Z tohto článku sa dozviete, čo môže byť krvácanie do oka, príčiny jeho výskytu, symptómy a diagnostické metódy, čo robiť v tejto situácii.

Krvácanie je prietok krvi mimo krvných ciev. Môže sa vyskytnúť v ľubovoľnom ľudskom orgáne, vrátane očnej gule.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Patológia sa môže vyvinúť v rôznych štruktúrach oka, preto sa rozlišujú 4 typy:

 1. Hyphema.
 2. Subkonjunktiválna.
 3. Krvácanie v plášťovom tele.
 4. Krvácanie sietnice.

Prečítajte si viac o jednotlivých druhoch, ktoré si prečítajte ďalej v článku.

V závislosti od miesta a veľkosti krvácanie do očí nesmie mať žiadne nebezpečenstvo a môže spôsobiť úplnú stratu videnia.

Každý z týchto typov má svoje vlastné charakteristické symptómy, metódy diagnostiky a liečby. Očné lekári sa podieľajú na všetkých druhoch krvácania.

1. Hyphema

Hyphema je zbierka krvi vo vnútri prednej komory očnej gule, ktorá sa nachádza medzi rohovkou (priehľadná škrupina oka cez žiak) a dúhovkou (farebná časť oka). Krv môže úplne alebo čiastočne blokovať dúhovku a žiak, čo zhoršuje videnie.

Hyphema sa môže vyskytnúť v prípade poranenia očí, po oftalmických operáciách.

Diagnózu stanovuje oftalmológ na základe symptómov ochorenia. Lekár tiež určuje ostrosť zraku, vnútroočný tlak a vyšetrenie vnútornej štruktúry oka. V niektorých prípadoch oftalmológ predpísal počítačovú tomografiu obežnej dráhy a očnej gule.

Na základe údajných príčin hypémy a výsledkov oftalmologického vyšetrenia môže lekár predpísať:

 • nosiť ochrannú očnú náplasť;
 • znížená telesná aktivita a odpočinok v posteli;
 • zvýšená poloha hlavy v posteli.

V prítomnosti hypému zrušte aspirín a ďalšie lieky, ktoré krvnú riedku. Ak krvácanie zvyšuje vnútroočný tlak, môže to viesť k poškodeniu glaukómu alebo rohovky. V takýchto prípadoch môže byť potrebná chirurgická alebo konzervatívna liečba očné kvapky.

2. Subkonjunktiválne krvácanie

Subkonjunktiválne krvácanie v oku je podobné ako normálna modrina na koži. Má vzhľad jedného červeného bodu alebo mnohých červených bodiek na bielí (biela časť očnej gule). Toto začervenanie je krv, ktorá vytekla z ciev pod spojivkou - priehľadná membrána, ktorá pokrýva bielkovinu a vnútorný povrch očných viečok.

Konjunktivita obsahuje veľké množstvo drobných krvných ciev, ktoré sa môžu pretrhnúť a vyúsťovať do vylučovania krvi.

Hoci prítomnosť subkonjunktiválneho krvácania môže človeka vystrašiť, takmer nikdy nedosahuje vážne riziko pre zdravie a zrak a často ani nevyvoláva žiadne príznaky. Môžete ho nájsť pohľadom do zrkadla. Pri takomto krvácaní v oku vo väčšine prípadov nie je potrebná liečba. V priebehu času sa škvrna krvi pomaly zmizne sama o sebe, tento proces môže trvať niekoľko dní alebo týždňov v závislosti od jeho veľkosti. V prípade podráždenia očí môže oftalmológ predpísať kvapku umelých slz.

3. Krvácanie v plášťovom tele

Srdcové telo je transparentná látka podobná gélu v zadnej časti očnej gule, umiestnená za šošovkou. Pomáha udržiavať tvar oka a tiež prenáša svetlo zo žiaka do sietnice. Niekedy sa u pacientov vyskytne krvácanie v slizkom tele.

Samoľavé telo samo o sebe nemá zásobu krvi, takže krv vstupuje do tela pri pretrhnutí sietnicových ciev. Najčastejšie toto krvácanie do oka spôsobuje nasledovné:

 • prítomnosť patologických retinálnych ciev pri diabetickej retinopatii;
 • oddelenie slizu od sietnice;
 • zranenie oka;
 • vaskulárne poškodenie sietnice s hypertenziou, ateroskleróza;
 • nádory oka;
 • očná chirurgia.

Medzi príznaky menších krvácaní patria body, pavučiny, opar a tieň v očiach. Všetky položky môžu mať červenavý odtieň. Najčastejšie sa krvácanie v tenkom tele vyvíja v jednom oku. V závažnejších prípadoch má pacient rozmazané videnie, dokonca aj jeho úplná strata je možná.

Toto krvácanie v oku diagnostikuje oftalmológ, ktorý vedie:

 1. Skúmanie oka so štrbinovou lampou po rozšírení žiaka.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie očnej gule.

Niekedy je potrebné určiť príčinu patológie, laboratórne vyšetrenie krvi (na diagnostikovanie diabetes mellitus), výpočtová tomografia očnej banky a obežnej dráhy.

Liečba krvácania v tenkom tele závisí od jeho príčin. Jeho cieľom je:

 • hľadať zdroj krvácania;
 • zastaviť krvácanie;
 • obnovenie poškodenia sietnice skôr, ako vedie k trvalému strate zraku;
 • obnovenie normálneho videnia.

Po zistení zdroja krvácania sa uskutočňuje špecifická liečba. Ak v slizkom tele nie je veľa krvi a jeho zdroj je viditeľný, je možné vyliečenie. Laserová koagulácia krvácajúcej cievy a obnovenie poškodenia sietnice sa vykonáva. Potom je potrebné, aby sa krv rozpustila, trvá niekoľko týždňov. V tejto dobe by sa malo vyhnúť namáhavej aktivite, pretože to môže spôsobiť nové krvácanie. Musíte spať so zdvihnutým hlavovým koncom lôžka, čo prispieva k usadzovaniu krvi v slizkom tele v dolnej časti oka, mimo zorného poľa.

Ak krv v slizkom tele úplne pokrýva pohľad a zasahuje do liečby, vykoná sa prvá vitrektómia (chirurgická operácia na odstránenie sliznatého tela) a potom sa krvácanie zastaví. Po vitrektómii sa silikónová tekutina vstrekuje do očnej gule, ktorá drží sietnicu na mieste.

4. Krvácanie sietnice

Sieťka je fotosenzitívna vrstva buniek umiestnená na zadnej stene očnej bulvy. Tieto bunky vnímajú fotóny svetla a premenia ich na nervové impulzy prenášané do mozgu. Sieťka je bohatá na krvné cievy, ktoré sa môžu pretrhnúť a spôsobiť vyliatie krvi.

Ako liečiť krvácanie z očí

Jedného dňa, keď ste prišli k zrkadlu, vidíte skľučujúcu fotografiu - v oku sa objavila modrina. Chodiť do nemocnice alebo napríklad robiť kvapky doma? Lepšie je konzultovať s oftalmológom, pretože krvácanie do očí môže mať veľa vysvetlení - od náhleho fyzického námahy až po príznaky veľmi vážnych ochorení.

Prečo dochádza k krvácaniu do oka

Existujú len dve príčiny vnútroočného krvácania:

 • Trauma (kontúzia - mechanické poškodenie oka samotného alebo kostí lebky, hrudníka, čo vedie k vnútroočnému krvácaniu);
 • Cievna slabosť v dôsledku akéhokoľvek vnútorného alebo rakovinového ochorenia.

