zníženie mozgu, pri ktorom dochádza k akumulácii tekutiny v komorovom priestore aj v subarachnoidoch. Ak je mierna, potom pacient nemá takmer žiadne sťažnosti a môže s ňou žiť veľmi dlho. V závažnejších prípadoch je vývoj hydroencefalopatie u dospelých nasledovný:

 1. Bolesti hlavy. Takmer neprejde, ale ráno je silnejší ako v iných obdobiach.
 2. Nevoľnosť. Rovnako ako bolesti hlavy, je obzvlášť akútne v ranných hodinách.
 3. Ospalosť. Tento príznak signalizuje, že hydrocefalus sprevádza ďalšie neurologické poruchy.
 4. Poruchy reči, problémy s pamäťou.

Toto je neokluzívna substitúcia hydrocefalus. Subarachnoidný priestor sa rozširuje a v ňom sa nahromadí tekutina. Dospelí s touto chorobou majú nasledujúce príznaky:

 • neustály pocit únavy;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • menšie poškodenie zraku;
 • potenie;
 • dvojité videnie;
 • zmeny sexuálneho správania;
 • zhoršená chôdza.

interný

Ak má dospelý trivitrikulárny okluzívny hydrocefalus, v ktorom CSF vyplní priestory komôr, môže trpieť:

Už roky som skúmal príčiny bolesti hlavy. Podľa štatistík v 89% prípadov hlava bolesť kvôli upchatým krvným cievam, čo vedie k hypertenzii. Pravdepodobnosť, že neškodná bolesť hlavy skončí s mozgovou príhodou a smrť osoby je veľmi vysoká. Približne dve tretiny pacientov uhynú v prvých piatich rokoch ochorenia.

Nasledujúca skutočnosť - môžete piť pilulku z hlavy, ale nevylieči samotnú chorobu. Jediný liek, ktorý oficiálne odporúča ministerstvo zdravotníctva na liečbu bolesti hlavy a je tiež používaný kardiológmi v ich práci, je Normio. Liek ovplyvňuje príčinu ochorenia, čo umožňuje úplné zbavenie sa bolesti hlavy a hypertenzie. Navyše v rámci federálneho programu môže každý obyvateľ Ruskej federácie ho získať zadarmo!

 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • závažné bolesti hlavy;
 • problémy s videním, sluchom.

Príčiny hydrocefalusu u dospelých

Obrovské množstvo faktorov môže spôsobiť pokles mozgu. Choroba sa vyskytuje v dôsledku:

 • utrpel mŕtvicu;
 • infekčné choroby mozgu a membrán (meningitída, encefalitída, ventrikulitída, tuberkulóza);
 • nádorov;
 • vaskulárne patológie, vrátane rušenia aneuryzmy;
 • poranenia hlavy a posttraumatické stavy (normotenzný hydrocefalus);
 • poruchy nervového systému;
 • zhoršená produkcia, obeh, absorpcia CSF;
 • nízka mozgová hustota.

Brain hydrocefalus u dospelých je diagnostikovaný nasledujúcimi metódami:

 1. MR. Pomáha nielen zaistiť správnosť diagnózy, ale aj určiť jej príčiny.
 2. Počítačová tomografia.
 3. Cisternography. Na stanovenie typu hydrocefalusu sa používa diagnóza.
 4. Neuropsychologické vyšetrenie.
 5. Röntgen s kontrastným činidlom.

Ak sa v dôsledku jednej alebo viacerých z týchto štúdií potvrdila prognóza, uplatňujú sa tieto metódy:

 1. Liečba. Možnosť vhodná, ak je hydrocefalus mierny. Dospelým pacientom sú predpísané lieky, ktoré znižujú intrakraniálny tlak (Lasix, Manitol), diuretiká. V priebehu terapie sa aplikuje aj ľahká terapeutická masáž. To všetko pomôže stabilizovať stav dospelého pacienta, ale nie vyliečiť, ale dosiahnuť subkompenzovaný stupeň.
 2. Posun mozgu. Nie je k dispozícii pre chronickú hydroencefaliu, zápal, problémy s videním, ale je účinná v asymetrickej forme. Dospelý pacient sa umiestni do drenážneho systému, cez ktorý preteká mozgomorfná tekutina do iných priestorov tela. Operácia vo väčšine prípadov prináša pozitívny výsledok. Po chvíli sa dospelý vráti do normálneho života. Pravidelne potrebujete sekundárnu inštaláciu skratu.
 3. Endoskopia. Účinná so zmiešaným, substitučným symetrickým hydrocefalom. Endoskopická chirurgia sa vykonáva s mikroobjektívmi. S ich pomocou odstraňujú tekutinu a príčinu, ktorá narušuje jej cirkuláciu, napríklad nádor.
 4. Ľudové opravné prostriedky. Účinné iba na potlačenie symptómov, ktoré prejavujú hydrocefalický syndróm. Odporúča sa používať diuretické bylinné odtučneniny (oregano, borovica, petržlen), jalovcové bobule, liehovinové korenie kalamusu.
 5. Strave. V prípade mozgového hydrocefalusu u dospelých je potrebné dodržiavať pravidlá výživy zamerané na zlepšenie výmeny vody a soli. Je potrebné kategoricky opustiť výrobky, kvôli ktorému teleso akumuluje tekutinu. Jedná sa o čerstvý chlieb, tučné mäso a hydinu, údené mäso, klobásy, sladkosti. Namiesto toho musíte jesť viac čerstvej zeleniny a ovocia, obilnín. Jedlá sú najlepšie naparované.

Dôsledky tejto choroby

Choroba je liečiteľná s včasnou detekciou a výberom správnej metódy terapie. Avšak u dospelého nie je vždy tak rýchlo. Ak sa hydrocefalus nelieči, stav sa zhorší a symptómy budú pokračovať. V dôsledku toho dospelá osoba čelí úplnej demencii. V závažných prípadoch je hydrocefalus smrteľný.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je trombolýza a ako sa vykonáva?

Trombóza koronárnych ciev môže spôsobiť prerušenie dodávky krvi do srdca a mozgu, čo môže viesť k infarktu alebo mŕtvici.Úplná rehabilitácia a návrat k zdravému životnému štýlu je nemožné bez toho, aby sa obnovil poškodený krvný obeh, ktorý sa nebude môcť zotaviť, pokiaľ je krvná zrazenina v cieve, takže je veľmi dôležité odstrániť krvnú zrazeninu čo najskôr.

Rozumieme, čo je mchc krvný test a ako ho dešifrovať

Keď osoba požiada o lekársku starostlivosť kvôli akejkoľvek chorobe, prvá vec, ktorú jej lekári odporúčajú, je darovať krv na analýzu. Táto metóda laboratórneho výskumu je najbežnejšia a pomáha lekárovi určiť zdravotný stav pacienta, dozvedieť sa o kvalite a množstve určitých krvných zložiek.

Aké sú hodnoty ESR u dieťaťa?

Norma ESR u detí naznačuje optimálnu rýchlosť sedimentácie erytrocytov. Ide o všeobecný indikátor, ktorý sa určuje pri analýze krvi. Zobrazuje rýchlosť lepenia buniek. Na získanie výsledkov lekári robia žilovú alebo kapilárnu krv.

Príčiny tachykardie u mladých dievčat

Hypertrofia srdca ľavej komory: liečba, príčiny, symptómyHypertrofia ľavej komory je syndróm charakteristický pre väčšinu ochorení kardiovaskulárneho systému, ktorý spočíva v zvýšení svalovej hmoty srdca.

Liečba dýchavičnosti v prípade srdcového zlyhania: lieky a ľudové lieky

Na liečbu nedostatku dychu pri srdcovom zlyhaní je dôležité správne a presne stanoviť diagnózu. Iba kvalifikovaný odborník môže presne určiť závažnosť problému, ako aj predpisovať vhodné lieky.

Kompletná revízia bypassu koronárnych artérií: ako to ide, výsledky liečby

Z tohto článku sa dozviete, čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie, úplné informácie o tom, čo bude človek musieť čeliť takým zásahom, ako aj ako dosiahnuť maximálny pozitívny výsledok takejto terapie.