V každom prípade je potrebná lekárska konzultácia, prípadne liečba.

Traumatické krvácanie

Závažnosť kontúzie ovplyvňuje bezpečnosť zraku v oku: v niektorých prípadoch nie je narušená, v iných sa dočasne zhoršuje alebo úplne zmizne.

Existujú tri stupne kontúzie:

 • Prvým je to, keď krvácanie v oku je zanedbateľné, očná guľa je neporušená a vízia nie je narušená. Po určitom čase sa modrina zmizne úplne a začne sa zotavenie.
 • Druhým je to, keď sú tkanivá oka mierne poškodené a pacient cíti iba svetlo, ale zaznamenáva zhoršenie schopnosti jasne vidieť objekty. Liečba umožňuje obnovenie videnia.
 • Tretím je to, keď dôjde k smrti očnej bulvy. Nie je možné obnoviť zrak v treťom stupni kontúzie, pretože sa rozvinú nezvratné zmeny v štruktúre očných tkanív.

Každé zranenie oka sa musí brať veľmi vážne: niekedy dokonca aj mierne zranenie môže mať tragické následky, pretože stupeň kontúzie nie vždy zodpovedá závažnosti poranenia.

Netraumatické krvácanie v oku

Oko je orgán, ktorý je hojne zásobovaný krvou, a preto má rozsiahlu cievnu sieť. Niektoré ochorenia môžu ovplyvniť elasticitu a priepustnosť stien očných ciev, takže krvácanie do oka alebo oboch očí naraz je častým a nevyhnutným príznakom vážnych patologických stavov:

 • Hematologické choroby (anémia rôzneho pôvodu, akútna leukémia);
 • Diabetes - s rozvojovou diabetickou retinopatiou;
 • ateroskleróza;
 • Koagulopatia (poruchy koagulácie);
 • Hypertenzná chorobu;
 • krátkozrakosť;
 • Kolagenózy (systémový lupus erythematosus, sklerodermia, vaskulitída);
 • Anomálie samotných očných ciev - uveitída, iritis;
 • Ochorenia sietnice;
 • Intraokulárne nádory, stláčacie cievy.

Opakované krvácanie do oka, dokonca aj s celkovým normálnym zdravotným stavom, je jednoznačným dôvodom na rozsiahle vyšetrenie, pri ktorom je možné identifikovať skutočné príčiny vaskulárnej krehkosti.

Neškodné a relatívne neškodné modriny

Praktické a krásne šošovky, ktoré často nahrádzajú bežné okuliare, môžu tiež spôsobiť krvácanie do očí, ak nie sú správne vybrané. Mechanické podráždenie sliznice spôsobuje nielen podráždenie a pocit piesku, ale tiež poškodzuje malé cievy. Výsledkom sú malé modriny, ktoré rýchlo zmiznú, ak sa dočasne zdržíte nosenia šošoviek a následne si zvolíte správnu veľkosť.

Ženské telo počas pôrodu nesie obrovské zaťaženie, takže časté sa vyskytujú ruptúry malých ciev v očiach. Postupne postupujú samy, bez liečby.

Cvičenie, ako je šport alebo ťažká práca, môže tiež spôsobiť krvácanie do očí. Stačí stačiť znížiť ich intenzitu - a modriny zmiznú.

Dlhý let, počas ktorého sa tlak neustále mení, môže spôsobiť poškodenie malých ciev a v dôsledku toho krvácanie do oka. Za niekoľko dní odišiel bez liečby sám.

Detekčný kašeľ alergického alebo infekčného pôvodu je ďalším dôvodom vzniku malých červených škvŕn v očiach. Pri liečbe základnej choroby tiež zmiznú.

Keď oči len červenú

Existujú situácie, v ktorých biely oči strácajú prirodzenú bielu farbu a získavajú červenavý odtieň rôznej intenzity: malé nádoby na nich sú viditeľné voľným okom. Samozrejme, je ťažké nazvať skutočné krvácanie do oka, ale nemali by ste na takýto problém ľahko premýšľať: dôvodom môže byť nielen banálna únava alebo nedostatok spánku, ale aj oveľa závažnejšie veci - napríklad pri vývoji infekčného procesu.

Vírusová alebo bakteriálna konjunktivitída je najčastejšou príčinou ťažkého začervenania očí. Situácia sa však neobmedzuje len na sčervenanie: človek sa sťažuje na pocit pálenia, bolestivosť, slzenie. V takýchto prípadoch je naliehavá potreba ísť na kliniku a začať liečbu, pretože konjunktivitída je extrémne nákazlivá.

Niektorí ľudia majú silné začervenanie očí nasledujúci deň po užití alkoholu. Ide o individuálnu reakciu. Stačí sa zdržať pitia - a farba očí sa rýchlo normalizuje.

Ako sa liečiť?

Po zistení modriny na oku sa nemôžete veľmi báť iba v jednom prípade: ak oko neublíži a videnie nie je narušené. V opačnom prípade budete potrebovať konzultáciu s lekárom, aby ste zistili, prečo došlo k krvácaniu do oka: liečba môže byť pomerne dlhá a závažná.

Ak je oko veľmi červené alebo v nej je modrina, ale nie je žiadna bolesť alebo pocit cudzieho telesa, farmaceut kvapky alebo domáce lieky sa zvyčajne používajú na rýchle odstránenie sčervenania.

Farmaceutické lieky

Vizín, octillia, naftyzín pre oči, kvapky ocmetil - vazokonstrikčné, ktoré zabraňujú prúdeniu krvi cez steny krvných ciev. Zvyčajne sa používajú na rýchle odstránenie dokonca intenzívneho začervenania.

Domáce opravné prostriedky

Liečba krvácaní v oku trvá dlhšie, vyžaduje starostlivé pozorovanie a presnosť. Hlavnými spôsobmi liečby sú aplikácia studeného (ľadu, výrobkov z mrazničky), ako aj kompresie z bylinných odvarov, čajových lístkov a múky domácich rastlín.

Tu sú niektoré recepty, s ktorými sa môžete zbaviť modrín v očiach:

Silný kompresný čaj

Čerpte čierny čaj silnejší, nechajte vychladnúť (čierne čajové lístky ochladne, tým lepšie), navlhčite vatovú tkaninu (zabaľte ju do obväzu tak, aby vilie nespadali do oka) a naneste ju na boľavé oko. Lieďte 15-20 minút.

Chamomile komprimovať

Vaj silný harmanček čaj (dve polievkové lyžice sušených kvetov do pohára vriacej vody), nechajte variť a vychladnúť. Naplňte infúziu a namočte bavlnenú guľu zabalenú do bandáže. Použiť na boľavé oko a ľahnúť na chvíľu.

Vodný krém s ocotom alebo popolom

V polievkovej vode varenej vody pridajte jednu alebo dve kvapky obyčajného octu, premiešajte a navlhčite vaty, ktorá sa musí aplikovať na boľavé oko.

To isté sa dá urobiť s popolom: ak je to, musíte vo vode trochu popoliť, napiť vývar a aplikovať tampón namočený v tejto kvapaline na boľavé oko.

Pletenina

Ak je v chladničke čerstvý tvaroh, môžete si vziať čajovú lyžičku výrobku a pripevniť ho k oku, obaliť tvaroh v obväze alebo kúsku čistého prírodného tkaniny. Dobrý účinok poskytne kompresiu srvátky.

Zelná alebo kapustová šťava

List čerstvého kapusty je potrebné rozdrviť v pyré a aplikovať výslednú kašu na boľavé oko a zabaliť ho do kúsku čistej tkaniny. Rovnaký účinok poskytne čerstvú šťavu z kapusty.

Všetky kompresie a pleťové vody by sa mali aplikovať niekoľkokrát denne, aby sa zlepšil stav oka.

Zblednuté oči sú istým znakom vaskulárnej krehkosti. To naznačuje, že telo je nedostatočné v vitamínoch C a R. Vyplniť ich nedostatok a zabrániť krvácanie do očí v budúcnosti môže byť pravidelné užívať pravidelné askorbinka, askorutin alebo komplexné vitamínové prípravky, ktoré obsahujú vitamíny C a R.

V lete v strave ľudí s problémami s vaskulárnou priepustnosťou by mali byť sezónne ovocie, bobule a zelenina av zime - kapusta, citrusové plody.

Treba mať na pamäti, že modriny v očiach nie sú iba kozmetickými poruchami, ale aj dôvodom na obavy - najmä ak sa objavujú pravidelne a bez zjavného dôvodu. Pospěšte sa k lekárovi - možno máte vážne zdravotné problémy: oči o nich rozprávajú.

Bude vám užitočné vedieť, čo robiť, ak plavidlo praskne do očí.

Krvácanie z očí: typy a ich rozdiel, príčiny, liečba, kedy a čo je nebezpečné

Krvácanie do oka - kolektívny koncept, ktorý sa vyznačuje prienikom krvi z cievneho lôžka do tkanív, prostredia a škrupiny oka, kde by nemala existovať normálna krv. Tento stav má mnoho rôznych príčin, pomerne často je to príčinou zranenia oka, ale často ide o chorobu alebo špeciálny stav tela, čo sa deje, ale príčina krvácania do oka zostáva neznáma.

Najdôležitejšie vo veciach liečby a možné dôsledky krvácania do oka nie je jeho príčina, ale miesto výlevu krvi, ktoré tvorili základ klasifikácie:

 • Krvácanie pod spojivkou (hyposfagm).
 • Krvácanie v prednej komore oka (hypémy).
 • Krvácanie sklovca (hemophthalmus).
 • Krvácanie sietnice.

Každý z vyššie uvedených stavov vyžaduje samostatné prístupy v diagnostike, liečbe a môže sa vyskytovať ako jednotlivo, tak ako celok v rôznych kombináciách.

Krvácanie do žalúdka pod spojivkou (hyposfagm)

Hyposofagus alebo krvácanie v bielkovine alebo subkonjunktiválne krvácanie je stav, pri ktorom sa krv akumuluje medzi najtenšie vonkajším plášťom oka (spojivka) a bielkovinovou membránou. Ľudia tiež často hovoria "prasknutie plavidla" a to je pravda: primárnou príčinou je poškodenie najmenších ciev spojovky, z ktorých sa naleje krv. Dôvody tejto podmienky sú však veľmi rozmanité:

 1. Priamy traumatizujúci účinok na očné bulvy: náraz, trenie, prudká zmena barometrického tlaku, cudzie teleso, chemické účinky;
 2. Zvýšený arteriálny a venózny tlak: hypertenzná kríza, kýchanie, kašeľ, fyzické preťaženie, nakláňanie, udusenie, práca počas pôrodu, stres so zápchou, vracaním a dokonca intenzívnym plačom u dieťaťa;
 3. Nízka zrážanlivosť krvi: vrodená a získaná hemofília, použitie liečivých prípravkov s antikoagulanciami a protidoštičkovými látkami (aspirín, heparín, tiklid, dipyridamol, Plavix a ďalšie);
 4. Choroby spôsobené infekciou (hemoragická konjunktivitída, leptospiróza);
 5. Zvýšená vaskulárna krehkosť: diabetes mellitus, aterosklerotická choroba, nedostatok vitamínov K a C, systémové ochorenia spojivového tkaniva (autoimunitná vaskulitída, systémový lupus erythematosus)
 6. Stav po operácii na orgánoch zraku.

Symptómy krvácania do žalúdka sa znižujú na vizuálnu chybu vo forme krvavej červenej škvrny na bielom pozadí. Zvláštnosťou tohto krvácania je to, že v priebehu času nezmení jeho farbu ako modrina (modrina) a vo svojom vývoji sa jednoducho stáva ľahšou, až kým nezmizne úplne. Nepohodlie oka v podobe pocitu cudzieho telesa, mierneho svrbenia, ktoré je pravdepodobnejšie, že má psychický pôvod, možno pozorovať pomerne zriedka.

Liečba subkonjunktiválneho krvácania zvyčajne nepredstavuje žiadne ťažkosti. Vo väčšine prípadov nastáva opačný vývoj bez použitia liekov.

Urýchlenie resorpcie a obmedzenie šírenia krvácania však môže pomôcť:

 • Ak sa vám podarí zachytiť moment vzniku krvácania pod spojivkou a zvýši sa pred oči, vazokonstrikčné očné kvapky (vizín, naftyzín, oktylia atď.) Sú mimoriadne účinné, zastavia odtok krvi z cievneho lôžka, čo zastaví šírenie krvácania;
 • Na urýchlenie resorpcie už vzniknutého krvácania sú účinné očné kvapky jodidu draselného.

Jedno krvácanie do skléry, ktoré vzniklo aj bez zjavného dôvodu a pokračuje bez zápalu, znižuje videnie, "mušky" a iné príznaky nevyžaduje vyšetrenie a prístup k lekárovi. V prípade častých recidív alebo komplikovaného priebehu môže hypofagmus signalizovať vážne ochorenia, a to ako samotného oka, ako aj organizmu ako celku, čo si vyžaduje okamžitú liečbu lekárskej inštitúcii na diagnostiku jej patológie a liečby.

Video: o príčinách roztrhnutia krvných ciev v oku

Krvácanie v prednej komore oka (hypém)

Prednou kamerou oka je oblasť medzi rohovkou (priehľadná konvexná "šošovka" oka) a dúhovka (disk so žiakom v strede, ktorý má oči jedinečnú farbu) s objektívom (priehľadná šošovka za žiakom). Táto oblasť je zvyčajne naplnená absolútne transparentnou kvapalinou - vlhkosťou z prednej komory, vzhľadom na krv, ktorý sa nazýva hypém alebo krvácanie do prednej komory oka.

Príčiny hypémov, aj keď sa zdajú byť úplne nezapojené, sú v podstate rovnakým prvkom - prasknutie cievy. Obvykle sú rozdelené do troch skupín:

 1. Trauma - je najčastejšou príčinou hypémy.
 1. zranenie môže preniknúť - poškodenie oka je sprevádzané správou vnútorného obsahu očnej gule a prostredia, takéto zranenie sa často vyskytuje pri pôsobení ostrých predmetov, menej často z pôsobenia nudných objektov;
 2. zranenie nie je prenikavé - s vonkajšou integritou oka, jeho vnútorné štruktúry sú zničené, čo vedie k odlievaniu krvi do prednej komory oka, takéto zranenie je takmer vždy výsledkom tupých objektov;
 3. Tiež všetky typy operácií na orgánoch zraku, ktoré môžu byť sprevádzané hypémom, sa dajú pripísať skupine zranení.
 1. Choroby očnej gule, spojené s tvorbou nových, poškodených ciev vo vnútri oka (neovaskularizácia). Novo vytvorené cievy majú štrukturálne defekty, ktoré spôsobujú ich zvýšenú krehkosť, s ktorou je výtok krvi do prednej komory oka spojený s malým alebo žiadnym nárazom. Tieto ochorenia zahŕňajú:
 1. diabetická angiopatia (následok cukrovky);
 2. obštrukcia sietnice;
 3. oddelenie sietnice;
 4. intraokulárne nádory;
 5. zápalové ochorenia vnútorných štruktúr oka.
 1. Choroby celého tela:
 1. chronická intoxikácia alkoholom a drogami;
 2. poruchy krvácania;
 3. onkologické ochorenia;
 4. systémové ochorenia spojivového tkaniva.

Hypheus, založený na hladine krvi vo vertikálnej polohe pacienta, je rozdelený na štyri stupne:

 • Prvá vizuálne predná komora oka je obsadená krvou najviac o tretinu;
 • 2. krv naplní až polovicu prednej komory oka;
 • Tretia komora je naplnená krvou viac ako ½, ale nie úplne;
 • 4. úplné plnenie krvi prednej komory oka "čierne oko".

Napriek zjavnej konvenčnosti takejto deľby má praktické dôsledky pre výber taktiky liečby a predpovedanie výsledku krvácania. Stupeň hyphema tiež určuje jeho príznaky a závažnosť:

 1. Vizuálne zistiteľná prítomnosť krvi v prednej komore oka;
 2. Pád ostrosti zraku, najmä v náchylnej polohe, do tej miery, že zostáva len pocit svetla a nič viac (na 3-4. Stupni);
 3. "Rozmazané" videnie postihnutého oka;
 4. Strach z jasného svetla (fotofóbia);
 5. Niekedy je pocit bolesti.

Diagnóza krvácania v prednej komore oka pri vymenovaní lekára zvyčajne nespôsobuje žiadne významné ťažkosti a je založená na technicky jednoduchých manipuláciách:

 • Vizuálna kontrola;
 • Tonometria - meranie vnútroočného tlaku;
 • Visometria - stanovenie zrakovej ostrosti;
 • Biomikroskopia je inštrumentálna metóda s použitím špeciálneho oftalmického mikroskopu.

prejavy krvácania v prednej komore oka

Liečba hypémov je vždy spojená s elimináciou patológie, ktorá ju spôsobila - zrušením liekov zriedičujúcich krv, bojom proti zápalovým ochoreniam oka, odmietaním zlých návykov, zachovaním elasticity cievnej steny atď. Takmer vždy malé množstvá krvi v dutine za rohovkou sa rozdelia nezávisle pomocou 3% roztoku jodidu draselného a liekov, ktoré znižujú vnútroočný tlak.

 1. Účinok užívania liekov (krv sa neabsorbuje) v priebehu 10 dní;
 2. Krv stratila svoju tekutosť - vytvorila sa zrazenina;
 3. Rohovka začala škvrna krvou;
 4. Intraokulárny tlak počas liečby neklesol.

V prípade odmietnutia operácie sa môžu objaviť také hrozné komplikácie ako je glaukóm, uveitída, ako aj výrazný pokles zrakovej ostrosti v dôsledku zníženia priehľadnosti rohovky zarastených krvou.

Video: Ako vyzerá krvácanie v prednej komore oka

Krvácanie sklovca (hemophthalmus)

Dutina zdravého oka sa vytvára s krištáľovo čistým gélom nazývaným sklovité telo. Táto forma má niekoľko dôležitých funkcií, medzi ktoré patrí vedenie svetla z čočky do sietnice. Jedným z najdôležitejších znakov sklovitého tela je teda jeho absolútna transparentnosť, ktorá sa stráca, keď do nej vstupujú cudzie látky, ktoré zahŕňajú aj krv. Krv vstupujúca do sklovca sa nazýva hemophthalmus.

Hlavným mechanizmom vývoja vnútorného krvácania v oku je vyliata krv z cievneho lôžka do sklovitého tela.

Podávať príčinu takéhoto krvácania môže spôsobiť množstvo patológií:

 • Diabetes mellitus s poškodením sietnice a krvných ciev oka;
 • Oklúzia (trombóza) sietnicových ciev;
 • Častá ateroskleróza zahŕňajúca retinálne cievy v procese;
 • Hypertenzia bez náležitej liečby;
 • Vrodené anomálie sietnicových ciev (mikroanalýzy);
 • Penetrujúce poškodenie očnej bulvy (keď sú slzy očných membrán);
 • Očná kontúzia (zvonka sa zachová celistvosť oka);
 • Vysoký intrakraniálny tlak (napríklad pri intracerebrálnych krvácaníach, mozgových nádoroch a kraniocerebrálnych poraneniach);
 • Nútený nárast intraorakálneho tlaku (nadmerná fyzická námaha, kašeľ, kýchanie, práca počas pôrodu, vracanie);
 • Ochorenia krvi (anémia, hemofília, užívanie liekov na znižovanie zrážania krvi, krvné nádory);
 • Novotvary vnútorných štruktúr oka;
 • Autoimunitné ochorenia;
 • Oddelenie sietnice často vedie k hemophthalmu;
 • Vrodené ochorenia (kosáčiková anémia, Krisvikova choroba - Skepens a ďalšie).

Treba mať tiež na pamäti, že závažná myopia (myopia) významne prispieva k rozvoju hemoftalmie.

Symptómy a typy hemophthalmu

Vnútorné prostredie oka neobsahuje nervové zakončenia, respektíve oko v takejto situácii nemôže cítiť bolesť, bolesť, svrbenie alebo niečo cítiť s vývojom vnútorného krvácania do oka. Jediným príznakom je pokles videnia, niekedy úplná slepota v ťažkých prípadoch. Stupeň straty zraku a znaky symptómov priamo závisia od objemu krvácania, ktorý sa svojou masívnosťou rozdeľuje na:

prejav krvácania sklovca

Celkový (úplný) hemophthalmus - teleso sklovca je naplnené krvou o viac ako 3/4, takmer vždy, s výnimkou výnimiek, podobný jav je pozorovaný z dôvodu zranenia. Symptómy sú charakterizované takmer úplnou slepotou, len ten pocit svetla zostáva, človek nie je schopný rozlíšiť pred sebou predmety alebo byť orientovaný vo vesmíre;

 • Medzisúčtový hemophthalmus - vnútorný priestor oka je naplnený krvou od 1/3 do 3/4. Najčastejšie sa vyskytuje v diabetickej patológii retinálnych ciev, pričom postihnuté oko môže len rozlíšiť obrysy objektov a siluety ľudí;
 • Čiastočná hemoftalmia - menej ako tretina plochy sklovcovej lézie. Najčastejšia forma hemophthalmu sa pozoruje ako dôsledok arteriálnej hypertenzie, poškodenia a odlúčenia sietnice, diabetes mellitus. Vystupujú čierne "predné pamiatky", červený prúžok alebo len opar pred vašimi očami.
 • Stojí za zmienku, že krvácanie sklovca zriedkavo postihuje obe oči súčasne, jednostrannosť je charakteristická pre túto patológiu.

  Diagnóza krvácania zo sklovca je stanovená na základe anamnézy, biomikroskopie a ultrazvuku, ktoré pomáhajú určiť príčiny, ktoré viedli k hemoftalmii, hodnotili jej objem a zvolili si ďalšiu taktickú liečbu.

  Napriek tomu, že spočiatku taktika liečenie tejto patológie nastávajúcej a čiastočné hemophthalmus často vracať sa bez liečby, ihneď po nástupe príznakov je nutné a vyhľadať odbornú lekársku pomoc čo najskôr, pretože včasná identifikácia príčin krvácania môže zachrániť nielen zrak, ale aj ľudského života.

  Liečba a prevencia

  K dnešnému dňu neexistujú žiadne konzervatívne metódy liečby hemophthalmu s preukázanou účinnosťou, existujú však jasné odporúčania na prevenciu opakujúcich sa krvácaní a skorú resorpciu existujúceho krvácania:

  • Vyhnite sa fyzickému namáhaniu;
  • Dodržiavajte odpočinok v posteli, pričom hlava by mala byť o niečo vyššia ako telo;
  • Aplikujte vitamín (C, PP, K, B) a lieky, ktoré posilňujú cievnu stenu;
  • Kvapky jodidu draselného sa odporúčajú vo forme instilácie a elektroforézy.

  Nie vždy konzervatívna liečba vedie k požadovanému účinku, potom je potrebná operácia - vitrektómia - úplné alebo čiastočné odstránenie sklovca. Indikácie pre túto operáciu sú:

  1. hemophthalmus v kombinácii s oddelením sietnice alebo v prípade, keď nie je možné skúmať sietnicu a príčina krvácania nebola stanovená;
  2. hemophthalmus nie je spojený s poškodením a súčasne sa po 2 - 3 mesiacoch nepozoruje regresia;
  3. nedostatočná pozitívna dynamika po 2-3 týždňoch po poranení;
  4. hemophthalmus spojený s penetračnou ranou oka.

  V súčasnom štádiu vývoja medicíny sa vitrektómia vykonáva ambulantne, nevyžaduje anestetický spánok, vykonáva sa mikrorežim do veľkosti 0,5 mm a bez šitia, čo zaisťuje rýchly a relatívne bezbolestný návrat videnia na uspokojivú úroveň.

  Prečo dochádza k krvácaniu do oka. Čo robiť, kto kontaktovať a ako sa má liečiť?

  Krvácanie sa nazýva nahromadená krv, ktorá vystupuje z ciev a vyplňuje dutinu očnej gule a jej tkaniva. Krv v oku, čo robiť? Presnú diagnózu stanovujú odborníci - lekári pracujúci v oblasti mikrochirurgie a oftalmológovia. Krvácanie do očí, ktorého príčiny a liečba sa má uskutočniť včas, je rozdelená do niekoľkých typov.

  Patria medzi ne:

  • hemophthalmus;
  • Gifemu;
  • Predretinálne, subretinálne a subkonjunktiválne účinky, nazývané hypospagm.

  Primárne príznaky tohto javu zahŕňajú kazetovú bolesť hlavy a vzhľad charakteristického miesta, opuch pod očami, ktorý zhoršuje videnie.

  Táto patológia neovplyvní víziu, ale zníži jej závažnosť. Výskyt komplikácií je možný, ak sú oči pravidelne pokryté krvou.

  Príčiny roztrhnutia

  Mnohí sa zaujímajú o to, čo sa stane krvácaním v oblasti očí. Často sú okuliare nahradené šošovkami, ktoré pri nesprávnom výbere môžu spôsobiť tvorbu modrín. V takom okamihu dochádza k mechanickému podráždeniu sliznice, objavujú sa príslušné príznaky.

  Človek má pocit piesku v oku, ale zároveň sú poškodené aj malé plavidlá. Modrina zmizne bez liečby, ak sa v určitej dobe nepoužívajú šošovky a v budúcnosti si vyberiete vhodnú možnosť, aby sa tento jav neobjavil znovu.

  Počas obdobia pôrodu je telo ženy vystavené silnému zaťaženiu, ktoré môže viesť k pretrhnutiu malých ciev v očiach. Postupom času zmiznú bez intervencie špecialistov. Prečo záplavy, tlak alebo iné faktory? Hra športu a ťažká fyzická práca môže spôsobiť nepríjemný jav. Ak zmiznú šmúhy, je potrebné znížiť intenzitu zaťaženia na tele.

  Pri dlhších a častých letoch dochádza k zmene tlaku oka, čo negatívne ovplyvňuje cievy. Sú poškodené vyvolaním krvácania, ktoré prechádza za niekoľko dní bez lekárskych procedúr.

  Ďalším dôvodom krvácania je napäté kašeľ spôsobené infekciou alebo alergiou. Malá červená bodka v oku zmizne pri liečbe základnej choroby.

  Krvácajúce oči môžu vystrašiť človeka, ale mali by ste sa upokojiť a pochopiť príčinu tohto javu. Vo väčšine prípadov nastane výskyt problému s poranením hlavy po údere do oblasti hlavy a trupu.

  Hematóm očnej gule je tvorený kvôli roztrhnutiu malých kapilár, čo nie je nezvyčajné s ostrými teplotnými výkyvmi, nepriaznivými poveternostnými podmienkami, chronickou nedostatočnosťou spánku, nadmerným zrakom, zlými návykmi, vstupom cudzích telies a nekontrolovaným užívaním liekov, ktoré majú vplyv na zrážanie krvi.

  S jedným z týchto faktorov možno pozorovať krvnú zrazeninu v oku.

  Tento zoznam dôvodov odkazuje na neškodné prejavy, čo naznačuje, že je potrebné zmeniť spôsob života. Pravidelné plnenie oka krvou vedie k vzniku krvných zrazenín v oblasti sietnice. Ak problém prechádza dlhší čas, niektorí môžu brať to pre výrazné cievy v očiach. Tento rozsudok je nesprávny.

  Varovanie! Zranenie nie je jediným príčinou krvácania v oku dospelého. Choroby a patologické stavy orgánov môžu viesť k tvorbe modrín.

  Hlavnou príčinou krvácania sa považuje porušenie krvného obehu a nízka hladina zrážania krvi. V priebehu času strácajú cievy svoju elasticitu a stávajú sa krehkými, takže krv sa dostáva do očných biel. Liečba tohto javu je oveľa vyššia ako pri normálnej modriny. Keď oko pretečie krvou, nie je nezvyčajné s komplikovaným diabetes mellitus, hypertenziou, endarteritidou a aterosklerózou.

  Takéto nepríjemnosti môžu byť spôsobené zápalovými procesmi v oku.

  So zápalom primárneho choroidu, dúhovky, iritídy a uveitídy dochádza k narušeniu krvného zásobenia a objavovaniu krvi v oku. Osoba s krátkozrakosťou má v očných cievach praskliny, ktoré spôsobujú prekrytie oka krvou. K tomu dochádza po narodení dieťaťa, kvôli kašľu a fyzickej práci.

  Zriedkavé patológie zahŕňajú nádory rôznych etiológií. Vedú k tomu, že krvný tlak, ktorý spôsobuje prasknutie krvných ciev, stúpa. Zníženie počtu krvných doštičiek a výskyt anémie sa stali jedným z mála dôvodov, prečo oko prehltlo krv.

  Vzhľad takéhoto problému v oku nesmie zostať bez povšimnutia. Odporúča sa okamžite kontaktovať špecialistu, ktorý si zvolí účinnú liečbu. V tomto prípade lekár zohľadňuje všetky faktory, najmä veľkosť lézie. Závažnosť tohto javu je rozdelená na malé, stredné a silné.

  Varovanie! Malé a stredné krvácanie môže byť vyliečené a so silným krvácaním dochádza k strate videnia, ktorá sa v mnohých prípadoch nedá vrátiť.

  príznaky

  Lokalizácia akumulácie krvi je iná, preto identifikujú hlavné oblasti poškodenia:

  • Očná zásuvka. Dutina obežnej dráhy sa naplní krvou v dôsledku kontúzie obežnej dráhy oka, ktorá vzniká v dôsledku vaskulitídy alebo krvných ochorení. Problém spočíva v čiastočnej strate videnia, pri pohľade na oko, pri posúvaní oka vpred, ktoré je obmedzené pohyblivosťou orgánu. Oči naplnené krvou naznačujú zlomeninu základne lebky, ak sa modrina podobá pohárom.
  • Predná komora oka. Keď sa objaví hyphema tvorba červenej s hladkými okrajmi. Krv sa rozšíri do celej dutiny očnej komory alebo pokrýva dno. Strata videnia sa nevidí a krvavé šmúhy časom zmiznú.
  • Retina oči. Akumulácia krvi vedie k rozmazaniu obrysov objektov, čo sťažuje rozpoznanie objektov. Fenomén, ktorý postihuje sietnicu, je sprevádzaný bolesťou hlavy v oblasti chrámu postihnutého oka. V tomto prípade sa pred očami objaví krvavý závoj
  • Vitreous humor. Hemophthalmus je hnedá forma, ktorá sa nachádza za objektívom. K tomu dochádza v dôsledku poškodenia ciev, bez ovplyvnenia šošovky. S úplným hemophthalmom sa stratí vízia. Čiastočná strata videnia je často spôsobená oddelením sietnice alebo atrofiou očnej gule.

  Krvácanie sa pozoruje pri tenkých a krehkých stenách očnej cievy, zatiaľ čo elasticita tkanív sa stráca. Modrina na veveričke znamená poškodenie.

  Čo s krvácaním v oku? Hlavné metódy liečby

  Krvácania do očnej banky sú patologické stavy, ktoré môžu byť príznakmi oftalmologických ochorení alebo majú mechanický pôvod.

  Takéto porušenia sa zdajú byť viditeľné pre nahromadenie krvi vo voľnom priestore na tele oka, zatiaľ čo krv sa môže zhromažďovať v určitých prostrediach škrupín a vizuálnych orgánov, ako aj medzi nimi.

  Čo je krvácanie do oka?

  Takéto porušenia, v závislosti od príčiny, povahy a závažnosti, môžu mať rôzne veľkosti a vyzerajú ako jasne červené škvrny na povrchu vonkajšej membrány očnej gule.

  Ak má táto patológia netraumatický pôvod, osoba vo väčšine prípadov nemá žiadnu bolesť, aj keď v niektorých prípadoch sa pacient sťažuje na pocit prítomnosti cudzieho orgánu v oku a pocit pálenia a praskania.

  Často je takéto porušenie sprevádzané znížením zrakovej ostrosti, ktorá môže byť dočasná a trvalá (závisí to aj od príčiny).

  Malé krvácanie, pokiaľ pacient nepociťuje žiadnym spôsobom, nemusí vyžadovať liečbu a ak sa časom nezvýši, potom liečba nemusí byť nevyhnutná (takéto krvácanie sa prejaví časom).

  Ale je lepšie, dokonca aj pri nevýznamných formáciách tejto povahy, kontaktovať očného lekára a je to ešte potrebné urobiť, ak krvný výtok zaberá veľkú oblasť.

  Druhy krvácania

  1. Subkonjunktiválna.
   Príčina takéhoto porušenia - poškodenie stien krvných ciev.
   Najčastejšie sa takéto porušenia môžu vyskytnúť náhle a bez vážneho dôvodu, preto sa v tomto prípade nesmie predpísať liečba.
  2. Hemophthalmus.
   Je diagnostikovaná v prípade krvnej zrazeniny vnútri sklovitého tela oka, zatiaľ čo pacient sa sťažuje na zníženú kvalitu videnia (rozmazané oblasti sa vytvárajú pred očami).
   Hemophthalmus môže byť čiastočný alebo úplný av druhom prípade dochádza k strate videnia, ktorá môže byť v prípade, že nie je včasná a primeraná liečba nezvratná.
  3. Hyphema.
   Krvácanie v prednej komore očnej bulvy.
   V podstate príčinou tejto poruchy sú rôzne zranenia zraku, pri ktorých dochádza k bolesti a poruchám zraku.
   Lekárska starostlivosť je povinná, pretože hojenie a regenerácia očného tkaniva môže byť v takýchto prípadoch spomalená kvôli dysfunkcii ochranných a obnovovacích systémov zrakových orgánov.
  4. Sietnice.
   Vyskytujú sa v dôsledku poškodenia ciev umiestnených v sietnici.
   Najnebezpečnejší typ krvácania, ktorý môže mať aj pri malých rozmeroch krvných útvarov stratu videnia.

  Zostavy sietnice sú ďalej rozdelené na:

  • preretinal (vytvorený medzi membránou sklovca a sietnicou a väčší ako hlava optického nervu);
  • intraretinal (majú formu malých kruhov alebo mŕtvice a sú lokalizované v oblasti sietnice v oblastiach akumulácie sietnicových ciev);
  • subretinal (vyzerajú ako neprerušené škvrny a sú tvorené medzi vrstvou nervových vlákien a pigmentový povlak, spravidla sa objavujú počas rastu novo vytvorených ciev).

  Významné krvácanie sa eliminuje instiláciou očných kvapôčok a najväčšie formácie sa môžu odstrániť iba chirurgickým zásahom - na tento účel sa vykonáva laserová koagulácia.

  Bežné príčiny

  Krvácanie do oka sa vytvára z rôznych dôvodov, ale vo väčšine prípadov sa to deje pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

  1. Klesne krvný tlak.
   Pri takýchto skokoch plavidlá nemôžu odolať namáhaniu a prasknutiu, zatiaľ čo ich celistvosť môže byť porušená v rôznych oblastiach.
  2. Infekčné ochorenia, ktoré spôsobujú nevoľnosť, vracanie a horúčku.
   V týchto prípadoch dochádza tiež k prepätiu plavidiel a ich pretrhnutiu v najslabších oblastiach.
  3. Diabetes mellitus.
   S touto chorobou sa zničí štruktúra krvných ciev, ktoré začnú prasknúť aj pri minimálnej fyzickej námahe.
   A hojnosť škôd na rôznych miestach môže viesť k vážnemu poškodeniu zraku.
  4. Zlé zrážanie krvi v dôsledku patológie.
  5. Konjunktivitída, keratitída a iné očné ochorenia sprevádzané ťažkým trhaním.
  6. Mechanické poškodenie očnej gule, vrátane - ktoré vzniknú pri operáciách na oči.
  7. Vývoj nádorov v oblasti orgánov zraku, ktorý spôsobuje nadmerný tlak na cievy a kapiláry.
  8. Zníženie elasticity stien krvných ciev, ktoré sa vyvíjajú s nedostatočným obsahom vitamínov skupiny A a C v tele.
  9. Nadmerné pitie a fajčenie, čo vedie k rozšíreniu a kontrakcii steny ciev, ktoré nepodliehajú takýmto kvapkám a prasknutiu.
  10. Vývoj krvácania, ktorý je vedľajším účinkom užívania určitých liekov.

  Ak dáte oči odpočinok v čase počas takých cvičení, takýmto formáciám je možné sa vyhnúť, ale s oslabenými cievami, menšie krvácanie je nevyhnutné rovnako.

  Ako liečiť a čo robiť s krvácaním?

  Subkonjunktiválne krvácanie nevyžaduje terapeutickú alebo liečivú liečbu.

  Súčasne však môže oftalmológ predpisovať lieky na zmiernenie bolestivých príznakov.

  Pri výskyte opuchy alebo zápalu v oblasti prasknutia kapilár môžu byť predpísané vhodné lieky.

  Ak sa infekčné očné ochorenia stanú príčinou krvácania, môžu byť predpísané antibakteriálne roztoky.

  Neprítomnosť bolestivých symptómov naznačuje vpichnutie očných kvapiek, ak krvácanie nevyrieši aspoň týždeň.

  Medzi tieto lieky patria najčastejšie:

  1. Visine.
   Dekongestant a vazokonstrikčný liek na lokálne použitie. Je charakterizovaný rýchlym účinkom a nie je absorbovaný do systémového obehu, okrem vývoja vedľajších účinkov.
   Dobre sa usadil ako liek proti vývoju alergických reakcií, ktoré spôsobujú prasknutie očných ciev.
  2. Emoksipin.
   Liečivo, ktoré aktivuje regeneračné mechanizmy cievneho systému. Nástroj tiež posilňuje steny krvných ciev a znižuje ich priepustnosť.
   Dodatočne stimuluje procesy krvného obehu a poskytuje prístup k dostatočnému kyslíku do ciev, v dôsledku čoho sa formácie resorbujú v čo najkratšom čase.
  3. Taufon.
   Taufon je liek podobný mechanizmu účinku emoxipínu, ktorý pomáha obnoviť vnútroočný tlak a znižuje riziko prasknutia ciev.
   S tvorbou krvácaní podporuje rýchle hojenie, ktoré má pozitívny vplyv na regeneračné systémy oka.

  Vlastnosti krvácania do oka u novorodencov

  Je to spôsobené prítomnosťou niektorých ďalších faktorov:

  • použitie dinoprostanu počas komplikovanej práce;
  • použitie vákuového extraktora, nevyhnutné v niektorých prípadoch z rovnakých dôvodov;
  • vykonávanie počítačovej tomografie, keď je dieťa v maternici.

  To všetko má negatívny vplyv na plavidlá, ktoré ešte nie sú dostatočne silné, aby odolali takýmto zaťaženiam.

  Prevencia ochorení

  Zaručená ochrana pred tvorbou krvácaní v oku je nemožná, pretože príliš veľa predisponujúcich faktorov.

  Ale aby sa zabránilo takémuto porušovaniu, môžu podliehať nasledujúcim všeobecným odporúčaniam:

  • obmedziť spotrebu alkoholu a znížiť počet údených cigariet;
  • sledovať stav imunity a ak je to potrebné, užívať imunostimulačné lieky, ako aj pridať do stravy zdravé potraviny obsahujúce vitamíny a stopové prvky;
  • vyhýbať sa náhlemu pohybu a ťažkej fyzickej námahe v prípade problémov s nádobami, najmä s cieľom vylúčiť ostré pohyby hlavy a predných ohybov;
  • pacienti s diabetom by mali byť obzvlášť pozorní pri kontrole hladín glukózy v krvi;
  • v prípade hypertenzie, prijať opatrenia na normalizáciu tlaku;
  • pravidelne podstupujú vyšetrenie oftalmológa.

  Užitočné video

  Toto video predstavuje najlepšie možnosti liečby krvácania do očí:

  V závislosti od príčiny krvácania závisia predpovede vývoja porušenia.

  Ak je v subkonjunktiválnej povahe krvácania vo väčšine prípadov tieto prognózy priaznivé, potom také patológie lokalizované v sietnici alebo v sklovcovej oblasti môžu viesť k poškodeniu zraku, aj keď na začiatku nie je osoba narušená bolestivými symptómami.

  Krvácanie z očí

  Krvácanie do oka alebo hemophthalmus je bežná patológia, ktorá sa môže vyskytnúť tak v každodennom živote, ako aj počas lekárskych manipulácií. Niekedy je tento stav komplikáciou rôznych somatických ochorení.

  Hemophthalmus je prítomnosť voľnej krvi v sklovci (vitreum). Táto štruktúra očnej gule je želé podobná látka umiestnená medzi sietnicou, šošovkou a ciliárnym telom a zaberá približne 70% objemu celého orgánu.

  Sýtosť svalstva sklovca je vizuálne stanovená niekoľko dní, po ktorej sa postupne eliminuje, čo súvisí s rozpadom hemoglobínu, ktorý má charakteristickú červenú farbu. Počas deštrukcie hemoglobínu sa tvorí hemosiderín - pigment s obsahom železa, ktorý môže mať toxický účinok na štrukturálne prvky očnej bulvy.

  Okrem lokálnej intoxikácie hemosiderínom môže krvácanie do oka viesť k tvorbe prameňov spojivového tkaniva, ktoré sa tiahnu k sietnici. Za určitých okolností je prítomnosť takýchto adhézií jednou z podmienok trakcie (spôsobenej nadmerným napätím) oddelením sietnice.

  Takže napriek zdanlivej jednoduchosti patologického stavu a jeho pomerne rýchleho riešenia môže krvácanie v oku byť príčinou vážnych oftalmologických problémov.

  Príčiny krvácania do oka

  Rozsah kauzálnych faktorov, ktoré môžu spôsobiť krvácanie do oka, je dosť široký:

  • tupé poranenie, kontúzia očnej gule s traumatickým pretrhnutím krvných ciev (krvácanie do oka po náraze);
  • prenikavé zranenie oka;
  • rhegmatogénne odlúčenie sietnice (spôsobené mikropriepustami vo vnútornej výstelke oka s následným prenikaním tekutiny pod ňu);
  • operatívna intervencia;
  • aterosklerotické vaskulárne ochorenie;
  • vaskulitída;
  • autoimunitné ochorenia;
  • proliferatívna retinopatia;
  • oklúzia sietnicovej žily;
  • poruchy koagulácie (koagulopatia);
  • prasknutie krvných ciev na pozadí arteriálnej hypertenzie;
  • retinálna angiopatia s diabetes mellitus;
  • nádory choroidu;
  • srpkovitá anémia; a ďalšie

  Príčinou krvácania do oka môže byť tiež odtok voľnej krvi pod arachnoidnou membránou mozgu - Tersonov syndróm. V tomto prípade ostré prerušované zvýšenie intrakraniálneho tlaku vedie k zvýšeniu tlaku v sietnicovej vaskulárnej sieti, čo spôsobuje jej poškodenie.

  Formy choroby

  Existuje niekoľko foriem krvácania do oka v závislosti od množstva poškodenia sklovca:

  • čiastočný hemophthalmus - menej ako 30% objemu sklovitého tela je nasiaknuté krvou;
  • medzisúčet - do patologického procesu sa podieľa až 75% hmotnosti vitreu;
  • celkovo - poškodenie viac ako 75% sklovca.

  Podľa lokalizácie v sklovci je hemophthalmus klasifikovaný nasledovne:

  • retrolentálne krvácanie sa nachádza medzi prednou hyaloidnou membránou a kapsulou zadnej šošovky;
  • paracyllar - obklopuje okraj objektívu za sebou;
  • preretinal - medzi zadnou hyaloidnou membránou a sietnicou;
  • epimakulárna - medzi zadnou hyaloidnou membránou a sietnicou v oblasti makuly;
  • intravitreálne - skutočne v dutine vitreu;
  • kombinovaná - je tvorená účasťou niekoľkých zón sklovitého tela.

  Hemoragia v oku môže byť jednostranná aj jednostranná.

  štádium

  Krvácanie do oka ako dynamický proces prechádza niekoľkými fázami:

  1. Štádium skutočného krvácania (trvá niekoľko sekúnd až 24 hodín), pri ktorom sa voľná krv vylieva do sklovitého a ohniskového porušenia jeho transparentnosti.
  2. Stupeň čerstvého hematómu (až 2 dni), keď sú organizované krvné zrazeniny.
  3. Toxický hemolytický stav (od 3 do 10 dní), charakterizovaný rozpadom hemoglobínu s tvorbou hemosiderínu, aktívnou fagocytózou a difúznym zakalením vitreálnej látky.
  4. Proliferatívny-dystrofický stav krvácania v oku môže trvať až šesť mesiacov, v tomto období dochádza k hemosiderotickej dystrofii vnútorných štruktúr očnej gule a dochádza k degenerácii hematómu spojivového tkaniva.
  5. Stupeň intraokulárnej fibrózy (od 6 mesiacov a neskôr), ktorý sa vyznačuje tvorbou adhézií spojivového tkaniva, pretrvávajúcou hemosiderózou a oddelením sietnice.
  Krvácanie do oka môže byť príčinou vážnych oftalmologických problémov a spôsobuje čiastočnú alebo úplnú stratu videnia.

  Krvácanie do oka nemusí nevyhnutne prejsť všetkými fázami od krvácania po fibrózu. S včasnou diagnózou a kvalifikovanou liečbou sa hemophthalmus zastaví v toxickohemolýznej fáze. Inak dochádza spravidla k ďalšiemu vývoju patologického procesu.

  príznaky

  Hlavným prejavom krvácania do oka sú rôzne zrakové postihnutia:

  • pruhy, body, tiene pohybujúce sa v zornom poli;
  • "Hmla", "závoj" alebo rozmazané videnie;
  • zníženie zrakovej ostrosti, rozmazané kontúry obrazu až do úrovne vnímania "svetlo-tieň";
  • fotopsie (jasné blikanie);
  • náhla strata videnia;
  • zlepšenie videnia v prvých minútach po prebudení (organizácia rozsypanej krvi v spodnej časti očnej gule počas spánku).

  Krvácanie do oka zvyčajne nepodporuje bolesť, prejavujúca výlučne vizuálne nepohodlie.

  diagnostika

  V počiatočnom štádiu ochorenia s rozsiahlym poškodením nie je zložitá vizuálna diagnostika krvácania.

  Ak sa pacient otočí o pomoc niekoľko dní po krvácaní do oka alebo lokalizácia lézie je obmedzená, je potrebných niekoľko štúdií:

  • zber anamnestických údajov (vývoj krvácania do oka po mŕtvici, prítomnosť cievnych ochorení, koagulačné systémy, epizódy prudkého nárastu tlaku v minulosti atď.);
  • očné pozadie;
  • meranie vnútroočného tlaku;
  • Ultrazvukové vyšetrenie očnej gule;
  • špecifická chromatická elektroretinografia.

  Ultrazvukové vyšetrenie je indikované v prítomnosti organizovaných krvných zrazenín v hrúbke sklovitého tela alebo pri masívnom krvácaní v oku, keď nie je možné úplné vyšetrenie očného fundusu.

  Liečba krvácania do oka

  Taktika liečby krvácania v oku závisí od jeho objemu: hemophthalmos s malou oblasťou poškodenia sa zvyčajne sám vyrieši.

  Krvácanie do oka alebo hemophthalmus je bežná patológia, ktorá sa môže vyskytnúť tak v každodennom živote, ako aj počas lekárskych manipulácií.

  V prítomnosti aktívnych ťažkostí, závažných sprievodných ochorení a značného rozsahu poškodenia je pacient hospitalizovaný v oftalmologickej nemocnici, kde sa uskutočňuje špeciálna liečba:

  • odpočinok na posteli, odpočinok, chlad na oči;
  • v prvých dňoch - hemostatická liečba;
  • s neúčinnosťou hemostatickej farmakoterapie je znázornená laserová koagulácia sietnicových ciev;
  • po stabilnom zastavení krvácania sú absorbovateľné lieky predpísané na uľahčenie dezorganizácie hematómu;
  • glukokortikosteroidné lieky topicky (na prevenciu tvorby schwartov);
  • fyzioterapia (elektroforéza, ultrazvuk, laserová terapia).

  V súčasnosti neexistujú žiadne špeciálne lieky s preukázanou účinnosťou pri liečbe krvácania v oku.

  V prípade nedostatočného účinku konzervatívnej liečby krvácania do oka sa používa mikrochirurgické odstránenie poškodených častí sklovca (vitrektómia).

  Možné komplikácie a následky

  Krvácanie do oka môže mať nasledujúce komplikácie:

  • toxické poškodenie sietnice (hemosideróza);
  • čiastočnú alebo úplnú stratu videnia.

  výhľad

  Prognóza krvácania do oka je zvyčajne priaznivá. Existuje tendencia k spontánnej resorpcii hematómu v sklovcovom tele, dokonca aj vtedy, ak je neliečená (približne 1% denne).

  Prognóza sa zhoršuje s medzisúčtom alebo celkovým krvácaním v oku, prítomnosťou kotvenia, znakmi odlúčenia sietnice, dlhodobými skúsenosťami s ochorením.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Kalcifikácia srdca a krvných ciev

  Kalcifikácia srdca a krvných ciev je komplexný patologický proces, ktorý je založený na množstve metabolických porúch, ktoré spôsobujú nahromadenie vápnika v telesných tkanivách a ich následné vápnenie.

  Prečo je ESR 50 u žien a u mužov

  obsah

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je rýchlosť, pri ktorej sa erytrocyty oddelia od erytrocytovej hmoty, s nárastom tejto hodnoty je najčastejšie prítomnosťou zápalu v tele, takže hladina ESR 50 mm / h u ženy indikuje možné ochorenie.

  Kryoglobulinemická vaskulitída

  Kryoglobulinemická vaskulitída je jednou z najťažších a progresívnych vaskulitíd. Ak ignorujete chorobu, projekcie sú nepriaznivé. Je dôležité diagnostikovať túto patológiu včas a správne ju liečiť.

  Čo zvyšuje ESR v krvi?

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

  Putovanie bolesti na hrudníku

  Posuvná hiatálna kýla: znaky a liečbaDiafragmatická kýria je označovaná, keď sa v membráne tvoria otvory, ktorými sa vnútorné orgány umiestnené v peritoneu pohybujú do hrudnej dutiny.

  Čo sú pásové neutrofily a ich rýchlosť v krvi

  Samozrejme, krvný test hrá významnú úlohu pri diagnostike ochorení. Znalosť účasti rôznych typov leukocytov v živote organizmu umožňuje identifikovať abnormality v čase a podozrivú patológiu.